Wednesday, January 31, 2018

Dangerously Close to Stupid Amount of Apricots


Dangerously Close to Stupid Amount of Apricots (To Øl, Taani) pdl 0,5 l. Alc 9,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial IPA" ja hinnang 76 punkti

Tootjainfo: "We present to you one of our next beers in our Stupid Hop Adventure-Series; an Imperial IPA brewed with a Close To Stupid Amount of Apricot."

Keskmist kasvu purk, kujunduses ebamäärane roosakas-lillakates toonides nõrguv vesivärviline segadus. Valge vaht täidab 4/5 klaasist ja püsib märkimisväärselt kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom meenutab küll veidi rohkem kuivatatud aprikoosi kui elavat viljakest ... ja mingi kummaline õhkõrn suitsune vine oleks kah nagu juures või petavad meeled?

Esmamekk on keskmise kehaga ja happeline. Ei, mitte hapu, aga kuidagi happeline, mis paneb keeleotsa veidi imestama. Keskmaitse on mahlane, pehme, tihe ja mehune. Hapukas-mõrkjas olek meenutab nüüd pigem pooltoorest vilja kui aroomist tuttavat kuivatatud versiooni. Lõppmaitse ... nähh, siin on nüüd kummaline tajujõnksak - jaaa niimoodi mekivad tõesti veidi toorevõitu aprikoosid, kuid kuskohast tuleb see tabamatuse piiri peal värelev suitsune-lihakas kõrvaltoon? Järelmekk andestab aga kõik varasemad patud ning isegi vähene metalne puudutus ei vähenda selle aprikoosi-konservi väärtust!

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, happeline-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusaka buketiga .... noh üldiselt siiski VÄGA Hea  taseme rüübe, kuigi see kummaline imeõrn suitsune-metalne kõrval-liin paneb veidi õlgu väristama.
---
pilt isetehtud

November

November (Tedre, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,5 %vol. Liigimääratlus: "belgian pale ale"

Tootjainfo: "Linnased: Best Pale, Munich, Biscuit, Cara Gold, Crystal. Humalad: Willamette, Amarillo. Kuusevõrsed. Pärm: Mangrove Jack's M41"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt on seekord tumedamates toonides ja selle all hõõguvad kellegi silmad. Sõrmepaksune kollane vahukiht on hõre ja mitte kuigi püsiv. Aroomis seguneb belgia õlle vürtsikasse puuviljasusse midagi ravimlikku.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja magusakas, vähese hapuka fooniga ning kuivatatud virsikuid meenutav. Keskmaitses alustab puiduse ... ravimikapi sarnase aromaatse puiduse noodiga ... kui korraga plahvatab - ahjaaaa, need on ju kuusevõrsed! Lõppmaitses tuleb kuusevaigune, noor-roheline kuusevõrse juba nii ehedalt keelele, et tulevad meelde need varasuvised hetked lapsepõlvest, kui sai neid ergumaitselisi kohev-pehmeid tutikesi näritud ja pika mulluse heinakõrre abil sipelgapesast hapet juurde ammutatud. Järelmekk toob kraami jälle klassikalisemasse belgialikku puuviljasusse, pannes kogu suuõõne mõnusa magusa vürtsikusega õhetama.

Keskmisest tiba raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-vaiguse-vürtsikas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe. Jälle üks hea näide kuusevõrse sobivusest pea iga maitsekama õlleliigiga ... vana Gambrinus mõtleb nii u 8% kuusevõrse-saisoni peale ja kõrisõlm käib ette jõnksat-jõnksat.
---
pilt isetehtud

Passion


Passion (Tanker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „fruit beer“ ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Passion fruit ale"

Väike lihtne pudel, sildil passionvili, mida läbistab kuul. Vähene valge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt tuhmkollane. Aroomis on puuviljaseid noote, kuid kuna ei oska neid passionviljaga siduda, siis pigem tunneks nagu üleküpsenud ploomi nahka ja punaseid sõstraid.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapukas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, üsna mahlane ja karge. Lõppmaitse muutub veidi vürtsikamaks ja hapukus tõuseb tiba enam esile ... ning kummalisel kombel omandab humala murune mõrkjus hetkeks isegi kibeka noodi. Järelmekk taandub magusamasse kanti ja jääb muhedalt mahlaseks.

Keskmisest suts kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusaka buketiga Väga hea taseme rüübe. See on nüüd sedasorti puuviljaõlu, mis ei tambi sul neid puuvilju kõrvadest välja, vaid sobitab õlle ja viljakese kenasse tasakaalu. Tubli töö!
---
pilt isetehtud

Tuesday, January 30, 2018

Enne Üheksat


Enne Üheksat (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Spice/Herb/Vegetable" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Peppermint Stout"

Väike lihtne pudel, sünk mustjasrohelisel foonil kuldsed kirjed ... efektne värk, aga riiulis raskelt nähtav. Tumekollane sõrmepaksune vahukiht püsib üsna kaua ja haagib end tiheda vahukihina klaasiseintele. Õlle värvus ... et kas nagu päriselt peab ütlema või? :)

Aroom ... uhhh ja ahhh. See on ju puhas plagiaat. After eight. Või oota. Oli see nüüd before nine? :)

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja piparmündiselt jahedalt šokolaadine. Keskmaitse ... no piparmündi-šokolaad, eks ole!?! Lõppmaitse ... hmmm, kergelt aniisi ja kõvasti melissi? Või on see puhas soovmõtlemine, et piparmündišokolaadile nükkeid juurde mõelda? Järelmekk ... aga siiski, siin leidub ju ka mentooli ja lagritsat ja veidi kohvigi!

Ninnu-nännu, kurru-nurru. Juhul kui fännad piparmündi-šokolaadi, oled selili ja vehid koibadega nagu kevadine kilpkonn. Kui sa seda maitsekooslust ei salli (kas on selliseid?) siis kappad irvitades eemale kui lõvi eest pagev hüään. Kui toiduainetööstuses kehtiks samad reeglid mis muus loomemajanduses, siis oleks plagieerimis-süüdistus esitatud juba ammu ja kõigile piparmündišokolaadi tootjaile, nüüd siis õlletootjale kah :)
---
pilt isetehtud

Dangerously Close to Stupid Amount of Papaya


Dangerously Close to Stupid Amount of Papaya (To Øl, Taani) pdl 0,5 l. Alc 9,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial IPA" ja hinnang 92 punkti!

Tootjainfo: "Style:Imperial IPA w/PapayaMalts:Melanoidin, PilsnerHops:Admiral, Citra, Mosaic
Our well loved Dangerously Close To Stupid with a stupid amount of hops and Papaya!"

Keskmist kasvu purk, kujunduses ebamäärane soojades toonides virr und varr. Valge vaht täidab 4/5 klaasist ja püsib väääga kaua. Õlle värvus - kirkalt punaka varjundiga kuldne. 

Aroom - jiiihaaaaa! Või peaks hüüdma paaaapaiiiiaaaa! Oimumeie kui mahlane ja vaigune ja troopiline ja üleüldse!

Esmamekk ... ummm ... kuidas ta saab mõjuda nii kergelt? Nagu lonksaks mingit 5-kraadist puuviljaõlut!?

Keskmaitse nihkub küll raskemasse serva, kuid mõjub pigem vürtsika mehuna kui topelt-IPA'na.

Lõppmaitse! JAA! Vaata nüüd me räägime! Vaigu-papaia! Kuivatatud ananass, mida on kastetud heinaõlisse (on siuke asi olemas?) ja piserdatud männivaiguhelvestega (ka pole ju või?)

Järelmekk. Mango-mureli-papaia-meloni-rosina-papaia-mango-mehu!!! Mauhhhh kui mehu!

Lonkshaaval kasvava kehaga, tugevalt karboniseerunud ja samas sametise paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga ÜÜÜBERTASEME RÜÜBE! MEHUpomm mahlameres!
---
pilt isetehtud

Nisuemand


Nisuemand (Vormsi Õlu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Dunkelweizen" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Baieri stiilis tume nisuõlu."

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnus-rõngasrist seekord kollakal foonil, nurgas ka viljavihuga daam mängukaardil. Kollakas vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib päris kenasti. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne punakas vask. Aroom on õrnalt karamelline, vaevuaimatava metalse kõrvaltooniga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas, veidi puuviljane. Keskmaitses tuleb nisuõllele omane banaanine toon, kuid see banaan on röstitud :) Lõppmaitse võtab korraks kerge pähklise poosi, teisalt aga läheneb dunkelitele enamasti omane rauasegune karedus. Järelmekk on hapuka-vaselaadse põhitooniga, keelepäral õhetab meeldiv vürtsikas kuma ja kuskilt kurgust on taas tunda grillitud banaani.

Keskmisest raskema kehaga, üle keskmise karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga Vägagi hea taseme rüübe. Kiita tasub kasvõi selle eest, et dunkelweizeneid pole (vist?) eesti väikekodades varem tehtud ja iga uue stiiliga mängimine nõuab julgust. Seda jooki võib rahulikult pakkuda nii neile, kes muidu nisuõllesid pelgavad kui ka vastupidi, nisuõlle eri tahke jahtijatele. Pakkuda koos mozarella ja röstpeedi viiludega.
---
pilt isetehtud

Monday, January 29, 2018

Tumšā Puse


Tumšā Puse (Malduguns, Läti) pdl 0,33 l. alc 11,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout", hinnang 95 punkti!

Tootjainfo: "Darkest side of Malduguns brewery."

Väike lihtne pudel, sildil täheloori kandev kuudaam. Algselt täis-mustalt klaasi kulgev vedelik separeerub kauni vaatemänguna tumepruuniks vahuks ja mustaks vedelikuks - seda tasub suisa vaadata!

Aroom. Jäme röstijumal astub su ninna ja teeb sinna oma koja. Lõkkel kõrvetatud vahukommid teenivad ses kojas preestrinnadena ja kohvine koorevenis voolab ambroosiana.

Esmamekk on raske ja sametine, pehme ja täidlane, sulnis ja õrnalt suitsune. Keskmaitse taandub hapukasse röstisesse nurka, kougib kõrvetatud leivakoorikuga kõrvetatud kondenspiima ja laseb püksirihma veel ühe augu võrra lõdvemaks. Järelmaitse kastab õrnsuitsuse musta ploomi korraks lagritsa-likööri ja siis sööb mõtlikul ilmel stritslikoorikut peale. Kõrnestunud rosinad on ju me kõigi lemmikud. Järelmaitse võtab kaenla alla musta rummi vaadikese ja kallab selle kohvitünni sisse tühjaks. Sest kes on öelnud, et grokki ei või kohvist keeta?

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Imp-stoudi ideaalilähedane stiilinäide. Ei mingeid krutskeid, sarvemukse ega ehalkäimise-õpetusi. Lihtsalt üks sindrima hea raskeväelane stoutide kohordist. Siia juurde peaks pakkuma vaagnatäit kurgi-tomati-paprikaviile, et värske krõpsumisega tihket matsumist tasakaalustada.
---
pilt isetehtu

Jungle Hop Vermont IPA


Jungle Hop Vermont IPA (Malduguns / Black Cat, Läti / Venemaa) pdl 0,33 l. alc 6,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA", hinnang 94 punkti!

Tootjainfot ei õnnestunud leida.

Väike lihtne pudel, sildil löövad klaase kokku daame ja skelett. Erkvalge vaht täidab kolmandiku klaasist, püsides päris kaua ja haakides end ka kenasti klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Mahlases aroomis on tunda nii mangot kui melonit.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mahlane ning mõrkjas-magusakas. Keskmaitse ... ohhh kui mõnus ... magusale troopilisele mahlasusele lisandub vähene põnev vürtsikas noot ... justkui oleks keegi siia joogisse pillanud melissilehekese! Lõppmaitse mulksub ja puksub suus kui kevadine mahlakask, ainult et sellest kasest voolab mandariini-mango kokteili! Järelmekk muutub kraadi võrra hapukamaks ning see paneb mahlasuse üledoosi käes lausa rõõmust niuksuma!

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-vürtsikas-hapuka buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Nii nagu algsed Vermont IPA'd olema pididki - sellest välja kasvanud NE IPA'd kipuvad paraku rõhku panema rohkem hägule kui mahlale ... see klaasitäis on mulin-sulin-mahlane ka siis kui kallad klaasist välja pudeli teisest poolest pärit hägusemat kraami. 
---
pilt isetehtud

Lebo Laager

Lebo Laager (???, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,5 %vol

Tootjainfot pole. Urrr. Ja et tootjanime ka pole, selle eest kohe topelt-urrr.

Väike lihtne pudel, sildil kuulus kollane allveelaev ja "PHT KatseRemondiTehas". Valge hõredapoolne vaht täidab ligi pool klaasist ja kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroomis on kummaline, aga värskena mõjuv hapukus ... nagu oleks näppude vahel jänesekapsa puruks rudjunud.

Esmamekk on väga kerge, lausa vesis kehaga ja õrnalt mõrkjas. Keskmaitse on pärmise noodiga, saiane ja õrnalt hapukas-magusakas. Lõppmaitse keerab tagasi mõrkjamasse poolde, säilitades samas hapuka kõrvalnoodi. Järelmekk on aga magusakas, biskviitne ja veidi pärmine.

Vesise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-hapuka buketiga OK taseme rüüpeke. Nii lahja joogi puhul vältida laus-vesist suutunnetust on isegi tubli tegu. Peale sauna kuukamiseks täiesti sobilik. Aga infot peab ka hobipruul rohkem sildile panema ... killuke õlleajalugu väärib jäädvustamist!
---
pilt isetehtud

Sunday, January 28, 2018

Gambrinuse õlleretk

Õlleturism on meie kandis seni veel lapsekingades. Võrreldes vanade õllekultuuriga riikidega nagu Saksamaa, Belgia jne teeb veiniturismiga võrreldav valdkond siin alles esimesi samme.

Selle olukorra positiivsele poolele jääb see, et pruulmeistrid on seni veel enamasti valmis ise tegema pruulikodade tutvustusi ning õhinal seletama iga õlle kohta, eriti kui küsijateks tõsised entusiastid, mitte üldhuvi-turistid. Negatiivne pool - pruulikodade juures pole veel välja kujunenud degusteerimis-ruumide tava ning ekskursiooni tase sõltub paljude juhuste kokkulangemisest.

Kui Eesti pruulikodasid me siiski enam-vähem tunneme, siis naabruskonnas toimuv jääb üsna ähmaseks. Näiteks Lätis erineb õllemaastik Eesti omast kardinaalselt - sisuliselt tegutseb seal kaks-pool arvestatava tasemega uue laine pruulikoda ja Riia linnaski on vaid kaks väärtõlledele keskenduvat pesa. Kuid ka siin peitub positiivne pool - need punktid saab katta kenasti ühepäevase tripiga.

Vana Gambrinus võttis kätte ja tegi väikese sõpruskonnaga esimese tripi ära ning oskab soovitada. Laupäeva hommikul välja sõites jõuab pühapäeva pärastlõunal kenasti tagasi ja kõik on õnnelikud :)

Kui kõike seda lugedes tekkis mõte, et võiks ka selle tripi läbi teha, siis võta ühendust tartugambrinus@gmail.com ja vaatame, kuidas saame teineteisele abiks olla. Lisaks Lätile on veel palju kohti, mida avastada, kuid alustada tasub ikka naabritest!

---

pilt on illustratiivne, väikese ülevaate tripil toimunust saab aga siit.

Window Weather


Window Weather (Sori / Borg / Tanker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Specialty Grain - Top 50" ja hinnang 92 punkti!

Tootjainfo: "Three-way collaboration brew with Borg Brugghús (Iceland) & Tanker (Estonia). Rye Wine brewed using Finnish rye and Icelandic caraway seeds. Aged in oak to round up this big beer giving it a piquant range of flavors."

Ja nüüd korraks tagasi, mu sõber. Köömnetega rukkivein. Oled midagi sellist ennem saanud? Mina ka mitte!

Väike lihtne pudel, must-hõbedasel sildil paistavaad aknast mäed. Sentimeetrine kollakas-valge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt pihlapunane.

Aroom. Oi. Küllus! Leivakissell rosinatega. Rosinasupp leivaga. Rosinavein köömnega. Kardemon. Murakad.

Esmamekk. Päikeseloojang külmal talvepäeval. Kell pole ju veel palju, aga sinna ta läheb - jäätunud puude vahele kaduv ketas. Külm, aga hinge soendab. Nagu murakaliköör su klaasis.

Keskmaitse. Kas portvein saab olla kuiv? Kas köömned kuivatavad murakaid? Leivavein jäälilledega aknaklaasi ees. Hoidud aknale hingamast, et mitte rikkuda muljet ja pilti ja tuju ja olu ja ilu. Mõnikord on mittetegu parem kui tegu.

Lõppmaitse. Mis saab olla soojem ja armsam ja kodusem kui leib. Leivatuletised sipsidena, krõpsudena, veinina, kaelaehtena, peapaelana. Rukkivanik kuivanud rukkililledega. Pähklileib.

Järelmekk. Murakamarmelaad. Põldmarjaliköör rukkileivast joogitopsis. Köömnetuul sulatab jääb kui koer, kel nina vastu klaasi. 

Mega. Rukkiveinile vint peale. Aastapäevaõlu. Mis saaks olla eesti-soome-segulikum, vähese islandi puudutusega. Moel vaoshoitud. Teisel jõuline. Kolmandal ahvatlev. Sooja leiba, mõtelge!
---
pilt isetehtud

Kaera stout

Kaera stout (Katla, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,4 %vol. Liigimääratlus on nimes kirjas

Tootjainfo: "Šokolaadise noodiga kaeramärjuke"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnustähik taaskord must. Sentimeetrine tuhmpruun vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - vähese punaka helgiga must. Aroon on magusakas-mõrkjas, mõnusalt šokolaadine.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja magusakas. Keskmaitse tugevalt röstine hapukas olek meenutab praetud kaerahelveste ja marjade segust müslit. Lõppmaitse nihkub taas magusasse poolde, suisa piimašokolaadilisse suunda. Järelmekk on hapukas-magusakas, röstine, kakaone, vähese veinise pehme hapukusega, kuivatatud metsamarjade segune ja väga mõnusalt keelekülgi kõditav.

Keskmuisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe! Kaera on ilmselt küll rohkem pandud kui klassikalised retseptid ette näevad, aga tulemus on sellest ainult paremaks läinud. Väike etteheide - infovaeses tootekirjelduses pole koostisainete hulgas kaera mainitud.
---
pilt isetehtud

Katla IPA

Katla IPA (Katla, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Liigimääratlus on nimes kirjas

Tootjainfo: "Humalase olemisega märjuke" Tunnuskoja tunnustähik helebeež. Pöidlajämedune valge vaht püsib kaua. Õlle värvus - tuhmilt punaka oranžiga oranž. Aroom on nõrgalt hapukas ja pihlakane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja tugevalt mõrkjas. Keskmaitse on jõuliselt mõru, hapuka kõrvaltooniga, toorevõitu pohlade ja sambla segune. Lõppmaitses saab mõrkjas põhi endale lõpuks ka taskaalustavat karamellist magusat lisa. Järelmekk on kibekuse piiril balanseerivalt mõru ja päris-päris lõpus hakkab kurgupära teravalt õhetama ... vat ei saagi aru, kas hiniinise mõrkjuse üledoosist või siis alkoholist.

Keskmise kehaga, üle keskmise karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõru-magusakas-mõru-vürtsika buketiga balansist väljas rüübe. IPAde mõruma otsa veidi ülevõlli kiskuv esindaja. Miskipräast tekkis isu magushapu ahju-hapukapsa järele, tasakaalustamaks kibekat kõrvetust kurgus.
---
pilt isetehtud

Friday, January 26, 2018

Brown IPA

Brown IPA (Katla, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,6 %vol. Liigimääratlus on nimes kirjas

Tootjainfo: "Humalase olekuga märjuke"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnus-tähik on seekord kuldpruun.  Pruunakas vaht täidab kolmandiku klaasist, püsib väga kaua ja haagib end ka mõningase pitsimustriga klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt tumepunane. Aroom on ebamääraselt mõrkjas, röstine ja miskipärast vanakooli pruuni pesuseepi kaudselt meenutav.

Esmamekk on keskmisest suti raskema olekuga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse jääb üsna sarnaseks, ehk ainult ivake lisandub magusat pehmust. Lõppmaitse muutub sametiseks, suutaju järgi võiks oletada odrahelveste lisamist linnastele. Järelmekk on hapukas-magusakas, mõrkjavõitu röstise kauakestva jäljega.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-hapukas-magusaka buketiga omapärane rüübe. IPA'ks see kraam väga ei kvalifitseeru, pigem midagi "hoppy brown ale" taolist. Väga kergelt joodav ja samas üsna maitseküllane.
---
pilt isetehtud

Abhac Dearg


Abhac Dearg (Katla, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,4 %vol. Liigimääratlus: Iiri Red Ale

Tootjainfo: "Mõnusalt linnaseline kerge punakas ale"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnus-tähik seekord lillakaspunane. Sentimeetrine tumekollane vahukiht kaob väga kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kirsipunane. Aroom on õrnalt hapukas ja rauane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas, rabavee ja pihlakate ning sõstrate segune. Lõppmaitse toob esile veidi magusamat, karamellist ja linnaselist põhja. Järelmekk paneb keelepära vürtsikalt õhetama, hapukas-magusakas suutaju omandab korraga veinise mõõtme.

Keskmise kehaga, nõrgalt karbonireeunud paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-hapukas-magusaka buketiga Väga hea ja põnev rüübe. Ma pole küll kindel, kas pruulmeister soovis jooki hapuks tuunida - pealegi pole see iiri eilidele üldse omane - kuid tulemus on omamoodi lahe!
---
pilt isetehtud

Wednesday, January 24, 2018

Choco Stout

Choco Stout (Katla, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,4 %vol. Liigimääratlus on nimetuses kirjas

Tootjainfo: "Šokolaadise noodiga veidike mõrkjas märjuke"

Väike lihtne pudel, kojale omane tärnike seekord musta värvi. Hallikaspruun sõrmepaksune vahukiht püsib päris kaua. Õlle värvus - punaka helgiga must. Aroom on mõrkjas, vähese magusaka nüansiga, meenutades miskipärast küll pigem tubakat kui šokolaadi.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitses lisandub magusakat nooti, šokolaadine nüanss muutub tuntavaks. Lõppmaitse on kribake magusam, kakao ja tooršokolaadi vahepealne. Järelmekk lisab sutsu vürtsikat nüanssi ja muutub samas ka magusamaks, meenutades nüüd juba päris kenasti tumedat šokolaadi.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga. mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga Hea taseme rüübe. Tubli ja üsna pretensioonitu stout, mida võiks ehk tuunida veidi laktoosiga ja viia "milk stout" kategooriasse.
---
pilt isetehtud

Celebration


Celebration (Sierra Nevada, USA). pdl 0,33 l. alc 6,8 %. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 97 punkti!!

Tootjainfo: "Sierra Nevada Celebration Ale represents a time honored tradition of brewing a special beer for the holiday season. There are generous portions of barley malts and fine whole hops of several varieties, creating a brew with a full, rich and hearty character."

Väike madal pudel, sildil talvine onnike. Kollane vaht täidab üle poole klaasist ja püsib väga kaua, jättes ka vähese vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt ja soojalt vasekarva merevaik. 

Aroom ... eee ... värske, puhas, saunast tulnud inimlooma lõhn. Kergelt ehk isegi seebine ... aga kas niimoodi peaks lõhnama tipptaseme IPA?

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja leebelt mõrkjas. Keskmaitses mõrkjas pool tugevneb, segunedes mõnusa karamellise pehmusega. Lõppmaitse ... oooo ... see õlu vajab aega ja vändast käimalöömist - mida edasi, seda vingemaks lähevad nüansid - leivane ja heinane, veidi vaigune ja tsiba rauane. Järelmekk muutub kuivemaks ja veelgi mõrkjamaks, hakates kompama isegi kibekuse rajajooni. 

Keskmisest tiba raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Vägagi hea taseme rüübe. Alguses üsna mehhina mõjunud lonks muutub lõpus päris jõuliseks ... no aga seda RB 97 punkti see nüüd küll väärt pole.
---
pilt isetehtud

Rantšo

Rantšo (Katla, Eesti) pdl, 0,33 l. alc 6,4 %vol. Liigimääratlus: "American amber ale"

Tootjainfo: "Merevaigukarva Ameerika humalatega mõnus märjuke"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnustähik seekord punakaspruuni värvi. Kollakat karva vaht täidab üle poole klaasi ja püsib mõnda aega (avamise ajal käinud kõva sutsakas ja peale poole pudeli tühjaksvalamist kerkib pudelis pideva määrdunud kihina pärmisegune vaht viitavad probleemile). Õlle värvus - kirkalt kuldoranž. Aroom on nõrgalt karamelline ja rauane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas ja veidi pärmine. Lõppmaitses pärmitoon tugevneb, mattes oma nätskevõitu hapukusega muud maitsed. Järelmekk on vürtsikas ja mõrkjas ja pisut mudrune.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga kesine rüübe. Liigne karbo ja tugev pärmisus matavad muidu üsna leebeks joogikaks mõeldud joogi üsna ära.
---
pilt isetehtud

Tuesday, January 23, 2018

Choco porter

Choco porter (Katla, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,9 %vol. Liigimääratlus on nimes kirjas

Tootjainfo: "Porter käsitööõlu. Tummine tumeda šokolaadi nauding
1.partii"

Väike lihtne pudel, tehnilisel sildil pruulikoja tunnustähik seekord musta värvi. Sõrmepaksune tumepruun vahukiht püsib päris kaua. Õlle värvus - must. Aroom on leebelt šokolaadine, röstine ja leivane.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse muutub magusamaks, mõrkjas noot süveneb, mulje pigem küll tugevalt röstine kui šokolaadine. Lõppmaitses hakkab juba maitsepilt nihkuma mõrušokolaadi kanti, kuid selles šokolaadis on ploomi- ja kirsitükke sees. Järelmekk paneb keelepära õhkama vürtsikas-magusa koorma all, mõrud söestunud noodid selle sees raamivad muidu ehk liigsesse rammususse kalduvalt pilt.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga. mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga VÄGA hea tasandi rüübe. Õige stiilimääratlus oleks "imperial porter" ja ta võiks ehk kuu-paar veel laagerduda, et muutuda ümaramaks.
---
pilt isetehtud

Bavaria päts

Bavaria päts (Katla, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,7 %vol. Liigimääratlus: "weizenbock"

Tootjainfo: "Weizenbock käsitööõlu. Mõnusalt linnaseline nisurüübe.
1.partii"

Väike lihtne pudel, tehnilist vurhvi sildil pruulikoja tunnus-tähik seekord pruuni värvi. Sentimeetrine hallikaspruun vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - tuhmilt punakaspruun.

Aroom ... see pole bock. Kuna pruulmeister ka tunnistas, et tegi õlut mitte laager- vaid eilpärmiga ja soojal temperatuuril, siis see ei saagi bock olla. Tegemist on ehk noor nisuveiniga, kuid mitte bockiga. Kergelt tärpentinine lõhn viitab kõrgele kääritustemperatuurile ja vähesele laagerdamisele - sedasorti kraam tahaks u pool aastat seista.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas, mõnusalt pähkline ja karamelline. Lõppmaitses hakkab keelekülgi kratsima lõhnast tuttav tärpentin, kuigi pähkliküpsise taoline biskviidine põhi lubab et sellest õllest saab midagi head. Järelmekk on puuviljane, mõrkjas, vürtsikas ja nätske,

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletida, magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga vastuoluline rüübe. Jah, siin on potentsiaali ja kohe kõvasti, kuid nisubokk see pole. Soovitaks järgmine kord proovida kasutada mõnda belgia pärmi ning tulemus võiks saada äärmiselt põnev.
---
pilt isetehtud

Magic Valley


Magic Valley (Brewski, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 7,77 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo : "Double IPA with Guava."

Väike matsakas pudel, sildil kahes käes nõrguv puuvili. Sentimeetrine valge vaht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on mõnusalt magusakas-mõrkjas, vürtsikalt troopiline ... paraku ei tunne seda guaavi-vilja, et oskaks neid lõhnu kokku viia, kuid ilmselgelt puuviljane ja troopiline on see nii ehk naa. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas-vürtsikas, keeleotsal toimuv huvitavalt mulisev kihelus. Keskmaitse on mõrkjas-vürtsikas, hapuka ja mahlase fooniga. Lõppmaitse on hapukas-magusakas, nüüd juba mitte niivõrd mahlane kuivõrd mehune ... senine vürtsikas kihelus hakkab omandama alkoholiseid noote. Järelmekk on tihke, suisa veidi liimjas, mõrkjas-magusakas, väggga omapärane ja keelepäral kihisev.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi liimjusesse kalduva buketiga, magusakas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe. Väga teistmoodi, väga troopiline, väga meelejääv ... vat kui tunneks kuidas mekib guaav ise, siis oskaks ehk veelgi rohkem vaimustuda.
---
pilt isetehtud

Monday, January 22, 2018

Double Cream Black IPA


Double Cream Black IPA (Raven / Yankee & Kraut, Tšehhi / Saksa) pdl 0,75 l. alc 8,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Black IPA" ja hinnang 96 punkti.

Tootjainfo: "Brewing with Yankee & Kraut called for creating a brand new beer style, and that is what we have here: part Imperial Milk Stout, part Double IPA, part something different entirely, with a decent whack of hops from the USA, Germany and New Zealand."

Suur pudel, sildil valge vares :) Hallikaspruun vaht täidab üle poole klaasist ja püsib superkaua. Õlle värvus - sügavalt tuhm mustjapunane. Aroomis lööb esmalt vastu Citra humala rebasehaisu ... mis aja jooksul ainult süveneb.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitses muutub suutaju kreemisemaks - noh laktoosiga tehtud õllel ei saagi see teisiti ollagi - ja ühtlasi röstiselt hapukamaks. Lõppmaitse on kõrbenud, röstine, rauane ja karedavõitu ... noh nagu mustadel IPA'del ikka kombeks. Järelmekk paitab laktoosipehme käpakesega, kuid samas kribib hapukas-mõrkja küünisega.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Huvitav katse tõepoolest, kuid laktoosiga must IPA kaotab sellelt stiililt munad ära.
---
pilt isetehtud

Sarah Barrique 24°


Sarah Barrique 24° (Clock, Tšehhi) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang on 98 punkti!!!

Tootjainfo (guugeltõlke abil): "Opaque black, low beige foam. The aroma of bitter chocolate, coffee and dark fruit. Taste full, complex. You can feel both the tones of chocolate and coffee, the taste of fruit and livery. Cut low, bitter balanced with residual extract. Long and intense flavor rounded by woody tones.
Ingredients: water, malt, hops, oats
IBU 100"

Väike lihtne pudel, sildil robotüdruk õli-lutipudeliga. Tumepruun vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib vägagi kaua. Õlle värvus - must. Aroom on biskviitjas, magus-mõrkjas ... ja rämeda tammise üledoosiga. 

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas. Keskmaits ... võehhhhhh ... tammetolm - sihuke mida kasutatakse odava viski kiirtootmiseks. Lõppmaitse - suhkrut täis ravimikapp. Järelmekk - metall ja tamm, üsna võigas värk.

Unterbier. Ja SEE peab olema 98-punktine õlu? Ropp kraam. Kahju lausa. Biskviitjas aroom on kadunud, järelnuusutamisel meenutab Vishnevsky salvi. Tšehhid, kus on teie kriitikameel?
---
pilt isetehtud

Ume Lambic


Ume Lambic (OWA, Belgia) pdl 0,375 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Lambic Style - Fruit" ja hinnang 95 punkti.

Tootjainfo: "Very good as an aperitif especially in summer. Ume is a Japanese plum which is much more sour than typical European plums. In Japan, Ume are eaten as pickles and not as fresh fruits. These Japanese plums can also be used to make Ume wine: the Umeshyu. The Ume choosen by Leo Imai for Ume Lambic are sourced from Wakayama prefecture – the best reputed region for Ume."

Keskmist kasvu pudel, kaelust katab koduselt mõjuv paberümbris, silt üdini jaapanipärane. Õhuke valge vahukirme kaob kohe. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom ... oooo kui huvitav ... midagi meditsiinilist ja nii tuttavlikku. Eeter? Eetriga marineeritud metsõunad? Fenomenaalselt värske, lausa ajuni ulatuv kirgas.

Esmamekk on hapu, paradiisiõunte marinaadi taoline. Keskmaitses taandub hapusus veidike, kuid jääb ikkagi ... ahhaa ... jaa - pooltoored murelid! Teame-teame, lapsepõlves neid söödud ju küll! Lõppmaitse kuivatab keelekülgi. Järelmekk pargib keelepära, metsõuna-mahl kosutab kurku ja muudab selle huvitavalt jahedaks.

Ei siin pole vaja nüanssidele sõnu raisata. Fenomenaalselt värskendavalt hapu!
---
pilt isetehtud

Sunday, January 21, 2018

Cuvée Sofie Duindoornbes - Zilverbes (BXL Edition)


Cuvée Sofie Duindoornbes - Zilverbes (BXL Edition) (Alvinne, Belgia) pdl 0,75 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour/Wild Ale" ja hinnang 97 punkti!!!

Tootjainfo: "One off edition for BXL Beer Fest 2017"

Kopsakas pudel, must-valge rõhutatult primitiivne sildikujundus. Sentimeetrine erkvalge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - hämuselt tuhmoranž. 

Arooooom. See avab tšakraid, ravib karmat ja paneb süljenäärmed tööle. Või siis vastupidises järjekorras. Kuldreneti mahl, balsamico, veiniäädikas ja soe suvepäev rannatoolis. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas ... kuid sihukese mõnusa sordiini all olev hapukus, mis virgutab ja turgutab. Keskmaitse ... ohhhhh ... kas astelpajust tehakse balsamicot? Kui ei tehta, siis PEAB seda proovima! Soe meretuul rammestab, kuid see jook turgutab ja ravib üksindust, konnasilmi ja puhkusevaevusi. 

Lõppmaitse paneb kergelt silmi kissitama nagu päikesesse vaatamine isegi läbi õlgkübara laia ääre. Õuna-astelpaju mahl tilga valge rummi ja valge veiniga. No kas saab midagi suvisemat olla? Ja mis siis et väljas on tegelikult pime jaanuar, kuid sinu klaasis ja keelel on SUVI kogu oma eblakas kerguses.

Järelmekk juba teab, mis nüüd teha tuleb. Kõigepealt ujumas ära käia ja siis minna jahedasse kuursaali suurte laevantilaatorite alla piljardit mängima. Seda õiget vanakooli piljardit, marmorlaua ja kergelt vintis pensionäridega, kes kõigile noortele entusiastidele kaks lööki ette annavad ja siis laua puhtaks kõksivad, et seejärel süüdimatu näoiga klaas käes edasi kõikuda.

MEGA! Vana Gambrinus poleks arvanud et ta kunagi hapuõllede kohta nii hakkab ütlema. Aga näe. Ka vana karu õpid uusi trikke. Ja suvised piljardisaalid meeldivad talle kah!
---
pilt isetehtud

Stalker IPA


Stalker IPA (Falkon, Tšehhi) pdl 0,33 l. alc 6,9 %vol. Rateberi liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 97 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke abil): "Stalker IPA should become the first and perhaps even the only strontium of my production. Unfortunately, however, under contract brewing conditions and in particular due to the volatile availability of quality American hops, it is not possible to provide the same sensor profile. That's why I decided to modify the individual batch by the best raw materials available at the time and the individual Stalkera batch numbers. For each batch, consumers will be able to find detailed composition information. The first Stalker IPA is already here and is particularly distinguished by its resinous hops aroma, deeply fermented body, long hop hop line and yes - hops to the finish! That's why she got the Hop Attack subtitle! Stalker No.1 - Hop Attack! EPM 15.8% Alk. 6.9% volume IBU (analysis will be on Friday) Slady: Pilsner, caramel, carapils Hops: Magnum, Simcoe, Centennial, Tomahawk, NZ, Chinook
IBU 60"

Väike lihtne pudel, sildil kurjailmeline linnupea. Sõrmepaksune valge vahukiht on väga püsiv ja kena pits-jäljena klaasiseintele haakuv. Aroom on magusakas, karamelline, vaigune ja lilleline, meenutades vahalille väikeseid roosasid nektarist nõrguvaid õisikuid.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub veidi vaigusemaks ja samas karamellisemaks, domineerima jääb magusam pool. Lõppmaitse viskab sisse tsiba hapukat marjast momenti ning liigub väekamasse vaigusesse mõrkajamasse külge. Järelmekk kaob üsna kiirelt, jäädes siiski meeldivalt mõrkja värskusega keelepära tagumistesse soppidesse.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Väga hea taseme rüübe. Magusamate-lilleliste IPA'de hea esindaja ... kvaliteetne ja tore ... aga selliseid on palju.
---
pilt isetehtud

Pipi Isa


Pipi Isa (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "PIPI ISA on porter, mis pruulitud kasutades 6 erinevat linnast, inglise ja saksa humalaid ja briti eili pärmi"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnusmehikesest on saanud neegrikuningas :) Vähene pruun vahukirme kaob kiirelt. Õlle värvus - tuhmilt mustaspunane. Aroom on üllatavalt, aga meeldivalt magus, mida tasakaalustab röstine hapukus ja kohvine mõrkjus.

Esmemekk on keskmise kehaga ja kohviselt mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on leivane, röstine, hapukas ja kakaone. Lõppmaitse taandub taas hapukamale kakaosele-tooršokolaadisele poolele, sellel lasub pehme magus, lausa laktoosine padi. Järelmekk on hapukas-magusakas, kohvi-piima-ananassi-kokteili sarnane.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Väiketootjail pole porterit just kuigi tihti valikus, nüüd on mida pakkuda neile kes soovivad "midagi tumedat ja mitte liiga rasket". Serveerida magustoidu eel.
---
pilt isetehtud

Saturday, January 20, 2018

Embrasse Oak Aged Blended


Embrasse Oak Aged Blended Embrasse Peated Oak Aged Islay (Korenaar, Belgia) pdl 0,33 l. alc 9,0 %vol.

Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Strong Ale - Top 50" ja hinnang 98 punkti!!

Tootjainfo: "An 9% ABV beer in which the fermented sugars were all obtained from malt (20 degrees Plato). A generous dose of hops and a long maturation time makes this beer best of the best. This beer is bottle conditioned and will go through taste evolution during many years. Matured for a quarter of a year on a selection of whisky casks. "

Väike lihtne pudel, lihtsa tehnilise olekuga sildike. Pöidlajämedune tumekollakas vahukiht püsib kaua ja jätab klaasiseintele kauni tugeva pitsi. Õlle värvus - kirkalt rubiinpunane.

Aroom. Vaikus ja rahu valitseb siin kambris. Luksust ei tohi segada, see oleks matslik. Kõnnid vaikselt mööda seinaäärt, käes kuldpunast hiilgust täis klaas ning vaatad seintel rippuvaid esivanemaid. Sa võid vanduda, et kuldsetes raamides raskepärastel maalidel olijad jälgivad ainiti su pokaali ning nende kõrisõlmed teevad reetlikke liigutusi. Eriti tollel pika kübarasulega sellil.

Esmamekk kõnetab sind vaikse häälega, tehes selgeks et vaatamata kogu paatosele on ka nemad vaid lihast ja luust mehed ja naised ning maised rõõmud pole teps mitte võõrad. Olgugi et maised keha ammu läinud, kuid soov veeta klaasikese taga aega pole kuhugi kadunud. 

Keskmaitses muutub see sametine sosin veidi suitsuseks. Esivanemate soovil süttis kamin ning nihkus selle ette tool. Istu ometigi, kauge järeltulija, paku meile seda vähest rõõmu. 

Lõppmaitse ajal tehakse sulle ülevaade kunagi siinkandis õitsenud ärist kaugete maade puuviljade ja peenete napsidega. Ükshaaval manatakse su vaimuninna hunnituid pehmusi ja lukuslikke paitusi.

Järelmeki ajal sa ärkad. Oled lihtsalt kõrtsilaua taga tükk aega maganud ja keegi kabajantsik on su klaasi tühjaks joonud. 

Õlu kui kummaline retk, täis puuvilju ja õrna suitsuvinet, kaugeid ning vähetuntud maitseid ja kodust tammist konkreetsust. Hurmav, lihtsalt hurmav
---
pilt isetehtud

Idiot

Idiot (Falkon, Tšehhi) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Rateberi liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 92 punkti.

Tootjainfo: "American IPA. Composition: Water, barley malt (pale ale, carapils), hops (Magnum, Chinook, Centennial, Mosaic).
IBU 60"

Väike lihtne pudel, sildil on ilmselt Praha katusemaastik. Erkvalge tihe vahukiht täidab pool klaasi ja püsib superkaua, jättes klaasiseintele ka kauni pitsjälje. Õlle värvus - väikse hõljumiga kuldne.

Aroom on küll nõrgapoolne, kuid meeldiv, lilleline ja heinane, suvine ja meeldivalt karamelline (mitte segi ajada humalasurma järel tekkiva läägevõitu tooniga).

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse meenutab kuivatatud virsikuid, mida on veeretatud heinapepredes. Lõppmaitse muutub mõrkjamaks, justkui näriks kesk suvist külavaheteed kõndides heinakõrt ja tolmutaks mõnuga kruusasel kraavikaldal, sandaalides varbad tolmunud, kõrvus lõoke. Järelmekk on karamelline, suvine ja samas karge ... see suvi on veel hommikune ja klaar ning tee jõudis lõpuks ka jõe äärde.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga Übertasandi rüübe. American IPA nii nagu ta olema peab. Serveerida koos praetud pruunide šampinjonidega.
---
pilt isetehtud

Tikker


Tikker (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Saison", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Marjane hapukas saison mis pruulitud tikrite, nisulinnaste ja Citra humalatega"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnusmehikene on seekord saanud selga kleidi ja pähe pikad juuksed :) Vähene valge vahukiht kaob hetkega. Õlle värvus - kollane. Aroomis on esmalt saisonile omast magusakat vürtsikat erksust ... kuid siis hakkab kuskil nurga tagant paistma välikemmerg, mis muutub järjest suuremaks ... no muidugi, Citra humalad on ju mängus!

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas. Keskmaitses muutub toorevõitu tikker päris mõnusalt mahlaseks. Lõppmaitse hakkab keelt parkima, need tikrid on ikka üsna toored kas teate. Järelmekis taanduvad õnneks lisamaitsed piisavalt kaugele, et saisoni enda vürtsikas magusakas sädelus pääseb lõpuks ometi ka esiplaanile.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusaka buketiga hea tasandi rüübe. Saisoni solgutamine ei tee tavaliselt midagi head - saison see enam väga pole, sour'iks jooki ka nimetada ei õnnestu. Asjana omaette aga täiesti joodav ja värskendav.
---
pilt isetehtud

Friday, January 19, 2018

Gattsu Pozu


Gattsu Pozu (Coedo / Fieldwork, Jaapan / USA) pdl 0,66 l. alc 10,0 %vol. Ratbeeri liigimääratlus: "Imperial IPA" ja hinnang 93 punkti.

Tootjainfo: "Springtime in Japan means three things, Baseball, Cherry Blossoms and Beer. Gattsu Pozu is the Japanese expression used when a player comes up with the big play and shows his "Guts." This Double IPA was brewed with the big play in mind. The All-Star lineup of Simcoe, Chinook and Tahoma hops team up with Okinawan Amami Pink Sugar and Japanese Brown Rice in this 10% home run. Hinoki Wood (Japanese Cedar), used to accent the piney notes of the hops is an ode to the many bats broken in Spring Training. This beer will have you singing, "take me out to the...""

Jaaaaa ... see tootjainfo paneb ootama paljut ... et kuidas siis see pruun riis ja roosa suhkur mekivad. Aga panna 10-kraadine kolakas 0,66 l pudelisse? Need jaapanlased on ikka napakad!

Suurt kasvu pudel, sildil kirsiõitemeri. Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja püsib stoiliselt. Õlle värvus - kirkalt heledapoolne kuldne.

Aroom. Oi, see ON eriline! Absoluutselt arusaamatu, miks ujub ajus esimesena pinnale sõna "kurgiõied" ... vanal Gamrbinusel pole õrna aimugi kuidas need lõhnavad ... aga siin see sõna on! Vürtsikas ja magus. Riis ... ojaaa, see on siin ju ka täiesti olemas, kuid üle-üle-üldse mitte sel odaval ja häirival moel, mis masslaagrites mõnikord tunda on ... see on õilis ja noobel!

Esmamekk. Khmm-khmm. Lubage tutvustada - see on sumolase kategooria IPA! Humalapommide samurai! Humalakiivri alla peituv, karmivõitu vaiguse olekuga, raske käeviipega sõjard.

Keskmaitse. Niuks, teevad nõrgemad maitsenäsad ja poevad peitu. Vapramad ja uljamad aga tõusevad rõõmuga, võtmaks vastu seda humalahobuste ratsarünnakut. Kapjade alt lendab loorberilehte ja tähtaniisi. Hämmastusest tõusevad kuklakarvad turri.

Lõppmaitse. See maitse on pruun! Pruun ja päevitunud ja karm. Ja samas helgeid puuviljaseid haikusid deklameeriv. Ning kuresulega kalligraafilisi koledusi maaliv. Ilmselgelt tähistavad need imelised hieroglüüfid midagi robustset ja sõjakat.

Järelmekk. Sa mu rai. Samurai. Humalamõõgaga saagu su pea maha võetud. Ja õitsegu su keelel kirsipuud. 

Erakordne! Üks meeldejäävamaid topeltIPAsid, mis vana Gambrinuse panetunud meeli ergutanud on. On au selliste tegelastega kohtuda. Kui humalajumal näeb, et jaapanlased on lollakad. SELLLLLIST mürakat 0,66 l pudelist pakkuda, nii ju ometigi ei tehta. Aga näe. Ja ärge öelge ei teid pole hoiatatud!
---
pilt isetehtud

Greene Unicorn


Greene Unicorn (Lille, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Session IPA" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "New England Session IPA with Azacca, Galaxy, and Mosaic hops.
IBU 42"

Väike lihtne pudel, sildil roheline kuri ükssarvik. Sõrmepaksune vahukiht püsib mõõdukalt kaua, haakides end mingil määral vahupitsina klaasiseinale. Õlle värvus - vähese hämuga kuldne. Aroom on värske ja puuviljane - melon ja ... oi ... miks vana Gambrinus tunneb siin värsket kurki?

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas-mahlakas. Keskmaitses esmane värskus veidi kuhtub mudruse kõrvaltooni taha. Lõppmaitses õnneks asi leevendub ja mõrkjas-magusakas kargus taastab pea täielikult algse mahlasuse. Järelmekkjääb magusamale, puuviljasele tasemele.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga Väga hea taseme rüübe. Mahlane ja värske ... aga klaasitäie väljakallamise järel pudelis mullitav mudrune-hägune segapudru paneb esitama küsimusi ja kahtlema värskuse püsivuses.
---
pilt isetehtud

Supurgillu 4000


Supurgillu 4000 (Käbliku, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Berliner Weisse", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Made with 4000 chaenomeles.
IBU 10"

Väike lihtne pudel, sildil palju ebaküdooniaid. Mitte küll 4000 tk, aga ikkagi palju :) Vähene valge vahukirme kadus hetkega. Õlle värvus - kirkalt kahvatukollane. Aroom on magusakas, millegipärast kardemoniga tehtud peenemat saiakest meenutav, kogu oodatud hapusus jääb kuhugi tahaplaanile vaikse piiksatusena.

Esmamekk ... see on juba hoopis teine tera! Hapu, ja ikka kohe korralikult hapu! Keskmaitses tuleb siia juurde sedasama pehmet saiakest, kuid peatoon jääb ikkagi värskelt askorbiinhapuks. Lõppmekis pargivad keelt pooltoored tikrid ja midagi aroonialikku. Järelmaitse sädeleb päikeselise vürtsika kumaga kurgus, puhudes karge laheda tuulega minema kogu päevase väsimuse.

Väga kerge kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapuk-magusakas-hapu-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe! Oisapoiss kui värske ja sulnis. Õlu kui kevadhommik su klaasis!
--------
pilt isetehtud

Wednesday, January 17, 2018

Black Malts & Body Salts Black Coffee IIPA


Black Malts & Body Salts Black Coffee IIPA (To Øl, Taani). pdl 0,33 l. alc 9,9 %. Ratebeeri liigimääratlus: "Black IPA - Top 50" ja hinnang 100 punkti!!!

Tootjainfo: "A Black Imperial IPA brewed with black malts, body salts and french press coffee."

Väike lihtne pudel, sildil on vist öised lilleõied? Tumedapoolne pruun vaht täidab 2/3 klaasist, püsib ehitusvahuna kaua ja jätab klaasiseintele tiheda vahumustri. Õlle värvus - vähese sünkpunase välgatusega must.

Aroom. Mumeie. Sasina. Võioot. SaMuMeie pidi see olema. VÕIMAS, RSK! Kohvi on ainus element, mille ära tunned ... ja see on kusjuures kolmanda plaani tegelane. Hapukas. Muskus-aniis. Lagritsapähklid. Vask. Patareid. Pime valgus.

Esmamekk ... vau ... oma pehmuses on see absoluutne vastand koljatlikule lõhnale. Pehmelt magus-mõrkjas. Aaaaga mõne aja pärast roomab ta kohale. Vaskpähkel!

Keskmaitse. Immmmeline. Kõikide mustade IPAde kontsentraat, kohvikann vasakus käes! Paremas käes vaskne vanaaegne kohviveski.

Lõppmaitse. Rongirataste all lapikuks lastud vaskne münt sinu kohvitassis. RatsaRuttuRöstitud. Pronksmandlid. 

Järelmekk. Soolakas vaskne kohvi. Miks tunneb vana Gambrinus sel hetkel ninas higi lõhna? Kuhu kadus Lapeteus? Kas Kain oli Aabeli mobiilsideoperaator?

KOLOSSAALNE. PARIM must IPA mida vana Gambrinus on elus saanud. PARIM: SENI: KOOLON. Vaskmünte teie keelele ja silmadele Styxi kaldal.
---
pilt isetehtud

Must Kuld - El Salvador


Must Kuld - El Salvador (Põhjala / Brew By Numbers, Eesti / Inglise) pdl 0,33 l. alc 7,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "A special version of the Must Kuld porter, brewed with a washed bourbon coffee from Finca la Fany, El Salvador"

Väike lihtne pudel, sildil kohviuba. Mustjaspruun vaht täidab üle poole klaasist, värvudes aegamisi heledamaks, kuid püsides vägagi kaua. Õlle värvus - teie ei küsi, mina ei räägi, eks?

Aroom. KOHVI! K:O:H:V:I. Seda kohvi on PALJU, juba eemalt togatakse sulle mõlemasse sõõrmesse üks kohviuba ja kui lähemale tuled, siis veel kaks. 

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusalt kohvine. Keskmaitse - kohvisiirup melassi ja kuivatatud mustsõstratega. Lõppmaitse - kohviliköör mõrušokolaadiga. Järelmekk - kohvi kohviga. 

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga ÜHEÜLBASELT VÕIMAS RÜÜBE! Mnjaaaa, siin saab olema väga lihtne jaotus. Kui sulle kohvi meeldib, siis sa tahad selle õllega oma päeva alustada ja lõpetada. Kui ei meeldi - siis parem ära vaata isegi selle riiuli poole, kus seesinane pudel leidub, sest kohvi üledoos on kindlustatud. 
---
pilt isetehtud

Rabarbar


Rabarbar (Käbliku, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Berliner Weisse", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Meis kõigis on peidus taltsutamatu, möirgav metslane, kes võimaluse korral pead tõstab. Taltsuta oma metslast rabarberiga.
Vesi, odra- ja nisulinnased
IBU 10"

Väike lihtne pudel, sildil on vihane värvuline. Valge vähene vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroomis on biskviitjat nisupehmust ja noort rabarberit.

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas. Keskmaitse on veelgi kergem, isegi vesisepoolne, õrnalt magusa alatooniga hapukas. Lõppmaitse ... noh nagu oleks hammustanud niiiii noort rabarberivart, mis pole veel jõudnud hapuks minnagi, pigem on see lihtsalt vesiselt värske ja mahlane. Järelmekk jääb samale lahjale vesisepoolsele tasemele.

Kerge kehaga, vähekarboniseerunud ja vesise paletiga, hapukas-magusakas-hapuka buketiga lihtne ja kerge rüübe. Nojah noh, kuumal suvepäeval oleks keeruline midagi paremat välja mõelda, aga keset jaanuarit ... ega need Käbliku omad muidugi normaalsed pole kah :)
---
pilt isetehtud

Tuesday, January 16, 2018

Embrasse Peated Oak Aged Islay


Embrasse Peated Oak Aged Islay (Korenaar, Belgia) pdl 0,33 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Strong Ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Aged in peated Islay whisky barrels"

Väike lihtne pudel, lihtsa tehnilise olekuga sildike. Kollakas vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib vägagi kaua, haakides end ka tiheda vahujäljena klaasiseintele.

Aroom. Kui sulle meeldib guašilõhnaline turbasuits, siis sa oled mitte lihtsalt tagajalgadel, vaid sillas. Ei see pole mäekõrgune dominant, kuid vägggga mõjjjjus ja mõnnnnnus ja üllatavalt VÄRSKE! Justkui nuusutaks mullusest rabapõlengust pärit turbanutti, istudes rabajärve ääres varasel kevadisel hommikutunnil, kui ümberringi on kõik veel kahutunud, kuid kõik meeled on valmis endasse neelama kohesaabuvaid päikesekiiri.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja mõrkjas-magusakas, keeleotsa pehmelt paitav ja suitsploome taskus veeretav. Keskmaitse pistab põske nii suitsuploomi kui kõrbenud turbasambla karvakese ning kallab sellele otsa punnsuutäie portveini. Otse pudelist. Laukaserval. Rabamändide vahel. Kõrvad täis varajast linnulaudu ja laudtee härmakirme krabinat. 

Lõppmaitse vaatab sulle küsivalt otsa nagu parasjagu möödalibisev rebasevari, silmis üllatus - mida teeb see paksu jope ja tuttmütsiga kahejalgne siin sel kella-ajal, käes pudel ja fotoaparaat? Kas ta ei tea, et hiirtepüüdmiseks ja veinijoomiseks pole siin ei koht ega aeg?

Järelmekk vaatab läbi pudelipõhja päikesetõusu ja nendib ohates, et niiiii hästi pole ta end ammu tundnud. Veidi pehmeil jalul vinnab ta end kigisevast vaatlustornist üles, kougib seljakotist magamiskoti ja otsustab, et siia ta jääb. Vähemalt ennelõunani. 

Mega. Ei vähem ega rohkem. Panna midagi quadi'laadset turbasuitsusesse viskivaati, selleks peab mune olema. Võtta see just õigel ajal välja, selleks peab ajusid olema. Elu on lill, kas teate. Antud juhul suitsune ja õite magus turbalill.
---
pilt isetehtud

La Renaissance Silver


La Renaissance Silver (Korenaar, Belgia) pdl 0,5 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 96 punkti!!

Tootjainfo: "In our hunger to explore the true taste of an original IPA, we went back to the very roots of IPA: England around 1830. This beer is made with 100% ’Maris Otter’ malt and East Kent Golding hop flowers (a lot!)
Then, to monitor the development of flavours during barrel-aging the beer is/will be bottled after: half a year; one year and one and a half year of barrel-aging (in Puligny Montrachet barrels). For comparison the beer is also bottled without the barrel aging.
So 4 batches will be released as an experiment. The release dates will be: End April 2014; end october 2014 and finally with the full 1 1/2 years of barrel-aging by the end of April 2015. I hope you enjoy a truly magnificant beer-style that was almost forgotten, but has a real revival lately.
Bottle with silver wax.
Bronze wax is 0.5 year old, gold wax will be the 1.5 year old version."

Niiiiii. Nüüd mõelge järele. Vanakooli ühe linnase ja ühe humala IPA, mis laagerdunud aasta aega burgundia veini vaadis!

Keskmist kasvu õlakas pudel, kaelust ehib hõbedakarva vahapitser. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib stoilise rahuga nii umbes homse õhtuni. Õlle värvus - vähese hämuga kuldne. 

Aroom. Mnjaaa. IPA'ks ei oska seda nüüd kuidagi pidada, kui lähtuda uue-laine jõulistest-aromaatsetest tegelastest. Aga see siin on vanakooli SMASH, mis lõhnab nagu ... päikesesoojad kuivatatud virsikud!

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõtlik. Esimese hooga tunned ainult magusakaid sooje virsikuid, kuid aegamisi hakkab üles kerima mõrkjas-hapukas kõrvalteema. Keskmaitse omandab mesise ... hmmm ... või õigemini mõduliku mõõtme! Soe, päikeseline, puuviljane, portveinise õilsa ja veidi tammise rühiga, soliidse ja väärika noogutusega ja vähese vürtsika naeratusega silmakurdudes. Järelmekk avab end lopsakas puuviljases täiuses, mille aprikoosiseid-ananassiseid paguneid ehib kuldkarrane vürtsikas sädelus.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÄÄÄÄRMISELT ERIPÄRANE rüübe! Oma senised teadmised hipster-IPA'dest viska põõsasse. Mõtle end tagasi koloniaalajastu tipphetkedesse, kus vaaritati tolle aja kohta luksuslikult kange ja puuviljaselt lopsakas õlu ning siis saadeti veinivaadis üle mere asumaade poole teele, et saada avatud kõrgemate ohvitserida ja kuninglike ametnike pidulikumalt pidulikul puhul, nt Tema Majesteedi sünnipäeval!
---
pilt isetehtud

Rule of Plum


Rule of Plum (Põhjala / Lindheim, Eesti / Norra) pdl 0,375 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour/Wild Ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Põhjala and Lindheim made a weird beer together. Thousands of plums were crushed with (clean) Estonian and Norwegian feet and blended with wort high on rye. Fermented in open-top oak vats, secondary fermentation in oak barrels with plum juice and wild yeast."

Keskmist kasvu pudel, traatkinnisega kork-kork, sildil kaks kriipsujukut. Tumekollane vaht täidab alul pool klaasist, kuid kaob siis valjul kohinal. Õlle värvus - kuldse helgiga punane. Aroomis on üleküpsenud ploome, valge veini äädikat ja tilgake balsamicot.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapu. Keskmaitse on hapu, mahlane, mõrkja varjundiga, keelekülgi parkiv. Lõppmaitses tunneks juba nagu pooltooreid ploome ... või õigemini ploominahka oma keelele kleepununaa. Järelmekk pargib keelepära üsna tuimaks, kuid üldmulje jääb ikkagi super-mahlane.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-mõrkjas-HAPU-magusakas-hapu buketiga VÄGA MAHLANE rüübe! Tõsi küll, lubatud mägi ploome jääb vähetajutavaks ning rukist ei oska üldse tunnetada. Aga ülimalt värskendav klaasitäis igatahes, soovitav pakkuda luksuslikuma õhtusöögi järel juustuvaliku kõrvale, kus ampsakate vahel sooviks keeletaju turgutada.
---
pilt isetehtud

Monday, January 15, 2018

Lilith


Lilith (Golem, Poola) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang on 99 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "Malts: Pilsen, amber, light chocolate, dark caramel, roasted barley, roasted wheat, rye, toasted
Hops: Polaris, Bramling Cross, Merkur
Yeast: Fermentis Safale US-05"

Väike matsakas pudel, mustvalgel sildil müüdiliste elementidega naisollus. Tummmmepruun vaht täidab 4/5 klaasist ja nõrgub vaikselt ülalt allapoole heledamaks ... justkui nafta valguks läbi porolooni allapoole. Õlle värvusest me teiega ei räägi, eks ole ju?

Aroom. Kõrbemise äärele jõudnud stritslikoorikut oled nuusutanud? Ja just neid rosinaid, mis koorikust välja ulatunult on sisuliselt söestunud, kuid lõhnavad siiski nii meeldivalt? Aga tuhaselt ahjupõrandalt võetud haputaignast leiva alumist koorikut? Vat pane siis tükike mõlemast oma mõttelisse ninna ja taju seda kodust, veidi rohmakat, kuid siiski meeldivat segu!

Esmamekk on raske kehaga ja rüntsakalt magusakas-mõrkjas. Keskmaitse ... ummm ... kõrbenud rosinad ja kaneelisegune mustjaks tõmbunud koogipuru, mid sa küpsetusplaadilt nokid. Lõppmaitse - kõrbenud ja tuhane, raske ja röstine, hapukas ja mõrkjas, must ja veel mustem. Järelmekk ... hapukas-kõrbenud ... mõrkjas-kõrbenud ... ploomimoosi keedupära mustunud puulusikal, millega sa kaabid tihkelt-nätskelt potipõhjalt, raatsimata sinna tilgakesti jätta.

Raske, isegi väga raske kehaga. Tugevalt karboniseerunud ja õlija paletiga. Magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkja buketiga vastuoluline rüübe. Ühest küljest liiga kõrbenud, kuid teisalt nii meeldiv, et järgi ei jäta sa teda mingil juhul!
---
pilt isetehtud

Humalane õlu


Humalane õlu (Mõtsalise, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 20 punkti.

Tootjainfo: "Et kätte saada see tõeline nauding, mida Mõtsalise pruulikoda pakub, tuleb seda karget märjukest nautida külmalt, pärast sauna ja puhta südamega."

Väike granaadikujuline pudel, sildil kiri HUUM ja veepiisad. Sõrmepaksune erkvalge vahukiht on väga püsiv ja tihedalt end klaasiseintele vahupitsina haakiv. Õlle värvus - õrna uduvinega kuldne. Aroom on mõrkjas-magusakas, vaigune ja heinane, hea värske vee aluspõhjaga. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, seedrivaigune, tuuline ja männisalune. Lõppmaitse mängib korraks hapukama, kuivatatud jõhvika laadse vinega keelekülgedel, kuid siis naaseb turvalisse samblasse männimetsa. Järelmekk on magusakas, toeka mõrkja tüvega, tuules kahiseva vürtsika ladvaga ja üleüldse väga asjalik.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga Väga hea taseme rüübe. Lihtsapoolne, kuid aus IPA, ilma igasuguste vigurite või üleaiahüpeteta. 
---
pilt isetehtud

Surt Til with Hibiscus and Cranberry


Surt Til with Hibiscus and Cranberry (To Øl, Taani). pdl 0,375 l. alc 5,0 %. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour/Wild Ale" ja hinnang 96 punkti.

Tootjainfo: "Danes enjoy pickled sides to Christmas feasts. Here is our contribution: A sour mashed Belgian Xmas table beer. This time with delicious hibiscus & cranberry."

Keskmist kasvu pudel, sildil ... ausalt öeldes oleks nagu üle roosakirjalise põhja laps mökerdanud musta värvi täis pintsliga. Roosakas vaht täidab üle poole klaasi, püsides üsna kaua ja haakudes veidi ka klaasiseintele. 

Õlle värvus - sädelevalt erk-kirgas roosakas-punane ... fantastiliselt ilus vaatepilt peab ütlema!

Aroom. JÕHVIKAD! No niiiiiii elusad-ilusad-siledad jõhvikad, et imesta endale või saba paigast ära! No vaata täpselt nii nagu kui sa oled jõhvikaid vee sees ületalve hoidnud ja siis ka veel vastu kevadet neid ampsates imestad, KUI hästi on kõik maitsed säilinud!

Esmamekk. Jämehapu! Jõhvikashapu! Mõrkja alatooniga jõhvikashapu.

Keskmaitse. Hibiskuse magusakas toon tuleb korraks esile, aga mattub kohe jõhvika parkiv-hapu alla.

Lõppmaitse. Kuiv. Oh kui kuiv on see jõhvikamahla kontsentraat.

Järelmekk. Mõrkjas. Hapukas-mõrkjas. Kuiv-mõrkjas.

ÜLEVÕLLIKAS! Kui ühes joogis on NNNIIIII palju jõhvikat, siis see PEAB olema tervislik, eks ole! Rohkem polegi nagu midagi öelda :)
---
pilt isetehtud

Sunday, January 14, 2018

Põhjanael


Põhjanael (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Baltic Porter", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Imperial Baltic Rye Porter
IBU 45"

Väike lihtne pudel, silt on jubeuhke ... selle detaile tasub uurida! Kasvõi keskmotiiviks oleva albiinohundi punasilmad :) Tumepruun vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib vägagi kaua. Õlle värvus - must!

Aroom pole nüüd küll niiiii must kui värvus, kuid röstine ja rukkine küll ... kuid huvitav, kuskohast tuleb see aniisine sähvatus?

Esmamekk on õlijas, paks ja sametine, magusakas-hapukas ja röstine. Keskmaitse ... ooo ... see on VEEEL tihedam, lausa naftalik, hapuka röstise peatooniga, mõrkja skeletiga ja ploomimehu taoline. Lõppmaitse muutub jupp maad magusamaks, ploomi-kohvi-kallerdiseks, röstise ... peaaegu söestunud leivast tehtud marelaadi taoliseks. Järelmekk mõjub suisa tigujalt ... noh selle sõna tihke-kleepuv-raskeltneelatavuse mõttes. Aga nii maitsvaid tigusid neelaks mitu tükki ja mõnuga :)

Liimjalt raske kehaga, vähekarboniseerunud ja naftaliku paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusaka buketiga Ülevõllikas! Huvvvvitav, kui palju siia rukist lisati? Igatahes balti porteri sametiselt kreemine keha on muudetud peaaegu liimjalt tihkeks. Rukki väge leiab siit klaasitäiest aga igatahes aastapäeva vääriliselt palju!
---
pilt isetehtud

Rukki Õlu (revisited)

Rukki Õlu (Mõtsalise, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Specialty Grain" ja hinnang 16 punkti.

Tootjainfo: "Koostisosad: vesi, humal, pärm, odralinnased, rukkilinnased 10%"

Eelmise, ligi kahe aasta taguse kirjelduse leiab siit. Võrreldes toonase kirjeldusega on õlle värvus pisut heledam, keha tihkem ja rukkine-leivane nüanss selgemini tajutav. Seega - areng õiges suunas!
---
pilt isetehtud

Pernauer Must


Pernauer Must (Pernauer, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Dunkel/Tmavý" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Totojainfo: "Alguses mõtlesime, et paneme Pernaueri ühele tumedale õllele nimeks Tume, aga näe, ei pannud! Hoiad käes ehtsat Pärnu veest tehtud, õllemaailma tumedat poolt tutvustavat pudelit, mille sees on Pernauer Must. See jook on tasakaalus maitsega, kergelt joodud japarasjagu kirglik.
Sisaldab nisu- ja odralinnaseid"

Sentimeetrine tuhmpruun vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt sünkpunane. Aroom on magusakas, kakaopulbri tooniga.

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on magusakas ja veidi kohvine. Lõppmaitse tõmbab hapukamaks ja muutub veelgi kergemaks. Järelmekis siriseb korraks vürtsikas noodike üle keele ja siis jääb õrn mõrkjas mekk püsima.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga hea taseme rüübe. Dunkeli stiil on päris hästi tabatud.
---
pilt isetehtud

Saturday, January 13, 2018

Double Kumaru


Double Kumaru (Absztyfikant, Poola) pdl 0,5 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Foreign Stout" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "Double Kumaru is a strengthened version of the classic Kumar where the main role is played by tonka, which smells like a combination of marzipan, almonds, vanilla and cinnamon, and added sweetness added lactose"

Keskmist kasvu pudel, ruuduline puna-must sildikujundus. Sõrmepaksune pruunakas vahukiht pole kuigi püsiv. 

Aroom. Oi-tutti-putti-lapsepõlvekest! Kõik elu sees söödud kaneelsaiakesed ja ahjuõunad ja plaadikoogid ja pähkliküpsised ja martsipanikujukesed ... kõõõõik need on riburadapidi sinu nina juures ootel, et sa nad kõik ninaga üle käiks! :)

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas-mõrkjas ning kaneeline. Keskmaitse. Oi, kaneeli-suhkru segu vahekorras 1:1 ja sellega puistatakse üle sinu nina, keel, laud ja tool! Lõppmaitse - mandlikook vaniljeglasuuriga! Järelmekk loksub laisalt kaneelimeres ja ei viitsigi vastata ühelegi küsimusele. 

ERAKORDNE! Ma tahan neid tonka pähkleid, mis lõhnavad nagu kõik head asjad lapsepõlves! Õllekirjelduse kokkuvõtet aga ei tule, sest tegu oli viimase pudeliga Eestimaa pinnal nii ehk naa, mis ma teid ikka hulluks ajan :)
---
pilt isetehtud

Brise-BonBons!


Brise-BonBons! (Fantome, Belgia) pdl 0,75 l. alc 8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Saison" ja hinnang 95 punkti!!

Tootjainfo: ""With joy and a little bit of mischief, Fantôme brewer Dany Prignon dedicates this very bitter beer to all of the many varieties of brise-bonbons - literally, ball-breakers - in the world. Specifically, this beer is meant for wise-guys, braggarts, pains-in-the-ass, muck-rakers, troublemakers, know-it-alls, stuffed-shirts, blow-hards and bores, as well as nut-cracking, wind-bag, prattling-on, self-appointed experts on everything, and nose-in-the-air snobs, convinced they can do anything better than you. Dany intended to make a beer too bitter for a normal person to enjoy. The problem is, everyone loves it! Guess we’re all just a bunch of brise-bonbons sometimes..." - Shelton Brothers"

Suur pudel, sildil ... sumokas? Erkvalge vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt heledapoolne kollane. 

Aroom. Oi, see on midagi veidrat. Ühest küljest on siin puhas saisoni vürtsikas-sädelev põhi, kuid sellele lisandub mingi huvitav ürdine, peaagu kirbe magusakas-mõrkjas noot. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse - mõrkjas, murune, kommisuhkrune, sidrunikoorene. Lõppmaitse on vürtsikas, kuiv, ürdine, mõrkjas-hapukas ja miskipärast silmi üllatusest veidi punnitama ajav. Järelmekk on heinane, murune, puukoorene, mõrkjas-vürtsikas, kuiv ja riukalik.

Keskmisest suts kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga väga omapärane rüübe! Humalane-ürdine saison, karrrrrge ja tormine, kirrrrrgas ja värske. Õlu nagu öö tuulises heinalakas!
---
pilt isetehtud