Wednesday, July 31, 2013

St Feuillien Tripel

St Feuillien Tripel (Brasserie St-Feuillien). pdl 0,33 l. alc 8,5 % Liigimääratlus: tripel. 98 ratebeerist ja 89 beeradvocate järgi!

tootjainfo: "This beer has a white, smooth and very compact head. Its pale amber colour is very characteristic revealing a distinctive maltiness. It has a rich aroma with a unique combination of aromatic hops, spices and the typical bouquet of fermentation - very fruity. Secondary fermentation in the bottle gives it a unique aroma due to the presence of yeast. St Feuillien Triple has a very strong and exceptionally lingering taste thanks to its density and its long storage period."

Väike matsakas pudel ja lihtne kloosterlik sildikujundus. Helevalge vaht on väga püsiv. Õlle värvus - udune helekuldne. Aroom - väga värske, sidrunine ja rõõmus.

Esmamekk on keskmise tihkusega ja üsna intensiivselt magushapu, näksides kergelt keeleotsa. Keskmaitse ... ohh see paneb naeratama ... nii soe, pehme ja mänguhimuline nagu kassipoeg. Lõppmaitse rullib keele kergelt kahekorra, mängides kergetel ja kõrgetel nootidel, sidrunheina ja aniisi, melissi ja lagritsa, suhkruvati ja piparmündikommi maitsed segunevad ühte rõõmsalt lalisevasse ringmängu :) Järelmekk kandub suisa mentoolikommi ja köhasiirupi maailma ... jeeeeeeerum kui omapärane, aga samas niiiiiiiiii meeldiv!

Keskmise kehaga, kleepja paletiga, üllatavalt hapukas-vürtsikas-magusa buketiga värskusefugass! Hmm, väike sidrunibesee tükike oleks siia juurde päris vahva!
----------
pilt siit


Vasileostrovskoje First IPA

Vasileostrovskoje First IPA (Василеостровское). pdl 0,5 l. alc 5,8 % Liigimääratlus: IPA

Tootjainfo: "First IPA tuli esitlusele 2012.a Suurbritannia /Peterburi/ konsulaadi iga-aastasel Stiili- ja disainiõhtul kui õlu, mis on pruulitud briti traditsioonide järgi inglise humalatega. Seda õlut iseloomustab külluslik merevaigune värv, erk humalane aroom ja meeldiv mõrkjas tasakaalus maitse."

Lihtne pudel ja mereteemaline kenake silt. Valge tihe vaht püsib märkimisväärselt kaua. Õlle värvus - klaar kuldne merevaik. Aroom - väga meeldivalt värskelt humalane.

Esmamekk on kergepoolne ja üllatavalt magusakas. Keskmaitse lisab siia aga mõrkjust, muutes selle IPA kohta ootamatult meeldivaks karameljas-vürtsikaks seguks. Lõppmaitse kaldub juba rohkem greibise mõrkjuse poole, kuid jäädes pigem kuhugi pomelo tasemele. Järelmekk on aga siinjuures kõige suurem üllataja ... sellist vürtsikat õhetust poleks oodanud!

Kergepoolse kehaga, õrnalt kleepja paletiga, magus-mõrkjas-vürtsika buketiga üllatusterohke Piiterlane. Toidusoovituseks pakuks midagi mahedat, ehk mingit pehmemat klassikalist juustu, nt Emmentali.

----------
pilt siit

Lia Fail

Lia Fail (Inveralmond). pdl 0,5 l alc 4,7 % Liigimääratlus: hmm, jälle eriarvamused. ratbeer järgi ESB (86 puntki) ja beeradvocate järgi šoti eil (84 punkti). Pudelil endal kirjas "scottish dark beer"

Tootjainfo: "A dark beer with a well balanced sweetness, malt and chocolate tones. Challenger, Fuggles and Cascade hops produce a rich and spicy aroma with a balanced bitterness and full-bodied flavour."

Tüseda kehaga pudel, omanäoline edevavõitu disain, milles domineerib keldi motiivistik. Kreemikas tihe vaht püsib väga kaua ja jätab kenakesi rante klaasiseinale. Õlle värvus - kirkal oranžikaspruun. Aroom mõjub leivaselt ja veidi mõrkjalt.

Esmamekk on kergepoolne ja õrnalt magusakalt leivane. Keskmaitse muutub linnase-tihedaks, maitses domineerib tugev krõbeda tumeda leivakooriku mekk. Lõppmaitse on vanade inglise humalate nätske-tihe, kergelt nahkne ja tugevalt sepikuline. Järelmekk annab endast juba sel määral korraliku mõrkjuse välja, et rüübet võib bitteriks nimetada küll.

Kergepoolse kehaga, keskmiselt karboniseeritud, mõrkjas-magusa buketiga intensiivne rüübe. Siia juurde sobiks mõni lihtsam pubiroog, nt vorstikesed kartulipüree ja konservhernestega.
-----------
pilt siit

Tuesday, July 30, 2013

St Feuillien Brune

St Feuillien Brune (Brasserie St-Feuillien). pdl 0,33 l. alc 8,5 % Liigimääratlus: dubbel. 96 ratebeeris ja 86 beeradvocate järgi!

Tootjainfo: "This brown ale has a marked ruby brown colour with a generous and lasting head. It has a distinctive aroma reflecting the wide range of ingredients used in its production. The fruitiness resulting from its fermentation blends harmoniously with a dominant liquorice and caramel flavour.
The body is decidedly malty. The bitterness is the result of a complex alchemy between the fine hops and special malts used. These give St-Feuillien Brune Réserve a typical dark chocolate appearance.
This beer creates an endless variety of sensations with a lingering taste and powerful aroma."

Madal pudelike ja lihtne kloosterlik kujundus. Kreemikas vaht muutub kiirelt suuremulliseks, kuid jääb kenakesti püsima. Õlle värvus - õrnalt udune sügav rubiinpunane. Aroomis domineerib karamellsuhkur ja -linnased.

Algmaitse on kergepoolne (mis on üllatav) ja magus-vürtsikas ning õrnalt alkoholiselt keelt näksiv. Keskmaitse mõjub kui aprikoosikeedis või -lköör, nii meeldivalt magusalt puuviljane on see! Lõppmaitse võtab aga suisa sõnatuks oma sooja, südamliku ja karukallistusena tugeva mõjuga - siin on slivovitši ja palinkat, kuivatatud õunu ja kollaseid ploome, murakaid ja rosinaid. Järelmekk jääb murakaliköörina mänglema suuõõnes, tekitades isu istuda päikeseloojangu ajal rabaservas ning nuusutada tiineid uduseid tuulehooge, mis kannavad sinuni sookailu ja turba lõhnu ning pooleaastase põdramullika vaikset ininat.

Keskmisest raskema kehaga, õrnalt õlise paletiga, magus-mõrkjas-vürtsika buketiga dessertõlu. Soovitaks siia juurde vaikset jazzi :)
-------
pilt siit

Nøgne Ø India Pale Ale

Nøgne Ø India Pale Ale (Nøgne Ø). pdl 0,5 l. alc 7,5%. liigimääratlus: ratebeer järgi 99 ja beeradvocate järgi 88 punkti sajast!

Tootjainfo: " Rikkalik linnaseline ja väga mõru eil. Cascade humalad annavad sellele kestva puuviljase ja vürtsika järelmaitse.
Koostisained: Maris Oetter, Munich, nisu- ja karamell-linnased; Chinook, Simcoe ja Cascade humalad; inglise eilipärm ja meie kohalik Grimstad'i vesi."

Lihtne pudel ja sama lihtne disain. Helekreemikas vaht on väga tihe ja püsiv. Õlle värvus - soe päikeseline merevaik. Aroom - värske hea vesi ja joobnustav humalapilv, milles on meelitavat vürtsikust ja nipsakat mõrkjust.

Esmamekk on keskmisest veidi kergem ning oi-kui-mõnusalt vaiguselt magus-mõrkjas. Keskmaitse annab Simcoe humala parimas traditsioonis korraliku siraka vastu keelenäsasid ning Chinook lisab siia õrna happenüansi. Lõppmaitse ... ohh kui hea see on ... greibi ja mandariini mõrkjasmagus bukett on kokku seotud vaiguse tõrvaniidiga ning üle puistatud vürtsikate ebemetega. Järelmaitse paneb keeleküljed pikalt umisema humalauminat, see on üks õnnelik ja rahulolev "ummmmmm"

Keskmise kehaga, õlise paletiga, mõrkjas-hapukas-magusa-vürtsika buketiga oivaline IPA. Vinnutatud loomaliharibakesed võiks samal ajal põses olla, et panna kogu muu maailm kaugenema :)
---------
pilt siit

La Torpille

La Torpille (BFM (Brasserie des Franches-Montagnes)). pdl 0,33 l. alc 7,5%. liigimääratlus: belgia kange tume eil (dubbel?).

Tootjainfo: "Torpedo on pruun eil mille bukett on jagunenud vürtsi, karamelli ja puuvilja vahel, meenutades vana "Côtes-Rôtie" veini. Maitses on tunda nii alkoholi magusust kui mõõdukalt mõrkjat ja vürtsikat järelmekki."

Väike masajas pudel kääniskorgiga ning väga tahasihoidliku sildikujundusega. Kreemikas tihe vaht täidab 90% kannust. Õlle värvus - veidi udune tume punakaspruun. Aroom mõjub tõepoolest lubatult - siin on veinisust, vürtsikat ja magusakat puuvilja.

Esmamekk on keskmise tihedusega ja õrn-torkivalt hapukasmagus. Keskmaitse mõjub ootamatu maitseplahvatusena - siin on kreeka pähkleid, karamell- ja kõrvetatud linnaseid, kreeke ja aniisi. Järelmekk uhkab tumedaid ja likööris leotatud puuvilju täis korvike ... tumedad rosinad, viigimarjad ja pählklid, ploomid ja kreegid. Järelmekk kaob aga üsna kiirelt, jättes vaid nelgi ja vürtsiterakeste õhetava jälje nagu peale vürtsika hõõgveini joomist.

-----------
pilt siit

Monday, July 29, 2013

St.Feuillien Blond

St.Feuillien Blond. pdl 0,33 l. alc 7,5 % Liigimääratlus: belgia kange hele eil. 90 punkti ratebeeris ja 87 beeradvocate järgi!

Tootjainfo: "Sel heledal eili on sügavkuldne värv ja kohev vaht. Tugevas aroomis on tunda eksimatud aromaatse humala ja puuviljased (tsitruse) noodid mis tulenevad vürtsidest. Maitses on tugev ent eristatav humalamõrudus ja tugev linnasemaitse. Üldine mõju jääb siiski kergelt kuivaks ja humalaseks."

Väike matsakas pudelike elegantse heleda etiketiga. Helevalge vaht täidab alguses 100% kannust. Vaht muutub kiirelt suuremulliliseks, kuid püsib. Õlle värvus - udune helekuldne. Aroom mõjub rõõmsalt ja optimistlikult - selline soe ja värske nagu päikese käes soojenenud sidrun :)

Esmamekk on keskmise tihedusega ja hapukas-magus. Keskmaitse muutub vürtsikamaks ja murakalikööriseks, siin on kuhjaga heledaid suuri rosinaid ja väheke vahukoort. Lõppmaitses tuleb esile lubatud humalamõrkjus, mis tundub sidrunikoore ja greibimahlasena. Järelmekk on vahvalt värske ja lausa selga sirgeks löövalt elurõõmus, kerge ja lustlik, maitsev ja vallatu.

Keskmise kehaga, veidi õlise paletiga, hapukas-vürtsika-magusa-mõrkja oivalise balansiga ülimalt nauditav rüübe, mis mõjub nagu sõõm päikesevalgust :) Dessertõlleks ehk kergevõitu, kuid praegu ei tahaks küll seda mingi toiduga varjutada.
---------
pilt siit

Vasileostrovskoje Coffe Stout

Coffee Stout (Василеостровское). pdl 0,5 l. alc 5,5 % Liigimääratlus: stout

Tootjainfo: "Kohvistoudi valmistamisel kasutati kolme sorti linnaseid ja  kõrvetatud otra. Kõrvetatud odra kasutamine tumeda õlle jaoks tavapärase kõrvetatud linnaste asemel võimaldas vältida liigset mõrkjus, täielikult avada kohvi-šokolaadi noodid ning seejuures säilitada külluslik ja tihe kohvi-karamelli varjund."

Lihtne pudel ning kõnekas kohvine sildikujundus. Kreemikas vaht täidab 80% kannust, vajudes aegamisi kirmeks. Õlle värvus - tume punakaspruun. Aroomis domineerib mahe, aga jõuline kohvi.

Esmamekk on kergepoolne ja röstkohvi-hapu. Keskmaitse muutub linnaselikumaks ja karameljamaks, kuid üldtoonina säilib veidrapoolne hapukus. Lõppmekk annab kergelt kohvi ja mandlisiirupi mekki. Järelmaitse jääb kerge ja kuivana pikaks ajaks keelepärale.

Kerge kehaga, kuiva paletiga, hapukas-mõrkjas omapärane rüübe, mis jääb kuhugi laagrite ja eilide vahepealsesse maailma. Toidusoovitusega on Gambrinus pisut hädas, aga ehk väike piparkoogike sobiks siia kenasti, kui on jõuluaeg ;)
----------
pilt isetehtud


Kapuziner weissbier

Kapuziner weissbier (Kulmbacher Brauerei) pdl 0,5 l. alc 5,4 % Liigimääratlus - saksa nisuõlu

Tootjainfo: "The most refreshing beer in the world. Malted wheat and special yeast give Kapuziner Weissbier its light touch and distinctive taste - a yeasty tang offset by a solid malt body and a delightful tropical fruitiness. Unfiltered yeast lends a hazy, seductive look."

Kääniskorgiga pudel ja elegantne rohelistes toonides silt, millel vahva munk hoiab klaasikest õllemärjukest. Helevalge tihe vaht täidab 100% kannust, mis aegamisi taandudes jääb ikka väga tihedaks. Õlle värvus - tihedalt udune soe kuldkollane. Aroom on õrnalt hapukas, leivataignane ja kergelt banaanine. 

Esmamekk mõjub keskmise tihedusega ja meeldivalt mahedalt sepikuliselt. Keskmaitse on veidi vürtsikas, punase banaani ja biskviidi mekiga. Lõppmaitse muutub mesiseks, soojaks ja külluslikuks linnasepehmeks paituseks. Järelmekis aimdub jällegi vähest vürtsikust, meenutades pigem belgia koolkonda, see on soe, puuviljane ja värskendav.

Keskmise kehaga, üle keskmise karboniseeritud, hapukas-magusa-vürtsika buketiga meeldiv rüübe. Seda õlut võiks pakkuda koos kerge magushapu kalkunišašlõkiga või mõne pardirinnaga veinikastmes.

------------
pilt siit

Sunday, July 28, 2013

Zus & Zo

Zus & Zo (Brouwerij De Molen). pdl 0,33 l. alc 6,5 %. liigimääratlus: saison

Tootjainfo: "Indigrients: water, pale barley malt, wheat malt, sladek and haaz hops (bitter), yeast (top fermenting)"

Puhtalt informatiivne sildike, mis on kogu selle tootja seeria omapära. Helevalge vaht moodustab nelja sõrme laiuse kihi. Õlle värvus - õrnalt uduselt helekuldne. Aroom - puhas vesi ja vähene sepikune linnaselõhn.

Esmamekk on kerge ja nisuõlleselt hapukas. Keskmaitses muutub happesus tugevamaks, meenutades rohelisi mahlaõunu. Lõppmekk annab endast aga juba üsna meeldiva biskviidise ja võise lisameki, muutes üldpildi lausa muhedaks koduseks õunakoogiks. Järelmaitse taandub lihtsaks ja kergeks õunaveiniseks kargeks ja kuivapoolseks õhetuseks.

Kerge kehaga, üle keskmise karboniseeritud, hapuka buketiga kuivapoolne rüübe, mis sobiks kenasti õunakoogi kõrvale või ka nt aurus küpsetatud forelli allaloputamiseks.
---------------
pilt siit

Oude Kriek Boon

Oude Kriek Boon a la Ancienne. pdl 0,375. alc 6,5% Liigimääratlus: puuviljalambic. 98 ratebeeri ja 91 beeradvocate järgi - harukordne ühtelangevus!

Tootjainfo: "Oude Kriek Boon is one of the finest examples of the 100% spontaneous fermentation fruit-Lambic style. 400 g of wild cherries per litre are fermented together with a blend of young and old Boon Lambic that has been aged in oak casks. After clarification, the Oude kriek is bottled and refermented. It is unsweetened, unfiltered, unpasteurised and has no artificial flavourings, preservatives or colourings added. Brewed in Lembeek, the village that gave Lambic its name. Pour slowly in a flute glass without disturbing the yeast sediment in the bottle. Cheers !"

Traadiga fikseeritud veinikorgiga lihtne pudel, lihtne pruunakaspunane silt. Tihke tumeroosa vaht täidab 2/3 klaasist. Õlle värvus - tume kirsspunane. Aroom - raskepärane, parkaineterohke kirsilõhn.

Esmamekk on kerge ja leebelt kirsine. Keskmaitse muutub veidi magusamaks, üleküpsenud murelite sarnaseks. Lõppmaitse on pehme, kirsilikööriga immutatud biskviitkoogikest meenutav. Järelmaitses asub aga tugevalt oma kohale tammevaat, raamides kogu selle luksusliku roosavahuse kirsipilve tugevasse kehasse.

Kerge kehaga, üle keskmise karboniseeritud, hapukas-magusa kehaga leebepoolne ja väga nauditav dessertõlu. Pakkuda koos vahukoore, tumeda šokolaadi ja küpsete kirssidega!
-----------
pilt siit

La Salamandre

La Salamandre (BFM (Brasserie des Franches-Montagnes)). pdl 0,33 l. alc 5,5%. liigimääratlus: (belgia stiilis) nisuõlu.

Tootjainfo: "Brewed with wheat malt and barley, the Salamander is a beer with a floral and spicy bouquet with a slight note of yeast in the mouth, it is creamy with a hint of acidity typical of wheat beers. In the final, it is not bitter, but racy, then we feel the bark of bitter orange and a discrete hopping."

Väike kääniskorgiga pudel ja tagasihoidlik sildike. Tihe valge vaht täidab pool klaasi ning on üle keskmise püsiv. Õlle värvus - piimjashägune tumekollane. Aroom ... hmmm ... see on huvitav segu nisuõllele omasest hapukusest ja millestki raskeltkirjeldatavast ... justkui õietolm. Kuna sai täna hommikul botaanikaaias käidud, siis meenub flokside ehk leeklillede vängevõitu mõrkjas lõhn.

Esmamekk on kerge ja hapukas. Keskmaitses muutub happepilt lausa sidrunheinalikuks, sellele lisandub veidike linnasepehmust ja taas see mõrkjas-nätske lisand. Lõppmekk ... no kuulge, siin peab olema kasutatud bretti! ... kergelt õunaäädikane, vürtsikas ja mõrkjas. Järelmekk on aga kuivapoolne, värske ja karge nagu jahedast võetud valge klaar tüüpi õun.

Kerge kehaga, keskmiselt karboniseeritud, hapukas-vürtsika buketiga intensiivne nisuõlu, mis sobiks vürtsika aasaipärase kalapajaroa kõrvale.
--------
pilt siit

Saturday, July 27, 2013

Kas oled külastanud Tartu õllepoodi?

Gambrinuse jaoks on väga meeldiv ja meelitav, et tema blogi on muutunud nii populaarseks. Kuid on siililegi selge, et mitte kõik lugejad pole tartlased ning märkimisväärne osa ei paikne isegi Eestis. Lugejaid jagub nii USA'sse kui Hiinasse, Venemaast, Ukrainast, Belgiast ja muudest lähematest kantidest rääkimata.

Seetõttu tahabki Gambrinus teada, kui paljud teist, mu head lugejad, on ühtlasi ka Tartu õllepoe nr.1 Gambrinus külastajad? Vastav küsimus ripub siinsamas blogi paremas ülanurgas.

Ette tänades:
Teie Gambrinus

Nøgne Ø Imperial Brown Ale

Nøgne Ø Imperial Brown Ale (Nøgne Ø). pdl 0,5 l. alc 7,5%. liigimääratlus: ratebeer järgi "English Strong Ale" hindega 98 ja beeradvocate järgi "American Brown Ale" hindega 89. (Gambrinus toetab selle õlle puhul pigem ratebeer varianti)

Tootjainfo: "
There is a long story to this malty ale. It was first brewed in the spring 2006 in Nørrebro Bryghus in Copenhagen, Denmark, as a joint brew between Nøgne Ø and Nørrebro. Nørrebro calls their version “Double Knot Brown”. It is the perfect thing to drink with almost any cheese.
Ingredients: Maris Otter, wheat, brown, amber, Munich and caramel malt, Columbus, Chinook and E K Golding hops, English ale yeast, and our local Grimstad water."

Nordiliselt lakooniline silt. Õrnalt helepruun vaht täidab 2/3 kannust, muutudes suuremulliseks, kuid jäädes püsima. Õlle värvus - tume mahagonpunane. Aroomis on selgelt tunda vanad inglise humalad, karamell-linnased ja hea puhas vesi.

Esmamekk on keskmise tihkusega ja magus-hapukas. Keskmaitse muutub väga maitseküllaseks, raskelt linnaseliseks, kergelt kohviseks, visates sisse pisut suitsuploome. Lõppmekk lööb aga registrid täiel rinnal valla, siin saavad tantsupõrandal kokku rohmakate saabastega inglise lambakasvatajad ja kohvi ning koogikeste peal üles kasvanud linnapreilid. Ühekorraga on tunda maalähedaseid turbaseid ja nahkseid noote ning kerget ploominapsi, toekat linnasesületäit ja sipsukest kohvikreemi. Järelmekk paneb aga keelepära undama üsna tundmatutel raadiolainetel, meenutades noorest peast välismaistest jaamadest otsitud muusikat, mis pani hinge igatsema. Oi siin on mõnusat linnaseliköörilikku sahinat ja kerget karamell-krõbinat.

Raskepoolse kehaga, kleepja paletiga, magus-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga mõõdukalt jõuline ja väga nauditav rüübe. Seesinane jooks sobiks hästi mõne tumeda magusa juustuga!
--------
pilt siit

Oatmeal Caramel Stout

Oatmeal Caramel Stout (Karum Beer home brewery). pdl 0,33 l. alc 5,5% Liigimääratlus: stout

Käsitööndusliku õlle kohta viisakas, mitte ülekoormatud silt, mille laskepositsioonis automaadiga mehekuju ja täiendav kiri "ka IRA stout."

Õrnal kreemika tooniga vaht täidab 80% kannust ja püsib pikalt. Õlle värvus - kergelt uduselt punakaspruun. Aroomis on tunda head puhast vett ja kõrvetatud linnaseid.

Esmamekk on keskmise tihkusega ja magus-vürtsikas. Keskmaitses domineerib kõrvetatud linnaste vürtsikas suitsusus. Lõppmaitse avab aga maitseväravad tunduvalt laiemalt, siin tunned lisaks vähesele suitsumekile ka leivakooriku ning tumedate rosinate, vähekese rummi ja vanilje intensiivseid nüansse. Järelmekk on intensiivne, vürtsikas ja pisut vaigune.

Keskmise kehaga, veidi kleepja paletiga, magus-mõrkjas-vürtsika buketiga tubli rüübe. Sobilik kenasti nt täidetud aedviljade juurde - ahjus küpsetatud suvikõrvits magushapu kanatäidisega tuleb pähe.

--------
pilt isetehtud

Афанасий Разливное

Афанасий Разливное (OAO Brau Servis (Tver Brewing)) Pdl 0,5 l. alc 4,1% Liigimääratlus: pilsner

Tootjainfo: "Ehtsa kraaniõlle etalon säilib 17 päeva. Me ei pastöriseeri õlut, ei kasuta konservant ega fermente."

Kääniskorgiga pudel, raskestiloetava šriftiga toretsev sildindus. Helevalge vaht täidab 100% kannust ja jääb väga tugevalt püsima. Õlle värvus kirkalt klaar kahvatukollane. Aroom on nõrgake, meeldivalt mahe linnaste puhas lõhn.

Esmamekk on kerge, vesisepoolne ja saiane. Keskmaitses saiane-biskviidine maitse tugevneb veelgi, sellele lisandub kerge hapukas toon. Lõppmaitse ... noh mis sa ikka ütled ... pehme valge kohev sai :) Järelmekis saabub lõpuks ka vähene humalamõrkjus, kuid seda väääääga leebes vormis.

Väga kerge kehaga, keskmiselt karboniseeritud, mahe-magusaka buketiga väga lihtne lauaõlu. Sobilik peale sauna või ka lihtsama/õrnema toid allaloputamiseks ... hmm, näiteks keedetud vähkide kõrvale paras rüübata, ei mata õrna sõralise maitset ega midagi :)

----------
pilt siit

Gambrinuse Gildi juulikuine õllevõistlus

26.juuli 2013 toimus Gambrinuse õllepoes järjekordne hobipruulide kokkutulek / õllevõistlus. Kohal oli seekord vaid  5 osalejat, maitsmisele tuli 10 õlut.

Esikolmik:
Muraste Murdja tulemusega 8,4 (10 max)

Muraste Peoõlu 8,3
Muraste Külamees 7,9




Kõikidele nö vanedele olijatele jättis ülimalt sügava mulje uus tulija, kelle fantastiline pühendumus oma õllede pruulimisele tasus vaeva kuhjaga ära - nagu näete, võttis ta ka kõik kolm esikohta! Siit üleskutse kõigile teistele Tartust kaugel paiknvatele inimesteke... tulge kohale, olgu või Hiiumaalt või Hiinast! :)

Tartu Gambrinus tänab kõiki osalejaid ja teatab, et järgmine kokkutulek toimub 30.august 2013, algusega nagu ikka 20.00

Gambrinuse õllepäevik on Eesti suurim!

Rahuloleva üllatusega avastas Gambrinus, et õllepäevikus on juba 500 lehekülge. Ning mis veel olulisem, seda päevikut on sirvitud rohkem kui 60 tuhandel korral!

Arvan, ilma vähimagi valehäbita suurustamise pärast või Gambrinus oma virtuaalse õllepäeviku nimetada Eesti suurimaks ja loetavamaks õlleteemaliseks väljaandeks. Selle puhul õnnitlused meile kõigile Hea Õlle asja ajamisel :)

Thursday, July 25, 2013

Ruby Red Ale

Ruby Red Ale (St Peters). pdl 0,5 l. alc 4,3 %. liigimääratlus: bitter

Tootjainfo: "A rich, red ale with subtle malt undertones and a distinctive spicy hop aroma from Styrian Goldings. Brewed with skill and patience in one of Britain’s finest small breweries."

Disain: lapik pudel reljeefkirjadega ja lakoonilise sildiga.  Õrnalt kreemikat karva vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, mis püsib tiheda kirmena üsna kaua. Õlle värvus - nagu lubatud - rubiinpunane. Aroom - tugevalt linnaseline ja inglise humalate parimas traditsioonis magusakasmõru.

Esmamekk on üsna kerge ja magus-kibekas. Keskmaitses tulevad esile kenasti karamellitud linnased ja huvitav tubakane kibedusnoot, mida kohtab õllede puhul üsna harva. Lõppmaitses annavad tunda puuviljased momendid, segu tumedatest viinamarjadest ja pihlakatest, lisandub iirisekommi ja taruvaigu kleepjat raskust. Järelmekk jääb vürtsika tubakase jäljena tükiks ajaks värske tuuleiilina suukoopasse.

Kerge kehaga, kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga värskendav rüübe. Toidusoovituseks pakuks seekord midagi lihtsat ja maalähedast, nt röstsai peekoni ja munaga.
------------
pilt siit

Wednesday, July 24, 2013

Framboise Boon 2009

Framboise Boon (Brouwerij F. Boon). pdl 0,75 l. alc 6,2 %. liigimääratlus: puuvilja lambic. 97 punkti ratebeerist ja 83 beeradvocate järgi.

Disain - vanaroosa ja lillelis-romantiline. Õrnroosa vaht täidab 2/3 kannust, vajudes üsna kiirelt tihedaks kirmeks. Õlle värvus - sädelevklaar kollakaspunane. Aroom - sülge jooksma panevalt vaarika toosmoos :)

Esmamekk on kerge ja teravalt happeline vähese magusa nüansiga. Keskmaitse muutub üllatavalt kahepalgeliseks - esmalt teravalt marjahapu, siis kohe aga kolm tooni mahedam ja magusam ja muheda ... meenutades suisa äsja ahjust tulnud vaarikakooki. Lõppmaitse annab tubli värskusesõõmu, see on tõepoolest vaarikatest tehtud rüübe, ilma mingi magustamise või susserdamiseta. Järelmekk toob aga jälle silme ette mingi muheda-koheva küpsetise ... kerge muffini, milles kohe peoga vaarikaid.

Kerge kehaga, keskmiseslt karboniseeritud paletiga, hapukas-magusa buketiga marjaõlu. Suurepärane täiendus väikesele maiustamisele, suurepäraselt sobiks nt valge šokolaad!
---------
pilt siit

Sfäär

Sfäär (Mikkeller) pdl 0,330 l. alc 5,5% liigimääratlus: pale ale

Tegemist on Eesti toidukoha Sfäär koostöö-projektiga Taani eirpäraste õllede tootjaga. Disain mustavalgekirju ja kribuline, kuid kenasti haakuv tellija enda graafilise näoga (muuseas, väike näpukas ... või siis tahtlik viga - alc on märgitud, mitte 5,5, vaid 55% vol). Õrnalt kreemikas tihe vaht täidab alul 99% kannust, jäädes isegi pika vajumise järel märkimisväärselt tugevaks ja kleepjaks. Õlle värvus - klaarilt kuldpruun. Aroomis on tunda karamell-linnaseid ja inglispäraseid humalaid (kas ka Nelson Sauvin?).

Esmamekk on kergepoole ja intensiivselt linnasemagus ning vürtsikas. Keskmaitse annab endast happelisi noote, üldpilt on veidralt segane - siin on nii küpset leiba kui toorest hapukat tikrit kui greibimahla kui mõrkjas-vaigust humalat. Lõppmekk muutub veelgi jõulisemaks - siia lisanduvad pärmised soojad noodid ja toorevõitu virsikut, kõike seob kokku aga torkiv-kleepjas vaigusus. Lõppmekk annab keelele armu alles umbes poole minuti pärast, enne seda valitseb siin tugev maitsete lahing, milles pealejääjat polegi.

Keskmisest kergema kehaga, kleepja paletiga, mõrkjas-hapu-magusa-vürtsika väga ülekoormatud buketiga jõuline rüübe. Tavalises mõtte heleda eiliga pole tegu teps mitte ... noh seda aga Mikkellerilt ju ka ei ootaks! Pigem ütleks selle kohta APA või isegi IPA'de nõrgem ots. Keerukas ja jõuline rüübe sobiks mõne iseloomuka toiduga, nagu vürtsikad loomaribid või siis mõni vängem juust.
--------------
pilt isetehtud.

Pudel vs purk: maitse pole enamikule eristatav!

Mõni aeg tagasi püstitas Gambrinus küsimuse - kas suudaksite eristada purgiõlut sama sordi
pudeliõllest?

Miks nii küsitud sai ning mis oli argumentatsioon, saab lugeda siit. Küsitlus oli üleval siinsamas blogis 2013.a juulis.

Igatahes üllatasid tulemused mõnel määral. Veel mõned aastad tagasi valitses õllesõprade hulgas veendumus, et "loomulikult on purgimaitse alati äratuntav". Tuleb välja, et aeg on teinud korrektuure.

Kui jagada vastused kahte lehte, siis ligi kolmandik arvas et purgiõlle maitse on erinev, kaks kolmandikku aga olid vastupidisel seisukohal. Eriti tugevaks muudab aga teise koolkonna arvamuse see, et nende hulgas leidus nö kategoorilisi hinnanguid (ei suuda), samas kui esimeses rühmas polnud keegi nii enesekindel (kindlasti suudan).

Gambrinuse eelistus oli ja on siiski pudeli poole kaldu, seda nii tehnoloogilistel kui esteetilistel kaalutlustel. Kuid see küsitlus andis siis tuge lubada Gambrinuse õllepoodi mõnikord erandeid ehk purkidesse villitud õlut. Aga siis peab see ka väärt värk olema! :)

Tuesday, July 23, 2013

Bowman Stout

Bowman Stout (Wells & Youngs). pdl 0,5 l. alc 5,2 %. liigimääratlus: stout.

Tootjainfo: "Wells Bowman Stout (abv: 5.2%) was first brewed in the late 19th Century as Wells Family Stout. The Bowman name was introduced in the 1950's and since then the brand has been subtly altered to compliment the palate of today's stout drinker. It is brewed to a style and recipe that dates back to the 1700s. It owes its rich, rounded, creamy flavour and dark ruby colour to its roots."

Proofilpudel reljeefkirjadega, vapikujutisega hele disain ... kõik see jätab kuni korgini välja päris hea mulje. Muuseas, üks osa reljeefkirjast mõjub õllerevolutsionäärile äärmiselt sümpaatselt: "Independent family brewery".

Helepruun vaht on paks, tihe ja püsiv. Õlle värvus - vähese punakaspruunaka helgiga must. Aroomis domineerib kõrvetatud linnas, mida võib pidada lausa kohviseks.

Esmamekk on keskmisest kergem ja õrnalt magusakas-mõrkjas. Keskmaitse muutub üpriski jõuliselt kohviseks ja röstleivaseks. Lõppmaitse lisab siia iirisekommi ja kõrvetatud suhkru hapukat magusmõrkjust. Järelmekk jääb aga pisut üheplaaniseks - kõrvetatud linnased jäävad keelepärale üsna pikaks ajaks kinni.

Keskmise kehaga, õrnalt õlise paletiga, mõrkjas-magusa-hapuka buketiga tubli stout. Grilltoitude kõrvale või miks mitte ka lihtsalt küüslauguleivakestega sobiks üsna hästi.
-------
pilt siit

Appenzeller Hanfblüte

Appenzeller Hanfblüte (Locher). pdl 0,33 l. alc 5%. liigimääratlus: ürdiõlu (tõlge - kanepiõis)


Tootjainfo: "Flavored with hemp leaves and hemp flowers develops into an intensely aromatic hemp beer. The hemp beer is brewed from hops and Wienermalz and Stammheimer just the hemp components. A Brief storage binds the flavors of hemp in this special beer."

Rohelisel lihtsal pudelikesel rohelistes toonides sildikesed, rõhutades looduslähedust. Kahesõrmene helevalge vahukiht püsib tihedana päris kaua. Õlle värvus - klaarilt helekollane. Aroom on murune ja õrnalt vürtsikas.

Esmamekk on kerge ja limonaadiselt hapukasmagus. Keskmaitses muutub see tuntavalt taimemahlaseks ja kergelt keelt parkivaks. Lõppmaitse kannab endas üpris särtsakaid hapukaid vürtsiseid noote. Järelmekk on kerge ja värke, veidi mesine ja kergelt kirbelt vaigune.

Kerge kehaga, keskmiselt karboniseeeritud, põneva parkiva paletiga, hapukas-magusa-vürtiska buketiga väga omapärane rüübe. Kuumal suvepäeval sobiks väga hästi nii janu- kui lauaõlleks, pikka õhtut sellega aga viita ilmselt ei viitsiks.
----------
pilt siit

Monday, July 22, 2013

Broeder Jacob Double Port

Broeder Jacob Double Port (Broeder Jacob Bvba). pdl 0,33 l. alc 7,5%. liigimääratlus: dubbeli jõuluversioon, portveiniga segatud dubbel.

Kirjeldus: "Broeder Jacob Double Port 9° is the very first Belgian beer that has been enriched with real port. The port that is added is a 5-year old oak-aged tawny, from Quinta Santo Antonio in Regua in the Douro Valley in Portugal. Broeder Jacob Double Port 9° has re-fermented in the bottle."

Disain - kogu seeriale iseloomulik vilistav munk koos noodistatud viisijupiga. Pruun vaht moodustab sõrmepaksuse kihi, kuid see taandub kiirelt, jäädes lõpuks siiski kena püsiva kirmena õlle pinnale. Õlle värvus - mustjaspruun. Hea puhta vee foonil on üsna selgelt tunda lisaks karamell-linnastele tammine veinilõhn.

Esmamaitse on keskmisest veidi kergem ja keelt näksiv. Keskmaitse torkab veelgi teravamalt keelepinda, kuid samas paitab äraütlemata pehmelt ja lohutavalt, see on sihuke mõõõõnus segu sädelusest ja õrnusest, vürtsikusest ja küllusest. Lõppmekk ... ehhhehhee ... vat siit ta tuleb, see portveini mekk. Jeerum-vaarum, kui nauditav see on! Siin leiab nii tammist tummisust kui rasket veinisust, võikreemist sametjat pehmust ja muhedat puuviljakeedist. Järelmaitse lausa sulab suus, kui nii saab üldse õlle kohta öelda :)

Keskmise kehaga, kergelt õlise paletiga, magus-vürtsika-hapuka-maheda buketiga ülimalt nauditav rüübe! Samas õlles mooritud pardirind siia kõrvale võiks olla dekadentsi tipp :)
------
pilt siit

Broeder Jacob Bruin

Broeder Jacob Bruin (Broeder Jacob Bvba). pdl 0,33 l. alc 7,5%. liigimääratlus:dubbel

Tootjainfo: "
Brown beer (alc. 7.5% vol.), refermented in the bottle. Broeder Jacob® Brown is a surprisingly dry, dark beer. It has a complex taste palette where malt and hops are the principal tones without being dominating.

From what do you recognise Broeder Jacob® Brown?
  • Its long maturation and refermentation in the bottle .
  • The chocolate-malty feeling on the palate
  • The creamy, rich head
  • Its strong aftertaste with a slightly bitter tone"
Disain - kogu seeriale iseloomulik vilistav munk koos noodistatud viisijupiga. Pruunakas vaht täidab alul 90% klaasist, muutudes seejärel kiiresti suuremulliseks ja kahandes hoogsalt. Õlle värvus - sügav pruunakaspunane. Aroomis domineerib väga hea puhas vesi, mida toonitab vähene karamell-linnase mahe magusus.

Esmamekk on keskmisest veidi kergemapoolsem ning veidi torkivalt karboniseeritud (või tuleb see siiski kangusest?). Keskmaitse toob esile belgia kloostriõllede parimad omadused - meeldivalt mahe linnasepadi, millel ilutsevad karamellsuhkrust lilled ja sädelevad vürtsikad kristallikesed. Lõppmekk muutub intensiivselt puuviljaseks, siin on tumedaid rosinaid ja kuivatatud virsikuid. Järelmekk jääb väga mõnusa kreemika ja samas õhetavalt värske pitserina pikaks ajaks suulakke.

Keskmise kehaga, kergelt õlise paletiga, magus-vürtsika buketiga väga stiilipuhas ja nautimisväärne dubbel ehk tume kahekordse linnasekogusega tehtud eil.
---------
pilt tootja lehelt

Sunday, July 21, 2013

Dog B

Dog B (BrewDog). pdl 0,33 l. alc 15,1 %. liigimääratlus: imperial stout.

Tootjainfo: "Dog B is a very special beer. This beer was released to commemorate Brewdog's 6th anniversary in June 2013. Dog B is a beer which originally appeared as AB:04 (and then as Dog A last year) and was perhaps the sought after beer they ever brewed.

Dog B is a 15.1% Imperial Stout brewed with copious amounts of dark malts, pure cacao and coffee, balanced by the subtle addition of naga chilli. Perfect for ageing in your cellar or drinking fresh if you are lucky enough to get your paws on a bottle.

An imperial stout with specially selected Rio Caribe cocoa nibs, Sertao Carmo de Minas coffee and naga chillies. "

Seekord algab disain karbist, millel must-mustal kirjas, et tegu on 6. sünnipäeva puhul väljalastud rüüpega. Sama kujundusega silt kordab "6th anniversary imperial stout". Kohvipruun vaht täidab kaks-kolmandikku klaasist ja jääb väga pikalt püsima. Õlle värvusest rääkida ei saa, seesinane vedelik klaasis on kui tsitaat mustast august, väljavõte universumi nabast, täiuslik hingestatud pimedus.

Aroom - see vajab omaette lõiku - paneb alul lausa võpatama, ehkki ootus oli juba ette millegi ränga järele. See hoovab klaasist kui tulekahjuase, kusjuures põlenud on korraga leivatehas, šokolaadivabrik ja rummiladu! Siin on kõrvetatud linnaseid, kohvi, alkoholi, kõrvetatud linnaseid, vürtse ja kõrvetatud linnaseid!

Esmamekk ... jiiiihhhaaaa ... see on oikuratkuitihe, raske ja magusalt vürtsikas. Keskmaitses laskub su keelele kaarnaparvena tihe kohvi ja tšilli, mis asuvad nokkima su maitsenäsakesi. Lõppmaitses purskub tühjaks gigantomaanlik linnaselikööri vaat, milles on ennem hoitud tumedat rummi. Järelmaitses torkab selle koljatliku maitselasu alt pea välja kohvi, tuletades sõjanuia viibutades taas meelde oma kohalolu. Noh ja mõistagi piitsutab põgenikku Nagatšilli nimeline julm asiaat, mis hoolimatult tõmbab paar sirakat ka su kurgulakke.

Vulkaanraske kehaga, vaik-kleepja paletiga, mõrkjas-vürtsikas-magus-vürtsikas-hapukas-vürtsika buketiga jookide Kuningas!
------------
pilt siit

SpontanCassis

SpontanCassis (Mikkeller) pdl 0,375 l. alc 7,7% liigimääratlus: puuvilja lambic. 97 ratebeeris ja 88
beeradvocate järgi.

Tootjainfo: "brewed on: water, malt, wheat, hops, old, black currants and yeast. Aged in oak barrels."

Lakooniline sildike, millel vihmas jooksev mehike kannab pea kohal mustsõstraid. Heleroosa vaht täidab alul 2/3 klaasist. Õlle värvus - õrnalt uduselt rubiinpunane. Aroom on karmilt ja happeliselt mustsõstrane.

Esmamekk on kerge ja teravalt marjahapu. Keskmaitse mõjub toorevõitu mustsõstarde mahlana, justkui oleks terve peotäie suhu toppinud ning üritaks neid korraga läbi mäluda. Lõppmekk muutub veelgi teravamaks, pigem juba punaste sõstrate moodi, järelmekk vaob tasapisi kogu suud ja pead täitva värskuse lainesse.

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseeritud, hapukas-mõrkja buketiga naturaalne lambic. Sobiks perfekselt loomaliha hautamiseks!
----------
pilt siit

Saturday, July 20, 2013

Broeder Jacob Double Espresso

Broeder Jacob Double Espresso (Broeder Jacob Bvba). pdl 0,75 l. alc 7,7%. liigimääratlus:hmm, ühe
järgi on ta stout, teise järgi Belgia kange tume eil ... noh kaeme perra. (järelmärkus - inglise mõõtkavas on ta pigem kohvistoudiks kvalifitseeruv, belgia omas aga pigem dubbel)

Klaasile maalitud vilistava munkvenna pilt ja viisijupike jätavad üsna hea ja modernse mulje. Tumekreemikas vaht täidab alul 90% klaasist, muutudes aegamisi suuremulliseks, kuid jäädes kenasti püsima. Õlle värvus - soe udune oranžikaspruun. Aroomis domineerivad värskelt röstitud kohvioad, millele lisandub mingi ... hmmm ... nagu konjakine lõhn?

Esmamekk on tihe ja tugevalt magusalt kohvine. Keskmaitse muutub veelgi intensiivsemaks, tõepoolest nagu topeltkohv konjakiga. Lõppmaitse annab aga väga korraliku maitsesuraka keelenäsadele, see on biskviidine, rummine, rosinate ja vanilje maigune. Järelmekk hääbub tasapisi veini ja kohvi seguseks soojaks mälestuseks, mille saatel oleks neetult hea verandal tugitoolis lesiskleda, pilk pööratud möödunud päevadele.

Keskmisest tihedama kehaga, kleepja paletiga, mõrkjas-magusa-hapuka buketiga väga nauditav rüübe. Soovitav digestiiviks ja tarbimiseks kas üksi või väga diskreetses ja vaikses seltskonnas ... seesinane klaasike soodustab mõtiskelu.
-----------
pilt siit

Kriek Mariage Parfait (2011)

Kriek Mariage Parfait (Brouwerij F. Boon). pdl 0,375 l. alc 8 %. liigimääratlus: lambic puuviljaõlu .
99 punti ratebeerist ja 93 beeradvocate järgi!

Tootjainfo: "Kriek Mariage Parfait is an Old Style Kriek of exceptional excellence. 400 g of wild cherries per litre are fermented together with a strong Lambic of spontaneous fermentation and aged on 6,200 litre oak foudres (large wooden casks) for 5 to 6 months. Kriek Mariage Parfait is naturally clarified and referments in the bottle. It is unsweetened, unfiltered, unpasteurised and has no artificial flavours, preservatives or colourings added. Brewed in Lembeek, the village that gave Lambic its name. Pour slowly in a flute glass without disturbing the yeast sediment in the bottle and enjoy this epitome of traditional Lambic brewing." Nii et üks ehedamaid sedalaaki jooke üleüldse.

Disain minimaalne, kuid elegantne. Tumeroosa vaht täidab tiheda kõrge vahumütsiga kaks kolmandikku klaasist. Õlle värvus - häguselt tume kirsipunane. Aroom - karedalt kuiv ja samas mõnusalt mahlane.

Esamekk on keskmise tihkusega ja teravalt marjahapu. Keskmaitse tundub ... noh ei midagi rohkemat ega vähemat kui puhas magustamata kirsimahl. Lõppmekk - kuiv, suudparkiv, keelt veidi kraapiv hapukas-magus, tumedate küpsete kirsside maitse. Järelmekk jääb vürtsikas-hapukalt hõõguma keelekülgedele ja tammiselt trummeldama suulakke.

Keskmise kehaga, keskmiselt karboniseeritud, magus-hapu-vürtsika buketiga kuiv ja väga mahlane rüübe. Suurepärane täiendus mõnele magustoidule, nt rammusale koorejäätisele.
------------
pilt siit

Struise Black Albert

Struise Black Albert (De Struise Brouwers). pdl 0,33 l. alc 13% liigimääratlus: belgian royal stout. 100
punkti ratebeeris ja 95 beeradvocate järgi!!

Tootjainfo: "This Belgian Royal Stout was brewed as a tribute to one of America’s best pubs. Jennifer and Chris Lively who run the place may be proud of Ebenezer’s Pub. Not only do they have 35 beers on draught, most of these are hard to find Supreme Belgian Ales. Above that, they have one of the most extensive bottle-conditioned beer lists through different bottling dates we have ever seen. Not only can you drink almost any Belgian beer, the worlds best brewery’s are represented. A lot of the guests talk about the American Kulminator, yet with that difference that the Belgian inspired food, is simply great. Black Albert was brewed and crafted with a 100% Belgian ingredients. Pours a blacker than black beer with an inch of dark tan head that lingers as it cascades into itself. Nice aroma of bitter-sweet chocolate, fresh torrified coffee beans, barley, candy sugar, complex fruits, and floral hops. At the front, there is spiced baker’s chocolate, fresh mocha, caramel like barley touches, and underlying hints of dried fruits which marries the back of your palate and features a Top, and well integrated but not overbearing hop flavour. The after-taste is well balanced and shows a panorama of extreme sensations like chocolate and coffee bitters, a plum cake richness that covers the palate, and a crisp impression of hop bitters that brings elegance and freshness into this massive brew."

Disain meenutab "pärismaalikku" tätoveeringut. Vahva on määratlus "very strong beer". Sõrmepaksune tumepruun vaht ei püsi kuigi kaua, kuid jätab siiski oma jälgi. Õlle värvus - täiuslik must. Aroom mõjub lagritsa, karamellsuhkru, suitsuploomi ja vana konjaki laadselt

Esmamekk on tigetihke ja intensiivselt vürtsikas. Keskmaitse - sajummel ja sasinder - siin on tumedat rummi ja ploominalivkat, datlilikööri ja kohvi. Lõppmaitse pöörab peale sellist diiselrasket sissejuhatust ette aga hoopis mahedama poole, siin säravad kuldsed rosinad ja küpsed viigimarjad, konjakis leotatud kuivatatud õunad ning ananassikompott. Järelmaitse lainetab labidaslaia sooja konjaki-kohvi-seguna, jäädes rummikoogina kleepjalt keelepärane.

Rõhuvraske kehaga, sulatinana kleepja paletiga, magus-värtsika-hapu-mõrkja perfektse balansiga ÜBERRÜÜBE! See siin on omaette eelroog, põhiroog ja digestiiv ühekokku! Gambrinus on rõõmust rõngas ja siiralt õnnelik!
------------
pilt siit

Friday, July 19, 2013

Geuze Mariage Parfait

Geuze Mariage Parfait (Brouwerij F. Boon). pdl 0,375 l. alc 8 %. liigimääratlus: lambic geuze (ehk kahe lambicu segu). 98 punti ratebeerist!

Tootjainfo: "Traditional belgian lambic. 100% spontaneously fermented. Refermented in the bottle. Tart, dry, sparkling and refreshing." Austusest paneb kummardama pudelil toodud "parim enne" kuupeäv, milleks on 23.08.2032!

Tagasihoidlik disain, millel toodud vaid nimi, mis tõlkes tähendab "täiuslik abielu" :) Õrnalt kollakas vaht täidab 2/3 klaasist, olles tihe ja püsiv. Õlle värvus - õrnalt udune kollane. Aroom - krõbedalt hapukas.

Esmamaitse on kergepoolne ja kuivalt hapukas. Keskmaitse toimib tõelise värskuspommina, pannes süljenäärmed lahinal tööle, lausa kergelt äädikane hapukus paneb suud maigutama. Lõppmaitse muutub üllatavaks seguks greibimahlast, kuivast veinist ja veiniäädikast. Järelmekk on ülimalt kuiv, keelt parkiv ja samas linnaseline.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseeritud, hapukas-mõrkja buketiga erakordne rüübe, mis tavapärast linnasejooki kuidagi ei meenuta. Gööz-õllede parim stiilinäidis, mis sobiks mõnusalt rammusama kalaroa kõrvale.
-----------
pilt siit

Broeder Jacob Triple

Broeder Jacob Triple (Broeder Jacob Bvba). pdl 0,33 l. alc 7,5%. liigimääratlus: kloostri tripel.

Tootjainfo: "Blond triple beer (alc. 7.5% vol) Refermented in the bottle. Broeder Jacob® Triple has a light fruity aroma with a hint of spice."

Mõõdukalt edev sildike, millel vend Jacob vilistab viisijuppi, kusjuures sildi allservas jookseb ka noodirida.

Erkvalge vaht täidab alguses 95% klaasist, muutudes aegamisi suuremulliseks, kuid jäädes püsima. Õlle värvus - klaarilt helekuldne. Lõhnas on tunda väga head puhast vett, ohtralt heledaid linnaseid ning veidi koriandrit.

Esmamekk on keskmise tihkusega ja mahedalt magusakas.  Keskmaitse muutub linnaseküllaseks ja koriandri ning vürtsi mekiseks. Lõppmaitse annab juba tugevamat vürtsikat, lausa õrnalt piprast tooni. Järelmekk on meeldivalt intensiivne, biskviidine, lausa vene meeprääniku moodi.

Keskmise kehaga, veidi kleepja paletiga, magus-vürtsika buketiga hea lauaõlu, mis tõepoolest sobiks aperetiiviks. Oma värske ja vürtsika olekuga paneb süljenäärmed kenasti tööle :)
-------
pilt siit

SpontanGoosberry

SpontanGoosberry (Mikkeller) pdl 0,375 l. alc 7,7% liigimääratlus: puuvilja lambic. Kuna tegu on
väga värske toodanguga, siis pole punkte veel võimalik välja tuua.

Tootjainfo: kasutatud vett, linnaseid, nisu, tikreid, humalaid ja pärmi.

Kogu selle tootja lambic-õllede sarja iseloomulik kujundus, kus mehike jookseb läbi vihma, hoides peakohal vastavat marja, antud juhul siis tikrit.

Valge vaht täidab alul 2/3 klaasist, seejärel vajudes vaikselt, jättes endast väheldase jälje. Õlle värvus - klaarilt helekuldne. Aroom mõjub teravalt happeliselt, ülimalt värskelt ja meeldivalt marjaselt.

Esmamekk on kerge ja teravalt happeline, paneb lausa silmi kissitama. Keskmaitselisab siia kröömikese magusamat nooti juurde, tasakaalustades esmamuljet vähese linnasemahedusega ja humalamõruga. Lõppmaitse muutub raskepäraselt ja kuivaks korraga, siin on taas tunda tammist vaadimekki. Järelmaitse mõjub krõbekuivalt ja keelt parkivalt.

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseeritud, hapukas-magusa buketiga väga jõuline rüübe. Seda übervärsket ja krõbekuiva joogikest tuleks mahendada mingi magustoiduga, nt vaniljekreemiga.
----------
pilt siit

Monday, July 15, 2013

Õllekultuuri arengust Gambrinuse pilgu läbi



Umbes 20 aastat tagasi sai Gambrinuse õlleklubi asutades võetud eesmärgiks õllekultuuri arendamine. Toonases, hilis-nõukalikus olukorras tundus taoline unistamine väga julge, kuid nüüd võib tõdeda, et eesmärk on täidetud. Kuigi ... eks arenemisruumi on veel kõvasti.

Kuidas õlleklubi asutamise mõte üldse tekkis, on nüüd raske mõne lausega öeldagi. 90’te algus oli suur ühistegemise aeg, kõikvõimalikke seltse ja ühinguid asutati juba riburada pidi. Kui allakirjutanu aga läks Pärnu linnavalitsusse õlleklubi registreerima, siis kogunes kokku praktiliselt kogu majatäis rahvast, kõigil silmis ja suus suuuuuur küsimärk. Et miks ja milleks? 

Nõukalikust kultuuritusest väljamurdmine
Nõuka-aegses Pärnus oli vaid üks viisakas õlleasutus – trahter Postipoiss (ja kogu Eestis oli neid kolm). Kuid absoluutse enamiku jaoks oli sõnal „õllekas“ väga vilets maine ja tuleb tunnistada, et õigustatult. Neid hapuka haisu ja ligase põrandaga asutusi ning lahtise õlle rüüpamise kohti, kus mehed olid sunnitud nurga taha vett viskama, ei saanudki millekski kultuurseks pidada.

Kuid klubi asutamise hetkeks oli Pärnus avatud juba ka üks esimesi „alternatiivseid“ õlletubasid – eramaja garaažist ümber ehitatud „Humal“, mille ukse taga lookles alati pikk järjekord. Sellest kõigest võiks pikki ja mahlakaid lugusid pajatada, kuid  lühiduse mõttes – selles kuulsusrikkas kohas saigi loodud Pärnu õlleklubi Gambrinus. Põhikirja koostajaks, avakoosoleku kokkukutsujaks oli teie alandlik teener, kellest sai ka klubi esimene president.

Aastaid hiljem on tõeliselt vahva teada saada, et samas asutuses ja samal ajal loodi veel kaks õlleklubi, mis siiani veel koos käivad! See kõik näitab, et toonases õhustikus oli midagi, mis taolist organiseerumist soodustas. Üle Eesti loodi neid klubisid kümneid, toimusid kokkutulekud, sprodipäevad, spordivõistlused jne. Muuseas, sellessamas Pärnus tegutses ka naiste õlleklubi Josephine!

Õlu ei seisa paigal!
Kuid nagu ikka, õlu ja elu ei seisa paigal. Aeg on teinud oma muudatusi, suur osa Gambrinuse liikmeid on laiali mööda maailma ning mõnedki juba pika laua taga kuskil taevases õlletoas, kus kann kunagi ei kuiva ja laul ei vaiki.

Lausa teleseriaalilike kokkusattumiste tõttu ankurdusin mina Tartus. Kõik muu võis ju muutuda, kui armastus hea õlle vastu ei kadunud kuhugi. Siis aga juhtus see, mida poleks minusugune õllesõber osanud oodata – ma sain teada, et ma ei tea õllest suurt mitte midagi!

Esimesi korda Brüsselisse sattudes ei saanud Saksa/Nõuka kultuuriruumis kasvanud inimene aru saada, misasja teevad täismehed õlletoas pisikeste klaasikestega, pool-kinni-silmi klaasi sisu nuusikdes ja väikeste sõõmukestega seda mekkides. Olime ju siinkandis harjunud, et kann peab olema suur ja õlut selles palju!

Tõeliselt Heade Õllede kütkesse nakatumine toimus järsult ja pöördumatult. Sellelt ja järgnevatelt välisreisidelt sai alati kotiga väärtõllesid kaasa toodud. Saades aru, KUI pööraselt lai ja kirju on seni ühtlaselt pilsneri-tüüpi tundunud õllemailm, hakkasin ajapikku maitseelamusi kirja panema – no lihtsalt pole võimalik kõiki neid meelde jätta.

Õllepoe tekkelugu
Ühel heal hetkel sai aga mõeldud – no kaua ma neid maitseid mujalt maailmast kokku tassin, las nad
tulevad parem ise mu juurde! Mõte asutada oma õllepood idanes peas umbes aastapäevad. Ühel veelgi kenamal hetkel sain teada, et seni unistusena silme ees olev ruum – kesklinnas ja võlvkeldris – on reaalselt olemas ja saadaval. Ning umbes kuu aega hiljem tegigi oma uksed lahti Tartu õllepood nr.1 Gambrinus.

Mõistagi pole seiklus sellega kaugeltki läbi, vaid alles algamas. Õllekultuuri areng Eestis on tasakesi hoogu kogumas. Hea standardi kohaselt võiks umbes 30 tuhande elaniku kohta olla mõni keskmist mõõtu õlletehas, pruulikõrtsidest, hobi-, mikro- ja nanopruulidest rääkimata. See tähendab et ainuüksi Tartus peaks olema vähemalt kolm pruulikoda.

Eestis on paraku pilt üsna lahjake – suurtootjate Saku ja AleCoq’i kõrval tegutsevad veel vaid kolm keskmist mõõtu pruulikoda: Viru õlu, Karksi ja Sillamäe õlletehas. Lisaks üks pisut laiemalt oma toodangut turustav – Pihtla õlle tootja Saaremaal. Mõned pruulikõrtsid Tallinnas. Mõned laatadel kauplejad. Noh ja ongi praktiliselt kõik. /tekst on kirjutatud jaanuaris 2013, enne Põhjala pruulikoja avamist/

Uus muutuste aeg
Kuid õnneks pole ka siin õlu seisma jäänud. Põhja-Ameerikast  kümmekonna aasta eest alguse saanud õllerevolutsioon on juba aastaid jõudnud Põhja-Euroopasse, kasvatades pisikeste ja sõltumatute pruulikodade arvu. Eestis levib tõelise kulutulena hobipruulimise komme ning ma tean, et nii mõnedki pundid noori ja vihaseid mehi on teel oma pruulikoja avamise suunas. Ja see on Taarale meelepärane tee! ;)

Loomulikult jääb ka Eestis domineerima lihtsa laagerõlle tarbminine. Siin pole midagi teha – 95% maailmas tarbitavast kommertslikust õllest on hele ja lihtne, kerge janukustutaja. Kuid see õlejäänud 5% on niiiiiiiii uskumatult mitmetahuline ja kirju maailm, et selle avastamise rõõmu jätkub nii tegijaile kui hindajaile. 

Tartu Gambrinuses käib kord kuus kokku hobipruulide seltskond, kellele sai uljalt omistatud Gambrinuse Gildi nimi. Küsimus pole aga nimes, vaid selles vahvas teadmises, et õllekultuur pole mitte oma arengus kuhugi takerdunud.

Avastamis- ja isetegemisrõõmu soovides:
Karmo Tüür

Sunday, July 14, 2013

Unemati

Unemati (Ojatalu käsitöö). pdl 0,5 l. alc ? Liigimääratlus: IPA (tehtud Goopers IPA komplektist)

Tegemist on nö amatöörõllega, värske pruulmeistri esimeste katsetustega, lihtsalt konservist tehtud, ilma mingite viguriteta. Kuna Gambrinus aga meest noomis, siis laskis ta õllele teha ... enda rüblikust pojal ning tulemus sai muhe :) Tootjainfo siis järgmine: "Sisepidiseks kasutamiseks. Kraade on." Lisaks pruulikoja nimi ja villimise kuupäev ... ja allkiri :)

Disain on ... noh ... koomiline :) Valget vahtu jätkub nii klaasi kui lauale. Pildistamise hetkel jätkas poolik pudel "ülekeemist". Õlle värvus - uduselt kollakasoranž. Aroom on lihtne, konserv-õllele omaselt hapukas, õunamahlalik.

Esmamekk on kerge ja õrnalt hapukas. Keskmaitse muutub kibekaks, õunakoore ja tammeoksa moodi. Lõppmekk on veidi linnaseline ja õunane. Lõppmekk kaob üsna kiirelt, jääb vaid õrna humalamõrkjusena keelepärale.

Kerge kehaga, keskmiselt karboniseeritud, hapukas-mõrkja buketiga pretensioonitu rüübe, paras peale sauna või lihtsaks lauaõlleks.
---------
pilt isetehtud