Tuesday, November 29, 2016

Hannibal


Hannibal (Anderson's, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial stout", koondhinnet veel pole.

Tootjainfo: "Šokolaadi- ja kohvinootidega raske kehaga magus-mõru tume õlu."

Väikest kasvu pudel, pruulikojale omane kribusilt seekord must-punastest toonides. Pruun vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - vähese punase helgiga must.

Aroom. Nomingemetsa! Miks see suitsuvorst mu maitsesilme ees on? Suitsune, lihalik, meelitav ja kuidagi soolakas, noh! Hea, aus, tummiselt lihane, ehe pikalt vindunud täissuitsuvorst :)

Esmamekk on raske kehaga ja matsakalt kreemiselt hapukas. Keskmaitse ... vau ... see on suisa naftalik raskus, mida täidavad tihkelt lagrits, tume mõru šokolaad ja kreemjad trühvlikommid. Väikese restorani tagaruumis istuvad paar püsikundet ja peremees, käised üles kääritud ning taovad innustunult kaarte. Kuid kae imet, seda jooki rüübates kaob see ind kuhugi, mehed vaatavad mõtlikult klaasi, siis teistele otsa ja noogutavad tunnustavalt.

Lõppmaitse ajal naaldub peremees tooli seljatoele, paneb ette sigari ja teeb ettepaneku kõrtsi välisuks kinni keerata. No enam ei viitsi küll köögi vahet joosta, nüüd tahaks maailmaasjada sirgeks rääkida. Paul tuli kah alles reisu pealt, tal reismuljed pajatada ja puha. Tilgake kohvilikööri ehk kellelegi? Järelmaitses tuleb lõpuks esile täidlane magusus, mis seni on mõrkja tihkuse all varjus olnud. Aga olgem ausad, see maitsepadi on nõnnnnna matsakas, et siin võtab ikka aega ja kannatust, et kõigis nüanssides sotti saada. Veel parem oleks ka teine pudel juurde võtta, et kui esimesest sotti ei saa.

RASKE kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja naftaliku paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga MEGAtasandi rüübe! Vana Gambrinus vangutab veidi hämmeldunult pead, et kuidas ikkagi see vinnutatud liha või täissuitsuvorsti lõhn pudelisse sai? Aga kassssatead kui lahe ja mõnus ja asjakohane see on! Nii, kus mul see vürtsikas lambavorst seal külmikus oligi?
-----------------
pilt isetehtud

Eksperimentaal I

Eksperimentaal I (Purtse, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,1 %vol. Ratebeer seda jooki ega tootjat veel ei tunne, kuid tootja ise on liigimääratluseks märkinud "amber ale"

Tootjainfo: "Metsin Ida armastab katsetada. Kõike tuleb proovida, sest elusid on üks ja kui ei proovi, jääb piinama. Meile meeldib metsikult.
Willamette, Saaz, Wallertauer, Cascade, Abbey yeast"

Vahvalt omanäoline pudel, sildil vanakooli tuuker. Omaette kiitust väärib veel-mitte-ametliku pruulikoja tervikpingutus meeldejäämiseks alates pudelis kuni omakirjalise korgini. Sõrmepaksune kollaka varjundiga vaht püsib kaua ja jätab ka kena vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne merevaik. Aroom on belgialikult magusakas-vürtsikas, vähese tärpentinise alatooniga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-vürtsikas. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas, meenutades kuivatatud õunu ja rosinaid ... kuid hapukas tärpentinine toon (mis on belgialikes õlledes täiesti kohane) on veidi liiga tugev. Lõppmaitse muutub mahedamaks, karameljaks ja papaia-taoliseks. Järelmekk on hapukas-vürtsikas ja üsna kaua kestev.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga OK tasemel rüüpeke. Üsna tüübiline belglane, kuid igavapoolne. Soovitaks sellises õlles julgemalt kommisuhkrut kasutada. Soolaka pähklistritsli kõrvale oleks aga päris kena rüübata ikkagi
-------------
pilt isetehtud

Oatmeal Hoptart


Oatmeal Hoptart (ART9 / Bristol, Poola / USA) pdl 0,5 l. alc 3,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Berliner weisse" ja hinnanh 100 punkti!!!

Tootjainfo: "We have used the most aromatic hops from the USA and Australia – Citra, Topaz and Galaxy used in the “late hopping” method. By adding velvety oatflakes, we have created light beer soured with lactic acid bacteria. Powerful refreshment recommended for Sourheads and Hopheads!"

Nüüd mõelge, mis siin kirjas oli. 100-punktine berliner weisse!!! Kaera ja hunniku humalatega!! 3,7-kraadine!

Keskmist kasvu pudel, lihtne rohe-must-valge sildikujundus. Erkvalge vaht täidab ligi pool klaasi ja püsib üsna kenasti. Õlle värvus - uduselt valkjaskollane.

Aroom ... ohsapühapoolakas! Fantastiliselt karge ja värske. Laimimahl ja apelsinikoor!

Esmamekk on kerge, lausa vesisepoolne ja kirkalt hapukas. Keskmaitse ... vauhhh ... vesisus kaob kaerase täidluse ees, pomelo mõrkjus ja laimi-limonaadi hapukus köidavad mõnusa seguna. Karge hommik mererannas, liiva peale tekkinud õhuke jääkirme krõbised saabaste all, salli seest kerkib aurupahvakaid ... aga no see merest kerkiva päikese vaatepilt on seda võrratult kirkam.

Lõppmaitse omandab juba berline weissele omast kirkalt hapukat olekut, parkides veidi keelekülgi. Kuskohast siia talvehaku mereranda tootevõitu tikrid said, seda ei oska kuidagi seletada, aga mõnusalt kosutavalt mõjuvad nad ikkagi. Järelmekk kaob üsna kiirelt, kuid jätab fantastilise valgete sõstarde ja kiivide segu sind kosutama.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-hapuka buketiga MEGATASANDI rüübe! Ma tean, ma tean, ma tean, et see ei kõla loogiliselt! Kuidas saa lahja hapuõlu tekitada sellist hinnangut, küsite?  Aga just oma absoluutselt fenomenaalse ebatavalisusega! Hapukalt värske, kaeraselt kehakas, humalaselt mõrkjas ... nokuulge, kas ei kõla vaimustavalt? Vana Gambrinus on igatahes totaalselt sillas! Kuid jah, ma kujutan ette, et asbsoluutse enamiku "normaalsete" inimeste jaoks mõjub see jaburana :)
------------
pilt isetehtud

Monday, November 28, 2016

Must Kuld Colombia


Must Kuld Colombia (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "porter" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "A special version of the Must Kuld porter, brewed with a Caturra coffee from Finca La Chorrera in Colombia."

Väike lihtne pudel, sama lihtsal sildil kohviuba. Tumepruun sõrmepaksune vaht püsib üsna kenasti. Õlle värvus - vähese tumepunase helgiga must. 

Aroooooom. Kooooohvi! Oi seda kohvit saab täis tuba ja koridor ja ilmselt pool tänavat! Hea kange klaar värske kohvi! Värskeltjahvatatud, silmiavav, äratav, hommikune.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja hapukalt kohvine. Keskmaitse mõjub kohviliköörina, milles ujuvat tumedat šokolaadi katavad mustasõstra helkivad piisakesed. Var-vara-varahommik. Klaaris talvetaevas kahiseb müriaad tähti, vilkudes tasasosinal sulle ja teineteisele. On külm ja lumi kriuksatab su palja jala all, kui korraks saunast õue astud. Mauuhhhh - käib valge kohin üle su pea ning lumme jääb kuuma keha poolt sulatatud auk ja kohmakas lumeingel.

Lõppmaitse tervitab sind sauna eesruumis külma kohvijoogina. Kohvikalja olete kohanud? Praegu tundub see maailma parima mõttena! Ja nüüd tagasi lavale, vastu pärishommikut viimast leili võtma. Ja mis sest et mõne tunni pärast läheb valgeks ning peab tööle asuma. Peale sauna saab mõni tunnike tukkuda. Ja siis SUUURE tassitäie kohvi keeta. Järelmekk pakub kohvimarmelaadi ja ütleb, et täna me magama ei lähe. Ajame parem veel veidi juttu.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, hapukas-KOHVINE-magusakas-mõrkjas-KOHVINE-vürtsikas-hapuka buketiga ÜÜÜBERTASANDI rüübe! Ülevõlli kohvine, kuid oivalises tasakaalus. Ei liiga raske, ei liiga kange, ei liiga vinge. Sihuke kuramuse kergelt joodav ja kohe uut klaasi juurde tahtev tegelane. Kõigi unetute sõber. Kohvi ei saa ju iial palju olla! Hmm, kuidas oleks seda vanilje-pohla-jäätise kõrvale pakkuda?
--------------
pilt isetehtud

Skaði


Skaði (Ölvisholt, Island) pdl 0,33 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Saison" ja hinnang 73 punkti.

Tootjainfo: "Saison brewed with rye, spiced with angelica seeds."

Väike lihtne pudel, lihtsal sildil vana traktor. Kreemika tooniga vaht täidab 2/3 klaasist, püsides väga kaua. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne sügavkuldne. Aroom on saisonidele kohaselt magusakas-vürtsikas, väikese mahlase hapuka tagapõhjaga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja vürtsikas-magusakas. Keskmaitse muutub intensiivselt karamelliseks, düšessilaadselt vürtsikaks, datlite ja valge veini foon annab maitseelamuse õilsa ja sädeleva oleku. Lõppmaitse vürtsikas hapukus meenutab kuivatatud virsikute ja heledate rosinatega tembitud rummikokteili, millesse on pillatud ka mõni vürtsikas nelgiõisik. Järelmekk on mõrkjas ja sädelevalt vürtsikas, kirgas ja uhke nagu vanakooli õpetajanna, kes sirgeselgsena kohvikus istudes klaasikest aperetiivi naudib.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, vürtsikas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe! Oivaline stiilinäide uue laine (st kangetest) saisonidest, mille kõrvale sobiks imeliselt killuke rohehallitusjuustu.
--------------
pilt isetehtud

Süküs

Süküs (Mõro, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Liigimääratlus: "pumpkin pale ale"

Tootjainfo: "Koosti: vesi (Tallinn, Nõmme); linnased (Pale Ale, Carared, Carapils, Caraamber); humalad (Magnum, Cascade); kõrvits, kaneel, muskaat, kardemon, pärm US-05
IBU 23"

Väike lihtne pudel, ebamäärane silditaust AGA sildi informatiivsus väärib tõsist kiitust! Mitte iga ametlik pruul, hobipruulist rääkimata, ei viitsi ära tuua kogu seda infot. Vana Gambrinus kiidab!

Kollaka varjundiga vaht täidab pool klaasi ja püsib päris mõnda aega. Õlle värvus - kirkalt tume vasekarva punane. Aroom mõjub vürtside virrvarrina - kõike on liiga palju, et millestki aru saada. Muskaat on vänge värk, sellega tuleks piiri pidada.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-vürtsikas. Keskmaitse muutub magusakamaks, kuid muskaat koos nelgiga trambivad suus hoolimatult ringi. Lõppmaitse on rauane ja roostes, kardemoni ehmunud nägu piilub korraks ümber nurga, kuid mattub siis üldise mõrkjuse alla. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, lõpuks juba isegi päris talutaval tasemel.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-vürtsikas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsika buketiga vastakas õlu. Vana Gambrinus pole iial arvanud, et ta midagi sellist ütleb, aga: kõrvitsa marineerimiseks kohaseid vürtse on kasutatud LIIIIGA palju. Jook on täiesti tasakaalust väljas, kuigi idee on ju iseenesest hea.
------------
pilt isetehtud

Sunday, November 27, 2016

Igor’s Dream - Rye Whiskey Barrel Aged


Igor’s Dream - Rye Whiskey Barrel Aged (Two Roads, USA) pdl 0,75 l. alc 10,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang 98 punkti!!!

Tootjainfo: "Igor Sikorsky, at the age of 50, realized his dream of 30 years with the successful lift-off of the first practical helicopter in Stratford, Connecticut, September 14, 1939.

In honor of Stratford’s aviation pioneer Igor Sikorsky, we’ve created this most unorthodox Russian Imperial Stout. Made with rye and aged in oak whiskey barrels that give it a depth of character like no other, we think Igor would be pleased with the attention to detail in our creation. Here’s to Igog-and following dreams to reach new heights!"

Kopsakas pudel, mille korki hoiab traatkinnis. Tume kreemikas-pruunikas vaht täidab pool klaasi ja püsib päris kaua. Tumepunasel sildil hoiab Sikorski käes kopterit. Kogu kujundus mõjub aga super-klišeena, alates punastest toonidest kuni nimetuseni "unotrhodox russian imperial stout", seda enam et nimi "Igor" on odavates USA filmides venelase tüüpnimi :)

Õlle värvusest e ju ei pea eraldi rääkima. 

Aroom. Pehme, armas ja toekas. Juba kaugelt poevad ninna mustad ploomid, lähemalt klaasi kiigates lisandub ammu kasutuses oleva vändaga kohviveski tolmune kohviküllus, lisaks hapukat lagritsat ja kakaoküpsist. Vaniljekreemiga kakaoküpsis. Vana seinakell kumiseb keskööd, kuid sa ei plaanigi veel magama minna, sest siin toas on nii hea, seda enam et välja sajab ja tuul lõgistab ahjusiibrit.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas-hapukas, keeleotsa parkiv ja vürtsikas. Sa viskad poikvel ahjuukse vahelt sisse veel paar väikest klotsikest ja istud rätsepaistmes tule paistele. 

Keskmaitses valgub mööda keelt laiali kohviliköör, mis on üles ehitatu musta rummi baasil. Põnev värk kas pole, naabrimees reisilt tõi! Ole sa terve, naaber! Klaas kerkib tervituseks, ehkki sa istud ahju ees ihuüksinda. Köögist kostab vaikset nõudekolinat, kuid ausalt öeldes ei viitsi sa vaatama minna mis toimub. Ahju ees on hea, eriti kui istumise all on lambanahk ja turjale on visatud villane pleed - tuba ise on ju veel jahe. 

Lõppmaitses hakkab tuppa imbuma ploomikoogi ja piparkookide lõhna. Ah jaa, teinepool lubas ju midagi küpsetada. Peaks vist ikkagi minema tall ka pakkuma klaasikese seda šerrit ... aga küll jõuab, las tal läheb kiirem mööda.

Järelmekk jääb rummise piparkoogi juurde pidama. Kaasa oli nii tore ja tõi kausikese värskeid omatehtud jõuluküpsiseid, sina nüüd istud ja torkad neid oma klaasi ja siis põske. Jeerum, aasta pimedaim aeg on ikka niiiiiiiiiii helge!

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-hapukas-mõrkja paletiga ÜBBBBERTASEME RÜÜBE! Supermõnus tegelane, millega istuks pikki tunde. Miks ei ole "mega" ... vaat midagi on sutsuke puudu, keha ja vaniljet jne ... aga see on vist juba norimine, kas pole? Vana Gambrinus on niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ära hellitatud hea õllede ja kamraadide poolt et vahest endal kah piinlik :)
-------------------
pilt isetehtud

Dog Sled Fuel


Dog Sled Fuel (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Amber Ale" ja hinnang 57 punkti

Tootjainfo: "Imperial Red Ale.
Elegant and multilayered Imperial Red Ale. Caramelly round body combined with intense aromatic hopping and ruby red color. This fuels you up even for the longest of journeys and gives a nice glow on your face.
IBU 58"

Väike lihtne pudel, sõrmepaksune kollakas vahukiht pole küll kuigi kaua püsiv, kuid jätab kenakese pitsi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kastanipunane.

Aroom. Ossssaraks. See on kui labidaga vastu nina. Roostes raudlabidaga, millega rabavett kühveldatakse. Märg turbasammal. Tavott rattaketil. Värnits. Kumkvaadid. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja intensiivselt mõrkjas-hapukas, kusjuures mõne aja hoides hakkab keeleots alkoholiselt kirvendama. Keskmaitse ... kreebus ... see on nüüd kõvvvvasti ülevõllikraam ning seda sihukesel armastus-vihkamine skaalal, et enamik leebekeelseid kodanikke taganevad nüüd kraaksatades sellest klaasikesest. Kuig vana Gambrinus pole mingi pehmekeel ning sihandse roostes ja robustse saeketiga teda juba ei ehmata. 

Lõppmaitse roostes värnitsapurk on valgunud üle päikesesooja männipõranda ja haakub naksudes nahktaldade külge. Seedrimännivaik ja kasetõrv. Järelmekk raputab keelepäral iga viimase kui maitsenäsakese talveunest üles, kumistades vaskse hiigelkellaga oma metallimaitset.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Friigikas! Ratebeeri "amber ale" on sama kohatu määratlus kui nimetada kaerajaani balletiks. Või vastupidi. "Red IPA" oleks kaugelt õigem. Ja siis peaks olema ka hoiatus juures et seda mitte suvalistele inimestele anda!
------------------
pilt isetehtud

Valged apelsinid

Valged apelsinid (Mõro, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,3 %vol. Liigimääratlus: weizen

Tootjainfo: "Koostis: vesi (Tallinn, Nõmme); odralinnas (Pale Ale, Munich, hapestatud linnased), nisulinnased, kaerahelbed; humalad (Saaz, Centennial); apelsinikoor, pärm
IBU 19"

Väike lihtne pudel, valgel sildil apelsiniviilak. Valge vaht täidab ligi pool klaasi ja püsib päris kenasti. Õlle värvus - uduselt tumekollane. Aroom on magusakas ja samas kargelt mõrkjas, meenutades apelsinimarmelaadi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-vürtsikas. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas, apelsinine. Järelmaitses asub apelsinikoor juba vägagi tugevalt domineerima, kuid seda tasakaalustab väike hapukas mahlane noot ja kreemine kaerane keha. Järelmekk on magusakas-mõrkjas, huvitaval kombel koriandrise vürtsikusega, kuigi seda polevat sisse pandud.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja tihke paletiga, mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe! Apelsinikoort on ehk tiba liiga palju, kuigi see liialdus ongi antud rüüpe peamisi plusse :) Küüslaugu-juustusegune ampsakas sobiks siia juurde väga kenasti.
-----------------
pilt isetehtud

Thursday, November 24, 2016

Midsummer Melancholy


Midsummer Melancholy (Sori / AF, Eesti / Venemaa) pdl 0,33 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Baltic Porter" ja hinnang 94 punkti!

Tootjainfo: "A collaboration brew with our friends from AF Brew (St. Petersburg, Russia). Imperial Baltic Porter brewed with Kenyan coffee, Bourbon vanilla and smoked malt. People in the north struggle with their emotional roller coaster in the heart of Summer. It is raining cats and dogs anyways, so let’s celebrate this melancholy."

Oooot-oot. Sa ju ei lugenud tootjainfot läbi, kas pole! Ai-vai, nii mine nüüd ilusti tagasi. Loe ja mõtle. Imp.Balt.Portr. Keenia. Burboon. Suits. Kas käis ootusvõdin läbi või jaa? Kui ei, siis pane see pudel tagasi, eskole!

Väike lihtne pudel, sildil lumivihm. Ja silmus. Nokuuuulge. Selleks peab ikka väga ... agggga mis ma ikka moraalitsen. Sildil on ju kirjas "abnormal baltic porter"

Pruunakas sõrmepaksune vahukiht püsib üsna kenasti. Õlle värvus - tuhmpunaka helgiga must.

Aroom. Kas sa arvad et seda pole meetri peale tunda? KOHVI ma ütlen! Hea värske kohvi ja vanilje. Üleröstitud leib ja vanilje. Tume šokolaad. Ja vanilje.

Esmamekk on raske. MMMMÕNNNA. Selline pehme raskus, mis paneb sind vajuma tugitooli sügavusse ja sinna mõneks ajaks jääma, näol selline naeratus nagu sa oleks just äsja ühe Hästi Hea Mõtte enda peas tabanud. Või kvartaliaruande valmis saanud. Või midagi veel ilusamat. Vanilje.

Keskmaitse kõditab. Ja mängib. Nagu must kassilaps klaveriklahvidel astudes ja neid käpaga alla lüües, endal peas selline imestunud ilme, nagu polekski seda varem teinud. Burboon.

Lõppmaitse heidab end radika peale pikalt laiali. Nii nagu ainult kassid seda oskavad. Kolm korda pikemalt kui sa teda tavaliselt oled näinud. Pehme. Nurruv. Kuid nurruva naeratuse taga on vonklev saba ja erksalt liikuv kõrv. Katsu sa vaid paitamine järgi jätta! Mõrušokolaad.

Järelmekk. MURRR-NURRR. Ei see ei olnud kass. See oli vana Gambrinus. Jestas. No nad kohe teavad, missugustele maitsenäsakestele vajutada. Röstpähklid ja kakaokreem.

Raskekehaga. Marumõnus. Aga mis ma siin ikka ponnistan. Mega noh. Mitte just MEGA, aga Mega ikka. Aga sildi eest pisut noomin. Melanhoolia on ilus ja romantiline, mitte silmuseline. See rüübe olgu elurõõmu tõestuseks ja terviseks. Huvitav, kui täidaks datlid sinihallitusjuustuga?
-----------------
pilt isetehtud

Der Dunkle Reh-Bock


Der Dunkle Reh-Bock (Reh, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 7,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Dunkler Bock" ja hinnang 61 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke abil): "The winter strong beer is brewed from November, just right at the Advent season. A top-fermented, full-bodied malty beer, dark amber color with a pleasantly tart hopsnote comes into the glass."

Keskmist kasvu pudel, kaunil talvisel sildil hirv. Ja õlu :) Valge vaht täidab pool klaasi ja püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt tume kuldoranž merevaik. Aroom on üllatavalt leebe, vaid pikema sissehingamise lõpus tunned karameljat linnast.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, mõnusa vürtsika sädelusega, tammine ja heinane. Lõppmaitse jääb mõrkjaks, kuid sellele lisandub veidi ploomine karamell ... kuid samas see karamell on veidi karvane, sutikene kõrbenud. Lõppmaitses muutub röstinoot tugevamaks, see mõjub kui kõrbemise äärele lastud suhkrumass, millese riivitakse segamise käigus pähkleid.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga heal tasemel rüübe. Veidi rohmakas, aga samas mõnusalt kodune. Häirib aga see, et alkohol muutub päris järel-järelmaitses keelekülgedel tuntavaks. Siia kõrvale oleks kindlasti vaja mõnd rammusamat-vürtsikamat ampsu, nt sakslaste hulgas nii popiks kujunenud currywurste.
-----------
pilt isetehtud

Andechser Weissbier Hell


Andechser Weissbier Hell (Andechs, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "German Hefeweizen - Top 50" ja hinnang 95 punkti!!

Tootjainfo: "When summer is on the way and the days invite you to swim, ramble, climb, or simply enjoy the outdoors, you will discover that an Andechser Weissbier Hell is just the right thing to quench your thirst. Since Saint Joseph’s Day on 19 March 1993, Andechs Weissbier Hell has found many new friends. Untreated and bottled in its natural state of yeasty turbidity, this is a top fermented beer for the epicure. Its light honey colour makes it an immediate eyecatcher. Then there’s the opalescence and fine structure of the yeast turbidity. At the same time, the creamy, fine pored head invites you to get to know this light Weissbier from the Holy Mountain. You’ll need two takes to enjoy the aromas to the full. First, distinctive fruity aromas like banana and honeydew melon come to the fore, followed by fine cloves. Andechser Weissbier Hell is a very tangy, refreshing treat with the conviction of a full, soft body. It concludes on a finely balanced interplay of light sweet honey and a delicate acidity with undertones of bitter hoppiness that quickly subside into a harmonious aftertaste. A Weissbier that embodies a slice of the Andechs lifestyle: finely yeasty, tangy, and sparkling, it refreshes and renews the thirst for more"

Keskmis kasvu pudel, lihtsapoolne klassikaline õllesilt, mille keskmes paikneb rohelusse uppuv klooster. Erkvalge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib vägagi kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldne Aroom mõjub kui saksa nisuõllede kehastus - mõnusalt banaanine, kergelt hapukas, veidi melonit ja kõvasti head puhast vett.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitses omandab lõhnast tuttav banaan veidi roheka noodi ... noh selles mõttes et pisut toorepoolne banaan ... või isegi täpsemalt selle tühjakssöödud kest! Lõppmaitse on magusakas-hapukas, nisuõlle kohta üllatavalt kuivapoolne. Järelmekk muutub kraadike mõrkjamaks, selle võrra kargemaks ja kirkamaks.

Keskmisest kriips kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivavõitu paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Väga hea tasandi rüübe! Igati aus ja viisakas ja stiilipuhas ... noh aga 97 puntki RB's mõjub veidi ülepingutatuna. Tubli 80, jah seda kindlasti. Nii et koos väikese kartuli-brokkoli-juustu-gratääniga jooks seda kohe mitu.
-------------
pilt isetehtud

Wednesday, November 23, 2016

Père Noël


Père Noël (De Ranke, Belgia) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "belgian ale" ja hinnang 86 punkti.

Tootjainfo: "A fantastic Christmas beer, but one that defies the universal custom of a stronger, spicier beer for the holiday season. At 7% alcohol by volume, this one is relatively lighter in alcohol than the Guldenberg, and does not pack the hop punch of the XX. It combines some of the best elements of those other two beers – with a fine balance of malt and hops, complex character, a refreshing dryness, and a gorgeous cellar aroma – but is distinguished by its festive copper color. The 1999 Père Noël was a bit of a departure, with a very appealing yeasty tartness that was not readily discernible in earlier years."

Väike lihtne pudel, rohelisel sildil embab jõulumees õlleklaasi. No kas pole armas :)

Valge vaht täidab üle poole klaasist, püsides päris kenasti. Õlle värvus - kirkalt täiskuldne. Aroom on särtsakalt vürtsikas, mängides nelgi ja ingveri, aniisi ja lagritsa nootidega.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitses tuleb esile hele kommisuhkur ja selle kõrvale asuvad aniis koos kaneeliga. Lõppmaitse muutub tunduvalt maitsetäidlasemaks, siin leiab fariinsuhkrut ja vürtsiterakiesi, veidi melassi ja nelki, kakaod ja eukalüpti. Järelmekk on mõrkjas-vürtsikas, soe ja kaneeline.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Übertasandi rüübe! Vaaaata selliseid piparkooke tahaks vana Gambrinus saada, kus oleks esikohal mõrkjas vürtsikas, mitte tavapärane ülemäärane magusus. Eriliselt tuleb kiita aga tavatu lahenduse eest - jõuluõlu võib ka heledapoolne olla, mitte alati tume ja raske.
----------------
pilt isetehtud

Schlüssel Alt


Schlüssel Alt (Schlüssel, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Altbier - Top 50" ja hinnang 92 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke abil): "Quality is our bourgeoisie: Malt from regional cultivation of briquettes and the finest Hallertauer aromahopfen. Handmade according to the German purity.
Ingredients: water, barley malt, hops, fermenting carbonic acid."

Kopsakana mõjuv kääniskorgiga pudel, lihtne heledates-kuldsetes toonides sildikjundus. Kreemikat karva vaht täidab üle poole klaasi ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kuldse helgiga punane. 

Aroom on mõrkjas-magusakas, kuidagi ... kodune. Pähklid, hein, puit, märg muld, leib, rosinad. Mmmmm, mida kauem nuusid, seda laiemaks ja rikkalikumaks läheb see lõhnapilv! Märg roostene raud, turvas ja karamell. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse segab kuivatatud leiva, rabavee ja kolm kilo röstpähkleid mõnusaimaks seguks ... jestas, nagu sööks mittemagusat Nutellat. Lõppmaitse toob juurde veidi hapukamat nooti, ikka ja jälle rauda, pähkleid ja kibuvitsa. Järelmekk paitab pehmelt ja samas koredalt, leivakreemi ja pähkliküpsise kummalise seguna, mida kaunistab tilgake pihlakaveini.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga ÜBERtasandi rüübe! Väga mitmekihiline, mänguline, kodune ja jõuline, uskumatult pähkline ja igatahes meeldejääv tegelane! Siia juurde sooviks väikest kaneelist krõbedat pähkliküpsist.
--------------
pilt isetehtud

White Thai


White Thai (Westbrook, USA) prk 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Witbier" ja hinnang 73 punkti

Tootjainfo: "This beer, inspired by the flavors of Southeast Asian cuisine, is a twist on the classic Belgian witbier style. Instead of the traditional coriander and orange peel spicing regimen, we add fresh lemongrass, ginger root, and a dash of Sorachi Ace hops. The result is a wonderfully refreshing ale with notes of lemon candy, citrus fruit, and a slight spiciness from the ginger.
IBU 16"

Väike purk, pruulikoja tunnuskujundus seekord helekollasel põhjal, aukohal veidravõitu kaslane :) Erkvalge vaht täidab pool klaasi, püsides päris kenakesti. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne kollane. Aroom on ausalt öeldes kummaline, meenutades pigem hapukapsaid kui aasia kööki. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja vürtsikas-magusakas. Keskmaitse on üsna oivaline segu ingveri vürtsikast ja sidrunheina hapukast poolest, lisaks pehme, kreemine ... ütleks isegi vahajas-seebine Sorachi Ace eksimatult äratuntav lillelisus. Lõppmaitse on pehmelt magusakalt sametine ja õrnalt hapukas. Järelmekis kestab vahane hapukas maitsejälg vägga kaua.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, vürtsikas-magusakas-vürtsikas-hapukas-magusaka buketiga Omamoodi mänguline rüübe. Hapukapsa-aroom pole just parim sissejuhatus õllele, isegi kui see peaks pärinema aasia köögist. Samas maitse on lihtsalt suurepärane - mõõdukalt vürtsine ja piisavalt külluslik. Proovimist väärib kohe kindlasti!
--------------
pilt isetehtud

Reserve Royale Blonde


Reserve Royale Blonde (Anders, Belgia) pdl 0,75 l. alc 6,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "belgian ale" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "La Réserve Royale “Blonde” is the essence of our savoir-faire. This beer of brilliant gold straw colour is a very clean and balanced artisanal blonde beer with a great aromatic profile of Belgian origins. The top-fermentation and the refermentation in the bottle bring out a rich and creamy mouthfeel with intense flavours of floral hops that perfectly blend with subtle touches of yeast."

Suur traatkinnisega ja kork-korgiga pudel. Valge pudel! Kuldne kiri on trükitud otse klaasile. Erkvalge vaht ei püsi kuigi kauem. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on leebelt magusakas, vürtsika alatooniga, klassikaline belgia eili vine.

Esmamekk on keskmise kehaga, mõrkjas-magusaka tooniga. Keskmaitse toob pisut hapukama-puuviljasema tooni juurde. Lõppmaitse keerab tagasi mõrkjamasse suunda. Järelmekk on hapukas-mahlane ja üsna lihtne.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusaka-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga lihtsapoolne rüüpeke. Belgia blond eili stiilipuhas näide. Paraku on enamik aurust läinud uhke pakendi peale. Joogina pole see üleüldse mitte halb ning kinkimiseks pakendi tõttu lihtalt suurepärane. Aga ausõna, hinna ja sisu tasakaal on täiesti metsas.
-------------
pilt isetehtud

Tuesday, November 22, 2016

Mesilind


Mesilind (Tedre, Eesti) pdl 0,5 l. alc 8,2 %vol. Liigimääratlus: braggot

Tootjainfo: "röstitud CaraPils, Pale Malt, Crystal linnased, hele linnase ekstrakt, mesi, willamette, East Kent Goldings humalad, WhiteLab Swet Mead (720) ja Kitzinger Reinhefe Champagner pärmid"

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, selle hobipruuli kohta üllatavalt tagasihoidlik tuhmpruun sildikujundus. Kollakas vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldpunane. 

Aroom ... ooo see on meeldiv! Magusakas-vürtsikas, meenutades muskaadi, rosinate ja mee ning väikese rosmariinioksakesega tembitud tikriveini, millessse on lisatud tilgake rummi.

Esmamekk on keskmise kehaga (mis on küll üllatav selle kanguse juures) ja intensiivselt magusakas-vürtsikas. Keeleots õhetab mõnusalt vürtsikas embuses, avades end alkoholi väikese naksatusega peale kui hommikune mesilane, kes taru lennuavas ukerdades tuules märke otsib, et kuhupoole täna lennata.

Keskmaitse muudub ürdisemaks, meenutades meeveini ja tikrikompotti, millesse seguneb veidi kanarbikku ja pärnaõisi. Mesilase tee pole kerge, kuid nektaritilgake tasub selle vaeva. 

Lõppmaitse muutub kuivemaks, parkides pisut keelekülgi pihlakate ja leedripuuga. Vürtsikas-mõrkjas põhitoon saab juurde sumiseva hapukuse, muutes suutaju kergemaks kui see jook tegelikult on.

Järelmekk kujuneb eelnevast kergusest erinevalt toekamaks, keelepära naksub kuivas ja samas kehakas mõrkjas-magususes. Valged sõstrad ja tammepuu, kollased murelid ja kardemon. Zummmm ... me mesimumm on vist veidi vintis, sest kõik seda korraga tarusse tarida käib ilmselt üle jõu, aga zummimist ja rassimist on kõvasti.

Keskmisest kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapuka buketiga ÜÜBERTASANDI RÜÜBE! Mänguline ja lustakas, kulinal jooma kutsuv ja ilmselgelt vindline joogipoolis. Hea pruulmeister, sa võiks mõelda selle asja laiema turundamise peale!
------------
pilt isetehtud

One Claw


One Claw (Westbrook, USA) prk 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "APA" ja hinnang 95 punkti!!

Tootjainfo: "Rye Pale Ale
One Claw is a rye pale ale made with a heavy handful of malted rye and scoops of our favorite hop varieties. One Claw is dedicated to those who bring a Westbrook home, to a friend’s, or anywhere a delicious beer is needed. Cheers to you, fellow One Claw!"

Väike purk, pruulikoja tunnuskujundus seekord sinisel taustal, aukohal ühesõraline krabi. Erkvalge vaht täidab pool klaasi, püsib kaua ja haakub tiheda vahupitsina klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom kirkalt greibiselt mõrkjas ja ... mingi omapärase popkorni-taolise magusaka kõrvalnoodiga, mida nüüd rukkiga ei oska küll siduda. 

Esmamekk on keskmisest kriips kergema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on magusakas ... hmm jällegi popkorni või kaerakliide taoline, mitte rukkist tavapäraselt oodatava hapukusega. Lõppmaitses hakkab vaaaaikselt esile tulema sedasorti hapukust, millest just juttu oli, kuid ka see on raamitud pigem täisterasepiku pehmusega. Järelmekk on magusakas-mõrkjas ja ausalt öeldes veidi vesisepoolne.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magusaka buketiga vastuoluline rüübe. Lõhn lubas isegi midagi põnevat ... aga maitse jäi suhteliselt mehhiks. Mille eest RB hinne nii kõrgeks kujunes? Kui see oleks kodupruuli esmane APA-katsetus, siis kiidaks küll. Aga praegu ... mehh
-------------
pilt isetehtud

Jooblipuu


Jooblipuu (Pühajõe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,4 %vol. Ratebeeri hinnang "Dry Stout" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Kiä kõiki armastas, tuu jovva-i kedägi armasta"

Väike lihtne pudel, sildil palju erinevaid inimesi :))) Pruunakas vaht täidab pool klaasi, kaob küll üsna tõtakalt, kuid jätab mõningat vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - vähese tuhmi punase helgiga pruunikasmust. Aroom on leebelt magusakas-hapukas, piimašokolaadi ja nelgi nüanssidega. 

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub hapukamaks, kergelt kohviseks, röstleivase kõrvaltooniga. Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, kaneeli, nelgi ja muskaadi toonikestega. Järelmekk kaob üsna kiirelt jättes vaid hapuka värskuse.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga heal tasemel rüüpeke. Kuiva stoudi väga hea stiilinäide, kuigi joogina omaette ... noh lihtsalt kerge ja kuiv joogipoolis, mis sobiks kenasti magusapoolse hapukapsa kõrvale.
---------------
pilt isetehtud

Saturday, November 19, 2016

Vanilla Cake Fever


Vanilla Cake Fever (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Baltic Porter" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Imperial Baltic Porter.
Vanilla Cake Fever is a massive and full-flavored Imperial Baltic Porter with astonishing dark chocolate and exotic vanilla characters. Again one of those beers where we did not count the hours making this. Pair this with desserts like vanilla ice cream, espresso and other coffee flavored desserts."

Väike lihtne pudel, sildil vaniljeorhidee õied. Tumepruun vaht täidab pool klaasi ja püsib päris kaua. Õlle värvus - no mõistagi tökatmust. Aroom on magusakas-mõrkjas, tulvil täis tumedaid rosinaid, vaniljet ja tumedat šokolaadi. Hurmavalt raske, täidlaselt dessertlik, läikivalt glasuuritud ja pähkliselt röstine.

Esmamekk on raske kehaga ja mõrkjas-magusakas, veidi puidune ja samas soojalt kodune. Keskmaitse magusakas-hapukas täidlus mõjub kui soe tulekuma kõhedavõitu õhtul. Kirsišokolaad. Pohlad Amarettos. Pähklikreem. Ja las kogu maailm ootab.

Lõppmaitse. Mõrkjus mängib kõrvetatud stritslikooriku nootidega, tumedate rosinate ja kuivatatud ploomidega. Tahmunud tammepuu tulvil täis kirsišokolaadi. Mäherdune säherdune puu! Ilmapuu. See parim. Järelmekk sulatab viimasedki tõkked ning keelepaelad pääsevad valla. Vanamees hakkab vaikselt rääkima ning kogu see toatäis kuulab. Sest vaata ega siis see pole oluline, mida sa räägid vaid KUIDAS seda tehakse. Ja see rüübe on sigahästi tehtud!

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidiselt ning samas kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga ÜÜÜÜBERTASANDI RÜÜBE! Mega jääb välja käimate lihtsalt selle eest, et balti porterile kohustuslik maguskas kreemisus on puudu, selle asemel aga laiutab siin tubli meretäis tavapärast uuelaine ameerikalikku porterit. Toekas singivõileib marineeritud paprikaga sobiks selle klaasi kõrvale suisa imehästi.
---------------
pilt isetehtud

Vallatu Jaan


Vallatu Jaan (Prüülike, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,3 %vol. Liigimääratlus: "nisuõlu"

Tootjainfo: "Eesti Modelliagentuur tänab Teid meile saadetud fotode eest. Kui moodi tulevad kõõrdis silmad, suured kõrvad ja kõverad jalad, võetakse Teiega ühendust."

Väike lihtne pudel, tehnilise esteetikaga sildike. Vähene valge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldpruun. 

Aroom paneb naeratama - hurmavalt belglaslik, magusakas-vürtsikas, kaneeli, kaeraküpsiste ja kasetärpentini nüansiga ... täpselt nii nagu üks jõuline belglane peabki olema ... ehkki nisuõlut ei meenuta alguses küll midagi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-vürtsikas. Pikapeale hakkab keeleots vaikselt piiksuma, tajudes vürtside ja alkoholi koosmõju. Keskmaitse on jõuliselt mõrkjas-vürtsikas, veidi veinine, muskaatpähkli ja nelgi soojusega. Soe ja kumav nagu suvelõpu päikeseloojang, mida sa vaatled lossitornist, käes klaasike hea joogiga, ümberringi naerulagistav seltskond. Need veidi nilbevõitu naljad töötavad alati. 

Lõppmaitses muutub mõrkjas muskaatpähkel veelgi tuntavamaks, sellele liitub poolkuiva datli täidlast magusust ning lõpuks jõuab kohale ka nisubokile omast banaani ... ainult et flambeeritud banaani. Järelmekk paitab kurku juba odraveiniliku pehmusega, vürtsikas hõõgveinilik kuma taandub väheseks rosinaseks tuhmiks magususeks. Õhtu on soe ja rõdult lahkumisega pole ruttu. Mõnus. Vaikne. Rahulik. Ülejäänud seltskond on taanudnud siseruumidesse ja kuulda on puude varjus kulgeva oja mulinat.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusaka buketiga Überatasandi rüübe! Ühest küljest lihtne nagu enamik belglasi, teisalt aga meeldivalt maitseküllane. Igati tubli ja kordamisvääriline pruulis, soovitaks vaid veidi puuviljasemaid humalaid juurde visata.
-----------------
pilt isetehtud

Claudia


Claudia (Moor, UK). pdl 0,33 l. alc 4,5 % Ratebeeri liigimääratlus: "Wheat Ale" ja hinnang 93 punkti

Tootjainfo: "Our hoppy wheat ale. Claudia will seduce you. Californian in her hoppy brashness. British in her infinite drinkability. Germanic in her perfumed aroma and beautiful blonde, cloudy appearance. Have her in your favourite beer garden, or all to yourself at home.
Wheat, drink and be merry"

Väike purk, mille silt on huvitavalt sametise tekstuuriga. Erkvalge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - uduselt heledapoolne kollane. Aroom on leebelt kummaline, veidi piimane ja heinane, õrnalt mõrkjas.

Esmamekk on väga kerge kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, väikese nelgise kõrvaltooniga ja marjane. Lõppmaitse on mõrkjas, biskviitjas ja kreemikas. Järelmeki mõrkjas-hapukas marjasus on päris kosutavalt karge.

Väga kerge kehaga, ent mitte siiski vesine, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga päris OK taseme rüübe. Karastav humalane nisuõlu, mida võiks ju kasvõi mitu purki kuugata suvisel grillipeol ... aga pisut igavaks kipuks selle kordamine.
-----------------
pilt isetehtud

Friday, November 18, 2016

Kazbekkis

Kazbekkis (Prüülike, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,4 %vol. Liigimääratlus: "belgian ale"

Tootjainfo: "No kas õlu on pekkis? Ei, tegelikult käisin 2016.a sügisel Kazbeki mäge vallutamas ning 3700 m kõrgusel -15 kraadiga telgis külmetades nägin ilmutust antud õlle retseptist.
Võimsad ja ajatud emotsioonid otse pudelist - Kazbekkis"

Väike lihtne pudel, tehnilise esteetikaga sildike. Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on magusakas-vürtsikas, belgia õllede klassika ... ja isegi see väike tärpentinine nüanss on täiesti asjakohane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-vürtsikas. Keskmaitse on vürtsikas-hapukas, kommisuhkrune ja apelsinine. Lõppmaitse on magusakas, puuviljane, estrirohke, aromaatne, võimas ja samas lihtne. Järelmeki karameljas magusus saab endale kaaslaseks meeldiva mõrkjas-vürtsika, tsitruselise humala.

Keskmise kehaga, magusakas-vürtsikas-hapukas-vürtsika-magusakas-mõrkja buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Ühest küljest belgia kuldne klassika, kuid mõnusalt atsaka humalatooniga. Gambrinus kiidab, kuid järgmine kord võiks humalat veidi julgemalt lisada, proovida tabad belgiapärase IPA oivalist sihti. Pehme valgehallitusjuust sobiks imepisikese lusikaga siia juurde kaabata.
-------------------
pilt isetehtud

Sügavik


Sügavik (Kolk, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Robust Porter"

Väike lihtne pudel, pruulikoja valge-kuldne tunnussilt. Sõrmepaksune hallikaspruun vaht püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt tume kirsipunane. Kergelt hapukas aroom meenutab kohvi ja röstleiba.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaits magus-hapukas segu meenutab kohvikaramelli ja kakaod. Lõppmaitse mõrkjus muutub veidi kõrbenuks. Järelmekk omandab veidi põnevama marmelaadise tekstuuri ... huvitav, kas keegi kohvimarmelaadi teeb?

Keskmise kehaga, mõõdukalt karnoniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkja buketiga vägagi healt tasemel rüübe. Klaar ja lihtne, ilma ühegi üllatuseta, kuid ilus ja viisakas kraam. Pisike krõbe piparkook oleks siia juurde päris nummi.
-------------
pilt isetehtud

Tjuun In From the Jungle


Tjuun In From the Jungle (Must Lips, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "APA" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Tjuun In Ape Pale Ale.
Sisaldab: Odra- ja nisulinnaseid, humal (Mosaic, Chinook, El Dorado)
IBU 33"

Väike lihtne pudel. Sildikujundus sootuks teistsugune kui seni sel pruulikojale, ehkki meeldiv minimalism on ka siin põhitunnus. Napp erkvalge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on kergelt ja kargelt tsitruseline.

Esmamekk on keskmisest kriips kergema kehaga ja krõpsakalt kuivapoolne, vürtsikas-mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, veriapelsini ja pomelo segune. Lõppmaitse mõrkjus meenutab juba sellesama pomelo sisekihti, kuigi sinna taha hiilib ka väike magusakas-mahlane noodike. Lõppmaitse kaob üsna kiirelt, jättes vaid meeldiva mõrkjas-vürtsika karguse.

Keskmisest juuksekarva võrra kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, vürtsikas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe! Karge ja klaar, krõpsakas ja kirgas - oivalisim värskendaja peale pikka koosolekut. Röstitud kitsejuustuviilakas mädarõikakreemiga sobiks siia juurde väga armsasti.
--------------
pilt isetehtud

Thursday, November 17, 2016

Jõuluöö


Jõuluöö (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Porter" ja hinnang 97 punkti!!

Tootjainfo: "A silky smooth chocolate-vanilla oak aged Imperial Porter brewed for the winter nights.
Aged on cacao nibs, fresh vanilla pods, and French oak for a heady chocolate dessert character with a luscious vanilla taste and aroma."

Väike lihtne pudel, silt ÖÖ-sarjale omane, ainult et sutsu soojem kumaga :) Tumepruun vaht täidab pool klaasi ja püsib vägagi kaua. Õlle värvus ... ah minge metsa, teate ise!

Aroom on magusakas-hapukas, alguses kohvine, aga siis võtab tamm võimust ja sööb ülejäänu ära.

Esmamekk on raske ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse algab šokolaadise magususe ja pehmusega, kuid siis muutub hapukamaks, kohviseks, lisades ka veidi vaniljest kreemisust. Lõppmaitses tuleb sisse veinist ... või isegi portveinist täidlast hapukat ploomi-kirsi-segust puuviljasust. Järelmekk on meeldivalt täidlane, kakaokreemi ja kreegikompoti ning tumedate rosinate segune.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusaka buketiga VÄÄÄÄÄÄÄÄGA heal tasemel, aga vastuoluline rüübe. Ühest küljest on siin kõik-kõik-kõik, mis vanale Gambrinusele rasketes tumedates õlledes meeldib. Aga ... no mitte millegagi ei üllata noh! Oleks siin siis mingi vürtsikas nüanss olnud? Aga nagu asjaomane isik seletas - see õlu ongi disainitud massidele meeldima. Noh ja see eesmärk on ilmselt raudselt täidetud ja müügiedu saab olema korralik. 
----------------
pilt isetehtud

Passion Tang


Passion Tang (Lervig, Norra) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour/Wild Ale" ja hinnang 79 punkti. Sildil on kirjas "Passion fruit sour"

Tootjainfot ei leia, huvitaval kombel pole seda tegelast ka tootja kodukal.

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt on seekord mustal taustal. Sõrmepaksune valge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kaunilt vasekarva. Aroom on lihtsalt hurmavalt mahlane, magusakasmõrkjalt mandariinine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja kilkavalt hapukas-mahlane. Keskmaitse muutub jeeeeerum kui huvitavalt mõrkjaks, veidi keelt parkivaks, arooniamahla ja ilma suhkruta pihlakamoosi vahepealseks. 

Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, maitsenäsakesi mõnusalt üles piitsutav, supppervulisevalt mahlane ja turgutav. Karge mägijärveke, mille kohal siugleb narmendav udu. Järelmekk õhetab vähese vürtsika sädelusega, hapukas pisut parkiv mõrkjus hoiab veel kaua meeled ergud. Üle vee kostab teisekalda rahva vaikne kõnelus ja järvelelükatava paadi kriugatus kaldakividel.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe! Kehastunud värskus, sügishommik klaasis! Vürtsikas poolsuitsu lambavorst jämeda viilakana sobiks mu keelele nüüd.
--------------
pilt isetehtud

Check In IPA


Check In IPA (Lervig, Norra) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 86 punkti. Sildil on kirjas "Classic West Coast IPA"

Tootjainfo: "Old school hops, and lots of them, make this IPA an instant classic. Brewed with Cascade and Ahtanum which gives it a floral and citrus flavor. The balance of Munich and Caramel malts adds a nice body without overdoing the sweetness.
Malts: Pale malt, Munich mals, Caramel malts.
Hops: Aurora, Cascade, Ahtanum, Crystal, Vic.
Food pairings: bacon cheeseburger, Tom Yum soup, farmhouse cheeses"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt seekord kudumimustriline :) Sentimeetrine erkvalge vahukiht on hõredapoolne ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - kuldne. Aroom on magusakalt puuviljane, mango ja ananassi nootidega.

Esmamekk on keskmise kehaga ja krõpsakalt kuivalt mõrkjas. Keskmaitse on magusakas, heledate rosinate noodiga. Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas-vürtsikas, apelsinikoorte ja nelgi taoline. Järelmekk taandub pisut igavaks ühetooniseks mõrkjuseks.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva buketiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Väga heal tasemel IPA. Angleesi keelemurrakus ülteks "crispy" :) Meeldiv tegelane, aga üle ühe pudeli seda vist siiski ei tahaks. Mõni vürtsikas amps sobiks siia juurde kenasti, nt vürtskurgike.
-------------
pilt isetehtud

Tuesday, November 15, 2016

Sippin' into Darkness


Sippin' into Darkness (Lervig / Hoppin' Frog, Norra / USA) pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang 99 punkti!!! Õige oleks muidugi "Chocolate Martini Imperial Stout"

Tootjainfo: "Collaborating with Lervig Aktiebryggeri in Norway, we designed this Chocolate Martini Imperial Stout to be rich and tasty, with the inviting flavors of a chocolate martini. Using layers of caramel malt and Belgian chocolate malt along with cocoa and other spices, Hoppin’ Frog brewmaster Fred Karm along with Lervig brewmaster Mike Murphy created Sippin’ Into Darkness - a recipe that will stand the test of time, and can be enjoyed for years to come. We truly hope you enjoy this flavorful masterpiece that captures our vision and creativity. Cheers!!"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt seekord pruunakal foonil ja ameerika pruulikoja tunnuskonnaga. Pudelisse nõrgub midagi ööst mustemat. Tumepruun sentimeetrine vaht pole kuigi püsiv. 

Aroom. Puhas täius. Šokolaad. Vanilje. Werneri kook. Kreemliköör. Koogel-moogel. Šokolaadikringel. Lapsepõlve tallinnasaiakese sees olnud kreem. Šokolaadisamet. Teatriloož ja monokkel.

Esmamekk. Raske. Samet. Baileys. Laval käib ooper. Aga sinu silmad on naabri dekoltees. Või siis kreemlikööri klaasis, kui daam parasjagu sinu poole vaatab.

Keskmaitse. Pähklikreemiga täidetud mõrušokolaadi komm. Glasseekindad. Hõbedase koerapeaga massiivne jalutuskepp. 

Lõppmaitse. Valge šokolaadiga ümbritsetud must ploom. Uurikett üle vestistatud vatsa. Torukübar. 

Järelmekk. Kas ooper on juba läbi? A keda see huvitab. Oober! Tooge mulle veel üks klaasike. Ja daamile šampust ja roosid. Ning tagasi pole vaja! Ja palun keerake see gaasilamp loožiseinal tuhmimaks, sulgege enda järel uks ja jääge valvele. Ärge kedagi siia laske.

Raske. Sametine. Ega siit ilmselt mõistlikku kokkuvõtet ei tule. MEGATASAND. Ja tagasi pole vaja! Jätke meid nüüd üksi! Mmmmmmmm.
----------------
pilt isetehtud

Pango IPA


Pango IPA (Brewski, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 5,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 96 punkti.

Tootjainfo: "Ingredients: Water, Barley Malt, Ananas, Passion Fruit, Mango, Hops & Yeast."

Väike lihtne pudel, sildil kõik mainit puuviljad. Või nojah. Ananass pole ju puuvili :) Sõrmepaksune erkvalge vahukiht on päris püsiv. Õlle värvus - uduselt kollane. Aroomis üllatuslikult ei domineerigi puuviljad ise, pigem koerakarvaline humal ning alles seejärel tunned mango täidlast pehmust.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukamaks ja mahlasemaks, siin on kõige enam tunda ananassi. Lõppmaitse mõrkjas-hapukas toon segab kokku mangu ja passioonvilja. Järelmekk on hapukas-vürtsikas, keel kõheleb päris kenasti ja kaua.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga vägagi heal tasemel rüübe. Mnjah, ilmselt on tegu liiga kõrgetes ootustes, aga no ei kõnetanud see IPA vana Gambrinust. Ülikõrge RB hinnang ja puuviljane eelaimus panid lihtsalt tahtma enamat. Samas grillitud ananassi kõrvale oleks ju kena küll seda rüübata.
---------------------
pilt isetehtud

Monday, November 14, 2016

Öö Cassis


Öö Cassis (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Baltic Porter - Top 50" ja hinnang 97 punkti!!

Tootjainfo: "Öö eriversioon, pruulitud mustade sõstardega."

Väike lihtne pudel, sildil ... noh nagu nende ÖÖ omadel ikka, ega neist aru ei saa :) Sõrmepaksune tumepruun vahukiht püsib üsna kaua. Õlle värvus - ilgeltjubekolemust :)

Mustsõstral on huvitav omadus - ta sööb midagi õllest ära! Antud juhul on Öö tavapäraselt sügav täidlus sisuliselt kadunud, kuid selle asemel on tunda mõnusat marjasust. Ja üllatav, aga isegi on võimalik aru saada, et see on justnimelt mustsõstar! 

Esmamekk on raske ja tihke, mõrkjas-hapukas, veidi alkoholisoe ja täidlane nagu kaminakuma külmas toas. Keskmaitse magus-mõrkjas šokolaad seguneb mõnusaimal moel hapukas-parkiva musta sõstraga, tuba täitub vaikselt soojuse ja kaminasse visatud kuivanud mustsõstraoksade lõhnaga. 

Lõppmaitse pehme kakao-mustsõstrajook mõjub mõnusaima desserdina, mille pehmus paneb muhelema ja silmi sulgema ... no kellele siis ei meeldiks kuulata käbide praksumist leelõukas, taustaks vana suure käokella kõlav tiksumine. Tuul rabistab vastu aknaid märga lund ja siiber lõgiseb. Kuid sina mässid pleedi tihedamalt ümber õlgade ja viskad uue klotsi sädemeid pilduvasse söehunnikusse. Järelmekk keerab käokellal hääle sumedamaks ning vajutab poolpilukil laugudele õrna unesuudluse. Mustsõstraliköör on teada-tuntud rahutooja, soovitav vanematele torisevatele tegelastele, kes seesinase tinktuuri järel naeratavad ja rõõmuga lastelastele kahekümnekuuendat korda sama lugu ette loevad.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapuka buketiga MEGArüübe! Oivaline kaaslane külma sügistalve, soovitav pakkuda digestiivina või üldse omaette käiguna õhtu lõpetuseks.
-----------------
pilt isetehtud

Keri Saarele


Keri Saarele (Lehe / Ruosniemen, Eesti / Soome) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Grodziskie/Gose/Lichtenhainer", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Meie saared on lihtsad, kiviste randade ja jändrike rannakadakatega kesk soolast hülgehalli merd. Just sellistena on need saared meile armsad.
See soolane ja hapukas gose on kokku pandud soome kadakate lihtsakoelise vürtsiga. Tulemuseks on midagi üsna erilist - nagu meie armastus oma saarte vastu."

Väike lihtne pudel, lillakas-hallil sildil Keri saare majakas. Sõrmepaksune valge vahukiht püsib mõnda aega. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroomi leiab gosele kohast hapukust ja soolasust, selle taga ka meeldivat magusat pehmust ... aga kadakaid mitte.

Esmamekk on mõnusalt jõuliselt soolane! Ohhh lõpuks jõudis Gambrinus ära oodata julguse rohkem soola lisada! Keskmaitses sool taandub hapuka marjase mahlasuse ees, mis meenutab veidi kodust õunamahla. Lõppmaitses seob linnaseline, küpselt magusakas pehmus hapuka ja soolase kenasti kokku. Järelmaitses tuleb esile ka väike sädelev vürtsikus, aga vaata kuhu kadakas jäi, seda ei jõudnudki ära oodata.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, soolakas-hapukas-magusakas-hapukas-soolakas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe! Gose nii nagu ta olema peab ... ainult et kuhu saare peale see kadakas maha ununes? Kadakaleiba võiks siia juurde pakkuda koos kadakaseemnetega tehtud võiga.
---------------
pilt isetehtud

Charlie


Charlie (Must Lips, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Witbier" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Koostis: vesi, odra- ja nisulinnased, humal, pärm
Belgia wit tüüpi nisuõlu"

Väike lihtne pudel, minimalistlik sildike markeerib andekalt maailma tuntuimat Charliet :) Vähene erkvalge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on leebelt mesiselt magusakas ja karge.

Esmamekk on keskmise kehaga ja vürtsikas-mõrkjas. Keskmaitse toob juurde sülega linnasemagusat, kogu suu kiheleb peeneteralises karboniseeringus. Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, veidi pohli meenutav, selle karguse taga leidub aga magusapoolne bisviitne taust. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, kergelt vürtsikas ja õhuline.

Keskmise kehaga, pisut veidra karboniseeringuga (vahtu ei hoia, aga suus kribeleb kuni viimase lonksuni), vürtsikas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga päris heal tasemel rüüpeke. Karge ja lihtne, kergelt joodav ... ainult et tavaliselt belgia witbier on ju apelsinikoore ja koriandriga? Igatahes belgia pärmi vürtsikus on tunda nii ehk naa ja see annab joogile mõnusa sädeluse, päästes liigsa lihtsuse igavusest.
---------------
pilt isetehtud

Sunday, November 13, 2016

Sverd i Fjell


Sverd i Fjell (Lervig, Norra) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial IPA" ja hinnang 95 punkti!! Õige oleks muidugi "tripel IPA"

Tootjainfo: "tripel IPA"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt seekord must-hallis lahenduses. Vähene valge vahukiht kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt tumekuldne. 

Aroom ... ohhh ... see on RASKE ja võluv. Pihlakavein ja kadakamarmelaad. Kuivatatud mango (?) ja pehme seeder. Mõnnnnus!

Esmamekk on raske kehaga ja jõuliselt mõrkjas-magusakas, pihlakane ja puidune. Keskmaitse .... kreeeeebus! Kolmkümmend viis mangot on siia kokku pressitud, tembitud seedrimänni vaiguga ja lisatud sutike eukalüpti. Troopika ja päike, ning seda kõik on suisa ebaloomulikult palju ... teate küll, kui päike on juba loojunud, kuid sihuke kummaline poolvalgus paneb käik vaikselt särama, värvid muutuvad intensiivseks ja lõhnad hurmavaks. See hetk, millal armutakse.

Lõppmaitse muutub vaigusemaks. Troopikas kasvab ikka väga palju seedreid, kas teate! Seederpalm, millel kookosvilja suuruste seemnetega käbid! Järemekk mõjub kui metsiku trummari kõrval istumine - maitsemeeled lööb metsikus tempos võnkuma, aga peale seda oled ilmselt tükk aega (maitse-)kurt! Seederpalmi vaigust punutakse ilmselt köisi.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga MEGATASANDI RÜÜBE! Seederpalm on vana Gambrinuse uus lemmipuu, selle käbidest tehtud lõkkest võiks saada humalahullu viimne tuleleek.
--------------
pilt isetehtud

Eesti humalaga nisuõlu

Eesti humalaga nisuõlu (Karli Kräft, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,4 %vol. Liigimääratlus on nimes kirjas

Tootjainfo: "Koostis: linnased (Pale ale, Wheat, Crystal), humal (Northdown, eesti metsik humal), pärm (WB-06)"

Väike pikakaelaline kääniskorgiga pudel, kräbulise servaga tehniline sildike. Vähene hõre vahukiht lahtub praktiliselt kohe. Aroom on nõrgalt rosinane ja leivane.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja maguskas-mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas, biskviitjas, rosinaküpsise taoline. Lõppmaitse jääb mõõdukalt mõrkjaks, lisandub vähene vürtsikus. Järelmekk kaob kiirelt, jättes vaid vähese magusaka linnaselise noodi.

Keskmisest kergema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga lihtne rüüpeke. Ei midagi halba, aga ka kiita pole millegi eest. Pretensioonitu joogiõlu.
----------------
pilt isetehtud

Mustika-nisuõlu

Mustika-nisuõlu (Karli Kräft, Eesti) pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlust pole eraldi vist mõtet kirjutada :)

Tootjainfo: "Koostis: linnased (Munich, Wheat, Blanc, Pale ale, Chic wheat), humal (Northdown, Golding, Tettang), pärm, (WB-06), mustikad"

Keskmist kasvu pudel, säbrulise servaga tehniline sildike. Sõrmepaksune tumeroosa vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt lillaka helgiga pruunakaspunane.

Aroom on intensiivselt hapukas ja marjane. Mustikal endal polegi vist nii selget lõhna, mida suudaks eristada? Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitses muutub keha kröömike tihkemaks, vürtsikas hapukus pargib pisut keelt. Lõppmaitse on mõrkjas, esile tuleb ka nisu pehmust, kuigi pigem meenutab see mingit omalaadset terakuklit jõhvikatega. Järelmekk on vürtsikas-hapukas ja üsna kauakestev.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga VÄGA hea tasemel põnev rüübe! Soovitaks keha ehk pisut juurde tuunida (nt nisuhelveste lisamisega) ja mõrkjust kraad alla tuua ... või siis minna hoopis juba IPA tasandile. Igatahes väärt kraam!
--------------
pilt isetehtud

Gambrinus vajab nõuannet


Head kamraadid, vanale Gambrinusele kuluks veidi head nõu ära!

Väärtõlle levitamise õhinast kannustunud Gambrinuse poekestel on tiba keeruline periood. Konkurentsirallis langevad hinnad, samas kasvavad kulud, kolmanda poekese avamisega kosunud laovaru ... paljude asjaolude kokkulangemine paneb veidi kukalt sügama.

Ehk on kellelgi välja käia mingi hea nõks, kuidas väärtõlle levitamisega edasi minna?

Hea ja toimiva mõtte eest käib Gambrinus hea meelega kõhutäie keelekastet välja :)

Iga idee eest ette tänades:

Vana Gambrinus

----

Pilt võetud siit

Saturday, November 12, 2016

Icelandic Wee Heavy


Icelandic Wee Heavy (Einstök, Island). pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Scotch Ale", koondhinne pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Five years ago today, Einstök Ölgerð began selling beer throughout Iceland. Now they serve their award-winning beers in 22 countries throughout the world and are the #1 craft beer out of Iceland. In a Reykjavik celebration held to thank their loyal Icelandic customers, Einstök officially launched its newest style, the Icelandic Wee Heavy. Einstök Icelandic Wee Heavy is an 8.0 ABV Scotch Ale brewed with handpicked angelica and birch-smoked Icelandic barley."

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt seekord must-tumesinisel kilduruudulisel põhjal. Vähene kreemikat karva vahukiht kaob väga kiirelt. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun. Aroom on magusakas, nätskevõitu koduse leiva ja kõrbemisele läheneva karamelli taoline.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja karameljalt magusakas. Keskmaitse on magusakas-hapukas, pihlakate, heledate rosinate, iiriskommi ja veini sisse kastetud kaeraküpsiste taoline. Mõnus, dekadentlik ja ilmselgelt ärahellitatud tegelane! Lõppmaitses tunneb luksuslikke portveinilikke noote, mis segunevad koduse rosinakeeksi ja ahjus küpsetatud koriandri-kardemonikakukese veidi kõrbemaläinu koorikuga. Uhhhhh, mis segu! Järelmekk toob kohale sooja õrnsuitsuse noodi, mis rõhutab kogu selle õndsaliku klaasitäie kodust lihtsust, südamlikku soojust ja samas luksuslikku pehmust. Karusnahast kattega suuuuur tugitool otse kamina ees.

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga MEGArüübe! Wee heavy on kahjuks alaesindatud stiil, aga konkreetne isend on zumezuperhea esindaja sellest väärikast ja vanast suguvõsast.
------------------
pilt isetehtud

Westbrook India Pale Ale


Westbrook India Pale Ale (Westbrook, USA) prk 0,33 l. alc 6,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 97 punkti!!

Tootjainfo: "A base of pale, Munich, and Carapils malts is just enough to contain the massive hop flavor and aroma packed into this highly drinkable IPA. A blend of four American hop varieties is added four times in the kettle and twice in the fermenter for a complex and layered hop experience."

Väike purk, helerohelisel taustal leiab veidi Indiat. Sõrmepaksune valge vahukiht kaob üsna kiirelt, kuid vahupits klaasiseintel püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on magusakas, mahlane, puuviljane, meloni ja sidrunheina nootidega. 

Esmamekk on keskmise kehaga tsitruseliselt ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitses muutub mõrkjus kordades tugevamaks, omandades huvitavalt parkiva toime. Õrn meenutus kafiirlaimist ja tsipa tugevam jälg sidrunväändikust teevad selle suutäie krõpskuivaks ja samas melonine magus mahlasus viib taustal kõik imekenasse parlanksi. Lõppmaitse on mõrkjas, veidi kamprine ja eukalüptine, ilma suhkruta ananassikonservi taoline ... ning rauarohke! Järelmekk on kuiv, mõrkjas, rabavee ja turbasambla nootidega, vürtsikas ja kuramuse karge.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜÜÜBERTASANDI RÜÜBE! Üks kurjama hea IPA, veidi friigikalt kuiv ja kamprine, kuid igatahes meeldejääv. Ja see on ju peamine!
---------------
pilt isetehtud

Räitsakas


Räitsakas (Muhu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. ratebeeri liigimääratlus: "porter", hinnangut pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Kas tead, mis vahe on lumehelbel ja lumeräitsakal? Lumehelves on selline õrn ja tantsisklevalt keerlev, liugleb su keelele, natukene kõditab seda... ja just enne kui jõuad maitset tabada, on ta kadunud. Räitsakas on suur, laisk ja tummine. Mõnuleb kena tükk aega keele peal, enne kui kurgust alla voolab. Musta ploomi mõrkjasmagus noot, mida rikastavad elegantselt kerged suitsused hüpped... vaat sellist Räitsakat pole siinmail küll enne nähtud."

Väike lihtne pude, Muhu pruulikoja tunnussilt on seekord lumine. Sõrmepaksune pruunakas vahukiht pole küll kuigi püsiv, kuid jätab kena vahukihi klaasiseintele. Aroom on magusakas-hapukas, tugevalt ploomine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaits muutub magusamapoolseks, kuid domineerima jääb mustade ploomide hapukas nätsakus. Lõppmaitse muutub mõrkjamaks, veidi kohvisemaks ... kusjuures mitte kohvijoogi, vaid lausa suhu visatud kohvitera taoliseks. Järelmekk ... no ehe must poolkuivatatud ploom ... sihuke mahlane ja mõnus, nätksevõitu ampsuke, millede söömist ei saa enne lõpetada kui pakike tühi.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga Übertasandi rüübe! Mustade ploomide lisamine pruulisesse on ikka sigahea mõte! Vana Gambrinus väidaks küll, et see kraam on pigem foreign stout, mitte RB's väidetud porter, aga olgu.
-------------
pilt isetehtud

Thursday, November 10, 2016

Strong Maria


Strong Maria (Õllevõlur, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,0%vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial stout" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Maria Loorberg, 1881-1922
Vene Impeeriumi parim naisatleet
Koostisosad: vesi, odralinnased, humalad, kookoshelbed, kakaotuumatükid, pärm"

Kakaotuumatükid? :)

Muuseas, tootja FB lehel veel selline vahva lisajutt: "Sisult üheaegselt nii tugev kui magus. Sildil Raplamaal sündinud Maria Loorberg, kes oli üks Venemaa tugevamaid naisi aastatel 1900–1910. Tema hiilgenumbriks oli nn elav karussell. Lati kummaski otsas rippuvale toolile istusid kaksteist meest. Seda seadeldist, mis tõsteti tugeva Maria jalgadele, hakkas ta ringi keerutama. Kord-korralt tõstis ta tempot ja lõpuks tiirlesid mehed täiesti vesiloodis. Tugeva naise seda numbrit saatis kõikjal suur aplaus. "

Väike lihtne pudel, punasel sildil vägev daam. Pruun vaht täidab ligi pool klaasi ja püsib superkaua, haakudes tugevalt ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt sügavikupunane.

Aroom - see väärib nüüd süvenemist! Kohvi. Raudselt üks paremaid kohvisid mis siinpool Aafrikat saada. Vaigune kohvi, selline ehe ja krobeline. Vanilje. Piimašokolaad. Kakaoküpsised. Vaniljekreemiga kakaoküpsised. Domino noh!

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas-hapukas, mõnusa kohvise tooniga. Keskmaitse ... mõrõmmmm ... see raske uks käib nüüd küll vägagi lihtsalt lahti. Maitset - seda va kakaost ja koorešokolaadis (on siuke olemas?) ja kreemliköörist - on kuhjaga. Aga vaata kui lihtsalt ta joodav on! 

Lõppmaitse. Mustad ploomid. Röstitud kookos. Kõrvetatud täisteraleib. Šokolaadinööbikesed. Suitsutatud pihlakad (muuseas, võiks jube hea olla!). 

Järelmekk. Mõrušokolaadiliköör. Vana käokellakapp. Pimmm-pommmm. Kakaoküpsis. Domino kuubis. Kõlavalt krõbisev, pehmelt murenev. Muhedaim.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga ÜÜÜBERTASANDI rüübe! Oleks kraad-kaks koos lisakehaga juures, lajataks "mega" lauda. Õllevõluri taat käib õiget rada ja vana Gambrinus ei jäta teda mitte kiitmata! See õlu on sissejuhatus desserdile. Šokolaadikoogile.
-------------
pilt isetehtud

Passionfeber


Passionfeber (Brewski, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 93 punkti.

Tootjainfo: "Ingredients: Water, barley malt, wheat malt, passion fruit, hops, yeast."

Väike lihtne pudel, pildil passion-viljake, kraadiklaas kuklas ... noh ja mõistagi pruulikoja tunnusmehike.

Valge vaht täidab 3/4 klaasist, vajudes aegamisi hõredamaks, kuid püsides vägagi kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom õhkab kaugelt puuviljast humalast värskust, lähemalt nuuskides muutub pilt vürtsikaks, mahlaseks, vaiguseks ja pisut mustsõstraseks.

Esmamekk on keskmisest tiba raskema kehaga ja intensiivselt vaiguselt magusakas-mõrkjas. Keskmaitse ... ohhhhh kui mahlane!!! See on on lihtsalt vaimustav! Puuviljane, soe, klaar, magusakas-hapukas, viinamarja-marmelaadi ja mangokonservi, tsitruste ja kasepungade taoline. Lõppmaitse tõmbab mahlakosele väikese vaiguse tõkke ette, nii et mahla küll voolab, aga sellise väikese kuiva-krõmpsja-takerja lisanoodiga, mis keele mõnusaimal moel õhetama paneb. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, megalt puuvilju täis tuubitud, mandariinivihjeline ja melonimatsakas.

Keskmisest suti raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-MAHLANE-hapukas-vürtsikas-maguskas-mõrkja buketiga MEGATASANDI RÜÜBE! Vana Gambrinus pole ammu ühest IPA'st nii vaimustuses olnud. Pisut ehk ülemäärane karboniseeritus toob selle joogi nüansid ja mahlase oleku säherduse kirjusega esile et ... pane või klaasi alla etaloniks!
-------------------
pilt isetehtud

White Rascal


White Rascal (Avery, USA) prk 0,33l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Wheat Ale" ja hinnang 60 punkti

Tootjainfo: "A truly authentic Belgian style wheat or "white" ale, this Rascal is unfiltered and cleverly spiced with coriander and Curacao orange peel producing a refreshingly classic ale"

Nojah, ja kahesajakuukümneviiendat korda küsib vana Gambrinus - kessekurat neid õllestiile määrab ja kas moderaatorid ei peaks ilmseid vigu parandama? Selle asja stiilinimi peaks ju ikkagi olema "witbier"

Väike purk, sildil mingi kummaline valge deemon. Erkvalge vahukiht täidab pool klaasi, kuid pole just suurem asi püsija. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on magusakas ja vürtsikas, veidi apelsinine ja õõõõrnalt koriandrine.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on puuviljane ja vürtsikas, apelsini mahlasus ja nisu pehmus udjatakse belgiapärase pärmi pool mõnusalt sädelema. Lõppmaitses tuleb koriandri puidune vaigusus juba selgemini esile, muutes tulemuse päris stiilipuhtaks. Järelmekk on magusakas-hapukas, vähese mõrkja alatooniga.

Keskmisest veidi kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-vürtsika buketiga väga heal tasemel rüübe. Üsna täpselt tabatud belgia nisuõlle stiili, kuigi pole omalaadsete hulgas mitte just särav tegelane. Mozarella-kirsstomati vardake oleks üsna kena siia kõrvale pakkuda.
-------------------
pilt isetehtud