Monday, January 31, 2022

Rituel 9°

Rituel 9° (InBev, Belgia) pdl 0,33 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale - Strong Pale" ja hinnang 48 punkti. Untappd ütleb: "Belgian Strong Golden Ale" ja 3,64 punkti

Tootjainfo: "Leffe 9° has been brewed following the tradition at the Leffe Abbey. It is a top-fermenting beer with a deep golden colour and an alcohol content of 9% abv. Its fullmouthed taste and rich aroma results in a characterfull beer. It is the ideal beer for a feeling of sheer voluptuousness."

Väike lihtne pudel, stiilne sildikujundus. Kollane vaht täidab pool klaasi ja on väga püsiv. Õlle värvus - kirkalt punakaspruunakas. Aroom - tume kommisuhkur, kusjuures veidi tolmunud kommisuhkur.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas ning veidi alkoholiselt torkiv. Keskmaitse - belgia pärmi tüüpilised puuviljased estrid, meenutades ülekuivatatud virsikut, aga alkohol torgib tiba liiga tugevalt. Lõppmaitse - tolmunud kommisuhkur, tolmunud rosinad ja alkohol. Järelmekk - kommisuhkur ja alkohol, üsna lage ja liiga magus.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magus-mõrkjas-magus OK taseme rüübe. Selline klišeelik belglane, mis koosneb liiga rohkest kommisuhkrust ja alkoholist, kusjuures see 9 kraadi on ilmselgelt liiga teravalt tunda - belgia õllede väärikamas otsas on see kraad pehmelt ja nunnult peidus, siin aga veidi rohmakal kujul eksponeeritud
---
pilt isetehtud

Kangaroo piss

Kangaroo piss (Drunk Monk, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,9 %vol.

Tootjainfo: "NEIPA
Enigma, Ella and Vic Secret. Superhazy New World IPA. Tropical aromas with resiny and spicy undertones.
Barley, wheat, oat, water, hops, yeast.
IBU 30"

Väike lihtne pudel, sildil känguru. Sõrmepaksune valge vahukiht on üsna püsiv. Õlle värvus - mudruselt kollane. Aroom - mõru, pärmine, magus, saiataignane.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus ning mehune. Keskmaitse nihkub jõuliselt mõrumasse spektrisse, muutudes ka kuivemaks. Lõppmaitse - mõrkjas-hapukas ja veidi hammustav ning vürtsikas. Järelmekis tekib esimene enam-vähem arusaadav maitsesild millegi puuviljasega ja see võiks olla papaia koos vähese mangoga. 

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-magus-mõrkjas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Jah, on arusaadav värskus ja kargus, kuid ei, see ei ole mingil moel meeldejääv teiste omataoliste hulgas, ei erilist mahlasust-puuviljasust või muud väljatoomist väärivat.
---
pilt isetehtud

Kallis

Kallis (Koch, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Flavored - Other" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Honey Beer" ja hinnang 3,23 punkti

Tootjainfo: "Koostisained: odralinnased, nisulinnased, mesi, laktoos, humal, pärm"

Väike lihtne pudel, sildil lausa ülemäära mesine stseenike. Kollakas vaht täidab üle poole klaasist, kuid kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom - magus, selgelt ja tugevalt linnaseline, õrna mesise-vahase kõrvaltooniga.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus. Keskmaitse - mõrkjas-magus ja huvitaval kombel puidune. Lõppmaitse värvub veidi hapukamaks ja pohlasemaks, samal ajal tugevneb magusus tasemeni, mida võiks juba nimetada""lääge". Järelmekk õnneks laskub taas veidi mõrkjamale platoole, meenutades mingit omamoodi rosinaleotist.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-magus-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Vana Gambrinus pole kunagi päris hästi aru saanud "meeõlle" kontseptsioonist, kui see isegi ei ürita olla braggot. Aga joogina on see ikkagi päris OK
---
pilt isetehtud

Sunday, January 30, 2022

Bush Caractère

Bush Caractère (Dubuisson, Belgia) pdl 0,33 l. alc 12 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale - Strong Dark" ja hinnang 78 punkti. Untappd ütleb: "Belgian Strong Golden Ale" ja 3,62 punkti.

Tootjainfo: "Introduced in 1933 under the name of “Bush Beer”, this is one of the oldest specialty beers in Belgium and the flagship brand of the Dubuisson Brasserie.
The Bush Caractère is a filtered, top-fermented beer made from malt, hops, natural sugars, water from the brewery’s own underground source and an exclusive house yeast that has been cultivated for 80 years.

The pronounced bitter-sweet taste of this beer, its gentle taste structure and characteristic amber colour are all due to the caramel malts used and the expertise and patience of the master brewer (the beer rests for four to six weeks). The high density – the proportion of malt – and the active house yeast make for one of the strongest Belgian beers, with an alcohol volume of 12%
IBU 25"

Väike lihtne pudel, lihtne, kuid omanäoline sildikujundus. Kollane vaht täidab üle poole klaasist ja püsib päris kaua. Aroom on VÄGA tugevalt belgialik, karamelline, kommisuhkrune, rikkalikult täis kuivatatud puuvilju. 

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja tugevalt magus-mõrkjas ning alkoholine. Keskmaitse - alkohol, karamell ja puit. Lõppmaitse - alkohol, kärakas leotatud kuivatatud virsikud. Lõppmaitse - alkohol, puit, šokolaad ja alkohol.

Ropp jook. Ühest küljest on ta nö steroididel belglane, olles üle pumbatud kommisuhkrule ja VÄGA selgelt ning jõuliselt belgia pärmi jalajäljega. Teisalt aga on ta väha halb näide kangete belgia õllede reas, millede läbiv märksõna on pehmus ja hästi ära peidetud alkohol. Seda jooki aga defineerib alkohol. Belgia parmukas.
---
pilt isetehtud

Yule Juice

Yule Juice (Amager, Taani) prk 0,44 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang 90 punkti. Untappd ütleb: "IPA - New England / Hazy" ja 3,76 punkti.

Tootjainfo: "It's one of those mysteries that have kept people wondering for years and years: where does Santa go for those 11 months of the year when he's not busy with his sleigh delivering parcels? Well, the childish lot would claim he lives on the North Pole, but seriously? Who in their right mind would spend 11 months of the year on a melting and drifting ice floe? The answer - and this may deprive many of their illusions - is that Santa lives in Tulare County, California. Yes, you heard it first here. Tulare has oranges and nice weather, and Santa and Mama Santa are business folks and run an orange plantation. Actually, oranges are so plentiful here that the rivers, the waterfalls and the lakes are overflowing with orange juice, and who wouldn't
IBU 28"

Keskmist kasvu purk, sildil pisut kahtlase väärtusega jõulustseen :D Kollaka varjundiga vaht täidab üle poole klaasist ja püsib väga kaua, haakudes päris kenasti ka klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt tumekollane-oranž. Aroom on magusakas-mõrkjas ja küll leebelt tsitruseline, kuid mitte kuigivõrd äratuntavalt apelsinine

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-mõru ja mehulik. Keskmaitse - pehmelt ja täidlaselt mahlane/mehune, hapukas ja mõru. Lõppmaitse - põhimõtteliselt on see nüüd tõesti apelsinist koos koortega blenderdatud mehu. Järelmekk - hapukas-mõru, kuiva- ja karmipoolne

Raskepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja sametise paletiga, magus-mõru-hapukas-mõru-magusakas-hapukas-mõru buketiga Ülevõllikas. Tuhm-mõru-tuim-mõru apelsinituletis?
---
pilt isetehtud

Lindprii

Lindprii (Koch, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale" ja hinnang 44 punkti. Untappd ütleb: "Pale Ale - International" ja hinnang 3,15 punkti

Tootjainfo: "Kääritatud ale pärmiga ja dry hopitud Austraalia Galaxy humalaga.
IBU 21"

Väike lihtne pudel, sildil kajaklind. Valge vaht täidab 4/5 klaasist, kuid muutub kiirelt hõredaks ja kaob. Õlle värvus - kirkalt tumekollane. Aroom on leebe, pisut seebine ja pärmine

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse - hapukas-mõrkjas ja pärmine. Lõppmaitse ... eee ... no kohe ikka väga pärmine ja kirbevõitu. Järelmekk - kuiv, kare ja kirbevõitu.

Keskmise kehaga, ülekarboniseerunud ja kuivavõitu paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-kirbe buketiga niruvõitu rüübe. Võibolla on asi konkreetse pudelis, kuid see õlu oli ohtlikult lähedal halvaksminemise märkidele
---
pilt isetehtud

Friday, January 28, 2022

Põhjala Festive Series: Cognac & Bourbon Blend

Põhjala Festive Series: Cognac & Bourbon Blend (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb "Stout - Imperial / Double", hinnang 4,59 punkti

Tootjainfo: "A blend of single barrel of Imperial Stout boiled for 16 hours and aged in bourbon for 2 years, with a single barrel of Cognac BA Imperial Porter aged for 16 months.
Super limited bottle release only. Not available commercially.
IBU 35"

Väike lihtne pudel, erakordne sildikujundus :) Mustjaspruun vaht täidab kolmandiku klaasist, kuid kaob kiirelt kirmeks. Õlle värvus - murra-kõrv-peast-must. 

Aroom. Pimeloom. Vaadipimedusest on see tõusnud ja kõripimedusse peab ta minema. Konjaki-iiris. Kohv-konjaki-iiris. Tugeva kreeka pähklite nüansiga tumepruuniks keedetud kondenspiim brändiga. 

Esmamaitse. Nnnnnnnnoniiiiiii. See asi võtab nüüd mõtlikuks ja tänulikuks ja õnnelikuks. Vana Gambrinus on ilmselt üks väheseid, kes saavad selle pudeli üksinda läbi mõelda. Ja see on üks ilus mõte. Kreekapähkli-iiris. Huvitav, kuskohast see kreeka pähkli element siia õllesse sai?

Keskmaitse. Konjakis leotatud kreekapähklid, mida on seejärel glasuuritud granaatõunamahla-kakao likööris. 

Lõppmaitse. Kreekapähklimoos. Jah, tervetest noortest kreeka pähklitest keedetud moos. Tamarindilisandiga. Koorepumat granaatõunasiirupiga.

Järelmekk. Melassimassin. Melassimassinast läbikäinud grantaaõunatorustik kreekapähklilikööriga. Metall-granaat-metall-pähkli-metall-torustik. 

MÄÄRATULT-MEELETULT-KOLETULT ERAKORDNE. Jah, see on mitte veehoidla, vaid melassihoidla jagu magus. AGA! AGA"!"# ta on ka samavõrra granaatõunalikult hapu ja pähkliselt rammus ja metalselt mõõtmatu. Vana Gambrinus on rammestuseni rahul, et elul ja õlul on niiiiiiiiiiiiiii rämpramprohkelt eri nägusid. Olgu kohe öeldud, et "ei, seda pole võimalik Gambrinuse käest ega poest osta"
---
pilt isetehtud

Lupuloid

Lupuloid (Beavertown, UK) prk 0,33 l. alc 6,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 96 punkti!! Untappd ütleb: "IPA - American" ja 3,82 punkti

Tootjainfo: "Introducing the newest addition to our meticulous lineup of core range offerings, LUPULOID IPA, a 6.7% ABV India Pale Ale. The most notable thing is that it is our first straight up IPA, no funny business, just malt, yeast, water and hops. Lots of hops. I guess it only took us four years!
Malt: Extra Pale, Wheat, Flaked Oats, Acidulated 
Hops: Citra, Mosaic, Equinox
IBU 65"

Väike purk, sildil humalakollid. Kollaka varjundiga vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõõdukalt, haakudes aga tugevasti klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on meeldivalt pehe ja puuviljane, domineerib virsik, selle taga pehmet apelsinikoore mõrkjust.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse - hapukas-magusakas, puuviljane, virsikute ja mandariinide segune. Lõppmaitse muutub veidi mõrkjamaks, virsikukivi sarnasemaks. Järelmekk on magusakas-hapukas, mõnus vürtsikarandiga.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA HEA TASEME rüübe. Jah, ta pole enam värske-värske (BB kukkus eile :) ), kuid ikkagi väga meeldivalt ja januga joodav kraam
---
pilt isetehtud

Lääne äär

Lääne äär (UJH Man’s, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 63 punkti. Untappd ütleb "IPA - American" ja hinnang on 3,54.

Tootjainfo: "Old style West Coast IPA. Malt: Pilsner Hops: Centennial, Topaz
IBU 70"

Tegu pole omaette hinnanguga, vaid võrdlusega enam kui kolme aasta taguse kirjeldusega. Vahtu on kõvasti, suisa 3-4 korda rohkem kui toona. Värvus - veidi punakam. Aroomis on tookordne karm mõru taandunud, ta käib nüüd käsikäes karamellisema magusaga. Ka maitse on pehmenenud, kuid ta on ikka karmivõitu ja konreetne, puidune ja kore.

Aeg on teinud oma, kuid meeldiva töö. Kui toona sai kirjutatud "Ülevõllikas. Karm. Mõru. Kuivalt ja askeetlikult mõru", siis nüüd on mõru kõrval tunda ka karamelli ja hapukat pihlakat, kuid äratuntavalt hea west-coast-IPA on see kraam ikkagi
---
pilt isetehtud

Thursday, January 27, 2022

AZACCA!

AZACCA! (Käbliku, Eesti) pdl 0,44 l. alc 8,1 %vol. Ratebeer ei tunnev veel seda toodet. Untappd ütleb "IPA - Imperial / Double" ja hinnang pole vel välja kujunenud

Tootjainfo: "Avad õlle. Näkku plahvatab troopiliste puuviljade aroom ja maitse. Vinge. Nagu annaks vastu tatti sulle - AZACCA!
IBU 105"

Keskmist kasvu purk, sildil annab üks lindloom käega (KÄEGA!) teisele vastu vahtimist. Valge vaht täida 3/4 klaasist ja püsib väga kaua, haakudes ka tihedalt klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt tuhmkollane. Aroom on magus-mõrkjas, meenutades kõige lähemalt värskelt jala pealt kaksatud putkevart. 

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja jämedalt magus-mõru. Keskmaitse ... ooohhhh ... see on VÄGEV! Jõuline ja vägev, siin on rohmakat rohelist mõrudat ja kobedat kollast magusat ... sellist veidi karedat ja ägedat, justkui prooviks keelele järjest kõiki aiast rebitud rohttaimi, kastes neid eelnevalt tatramee sisse. 

Lõppmaitses lisandub siia ka hapukam, konservpirnide ja litšimarjade sumedam-mahlasem pool, segunedes pajukoore mõrkja agressiivsusega. Järelmekk on vürtsikas-mõrkjas, kore ja tokerjas. Apelsini-pomerantsioore marmelaad tatramee ja metspirnidega

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magus-mõru-hapukas-magus-mõru-vürtsikas-magus-mõru buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE. Veidi koolitamatu, veidi kasimatu, veidi ülemäära rahmeldav ... aga samas võluv nagu krantsisegune pikakarvaline ülemäära suur peni, kes oma sõbralikkuse märgiks sulle oma mudaste käppade rinna peale tõuseb ja suure märja keelega lõmpsti üle molu tõmbab.
---
pilt isetehtud

Tuesday, January 25, 2022

Kilo, the King of Cuddles

Kilo, the King of Cuddles (Amager, Taani) prk 0,44 l. alc 5,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang 86 punkti. Untappd ütleb: "IPA - American" ja 3,69 punkti.

Tootjainfo: "Just because the world has been on a lock down, doesn't mean the brewers at Amager Bryghus have. Not only is the canning line up and running, but there's a new beer in town. We proudly present: 'Kilo The King of Cuddles', named after the happiest, most energetic and cuddliest employee at the brewery. This is a Hazy Snout Juice IPA, ABV 5,8% with Simcoe Amarillo and Citra. Come boop that juicy snout!"

Keskmist kasvu purk, sildil kuninglik kutsu. Valge vaht täidab pool klaasist, kuid kaob kiirelt. Õlle värvus - tuhmkollane. 

Arooooommoooo ... ulll-mullll-mulll. Mulisevalt mahlane, apelisinide, pomelo, kumkvaadi ja klementiini vaheline!

Esmamekk on ootamatult kerge kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse - kuivapoolne, mõrkjas, greibine ja jätkuvalt suisa vesine. Lõppmaitse - mõrkjas-magusakas, isegi mõru, kuiv ja kare. Järelmekk on kuivalt mõru, õrnalt kirbe, hammustav ja kore.

Kergepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-mõru-magusakas-mõru-kirbe buketiga Väga üllatav rüübe! Lõhn lubab lustakalt mahlast ja troopilist lusti, maitse on aga kuiv, ja session-IPA'likult kare ja veidi ülevõlli mõru.
---
pilt isetehtud

Imperial Gold

Imperial Gold (A. Le Coq, Eesti). pdl 0,4 l. alc 4,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - International / Premium" ja hinnang 8 punkti. Untappd ütleb: "Lager - Pale" ja 2,96 punkti.

Tootjainfo: "Imperial Gold is a premium lager with a rich and full-bodied taste. The valuable malt delivered from Scotland gives it a deep golden colour and a thick head. The taste and appearance of A. Le Coq Imperial Gold are as worthy of royal attention today as they ever were.
IBU 22"

Suurpoe riiulil jäi silma pudel, mida oletasin, et pole maitsnud ... aga näe, 9 aastat tagasi olen ikkagi kirjeldanud. Päris huvitav võrrelda nii vana kirjeldusega

Efektne reljeefkirjadega proofilpudel, muljetavaldav sildidisain - nii põhjalik panustamine välimusele tekitab kõhklusi ja kahtlusi. Kreemika varjundiga vaht täidab pool klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt täiskuldne. Aroom on lihtne ja meeldivalt õrnalt karamellise linnase hõnguga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub hapukamaks ja pisut mahlasemaks, peategelaseks jääb ikka linnas. Lõppmaitse on mõrkjas ... ja senise üsna meeldiva sissejuhatuse kõrval kahjuks pisut plastikumekine. Järelmekis see plastik aga taandub ning alles jääb karamelline-leivane linnas ning mõnus kerge mõrkjas vürtsikus.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magus-mõrkjas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Pole ime, et see jook on juba vähemalt 9 aastat turul. Kuid üks lause tuleb küll võtta ja korrata toona antud hinnangust: "Ebakõla luksusliku välimuse ja sisu lihtsuse vahel tekitab pettumuse"
---
pilt isetehtud

Monday, January 24, 2022

Moonraker 5: Galaxy & Azacca

Moonraker 5: Galaxy & Azacca (Põhjala, Eesti) prk 0,44 l. alc 6,7 %vol. Ratebeer ütleb: "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - New England / Hazy", hinnang 3,94 punkti

Tootjainfo: "A juicy IPA brewed with barley and wheat, and hopped with Galaxy T90, Azacca Lupomax, Azacca BBC, and Azacca T90
IBU 50"

Keskmist kasvu purk, sildikujundus roostes vikerkaare taoline. Valge tihe vah täidab pool klaasi, püsib kaua ja haakub ka tihedalt klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on magus, puuviljane, segumahlane ... ja miskipärast ka iiriskommi puudutusega.

Esmamekk on keskmisest suti raskema kehaga ja magus-hapukas, mahlane ja puuviljane. Keskmaitse muutub mõrkjamaks, vaigusemaks ja puidusemaks, nagu oleks seedermänni laastuke keelele sattunud. Lõppmaitse - magus-vürtsikas-mõrkjas, üleküpsenud ananassi, koorevenise ja raudrohu kummalise tinktuuri taoline. Järelmekk - mõrkjas-magus, veidi hapukas, suti vürtsikas, super maitsekas ja perfektselt tasakaalukas.

Keskmisest raskema kehaga, üle keskmise karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-hapukas-mõrkjas-magus-vürtsikas-mõrkjas-magus-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Suuuuuuurepärane NEIPA kõigi oma parameetrite järgi + siin on ka väikene intrigeeriv koorepumatine noodike, mille otsimine-tuvastamine muudab selle joogi ju kenasti meeldejäävaks ... ja see on meie õlleküllasel ajastul tubli plusspunkt!
---
pilt isetehtud

Särts

Särts (Pühaste, Eesti) prk 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Sour - Fruited" ja hinnang 3,86.

Toojainfo: "Sour wheat ale seasoned with cranberries, apples and vanilla.
Beautiful deep ruby colour with a playful pink foam. Aroma brings in fresh and ripe cranberries with a delicate note of vanilla. Sour cranberries bring freshness to the palate together with juicy apples. The flavours are tied together with a touch of vanilla. This beer is buzzing with rich flavours and refreshing sourness"

Väike purk, sildil elektrifitseeritud jõhvikad :) Punane vaht täidab pool klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - silmadele haiget tegevalt särtsuvalt-punane :) Aroomis domineerib pehme vanilje, selle taga on mingi hapukas-marjane foon, aga jõhvikaks seda lõhnast pidada ei oska. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja üsna tümakalt hapu, pehmendava vaniljese magusa fooniga. Keskmaitse - mõrkjas-hapu, nüüd küll juba päris selgelt jõhvikane ja jõhvikaseemnene. Lõppmaitses tuleb aga esile kummaline, nagu kaua seisnud kohupiima mõrkjas-rääsunud nüanss. Järelmekis domineerib jõlle kõige üle vanilje, nüüd juba oma mõrkjamaks üledoseerimise kuues.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-magusakas-hapu-mõrkjas-hapu-magusaka buketiga feider friigikas. Kuidagi nihkes ja väändes on see asi. Haput on nii, et suulae teeb veidi katki, aga see ei mõju kuigi värskendavalt. Võtad lonks lonsku järel ja ümised: "nommmaiiteaaaa, no ma tõesti ei teaaaa!"
---
pilt isetehtud

Karl Friedrich Helles

Karl Friedrich Helles (Saku, Eesti). prk 0,568 l. alc 4,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Helles / Dortmunder Export" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - Helles" ja hinnang 2,86 punkti

Tootjainfo: "Helles hoiab endas mõnusalt leivast linnasemekki, aga ei suru samal ajal humalaid tahaplaanile vaid vastupidi, linnaste magusus võimendab kergelt ka humalate mõrudust!"

Keskmisest suuremat kasvu purk, sildil seeriale omane kujundus, seekord beežikaskollasel foonil. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aoom on magus-hapukas, lihtne ja linnaseline, kuid vähese plastiliinise servaga.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja kergelt mõrkjas. Keskmaitse on magusam, linnaselisem ja teraviljane. Lõppmaitse omandab veidi hapukama, peenleivale omase varjundi. Järelmekk - veidi mõrkjam taas, vähese sobiliku vürtsise õhetusega kõige lõpuks.

Keskmisest suti kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga Hea taseme rüübe. Kas ta nüüd just hellese linnaselist stiili tabab ... noh mitte just väga, aga otse midagi ette ka ei heida peale vähese plastiliinise kõrvalnoodi. 
---
pilt isetehtud

Sunday, January 23, 2022

Batch 2000

Batch 2000 (Amager, Taani) prk 0,44 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "IPA" ja hinnang 94 punkti. Untappd ütleb: "IPA - American" ja 3,73 punkti.

Tootjainfo: "It seems like only yesterday when we released Batch 1000, a beer that turned out to be one of our most successful IPAs ever, and a beer which seems to have a cult following that insist on us bringing it back. And now we're already at Batch 2000. Well, to be completely honest, we brewed Batch # 2000 a long time ago, but we have saved the actual batch number for this release, waiting to find the right hops to give you something special.
We would love to dedicate this beer to the true Amager Bryghus fans. To those who show up at our events whether at the brewery or at festivals all across the world, those that appreciate our beers and what we stand for. Those that understand genuine and constant quality and aren't prone to chasing cheap thrills or the most recent fad around the corner. Dudes and dudettes, we salute you. And as we have said so many times before, you made us what we are - and we wouldn't be here without you. Thank you!
IBU 200"

Veelkord - IBU 200!!! See tekitab mõningasi ootusi, kas pole?

Keskmist kasvu purk, luksusliku taotlusega kuldsete kirjadega disain. Kollakas vaht täidab 2/3 klaasis ja püsib suhtkenasti, haakudes ka klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt tuhmoranž. 

Aroom on väga meeldivalt täidlane, mesilasvaha ja virsikute, greibikoore ja apelsinikeeksi segune.

Esmamekk on raskepoolne ja jämedalt magus-mõru, tistruseline ja troopiline. Keskmaitse - rauarohke, kuivapoolne, karedavõitu ja vaigune. Lõppmaitse - kore, võimas, jäme, jumakas, tümmmakas ja jurrrrakas. Järelmekk - jõuline, soe, rohmakas, kerekas, toekas, tünderjas ja tokerjas.

ÜLEvõllikas. Sihikindel katse ajada asi ülevõlli. Ühekordne IPA, mille IBU on 200, vajab enda tasakaalus püsimiseks jämedalt magusat, kuid seda on keeruline teha ilma kangeks minemata. Ütleme nii et see tegu on veidi higilõhnane pingutus saavutada midagi võimast ilma eriliseks minemata. Ehk siis teha turvaline tank. Sihuke ta umbes ongi.
---
pilt isetehtud

Easy Rider

Easy Rider (Amager, Taani) prk 0,44 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Pale Ale - American (APA)" ja hinnang 58 punkti. Untappd ütleb: "Pale Ale - American" ja 3,57 punkti.

Tootjainfo: "If you know our CEO, you also know that he's a man of many faces and tempers. Our junior assistant brewer loves to call him "Purple Face", because admittedly that IS his default color - especially if combined with displays of the aforementioned temper. Mostly he ignores her teasing Brazilian ways. At other times he threatens to deport her back to Brazil or - even worse - back to Skåne, where she worked for a couple of years. Then she laughs even louder, because she knows that he's really just a bully in expression, but a softie at heart. Mostly our CEO and our Head Brewer keep their responsibilities strictly separate. Well, they are both our founding fathers and only owners, but whereas our Head Brewer is involved in all the brewing and brewery logistics, our CEO is the fixer of pretty much everything else. If there's an issue at the brewery it will almost certainly land on his table - and then hopefully it'll get fixed. However, our CEO has a secret fetish regarding American Pale Ales. Every three or four years he becomes all upset and finds that we should make a new APA, because our current one is too poor. So technically he's now interfering with our Head Brewer's work. But he just shrugs, smiles and lets the CEO create a new APA recipe. That keeps him quiet for another few years. Easy Rider is just that, a rare recipe created by our CEO. It's simple and solid, because he once described himself as a "whole sack brewer". When you meet him, please tell him it's a nice beer, because that's the truth and it'll make him happy. And a happy CEO keeps the company happy and the creditors away. PS. Did you know that in order to detox after the shooting of the movie Easy Rider, both Peter Fonda and Dennis Hopper took up careers as professional polo players in Southern Arizona for three years? Ingredienser: Vand. Bygmalt: Pilsner, Munich. Humle: Centennial, Citra, Mosaic, Amarillo. Gær: US-Ale
IBU 22"

Keskmist kasvu purk, sildil hobukriketimängija. Valge vaht täidab ligi poole klaasist ja püsib enam-vähem. Õlle värvus - veidi uduselt kollane. Aroom on mõrkjas, veidi seebine ning sepikune. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse - mõrkjas-hapukas, greibine ja kuivapoolne. Lõppmaitse on juba päris karmilt mõru, samas hapukas, pomelo ja greibi vahele jääv. Järelmekk - magusakas, mahlane ja kuivapoole, krõps ja karge.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõru buketiga ÜBERtaseme rüübe. Ootamatult võimas maitse peale 0-lähedast lõhna, suurepärane APA, mis annab silmad ette nii mõnelegi sama tootja IPA'le.
---
pilt isetehtud

Saku Kirss

Saku Kirss (Saku, Eesti). pdl 0,5 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Flavored - Fruit" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Fruit Beer" ja hinnang 2,8 punkti

Tootjainfo: "Sweet Kriek styled beer"

Üliuhke reljeefkirjadega proofilpudel ja edev sildindus. Juba seda vaadates tekib süüüügav kahtlus asja sisu osas - kui vormile niiiiiii väga rõhku pannakse, siis on midagi tavaliselt viltu.

Roosakas vaht täidab üle poole klaasist, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt ja sädelevalt kiiskavpunane. Aroom - kirsikompott maitsevõimendiga ... naturaalsel moel niiiii võimast lõhna pole kohanud. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse - veidi hapukam, kirsikivi mõrkjusega. Lõppmaitse - hapukas-magusakas, nüüd juba üsna naturaalse kirsikompotivedeliku laadne. Järelmekis lääb aga sisse üsna vänge ja suud parkiv plastikutoon, mis senise suhteliselt OK maitseelamuse ära nullib.

Keskmisest kergema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-magusaka buketiga niru rüübe. Algab elamus kunstlikult võimsa kirsilõhnaga, lõpeb vänge plastikuga, vahepeal maitses olnud täitsa OK kirsikompotivedelik ei päästa seda hinnangut.
---
pilt isetehtud

Saturday, January 22, 2022

Château Noir

Château Noir (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb "Porter - Imperial / Double Baltic", hinnang 4,24 punkti

Tootjainfo: "BA Imperial Baltic Porter
A vinous Imperial Baltic Porter aged in 2017/18 Bordeaux red wine barrels and Pedro Ximenez barrels
IBU 45"

Väike lihtne pudel, sildil ... hurrrraaaa, Põhjala sildikujundus hakkab vanale Gambrinusele taas meeldima! :D Aga vata vahakaela vaha on seekord äka, rabe ja ebamugav avamiseks.

Sentimeetrine tumepruun vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - prääksmust. 

Aroom. See on nüüd taas sellest vägapalju aega ja õhku võtvast momendist, kus enne  kahe sõna kirjutamist tuleb veeta viis minutit, nina klaasis. Veider, suisa narr, kui erinevaid pilt maalivad need hingetõmbed ajukoorele. Aeglaselt adžikas küpsenud liha. Marineeritud redis. Portvein. Suitsuvorst ... eeeeeei ... salaami! Kreekapähklikeedis. 

Esmamekk. Tolm. Miks on esimene sõna "tolm"? Metall, veri ja tolm! Sõjaväli? Sõjaväli ja portvein. 

Keskmaitse. Metall ja puit. Vaik ja metallitolm. Melass. Rombikujuline ring. Eksole. Aju keerdub, proovides leida oma kohta selle maitselaviinis. 

Lõppmaitse. Vanilje. Pähkliküpsis tumeda šokolaadi ja rosinalikööriga. Kreeka pähkli tolmus veeretatud šokolaadikomm, täidiseks metskirsiliköör.

Järelmekk. Seedermänni vaigu tolm. Minut mõttepausi. No kuram. Veretolm. Metalne veretolm melassis. Selles õlles on mingit kummalist ja köitvat brutaalsust. 

Vana Gambrinus on segaduses. Siin on nagu midagi valesti. Nagu on halb sõna. Siin õlles on veri ja metall ja tolm ja vaik ja seedermänd ja melass ja kõrbenud kirss jakuratteabmidaveel. Ilgeltkolepalju. Ja see kõik meeldib koleväga. Gigafriik? Esimest korda kallab vana Gambrinus kirjelduse lõpetamiseks klaasi veelkord täis. Kohe kogu pudeli kallab välja ja sisse. Kallab välja ja imbub sisse. Sest no häirivalt põnev on. Ja näevad seda kõik õllejumalad koos oma kitsesarviliste jüngritega, et säärast meeldejäävalt segaduses vonklevat arvamuspendlit kohtab üliharva. Sestap olgu öeldud see, mida üks Põhjala koja tüüpidest ootab: "intergalaktiliselt gigalahe!"
---
pilt isetehtud

Necroshine

Necroshine (GLOW, Taani) prk 0,44 l. alc 4,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Amber Lager - International / Vienna" ja hinnang 26 punkti. Untappd ütleb: "Lager - Vienna" ja 3,23 punkti

Tootjainfo: "Dryhopped Vienna Style Lager". Kollakas vaht täidab üle poole klaasist ja püsib vägagi kaua, haakudes mõneti ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom ... no võta või jäta, sauna eesruum :) Väga värske vesi, puhtus, pesuseep, kerge naturaalne kummelilõhn. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja leebelt mõrkjas. Keskmaitse - mõrkjas-hapukas ja veidi metalne. Lõppmaitse - hapukas-magusakas, klassikaline laagerõlu väikese kuivatatud maasika / rabavee lisandiga. Järelmekk muutub ootamatult magusaks ja karamelliseks.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-magusa buketiga Hea tasemerüübe. Lõhn on oma saunasuses isegi põnev, maitse aga ei vasta sõnale "põnev" ühestki otsast, ehkki kurta pole ka millegi üle
---
pilt isetehtud

Weizen Hefe Hell

Weizen Hefe Hell (Alpirsbacher, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Weissbier - Hefeweizen" ja hinnang 42 punkti. Untappd ütleb: "Wheat Beer - Hefeweizen" ja 3,6 punkti.

Tootjainfo: "Bright, honey yellow with fine turbidity. Full, creamy head. Yeasty aromas with fruity scents of ripe banana and pineapple, harmoniously paired with aromas reminiscent of clove and nutmeg. Strongly moussing on the nose, with a light, elegant body on the tongue. A background hop bitterness, which is surrounded by a fine acidity, is followed by a pleasant fruit harmonious finish
IBU 12"

Keskmist kasvu pudel, sildil mägimaastik. Kreemikas vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on isuäratavalt banaanine, vähese nelgise eeterlikkusega. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-hapukas. Keskmaitse - mitte päris küpse banaan ja tsipake muskaatpähkli mõrkjust. Lõppmaitse muutub magusamaks kui tavapäraselt saksa nisuõlled on, võttes kergelt belgialiku karamellise asendi. Järelmekk nihkub taas hapukamasse, mahlasemasse saksa tavapoosi, lõpetades asjakohase leebe vürtsika soojusega.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magus-hapukas-mõrkjas-magus-hapukas-vürtsika buketiga VÄGA hea tasemerüübe. Klassikalisest saksa nisukast ehk veidi magusam, kerge belgialiku puudutusega, kuid ikkagi üks tubli tükk nisuõlut!
---
pilt isetehtud

Friday, January 21, 2022

Baltic Porter Day 2022

Baltic Porter Day 2022 (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Baltic" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untapped ütleb "Porter - Imperial / Double Baltic", hinnang 4,14 punkti

Tootjainfo: "An Imperial Baltic Porter aged on Palo Santo wood to celebrate Baltic Porter Day 2022.
IBU 25"

Väike lihtne pudel, sildil ... Kuu tagumine külg? Sõrmepaksune kollane vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - vähese punaka helgiga must. 

Aroom. Njaaaaaa. Vaata seda õlut tuleks müüa koos kotikesega, mille sees on see Palo Santo puu tükike. Sest see on ERILINE!!!!! Puu, mis lõhnab nagu kookos ja meliss ja aniis ja kookos ja veidi eukalüpti ja KOOKOS!

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magus ning kreemine. Keskmaitse muutub kehakamaks, veelgi magusamaks, bounty ja piparmündi ja melissi seguseks. Veidi hämmastav ja üha enam selle puu imelisse jõudu lugupidavamalt suhtuv. 

Lõppmaitse - magus, täidlane, vaigune, eeterlik, raske, viirukiline. Järelmekk - puidune, tolmune, magus, vaigune, eeterlik, omamoodi agressiivne, ajust läbi kuklakarvadeni turritavalt koooooookoseline.

MEGA! KOOKOS-PUIDU MEGA. Ja kui teil on õnne siia kõrvale nuusutada Palu Santo puud (müüakse ka uhhuuu-poodides viirukipuiduna), siis te aplodeerite Põhjala rahvale, kes tulid selle peale, et esimestena Eestis sellist kraami pakkuda!
---
pilt isetehtud

Kassari tume ölut

Kassari tume ölut (Hiiu õlle koda, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Brown ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Farmhouse Ale - Sahti" ja 3,44

Tootjainfot ei õnnestunud leida.

Väike lihtne pudel, sildil keset merd hulpivad vaat ja paat. Tumekollane vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt tume punakaspruun. Aroom on magus, mõõdukalt röstine, pruunistunud biskviidi ... noh umbes nagu Valeri küpsise meenutusega. 

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehagaja hapukas-magusakas. Keskmaitse muutub pisut kehakamaks ja mõrkjamaks, pähklisemaks ja biskviitjamaks. Lõppmaitse - magus-hapukas, veidi ploomilik ja külmavõetud pihlakate taoline. Järelmekis tugevneb röstine pool, kuid seda koos kuivatatud ploomi maitsega, justkui oleks keelel ploomiküpsis / veidi kõrbenud kodune ploomikook Tarte Tatin moodi

Keskmisest veidi kergema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-magus-hapuka buketiga HEA taseme rüübe. Täiesti OK tume joogikas, kuid meelde ta nüüd küll ei jää.
---
pilt isetehtud

Kassari hele ölut

Kassari hele ölut (Hiiu õlle koda, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Helles / Dortmunder Export" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Farmhouse Ale - Sahti" ja 3,34

Tootjainfot ei õnnestunud leida.

Väike lihtne pudel, sildil keset merd hulpivad vaat ja paat. Kreemika varjundiga vaht täidab ligi pool klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on tugevalt magus, karamelline ja linnaseline

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse muutub õrnalt hapukamaks ja leivasemaks. Lõppmaitses võtab mõrkjas pool vaikselt võimust, meenutades pihlakat. Järelmekk lisab siia ka vähese vürtsika õhetuse, viies maitsepildi üsna kenasse tasakaalu. 

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA hea tasemerüübe. Korralik linnaseline joogiõlu.
---
pilt isetehtud

Thursday, January 20, 2022

Juice the Force

Juice the Force (Anderson's, Eesti) prk 0,33 l. alc 7,5 %vol. Ei RB ega UT ei tunne veel seda jooki

Tootjainfo: "Imperial Sour. Vaarikas. Ja virsik. Ja see on hapu. Ja mahlane"

Väike purk, pruulikoja tunnustilk seekord meeldivatel soojadel punakatel lainetel. Tuhmkollane vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib superkaua, haakudes kena vahumustrina ka klaasiseintele. Õlle värvus - mehuselt tuhmpunakas. 

Aroom on supernunnu, puuviljane-marjane ja pehhhhhme nagu sulepadi. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja jämedalt magus-hapu. Keskmaitses hapu pool taandub, magusale lisandub vaarikaseemnete mõrkjust. Lõppmaitse - jogurtine, marjane, täidlane, ümar ja keelt-kallistav. Järelmekk - magus-hapukas, veidi biskviidine, tugevalt marjane ja lõpuks ka veidi mõrkjalt parkiv.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magus-hapu-mõrkjas-magus-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERtaseme rüübe. Omamoodi dessertõlu, kuid mitte selle sõna umbe-magusas, vaid meeldiv-mahlases mõttes.
---
pilt isetehtud

Aldo the tepache

Aldo the tepache (Anderson's, Eesti) prk 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ei RB ega UT ei tunne veel seda jooki

Tootjainfo: "Hapendatud ananassikoortega, kerge nelgi, Scorpion tšilli ja kaneeliga"

Väike purk, pruulikoja tunnustilk segasevõitu kollasel foonil. Sõrmepaksune valge vaht kaob kiirelt ja jäljetult. 

Aroom on kummaline segu keefirist, millestki puuviljasest, kaneelist ja nelgist, kuid ananassi sellest üles ei leia. Kuna ma pole ka seda Ladina-Ameerikas levinud ananassikoortest kääritatud jooki saanud, siis ei oska öelda, on siin mingi sarnasus või mitte. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja magus ... ning aegamisi üle keriva tšilliga. Keskmaitse muutub hapukamaks ja kaneelisemaks ning tšillitorge tugevneb. Lõppmaitse - taaskord lõhnast tuttav kaneeline-nelgine keefir ... ja veel üks korrus tšillit. Järelmekk koosnebki eelkõige tšillist, kuid selle taga on ka puuvlijast joogijogurtit.

Friigikas. Omamoodi lahe friigikas. Kuna vana Gambrinus pole õllemeistreid inspireerinud, Ladina-Ameerikas levinud ananassikoortest kääritatud jooki saanud, siis ei oska öelda, on siin mingi sarnasus või mitte. Aga tšilliõllesid võiks alati riiulil rohkem olla, nii et tšillipöial püsti! :)
---
pilt isetehtud

Dirty Hairy

Dirty Hairy (Bila Shaka, Kenya) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Red Ale / International Amber Ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Red Ale - Other" ja hinnang 3,44

Tootjainfo: "Deep amber colour thanks to the addition of special red malt. Gentle biscuit and caramel notes. Fruity and floral character comes from special composition of hops. Medium bitter. Bronze Medal at the European Beer Challange 2019
IBU 25"

Väike lihtne pudel, sildil kunstipärane vesipühvel. Sõrmepaksune kollane vahukiht püsib mõõdukalt. Õlle värvus - vähese hõljumiga kuldpunane. Aroom on mõrkjas, kanarbikune ja rauarohke.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub karamelliselt magusaks ja kuivatatud maasikat meenutavalt hapukas-raudne. Lõppmaitse - mõrkjas-magus ja pihlakane. Järelmekk - mõrkjas-magus-hapukas ja kõige lõpuks ka mõnusalt vürtsikas.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magusa-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. On ta nüüd "amber", "red" või "copper", vahet pole, enam-vähem üks stiil kõik ja sellena on ka antud õlu päris kenasti tehtud.
---
pilt isetehtud

Wednesday, January 19, 2022

Huulius Cyser

Huulius Cyser (Nöösker, Eesti) pdl 0,5 l. alc 11,0 %vol. RB ei tunne seda jooki. Untappd ütleb: "Homebrew, Mead - Cyser" ja hinnang pole välja kujunenud

Tootjainfo: "Cyser, mis on tehtud MöMesi metsiku ökomee ja Katrini koduse õunamahlaga. Mahl tuli kuldrenetist ja tõenäoliselt sügisjoonikust (pole ka oluline, nagunii oli hea mahl). Lisandusi selles versioonis pole, autentne värk."

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, tehniline ja informatiivne sildikujundus. Vahtu sisuliselt ei teki. Joogi värvus - kikralt valkjaskollane. Aroom - lihtsalt väggga hea ja ehtne mõrkjas-vürtsikas-magsuakas mõdulõhn ... noh võibok vähese õunamahlase kõrvaltooniga, kuid see võib ka pettekujutelm olla.

Esmamekk - keskmisest raskema kehaga, tugevalt magus-hapu, veidi keeleotsa torkiv, õrnalt meevahane. Keskmaitse muutub mõrkjamaks ja vürtsikamaks, kuivaks ja nüüd juba üsna selgelt käärinud õunamahla kõrvaltooniga. Lõppmaitse - magus-vürtsikas, kukalt ja põski kuumutav, kuiv ja mesilasvaha meenutusega. Järelmekk - kuiv, hapu, õunamahlane, vürtsikas, valge pipra taolise õhetusega.

Keskmistest veidi raskema kehaga, vähekarboniseerunud ja kuiva paletiga, magus-hapu-vürtsikas-magus-mõrkjas-vürtsikas-hapu buketiga Übertaseme rüübe. Õunamahla lisamine siia jooki ei andnud küll kuigi palju midagi juurde, kuid ei võtnud ka ära. Klassikaline ja ilus cyser.
---
pilt isetehtud

Bière d'Abbaye

Bière d'Abbaye (La Beer Fabrique, Prantsusmaa) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Blonde Ale / Golden Ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Belgian Tripel" ja hinnang 3,39 punkti


Tootjainfo (läbi guugeltõlgi): "L'Abbaye is a monastic-inspired beer, characterized by its amber color, its roundness and a higher alcohol content than so-called "thirsty" beers."


Väike lihtne pudel, tehnilisena mõjuv sildikujundus. Kollakas sõrmepaksune vaht kaob kiirelt ja jäljetult.Õlle värvus - suuretükilise hõljumida punakas-kuldne. Aroom on delikaatne, aga selgelt belgaslik, karamelline ja kergelt atsetoonine. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus. Keskmaitse - magus-mõrkjas ja veidi vürtsikalt keelekülgi torkiv. Lõppmaitse - karamelline, pärmine ja ülemäära kaua lahtunud kuivatatud ingveri taoline. Järelmekk - magus, karamelline, heledakommisuhkru maitsega ja üsna vesine.

Keskmisest veits kergema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-magus-vürtsikas-magusa buketiga Hea taseme rüübe. Sihuke algaja kodupruuli katsetuse taoline üritus tabada belgia tripli stiili.
---
pilt isetehtud

Õllenaut Tume (2020-)

Märkasin riiulil Õllenaudi Tumedat purgis. Kuna kolm aastat tagasi tuli see välja pudeliversioonina, tekkis huvi vaadata, kas pruulikoda on siin midagi muutnud

Tume (Õllenaut, Eesti) prk 0,5 l. alc 4,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - Dark" ja hinnang 2,99

Tootjainfo: "Klassikaline tume eesti õlu
IBU 20"

Keskmist värvi purk, tumepruun stiilne sildikujundus. Kollane vaht täidab üle poole klaasist ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt tumepunane. Aroom - tugevalt röstine, magusakas-mõrkjas.

Esmamekk on keskmise kehaga ja üsna hapu. Keskmaitse muutub magusamaks, kaljalikumaks ja leivasemaks. Lõppmaitse - mõrkjas-magus, isegi liiga magus ehk, aga siiski meeldivalt intensiivselt röstleivane. Järelmekk muutub tihedamaks, kreemisemaks tekstuuril ja taaskord üsna tugevalt röstiselt hapuks.

Keskmisest veidi raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, hapu-magusakas-mõrkjas-magus-hapu buketiga VÄGA HEA TASEME rüübe. Kolme aasta taguse kogemusega on vähe ühist, tookord oli see veidi kõrbenud ja vesisepoolne briti porter, praegu kaldub pigem sametisema ja magusama balti porteri poolde. 
---
pilt isetehtud

Tuesday, January 18, 2022

Vürts Gabriel

Vürts Gabriel (Nöösker, Eesti) pdl 0,5 l. alc 11,0 %vol. RB ei tunne seda jooki. Untappd ütleb: "Homebrew, Mead - Cyser" ja hinnang pole välja kujunenud

Tootjainfo: "Talveürtidega tehtud cyser / Cyser made with winter spices
Cyser, mis on tehtud MöMesi metsiku ökomee ja Katrini koduse õunamahlaga. Mahl tuli kuldrenetist ja tõenäoliselt sügisjoonikust (pole ka oluline, nagunii oli hea mahl). Erikoostisosadeks on siin kaneel, muskaatpähkel, nelk, kardemon ja vürts."

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, tehniline ja informatiivne sildikujundus. Vahtu sisuliselt ei teki. Joogi värvus - kirkalt kollane.

Aroom. Glögipiparkook. Piparkoogiglögi. Issver-sussver, alllllles olid jõulud, juba jälle? Hõisssaaa?

Esmamekk - jeeeerum kui kerge ja kehatu see tundub! Magus-vürtsikas kehatu kuivus.

Keskmaitses tuleb kohale nii keha kui alkohol kui vürts. Kõik seesama piparkoogindus, ainult et natukese ülevõlli

Lõppmaitse - õunamahlast tehtud glögi, törts valget rummi kanguseks sees!

Järelmekk - lääge-vürtsikas-kange-kärakas lahjendatud õunamahlaga.

Kahtlase väärtusega friigikas. Õunamahl koos vürtsidega on andnud veidralt äraspidise efekti: liiga õhukese keha ja liiga vänge piparkooginduse. Võehh - jõuludjällekauavõib - hõissaa???
---
pilt isetehtud

Bila Shaka IPA

Bila Shaka IPA (Bila Shaka, Kenya) pdl 0,33 l. alc 5,6 %vol. Ratebeer ei tunne veel sda jooki. Untappd ütleb: "IPA - International" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "IBU 35"

Väike lihtne pudel, mustal sildil hõbedane gnuu ... või mingi muu sarvekandja. Erkvalge vaht täidab kolmandiku klaasist, püsides kaua ja haakudes ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt punakaskuldne. Aroom - hea karge vesi ja väsinud humalad.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse - heinane ja magusakas. Lõppmaitse - hapukas-magusakas ja heinane ... kuid ikkagi meeldiva karge vee fooniga. Järelmekk- vesisevõitu ja üsna maitselage.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, kurb näide sellest, kuidas algselt (ilmselt) vägagi karge ja mõnus IPA on misiganes põhjusel surnud mis surnud ... kuigi BB kuupäeva kukkumiseni on veel nädalake aega. Halb ta pole, kuid maitserõõm on lahtunud.
---
pilt isetehtud

Õllenaut Hele (2020-)

Märkasin riiulil Õllenaudi Heledat purgis. Kuna kolm aastat tagasi tuli see välja pudeliversioonina, tekkis huvi vaadata, kas pruulikoda on siin midagi muutnud

Hele (Õllenaut, Eesti) prk 0,5 l. alc 4,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale ale", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - Pale" ja hinnang 2,93

Tootjainfo: "Klassikaline hele eesti õlu
IBU 20"

Keskmist värvi purk, tuhmkuldne stiilne sildikujundus. Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on tõepoolest klassikaline hea heleda laagerõlle oma - linnaseline ja magus-hapukas.

Esmamekk on keskmise kehaga ja linnaseline, magus-mõrkjas. Keskmaitse - leivane, linnaseline, magus ja õrnalt hapukas. Lõppmaitses tugevneb mõrkjas toon, asetudes kuhugi muru ja vaigu vahele. Järelmekk - mõrkjas-hapukas, kuivapoolne ja veidi vürtsikas.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Jaaa, tundub et Õllenaut on kätte saanud kuramuse heal tasemel lihtsate joogiõllede tegemist, mis on ju ummmmbe kiiduväärne! Aga ühtlasi - selle joogil pole mitte midagi ühist kolme aasta taguse pudeliversiooniga ... noh ainult see asjaolu, et ka see klaasitäis on vedelik :)

Monday, January 17, 2022

Double Lakritsi

Double Lakritsi (Nöösker, Eesti) pdl 0,5 l. alc 11,7 %vol. RB ei tunne seda jooki. Untappd ütleb: "Homebrew, Mead - Other" ja hinnang pole välja kujunenud

Tootjainfo: "Lagritsa, vaarikate ja Madagaskari vaniljega tehtud mõdu / Mead made with liquorice, raspberries and Madagascan vanilla
Mõdu, mis on segu melomelist ja metheglinist. Lagrits on juur, vaarikas on mari ja vanilje on päriselt Madagaskarilt. Kõik suhkrud käärimiseks tulid MöMesi metsikust ökomeest. See on varasema Lakritsi duubelversioon - kõik lisandused topelt"

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, tehniline ja informatiivne sildikujundus. Vahtu sisuliselt ei teki. Joogi värvus - kirkalt säravpunane. 

Aroomis on VÄGA PALJU vaarikat. Aaaaaga lagrits? Noh olgu, vanilje võib vaarika tagant kükitamas leida,aga lagrits? 

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga, hapu, keeleotsa torkiv, põskedele värvi andev ja elaujaatav. Vaarikaõõm.

Keskmaitse - ahaaaa - siiiiin see lagrits on! Läila, iseloomukas, veidi mõrkjas, vaarikaseemnete parkiv ja vanilje pehme on ka kõik olemas, aga lagrits on siin peategeleane. 

Lõppmaitse - mõrumagus. Kuivläila. Parkiv-häiriv-kummaline

Järelmekk. Kuiv vaarikas. Parkiv juurikas. See Lagrits, see suudab parkiv olla? Mõru - vanilje läheb piiri ületamisel mõruks küll. 

Friigikas. Silmad lähevad kissi selle meelemuutuse peale. Läilalt algav ja vaarikakivikõrbelikult kuivalt lõppev. Lagrits on üks veidrus. Selle mõduveidruse sisse ta peaaegu sobib. Vist. Võibolla.
---
pilt isetehtud

Vaskne 2020- (taaskülastus)

Märkasin riiulil Õllenaudi Vaskset purgis. Kuna kolm aastat tagasi tuli see välja pudeliversioonina, tekkis huvi vaadata, kas pruulikoda on siin midagi muutnud, et miks see kraam ikka veel turul on? Olin ju tokord suhteliselt kriitiline selle toote püsimisvõime osas

Vaskne (Õllenaut, Eesti) prk 0,5 l. alc 4,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Red Ale / International Amber Ale", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - Amber" ja hinnang 3,06

Tootjainfo: "Klassikaline punane eesti õlu."

Keskmist värvi purk, vasekarva stiilne sildikujundus. Kollane vaht täidab pool klaasist, püsib kaua ja haakub veidi ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt vasepunane. Aroom on magus, karamelline ja vähese metalse noodiga. 

Esmamekk on keskmise kehaga, rauarohke ja hapukas. Keskmaitse - veidi röstine, mõrkjas, leivane ja rauane. Lõppmaitse - rabavesi, karamell, pihlakas, mõrkjas-magusakas ja kuiv. Järelmekk - hapukas-magus, karamelline, õrnalt šokolaadine, pihlakane.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-magus-mõrkjas-hapukas-magusa buketiga HEA taseme rüübe. Vana Gamrbinus saab nüüd aru küll, miks see toode turul püsib - see on nüüd TUNDUVALT parem kui algne versioon.
---
pilt isetehtud

Lardy-dardy

Lardy-dardy (Amager, Taani) prk 0,44 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "ISA - Session IPA" ja hinnang 75 punkti. Untappd ütleb: "IPA - New England / Hazy" ja 3,77 punkti.

Tootjainfo: "Hazy IPA dryhopped with Mosaic and Galaxy.
IBU 25"

Keskmist kasvu purk, sildil üsna ebameeldiv kuju. Pöidlapaksune valge vaht kaob kiirelt. Õlle värvust - kirkalt tumekollane. Aroom ... hmmm sidrunikoorega tembitud biskviitküpsis?

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõru-magusakas. Keskmaitse - hapukas, kuivapoolne, sidrunikoore ja miskipärast tüümiani meenutusega? Lõppmaitse - mõrkjas-hapukas, greibiseemne katkihammustamise taoline. Järelmekk libiseb juba kergelt kibekasse serva, greibiseemne ja greibikoore õli meenutus sübeneb.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõru-magusakas-mõru-hapukas-mõru buketiga Väga hea taseme rüübe. Suhteliselt ideaalne session IPA, mis peaaegu suudab vältida tasakaalutut mõrusse libisemist, jäädes mahlaseks ja maitseküllaseks. 
---
pilt isetehtud

Sunday, January 16, 2022

Pihlaroonia

Pihlaroonia (Nöösker, Eesti) pdl 0,5 l. alc 11,7 %vol. RB ei tunne seda jooki. Untappd ütleb: "Homebrew, Mead - Melomel" ja hinnang pole välja kujunenud

Tootjainfo: "Melomel, mis on pruulitud pihlaka ja aroonia hübriidmarjade ja vaarikatega. Kõik suhkrud käärimiseks tulid MöMesi metsikust ökomeest. Siit muidugi hübriidsemaks on keeruline minna."

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, tehniline ja informatiivne sildikujundus. Vahtu sisuliselt ei teki. Joogi värvus - kirkalt kaunispunane. 

Aroom - ojaaaa, tõepoolest, siin ongi niiiii pihlaka kui aroonia lõhnad tunda, selline mõnus mõru-parkiv-magusakas-intensiivne segu mõdu enda foonil. Supernummi!

Esmamekk on keskmises raskema kehaga ja kergelt alkoholiselt parkiv ... ehkki see võib ka arooni süü olla. Keskmaitse - kuiv ja pihlakane, mõrkjas ja põski laksust soojaks lööv. Lõppmaitse - veeeeel kuivem, kuid samas külmavõetud pihlaka moel magusakas, mõrkjas ja mahlane. Järelmekk - huvitaval kombel lööb sisse tugevalt pähkline/seemnene ... pihlakaseemnene magusakas-õline tunnetus, ehkki retseptorid räägivad äärmuslikust kuivusest.

ÜLEVÕLLIKAS-Friigikas. Superkuiv. Supermaitsev. Super-intrigeeriv, arooni ja pihlaka ristteel mänglev kraam, mida heameelega võtaks palju suurema klaasitäie kui mõistlik
---
pilt isetehtud

Rio

Rio (Mäepea, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,7 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Homebrew, IPA - Imperial / Double New England / Hazy" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Our New England style ipa is very smooth, tropical & juicy. Dangerously easy drinking and brewed with Galaxy, Mosaic & Simco hops
IBU 37"

Väike lihtne pudel, sildil lõuna-ameerikalikud elemendid. Sõrmepaksune kollakas vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumekuldne. Aroom - magus, troopiline, mango, papaia ja virsikute segune.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse muutub vürtsikamaks, mõrkjas pool tugevneb vaiguse humalahammustuseni. Lõppmaitses tuleb sisse meeldiv ja tasakaalustav hapukas noot, mis on täis kuivatatud virsikute intensiivsust. Järelmekk - raskepäraselt hapukas-magus, meeldiva mõrkja raamistikuga, selle foonil tuhm, aga kohane vürtsikas raamistik.

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe. Kena ja väga maitseküllane sooritus, pisut ehk mõrum kui NEIPA'st ootaks, kuid ikkagi jook mida heameelega võtaks veel ühe klaasitäie ... või ka kaks :)
---
pilt isetehtud

Dire Straits

Dire Straits (Bila Shaka, Kenya) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pilsener / Pils / Pilsner" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Pilsner - Czech" ja 3,28 punkti.

Tootjainfo: "Czech style pilsn. Rich malty profile with delicate bitterness
IBU 25"

Väike lihtne pudel, sildil kuldse sarvega ninasarvik. Valge vaht täidab poole klaasist, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on hapukas-magusakas ja linnaseline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse - hapukas-magus ja teraviljane. Lõppmaitse - mõru pool tugevneb, kuid selle taha jääb natukeseliiga tugev magus foon. Järelmekis lööb välja juba päris kena vürtsikas foon.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkja-magusakas-hapukas-magus-mõru-vürtsika buketiga Hea taseme rüübe. Lihtne, kuid viisakas pilsnes. Võttes arvesse nö Keenia koefitsenti - ehk siis kus ta tehtud ja kui kaugelt toodud - võib vast isegi öelda HEA. Täitsa viisakas pilsner.
---
pilt isetehtud

Friday, January 14, 2022

Gulden Draak Smoked

Gulden Draak Smoked (Steenberge, Belgia). pdl 0,33 l. alc 10,5 % Retebeeri liigimääratlus: "Smoked - Other" ja hinnang 95 punkti! Untappd ütleb "Smoked Beer" ja hinnang kõigub 3,53 ümber

Tootjainfo: "GULDEN DRAAK SMOKED delivers all the sweet and bready malt flavors synonymous with Gulden Draak Classic along with strong hints of smoke delivered by specialty malts that are dried over an open flame. The classic cherry and raisin notes still shine through which is a testament to the Brewmaster’s dedication to achieving balance and maintaining the integrity of the brand.
One may be inclined to liken the flavors of this ale to the smoked beers of Bamburg, Germany, but remember at 10.5% abv its nearly double the strength"

Väike matsakas pudel, seeria tavakujundus seekord musta-hallikrjul foonil. Kuldpruun vaht täidab enamiku klaasistja püsib ülimalt kaua. Õlle värvus - õrnalt hämuselt kuldpunane. Aroom - meeldiv ja kodune puidusuits, mis tuletab meelde kõik need saunakütmised ja lihasuitsutamised.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-suitsune. Keskmaitse - quadrupli täidlased puuvuljased-karamellised noodid on läbi imbunud pöögisuitsust. Lõppmaitse - suitstatud viigimarjad ja virsikud tilga valge rummiga. Järelmekk hakkab suitsuloori endalt maha raputama ning esile pääsevad Gulden Draagi enda õilsad quadrupli-noodid ... ehkki mõrkjas-tahmase servaga. 

Mnjaaaa. Mis nüüd siis öeldagi. Ühest küljest - tupli-tupli, et belgia konservatiivse loomuga pruulmeistrid katsetavad uusi lähenemisi. Teisest küljest aga - kas see suitsune pool andis midagi juurde klassikalisele belglasele? Eeeee ... noooooo ... no ma'i tea. 
---
pilt isetehtud

Bamboozled!

Bamboozled! (Amager, Taani) prk 0,44 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang 87 punkti! Untappd ütleb: "IPA - New England / Hazy" ja 3,77 punkti.

Tootjainfo: "Hazy IPA dryhopped with Mosaic and Galaxy.
IBU 25"

Keskmist kasvu purk, sildil laps ja koer. Kollaka varjundiga vaht täidab pool klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - mudruselt kollane. Aroom on troopilise segumahla segu väikese koguse märja koerakarvaga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse - hapukas-magusakas. Lõppmaitse -  ebamääraselt mõrkjas ja kuivapoolne. Järelmekk - hapukas-magusakas ja õrnalt vürtsikas.

Keskmise kehaga, keskmiselt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga OK taseme rüübe. Halb ta pole, hea ka mitte, Amageri kohta ikka päris "mehh"
---
pilt isetehtud

Sabotage

Sabotage (Mäepea, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Homebrew, Pilsner - Other" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "In this brew we did decoction mash, used noble hops Hallertau Tradition and dry hopped with Polaris hops
IBU 34"

Väike lihtne pudel, segasevõitu sildikujundus. Valge vaht täidab üle poole klaasist, kuid see kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on mõnusalt ja klaarilt magus-hapukas, lihtne ja teraviljane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse - magus-hapukas ja kergelt leivane. Lõppmaitse muutub jälle mõrkjamaks. Järelmekk - mõrkjas pool kriibib isegi veidi kirbet serva, kuid selle taga on ka peenleivalikku tasakaalustavat magusat ... ja pääääris lõpuks tuleb esile head humalavürtsi.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Hea taseme rüübe. Lihtne ja üsna neutraalne pilsner, millele pole midagi ette heita, kuid ka kiiduväärset pole kuskiltvõtta
---
pilt isetehtud

Thursday, January 13, 2022

Muda Bourbon / Maple Syrup BA

Muda Bourbon / Maple Syrup BA (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 17,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored / Pastry" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 4,35 punkti.

Toojainfo: "Bourbon Maple Syrup barrel aged stout"

Väike lihtne pudel, mille hõbesilt ja vahakael loovad kõrged ootused. Mustjas vaht täidab kolmandiku klaasist, kuid kaob olematusse. Õlle värvusest ma seekord keeldub isegi rääkimast. 

Aroom on huvitavalt delikaatne ja samas lummav. Siin ei torka ninna, kõrva ega kuklasse ükski eraldivõetav moment, kuid kokku on see vaniljene-puidune-lihane-juustune segu ülimõnus. Jaaaa-jaaaaa, te ei lugenud valesti, siin on kvaliteetse vinnutatud liha ja väääääga vana juustu rammusaid noote!

Esmamekk - magus. Väga magus vahtrasiirup melassikoorikus, kuid seda tasakaalustab kirsilik-kreegilik hapukas pool.

Keskmaitse - täidlane ja sametine, hapu dominandiga mandliliköör, milles on eggnogg laadset pehmust ja kohvikaramelli. 

Lõppmaitse. Uhhhhhh, keskööst edasi saabub üks huvitav aeg. Nii umbes kolm-nelja paiku öösel, kui tarduvad isegi hiired ja koduvaimud, vaid pakane võib kogemata mõne kuusepuu metsas pikimõrasse kraksatada. Röst, kakao ja kohvi kolmekesi istuvad pika laua ääres, pead kätele toetatud ning ootavad poolunes hommikut.

Järelmekk -  Magusa Metsapähkli Ülemvõim koos Kreegimoosi Keiserliku Kõrgusega. Röstitud juust ja veresool. Üsna kreizi maitsekombo, loomalik ja luksuslik ühekorraga

SUPERLUKSSSSS. Mitmeti ülevõlli, setmeti sedapsi, ükskõiksust mitte-tolereeriv, veidi äraspidine. Gahtlemata GIGA!
---
pilt isetehtud

Demon Juice

Demon Juice (Amager, Taani) prk 0,44 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang 95 punkti! Untappd ütleb: "IPA - New England / Hazy" ja 3,89 punkti.

Tootjainfo: "A collaboration made with Titletown Brewing Co. , Green Bay, Wisconsin
Demon Juice is a beer born out of friendship across borders. Back in 2016 Jacqueline Weycker, out of Green Bay, Wisconsin, was an exchange student in Copenhagen, living with a host family at Amager. Jacqueline – or Jackie – came from a brewing background as back in 1996, her dad, Brent had founded one of the earliest craft breweries back home in Green Bay: Titletown Brewing Co, located in an old train depot registered in the National Register of Historic Places. Knowing her interest in beer and brewing, her Danish host family took her to Amager Bryghus where she immediately became a friend and volunteer pouring beer at a couple of Amager events with the skill and professionalism that only an upbringing in the beer world can give you! In the spring of 2019 Jackie messaged us, telling that she was gonna be back in Europe, this time bringing her whole family on a holiday. We quickly arranged a stop-over in Denmark, this time to make an official collaboration beer between Titletown and Amager. And so it was that on May 13th no less than 5 representatives of the Weycker family, led by Jackie and her dad Brent, came to brew Demon Juice over a breakfast loaded with plenty of danishes. As Amager, like Green Bay, is a proud location for American football, we named the beer with a friendly nod at our very own local football heroes, the Amager Demons.
IBU 32"

Keskmist kasvu purk, sildil ragbi-koll. Valge vaht täidab üle poole klaasist, kuid kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - mudruselt kollane. 

Arooooom --- oooo trrroooopikooooo! Mahlane, tsitruseline, vaigune, veidi okkaline. Aga pearõhk on mõrkjas-magusal troopikal.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõru-magus. Keskmaitse lisab siia haput, saavutades laimi, greibi ja ananassikonservi segu. Lõppmaitse - väikese humalatorkega, mõru-magus, apelsini, kumkvaatide, litšimarjade ja viinamarjade segune. Järelmekk - magus-mõru, veidi vürtsikas, õhetav, kuivapoolne, mahlane ja pisut kore.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõru-magus-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-mõru-magus-hapuka buketiga ÜBERTASEME rüübe. Sisuliselt topelt-NEIPA kriteeriumeid täitev, iseloomukas ja särtsakas, mahlane ja üldse supernummi humala-mahla-klaasitäis.
---
pilt isetehtud

Typical Tropical

Typical Tropical (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - Hazy / New England" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untapped ütleb "Pale Ale - International" ja hinnang 3,29.

Tootjainfo: "Taste - Tropically
Hopped - Typically
IBU 27"

Väike purk, sildil värvikrev troopiline segadik. Kreemika varjundiga vaht täidab pool klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on leebe, meenutades kätekreemi või seepi. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas. Keskmaitse - hapukas ja kergelt mõrkjas. Lõppmaitse - mõru pool tugevneb, suutunnetus muutub kuivemaks. Järelmekk - mõru ja hapu.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivavõitu kehaga, hapukas-mõrkjas Hea taseme rüübe. Ülilihtne, ülikergelt joodav, mahlane ... ja unustatud juba samal hetkel kui klaasi käest paned.
---
pilt isetehtud

Wednesday, January 12, 2022

West Lasna IPA

West Lasna IPA (Drunk Monk, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol.

Tootjainfo: "Double IPA
West-coast, East-Cost, who really cares
Malts: Pilsner, Golden Promise Crystal. Hops: Chinook, Citra, Ekuanot, Simcoe. Yeast: U05.
IBU 70"

Väike lihtne pudel, sildil udune Lasna :) Pöidlapaksune kollaka varjundiga vahukiht on üsna korralikult püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroomis kahele kasutatud humalale omane kassikuse ja märja loomakarva segu ... aga seda meeldivalt puuviljasel foonil.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõru-magusakas. Keskmaitse muutub veelgi mõrumaks, lausa kibekaks, kuid õnneks vähene hapukas foon mahendab seda. Lõppmaitses hapu komponent tugevneb, kuid sellevõrra kaotab jook ka keha. Järelmekk - kuiv ja kare, mõru ja hapu.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõru-hapukas-kirbe-mõru-hapu-mõru buketiga OK taseme rüübe. Tasakaalust väljas ning rohmakas, ehkki katse teha DIPA't on muus mõttes ju enam-vähem korda läinud.
---
pilt isetehtud