Sunday, November 30, 2014

Ruination IPA

Ruination IPA (Stone Brewing, US) pdl 0,33 l. alc 8,2 % Liigimääratlus: topelt-IPA. Ratebeeris hinnang 100 punkti!!!

Tootjainfo: "So called because of the immediate ruinous effect on your palate. 100+ IBUs. Bracingly bitter. Thick, pungent hop aroma. We would say that no hops were injured in the brewing of this beer, but that would be a massive lie. In fact, the words "Stone Ruination IPA" are what older hop vines use to cause little hop vines to quiver with fright and lose sleep at night . We at Stone honor the brutal massacre of countless hops with this "Liquid poem to the glory of the hop!" Paganism at its best!"

Lihtne väike pudel, klaasile maalitud sarviline ja tiivuline isend :) Valge sentimeetrine vahukiht on keskmise püsivusega. Õlle värvus - kirkalt täiskuldne.

Aroom lööb ninna juba väljasirutatud käe kauguselt. Alguses on see troopiline ja tsitrusjas. Mida lähemale aga klaas ninale jõuab, seda jõulisemaks, et mitte öelda vängemaks olukord muutub. Siin on kärjemett ja kõdunenud lehti, pihlakaid ja kassipissi :))) Ruiakas on see lõhn, ehkki ma täpselt ei tea mida ruiakas tähendab :)

Esmamekk on keskmisest vaid suts tihkema kehaga ja .... uuuuu .... vaigune, ulguma-ajavalt vaigune!!! Keskmaitse sunnib keele mõneks ajaks kokku rulluma, puhtal nii enesekaitse mõttes. See on lihtsalt taevalikult halvava mõjuga, sihandne seedrimännine ja vetikane, mõrkjas-hapu ja tormine, kalasoomustest jäiga presentkuuega rannakaluri olekuga, kes on päevase loomuse edukalt maha müünud, võrgud korda sättinud ning nüüd istub tõrvastest laudadest improviseeritud laua taga koos kamraadidega, et homne püügipäev läbi arutada ja klõmakas vetikate peal laagerdunud valget rummi peale võtta.

Lõppmaitse võtab selja mõnust judisema. Greibimahla kontsentraat ja kärjemeega segatud aniisinaps kokku segatult ... see on omamoodi räme, kuid kilkamapanevalt vaimustav. Huvitav kas meresoolaga IPA tegemine annaks samasuguse kolossaalselt värske maitsetaju? Järelmekk igatahes uhab keelest üle kui tsunami, puhastades kõik sinna kogunenud päevase taaga, viies selle endaga nagu võlakoguja, jättes alles neitsliku puhta, karge ja õndsa tunnetuse.

Raskepoolse kehaga nõrgalt karboniseeritud kuid vaiguse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusa buketiga FENOMENAALNE MEGARÜÜBE! Oisatiivulinesarvik - see on vist küll parim humalaleotis, mida Gambrinusel on õnnestunud  tunda. Ühest küljest suurepäraselt tasakaalus, teisalt aga hirmsasti ülevõlli jook. Ohjahh, seda tahaks jagada sõpradega-humalahulludega ... ja samal ajal ka ainult endal hoida :)
-------------
pilt isetehtud

Greta nr 27


Greta nr 27 (Borg, Island) pdl 0,33 l. alc 7,3 %vol. Liigimääratlus: balti porter. Ratebeeri hinnang 53 punkti.

Tootjainfo (google tõlgi abil): "Here comes the ice like morsels theory finally home and together. Four grains produce optimized flavor tones of chocolate, cool and lakkríss. All is well that ends well."

Väike lihtne pudel, tumelillal foonil pruulikoja tunnus-kujundus. Pruun sentimeetrine vaht on hõre ja kiirelt kaduv. Õlle värvus - tuhmilt tume punakaspruun. 

Aroom on balti porterile omaselt magusakas, röstine, kohvi ja vanilje hõngune. 

Esmamekk on keskmisest tihkema kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitses seguneb mõnusalt jõuuline mõrušokolaad ja sutike lagritsat, melassi ja hapukat ploomi. Lõppmekis tugevneb hapukas pool, omandades nüüd šokolaadis kirsside ja vaarikate oleku. Järelmekk on pisut kohmakas, karvane ja alkoholine. 

Keskmisest tihkema kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-hapuka buketiga veidi tahumatu rüübe. Kui seesama jook küpseks veel umbes aastapäevad, oleks tegu ilmselt VÄGA hea kraamiga, praegune on lihtsalt üks balti porter paljudest.
------------
pilt isetehtud

Jäger beer

Jäger beer (Käbliku, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,6 % vol. Liigimääratlus: APA.

Tootjainfo: "Õlle valmistamiseks on kasutatud Käbliku talu kaevuvett, millele oleme lisanud Pale, Munich ja Cara Ruby linnaseid. Mõruduse eest hoolitseb Columbus ja aroomi eest Willamette humal. Õlu sisaldab ka koraindrit ja apelsinikoori. Kuivhumaldatud Willamettega.
IBU 38"

Väike lihtne pudel, pruun-valgel sildil seekord ka sokusarved. Valge sentimeetrine vahukiht on hõredapoolne ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldpruun. Aroom on väga leebe, vaid õrn biskiitjas vine jõuab ninna.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja õrnalt mõrkjasmagus. Keskmaitses on juba sutike rohkem iseloomu, punaste apelsinide mõrkjashapukust. Lõppmaitses mõrkjus tugevneb ja hakkab juba omandama APA'le vajalikku taset, olles mõnusalt vaigune. Järelmekk aga kaob üsna kiirelt, jättes vaid üldise ebamäärase mõrkjashapu värskuse.

Keskmisest kergema kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja kuidagi kehatu rüübe. Paras janujook, millel on ikka kröömike mekki ka man :) Pretensioonitu lõunasöögi kaaslane.
--------------
pilt isetehtud

Saturday, November 29, 2014

Ástríkur Klausturöl Nr. 18


Ástríkur Klausturöl Nr. 18 (Borg, Island) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Liigimääratlus: belgia kange eil. Ratebeeri hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo (google tõlgi abil): "Asterix is the powerful core Segin drink in Belgian style. It is used for custom topping yeast in Asterix giving large and characteristic fruity, such as peaches and citrus. Asterix is Frutti, great character and strong and can grow for many years. Enjoy loving with an open mind with friends."

Väike lihtne pudel, vikerkaarevärvides sildil tagurpidi tekst. Sõrmepaksune valge vahukiht on keskmise püsivusega. Õlle värvus - kirkalt sügavkuldne. Aroom on veinine, õunaäädikane ja magus.

Esmamekk on tihkepoolne ja magus. Keskmaitses meenutab lapsepõlve hapukas-magusat kukekommi ja sidrunikaramelli. Lõppmaitses tajud lihtsat kommisuhkrut, kuivatatud aprikoose ja alkoholi soojust. Järelmekk on kergelt kleepjas, vanilje ja norra magusa juustu taoline. 

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga üsna heal tasemel belglane. Ei mingit vau-efekti kuid aus ja korralik kraam. Prooviks siia kõrvale marineeritud paprikaid toorjuustuga.
----------------
pilt isetehtud

Stone Cali-België IPA


Stone Cali-België IPA (Stone Brewing, US) pdl 0,66 l. alc 6,9 % Liigimääratlus: IPA. Ratebeeris hinnang 98 punkti.

Tootjainfo: "When reading the name “Stone Cali-Belgique IPA”, “Cali” hints that it is a California style IPA, and this brew has an undeniable Belgian influence, indicated by the word “Belgique” (which is how Belgium’s French-speaking population says the word “Belgian”; the Dutch speaking Belgians say “Belgie”). We carefully selected a Belgian yeast strain that illuminates a fascinating new aspect of the beer that is otherwise quite simply Stone IPA.
The result is both completely new and different, while still being recognizable as a Stone Brew – and Stone IPA in particular. Think of it as an otherwise identical twin to Stone IPA that was raised in a Belgian culture. Literally."

Lihtne kopsakas pudel, klaasile trükitud pruulikoja tunnus-sarvik. Helevalge sõrmepaksune vahukiht on keskmise püsivusega. Õlle värvus - kirkalt küpse virsiku karva soekuldne. 

Aroom mõjub marumahlaselt, mõrkjas-magusalt, troopiliselt ja meretuuleselt. Supermõnus ja isutekitav on see bukett!

Esmamekk on keskmise kehaga ja õrnalt mõrkjas-magus. Keskmaitses lööb Stone IPA lahti oma tuntud headuses oleva humalabuketi, milles seguneb greip ja eukalüpt, pisut adrut ja troopikat. Lõppmaitses tuleb esile belgia pärmi vürtsikus, mis paneb keele mõnusalt krõgelema, äratades ka tagumiste nurkade maitsenäsakesed naudinguile. Järelmekk mõjub oodina värskusele - siin seguneb mets ja meri, troopika ja päikeseline kanarbikuväli, eukalüptisalu ja greibimahl.

Keskmisest suts raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapuka buketiga MEGATASANDI RÜÜBE! Oijeerum, kui mahlane ja virgutav ja kosutav võib üks klaasike olla! Siia kõrvale soovitaks mõnd soolakamat juustu ja tšillimoosi.
---------------
pilt isetehtud

Krants kaalaga pini


Krants kaalaga pini (Käbliku, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,6 % vol. Liigimääratlus: witbier.

Tootjainfo: "Timä om nigu hiiumaa pini, kes ei haugu ei hammusta, aga jätab meelde.

Õlle valmistamisel on kasutatud Haanja Looduspargi kaevuvett, millele oleme lisanud nisuhelbeid, Pilsner, Pale ja nisulinnaseid. Mõruduse ja aroomi eest vastutab suurepärane Cascade humal. Õlu sisaldab ka koriandrit ja apelsinikoori.
IBU 18"

Väike lihtne pudel, omamoodi krähmulise esteetikaga must-valge sildikujundus. Erkvalge sentimeetrine vahukiht kaob õite kiiresti. Õlle värvus - õrnalt häguselt kollane.

Aroom mõjub nagu belgia nisuõllede klassika - hapukas-magusalt mahlaselt ja koriandrivürtsiga ergastatult.

Esmamekk on kergeke ja leebelt hapukas. Keskmaitse jääb samale kergele lainele, kuid õrn vürtsikas sädelus annab asjale meeldiva vindi juurde. Lõppmaitses asub domineerima mõrkjam pool, milles seguneb peamiselt koriandriseemnete õline vaigusus ja õõõige õrnalt ka apelsinikoore kibekus. Järelmekis tuleb esile õrnalt magusakam noot, mis toob kogu joogi õigesse tasakaalu.

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka heas maitsetaskaalus buketiga väga heal tasemel rüübe. Tooja feisbuukilehel toodud soovitus proovida siia kõrvale bratwursti und sauerkraut'i on igati kohane
-------------
pilt isetehtud

Friday, November 28, 2014

Troubadour Obscura

Troubadour Obscura (The Musketeers, Belgia) pdl 0,33 l. alc 8,2 %vol. Liigimääratlus: belgian strong dark ale. Ratebeeri hinnang 96 punkti.

Tootjainfo: "Troubadour Obscura is a Belgian Dark Strong Ale with 8,5 % alc. and refermentation in the bottle. Poured in the special glass, Troubadour Obscura has a nice creamy foam head. The beer has a malty character with a nice little roasty flavour. Troubadour Obscura has a mild bitterness, which is a bit stronger in the aftertaste. Troubadour Obscura has a mainly malty aroma. The smell of roasted, burned wood is completed by a light chocolate touch. Troubadour Obscura is produced with 4 different types of malt, hops, yeast and water. "

Väike lihtne pudel, historitsistlik sildikujundus. Tumekreermikas vaht täidab enam kui pool klaasi, olles sametjalt tihe ja kauapüsiv, kenasti klaasiseintele haakuv. Õlle värvus - kirkalt sügav kompotikirsi punane.

Aroom hoovab klaasist kaugele, meelitades veiniste-likööriste nootidega. Lähemal nuuskimisel muutub see pehmeks ja sügavaks, vaniljeseks ja tammiseks, kirsipovidlo sarnaseks.

Esmamekk mõjub raskepoolselt ja samas mahlaselt, magusalt ja veiniselt. Keskmaitse tervitab belgia kangetele tumedatele õlledele omase tumeda kommisuhkruga, lisanduvad tumedad rosinad ja õrnalt kakaod. Lõppmaitse on täidlane, rahulik ja enesekindel nagu parimas eas küps daam, kes ei pea enam edvistama, vaid võib rahuliku naeratusega võita päid ja südameid. Siin leiab pähkleid ja soojal verandal lõhnavat korvitäit õunu, tolmunud raamatuid ja pitslinikul lösutavaid portselankasse. Järelmekk täidab su meeled rahuloluga, pannes kinnisilmi end paigutama tollele värviliste klaasidega verandale, kus iga õunapuuokste vahelt sisse õõtsuv päikesekiir muudab värvi, ümbritsedes sind õdusa ja põneva kaleidoskoobiga.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga übertasandi rüübe. Väga-väga nauditav, samas pisut liiga ettearvatav, belgia tumedate kangete eilide parimaid esindajaid. Pakkuda koos killukese tumeda tšillišokolaadiga.
----------
pilt isetehtud

Küdoonia IPA

Küdoonia IPA (Adavere, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,4 %vol. Liigimääratlus: IPA

Tootjainfo: "lisatud kirsse"

Väike lihtne pudel, veelgi lihtsam silt :) Erkvalge kahe sõrme paksune vahukiht on tihe ja üle keskmise püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollakaspruun. Aroom on hapukas ja marjane.

Esmamekk on keskmisest veidi tihkema kehaga ja magus-hapukas. Keskmaitse paneb keelel nõrguma järvetäie värsket mahlasust, mis mõjub mõrkjas-hapult, kargelt ja värskelt nagu kergelt härmatanud külmavõetud pihlakas. Lõppmaitse on tihkepoolne ja biskviitjas, mõrkjasmagus ja täidlane. Järelmekk taastab mahlase pakitsuse, mõjudes isutekitavalt ja kosutavalt.

Keskmisest tihkema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga väääga heal tasemel marjane rüübe. Soovitaks pakkuda koos kobaratäie pihlakatega.
---------------
pilt isetehtud

Snorri nr.10


Snorri nr.10 (Borg, Island) pdl 0,33 l. alc 5,3 %vol. Liigimääratlus: ürdiõlu. Ratebeeri hinnang 55 punkti.

Tootjainfo (google tõlgi abil): "Snorri's ale from domestic barley with al Icelandic thyme in blood vessels. All honor Snorri Sturlyni who began farming his city, town Egils Skallagrímssonar."

Väike lihtne pudel, tehnilise olekuga sildikujundus. Erkvalge sõrmepaksune vahukiht vajub kiirelt kirmeks. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom on kerge, hapukas, lihtsale laagerõllele omane. 

Esmamekk on siiski pisut enam kui lihtne laagerõlu, see on magusakas ja keskmise kehaga. Keskmaitse on veelgi maitseküllasem, see muutub huvitavalt hapukalt vürtsikaks ja biskviitjaks. Lõppmaitses tuleb tüümiani maitse juba üsna tugevalt esile, mattes kõik muud. Järelmekk taandub taas kergeks ja kõditavaks, ürdine kõrvaltoon jääb päris tükiks ajaks kummitama.

Keskmisest suts kergema kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-vürtsika buketiga omapärane ürdiõlu. Soovitaks maitsetugevdajaks siia kõrvale võtta mõni tšillisem amps.
------------
pilt isetehtud

Thursday, November 27, 2014

Zundert Trappist


Zundert Trappist (De Kievit, Holland) pdl 0,33 l. alc 8 %vol. Liigimääratlus: abbey tripel.

Tootjainfo (google tõlke vahendusel): "For the first time in 125 years opens in the Netherlands a new Trappist brewery its doors. The name of the beer is Zundert to the place where the brewery state. Zundert Trappist is a copper gold fermented beer with eight percent alcohol."

Väike lihtne pudel, must-lilla lihtne sildikujundus.Valge vaht täidab pool klaasi, olles vägagi püsiv. Õlle värvus - uduselt päikeseloojangupunane. Aroom on leebe, kommisuhkrune ja pisut vürtsikas ... no just nagu triple peabki lõhnama.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga, mahlaselt hapukas-magus ja kergelt vürtsikas. Keskmaitse muutub tunduvalt magusamaks, meenutades konserv-pirne ja nelgiga vürtsitatud kõrvitsamarinaadi. Lõppmaitse on tihkepoolne, vürtsika meeprääniku taoline, jõulune ja soe. Järelmekk mõjub mahlakalt, puuviljaselt ja biskviitjalt, justkui haukaks suutäit korralikult veiniga läbi immutatud puuviljakeeksi.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karbnoniseeritud paletiga, hapukas-magusakas-vürtsikas-magusa buketiga übertasandi rüübe. Pole just teab mis maitsepomm, kuid vägagi nauditav igatahes. Pakkuda koos datlite ja rosinatega.
-----------
pilt isetehtud

No War


No War (Elav, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 6,9 %vol. Liigimääratlus: rye IPA. Ratebeeri hinnang 85 punkti.

Tootjainfo: "Rye Beer supported by an important hopping that elegantly widens its range of aromas.
IBU: 30"

Väike lihtne pudel, hipide vikerkaarelipu taustal sõdur, purustamas automaatrelva. Erkvalge vahukiht on napilt sentimeetrine ja kaob kiirelt kirmeks. Õlle värvus - tugevalt udune kuldkollane. Aroom on hapukas-mõrkjas, üsna vängelt humalane ja leebelt leivane. 

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitses tugevneb hapukas toon, meenutades vaarikavareteed, sellele lisandub leivataigna nätskus. Lõppmaitses tuleb mängu kuurevõrstele omane vaigune mõrkjashapukus. Järelmekis muutub mõrkjus korraks domineerivaks ... kuid kaob siis, jättes meeldiva üldise värskustunde.

Keskmisest pisut raskema kehaga, alakarbonieeritud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga nätskevõitu, pisut üheplaaniline kuid mõnusalt kosutav rüübe. Siia kõrvale tahaks praegu sibulaklopsi.
---------
pilt isetehtud

Kuradid Rukkis

Kuradid Rukkis (Ehte, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,6 %vol. Liigimääratlus: rukki eil.

Tootjainfo: "Odralinnased, rukkilinnased, humalad, vesi ja pärm"

Lihtne väike pudel, hobipruuli kohta uskumatult elegantne silt. Õrnalt kreemikas vaht täidab 4/5 klaasist, olles väga tihke ja makrofleksina püsiv. Õlle värvus - õrnalt uduselt punakaspruun. Aroom on eemalt meeldivalt puuviljane, lähenedes lööb sisse pärmine soojus ja leivataigna taoline hapukus.

Esmamekk on keskmise tihkusega ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse muutub taas puuviljaselt magus-hapukaks, meenutades virsikuid. Lõppmaitse on rohmakapoolne, leivane ja soe. Järelmekk taandub aegamisi mõrkjashapukalt ja kaneeliselt vürtsikalt.

Keskmise kehaga, ülitugevalt karboniseeritud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga rohmakapoolne rüübe. Sobiks kenasti koos kanašašlõkiga.
------------
pilt isetehtud

Wednesday, November 26, 2014

Rain Shadow


Rain Shadow (Buxton, UK) pdl 0,33 l. alc 11,8 %vol. Liigimääratlus: imperial stout. Ratebeeri hinnang 98 punkti!!

Tootjainfo: "A huge, brooding, heavyweight Imperial Stout."

Lihtne väike pudel, hõbehall-musta värvilahendusega silt.

Pudelist klugiseb klaasi ränktume ollus, mis mõningase mõtlemise järel lahutub võrdsete osadena tumepruuniks vahuks ja süsimustaks vedelikuks.

Arooooooom. Oooooooo. Jaaaaaaaa. No kuidas nüüd seda öeldagi ... sügav, rabavalt sügav ja igavikuline. Kõrvetatud linnased kui su pattude loetelu. Tume šokolaad kui lootus samamoodi jätkata. Portvein kui meenutus võimalusest, et kõik läheb veelgi paremini. 

Esmamekk tõmbab sõrmed krampi klaviatuuri kohale, sest ... kuidas seda nüüd siis kirja panna? Tumemust ja sügisene, soe ja tihke, hapukas-mõrkjas ja suitsuselt nätske kui kuivatet ploomidest tehtud essents. 

Keskmaitse. See on JUBE ... JUBE HEA! Mõhhhh kui koletuslikult tõrvjas ja sünkjalt bituumenlik. See lonks vajutab su vaksavõrra maa sisse ja on ilmselgelt ebamoraalne, paksukstegev ja seadustega vastuolus. Hapukas-magusakas ja sürreaalselt tihke - umbes nagu see patt, millest sa pole veel julgenud isegi unistada.

Lõppmaitse. Lõpp kui hea maitse. Lõputult kole ja jube ja raske ja ... üleüldse ebanormaalne! Kas tahad teada, mis tunne on asfaldil teerulli all? No umbes samamoodi tunneb end su keel selle joogi all mõnuga ägades.

Järelmekk. Oehhh. Nüüd peab hetke puhkama. Sest nii ei saa. No ei normaalne see kuis kappab minu hobune. Peedist pesumasinale trummel. No segane värk noh. Ma kohe ei tea mida mõistlikku nüüd öelda. Või kas üldse. Te saate ju niigi aru, kas pole? 

Julmraske kehaga, tugevalt karboniseerunud ja samas asfaltja paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusaka buketiga KOSMILINE RÜÜBE! See on pigem õhtusöök kui jook. Elajalikult raske ja ilgelt mõnus.
-----------
pilt isetehtud

Humala aabits

Humala aabits (Tedre, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Liigimääratlus: IPA

Tootjainfo: "Gambrinuse IPA komplekt, dry hopitud Citra humalagraanulitega."

Väike lihtne pudel, sildil puidust õllekapp. Valge vaht täidab 3/4 klaasist ja jätkab pudelist väljaronimist ka peale poole pudeli tühjendamist. Õlle värvus - uduselt soe virsikukarva kuldne. Aroom on mahlaselt hapukasmagus.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapu. Keskmaitse on pisut pärmine ja õunaselt hapukas. Lõppmaitse on meeldivalt tasakaalus, õunakoogiselt magus-hapukas ja humalaselt mõrkjas. Järelmekk on leebe, mõrkjas ja õrnalt vürtsikas.

Keskmise kehaga, ülekarboniseeritud paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga meeldiv rüüpeke. Kergelt joodav, kuid ettevaatuse mõttes peaks midagi lihtsat aga toekat kõrvale sööma, kasvõi kodust kartulisalatit.
-----------
pilt isetehtud

Pipars


Pipars (Labietis, Läti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Liigimääratlus: vürtsiõlu. Ratebeeril pole veel koondhinnet.

Tootjainfo: "Red-coloured beer with Cayenne pepper. A selection of three malts and Amarillo hops make the backbone of the beer, but the pepper will tickle your throat a bit during the aftertaste. Brewer: EdgarsAlc: 5.5%
FG: 1014
Bitterness: 25
Colour: 26"

Pikakaelaline kääniskorgiga pudel, kollane lihtne sildike. Pudeli külge kinnitatud kotike, milles on väike voldik kõigi pruulikoja toodete kirjeldustega - andekas mõte, mis paneb sind ka teisi tooteid jahtima.Valge sentimeetri paksune vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - õrnalt uduselt merevaigukarva. Aroom on leebelt magusakas, sügaval sissehingamisel hakkad tundma ka piprast kripeldust sõõrmeis. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja õrnalt magus-vürtsikas. Keskmaitse mõjub läti õlledele iseloomulikult mesiselt ja ürdiselt. Lõppmaitses hakkab keelel kirvendama hapukas-vürtsikas piprasus. Järelmekk on mõõdukalt biskviitjas ja juba üsna tuntavalt piprane.

Keskmisest suts kergema kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja õrnalt õlise paletiga, magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga väga põnev rüübe. Siia kõrvale sobiks mõni lihtsam pehmem juust kreekeriga.
------------
pilt isetehtud

Tuesday, November 25, 2014

Préaris Quadrupel


Préaris Quadrupel (Vliegende Paard, Belgia) pdl 0,375 l. alc 10,0 %vol. Liigimääratlus: quadrupel. Ratebeeri hinnang 95 punkti!

Tootjainfo: " The Beer is brewed at " de Proefbrouwerij" Lochristi with an original receipt of De Vliegende Paard Brouwers, Oedelem.(Beer was the best craft beer Belgium 2011 a competition organised by ’Brouwland’)."

Väike matsakas pudelike, ajaloolisust rõhutav sildike. Kreemikas vaht räidab 3/4 klaasist, olles ülimalt püsiv ja väga tugevat jälge klaasiseintele jättev. Õlle värvus - kirkalt mahagonpunane.

Aroom on delikaatne, kuid elegantne. Siin on mahedalt karameljat kommisuhkrut, iiriskommi ja õunapuupksi ning vaarikavarsi.

Esmamekk on keskmisest vaid veidi raskem ja magusakas. Keskmaitse paneb aga juba naeratama ... see on kui flaami meremaal, mis esmapilgul tundub klassikaliselt igav, kuid lähemal vaatlusel detailirohke ja kordumatu. Seekord seguneb viigimarjade ja karamelli sekka midagi vastupandamatult meeldivalt maalähedast, midagi lausa muskuselõhnalist ja kirbet, kuid niiiiiiiiiiii meeldivat, et sa ei saa isegi aru miks istud selle maali ees olevale madalale muuseumipingile maha ja süübid lõuendi uurimisse. 

Lõppmaitse mõjub hunnitult luksuslikult ... raske brokaat ja samet, kuldsed niidid ja peenekoelised mustrid ... sinu silme ees muundub see meremaal otsekui kuninglikuks gobelääniks, troonisaali vääriliseks ehtekangaks.

Järelmekk taandub taas maiseks, suisa rustikaalseks. Siin seguneb kärjemesi ja suir, üleküpsenud aprikoosi mõrkjasmagus mahlasus ja tammevaadi tuhm ümarus. Kuidagimoodi on pruulmeister saavutanud hurmava koosluse küpsusest, elegantsist ja lihtsusest ... haruldane kombinatsioon, peab mainima!

Keskmisest suts raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja veidi kleepja paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga MEGATASANDI RÜÜBE!. Kuninglik ja talupoeglik ühekorraga, tõelise meistri vääriline pruulis. Siia juurde sooviks midagi hõrku ja lihalikku, nt viilukest tumedas õlles haudunud loomakeelt ... ma küll ei tea, kas nii tehakse, aga hetkel tundub see parim valik.
------------
pilt isetehtud

Nth Cloud


Nth Cloud (Buxton, UK) pdl 0,33 l. alc 8,2 %vol. Liigimääratlus: double IPA. Ratebeeri hinnang 97 punkti!!

Tootjainfo: "New double IPA hopped with mosaic and simcoe. "

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt kollasel foonil. Valge vaht täidab pool klaasi, olles väga tugev ja haakides end püsivalt klaasiseinte külge. Õlle värvus - kirgas merevaik. 

Aroom hoovab kaugele ja paneb humalasõbra sõõrmed värelema nagu jahikoeral kes haistab metsa ja valmistub jahiks. See on soolakas-vürtsikas-hapukas, adru ja heina järgi lõhnav, sügisene ja soe nagu mereäärne lodu vananaiste suve aegu.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja intensiivselt mõrkjas-magus, vaigune ja puuviljane. Meie loduheinamaal kasvavad ananassid ja passioon-viljad, kas teate! 

Keskmaitse sulgeb mõneks hetkeks Gambrinuse silmad ja paneb kukla mõnust judisema ... see on VÕIMAS! Tihke ja nätskepoolne, hapukas-mõrkjas ja vürtsikas, kadakane ja mangone. Taevane arm, missugusel imelisel saarel selline kooslus kasvab?

Lõppmaitse sunnib selja sirgu ajama ja vaatama ... kuhu ma sattunud olen? Siia kodusele karjamaale on võrsunud eukalüpt ja seedrimänd, millede otsas tilpnevad papaiad ja melonid ... ja kusjuures need nõrguvad vaigust kanarbikumett!

Järelmekk mõjub vägevalt ja roiakalt, keele külge on väändunud magus-mõrkjas kanarbikuoks, mille sisse põimud vürtsikas männivõrse. See bukett on nii nätsakalt tihke, et püsib ilmselt kuni hommikuni.

Raske kehaga, tugevalt karboniseerunud ja õlise kehaga, mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusa buketiga FENOMENAALNE MEGARÜÜBE! Topelt-IPA selle sõna ehedaimas tähenduses, rüübe mis väärib kummardust ja õrnsoola kurgikesi kõrvale. 
-------------
pilt isetehtud

Tarmo Kriek

Kriek (Tarmo, Eesti) pdl 0,33 l. alc u 6 %vol? Liigimääratlus: puuviljaõlu

Tootjainfo: "Brewferm Kriek"

Väike lihtne pudel, mustvalge silt on õlle aluseks oleva komplekti tootjakujundus. Valge kahesentimeetrine vahukiht on tihe ja püsiv. Õlle värvus - kirkalt roosakaspunane. Aroom on jõuliselt marjane, meenutades mõnda "metsamarja segumahla", millest tavaliselt ei saa sotti, mida siis sinna sisse ikkagi pandud on ... aga hea maitseb ikka.

Esmamekk on keskmisest kergem ja magus-hapukas. Keskmaitse lööb suu täis sedasama jõulist marjasust, mida võiks ühesuguse eduga omistada nii vaarikale kui punasele sõstrale kui kirsile ... või siis pigem nende segule. Lõppmaitses on õllele omaseid mõrkjaid humalanoote ja konservõllele tüüpilist õunamekki. Järelmekk on kuivapoolselt mõrkjashapu ja omamoodi mõnusalt turgutav.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-hapukas-mõrkjas-hapuka buketiga omamoodi mõnus rüübe, mida oleks hea pakkuda grillitud köögiviljade ja kodujuustusalati kõrvale.
---------------
pilt isetehtud

Sunday, November 23, 2014

Préaris Grand Cru 2013 (Bourbon BA)

Préaris Grand Cru 2013 (Bourbon BA) (Vliegende Paard, Belgia) pdl 0,375 l. alc 10,5 %vol. Liigimääratlus: quadrupel. Ratebeeri hinnang 97 punkti.

Tootjainfo: "Exlusive brew: Préaris Quadrupel aged for 10 months in Bourbon barrels from Makers mark. Limited to 2700 bottles of 375ml" See pudel kannab numbrit 00131.

Keskmisest veidi väiksem pudel, ajaloolisusele rõhuv sildikujundus, traatkinnisega kork ja viskivaadis-laagerdumise-fenomen krutivad ootuse väga kõrgele üles. Kahe sõrme paksune kreemikas vahukiht on üle keskmise püsiv ja haagib end kenasti klaasiseintele. Õlle värvus - kuldse helgiga pruunakaspunane.

Aroom ... ooooojaaaa ... seda võiks kohe väggggga kaua nuuskida. Tammevaadi vaniljene ümarus, koorevenis ja pumatikomm, pohlane hapukus ja karameljas magusus kokku mängib kui kammerorkester su ninasõõrmeis oodi rõõmule. Sihukesele siivutut sorti rõõmule. Sest nõnda hea asi ei saa moraalne olla, ega ju?

Esmamekk on keskmisest vaid veidi raskem - selline kergus paneb uuesti uurima pudeli silti. Magusakas ja siidpehme, kergelt keelt hellitav ja värske tuuleiilina mõjuvalt värske.

Keskmaitse tuletab orkestri rõkkava bassikooriga meelde, et jah, tegu ON quadrupliga, kuid sihukese elurõõmsa ja mängleva versiooniga. Vaniljene koorepumat, mandliliköör ja vahukoor mängivad kihiti igaüks oma pehmet nooti.

Lõppmaitse põristab juba trumme ja pasunad kõmavad kui äikese-eelne mühisev tuuleiil. Siin leidub rasket väärikust kui mungast dirigendi pikk kuub ja elegantset väljapeetust kui esimese viiuli väärikas kummardus.

Järelmekk veeretab keset lava suure trummi ja selle rütmikas müdin paneb pea kergelt ringi käima, mõjudes suisa hüpnotiseerivalt. Tammine raskus saabub kohale koos vürtsika kakao-karamelliga ja virsikupovidloga.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kergelt õlija paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga FENOMENAALNE MEGARÜÜBE! Uskumatult kergelt joodav, toekas ja samal ajal värskendav, mänguline ja mitmekihiline, naudinguküllane ja keskenduma sundiv jook, mis ühekorraga kinnitab su usku ja paneb kahtlema. Ei mingit toitu!
------------
pilt isetehtud

Siguri stout

Siguri stout (Vaksali, Eesti) pdl 0,5 l. alc 9 %vol. Liigimääratlus: stout.

Tootjainfo: "IBU 69"

Lihtne keskmist mõõtu pudel, sildil Tartu  vaksal. Kahe sõrme paksune pruunakas vaht on tugev ja püsiv. Õlle värvus - kirkalt tume kirsipunane. Aroom meenutab röstitud sepikut ja sigurikohvi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja kergelt hapukas. Keskmaitse kallab keele üle täidlase melassi-siirupiga, puistates selle peale riivitud šokolaadi. Lõppmaitse on mõrkjas-hapu, kohvine, ürdine ja koduselt toekas. Järelmekk mõjub juba kergelt vürtsikalt, viis sekundit peale lonksu kurku libisemist lööb keel tasapisi hõõguma justkui mõrkja ürdilikööri järel.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Toekas klaasike pikema päeva järel lõõgastuseks, kõrvale võiks pakkuda šokolaadikoogikest.
-------------
pilt isetehtud

Red Raspberry Rye


Red Raspberry Rye (Buxton, UK) pdl 0,33 l. alc 4,9 %vol. Liigimääratlus: fruit ale. Ratebeeri hinnang 89 punkti

Tootjainfo: "Raspberry Rye Sour, with 100g/L raspberries"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnus-silt seekord punasel foonil. Kreemikas mõnemillimeetrine vahukiht on kiirelt kadunud. Õlle värvus - kirkalt pruunakas-punane.

Aroom paneb lustakalt naeru mugistama ... no niiiii ehedalt lapsepõlve meenutavalt vaarikaid meenutav (ehkki kõrvalt öeldi: konservhernes:) ) Magus-hapukas ja sätendav.

Esmamekk on kergepoolne ja tugevalt marjaselt hapukas. Keskmaitse tõstab kulmud kõõõõrgele üles - no nii mahlast laksu poleks oodanud. Jeebus-vaabus, see on ju puhas vaarikamahl. Lõppmaitsepaneb lausa selja judisema, niivõrd hapukalt ja hapuselt hapu :))) Järelmekk leevendab seda mahlast hapukust mõningase mõrkjama humalanüansiga.

Kergepoolse kehaga, alakarboniseeritud ja kuiva paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-hapu buketiga übertasandi rüübe. Selle ülijulge mahlasuse eest tuleb kiita, kuid nii võimas happesus paneb pisut nina kirtsutama. Igatahes julge üllataja ja seega kindlasti proovimist väärt.
-------------
pilt isetehtud

Saturday, November 22, 2014

Zaļā Bise Centennial

Zaļā Bise Centennial (Malduguns, Läti) pdl 0,5 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus: IPA. Ratebeeril pole veel koondhinnet.

Tootjainfo (google tõlke abil): "First Green Shotguns volley reached Riga and Valmiera. Waimea loaded with hops from New Zealand: Indian copper-colored ale eils of strong malt body carries on his shoulders a considerable dose of one variety of hops. EBC 18 IBU 60"

Lihtne keskmist kasvu pudel, suviselt mõjuva valge-roheline sildikujundus. Valge sõrmepaksune vahukiht on hõredapoolne ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - kirgas merevaik. Aroom on meeldivalt jõuliselt magus-mõrkjas, vaigune ja tsitruseline, meenutades üleküpsenud mandariine ja männiokkaid.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse on väga meeldivalt mahlaselt mõrkjas-vürtsikas, meenutades greipi ja pomelot. Lõppmaitses seguneb mahlane hapukas-mõrkjas greip ja täidlane magus-mõrkjas mandariin. Järelmekk on kauakestvalt värske, õrnalt vürtsikas ja magu-mõrkjas.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseeritud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga ÜBERtasandi rüübe, mis nõrgub mahlasest värskusest. Siia kõrvale võiks pakkuda toorjuustutäidisega marineeritud pipraid.
---------
pilt isetehtud

Friday, November 21, 2014

Odensholm BA


Odensholm (Pinot Noir barrel aged porter) (Põhjala / Lervig, Eesti/Norra) pdl 0,33 l. alc 9,0 %vol. Liigimääratlus: BA porter. Ratebeer tunneb seda jooki, kuid ei oma veel hinnet.

Tootjainfo: "A complex rye porter, aged in Pinot Noir barrels. Odensholm is the Scandinavian name for the Estonian island of Osmussaar, meaning ’Odin’s islet’. Legend has it that the great Viking god is buried on this small island off the northwestern coast of Estonia."

Väike lihtne pudel, mustjashallil sildil näha tuhmunud puusüü. Pruunakas kahe sõrme paksune vahukiht püsib vääääga kaua, haakides end kaunilt klaasiseintele. Õlle värvus - tarduva laava mustjaspunane.

Aroom mõjub mitmekihiliselt - alguses tuleb sutskas teravapoolset hapukat veinilõhna, kuid siis liigub see kõigepealt viinamarjakestade parkainerikkasse maailma ja seejärel veiniviinamarjade kallerdjasse marmelaadsesse massi. Teise plaani tegelasena on laval näha ka tugevalt päevitunud reisumeest, kelle taskutes leidub tolmunud kohviube ja kirsitubakat.

Esmamekk on raskepärane ... ei mitte just päris tavott, aga kugugi vankrimäärde kanti kisub asi küll. No ja mõrkjas-hapuka ja marmelaadisena mõjub ta kah.

Keskmaitse paneb alguses imestama ja siis heldima. Veinide osas tumeda isikuna ei oska Gambrinus seda kuhugi liigitada, kuid klassikalisest porterist on esmapilgul väga vähe ... ehk vaid hapukas kohvine röst. Seejärel tuleb aga tammevaadi imeline mõju (Gambrinus vaid oletab, et kas see on tammest tehtud vaat?), selline pehme, sametjas, vahane ja sume nagu põhjamaine poolöö ... teate see hetk kui valgeust enam ei ole aga kõik asjad justkui kumaks kahkjat kuma. Kontrastsetel lõunamaadel seda nähtust pole, kuid meie siin põhjamaadel oskame hämaruses eri nüanssidest lugu pidada. 

Lõppmaitse mõjub lausa luksuslikult. Kas olete proovinud veinis leotatud datleid? Gambrinus ka pole, aga ilmselt täpselt nii nad maitsevad ... õilsalt mõrkjasmagusad ja meelalt magus-hapukad. Meie rändurmees on ilmselt midagi sassi ajanud ja õlle asemel kaasa toonud veini ... või siis need suisa kokku valanud, seejärel mandlipuruga üle puistanud ja lagritsajuurega seganud. 

Järelmekk viib segaduse maitsemeeltes täiuseni. Kirsimarmelaad ja viinamarjapovidlo, vaniljekreem ja näpuga šokolaadilaaste. No kes kurat selliseid maitseid kokku segab, tahaks küsida ja siis segajale õlale patsutada ning öelda "tee veel!" Täidlane ja sametine, ohtlikult kergelt joodav ja samal ajal meeliköitvalt elegantne.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija buketiga, mõrkjas-hapuka-mõrkjas-magusa-vürtsikas-hapuka buketiga GENIAALNE MEGARÜÜBE!  Oikuihea ja isverkuiveider, külluslik ja tagasikutsuv. Kui nüüd just peab mingit suupistet pakkuma, siis võiks need olla veinis leotatud ... oliivid ... ei tea kas sellist asja kuskil saada on?
-----------------
pilt isetehtud

Jopen Bokbier


Jopen Bokbier (Jopen, Holland) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus: dunkel bock. Ratebeeri hinnnang 61 punkti.

Tootjainfo: "Jopen 4 Grains Bokbeer is made as a ruby red beer made with the three traditional Haarlem grain and rye as a forth grain. The beer contains 6,5% alcohol and has a fruity aroma combined with the dark malts. The taste is lightly smoky from the dark malts used, but there is some sweetness in it to."

Lihtne väike pudel, puna-pruun sildikujundus. Kreemikas sõrmepaksune vahukiht on üle keskmise püsiv. Õlle värvus - vähese hõljumiga tume rubiinpunane. Aroom on magus-hapukas, pähkline ja veinine, kergelt kohvine.

Esmamekk on keskmise kehaga ka magusakas-mõrkjas. Keskmaitse meenutab biskviitkeeksi, milles on pähkleid ja rosinaid. Lõppmaitse on mahlane, tumedate viinamarjade ja rosinate taoline, mõrkjas-hapu ja vürtsikalt alkoholine. Järelmekk soendab mõnusalt keelepära, olles karamelline ja mõrkjas.

Keskmise kehaga, keskmiselt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga väga heal tasemel rüübe. Ei mingit vau-efekti, kuid siiski väärt palju rohkem kui ratebeer praegu pakub, Gambrinus annaks julgelt 85 punkti.
---------
pilt isetehtud

Pealik

Pealik (Tedre, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Liigimääratlus: Ameerika Steam Beer.

Tootjainfot pole.

Väike lihtne pudel, indiaanipealiku pildiga silt. Kergelt kollakas sõrmepaksune vaht on hõredapoolne ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt pronksikarva. Aroom on hapukasmõrkjas, meenutades värskeltpressitud õunamahla.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukamaks ja ürdiselt mõrkjaks, meenutades kadakamarju. Lõppmekk jääb samale mõrkjashapule tasandile, konserveeritud paradiisiõunte taoliseks. Järelmekk on üsna kiirelt kaduv, kuid kargelt mõrkjas-hapuk ja kosutav.

Keskmise kehaga, keskmiselt karboniseeritud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkja buketiga lihtsapoolne, kuid jõuliselt kosutava olekuga rüübe. Hea pakkuda koos praeleibadega.
----------
pilt isetehtud

Thursday, November 20, 2014

Aruba

Aruba (Käre kikas, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10 %vol. Liigimääratlus: imperial stout.

Tootjainfo: "Linnased: Pale ale, Vienna, Crystal 300, Chocolate. Humalad: Magnum, Columbus, Chinook, Cascade.
IBU 100"

Väike lihtne pudel, tehniline ent esteetiline sildikujundus.
Sentimeetrine kreemikat karva vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - väga tume mahagonpunane. Aroom on leebe, aga intrigeeriv ... siin oleks justkui mingi tuttava ürdilikööri hõngu, kuid justkui poleks ka. Igatahes on ta magus-mõrkjas ja pisut veinine.

Esmamekk .... oooohhjaaaa ... see on Raske, õline ja kleepjas, magus ja vürtsika, mõrkjas ja keelt näksiv, jõuline ja elegantne kui vanakooli härrasmees, kes oma raskele tammisele kepile toetudes sulle puhmaskulmude alt otsa põrnitseb.

Keskmaitse paneb sind austavalt kummardama vanahärra ees. Nii justkui möödaminnes tiirutab ta oma nuiana rasket jalutuskeppi su nina ees, seletades kuidas asjalood varem olid ja kuhu maailm suundub. Hämmeldusega mõtled sa mehe raudsete randmete peale, julgemata vastu vaielda.

Lõppmekk maandub kui vana pürjeli raske kämmal su õlale: "Noormees, kas te kuulate ka mind üldse? Ma ütlen et võtke vastu see klaasitäis kristallkümmelit ja proovige, mida üks õige naps ka väärt on nende praguste ersatslakete kõrval. Ise tegin, nüüd enam nii ei osata!" Ossaraks, see on protveini ja ürdilikööri segu, mis soendab su meeled ja kere üles ning korraga tundub vanahärra sulle lahke ja tore, sõbralik ja muhe.

Järelmaitse mõjub sametiselt ja soojalt nagu see pleed, mille gentelman sulle ulatab: "Väljas on juba jahe, nihutage oma tool ometigi kaminale lähemale. Las ma räägin teile, kuidas ..." Siinkohal su tähelepanu hajub jälle, vaadates tulle ja kandudes ajatusse mõtiskellu, kuid seekord vanahärra ei pahanda. Ka tema jutt on ju pigem mõtisklus kui sõnum.

Väga raske kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja naftaliku paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga MEGATASANDI RÜÜBE! See klaasike on väärt lõpetama pikka päeva, külluslik digestiiv, mille kõrvale pole mõtet midagi pakkuda. Ehk ainult head seltskonda.
----------
pilt isetehtud

Tarmo Barley Wine

Tarmo Barley Wine (Tarmo, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6-7% ?. Liigimääratlus: odravein.

Tootjainfo: "Muntons"

Väike lihtne, tehnilise olemusega mustvalge sildike. Kahesentimeetrine õrnalt kreemikas vahukiht on tugev ja püsiv. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun. Aroom on jõuliselt magushapu, meenutades õunaveini.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-hapu. Keskmaitse toob sisse veidi mõrkjamaid toone, üldine õunane toon saab lisaks kirsse ja kreeke. Lõppmaitses tuleb vaigust mõrkjust juba päris korralik annus, keelt hakkab soendama parasjagu tuntav alkoholisus. Järelmekk on magus-mõrkjas, küpsetatud õunte ja rummikoogi sarnane.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga heal tasemel jõuline rüübe, millele sobiks järgmine kord belgia kommisuhkruga kraadike juurde keerata ja belgia tüüpi pärmiga vürtsikust lisada. Sobilik õhtulõpu klaasike, pakkuda koos õunaküpsistega.
-------------
pilt isetehtud

Adriaan Witbier


Adriaan Witbier (Jopen, Holland) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus: belgia tüüpi nisuõlu. Ratebeeri hinnnang 45 punkti.

Tootjainfo: "Jopen Adriaan is made as a lighter version of a gruit beer. Gruit is a medieval herbal mixture of which sweet gale is the most characteristic. Brewers used this gruit before hops were introduced. The beer contains 5% alcohol and is also brewed with herbs, but different ones than those used in Koyt. The herbs used in Adriaan contribute in the refreshing taste of Adriaan. The light taste of Adriaan can be compared with Wheat beers (Witbier) as those are made in Belgium and Holland."

Väike lihtne pudel, sini-valge sildikujundus. Erkvalge sentimeetrine vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kahvatukollane. Aroom on üsna intensiivselt magus-hapukas ja vürtsikas.

Esmamekk on kerge kehaga ja särtsakalt magus-vürtsikas. Keskmaitse on leebem, kuid see-eest vägevalt koriandrine. Lõppmaitse mõjub mõnusalt vürtsiselt ja ürdiselt, suurepärane mõrkjas-magus maitsegamma tuletab meelde terve puhmast erinevaid ürte, alates tüümianist ja lõpetades salveiga. Järelmekk on kerge ja mõrkjalt karastav, hapukas ja vürtsikas.

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, magusakas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga väga heal tasemel kerge ja karastav rüübe. Jah, eks humala puudumine on ilmselt paljude jaoks häiriv "puudus", kuid võrreldes muude ürdiõllede ja gruutidega on tegu väga heal tasemel asjaga! Serveerida koos ürdise dipikastme ja porgandiviiludega.
--------
pilt isetehtud

Tuesday, November 18, 2014

Mooie Nel


Mooie Nel (Jopen, Holland) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus: IPA. Ratebeeri hinnnang 88 punkti.

Tootjainfo (google tõlke abil): "Jopen Beautiful Nel IPA is an IPA or at old Hollandsch a Duraebel Ship Beer. Extra heavy brewed and hopped extra so long sea voyages along was to be drunk in "the East". There are now after six different variants Beautiful Nel chosen to use batch # 2 as the final recipe. Citra, Simcoe and Cascade hops"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt on seekord oranž-hõbedastes toonides. Valge vaht täidab pool klaasi, olle vägagi püsiv ja kenasti vahupitsi klaasiseintele jättev. Õlle värvus - kirkalt virsikukarva kollakas-oranž.

Aroom mõjub kui puuviljafriigi märg unelm - siin kuhjub kolmekordses kihis mango, virsik, küps banaan, melon ja papaia ... kui nii lühike sissejuhatus teha :)

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse vallutab taas meeled troopiliselt küllusliku puuviljalaadungiga, kuhu seekord lisandub midagi nätskelt vahajat ja vaigust ... või on see taruvaigu ja suira segu ... just täpselt! Lõppmaitse kirbe vaigune mõrkjus paneb juba mõnust kukalt judistades silmi kissitama ja heakskiitvalt noogutama ... jaaaaa ... just sedasorti peab üks hea IPA olema! Järelmekk on mahlane ja ohtlikult kergelt joodav, siidine ja ahvatlev nagu naisterahva öösärk.

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja pisut õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERTASANDI rüübe. Kui sellise joogi veel päris-päris värskelt kätte saaks, oleks hinnang ilmselt veelgi kõrgem, kuid praegust varianti soovitaks pakkuda koos piprapeki viilukesega ja sibularõngaga mustal leival.
--------
pilt isetehtud

Vormsi tume eripruul

Vormsi tume eripruul (Vormsi, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,3 %vol. Liigimääratlus: tume lager.

Tootjainfo: "Sametine tume laager, suurepärane kaaslane sügismasenduses, sobib kenasti jõuluprae ja hapukapsa juurde."

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt on saanud pisut parema lahenduse, tootenimi on pisut paremini nähtav (kuid domineerib siiski tootjanimi). Sentimeetrine tumekreemjas vahukiht  taandub kirmeks, mis jääb pikalt püsima. Õlle värvus - kirkalt tume pruunikaspunane. Aroom on õrnalt hapukalt leivane ja tumedaid rosinaid meenutav.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse mõjub tõepoolest lubatult sametiselt, meeldivalt külluslikult ja pisut veiniseltki. Hapukas-mõrkjas leiva ja melassi segune sulnis vedelik lausa paitab maitsenäsakesi. Lõppmaitse muutub veelgi pehmemaks ja täidlasemaks ... lausa raske on uskuda, et tegu on laagerõllega! See suutäis mõjub biskviitjalt ja meenutab tumedaid rosinaid, mis on kastetud hapukasse tihkesse viinamarjamahla. Järelmekk on mõnusalt mõrkjas-magus, tihkepoolne ja pikalt end keelepärasse lukustav. Toekas ja sume suutäis, kas teate!

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga ÜBERtasandi rüübe. Tõepoolest jõuluõlleks sobilik, kuigi masendusest ei tea Gambrinus midagi :)
-------------
pilt isetehtud

Blonde Ale Melon

Blonde Ale Melon (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5 %vol. Liigimääratlus: pale ale

Tootjainfo: "Citra"

Lihtne väike pudel, tehniline sildike. Sentimeetripaksune valge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Puuviljases aroomis on melonit, mangot ja väike mõrkjashapu kõrvalnoodike.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse toob mängu sootuks mõrkjamad ja hapukamad noodid, meenutades küpset pomelot. Lõppmaitses tuleb lisaks veidi karameljamaid, tihkemaid nüansse ja veidi vürtsikat vaigusust. Järelmekk on hapukas-mõrkjas ja mõnusalt kosutav.

Keskmisest kergema kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga väga heal tasemel rüübe, mille stiilinimeks sobiks juba päris kenasti APA. Siia kõrvale soovitaks lihtsat, aga toekat singi-võileiba.
------------
pilt isetehtud

Vana Kalur

Vana Kalur (Veldi, Eesti) kraanist, alc 7,8% Liigimääratlus: (balti?) porter

Tootjainfot ei õnnestunud leida.

Sõrmepaksune tumekreemikas vahukiht on päris kena püsivusega. Õlle värvus - punakasmust. Aroom on magusmõrkjas, meenutades tule kohal kõrvetatud sepikuviilu ja tumedaid rosinaid ... hmm, kas keegi röstis rosinakeeksi?

Esmamekk on keskmise kehaga ja tihkelt magus-mõrkjas. Keskmaitse on tummine, rosinakisselli ja kõrvetatud leiba meenutav. Lõppmaitses tuleb uurde korralik annus nätsket hapukat leivasuppi ja nelgi ning kaneeliga vürtsitatud marjaveini. Järelmekk on mõrkjas-magus, jõuline ja kohmakas nagu number väiksema ülikonna selga tõmmanud turjakas maamees kauge linnavurlest sugulase pulmapeol.

Keskmisest tihkema kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusa buketiga väga heal tasemel, ehkki kuidagi ... üheplaanine rüübe. Esiteks on ilmselt siin süüdi liiga külm serveerimistemperatuur, teiseks tahaks see õlu veel üks pool aastat seista, et saavutada oma tõelist küpsust. Praegune variant tahaks enda kõrvale marineeritud ingverit või vürtskurki või midagi muud suudvärskendavat vahepaladeks.
-------------
kuna silti pole, siis pilti samuti :(

Monday, November 17, 2014

By Udder Means

By Udder Means (To Øl, Taani) pdl 0,33 l. alc 7 %vol. Liigimääratlus: sweet stout. Ratebeeri hinnang 98 punkti!!

Tootjainfo: "We bring to you an black thick milk stout called By Udder Means. We wanted to do a stout, that had a thick mouth feel and still a low alcohol percentage. We obtained this by adding a solid amount of lactose in the beer. The yeast strain we used is not capable of fermenting lactose, so when the beer stops fermenting all lactose still remains in the beer. At the same time lactose doesn’t leave this sweet touch to the beer, so you can obtain a thick mouth feel without having an overly sweet or overly strong stout. We hope you enjoy."

Väike lihtne pudel, arusaamatul sildil halli 50 varjundit :) Õlle ilmumine pudelist ilmarahva ette annab juba aimdust tema olekust ... see on plumpsuvalt raske ja isane. Kahe sõrme laiune pruun vahukiht püsib kaua, kleebib end klaasiseintele ja on soliidselt toekas. Õlle värvus - tuhmmust.

Aroom kõditab oma magusa toekusega juba poole meetri pealt sõõrmeid. Liginedes kuhjuvad üksteise otsa tume kirss, kuivatatud ploom ja pisut aniisine ürdiliköör.

Esmamekk mõjub üllatavalt kergelt ... see tähendab, et ta on küll keskmise raskusega, kuid esmamuljest oleks oodanud midagi tihkemat. Igatahes on see vedelik jõuliselt magus-hapukas ja nalivkalik.  Keskmaitse muutub juba tunduvalt tihkemaks, hapukalt mõrkjaks, tuues esile kõrvetatud linnaste kohvise oleku ja ploominalivka magusa raskuse. Lõppmaitse muutub veelgi toekamaks, segades kokku sidrunilikööri hapukas-mõrkja särtsaka oleku ja kakaokreemi tihke kleepjuse. Järelmekk on kauakestev, mõrkjas, vürtsikas ja jõuline ... siin leidub veidi vaniljet, köömneid ja tublisti šokolaadi.

Keskmisest kõvasti raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija buketiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Hea klaasike koos tumeda (tšilli-)šokolaadiga pakkumiseks.
---------
pilt isetehtud

Pearu IPA

Pearu IPA (Hopster, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus: IPA. Ratebeeril pole veel koondhinet.

Tootjainfo: "Pearu oli riukalik ja keerulise iseloomuga taluperemees, nagu meie õlugi, mis on karakterilt kärtsakalt mõrkjas samas mõnusalt troopiline ning kergelt karamelline. Toidusoovitus: Pane mind proovile vürtsikate aasia roogade või hapukapsastega. Olen valmis!"

Väike lihtne pudel, pisut karikatuurlikul sildil Tõsine Eesti Mees ;) Sõrmepaksune vahukiht on keskmiselt püsiv, ja kenasti klaasiseintele haakuv. Õlle värvus - punakas pronks. Aroomis on melon ja ... kummi?

Esmamekk on keskmise kehaga ja leebelt magusakas. Keskmaitse on puuviljaselt magus-hapukas ja leebelt mõrkjas. Lõppmaitses muutub juba meeldivalt IPA'le kohaselt mõrkjas-hapuks, vaiguseks. Järelmekk aga ... noh kuidas seda öelda ... koolipõlvest tuttav kustutuskummi tuleb meelde, ehkki õnneks peatooniks on siiski meloni ja seedrimänni segu.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkja buketiga omamoodi rüübe, mis balanseerib kuskil väga meeldiva ja väga veidra vahel. Hmm, kui nüüd mingi aasiapärane särtsuv wokiroog kõrvale võtta, ehk oleks isegi mõnus?
-----------
pilt isetehtud

Andersons Blonde Ale

Andersons Blonde Ale (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5 %vol. Liigimääratlus: pale ale

Tootjainfo: "Citra"

Väike lihtne pudel, tehniline silt. Valge sõrmepaksune vahukiht on väga tugevalt püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on mõrkjas ja pisut pärmine.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse on pärmine, karamelline ja hapukalt tsitrusjas. Lõppmaitse muutub pisut tihkemaks, kreemisemaks ja mõrkjalt vürtsikaks. Järelmekk lukustab end vürtsikas-mõrkja sädelusega pikaks ajaks keelepärale, kuid siis tuleb jällegi esile pärmine põhi.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseeritud paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga, heas tasakaalus kuid pisut pärmine rüübe. Paras klaasike rammusama pitsalõigu kõrvale.
------------
pilt isetehtud

Sunday, November 16, 2014

Jaagu 4 näppu

Jaagu 4 näppu (Tedre, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,7 %vol. Liigimääratlus:

Toojainfo: "komplekt Four Fingers Jack APA, Chaetau Cafe linnased, pärm Safale S-04, 2 kääritus 500 g suhkruga"

Väike lihtne pudel, sildil kirvemees, kelle teist kätt pole näha, nii et sõrmede tegelik arv jääb teadmata :) Erkvalge vaht täidab pool klaasi, olles tugevalt püsiv. Õlle värvus - kirkalt virsikukarva. Aroom on kuidagi ... kummaline, pisut terav ... ja samas kohustuslikult õunane :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja intensiivselt hapukas-magus. Keskmaitse kõnetab taas alguses veidra teravusega ... lausa atsetooniselt??? kuid siis taandub leebemaks taliõuna taoliseks. Lõppmaitse meenutab õunakisselli aniisiga, hapukas-magus-vürtsikas segu on omamoodi kummaline kuid siiski mõnus. Järelmaitse meenutab kaneeliga üleraputatud õunapirukat.

Keskmise kehaga, üle keskmise karboniseeritud paletiga, hapukas-magusa-hapukas-vürtsika buketiga jõuline rüübe, mis kuulub kindlasti kategooriasse "hea", kuid samas laiendiga "kummaline" :) Siia kõrvale tahaks midagi kodust ja toekat, minu poolest kasvõi makarone hakklihaga :)
-----------
pilt isetehtud

Sidrunheina-aeg

Sidrunheina-aeg (Manilaiu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus: saison

Tootjainfo: "Veiniselt vürtsikaid maitseid pakkuv mitmevilja õlu, kuhu Jaapani päritolu humal Sorachi Ace koos aiast korjatud sidrunheinaga oma keeltkõditava sidruni jälje jätavad."

Lihtne väike pudel, kahvatult esteetiline sildikujundus. Valge vaht täidab 90% klaasist, olles üle keskmise püsivusega. Õlle värvus - kirkalt sügavkuldne vähese punaka helgiga.

Aroom on väga mõnus, magus-hapukalt veinine/siidrine ja mõrkjas-hapukalt sidrunine. See komplekt paneb süljenäärmed ette tööle.

Esmamekk on keskmise kehaga ka intenstiivselt magus-hapukas. Keskmaitse on saisoni kohta tavatult kehakas, krõbistades vürtsikalt mööda keelt ringi ja kallistades seda jõulise mõrkjas-magusa embusega. Lõppmaitse mõjub sidrunimarmelaadi ja virsikukompoti taevaliku seguna, mida ei raatsigi hästi alla neelata. Järelmekk mõjub juba raskepäraselt, mõrkjas-hapukalt ja pisut keelt kuivatavalt.

Keskmise kehaga, ülekarboniseeritud paletiga, magus-hapukas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Tõsi küll, ma kasutaks stiilinimetuseks juba imperial saison nime, kui sihandne oelma peaks :) Suurepärane serveerida koos grillitud köögi-- ja puuviljadega ... miskipärast tahaks praegu grillitud ananassi.
-----------
pilt isetehtud

Saturday, November 15, 2014

Muraste Murdja suitsuline #7, #8 ja #9

Pruulikoda õllevõlur on teinud esimese eesti pruulikojana valmis kolm võrdlevat partiid, et saadud tagasiside põhjal otsustada, missugune versioon tootmisse võtta. Gambrinus kiidab algatust ja proovib nüüd oma hinnangut anda.
--------------

#7
Tootjainfo: "EBC 12,3 IBU 26 , sisaldab Saksa sortide Polaris ja Saphir humalaid, alkohol 5.15 % vol"

Valge hõre vaht täidab pool klaasi ja kaob kiirel kohinal pea jäljetult. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on kergelt hapukas ja üsna tugevalt suitsune ... selline kodune ja saunane.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas. Keskmaitses tuleb alguses esile sepikuline linnaseline põhi, kuid siis võtab võimust suits. Lõppmaitses mängivad humalad vähese vürtsikusega, pannes suitsuse peatooni mõnusalt sädelema. Järelmekk on kargepoolne ja karastavalt mõrkjas-hapu.

Kergepoolse kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkja heas tasakaalus oleva buketiga mõnus suitsune rüübe.

#8
Tootjainfo: "EBC 11,3 IBU 41, sisaldab Saksa sortide Polaris ja Mandarina Bavaria humalaid, alkohol 4.83% vol"

Valge vaht moodustab kahe sõrme paksuse hõredapoolse kihi, mis on pisut püsivam kui eelmine versioon. Õlle värvus - õrnalt udusekt kuldne. Aroom on magushapukas ja tugevalt suitsune.

Esmamekk on kerge kehaga ja üsna intensiivselt hapukas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas ja suitsune. Lõppmaitse mõjub hapukas-vürtsikalt ja meeldivalt karamelliselt. Järlemekk on tugevalt mõrkjas ja pisut keelt parkiv.

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga rüübe, milles nisuõllest oodatav leebe hapukus on kadunud humalate mõrkjuse ja suitsu varju.

#9
Tootjainfo: "EBC 13,3 IBU 36, sisaldab ameerika sortide Columbus, Citra ja Amarillo humalaid, alkohol 5.34% vol"

Valge vaht täidab pool klaasi, mis muutub tasapisi hõredaks, kuid on kahest eelmisest püsivaim. Õlle värvus - uduselt kuldoranž. Aroomis domineerib suits, mille alt aimdub karameljat magusust.

Esmamekk on keskmisest suts kergem ja leebelt magus-hapukas. Keskmaitses segunevad hapukas-mõrkjad tsitrusenoodid ja suitsune põhitoon. Lõppmaitse on mõnusalt kehakas ja magus-hapukas ning õrnalt vürtsikalt särtsakas. Järelmekk on kerge ja karge, mõõdukalt suitsune, värskendav ja kodune.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga väga mõnus suitsune rüübe.
---------------

Üldistatult - Gambrinuse lemmik oli #9 oma parima maitsetasakaalu ja meeldiva täidluse tõttu. #8 kiskus pigem humalase berlineri kanti, ja sellest kolmikust oli #7 kõige neutraalsem.

Thursday, November 13, 2014

Backwoods Bastard


Backwoods Bastard (Founders, USA) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Liigimääratlus: scotch ale aged in oak bourbon barrels. Ratebeeri hinnangul 100 punkti!!!

Tootjainfo: "Big and delicious for your ’perty mouth. Expect lovely, warm smells of single malt scotch, oaky bourbon barrels, smoke, sweet caramel and roasted malts. A bit of earthy spice and a scintilla of dark cherries. It’s a kick-back sipper made to excite the palate.
50 IBU"

Väike õlakas pudel, sildil keegi Gandalfiga väga sarnlev puuraidur. Kreemikas sõrmepaksune vahukiht kaob küll kiirelt kirmeks, kuid see-eest haakub tugevalt klaasiseintele. Õlle värvus - sügav rubiinpunane.

Aroom ... jjjaaaaa ... juba poole meetri pealt on tunda tammevaadi imetegevat toimet ... seda raskelt õilsat, sametist ja puidust väärikust oleks keeruline mitte märgata. Ja kui te veel oma vääritu nina sellesse klaasi torkate ... siis te saate aru miks mõni asi on lihtsalt KOLM KORRUST KÕRGEMAL kui teine. No lihtsalt sünnipärase väärikus ja hea lastetoa tõttu mõjub mõni tegelane aadlikuna ka siis, kui ta üritab inkognito külakõrtsis mugavat äraolemist otsida. Portvein, šerri, metskirss. Tamm. 

Esmamekk on raske. No lihtsalt ja väärikalt raske nagu kullakang. Ja magus-hapukas kui šerri või ploominalivka. Väärikas ja aeglane.

Keskmaitse. Oehh. No mis ma nüüd tegema pean? Uusi sõnu leiutama??? No kuidas kirjeldad täiust? parim odravein, mis on näinud bourbonivaati, maitseb alati erakordselt. Mingid ühisjooned ju ikka on - koorevenis, pumat ja valge šokolaad. Aga ikka ja ja alati erakordne. Seekord on meie aadlik avastanud endas ulja ja suuremeelse joone. Visates laiaäärelise kaabu peast, teatab ta kõlaval häälel - täna teen mina kõigile välja! Oi seda mürgilt, mis nüüd lahti läheb :)

Lõppmaitse (ehkki ei tahaks rääkida mingist lõpust) paneb külarahva rõõmust rõkkama, sest lauale kantakse tolmunud pudeleid parima veiniga, mis muidu saksakambrisse viiakse ... ja munalikööri, mis kõrtsmikuproua enda kindla lemmikuna alati leti all leida on. Kuskohast aga kõrtsmik võlus välja vaagnatäie kuivatatud viigimarju, mida takused taadid nüüd ettevaatliku vaimustusega maitsevad? 

Järelmekk leiab meie härrasmehe juba küla vanemate meeste juturingist, kusjuures aadlimees tunneb taaskord, et nende taatidega on tal lahedam ja hubasem aega veeta kui kõvakstärgeldatud poolpeerudega, kes tavaliselt ballide ajal end külje alla poetavad ja vaimuvaeselt üritavad tsitaatidega üksteist üle trumbata. Ah et kuidas see maitseb? Minge metsa, proovige ise ... no kurrrradime hea on noh! Gambrinus tunneb end hetkel nii võlutuna, et ei vaevu isegi sõnu otsima. 

Raskelt elegantse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kleepja paletiga, magusakas-hapukas-kreemikas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-hapukas-kreemika maitsega GENIAALSELT HEA LUKSUSRÜÜBE! Oima'ivõi, no sinder ja sunder kui sulnis see klaasike on! Muahh!! Parim klaasitäis night-cup'iks. Või kaheks. Sest vaat üle kolme läheb asi käest ära. Parimal moel :)
--------------
pilt isetehtud

Centennial IPA


Centennial IPA (Founders, USA) pdl 0,33 l. alc 7,2 %vol. Liigimääratlus: IPA. Ratebeeri hinnangul 99 punkti!!!

Tootjainfo: "Selected as a benchmark for the Beer Judge Certification Program used in all American based beer judgings. Centennial IPA has quickly become the IPA of choice. Pour yourself a pint of this complex flavorful ale and bask in the frothy head’s floral bouquet. Relish the immense citrus accents, achieved by the abundance of dry hopping. This ale’s sweet, malty undertones balance the hop character with a finish that never turns too bitter.
65 IBU"

Lihtne õlakas pudel, sildil draakon ja inglid. Valge vaht täidab pool klaasi, olles väga püsiv ja kenasti klaasiseintele vahupitsi jättev. Õlle värvus - kirkalt pruunakasoranž.

Vängelt intensiivses aroomis kuhjuvad segiläbi põlvekõrgused mereäärsed adruvallid, soolakas meri, mango ja ananass, kiivi ja papaia.

Esmamekk on keskmisest ehk vaid suts raskema kehaga ja mahedalt magusakas. Keskmaitse naerab esmamulje üle, ujutades keele üle vaiguse ja mahlase mõrkjasmagusa vaabaga, milles turritavad männiokkad ja ananassikonksukesed. 

Lõppmaitse mähib keele raskepäraselt luksuslikku mürri ja viiruki sisse, meenutades laulval palvetajahäälel kaugeid maid ja suursuguseid valitsejaid, vapraid sõdalasi ja seni ikka veel elus olevaid draakoneid. See on lugu- ja meelespidamist vääriv bukett, kus segunevad kõik baasmaitsed oivaliseks harmooniaks, jättes põhirolli siiski mõrkjasmagusale troopikale. 

Järelemekk mõjub pika ja põhjaliku sissevaatena seedermänni ja ananassi ristamise katsetesse ... tulemus on muljetavaldav ja võimas. 

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magus-mõrkja buketiga MEGATASANDI RÜÜBE, mis väärib kindlasti täitma näidis-IPA rolli. Nii veider kui see ka pole, siis hetkel tunduks hea mõte siia kõrvale pakkuda tšillipähkleid ... neid kleepjaid magus-vürtsika koorikuga ... tühja neist pähklitest, aga see magsu vürtsikus võimendaks käesoleva IPA orgastilise tasemeni!
------------
pilt isetehtud

Valge hooaeg

Valge hooaeg (Manilaiu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Liigimääratlus: saison witbier.

Tootjainfo: "Belgia stiilis nisuõlle virre on kääritatud metsikuvõitu pärmiga, tulemuseks on värskendav rüübe, kus käärituse, koriandri ja greibi koore vürtsikus maitsemeeli ergastavad.
IBU 16"

Väike lihtne pudel, malbe must-valge sildikujundus. Valge sõrmepaksune vahukiht on hõredapoolne, kuid siiski üsna püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne.

Aroom on mõnusalt omapärane, siis seguneb saisoni hapukas vürtsikus ja koriandri vaigust mõrkjus, sekka näpuga linnaste magusust.

Esmamekk on kergepoolne ja magus-hapukas. Keskmaitses asub alguses domineerima lausa karameljas magusus, siis tuleb esile hoopis teisest maailmast pärist hapukas-mõrkjas mandariinimahla meenutav toon. Lõppmaitses tuhiseb keelel ringi taas koriandri vaigune tuuleliil, vedades endaga kaasa magusmõrkjaid puuviljaseid keeriseid. Järelmekk on kerge ja särtsakas, pehme ja karameljas ... lustlik ja hell justkui armunud noor näitsik.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürstika buketiga übertasandi rüübe. Kerge ja seejuures superdjalt maitseküllane. Soovitaks pakkuda vastuvõtujoogina šampanjeri asemel.
-------------
pilt isetehtud

Wednesday, November 12, 2014

Dirty Bastard Scotch Ale


Dirty Bastard Scotch Ale (Founders, USA) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Liigimääratlus: scotch ale. Ratebeeri hinnangul 98 punkti!!

Tootjainfo: "Founders flagship beer. Dirty Bastard is an absolute beautiful beer to behold. Dark ruby in color and brewed with ten varieties of imported malts this beer continuously lives up to its reputation as a bold and powerful ale. Dirty Bastard is complex in the finish with hints of smoke and peat paired with a malty richness, finalized with a good bit of hop attitude. This beer “ain’t fer the wee lads”
50 IBU"

Väike õlakas pudel, sildil irvitav habemik :) Kreemikas sõrmepaksune vahukiht on tugev ja püsiv. Õlle värvus - kirkalt kirsipunane. Aroom on raskepoolne, veinine ja karaskine, iiriskommi ja kõrvetatud suhkru taoline.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja jõuliselt magus-hapukas. Keskmaitse mõjub väga meeldivalt ja samal ajal karmipoolselt, veiniselt ja otsekoheselt, krobeliselt ja tammiselt. Lõppmaitses seguneb vürtsikas magusus pähklise õlise mõrkjusega. Järelmekk tallab juba purjus meremehe kombel hoolimatult su keelel, vajutades tammetõru-mõrkjaid jälgi ja puistates taskutest kaugeltmaalt toodud vürtsikaid komme, mis maitsmisel meeled sassi ajavad ... misasja need merekarud ikkagi maale toovad, mh-ah?

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseeritud ja õrnalt õlija paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga oivaliselt raskepoolne, röntsakas ja taktitundetult rohmakas übertasandi rüübe ... aga mille eest teda ka hinnatakse. Suurepärane vahejook enne raskemat lihakamakat.
---------------
pilt isetehtud