Sunday, June 30, 2019

Hämarik


Hämarik (Põhjala / Other Half, Eesti / USA) pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Baltic" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb "Porter - Baltic Imperial / Double" ja 3,93 punkti.

Tootjainfo: "Collaboration with Other Half. An Imperial Baltic Porter brewed with rye malt, Tahitian vanilla beans and Brazilian coffee. Translation: The Dusk
IBU 40"

Väike lihtne pudel, sildikujundus läheb üha ebamäärasemaks ja jälle kord häirivalt sarnaseks teistega, sedakorda "oranži seeria" siltidega. Tumepruun vaht täidab kolmandik klaasist, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - muuuuust!

Aroom. Hmmmm. Seda peab kohe mitut puhku nuusutama, lähenema eri kiirustelt ja eri nurkade alt. Hapukas kohvi ja mõrkjas-magus vanilje on kõik kenasti olemas. Kui aga alguses ja kiiiiiruga sisse pahistada, siis torkab alkohol. Lastes aga klaasil veidi siestat pidada ja siis aegamisi lõhna luristades tunned biskviiti ja kookost ja leivakoorikut.

Esmamekk on raske ja torkiv. Alkohol ei varja end kuigivõrd, vaid järab keeleotsa nagu mänguhoos kutsikas ... sihuke suurevõitu kutsikas, kes päris hästi ei taju oma jõudu.

Keskmaitse on magus ja hapukas, röstine ja ploomine, kõrbenud rosinate ja kärsatatud stritsi šokolaadivaaba taoline.

Lõppmaitse - kõrbemaminemise äärele jõudnud ploomirohke leivasupp vaniljega. 

Järelmekk. Ööraskuses särav kookosmoos. Rummis leotatud rosinad. Rummis leotatud rosinatega tehtud leivasupp, kus rosinaid ja rummi on palju ja leiba vähe.

Väga raske paletiga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlise paletiga, mõrkjas-magusa-mõrkjas-hapukas-magusa-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-magusa-hapukas-mõrkja buketiga Ülevõllikas. Rämeraske rsk. Raskeltjoodav ja noorepoolne. Aasta pärast räägime uuesti!
---
pilt uuesti

Slap & Smack


Slap & Smack (Kingpin / Genys , Poola / Leedu) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 49 punkti. Untappd ütleb "IPA - American" ja hinnang 3,34 punkti.

Tootjainfo: "Slap & Smack is an extreme experience of heavily hopped beer to please the fans of strongly bitter brews. From the first sip you will feel the hit of a hop bitterness, and the clean malt profile and dry finish will strengthen and extend the sensation."

Keskmist kasvu pudel, pruulikoja tunnussiga on seekord kõva kõrvakiilu saamas. Erkvalge vaht täidab pool klaasi, püsib kaua ja haakub kenakesti ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne.

Aroom on suisa VÄGA meeldiv, karamelline, heinane, vaigune, kuivatatud virsikute ja papaia kontsenraadi moodi lõhnav.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukamaks, rauarohkeks, kuivatatud maasikate ja teelehe seguseks. Lõpmaitse omandab aga tuhmi, kartongise ja õrnalt suitsuse oleku. Järelmekis see suitsune vine tugevneb, keelepärale jääb närbuva muru nätsket magusust ja kummeli ning nõgese tee liiga pikalt seisnud tõmmise maitsejälg.

Keskmise kehaga, üle keskmise karboniseerunud ja veidi kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga kahetine rüübe. Lõhna eest ütleks peaaegu et "mega" ... aga maitse on üsna keskpärane ning pigem surema hakkavate humalate kui värskuse järgi mekkiv.
---
pilt isetehtud

Rye Aye Captain


Rye Aye Captain (Pump, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Specialty Grain-Rye/Roggenbier" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Rye Beer" ja 2,98 punkti

Tootjainfo: "Loral humalatega pruulitud kerge New Englandist rukki laager"

Väike lihtne pudel, sildil rukkikapten :) Valge vaht täidab ligi poole klaasist, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - hämuselt tumekollane. Aroom on üsna meeldivalt magusakalt mahlane, kuid ei rukkile omast ega ka laagri enda toone ei suuda tabada.

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub hapukamaks ... noooh tinglikult võib sellele ju külge panna sildi "rukkilik". Lõppmaitse omadab aga kummalise roostese varjundi, mida ei oska siduda ei rukki, ei laagri ega ammugi mitte "NE" koostisosaga. Järelmekk on hapukas ja tuhm, raudpanges seisnud vee maitsega.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga arusaamatu rüübe. Lõhn on isegi päris meeldiv, aga jook ise liigub kuhugi "unterbier" poolele.
---
pilt isetehtud

Saturday, June 29, 2019

Cowboys From Hops


Cowboys From Hops (In Peccatum, Hispaania) prk 0,33 l. alc 8,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "IIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang 72 punkti. Untappd ütleb "IPA - Imperial / Double" ja 3,75 punkti

Tootjainfo: "American Imperial IPA brewed with Summit, Simcoe and Citra hops.
IBU 180"

Väike purk, sildil kaks kolpa. Valge vaht täidab 4/5 klaasist ja püsib väga kaua, haakudes ka tiheda pitsmustriga klaasiseintele. Õlle värvus - õrna teralise hõljumiga kuldne. Aroom on raskelt puuviljane, üleküpsenud mango ja maracuja mõrkjas-magusa ja õrnalt lääge noodiga.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja mõrkjas-magus, vaigune ja puuviljane. Keskmaitse võtab vürtsikama jume, keelekülgi kõditab mõrkjas ja karge värskus. Lõppmaitse on magus, veidi nätske, mango ja ananassi taoline, segatuna seedermänni vürtsikas-magusa vaiguga. Järelmekk ilmutab hapukamaid, puuviljasemaid ja marjasemaid noote, jätkates aga samas ka mõrkja ürdise vaiguse tasandiga.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-hapukas.mõrkja buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Sihuke isasepoolne IPA, mille 180 IBU on suurepäraselt tasakaalustatud. Mõnuga joodav kraam, kuid seda siiski humalapeadele.
---
pilt isetehtud

Call Of Cthulhu


Call Of Cthulhu (In Peccatum, Hispaania) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Strong Ale - American" ja hinnang 77 punkti. Untappd ütleb "Red Ale - Imperial / Double" ja 3,68 punkti

Tootjainfo: "Brewed with Galaxy and Equinox hops. Double dry hopped with Galaxy.
IBU 90"

Väike lihtne pudel, sildil kolekoll :) Tumekollane vaht täidab pool klaasist ja püsib kaua, haakudes üsna kenasti ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt punane. Aroom on mõrkjas-hapukas, veidi metalline ja karamelline, kuivatatud kibuvitsa ja vaarikate segune.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-mõrkjas, karamelliselt marjane. Keskmaitse on hapukas, roostene ja röstine, puidune ja rauarohke. 

Lõppmaitse ... hmm ... kas nii võiks maitseda roostetanud maasikas?  Vürtsikas-hapukas ja tugevalt roostene. Järelmekk toob juurde pisut toorest kakaomekki, justkui järaks 90%st mõrušokolaadi.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. "Imperial red ale" - võta või jäta, sihuke ta ju olema peabki. Aga noh kuidagi moodi eriliselt nautida seda kah ei oska.
---
pilt isetehtud

Rhubarb Pai


Rhubarb Pai (Pump, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer - Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Sour - Other" ja 3,75 punkti

Tootjainfo: "Magushapu kerge kaneeliga rabarberikoogiõlu, mis teeb kõigil nautlejatele pika pai."

Väike lihtne pudel, sildil suvine beib. Sentimeetrine valge vahukihtpole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne kollane. Aroom paneb naeratama - no ongi rabarberikook! Rabarber ja kaneel ja biskviit ja kõik mis vaja!

Esmamekk on üsna tugevalt hapukas, isegi üllatavalt hapukas, sest lõhn ennustas pigem midagi magusamat. Keskmaitse on kaneeline ja õunane ... või siis rabarberine ... või siis ikkagi õunane? Lõppmaitse muutub veidi lamedaks, rabarberikisselli või isegi -morsi taoliseks, karbo kaob keelelt kuhugi ära. Järelmekk on hapukas ja vähese mõrkjas-kuiva alatooniga.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Rabarberikoogi efekt on õnnestunud päris ehedalt pudelisse panna ja selle eest peab kiitma. Vähene karbo aga muudab suutaju lamedaks ja jätab osa võimalikust elamusest tabamata.
---
pilt isetehtud

Friday, June 28, 2019

Lost Room (Heaven Hill Bourbon BA)


Lost Room (Heaven Hill Bourbon BA) (Sori / Voodoo, Eesti / USA) pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Baltic" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb "Porter - Baltic" ja hinnang 4,21.

Tootjainfo: "Heaven Hill Bourbon Barrel-Aged Imperial Baltic Porter brewed together with the amazing Voodoo Brewery (PA, USA)."

Väike lihtne pudel, litter-sädelev eputav sildikujundus. Sõrmepaksune pruunakas vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - sünkjalt süvapunane.

Aroom. Huvitav miks, aga ajus kõlab suurte tähtedega "röstitud kookos", ehkki seda siin ju pole! Ago no näe, aju võttis endale pähe (aga kuhu ta siis veel peaks võtma, kas pole?) suuuuuure Bounty!

Esmamekk. Magus. Magus ja hapukas ja röstine ja ilus ja mahlane. Aga raske! Raske ja meeldiv. Dessertlev.

Keskmaitse. Šokolaad. Kookos-šokolaad. Suuuuuur Bounty! Bounty-liköör. Paras pakkuda end aadlidaamideks tipsutanud prouadele. Koos kookosküpsistega.

Lõppmaitse. Magusmõru. Ploomiplönn šokolaadis kookose täidisega. Mõrumagus. Dessertoorium.

Järelmekk. Šokolaadiliköör. Kookosnaps šokolaadikommis koos konservkirsiga.

MEGA! Ülivõimas. Maiasmokaõlu. Dessertlaev (vt dessantlaevatäis desserti). Pakkuda koos mõrumast mõruma šokolaadi ja maasikatega.
----
pilt isetehtud

Danish Hustler


Danish Hustler (Sori / Amager, Eesti / Taani) pdl 0,33 l. alc 10,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA - Imperial Hazy / NEIPA" ja hinnang 54 punkti. Untappd ütleb "IPA - Imperial / Double New England" ja hinnang 3,65.

Tootjainfo: "Triple New England IPA brewed together with Amager Bryghus. Massively double dry-hopped with Yellow Sub, Cashmere, Mosaic and Mandarina Bavaria. Extreme and fruity flavor profile filled with apricot, orange, mandarin and lime."

Väike lihtne pudel, sildil vanamoeline kraade. Kollane  pöidlapaksune vahukiht püsib üsna korralikult ja haagib end ka veidi klaasiseintele. Õlle värvus - õige pisukese uduvinega kuldpruun. 

Aroom. Oimõmmm. See on sedasorti humalaraskus, mida vanale Gambrinusele hirmsasti meeldib nuusutada. Sihuke vaigune ja heinane ja puuviljane ja seda kõike on hirmuskolepalju!

Esmamekk on raske kehaga ja alkoholisoe, magus ja vürtsikas, vaigune ja ürdine, veidi puidune ja ülemäära kuivatatud virsikute noodiga.

Keskmaitse on siirupjaselt raske, tihke, rämevaigune, vürtspiprane, okspuidune. Sellega võiks vabalt verandalaudu võõbata putukatõrjeks.

Lõppmaitse. Rämeraske. Virsikukontsentraat rummi ja muskaatpähkliga. Mõrumagus. Tööstuslik.

Järelmekk. Või-või-kus-kurat. Raisk, see on räntsakas ja rohmakas ja juhmakalt võimas.

Friigikas. Räme. Robustne. Raspeldav. Ma ei tea, mida ja miks ja kas mõtlesid need pruulmeistrid, aga NEIPA'ga pole siin mitte halligi pistmist. AGA!!! See-eest on see üks ülevõlli ropp kolmekordne IPA. 
---
pilt isetehtud

Unleash The Beast


Unleash The Beast (In Peccatum, Hispaania) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Berliner Weisse" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb "Sour - Berliner Weisse" ja 3,39 punkti

Tootjainfo: "Berliner Weisse with blackberries"

Väike lihtne pudel, sildil vaarikad ja põõsasmurakad. Kollakas hõre vaht täidab enamik klaasist kuid kaob kiirelt ja jäägitult. Õlle värvus - hämuselt tumekollane. Aroom on hapukas ja jogurtine, veidi käärivate marjade noodiga.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas. Keskmaitse on kahjuks lame, ilma karbota ja hapukas-magusakas. Lõppmaitses hakkab see lamedus ja lapikus juba häirima ja lahja askorbiinine hapukus muutub igavaks. Järelmekk jätkab sama lamemaalikult ja ühetooniselt.

Kergevõitu kehaga, alakarboniseerunud (kogu karbo kaob koos ülemäärase vahuga), monokroomselt igav rüübe. Põõsasmurakat ei oska siit küll ära tunda
---
pilt isetehtud

Tuesday, June 25, 2019

Albert The Great Batch #2


Albert The Great Batch #2 (In Peccatum, Hispaania) pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Stout - Imperial" ja hinnang 40. Untappd ütleb "Stout - Imperial / Double" ja 3,78 punkti

Tootjainfo: "Cinnamon Roll & Chocolate Chips Cookie Stout, two of our favourite sweets to go, together in a bottle
IBU 55"

Väike lihtne pudel, väärikas must-kuldne sildikujundus ja vahakaelus loovad kõrgendatud ootuse. Kollakas-pruun täidab üle poole klaasist ja püsib mõnda aega. Õlle värvus - must. 

Aroom valmistab esimese hooga pettumuse - kaneeli ja šokolaadi ootus jookseb alul üsna tühja, selle asemel on vaid vähese alkoholise vinega magusus. Kui aga piiiiikalt ja aegamisi sisse hingata, avaneb sootuks teine pilt - lubatud toonid on olemas, kuid nende kuulmiseks peab ise vagusi olema ja mitte liiga suure hooga oma nospliga sissepoole mühistama.

Esmamekk on raske ja magus. Raske ja vürtsine ja tummine ja maitsetihe sellisel määral, et võtab keeleotsa veidi tuimaks. 

Keskmaitses ilmub keelele kummaliselt gaasiline kihelus ja suu täitub mullivahuga ... harjumatult hiline karboniseerung sellise kanguse ja tihkusega joogi juures.

Lõppmaitse on mõrkjas-magus, tugevalt röstine, kaneeline ja šokolaadine ... kõik see mis lubatud, tõstetud veidi alkoholise pjedestaalile ja kaetud magus-kõrbenud vaabaga.

Järelmekk muutub hapukamaks, kuivatatud-kõrvetatud pohlade taoliseks, kõrbemamineva šokolaadistritsli kooriku ja jõhvikatega tehtud piparkookide (??? kas see on hea mõte) vahepealne.

Väga raske kehaga, ülekarboniseerunud ja õlija paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magus-hapukas-vürtsika-magusa buketiga omamoodi põnev rüübe. Ülekarbo segab joogist päris täpselt aru saamist, kuid omanäoline ja ehk seetõttu ka meeldejääv kraam ikkagi. 
---
pilt isetehtud

Osprey's Baltic Adventure


Osprey's Baltic Adventure (Sori / Horus, Eesti / USA) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - White" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - White" ja hinnang 3,75.

Tootjainfo: "American Osprey has landed - in Tallinn! This White IPA is a collaboration brew with Horus from Oceanside, California. Horus is also known for making the best White IPAs in the world so we based this to the famous Osprey’s Fresh Catch recipe. Thus heavily hopped with Citra and Mosaic, and brewed with a mixture of Belgian and New England yeast strains."

Väike purk, sildil sinakais-lillakais toonides metsiku lääne looduspilt. Valge vaht täidab pool klaasi, kuid kaob kiirelt. Õlle värvus - häguselt kollane. Aroom on magusakas-vürtsikas, puuviljane ja veidi krõbelev. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas ning segumahlaselt puuviljane. Keskmaitse muutub mõrkjamaks ja hapukamaks, mahlaseks ja kuivaks. Lõppmaitse on huvitavalt mahlane ja veinine, veidi kuivem ja vürtsikam. Järelmekis saavutab vürtsikas õhetus juba valge pipra ja aniisise segaelamuse.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERtaseme rüübe. Väga huvitav ja mitmemõõtmeline vürtsikas elevus koos nisuse pehmusega annab mõnusalt meeldiva elamuse.
---
pilt isetehtud

Ganz Besonders


Ganz Besonders (Amager, Taani) pdl 0,33 l. alc 4,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Berliner Weisse - Flavored" ja hinnang 86 punkti. Untappd ütleb: "Sour - Berliner Weisse" ja 3,66 punkti.

Tootjainfo: "Raspberry Berliner Weisse - first brewed for the Copenhagen Beer Celebration 2016.
IBU 22"

Väike lihtne pudel, sildil roosa võlurinna. Sõrmepaksune roosakas vahukiht kaob kiire kihinaga. Õlle värvus - kirkalt roosakas-punane. Aroom on sama roosa, magusakas-hapukas, mahlane ja vaarikane.

Esmamekk on kerge kehaga ja surtsakalt hapu. Keskmaitse muutub veidi magusaks, üle keele libiseb jogurtine noot ... ja huvvvvitav küll, miks aju genereerib siia juurde kerge kama varjundi? Lõppmaitse lisab sutsukese vaarikaseemnete mõrkjat parkivat olekut. Järelmekk on hapukas, kuiv ja väga kosutav.

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-magusakas-hapu-mõrkjas-hapu buketiga VÄGA hea taseme rüübe! Kerge, samas maitseküllane, kosutav ja janupeletav! Fantastiline suvejook, tõsi küll - paljudele võib ta suts liiga hapu tunduda. Miks ma ei ütle "über"? Aga selle pärast, et vaarikat ennast ei oska sirgjoonelise askorbiinise hapu seest kuigi selgelt tabada ... ning see veider kama-maitseline tajuhäire kummastab. 

Monday, June 24, 2019

Marquis


Marquis (Kingpin / Genys , Poola / Leedu) pdl 0,33 l. alc 12,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Mead - Braggot/Hopped" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb "Mead - Braggot" ja hinnang 3,63.

Tootjainfo: "Marquis is a dark braggot, a dark strong beer brewed with a large share of honey. Pleasant roasted malt notes combine with the mild accents of wildflower honey from the Masurian bee yard. Strong, rich, layered and dessert-like beer. Marquis was brewed in collaboration with our friends from Lithuanian brewery Genys Brewing."

Keskmist kasvu pudel, pruulikoja tunnussiga on seekord paruka ja käsimaskiga. Sentimeetrine pruunakas-kollane vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tume kirsipunane. 

Aroom. Oh seda soojust. Soja, vürtsikat, magusat, rasket soojust. Veidi alkoholine, kuid mõistlikul määral ja seegi on pigem vürtsika sumeduse kattevarjus. Röstine ja veidi kohvine. Kakaone ja rummine. 

Esmamekk on raskepoolne ja magus, vürtsine ja soe justkui tulease suveõhtuses mõnulevas aianurgas. Keskmaitse on tugevalt röstine, karamelline, dessertlik, karamell-kisseline, tumedate rosinate ja lagritsa küllane.

Lõppmaitse. Tihke. Röstine. Leivane. Unine. Mõnune. Rahulolev ja omaette ümisev, meenutav ja uudistav. See hetk, kui päevavalgus murdub ebamääraseks helenduseks äraõitsenud karikakardes ja lõkkesöed miilavad ürgse sõnumiga, muutes su pilgu unelevaks ja mõtted laisaks.

Järelmekk. Kohviküpsis röstipannil. Viigimarjad grillvardas. Vaikne jutt muru mööda sosisklemas kui siil põõsais. Tahaks sest ilust fotot teha, kuid ei viitsi. Liiga hea.

Raske, isegi väga. Sametine, isegi väga. Röstine, isegi väga. Tume kohvi-viigimarja braggot. Ebatüübiline. ÜBERTASEMELINE!
---
pilt isetehtud

Fourchette


Fourchette (Steenberge, Belgia). pdl 0,33 l. alc 7,5 % Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale - Strong Pale" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Belgian Tripel" ja 3,67 punkti

Tootjainfo: "A multiple-grains triple with Saaz and Spalt hops, brewed for the Ghent culinary, yearly event Fourchette."

Väike lihtne pudel, elegantselt mõjuv must-kuldne sildikujundus. Erkvalge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib väga kaua, haakudes ka mõningase pitsjäljena klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom - no puhas belgia klassika - helekommisuhkur, kuivatatud heledad puuviljad ja kerge vürtsine värelus.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse muutub nätskemalt magusaks ja mõnusalt vürtsikaks, justkui oleks heledaid viinamarju veeretatud muskaatpähkli ja rosepipra purus. Lõppmaitse annab juurde hapukama noodi, mis meenutab kuivatatud virsikuid ja samas pargib vähese mõrkjas-vürtsika särinaga keelekülgi. Järelmekk on magusakas-vürtsikas, dessertlik ja mõnuga joodav.

Keskmisest suts kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-vürtsikas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga Übertaseme rüübe! Puhas belgia klassika, rõõmu ja mõnuga ja ohtlikult kergelt joodav.
---
pilt isetehtud

WRCLW Pils


WRCLW Pils (Stu Mostów, Poola) pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pilsener / Pils / Pilsner" ja hinnang 37 punkti. Untappd ütleb: "Pilsner - German" ja 3,42 punkti

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "Bottom-fermented beer with light straw color. Maltiness is counterbalanced by the herbal aromas of German hop varieties. Classic Pilsner for every occasion.
IBU 35"

Väike lihtne pudel, sildil geomeetriline habemik :) Erkvalge vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on lihtne ja linnaseline. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub mõrkjamaks, toorepoolseks ja linnastamata viljaterade sarnaseks. Lõppmaitse tõstab mõrkjuse kõrvale hapukas-magusaka tasakaalustava külje. Järelmekk on hapukas-mõrkjas ja kauakestev, pikkamisi tuleb esile ka saksa humalate vürtsikas noot.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Hea taseme rüübe. Üsna klassikaline pilsner, aga meelde ei jää kah millegi poolest.
---
pilt isetehtud

Saturday, June 22, 2019

Black Inverno


Black Inverno (In Peccatum, Hispaania) prk 0,5 l. alc 12,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Stout - Imperial" ja hinnang 86. Untappd ütleb "Stout - Imperial / Double" ja 3,86 punkti

Tootjainfo: "After the success got by INVERNO, collaboration between Malte and In Peccatum, both evil minds joined to create the most savage Imperial Stout ever known. This Imperial Cocoa Coffee Smoked Rye Stout of 12% ABV is the thickest and darkest beer you have ever imagined, brewed with cold brew Arabica coffee and pure cocoa, beside of a lot of evilness... "

Väike purk, sildil kitsekolbaga naisolevus. Pöidlapaksune pruun vahrt pole küll kuigi püsiv, kuid haakub kena ja ühtlase vahurandina klaasiseinale. Õlle värvus - kirkalt, aga sünkjalt sünkjas-must.

Aroom - väga röstine. No kohe VÄGA röstine. Mustmõru šokolaad. Ei tea, kas šokolaadi saab röstida?

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas-mage??? Huvitav, kas see on see ülemäärase rösti efekt, mis on imp.stoudile omase magususe nii maha raspeldanud?

Keskmaitse - hapukas röst. Röstitud lagritsašokolaad. Röstitud pihlakad. 

Lõppmaitse. Röstitud mustikad. Röstitud aroonia. 

Järelmekk. Alles keelepära annab soojustundega teada alkoholist, kuid seda pole maitses absolutselt tunda.

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mage-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-hapuka buketiga kentsakas rüübe. No kohe ikka väga veider, kuidas see röstiga liialdamine on ühest küljest ära söönud keha ja teisalt ära peitnud ka alkoholi. Kerge iiiri stoudi kuupitõstetud versioon.

Baptist Blond


Baptist Blond (Steenberge, Belgia). pdl 0,33 l. alc 5,0 % Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale - Pale / Golden" ja hinnang 23 punkti. Untappd ütleb: "Belgian Blonde" ja 3,07 punkti

Tootjainfo: "Aroma: Malty and spicy
Flavour: Slightly bitter, full-bodied
Finish: Smooth"

Madal matsakas pudel, silt igavalt lakooniline. Erkvalge vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on magusakas ja õrnalt kommisuhkrune, lõhnates toore teravilja järgi.

Esmamekk on kerge ja vesisevõitu. Kesmaitse on mõrkjas, maitses jälle toored viljaterad. Lõppmaitse muutub veidi hapukamaks ja ühtlasi kummaliselt mõruks. Järelmekis ilmneb veider kare ja toores mõru toon, mida lõpuks tuleb päästma vürtsikas sära.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrku-hapukas-vürtsika buketiga kesine rüübe. Toidu kõrvale joogiks pole ju vigagi, aga omaette nautimiseks ei sobi see mitte.
---
pilt isetehtud

Baptist Wit


Baptist Wit (Steenberge, Belgia). pdl 0,33 l. alc 5,0 % Ratebeeri liigimääratlus: "Witbier / Belgian White Ale" ja hinnang 24 punkti. Untappd ütleb: "Witbier" ja 3,32 punkti

Tootjainfo: "Aroma: Spicy
Flavour: Refreshing notes of coriander and orange peel
Finish: Mild bitter"

Madal matsakas pudel, silt igavalt lakooniline.Erkvalge vaht täidab 4/5 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - hämuselt helekollane. Aroom on ehedalt nisuline, hapukas ja värske, õrn koriandri vine lisab mõnusat vaigust tooni.

Esmamekk on keskmise kehaga, siidine ja magusakas. Keskmaitse muutub veidi hapukamaks ja apelsinikoore eeterlikud õlid annavad head troopilist puudutust. Lõppmaitse vürtsikas koriandrine nägu on nii selgelt belgialik, et paneb kiitvalt noogutama. Järelmekk on hapukas-magusakas ja ehk tiba veidi läilavõitu.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-hapukas-vürtsikas-hapukas-magusa buketiga Väga hea taseme rüübe. Stiilipuhas witbier, ehk vaid tiba liiga magus.
---
pilt isetehtud

Friday, June 21, 2019

Gulden Draak Imperial Stout


Gulden Draak Imperial Stout (Steenberge, Belgia). pdl 0,33 l. alc 12,0 % Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang 88 punkti!! Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 3,78 punkti

Tootjainfo: "Dark tripel beer with a slightly fruity aroma
Colour: Amber with caramel-coloured head
Aroma: Fruity aroma with slightly sweet flavour
Flavour: Smooth and slightly sweet flavour
IBU 65"

Väike matsakas pudel, kogu pudelit kattev efektne must-punane kilesilt. Tume, kollakas-pruun vaht täidab 3/4 klaasist ka püsib üsna kaua, haakudes ka kenakesti klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt küps tumepunane.

Aroomis on esiplaanil mõrkjavõitu röst, selle taga aga iseloomulik belgia tumeda kommisuhkru taust. Noh umbes nagu vana tuttav, kes on ette tõmmanud maski, kuid jääb sinu jaoks siiski selgelt äratuntavaks.

Esmamekk - raske, magus-mõrkjas, röstine ja karamelline, huvitavalt kuiva nüansiga, veidi keeleotsal tantsiv.

Keskmaitse - külluslik ja täidlasepoolne, mingi veidra tajuhäire tõttu kontsentreeritud koolajooki meenutav (kuskohast küll sellised lollid mõtted tulevad?), leivane ja kaljane.

Lõppmaitse - ploomikonserv portveiniga. Kreeginaps ja šokolaad. Õhtune vaikus, mis on täis ritsikaid. 

Järelmekk. Õpetatud ja hillitsetud vestlus, mõtisklus ja vagaelu. Ei, need sõnad ei käi selle õlle kohta. Sest siit kostab pigem puksuvat naeru ja sõbralikku nöökamist.

Vana Gambrinus saab suurepäraselt aru, miks belgias on nii palju toimivaid mungakloostreid. No kuulge, kui neid nii head õlut mõistetakse teha, siis tasub ju täiesti kaalumist sinna asumine, kas ei? Jah, tõsi küll, imperial stoudiga stiilipuhtuse mõistes on selline nurkmine puudutus. Ma arvan, et päramine aeg oleks leiutada uus stiilimääratlus "belgian imp.stout", siis saaks siia külge kruvida sildi "Mega!"
---
pilt ise tehtud

Baptist Saison


Baptist Saison (Steenberge, Belgia). pdl 0,75 l. alc 6,5 % Ratebeeri liigimääratlus: "Saison / Farmhouse / Grisette" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Farmhouse Ale - Saison" ja 3,29 punkti

Tootjainfo: "Aroma: Citrus, hoppy
Flavour: Refreshing with a distinct, pleasant bitterness
Finish: Smooth acidic "

Madal matsakas pudel, silt igavalt lakooniline. Kollaka varjundiga vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib kaua, ehkki kõredalt. Aroom on õrnalt magusakas ja ürdine, ehk isegi kergelt kummine. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-hapukas. Keskmaitse on hapukas, veidi vürtsikas, barbarissi ja kuivatatud pihlakate noodiga. Lõppmaitses tuleb esile hele kommisuhkur, vürtsikas lustipidu keelel leiab kuskilt takupõhjast muskaati ja valget pipart. Järelmekk on hapukas, mahlane, limonaadilik, düšessi ja lahja rummikokteili segune. 

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magus-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusaka buketiga VÄGA HEA TASEME rüübe! Seda võtaks kohe suure klaasiga ette, joob mulinal tühjaks, õhkaks õnnelikult ja võtaks teisegi. Ei, see pole midagi erakordset saisonide maailmas, lihtsalt väga hästi esitatud klassika.
---
pilt isetehtud

Talents & Legends: Gamma

Talents & Legends: Gamma (Amager, Taani) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "IPA - Hazy / NEIPA" ja hinnang 75 punkti. Untappd ütleb: "IPA - New England" ja 3,7 punkti.

Tootjainfo: "Talents & Legends is a series of collaboration beers where Amager Bryghus invites some of the finest upcoming talents in the world of beer OR some of the most seasoned and respected legends to come brew with us. Collaboration beers have been an essential part of who we are for many years, and will be so also in the future. Because in this fast developing industry we can and we need to learn from and be inspired by each other, both them young hot-rods and the clever old farts who have been in the industry since like forever. And the good thing about learning in our little world is that it can so easily be turned into a fun day. Gamma Brewing is only a few years old. But in those very few years they have managed to find the secret formula to brewing solid craft beer. Especially their IPAs have been tuned to somewhere near perfection, so today they may very well be the best IPA smiths in the whole of the kingdom. So naturally it had to be an IPA. A great, big thank you to Gamma for brewing with us.
IBU 22"

Väike lihtne pudel, sildil noor ja vana karvik :) Vähene valge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus: mehuselt häguselt kollane. Magus mangolõhn ulatub juba kaugelt ninani. Lähemalt nuhutades kerkib esile ka veidi humalakõrvetuse kirbet vinet, ent see isegi sobitub magus-mehuse põhjaga.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja magus-kirbe. Keskmaitse balanseerib kirbelt hapuka humala üledoosi ja virsikumehu vahel. Lõppmaitse muutub hapukas-mõrkjaks, kuivapoolseks, vaiguseks ja krobeliseks. Järelmekk nihkub aga üsna kenasti tagasi hapukas-magusasse ja keelekülgi parkivasse mangomaailma, pannes päris lõpus keelepära kirbe-vürtsikalt kumama.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-kirbe-hapukas-mõrkjas-kirbe-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Troopilise kenaduse ja ülepingutatult kirbe humalahulluse vahel üsna oskuslikult balansseeriv tegelane, mis küll kenasti kosutab, kuid uut klaasi kiirelt küünitama ei hakkaks.
---
pilt isetehtud

Thursday, June 20, 2019

WRCLW Cherry Eisbock


WRCLW Cherry Eisbock (Stu Mostów, Poola) pdl 0,33 l. alc 10,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bock - Eisbock" ja hinnang 66 punkti. Untappd ütleb: "Bock - Eisbock (Traditional)" ja 3,71 punkti

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "The first beer in the Brewery Brewery is frozen. This amber lager, rich in notes of caramel, toast, dried fruit, was enriched with Polish 100% juice pressed from cherries. All of these aromas were intensified by freezing water and separating its crystals from the concentrated beer. Thanks to this process, we have achieved the effect that is unavailable in the classic method of brewing strong beers.
IBU 48"

Väike lihtne pudel, sildil ... miski mõis? Punakaskollane vaht täidab pool klaasist ja püsib üsna mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt murelipunane. 

Aroom. Oi. Koorekaramell! Võikreem ja kompotikirss. Kirsimoosiga võiküpsis.

Esmamekk on raskepoolne ja toekalt magus-hapu. No sihuke kirsikompoti magus-hapu. Väikese kaldega metskirsi poole.

Keskmaitse muutub röstisemaks ja linnaselisemaks. Väga hea doppelbocki röstpähkel ja tihke biskviit. Pähkliküpsis kirsipovidloga. 

Lõppmaitse. Imeilus. Kaks täidlast kaunitari käsikäes vaatamas koos loojangut. Biskviit ja kirss. No kas pole ilus?

Järelmekk. Kui te arvate, et need kaks ei võiks astuda hõlmik-koosellu koos pähklite, rosinate ja portveiniga, siis olge sel arvamusel. Vana Gambrinus loeb ise sõnad peale ja õnnistab ja kutsub neid kõiki patule.

Rööbiti paiknev isend. Üldmulje MEGA. Jah, liigagi dessert. Jah, ülemäära-ülevõlli-üleilma. Aga vaadake mu noored sõbrad ja muidu pahakspanejad - liialdused on ilgelt head. Seni kuni nad on head, eksju! Et mõnikord ei tee liig liiale liiga.
---
pilt isetehtud

Collusion Course


Collusion Course (Põhjala / AF Brew / Coppertail, Eesti / Vene / USA) pdl 0,33 l. alc 6,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - Sour" ja 3,84 punkti.

Tootjainfo: "Collaboration with AF Brew (RUS) and Coppertail (US).
A double dry hopped sour New England IPA, brewed with lactose and guava
IBU 40"

Väike lihtne pudel, sildikujunduses kaunid suvised-palmilehesed-päikeselised motiivid. Pöidlajämedune erkvalge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom. Unistus troopikast. Unelm puhkusest palmisaarel, bangalolaual kuhjade viisi puuvilju, kolm korda päevas ujumas käimisest ja mõnulevast mittemidagitegemisest.

Esmamekk - hapu ja magus, mõlemat kohe julgelt ja sülega! Sihuke priske punnsuutäis guaaviveini ... kui siukest asja tehakse.

Keskmaitse - mehulik ja vürtsikas, meelitav, suunav ja peibutav. Kõik nooled osutavad rannabaari poole, kus kunagisest menuvideost välja astunud tegelased lambadat tantsivad ... see pole ju ometi päris?

Lõppmaitse. Üleküpsemise äärele jõudnud guaavide veidi pikantne-mätsiv magusus muudab oleku veidi uimaseks ... aga palmisaarel pole unelemine ju halb mõte. Või siis unelemine palmisaarest.

Järelmekk. troooo-trooo-troopika (laulda Himaalaja viisil!)

Mega! Klaasitäis unistust palmisaarest. Põhjamaalasele parim. Tõsi-tõsi ... tõsimeelse IPA'ga pole siin muhvigi pistmist, tegu on supermahlase troopilise unelmaga.
---
pilt isethetud

Mangifera


Mangifera (Buxton, UK) prk 0,44 l. alc 5,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer" ja hinnang 74 punkti!! Untappd ütleb "Sour - Fruited" ja 3,59 punkti.

Tootjainfo: "Session Sour Mango, brewed with mango juice and lactose"

Keskmist kasvu purk, sametise struktuuriga sildil päikeselised toonid. Valge sentimeetrine vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - kirkalt heledapoolselt kollane. Aroom on õrnalt hapukas, jogurtine, kuid meenutab pigem nektariini kui mangot.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas ning puuviljane. Keskmaitse lisab veidi keha ja muutub samas märkmimisväärselt kuivaks ning mõrkjaks. Lõppmaitse on mõrkjas-magus ning nüüd juba kreemisem ja taas jogurtise puudutusega. Järelmekk on magus-hapukas, vähese vürtsika sädelusega ja kuiv.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseernud ja kiuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-hapukas-magusa buketiga HEA taseme rüübe. Mõnusalt hapukas ja mahlane ja puha ... aga lubatud mangot ei leia kusagilt, pigem jooks nagu toorepoolse nektariini mahla.
---
pilt isetehtud

Monday, June 17, 2019

Ekström's


Ekström's (Käbliku, Eesti) pdl 0,5 l. alc 12,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial stout", hinnang 88 punkti. 

Tootjainfo: "Penumbra on tume kui päiksevarjutus ning tema eripära tekitab sinus ühtaegu elevust ja närvikõdi, kui teda uuesti kogeda saad."

Kõigi eelduste kohaselt on tegu Käbliku Penumbra uue versiooni "rebrändinguga", aga kuna too oli üks kurjama hää joogipoolis, siis käime tast uuesti üle. Tõsi küll, mitte omaette hinnanguna, kuivõrd võrdlusena, et kas on midagi teisiti.

Vaht, lõhn ja värvus on kõik identsed. Maitse ka. Noh olgu, ta on pehmem kui poole aasta tagune kirjeldus, mille puhul ma tibakese norisin liigtuntava alko pärast. Nüüd on see kraam aga küps. Umbhästi küps. Kui teil on õnne leida Penumbrat veel kuskilt riiulist (sest Ekström's versiooni te ei leia), siis võtke kohe kaks ja olge õnnelikud.
---
pilt isetehtud

Seven Island


Seven Island (Foggy Island, Kreeka) prk 0,44 l. alc 8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / NEIPA" ja hinnang 87 punkti. Untappd ütleb "IPA - Imperial / Double New England" ja 3,94 punkti.

Tootjainfo: "New England Double IPA brewed with 25gr/lt hops"

Mõõdukat mõõtu purk, udusinine silt. Kollakas suuremulline vaht täidab pool klaasi ja kaob kiirelt. Õlle värvus - pudrune pläust. Aroom seevastu ei hammusta nina humala üledoosiga, vaid mõjub mõnusalt magusalt ja intensiivselt puuviljaselt.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja intensiivselt mõrkjas-magus ning veidi humalakribe. Keskmaitse on mahlane, humalane, vürtsikas, kirbuse ääremail, kuid siiski mõnusal moel mehune, täidlane ja puuviljane. Lõppmaitse muutub hapukamaks, mahlasemaks, kergelt juba kirbuse ääremail kõndivaks, kuid siiski kenas parlanksis püsivaks. Järelmekk on magusapoolne, mango-porgandi-kõrvitsa mehu taoline, mida on kenasti laimiahlaga ja valge piraga tuunitud, nii et kokku saab huvitav ja intrigeeriv  maitseelamus.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERtaseme rüübe. Vaadake kulla velled, õlu peab ka esteetiliselt nauditav olema, aga see siin hakkab oma värvuselt kraavimuda poole kiskuma. Kui kui see puudus kõrvale jätta, siis maitse mõttes on tegu üsna ideaalse topelt-NEIPA'ga.
---
pilt isetehtud

Dehydration


Dehydration (Tanker, Eesti) pdl 0,44 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „Gose - Flavored“ ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Gose" ja 3,56 punkti

Tootjainfo: "Yuzu and Lemon Goze"

Mõõdukat mõõtu purk, pruulikoja tunnussilt tumelillades toonides. Senitimeetrine valge vaht kaob kiirelt. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom paneb tunnustavalt naeratama - siin on nii soola kui mahlasust kui magusust ... lõhna järgi ülteks juba väga häid kiidusõnu

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-soolakas. Keskmaitses leidub yuzu magus-mõrkjat mahlast tsitruselist nooti. Lõppmaitses viskab sekka juba otsesemalt sidrunile viitavat haput tooni. Järelmekk on magusakas-soolakas, väga värskendav ja kosutav.

Keskmise kehaga, hapukas-soolakas-magusakas-mõrkjas-magusakas-soolaka buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Oi kui hea gosede esindaja ... ja kusjuures on vana Gambrinus üsna veendunud, et see sobib ka inimestele, kes esimest korda gosega kokku puutuvad! Ei ole paremat värskendajat ja janupeletajat kuuma ilmaga või tööpäeva lõpuks.
---
pilt isetehtud

Sunday, June 16, 2019

Anniversary Barley Wine 2019


Anniversary Barley Wine 2019 (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 11,2 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Barleywine - American" ja 3,97 punkti.

Tootjainfo: "This is the 3rd annual special release.
A magnificent Barley Wine aged nearly a year in elegant cognac barrels. Rich, dark fruit, honey and caramel notes balanced with oak and cognac from the long barrel aging. Celebrating four years of Sori Brewing in production. Drink now, or cellar for years to come. "

Kui sama koja Laudatur on iga aasta erinev, siis Anniversary oli sama kirjeldusega ka 2018 ja 2017.a versioonides.

Väike lihtne pudel, Anniversary sarja tüüpsilt seekord veinpunastes toonides.  Sentimeetrine hallikaspruun vahukiht kaob ruttu. Õlle värvus - kirkalt kirsipunane. 

Aroom. Soe odraveinine pehmus leiab tee sinuni juba kaugelt. Konjakivaadine sutsakas peidab end selle sisse nagu siil lehtedesse ja avab ennast alles liginuuskimisel. Siin on õilsust ja aega ja rahumeelset pikaldust.

Esmamekk. Kirsikompott. Kirsikompott murelitega ja portveiniga. Korrusmaja aknast võib ka kaunis vaade olla, kui linn juba tumeneb ja hämuselt sätendavaks muutub vihmasel suveõhtul.

Keskmaitse. Seisad sina akna peal, hingad pärani sõõmudega jahenevat niiskust, milles on tunda kaugel all õitsvaid pärnapuid ja möödunud äikese karget osooni. Soe ja niiske ja mõnus.

Lõppmaitse. Täna ei raatsigi vist kardinaid ette tõmmata. Ega arvutit käima panna, telekast rääkimata. Piiritajate usin vidin on küll vaibunud, kuid pigem aimamisi kui ilmsi tunned sa nahkhiire pikeed. Meeled on ergud ja süda avali.

Järelmekk. Kes on öelnud, et emotsioonide järgi tuleb kaugele minna. Jama puha. Nagu üks tark mees on öelnud: "mõni näeb üle hoovi kõndides rohkem kui teine ümbermaailmareisil." Lase vaid endal neid tunda ning elamused tulvavad ise su juurde.

MEGA! Vanal Gambrinusel on üüratult hea meel tõdeda, et Sori vaadimeisterdised on jõudnud tasemele, kus ei tule rääkida laagerduspotentsiaalist. Einoh, keldrisse võib ka seda aastakäiku varuda ... aga taevas näeb, et nauding on vaid käeküünituse kaugusel!
---
pilt isetehtud

Billie the Butcher


Billie the Butcher (Amager, Taani) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "IPA - Hazy / NEIPA" ja hinnang 93 punkti. Untappd ütleb: "IPA - New England" ja 3,7 punkti.

Tootjainfo: "Double dry-hopped IPA. Collab with Billie’s Bier Kafétaria. Brewed as the official festival beer for Billie’s Craft Beer Fest 2018.
It is amazing how much one can get away with by having a pretty face and a moist snout. As the owner of one of Belgium's best beer bars, Billie may come across as a handsome and distinguished gentleman, but do not be fooled! Behind all that floof and soft ears lies a dark secret. While ”Jack, The Ripper”, had a thing for sex workers, “Billie, the Butcher”, will lure beer tickers in with a damn fine tap and bottle selection only to spike their drinks and have his way with anyone that shows more interest in rating than in drinking and having a good time. His knives are as sharp as his contempt for those who have forgotten the spirit of sharing brews and laughs among friends, and dare you having a printed evaluation chart or a yellow screen glowing through your phone and you shall experience first-hand (or maybe hands first!) the blade, the blood, the pain. Much like Untappd badges, this sadistic little fucknugget collects his own trophies, and word on the street is he has even created his own app to rate dismemberments, called 'AmpuRate'. Try and tick this brew at his home and you may just become another score among many."

Väike lihtne pudel, sildil ... noh sõna otseses mõttes verekoer. Valge vaht täidab u pool klaasi, püsib kaua ja haakub ka kenakesti klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt ja väsinult kuldkollane. Aroomis on heas tasakaalus tublit IPA't - nii humalat kui linnaseid, mõrjust kui magusust.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukaks ja humal keerab mõnusalt vaigust vunki juurde. Lõppmaitse lisab vürtsikat särtsu (aga mitte kirbet kõrvetust) ja hapukat mahlasust. Järelmekk on magusakas-mõrkjas ja vürtsikalt elamusterohke.

Keskmisest suts raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe! Mõnusas vahemikus vanakooli ja NE IPAde vahel, säilitades parema esimesest ja võttes vaid parima ka uuest moest.
---
pilt isetehtud

Light Pulp


Light Pulp (Hypnos, Läti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Flavored - Fruit" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Pale Ale - American" ja 3,77 punkti

Tootjainfo: "Session pale ale with mango.
IBU 18"

Väike lihtne pudel, sildil mangopirn :) Valge suuremulline vaht täidab üle poole klaasi, kuid kaob kiirelt ja jäägitult. Õlle värvus - häguselt kollane. Aroom on küll mangone, kuid see on kuidagi puidune mango.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas, siin on mango juba võtmas üleküpseid toone. Lõppmaitse muutub lamedaks, alakarbo häirib veidi, kuigi mango enda osas pretensioone pole. Järelmekk on hapukas-mõrkjas, mango muutub nüüd ausalt öeldes kunstlikuks ja seebiseks.

Keskmise kehaga, alakarboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-magus-vürtsikas-hapukas-magusa buketiga hea taseme rüübe. Oleks karbot suutunnetuses rohkem olnud, kiidaks ehk sutsu enamgi, praegu oli see selline ... veidi koltunud mangomahl.
---
pilt isetehtud

Saturday, June 15, 2019

Laudatur (XIX)


Laudatur (XIX) (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Strong Ale - American", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Strong Ale - American" ja 3,97 punkti.

Tootjainfo: "Special release. Annually we select barrels for this intense, multilayered and exquisite blended ale. A medley of Imperial Baltic Porter and Barley Wine aged in Heaven Hill bourbon and prestige cognac barrels. Aged to perfection and blended by our Barrel Master. Drink now, or cellar for years to come.
IBU 53"

Väike lihtne pudel, Laudatur-seeriale omane silt vastava uue arvuga. TUmepruun vaht täidab kiirelt kerkides 4/5 klaasist ... kas tõesti saab selle kangusega ja vaadis olnud õllel olla ülekarbo?

Õlle värvus - must. 

Aroom ... madonnnna ... see on õilis! See on väärikas! See on neetult paljulubav! plumm-plomm-ploominalivka astelpajukeedise ja murakanastoikaga!

Esmamekk. Ohhh kui pehme see on! Esimesed viis sekundit võid seda lonksukest rahulikult keeleotsalt hoida ja siis alles hakkab napsune kudistus märku andma kraadist.

Keskmaitse. Ploomiunistus, kreegimälestus, rosinaromantika!

Lõppmaitse. Ploom šokolaadis. Karamell-banaan šokolaadis. Kakaoliköör kirsikestas.

Järelmekk. Röstploom. Röstkirss. Risti-rästi-röstirästik.

Raske kehaga, tugevalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusaka buketiga Megatasandi rüübe. Ohtlikult maitsev, ohtlikult kergeltjoodav, ohtlikult võrgutav kraam. Ja mis peamine, millega vana Gambrinus on eri-eriti rahul, seekod ei pea andma mingeid põiklevaid soovitusi stiilis "jooge aasta pärast" ... ei, see kraam on KÜPS!
---
pilt isetehtud

Citrabot


Citrabot (In Peccatum, Hispaania) prk 0,5 l. alc 9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "IIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang 45. Untappd ütleb "IPA - Triple" ja 3,8 punkti

Tootjainfo: "Triple IPA with 23g/l of Citra. Juicy, hazy and super tasty!
IBU 80"


Väike purk, sildil humalahumanoid. Üllatavalt vähene vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - hämune ja mudrune, hallika varjundiga. Aroom kõigub kuskil hea ja halva vahepeal, ühest küljes mango-kõrvitsa püree, teisalt niisked villased sokid. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas ning keeleotsa veidi kirbelt purev. Keskmaitse muutub mõrkjaks, vaiguseks, vürtsikaks ja omandab kummalise kampoli-laadse kõrvalnüansi. Lõppmaitses kõrvetab keelt kirbe vailge pipra taolise ägedusega. Järelmekk õhkab taas seda koerakarva mis lõhnastki tuttav ning mõistagi peatooniks on humalapeks.

Raskepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja veidi õlija paletiga, magusakas-vürtsikas-mõrkjas-kirbe-hapukas-mõrkjas-kirbe buketiga kummaline jook, mille ülevõlli humalakogus muudab ta raskelt joodavaks ning koerakarvane-kampoline äraspidine toon ei muuda seda klaasitäit törtsugi meeldivamaks.
---
pilt isetehtud

Santa Rhubarbara


Santa Rhubarbara (Anderson's, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer - Flavored", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Fruited" ja 3,64 punkti

Tootjainfo: "Rhubarb Vanilla Sour Ale"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt seekord pleekinud tuhmpunasel taustal. Sõrmepaksune valge vahukiht püsib üsna kaua. Õlle värvus - hämune ja mehune. Aroom on leebelt, aga mõnusalt ja ehedalt rabarberine.

Esmamekk on keskmisest suts kergema kehaga ja rabarberikisselliselt hapu. Keskmaitse muutub pehmeks, vaniljene nüanss petab aju täielikule kisselli lainele. Lõppmaitse jätkab sama koduselt ja vanaemalikult. Järelmekk on hapukas-magus ja udupehme ning kodusoe.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja pehme paletiga, hapukas-magusakas-hapuka buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Klaasitäis lapsepõlve, vanaema rabarberikisselli, sooja paid ja päikesepaistet. Urjuhh, kuidas on ikka võimalik lihtsast asjast maksimum välja võtta!
---
pilt isetehtud

Friday, June 14, 2019

Coral Castle


Coral Castle (Buxton, UK) prk 0,44 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang 96 punkti!! Untappd ütleb "Stout - Imperial / Double" ja 3,86 punkti.

Tootjainfo: "Coconut infused stout brewed with J Wakefield Brewing from Miami, Florida."

Keskmist kasvu purk, sametise struktuuriga sildil punane kindlus. Tumepruun vaht täidab üle poole klaasist ja püsib kaua ning tihedalt. Õlle värvus - must.

Aroom on pehme ja mõnus nagu augustiöö, mõjudes soojalt ja pimedalt, lõhnavalt ja tumedalt, tihkelt ja rõskelt.

Esmamekk on raske kehaga ja viskoosselt mõrkjas-magus, veidi rummine ja kakaone, udune ja sume.

Keskmaitse ... pähkliküpised ploomipovidloga, väike lõke ja praksuvad puud, suutäis magusat napsi ja lõuatäis maitsvat naeru.

Lõppmaitse. Laua all kõnnib säärimööda kassivolask, nurudes laua pealt palukesi. Õunapuu otsast kukub tuhmide matsatustega ubinaid. Kui lõkkeringist välja astuda, sihiseb taevas sadu sädemeid, igaühel oma igavikuline lugu lühikesse välgatusse surutud.

Järelmekk. Röstpime öö pole kunagi pime. Selles on pähklitähti, kookostuld ja mõrukakaod. Selles on emotsioone ja mõtteid. Tundidekaupa kestvaid tundeid.

RASKE kehaga, õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Kui lubatud kookos oleks selgemalt tunda, lööks ka "mega" letti, kuid ka ilma selleta on see üks rammus dessertõlu, mida pikalt nautida.
---
pilt isetehtud

Greipfrūtu IPA


Greipfrūtu IPA (Teika, Läti) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - American" ja 3,42 punkti

Tootjainfo (läbi guugeltõlke): "American IPA brewed using grapefruit and adding rich hops both in cooking and in dry hops. 8g / L Cascade, Amarillo, Citra and Mosaic are added to bring out the citrus aroma and taste. "

Väike lihtne pudel, kojale omane silt seekord efektselt puna-kuldne. Erkvalge vaht täidab ligi pool klaasist ja püsib päris kenasti. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on magusakas ja mõõdukalt tsitruseline, kuid see on tuhm ja veidi seebine. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, õrnalt ja veidi sünteetiliselt greibine. Lõppmaitse muutub vürtsikaks ja mahlasemaks. Järelmekk muutub taas veidi seebiseks.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga keskpärane rüübe. Vormiliselt täidab IPA kriteeriumid ju täiesti ära, aga üldpilt on tuhm ja veidi sünteetiline.
---
pilt isetehtud

Buckwheat Queen


Buckwheat Queen (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Specialty Grain - Other", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - Amber" ja hinnang 3,6.

Toojainfo: "Lager made with buckwheat.
IBU 35"

Väike lihtne pudel, sildil hernehirmutis. Sentimeetrine kollane vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt punakaskuldne. Aroom on karamelline ja õrnalt hapukas, aga tatraga ei oska vähemalt lõhnas kokku viia ... ehkki mingi pudrune-teraviljane magusus on tunda küll.

Esmamekk on keskmisest kriips raskema kehaga ja magus-hapukas. Keskmaitses tuleb jälle seda teraviljast täidlust esile, kuid sama edukalt seostaks seda näiteks kruubipudruga. Lõppmaitse muutub veidi mõrkjamaks, ehkki põhitooniks jääb ikka karamellin-marjane magus-hapukus. Järelmekis jääb domineerima kommine, karamelline, veidi röstine mõrkjas-magus täidlus.

Keskmisest suti raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magus-hapukas-mõrkjas-hapukas-magusa buketiga HEA taseme rüübe. Mõnusalt maitsekas Amber lager või Vienna lager, seda küll ... aga tatraga seost ei tekkinudki.
---
pilt isetehtud

Sunday, June 9, 2019

George (2019, revisited)


George (Mikkeller Taani). pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang 100, Untappd ütleb "Stout - American Imperial / Double" ja 4,08 punkti

Tootjainfo: "Ever been punched in the face by a beer? Our pal George offers anyone willing to try, a thick and oily fist right to the nose.
IBU 60"

See pole täiemahuline hinnang, vaid võrdlus viie aasta taguse arvamusega, kuna muutunud on nii silt kui pisut ka sildile kantud kangus. Noh ja vana Gambrinus ilmselt ise kah :)

AGA!!! Teate see õlu ei ole muutunud. Samamoodi soolakas-mõrkjalt ning kohviselt megaliitne ja kosmiline! Viis aastat hiljem on vana Gambrinus oma hinnangus ikka sama vaimustunult aupaklik ... see õlu on suurem kui mina!
---
pilt isetehtud

King Maker


King Maker (Buxton, UK) prk 0,44 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang 97 punkti!! Untappd ütleb "IPA - Imperial / Double" ja 4,03 punkti.

Tootjainfo: "New recipe of King Maker first released in 2019"

Keskmist kasvu purk, sametise struktuuriga sildil keset lahingvälja turritav mõek. Valge vaht täidab pool klaasi ja püsib kaua, haakudes ka mõnel määral klaasiseintele. Õlle värvus - hämune ja kollane, aga õnneks mitte määrdunult porikarva nagu uuemad sedasorti joogid kipuvad olema. Aroom on magus ja puuviljane, mango, apelsin ja kõrvitsa vahepealne, vähese kirbe kõrvetusega.

Esmamekk on raske kehaga ja üsna jämedalt magus-mõrkjas, humalakirbe kõrvetusega ja tuhm-nätsakas. Keskmaitse muutub mudruseks, mandariinikoorest tehtud tsukaadi taoliseks, valge veini, mangopüree ja tilgakese valge rummi segune. Lõppmaitse kaldub mõrkjas-pudrusesse raskusesse, keele peale settib humalaliiva, kogu keel õhkab piiripealses humalakõrvetuses. Järelmekk on magus-mõru, vaigune ja tolmune, jahune ja mehune, virsikupüree seedermännipähklite jahuga. 

Raske kehaga, tugevalt karboniseerunud ja mudruse paletiga, magus-mõrkjas-mudrune-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mudruse buketiga JÕULINE rüübe. NEIIPA. Piiripealne elukas. Hämune, aga mitte veel kraavimuda. Mudrune ja beebitoidu konsistentsiga, kirbe ja nätske. 
---
pilt isetehtud

Fl0wer


Fl0wer (Pump, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bière de Garde / de Mars" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Bière de Garde" ja 3,53

Tootjainfo: ""Fl0wer" on Biere de Garde stiilis 6,2% alkoholiga, linnaseline klassikaline belglane, esimene versioon kolmikseeriast. Samast virdest tehtud õlled "Flow3r" ja "F7ower" küpsevad praegu Anderson's Craft Beer poolt kasutusel olnud "RedRum" vaatides. Nende õllede esitlused toimuvad alles siis, kui me oleme nende küpsuse ja maitsega rahul.
IBU 20"

Väike lihtne pudel, sildil muru ja lilled. Kollaka varjundiga sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom on vääääga huvitav ja intrigeeriv - omamoodi agressiivselt magus-hapukas ja vürtsikas, võine ja kihisev, teeseenejoogi ja tabletist tehtava mullijoogi, energeetiku ja kukekommi sugemetega.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-vürtsikas. Keskmaitse ... hmmm ... kartong ja limonaad ... kuidas need kaks asja kokku kõlavad??? Lõppmaitse - üle leegi käinud banaan. Järelmekk on belgiapäraselt magus-vürtsikas, meenutades odavama otsa triple-tüüpi kraami. 

Keskmisest suts raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, magusakas-vürtsikas-hapukas-magusakas-magusakas-vürtsikas-magusaka buketiga kummaline, aga siiski meeldiv rüübe. Võine ja kartongine, triple ja belgia blonde segune, karamelliseeritud banaani nüanssidega ... no nurki ja tahke on palju, aga isegi belgia õllede austajana ei oska vana Gambrinus sellest joogist vaimustuda. 
---
pilt isetehtud

Saturday, June 8, 2019

Alaska Forever


Alaska Forever (UJH Man’s, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - Imperial / Double " ja 3,6 punkti

Tootjainfo: "Old school West Coast DIPA
IBU 125"

Väike madal pudel, pruulikoja tunnussilt on taaskord segadusse-ajavalt samasugune. Valge sõrmepaksune vahukihtpole küll püsiv, kuid jätab tihke kauni vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne.

Aroooooom. Jiiiihhhaaa - vana humalahobune puristab selle peale rõõmsalt ja raputab lakka ... ahhhh ... just seeeee on õige humalajoogi tunnusmeloodia!

Esmamekk on raske kehaga ja jämedalt magus-mõrkjas, hapuka õunase alatooniga, humalane ja jõuline, soe ja omamehelik ... noh juhul kui sa sihukeste veidi lihtsakoeliste jõmmidega sina peal oled. Keskmaitse jätkab küll samasugusel jämmmedal humalasel lainel, kuid lisab siia tubli pangetäie puuviljamahla ... kuid see pole mingi peenutsev linnapreilide kokteil või hipsterite mangomehu, vaid aus kuldreneti ja sügisjooniku mahl, millest hiljem vanaisa korralik veini tuksuma paneb.

Lõppmaitse on rammusalt humalahuumusene, selle võiks kohe istutusauku kallata ja poole tunni pärast kasvaks rammus roheline humalavoolik sellest välja, humalakäbid prisked ja vastu valgust läbikumavad kui martsipanõunad. Järelmekk mõjub ehk nüüd juba veidi liiga magusalt, kuid seda tasakaalustab jurakas humalalaks, mis viskab siia klaasi udumoodsa NEIPA humalakõrvetust, kuid ei lähe siiski mehusele-längusõlgsele hipsterirajale, vaid jääb turjakale metsalangetaja teekonnale.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magus-mõrkjas-magus-vürtsikas-hapukas-magus-vürtsikas-kirbevõitu-mõrkjas-hapukas-magusa buketiga ÜBERTASEME rüübe! No ehk on kriipsuvõrra liiga magus, aga saraks kus selles joogis on väge ja rammu ja mõnusat üminat, kannakopsatusi ja põlvenõksatusi, pikka juttu ja sassis juukseid.
---
pilt isetehtud

Kahe Näoga Janus


Kahe Näoga Janus (UJH Man’s, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pilsener - Imperial" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Pilsner - Imperial / Double" ja 3,09 punkti

Tootjainfo: "Imperial Sweet Pils
IBU 50"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt on seekord vähemalt kahe näoga :) Sõrmepaksune valge vahukiht püsib mõnda aega ja haagib end ka veidi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom - jaaa ... täpselt niimoodi üks imperial pils peabki lõhnama, magusalt, peaaegu läilalt, aga samas rohkelt kuivatatud puuviljade moodi ning veidi vürtsikalt. 

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitses avaldub see veidi agressiivne vürtsikas-magus-nelgine-rosinane iseloom, mis paljusid pelutab, kuid vanale Gambrinusele nii meeltmööda on. 

Lõppmaitse on magus-mõrkjas, virsikute, viigimarjade, kaneeli, nelgi, muskaatpähkli, õunapovidlo ja pähklite peal seisnud valge rummi võluvaim segu. Selline tummine ja tubli tükk, mis päästab valla jutupaelad ja juhatab sisse pika öise pummelungi. Järelmekk röstib veidi pähkleid, jahvatab sisse muskaatmandleid, kallab peale murakalikööri ja jääb siis sulle otsa vaatama ... et noh vana, mis sa selle peale arvad?

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magus-mõrkjas-vürtsikas-magus-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusa buketiga ÜBERtaseme rüübe! Vaata kallis kamraad, kui sa lased end eksitada nimest "pils" ja oletad end saavat lihtsat pilsnerit, siis sa ilmselt turtsud ja loobid ninaga nagu pahane siil. Aga usu seekord vana Gambrinust - imperial pils peabki Täpselt Niimoodi maitsma ... või isegi veel vängemalt. See on üks mõnusalt häiriv joogipoolis!
---
pilt isetehtud

Vecais īrs


Vecais īrs (Teika, Läti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Dry" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Stout - Irish Dry" ja 3,61 punkti

Tootjainfo (läbi guugeltõlke): "Irish stew is rich in roasted chocolate malt, light in body, black in appearance, sweet in dry taste. The brewing process used Irish yeast FM13 Irish darkness, traditional English aromatic hops Fuggle"

Väike lihtne pudel, kojale omane silt seekord efektselt must-kuldne. Pruunakas vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõnda aega. Õlle värvus - kirkalt mustjaspunane. Aroom on hapukas, röstine ja kohvine, kuivatatud herneste kõrvaltooniga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus, vähese mõrkja fooniga. Keskmaitse jätkab magusa kohvi põhjal, lisandub hapukas lagritsane toon. Lõppmaitse on hapukas ja tsipa terava, vürtsika metalse kõrvalkomponendiga. Järelmekk jätkab hapuka, vaskse liini ajamist, segades seda magusa piimašokolaadiga.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-hapukas-magus-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusa buketiga Hea taseme rüübe. Laias laastus on iiri stoudi stiilile pihta saadud, ainult et liigne magusus häirib seda rohkem nautimast.
---
pilt isetehtud

Friday, June 7, 2019

Red Cap


Red Cap (Amager, Taani) pdl 0,33 l. alc 9,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Scotch Ale / Wee Heavy" ja hinnang 78 punkti. Untappd ütleb: "Scotch Ale / Wee Heavy" ja 3,53 punkti.

Tootjainfo: "From our series "Wicked Tales of Scotland" - 4 whisky barrel-aged beers released at the brewery February 2nd 2019.
Whisky Barrel Aged Wee Heavy (Auchentoshan).
As romantic as they may seem, the many castle ruins along the Anglo-Scottish border should only be approached with extreme caution. Because here in the rubble of algae-covered bricks from ancient fallen walls is where the Red Cap reigns. As small and timid as this little goblin-style creature may seem, as fast you should run if you ever meet one. The Red Cap is said to favor ruins of castles that once witnessed violent or gruesome events. Here he will wait for the occasional visitor which he will kill by throwing big pieces of rock at this unfortunate soul. When the target is dead, the Red Cap will soak his cap in his victim’s blood. And since the Red Cap will die if the blood of his victims ever dries out, this little creature is extremely dangerous and always on the prowl for new blood. In spite of our earlier advice to run when encountering a Red Cap, you may be hard pressed to outrun him. Red Caps are speedy little buggers. Instead you should start quoting that Bible you always carry in your back pocket, or hold up a cross - only these actions will drive the Red Cap away. He will then disappear in a flash of flames, leaving behind only a big tooth. Why exactly a tooth, nobody knows - but a tooth it always is. "

Väike lihtne pudel, sildil äärmiselt kole kurilane. Pruunaka varjundiga sõrmepaksune vahukiht pole püsiv, ehkki haakub mõnel määral klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt tumepunane. 

Aroom laseb esimese hooga vastu nina korraliku tohlaka nipsu viskisse kastetud sõrmega. Kui see esmane teravus aga hajub, siis selle all avaneb imeliselt ilus šerri, herese, ja siidribrändi vaheline pehme marjane kuivus.

Esmamekk on aroomi kuivusele vastupidiselt pehme nagu kassikäpake, magusakapoolne ja karamelline, sutsu šokolaadine ja biskviidine. Keskmaitse tuletab aga taas meelde viski ... või ei ... siiski šerri ... ei hoopis kirsinalivkasse kastetud viigimarjast! Oi see on suus sulav ja soe ja muhelev justkui vana taat, kelle hallid sorgus vuntsid on ohtratest kastmistest punakate otstega ja silme ümber naerukurrud.

Lõppmaitse maiustab viigimarjade ja rosinatega, kaapab lusikaga koorepumatit ja siis võtab mikropisikesest pitsikesest kristallkümmelit peale. Vanamees vaatab sulle nii möödaminnes vilksamisi otsa ja ajab rebase moel jutte vanadest aegadest, kombates piire, millal sa umbliialdamise peale silmi hakkad pööritama ... aga teeb seda kõik sellisel naerutaval moel, et sa ei plaanigi käojaani ajajat peatada. Järelmekk uinutab su viimasegi valveloleku karamellise murakalikööriga ning pehmete kuldsete rosinatega.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magus-mõrkjamaks-magus-hapukas-magus-mõrkja buketiga ÜBERTASEME rüübe! Dessertõlu selle sõna siivutumas-võrgutavamas mõttes, mida oleks hea pakkuda magustamata vaniljejäätisega. 
---
pilt isetehtud

Kiusupunn


Kiusupunn (Kalamaja, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,6 %vol. Ratebeer ei tunne seda jooki. Untapped liigimääratlus on "Pale Ale - American" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "KIUSUPUNN is American style pale ale brewed exclusively for restaurant KIUS. It has malty body with moderate amount of hops in aroma.
IBU 30"

Väike lihtne pudel, sildil õudselt palju sigrimigrit, mh ka langevarjuga jonnipunn. Sõrmepaksune valge vahukiht on mõõdukalt püsiv. Õlle värvus - õrna uduvinega tumekuldne. Aroom on hapukas-magusakas, meenutades üleküpsenud tikreid ja rabarberikisselli.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on hapukas, veidi kõrbemise äärele keenud rabarberimoosi mõrkja servakesega. Lõppmaitse muutub magusaks, karamelliseks, koduse kommiteo ja veidi kaneeliga tuunitud tikrimoosi sarnane. järelmekk jätkab samamoelisel karamelliseerumise ja kõrbemamineku piiril balansseeriva toonil.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga kentsakas rüübe. Oleks stiiliks "belgian ale" või isegi "saison", siis oleks kerge õlakehitusega nõus. Aga no APA'na on see ausalt öeldes suisa läbikukkumine. 
---
pilt isetehtud

Phonebox


Phonebox (nanoPruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri stiilimääratlus "IPA - English" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - English"ja 2,68 punkti

Tootjainfo: "English IPA.
IBU 52"

Väike lihtne pudel, sildil U-kurvis telefoniputka. Kollane sentimeetripaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt pruunakaspunane. Aroom on meeldivalt karamelline ja pähkline, meenutades pigem head brown ale kui IPA't.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse on kohvine, röstine ja karamelline. Lõppmaitse ... noh pähkliküpsis pähklikreemiga, võta või jäta! Järelmekk viskab sisse sutsu pärmist hapukat nooti ja nii umbes pool minutit hiljem jõuab kohale ka vürtsikas õhetus.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga nii ja naa rüübe. IPA'na ei lenda see linnuke kohe üleüldse. Aga kui sildil öeldaks "hoppy brown ale", siis ütleks mitu suurt ja lahket kiidusõna ja teeks pruulmeistrile pai kah veel ... eriti kui pärmisest vinest lahti saaks.
---
pilt isetehtud