Sunday, March 31, 2024

BarrelHouse - Curly Wolf (22)

Curly Wolf (Barrelhouse, USA) prk 0,44 l alc 9,0 %ol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored / Pastry" ja hinnang 85 punkti. Untappd liigimääratlus: "Stout - Imperial / Double Coffee" ja hinnang 4,01 punkti

Tootjainfo: "Curly Wolf Imperial Stout is a 16oz beast crafted with dark rich chocolate, Tahitian vanilla, & locally roasted espresso. Visit any one of our taprooms or pounce on our online beer store NOW to satisfy your inner wolf. ????"

Keskmist kasvu purk, mustvalge, kuid silmatorkav sildikujundus. Kollakaspruun vaht täidab ligi poole klaasist ning püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt tumemahagonipunane.

Aroom. TRÜHVEL! TRÜHVLI-PÜHVLI-KOKOKOLETUSUURE šokolaadikommi on keegi ninna pistnud?

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja veidi õliselt šokolaadine. Keskmaitse - röstine, šokolaadine, kakaokpüpsisetordine.

Lõppmaitse - mõrušokolaad tubakapuru ja röstpähklite, kuivatatud/kõrvetatud apelsinikoore, šokolaadikoorikus koorepumatiga! Järelmekk - mõrumagus vanillišokolaad, burboonis leotatud piparkook, šokolaaditäidisega meepräänik.

URJUHH-MEGA-ŠOKOHOOLIKU UNISTUS. Võimsalt ja samas tasakaalustatult vägišokolaadijook, mille nii rösti kui keha mõttes saavutatud hiiiiilgav teostus, dessertõllena välja peetud briljantne tasakaal ja üldse on see nunnutorešokolaadijänes!
----
tsutikese saadaval
---
pilt isetehtud

Palm - St. Pierre Brune

St. Pierre Brune (Palm, Belgia) prk 0,5 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "dubbel" ja hinnang 48 punkti. Untappd liigimääratlus: "Brown Ale - Belgian" ja hinnang 3,37 punkti

Tootjainfot pole leida

Keskmist kasvu purk, lihtne ent meeldejääv kujundus. TUmekollane vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt kastanipunane. Aroom - tume kommisuhkur.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-mõrkjas ning karamelline. Keskmaitse muutub kergekaalulisemaks ja veidi hapukamaks ning marjaseks. Lõppmaitse - kõrvetatud karamell ja veidi viigimarja. Järelmekk annab juba edasi päris kena bukteti dubbelilt oodatavaid kuivatatud puuvilju alates datlitest kuni hapukamate rosinateni.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-magus-vürtsika buketiga Väga hea taseme rüübe. Dubbel oma eheduses, ilma üllatusteta muus mõttes et saada Eestis Belgiast toodud õlut Belgia hinnaga - see on vau!
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Labietis - Ješka

Ješka (Labietis, Läti) prk 0,44 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - International / Premium" ja hinnang 29 punkti. Untappd ütleb: "Lager - Amber / Red" ja hinnang 3,38 punkti

Tootjainfo: "The tastescape of the latvian rural lager is a result of centuries of mingling among latvian and german brewing traditions. This contemporary version is dominated by the bready sweetness of protein rich latvian barley, which slowly fades into the gentle bitterness of Sladek hops"

Keskmist kasvu purk, tore-tehniline sildikujundus. Sõrmepaksune kollane vahukiht kaob äga kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on lihtsalt ja linnaseliselt leivane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-hapukas. Keskmaitse - veelgi magusam, aga õnneks ka koos väikese mõrkja vastukaaluga. Lõppmaitses mõrkjas pool tugevneb, muutub ürdiseks ja lisandub ka pihlakane-kadakmarjane noodike. Järelmekk - magus ja karamelline-heinane, aga kummalisel moel muutub tajutavaks ka alkohol.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, magus-hapukas-magus-mõrkjas-hapukas-magusa buketiga nii ja naa rüübe. Suhteliselt madala kraadi juures alkoholina tuntav teravus pole teps mitte kiiduväärne. Aga teisalt - kui nimetada nüüd seda jooki maitse mõttes sobivama stiilina "single bock / maibock", siis oleks hinnang palju kõrgem!
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Saturday, March 30, 2024

Oscar Blues - Barrel-Aged Ten FIDY®

Barrel-Aged Ten FIDY® (Oscar Blues, USA) prk 0,355 l. alc 12,5 %vol. Ratebeer ei tunne eel seda vaadihoidistatud versiooni. Untappd liigimääratlus: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 4,36 punkti

Tootjainfo: "Big, bad, and barrel-aged, this Imperial Stout camped out for four seasons in Bourbon Whiskey oak barrels before reaching absolute perfection. Aromas of molasses and vanilla mix with flavors of dark chocolate, espresso beans, and roasted barley to bring you a bold yet smooth finish that leaves a hint of toasty bourbon goodness."

Väike purk, süngelt elegantne sildikujundus. Hallikas-pruun vaht täidab üle poole klaasist ja püsib massiivselt, haakudes ka klaasiseintele. Õlle värvus - nina-vastu-keldrinurka-must. Aroom - 85% mõrušokolaad, kohviröstimisepann ja kohikaramell.

Esmamekk on raske ja õlisepoolne, magus-mõru ... ja samas ka servati üllatavalt mage. Keskmaitse värvub palju kirkamaks, aga ka alkoholisemaks, hapukalt kuivatatud taliõunaks, mis on kastetud mõrušokolaadi ja siis üle puistatud kuivatatud viinamarjakestade phatasmic-pulbriga.

Lõppmaitse - ploominalivkasse kastetud trühvlikomm koos sõstramarmelaadiga. Järelmekk läheb raksudes röstisesse dimensiooni, muutudes kuivalt kakaoseks ja õige pisut vanillitubakaseks.

MEGATONNMEGA. Šoko-Kako-šiko-karamello! Šume ja šuperšokolaadine vaadihoidiste šuurepärašuš. Veenab nii impsina kui vaadihoidisena. Marukenas tasakaalus vaatamata punn-määrasele magususele.
---
tsiiiiipa saadaval
---
pilt isetehtud

Palm - St. Pierre Blonde

St. Pierre Blonde (Palm, Belgia) prk 0,5 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale - Pale / Golden / Single" ja hinnang 50 punkti. Untappd liigimääratlus: "Belgian Blonde" ja hinnang 3,36 punkti

Tootjainfo: "St Pierre is a blond Belgian abbey beer, full and fruity with a lightly smoked yeast aroma. This combination with a unique blend of herbs and spices gives this top-fermented beer a delicious warm and round flavour."

Keskmist kasvu purk, lihtsake kujundus. Valge vaht täidab pool klaasist ja püib väga kenasti. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on mõnusalt ja magusakalt banaanine ja nelgine, meenutades üllataval kombel saksa nisuõlle lõhnapilti, ainult veidi kergemal-karamellisemal moel

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse hapukas, taaskord banaanine, ainult et toorepoolse banaani nägu. Lõppmaitses - nelgine, vürtsikas ja mõrkjas. Järelmekk - kuivatatud virsik, nelk ja isegi kergelt kaneeli koos rosepipraga

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga HEA Taseme rüübe. Belgia blond oma heas ja stiilipuhtas soorituses, võttes arvesse siinkohal ka mahu ja hinna suhet, siis isegi väga hea tulemus!
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Labietis - SOHO Švītiņš

SOHO Švītiņš (Labietis, Läti) prk 0,44 l. alc 4,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bitter - Ordinary / Best" ja hinnang 47 punkti. Untappd liigimääratlus: "Bitter - Session / Ordinary" ja hinnang 3,42 punkti

Tootjainfo: "Traditional english bitter with a delicate balance of hops, caramel malts and yeast esters. Interlude of the slightly outlandish bitterness of Goldings and Galaxy hops is followed by a full bodied caramel backbone matching the fruitiness of english style yeast
IBU 21"

Tuleb välja et ma olen seda 11 aastat tagasi hinnanud, endalgi huvitav võrrelda.

Kunagiste kopsakate pudelite asemel on ka see koda purkidele üle läinud, kuid sildidisain on ikka sama. Purgi avamisel vabanes metsikus koguses vahtu, mis täitis ka enamiku klaasist - samas tuleb tõdeda, et ka toona oli vahtu lausa 90% klaasist. Õlle värvus pole kaugeltki nii punane kui tookord ja aroomis domineerib seekord pärm, mida tookord polnud. Maitse on üldjoontes siiski samasugune, mõrkjas-ürdine-angervaksane-raudrohune, kuid ka siin on pärmi jalajälg tugevam kui ootaks.

Ühest küljest on tore tõdeda, et koda jaksab 11 aastat hiljem toota sedasama, mitte kõige kõnekamat ja populaarsemat bitterit. Teisest küljest - see konkreetne purk oli tugevas ülekarbos, mistap pärmine ja ebapuhas maitsepilt ei lase päris adekvaatset võrdlust teha.
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Friday, March 29, 2024

Founders - Velvet Rush

Velvet Rush (Founders, USA) pdl 0,355 l. alc 11,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Brown Ale - Imperial" ja hinnang 99 punkti!!! Untappd ütleb: "Brown Ale - Imperial / Double" ja 3,9 punkti

Tootjainfo: "Borrowing elements from both high-end craft cocktails and moody jazz clubs, Velvet Rush takes the bourbon barrel-aged brown ale up an octave with free-flowing notes of coffee, chocolate and vanilla extract. Milk sugar aids in weaving together this complex tapestry of flavors to create a unique sipping experience that really ties the room together
IBU 30"

Väike proofilkirjadega õlakas pudel, kohvi-vaniljene kujundus. Pöidlapaksune kollane vahukiht on kauakestev. Õlle värvus - kirkalt sügav kreegipunane. Aroom - no puhtalt nagu oleks nina kakaotopsi torganud ja veidi isegi kakaotolmu sisse hinganud.

Esmamekk on raske kehaga ja väga täidlaselt ja ümaralt portveinine. Keskmaitse - kakao-portvein oleks midagi, mida sooviks hinnata, kui ta juba siin klaasis poleks. Lõppmaitse - vaniljene portvein ja kreegikompott mandlitega, luksuslik ja mitmekihiline. Järelmekk - huvitav kui mandleid tuhastada, siis võiks olla selline pisut kuiv-röstine ja samas nii õilis-täidlane tunnetus.

MEGA! PortveiniMEGA. Kakaolikööri-mandlikoogi-mõrušokolaadi-MEGA. Mitmekihiline ja õilis!
----
tsipakese saada
---
pilt isetehtud

Revolution - Repo Man Rye Stout

Repo Man Rye Stout (Revolution, USA) prk 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout" ja hinnang 92 punkti. Untappd liigimääratlus: "Stout - American" ja hinnang 3,79 punkti.

Tootjainfo: "A dark, roasty Rye Stout with a luminously smooth texture returns from the early days of Revolution. Brewed for those who spend their lives getting into tense situations"

Väike purk, tööstuspunk kujundus :) Pruun vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib väga korralikult. Õlle värvus - kirka tumepunase servaga mustjas. Aroom on magus ja röstine, rukkist elementi ei oska lõhnast tajuda.

Esmamekk on keskmisest suti raskema kehaga ja magus ning röstine. Keskmaitse muutub rösti võrra kergemaks, samas lisandub rukkine hapukas-vürtsikas pool. Lõppmaitse - tubli röst, kena rosin, nunnu ploomike. Järelmekk - vürtsikas-hapukas ja ehkki veidi liiga magus, siis röst tasakaalustab seda väga kaunilt

Keskmisest raskema ja muutuva kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magus-hapukas-mõru-vürtsikas-hapukas-vürtsikas-magus-mõru buketiga Übertaseme rüübe. Stoudina oma röstisuses ja kehakuses vägagi veenev, rukkielement on ka kenasti tunda, heas tasakaalus ... ehhh, tõstan hinnangu siiski ÜBERTASEME peale
---
saadaval sutike
---
pilt isetehtud

Palm - St. Pierre Blanche

St. Pierre Blanche (Palm, Belgia) prk 0,5 l. alc 5,0 %vol. Ratabeeri liigimääratlus: "Witbier / Belgian White Ale" ja hinnang 41 punkti. Untappd liigimääratlus: "Wheat Beer - Witbier / Blanche" ja hinnang 3,46 punkti

Tootjainfot pole leida

Keskmist kasvu purk, lihtsake kujundus. Erkvalge vaht täidab 4/5 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroomis - väga hea vesi, belgia nisupärm ja koriander.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse - hapukas ja selgelt koriandrine. Lõppmaitse - magusapoolne ja kena apelsinikoorese eeterlikkusega. Järelmekk - kerge, ehk isegi vesine, kuid väga selgelt belgia nisuka näoga.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Iselibisev, kergeltjoodav ja kõrgete stiilipunktidega ... aga teiste belgia nisukate hulgast eimittekuidagi eristuv
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Thursday, March 28, 2024

Harpoon - Interrobang

Interrobang (Harpoon, USA) 0,33 l. alc 16,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang 63 punkti. Untappd liigimääratlus: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 3,78 punkti

Tootjainfo: "This big, unabashed creation was made with roasted malts balanced with Saaz and Apollo hops to bring out a fresh mouth feel. But have no doubt, this Imperial Espresso Stout was brewed for the bold. Invite your friends to share a taste."

Väike purk, lahe-lihtne sildikujundus. Sõrmepaksune tuhmkollane vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - peaaegu-et-läbipaistev pruun. Aroom - piibutubakas ja tubakatuhk, kirsipuust piibukaha.

Esmamekk - raskepoolne, kuid mitte tõrvjas, keeleotsal alkoholist jõudu näitav. Keskmaitse - tubakaliköör vähese kreegilisandiga. Lõppmaitse - tubakakohvi koos klõmaka tubakalikööriga. Järelmekk - tubbbbaaaka-tabbaaakka-kaabakas

RÄMEFRIIGIVÄRDJAS. ILGEKOLEELAJAS. TUBAKATOODETE KOONDKUJU VEDELAL KUJUL.
---
pisut saadaval, võehhh
---
pilt isetehtud

Drowned Lands - Ten Acres: Coconut

Ten Acres: Coconut (Drowned Lands, USA) prk 0,44 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored / Pastry" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd liigimääratlus: "Stout - Imperial / Double Pastry" ja hinnang 4,08

Tootjainfo: "Ten Acres: Coconut (9%) pastry stout. Conditioned lovingly over fresh coconut flakes and then later in stainless over even more coconut. We’ve also let the beer rest upon fresh vanilla bean as well as some milk sugar to give this hair bender of a beer a full bodied taste and feel. It’s all at once decant, delicious and deep in flavors of a warm chocolate brownie with a mount of coconut flakes layered on top."

Keskmist kasvu purk, leebe-hele-meeldiv kujundus. Sügav-pruun vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - sigamust.

Aroom - šoko-bounty-coko-choko-loko-bounty! KUHI kookost, pehmet vanilli ja siis veel kookost!

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja röstihapu ning laktoosimagus. Keskmaitse - röööösti-koooookoooose saare lipumännimastipuu otsa tõmmatud KOOKOSEpiraatide lipp!

Lõppmaitse - kookosekiriku armulauakookos.

Järelmekk - kookosekeeks kookosešokolaadis kookoselikööriga

ÜLEVÕLLI MEGAMANIAKAALNE KOOKOSEKUNINGA NEKTAR! Pöörane kunstiteos, kus megamagus laktoosi-kookose-vanilli trio on saadud rösti mõruhapusse liblikvõrku püüda.
---
veidikese saadaval
---
pilt isetehtud

Elwa - IPA

IPA (Elwa, Eesti) pdl 0,5 l. alc 6,6 %vol

Tootjainfo: "Columbus, Citra, Simcoe, Amarillo"

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, ropp-tehniline silditaoline kleeps (sildid ON väärtus omaette, ka juhul kui te mitte kunagi ei plaani midagi muud kui kodupruuli harrastada!). Vähene valge vahukiht on hõre ja püsimatu. Õlle värvus - mudruselt kollane. Aroom on nõrguke, leebelt apelsinikoorene.

Esmamekk on keskmisest veidi tihedama kehaga ja hapu-mõru. Keskmaitse muutub veidi magusamaks ja tugevalt pärmisemaks. Lõppmaitse - hapu, mõrkjas, vähese humalahammustusega ja stiilile ebakohaselt leivane. Järelmekk - hapu, vürtsikas ja nüüd juba kenakese humalahammustusega, hakates vaikselt päris-IPA't meenutama, ehkki sisse tuleb ka kirbuse noot.

Keskmisest ivikese raskema kehaga, alakarboniseerunud paletiga, hapu-mõru-magusakas-hapu-mõru-vürtsika buketiga Hea taseme rüübe, kuid seda sellises alustava hobipruuli kontekstis. Nõrk aroom, pärmisus ja leivasus ei ole need aspektid, mida IPA puhul tahta oskaks, nautimisest rääkimata; õnneks loo lõpuks suudab värske humalahammustus need toonid üsna ära varjata
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Monday, March 25, 2024

De Ranke - Amer-Amer (taaskülastus)

Amer-Amer (De Ranke, Belgia) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Belgian / Saison" ja hinnang 75 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Belgian" ja 3,37 punkti.

Tootjainfo: "Brewing an American IPA, but with a Belgian twist...that's the idea behind the Amer-Amer. We chose to use two American varieties of hop, but only hop flowers cultivated in Belgium. The 'Belgo-American' hops have a better balance in flavours and a less aggressive bitterness, without losing flavour or intensity. Dry-hopping with Cascade gives the beer it's rich aroma.
IBU 60"

Tegemist on võrdlusega 4-aasta taguse kirjelduse pihta. Disain pole muutunud, samuti ka lopsakas vahupilt. Värvus - jätkuvalt täiskuldne, kuid nüüd mitte kirgas, vaid kerge udulooriga. Aroom on aga tublisti muutunud - tookord oli siin tublisti IPA'likke noote, nüüd pigem lihtsapoolne saison oma hapukas-vürtsika meeldivusega.

Maitsepilt on samuti muutunud, tookord kurdetud liigse ja ülepingutatud mõruduse-koreduse tase on vähenenud ja belgialikkuse tase suurenenud. Ei, ta on ikkagi veel vägagi arvestataval määral "belgia IPA", kuid ilma liigse ülevõllisuseta.

Tublisti ja meeldivalt järelküpsenud/taltunud belgiapärane IPA - selles kontekstis võib öelda Übertase!
---
suti saadaval eripakkumises
---
pilt isetehtud

Sunday, March 24, 2024

Põhjala - Öö XO (taaskülastus)

Öö XO (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 11,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Baltic" ja hinnang 100 punkti!!! Untappd liigimääratlus: "Porter - Imperial / Double Baltic" ja hinnang: "4,14"

Tootjainfo: "A special version of the famous Öö Imperial Baltic Porter, aged for months in Cognac barrels"

Esmane, 2016.a tehtud kirjeldus näha siin. See pudel võib olla 2017.a partiist, sest BB aastaks on siin 2019. Igatahes on tegu võrdlusega, et näha, mis on need aastad keldrishoidmist teinud.

Väärikalt tolmunud pudel, kaelusevaha on aastatega rabedaks muutunud. Vahupilt pole ajaga muutunud. Värvus mõistagi ka mitte. Aroom - raske on võrrelda, sest tookord kirjutasin pigem emotsioonide keeles, kuid praegu ninnavaatav lõhn pole kübegi väsinud, vaid mõnusalt portveinine ja ikka tajutavalt konjakine.

Maitse. Oi. Oikuihea. Oikuikurjamusehea. Noh ta on veeeeidi õhema kehaga kui toona, aga kogu see kakao, ploomide, portveini, rösti ja muu öise ilu tulevärk on kenasti olemas!

Imeilus ja õpetlik kogemus. Noh olgu, keha on veidi vähemaks jäänud, see on väike miinus. Teisalt on aga ka magusus tiba taandunud ja see on positiivne. Üldolemuselt aga teeb siirast ja suurt rõõmu, et vähemalt konkreetne pudel sellest õilsast veteranjoogist on suurepäraselt säilinud ja lükkab ümber vahepeal süvenema hakanud arusaama sellest, et 3-4 aasta järel hakkavad ka sellised õlled alla käima. See jook EI OLE alla käinud, vaid ta on arenenud!
---
ei ole vabamüügina saadaval
---
pilt isetehtud

Victoria - Málaga

Málaga (Victoria, Hispaania) prk 0, 5 % l. alc 4,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - International / Premium" ja hinnang 10 punkti. Untappd liigimääratlus: "Lager - Pale" ja hinnang 3,06 punkti.

Tootjainfo: "On September 8, 1928, the day of the Virgin of Victoria, the founder of Cervezas Victoria inaugurated his factory in Malaga. Ten years later, during a trip to Germany, he created a character; the typical German tourist, located in a Malaga environment. Then he did not imagine that both the character and his beer would become the most representative symbols of Malaga, of the exquisiteness of its customs and its grace.
VICTORIA BEER is made using the traditional slow maturation procedure with a minimum of 2 weeks of storage that ensures the high quality of the product. It is golden and shiny, with fine and abundant bubbles. Smooth, with dense notes of toasted cereals and eminently fresh.
IBU 25"

Keskmist kasvu purk, toredalt retrolik kujundus. Valge õlu täidab 2/3 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on sisuliselt olematu, midagi toore teravilja ja kustutuskummi vahepeale jäävat.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse - odav plastik, hapu ja tugevalt magus. Lõppmaitse - mõrkjas-hapu, kustutuskumm. Järelmekk - plastik, hapu ja sünteetiline.

Keskmise kehaga, üle keskmise karboniseeritud paletiga, hapukas-magus-mõrkjas-hapu buketiga NIRU taseme rüübe. Otseselt halb-halb ta pole, juua tehniliselt võttes sünnib, aga milleks?
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Saku - Originaal Xtra

Originaal Xtra (Saku, Eesti). prk 0,5 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Pale Lager - International / Premium" ja hinnang pole eel välja kujunenud. Untappd liigimääratlus: "Gluten-Free" ja hinnang 2,66 punkti

Tootjainfo: "Saku Originaal XTRA-le on segatud spetsiaalset Tettnanger humalat, mis annab Saku Originaal XTRA-le selle „midagi ekstra“ - pehme vürtsikuse ja peene, tasakaalustatud, lillelise ja ürdilise aroomi."

Keskmist kasvu purk, igavapoolne kujundus - välja arvatud see tavatu humalasordi väljatoomine. Valge vaht täidab üle poole klaasist, kuid pole püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom - väga leebe, magusakas, huvitaval kombel tekib pähe märksõna "aaloe"

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse - hapu ja magusakas. Lõppmaitse - veidi toasooja plastikut meenutav, aga väga neutraalne. Järelmekk - magus, veidi kuivapoolne, õhkõrna vürtsika lõpetusega.

Keskmise kehaga, vähese karboniseeringuga ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magus-hapukas-magus-õrnvürtsika buketiga Hea taseme rüübe. Või noh ütleme niipidi - niivõrd neutraalne ja mittehäiriv, et ei oskagi midagi eriti arvata. Positiivsust otsides - üllatavalt mittehalb.
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Friday, March 22, 2024

Weihenstephaner / St.Bernardus - Braupakt Blonde Ale

Braupakt Blonde Ale (Weihenstephan, Saksa). alc 6,5 %. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale - Pale / Golden / Single" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd liigimääratlus: "Blonde / Golden Ale - Other" ja hinnang 3,75 punkti

Tootjainfo: "The Bavarian State Brewery Weihenstephan and the St. Bernardus brewery from Belgium launch the second edition of the Braupakt in 2024.
Weihenstephan collaborated with the Californian craft beer pioneers from Sierra Nevada in 2018, creating the first Braupakt ever. Now, almost six years later, this collab gets a sequel: with a Blonde Ale, brewed in Weihenstephan.
The idea behind this unique collaboration was to brew a filtered, strong, top-fermented beer. This wonderful specialty is the combination of two brewing philosophies - this seems crystal-clear when you take a look at the raw materials: Hops from Belgium, from the immediate area around St. Bernardus, Weihenstephan yeast, Bavarian malt - and water from Freising. The beer is of course brewed in accordance with the Purity Law of 1516. Spicy, with a characteristic yeast note, fruity and strong with 6.5% alcohol: Braupakt 2024 flatters the palate with these characteristics."

Müncheni keldri kraanist kaas ostetud kraam, seega disainist rääkida ei saa. Kollakas vaht täidab ligi poole klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom - Weihenstephaneri majapärmi selge jalajälg koos hea veega - belgiast pole lõhnas küll midagi tunda.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-kõditav-vürtsikas. Keskmaitse - linnaseline, magus, veidi hapuka kõrvaltooniga. Lõppmaitse - mõrkjas-hapukas, karge ja veidi virsikuseemne kivi meenutav. Järelmekk - hapukas, huvitavalt kuivapoolne ja krõps ning kergepoolne, nüüd juba belgia blond ale nüansiga.

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-vürtsikas-magus-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Väga huvitav kombinatsioon saksa ja belgia stiilidest ... ehkki veidi segadusse ajab see, et kui kõik muud komponendid peale belgia humala olid Weihenstephaneri tavaportfellist (eriti oluline on majapärmi kasutamine), siis kuidas see belgiapärane kergus-kuius sai tekkida? Igatahes - eriti kuna tegu on ühekordse pruuliga - tasub kindlasti järeleproovimist
---
ei ole Gambrinuses saadaval, ainult kõrvalkvartalis, Müncheni õllekeldris
---
pilt isetehtud

Thursday, March 21, 2024

Steenberge - Gulden Draak Smoked (taaskülastus)

Gulden Draak Smoked (Steenberge, Belgia). pdl 0,33 l. alc 10,5 % Retebeeri liigimääratlus: "Smoked - Other" ja hinnang 96 punkti!! Untappd ütleb "Smoked Beer" ja hinnang kõigub 3,72 ümber

Tootjainfo: "GULDEN DRAAK SMOKED delivers all the sweet and bready malt flavors synonymous with Gulden Draak Classic along with strong hints of smoke delivered by specialty malts that are dried over an open flame. The classic cherry and raisin notes still shine through which is a testament to the Brewmaster’s dedication to achieving balance and maintaining the integrity of the brand.
One may be inclined to liken the flavors of this ale to the smoked beers of Bamburg, Germany, but remember at 10.5% abv its nearly double the strength"

Kaks aastat tagasi sai seda kraami esmakordselt proovitud, nüüd on sama versioon kaks aastat järelküpsenud. Disain pole muutunud. Vahtu liigagi palju, jagub ka laua peale. Õlle värvus - veidi mudrusem (ülekarbo tõttu loomulik)-. Aroom - sama meeldiv kodune suitsune. Maitsepilt on aga mitu-mitu korrust paremaks muutunud! Suitsuservake on õhemaks kulunud ning suurepäraselt sobitunud väga hea belgia quadi põhjaga!

Järelküpsemine on andnud kahetise tulemuse. Tekkinud on mõõdukas ülekarbo (mille saab alla suruda jahutamisega), kuid maitsepilt on lausa kordades sujuvamaks ja mõnusamaks muutunud - suitsutatud viigimarjad kõlavad ju intrigeerivalt ja hästi!
---
veidi saadaval ja hetkel soodsamalt!
---
pilt isetehtud

Engelszell - Gregorius (taaskülastus)

Gregorius (Engelszell, Austria). pdl 0,33 l. alc 9,7%vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Quadrupel / Abt" ja hinnang 94 punkti. Untappd Liigimääratlus: "Belgian Quadrupel" ja hinnang 3,62 punkti

Tootjainfo: "Gregorius shimmers in the glass with a rich dark maroon colour. In the nose herbal and licorice aromas dominate, which are combined with ripe fruit notes. It presents a strong malt body, which is characterised by coffee and roasted aromas. Honey from the region and Alsatian wine yeast conjure up a nice sweet and sour game on the palate. Slightly bitter chocolate flavors accompany the warming finish of this powerful Trappist beer. Deep - Thoughtful. "

11 aastat tagasi sai proovitud 9,7% versiooni, nüüd siis võrdlus. Disainis pole midagi muutunud. Tumekollane vaht täidab veerandi klaasist ehk u kolm korda vähem, kuid on samamoodi hõre ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - sootuks teine, tookordse kirka punase asemel on mudruselt punakaspruun. Aroom samas pole kuigivõrd muutunud, samamoodi puidune ja jõhvikane. Maitsepilt on palju vähem mänguline, vähem on marjaseid-veiniseid elemente, rohkem aga belgia kanget klassikat karamelli ja kuivatatud puuviljade näol.


Ei tea, kas on muudetud retsepti (sellel viitaks nagu pea kraad kõrgem kangus) või on partiid erinevad ... või siis on vana Gambrinuse maitsemeeled nõudlikumaks läinud, kuid seekord erilist vaimustust huulile ei tule. VÄGA hea, klassikaline belgia kange karamell-õlu, seda küll, kuid ei midagi ka rohkemat
---
ei ole praegu saadaval
---
pilt isetehtud

Weihenstephaner - 1516 Kellerbier (taaskülastus)

1516 Kellerbier (Weihenstephan, Saksa). alc 5,6 %. Ratebeeri liigimääratlus: "Zwickelbier / Kellerbier / Landbier" ja hinnang 78 punkti. Untappd ütleb: "Kellerbier / Zwickelbier" ja 3,66 punkti

Mõned aastad tagasi õnnestus proovida vaadist purgiga koju toodud versiooni, nüüd tuleb siis võrdlus. Vahtu tekib mõistagi rohkem ja see püsib kauem. Värvus samamoodi kuldne. Aroom - tookord tundus ta veidi lahtununa leivane, siis nüüd on see matsakas täisterasepik :) Maitsepilt on üsna sama, kuigi kui tookord olid domineerivamad ürdised-heinased noodid, siis nüüd jällegi ilmselt värskuse tõttu - puhas linnaseline klassika

Võrdlus mõistagi värskelt pudelist kallatud versiooni kasuks (vs tookord klaaspurgiga pikalt kotis loksunud variant) - kui tookord ütlesin "VÄGA HEA taseme rüübe", siis nüüd ütleks lausa "überrüübe", linnaseliste saksa õllede absoluutselt perfektne teostus (ei kaugeltki mitte iga saksa õlu pole vaikimisi sellise klassiga!)
---
hetkel ei ole saadaval, aga varsti vast tuleb
---
pilt isetehtud

Wednesday, March 20, 2024

Põhjala - Plum Porter

Plum Porter (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,5%vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored / Pastry" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd liigimääratlus "Porter - Imperial / Double Baltic", hinnang 3,78 punkti

Tootjainfo: "A luscious imperial porter brewed with an abundance of ripe plums"

Väike lihtne pudel, kirju, kuid veidikese isegi meeldejääv sildikujundus. Pöidlapaksune tumepruun vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - kirka mustjaspunase helgiga tumedus. Aroom - mingi leebe-leplik magus hapu lõhn ju on, mida võib oletamisi ka mustade kuivatatud ploomide arvele kanda?

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus, ploomimagus. Keskmaitse - jaa, mustad ploomid enam-vähem niimoodimaitseadki tõepoolest. Lõppmaitse - veidi röstist hapuka särtsu elavdab senist liiga kompotist magusat pilti. Järelmekk - veidi melassiselt-siirupiselt liiga magus

Raskepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja õlija paletiga, magus-hapukas-magus-mõrkjas-hapukas-magusa buketiga HEA taseme rüübe. Kuna vana Gambrinus sõi just mõni tund tagasi peotäie musti kuivatatud ploome, siis võib käsi südamel kinnitada - just nii nad maitsevadki! Nii et ploomitabamuse eest võiks vägagi kõrgelt hinnata, aga liigse magususe ja vähese rösti eest tahaks natukese pead vangutada. Alaröstine ja üleploomine, kui te nüüd aru saate :)
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Mürka - Suitsukate partii 2

Suitsukate (Mürka, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,3 %vol. Liigimääratlus: rauchbier

Tootjainfo: "vesi, odralinnased, Northern Brewer humal, pärm"

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus.

Kuna kolm aastat tagasi oli proovimisel sama nimega, samade komponentidega, ainult et kraad kangem õlu, siis proovime selle nüüd üles ehitada võrdlusele. Kollast vahtu tekib vähem ja see kaob rutem kui toona. Õlle värvus - samuti punakaspruun, aga seekord ilma uduvineta.

Lõhn - olen tookord öelnud "magus-hapukalt suitsune, täpselt õige lõhn volbriõhtu jaoks" ja ütlen ka praegu sama, mis sest et volbrini on aega :)

Maitse - sisuliselt identne eelmise kogemusega, võibolla vähem puidune ja rohkem suitsploomine ja intensiivsem.

Tookod ütlesin "HEA taseme suitsuõlu", seekord tõstan hinnangut lausa kahe astme võrra ja ütlen suisa "übertaseme rüübe". Teostus on mõneti puhtam ning lisakraadike kangust annab ka võimsama maitseelamuse. Suitsuõllesid on meie turul ülivähe, seda kõrgem on ka hinnang!
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Pinta - Barrel Brewing After Hours: Rose Wild Ale

Barrel Brewing After Hours: Rose Wild Ale (Pinta, Poola) pdl 0,375 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer" ja hinnang 81 puntki. Untappd ütleb: "Wild Ale - Other" ja hinnang 3,95 punkti.

Tootjainfo: "Wild Ale with natural juices: cherry & blackcurrant & chokeberry"

Keskmist kasvu pudel, omanäolise lõikega sildil tünnijooks :) Roosa vaht täidab alla poole klaasist ja püsib väheke. Õlle värvus - uduselt punane. Aroom - marjane ja jogurtine

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapu. Keskmaitse - magus-hapu, marjane, sõstrane ja kuiv. Lõppmaitse - aroonia parkiv kuivus mätsib kinni kõik muud maitsed. Järelmekk - kuiv, mõrkjas-hapu, katkihammustatud sõstraseemneid meenutav ja jogurtine.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-magus-hapu-mõrkjas-hapu buketiga HEA taseme rüübe. Marjajogurt, õigemini täpselt vastupidi - kuiv marjakompott, millesse on lisatud veidi jogurtit
---
pisut saadaval
---
pilt isetehtud

Tuesday, March 19, 2024

Pühaste - Avellana Bourbon BA

Avellana Bourbon BA (Pühaste, Eesti) prk 0,33 l. alc 13,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd liigimääratlus: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 4,47 punkti

Toojainfo: "Imperial stout flavoured with hazelnut and aged in bourbon barrels"

Väike pudel, hõbelsit ja vahakael. Bõdõnn-tudõnn, klõnksub pudelist klaasi mustav mass, millele vahtu tekib vaid sümboolseks hetkes.

AROOOOOM-OLLLALLLAAAA ... maapähkli õnnelik abielu šokolaadiga, kohvilaste parv järel

Esmamekk. Mõmmmm. Maapähklivõi - see õige, see soolane, see rammus ja krõmspsuv. Aga näe, šokolaad on samasse purki pandud nii oskuslikult, et imesta ennast või pükstest välja

Keskmaitse - maapähklimetall. Vask-pähkel. Soolapähkel vaskpurgis, määritud metall-noaga otse higisele käeseljale ja sealt ka limpsitud.

Lõppmaitse. Pähklihigi. Soolane pähklihigi. Jumalik pähklihigi. Pattulangemise vääriline.

Järelmekk. Tuhas röstitud maapähkel. Tahan selliseid tonn! No kasvõi topsitäis. Noaotsaga kasvõi! Soolakas maapähklivõi. Ma'i'või.

INTERGALAKTILINE, MEGAMÜRIAADILINE, maailmaparimalt maapähklinine!
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Huyghe - Delirium Argentum

Delirium Argentum (Huyghe, Belgia) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Belgian" ja hinnang 80 punkti. Untappd ütleb: "Belgian Strong Golden Ale" ja 3,67 punkti.

Tootjainfo: "Colour and appearance: red amber, very dense fine white head.Fragrance: spicy, citrus, grapefruit, a hint of caramel in the nose.

Flavour: full-bodied, intense and a touch of caramel. Together with the spicy, citrus-like bitterness, they give this beer a complex and very pleasant fresh, full and bitter aftertaste.
History: specialty beer created to celebrate the twenty-fifth anniversary of Delirium Tremens.
IBU 55"

Sellele sarjale omaselt valgeks võõbatud pudel, traditsiooniline roosa elevant seekord hõbedasel sildil. 

Tegu on võrdleva vaatlusega, hindamaks mis on saanud selle joogiga peale BB kuupäeva möödumist. Algne kirjeldus nähtav siit. Vahupilt pole muutunud ei koguse ega värvuse mõttes. Värvus on huvitaval kombel hoopis punakam kui algne "tumekuldne". Aroom - enam-vähem sama, vähema mõrkja-puiduse lisandiga kui toona. Maitse - ootuspärane belgia klassika, ilmsete pretensioonidega olla belgiapärane IPA

4 aastat hiljem tehtud katse nätab, et õlu on muutunud, kuid see muudatus on pooltooni võrra leebumise suunas, ilma mingi sisulise taandarenguta
---
aegunud õlut saab mõnikord säästust :)
---
pilt isetehtud

Pinta - Beer Club: Hoppy Crunch

Beer Club: Hoppy Crunch (Pinta, Poola) pdl 0,5 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy (NEIPA)" ja hinnang 93 punkti. Untappd ütleb: "IPA - New England / Hazy" ja hinnang 3,83 punkti.

Tootjainfo: "Welcome to the club of craft beer lovers! We have for you the cloudy, smooth and pleasantly hoppy Hazy IPA, brewed with new wave hop varieties and the addition of oat flakes."

Keskmist kasvu pudel, värviline, ent tehniline sildikujundus. Valge vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on mõrkjas-karge, üsna meelekindlalt greibine, veidi ka virsikune.

Esmamekk on keskmisest pisut raskema kehaga ja mõru-magusakas. Keskmaitse - magus-mõru, mahlane, greibine, karge ja krõps. Lõppmaitse - virge-värske, pomelo ja greibi vahepealne. Järelmekk - vähese hapuka servakesega, krõps, mõrkjas ja väga värskendav.

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõru-magusakas-mõru-hapukas-mõru buketiga ÜBERTASEME rüübe. NEIPA oma parimas kehastuses - no aga samas oma veatus/karges/krõpsus/humalahammustusega teostuses ei jää teiste endataoliste hulgas meelde kah
---
veidi saadaval
---
pilt isetehtud

Monday, March 18, 2024

Volta - Catharsis

Catharsis (Volta, Ukraina) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd liigimääratlus: "Sour - Tomato / Vegetable Gose" ja hinnang 4,25 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "Tomato gose with Carolina Reaper, Habanero, Ghost Reaper and Naga. It is very spicy, it is better not to drink it. "

Väike lihtne pudel, absoluutse minimalismiga kujundus. Vahtu sisulisel ei teki. Õlle värvus - plödiselt punakas. Aroom - puhas ehe karm tolmune tšilli, mis hoiatab "ära joo mind!!!"

Esmamekk on kerge kehaga, hapu ja tugevalt tšilline. Keskmaitse - magus-hapu ja koletšilline. Lõppmaitse - tšilline, tšilline, sügav ja tšilline. Järelmekk - oijeeruma sa sinise draakoni sabaotsa sarviline kui kuradi tšilline see on!!!

ÕÕÕÕÕÕÕÕÕ õudne, karmilt, teravalt, ärritavalt ja üleüldse tuletõrjebrigaadi nõudvalt tšilline. Totaalselt tasakaalust väljas, joomine on välistatud, võimalik vaid piiskhaaval manustada ja läbi peanaha aurata. Ausõna, see on karmim kui enamik tšillikastme nime all müüdavaid vedelikke, võttes luksuma ja mattes hinge. Ma tean mis homme tuleb! :D
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Pinta - Beer Club: Rock Solid

Beer Club: Rock Solid (Pinta, Poola) pdl 0,5 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 90 punkti. Untappd ütleb: "IPA - American" ja hinnang 3,88 punkti.

Tootjainfo: "Welcome to the club of craft beer lovers! We are sure that this proposition will not disappoint fans of dry and hoppy IPA. A classic of the beer revolution, you can never have enough of it"

Keskmist kasvu pudel, tehniline sildikujundus. Valge vaht täidab pool klaasist ja püsib kenasti. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom - märjad koerakarvad ja virsikud.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõru-magusakas. Keskmaitse muutub hapupoolsemaks, aga ka karamellisemaks. Lõppmaitse - pisut puidune, veidi vaigune, mahlaselt puuviljane. Järelmekk - hapukas-mõru, kuivapoolne, karge ja mahlane

Keskmisest tiba raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõru-magusakas-mõru-hapukas-mõru-vürtsika buketiga VÄGA HEA TASEME RÜÜBE! Tubli tükk IPA't ... ehkki tootja enesemääratlusega "west coast IPA" ei saa nõus olla. Hea mahlane AIPA aga on ikkagi äga hea asi ju!
----
pisut saadaval
---
pilt isetehtud

Mõdukoda - Raba

Raba (Mõdukoda, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %.

Tootjainfo: "Turbasuitsulinnastega kuiv stout"

Väike pudel, tehniline sildikujundus. Pruun vaht täidab 2/3 klaasist ja on väga püsiv. Õlle värvus - tumekirkapunase servaga mustjaspruun. Aroom - toredalt ja kirkalt suitsune, samas mitte lämmatav dominant, selle alt on tunda ka rösti ja head vett.

Esmamekk on kergepoolne ja magus-hapukas. Keskmaitse - magus, suitsune, ploomine ja leivane. Lõppmaitse - magus-hapukas, kuivapoolne ja mõrkja fooniga. Järelmekk - mõru muutub dominandiks, selle taha jääb aga siiski tuntavaks magus-hapu suitsusus.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-hapukas-magus-suitsune-mõrkjas-magus-mõru buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Läbiv magusus on ainuke pretensioon, kuid ainult stiilipuhtuse mõtte, samas joodavust aitab see ainult tõsta.
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Sunday, March 17, 2024

Pinta / Cervisiam - Hazy Discovery Oslo

Hazy Discovery Oslo (Pinta / Cervisiam, Poola / Norra) prkl 0,5 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double Hazy (NEIPA)" ja hinnang 90 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double New England / Hazy" ja hinnang 4,02 punkti.

Tootjainfo: "Welcome to our hoppy travel agency! This time we head north and visit the capital of Norway, where the Cervisiam brewery comes from. Our cooperative beer is thick, cloudy and strong Hazy DIPA, which we hopped with Columbus, Citra®, Cryo Citra® and Sabro® varieties. This set of hops will make you remember Oslo fondly!"

Keskmist kasvu purk, sildil kõnealune linn. Valge aht täidab pool klaasist ja püsib väga kaua, haakudes ka klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt kollane.
Aroom - johhhhaaa trollallaaa troooopika! Greip ja mango näe - teineteisel' ulatavad käe!

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-mõru, greibine ja veidi mehune. Keskmaitse - mango-guaava-ananassi-mehu, mõnusa tärkava humalahammustusega. Lõppmaitse - magusmango, mõrugreipo, vürts-ananasso! Järelmekk - mehu-ipppoodroomo-kararulla-hosianna!

MEGA! ÜKS ÜTLEMATA MÕNUS DOPPEL-NEIPA! Olemata NEIPA'de kui stiili kõige suurem kummardaja, annan ma alati kõik andeks, kui tegu on sellise tegelasega, mis suudab oma mahlasusega ühildada ka veenva mõruda otsa ... ja kui veel värske humalahammustus mängus on, siis on kõik nii kena ja tore ja kevad ja üleüldse!
---
paar purki saadaval ehk
---
pilt isetehtud

Mõdukoda - November

November (Mõdukoda, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,6 %.

Tootjainfo: "stout"

Väike pudel, tehniline sildikujundus. Pöidlapaksune pruun vahukiht on üsna püsiv. Õlle värvus - sünkjalt punakas-mustjas-pruun. Aroom - leebelt magusröstine, õrna tubakase/piibukahase fooniga.

Esmamekk on hapukas ja üllatavalt kerge. Kekmaitse - hapukas-mõrkjas, röstine ja tuhane. Lõppmaitse - veidi magusakas, kuid põhirõhk on söestunud leivapurul ahjupõhjas. Järelmekk - hapukas, kuivapoolne ja röstine.

Kerge kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-mõru-magusaka-hapuka buketiga Hea taseme rüübe. Ühest küljest oleks nagu üsna klassikaline iiri stout oma kerguse mõttes (röst on keha ära söönud), kuid iirlase jaoks veidi kange.
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Vovschanska - Harissa

Harissa (Vovchanska, Ukraina). Ei RB ega UT ei tunne isegi pruulikoda mitte. Stiilimääratlus sildil: Tunisian spices gose

Tootjainfo: "vesi, linnased, humal, tomat, sool, tšilli, küüslauk, koriander, vürtsköömen, piparmünt"

Väike lihtne pudel, sildil tulipunane tants. Vähene vaht kaob hetkega. Õlle värvus - hämuselt punakas-pruunakas. Aroom - väga hea vesi (või annab piparmünt selle värskuse tunde?), tomat ja vürtsköömen koos tšilliga

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja tomatihapu ning veidi vürtsikas. Keskmaitse - tomatihoidis koos küüslauguga. Lõppmaitse - sool, küüslauk, tšilli ja koriander. Järelmekk - tšilli, tomat ja vürtsköömen, happeline ja mõõdukalt magus koos mõõõnusa vürtsise kirkusega

FRIIGIKAS! Mõnusalt soojendav ja särtsakas vürts-tomati-gose.
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Friday, March 15, 2024

Bierwelle - Brewhops Vanilla Stout

Brewhops Vanilla Stout (Bierwelle, Ukraina) pdl 0,33 l. alc 8,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd liigimääratlus: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 3,8 punkti.

Tootjainfo: "hops: Hercules (bittering), Chinok (aroma)
IBU 66"

Väike lihtne pudel, efektselt lahendatud ja samas väga tehnilise info küllane sildikujundus. Pruun aht täidab üle poole klaasist, kuid on hõredapoolne ja püsimatu. Aroom meelitab kaugelt-eemalt mustade ploomidega, mis lähedalt nuuskides osutuvad suitsutatuteks.

Esmamekk on üllatavalt kerge kehaga ja kreegikompotiselt hapukas. Keskmaitse - hapu sel määral, et tekib kahtlus selle joogi tervises. Lõppmaitse - kerge, isegi vesine, süvenevalt hapu ja kirsi-kreegikompotine, ainult et ilma ühegi lisasuhkruta. Järelmekk - kreegi-maasikaompoti vedelik, kuid kummalisel kombel röstine ja kuivapoolne.

Veidrus. Vana Gambrinus pole üleüldse kindel, kas see jook on ikka selliseks disainitud, või on mingi nakkus sisse sattunud ja kogu keha koos suhkrutega nahka pannud, jättes asemel üsna kehatu joogi. Igatahes imp-stoudina ei veena see jook kohe üleüldse mitte.
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Pinta - Beer Club: Endless Ocean

Beer Club: Endless Ocean (Pinta, Poola) pdl 0,5 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 66 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Cold" ja hinnang 3,66 punkti.

Tootjainfo: "Welcome to the club of craft beer lovers! This time it's worth trying something crispy. Cold IPA is a beer that combines the best features of lagers and the hoppy character of India Pale Ale"

Keskmist kasvu pudel, lihtne kuid hommiuvärviküllane kujundus. Sentimeetrine erkvalge vahukiht on hõre ja kiireltkaduv. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on kergeke ja pigem laaderõllele omane, hapukas ja veidi heinane ... ainult et selle heina sees on ennem koerakari maganud.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse - mõru, magus-hapukas ja kuivapoolne. Lõppmaitse - hapukas-mõru, kuiv ja krõps. Järelmekk - pisut kirbuse serva puudutav, kuiv ja isegi veidi kare ning meeldiva vürtsika ühetusega

Keskmisest isegi tiba kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-hapukas-mõru-magusakas-vürtsikas-mõru buketiga Väga hea taseme rüübe, külmkääritusega IPA ku hübriidõlle väga tasemel stiilinäide.
---
pisut saadaval
---
pilt isetehtud

Pastry Mastery - Garlic Rasam

Garlic Rasam (Pastry Mastery, Ukraina) pdl 0,33 l. alc 4,9 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda toodet. Untappd liigimääratlus: "Sour - Other Gose" ja hinnang 4,01 punkti.

Tootjainfo: "вода, солод, хміль, сіль, сочевиця, тамаринд, цибуля, часник, кріп, кінза, м'ята, чілі, кумін, гірчиця,
суміш гарам мазала."

Väike lihtne pudel, sildil kõnealune supike. Aroom - üllataval kombel tuleb kõigepealt ninapilti päikesekuivatatud tomat ja peenleib ... ehkki neid kumbagi siin ju pole. Koriandri ja vürtsköömne tunneb ka veel ära ... aga ülejäänu upub üldintensiivse-meeldiva külluse sisse ära.

Esmamekk on kergepoolse kehaga, hapukas, isegi happeline ja meeldivalt vürtsikas. Keskmaitse - jaa, see on tõepoolest tamarind oma tugeva kleepja hapukusega, millele lisandub nüüd kenake tšilline säde. Lõppmaitse - tilli-piparmündi segu muutub pisut aimatavaks koos soolaga. Järelmekk - taaskord tekitab see kombo leivase, nüüd juba korraliku kodumaise sinepileivase õhetava tunnetuse.

FRIIGIKAS kaugest kööginurgast. Õllega ongi vist seos läbi selle leivase tajuhäire, mida katab kuhjadega mõnus-maitsev-idamaine maitsekuhjatis, millest kõigi lubatud komponentide ülesleidmine on lootusetu. Aga kas ta veenab gosena? Jah vägagi veenab, omamoodi värdgosena, kuid see õlletüüp ongi imetabane põhjake kõikvõimalike taoliste maitsekoosluste esilemanamiseks
---
ei ole saadaval kahjuks
---
pilt isetehtud

Thursday, March 14, 2024

Pastry Mastery - Caramel Salé Stout 10°

Caramel Salé Stout 10° (Pastry Mastery, Ukraina) pdl 0,33 l. alc 8,4 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda toodet. Untappd liigimääratlus: "Stout - Pastry" ja hinnang 4,03 punkti.

Tootjainfo: "vesi, linnased, humal, maitseained, karamell, sool"

Väike lihtne pudel, sildil ümberaetud soolatoos. Tumepruun vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - öisekaevikumust.

Aroom - šoookooooloooooood. või siis Šokolaad. Suure Š'ga. Ja justnimelt soolane šokolaad, aga soolane seeläbi, et selles on soolase juustu tükid! Võibolla koguni soolase suitsujuustu tükid!

Esmamemekk on raskepoolse kehaga ja magus-röstine, piimašokolaadine. Keskmaitse muutub täidlasemaks ja ootuspäraselt toimub sool nii tasakaalustaja kui võimendajana, nii et piimašokolaadi tase kerkib klaasist välja läbi nina ja laualambi.

Lõppmaitse - võikaramell, šokolaadiirised ja ja keedetud šokolaadi-kondenspiim, ülemäärast magusust üritab õnneks ohjeldada hapukas-mõrkjas röstiraamistik. Järelmekis muutub soolane komponent märgatavamaks, soolakaramell võtab üldises pehmes šookolaadipilves rohkem kohta enda alla.

Ülevõllikas. Liiga magus, liiga piimašokolaadine, aga õnneks ka piisavalt soolane ja röstine. Vana Gambrinus ei väsi kordamast - lisage magusale soola ja tulemus saab parem!
---
paar tükki oksjoni jaoks
---
pilt isetehtud

Achel Dubbel (2023)

Achel Dubbel (Achel, Belgia) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeer teab ainult vana versiooni, liigimääratlus: "Belgian Ale - Strong Dark" ja hinnang 97 punkti. Untappd teab ka uue kujundusega versiooni, liigimääratlus: "Belgian Dubbel" ja hinnang 3,59 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke abil): "Discover the rich taste experience of Achel Dubbel, originated from the centuries-old Trappist tradition. Achel Dubbel is a traditional Abbey beer with a warm, ruby red color and complex aromas. The natural brewing process and the soft Achelen water contribute to the unique taste palette of this brown beer.
Be seduced by the harmonious combination of sweet caramel notes, subtle spiciness and a hint of dark fruit. The former Trappist has a refined, full-bodied taste and a natural hop bitterness that results in a dry, long-lasting aftertaste.
Refermentation in the bottle."

See on nüüd siis võrdlus. Achel pole enam munkade poolt käideldav pruulikoda ja järelikult mitte enam ka trappist. Uus omanik otsustas minna turule uue disainiga ja hetkel on võimalik võrrelda vanat ja uut versiooni.

Disain on kardinaalselt muutunud - vana on igav ja luitunud, uus pole ka just mingi disaini-ime, aga vähemalt värvikam. Kollast vahtu tekib enam-vähem samapalju, uuel versioonil on ta aga tsipa püsivam. Õlle värvus - sisuliselt identne, uuel versioo nõksa rohkem hämu. Aroom - sisuliselt identne, vanas sutsu rohkem karamelli, uues pärmi.

Maitse. Sisuliselt identne. Vana on ümaram, täidlasem, rohkem kuivatatud puuviljadele ja karamellile keskenduv ning mõrkjama lõpuga ja puidusem. Uus pisut särtsakam, belgia pärmile omaselt vürtsikam ning pehmema lõpuga, rääkides poolkuivatatud viigimarjadest.

Ohhh. Vanal Gambrinusel tuleb naeratades meelde, MIKS belgia õlled ning eriti dubbelid omal ajal nii pööraselt erilised ja võrgutavad tundusid. Tunduvad siiani, ehkki vaimustus erilisusest on taandunud harjumuspärasele heakskiidule. Kui nüüd vana ja uue versiooni võrdlusest rääkida, siis jah, nad ON erinevad, aga ilmselt kogu erinevus tulebki ühe partii vanusest ja teise värskusest ... ja tuleb tunnistada, et vanem on parem. Aga kuni on võimalik võrrelda - soovitan seda teil endil teha!
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Saku - Rock Hopper

Rock Hopper (Saku, Eesti). prk 0,568 l. alc 5,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Pale Lager - International / Premium" ja hinnang 3 punkti. Untappd ütleb: "Lager - Pale" ja hinnang 3,23 punkti

Tootjainfo: "Rock Hopper on klassikalise Rocki nooruslikum ja uuendusmeelne vend. Endiselt on tegemist laager õllega, aga nüüd on pruulimisel kaustatud ka trendikat “dry-hop´I”, mis anna juurde palju aroomi ja keha, ilma õlut liialt mõrudaks muutmata. Nii saame kõnetada kõiki laager-õlle sõpru, kes otsivad tugevaid emotsioone, ilma et need joojast lihtsalt üle jookseks."

Kopsakana mõjuv purk, uhke disain. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom - lihtne hapukas laagerõlle tüüplõhn.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-hapukas. Keskmaitse - metalne, hapukas, limonaadine. LÕppmaitse - odavad karamellkommid ja väheke mõrkjat fooni. Järelmekk - hapukas, vürtsikas ja vase/patarei meenutusega.

Ahahh. Et siis see peaks olema humalasem versioon? Ei ole ju! Magus ja metalne! Ja mis kõige totakam, kui oma veebitekstis on nad kirja pannud "trendikat “dry-hop´I”" kasutamise kohta (mis andvat KEHA???), siis purgil on kirjas "we added dried hops to the lager". Päriselt?
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Monday, March 11, 2024

Pinta - Porter Bay

Porter Bay (Pinta, Poola) pdl 0,5 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Baltic" ja hinnang 87 punkti. Untappd ütleb: "Porter - Baltic" ja hinnang 3,85 punkti.

Tootjainfo (guugel-tõlke abil): "You don't have to be a port porter to want a glass of classic Baltic porter. This dark, strong and full-bodied beer with a malty character is appreciated for its excellent balance of fruit, caramel and roasted notes. Are you looking for something specific? PINTA Porter Bay!"

Keskmist kasvu pudel, veidi arusaamatu, aga esteetiline tumedates toonides kujundus. Pruun vaht täidab pool klaasist ja püsib üsna kenasti. Õlle värvus - kirkalt sünkpunane. Aroom - balti porterile omaselt pehmelt ja kreemiselt röstine.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehag ja magus-mõrkja ning röstine. Keskmaitse - röstine pool tugevneb tugeva hapuni koos mõrkjas kõrvalteemaga. Lõppmaitse - röstisus hakkab muutuma dominandiks, isegi mõrudaks agressoriks. Järelmekk - mõrudus pisut väheneb, asemele tuleb ootuspärasemat magusat kreemist linnaselisust ja haput laagerpärmi jälge.

Keskmisest veidi raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-mõru-vürtsikas-mõru-magusakas-hapuka buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Pisut tavatu balti porter, veidi ülevõlli oma rösti intensiivsuse poolest, kuid sellevõrra huvitavamgi maitseelamusena
---
veidi saadaval
---
pilt isetehtud

Hoppy Hog - Viking Blood

Viking Blood (Hoppy Hog, Ukraina) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd liigimääratlus: "Mead - Melomel" ja hinnang 4,1 punkti

Toojainfo (google-tõlke abil): "Viking Blood is our favorite cherry melomel, in which this time, in addition to honey and cherry juice, we added a fair amount of chokeberry juice (lately Mom Simonenko Alena liked this berry), so the berry side of honey was revealed even more brighter A drinkable, pleasantly alcoholic drink with a balanced sweet-sour taste"

Väike pudel, metsseapea seekord lillakal foonil. Vähene punakas vahukirme pole püsiv. Õlle värvus - kirkalt lillakas-punane. Aroom on tõsiselt üllatav - see on vist üks väheseid kordi, kui aroonia on juba lõhnas arusaadav!

Esmamekk on keskmisest kergema kehag ja magus ... hapukas ka, aga eelkõige magus. Keskmaitse - magus-hapukas, kuiv, aroonialik, parkiv. Lõppmaitse - mõrkjas, parkiv, kõige rohke (aroonia enda kõrval) katkihammustatud sõstra- ja/või pihlakaseemneid meenutav. Järelmekk - magus ja kuiv, mahlane ja parkiv, marjane ja marjaseemnene.

Friigikas. Marjamõdu ehk melomel on alati elamus, kuid seekord on rabav üllatus see, kui selgelt on aroonia äratuntav - enamasti see tegelane kipub end ära peitma nii et aja teist nigu narr noaotsaga taga. Siin on aga aroonia suutnud kirsist üle olla! See on midagi arusaamatut ja seda nauditavamat!
---
oksjonikraam vaid
---
pilt isetehtud

2085-HS - Dark Cherry

Dark Cherry (2085, Ukraina) prk 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd liigimääratlus: "Hard Seltzer" ja hinnang 3,97 puntki.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "That's how 2085 sees the direction of HARD SELTZER! Fermented with Champagne yeast, an extra dry base with a light prosecco aroma. On which a large amount of 100% fruit is placed. Without any flavors, colors or sweeteners!

Cherry stone and cherry in the aroma. The rich red color once again hints at its cherry origin. Dry, fresh and with berry acidity. Extremely drinkable. It uses exclusively cherry, which is quite independent."

Väike nääps purk, sildil nimeandvad marjad. Pöidlapaksune roosakas vahukiht kaob hetkega. Joogi värvus - kirkalt helepunane. Aroom on leebel, kuid selgelt kirsine.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas-kuivapoolne. Keskmaitse - hapu-mõrkjas kirsikivi selge mõjuga. Lõppmaitse on veidi magusakam, kuid samas ka vägagi kuiv. Järelmekk - ülikuiv, keelel krõbelev, kirsist poolt võiks vabalt segamini ajad arooniaga.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud ja ülikuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga Hea taseme rüübe. Et vanal Gambrinusel on seltserite kogemust väga vähe, siis ei oska sellest joogist kuidagi vaimustuda, kuid samas pole ka mingeid etteheiteid (mida on mõne teise sama liigi esindajal olnud küll).
---
ei ole saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Ülevaade Eesti väikestest pruulikodadest (seisuga 2024.a märts 11)

Et kõik ausalt ära rääkida, tuleb alustada sellest, et alguses tuli idee panna kirja need kojad, kes oma õlledega, aga ka mõdude ja siidritega on üle Gambrinuse õllepoe lettide käinud. Kuid siis selgus, et nö tõe ja õiguse huvides oleks mõistlik kirja panna kõik väikekojad, kes praeguseks hetkeks teada on.

Tabelisse sattusid kõik need tegijad, kes on oma (või siis "oma") jookidega ametlikult turul olnud - st kelle/mille kohta leidus Alkoholiregistris märge. Miks kirjutasin eraldi "oma" jookide kohta - kirja läksid mõistagi ka mustlasena tegutsejad (st need, kellel oma koda pole ja toodavad mujal) kui ka tellimusõllede oma nime all turundajad.

Mõistagi ei pretendeeri see tulemus absoluutsele tõele, vabalt võib olla et õllerevolutsiooni algusaegadel ja enne alkoholiregistri loomist oli turu veel tegijaid. Või siis jäi keegi lihtsalt kahe silma vahele. Või siis veel keegi/miski/üleüldse (nt kindlasti on lademes siidritootjaid, kes on aga ka minu fookusest enamasti väljas). Palun kergemat karistust ja olen vajadusel / mõistlikul põhjendusel valmis ka hiljem muudatusi sisse viima tabelisse

Igatahes on esimeses tabelis ära toodud 107 tootjanime alfabeetilises reastuses, teises aktiivsuse alusel. "Jah" tähistab teadaolevat tegutsemist, "ei" siis mõistagi mittetegutsemist ja "?" teadmata staatust.

Kui kellelgi on sisulisi pretensioone, siis kirjutage tartugambrinus@gmail.com. Täpselt samamoodi, kui miskipärast peaks olema vaja saada lähtetabelit

Igatahes tänab vana Gambrinus kõik, kes tabeli koostamisel-täiendamisel sisulist abi osutasid. Esmaversioonis, millesse sattusid need kojad, kes Gambrinuse poe letist saadaval on olnud, sai kirja 76 tegijat. Praegu nähaolevas kolmandas, mitmete heade ja sisuliste abiliste poolt täiendatud versioonis on neid 107. Arvesse läksid need tootjanimed, kes on ametlikult (st alkoregistrile teadaolevalt) oma nime alt tooteid (eelkõige õlut, aga ka siidrit ja mõdu) turundanud.

Kindlasti ei pretendeeri see absoluutsele tõele ega täpsusele, kirja läksid need nimekujud, mis parasjagu käepäraseks / arusaadavaks osutusid. Kirjapandud ajalugu on alati erinenud päriselu sündmustest.

Vana Gambrinus tänab kõik abi eest! Kordan siin varemgi öeldud mõtet - õllerevolutsiooni leegitsev õhinapõhine tippaeg on küll möödas, kuid seda džinni juba pudelisse tagasi ei topi. Antud juhul siis džinni nimega õlu :)

Sunday, March 10, 2024

Pühaste - Beyond Void

Beyond Void (Pühaste, Eesti) prk 0,33 l. alc 11,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Imperial" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd liigimääratlus: "Porter - Imperial / Double" ja hinnang 3,82 punkti

Toojainfo: "A toasty and rich imperial porter."

Väie purk, sildil romantiline unistus üksindusest. Tumepruun vaht täidab ligi poole klaasist ja püsib kestvalt. Õlle värvus - üüüratumust.

Aroom on väga-üliväga rikkalik. Tubakas, tuhk, metsik kohvi, higi, muskus, röstitud oder, ülekuivanud rosinad. Ei viidetki liigsele magususele või muidu melassile, puhas mõrkjas-kuiv röst. Ja muskus. Ja tubakas.

Esmamekk - õlijas, toekas, tõhus, veniv, mälutav ja mõrkjas-hapukas

Keskmaitse - mõru-magus, naftalik, veidi siirupjas, kuid see melass-iiris on siiski kenas puidutuhases raamis.

Lõppmaitse - ööraskune ja öömõrune niiske tubakas, kerkotornist ülelinnavaatamise tundeline, altpoolt soe vilkuv-heitlik autolaternaline sebimine, ülaltpoolt külm tähetäpine tühjus.

Järelmekk - ivike tubakalagritsat, terake kõrbenud apelsinikoort, näpuotsada muskust ja mürri ja pühasuitsust läbiimbunud kirikulage.

MEGATASE! Kompromissitult lihtne täius, täidlus, toestus ja teostus. MITTEmagus imperial porter!
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Pinta - Barrel Brewing After Hours: Citrus Wild Ale

Barrel Brewing After Hours: Citrus Wild Ale (Pinta, Poola) pdl 0,5 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer" ja hinnang pole eel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Wild Ale - Other" ja hinnang 3,89 punkti.

Tootjainfo: "Wild Ale with natural juices: mandarin & orange & lime"

Kesmist kasvu pudel, omanäolilse lõikega sildil tünnijooks :) Erkvalge vaht täidab poole klaasist, kuid kaob kiirelt. Õlle värvus - piimhämuselt kollane. Aroom on lihtsalt HUNNITULT mahlane ja tsitruseline

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapu, kuiv ning isegi veidi happeline. Keskmaitse - laimimahl, korrutatud metsiku eile kuivusega. Lõppmaitse -kuiv-kuiv, mõrkjas-hapukas, toorepoolse viinamarja meenutusega. Järelmekk - mõrkjas-hapu, tritrusekoorene, karge, mahlane, kuiv ja ülimalt karge.

ÜLEVÕLLIKAS! Kui kirjas on mandarin, apelsin ja laim, siis ootaks ju joogist ka mingeid magusaid noote, kuid siin on metsik pärm ära söönud KÕIK suhkrud, lisaks tühjendanud ilmselt ka kõrvaltkvartali elumajadest viimasedki suhkruvarud ja valmis tootnud krõpskuiva happelise ülikolekarge-virge-turgutusjoogi.
---
pisut saadaval
---
pilt isetehtud