Sunday, January 31, 2016

Tsar Bomba

Tsar Bomba (Kikka, Eesti) pdl 0,33 l. alc 18 %vol. Liigimääratlus "cosmic imperial stout" :)

Tootjainfo: "6 kuud laagerdunud 10% russian imperial stout'i külmdestilleerimise teel saadud u 18% kangusega kosmiline õllesarnane rüübe :)"

Väike lihtne pudel, mille sildil on tuumaplahvatus ja kaelt katab (vist küll esmakordselt hobipruulitud õllede seas) vahakiht! Klaasi nõrgub totaalselt-kolossaalselt must vedelik. Külmdestilleerimis eripära on mõistagi see, et vahtu ei saagi olla.

Aroom. Ohhhhsanugaküll. Kõigi stoutide ema! Või siis vanaema. Tänapäevane ilukirurgia teeb ju imesid. Ja omamoodi ime see vedelik siin on. Raske, magusakas, portveini ja kakaolikööri ning veidi kõrbema ja käärima läinud murakamoosi taoline meloodia kõmiseb kõrvus. Tubakas ja praekartul? Kuskohast need mu pähe tekkisid?

Esmamekk. Nafta. Kuradima hea nafta. Maitsev .... mmmm ... nafta! Mustsõstraliköör šokolaadiga.

Keskmaitse. Praetud banaani nimel! Jerrrum küll. Niimoodi ei tehta. See jook teeb mitte lihtsalt lolliks, vaid kohe üsna sõnatuks. Kuningrüübe. Veniv õndsus, mis saavutab juba veidi hirmutavad mõõtmed.

Lõppmaitse. Vaadake kui jumal alles noor veel oli, siuke poisiohtu kräbal, siis ei osanud ta midagi mõistlikku teha kui muutis vett veiniks. Ja õlleks. Ja likööriks. Mõnikord läks aga asi lappama ja kõik kolm segunesid kokku. Mustsõstravatt.

Järelmekk. Irrrmus värk. Õlletuletis. Kuupjuurutatud linnaseliköör. Kõrvetatud ja lagritsakepikesega kokku segatud ravum. Hulllllud mehed need Vargamäe omad. Või siis Kikka omad. Vaht pole. Kõrtsileti ees saaks sellise kraamiga kraagelda küll.

See. Pole. Õlu. Kosmiline ja õlletaoline, seda küll. Kuid sigavinge ja kolmekordselt ohtlik. Sest maitsev on noh! Mingit kokkuvõtet ei tule. "Haiguste ravi. Kontrollitud."
------------
pilt isetehtud

Arrogant Bastard Ale - Bourbon Barrel


Arrogant Bastard Ale - Bourbon Barrel (Stone, USA) pdl 0,33 l. alc 8,1 % Ratebeeri liigimääratlus: "American Strong Ale" ja hinnang 97 punkti!!

Tootjainfo: "Arrogant Bastard aged in bourbon barrels"

Väike lihtne pudel, klaasile trükitud sildil pruulikoja tunnuselukas. Kreemikas vaht täidab ligi pool klaasi ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt pruunakaspunane.

Aroom. Oh see on mõnusalt jõuline. Kõvasti vaniljet ja kuivatatud jõhvikaid, iiriskomm ja üleküpsenud banaan. Küpsetatud taliõun ja BBQ-marinaad. Mõnus :)

Esmamekk on üllatavalt kerge ... noh maksimums sellise keskmise keha kanti. Mõrkjas-hapukas ja pisut puidune, kuid siiski kerge!? Keskmaitse toob suutaju siiski tummisemasse poolde, vaniljene täidlus seguneb portveini tummise magushapukusega. Lõppmaitse on kergelt keelt parkiv, hapukas-mõrkjas, tammetõrude ja kookospähkli, viski ja karamelli segune. Järelmekk on mõrkjas-magusakas ... lausa kibekate nootidega, kuid seda kibekust vooderdab ja pehmendab kolm kühvlitäit tumedaid rosinaid ja ja tilgake kohvilikööri.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE!  Mõnusalt mitmekihiline, mänguline ja omanäoline. Seda jooki tuleks pakkuda kolakatest viskiklaasidest, kõrvale kiluleib või midagi sama sobimatut ... arrogantne värk noh :)
------------
pilt isetehtud

Tume taluõlu


Tume taluõlu (Pihtla, Eesti) pdl 1,0 alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sahti/Gotlandsdricke/Koduõlu" ja hinnang 37 punkti.

Tootjainfo: "Traditional Saaremaa farmhouse ale has always been light. But we tried to make dark Saaremaa farmhouse ale with juniper and same technology as our ancestors. We like it, it sure is special."

Plastpudel ja lihtsusele rõhuv, kuid kenake sildikujundus. VAHT! See kuramus purskub pudelist pressides end samal ajal välja kui proovid plastkorki lahti kruvida. Eks ta oma viga ole, sai pudelit äsja koju tuues ilmselt raputatud ... aga no ikkagi ebameeldiv. Ja klaasis kaob seesama vaht hetkega olematuks! Õlle värvus - tuhm tumepruun.

Aroom on aga üsnagi meeldiv - siin segunevad koduse kalja hapukas-magus ja kadakane veidi kraapiv vaigusus.

Emamekk on kergepoolse kehaga ja magusakas. Keskmaitse on klassikalise koduõlle ja kalja vahepealne, hapukas-mõrkjas, kadakas muudab selle veidi põnevamaks. Lõppmaitses muutub kadaka vürtsikus domineerivaks. Järelmekk on mõrkjas-vürtsikas ja üsna kauakestev.

Keskmisest kergema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga täitsa OK rüübe, mille muudab veidi põnevamaks kadakas. Koos koduse leiva ja sõiraga oleks igati mõnud rüübe.
-------------
pilt isetehtud

Bianca Mango Lassi Gose


Bianca Mango Lassi Gose (Omnipollo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "gose" ja hinnang 95 punkti!

Tootjainfo: "Gose brewed with rock salt, lactose and mango purée."

Väike lihtne pudel, sildi asemel on klaasile maalitud täpiline sulg :) Erkvalge vaht täidab 90% klaasist, olles tihe ja väga kaua püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekollane. 

Aroom on põnev - juba kaugelt hoovab soolakat lõhna, lähemal võimendub hapukas pool ning päris kohale jõudes sootuks farmhouse'ile omast seda tooni mida nimetatakse inglise keeli "funky". Ehk siis antud juhul maas kõdunema läinud puuvilju.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapukas. Keskmaitses asub hapukust võimendama maitsetugevdaja Sool. Lõppmaitse ... silmad tõmbuvad hapukusest juba kissi, kuid läbi selle võimsa fooni tungib ka magus mango, tuues elamuse mõnusasse ülevõlli-tasakaalu. Järelmekk on hapukas-mõrkjas, megamahlane ja värskendav.

Keskmisest kriips kergema kehaga, väga tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-soolakas-hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Oi see on mõnusaim karastaja ja janupeletaja, gosede veidi ülevõlli stiilinäide.
------------
pilt isetehtud

Wednesday, January 27, 2016

L’Ensemble


L’Ensemble (De Dochter van de Korenaar, Belgia) pdl 0,5 l. alc 13,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Barley Wine" ja hinnang 97 punkti!!

Tootjainfo: "an all-malt barley-wine, double mashed to obtain 27 degrees Plato; two brews, blond and dark brewed seperately and blended in one fermenter, where it was fermented with both beer- and wine-yeast. Dry-hopped lightly one day before bottling. A beuatifull red coloured-beer, rich and full with a scent of cherries"

Keskmist mõõtu õlakas pudel, vahapitseriga kaelapael ja soliidselt rahulik sildikujundus. Tumekreemikas vaht täidab pool klaasi ja püsib väga kaua. Õlle värvus - õrna hõljumiga kirsipunane.

Aroom. Karamelline odraveini lõhn täidab juba avamisel pool tuba. Väljakallamise järel täitub ka teine pool ja no klaasis on suisa pehmus ise. Miskipärast tuleb silma ette midagi lapsepõlvest - tärklisega tummiseks aetud rabarberikissell. Leivasupp rosinatega. Rosinakissell. Kosmose kommi see olev marmelaad. Lapsepõlv noh :)

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas. Keskmaitse on tihke, marmelaadjas, pisut pähkine ja rosinane. Lõppmaitse täidab suu äärest ääreni sellesama Kosmosekommimarmelaadiga ja vastlapäeva rosinakisselliga. Hapukas-mõrkjas, veidi vürtsikas ja tuntavalt soojendav. Järelmekk meenutab kirsiveini sisse kastetud rosinaküpsist, millele on enne peale määritud hästi karamelliseks, peaaegu mõrkjaks keedetud maasikamoosi :)

Raske kehaga, mõõõdukalt karboniseerunud ja õlise paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Täidlane ja tihke, 13-kraadist kangust vähemalt poole võrra peitev, ümmarguselt ilus odravein. Suurepärane digestiiv, mille kõrvale ei ole vaja mitte midagi pakkuda.
------------
pilt isetehtud

Rasputin Bourbon BA


Rasputin Bourbon BA (de Molen, Holland) pdl 0,33 l. alc 11,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: imperial stout ja hinnang 99 punkti!!!

Tootjainfo: "Indigrients: water, barley malts (pils, caramel, chocolate), bitter hops (premiant, saaz), top fermenting yeast. Barrel aged on Bourbon barrels.
EBU 46"

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Vähene kreemikat karva vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - sügav tumepunane.

Aroom - ooojaa ... seda vaniljest ümarat küllust on siin kohe kolme vaadi jagu. Ausalt öeldes meenutab see pigem luksuslikku odraveini kui imperial stouti, kuid megahea on see igatahes!

Esmamekk on raske kehaga, magusakas-mõrkjas, portveinine ja kohvine. Keskmaitse ... mõmmmmm. Nnnnosamumeie kui raskelt luksuslik see kraam on! Melass ja kohviliköör, kreegimarmelaad ja orelihääl, senitundmatu usulahu venivahäälne palveümin ja põlvinõksutav näppe nipsutav õõtsumine sinnajuurde.

Lõppmaitse. Ma pakiks oma kohvrid ja sõidaks sinna saarele, kus selle hull-usu pesa on. Sest vaata see on hää, kui su maitsemeeled selili viskavad, päikeseprillid ette panevad ja keelduvad ühtegi muud emotsiooni edastamast kui et "umbehää on peremees, umbehää!"

Järelmekk. Kas sa "Kääbik" oled lugenud? Vaat see on seesama asi, ainult et tagurpidi. Et hull seiklus enne ja väikekodanlik eine õuemurul pärast. Ja mäetroll on tegelikult kah päris muhe tüüp, kellega klaasi taga asju arutada.

Naftase kehaga, õlija paletiga, meelimätsivalt õndsaliku tumeküllusliku buketiga MEGATASANDI RÜÜBE! Midagi mõistlikku ma ei ütle, sest meeled on läinud ... ja ilgelt rahul sellega! 
------------
pilt isetehtud

Tuesday, January 26, 2016

Caractère Rouge


Caractère Rouge (Rodenbach, Belgia) pdl 0,75 l. alc 7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "sour red/brown" ja hinnang 100 punkti!!! Muidugi õigem oleks "flandria punane", aga RB ei tunne seda.

Toojainfo: "The brewer allow the beer to macerate with fresh cherries, raspberries and cranberries. After this maceration in oak, the beer re-ferments in the bottle. The result is RODENBACH Caractère Rouge, an exceptional RODENBACH with fruit maceration and a 7% alcohol volume. The brew is more than unique and extremely exclusive, as only 900 75-cl bottles were produced. Geunes serves this wilful beer as part of his other unique range of beer varieties in his restaurant, ’t Zilte, at the Antwerp MAS museum."

Kopsakas pudel, sentimeetrine roosakana mõjuv, ehkki tegelikult lihtsalt valge vahukiht kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt helepunane. 

Aroom on otse taevalikult mahlane, kirsi ja punaste sõstarde ärkamine uuele elule! Noh ja vaarikad juhivad paraadi, sädelev-mahlakas kuub üll.

Esmamekk on keskmise kehaga ja särisevalt hapukas. Keskmaitse ... vauuuuu ... see on kui karge mahlalaviin, mis üle keele kihutab, parkides kõike oma teel vaarikavarte ja jõhvikate jõulise hapukusega. Lõppmaitse ... mahlane, mahlane, mahlane ... no KUI mahlane saab üks jook olla! Pöörane pidulikkus, karge pakaselise öö tähesära, keset merd ulatuval kivimuulil tajutav joobnustav ja kergelt kõhedusttekitav lõpmatus, hiiglasliku mootori madal müdin mis ajab su südamerütmi sassi ... siin klaasis on väge! Järelmekk tiniseb kõrgetel toonidel kui lüüra nümfi nõtkeil sõrmil ja pargib saatüri kabjaklõbinal. Siin klaasis on midagi müstilist!

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga MEGATASANDI RÜÜBE! See on suisa uskumatu jook, millel pole tavapärase õllega mitte kõige vähemat kokkupuudet. Tublisti parkiv marjavein oleks ehk lähim, mida suudaks välja mõelda. Pakkuda koos maheda kreemjuustuga ja köögiviljakrõpsudega.
------------
pilt isetehtud

Tume Pool


Tume Pool (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Saison", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Tume šokolaadine seison mis pruulitud seitsme erineva linnase ja Austraalia humalaga Topaz. Sobib suurepäraselt ahjukana, šokolaadikoogi või laagerdunud goudaga."

Väike lihtne pudel, äärmiselt vahva lahendusega disain toob esile tumeda poole :) Sentimeetrine pruunakas vaht pole kuigi püsiv. Aroom on väga põnev, veini ja raudrohutõmmise segune, hapukas ja mõrkjas ... aroomi järgi pakuks ausalt öeldes stiiliks pigem odraveini.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse segab väga põnevalt kokku hapu ja mõrkja ning magusa, meenutades kohvi, kibuvitsamarju ja kuivatatud jõhvikaid. Lõppmaitses asub domineerima linnasemagusus, viies taju jälle odraveinide maailma, mängides vaarikavarretee ja murakamarmelaadiga. Järelmekk on mõrkjas-vürtsikas, ürdine, veidi šokolaadine ja pihlakane.

Keskmisest ehk kriips kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe. Tume saison on üks vahva leiutis, mida võiks laiemalt levitada. Paganama kergelt joodav ning maitseküllane, mõnusalt mänguline ja üldse muhe tegelane. Soovitavaks pakkuda koos mõne vängema juustusordiga.
------------
pilt isetehtud

Great Scott


Great Scott (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,1 %vol. ratebeeri liigimääratlus: "belgian ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "The question is not WHAT beer is this, the question is WHEN! This is a single hop Citra Belgian Pale Ale from the future. We brought a little something from the past combining it with flavors of the present. Loads of citrusy tones with earthy vibes. Use this as fuel for time travel or enjoy it here and now."

Väike lihtne pudel, selle pruulikoja kohta uskumatult värviküllane pilt. Vähene valge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom. Hmm, see on pisut vasturääkiv. Ühest küljest väga meeldiv Citra värskus, greip ja mustsõstraleht. Teisalt on selle taga aga mingi veider taust, mis meenutab ausalt öeldes kõige rohkem märga kartongi. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas, tsitruseline humal varjab pea täielikult belgia õllest oodatava magususe. Lõppmaitse hapukas-mõrkjas mahlasus liitub kenasti vürtsikate estritega. Järelmekk on karge ja kerge, väga värskendav ja kauaks püsima jääv.

Keskmisest kergema kehaga, nõrgalt karbniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga väga-väga meeldiv rüübe, mille kergus ja karastavus on igati kiiduväärt. Stiililt määraks selle küll mitte "belgian ale" vaid "belgian session IPA", millega ta korjaks tunduvalt rohkem punkte.
------------
pilt isetehtud

Sunday, January 24, 2016

XII

XII (Westvleteren, Belgia) pdl 0,33 l. alc 10,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Abt/Quadrupel" ja hinnang 100 punkti!!!

Tootjainfo: "Trappist Westvleteren Acht (donker)"

Väike reljeefkirjega pudel, ei mingit silti, minimaalne info korgil. Absoluuutselt ületamatu näide sellest, kuid tegijad ei vaeva end fäänside tulede ja viledega, vaid toodavad lihtsalt umbehääd õlut!

Õlle värvus - kirkalt (no ehk minimaalse hõljumiga) tumepunane.

Aroom. See on hunnitu. Magus, kuid mitte liialt. Mõõdukas-mõtlikult vürtsikas. Pehme ja toekas, sõbralik ja leebelt naeratav. Kuldsed rosinad ja kuivatatud virsikud. Suhkrumandlid ja kaneel. Karamell-koorikus pähklid. AveMaria. 

Esmamekk. See on mõnusalt täidlane, pehme ja toekas, sõbralik ja lohutav nagu preestri käsi su õlal.

Keskmaitse. Portveinis leotatud rosinad. Pähkliliköör. Kerkokella kaja, mis ka puisema talupoja paneb kuhugi kaugusse vaatama ja siis umbusklikult mühatama. 

Lõppmaitse. Kui te arvate, et usukuulutajad pattu ei tee, siis mõelge uuesti. Ei pole miski neile võõras, peekritäis õlut paastu ajal - no see on ju kõikse jummmalale meelepärasem asi, mida saab välja mõelda. Eriti veel, kui selles leidub rummis leotatud virsikuid ja siiipsuke suhkruingverit.

Järelmekk. Uhhhh. No kuidas kirjeldada eneseusku? Seda kõige õigemat usku, mis siinilmas inimeselapsele on antud. See mis paneb sind tegema üleelusuuruseid tegusid ilma hetkeksi kõhklemata ... või siis vähemalt seda kõhklust välja näitamata? Sest vaata see jook on parim tõestus sellele, et aadamapoeg ongi ise jumal. Lihtsaimatest asjadest maamuna peal võluda välja täius ise ... no see on ju jumalik, kas pole? Ja võtke seda viimast lauset kui kokkuvõtet. Adjöö. Gambrinus nurrub nüüd vaikselt.
----------------
pilt isetehtud

VIII

WIII (Westvleteren, Belgia) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Strong Ale" ja hinnang 100 punkti!!!

Eee .... aga miks ei võiks see õlu kanda "dubbel" liigimääratlust?

Tootjainfo: "Trappist Westvleteren Acht (donker)"

Väike reljeefkirjega pudel, ei mingit silti, minimaalne info korgil. Absoluuutselt ületamatu näide sellest, kuid tegijad ei vaeva end fäänside tulede ja viledega, vaid toodavad lihtsalt umbehääd õlut!

Kollakas sõrmepaksune hõre vaht kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - vähese hõljumiga tume kirsipunane.

Aroom on magusakas-vürtsikas. Kommisuhkur ja röstpähklid. Belgia pärmi estrid ja mandel. Veidi melassi ja vahtrasiirup. Kuiv ja mõnusalt ergutav.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse ... ooo see on pidulik, sädelev ja karge! Vürtsikas-kuldne päikesekiir kuldab hämarat kirikut, tuues pimeduses välja pingile unustatud palveraamatu, mille hõbedased kirjad nahkkaantel on veidi tuhmunud.

Lõppmaitse. Ohhh. See õlu ehitab endale üha uusi korruseid ja alkööve juurde, sest on ju vaja ära mahutada need uued ja uued palverändurid, kes tulevad täiuse juurde. Uskumatu kui kompleksne võib üks dubbel olla! Kuivatatud kirsid ja kreeka pähkel, veidi vaniljet ja luulena kõlav palvepomin.

Järelmekk segab täiesti fenomenaalsel tasemel kokku pehmuse ja kuivuse, magusa ja vürtsika, hapuka ja mõrkja - kõik on võimsad ... kuid harmooniliselt vitraazhi sobivad!

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga MEGATASANDI RÜÜBE!! Parim dubbel, mis Gambrinuse käest on läbi käinud! Ei mingeid suupisteid siia juurde! Või noh kui väga tahate, siis ehk röstitud mandlid ja tumedad rosinad.
----------
pilt isetehtud

Sesoon


Sesoon (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "speciality grain", hinnang pole veel välja kujunenud.

Kuulge ratebeeri koordinaatorid. Miks on rukkiga tehtud õlu "speciality grain", aga nisuga õlu on nisuõlu?

Tootjainfo: "Kerge seison pruulitud Eesti rukkilinnase ning Ameerika humalatega Cascade ja Simcoe. Suurepärane seašašlõki, värske grillsalati või valgehallitusjuustuga."

Väike lihtne pudel, sildil pruulikoja tüüpkujundus ... väikese valgusmurdumisega. Vähene valge vahukirme kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt tumekollane. Aroom on hapukas, kuldsete heinte ja peenleiva tooniga.

Esmamekk on kergepoolne ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitses tuleb juurde magusakamat sepikulist linnast. Lõppmaitse meenutab valgeid viinamarju ja sõstraid ... veidi maalähedast ja niiske mulla tooni sinna juurde. Lõppmekk on kerge ja karge, meeldivalt karastav ja veidi vürtsikas.

Kergepoolse kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga Väga meeldiva olekuga rüübe. Kõik mis saisonilt oodata, leiab siit klaasikesest ka üles. Caesari salati juurde paslik.
------------
pilt isetehtud

Saturday, January 23, 2016

Teiselt Mustalt


Teiselt Mustalt (Raba, Eesti). pdl 0,33 l. alc 8,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Strong Ale", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Õrnalt röstise maitsega must eil, milles andsime pärmile vaba voli tegutseda 7 nädalat. Tulemuseks on kerge keha ja kuiva lõpuga strong black ale, milles domineerivad pärmi vürtsised ja piprased noodid ning mida täiendab humala õrn lilleline bukett."

Väike lihtne pudel, sildil puhas poliitebakorrektsus :) Kreemikat karva vaht täidab kolmandiku klaasist, vajudes hõredaks, kuid püsides päris jupp aega. Õlle värvus - tuhm tume-tumepunane. Aroom on kuidagi ... kahvatu ... noh kergelt marjane, kuid ei midagi meeldejäävat.

Esmamekk on keskmise kehaga ja naksakalt hapukas-mõrkjas. Keskmaitse ... vau, see on absoluutselt risti vastupidine lõhnale - jõuline, mõrkjas-magusakas, puidune, röstine ja kõrbemamineva vaarikamoosi sarnane. Lõppmaitse kannab endas juba veiniseid noote, kakao ja lodjapuumarjade nootidega. Järelmekk kõditab vürtsikate sädemetega keele tagumisi nurgakesi, mõrkjas karedapoolne puidune ja parkiv mälestus jääb jupiks ajaks kollitama.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga Vastuoluline, kuid siiski üks paganama põnev rüübe. Ta ei sobitud täpselt ühegi tooniga ... kuid see pole ometigi häda :) Kui veel lõhnepildi elavmaks saaks timmida, siis paneks "überrüüpe" tiitli kõhklemata ära.
-----------------
pilt isetehtud

Sigmund


Sigmund (Must Lips, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "porter" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Koostisosad: Vesi, humal, odra- ja nisulinnased, pärm.
IBU 33"

Väike lihtne pudel, minimalistliku esteetikaga silt kujutab läbi prillide vaadatud S tähte ... hmm, võiks ju siis ka lisada sildile mingi lühiloo või märksõna. Omanimelise korgi eest aga kõva plusspunkt!

Murdvalt musta vedeliku peale tekib tumepruun sõrmepaksune vahukiht, mis pole aga kuigi püsiv. Õlle värvus sai juba öeldud. Aroom on muhedalt mõrkjas, tugevalt röstine, pannil pruunistatud kaerahelbed, šokolaad ja kakaopulber.

Esmamekk on üllatavalt kerge kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, intensiivne ja otsekohene. Lõppmaitse kuivapoolne vürtsikus kõditab meeldivalt keelekülgi. Järelmeki mõrkjas-hapukus laseb veidi ülemääraselt söestunud linnastel natukese liiga palju esile tulla, kuid üldmulje on siiski kiiduväärne.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-vürtsika-mõrkja buketiga väga-väga heal tasemel rüübe. Ehk pisut liigagi otsekohene, kuid kergete porterite klassi suurepärane esindaja. Kõrvale pakkuda väike kausike magusamat plovi. 
------------
pilt isetehtud

Friday, January 22, 2016

Tuulispask


Tuulispask (Käbliku, Eesti) pdl 0,5 l. alc 8,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial IPA", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Ühel ilusal kuumal suvepäeval, kui oder põllul kuldkollane oli, tuli eikusagilt tuulispask ning imes endasse nii dora kui ka naaber Mati humalapeenra. Saagi pustas ta maha Käbliku Pruulikoja õuele, kus kohalikud pruulmeistrid selle potti pistsid ja värske topelt IPA valmistasid."

Väike lihtne pudel, erksavärviline ja mõnusa kiiksuga sildikujundus. Vist ainuke, mille kohta ka video olemas on?

Valge vähene vaht pole kuigi püsiv, kuid jätab klaasiseintele kenakese jälje. Õlle värvus - kuldse helgiga oranž merevaik.

Aroom on jõuline, ninnanakargavalt ja isegi kirbelt tsitruseline, pool tonni mangot ja kotitäis kuivatatud virsikuid lisaks. Kõrvitsatsukaad ja mandariinidžemm.

Esmamekk on raske kehaga ja jämmedalt magusakas-mõrkjas. Keskmaitses asub esmalt domineerima värskeltriivitud apelsinikoor ja kumkvaadid, seejärel tuleb mahedam mandariinipovidlo ja kõrvitsamehu. Lõppmaitse ... uhhhh ... see mõjub ikka kohe väääga jurakalt, justkui oleks keegi püreestanud greibi koos meloniga, lisanud kuldseid rosinaid ja saunaahjus paistel kuivanud kuldseid ploome, päikeseloojangut ja pillimängu. Kuldne rand ja nõmmeliivatee. Järelmekk tõmbab lõõtsmooniku käima ja asub külakiige juures lõket süütama, õllevinkul lüüakse kraan lahti ja rahvas hakkab kokku voorima. Šašlõkivine imbub vaikselt riietesse, kiik krägiseb, vanarahvas pobiseb vaikselt jutukest veeretada, päikese asemel kuldab kõigi näod hingestatuks hiigelsuur lõke ning varjud löövad ehmunult tantsima.

Raske kehaga, vähevõitu karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga Megatasandi rüübe! Tuu om üits munadega õlu, kas teate! Jõuline ja ehk kergelt bravuuritsevgi, kuid oma rohmakas jõulisuses erakordselt võluv. Tõsi küll - ainult humalahullude jaoks.

------------

pilt isetehtud

Mr Vader


Mr Vader (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeril liigimääratlus: "stout", koondhinnet pole veel .

Tootjainfo: "Tume õlu tšilli ja kerge apelsiniga.
Stout-tüüpi õlu, mille pruulimisel kasutasime tšillit ja apelsinikoort. Lisaks laagerdasime teda Red Label’i ja Cointreau sees leotatud tammelaastudel.
Sisaldab odra- ja rukkilinnaseid."

Väike lihtne pudel, tumepunane sünge-kribuline sildikujundus. Algselt tumepruun sõrmepaksune vaht muundub aegamisi piimakohvi karva tihedaks kihiks, mis keepub tihkelt klaasiseintele. Õlle värvus - süsimust. Aroom on tummiselt mõrkjas, lausa söestunud ... tšilli lööb selle pimeduse aga kenasti sädelema. 

Esmamekk on üllatavalt kerge kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse toob raskust keelele juurde ja mõjub värkelt röstitud ülekõrvetatud kohvina. Lõppmaitses seguneb röstisus kakao ja tumeda mõrušokolaadiga ... kuhu pudiseb ka veidi kuivatatud ploomi. Järelmaitses ... hmmm ... kas see võiks olla röstitud apelsinikoor? Vääga huvitavalt libised kuskilt aja jooksul esile ka ehedamat apelsini, aga tšilli on küll vaid aimamisi tunda.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERRÜÜBE! Uskumatult kergelt joodav, ülevõllile väääääga lähedal maitsetiinusega. Kahju ainult et lubatud apelsini ja tšillit peab nii pikalt otsima, muidu viskaks hinnagu tasemevõrra ülespoole. Pakkuda koos külmade lihalõikude ja õrnsoolakurgi viiludega.
-------------
pilt isetehtud

Kriek Brut


(Liefmans, Belgia) pdl 0,375 l. alc 6, %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour Red/Brown" ja hinnang 96 punkti!!

Tootjainfo: "This classy beer represents the perfect marriage between the fresh accents and slightly acidic flavour of the black cherries. Liefmans Kriek-Brut is a mixed fermentation beer, with every hectolitre containing up to 13 kilos of fruit! Liefmans Kriek-Brut is a perfect blend of Oud Bruin and Goudenband from different vintages, and can consist of between 15 and 20 different batches of beers. The beer is matured for 18 months, bringing out the very best of its intense flavour. Liefmans Kriek-Brut is a deep reddish-brown colour, with a pale head and wood and almond notes. On the palette, you can clearly taste the slightly sweet, yet at the same time gently bitter fruit flavours. This is a beer that just oozes class…"

Väike lihtne pudel, valge-punase-kuldsega omamoodi lihtne, aga efektne sildikujundus. Sõrmepaksune roosakas vahukiht püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt punane. Aroom on fantastiliselt mahlane, kirkalt kirsine, hapukas-mõrkjas ja süljenäärmeid tööle panev :)

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja intensiivselt hapukas-magus, tugevalt kirsine ... või siis kirsikompotine. Keskmaitse hellitab kogu keelt kompotikirsi ja -kreegi maheda hapukas-mõrkja embusega. Lõppmaitses ilmuvad mõnusaimad mõrkjas-vürtsikad sädemed, mis muidu ehk liigagi magusaks kippuva rüüpe kenasti tasakaalu toovad. Järelmekk on hapukas-mõrkjas, mmmmmahlane ja imemaitsev.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Fenomenaalselt mahlane ja maitseküllane. Aperetiiviks ideaalne klaasike.
-----------------
pilt isetehtud

Wednesday, January 20, 2016

Noa Pecan Mud Cake


Noa Pecan Mud Cake (Omnipollo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial stout" ja hinnang 100 punkti!!!

Tootjainfo: "When I was 12 I dreamed of becoming a pastry chef. Call this a creative outlet. Henok"

Väike lihtne pudel, maailma kõige naeratavam "silt" :)

Misasi nüüd klaasi kulgeb? See vedelik ... see vaht ... see on lausa tumelillalt veiklev must! Mõne aja jooksul vaht reformib end küll "lihtsalt" kohvipruuniks, aga esmamulje oli vaimustav!  Ja see vaht oskab püsida ning klaasiseintele haakuda. Õlle värvuse võite ilmselt ise ära arvata?

Aroom. AROOOOOM! Mõistuse viib see nüüd küll mõneks ajaks ära. KÕIGE PAREMINI LÕHNAV ÕLU, mida vana Gambrinus on seni saanud. Ja neid, mu kullakesed, on olnud tuhandeid! Heldimus ja naeratus ja kuklalekerkivad kulmud. Muahhhh! Rammus, raske, nätkse šokolaadikook. Luksuslik Kohvikreem. Kakaovõie. Vanilje. Kohvikaramell. Pehmed iiriskommid viiendas astmes. Pruunistatud kohvi-kondenspiim. 

Esmamekk. Raske. Aga meeldiv. Ja kas teate mu sõbrad, nüüd on häda lahti. NIIIIIIIIIIII geniaalse lõhna kõrval tundub see kuidagi lahja :) Jah, 11-kraadine luksuslik imp.stout tundub lahja! :)))

Keskmaitse. No nüüd hakkab keel tajuma ka sedasama maitseogarust mis lõhnas. Pehme ja muhe, suus sulav šokolaadikook. Pehmed piparkoogid. Ei, piparkoogitainas! Nelk, kaneel ja vürtsiterakesed.

Lõppmaitse. Sajämehalastajajumal. No kuidas peale seda jooki veel suhtuda magustoitudesse? Poisikesed on nad kõik, ma ütlen. Poisikesed! Mõrkjas vürtsikus ja meelas magusus, unine naeratus ja küünlakuma. No kesssse sööb vastu und piparkoogiainast, kastes seda vedela mõrušokolaadi sisse?

Järelmekk. Kakaoliköör ja vaniljekreem on kontsentreeritud puljongikuubiku tasemeni. Lagrits ja memme musi. Väikelaps vanaisa põlve peal ei saa ka olla rahulolevam kui on vana Gambrinus praegu. 

KOLOSSAALNE! Selle suure õlleilma sees on veel palju väikeseid universumeid ja muidu ekslevaid komeete. See siin on kõige inter-stellaarsem nendest. Ega ma täpselt ei tea mis see tähendab, aga umbes nii ma asjast arvan. Gambrinus on õnnelikult jahmunud. Kas see ongi õnn?
---------------------
pilt isetehtud

Yamabushi Saison 1


Yamabushi Saison 1 (Tamamura-Honten, Jaapani) pdl 0,75 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "saison" ja hinnang 93 punkti!

Tootjainfo: "Unfiltered, Bottle-Conditioned, Brewed with Home-Grown Hops and Sake Rice."

Kopsakas pudel, omapärase lõikega must-kuldne silt. VAHT! See purskab joana pudelist, kattes laua ja põranda. Peale pikemat koristamist ja klaasi juurdekallamist täidab see kolmandiku klaasist ja püsib üpris kenakesti. Õlle värvus - pilviselt kollane. Aroom on kargelt hapukas ja veidi vürtsikas.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse lisab tublisti magusat pool ja väheke vürtsikat sädelust ... riisi magus-terav toon sobib siia juurde täitsa oivaliselt! Lõppmaitse on ehk pisut liiga magusakas, suisa mesine ... või isegi kunstlik (see on see riis!), kuid õnneks maandab mõrkjas vürtsikus asja tagasi heasse tasakaalu. Järelmekk on pidulik ... selline fanfaarikõlaline hommikune pidulikkus, kui lipud löövad tõusva päikese kiirtes laksudes lehvima ning kogu maailm tundub niiii värske ja sädeleval rõõmus.

Keskmise kehaga, metsikult ülekarboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERRÜÜBE! Vaimustavalt maitseküllane, sädelev ja pidulik. Aperetiiviks parim vahutav klaasike.
-----------
pilt isetehtud

Prezident


Prezident (Bohemia Regent, Tšehhi) pdl 0,5 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Czech Pilsner (Světlý)" ja hinnang 30 punkti.

Tootjainfo: "The special finest strong beer for real connoisseur of full hoppy flawour well-rounded taste gets sweet on the palate. It is brewed in the national way from the best raw-materials using archiv's recipe."

Keskmist kasvu pikakaelaline pudel, liiga edev sildikujundus - kõik need medalid teevad ettevaatlikuks! Helevalge vaht täidab pool klaasi, kuid vajub siis suhtleliselt ruttu ja jäljetult. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on õrnalt magus-hapukas, kerge ja lihtne. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja ootamatult jõuliselt magusakas. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas, linnaseline ja "Merekivikeste" sarnane. Lõppmaitses sugenb sekka ka veidi hapukamaid noote, meenutades nüüd juba kukekommi. Järelmekk on mõrkjas ja klaar, üsna toekas, aga kiirelt kaduva päraga.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga omamoodi meeldivalt üllatav rüübe. Pilsnerilt säänset jõuliselt magusakat mekki ja 6-kraadist kangust ei oskaks oodata ... kuid kokkuvõttes on see oma lihtsuses ja jõulisuses päris meeldiv tegelane! Ssiia juurde sobiks sinihallitusjuustuga täidetud ja ülagrilli alt läbi lastud šampinjonid.
----------
pilt isetehtud

Tuesday, January 19, 2016

Mesilane nisus 2

Mesilane nisus 2 (Rotiküla, Eesti) pdl 0,33 l. alc. 6 %vol. Liigimääratlus: mee-nisuõlu

Tootjainfo: "linnased: pale ale, nisulinnas, Carawheat. Humal: Cascade. Pärm: S-04. Lisandid: mesi"

Väike lihtne pudel, naivislikult rõõmus kujundus :) Valge sõrmepaksune vaht pole kuigi püsiv (aga pole ka kuigi hea klaas). Õlle värvus - häguselt tumekollane. Aroom on magusakas-hapukas, meenutades pisut pärnaõisi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on biskiitjas, sametine ja mõrkjas-magusakas. Lõppmaitse meenutab küpset banaani ja pehmet vaniljesaiakest. Järelmekis muutub banaan veidi tooremaks, kuid see-eest tuleb esile mee mõnus järelõhetus.

Keskmise kehaga, mõõdukal karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga Väga heal tasemel rüübe. Selle joogi juurde tuleks veel mõnuga ja korduvalt tagasi.
----------
pilt isetehtud


Sunday, January 17, 2016

Freudian Slip


Freudian Slip (Evil Twin, US) pdl 0,33 l. alc 10,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "barley wine" ja hinnang 97punkti!!

Tootjainfo: "Did you also at some point in your life get seduced by promising words like ’probably the best in the world’, ’it works every time’ etc.? This American Barley Wine Ale says it how it is. It’s intense, attention seekingly hoppy, and definitely your kind of beer. A beer with a big ego, drive and a huge thirst for recognition."

Väike lihtne pudel, lillakal sildifoonil lihtne kujundus. Sentimeetrine kollakas vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuivatatud maasika tuhmpunane. Aroom on odraveinile sobivalt soe, kleepjas, alkoholine ja täis pakitud kuivatatud puuvilju. 

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas ... naksates tasakesi keeleotsa nagu sõbralik kassipoeg. Keskmaitses saab kassike hoogu juurde ning keel tunneb juba tugevamaid käpalööke, mis jagavad vasakule ja paremale rummis leotatud kuivatatud viigimarju. Lõppmaitse on veidi vintis, kallab kokku kreegikompoti ja meeveini ning tilgutab samasse ka veidi benediktiini. Järelmekk on kuivapoolne, mõrkjas-vürtsikas ja tatramee taoliselt kirbe-magusakas.

Raskepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja õlija paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga Übertasandi rüübe. Vägagi maitsetiinne, kuid pisut liiga selgelt alkoholine. Pakkuda väikestest kristall-klaasikestest koos kreemikoogikesega.
--------------
pilt isetehtud

Golden Pride


Golden Pride (Fullers, UK) pdl 0,5 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "english strong ale" ja hinnang 93 punkti.

Tootjainfo: "Goldings hops and Golden Promise malt.
At 8.5% ABV, Golden Pride guarantees a superb range of flavours, that is sure to satisfy even the most discerning of palates. Our brewers describe Golden Pride thus: ’ deep amber in appearance, Golden Pride is full bodied, of moderate bitterness, moderately hopped and rich in malt. Full flavoured, and reminiscent of sweet orange oil, toasted grains, and bread. Rich malty aromas lead to a similarly styled palate, with an intense finish. Sweet and bitter flavours are expressed in good balance in this weighty brew.’ Or as the late Michael Jackson, beer writer and connoisseur, put it: ’the Cognac of beers’."

Keskmist kasvu õlakas proofilkirjadega pudel, äärmiselt elegantne punakuldne sildikujundus. Sentimeetripaksune kollane vaht püsib üsna kaua, jättes ka kenakese vahujälje klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt ja soojalt pronksikarva merevaik. Aroom on karameljas, iiriskommi, pärnaõiemee ja vanakooli kohvikaramelli taoline. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas. kanarbiku ja karamelliseerunud kondenspiima, ülekuivatatud õunte ja sidrunisukaadi taoline. Lõppmaitse muutub kehalt kergemaks, kuid maitse samas robustsemaks, meenutades juba "winter ale" tüüpi rohmakust. Järelmekk on raudrohu, kaneeli ja kardemoni nootidega, kaldudes odraveinilikku õlisusse.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Poolel teel odraveini poole, veidi rohmakas, jõuline ja mõnusaimal moel talveõhtus sind soendav klaasike. Pakkuda koos mees ja vürtsides röstitud mandlitega.
-------------
pilt isetehtud

Tartu maraton

Tartu maraton (Oti pruul, Eesti) pdl 0,125 l. alc 8,4 %vol. Liigimääratlus: balti porter.

Tootjainfo: "sisaldab: vesi, linnased, humal, pärm, suhkur."

Imetilluke reljeefkirjadega pudelike, kahvatutes toonides sildil suusatajad. Aga kullapai pruulmeister ... või siis sildikujundaja ... miks sa kasutad valget trükki helekollasel põhjal?

Vähene pruunakas vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - vähese tuhmpunase helgiga must.

Aroom - jummel küll! Suusatõrv! Värskelt tõrvatud puusuusad! Ei ole võimalik! Kuidas nad seda tegid? :)

Esmamekk on raske ja õlijas, tuhmilt magusakas ja sipsu hapukas. Keskmaitse. Kuusevaik ja suusatõrv! Issver-sussver, no kui kurjavaimu stiilipuhas värk! Lõppmaitse. Jummala eest, Gambrinus puksub lausa omaette naerda ... no KUIDAS saavutati see vanakooli tõrvamekk? Kas leiti kuskilt suusatõrva ja visati keedusesse? Järlemeki ajaks on Gambrinus absoluutses vaimustuses. See pruulmeister on geenius!

Õlu kui vanakooli suusatõrv! Ausõna, niiiiiiiiiiiii stiilipuhast rüübet, kooskõla sildi ja sisu vahel pole vana Gambrinus veel kohanud. MEGATASANDI RÜÜBE! Omamoodi friigikas, kuid überütlemata mõnusal moel!!!
-----------
pilt isetehtud

Friday, January 15, 2016

Vallen & Opstaan


Vallen & Opstaan (de Molen / Hof ten Dormaal, Holland / Belgia) pdl 0,33 l. alc 9,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: imperial stout ja hinnang 98 punkti!!!

Tootjainfo: "Fire destroyed our dreams. True friendship starts our revival. Three cheers to friendship!
37 EBU"

Noh ja de Molen'i enda liigimääratlus kõlab: "smoked imp.stout'ish" Ja õlle nimi tähendab "tõus ja langus"

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Sentimeetrine tumekreemikas vahukiht kaob kiirelt kirmeks. Õlle värvus - tuhm sügavtumepunane. Aroom on sügav, magusakas, röstpähklite ja ülekuivatatud datlite lõhnaga. Suitsuvine on ka kuskil, aga häääääääääästi kaugel.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas. Keskmaitses seguneb mõmisema ajaval moel rosin ja dattel, melass ja ülekõrvetatud pähkel, kohvikreem ja toorevõitu kakaouba. Järelmekk ... uhhh ja ohhh ... me olemine hakkab võtma ilmet. Lauale tuuaks tumedas õlles mooritud küülik ja mustade ploomide ning madeiraga hautatud kapsad. Ruumi teises otsas küpseb leelõukas faasan, mida kastetakse mustsõstraveini ja võimatult tummiseks keedetud kleepja loomapuljongiga. Kes ütles et dekadentsi leiab vaid paleedes? Kae nüüd ometigi - mõnusaimas lihtsas suure tee äärses trahtris võib saada otse keiserlikku rooga, kui vaid peremeest tunda ja ise ladna mees olla. Järelmekk toob lauale tumeda šokolaadi glasuuriga meekoogi, mida on ohtralt immutatud sellesama madeiraga.

Raskepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga MEGAtasandi rüübe! Kurjamoodi lihtsalt joodav, joviaalselt sõbralik, maitsetihe ... noh ja väga "stout'ish" nagu pruulmeistrid seda ise nimetavad - sama hästi võiks jooki nimetada tripelbockiks ... või siis üldse mingiks hübriidõlleks nagu imperial balti porter vms. Dessertõlu.
-------------------
pilt isetehtud

WinterVrund


WinterVrund (Gulpener, Holland) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Strong Ale" ja hinnang 48 punkti.

Tootajinfo: "Gulpener Wintervrund gives the cheeks coloring again. This beer is your best friend on cold winter days. A solid ally that excites the palate. Powerful, yet surprisingly sophisticated. In short, a friend character, who owes his warm personality to a finish with hints of licorice and juniper."

Väike pudel, omanäoline silidikujundus. Kreemikat karva sõrmepaksune vahukiht pole ise küll kuigi püsiv, kuid see-eest jätab taandudes klaasiseinalt tugeva vahujälje. Õlle värvus - kirkalt punakaskuldne merevaik. Aroom on sügav ... ja pisut terav, veinine ... ja veidi karvane. Aga noh, need winterbierid kipuvadki sedamoodi olema. 

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse ... ooo ... pääääris mõnus, pirnikompott ja virsikud ... ja keeelkülgi pidi sibavad vürtsisädemed. Lõppmaitses tuleb esile puidust mõrkjust, mida leevendab sobivalt karameljas viigimari. Järelmekis on tunda lagritsat ja ploomitarretist, röstmandleid ja tumedaid rosinaid.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusakka buketiga Übertasandi rüübe! RB hinnangud on huvitavalt seinast seina, ilmselt on tegu partiide kõikumisega, kuid antud isend on igal seitsmel juhul kiiduväärt. Winterbier' kohta ehk pisut liiga sile ja siidine, kuid igatahes tubli tegija.
-----------
pilt isetehtud

Aecht Schlenkerla Rauchbier Urbock


Aecht Schlenkerla Rauchbier Urbock (Heller, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Smoked" ja hinnang 99 punkti!!!

Tootjainfo: "(First tapping every first Thursday of October) A smoked bock beer for Bamberg’s strong beer season (October through December). Matured for months in ancient rock-cellars underneath Bamberg and tapped freshly from the oakwood cask. Similar to, but much bigger than the classic Maerzen style."

Keskmist kasvu pudel, kollasel taustal must-punase kirjaga silt on eksitavalt sarnane sama tootja märzeniga. Tumedapoolne kollane vaht täidab 3/4 klaasist ja on üpris püsiv. Õlle värvus - kirkalt tume kastanipunane. Aroom on jämedalt suitsune ja soe, meenutades suitsusauna eesruumi.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas-mõrkjas, kergelt kõrbenud leiva taoline. Keskmaitse ... uhhh ... see on kohe ikka võimsalt suitsune, tummine ja toekas justkui sellessamas suitsusaunas küpsenud rammus sink. Lõppmaitse mõjub kui suitsunud linnasesiirup, mõrkjas-mõrkjas ja magus-magusaks, sekka ka hapukat ja veinist suitsuploomi. Järelmekis muutub kogu pilt suisa kõrbenuks ... kuid ikkagi sellises koduses, mõnusas ja toekas võtmes. Suitsu on saanud nii sink kui leib kui sina ise :)

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga ÜBERRÜÜBE! Ülivõimas suitsubock, toekas ja tummine ... suitsususe tase on vääääga lähedal ülevõlli-efektile ... või isegi sellest üle, mistõttu "mega" jääb tulemata, ehkki üldmulje oleks seda väärt. Iseseisev jook, mis vajab kõrvale kergeid marineeritud kurgikesi.
--------------
pilt isetehtud

Thursday, January 14, 2016

Rio Reserva 2011


Rio Reserva (Struise, Belgia) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Abt/Quadrupel" ja hinnang 99 punkti!!!

Tootjainfo: "This ale was brewed back in 2008, and in collaboration with brew master Ryohei Sugawa San from Rio Brewing & Co. Our goal was to brew a Belgian dark golden blond quadrupel with an enormous potential of aromas and flavors, and added complexity due to oak barrel aging. Bourbon barels from Kentucky were chosen due to their very special soft roast quality and noble vanilla flavors. Year upon year, different quality controls were executed, and we finally decided to bottle condition this very special ale in May 2012. Another three moths of cold maturing was done at the brewery, so we could be sure about the absolute quality before releasing to our customers."

Mida tootjainfos kirjas pole, on sildil: "belgian ale aged in wine and bourbon barrels"

Väike lihtne pudel, meeldejäävalt lihtne sildikujundus. Kollakas vaht täidab ligi kolmandiku klaasist ja on mõõdukalt püsiv. Õlle värvus - uduselt tumeoranž.

Aroom. Mõmõhh. No kuidas? Ja Miks? See on HUNNITU! Joobnustavalt mõnus!! Veinine, vaniljene, pehme, ümar, magusakas-hapukas, üüüüüüüüüratult puuviljane, rummis leotatud kuivatatud virsikud ja viskiga ülepiserdatud ananassiviilud.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja luksuslikult magus-täidlane. 

Keskmaitse. Gambrinuse silmad sulguvad mõnust. Ahhhhtaevasjapõrgu. Kuidas on võimalik inimese poolt kokku panna selline maitsekontsentraat? Pöörane pidu puuviljakuningriigis, kuhu on kohale tulnud nii mango kui datlid, hurmaa ... oi kohe kolm hurmaad, mesised pirnid ja mahlased aprikoosid ... oi sel jodul pole lõppu ega otsa ega äärt. 

Lõppmaitse. Vaat kui oleks olemas puuviljade "puljongikuubik", siis see jook peaks pretendeerima aasta kuubiku auhinnale. Täidlaseima, pehmeima, armastusväärseima kuubiku tiitlile.

Järelmekk. Meeled lausa tarduvad õndsuse üledoosis. Vaniljevein ja roosa šampuse marinaadis pikalt haudunud virsik, hurmaa ja dattel. Kõrvitsatsukaad burbooniglasuuris.

Kosmiline. Kolossaalselt kosmiline. Intergalaktiline. Belgia kuningõllede kontsenraat. Ja rohkem ma ei ütlegi. 
-------------
pilt isetehtud

First Snow

First Snow (Nöösker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,3 %vol. Liigimääratlus: "stout"

Tootjainfo: "Esimese lumega kipub nii olema, et see pidavat ära sulama. Korraliku lume tulekuks pruulitud stout aga läheb ajaga aina paremaks. Maitses annavad omalt poolt nüansse ploom, ingver, mesi, apelsinikoor ja Ameerika tammepuiduspiraal, mis muuhulgas panustab söe, vanilje ja karamelliga."

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Pruunakas vaht täidab pool klaasi ja püsib väga kaua. Õlle värvus - vähese tumepunase helgiga must.

Magus ja sügav aroom paitab juba kaugelt nina ... kuid lähenedes see muutub lausa kardinaalselt! Oisasinineritsikas, kui rikkalik ja nüansirohke see lõhnapilv on! Mesi, apelsin, lagrits, aniis, ingver, veidi suitsu ja ... tõrva?

Esmamekk on raske kehaga ja tihkelt magusakas-mõrkjas. Keskmaitse ... aivai ... seee on nüüd küll üks keerukamaid maitsemägesid, mida Gambrinuse keel on pidanud lahkama. Vist isegi liiiiga keerukas, kuid lagrits, mõrušokolaad, aniisiga ja eukalüptiga köhakommid on esimesed asjad, mis kohe silme ette tulevad.

Lõppmaitse kuhjab keelele veeeeelgi suurema maitsekuhila - mustad ploomid, kuivatatud kirsid rummis ja šokolaadis, nelk ja kardemon. Järelmekk on kirbevõitu mõrkjas, süsi ja kõrvetatud rosinad võistlevad omavahel, mattes kerge vaniljese vahelehüüatuse.

RRRaske kehega, tugevalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Ausalt öeldes võiks isegi veel kõrgema hinde anda, kui see jook ei oleks NIIIIIIIIIIIII üle kuhjatud erinevate jõuliste maitsetega. Klaasike vett kuluks igatahes siia juurde ära.
-----------
pilt isetehtud

Aecht Schlenkerla Helles Lagerbier


Aecht Schlenkerla Helles Lagerbier (Heller, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 4,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Dortmunder/Helles" ja hinnang 81 punkti.

Tootjainfo: "“Schlenkerla Helles” is brewed with fine Bavarian aroma hops from the area around the city of Nürnberg. It’s lagered in century old caves underneath the historic Schlenkerla brewery and maltings. Schlenkerla Helles is boiled in the same copper kettles and bottom fermented by the same yeast as the historic Schlenkerla Smokebeer. Its subtle smokiness without using smoke malt makes “Helles Schlenkerla Lager” a unique representative of the classic lager beer style “Bavarian Helles”. Editor’s note: Since this is not intended as a smoked beer, and is not billed as such, it has been classed here as a Helles, despite some samples having residual smoke character."

Keskmist kasvu pudel, helesinise-säbruline sildifoon loob väga kerge mulje. Sentimeetrine valge vahukiht on hõre ja kiireltkaduv. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom on tüüpilise kerge laagerõlle oma - hapukasmagusakas ja linnaseline, kuid sellele lisandub mõnusalt kerge suitsuvine. 

Esmamekk on kergeke ja hapukas. Keskmaitse on veidi tummises, dortmunderile sobilikum. Lõppmaitses tuleb esile lõhnast tuttav mõõdukas suitsusus. Järelmekk on mõrkjas, hapukas ja päris tublisti kosutav.

Kerge kehaga, nõrgapoolselt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-mõrkja buketiga Väga heal tasemel lihtne laagerõlu, mille muudab erilisemaks õrn suitsusus. Sobib nii peale sauna tavapärasest maitsekamaks kuukamiseks kui ka grillitoitude kõrvale.
----------------
pilt isetehtud

Tuesday, January 12, 2016

Tsjeeses Reserva - Port


Tsjeeses Reserva - Port (Struise, Belgia) pdl 0,33 l. alc 10 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Strong Ale" ja hinnang 98 punkti.

Tootjainfo: "Bottle conditioned.
Ingredients: Barley malt, hops, cane sugar, yeast and spices. Aged in port barrels"

Väike lihtne pudel, sildil õndsalt totaka naeratusega päkapikumütsis tegelane. Kergelt kollakas vaht täidab kolmandiku klaasi ja püsib päääris kaua. Õlle värvus - kirkalt punakaskuldne merevaik. 

Aroom. No mis saab Gambrinus teha, kui teda see hunnnnnnnnnnnnitu puuviljasus paneb tagurpidi saltot viskama ja küliskükkis kepslema. Mitte et ta seda kumabgi teeks. Aga no sigahea on kogu see kuivatatud puuviljade TONNIDE kaupa klaasi ajamine. Ja vaniljene lisa ei tee ka üldse paha. Portveini õilsast täidlusest ma kohe mitte ei räägigi.

Esmamekk on pehme, täidlasepoolne ja rojalistlik. Ütleks lausa et peenutsev, kui see kuninglikuks olemine tal niiiiiiiiiii loomulikult välja ei tuleks. Keskmaitses visatakse sametkeep üle õlgade, et astuda rõdule ja lehvitada korraks rahvale. Einoh ega rahval on tegelikult üsna suva kes seal rõdul tegelikult on, aga sajanditega sissejuurdunud traditsioonid mõjuvad nõnnamoodi rahustavalt ja armsalt ja turvaliselt nagu oleks emarind kisava imiku hägusesse vaateulatusse jõudnud.

Lõppmaitse aegu astub me kuninglik persoon rõdult tagasi tuppa, laseb õlgadel langeva keebi teenritel kinni püüda ja istub kamina ette tugitooli, mille kõrval olevale madalale kõverate kullatud jalgadega lauakesel ilmub liuake kuivatatud virsikutega ja klaasike šerrit. Oi kuidas ta tegelikult tahaks minna kööki ja koos vana kammerteenriga pliidisoojuses mõni partii kaarte mängida, aga pole midagi teha ... kohustused ootavad. Las salanõunik tuleb tuppa ja teeb oma igaõhtuse ettekande. 

Järelmeki ajaks on sinivereline isend juba end üsna mõnusalt tugitooli ära sättinud. Nõuniku monotoonne hääl võistleb tulutult kamina mühinaga. Klaasikes olev vedelik veikleb hunnitutes toonides. Noh olgu peale, varsti on õhtu. Küll vana teener ootab, ta juba teab, millal on õige aeg.

Ei tule siit miskit kokkuvõtet, mu sõberid ja sõberinnad. Te proovige. Ma ütlen siiralt - te proovige. Ja siis saate aru. Tsjeeses!
-----------------
pilt isetehtud

Boli Doppel Bock


Boli Doppel Bock (Ölgerðin, Island) pdl 0,33 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Doppelbock" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfot leida ei õnnestunud.

Väike lihtne pudel, efektne must-kuldne nordiliste elementidega sildikujundus. Kreemikat karva vaht täidab ligi pool klaasi, olemata kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt mahagonipunane. Aroom on mõrkjas-magusakas, röstitud pähklite, leiva ja kakaokreemi taoline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on päris mõnusalt magusakas-hapukas, tumedate rosinate ja pähklitega tehtud karamell-küpsiste taoline. Lõppmaitses domineerib tume karamell, tagaplaanil veidi metalne hapukus. Järelmekk meenutab pigem korralikku leivakalja kui topeltbokki ... ehkki kehas laialivalguv soojus ei jäta kahtlust alkoholisisalduse osas.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga Väga heal tasemel rüübe. Topeltbokilt ootaks veidi rohkem keha, kuid samas on tegu väga kergelt joodava kraamiga. Oivaline klaasike rammusamate ahjuribide juurde.
---------------
pilt isetehtud

SORRY Yuzu Salt Session Ale


SORRY Yuzu Salt Session Ale (Yo-Ho, Jaapan). prk 0,35 l. alc 4,0%. Ratebeeri liigimääratlus: "Fruit Beer" ja hinnang 50 punkti.

Tootjainfot ei ole arusaadavas keeles leida, kuid üks on ka piltidest selge - selles õlles on kasutusel ka soola.

Väike purk, helesinisel põhjal valged hieroglüüfid. Sentimeetrine erkvalge vahukiht kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt heledapoolne kollane. 

Aroom - oi see on nunnu! Kumkvaadid, apelsinikoor ja mandariinimahl. Lisaks väike soolakas värskus. Ja tulemuseks on kui meretäis apelsinikesi :)

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas-soolakas. Keskmaitses seguneb merevesi ja greibimahl. Lõppmaitse on kirgas ja kerge, sädelevalt värske ja meelikosutav. Järelmeki mõrkjas-soolakas kargus meenutab greibimahla sidrunikoore ja soolaste vetikatega.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-soolakas-magusakas-hapukas-soolakas-mõrkja buketiga Mõnus Friigikas! Oi isver-susver, see oleks vast üks parim keeleturgutaja erinevate roogade ja miks mitte ka raskemate stoutide vms vahele.
------------
pilt isetehtud

Monday, January 11, 2016

Tsjeeses Reserva - Bourbon


Tsjeeses Reserva - Bourbon (Struise, Belgia) pdl 0,33 l. alc 10 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Strong Ale" ja hinnang 99 punkti.

Tootjainfo: "Ingredients: Barley malt, hops, cane sugar, yeast and spices. Aged in oak barrels 225 litres (four barrels) of Tsjeeses were aged on oak for 6 months."

Väike lihtne pudel, sildil õndsalt totaka naeratusega päkapikumütsis tegelane. Kregelt kreemikat karva vaht täidab üle poole klaasist, kuid pole just kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt punakas-oranž. 

Aroom. See on midagi! Juba korgi avamise järel täidab toa harmoonia. Siin on koos kõik kuivatatud puuviljad, mida te elades olete proovinud, lisaks veel umbes teist sama palju noid mida te pole isegi näinud. Tammevaadi vaniljene pehmus ja pisuke parkiv puidusus sinna juurde ja ongi TÄIUS valmis.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas, puuviljane, õilis ja dekatentslik. Operetikavaler sametpintsakus, suuuuure roosiga nööpaugus, soovimatu võtta midagi tõsiselt.

Keskmaitse ajal võtab me operetlane üles esimesed noodid, naeratab võluvaimal moel, lööb näpud klasveriklahvidele ja vaatab ootavalt publikumile otsa - no mida siis seekord oodatakse? Magusaid puuvilju, mis on leotatud roosas veinis ... noh seda mõistagi, aga ehk midagi veel?

Lõppmaitse käigus selgub, et klaverdav kodanik on juba võluvalt jokkis, kuid ükski näpulöök ei lähe klahvidest mööda ning ainsamgi joogitilk ei voola lõualt alla. Kogenud ja joviaalse napsutajana oskab mees hoida tempo laulukatkete ja toostide vahel just õiges tempos. Tamada oskustega õhtujuhti läheb ju alati vaja!

Järelmekis sumatakse suurde klaasi kokku aprikoosikonserv, pitsike valget rummi ja datlimarmelaad, kõrvale koriandriseemnetega üle külvatud pähkliküpsis ning peotäis heledaid rosinaid. "Ja siis hüüti viies proosit!"

Ei teate siit ei tule miskit kokkuvõtmist. Gambrinus ruigab rahulolevalt ja ütleb õndsalt totaka ... või siis totakalt õndsa naeratusega "Tsjeeses!" Sama soovin teilegi
-----------------
pilt isetehtud

Koppi Coffee IPA Citra & Santa Barbara


Koppi Coffee IPA Citra & Santa Barbara (Mikkeller, Taani) pdl 0,33 l. alc 7,2% Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 94 punkti!!

Tootjainfo: "ale brewed with coffee (1.5%) ingredients in bold: barley malt, oat flakes"

Väike lihtne pilt, sinisel sildil Mikkelleri tüüpnäod ja kohvipuu oks. Kergelt kollakat karva hõredapoolne vaht täidab pool klaasi, kuid püsib siis üsna kenasti. Õlle värvus - kirkalt soekuldne merevaik. Aroomis segunevad mõnusaimal moel greip, vaik ja kohvi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse alustab greibiliku hapukusega, kuid siis lööb Kovhi ukse jalaga lahti ja astub saabastega keset keelt. Lõppmaitses ujuvad kohvi selja tagant välja aprikoosid, pirnikompott ja kõrvetet leivakoorik. Järelmaitses tuleb taaskord esiplaanile kohvi, segades seekord end ... eee ... tubakaga? Midagi suitsust ja tuhast ja krobedat igatahes krõbeleb keeleseljal.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI rüübe. Jummmalast põnev ja lahe värk - hele kohviõlu! Paslik serveerida koos üle leegi lastud aprikoosidega ... huvitav mismoodi see küll mekkida võiks?
-----------
pilt isetehtud

Egils Malt Jólabjór


Egils Malt Jólabjór (Ölgerðin, Island) pdl 0,33 l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "sweet stout" ja hinnang 16 punkti.

Tootjainfo: "indigrients: pure Icelandic water, malted barley, sugar, colour (E150c), hops, licorice and yeast."

Väike lihtne pudel, talvine sildikujundus. Vähene pruun vaht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt tume kastapunane. Aroom on magusakas ja peenleiva taoline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus (mitte magusakas). Keskmaitse on magus, karamelline ja siirupine. Lõppmaitses tuleb esile veidi tasakaalustavat mõrkjust. Järelmekis on kribake hapukat, veidi lagritsat ja kulbitäis kohvisiirupit.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga kentsakas rüübe. Sweet stout? Magus, seda küll. Aga stout? Pigem "brown ale" siirupiga. Mehh.
--------------
pilt isetehtud

Sunday, January 10, 2016

BIIR White IPA


BIIR White IPA (Biir, Hispaania) pdl 0,33 l. alc 6,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Witbier" ja hinnang 91 punkti.

Tootjainfo: "Gold Medal in Brussels Beer Challenge 2013, in collaboration with Gunther Bensch from Browerij Montaigu (Belgium), is a beer with the touch of Barcelona. It has a cosmopolitan, innovative and creative spirit, as does the city. BIIR’s recipe combines the tradition of Belgian Witbier and the innovation of American IPAs.
A large amount of barley and wheat malt from Central Europe provides body and alcohol content above what is usual in Wit. From Australian and North American hops it obtains fruity aromas and flavors, with the precise dose of bitterness that also turns BIIR into a refreshing beer. Three different types of organic orange peel and coriander brings out the aromatic flavors of Mediterranean."

Erkvalge vaht täidab üle poole klaasi, vajudes küll hõredaks, kuid jääb üsna püsivaks. Õlle värvus - kirkalt helekollane.

Aroom on klaar ja karge, magusakas-mõrkjas, greibi ja värske hommikuselt kastese aiamuru järgi lõhnav.

Esmamekk on keskmise kehaga ja pomelo taoliselt mõrkjas. Keskmaitse paneb naeratama - niiiiiiii kirgas ja karge on see, et värskusejudin käib üle selgroo, pannes sabaotsa rõõmsalt lehvima :) Lõppmaitse kalpsab suus ringi kui kopsakas heledakarvane kutsikas, limpsides sind nii umbes viisteist korda minutis ja vänderdades nagu üleskeeratult. Järelmekk kõdistab ja sädeleb, uriseb ja naksib, nakatades oma ülevõlli elurõõmuga.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! VÄGA nauditav segu, mis on vaid servapidi haakuv RB stiilimääratlusega "witbier", mängides üleannetult üle piiride minnes noobli saisoni ja mahlase IPA omadustega. No üks ütlemata hea klaasike aperetiiviks maitseteadlikumalt publikule!
-------------
pilt isetehtud

Leifur Nr. 32


Leifur Nr. 32 (Borg, Island) pdl 0,33 l. alc 6,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Saison", hinnang 59 punkti.

Tootjainfo (läbi guugeltõlke): "In Leif play nasal tones of tropical citrus fruit mixed with crushed pepper, but in the mouth it is browsing Heather and blood rock that mixed with Belgian yeast and hops, conjure grassy tones and dry and dense texture. The beer is unfiltered.
Leif is another Bjorn Borg in svok all saison / farmhouse style that is classic beer styles originating Rentals French-speaking part of Belgium. The beer was often brewed on farms during the winter months when less was of our outdoor program, but drunk during the summer, which explains the name of style.
Today saison beers usually around 7%, but it is likely that they have first been stronger than 3.5% as was the working man allocated about 5 liters per day."

Väike lihtne pudel, tehnilise olemusega sildike. Sõrmepaksune valge vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt tumekollane. Aroom on kargelt hapukas, meenutades noori rabarbereid ja kultuurpihlakaid.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse lisab magusat tooni, muutudes pehmeks ja koguni biskviitjaks, mida farmhouse puhul väga ei ootaks. Lõppmaitse tuleb aga tagasi hapukama ja mõrkjama põhialuse juurde, tuues uuesti meelde kultuurpihlakad. Järelmekk on vedi vürtsikas, kuid kuidagi ümar ja pontsakas pigem farmhouse taoline, mitte saisonile omaselt elegantne.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karbonieerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga täitsa heal tasemel farmhouse ale. Täitsa sobilik pakkuda väikeseks vahedringiks salati ja põhiroa vahele.
-------------
pilt isetehtud

Korenwolf


Korenwolf (Gulpener, Holland) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "witbier" ja hinnang 57 punkti.

Tootajinfo: "This unique four cereals wheat beer takes its name from the Korenwolf. A hamster that occurs only in our own South Limburg. The gentle tones of young, white blossom in a sophisticated combination with coriander and orange peel, make for a tantalizing taste experience. The perfect balance between fresh, sweet and sour. Enjoy this delicious summer beer."

Väike pudel, omanäoline silidikujundus.  Valge sõrmepaksune vahukiht pole just kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt valkjaskollane. Aroomis on nii nisu pehmet banaanisust kui ka leedripuuõite magusust.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on väga meeldivalt magusakas-hapukas, klaar ja pehme ühekorraga. Lõppmaitse muhedalt pontsakas mõrkjas vaigusus tuleneb ilmselt koriandrist. Järelmekis mängib väga meeldiva lisanüansina apelsinikoore magusakas-vürtsikas mõrkjus. Pakkuda koos kookospiimas haudunud kanaga.

Keskmisest pisut kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe! Oivaline ja delikaatne belgiapärane nisuõlu, RB hinnang on täiesti ebaõiglaselt madal.
-----------------
pilt isetehtud

Friday, January 8, 2016

Pottaskefill Nr.36


Pottaskefill Nr.36 (Borg, Island) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Brown Ale", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Pot Scraper is a festive Brown Ale brewed generously with Fuggles hops, yielding a flowery aroma and sweet malty tones of chocolate and toffee."

Väike lihtne pudel, tehnilise olekuga punakaspruun silt. Pruunakas vaht täidab üle poole klaasi, olles vägagi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tume tuhmpunane. 

Aroom mõjub väga mõnusalt värskelt, meenutades sügist aeda esimeste öökülmade aegu, küpseid ploome ja närbuvaid lehti, niiskeid õunapuuoksi ja sammaldunud saunaseina.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse mängitab jube mõnusalt ploomiveini, kerge suitsu ja röstitud pähkli hõrkude nootidega. Lõppmaitse segab kokku kirsikeedist, mustsõstralehti ja leivakoorikut. Järelmekk on mõrkjalt karge ja õrnalt vürtsikas.

Keskmuse kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe. Brown ale võib mõnikord üllatada ikka kohe väga positiivses võtmes. See ttegelane siin sobib pikemaks tiksumiseks, kõrvale vürtsikamad piparkoogid.
------------
pilt isetehtud

Fujizakura Heights Rauch


Fujizakura Heights Rauch (Fujikankokaihatsu, Jaapan) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Smoked" ja hinnan 92 punkti.

Tootjainfo (google tõlke vahendusel): "Almost taste not to smoke beer in Japan
It is a beer of Germany Bamberg specialty.
Rauch and it means "smoke". Since I smoked when drying the malt, you can enjoy the unique taste and aroma.If whiskey "Bourbon", shochu If "shochu", is a beer if the beer "Rauch" and become so-called habit."

Väike reljeefkirjadega pudel, tumelilla sildikujundus mõjub aasiapäraselt ja sisaldab juugend-elemente. Kollakas vaht täidab pool klaasi ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt oranžikaspunane. Aroom on asjakohaselt suitsune, meeldivalt linnaseline ja karameljas.

Esmamekk on keskmisest kriips kergema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitses astub otsustavalt lavale hapukas suits, lastes vaid kuskilt tagant paista karameljat kodust kukekommi. Lõppmaitse muutub veidi täidlasemaks, meenutades koduses ahjus küpsetatud täistera-kuklikest, sellist kohevat ja armsat, veidi suitsust ja sooja. Järelmekk on hapukas-mõrkjas, suitsutatud iiriskommi taoline ... hmmm, oleks ju päris põnev? :)

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga Übertasandi rüübe. Muhe, kodune ja pehme, mõõdukalt suitsune ja sooja olekuga. Oivaline kaaslane grillitud köögiviljade kõrvale.
--------------
pilt isetehtud

Biologisch Ur-Weizen


Biologisch Ur-Weizen (Gulpener, Holland) pdl 0,33 l. alc 5,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "German Hefeweizen" ja hinnang 39 punkti.

Tootajinfo (google tõlke abil): "A delicious fruity, 100% organic wheat beer which manages to surprise. The taste experience begins slightly bitter, but changes unexpectedly soft sweet. With a short, subtle bitterness in the finish. Touches of clove and wheat provide refinement. Because of its fresh taste, this beer is a real thirst quencher. In his element on balmy summer days."

Väike pudel, omanäoline silidikujundus. Valge vähene vahukiht kaob väga kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kuldne.Aroom on pehmelt magusakas, biskviitjas ja banaanine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse magusakas-hapukas banaanine olek kuulub saksa nisuõllede paremiku hulka. Lõppmaitses lisnadub mõõdukas mõrkjas-hapukas humal, muutes rüüpe mõnusalt karastavaks. Järelmekis tulevad esile vürtsikad noodid, pannes kogu keele meeldivalt surisema.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga suurepärases maitsetaskaalus Väga heal tasemel saksapärane nisuõlu. Vaimustusest ohkama ei pane, kuid on just täpselt see, mida ootad - banaanine ja pehme. Pakkuda koos grillitud kitsejuustuga.
-----------------
pilt isetehtud