Monday, February 27, 2017

Wine Cake


Wine Cake (Brokreacja, Poola) pdl 0,33 l. alc 11 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Barley Wine" ja hinnang 99 punkti!!!

Tootjainfo (guugeltõlke abil): "Wine Cake - Wheat Wine aged in barrels Portuguese red wine Tempranillo. The limited edition of the 1st birthday Brokreacji.
Parameters: ext. 24 Plato, Alk. 11 vol.%, 50 IBU
Ingredients: water, malt, wheat and Region, Magnum hops, yeast US-05"

Nonii. Nüüd tõmbaks nüüd küll korraks pidurit. Panete tähele: RB odravein või siis tootja määratlus nisuvein? ja lisaks BA nisuvein. No kas kohe mitte kuidagi ei saa siis erisusi sisse viia?

Väike lihtne pudel, elurõõmsates toonides sildil pokaali-dessert :) Alguses täiesti tasasele pinnale tekib aegamisi vähene vahukirme, mis sama aegamisi kaob. Õlle värvus - kirkalt punase tamme karva.

Aroom. Muinasjuttu roosalinnust olete kuulnud? Sinilinnu poolõest noh. Sellest, kes küll ei täida kõiki sinu unistusi, kuid röövib kõik su meeled? Mu magus printsess, miks olete täna nii vaniljene? Ja see punasõstraliköörine toon sobib nagu valatult, kas teate!

Esmamekk. Taevas küll. Ooodatud raske kleepjuse asemel hõljub keel pilvedes, kergetes punastes pilvedes, mill põhisisuks on külmavõetud karge pohl. 

Keskmaitse. Jõhvikamarmelaadi pohlapuruga paluks tänaks. Muskaatpähkli riivlaastukestega kaetud kirsitarretis. 

Lõppmaitse. Mäherdune kerge elegants! Roosa-valge udu hõljub pokaalis, võttes aegamisi tumedamaid bordoo-toone, portveinilik põgus peanoogutus ja šerri delikaatne käehoid.

Järelmekk. Vanilje. Burboon. Nelk. Suurilmalik elegants. Peetud maneerid. Kenuskaelsed hobused kalessi ees. 

Luksuslik dessert ja hillitsetud kuninglikkus. Väljapeetus. Selle nisuveiniga võiks minna maailma vallutama. Mu daamid ja härrad - ÜleEluSuurune MegaTasandi SuperTegija!
---------
pilt isetehtud

Eksperimentaal III


Eksperimentaal III (Purtse, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Metsik Ida armastab katsetada. Kõike tuleb proovida, sest elusid on üks ja kui ei proovi jääb piinama. Meile meeldib metsikult.
Humal: Chinook, Cascade."

Tegemist on Metsik Ida eelkäijaga.

Vahvalt omanäoline pudel, sildil vanakooli tuuker. Sentimeetrine kollakas vahukiht pole kuigi püsiv, kuid klaasiseintele jääb siiski vahujälg. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun. Aroom on mõrkjas-hapukas, greibine ja apelsinine.

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse lisab veidi magusamat karamelli, kuid domineerima jääb mõrkjas vaigusus. Lõppmaitse muutub hapukamaks, männiokaste ja greibi seguseks. Järelmekk on mõrkjas-vürtsikas, karge ja kauakestev.

Keskmisest kriips raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA hea tasandi rüübe. IPA'de mõrkjama otsa väga stiilipuhas esindaja, ehk vaid pisut liiga parkiv oma mõrkjuses. Kõrvale sobiks vürtsikas-hapus marinaadis krevetike.
-----------
pilt isetehtud

Pagari Heff


Pagari Heff (Aespan, Eesti) pdl 0,5 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus: hefeweizen

Tootjainfo: "Nisu, Pilsner, Cara Blond, kaerahelbed. Saaz, Willamette
IBU 11"

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, omapärase lõikega kollane-must silt. Valge vaht täidab pool klaasi, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - häguselt kollane. Nisuõlle banaanist tooni varjutab hapukas nätske saiasus.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-hapukas, pagaripärmile omase karvase ja toorevõitu olekuga. Lõppmaitse muutub mõrkjamaks, karvase koduõlle robustne kõrvaltoon kipub domineerima. Järelmaitse ... oehhh ... no ei ole pagaripärmi kasutamine ikka hea mõte, rohmakas nurgelisus aj tajutav alkoholisus rikub mängu.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-hapuka buketiga vastuoluline rüübe. Nisuõlle algne pehmus saab korraliku lõuahaagi pohmelust tõotavalt pagaripärmilt ning tulemus on selline, mida palju küll juua ei tahaks.
----------
pilt isetehtud

Sunday, February 26, 2017

Sidamo Dimtu


Sidamo Dimtu (Dugges / Hunter & Sons, Rootsi / Inglise) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang 98 punkti!!

Tootjinfo: "We did this stout with Hunter & Sons and Round Hill Roastery of Bath, England. They brought the coffee. We brewed the beer. A fruity, floral Ethiopian Sidamo Dimtu in a chocolatey, roasty stout. "

Väikest kasvu nudikaelne pudel, sini-roosakat silti on veidi keeruline jälgida. Tumepruun vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib vägagi kaua. Õlle värvus - mustjasmust :)

Pehme kohvine aroom liugleb sinuni juba väljasirutatud käe kauguselt, lähemalt nuhutades aga muutub selliseks vaiguseks, veidi agressiivseks, nagu tihti need "ürgsemad" puhtad kohvioad tunduvad enne eurooplase jaoks pehmeks solgutamist.

Esmamekk on raske magusakas ja ... hmmm ... vürtsikas? Esmatajuna sellist torkivust tavaliselt ei kohta! Hetk hiljem tekib aimdus, et see võib ju tegelikult alkohol olla - 10% tegelane ju ikkagi. Ei, see pole toores ja torkiv, vaid just mõnusalt vürtsikas tunnetus, justkui oleks nelgi-kaneeli-cajennepipra seguga tutvunud.

Keskmaitse valgub aga sootuks mitte vürtsika, vaid tumeda ja õlisena mööda keelt laiali. Kohviõli. Kohvimarmelaad. Toekas ja bravuurikas nagu priske neegrinaine, kes paneb käed puusa ja käratab naabrimehe aknaaugust eemal - mis sa kuramus siin passid, omal naine kodus!

Lõppmaitse. Õlikohvi. Kookoskohvi. Lagritsaga ja ploomidega. Neegrinaine küpsetab kooki. Tema jaoks eksootiliste ploomidega kohvi-šokolaadi kooki. Pärast vaja tükike naabrinaisele ka viia - las kadestab! Ja saab ühtlasi naabrinaise mehe kiibitsemise peale kaevata - pärast hea kuulata, kuidas naabrimoor oma vanamehele tuule alla teeb!

Järelmekk. Kohvišokolaad. Šokolaadikohvi. Tumedanahaline matroon. Sisemisest elurõõmust ja ahjust kerkivatest koogilõhnadets tulvil laul, mis koolitamata kaunil jõulisel häälel taevasse kandub, teel ämblikuvõrke ja pilvi purustades. 

Matsakalt megane megarüübe. Armsaimalt nunnu kohviliköör. Etioopia ruulib. Melikami gīzē!
--------
pilt isetehtud

Metsik Ida


Metsik Ida (Purtse, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Siin on näiteks Sompa, Samoe Opasnoe Mesto Posle Ameriki. Indiaanlasi ja kauboisid mängivad suured poisid päris nugadega ning igaüks on enda eest väljas. Sest kui sind huntidele visatakse, on kaks valikut - jääda metsa või naased karja juhina. Meile meeldib metsikult.
IBU 50"

Vahvalt omanäoline pudel, sildil kaevurist šeriff. Valge vaht täidab ligi pool klaasi ja püsib päris kenasti, haakides end ka vahujäljena klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt punakaskuldne. Aroom on mõrkjas-hapukas, pohlade, greibi ja apelsinikoore sisekülje taoline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, veidi karamelline ja ... kuidagi võise alatooniga. Lõppmaitse saab juurde veidi männikasvude hapukat mõrkjust. Järelmekk püsib kaua ja üsna kargelt ... aga see võine noodike häirib.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga päris heal tasemel rüübe, kuid diatsetüüli nüanss pisut rikub mängu.
--------------
pilt isetehtud

Heff

Heff (Aespan, Eesti) pdl 0,5 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus: hefeweizen

Tootjainfo: "Nisu, Pilsner, Cara Blond, kaerahelbed. Saaz, Willamette
IBU 11"

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, omapärase lõikega kollane-must silt. Sentimeetrine valge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - õrna uduvinega kollane. Aroom on magusakas-hapukas, nisuõllele sobivalt veidi banaanine ... tõsi küll, see banaan on pooltoores :)

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja magusakas. Keskmaitse muutub täidlasemaks, magusakas-hapukaks, banaan saab lisaks veidi tikreid. Lõppmaitse lisab mõnusalt sobivat mõrkjust, mis toob üldise magusa fooni kenasti tasakaalu. Järelmaitses  hakkavad mängima vürtsikad noodid, muutes kogu maitsepildi väga nauditavaks.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe! Nisuõlu nii nagu ta olema peab, maitseküllane ja uut lonksu võtma kutsuv. Pakkuda koos külmade keedukanalõikude ja majoneesiga.
-----------
pilt isetehtud

Thursday, February 23, 2017

Siidisuka


Siidisuka (Purtse, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sweet Stout", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "1930ndatel tuli Kohtla-Järve põlevkivitehase direktor töölt koju. Pani nahkportfelli nurka ja keeras riigivanema portree näoga seina poole. Tõmbas jalga linnapreili peened siidisukad, pani rahvaviiside plate peale ja hakkas peegli ees puusi hööritama. Las mees teeb, mis mees tahab. Meile meeldib metsikult."

Oletatavasti peaks olema tegu Eksperimentaal V edasiarendusega.

Vahvalt omanäoline pudel, sildil sukastet jalad. Tumekollane sõrmepaksune vaht vajub hallikaks ja kestab üsna kenasti. Õlle värvus - vähese tumepunase helgiga must. Aroom on magusakas-mõrkjas, ülekõrvetatud karamelli ja piimakohvi tooniga.

Esmamekk on tihke ja kreemja kehaga, magusakas ja piimašokolaadine. Keskmaitses lisandub kuivatatud kirsside hapukust ja samas lausa šokolaadivahust kohevust. Lõppmaitse jääb samale magusakas-hapule nivoole, lisandub kröömike röstist mõrkjust. Järelmekk on suisa sametine, ploomine ja pähkline. 

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-magusaka buketiga Väga hea taseme rüübe. Võrreldes Eksperimentaal V'ga on see nüüd palju stiilipuhtam, magusam ja kreemisem ... ehk on magusaka poolega isegi suts liiale mindud. Kuid ilmselt sobib seetõttu ka mõrupelglikuile õlleavastajatele. Dessertõlleks pürgija.
-----------
pilt isetehtud

Poti Äss


Poti Äss (Undi, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,1 %vol. Liigimääratlus: single hop black IPA

Tootjainfo: "vesi, odra- ja nisulinnased, humal (Sorachi Ace), pärm.
IBU 70"

Väike lihtne pudel, sigrisel pruunakal sildil aimatav potimargi kujutis. Hallikas-pruunakas vaht täidab 4/5 klaasist, püsides üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne punakaspruun. Aroom on mõrkjas-magusakas, kõrvetatud stritslikoorukese taoline.

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, ahjus kuivatatud sügisõunte noodiga, veidi kaneelise vürtsika sädemega. Lõppmaitse viib sellesama mõrkjas-hapukuse toon raskemaks, kuid lisades õnneks ka sutike magusamat noot. Järelmekk on hapukas, karge, ülekuumenenud kadaka vaiguse noodiga.

Keskmisest kriips raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkja-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga VÄGA hea tasemega rüübe. Seda va hapukat kadakatooni oli ehk kribal liiga palju ja karbot kohe väga palju, kuid üldiselt siiski kiiduväärne klaasitäis. Marinaaritud kurgike oleks siia kõrvale mõnus krõmpsata.
--------------
pilt isetehtud

Cloud Computing


Cloud Computing (Tanker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „Wheat Ale“ ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Belgian IPA
IBU 40"

Väike lihtne pudel, sildil sinine pilv. Sentimeetrine valge vaht pole küll kuigi püsiv, kuid jätab tiheda vahujälje klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt tumekollane.

Aroom on mõnusalt mitmekihine. Alguses tunned vaid leebet biskviitjat magusust, vähese mõrkja kõrvaltooniga. Seejärel hakkab aga ... eriti kui häääästi vaikselt sisse hingata ... esile tulema meeldiv hapukas banaanisus. Aja möödudes muutub banaan järjest suuremaks, täites sõõrmed ja ja kopsud, muutes toa su ümber banaanipäikeseliseks ja rõõmsaks.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitses tuleb natukese esile banaani ja kuivatatud õunu, selle kõrval veidi kastemärjalt värskelt niidetud muru. Lõppmaitses kosub banaan kopsakams, saades külge ka vähese belgiapärase vürtsikuse. Järelmaitses pöörab banaan sinu poole oma mõrkjama koore sisekülje, püsides pikalt ja kargelt su keelepäral.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Übertaseme mitmekihine rüübe! IPA'le omane mõrkjus - kirjas. Nisu banaanisus - olemas. Belgia vürtsikus - siin mis siin. Ja samas pole ta üldse "tüüpiline" belgia IPA, kuigi belgia õllemaastikul pole IPA üldse tüüpiline tegelane.
---------------
pilt isetehtud

Wednesday, February 22, 2017

Kolm Null Null Kolm


Kolm Null Null Kolm (Põhjala / Brew By Numbers, Eesti / Inglise) pdl 0,33 l. alc 11,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Porter" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Collab with Brew By Numbers.
Translation: Three Zero Zero Three (referring to the brewing date – March 30th, 2016).
A unique collab between two Porter homelands – Brew By Numbers from London and Põhjala from Tallinn – aged in Moscatel Roxo barrels."

Pagan, Põhjala võiks pakkuda oma koos vaadihoidistega võimalust soetada pudelike kõnealust jooki, mille vaadis on see õlu olnud. Mitte-veini-inimesena on põnev teada saada, et tegu on haruldasest viinamarjast tehtud veiniga ... aga mis maitsenüanssi nüüd oodata? :)

Väike lihtne pudel, pleekinudkollane vahakate korgil, sildile tellissein (mis kummaline kirg on Põhjalal viimasel ajal selliste määrdunud-pruunide siltide vastu?)

Dõgdõnk-bõgbõnk, kulksub must-must vedelik klaasi. Tumepruun sõrmepaksune vaht pole kuigi püsiv. 

Aroom. See suur et. Veidi ehmunud naeratus jookseb üle näo juba meetri kauguselt. Pange nahka minu tugitoolile, sest külma ilmaga on hea sellises soojas nahkses pesas istuda, villane tekk põlvedel. Monokkel võiks silmas olla. Puhtalt stiili pärast või nii. Iiriskomm. Vanilje. Portvein. Porter. Kakao. Pommidega kakaokell. Koll-koll-tümps.

Esmamekis leiab rahu. Sellist raskepärast, kuid seda veenvamat. Rosinarahu. Granaatõunaveinis leotunud rosinarahu.

Keskmaitse. Kokkukeedetud kondenspiim punasesõstraželeega. Mõni ütleks et granaatsõstar. Miks ka mitte. Arooniline granaatsõstar. Parkiv ja käskude keeles kõnelev. Kalla veel!

Lõppmaitse. Punaveini pudel mulle ... pihku! Sest sellest saab ju keeta kokku ühe suurepärase nahkja kihi, mida seejärel keele ümber mähkida. Ning selle kihi alla tuleb torgata kaneeliküpsis koos iiriskommiga. 

Järelmekk. Siiani mõtlen, et mis see on. See raudne ja krobeline. Punane tikker koos kuivatatud vaarikaga? Või lihtsalt pihlakamalakas, millega kaminas süsa segada? Ei ikka vaarikas. Imperiaalne vaarikas. Black Ink & Bloodi nääl. Või siis küdi. Kui vaid teaks, mida need sõnad tähendavad. 

Mega-släsh-giga. Vana Gambrinus on kõõkvel ... kas piirduda MEGA'ga või öelda GIGA? Aga ehk nii aasta pärast ütleks GIGA ... praeguses värskusastmes jääb väike ebalus õhku. Kuigi - ega siis igast koletisest peagi tupsununnukest saama. Ja pärsi koletis ta siiski pole. Ah mida ma jauran. Äratage mind mõne aja pärast üles, eks!
---------------
pilt isetehtud

Eksperimentaal III


Eksperimentaal III (Purtse, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Metsik Ida armastab katsetada. Kõike tuleb proovida, sest elusid on üks ja kui ei proovi jääb piinama. Meile meeldib metsikult.
Humal: Chinook, Cascade."

Vahvalt omanäoline pudel, sildil vanakooli tuuker. Sentimeetrine valge vahukiht püsib mõnda aega. Õlle värvus - kirkalt punakaskuldne. Aroom on troopiline, mahlane ja vaigune, hapukas-magusakas ja mõrkja alatooniga. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja üsna jõuliselt mõrkjas. Magusakas-mõrkjas keskmaitses tuleb esiplaanile terve kausitäis mangot, litšimarju ja passionvilja. Lõppmaitse toob hapukalt rukkileivase kuu keset toalage ja paneb vürtsikad tähed nurkades särama. Järelmekk vajub rohmakamaks, rabaveena koredaks ja okkaliseks.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Väga hea taseme rüübe, mõnusalt joodav, kuid veidi jõnksulise maitsetajuga tegelane. Soolakas pikalt laagerdunud juustukild sobiks siia juurde kenasti.
--------------
pilt isetehtud

Kaera stout

Kaera stout (Karli Kräft, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,3 %vol. Liigimääratlus on nimes kirjas ... mis ei ole kunagi hea mõte, sest mida sa hea pruulmeister teed järgmise analoogse pruuli puhul?

Tootjainfo: "Koostis: Linnased (Best Pale Ale, Golden Naked Oats, Crystal T50, Chocolate, Roasted), humal (East Kent Goldings), pärm (Safale S-05), suhkur"

Väike lihtne pudel, must-valge lihtne sildike. Pruunakas sentimeetrine vaht pole kuigi püsiv. Õlle värvus kirkalt ja sügavalt mustjaspunane. Aroomis matab alul kirbe süsihappegaas koos sutsu tärpentiniga ... selle lahtumise järel tuleb esile nõrk piimašokolaadi lõhn.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse on kreemikas, kaerane, šokolaadine ja kohvine. Lõppmaitses domineerib pehme ja mütakas kaer, selle taga aga leiab mõnusalt sobiva rosinate hapukuse ja nelgi vürtsikuse. Järelmekk on hapukas-magusakas, soe ja karamelline.

Keskmisest veidi raskema kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja siidise, ent samas kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusaka buketiga HEA taseme rüübe! Kui ainult saaks kuidagi lahti seni selle pruulmeistri mõlema õlles esmapahvakuna vastulöövast kirbusest, siis kiidaks kraadi võrra rohkemgi.
-----------
pilt isetehtud

Tuesday, February 21, 2017

Udu


Udu (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ka hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Kolme erineva vilja ja piimasuhkruga pruulitud IPA.
IPA brewed with three types of grain and milk sugar.
Ingredients: water, barley malt, wheat malt, oats, lactose, hops (Mosaic, Galaxy, Yellow Sub), yeast..
IBU 50"

Mittekirjapanduna lisaks: seda õlletüüpi võiks nimetada "milk shake IPA" või "icecream IPA" ... vanale Gambrinusele meeldib viimane rohkemgi.

Väike lihtne pudel, sildil ... hmmm ... udu :) tegelikult siis ikkagi ongi tühi silt, kuhu igaüks saab ise peale joonistada ja osaleda sildikonkursil. Valge sõrmepaksune vaht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne kollane. Aroom ... noh vaata inglisekeeles on selline sõna nagu "funky", tulvil täis greipi, riivitud laimikoort, valgeid viinamarju, loomakarvu ja kiivisid.

Esmamekk on jõuliselt mõrkjas-magusakas, greibikoore pehme valge sisepinna taoline ... veidi kreemine ja vaigune. Keskmaitses tuleb mõrkjuse tagant esile piimasuhkru pehme magus kreemisus, millele sekundeerib värskelt niidetud muru karge värskus. 

Lõppmaitse pargib keeleküljed ja asub pisut agressiivseltki ringi hööveldama, pressides greibiseemnetest õli otse maitsepeenarde vahele ... vaata kui oleks olemas valge aroonia, siis see oleks justnimelt see! Järelmekk taandub veidi hapukas-magusamasse poolde, kultuurpihlakate turvalisse jõulisusesse, minnes koos külmavõetud pohladega rabaveerele lähenevat kevadet nuusutama.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja parkiv-kuiva ning samas kreemika paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusaka-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Mõnusalt ja mõõdukalt ülevõllile-lähenev, tuntavalt teistmoodi tegelane, millega turuletulemist vana Gambrinus ainiti kiidab. Rohkem selliseid imelikke tegelasi, turvalisi riiulitäitjaid leidub ju niigi süle ja seljaga!
--------
pilt isetehtud

Purtse Pale Ale


Purtse Pale Ale (Purtse, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "APA", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Kurikuulsa Purtse kalatööstuse rappijad räägivad siiani metsikust vuntsidega kalast, kes tuli jõesuudmest maale, varastas nööridel kuivavat aluspesu ja ajas noori naisi taga. Ainus võimalus pakku pageda oli Purtse kindlus. Lisaks oli see ka ainus kindlus, kus õlut pruuliti. Meile meeldib metsikult.
IBU 32"

Vahvalt omanäoline pudel, sildil Purtse kindlus ja säga. Valge vaht täidab pool klaasi ja püsib kaua, haakides end ka siivsalt klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom ... oi kui lahe! Barbarissi komm! Või ei ... Tiina kommi sisse käiv marmelaad! Selline magusakas-mahlakas-hapukas et paneb lausa süljenäärmed tööle. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse muutub magusapoolsemaks ja karamelliseks. Lõppmaitse on hapukam ja mahlasem, marjane ja mõõdukalt mahlane. Järelmekk on nõrgalt alanud maitseelamuse parim osa - vürtsikas, mõrkjas-hapukas ja taaskord barbarissine.

Keskmisest kergema kehaga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Väga hea taseme rüübe. Aroom oma superlaheda kommise olekuga lubas palju rohkemat, õlle enda maitsel läks tükk aega et end ligilähedalegi kerida. Koos marineeritud kurgikesega paras karastuseks pruukida.
-------------
pilt isetehtud

Schwarzeririsher


Schwarzeririsher (Heimberg, Eesti) pdl 0,5 l. alc 4,7 %vol. Liigimääratlus: dry stout

Tootjainfo: "Pruulitud Luutsipäevaks (13.dets.)
Külm ja selge detsember toob sajuse jaanuari"

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, tagasihoidliku esteetikaga ja kaunikese kirjapildiga lihtne kaheosaline sildike. Tumepruun vaht täidab üle poole klaasist ja püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt ja süngelt mustjaspunane. Aroomis röstlinnaste hapukas-mõrkjas vine, mis meenutab röstleiva või üleküpsenud karaski koorukit.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitses tugevneb hapukas röst, meenutades viljakohvi. Lõppmaitse lisab veidi magusamat, odrakaraskile omast nooti. Järelmekk on taas mõrkjam, lahja mõrušokolaadi noodiga.

Kergepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga Väga heal tasemel rüübe! "Väga hea" tuleb eelkõige stiilipuhtuse eest, kuiva iiri stoudi olek on üsna täpselt tabatud. Omaette maitseelamusena pole see jook mõistagi suurem asi, aga ta polegi selleks disainitud. Koos pannil aeglaselt küpsetatud kana poolkoivakestega ja köögiviljadega sobiks vägagi hästi.
------------
pilt isetehtud

Monday, February 20, 2017

Dr.Jones Senior (2017)


Dr.Jones Senior (2017) (Anderson's, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial IPA", hinnang 84 punkti.

Kiidan selle eest, et RB's on tehtud uus kanne, mitte jäädud vana otsa istuma!

Tootjainfo: "Mosaic, Chinook ja Citra humalatega puuviljane topeltipa."

Väikest kasvu pudel, pruulikojale omane kribusilt on seekord saanud endale tänuväärse ühetoonilise esipaneeli, mis võimaldab tal paremini esile tulla. Kollaka varjundiga vaht täidab ligi pool klaasi ja kestab kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldoranž.

Aroom. Mõmm. See paneb humalahullu naeratama! Mõnusalt tihkelt puuviljane ja nätsakalt vaigune, meloni ja mango ja üleküpsenud virsikute ning päikesesooja kanarbikuvälu segune tihkus täidab su kõrvad ja käed. Kumalane lennaku must läbi, kui hea ja kesksuvine see on!

Esmamekk - mõrkjas-magusakas, kanarbikumee ja männikasvude soe vine täidab su südame. 

Keskmaitse. Puuviljane. Oikurja kui puuviljane! Misajast kanarbikus kasvavad ananassid ja männiokstel litšimarjad? Metsõunte siirupis konserveerunud litšimarjad!

Lõppmaitse. Maru ma ei saa. Marutuules murdunud männitüvest voolab virsikumehu. Männimehu. Mahlast männimehu andke mulle igapäe'

Järelmekk. Konservpirn. Metsõunavein. Kanarbikumarmelaad. Metsistunud kuldrenett jookseb kikivarvul selja tagant läbi, vedades enda järel humalalõa otsas vastupunnivat taruvaiku.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga Megatasandi rüübe! Vaadake nüüd siia, see siin on õpikunäide topelt-IPA'st! Aga ärge raisake seda algajate peale, viige ja kinkige see panetunud maitseküttidele ja vaadake reaktsiooni!
------------
pilt isetehtud

Heimberg Red Ale


Heimberg Red Ale (Heimberg, Eesti) pdl 0,5 l. alc 5,8 %vol. Liigimääratlus: APA

Eeeee ... red ale liigimääratlusega APA? Ja liigimääratlust kopeeriv õllenimi pol kunagi hea mõte. Mis te järgmise red ale tegemisel nimeks panete?

Tootjainfo: "Pruulitud Kanutipäevaks (13.01.)
On näärikuul udused ilmad, siis tuleb vesine kevad"

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, tagasihoidliku esteetikaga ja kaunikese kirjapildiga lihtne kaheosaline sildike. Kreemikat karva vaht täidab 2/3 klaasist kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldpunane. Aroom ... ausalt öeldes kummaliselt vesine, rauane ja vihmavee järgi lõhnav.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja kergelt magusakas. Keskmaitse on kergelt mõrkjas, veidi parkiv, rabavee ja pihlaka nootidega. Lõppmaitse jääb kuhugi ebamäärasesse magusa ja mõrkja vahemikku, kuid mõlemaid maitseid tajub väga õrnalt. Järelmekk päästab veidi päeva, tuues kohale sutsuke linnaselisemat ja tihedamat olekut.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkja buketiga veidralt vesine rüübe. APA see nüüd küll pole ... ning isegi red ale'iks ei saaks teda kuigi nimetada, kui joogi värv kõrvale jätta. Peale sauna kuugata käib kah.
-------------
pilt isetehtud

Best Bitter

Best Bitter (Karli Kräft, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,9 %vol. Liigimääratlus: bitter

Tootjainfo: "Koostis: Linnased (Maris OtteR, Caramalt), humal (East Kent Goldings), pärm (Salafa S-04), suhkur"

Väike lihtne pudel, lihtne mustvalge sildike. Kollakas hõredapoolne vaht täidab pool klaasi, kuid ei püsi kuigi kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroomis matab alul kirbe süsihappegaas, selle järel jääb alles nõrk leivane lõhn.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, leivan ... või isegi karaskine, väikese kirbe vaiguse alatooniga. Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, pihlakane ja kadakane ... kuid see kirbe pool hakkab veidi tõrvaseks kiskuma. Järelmekk on taas leebemal magusakas-mõrkjas, veidi kõrbemaläinud leivakooriku taoline.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga lihtsapoolne rüübe, millel on käärimistemperatuur vist tiba liiga kõrge olnud - see veidi tärpentini poole minev kirbus pole heale bitterile omane. Õlle nimega soovitaks ka veidi vaeva näha, stiilinimetusi kopeerivad õllenimed pole just kõrgelennulise fantaasia tunnus.
-----------
pilt isetehtud

Sunday, February 19, 2017

Xocoveza Mocha Stout


Xocoveza Mocha Stout (Stone Brewing Berlin, US) prk 0,33 l. alc 8,1 % Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang 99 punkti!!!

Tootjainfo: "A WINTER-SPICED MOCHA STOUT
INSPIRED BY MEXICAN HOT CHOCOLATE
This highly rated winter-spiced mocha stout (a perfect 100 score by the founders of BeerAdvocate magazine) is our gift to you this winter season! Generously layered with the warmth of cocoa, coffee, milk sugar, vanilla, cinnamon, nutmeg and a hint of chilli peppers, this beer is the perfect accompaniment to a colder time of year."

Väike purk, sildil pruulikoja tunnuskoll. Tumepruun vaht täidab üle poole klaasist, püsides mõõdukalt ja jättes ka vähest vahujälge klaasiseintele. Õlle värvus - vähese punase nurgaga must. Aroomis domineerivad šokolaadimuhvinid ja muskaatpähkel. Röstitud kookos? Ei seda ei ole ju lisatud, kuid näe nina ütleb et on! Kaneeli-pähkliküpsised. 

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas-mõrkjas, kakaone ja biskviitjas. Keskmaitse ... ahhh kui palju vaniljekreemi on selle kookosküpsise vahel! Vürtsikas sädemeke valgustab suuõõnt nagu tormilatern laevalage, šokolaadimustad lained selle ümber kannavad vaniljevahuseid sagaraid.

Lõppmaitses veeretatakse laevalaele vaadike rummi, millesse kastetakse kaneeliküpsiseid ja kõrvale mekitakse hõbelusikalt vaniljejäätist ... no on ikka keigarlikud maneerid nendel moodsatel meremeestel! Järelmekis lööb aga vürtspipar koos vaniljekaunaga lauale rummiga immutatud kookoskoogi ning laevalagi ... või siis ikka suuõõs saab täis purprupunast kuma ja salsarütme.

Raskepoolse kehaga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Vürtsi on selles kakaojoogis piisavalt, et panna nõrgakeelseid taanduma, kuid vana Gambrinus õhetab rõõmsalt ja soovitab seda jooki teistelegi!
--------------
pilt isetehtud

Belgische Blondine


Belgische Blondine (Heimberg, Eesti) pdl 0,5 l. alc 7,7 %vol. Liigimääratlus: belgian blond ale

Tootjainfo: "Pruulitud Tatjanapäevaks (25.01.)
Kui jaanuaris pakane paugub ja sademed puuduvad, siis juulis põud kõrvetab."

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, tagasihoidliku esteetikaga ja kaunikese kirjapildiga lihtne kaheosaline sildike. Valge vaht täidab enamiku klaasist, püsides päris kenasti. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom mõjub eht-belgialikult, magusakalt, karamelliselt-puuviljaselt ja veidi vürtsikalt.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magusaks-mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas ja vürtsikas, kommisuhkru magus toon on sellele mõnusaks taustaks. Lõppmaitse on magusakas-hapukas, heledate rosinate ja kuivatatud aprikoosi nootidega. Järelmekis sobituvad parimal moel mõrkjus, magusus ja vürtsikus - selline karge, helge ja pidulik sära toob naeratuse näole. 

Keskmisest veidi kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe! Belgia klassika ... ainult et keha oleks võinud veidi juurde tuunida, et maitse saaks veidi täidlasem ja seeläbi täiuslikum.
-------------
pilt isetehtud

Titan IPA


Titan IPA (Saturni, Eesti) pd 0,33 l. alc 5,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinne pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Pastöriseerimata ja filtreerimata pudelis järelkääritatud õlu. Peale loksutamist lasta seista oüstises asendis. Õlu on IPAle isoloomuliku mõruduse, tugeva humalaaroomi ning pisut kosmilise mekiga.
Titan on saturni suurim kuu. Titanil on tihe atmosfäär ning on peale maa teadaolevalt ainus tarvakeha päikesesüsteemis, millel on vedelas olekus ainet järvede ja meredena.
IBU 63"

Väike lihtne pudel, sildil Saturni rõngas. Valge vaht täidab pool klaasi ja on keskmise püsivusega. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on alguses kirbelt mõrkjas, tärpentinine ja vaigune. Kui on kannatust veidi oodata, siis hiljem tuleb esmase kraapivuse alt välja juba meeldivam puuviljane toon.

Esmamekk on keskmise kehaga ja torkivalt mõrkjas. Keskmaitse on karmilt ja koredalt mõrkjas, tärpentini ja nitrolaki taoline. Lõppmaitses piilub korraks välja kuivatatud virsikute magusus, kuid mattub kohe uuesti rämedavõitu kirbe-vänge kasetõrva alla. Järelmekk on hapukas ja kratsivalt mõru.

Ei hakka kokkuvõtet kirjutama, sest selle õllega on midagi valesti. Loodame et tegu on esimese vasikaga ja edaspidi läheb tegijatel paremini.
------------
pilt isetehtud

Saturday, February 18, 2017

Pikk Nelson

Pikk Nelson (Pööningu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,1 %vol. Liigimääratlus: IPA

Tootjainfo: "Linnased: Pale ale, Crystal, Cara Pils. Humalad: Magnum, Neslon Sauvin. Pärm: Mangrove Jack's US West Coast
IBU 65"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Valge vaht täidab üle poole klaasist, püsides väga kaua ja jättes tiheda vahukihi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt täiskuldne. Aroom on magusakas-mõrkjas, ürdine, kanarbikune, vähese suira kõrvaltooniga.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on karamelline, mõrkjas, kanarbikumee ja raudrohu nootidega. Lõppmaitse lisab hapukas-mõrkja kuivatatud pihlakate tooni. Järelmekk on vürtsikas ja mõrkjas, puidune, kadakane ja ürdine.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Mõrkjama otsa IPA'de üsna hea näide, samas sobilik ka neile kes kes alles korralikemate IPA'de maastikul esimesi samme teevad. Pakkuda koos suitsukeele ja mädarõikakastmega.
-----------
pilt isetehtud

Viking Blood


Viking Blood (Lervig / Boneyard, Norra / USA) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 83 punkti.

Tootjainfo: "In Norway, they brew like bad asses, and Bioneyard brews like bad asses, so they teamed up to make a bad ass hoppy red ale for Vikings to drink. And for you
IBU 60"

Väike lihtne pudel, punasel sildil hunnik konte. Sõrmepaksune kollakas vahukiht püsib päris kaua ja haakub tihedalt klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt punaka varjundiga täiskuldne. Aroom on mõrkjas ja vaigune, karameljas ja puuviljane.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas, vaigune, puidune ja kuivapoolne. Lõppmaitse muutub hapukamaks, valge greibi taoliseks. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, heinane ja puidune. Umbes 30 sek hiljem tuleb kohale ka meeldiv vürtsikus, mis päästab muidu veidi igavapoolse varasema mulje.

Keskmisest kriips raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga Väga hea taseme rüübe. Juhul kui seda toodaks keegi alustaja, siis kiidaks mehemoodi. Kuid kahe SELLISE koja toodanguna paneb veidi õlgu kehitama.
--------------
pilt isetehtud

Verhängnisvolle Frau

Verhängnisvolle Frau (Heimberg, Eesti) pdl 0,5 l. alc 5,5 %vol. Liigimääratlus: Irish Red Ale

Tootjainfo: "Pruulitud Luuvalupäevaks (09.02.)
Kui veebruaris on sula, siis märtsis on külm."

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, tagasihoidliku esteetikaga ja kaunikese kirjapildiga lihtne kaheosaline sildike. Kollakas vaht täidab üle poole klaasi ja püsib mõnda aega. Õlle värvus - kirkalt kuldpruunakas merevaik. Aroom on magusakas, karamelline, kuivatatud maasikate noodiga.

Esmamekk on keskmisest suts kergema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, biskviitjas ja kõrvetatud suhkru taoline. Lõppmaitse muutub veidi tihkemaks ja mõrkjamaks, pähklite ja pihlakate nootidega. Järelmekk lisab mõnusa vähese vürtsikuse.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Väike hapukas noodike võiks juures olla, siis saaks üldpildi mahlasema ja õlu veel rohkem kiita. Pakkuda toeka ahjuliha viilaka kõrvale.
--------------
pilt isetehtud

Thursday, February 16, 2017

Hardcore

Hardcore (Pööningu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,7 %vol. Liigimääratlus: IPA

Tootjainfo: "Linnased: Palea Ale, Cara Plus, Crystal 150. Humalad: Columbus, Centennial, Simcoe, Amarillo. Pärm: Mangrove Jack's US West Coast"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Sentimeetrine kollakas vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt pronksikarva.

Aroom. Ooooo. Põrguvärk, see on summm-summm-supper. Mahlane ja karamelline. Papaia, mango, konservpirn, ananass, kadakas ja kuivatatud virsik.

Esmamekk ... uhhh ... see on raske ja mõrkjas, mütakas ja atakas. Sihuke kelgukoer, kes külma käes karvad turri ajab ja siis mõnuga lumes müttab. Keskmaitse ... urrrr ja mürrr ... vaiku ja kadakat, meevaha ja .... eeee ... miks mulle viiruk meelde tuleb? Ah et selline kleepjalt ajukurdude vahele keerduv? Nojah.

Lõppmaitse. Kadakavaik ja kardemon. Kamper ja suir. Vaata kui praegu oleks käepärast pähklipuust puhvetikapp, siis prooviks selle õllega teda immutada ja tulemus võiks saada suurepärane, kas pole? Tammetõrudest ei tehta malendeid? Aga mis see siia puutub?

Järelmekk. Müttadi mütt. Kelgukoer jõudis tagasi. Vaigune malakas hambus. Et viska see jälle siit mäenõlvalt alla nii et saaks kolm kilomeetrit joosta ja õnnelik olla. Sest selle madjaka lõhna on nii lihtne jälitada.

RASKE kehaga. Hull. Mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga. Hull! Mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika-mõrkjas buketiga MEGAtasandi rüübe! Mis selle rüüpe IBU näitaja võiks küll olla? 130? Mii laik it! Veidi ülevõlli ... ja eriti allavõlli on tootja poolt antud tagasihoidlik liigimääratlus "IPA" :) Topelt või tripelt. Selles on küsimus. Vana Gambrinus läheb ja otsib välja sinepikastmes suitsulõhe.
-----------------
pilt isetehtud

Ajakapsel


Ajakapsel (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Heller Bock", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Maibock
Aastad on nagu ookeanilained, mille tegelik suurus ei ole hoomatav nende turjal liueldes. Aastate ja ookeanilainete suursuguse ilu nautimiseks peab neid rahulikult kõrvalt vaatama.
Selle õlle jagasime võrdselt pooleks. Esimene pool on nauditav värskelt ja teine läheb kümneks aastaks küpsema ning tuleb müügile aastal 2027.
Ajakapsel on maibock, mille maitses on ohtralt oloroso sherryvaadi noote. See maitse jääb ehk äratuntavaks ka 10 aasta pärast kui kõik teised õllele omased maitsed on tundmatuseni muutnud. Saame näha."

Väike vahakaelaga pudel, sildil pruulikojale tavaliselt omaste koerte asemel süvamereelukad. Kreemika varjundiga sõrmepaksune vaht püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt vasekarva merevaik. 

Aroom on magusakas, linnaseline, marjane, biskviidine ja kuldne, heinane ja soe, päikeselise veranda kulunud põrandal kuivavate ürtide, õõõõhkõrna eukalüpti ja kampri varjundiga. Mida teeb siin marineeritud redis? Valges veinis marineeritud redis? :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Litšimarjad ja pärnaõis. 

Keskmaitse. VANILJE! Tonn vaniljet! Vaniljekreem kuldsete rosinatega.

Lõppmaitse. Litšimarjad, kreemliköör ja kuldsete viinamarjade kestad.

Järelmekk. Munaliköör. Eukalüptilehed kastetuna vaniljekreemi. Mandlid. Pärnaõied.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe! Vana Gambrinust haarab rahutus - tahaks seda oloroso šerrit proovida, et saada aru, mis ja kuipalju selles rüüpest tuleneb. Igatahes tulemus on väga-väga-väga hea ning oi-kuidas-tahaks juba proovida sama asja 10-aastast versiooni :)
------------
pilt isetehtud

Saison #27

Saison #27 (Kolk, Eesti) pdl 0,33 l. alc ???

Tootjainfot pole. Ja see on paha.

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Valge sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on magusakas, biskviitjas ja saisonile sobilik vürtsikusega ... ehkki seda on vähe ja lõhna üldmulje jääb pigem Kellukese limonaadist :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, tikrite ja valge sõstra tooniga. Lõppmaitse muutuv mõrkjas-vürtsikaks, kuid see mõrkjus on tuhmipoolne ja puidune. Järelmekk kõnetab magusakas-hapuka, puuviljase tooniga ja vürtsikas õhetus püsib päris kaua.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga Väga heal tasemel rüübe. Stiilipuhas saison ... ehk isegi liiga puhas ja seetõttu tiba igavavõitu. Hapukat nooti võiks suti juures olla, muutmaks suutaju mahlasemaks.
---------------
pilt isetehtud

Wednesday, February 15, 2017

Kes viski ära jõi?

Kes viski ära jõi? (Pööningu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,4 %vol. Liigimääratlus: imperial stout

Tootjainfo: "Linnased: Pale Ale, Cafe light, Cara Ruby, Chocolate, Munich, Black. Humalad: Chinook, Centennial, Cascade. Pärm: ei mäleta ... ausalt."

Väikest kasvu pudel, tehniline sildike. Sõrmepaksune pruun vahukiht püsib mõnda aega. Õlle värvus - kirkalt tume-tumepunane. Aroom on magusakas-mõrkjas, röstine ja tulvil täis tumedaid rosinaid.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja mõrkjas-magusakas, kergelt alkoholiselt torkiv ja pähkline. Keskmaitse muutub raskemaks, sametiseks, kuivalt röstitud kreeka pähklite ja ploomimarmelaadi vahepealseks. Lõppmaitses viskab sisse mõrkjat tuhka, kõrvetatud puitu, purukuiva kanarbikku ja koriandriseemneid. Järelmaitse seevastu keerab end magusasse, viigimarja-nastoika ja kreekapähkli-keedise maailma ... lõpuks aga tuleb taas esile ülekõrvetatud pähkel.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Väga hea taseme rüübe. Kõrvetatud linnaseid on siia tsibaruke palju saanud, söestunud noodid kipuvad muudest üle sõitma. Kuid üldiselt siiski tubli tegu alustava pruulikoja kohta ... kui ta veel aastake laagerduda saaks, võiks pilt paremakski muutuda.
--------------
pilt isetehtud

Nobilis Belgae


Nobilis Belgae (J&R Õlleateljee) pdl 0,33 l. alc 6,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale" ja hinnang veel puudub

Tootjanfo: "Belgian Dubbel AleBelgiast on pärit palju häid õlle sorte ja kuulsaid inimesi. Kuulus pill saksofon on leiutatud kuulsa belglase poolt 19.sajandil. Kindlasti mõjutas selle pilli sündi ka hea Belgia Ale. See jook on liitnud endas häid karamellise tooniga odralinnaseid ja maisihelbeid. Humalad Northern Brewer ja Tettnang lisavad aroomi ja kerget mõrusust. Belgia tüüpi pärm on loonud äratuntava maitsebuketi.
Koostisosad: vesi, odralinnased, maisihelbed, karamellsuhkur, humalad, pärm. "

Novat, siin on taaskord näide, et tootja tehku oma toote esmakanne Ratebeeri ise - miks on dubbelist saanud mittemidagiütlev "belgian ale"?

Väike lihtne pudel, elegantne purpurne-kuldne sildike kannab endal saksofoni. Sentimeetrine kollaka varjundiga vaht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kuldse varjundiga punakaspruun. Aroom kõlab nagu kõigi belgia dubbelite kvintessents - karamelline, vürtsikas, atsetoonise kõrvaltooniga, kuivatatud virsikute ja maisihelveste lõhnaga. Tjah, see viimane ei kuulu just tavapärasse lõhnakomplekti.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas, tuntava maisise kõrvaltooniga. Lõppmaitse on vürtsikas-magusakas, kõrvetatud kommisuhkru ja puuviljaste estrite küllane. Järelmekis viskab sisse tugeva sahmaka eeterlikke õlisid, mis piirnevad atsetooni ja rosinatega.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Heal tasemel rüübe. Ühest küljest belgia dubbelite klassika, kuid selle nähtuse odavamast otsast pärit teravusega. Maisi lisamine ei tule ilmselt selle stiili puhul kasuks, kuid üldiselt pole tulemus üldsegi paha. Pakkuda koos hallitusjuustu ja viinamarjadega.
---------------
pilt isetehtud

Maak (2017)


Maak (2017) (Kolk, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "amber ale" ja hinnang 40 punkti

Tootjainfo: "Värskendava tsitruselise aroomiga humalane õlu, milles on tunda karamelli ja puuvilju"

Oluline lisainfo - tegu on peale veesüsteemi kordategemist uuesti tehtud õllega, mille eelmise kirjelduse leiab siit. Vaatame siis, kas on tunda muudatust.

Väike lihtne pudel, pruulikojale omane lihtsa elegantsiga sildikujundus. Sentimeetrine tumekollane vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne pruunakaspunane. Aroom on magusakas, karameljas, vähese hapukas-mõrkja pihlakase kõrvaltooniga. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, kuivatatud õunte ja külmavõetud pohlade nootidega. Lõppmaitses hapukas toon tugevneb, meenutades kuivatatud maasikaid ja kõrvetatud suhkruga segatud astelpajumarju. Järelmekk toob esile röstitud pähklite mõrkjas-magusaka nüansi.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga Väga hea taseme rüübe. Tõsi küll, eelmise versiooniga pole siin suurt midagi ühist, puidune-heinane tuhm olek on kadunud, praegune versioon on mahlasem ja rõõmsam.
----------
pilt isetehtud

Tuesday, February 14, 2017

Aecht Schlenkerla Eiche Doppelbock


Aecht Schlenkerla Eiche Doppelbock (Heller, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Smoked - Top 50" ja hinnang 99 punkti!!!

Tootjainfo: "While for the classic "Aecht Schlenkerla Rauchbier" traditionally beech has been - and still is - used, the malt for "Schlenkerla Oak Smoke" is kilned with Oak wood. The resulting Schlenkerla Oak Smoke Malt has a smoother and more multi layered smoky note than the intensely aromatic Beech Smoke Malt. The hence complex smokiness in the "Schlenkerla Oak Smoke" is paired with the multifaceted bitterness of finest Hallertau aroma hops. With 8% alcohol and amber color it matures for months in the deep brewery cellars underneath Bamberg into a special treat for smoke beer lovers. www.Smokebeer.com"

Keskmist kasvu pudel, pruulikoja tunnussilt seekord tumerohelisel foonil. Sentimeetrine kollakas vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldpunane. Aroom - soojalt ja mõõdukalt suitsune, meenutades ... noh ma ei teagi ... suitsutatud rosinaid? :)

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas ning suitsune. Keskmaitse - karamell ja suits astuvad käsikäes päikeseloojangu poole, mõlemad nii õnnelikud, niiii õnnelikud :) No tõepoolest, kui kunagi oleks saanud suuri lihavaid kuldseid ja suitsutatud rosinaid, siis just niimoodi ma kujutaks neid maitsvat! 

Lõppmaitse on mahlane, magusakas, marjane ... suitsumaitse tõttu otsib aju siia juurde veidi soolakaid ja singiseid noote, kuigi neid ju kaugeltki pole. Hmmm ... grillitud ananass, kui sütele on vistaud tammelaaste! Sõbrad on vaimustuses, sina ise rahul ja äraseletatud näoga, puhud käsivarrelt eemale tüütu sääse ja seletad kehekümneviiest meetodist, kuidas puuvilju grillida. 

Järelmekk toob taas kokku õnneliku paari - suitsu ja karamelli. Datleid saab ju ka grillida, eks ole! Vaniljesiirupisse kastetud ja siis krõbeduseni-suitsemiseni grillitud datlid!!

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-suitsune-mõrkjas-hapukas-magusakas-suitsune-mõrkja buketiga Megatasandi rüübe! See oivaline balanss suitsu ja karamelli vahel väärib sügavat kummardust ja pikka aplausi. Laagerõllede koorekihi koorekiht. Ma tahan grillitud datleid!
------------
pilt isetehtud

Väike Raidur


Väike Raidur (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Ameerika IPA mis pruulitud meie lemmik humalate Simcoe, Citra ja Columbusega."

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt on seekord eriti janune - mehike hoiab käes klaasi ja kuukab pudelist juurde. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib päris kaua, jättes suurmulliseid vahujälgi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt täiskuldne. 

Aroom on rikkalikult humalane, mustsõstra, vaigu, ananasside, hapukate marjade, higi (ei see ei ole halb siinses kontekstis) ja rukkikuivikute nüanssidega.

Esmamekk on magusakas-mõrkjas, karamelline ja mahlane. Keskmaitses seguneb ananassikonserv, rukkileib, pärnaõis ja kuivatatud virsik. Lõppmaitses leiab juba mahedamaid-mahlasemaid noote, hapukas pihlakas annab teed mangole ja papaiale. Järelmekk astub aga taas kahe jalaga mõrkjale karmivõitu rajale, ragistades läbi kanarbiku, raudrohu ja kampri. 

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga ÜBERtasandi rüübe! Mõrkjamate IPA'de esindaja, karmipoolselt karge, väga kosutav. Kõrvale pakkuda sinepikastmes heeringat.
-----------
pilt isetehtud

Nameless Ale

Nameless Ale (Pööningu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,9 %vol. Liigimääratlus: american amber ale

Tootjainfo: "Linnased: Pale ale, Crystal, Cara plus, Munich. Humalad: Chinook, Centennial, Cascade, Sorachi Ace, Belma. Pärm: Mangrove Jack US West Coast & Mangrove Jack Liberty Bell ale
IBU 30"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Sõrmepaksune kollaka varjundiga vah püsib märkimisväärselt kaua, jättes ka klaasiseintele kenakest vahupitsi. Õlle värvus - kirkalt punakas merevaik. Aroom on karamelline ja rauane, kuivatatud pihlakate taoline.

Esmamekk on keskmisest kriips kergema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, rauarohke rabavee ja kibuvitsamarjade nootidega. Lõppmaitse maheneb magusakaks, biskviitjaks, vähese raudrohu alatooniga. Järelmekis nihkub tasakaal jällegi mõrkjamasse suunda ... õõõõige lõpuks tuleb vähene vürtsikas sädelus, mis muudab joogi kröömike huvitamaks.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkja buketiga lihtsapoolne, kuid OK tasemel rüübe. Soovitaks timmida veidi hapukamaid-puuviljasemaid noote juurde või siis minna juba konkreetselt mõrkjamaks ... praegune jook pole teist klaasi tõstma panev.
-----------
pilt isetehtud

Saison Belle No 27

Saison Belle No 27 (Kolk, Eesti) pdl 0,33 l. alc ??? No blinn ... niiiiiiiiiiiii tehhniliseks ja laisaks kah ei maksa jääda, kui soovitakse tagasisidet saada!

Tootjainfot pole.

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Sõrmepaksune valge vaht kaob kiirel kohinal. Õlle värvus - kirkalt vasekarva noodiga kuldne. Saisoni ootuspärane hapukas vürtsikus on lisaks saanud huvitava ahjuküpse õuna karamelja noodi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-vürtsikas. Keskmaitse on magusakas-hapukas, keelekülgedel mõnusalt kripeldav. Lõppmaitses lisandub mõrkjust, kergelt parkivat ja vaigust nooti. Järelemekk on mõrkjas-hapukas ja kaua vürtsikalt õhetav.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-vürtsikas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Üsna klassikaline saison, mida eesti õlleturul on seni kahjuks üsna vähe ... aga mingi knihvi võiks siia ikkagi juurde mõelda, kasvõi mingi marjakese lisamisega.
------------
pilt isetehtud

Sunday, February 12, 2017

Mel Gibson


Mel Gibson (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Scottish Ale - Top 50" ja hinnang 92 punkti!

Tootjainfo: "Scottish ale aged for months in Highland and Island Scotch whisky barrels."

Väike lihtne pudel, vahakaelaga suletud kork, sildi disain väärib taaskord väikest kriitikat - tumedates toonides kirju kräbu muutub riiulis ebamääraseks massiks.

Muuseas - paljude poolt kirutud vahakrae eemaldamine on tegelikult imelihtne, kui seda ennem kasvõi minutike peos soojendada ja/või mööda pudelikaela altpoolt üles noaga laugelt lõigata. Vähene kollane vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt tume punakaspruun.

Aroom. Mõnnnadi-mõnna pehme vaniljene noot limpsab juba kaugelt keelt. Lähemale jõudes laotub pehme vaniljene soojus üle su pea nagu tekk üle magava lapse, pehme šokolaadiküpsise taoline biskviitne sumedus viib aga mõtted kuhugi kamina ette, praksuva tule ette ja tiksuva kella alla.

Esmamekk. See on raske ja soe, samas mitte pehmoke, vaid pigem jõuliselt raske nagu tammepuust jurakas tool, millel istudes on nii hea tulle vahtida ja vaikselt omaette ümisedes käbisid leegi toiteks loopida. Rosinad.

Keskmaitse. Vägilastooli kõrval laiutab sama rohmakas laud, mille peal võiks kasvõi maadlusi korraldada ... noh mitte et see laud seda kõike juba näinud poleks, käesurumisest alates kuni jõhkrate noahoopideni välja, kui oma sõnade kinnituseks pussnuga poole terani laua sisse virutatakse. Rummis leotatud rosinad.

Lõppmaitse. Koredate käte ja rohmakate nägudega mehed, kes siin laua taga tavaliselt istuvad, on hetkel ära. Kuid nende räme naer ja kaikuv laul kõlavad siiani lae all ja vanaperemehe kõrvus. Kui noored tagasi, siis tuleb ka pidu - selle peale võib kasvõi mürki võtta. Ja pidutseda need mehed oskavad, kas teate! Pähklite ja meega röstitud rosinad.

Järelmekk.  Sealt nad vist tulevadki. Aeg on tõsta kaminas leeki ja süüdata paar räntsakat küünalt. See laud saab kandma taas koormate viisi liha ja leiba, peekreid ja kanne, raksatama sellele toetuvate küünarnukkide all ... ja vastu hommikut olema pehme peaase tukkuvatele mägilastele. Mõrkjas-vaniljeses glasuuris küpsenud rosinad.

Rohmakas. Jõuline. Hurmav. Vat niipalju ongi vaja kokkuvõtteks. Selle mägiveise võite te rahulikult kolmeks aastaks keldrisse panna. Või siis kolmekümneks. Ja saagu teil sõpru palju olema, sest seda joomaaega peab jagama!
--------------
pilt isetehtud

Naiste (ja meeste) murdja

Naiste (ja meeste) murdja (Pööningu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Liigimääratlus: doppelbock.

Tootjainfo: "Linnased: Munich, Pilsen. Humalad: Tradition Hallertau. Pärm: White Labs German Bock Lager"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Tumedapoolne kollakas vaht täidab pool klaasi ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt pronksikarva. Aroom on magusakas, vähese hapuka alatooniga, linnaste, leiva, rosinate ja kuivatatud pirnide lõhnaga.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on tihkelt rosinane, kuivatatud virsikute ja röstpähklite nootidega. Lõppmaitses muutub maitsetaju veidi karvasemaks, alkohol muutub veidi tuntavaks, kuid siiski üldse mitte häirivaks, samas võimendub hapukas marjane ja rauane rohmakus. Järelmekis soendab vürtsikas ja jõuline, röstitud leiva ja sarapuupähklite tihkus.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja samas siidise paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga Übertasandi rüübe. See kraam võiks veel järelküpseda nii paar kuud kuni pool aastat, et mõned oma nurgad maha lihvida, kuid sellise kraamiga võiks juba vabalt turule tulla ning naiste ja meeste südameid murda :) Kõrvale pakkuda suitsusingi jämedaid viilakaid ja konservkurki.
------------
pilt isetehtud

Amber Ale (Kolk)

Amber Ale (Kolk, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Liigimääratlus - no on ju selge

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Kreemikas vaht täidab kolmandiku klaasist, püsides väga kaua. Õlle värvus - kirkalt punakas merevaik. Aroom on magusakas, rõõmsalt karamelline ja rosinarohke, kuidagi soe ja mõnusalt kodune.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, biskviitjas, karamelline. Lõppmaitse viskab sisse veidi hapukamaid noote, meenutades nüüd külmavõitu pihlakaid. Järelmekis tuleb mängu vürtsikat ja magusat tooni, mängides kergelt belgialike nootidega.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusaka paletiga VÄGA HEA tasandi rüübe. Soe ja päikeseline rüübe, meenutades huvitavat segu šoti eilist ja belgia uuelaine IPA'dest. Soovitan tootmisse võtta!
--------------
pilt isetehtud

Saturday, February 11, 2017

Penumbra (2017)


Penumbra (Käbliku, Eesti) pdl 0,5 l. alc 10,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial stout", hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Penumbra on tume kui päiksevarjutus ning tema eripära tekitab sinus ühtaegu elevust ja närvikõdi, kui teda uuesti kogeda saad."

Väike lihtne pudel, sildil penumbra! Nii nagu ka aastatagusel eelmisel versioonil, mis oli tsipa kangem tegelane. Sentimeetrine tumekollakas vaht kaob kiirelt kirmeks. Õlle värvus - kirkalt sünkjas mustjaspunane.

Aroom paitab juba kaugelt nina piimašokolaadi pehmete täidlaste nootidega. Lähemalt süveneb see pähkli ja kakao seguseks tihkeks olluseks, mis aeglaselt mööda sõõrmeid voolab. 

Esmamekk on raske kehaga ja mõrkjas-magusakas, šokolaadine ja pehme. Keskmaitse on tulvil röstiseid ja kakaoseid noote, kohvilköörilik toon torgib veidi ehk liiga teravalt, kuid mõjub siiski õilsalt ja jõuliselt. Lõppmaitse on sametine, pähkli-pähkli-pähkline, šokolaadine ja portveinine. Lõppmaitse on vürtsikas-mõrkjas, pehme kuivatatud ploomi põhjaga, lagritsa ja vaniljese lisandiga, võimas ja kauakestev.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERtasandi rüübe. Eelmist versiooni ei meenuta see jook just kuigi palju, tsipake häirib alkoholi tuntav torge, kuid samas on tunda et nii aasta-paar seismise järel võib sellest saada midagi väga ja väga luksuslikku. Soovitan sama joogiga mõnda vaati minna ja seeläbi asja väärindada.
--------------
pilt isetehtud

Khm ... konkreetne belglanna

Khm ... konkreetne belglanna (Pööningu, Eesti) pdl 0,33l. alc 6,7 %vol. Liigimääratlus: belgian blond ale.

Tootjainfo: "Linnased: Pilsen, Cara Plus. Humalad: Styrian Glodings. Pärm: WLP550 Belgian Ale. Lisaks: Candi suhkur, koriandriseemned"

Candi suhkur :) Ehk siiski kommisuhkur? :) Erkvalge sõrmepaksune vahukiht püsib päris kaua. Õlle värvus: kirkalt helekuldne. Aroomis belgia klassikalised toonid: vürtsikas puuviljasus, kommisuhkur ja karamell.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on kommisuhkrune, veidi vürtsikas ja karge. Lõppmaitse muutub mõrkjamaks, esile tulevad koriandri eeterlikud õlid, mis lisavad siia nii hästi sobivat vaigust vürtsikust. Järelmaitses mängivad läbisegi kuldne päikesepaiste ja vürtsikas sädelus, lisaks tsipake hapukat kelmikust.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga VÄGA HEA taseme rüübe! Belgia klassika, väga lihtsalt ja mõnuga joodav, maitseküllane ja meelitav. Kõrvale tasuks aga koukida lusikaga pehmet brie juustu.
----------
pilt isetehtud

Harbor 30 G

Harbor 30 G (Kolk, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,4 %vol. Liigimääratlus: peaks olema humalane nisuõlu

Tootjianfot ei ole, tean vaid et peaks olema Pearl Harbouri edasiarendus.

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Erkvalge hõredapoolne vahukiht täidab ligi pool klaasi ja püsib mõnda aega. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on kirbevõitu, meenutades teravalt värskelt kooritud rohelist õuna.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas ja õunane. Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, kuiv ja kirbevõitu. Järelmekk on kibekas-mõrkjas.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga keskpärane rüüpeke. Kirbe ja kibekas. Midagi on siin valesti.
------------
pilt isetehtud

Thursday, February 9, 2017

Suitsuporter 43

Suitsuporter 43 (Kolk, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,4%. Liigimääratlust pole mõtet korrata

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Pruunakas-hall sõrmepaksune vahukiht püsib kaua. Õlle värvus - tuhmilt tume-sünkjaspunane. Aroomis domineerib turbasuits ... ehkki ta ei pane nina kibrutama, on see siiski jõuline ja mõnusalt klaar ühekorraga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas, kerge suitsuse noodiga. Keskmaitses tuleb suits esmaplaanile, meenutades suitsust läbiimbunud riideid, mida peale kevadist aiakoristust ja risupõletust seljast kisud enne duši alla minekut. Lõppmaitse on magusakas-mõrkjas, väikese hapuka taustaga, klaar ja selge nagu seesama kevadpäev, mida täitis okstetassimine ja leheriisumine. Järelmaitses võimenduvad kõik maitsed ootamatult mitmekordseks, magusakas-hapukas tihkus omandab korraga lausa odraveinilikud mõõtmed ... kuigi seda ei saa siin klaasis kuidagi olla!

Keskmisest suts raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-hapuka buketiga ÜBERtasandi rüübe! Märkimisväärselt heaks on muutunud selle koja toodang peale veesüsteemi kordasaamist ... see kraam väärib kindlasti turuletoomist!
-------------
pilt isetehtud

Naked Oats


Naked Oats (Käbliku, Eesti) pdl 0,5 l. alc 8,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout", hinnang pole hetkel oluline, kuna see on eelmise versiooni oma.

Tootjainfo: "Kestadeta röstitud paljas kaer annab sellele õllele väga omapärase ja tugeva maitse, mille keha võlude nautumist ei pea häbenema."

Väike lihtne pudel, mille sildil on häbelik emane kaeratera :) Sentimeetrine tumepruun vahukiht püsib mõõdukalt. Õlle värvus - vähese punaka helgiga must. 

Aroom. Oi see on vahva! Ühest küljest on siin kõik need vajalikud röstised-kohvised-šokolaadised noodid, mida hea stoudi juurest leida võib, kuid teisalt lisandub siia sellist mõõõõõõnusat üüüüüümarat pehmust ... šokolaadijäätis! Pehme šokolaadijäätis! Ja kaeraküpsised. Issssssand kui hea võiks olla - võtad kaeraküpsise ja paned sinna peale lusikatäie jäätist!

Esmamekk on keskmise kehaga ja leebelt mõrkjas. Keskmaitse .... ohhhhhh kui palju maitseid korraga suus lahvatavad! Hapukas kohvisus, mõrkjas šokolaadine toon, pehme magus-mõrkjas kaeraküpsis ... ning sinna lisaks veidi kuivatatud kirssi! Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, tihke, tunduvalt raskema olekuga, kuid see raskus on pehme ja toekas, mitte ränk. Järelmekk on mahe, kreemine ja siidine, ploomitükkidega piimašokolaadi ja jäätisega kaeraküpsise taoline. 

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Ma tahan nüüd kaeraküpsist šokolaadijäätisega, täpselt sellist nagu ma just klaasist jõin!
-------------
pilt isetehtud

Sessio American IPA


Sessio American IPA (Pyynikin, Soome) pdl 0,33 l. alc 4,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Session IPA" ja hinnang 31 punkti.

Tootjainfo: "American IPA is a fresh, fruity in an american way hopped unfiltered, top fermented beer.
Malts: Pale ale, Pils, Cara, Crystal
Hops: Cascade, Amarillo, Citra
Food recommendation: Asian food
More information:
This beer is part of a hand-picked tasting sixpack.
EBU 45"

Väike lihtne pudel, kuuspaki tüükujundus tumepruunil taustal. Valge sentimeetrine vahukiht kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolselt kuldne. Aroom on magusakalt puuviljane, domineerib ehe mandariin. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, mahlane, greibi ja mandariinikonservi segune. Lõppmaitse lisab sutike hapukust, muutes suutaju veelgi mahlasemaks. Järelmekk püsib päris kaua ja mõrkjalt.

Kergepoolse kehaga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga VÄGA heal tasemel rüübe! Mahlane ja karastav, isegi veidike vesine olek ei häiri. Pakkuda koos sinihallitusjuustuga.
---------
pilt isetehtud

Tuesday, February 7, 2017

Sauerkirsche Stout


Sauerkirsche Stout (Evil Twin, US/Taani) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang 95 punkti!!

Tootjainfo: "Imperial Stout with Sour Cherry"

Väike lihtne pudel, sildil ... hmmm ... no veidi psühhedeelne on see punakas-pruun keskele koonduv sildike :) 

Kawabunga! No vana Gambrinus on näinud must ja raskeid õllesid ikka kohe mitu tükki. Kuid see on ... see on MUST ja RASKE! Ja vahtu kah praktiliselt ei teki. 

Aroom. Nii, las ma nüüd sätin end tooli sügavusse, et nina ikka alles jääks. Kirss. Tõrv. Tõrvakirss. Bituumenipohl. Paaditõrva sisse kastetud punane sõstar ... ei ikka vastupidi, väljaspool on punasõstra tarretis, sees tõrvatilgake.

Esmamekk on RASKE. Ja meeldiv. Sest raskused on ju meeldivad, kas pole? Eriti siuksed kirsised. Tubakakirsised. Tsibräkä-tubakä-kirsikä.

Keskmaitse. Hmm, kirsipovidloga võiks ju paati tõrvata küll? Eriti kui see povidlo on segatud lagritsaga. Ja paadile kantud tubaka-hammimise noaga.

Lõppmaitse. Nomaitea. Vaata kui te tahaksite õllejoomisest inimesi eemal hoida, siis andke see asi siin esmaselt kätte. Kasekännutõrv kolme kirsiga. Iga kirss sama suur kui känd. 

Järelmekk. Raske raisk. Rauda raiska. Ohoi sinda, rauda, raiska, rauda raiska, rähka kurja.

Raske kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapuka buketiga MEGATASANDI RÜÜBE! Jah, kokkuvõte siiski tuli ära. Sest vana Gambrinus, va rajakas, on hullemaid saanud. Sestap jäi seekord mõistus omale kohale. Juhul kui ta seal oli. Raudaraiska!
------------------
pilt isetehtud

Tuulispask (2017)


Tuulispask (Käbliku, Eesti) pdl 0,5 l. alc 8,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial IPA", hinnang pole hetkel oluline, kuna see on eelmise versiooni oma.

Tootjainfo: "Ühel ilusal kuumal suvepäeval, kui oder põllul kuldkollane oli, tuli eikusagilt tuulispask ning imes endasse nii dora kui ka naaber Mati humalapeenra. Saagi pustas ta maha Käbliku Pruulikoja õuele, kus kohalikud pruulmeistrid selle potti pistsid ja värske topelt IPA valmistasid.
IBU 93"

MEHED, TEHKE RB'sse uus kanne! Eelmine versioon oli pruulitud Tankeris, uus enda juures - see PEAB saama omaette kande

Väike lihtne pudel, sildil stiliseeritud keeristorm. Kreemika varjundiga vaht täidab kolmandiku klaasist, püsib päris kenasti ning haagib end ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt punakaspruunakas.

Aroom on VÕIMAS, ninakõditavalt vaigune, ananassine, männikasvude ja kuivatatud virsikute kuhjatistega. Ananass männi otsas.

Esmamekk on raskepoolne ja mõrkjas, vaigune ja mahlane. Keskmaitses kuhjuvad üksteise otsa persikud, hein, ananassikonserv, pihlakanastoika ja mangomehu. Lõppmaitses segatakse kokku mandariinikoor ja mandlihalvaa, meretuul ja männimets, mangod ja greibid. Mahlane, mehed see on mahlane! Järelmaitses tuleb esile vürtsikas-vaigust männikasvu, lisaks pihlakaid, greibiseemneid ja punast apelsini.

Raskepoolse kehaga, üle keskmise karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Aga see EI OLE sama õlu, kõvasti mahlasem, vähem mehusem, kõvasti joodavam. Nii et tehke uus kanne RB jaoks, ilmtingimata!
-----------
pilt isetehtud

Sessio Bitter


Sessio Bitter (Pyynikin, Soome) pdl 0,33 l. alc 4,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "bitter" ja hinnang 27 punkti.

Tootjainfo: "Bitter is a softly bitter, malty and blonde, unfiltered top fermented beer. British-style hopping.
Malts: Pale ale, Cara 10, Crystal 100
Hops: Target, East Kent Goldings, Challenger
Food recommendation: Grilled chicken and pork
EBU 32"

Väike lihtne pudel, kuuspaki tüükujundus pruunil taustal. Sõrmepaksune valge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - punakaskuldne merevaik. Aroom on nõrgalt pähkline.

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, pähkline ja kergelt leivane. Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, õrnalt pihlakane. Järelmaitse püsib mõrkjas-vürtsikana ja karameljana päris kaua.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga. mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga OK tasemel rüübe. Janujoogiks suurepärane, sobib ka seašnitsli kõrvale, üsna pretensioonitu kuid üldse mitte halb kraam.
-------------
pilt isetehtud

Africana Beer


Africana Beer (Union, Sloveenia) prk 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager" ja hinnang 8 punkti.

Tootjainfo: "Claims on the can made in the EU and says it is made in Mauritius by Sodibo LTD. 5% version brewed in Slovenia."

Siin on nüüd segane värk. Sloveenia tootja lehel selle õlle kohta mingit jälge pole. Veebilehel http://www.africanabeersa.co.za/ on aga sarnasem toode, mille aadress jällegi viitab Lõuna-Aafrikale. Samas on seal kirjas: "A PREMIUM LAGER Beer with a light golden complexion and easy flow.
Brewed with the highest quality natural water sourced from the very peaks of the Alps mountains, we take pride in presenting our beer which has a very distinctive and highly appealing taste. " Et siis Lõuna-Aafrikas paiknevad Alpi mäed? :)

Väike purk, kujunduses Aafrika kontuur. Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on nõrgalt, aga odavalt parfümeeritud, meenutades pigem tualettseepi kui õlut ... noh olgu, odavat masslaagrit ehk teatud nurga alt siiski meenutab.

Esmamekk on kerge kehaga ja magusakas. Keskmaitse on ... magusakas. Lõppmaitses on veidi mõrkjust, kuid seda jällegi odava käteseebi taoliselt. Järelmekis viskab juba midagi isegi laagerõllele paremini omast, kerget hapukust ... kuid läinud ta ongi.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-magusaka buketiga mõttetu kräpp. Odav kräpp. Peaaegu et täiuslik kräpp.
-------------
PS - hiljem selgus et tegu on Saku toodanguga, mille algnimeks on Saku Kuld :)
-------------
pilt isetehtud