Tuesday, June 30, 2015

West Coast IPA (European Edition)


West Coast IPA (European Edition) (Green Flash, US) pdl 0,33 l. alc 8,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: double IPA ja hinnang 82 punkti

Tootjainfo: "If you are drinking this one in Europe, chances are you should be rating under this entry:
http://www.ratebeer.com/beer/green-flash-west-coast-ipa-european-edition/281827/

As craft beer pioneers, we embarked on an expedition to brew the benchmark West Coast IPA. We ventured into the unknown and struck gold, discovering a tantalizing menagerie of hops. Simcoe for tropical and grapefruit zest, Columbus for hop pungency, Centennial for pine notes, Citra for citrus zest, and Cascade for floral aroma are layered throughout the brewing process. West Coast IPA exemplifies the Green Flash spirit of adventure and discovery."

Väike lihtne pudel, must-lilla sildikujundus. Kreemikat karva vaht täidab pool klaasist, olles VÄGA püsiv ja tugevalt klaaiseintele vahupitsi jätttev. Õlle värvus - kirkalt ja soojalt päikeseloojangu-oranž. Aroom on topelt-IPA kohta ootamatult leebe, õrnalt magusakas ja troopiline.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja tihkelt magusakas-mõrkjas, keeleotsa soojendav ja oma stiilimääratlust kenasti õigustav. Keskmaitse krõbedalt mõrkjas-magusakas tihkus on puuviljane, linnaseline ja vaiguselt ananasjas. Lõppmaitse maagusakas-vürtsikas olek kaldub kergelt odraveinide poolele, kuid vägev samblane ja ürdine mõrkjus toob selle tagasi duubel-IPAde maailma. Järelmekk on hapukas-mõrkjas ja väga kauaks kurgupärasse takerduv.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja õlika paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga Megatasndi humalapomm, mille ainuke miinus on kuhugi maha unustatud aroom. Humalajahtijad peaks selle igatahes üle oma keele laskma, et maitsega kõik tasa teha.
---------------
pilt isetehtud

Hop & Liefde


Hop & Liefde (de Molen, Holland) pdl 0,33 l. alc 4,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: APA ja hinnang 90 punkti!

Tootjainfo: "until 2015 known als De Molen Pale Ale Citra"

Väike lihtne pudel, tehnilisena mõjuv sildikujundus. Valge vaht täidab pool klaasist, olles tugevalt püsiv ja kenasti klaasiseintele haakuv. Õlle värvus - kirkalt oranži helgiga kuldne. Aroom on hunnitult mahlane, mõrkjasmagus, muru ja apelsini nüanssidega.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitses on greipi, mustsõstralehti ja kuldseid rosinaid. Lõppmaitse mõjuba hapukas-vürtsikalt, sidrunikoore ja nelgi noootidega. Järelmekk on mõrkjas ja väääga pikalt püsiv, mahlane ja karge.

Keskmisest suts kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga ÜBERtasandi rüübe, klaar ja karge, värske ja kosutav justkui varasuvine hommik. Oivaline klaasike koos õõõõhukese singiviilakaga keele peal sulamas.
---------------
pilt isetehtud

Põllumehe teine piisake

Põllumehe teine piisake (MV kodupruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. Liigimääratlus: witbier

Toojanifo: "Kasteselt värske, mahedalt vürtsine ja rõõmupisaraid poetama panevalt küpse nisu karva kuldpruunikas Belgia onspiratsiooniga nisuõlu.
Linnased: nisulinnased, nisuhelbed, kaerahelbed, nisulinnaseekstrakt,. Mõruapelsini koor, koriander. Humalad: Styrian Goldings, Saaz."

Väike lihtne pude, omanäolise kujuga sildil vikatimees ... noh see päris :) Valge sentimeetrine vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Magus-mõrkjas aroomis domineerib apelsin, seejärel tuleb nisu, koriander tuleb alles hetk hiljem esile, kuid siis jääb seda tugevamalt ninna.

Esmamekk on keskmise kehaga .. või isegi veidi raskem (kaerahelbe hea mõju!) ja ootamatult vürtsikalt maitseküllane. Keskmaitse leebub veidi, kuid jääb ikkagi väga maitsetihedaks, koriandri vürtsikas ja apelsinikoore mõrkjus on ikka väga võimsalt kohal. Lõppmaitse mõrkjas-magusakas tihkus paneb lausa kergelt keele kirvendama. Järelmaitse on pikalt kestev, õline ja vaigune, koriandir eeterlikest õlidest pungil.

Keskmisest kriips raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Belgia nisuõlle kõik head omadused on siin mõnuga üle võlli keeratud ja tulemus balanseerib ülima maitseelamuse ja ülevõllimineku piiri peal. Pakkuda koos õuna- ja pirnilõikudega.
---------
pilt isetehtud

Monday, June 29, 2015

Nebuchadnezzar


Nebuchadnezzar (Omnipollo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial IPA" ja hinnang 99 punkti.

Tootjainfo: "“Neb” is a home brew recipe that has been scaled up with no consideration to economies of scale. Some say idiotic, and as an economist I would have to agree. Get fresh or die trying.
Awards: Gold medal and "Best of Show" at the Stockholm Beer & Whisky Festival 2012. Best Swedish Beer 2013 according to ratebeer. Best Swedish Beer 2012 according to the readers of Allt om Öl. Best Swedish Beer according to beersweden.forum. On the list of 30 great IPAs to drink before you die at http://firstwefeast.com/drink/30-great-ipas-to-drink-before-you-die/
IBU 100"

Väike lihtne pudel, sildil oleks jutskui USA lipu mustvalge versioon ilma tähekesteta :) Valge vaht täidab ligi pool klaasi, olles mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt oranži värvundiga kuldne. Aroom on magusakas, mango, pirnikonservi ja iiriskommi taoline :)

Esmamekk on tihke ja näpsakalt mõrkjas-hapukas, keeleotsa väntsutav ja jõulist jätku lubav nagu reisumees, kes oma kotist üha uusi üllatusi esile tarib ning kuulajaid järjest veidramate lugudega üllatab.

Kesmaitse segab kokku mango ja vaigu, magus-mõrkja troopilisuse ja mõrkjas-vaiguse seedrimetsa, piiniapähklid ja taruvaigu. Meie reisisell on kuskilt avastanud mangoseedri, senitundmatu viljapuu, mida lubab oma koduaias aretama hakata.

Lõppmaitse meeveini ja kadamarajade, astelpaju ja pohlamahla segu paneb kõrvad vaikselt liikuma. Uskumatu värk, aga matkavend kinnitab, et seda korjas ta kaljul rippuvast mesilastarust, mille asukad toitusid mägi-ananassist ... no võta sa siis kinni!

Järelmekk taandub mahedamapoolseks ja juba usutavamaks seguks ebaküdooniatest ja mangomehust. Ehkki ... mine sa neid rändureid tea ... ajavad sulle igasugust pada kokku ja kontrollida sa neid ju ei saa ega tahagi :)

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kergelt õlija paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga MEGAtasandi rüübe! Hullult hea ja uskumatult keerulise, kergelt kurkukraapiva olekuga mega-IPA. Auku just kuklast läbi ei löö, aga pead võtab vangutama ikka! Pakkuda koos tšillipähklitega.
------------
pilt isetehtud

Hitachino sour barrel aged

Hitachino sour barrel aged (Kiuchi, Jaapan) kraanist, alc 6,0 %vol. Liigimääratlus: BA sour, ratebeeris ei õnnestu kirjeldust leida.

Tootjainfot ei leia, kuid lugu on muljetavaldav. Tegu olla maavärina järel laohoone rusude alla mattunud, kuid ootamatult terveks jäänud veinivaadiga, mille sisse jäi laagerdama hapuõlu. 

Vahtu praktiliselt ei teki. Õlle värvus - veidi uduselt tumedapoolne kastanipunane. 

Aroom on mõnusaimal kombel külluslik. Siin on veinist hapukust, tammist sügavust, punase sõstra marmelaadi ja ploomikonservi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja täidlaselt hapukas. Keskmaitse ... ohhhh see on imetabane segu üleküpsenud ploomidest, vaniljeküpsistest, maasikamoosist, pihlakatest ja kreeginapsist. Lõppmaitse tummine ja tammine küpsus paneb kukla mõnust judisema ... punase veini vaadis aastaid laagerdumine teeb ikka imetempe ühe niigi hea õllega. Järelmekk on magusakas-mõrkjas põhjaga ja samal ajal leebel moel ka hapukas-vürtsikas ... no ühesõnaga täielik maitsetasakaalu postament!

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga MEGATASANDI rüübe! Täiuslik maitsetasakaal, kuninglik sügavus ja õilis raskus kooskõlas mahlase hapukusega ... no mis sa hing oskad veel ühelt väärika looga joogilt tahta. Soovitaks pakkuda koos kõvema ja soolakama juustuga, mida võiks nt murakamoosi sisse tippida.
--------------
pilti pole, sest silti pole

Magic #42


Magic #42 (Omnipollo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "witbier" ja hinnang 81 punkti.

Tootjainfo: "Part of Magic Numbers (a dreamy small-batch series): 42 is a sour witbier brewed with passion fruit and key lime juice. Henok"

Väike lihtne pudel, tehniline silt. Hõre valge sentimeetripaksune vahukiht on vähese püsivusega. Õlle värvus - piimjalt helekollane. Aroom on nõrkgalt hapukas-magus, puuviljane.

Esmamekk on särtsakalt hapukas ja kuivapoolne. Keskmaitse hapukus pargib keelt ja lööb silmad lausa ootamatusest suureks, niiii kuiva nisuõlut polegi vist varem saanud! Lõppmaitse taandub veidi mõrkjamaks, kuid üldmulje jääb ikkagi krõbekuivaks, laimimahlaseks ja värkeks. Järelmeki mõrkjas-vürtsikas kõditus klammerdub pikaks ajaks keelepärasse.

Kergepoolse kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga jõuliselt hapu nisuõlu, millesse kasutatud laim domineerib teiste maitsete üle. Paremat janukustutajat on ilmselt raske leida, kuid nö normaalse õlle joojatele pole seda mõtet pakkudagi!
-----------
pilt isetehtud

Sunday, June 28, 2015

Two Ton


Two Ton (Buxton, UK) pdl 0,33 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial IPA" ja hinnang 97 punkti!!

Tootjainfo: "Two Tons of malt go into the grist case for this big IPA. It takes our Mash Tun to the limit. Also stacked full of the USA and Australia’s finest hops. Released on April 10th 2015 simultaneously in 35 bars and bottle shops in 8 countries all over Europe."

Lihtne väike pudel, kuldsel-kollasel sildil meskimistünn. Kollakas vah täidab pihi pool klaasi ja püsib tugevalt, takerdudes kena vahupitsina klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt ja kaunilt punakaskuldne merevaik. 

Aroom ... ooo see on külluslik ja raskepärane, täidlane ja tihe, rabarberikoogi ja pihlakanalivka taoline, selga mõnust judisema panev ja vaiguselt takerduv.

Esmamekk on tihe-nätske ja keeleotsa mudivalt mõrkjas-vänge. Oh kreebus, kui sedasi maitseks kõik õlled, siis nad jääks enamasti joomata ... aga no õnneks on sihandseid vaid väääga vähe.

Keskmaitse mõjub nagu pohla-kadakamarmelaad, mis mähkub ümber su keele ja lihvib nüri järjekindlusega  maitsenäsakesi madalamaks. See pole kerge töö, eriti kui tegu on humalafriigi karastunud maitsemeelega, kuid antud isend on võimekas ja visa.

Lõppmaitse tankiroomikud kolistavad juba õige sõjakalt, see pole nema humalaõppus, vaid otsene vaenutegevus, mille ees nõrgemad tegelased taanduvad niutsudes massõllede maapakku, kuulutades Selle Õlle keelatud humalarelvaks!

Järlemekk tõmbab isegi vana Gambrinuse kuklakarvad turri ja silmad kriips-pilukile ... urjuhh ... see kirbe-mõrkjas metsane ja vaigune ja samblane ja kadakane mõrrrrrruduse tase on saavutanud Keiserliku taseme!

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, MÕRU-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-MÕRU buketiga KOLETISLIKULT MEGATASEME Humalarelv, mille eest tuleb tõsiselt hoiatada! Tunnetatud IBU-tasandi järgi võiks see rüübe olla vabalt triple või isegi quadrupel-IPA. Üllatav, et megakogusest linnastest tekkima pidav magusus on praktiliselt olematu, kas ta on siis nii humalate taga peidus või väga korralikult maha käärinud. Üllatav-üllatav rüübe, mida tuleb pakkuda klaasitäie jääveega.
---------------
pilt isetehtud

Zodiak


Zodiak (Omnipollo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 95 punkti.

Tootjainfo: "Our new house IPA. A blend of grains, untouched post fermentation and aspiringly hopped with Simcoe, Citra and Centennial."

Väike lihtne pudel, mustal sildil rohelised kosmilised tegelased. Erkvalge vaht täidab pool klaasi, vajudes küll aegapikka kokku, kuid jättes klaasiseintele kenakese mustri. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on tugevalt vaigune, okkaline ja mangoküllane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse mõrkjas-magus segu tõmbab keele kergelt karvaseks ja paneb mõnusalt selga judisema. Lõppmaitse maheneb märgatavalt, kuid pargib siiski sidrunikooreselt keelt. Järelmeki mahlane mõrkjas-hapukus mõjub vääääga värskendavalt.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga Übertaseme rüübe, mille keelt parkiv kõrvaltoime mõjub ootamatult, kuid väga meeldivalt ja kosutavalt. Siia juurde sooviks praegu heeringavõileiba.
---------------
pilt isetehtud

Vallatu Jaan


Vallatu Jaan (Prüülike, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,3 %vol. Liigimääratlus: nisuõlu.

Tootjainfo: "Kohaliku simmani tõmbab sel aastal käima Vallatu Jaan. Tantsu vihub ta kõvasti ja valesti, kuid peol tuleb end vabaks lasta - vahet pole, et naabri-Elviira vaatab põlastava pilguga. Jaanil on hea olla ning sama vallatut jaanipäeva soovime sullegi!
IBU12"

Väike lihtne pudel, tehnilise olekuga ent esteetiline sildike. (Ilus lugu küll sildil kirjas, aga koostisained võik ikka olla ära toodud ka pilootpruuli korral!)

Hõre valge vaht täidab kolmandiku klaasist, kuid vajub kiirelt kirmeks. Õlle värvus - uduselt kollane. Aroom on magusakas, banaanine nagu heale nisuõllele omane ja ... ja siis kuidagi vetikane?

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja hapukas. Keskmaitse hapukas-magusakas algus saab endale kenasti vürtsika kroonikese pähe ja näeb välja nagu kabe tütarlaps iludusvõistlusel. Lõppmaitse vürtsikus mõrkjus on väärikalt sirge seljaga, kuid magus puuviljasus annab sellele juurde nõtkust ja graatsilisust. Järelmekk on särtsakas, värskendav ja rõõmustav kui kaunima piiga naeratus.

Keskmisest suts raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-hapuka buketiga ÜBERTASEME rüübe! Tõeliselt hea nisuõlu, mida oleks paslik pakkuda koos kargete vähesoolaste kurkidega ja suitsukalaga.
-------------
pilt isetehtud

Saturday, June 27, 2015

Pime ÖÖ PX


Pime ÖÖ PX (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,9 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "imperial stour", hinnang pole veel välja kujunenud. Taaskord ratebeeri puudujääk - no ei ole neil määratlust "šerrivaadis laagerdunud imperial stoudi" jaoks :)

Toojainfo: "Pimeda ÖÖ limiteeritud eriversioon, laagerdatud 6 kuud sherry vaadis.
A special edition of Pime Öö (The Dark Night), this one is aged for 6 months in Pedro Ximenez sherry barrels."

Väike pudel, mille kaelus on torgatud vaha sisse, kollakas-musta sildikujunduse kohta ei oska kohe üldse midagi öelda :)

Rüüpe väljakallamine kutsub esile vaikse vaimustusümina - nii õõvastavalt must on see vedelik! Tumepruun vaht moodustab vaid vähese kirme. Õlle värvusest ma enam ei räägigi :)

Aroom mõjub kui põrgu ja taeva kokkusulamiskoht. Tuntavalt alkoholine - jah seda küll, kuid see on õilis ja raske ja väärikas. Šerri või portveini taoline magusakas mõrkjus, puidune raskus ja vähene suitsuvine moodustavad kokku imelise vatt-tiheda pilve, mis takerdub su ninna.

Esmamekk on hunnitult raske ja tihke ja soe ja paitav. Keeleotsa puudutab magusakas šerri ja hapukas marjasus, mõrkjas suitsune puudutus toob kõik kenasti tasakaalu. 

Keskmaitse. Puhas luksus, sametkardinad ja kullatud käsipuud, kristall-lühtrid ja muu dekadents. Ploomid, kuivatatud kirsid, vananev mõisahärra tepitud hommikumantlis seismas rõdul ja klaasikest näppude vahel veeretades silmitsemas oma valdusi. 

Lõppmaitse. Kammerteener köhatab vaikselt, tuues härrale hõbekandikul sädeleva karahvini, et kallatu juurde tilgake seda hunnitut nestet, mis vanahärra õhtuid rõõmsamaks muuda. Killuke kirsišokolaadi käib mõistagi asja juurde. 

Järelmekk. Kammerteener on jõudnud otsaga kööki, kus karahvini põhi jagatakse kahe peale röögatupaksu kokaga, kes huuli maitsvalt muigutades matsuvaid kiidusõnu lausub ja omalt pool tüki rammusat mustikalikööriga immutatud kirsikooki lauale paneb - no mis teha, meie härra on maiasmokk ja gurmaan.

Naftaraske kehaga, vähekarboniseerunud ja džemm-tiheda paletiga, magus-hapukas-MAGUS-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusa buketiga KOSMILINE RÜÜBE! Luksuslik digestiiv, mida pakkuda vaid parimatele sõpradele ... ja sedagi vaid eriti erandlikul puhul! Halleluuja, et Eestis on hakatud tootma midagi säherust ... aga no miks-miks-miks vaid NIIIII vähe?
-----------------
pilt isetehtud

Mazarin Oatmeal Pale Ale


Mazarin Oatmeal Pale Ale (Omnipollo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "APA" ja hinnang 95 punkti.

Tootjainfo: "Mazarin is my take on a “thinker’s beer”. Rather than being big and undecipherably complex I wanted to create something that would calm a hop yearning nerve without fuddling the brain too much. In other words, a lavishly hopped ale of judicious ABV — an Extra Special Pale Ale if you will.
In fact, so extra special that it snatched a gold medal at the Stockholm Beer & Whisky Festival 2013.
Henok"

Lihtne väike pudel, sildi asemel on klaasile trükitud sulav küünal. Valge hõre vaht täidab kolmandiku klaasist, olles mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kergelt uduselt heledam kuldne. Aroom on mõrkjas, murune ja näppude vahel puruks mudjutud pihlakamarju meenutav.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse on veidi tihkem, hapukalt mahlane ja mõrkjalt torkiv, tsituruseline ja veidi vaigune. Lõppmaitse vürtsikas mahlakus meenutab greibimahla, mida on segatud mangomehuga ja tembitud veidikese valge veiniga. Järelmeki mõrkjashapukus mõjub väga klaarilt ja värskendavalt,

Keskmise kehaga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe, mahlane ja kirgas, suurepärane kosutaja raskem söömaaja järel.
--------------
pilt isetehtud

Leili saun

Leili saun (Prüülike, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol. Liigimääratlus: estonian pale ale.

Tootjainfo: "Leili on lihtne Eesti naine - päevad läbi rügab oma kivisel põllul, mummuline kittel seljas ning higimull otsa ees. Õhtul vihtleb Leili saunalaval ja elu on taaskord ilus."

Väike lihtne pudel, tehnilise olekuga ent esteetiline sildike. (Ilus lugu küll, aga koostisained võik ikka olla ära toodud ka pilootpruuli korral!) Sentimeetripaksune valge vahukiht on hõre ja kiirelt kaduv. Õlle värvus - kirkalt pronksjas merevaik. Aroom on mõrkjas-magusakas, kergelt pärmine ja linnaseline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse on linnaseline, tihkem ja samas mahlasem, marjane ja murune. Lõppmaitse on kuivatatud õunte ja leivakooriku taoline, soe ja tihke. Järelmeki mõrkjas-vürtsikas õhetus kestab päris pikalt.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga lihtne rüübe. Saunaõlleks ehk liga tihkegi, kuid sauna järel õues aurates ja sääski toites oleks mõnus rüübata küll.
----------------
pilt isetehtud

Wednesday, June 24, 2015

Valge Öö


Valge Öö (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 11,7 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "american strong ale", hinnang pole veel välja kujunenud. Taaskord ratebeeri puudujääk - no ei ole neil määratlust "white stout" jaoks :)

Toojainfo: ""Valge Stout" aasta kõige lühemaks ööks. Pruulitud heledate linnaste ja tumedate maitsetega.

The White (or Light) Night. A white stout brewed for the shortest night of the year. Brewed entirely with pale malts but with dark tastes, the Light Night is a liquid paradox. Cacao nibs and coffee were used to emulate the flavours of a stout in this dark orange ale."

Väike lihtne pudel, mille hallil sildil on ... hmmm ... kaks plärakat ;) Halli viiskümmend tooni? Kuu ja Päikese negatiiv? Põhjamaise disaini kummastav kiiks?

Sõrmepaksune kollakas vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt ja imekaunilt sätendava kuldse helgiga punane. Aroomis kuhjaga kakaod ja näpuotsaga vaniljet, peotäis röstlinnaseid ja taskutäis kohvikaramell-komme.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja surakalt magus-hapukas, keeleotsa näriv ja jõuliselt otsekohene. Keskmaitse paneb vaikselt omaette naeru mugistama ... ohh see on rõõmsalt ebanormaalne rüübe! Kohvine ja liköörine, veidi lagritsane ja kohvimarmelaadine (?!?), kadakast võinoaga leivale kantud apelsinidžemm ja hakitud Kuldsed Suured Rosinad. Lõppmaitse paneb su palged õhetama ja jalad tatsuma ... no ei ole võimalik sellist piduprallet oma suus vaikimisi taluda, tahaks kõigest ja kohe ja korraga ja kõigile rääkida ... aga alla ka ei raatsi neelata, sest siukest napakust tuleb nautida. Nii ei jäägi muud üle, kui (tsiteerides klassikut) stepptantsu ja peeretuste abil end väljendada :) Järelmekk kannab mõmiseva olevuse ära suurele laevale, vaid hetk enne seda, kui keegi steppiva peerukoti vastu baariletti tiku pähe põlema üritab tõmmata (ka see on titaat, mu vähelugevad sõbrad).

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, Napakalt-magus-hapukas-Jõuliselt-mõrkjas-vürtiskas-Nurjatult-magus-mõrkja buketiga MEGARÜÜBE, mille tasandimääratlus oleks pigem kui EBAÕLU, sest jälle kord on need kuuekordselt kuu pealt kukkunud Põhjala tegelased kokku keeranud midagi, mis õllefriigi õnnest õhetama paneb. Olgu õnnistatud lollus ja valmisolek eirata füüsikareegleid ning muid pruulikunsti häid tavasid! Pakkuda omaette rüüpena portveini asemel digestiiviks.
------------
pilt isetehtud

Barbar Bush

Barbar Bush (Nöösker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,9 %vol. Liigimääratlus: kange barbarissi eil

Tootjainfo: "See siin ei ole poliitiline õlu. Vist. Pigem on siinse märjukesega peetud meeles barbarissiõõsast ja selle marju, mis selle õlle heaks teevad. Nimetagem seda siis kuidagi, miks mitte Barbar Bush"

Väike lihtne pudel, kollakas-pruunil sildil ... eee ... kaks triipu :) Sentimeetrine valge vahukiht on kesise püsivusega. Õlle värvus - kirkalt pronkspunakas merevaik. Aroom on magusakas ja karamelline, meenutades heledat kommisuhkrut.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse muutub tihkemaks, magusakas-mõrkjaks, pisut leivaseks ja karameljaks. Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, karaskitaoliselt nätsakas ja toekas. Järelmekk meenutab parimaid šoti eile, olles raskepärane ja leivane.

Keskmisest suts raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA hea rüübe. Kui olek kirjas liigimääratluseks "wee heavy" siis ma ütleks lausa über-rüübe, kuid hetkel ... no lubatud barbarissi ei leia ma kusagilt. Aga noh, tegu on (vist?) pilootpruuliga ja timmimis-aega veel on. Igatahes on tegu toeka ja mõnusa klaasitäiega, mis sobiks oivaliselt grillribide kõrvale.
---------------
pilt isetehtud

Gallery of Õllenaut


Gallery of Õllenaut (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "speciality grain", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Rye Saison"

Väike lihtne pudel, sinepikarva sildil galeriihoone? Sentimeetrine erkvalge vahukiht on hõre ja kiireltkaduv. Õlle värvus - uduselt kuldne. Aroom on hapukas, leivane ja rosinane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja särtskalt hapukas. Keskmaitse on ... ooo ... üllatavalt banaanine, maguskas ja linnaseline. Lõppmaitse on magusakas-mõrkjas, banaani-rosina keeksi meenutav ja väga maitseküllane.  Järelmekk mõjub hapukas-mõrkjalt ja kogu suud kergelt kirvendama panevalt vürtsikalt, värskelt ja kosutavalt, üllatavalt, väääga mõnusalt kulme kergitama panev. 

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Üks tõeliselt mõnus saison, mis üllatab mitmel moel. Seda sobib pakkuda ka neile, kelle jaoks saisonid jm hapukad õlled võivad esmapilgul pelutavad olla.

Õllenaut väärib kiitust üha uljamaks muutuva eksperimenteerimisjulguse eest! Konkreetne toode ei saa kindlasti masside lemmikuks, kuid maitsejahtijatele on see kohustuslik ära proovida ... ja miks mitte ka järgi teha ... see täehndab et teistmoodi teha :)
-----------------
pilt isetehtud

Monday, June 22, 2015

Hypnopompa Marshmallow Stout


Hypnopompa Marshmallow Stout (Omnipollo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 11 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial stout" ja hinnang 95 punkti.

Tootjainfo: "On my way to this iconic brewery with a suitcase full of marshmallows I admittedly questioned my good judgement. However, sipping on a glass of this beer I am utterly happy that the purist in me stayed at home. Omnipollo Hypnopompa is an imperial stout brewed with almost 100 kgs of marshmallows and Tahitian vanilla beans (the size of cigars). Virtually no carbonation and boiled a bit extra for good measure this is a beer strictly for the stout inclined.
Batch #1 intentionally has no carbonation. Batch #2 has low carbonationd and cold extracted Hafursa coffee.
Drink now or age for many years.
Henok"

Lihtne väike pudel, Sildil? (kui see on nüüd silt) on vasakule vaatavad silmad? (kui need nüüd on silmad) :) Sentimeetrine tumepruun vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - koll-must.

AROOM. Sammmmummmeiie! See on jäme ja jurakas ja kohvine ja kohvine ja vaniljene ja kohvine ja kohviküpsiseline ja siis šokolaadine kah. Värskelt avatud kohvipakk koos vanilješokolaadiga. Kohvi. Just. Jah. 

Esmamekk. See laiutab nagu mõrrrkjashapukas aurik su keeleotsal ja litsub tuima järjekindlusega end su maitsenäsadest sisse, viimaste viiksumisest hoolimata. Keskmaitse magusakam ja KOHVISEM ja ploomisem siirupina paks ja marmelaadina tihke elukas väänab keele sõlme ja astub siis veel kuus korda nr48 saapaga peale. 

Lõppmaitse vanilje-šokolaadisse kastetud kohvilikööris leotatud ploom mõjub umbes kolm korda suuremana kui suuõõs. Või nii umbes kolm-pool korda. Juuuurakas ja jõmmmakas. Kohviploom. Ploomikohvi. Plohvi.

Järelmeki mõrkjas teerull kulgeb aeglaselt mööda keelepära kuhugi vasakule ära. Või no mis vahet sel on. Sest vaata sina mees oled selili ja siputad jalgu. Või ei siputa. No ei viitsi peale teerulli enam siputada. Tiideratas ja taaderatas, vanaeide teerulliratas. 

Mõhh. No ma siis püüan kokku võtta. Ennast ja teksti. Tökatja kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja siirupja paletiga. Mõrkjas-magusakas-KOHVISE-mõrkjas-hapukas-VANILJESE-mõrkjas-vürtsikas-PLOOMISE buketiga KOSMILINE ELUKAS! Kohvikoletis, kes on hommikusöögiks ploome sisse ajanud ja siis vaniljet peale suitsetanud. Hirm-arm-kohutav värk. Omaette loodusnähtus, mida hoida muudest söökidest ja jookidest eraldi.
-----------
pilt isetehtud

Muruniitja


Muruniitja (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Suvine eil mis on pruulitud austraalia Galaxy humalatega."

Lihtne väike pudel, rohelisel sildil parimad muruniitjad ehk lambad :) Sõrmepaksune valge vahukiht on keskmise püsivusega. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on ... eee ... murune :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja särtsakalt hapukas-mõrkjas. Keskmaitse on murune, puidune ja pisut pärmisoe. Lõppmaitse hapukas-magusakas segu meenutad sidrunimuffinit. Järelmaitse on mõrkjas-vürtsikas, karastav ja pikaltkestev.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga heal tasemel rüübe. Kas ta nüüd ikka IPA on? Pigem korralik APA. Suitsulatika kõrvale sobiks imehästi.
---------------
pilt isetehtud

Slottskällans Saison 3.5%

Slottskällans Saison 3.5% (Slottskällans, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 3,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: saison ja hinnang 29 punkti.

Tootjainfo (google tõlke vahendusel): "Saison is a ölstil originating in French-speaking Belgium, CET. In the past it was common for where beer was brewed during the cold winter months and then stored until the summer.
Classification: Saison
Usage: Served at 6-8 ° C as a social drink or meals of fish and shellfish. Taste Fruity flavor with hints of citrus, white bread and herbs
Ingredients: Corn, wheat malt and hops"

Väike lihtne pudel, kollakal sildil suvine talunaine. Erkvalge sõrmeapksune vahukiht on hõre ja kaob kiirelt. Õlle värvus - õrnalt piimjalt valkjaskollane. Aroomis on sidrunheina ja linnaseid.

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas. Lõppmaitse õrn vürtsikus muudab üldmulje pisut põnevamaks. Järelmekk kaob üsna kiirel, jättes vaid kerge hapuka õhetuse.

Kerge kehaga, hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga igavapoolne rüübe. Saisonide piduliku maastiku kahvatupoolne esindaja. Aga suviseks janujoogiks ikkagi päris hea.
--------------
pilt isetehtud

Sunday, June 21, 2015

Taara Avita!


Taara Avita! (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,8 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "stout", hinnang pole veel välja kujunenud. Taaskord ratebeeri puudujääk - no ei ole neil määratlust "rum barrel aged stout" jaoks :)

Toojainfo: "A multi-layered stout aged for 6 months in rum barrels from the island of Martinique. The beer is named with the ancient Estonian war cry that was used when attacking the enemy. You might want to pronounce it something like Tah-rah ah-vee-tah! and it means ’May Thor help us!’"

Väike lihtne pudel, tumedates toonides sildil ... maamehe tööriistad? Miks? Aga miks ka mitte? Mainimisväärne on ka märgis "cellar series", mis hakkab nüüd ja edaspidi tähistama selle pruulikoja vaatides väärtistatud versioone.

Pudlist klunksub välja midagi õlijat ja musta. Kollakaspruun vaht täidab pool klaasi, taandudes suhteliselt kiirelt õhukeseks, kuid siis juba püsivaks kihiks. Õlle värvus - kosmiline. See tähendab et neelavalt must.

Aroom. Rumm. Rumm ja tamm. Rumm ja tamm ja vanilje. Ja siis kuskil kolmandal korrusel on magus-mõrkjas röstine linnas. Toasoojalt mekkides (nagu vana Gambrinus seda alati lollaka järjekindlusega sooovitab) on rumm ehk tiba liiga terav, kuid üldpilt on siiski jõuliselt köitev.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga (kuid polegi tinaraske!), keeleotsa järav ja vürtsikas-magusakas. Keskmaitse lööb rummise kahvli keele sisse ja proovib seda ümber telje kruttida nagu grillvarda otsas. Magus-mõrkjas, kleepjas ja õline nagu võiks välja näha rummitünni kukkunud pruulmeister, kelle eesmärk oli päästa liuatäis kirsse ja kreeke põhja vajumast ... ja see tal õnnestus! Lõppmaitses seguneb lagrits rummis ja šokolaadiga, moodustades kokku selga judisema ajava mikstuuri. Järelmekk on õhetavalt vürtsikas, magus-hapukas ja rummis leotatud ning šokolaadi kastetud kirsse meenutav.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlise paletiga, magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Ehkki rüübe on 6 kuud olnud rummivaadis, tahaks ta tõelise küpsuse saavutamiseks olla veel vähemalt sama kaua pudelis järelküpsemas. Või aastat nii tosin ... sest paremaks ta läheb raudselt. Taas on see kord, kus Gambrinus vaatab Põhjala poistele pisut manitsevalt otsa nagu mänguhoos poisikestele - te teete geniaalseid asju, aga kannatust ... kannatust ja veelkord kannatust! Sellest õllest võib saada üks teie kroonijuveele, kui suudaksite ta iseenda, Gambrinuse ja teiste eest veel mõneks aastaks ära peita. Praegusel juhul soovitaks (nii veidralt kui see ka ei kõla) pakkuda mõõdukalt jahutatuna, aga võib-olla vaniljejäätisele valatuna!
---------------
pilt istehtud

Black Death Beer


Black Death Beer (Viking Ölgerd, Island) pd 0,33 l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: baltic porter ja hinnang on 79 punkti.

Tootjainfo: "Black Death Beer has a pitch black colour and light brown creamy head. Aroma is roasted malt with strong notes of coffee and chocolate. Sweet spicy flavour with smoky aftertaste. It was launched in Iceland in 2011 and has been very well received, especially among younger beer drinkers (20-30 year old). Black Death is a brand owned by Valgeir Sigurðsson, an Icelandic native who launched vodka and snaps lines under this brand in the eighties with great success in many markets. The brand became famous when Slash, the famous guitar player of Guns ‘n’ Roses became an aficionado."

Väike lihtne pudel, must-hõbedasel sildil silinderkübaraga kolp ja kitarrid. Pruunakas vaht täidab kolmandiku klaasist ning püsib mõõdukalt kaua. Õlle värvus - mustjaspunane. Aroomis seguneb kakao ja kohv, veidi vaniljet ja kuivatatud ploome, pisut suitsu ja kamašokolaadi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mahedalt magusakas. Keskmaitse hapukas-mõrkjas kovhi põhjal vedeleb magusakas šokolaad, hoides käes suitsuploomi. Lõppmaitse kakaokreemi sisse on segatud veidi kreegilikööri ja peale puistatud kamašokolaadi helbeid. Järelmekk on hapukas-magusakas, mõnusal keelepära kudistav, toekas ja sõbralik.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapuka buketiga ÜBERtasandi rüübe. Tõsi küll, ta pole stiilipuhas balti porter, jäädes kuhugi balti ja inglise porterite ja/või foreign stoutide vahele, kuid mõnusam klaasitäis on ta kindlasti ... ja oi kui kergelt joodav! Vaatamate oma suhtelisele kergusele sobilik ka dessertõlleks.
-------------
pilt isetehtud

Barlingbo DIPA


Barlingbo DIPA (Barlingbo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol. Liigimääratlus: DIPA, ratebeer ei tunne seda jooki.

Tootjainfo (google tõlke kaudu): "CONTENTS: water, barley malt, wheat malt, hops, yeast"

Väike õlakas pudel, tehnilise olekuga sildikujundus. Õrnalt kreemikat karva hõre vaht täidab pool klaasi, vajudes küll üsna kiirelt, ent haakudes mõningal määral klaasiseintele. Õlle värvus - punakaskuldne merevaik. 

Aroom on mõnus, juba kaugele lööb ninna puuviljane värskus. Magusakas-mõrkjas segu toob silme ette virsikud ja meloni.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse hapukas-mõrkjas täidlane tihkus ässib keele mõnusa sooja ja kergelt torkiva villaräti sisse. Lõppmaitse mõrkjas-magusakas ja vürtsikas vaagnatäis kostitab nautlejat paradiisliku värske mahlakusega ja idamaiste vürtsikate maiustega. Järelmekk kaob aga kuidagi kiirelt, jättes vaid kerge mõkjasmagusa õhetuse.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga Überhea rüübe, mille puuviljaselt humalane tihkus on väga kosutav. Tõsi küll, mida peab tootja silmas DIPA all? Double IPA jaoks on siin vähevõitu väge, dark IPA see ka pole? Aga koos vürtsmoosi ja juustuga viib keele alla ikkagi.
-------------
pilt isetehtud

Saturday, June 20, 2015

Noir Stout


Noir Stout (Elav, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: stout ja hinnang 53 punkti.

Tootjainfo (google tõlke abil): "Oatmeal Stout realized for the 33rd edition of Bergamo Film Meeting. "High fermentation and high-voltage traveling at the same rate. Toasted malt and dark suburbs chase creating shades of colors and chiaroscuro. Loudness and metropolitan settings, alcohol content and strength, lights and shadows, chasing outlining intriguing textures and introspective solitude and objectives that can be seen behind the smoke of a cigarette. ""

Väike lihtne pudel, mustal sildil kellegi kaabuga kodaniku kontuur. Sentimeetri paksune pruun vahukiht vajub kirmeks. Õlle värvus - vähese punaka helgiga must. Aroom on must ja pehme, mõrušokolaadi, kama ja kohvikreemi segune.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse on kaerastoudile omaselt pehme, kreemikas, hapukas ja röstleivane. Lõppmaitses leiab tublisti röstpähkleid, tilgake kohvilikööri ja praeleiva koorikut. Järelmekk on kuivapoolne, õhkõrnalt suitsune ja meeldivalt pehme.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga vägagi meeldiv rüüpeke. Natukese liiga lihtne, aga see-eest kergesti joodav. Suitsuvuti nokkimise kõrvale paras klaasike.
-------------
pilt isetehtud

Stakanov


Stakanov (Elav, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 3,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: session IPA, hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Single hop Amarillo"

Väike lihtne pudel, sildil miskine keeruline hammasrattastik, mis ulatub otsapidi inimese sisse või siis hoopis temast välja :) Sentimeetrine erkvalge vahukiht on keskmise püsivusega, kuigi haakub kenasti klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt soekuldne merevaik. 

Aroom on leebe, aga samas nüansirohke. Lilleline ... meenutades kas õunapuuõisi või leedripuu omi? Närbunud muru ja linnased. Apelsinikoor.

Esmamekk on kergepoolne (kuid üldse mitte vesine nagu nii lahjade õllede puhul tihti juhtub) ja leebelt mõrkjas. Keskmaitses kasvab mõruduse tase märkimisväärselt, see meenutab taaskord apelsini ... kas nüüd selle koort või hoopis mõruapelsine.Lõppmaitse taanudb leebemaks, mõrkjas-hapukaks ja väga värskeks seguks puuviljadest ja vaarikavarreteest. Järelmekk on klaar, kuivapoolne ja karastav.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivaopoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga Übertasandi lahja IPA! Kerge kehalt, kuid nüansirohke aroomiga (kui juua mitte alajahutatult) ja karastav-klaari olekuga. Oivaline sissejuhatusõlu humalasõpradest laudkonnale.
-----------------
pilt isetehtud

Friday, June 19, 2015

Techno


Techno (Elav, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 9,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: double IPA, hinnang 96 punkti.

Tootjainfo (google tõlke abil): "Single malt loop as base and the high frequency of hops in the boil and dry hopping, unleashed a rave party extrasensory.
Malt: Pale
Hop: Chinook, Simcoe, Nelson Sauvin, Centennial
IBU 95"

Väikelihtne pudel, sildil sedasorti tulbad, mis helivaljudust näitavad :) Sõrmepaksune kergelt kollakas vahukiht on väga püsiv ja kenasti klaasiseintele haakuv. Õlle värvus - kikalt küpsoranž. 

Aroom on omamoodi veetlev. Tegu pole just aroomipommiga, kuid selles on sügavust ja puuvilju, aprikoosi ja kiivit, mangokonservi ja papaiat.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja üsna mehiselt magusakas-mõrkjas. Keskmaitse paneb humalasõbra naeratama ... ooojaaa ... see on üks tubli tükk! Vaigune ja magusakas, mõrkjas ja puuviljane, päikesloojanguline ja troopiline ... tamburiinide kõla ja pahkluu-kuljuste helin seguneb paljaste päkkade rütmika sahmimisega jahtuvas liivas. Maooritari keha vappub ja väänleb muusikas, mis suuresti on tema enda sees ja nakatab ka kõrvalseisjaid, mis sest et kerekas valge mees kirjus troopikasärgis näib oma tantsukatses välja kohmakas nagu uppuv kajakas. 

Lõppmaitse puuviljane mango-meloni-ananassi kokteil valge veini, tilga valge rummi ja tekiilaga paneb kõik malbelt muheledes seda kentsakat tatsumist vaadates kaasa plaksutama. Ja kõik on õnnelikud. Eriti meie kajak-valge-mees, kes siiralt arvab et rahvas on vaimustuses tema jõehobulikust tantsutuurist .. nii et ta läheb ja tellib endale ähkides uue napsu. Loll mees, topeltIPA tuleks võtta, aga mine sa nüüd turisti õpetama! 

Järelmeki mõrkjas, vürtsikas ja üleküpsenud mango moodi nõrguvalt kleepjas-mahlane taju kaevab varbad nüüdseks juba külmvõitu rannaliiva ja ringutab mõnulevalt. No mis on nii elul viga, kui käepärast on klaasike maitseorgiat ja tecno-muusika asemel paitab kõrvu vaid lainemüha ja koidiku esimesi kiiri nautivate sõprade rauge naer.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga MEGARÜÜBE! Klaasitäis päikesest tilkuvaid puuvilju kahe tilga vaigu ja ühe tilga valge rummiga. Iseseisev, - lebav ja -magav nauding.
-------------
pilt isetehtud

Galgbacken IPA


Galgbacken IPA (Barlingbo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: IPA ja hinnang 32 punkti.

Tootjainfo (google tõlke abil): "Gallows is a high place in the north of Visby. This was once the site of public executions. Placing hangers in this beautiful place is believed due to the punishment would feel. Today we do not hang people here anymore. Our IPA, with its strong hop character does well as a companion to stories like this."

Väike madalapoolne pudel, hallikal sildil midagi arusaamatut ja udust. Valge vaht täidab üle poole klaasist, olles üsna püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on õrnalt mõrkjasmagus ja kuidagi seebine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on magusakas, karameljas ja mõrkjas. Lõppmaitse kergelt puidune mõrkjas vürtsikus pargib huvitavalt keelt. Järelmekk on mõrkjas-hapukas, üsna pikalt püsiv, kuid üheplaanine.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga keskpärane kuivapoolne rüübe. IPA venitab ehk mõrkjuse poolest välja, kuid keha on vähevõitu ja maitse üheplaanine. Koos grillribiga oleks siiski päris joodav.
-------------
pilt isetehtud

Goddess Of The Spring


Goddess Of The Spring (Celt Experience, UK). pdl 0,33 l. alc 5,0 %. Ratebeeri liigimääratlus: "saison", hinnang 96 punkti. Tõsi küll, tootja kirjutab sildil "Farmhouse Strawberry Saison"

Tootjainfo: "A rich pink, strawberry, Loganberry and raspberry Farmhouse Saison. Sour mashed and Aged for weeks with fresh fruit for a crisp and dry finish. Damara, sacred goddess of vitality and growth, inspired new fruit in May."

Reljeefkirjadega väike pudel, kräbulisel sildil kevadjumalanna? :) Sõrmepaksune kollakas vahukiht on suuremulline ja kiirelt kaduv. Õlle värvus - kaunilt ja kirkalt päikeseloojangupunane. 

Aroom paneb esmalt võpatama - mõrkjas süsihappene ja kergelt skunkslik (farmhouse'ile omane) lõhn matab kõik. Maasikakompott. Aaaaa ... hallitamaläinud maasikakompott!!

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja surisevalt hapukas. Keskmaitse mõrkjas-hapukas olek mattub kõdu ja komposti aroomidesse. Lõppmaitse ... uuuuhhhhh ... see võtab Gambrinuse keele judisema ja kukla krimpsu ... sõnnikune maasikas! Järelmekk on kui maasikasiidri ja kõdunevate vetikate segu.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, Hapu-magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukuas-mõrkja buketiga Friigiõlu! Sõnnikune maasikas, hallitav maasikakompott, kompostihunnikus kasvav maasikas. Kummaline, aga ... prrrr ... köitev :) See on ilmselgelt armastuse-vihkamise kraam, kusjuures armastajaid saab olema tugevas vähemuses!
--------------
pilt isetehtud

Thursday, June 18, 2015

K31 extra strong


K31 extra strong (Kocour, Tšehhi) pdl 0,2 l. alc 12,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "barley wine" ja hinnang 98 punkti.

Tootjainfo (google tõlke abil): "K2 peak climbed today everyone, our top-fermented special K31 few. It's "Cat" interpretation of the strongest beers brewed in the world."

Fantastiliselt eripärane piiiiikkkkk ja sale pudel, mida sulgeb pitservaha all olev kork. Sõrmepaksune valge vahukiht vajub kirmeks, kuid jääb siis püsima. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun merevaik.

Aroom on raskepärane segu kirsinalivkast, kodusest ploomiveinist ja kübekese aniisiga tembitud rabarberikompotist. See mõjub kui soojendav pleed jahedal suveõhtul :)

Esmamekk on raskepärane ja ülllllatavalt magus, lausa siirupjas ... kuid läbi selle siirupi näksab aniisiterake ja kripeldab rumm. Keskmaitse ploomioosi on vist segatud pähklisiirupiga ja täiendatud näputäie apelsinikoorega? Lõppmaitse viigimarjapüree ja vaniljekreem mõjuvad raskepäraselt kui väärikas vanadaam, kes oma perekonna pärand-serviisi mõranenud piaalikesest pakub sulle pirniželeed portveinitarretisega. Järelmaitse kleepuv-mõrkjas metsmee taoline magus-vürtsikas luksuslik tihkus paneb silmi sulgema ja vaikselt mõmisema ... no küll ikka tehakse ebamõistlikult arusaamatult kummalisi häädusi!

Rullraske kehaga, siid-siirupja paletiga, MAGUS-mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-magusa buketiga GENIAALNE MEGARÜÜBE! Metsmeega segatud dessertvein, tammise portveini kiiksuga luksuslikult kiiksuga küllastunud vedelik, mille puutumus õllega on täiesti juhuslik.
-------------
pilt isetehtud

The Season is Coming

The Season is Coming (Vaksali, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6 %vol. Liigimääratlus: saison (õigem oleks küll "hoppy saison" või "saison IPA")

Tootjainfo: "Linnased: Pale ale, Pilsner. Humalad: Summit, Nugget. Pärm: Belgian Saison"

Väike lihtne pudel, sini-valgel sildil tossav vedur. Erkvalge hõre vaht täidab kolmandiku klaasist, kuid vajub kiirelt ära. Õlle värvus - õrnalt uduselt tumedapoolne kollane. Arrom on alguses supervärske, hapukas-mõrkjas ... kuid siis lööb sisse mingi kummaline kummine nüanss.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja tugevapoolselt mõrkjas-hapukas. Keskmaitse algab tugevalt mõrkjalt, kuid siis tuleb esile ka linnasemagusus ... ja särtsakas värske vürtsikus. Lõppmaitse on mõnusaim maitsete tulevärk - siin põimub kokku sädelev vürtsikas kaneel ja nelk, lausa vaiguselt mõrkjas aromaatne kadakamari, vaoshoitud kuid siiski kõike pehmendav magusus. Järelmekk paneb surisema keele tagumised nurgad, mis enamike õllede puhul üsna ükskõikselt vait on.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga. Mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga ÜBERRÜÜBE! Pruulmeister on leiutanud uue õlleliigi "saison IPA" ning selle eest väärib tungivat ja pikaldast kiitmist :)
----------
pil isetehtud

Spendrups Premium Gold

Spendrups Premium Gold (Spendrups, Rootsi) prk 0,33 l. alc 3,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: pale lager ja hinnang on 4 punkti.

Tootjainfo (google tõlke abil): "Spendrups Premium Gold is a quality beer containing Pilsner- and Münchnermalt and Magnum, Perle- and Saazerhumle.
This is a slightly stronger, fuller beer with a balanced bitter and long aftertaste."

Väike tuhmkuldne purk. Erkvalge sõrmepaksune vahukiht vajub kiirelt kirmeks. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on leebelt magusakas.

Esmamekk on vesine ja mõrkjas. Keskmaitse kuidagi veelgi vesisem ja mõrkjas-hapukas. Lõppmaitse on õrnalt linnaseline ja mõrkjas-magusaks. Järelmekk on vesine ja hapukas.

Armetult vesise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-magusaka kehaga UNTERBIER! Kuidas seda nüüd määratledagi - kvaliteetselt tehtud mõtetu rüübe. Mitte pakkuda!
------------
pilt isetehtud

Sunday, June 14, 2015

Hoptimism


Hoptimism (Lükati, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,4 %vol. Liigimääratlus: IPA

Tootjainfo: "vesi, linnased, humalad, pärm" No kuulge, see pole ju üldse lahe ega informatiivne ega üldse mitte midagi. Hea et vähemalt "IBU 100+" on lisatud.

Kreemikat karva vaht täidab üle poole klaasi ja on väga püsiv. Õlle värvus - kirkalt ploomipunane. Aroom on supermeeldiv, jõuliselt puuviljane, vaigune ja nätskevõitu mustsõstrane.

Esmamekk on raskepoolne ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse ujutab keele üle virsikumehuga ja pähklipüreega, tsukaadi ja pomelopovidloga. Lõppmaitse paneb humalasõbra rahulolvalt ümisema - see vürtsikas-mõrkjas paitus keelele on raske kuid meeldiv, jõuline kuid naeratamapanev. Järelmekk mõjub kui vanaisa pai ... sihuke raskepäraselt heatahtlik, mehine ja kodune.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kergelt õlija paletiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Ideaalses maitsetasakaalus oivaline topelt-IPA, mis on piisavalt jõuline et humalafriike rahuldada, kuid samas suhteliselt sume, et ka õrnkeelekesi mitte päris eemale peletada. Pakkuda koos mehise portsu grillribidega.
------------
pilt isetehtud

Nosferaator

Nosferaator (Rotiküla, Eesti) pdl 0,5 l. alc 7 %vol. Liigimääratlus: doppelbock

Tootjainfo: "Kass Nosferaatu juubelipruul. Linnased: Munich I, hele DME, Munich II, Caramunich I, Carafa I, nisulinnas. Humalad: Northern Brewer, Hersbrücker, Goldings. Pärm S-34/70"

Keskmist kasvu pudel, pildil udune kass :) Sõrmepaksune hallikas vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - sünkjaspunane (ootamatu värvus doppelbocki kohta). Aroom on magusakas-mõrkjas, röstpähklite ja kohvi nootidega.

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on mõõõnusalt tihke ja täidlane, esmalt hapukas-mõrkjalt kohvine, seejärel veidi magusakamalt pähkline ja õrnalt rummine. Lõppmaitse meenutab juba mõne leebemat odraveini, olles tihkelt tulvil kuivatatud puuvilju ja röstleiba, sipsuke vaniljet ja teine kardemoni ehteks peal. Järelmekk on vürtsikas-magusakas, tummine ja soe, rummikooki ja pähkli-puruküpsist meenutav.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õilja paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka ÜBERTASEME rüübe, tulvil maitseid ja soojust. Paras eestimaise jaaniõhtu vihmasabina juurde, kõrvale võiks pakkuda tükikese suitsuangerjat.
-----------
pilt isetehtud

Šauna-Antš

Šauna-Antš (Rotiküla, Eesti) pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlus: hele eil

Tootjainfo: "linnased: Pale Ale, Vienna. Humalad: Northern Brewer, Cascade. Pärm S-04"

Keskmist kasvu pudel, sildil šaun :) Valge sõrmepaksune vahukiht on keskmise püsivusega. Õlle värvus - kergelt udune kuldne. Aroom on hapukas-magus, kergelt belgialik, õunane ja väga värske.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja magusakas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, üsna jõuline ja linnaseline. Lõppmaitse süvendab belgiapärast karameljat muljet, ehkki siin pole ju kommisuhkrut mängus? Järelmekk on õrnalt vürtsikas ja mõrkja-hapukas, karastav ja klaar

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga väga heal tasemel rüübe. Gambrinust vaevab pisut, mis selle belgiapärase magusaka nüansi lisas, kas tõesti ainult vienna linnased? Serveerida koos BBQ kopralihaga.
----------
pilt isethetud

Thursday, June 11, 2015

Monstrum

Monstrum (Pernau, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,2 %vol. Liigimääratlus: imperial porter.

Tootjainfo: "Pruulimisel kasutatud suuremas koguses erinevaid linnaseid ning pruuni suhkrut. Humalaks Sterling. Särtsu eest vastutab röstitud tšilli.
IBU 45"

Väike lihtne pudel, sildil meremadu laeva kallal. Sõrmepaksune tumekreemikas vahukiht on keskmise püsimisega. Õlle värvus - põrgupunane ... ehk siis sisuliselt must.

Arrom paneb juba meetrikauguselt naeratama - see on sügav ja raske, magus ja meelitav. Lähedalt aga ... ohsapühapüss! Isegi Gambrinuse õllekauge küljeluu tundis siin ära omaagse guaššvärvide lõhna. Huvitav kas tänapäevased guašipurgid lõhnavad samamoodi? Ja kui nüüd täpne olla, siis meenutab see suitsutatud guašši :)

Esmamekk on raske. Ei, ikka RASKE! No väga raske, ja tintjas ja keeleotsast meremao moodi hammastega kinnihakkav. Suitsune ja mõrkjas-magus meremadu.

Keskmaitse. See meremadu on ennem söönud tšillit, kui laeva kallale asuda! Mitte küll väga palju, kuid piisavalt, et see paneks laevalae kergelt kärssama ja meremehi enne üle parda hüppamist rummivaati avama. Pruuni kõrvetatud roosuhkru peal tehtud rummi vaati.

Lõppmaitse meenutab ploomiveinis leotatud leivakoorikut, mida on seejärel lõkke kohal kärsatatud. Ja lõkkematerjaliks on olnud rummivaadi lauad. Järelmekk käkerdab keelepära hooletult kokku, puistab sinna peale tšilliseemne purukesi ja hingab korra kuuma rummiauru peale.

RASKE kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kleepjalt õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-MÕRU-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga KOLEHEAMEGARÜÜBE! Ajuvabalt eripärane, kohutavalt köitev ja hunnitult meelinüristav. Manustada arsti järelvalve all!
-------------
pilt isetehtud

Opia


Opia (Lükati, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: IPA, koondhinnet pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "OPIA on suvine ning puuviljane IPA, milles on kasutatud ainult Citra humalat.
OPIA is a summery and fruity IPA which is single hopped with Citra.
IBU 100+"

Lihtne väike pudel, rõõmsates toonides kevadist maalikatkendit meenutav sildikujundus. Kollakat karva sentimeetrine vahukiht ei püsi kuigi kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldpunane. Aroom on mõnusalt päikeseline, meloni, tsitruste ja virsikute segune.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, kergelt sädelev ja mõnusalt karge. Lõppmaitse meenutab pomelot ja mangokonservi, mõrkjus ja magusus on perfektses tasakaalus. Järelmekk on karge, kuivapoolne, mahlane ja übervärske.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga Übertasandi rüübe. Tõsi küll, selle 100+ näitaja sisse on keeruline uskuda, sest sellise koguse Citra puhul peaks õllest uhkama kaugele soooootuks teisi aroome, kuid tulemus on ikkagi mõnusalt suvine, mahlane ja karge. Pakkuda koos paprikaviilude ja sidrunheina-dipikastmega.
-------------
pilt isetehtud

Humal & Oder Ale


Humal & Oder Ale (Saku, Eesti). pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. ratebeeri liigimääratlus: APA ja hinnang 17 punkti.

Tootjainfo: "Saku Humal & Oder Ale (alc. 5.0% vol.) is an American ale type red beer brewed through top fermentation with yeast and a few extra handfuls of hops. A strong taste of hops (IBU = 50) comes from the Chinook bittering hops and a light hint is added by the Cascade and Centennial aroma hops. The beer is unfiltered, and it may contain sediment of hops and yeast. "

Väike lihtne pudel, seeria tüükujundus on seekord punakais toonides. Sõrmepaksune helevalge vahukiht on keskmise püsivusega. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Eeee ... tootja omakirjelduse kohaselt pidi ju punane olema? 

Aroom on praktiliselt olematu, õrnalt magusakalt linnaseline. Miskipärast meenuvad tolmunud arhiivikaustad. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, kuidagi kehatu, aga see-eest murune. Lõppmaitse magusakas-hapukas algus on suhteliselt kenasti tasakaalus puiduse mõrkjusega. Järelmaitse on juba üsna meeldiv, greibine ja värskendav.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga omamoodi vastuoluline rüübe. Alustuseks kiidame suurtootjat pingutuse eest, eksole! Võrreldes nende tavatoodetega on siin tõepoolest mekki rohkem, kuid ... Oehh. 50 IBU peaks juba viitama IPA'le, kuid see pole isegi mitte APA, vaid lihtsalt korralikult humaldatud hele eil. Aru ma ei saa, kuidas saab nii heade humalate valikuga ja eeldatavalt ohtra kasutamisega (sest no ma ei usu et see IBU näitaja laest võetud on) nii keskpärast tulemust saada? Ja missugusest otsast see õlu punane on??? 

Aga olgu, lõpuks tuleb ikkagi Sakut kiita. Pingutus on tehtud õiges suunas. Aga usaldage palun rohkem pruulmeistrit ja vähem marketingi rahvast.
-----------
pilt isetehtud.

Wednesday, June 10, 2015

Batch Zero


Batch Zero (Põhjala / Norway Brewing Co., Eesti/USA) pdl 0,33 l. alc 8,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: amber ale, koondhinnet pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "A smooth amber ale, brewed in cooperation with the upcoming Norway Brewing Company in Norway, Maine. Flavored with Cascara and hopped with Vic Secret and Cascade. A part of it will be crossing the Atlantic in oak barrels for the Norwegians to enjoy."

Väike lihtne pudel, tumesinisel sildil veiklevad virmalised? Kreemikas vaht täidab üle poole klaasi, kuid vajub kiirelt üsna õhukeseks. Õlle värvus - kirkalt pruunakaspunane. Aroom on väga põnev segu pähklitest ja punase sõstra toormahlast.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja üllatavalt magus. Keskmaitse toob selle magususe alla tagasi mõrkja röstpähkliga, kuid karamell jääb domineerima. Lõppmaitse on pisut veinine, kreegikompoti ja pisut üleröstitud seemneleiva kooriku segune. Järelmekk suriseb vähese tammetõruse vürtsika karmusega, kuid ka siin jääb karamell kuningaks ... sihuke ülekõrvetatud karamell-suhkur vähese vanilje ja kardemoni lisandiga. 

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga väääga omanäoline rüübe. See kraam peaks veel üks pool aastat seisma, kui tema tegeli olemus selgeks saab. Ja tammevaat - see oleks kohe väga hea mõte!
-------------
pilt isetehtud

Wrężel AIPA


Wrężel AIPA (Wrężel, Poola) pdl 0,5 l. alc 6,8 % vol. Ratebeeri liigimääratlus: IPA ja hinnang 80 punkti.

Tootjainfo: "Woda; Pale Ale, Karamelowy jasny, Melanoidowy, cukier; Cascade, Centennial, Simcoe, Ahtanum, Chinook, Columbus; Fermentis US-05
IBU 70"

Keskmist kasvu lihtne pudel, helerohelisel sildil humalad. Kollakas vaht täidab 2/3 klaasist, olleks hõredapoolne, kuid jättes vajudes kena mustri klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldoranž merevaik. Aroom on mahlaselt puuviljane, segades kokku melonid, mee ja kergelt närbuva muru.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub ladisevalt mahlaseks ja kuidagi ... väga kergeks, mõrkjas-kargeks ja väga värskeks. Lõppmaitse taastab veidi tihkema suutunnetuse, linnaste karameljas magusus mängib väga kenasti kokku humalamõrkjusega. Järelmekk on mõrkjas-hapukas, õrnalt vürtsikas ... et isegi mitte öelda pisut kibekas.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga, väga heas tasakaalus Überhea rüübe, mahlane ja kosutav. Pakkuda koos kana-kööviljasalatiga.
------------
pilt isetehtud

Tuesday, June 9, 2015

Dr.Jones Senior


Dr.Jones Senior (Anderson's, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: imperial IPA, koondhinnet veel pole.

Tootjainfo: "Topeltraske, topelttugev, topeltmaitsev, topeltIPA
IBU 110"

Väike lihtne pudel, kräbukribu taustaga sildikujundus on seekord soojades toonides. Sentimeetrine valge vahukiht kaob kiirelt kirmeks. Õlle värvus - kirkalt kuldoranž. 

Aroom ... ohhooo ... see paneb nina klaasi sügavalt surudes imestama ... mida see kõik peaks meenutama? Alustame sellest, mida see EI OLE - tavapärase õllega pole siin midagi pistmist! Rabarberimoos? Tikrikompott? Kumkvaadid pohladega? Jeerum, igatahes ülemõistuse puuviljane ja marjane ja tihe ja marrrrrrumõnus!

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja keeleotsa näksivalt hapukas-mõrkjas. Keskmaitse ... babahhhh ... oassaraks! KREEBUS on selle asja lühike kokkuvõte, kuid pikemalt - noh alustame sellest et astelpaju ja kadakamari on lapse teinud ja siis metspirnile mehele pannud. Pikemalt rääkida hetkel ei suuda, sest kõik kolm ajurakku üritavad aru saada, mis kurjama maitsekokteiliga nüüd ikkagi tegelikult pistmist on? 

Lõppmaitse korraldab sadamakõrtsis esimese kakluse ja asuutab minema, sest vaja veel linna peale laiama jõuda enne kui päev liiga hiliseks keerab. Maitsenäsakesed poevad ehmunult laua alt välja ja uurivad, et "kas see hull on läinud?" Kuid ei ole, hullmaitse tuleb korra tagasi, sest unustas kõrtsmikule lõhutud kraami eest maksta - ikkagi korralik tegelane, mitte muidu pätt. 

Järelmeki hapukas-vürtsikas õhetus paneb päikeseloojangu kahvatama, tõmbab tütarlapsed enda kaenlasse sooja ja kablutav tantsiskleval sammul mööda munakivisillutist ülesmäge. Ikka poolteist ja poolteist, vilehelin suunurgas ja varesesulg kaabupaela vahel. Ise tead, kui teele ette jääd. Võid selle tegelasega kas semustuda ja vahva õhtu veeta või järgmised kolm päeva sinikaid kodus ravida. 

Keskmisest raskema kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, KOLEHULL-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-OGAR-mõrkja buketiga GENIAALNE MEGARÜÜBE! Uhh, isegi karastunud isendid hoidku end selle kraami mekkimisega vaos, sest armu siin ei tunta ja vange ei võeta. Ma olen teid hoiatanud!
-----------
pilt isetehtud

Rõõsõkas (5,7%)


Rõõsõkas (5,7%) (Sulu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,7 %vol. Liigimääratlus: "karamelliste nootidega IPA" (varasem ehk 6,2%vol kirjeldus on siin)

Tootjainfo: "Karamelliste nootidega amber ale. Linnased: Pale Ale, Cookie, Crystal. Humalad: Mosaic ja Galaxy. IBU 61"

Lihtne väike pudel, puna-mustal toonil kohati raskesti loetav kiri. Kreemikat karva vaht täidab 4/5 klaasist, vajudes küll hõredaks, kuid olles pikalt püsiv ja klaasiseintele haakuv. Õlle värvus - uduselt oranžikaspunane. Aroom on mõnusalt puuviljane, meenutades puuviljakeeksist tehtud kuivikuid.

Esamekk on keskmise kehaga ja naksakalt mõrkjas-magusakas. Keskmaitse keerab veidikese keelesrvi krussi, vaigune vägi kohtub pihlakapüreega, moodustades aeglaselt õõtsuva maitselaava. Lõppmaitse on õndsalt krehvtine, keelepära riiviv ja samas raskepärane. Järelmekk on väärikas, toekas ja jõuline nagu vana sepa käepigistus, peale mida tuleb proovida säilitada nägu nagu juhtuks selliseid tervitusi iga päev.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magus-vürtsikas-mõrkjas-hapuka buketiga ÜBERRÜÜBE! Punane IPA olgu selle stiili nimi ... ja pakutagu seda koos peediviilul röstitud kitsejuustuga!
-----------
pilt isetehtud

Wolfshöher Altes

Wolfshöher Altes (Wolfshöher , Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Dunkel/Tmavý", hinnang 39 punkti. 

Tootjainfo (google tõlke abil): "Dark, bottom-fermented export beer. Malzblumig, full-bodied, darkly fierily and brightly. Meal recommendation: Steak, Haxen and Schaeuferla."

Keskmist kasvu lihtne pudel, sildil vana gravüür, kujutades tünnseppi. Valge vaht täidab pool klaasi, püsides üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt pruunakas merevaik. Aroom on hapukas-magusakas, karameljas ja linnaseline.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on leivane ja pähkline. Lõppmaitse mõrkjas-hapukas olek meenutab kodust kalja. Järelmaitse vürtsika-hapukas-mõrkjas pähkline segu on meeldiv, kuid ausalt öeldes üsna keskpärane.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkja-vürtsika buketiga lihtne vaskne lauaõlu. Seakoodi kõrvale paslik kannuke.
----------------
pilt isetehtud

Monday, June 8, 2015

Metsjeesuse lunastus

Metsjeesuse lunastus (Munga, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,9 %vol. Liigimääratlus: Belgian strong pale ale.

Tootjainfo: "Koostis: vesi, odralinnased, Nelson Sauvin humal, kommisuhkur, Saccharomyces Cerevisiae"

Lihtne väike pudel, lõõskavpäikeselisel sildil jessuke ise :) Erkvalge sõrmepaksune vahukiht kohiseb kiirelt kaduvikku. Õlle värvus - uduselt tumekollane. Aroom on õilsalt magus-hapukas ja vürtsikas, meenutades tripel ja saison-tüüpi õllede segu.

Esmamekk on keskmise kehaga ja surtsakalt magusakas-hapukas. Keskmaitse hapukas sädelus ajab väsinud mehe selja sirgu ja toob tunnustava naeratuse näole - oi poisid, mis "Belgian strong pale ale" - see on ju saison triple!  Ehk on mingi teie poolt soovimatu elukas seda rüübet muutmas, kuid tulemus on oivaline! Lõppmaitse valgete viinamarjade, litši ja punaste tikrite segu käivitab suus mahlaka kose, mis ei taha kuidagi lõppeda. Järelmekk oma vürtsika kuninglikkusega paneb heakskiitvalt kulme kergitama ja omaette pomisema: "Kui suudate, siis tehke seda veel ja siis veel. Ja et oleks kohe palju!"

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI rüübe, mille mahlast ja kirgast värskust ei jõua kohe mitte ära kiita! Triple saison on selle asja nimi, mida iganes te ka algselt teha tahtsite ... kuid tulemus on (kogemata?) lihtsalt fantastiline!

------------
pilt isetehtud