Tuesday, June 30, 2020

Black Blood - Bourbon BA


Black Blood - Bourbon BA (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,3 %vol. Ratebeer tunneb selle 11,5 %vol versiooni, öeldes stiilimääratluseks "Stout - Imperial Flavored". Untappd ütleb samuti 11,5%, liigimääratluseks: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 4,53 punkti.

Toojainfo: "A special version of Black Blood aged in Bourbon barrels"

Väike lihtne pudel, hõbedane Siler-seeriale omane silt ja tume vahakaelus annavad märku väärikusest. Sentimeetrine sünge pruunakaspunane kaob kiirelt kirmeks. Õlle värvus- absoluutmust.

Aroom. No mis te arvate. No ka vana Gambrinus nüüd ruigab mõnust nagu sigakass või jaa? Imp-stoudi röstisus, burboonivaadi vaniljene magusus, peedi vaevuhoomatav kodune ümarus. see lõhn garanteerib mõtte kandumise kuhugi soojadesse mälestustesse.

Esmamekk. Magus. Kohvi--vanilje-iiriskomm. Viigimarja-peedi-liköör. Klaasike, mida pakutakse parimale seltskonnale, kes oskavad ja tahavad maitseid matsutada.

Keskmaitse. Veidi soolakas šokolaad. Viigimarja šokolaad. Soolakas vanilješokolaad peedipovidloga.

Lõppmaitse. Kohviliköör tankisaabastes. Rummikokteil täisvarustuses. Välitingimustes kohustuslik energiakontsentraat, millest saadud laksuga võib rahulikultveel kaks tundi kõndida peale seda, kui olid arvanud et enam ei jaksa.

Järelmekk. Peedilagritsa tarrend. Peediburboon. Peedišokolaad. Saraisk kui hea asi see peet ikka on!

MMEEGGAA. Selles joogis peituva energiaga saaks pisema laevatehase käima panna ning töölissööklas mehise pajatäie suppi keeta. Ainult et - seda pudelit on paras ette võtta kolme-nelja peale. Neetult ja nurjatult hea kraam, millele tahaks väga nii umbes kolme-nelja aasta pärast külla minna!
---
pilt isetehtud

Raisk, kes sae käima jättis (taaskülastus)


Raisk, kes sae käima jättis (Tark Bakter, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,8 %vol. Liigimääratlus: double IPA

Tootjainfo: "Citra DH DIPA"

Tegemist pole omaette kirjeldusega, vaid aastataguse kirjelduse pihta tehtud võrdlusega.

Vahtu on nüüd u neli korda rohkem, kuid püsivusega on asi veidi kehvem. Värvus on laiaks laastus sama, kuid joogis leidub ohtralt teralist hõljumit. Aroomis on toonast siirupist magusat vähemaks jäänud ning selle asemele tekkinud pohlast hapukat tooni.

Ka maitse on palju paremaks loksunud - toonane pärmine magusus on asendunud karamellise-marjase täidlusega. Tõsi küll, klassikalise IPA rolli täidab ta veelgi vähem kui toona, kuid joogina omaette on selle väärtus kõvasti tõusnud.

Hea näide sellest, kuid toorevõitu IPA'st saab ligi aastase ooteaja järel väga nauditav jook, mille jõulisi liikumisi maitsemaastikult saab mööda suud tükk aega mõnuga taga ajada.
---
pilt isetehtud

Severus (taaskülastus)


Severus (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,4 %vol. Ratebeeril liigimääratlus: "IPA - Sour / Wild", hinnang 59 punkti. Untappd ütleb: "IPA - American" ja 3,63

Tootjainfo: ""BRETT IPA"
Nelja erineva humalaga mõru-magus-hapu puuviljapomm.
IBU 50"

Tegemist pole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega neli aastat tagasi tehtud kirjelduse pihta. Kollakat vahtu on kolm korda rohkem, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus on muutunud punakamaks. Aroom on muutnud magusamaks ja rohkem kuivatatud heledaid puuvilju meenutav, üldpilt on vägagi belgialik.

Maitsepilt on huvitaval moel muutnud kõvasti mõrkjamaks kui peegeldab eelmine kirjeldus. Jah, puuviljaseid-marmelaadiseid magusaid noot on siin ka, kuid üldine väsinu puidune mõrkjus laiutab üle kohu maitsepildi. Samas on aga väga mõnusalt alles jäänud ka vürtsikas pool ja üldipilt on igatahes positiivne. 

Neli aastat tagasi toodetud brett-IPA'st on saanud veidi väsinud, kuid igati maitsmisvääriline belgiapärane IPA, mille puuviljased-vürtsikad noodid ei jäta kahtlustki kasutatud pärmi väärikast päritolust.
---
pilt isetehtud

Monday, June 29, 2020

Põrguline (10,5%)


Põrguline (Pööningu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Liigimääratlus: baltic imperial porter.

Tootjainfo: "IBU 26"

Varasemad kirjeldused: 9,9% siin ja 10,0% siin.

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Mustjaspruun vaht täidab ligi pool klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - vähese tumepunase helgiga must. Aroom on raske ja täidlane, ploomine ja šokolaadine ning leivane, hapukas ja magus.

Esmamekk - leivavein šokolaadirosinatega. Magus ja mõrkjas-hapukas, pisut veniv ja aeglane.

Keskmaitse - leivakreem kakaolikööriga. Sellel kraamil on peaagu et oht libastuda metsikusse magususse, kuid röstine mõrkjus hoiab teda tagasi. 

Lõppmaitse -  kaneelised rukkiküpsised. Pähklite ja šokolaadivaabaga. Šokolaadivaaba all on aga tilgake ploomipovidlot.

Järelmekk. Melass ja maltoosa. Suhkur ja leivakalja kontsentraat. Röstitud kontsentraat.

Väga raske kehaga, õlija tekstuuriga, magus-mõrkjas-hapukas-magus-hapukas-mõrkajs-magusa buketiga ÜBERtaseme rüübe. Väga täidlane, väga maitsetihe, võrreldes eelmiste versioonidega veidi lihtsamalt joodab. Väga hästi teostatud imperial baltic porter, samas pole tal ühtegi kihelema-panevat konksu küljes, mis eristaks teda teistest samal tasemel tehtud tegelastest.
---
pilt isetehtud

Mäeotsa puhketalu


Mäeotsa puhketalu (Juhus, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Ei RB ega UT ei tunne veel seda jooki.

Tootjainfo: "Vesi, odra- ja nisulinnased, tšillihelbed, humal, pärm"

Väike lihtne pudel, sildil maamajake. Valge hõre vaht täidab pool klaasi, kuid kaob kiirelt ja jäljetult. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on hapukas ja omamoodi koduselt pärmine, meenutades käärivat saiatainast.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja magus. Keskmaitse on magus-hapukas, pärmine ja soojalt vürtsikas. Lõppmaitse nihkub mõrkjas-hapusse kanti, meenutades lapsepõlves "ravumina" pakutud pärmisegu. Järelmekk kaldub juba veidi läägesse magususse, kuid õnneks on tal omapärane käärimis-terav vürtsikas kõrvalnoot, mis muudab maitsepildi veidi huvitavaks.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magus-vürtsika buketiga keskpärase koduõlle taoline rüübe. 
---
pilt isetehtud

Live Tiny


Live Tiny (Tanker, Eesti) pdl 0,44 l. alc 2,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „Low / No Alcohol Beer - Pale“ ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - Session / India Session Ale" ja 3,65 punkti

Tootjainfo: "Tiny, moderately hoppy and light refreshing brew.
IBU 30"

Keskmist kasvu purk, sildil suur käsi ja tibatilluke purk. Erkvalge pöidlajämedune hõre vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - hämuselt valkjaskollane. Aroom on omanäolisel hapukas-mõrkjas, segades kokku naadilehed, toorevõitu tikrid ja hapukurgivedeliku.

Esmamekk on kerge kehaga ja üsna mõru. Keskmaitse on hapukas, mõrkjas ja vesine. Lõppmaitse - õrn magusakas linnaseline vine käib üle keele, aga domineerib tasakaalust välja murumõru. Järelmaitse ajal jõuavad maitsenurgad enam-vähem kenasti juba kokku ja moodustavad küll vesisevõitu, kuid siiski täiesti arusaadava session IPA.

Vesise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kiuivapoolse paletiga, mõru-hapukas-mõru-magusakas-mõru-vürtsika buketiga OK taseme rüübe. Kui keegi suudaks valmis teha sellise maitsetaseme 0-alc IPA, siis hüüaks hurraaaaa! Praegune jook aga ... nojah, nagu tootja ise ütleb: "micro IPA" ja sellena lihtsalt OK
---
pilt isetehtud

Saturday, June 27, 2020

Black Blood Tawny Port BA


Black Blood Tawny Port BA (Pühaste, Eesti) prk 0,5 l. alc 11,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 4,29 punkti.

Tootjainfo: "A special version of Black Blood aged in Port barrels."

Panen siia ka viite algversioonile.

Pühaste keldrist ostetud purk, tehniline sildike. Mustjaspruun vähene vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - lootusetult must. 

Aroom. Mõõõõõõõõnuuuuuuuus! Mitmekihiline. Portveini magus puuviljasus kõige pinnal - olemas! Peedi spetsiifiline magusus - olemas! Imp.stoudi enda magus raske röstisus - väga olemas!

Esmamekk. Kreeps!!!! Soolane! SOOLANE, saate aru! Metalne, raske, soolane, röstine, kummaline, kütkestav.

Keskmaitse. Ohsaaaaaa KUI VEIDER! Soolane peet!! Soolane peet, mille viilakale on kallatud šokolaadilikööri!

Lõppmaitse. Soolakaramell. Vänge lagritsane soolakaramell. Lagritsaliköör???

Järelmekk. Jahe võdin jookseb mööda selga kuumas suveõhtus. See on midagi KRIMINAALSELT ERISTUVAT!  Korralik pürjel lööks selle eest risti ja kommenteeriks Delfis surnuks!

FRIIGIKAAAS! Juhmistavalt eriline, INTERGALAKTILISELT valet jalga astuv, kuus kuupsülda nihestunud!!!
---
pilt isetehtud

Vaarika Mõdu


Vaarika Mõdu (Pühaste, Eesti) prk 0,5 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Mead - Melomel / Fruited" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Mead - Melomel" ja hinnang 3,58

Tootjainfot pole leida.

Pühaste keldrist ostetud purk, tehniline sildike. Sõrmepaksune roosakas vahukiht kaob kiirelt. Joogi värvus - kirkalt kuldpunane. Aroom on magusakas-hapukas, limonaadi ja mullinätsu meenutav.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja hapu. Keskmaitse omandab vaarikaseemnete mõrkjamat-kuivemat nooti. Lõppmaitses ilmneb mõdudele omane veidi taruvaiku meenutav mõrkjas-magus segu. Järelmekk on kuiv ja ebamääraselt marjane, samapalju on see vaarikas kui nt võiks olla ka punane sõstar.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja väga kuiva paletiga, hapu-mõrkjas-magusakas-hapu buketiga OK taseme rüübe. Mõduna täiesti arvestatav, kuid lihtne tegija. Vaarikajoogina jääb ausalt öeldes nõrgaks, mingi "üldmarjasus" siin küll on, kuid pimetestis tonksaks ilmselt kuhugi punasõstra-pohla-aroonia suunda.
---
pilt isetehtud

Pearu IPA (taaskülastus)


Pearu IPA (Hopster, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: IPA ja hinnang 42 punkti. Untappd ütleb: "IPA - American" ja 3,42 punkti

Tootjainfo: "Pearu oli riukalik ja keerulise iseloomuga taluperemees, nagu meie õlugi, mis on karakterilt kärtsakalt mõrkjas samas mõnusalt troopiline ning kergelt karamelline. Toidusoovitus: Pane mind proovile vürtsikate aasia roogade või hapukapsastega. Olen valmis!
IBU 40"

Tegu pole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega 6 aastase taguse kogemusega. Tõsi, see pole nüüd sama õlu, mis on nii kaua laagerdunud, vaid uus keet, mille BB kuupäevani on veel ligi kuu aega.

Vahtu on kolm korda rohkem kui toona ja ka püsivus on sellel parem. Õlle värvus on kraadi võrra punasemaks muutunud.

Aroom - oo see lõhnab kordades paremini kui toona, toonasest kustutuskummi hõngust pole jälgegi, selle asemel on magus, karameljas ja ürdine ning kergelt vaigune segu.

Ka maitsepilt on muutunud puhtamaks ja mõrkjamaks ning vürtsikamaks. Alguses pigem humalase amber eilina mõjuv jook võtab aegamisi mõrkjamad-vaigusemad tuurid üles ja lõpuks õhkab keel päris korraliku vürtsika ja karamelliseerunud vaigu järele.

Karamellisema otsa IPA'de hea esindaja. Tõsi küll, humalahulludele on siin igavavõitu, kuid nö lauaõllena on see igati viisakas tegelane.
---
pilt isetehtud

Thursday, June 25, 2020

Faulty Basil (taaskülastus)


Faulty Basil (Anderson's, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Flavored - Other", hinnang 48 punkti. Untappd ütleb: "Farmhouse Ale - Saison" ja 3,52 punkti.

Tootjainfo: "Värske basiiliku ja puuviljaste humalatega vürtsitatud värskendav hele õlu."

Tegemist pole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega neli aastat tagasi tehtud kirjelduse pihta.

Vahtu on enam kui kaks korda rohkem, värvus on märgatavalt punakamaks muutunud. Ka aroom on huvitaval kombelt "punasemaks" muutunud - kui toona oli lõhnapilt värske ja rohelise basiiliku oma, siis nüüd oleks pigem tegu nagu närtsinud punase basiilikuga. 

Ka maitse on liikunud samasugust teed - lopsaka rohelise lehekuhila asemel on nüüd närvunud-koltunud, kuid ikkagi aromaatne üldine ürdisus, huvitava lisatoonina on tekkinud ka kohvilik nüanss. Samas on aga rohkem esile pääsenud tõeliselt hea ja stiilipuhas saison ise, mille üle vanal Gambrinusel kui saisonisõbral on jällegi teistmoodi hea meel.

Nelja-aastane ootamine ei saa basiilikule kuidagi hästi mõjuda, see on ju siililegi selge. Kuid joogina omaette jääb see kraam ikkagi väga nauditavaks, veidi tavapärasest ürdisemaks kvaliteet-saisoniks.
---
pilt isetehtud

Knight Ryeder (taaskülastus)


Knight Ryeder (Anderson's, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - Rye", hinnang 77 puntki. Untappd ütleb: "Rye Beer" ja 3,67 punkti.

Tootjainfo: "Humalane hele õlu rukkilinnastega. Laagerdunud tammelaastudel." Tegemist pole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega viis aastat tagasi tehtud kirjelduse pihta.

Vahtu on seekord umbes kolm korda rohkem ning see on ka püsivam. Värvus - sama sädelevpunane. Aroom on taandunud üsna tuhmiks ja veidi seebiseks karamelliks, toonane vürtsikas säde on kadunud.

Maitse - jällegi on kadunud vürtsikas erksus, kuid kreegine ja leivane pehmus on võimendunud. Kui toona rääkisin kreegivienist, siis nüüd on see pigem kreegipovidlo, mida on määritud pehme koduse peenleiva peale.

Viis aastat järelküpsemist on sellest rukkieilist teinud tõelise desserdi, mida sobiks pakkuda portveini asemel toiukorra lõpetamiseks.
---
pilt isetehtud

Phat Fil (taaskülastus)


Phat Fil (Anderson's, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Black / Brown / Cascadian Dark", hinnang 88 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Black / Cascadian Dark Ale" ja 3,57 punkti.

Tootjainfo: "Humalane tume õlu Amarillio, Simcoe ja Wakatu humalatega."

Tegemist pole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega neli aastat tagasi tehtud kirjelduse pihta. Vaht on tooni võrra tumedam  ja kaks korda õhem. Värvus - ja mis üllatav - ka aroom on täpselt sama. Lõhnapilv on intensiivne, hapukas ja röstine nagu poleks aega vahepeal mööda läinudki. 

Maitse on aga siiski nihkunud. kui toona kirjutasin "jäädes siiski IPA'de maailma, mitte kaldudes stoutlusesse", siis nüüd on tegu pigem kuiva ja humalase stoudiga. Meeldiva, hapukas-mõrkjas, tugevalt röstise stoudiga.

Neli aastat on teinud oma töö ning mustast IPAst on saanud omanäoline stout. Väga maitseküllane, veidi ebatraditsiooniline, kuid ülimeeldiv kuiv stout.
---
pilt isetehtud

Wednesday, June 24, 2020

Trickle Rick! (taaskülastus)


Trickle Rick! (Anderson's, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double IPA", ninnag 68 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Triple" ja 3,85 punkti

Tootjainfo: "Single hop triple IPA
A triple IPA with generous amount of Simcoe hops.
IBU 111"

Tegemist pole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega kolm aastat vana kirjedluse pihta.

Vahtu on üsna täpselt sama palju kui oli toona ja ka püsib sama kaua. Värvus on huvitaval kombel toonasest pruunakast toonivõrra punakamaks muutunud. 

Aroom. Oooojaaaaaa. See aroom on veelgi paremaks muutunud! Siit on kadunud tookordne kassipissine noot ja asemele on toonase ananassikompoti asemele tekkinud terve täisküpse ananass koos mõnuse seedrivaiguse lisandiga.

Maitse - hurmaa, ananass ja aprikoos on kõik täiesti kenasti olemas, ainult et huvitaval kombel on mõrkjale humalapõhjale lisandunud tuhane kõrval-efekt, mida toona üldse tunda polnud. 

MEGA! Algne ülevõlline mõruduse laadung on loomulikult kolme aastaga taandunud, kuid ta jääb siiski muljetavaldavale tasemele. Megahea mõrkjama otsa odravein loksub nüüd klaasis ja paneb pehmelt naeratades tugitoolis nurruma.
---
pilt isetehtud

Black Oak (2020)


Black Oak 2020 (Hopalaa, Läti) prk 0,44 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Milk / Sweet" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Milk / Sweet" ja 3,84 punkti

Tootjainfo: "MALTS: Maris Otter Pale Chocolate Roasted Barley Special K Black Malt; HOPS: Magnum Fuggles; MISC: Oak Chips Lactose Vanilla Bean; YEAST: Irish Ale
IBU - 26"

Keskmist kasvu purk, söekarva sildil söekarva vaevunähtavad tükid - disain on üsna õnnetu. Pruun vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib mõnda aega. Õlle värvus - must. 

Aroom on kreemine ja pehme, nii vanille kui laktoos on mõlemad kenasti tunda ning koos röstga moodustavad üsna šokolaadise-desserdilaadse lõhnapildi. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus. Magus ja mõrkjas ning ka veidi röstiselt hapukas, kuid peamiselt siiski magus.

Keskmaitse muutub kreemiselt pehmeks ja nihkub hapumasse kanti. Huvitaval kombel saab šokolaadist nüüd kamašokolaad, kuid selles määratluses pole kopkatki vihjet odavusele. Ei, see on hea ja mõnus ja lapsepõlvelik.

Lõppmaitse kandub kuhugi ploomisesse kanti. Huvitav, kas kellelgi on pähe tulnud teha maiusena ploomi kamašokolaadis?

Järelmekk on üsna veiniselt või isegi likööriselt ploomihapu ja samal ajal röstimõrkjas ... ning nüüd ehk hakkab vaikselt sisse tulema ka tamme enda tuhmi puidust tooni.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-vürtsikas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga ÜBERTASEME rüübe. Magusama otsa piimastoutide suurepärane esindaja ... no ehk suti isegi liiga magus, aga seda desserdilikum ja omamoodi mõnusamgi.
---
pilt isetehtud

White Walter (taaskülastus)


White Walter (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeril liigimääratlus: "Wheat Ale" ja hinnang 66 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Belgian" ja 3,57 punkti

Tootjainfo: "Belgia tüüpi nisu IPA, millesse lisatud ohtralt Cascade, Simcoe ja Citra humalaid.
IBU 45"

Tegu pole omaette kirjledusega, vaid võrdlusega neli aastat tagasi tehtud esmakirjelduse pihta.

Vahtu ... jubepalju vahtu. Ülekarbo väljendus küll õnneks ainult vahus, õlle värvus oli samamoodi kuldne nagu toona. Aroom - kogu toonane kargus on kadunud, alles on jäänud vaid belgiapärane puuviljane-karamelline magusus ning veidi apelsinikoore mõrkjust. 

Maitse - laias laastus sama jutt. IPA'st pole enam juttugi, kuid suurepärane belgiapärane eil koos vähese apelsinikoorese, koriandrise ja puiduse mõrkjusega. Suutunde ja sisemise soojuse järgi ütleks, et see jook on kohe mitu-setu kraadi kangemaks käinud, kuigi see ei saa väga võimalik olla.

Kokkuvõtvalt - neli aastat riiulil seismist on belgiapärasest IPA'st teinud lihtsalt hea kangevõitu belgia kuldse eili. Kui oleks pudelit ennem mehemoodi jahutanud, poleks ilmselt ka karbo nii võimsalt pudelist välja roninud.
---
pilt isetehtud

Monday, June 22, 2020

Russian Imperial Stout


Russian Imperial Stout (Lille, Eesti) pdl 0,33 l. alc 11,0 %vol.

Tootjainfo: "IBU 86"

Väike lihtne pudel, sildil lõunaslaavilik lilleornament. Mustjaspruun vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõõdukalt. Vaht - must mis must. 

Aroom - mmm - lausa lihalikult rammus, kergelt soolakas, hapukas, röstine ja rukkileivane. No kohe raskelt ja nätskelt rukkileivane, selline vanakooli borodino-leiva moodi, kus veidi ka koriandriseemneid sees.

Esmamekk - ooo, polegi nafta, ehkki raskepoolne ja magus-hapukas. Keskmaitse muutub juba raskemaks ja magusamaks, melassi, meevaha, taruvaigu ja koriandriseemnete seguseks. Lõppmaitse on matsakas ja laiutav, mõrkjas-magus ja soe nagu vene ahi. Järelmekk muutub ehk veidi ülemäära magusaks, ehkki hapukas-mõru foon üritab asju stabiliseerida, aga ploomisiirupilik ja röstine suhkrulaadung surub ülejäänud toone maha.

Raske, koguni väga raske kehaga; mõõdukalt karboniseerunud ja siirupja paletiga, magus-hapukas-magus-mõrkjas-magus-hapukas-MAGUSA buketiga Übertaseme rüübe. Jah, väga hea imp-stout, aga magusus ajab kergelt selja judisema.
---
pilt isetehtud

Sourbit Triple Fruited


Sourbit Triple Fruited (Hopalaa, Läti) prk 0,44 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer - Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Fruited" ja 3,84 punkti

Tootjainfo: "Sour ale with raspberries, blueberries, cranberries, sea salt, lactose and vanilla bean
IBU - 9"

Keskmist kasvu purk, sildil lillakas-punane marmor. Roosakas sentimeetrine vaht kaob kiirelt ja jäljetult. Õlle värvus - ebamääraselt tuhmpunane. Aroom - sama ebamääraselt segumarjane. 

Esmamekk on lahedalt ja kilkavalt hapu ja magusakas, marjane ja moosiveene. Keskmaitses tuleb rohkem esilem marjaseemnete mõrkjust, kuigi see jääb ikkagi vaid taustaks magusakas-hapule kompotile. Lõppmaitses mõrkjam pool tugevneb ning muutub veidi keelt parkivaks. Järelmekk on jälle magus-hapult marjasegune, kuigi siin tuleb metsmustikas päris selgelt esile ja ka vaarikale saab näpu peale panna.

Keskmisest veidi kergema kehaga, alakarboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapu-magusakas-hapu-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapu buketiga Väga hea tasandi rüübe. Veidi liiga palju asju on siia kokku kuhjatud, kuid kokkuvõttes on see hapu marjakompott siiski omamoodi lahe ja meeldeääv.
---
pilt isetehtud


Mother Gose


Mother Gose (Brewski, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 3,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Gose - Flavored" ja hinnang 50 punkti. Untappd ütleb: "Sour - Fruited Gose" ja 3,57 punkti.

Tootjainfo: "Tart, juicy mango, lime and habanero craziness with a salty edge and a little lactose. Lots of attitude, less buzz.
How many versions can we make with fruit? Many! Since our first beer ever, fruited beer has conquered tastebuds male and female, old and young, national and foreign. Fruits off to you mates, here is a gose with mango and chili!"

Nääpsuke purk, sildil hällõuviinlikult koledaks võõbatud näoga isend. Mangokollane sentimeetrine vahukiht kaob hetkega. Õlle värvus - mudruselt mangomehune. Aroom - ojaaaaa - see on VÄGA küps mango ning selle taga on ka õrn soolane kuivus.

Esmamekk on nurrumapanevalt mangone, mahlane ja magus ... ja siis hakkab ka tšilli sama lahedalt ennast üles kruvima. Keskmaitse - tšillimango! Jestas kui lahe kombo, peaks lausa sellist puuviljasalatit proovima või lihtsalt tšillihelvestega mangot või nt tšilli-mango marinaadis krevette grillima ... ooi kuidas lööb kulinaarsed tšakrad pulseerima.

Lõppmaitse hakkab muutuma hapumaks, laimilikuks ja tšilli kõrvale hakkab kerkima ka soolast ... ning kurgimarinaadist tunnetust. Huvitav, kas mango-tšilli marinaadis kurk võiks ka hea maitsta? Järelmekk - uhhhhhh - siin võtab tšilli võimust, ehkki mango jääb ikka selgelt ja mõnusalt kaasa rääkima.

MEGA-TŠILLI-MEGA-MANGO! Ohsapoissjapühadevägi! See on lausa meistriteos, kuidas on pandud need kaks maitset lahjas joogis niimoodi kokku kõlama, et kohe vaata ja imesta ja kutsu naabridki osa saama! Kahjuks jääks siin joogis gose oodatud soolakas pool vähe nõrgaks, muidu kilkaks juba kosmost appi ja hoiaks kogu partii endale.

---

pilt isetehtud

Sunday, June 21, 2020

Õdus õhtu


Õdus õhtu (Pööningu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,4 %vol. Liigimääratlus: "imperial stout"

Tootjainfo: "Viis linnast ja viis USA humalat, lisaks röstitud kakaouba ja vaniljekreem
IBU 54"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Sõrmepaksune tume kollakaspruun vahukiht on kiire kaduma. Õlle värvus - vähese sügavpunase helgiga must. Aroom on raskelt leivane, linnaseline, rosinane, õrna suitsuse puudutusega šokolaadine.

Esmamekk on raske kehaga, mõru-magus ja tajutavalt alkoholine.  Keskmaitse alkoholi teravus peitub šokolaadise pehmuse taha, röstine ja tuhane puudutus muudavad suutunnetuse kuivemaks. Lõppmaitse on hapukas, kõrbemise äärel ohtlikult balansseeriv, robustne ja rohmakas, kolakas ja kohmakas. Järelmekk on hapukas-mõrkjas, kõrbenud melassi ja tumedate viinamarjade kõrbemise äärele jõudnud viinamarjadžemmi kumulatiivne.

Rämeraske kehaga, vähekarboniseerunud ja tavotja paletiga, mõru-magus-hapukas-mõru-vürtsikas-hapukas-mõru buketiga OK taseme rüübe. Tegemise kuupäevaks on märgitud 28.12.2019, kuid see pool aastat on veidi väheseks jäänud järelküpsemiseks. Võimalik et järgmise poole aastaga lihvuksid siit ülemäärased konarused maha ja kogu kraam muutuks nauditavamaks, kuid hetkel on mulje kui noorest ja kasvatamata kutsikast, kes ei tea kuidas oma käppade ja lõugade jõudu taltsutada.
---
pilt isetehtud

Red Mango Down


Red Mango Down (Lehe, Eesti) prk 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri stiilimääratlus: "Gose - Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Fruited Gose" ja 3,38 punkti

Tootjainfo: "We got the red Mango down, we got the red Mango down. Chilli is flaked and Mango is pureed. Roger that. Over and out.
IBU 15"

Väike purk, militaarse hõnguga sildikujundus. Kollaka varjundiga vaht täidab pool klaasist, kuid kaob ruttu. Õlle värvus - hämuselt kollane. 

Aroom on huvitavalt kahekihiline - magus puuviljane põhi ja krõpsakalt vürtikas tšilline vine selle kohal. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-hapukas, aegamisi ka veidi tšilliga tutvustav. Keskmaitses hakkab esile tulema asjakohane soolane (mitte soolakas, vaid ikka kohe korralikult soolane) maitsekomponent ning tšilli kogub aegamisi tuure üles. 

Lõppmaitse - jaaa, soola on siin ikka päris korralikult, ja tšilli annab sellel vunki juurde. Nagu ikka soolaste toitude-jookide puhul, nii hakkab keel tajuma vaikselt sellist metallist mõrkjas-haput survet, mis ei tulene kindlasti selle õlle enda põhitegijatest.

Järelmekk värvub lõbusalt magusamaks ja puuviljasemaks, mahendades selle läbi tublisti tšilliõhetust. Kas seda magusat mehust tahku nüüd just mangoks oskaks pidada, pole kindel, sest muud maitsed lihvivad selle üsna tagasihoidlikuks, aga komplektina kokku on pilt lahe ikkagi.

Keskmisest veidi raskema kehaga, vähekarboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-hapukas-vürtsikas-soolane-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-vürtsika buketiga LAHE ÜLEVÕLLIKAS! Vaat seda põhja tahaks nüüd kohe eraldi proovida, et kas soolasus oli selles tõesti juba algselt nii mõnusalt julge või kasvas sellest alles tšilli toetusel nii kõva tegija? Igatahes on tulemus lahe ja meeldejääv ja muljetavaldav - praeguses järjest paremaks ja kirjumaks muutuvas õlleilmas on see VÄGA kõva sõna!
---
pilt isetehtud

Vic Secret Dew


Vic Secret Dew (Hopalaa, Läti) prk 0,44 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - American / APA" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Pale Ale - American" ja 3,72 punkti

Tootjainfo: "Massively hopped DDH APA with Galaxy, Citra, VIC SECRET
IBU - 30"

Keskmist kasvu purk, sildil roosakas-lilla mullistus. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib päris kaua. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on mõnusalt karge - tsitruseliste, vaigu ja muru segune. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukamaks, veriapelsinide ja roosa greibi taoliseks. Lõppmaitse on jällegi mõrkjam, raudrohu ja ja kanarbiku segune. Järelmekk on kuiv, keelekülgi veidi kribiv, mõru ja hapukas, greibi ja apelsinikoore tugevate nootidega.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA hea rüübe. Kuiv ja samas mahlane - üsna ideaalne APA, kui arusaamatult hägune välimus kõrvale jätta.
---
pilt isetehtud

Friday, June 19, 2020

Tšill õhtu


Tšill õhtu (Pööningu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,1 %vol. Liigimääratlus: "imperial stout"

Tootjainfo: "NB! Toode võib sisaldada vähesel määral tšillit :)
IBU 73"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Hallikas-pruun sõrmepaksune vaht pol püsiv. Õlle värvus - must. Aroomis kolmiklahendus tuha, tšilli ja mõrušokolaadi vahel.

Esmamekk on raskepoolne magus, veniv ja tšilline. Keskmaitse muutub ploomiseks, hapukaks, ploomipovidlo ja haputaignaleiva seguseks, tšilline sära võimendub, aga liikudes pidi imeilusat kooskõla õlle magus-hapu põhitooniga.

Lõppmaitse. Mõmmm. Tšillimõmm. Rosinatšilli. Ploomitšilli. Tšillišokolaad. 

Järelmekk. Oikuimõnus. Tšillipalavik lööb põsed õhetama. Tšilliruma ja tšillisamba, tangost rääkimata. Laseks või labajalavalssi, kui viitsiks end sellest imelisest keelekõrvetajast eemale vedada.

MEGA! TŠILLIMEGA. Imelises maitsetasakaalus olev tšillimaius. Jahmagus, jahmõru, jahhapu, jahtšilli. Neljakordne JAH! Pakkuda magustoidu asemel neile, kes on tuleneelajate suguvõsaga lähisuguluses.
---
pilt isetehtud

Tropical


Tropical (Hopalaa, Läti) prk 0,44 l. alc 7,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang 66 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,74 punkti

Tootjainfo: "Malts: Pale, Wheat, Munich, Crystal. Hops: Chinook, Amarillo, Citra, Mosaic. Misc. Lactose. Yeast: London Ale III
IBU - 65"

Keskmist kasvu purk, sildil punakas-lillakad raadiolained :) Tihe valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom - jäätisekokteil apelsinide ja greibiga.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja jämedalt ning pehmelt mõru-magus. Keskmaitse lükkab mõlemad maitsepedaalid pidemeni keele sisse, see on MAGUS ja MÕRU! Jämemagus ja jämemõru ... noh umbes nagu kahe sumomaadleja kokkusaamine. 

Lõppmaitses sigineb nende kahe müraka vahele ühuke hapukas kohtunik, kes üritab kahte kolli lahku lükata, et järgmist raundi välja saaks kuulutada. Järelmekk kaldub magusa kasuks, kuid kättemaksuks võtab mõru pool sisse kirbevõitu humalahammustuse poosi ja saavutab kenasti viigi.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, MAGUS-MÕRU-hapukas-MAGUS-MÕRU-vürtsikas-kirbe-MAGUSa buketiga Ülevõllikas. Hormoonide peal humala-jäätisekokteil
---
pilt isetehtud

Strawberry Pie


Strawberry Pie (Brewski, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 4,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Berliner Weisse - Flavored" ja hinnang 94 punkti. Untappd ütleb: "Sour - Fruited Berliner Weisse" ja 3,9 punkti.

Tootjainfo: "Berliner Weisse with LOADS of real strawberry, raspberry and lemon, with a hint of biscuity vanilla. Contains lactose.
If you are rating this beer, you need to rate this beer in the category it is and for the alcohol it has. If you are comparing this to any other beer with any other alcohol. You are NOT giving this beer the LOVE it deserves. Think about that for a while and enjoy your beer! We are very glad you found it!"

Nääpsuke purk, sildil halvasti joonistatud koogilõik. Roosakas vaht täidab pool klaasist kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - poriselt punakas. Aroomis on räme vanilje üledoos. Noh umbes nii nagu kerkiks selles klaasist välja kolmemeetrine kiirgav sammas vaniljet. Ja laktoosi selle samba pinnal. Ja siis väike maasikas selle samba tipus.

Esmamekk on kerge kehaga ja ootamatult julgelt happeline, no ikka kohe hapu-hapu, endisest vaniljepehmusest pole jälgegi. Keskmaitse muutub veidi leebemaks, vaniljemõru kõrvetab keelekülgi, samas kui laktoosipehmus rullib end keset keelt nagu kass päikeselaigus. Lõppmaitse on mõrkjas-magus, kirbevõitu vaniljemägine, maasika pehme magusus piilub arglikult nurga tagant. Järelmekk on mõrkjas-kibekas-hapukas.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapu-mõru-hapu-magusakas-kirbe-hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkja buketiga VEIDER rüübe. Kui niimoodi maitseks maasikatort, jääks ta joomata. Mitte ei saa aru, miks siia selline rümakas kogus vanilli sisse on topitud.
---
pilt isetehtud

Tuesday, June 16, 2020

NC3V1QP


NC3V1QP (Humaliste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol.

Tootjainfo: "Quad
IBU 30"

Väike lihtne pudel, ülitehniline sildi aseaine. Sentimeetrine erkvalge vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom - hele kommisuhkur koos vähese atsetoonise puudutusega. Või noh - selline ülemäära küpse melon, mis on juba kääriv ja pehme, mille söömise eest sinu nina hoiatab "ära tee seda", aga suu tahaks kasvõi ühte ampsu ikkagi :)

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus. Keskmaitse on magus ning karamelline, kommisuhkrune ning atsetoonise vinega. Lõppmaitses hakkab alkohol veidi kõrvetama, nelgi ja kaneeli tuhm vürtsine kokteil tuimestab samas keelekülgi. Järelmekk on mõrkjas-magus, pisukese brändise kõrval-liiniga, alkoholine ja kuivapoolne

Keskmisest raskema kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja kuivavõitu buketiga, magus-mõrkjas-vürtsikas-magusa buketiga keskpärane rüübe. Quadrupli ülemise korruse ülevaid-puuviljaseid noote siit noodistikust ei leia, pigem "belgian strong golden ale" odavama otsa alkoholisust ja atsetoonivõbelust. Lohutuseks olgu öeldud, et ka belgia enda kodadel ei õnnestu vähemalt pooltel juhtudel seda stiili hästi teha.
---
pilt isetehtud

Archangel


Archangel (Naparbier, Hispaania) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratus: "Sour / Wild Beer" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Other" ja 3,47 punkti

Tootjainfo: "Naparbier'i "Barrels" seeria õlu - veinivaatides laagerdunud, tuntavalt viinamarjane, pigem veidi happeline sour"

Väike lihtne pudel, sildil midagi kosmilist ... vist .. või siis mitte? Vahtu sisuliselt ei tekigi, rääkimata siis püsimisest. Õlle värvus - kirkalt, aga ebamääraselt kuldpruun. 

Aroom ... eee ... viinamarjamahl? Veidi käärinud punaste viinamarjade mahl? Noh ja veeeeeidikese punaste viinamarjade äädikat.

Esmamekk on keskmise kehaga ja sädelevalt happeliselt magusakas-hapu. Selline kirkalt ja ilusalt hapu, mis lääb lõõrid ja tšakrad ja uksed-aknda valla.

Keskmaitse muutub pisut kuivemaks, viinamarjakestade laadselt pisut keelekülgi parkivamaks. Sutike balsamicot jookseb ja kuskilt keele ja nina vahel läbi nagu bussile kiirustav koolipoiss kimab autode vahelt signaalitamisest hoolimata.

Lõppmaitse omandab viinamarjaväätide puise tuhmi parkivuse ja muutub samas ka magusamaks, päikeseküpsete punaste viinamarjade elavaks-sulniks näidiseks.

Järelmekk on hapu, kuiv ja parkiv ... ja samas päikeseloojangusoe ning pikema jutuõhtu-sulnilt-sumisev. Seda klaasikest muidugi näppude vahel veeretada ei maksa, muidu kaob selle sisemus sinu sisse ära nii, et ei pane isegi tähele.

Keskmisest veidi raskema kehaga, null-karboniseeringuga ja kuivapoolse paletiga, magusakas-hapu-mõrkjas-hapu-magusakas-hapu buketiga ÜBERtaseme rüübe! Lustlik ja kuiv veinilaadne jook, mille ehk ainumas miinus on täiesti lame ja mullitu suutunnetus.
---
pilt isetehtud

Mosaic


Mosaic (Hopalaa, Läti) prk 0,5 l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - American / APA" ja hinnang 41 punkti. Untappd ütleb: "Pale Ale - American" ja 3,65 punkti

Tootjainfo: "Malts: Pale, Munich. Hops: Magnum, Simcoe, Citre, Mosaic. Yeast: London fog
IBU - 45"

Keskmist kasvu purk, rohelisel sildil ohtralt kaleidoskoopilisi kolmnurki. Kollaka varjundiga vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus: hämuselt-mudruselt, peaaegu poriselt kollane. Aroom - magus-mõrkjas ja troopiline, apelsinide, kumkvaatide ja greibi segune

Esmamekk on keskmisest veidi raskeme kehaga ja mõrkjas-magusakas, kergelt kirbe-kibeka varjundiga. Keskmaitse muutub ümaramaks ja mehusemaks, pirnikompoti ja greibimahla seguseks. Lõppmaitse on magus, kuid üsna aktiivse humalase krõbelusega keelekülgedele. Järelmekis kisub üles vürtsikas-mõrud toonig ning asub juba üsna kirbelt humalakeeli hammustama.

Keskmisest raskema kehaga, mõrkjas-magusakas-kirbe-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkja-kirbe buketiga vastuoluline rüübe. Joogina omaette ütleks ehk isegi väikese tähega "überi" selle tasemeks, sest tegu mõrkjas-mahlase humalapommikesega. Aga liigimääratluse osas on mehed (teadlikult?) raginal võssa pannud. Session NEIPA on selle asja nimi, mitte APA!
---
pilt isetehtud

Monday, June 15, 2020

Sourbit Pina Colada


Sourbit Pina Colada (Hopalaa, Läti) prk 0,5 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Flavored - Fruit" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Fruited" ja 3,66 punkti

Tootjainfo: "Sour ale with pineapple. coconuts, lactose and vanilla bean
IBU - 9"

Keskmist kasvu purk, sildil kollakaspunane ebamäärane helgus. Sentimeetrine valge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - hämuselt tuhmkollane. 

Aroom on aplausi-väärivalt mahlane, hapukas-magusakas, puuviljane. Jah ananassikonservi vedelikku on siin tõepoolest. Aga kus on kookos?

Esmamekk on hapu ja magus, mõlemat nagu veidi liiga palju, aga kokku jube nunnu ja kolmemõõtmeliselt mahlane. Keskmaitse muutub mõrkjamaks, vanilje tuleb päris selgelt esile, samuti ka laktoosi pehme paitus.

Lõppmaitse - mühhhhhisevalt mahhhhhhlane, kohhhhhhisevalt värskendav. Noh teate küll, nagu kõik need magedad telereklaamid, mis lubavad kommidest mahlaseid kosetäisi puuviljaelamusi ... unustage need kommid! Tõelist mahlamerd saab õllest! :D

Järelmekk. Pikantselt mõrkjas vanill. Elegantselt siidine mahlasus. Koketselt õrn kookoserammusus. 

MEGA! MEGAMAHLANE. MEGAMUHEVÄRSKENDAV! See on karjumistvääriline nagu omal ajal Mynthoni reklaamis: SOURBIT! Kuramuse muhe värk! Jah, õllega pole selle kraamil isegi kilomeetri kauguselt torkides mitte mingit sugulust. Aga joogina omaette - no taevane arm, kellele siis ei meeldiks magus-hapu troopiline segumahl?
---
pilt isetehtud

NC2V2DP


NC2V2DP (Humaliste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol.

Tootjainfo: "Dubbel
IBU 26"

Väike lihtne pudel, ülitehniline sildi aseaine. Sõrmepaksune kollakas-pruunakas vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt ja sügavalt kastanipunane. 

Aroom on esmalt väga kenasti stiilipuhas - tume kommisuhkur koos viigimarjadega (kallima otsa dubbelite tunnus), seejärel ilmub aga pistilluke kõrvalekalle - kõrbenud leiva õrnalt suitsune vine. Aga kordan - see hälve on õhkõrn.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-hapukas, rosina-viigimarja kompoti laadne. Keskmaitse on karamelline ja hapukas, mahlane ja väga asjakohane. Lõppmaitses ilmneb lõhnast tuntud kõrvetatud leiva kõrvaltoon ja pisike kohvine laineke. Järelmekk aga nihkub tagasi absoluutselt puhtasse klassikalisse dubbelisse - magus, karamelline ja kuivatatud puuviljade küllane.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-hapukas-magus-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusaka buketiga Übertaseme rüübe! Belgia enda dubbelid jagunevad laias laastus kaheks: odavama otsa (väikese tärpentinise kirbusega) ja kallima-kvaliteetsema otsa omad (kuivatatud tumedate puuviljade küllane). See siin on üsna puhtalt selle teise, parema otsa pihta saadud tabamus. Küllllll oleks tore, kui eesti ametlike õllede hulka mõni selline ka ilmuks.
---
pilt isetehtud

Kus suitsu, seal tuld


Kus suitsu, seal tuld (Juhus, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Flavored - Chili / Peppers". Untappd ütleb "Chilli / Chile Beer" ja 2,84

Tootjainfo: "See õlu on valmistatud püisuitsu-linnastest ja vürtsitatud tšilli helvestega. Mõnus terava maitsega õlu
Odralinnased, tšillihelbed, humal, pärm"

Väike lihtne pudel, mustal sildil läbi klaasi kumav lõke. Valge vaht vupsab pudelist, täidab pool klaasi kuid kaob kiirel kohinal. Õlle värvus - kirkalt täiskuldne. Aroom on magusakas ja suitsune, vähemalt lõhnas pole tšillit küll tunda. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga, magusakas ... ja hetke pärast juba päris aktiivselt tšillitav. Keskmaitse jätkba magusal ja nüüd juba saiapärmisel lainel, tšilli kogub kenasti tuure. Lõpmaitse lisab ülemäärasele magusala põhjale veidi mõrkjamat kihikest, kuid see jääb tšilli varju. Järelmekk mängiks vist justkui nagu ehk ka hapukama noodiga, kuid magus-vürtsikas peajoon jääb läbivalt võimsamaiks tegelaseks.

Keskmisest suti kergema kehaga, alakarboniseerunud paletiga, magus-vürtsikas-magus-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magus-vürtsika buketiga Ülevõllikas. Kuna vanale Gambrinusele tšilli meeldib, siis on asi selles mõttes korras, normaalsema kodaniku jaoks läheb asi aga karmiks kätte. Läilavõitu magus ja pärmine põhi (mis pahatihti selle koja tunnusjooneks on) jääb õnneks suitsu ja tšilli taha varju.
---
pilt isetehtud

Sunday, June 14, 2020

Icelandic Winter Ale


Icelandic Winter Ale (Einstök, Island). pdl 0,5 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Flavored - Other", hinnang 87 punkti. Untappd ütleb "Winter Ale" ja 3,55 punkti

Tootjainfo: "In Iceland, winter is not something we fear, it is something we embrace. Especially when it signals the return of our extremely-limited Winter Ale, ready to be shared around a plentiful table or a roaring fire. Brewed with hand-cut and cured spruce tips along with smoked Icelandic barley, this is the perfect brew to complement your sagas of conquest and survival"

Keskmist kasvu pudel, pruulikoja tüüpsilt seekord jõulukarva punane ja tuttmütsiga. Tumekollane vahukiht täidba tiba üle poole klaasist ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt kirsipunane. 

Aroom. Oi. Aga ongi ju jõulud! Jaanipäeva-jõulud! Mõnusalt magusakas-vürtsikas segu piparkoogist, glögist ja Tiina kommidest :)

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus ning veidi kõrbenult mõrkjas. Keskmaitses heidavad kuuseokkad oma pehmed käed ümber keele ja kallistavad seda magus-mõrkjalt. 

Lõppmaitse jätkab sama rulluv-pehmelt, kuid lisab siia ka jõhvika-glögist hapukust ja sutikese vürtsikat kreemlikööri, mis lööb seest soojaks. Järelmaitse jääb unistavalt lakke vaatama, mõeldes suvesooja tuppa ahjukuma ja küünlavõbina, tiliseva-heliseva meeleolu ja kuuselõhna.

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud ja siidise paletiga, magus-mõrkjas-magusakas-hapukas-vaigune-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga VÄGA HEA TASEME rüübe! Veel üks õllestiil, kuhu sisse kuusevõrsed oivaliselt sobivad - ma tean vähemalt ühte pruulikoda Eestis, kes võiks selle asja kloonida võtta! 
---
pilt isetehtud

Lible2 (Teder, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,9 %vol. Liigimääratlus: rauchbier

Tootjainfo: "Linnased: IREKS Smoked Malt, Mela Red Alder, Crystal Dark, Carahell. Humalad: Hallertau Tradition, Northern Brewer. Pärm: Diamond lager
IBU 21"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt ka seekord tumedates toonides. Kuna pruulmeister on ise otsustanud selle õlle nimetada Lible2, siis olgu siin ka viide algversioonile.

Sõrmepaksune kollane vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - vähese vinega kuldpunane. Aroom on mõnusalt suitsune ning otse loomulikult teeb aju ära selle kohustusliku vingerpussi - niipea kui sa tunned mingis söögi- või joogikraamis suitsulõhna, nii hakkab aju sinuga rääkima sinkidest ja vorstidest või juustudest. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga, hapukas-magusakas ja suitsune. Keskmaitse muutub kõvasti magusamaks, kergelt lausa siirupiseks, täpsemalt pähklisiirupiks, ehkki pohlane hapukus üritab seda tasakaalustada. Lõppmaitse on raskepoolne, mõrkjas-magus, puidune ja kanarbikune, meenutades suitsuses katusealuses kuivanud raskeid aromaatseid ürdikimpe. Järelmekk on magus, nätske ja hapukas ... huvitav, kas kreeke suitsutatakse samamoodi nagu ploome?

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, hapukas-magus-mõrkjas-magusa-hapukas-mõrkjas-magusa buketiga Übertaseme rüübe. Nätskem, raskem ja kõvasti muljetavaldavam oma poolteist kraadi lahjemast eellasest.
---
pilt isetehtud

Suvi


Suvi (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liifimääratlus: "Pale Ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Pale Ale - New England" ja hinnang 3,87 punkti.

Tootjainfo: "Easygoing bright summer ale with a complex blend of citrus, tropical fruit and cedar notes from Sabro, Citra ja Vic Secret hops.
IBU 35"

Väike purk, sildil heinateole rakendatud sebra. Valge vaht täidab üle poole klaasist kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - piimjalt ja uduselt kollane. Aroom on troopiline ja vaigune, meenutades kõige rohkem värskelt lahti lõigatud mandariine. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas-magus ning mahlane. Keskmaitse nihkub suti mõrkjamasse kanti ja lsiab apelsinilikku hapukust. Lõppmaitses lisandub vaigust magusat ja kuivapoolselt nooti. Järelmekk on taas hapukam ja mahlasem ja kõige lõpuk ka tsipa vürtsika puudutusega.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Lihtne ja kerge, mahlane ja lahe - no tõepoolest üks sabaga lupsu lööv klaasike suvist ja mahlast helgust siin klaasikeses.
---
pilt isetehtud

Saturday, June 13, 2020

Dr Banghard


Dr Banghard (Reketye, Ungari) prk 0,33 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Imperial Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Porter - Imperial / Double" ja 4,13 punkti

Tootjainfo: "Imperial salted caramel peanut butter milk porter."

Väike purk, sildil kummikinnast kätte tõmbav kiilas meesmeedik. Sõrmepaksune kollakaspruun vahukiht on mõõdukalt püsiv. 

Aroom. Ohhhh sa püha püss ja maapähkel! No niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ehedat maapähklilõhna pole vana Gambrinuse nina veel õllest tundnud! See on fenomenaalne!! Ja kusjuures täiesti selgelt just see soolakas ehe ja õige maapähklivõie, mitte see Nutella nimele magus plöks.

Esmamekk on ... hmmm ... nojah, raske, aga mitte nii raske kui 11% juures ootaks. Hapukas-soolakas noot sööb selle esmase magusa taju õhemaks ja muudab ühtlasi ka huvitavamaks.

Keskmaitse - ojaaaaaaa, see ON päris maapähkel, ilmselt siiski mitte essents, vaid see õige asi. Alkohol võimendab seda küll essentsiliku külluseni, kuid see, et lõhn nüüd juba aegamööda vaibub, näitab et tegu on päris asjaga. 

Lõppmaitse - šokolaadilik ja metalne. Justkui oleks keegi teinud soolase maapähklivõide täidisega šokolaadikomme ja hoidnud neid plekk-karbis.

Järelmekk - mamammaammaaaaapähkel! Ilus, suur ja soolakas. Jubekolemõnus!!

MEGA või suisa KOSMILINE! Sellist võimast ja ehedat maapähklielamust pole varem õllest kohanud ning seab ootused uuele kõrgusele järgmiste analoogsete katsetust puhul. Paid kohalikud pruulmeistrid, võtke see asi järgi teha!
---
pilt isetehtud

Cloud #2


Cloud #2 (Hopalaa, Läti) prk 0,5 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Milkshake" ja 3,93 punkti

Tootjainfo: "Milkshake DIPA with domination of Galaxy hops
IBU - 37"

Keskmist kasvu purk, sildil sinakas-lillakad lained. Kollakas vaht täidab pool klaasist, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - hämuselt-mudruselt kollane. Aroom on magus ja troopiline, mangu ja ananassi segumahla taoline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas ning veidi humalakirbe. Keskmaitses sakutab kirbe humalahammustus keelt päris korralikult, ehkki laktoosilik pai üritab seda leevendada. Lõppmaitse muutub magus-hapuks segumahlaks või siegi -mehuks, kus lisaks mangole on ka kõrvitsat ning peotäis rose-pipart. Järelmekk on veidi mudrune ja kirbevõitu, piprane ja magus. 

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-kirbe-magus-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-kirbe-magusa buketiga VÄGA hea taseme rüübe. On see nüüd "milkshake" või siis ikkagi laktoosiga NEIPA`. Külmaks ei jäta ta igatahes ning endale küsiva pilguga otsa vaatama paneb samuti.
---
pilt isetehtud

Mosaiik


Mosaiik (Humaliste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,3 %vol. Ei RB ega UT ei tunne seda tootjat, jooki veelgi vähem.

Tootjainfo: "Session IPA
Linnased; pale Ale, Maris Otter, Cara Ruby. Humalad: Mosaic
IBU 43"

Väike lihtne pudel, lihtne helekollane sildikujundus. Kollaka varjundiga vaht täidab ligi pool klaasi ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kuldpruun merevaik. Aroom on magusakas-mõrkjas, kergelt roostelõhnane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja korralikult mõrkjas, vähese hapu kõrvaltooniga. Keskmaitse muutub hapukamaks ja leivasemaks, täpsemalt veidi kõrbenud leivakoorikut meenutavaks. Lõppmaitse on kuiv, raua- ja roostetaolise krobedusega. Järelmekis tuleb esile veidi karamelsemat magusat, kuigi kuiv rabaveene roostemekk jääb peamiseks.

Keskmise kehaga, üle keskmise karboga ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-hapuka buketiga HEA taseme rüübe. Õigem määratlus oleks küll "red hoppy ale" või siis "vienna IPA", kuiv-karm suutunnetus muudab tajutava alkoholitaseme palju kõrgemaks kui see tegelikkuses on.
---
pilt isetehtud

Friday, June 12, 2020

Must Kuld Costa Rica


Must Kuld Costa Rica (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,8 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Flavored", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Porter - Other" ja 3,73 punkti

Tootjainfo: "A smooth porter brewed with a natural processed bourbon coffee from Puente Tarrazú in Costa Rica, and milk sugar."

Väike lihtne pudel, sildil ilusad ja selged kujundid - kohvioad, kohvikann jms. Palun, jätkake ka edasi arusaadavate siltide lainel, Põhjala rahvas!

Sõrmepaksune kohvipruun vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - vähese mustjaspunase helgiga must. 

Aroooooom. Koooooooohv! Kaugelekaikuv kohv. Kõrvupaitav ja ninakallistav, ülesäratav ja silmipilgutav. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja hapukas ning kohvine. Keskmaitse on magusakam, šokolaadisem, veidi kreemisem, kuid jätkuvalt kohvi-kohvine. Noh ja siis ka kohvikreemine.

Lõppmaitse - hapukas kohvikreek. Kohvikallistus ja kohvimullistus. Mõõdukalt magusakas ja parajalt mõrkjas. Siidine ja otsekohene.

Järelmekk. Kohvivürtsid. Kaneel, vürtspipar ja veidi muskaati. Kakao. Mõrušokolaad. Ja mõistagi kohvi!

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud ja siidise paletiga, hapukas-kohvine-magusakas-kohvine-mõrkjas-vürtsikas-kohvise buketiga Megatasandi rüübe. Ülimalt hea kohviporter, värske ja kohvisõpru rõõmustav. Oleks ta mõned kraadid tummisem olnud, siis laulaks tõsisemat hosiannat, aga ka see jook siin klaasis on väärt soovitamist ja lihtsalt nauditav.
---
pilt isetehtud

Kokkutulek


Kokkutulek (Tedre, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,3 %vol. Liigimääratlus: american IPA

Tootjianfo: "Linnased: Simpson Best Pale, Dextrine, kaerahelbed. Humalad: Columbus, Mosaic, Cascade, Citra, Simcoe. Pärm: Safale US-05
IBU 59"

Väike lihtne pudel, koja tüüpsilt rohelisel põhjal. Erkvalge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib ülikaua. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on magusakas, ananassi ja apelsini vahepealne.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub hapukamaks ja ka veidi mõrkjamaks. Lõppmaitses hapu element tugevneb, meenutades ületalve peetud jõhvikaid. Järelmekk liigub tagasi mõrkjamasse külge, kuid see on selline üsna leebeke. Kõõõige lõpus tärkab keelepäral aga meeldiv vürtsikas õhetus, mis muudab senise lihtsa maitsepildi veidi nauditavamaks.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Hea taseme rüübe. Lihtsapoolne IPAke, mis täidab miinimumnõuded ära, aga ei sunni kuidagi eriliselt kiitma.
---
pilt isetehtud

Equinox Dew


Equinox Dew (Hopalaa, Läti) prk 0,44 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - American / APA" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Pale Ale - American" ja 3,68 punkti

Tootjainfo: "Massively hopped DDH APA with Galaxy, Citra, Equanot, Galaxy
IBU - 30"

Keskmist kasvu purk, sildil õllereklaamilik kollane mullistus. Erkvalge vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib päris kaua. Õlle värvus - tiheda peene hõljumiga kollane. Aroom on mõrkjalt ja karmilt humalane, vaigune ja okkaline, sinna taha jääb iseloomulik kirbe kassipissine foon.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas, suisa kibekas. Keskmaitse muutub õige pisut magusamaks, aga põhitegijaks jääb ikka karm ja kirbe mõrkjus. Lõppmaitse annab aimu hapumatest pohladest. Järelmekk on mõru ja karm, vürtsikas ja kergelt kibe.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-kibekas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-kibeka buketiga Ülevõllikas. Üks APA ei peaks olema nii kirbelt mõru, see jook on tasakaalust väljas, kuid samas siiski omamoodi nauditav
---
pilt isetehtud

Monday, June 8, 2020

Polyphemus (Heaven Hill Bourbon BA)


Polyphemus (Heaven Hill Bourbon BA) (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 4,06 punkti.

Tootjainfo: "Brewed together with Seven Island Brewery from Corfu, Greece. Inspired by the Greek Portokalopita dessert, we brewed this beer using seven different malts, tangerine, cinnamon and milk sugar and aged in bourbon barrels."

Väike lihtne pudel, sildikujundus võrreldes selle õlle baasversiooniga nö negatiivis. Sõrmepaksune  tumepruun vahukiht taandub kirmeks ja jääv siis püsima. Õlle värvus - muidugimõistamust. 

Aroom. Ohhhh. See võtab nüüd natuke aega. Magus ja maalähedane. Vürtsikas ja magus. Kaneel ja laktoos. Nelgid ja koriander. Rumm ja karamell. Nelkidega pikitud ja rummis leotatud kumkvaat!

Esmamekk. Raske ja magus. Rummine ja magus. Mõru ja magus. Vürtsikas ja magus. 

Keskmaitse. Krööööösus. Suhkrurikas. Rummirikas. Kõrvetatud rosinate rikas. Sa raisk kui mahukas ja ruumiline ja aeganõudev.

Lõppmaitse. Müüüüüratu. Ehks siis magus ja üüüüüratu. Rummis leotatud ja kaneelis veeretatud vürts--kumkvaat. 

Järelmekk. JeeeesusjaJoosepjaMaria. See klaas peaks omaenda sisu raskuse all lössi vajuma, nõrguma nagu kell. Seedripuust sokid. Rummikangast lõuendile röstkookosega maalitud mandlikuhjatis.

MÜÜÜÜÜÜRATU ja tonn-tummine. Õnneks pole seda mitte kuskilt ka saada. Sest müüma peaks seda kraami teelusikaga nagu omal ajal kalamaksaõli manustati. Ainult et erinevalt toonasest kogemusest seisaks patsiendid pikas looklevas rivis, oodates oma doosi.
----
pilt isetehtud

Hopalaa! Cloud #3


Hopalaa! Cloud #3 (Hopalaa, Läti) prk 0,5 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Milkshake" ja 3,9 punkti

Tootjainfo: "Milkshake DIPA with domination of Huell Melon hops
IBU - 37"

Keskmist kasvu purk, sildil puna-roosa-lilla lainestik. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on magus ja kreemine, pehme ja puuviljane.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-mõrkjas, keeleotsal humalakõrvetusega krõgelev. Keskmaitse muutub mõrkjamaks ja hapukamaks, kuigi pehme, sametine ja mehune magus foon jääb ikkagi põhitooniks. Lõppmaitse on vaniljemõru ja veidi kuivem, muutes senise magususe vähem-dominantseks. Järelmekk jätkabki kahetaktilisena - mõru ja magus, kuivapoolne ja kreemine ühekorraga, humalakirvendus vürtsika säraga.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magus-mõrkjas-vürtsikas-magus-hapukas-mõrkjas-magus-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe. Milkshake IPA ja NEIPA ristand, kindlasti mitte ükskõikseks jättev nähtus.
---
pilt isetehtud

Naeratus ootamatust suunast


Naeratus ootamatust suunast (Munga, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Mead - Melomel / Fruited" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Mead - Melomel" ja hinnang pole samuti veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Tsitruse ja piparmündi mõdu"

Väike lihtne pudel, sildil ulbivad pilvedes sidruniloomad :) Sentimeetrine vahukiht kaob kiirel ja valjul kohinal. Joogi värvus - kirkalt valkjaskuldne. 

Aroom on esmalt veidi medikamentoosne, kuid seda vaid sekundi murdosaks. Seejärel ilmuvad nina ette sirges reas kolm üsna selget eraldi lõhna - mõdu enda hapukas meevaha, sidruni askorbiinhapu ja piparmündi värskus.

Esmamekk on keskmisest suts kergema kehaga ja hapu, meevaha meela ja nätske jäljega. Keskmaitse kuulub jäägitult piparmündile, kaldudes mentooli ja eukalüpti poole. Lõppmaitse muutub magusamaks, kuid see on selline c-vitamiini kollase maguskihi magus :) Järelmekk on kuiv, hapu ja sidrunikoorelikult mõru.

Kergepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja kõrbekuiva paletiga, hapu-piparmündine-hapu-magusakas-hapu-mõrkja buketiga Lõbus Friigikas. Kui naturaalsed mõdud on tuttavad, siis oled poolenisti ette valmistunud selleks kuivaks ja samas mahlaseks sidrunilaksuks. See lihtsalt PEAB olema tervislik, kuna pole kahtlustki, et jood vedelat c-vitamiini.
---
pilt isetehtud

Sunday, June 7, 2020

Black Oak (2020-)


Black Oak (2020-) (Hopalaa, Läti) prk 0,44 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Milk / Sweet" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Milk / Sweet" ja 3,85 punkti

Tootjainfo: "MALTS: Maris Otter, Pale Chocolate, Roasted Barley, Special K, Black Malt. HOPS: Magnum, Fuggles. MISC: Oak Chips, Lactose, Vanilla Bean. YEAST: Irish Ale
IBU - 26"

Keskmist kasvu purk, mustal sildil mustjashallid kuubikud. Pöidlapaksune kakaokarva vaht pole püsiv. Õlle värvus - must. Aroom on tugevalt röstine, mõrkjas-magus, šokolaadine ja kakaone.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magus, kohvimagus ja šokolaadimagus. Keskmaitses muudab laktoosi pehmus magusa veel jõulisemaks, lausa suhkruseks, vähese röstpähklise allnoodiga. Lõppmaitse annab korraks tunda veidi hapukamat-ploomisemat nooti, mis tasakaalustab muidu ülemääraseks kiskuvat magusust. Järelmekk on tummine segu röstpähklist, vaniljest, šokolaadist ja mandlitest. Kõige-kõige lõpus ilmub aga esile ka tammelaastude kuiv puidune element, mis toob senise siirupja üldmulje veidi paremasse parlanksi.

Raske kehaga, vähekarboniseerunud ja õlija paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-magus-mõrkjas-magusa buketiga Ülevõllikas. Tasakaalust väljas piimastout. Jah, ühest küljest üsna stiilipuhas, kuid ikkagi läilavõitu.
---
pilt isetehtud

Magnet


Magnet (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liifimääratlus: "IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - American" ja hinnang 3,87 punkti.

Tootjainfo: "A tropical fruit bomb brewed with Galaxy, Enigma ja Mosaic hops
IBU 40"

Väike purk, sildil teekannumees.Erkvalge vaht täidab ligi pool klaasist, püsides mõõdukalt ja haakudes samavõrra klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on magusalt ja troopiliselt kuldne, rõõmus ja päikesesoe.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse on suti hapukam, vähese humalakõrvetusega, troopiline, greibine ja mandariinine. Lõppmaitse on magus-mõrkjas, ananassi ja apelsini segune, mahlane ja värske. Järelmaitse siriseb vürtsikas-mõrkjalt magusa mandariinimahlase põhja peal.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusa-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Värske IPA on alati meeldiv, kuid mingit meeldejäämispotentsiaali siin pole. Lihtsalt hea ja värske IPA üks tükk.
---
pilt isetehtud

Madhouse


Madhouse (Mad Scientist, Ungari) prk 0,44 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / NEIPA" ja hinnang 77 punkti. Untappd ütleb "IPA - New England" ja 3,74 punkti

Tootjainfo: "Round bodied, but not heavy. Creamy, but not sweet. Full of juices, but dry in the finish."

Keskmist kasvu purk, sildil vilistav kuu :) Sõrmepaksune kollaka varjundiga vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - tuhmilt kollane. Aroom on esmalt ebamääraselt-segamahlaselt magusakas, selle taga aga ilmub väga hea vee puhas ja karge profiil koos vähese hapuka marjasusega

Esmamekk on keskmisest pisut raskema kehaga ja mõrkjas-magus ning tsitruseline. Keskmaitse muutub veidi hapukamaks ja humalakirbeks. Lõppmaitses domineerib mõrkjas, veidi ohakane humalakõrvetus, kuid selle taga on tunda pehmet ja jällegi ebamäärast magusat. Järelmekk on hapukas-magusakas, veidi vürtsikas, veidi kirbe humalakõrvetusega.

Keskmisest suts raskema kehaga, vähekarboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magus-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga Väga hea taseme rüübe. Tore ja tubli NEIPA, mõõduka humalahammustusega, korralikult mahlane ... aga samas ka ei midagi erilist.
---
pilt isetehtud

Saturday, June 6, 2020

Must Kuld Chilli & Chocolate


Must Kuld Chilli & Chocolate (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,8 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Flavored", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Porter - Other" ja 3,73 punkti

Tootjainfo: "A smooth porter brewed with milk sugar and aged on Belyzian chocolate and Orange Habanero chillis"

Väike lihtne pudel, sildil ... jeeee ... lõpuks ometi on Põhjala siltidel midagi arusaadavat! APLAUS STUUDIOSSE! Tšilli ja šokolaad! Päriselt! Ei olegi mingit ebamäärast viiru-vaaru mitte-meeldejäävat veiderdamist. Selged ja suured kujundid. Ilus!

Sõrmepaksune hallikaspruun vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - must. 

Aroom. Miskipärast on esimene emotsioon: kama. Seejärel - kamašokolaad. Siis leib ja šokolaad. Võibolla see  "Belyzian chocolate" lõhnabki niimoodi? Aga vaata tšillit lõhnas ei tunne.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-mõrkjas, šokolaadine ja üsna selgelt tšilline. Keskmaitses muutub šokolaad veidi tolmuseks ... noh teate nagu see šokolaad mis on veidi liiga kaua seisnu ning kattunud sellise valkja kirmega, aga sellele hakkab sekundeerima kohvi.

Lõppmaitse on magus-vürtsikas, kuid huvitaval kombel keha muutub õhukeseks. Kas see on jällegi selle tšilli poolt põhjustatud muudatus? Igatahes kohvi ja tšilli ja tilk ploomilikööri.

Järelmekk on magus-kohvine, piimakohvine, tšilliga maitsestatud magus piimakohvi koos killukese šokolaadiga. 

Keskmisest sutikese raskema kehaga, vähekarboniseerunud ja siidise paletiga, magus-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-vürtsikas-mõru-magus-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Omamoodi mänguline, mitmeti muutuv, veidi järelemõtlema panev kraam. Vürtsporterina ÜBER. Võrreldes teiste Musta kulla versioonidega aga veidi õhukesem ja mitte nii muljetavaldav.
--
pilt isetehtud

Fruitshake (Grapefruit)


Fruitshake (Grapefruit) (Hopalaa, Läti) prk 0,5 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Milkshake" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Milkshake" ja 3,84 punkti

Tootjainfo: "Malts. Pale, Wheat, Oats. Hops: Magnum, Azacca,Citra. Misc: Lactose, Grapefruit zest. Yeast: London Fog & London Hill
IBU - 34"

Keskmist kasvu purk, sildil punase greibi viilakas. Valge vaht täidab üle poole klaasistja püsib päris kenasti. Õlle värvus - mudruselt kollane. 

Aroom on kohe VÄGA-VÄGA greibine, mõrkjas-magusakas ja samas selline pehme, et no nina võiks siia klaasi jättagi!

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõru-magus (mitte mõrkjas-hapukas), mehune, mahlane, greibine ja sametine. 

Keskmaitse - oooojaaaa - no kui mingi asi väärib greibi-piimakokteili nime, siis see vedelik väärib seda kohe kindlasti. Suure rõhuga sõnal "greip" ja vähema rõhuga piimasel-pehmel poolel.

Lõppmaitse on mmmõru-magus, mõnusa hapuka mahlase fooniga. Jah, mõru võidab kõik muud toonid, kuid kuulge ... see on ju greip!

Järelmekk asub veidi humalakirvendusega keelepäral võbelema, muutes suutunnetus senisest armas-pehmest veidi kuivemaks kuid sedavõrra ka võimsamaks.

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunu ja sametise paletiga, mõru-magus-mõru-hapukas-mõru-magus-vürtsika-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERtaseme rüübe. Milkshake IPA'de vähelevinud alaliig jõuline esindaja, kus humala ja greibi vängemad pooled tasakaalsutavad muidu ehk liigseks kippuva magususe kenasti ära. Meeldejääv suutäis igatahes!
---
pilt isetehtud