Saturday, November 30, 2019

Quadrupel Oak Aged Batch #24


Quadrupel Oak Aged Batch #24 (La Trappe, Belgia) pdl 0,375 l. alc 11 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Quadrupel / Abt" ja hinnang 99 punkti. Untappd ütleb: "Belgian Quadrupel" ja 4,41 punkti.

TOotjainfo: "Batch 24 presents itself with the normal amber brown color of the Quadrupel and has a relatively fragile head. In the enter cherries do smell right away and the equation on with lots of sweet ripe fruit. Besides cherries hints of mango, banana and strawberry come upwards. Also the smells of almond and vanilla are recognizable as that of alcohol, caramelmout and oak wood. The palate is full to even bombastic, warming and challenging and is dominated by cherry. Then come the flavors of vanilla and caramel-sweet and ends in a dry tannin bitter alcoholic aftertaste. The ’cherry-touch’ fills the Quadrupel-taste fine, making clear this batch is clearly different from all previous 23 batches. This particular components make batch 24 to a must for the enthusiast. Its fine bouquet is best savoured when this batch is served at a temperature of 16-18 °C (61 – 64.5 °F). 
BATCH 24 was distributed as follows: 
Used barrels Kirsch-schnapps 85%
New Oak Medium Toast 10%
Acacia wood 5%"

Keskmist mõõtu pudel, traatkinnisega kork-kork. Vahtu sisuliselt ei tekigi. Õlle värvus - isuäratavalt ja soojalt ning kuidagi viskoosselt mõjuv soe punakas merevaigutoon.

Aroom. Sahhhhh ... see suisa vajutab su tugitoolis tagasi. See on joobnustav segu tammest ja pähklitest, viigimarjadest ja kuivatatud virsikutest, datlitest, vanadest maalidest, rohelise kupliga põrandalambist ja rahulikust õhtupoolikust, varbad soojades toasussides.

Esmamekk. See on ikka iga kord üllatav, kui quadrupli sametpehme ja täidlane aroom ei vajuta sama täidlase templiga keelele, aga see on belgia õlleköögi eripära. Magusalt ja puuviljaselt meelitav on see lonksualgus nii ehk naa.

Keskmaitse. Mandli ja kirsi üllatavalt meeldiv segu, mille peale ise ei tuleks, et neid kahte maitse kombineerida. Vana ja väärikas mungaordu on saanud aastasadu oma teadmisi ja oskusi lihvida ning seda on siin lonksus väga selgelt tunda.

Lõppmaitse. Kes Peetruse nimel on teile öelnud, et mungad ennast maistest rõõmudest eemal hoiavad? Või olgu, sõnastame selle küsimuse ümber niimoodi - see maitsekooslus ongi vist sündinud taevas ning mungad on vaid selle ingelliku sõnumi teostajad. 

Järelmekk. Oi vaniljeseid kreeke ja kuivatatud banaane! Istud sa nüüd niimoodi oma lemmiktugitoolis, klaasike ühes ja raamat teises käes, pilk on aga suunatud kuhugi kolme sajandi taha ja silmis peegeldumas küünlaleek. No kas pole mõnus, kurat küll?

MEGA! Hullutavalt mega, juhul kui sind laia õlleilma belgia nurgake meelitab. Quad on selle nukakese üks toekamaid tegijaid ning konreetse joogi puhul on munkadel õnnestunud valida uskumatult võluv vaatide komibnatsioon, viimaks selle niigi väärika vundamendi suisa monumentaalsesse kõrgusse.
---
pilt isetehtud

Zure van Tildonk - Kriek


Zure van Tildonk - Kriek (Hof ten Dormaal, Belgia) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer - Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb "Sour - Fruited" ja 3,78 punkti

Tootjainfo: "Our kriek is an original Belgian Farmhouse ale, brewed traditionally with real sour cherries and other ingredients from our family farm. This beer is spontaneously fermented from yeast on our homestead, and then aged for many months in oak barrels."

Väike lihtne pudel, sarjale omane silt seekord tume-pruunakas-punasel foonil. Sentimeetrine punakas vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - uduselt/tuhmilt tumepunane. Aroom meenutab värkseltpressitud magustamata kirsimahla ja kuumenenud puitu.

Esmamekk lükkab päevaväsimusest tuhmiks vajunud silmad lahti ja ütleb "vau" - see on mõnusalt ja ergult happeline ja kirsine, värkse ja karge. Keskmaitse muutub magusamaks, meenutade nüüd juba üleküpsenud mureleid ja kodust kirsiveini, pannes süljenäärmed tööle isegi keele all. Lõppmaitse toob korraks mängu mõrkjama, kirsikivise noodi. Järelmekk maheneb aga koduseks ilma suhkruta tehtud kirsikikompotiks, millele on veidi punaseid sõstraid lisatud.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, hapukas-magusaka-hapukas-mõrkjas-hapukas-magusaka buketiga Übertaseme rüübe. Väga meeldiv, koduse olekuga kirsikompott, millel boonuseks mõõdukas kraadike ka veel juures :)
---
pilt isetehtud

Rukkiruut


Rukkiruut (nanoPruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri stiilimääratlus "Specialty Grain-Rye/Roggenbier" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Rye Beer"ja 3,06 punkti


Tootjainfo: "Beer with a taste of toasted rye bread and caramel. Saturated, dry.
IBU 21"

Väike lihtne pudel, sildil ... kassanäe ... ongi rukkiruudud :) Vähene pruunikas vahukirme kaob kiirelt. Õlle värvus - vähese kirka punaka servahelgiga must. Aroom - üle suitsupunkti kõrvetatud leib.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse muutub veidikese kehakamaks ja hapukamaks, aga ühtlasi ka pärmiseks. Lõppmaitse meenutab miskipärast kõige rohkem leedupärast pekileiba, mis on veidi lõkkekuumust näinud. Järelmekk on hapukas ja pärmine ning õrnalt tuhane.

Kerge kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga OK taseme rüüpeke. Rukkiõlu või kraadiga rukkikali, aga tundub veidi kiirustades müüki lastuna - karbot pole eriti tekkinud ja pärm pole veel korralikult settinud.
---
pilt isetehtud

Thursday, November 28, 2019

Jõulutont


Jõulutont (nanoPruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,1 %vol. Ratebeeri stiilimääratlus "Flavored - Other" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Winter Ale"ja 3,57 punkti

Tootjainfo: "cinnamon,ginger,orange,vanilla"

Väike lihtne pudel, sildil lina all kolli mängiv kodanik. Sõrmepaksune hallikaspruun vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne punane. 

Aroom - piparkoogipauk. Nende vürtside kasutamisega on väga kerge üle võlli minna ning vähemalt hetkel on see lõhnapilt just säherdune ülevõlline.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-vürtsikas. Keskmaitses seguneb ingveri vürtsikas erksus ja nelgi tuim puidusus suhteliselt meeldivas kombos. Lõppmaitses tuleb esile melassilikku magusust ning asi hakkab juba piparkoogiks minema küll. Järelmekk üritab tabada pisut šokolaadiliköörilikku nooti, kuid nelgi ja kaneeli tuhm pitser surub selle üsna maatasa.

Raskepoolse paletiga, üle keskmise karboniseerunud paletiga, mõrkjas-vürtsikas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga huvitav rüübe. Piparkoogimaitseainete topsik on pruulmeistril veidi liiga lõdvalt käes olnud, tulemus on veidi ülekoormatud.
---
pilt isetehtud

Pride and Seek


Pride and Seek (Anderson's, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Gose - Flavored", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Gose - Fruited" ja 3,65 punkti

Tootjainfo: "Jõhvika, laimi ja õrna soolaga hapu õlu."

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt on seekord vikervärviline.

See pole omaette kirjeldus, vaid võrdlus vaadiversiooniga. Erkvalge on küll veidi kopsakam, kuid püsib samavõrra ja samas ei haaku klaasiseintele üldse. Õlle värvus on kirgas, mitte hämune. Aroom on selgelt laimine, mida purgiversiooni puhul tähele ei pannud. Maitse seevastu on üsna identselt sarnane varemkirjeldatuga, ehk vaid veidi vähem koriandrine.

Seega - pudeliversioon näeb välja ja lõhnab erinevalt, kuid maitse on suht.sarnane vaadiversiooniga.
---
pilt isetehtud 

Old Brewery Pale Ale


Old Brewery Pale Ale (Samuel Smith, UK) pdl 0,355 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bitter - Premium / Strong / ESB" ja hinnang 66 punkti. Untappd ütleb: "Pale Ale - English" ja 3,45 punkti

Tootjainfo: "Name changed from Old Brewery Pale Ale to Organic Pale Ale in 2011. Ingredients: Water, malted barley, yeast, hops. Brewed with well water (the original well at the Old Brewery, sunk in 1758, is still in use, with the hard well water being drawn from 85 feet underground); best barley malt, yeast and aromatic hops; fermented in ‘stone Yorkshire squares’ to create a full, rounded flavour and after-taste."

Proofilkirjadega pudel, vanamoeline sildikujundus. Kollakas sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt punakas merevaik. Aroom on magus-mõrkjas, meeldivalt karamelline ja pähklise kõrvaltooniga. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub veelgi magusamaks, suisa kõrvetatud suhkru sarnaseks. Lõppmaitse on hapukas, kergelt metalne, kuhugi vaskse patareimaitse kanti. Järelmekk nihkub tuhmimasse, kergelt mõrkjas-hapukasse nurka.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magusaka buketiga HEA taseme rüübe. Lihtne ja klassikalein briti eil ... aga huvvvvitav küll, miks ta nimetuseks on "pale ale"?
---
pilt isetehtud

Monday, November 25, 2019

Greek Fire


Greek Fire (Axiom, Tšehhi) prk 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Russian Imperial" ja hinnang 3,83 punkti

Tootjainfo: "As we were designing our core line, we quickly realized that we needed a monster. And this is it. Big, brash, pitch black, and in your face. But like all monsters, it has a soft spot. And that is dark chocolate!
IBU 60"

Väike purk, sildil jällegi üsna kehvalt joonistatud kreeka tule kasutamise pildike (no kunstnik on sellel sarjal ikka vilets mis vilets). Mustjaspruun vaht täidab 2/3 klaasist, muutudes aja jooksul küll heledamaks, kuid püsides väga kaua. Õlle värvus - üdini must!

Aroom ... nii võiks vist lõhnata magus asfalt? Tumedast magusast šokolaadist tehtud asfalt. Selline pika tee algusele kutsuv mustav tee, millele astudes algab seiklus.

Esmamekk on raske. No mihuke see asfalt siis ikka olla saab? Nojah, magus ja vaniljene on ta ju ka, aga peamiselt ikkagi raske ja rammus.

Keskmaitse muutub üllatavalt kergemaks, sest et vaata hapumaks. Kohe lausa jõhvikahapuks. Jõhvikas šokolaadis. Ei, šokolaadis olev jõhvikaliköör! Selline tajutavalt kange ja veidi pealetükkiv, kuid võluv ja kutsuv ja meelitaval rammus!

Lõppmaitse. Pähklipohlad. Pohlalagrits. Lagritsajõhvikas. Muljetavaldavalt sametine sulatis, mis libiseb mööda klaasi ja keelt ja katust nagu hilissügisene öö ... lõputu ja must ja võimalusi pakkuv. Kõikepeitev ja seeläbi kaunike.

Järelmekk. Pähklivahvlid. Teate need lopsakad brüsseli vahvlid, mille lohud kallatakse täis kõikvõimalikku magusat kraami ... mis juba näevad välja nii läilalt magusad, et proovidagi ei taha ... vaata sellel joogil pole MITTE MIDAGI seost tolle läilasusega, kuid Vahvel-Trühvel-Rühmel on ta ikkagi. Ja igasse rühmjasse rõmesse on kallatud mõrušokolaadi, mille koore all leidub tilgake murelilikööri koos lõhkiplaksatava jõhvikaga.

Raske kehaga, võhekarboniseerunud ja naftaliku paletiga, magus-mõrkjas-magus-vürtsikas-magus-mõrkjas-hapu buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Jah magus, kuid mitte häirivalt. Mõnusalt tasakaalus mõrušokolaadi ja hapujõhvikaga. 
---
pilt isetehtud

Foam Climb


Foam Climb (Axiom, Tšehhi) prk 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - American" ja hinnang 3,75 punkti

Tootjainfo: "This West Coast IPA is true to style. Crisp, but with massive bitterness and a fruity direction. Do not be fooled by its apparent lightness
IBU 50"

Väike purk, sildil surfimis-stseenike. Valge vaht täidab üle poole klaasist, püsib maru hästi ja haakub ka kenakese vahupitsina klaasiseintele. Õlle värvus - kirkelt helekuldne. Aroom on magusakas-mõrkjas, greibilikult/apelsiniselt mahlane ja karge. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse  muutub hapukamaks, meenutades mandariini või pigem klementiini, selline magusakas-mahlane ja veidi karamelline. Lõppmaitse võtab kuivema-mõrkjama oleku, vastates vägagi täpselt sellele, mida antud õllestiililt oodata. Järelmekk õhetab vürtsikalt, uhades üle keele pomelo värske mõrkjas-magusa lainega.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe! nn läänekaldaIPAde väga ja väga stiilipuhas näide ... ehkki jällegi stiilipuhtuse ja igavuse vahel on õhkõrne ja hägune piir :)
---
pilt isetehtud

Parabolica


Parabolica (Axiom, Tšehhi) prk 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Red" ja hinnang 3,7 punkti

Tootjainfo: "A red IPA with lemongrass and lime leaves for extra citrusy notes. Uncommon but friendly, it's as hoppy as it should be so you can drink it all night long"

Väike purk, sildil ... eee ... mingi halvasti joonistatud kurv? Kollakas vaht täidab pool klaasi ja püsib päris kenasti. Õlle värvus - kirkalt punakaskuldne. 

Aroom. Kas kafiirlaimi oled kunagi nuusutanud? Aga sidrunheina? Noh või vähemalt käinud mõnes hea "hiinakas" söömas? See on kagu-aasia köögi alustala, mõnusalt soe ja vürtsikas, pannes meeled tööle ja vere käima.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja korralikult mõrkjas, vähese vürtsika alatooniga ja maitsetihe. Keskmaitse jätkab samal mõrul, vaigusel ja isegi tõrvasel rajal, kuid sellega liitub meeldib magus raskus. Lõppmaitse paotab veidi hapukamat sahtlit, maitsevõimsus ronib skaalalt välja, tuletades meelde suisa pihlakakontsentraati. Järelmekk on magus-mõrkjas, vürtsikas ja nätske, palgisuuruselt sidrunheinane ja kapsalehe laiuselt kafiirlaimine. 

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõru-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga MEGAtasandi rüübe! Aasiapärane köök ja võimsama otsa IPA'd on taevas sõlmitud liit, maitseteadmiste kuldraamatu lehekülgede vääriline!
---
pilt isetehtud

Sunday, November 24, 2019

Tacticool


Tacticool (Axiom, Tšehhi) prk 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja hinnang 3,8 punkti

Tootjainfo: "The Axiom Double IPA is a true force of nature. Aggressive across the board, it checks all the boxes and is bitter, malty, with a lot of aromas and body complexity, while still giving you the kick of 8% ABV. Drink responsibly
IBU 100"

Väike purk, sildil jahiriides peremees ja koer. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib superkaua, haakudes ka kenakesti klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom - no täpselt see, mis sa ühest topelt-IPA'st ootad- vaigune, mõrkjas, aga samas kenasti magusa-mesise poolega tasakaalus, et kohe lust nuusutada!

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja intensiivselt mõrkjas-magus, ürdine ja vahane. Keskmaitse on mesilasvaha ja taruvaigu segune, vürtsikas ja mõnusalt agressiivne. 

Lõppmaitse muutub hapukamaks, lodjapuumarjade ja pihlakate ning kuusevaigu seguseks, seda tasakaalustab imeilusalt magus täidlane vahane pool. Järelmekk - raske, nätske, vaigune, tummine, toekas ... ja samas täpselt kõigile doppel-IPA kaanonitele vastav.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magus-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusa buketiga ÜBERtaseme rüübe! No justkui topeltIPAde õpikust maha viksitud peatükk. Jah, selliseid on ju maailmas tuhandeid, kuid iga kord kokku puutudes tekib kerge heldimus ikkagi
---
pilt isetehtud

Melipona


Melipona (Axiom, Tšehhi) prk 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Milk / Sweet" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Milk / Sweet" ja hinnang 3,6 punkti

Tootjainfo: "This milk stout has great aromas from vanilla beans. The intermarriage of soft roasted malts, sweetness and vanilla, makes this the perfect dessert
IBU 25"

Väike purk, pruunil sildil lendavad vanilliõie poole mesilased. Kollakaspruun vaht täidab üle poole klaasist ja püsib väga kaua ning haakub ülitiheda pitsilinikuna ja klaasiseintele. Õlle värvus - vähese punaka servahelgiga must. Aroom - meeldiv, ehkki tolmune piimašokolaad.

Esmamekk on keskmise kehaga ja kreemiselt magusakas. Keskmaitse on mõrkjas-magus, pehme koorese ja kreemja olekuga. Lõppmaitse sujub sumedalt nagu samet ise su kurgu poole, täites oma teekonna veidi hapuka ja leivase ning pähklise röstiga. Järelmekk on magus ja õrnalt kohvine, lohutav ja turvatunnet pakkuv.

Keskmisest veidi raskema kehaga. magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-magusaka buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Vaniljet on siin ausalt öeldes vähevõitu, muidu kiidaks veel rohkem, aga piimastoudina umbe hää kraam.
---
pilt isetehtud

Sour Station Raspberry


Sour Station Raspberry (Axiom, Tšehhi) prk 0,33 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Berliner Weisse - Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Berliner Weisse" ja hinnang 3,63 punkti

Tootjainfo: "Axiom’s Berliner Weisse is kettle soured by the Lactobacillus naturally living in the barley husks, and fermented with raspberries. Because we like raspberries. The fruity notes accompany the acidity of this wonderful beer style, in exemplary ways."

Väike purk, punakaspruunil sildil rongijaam ja jõehobused? Roosakas pöidlapaksune vahukiht püsib vägagi kenasti. Õlle värvus - hämuselt tuhm-punane. Aroomis leidub keefiri värskust ja vaarikate mahlasust.

Esmamekk on kerge, lausa vesisepoolse kehaga ja õrnalt hapukas. Keskmaitses lisandub veidi keha ja happelisust, see on rõõmus ja mahlane sõõm. Lõppmaitse toob kõrvale veidi jogurtilist pehmet magusat, kuid muutub samas ka vägagi kuivaks. Järelmekk on hapukas ja veidi vaarikaseemnete mõrkjas.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Täpselt see mida sa ühelt vaarikatega tehtud berliinerilt ootad ... ainult et ta on sama kombo esindaja nr .... oh kesse neid enam mäletab. Ehk siis - omaette hea tegu, kuid meelejäämispotentsiaali pole.
---
pilt isetehtud

Friday, November 22, 2019

See You Lator Alligator


See You Lator Alligator (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 8,6 %vol. Ratebeeri ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Bock - Doppelbock" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "We are honoured to brew beer with Aare Laanmets, the winner of Estonian Craft Brewers Association competition for hobbybrewers. He won the competition with his doppelbock and as a prize he had possibility to brew this beer at Tanker.
IBU 23"

Keskmist kasvu purk, sildil kahepealine alligaator. Mõnusaim mäng nii nimes kui sildil õllestiilile kohustusliku "-ator" lõpuga kahekordses vormis :) 

Kollane vaht täidab kolmandiku klaasist, kuid kaob kiirelt ja jäljetult. Õlle värvus - kirkalt tumepunane. Aroom on üldiselt bockile üsna iseloomulik, kuid liiga röstine ja tolmune. 

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas, röstine ja pähkline. Keskmaitse - puhas pähkline ja karamelline bockimekk, ehk vaid röstisem kui ta olema peaks, kuid vägagi aus ja väärikas kraam. Lõppmaitse omandab külmavõetud pihlakate hapukas-magusat nooti, veidi kohvist ja taaskord tolmust nüanssi, justkui mõluks tolmunud kohviküpsist. Järelmekk - magus-hapukas, kõrvetatud suhkru, kohvikaramelli, kuivatatud jõhvikate ja suitsuste ahjuõunte toonidega. 

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Tubli tegu selles mõttes, et eesti väiketoodetud õllede turul on bockidest alati armutu põud. Aga kuna vana Gambrinus teab, KUI hästi maitses see võiduõlu, mille baasilt on nüüd see versioon tehtud, siis pole kahjuks sama taset suudetud tabada.
---
pilt isetehtud

Zure Van Tildonk


Zure Van Tildonk (Hof ten Dormaal, Belgia) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour/Wild beer" ja hinnang 86 punkti. Untappd ütleb "Sour - Other" ja 3,76 punkti

Tootjainfo: "The traditional sour beer uses the wild yeast found around the farm. This gives the beer a soft, refreshing sour taste. After a year of aging on a barrel this beer is ready for consumption. Each batch of Zure van Tildonk is carefully aged in our cellars at the Engelburcht Monastery for several months prior to release."

Väike lihtne pudel, sarjale omane silt seekord tuhm-helerohelisel foonil. Olematu valge vahukirme. Õlle värvus - kuldne. 

Aroom ... oi see hele viinamarjane balsamico paneb naeratama! Süljenäärmed hakkavad mühinal tööle, vaim virgub ja maitsenäsakesed lähevad ootusärevalt puhevile - siit võiks midagi mõnusat tulla!

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja klaarilt hapu. Keskmaitse ... ohhhhh ... MAGUS-HAPU ... selline kirgastav mõju nagu oleks talvel saunast otse järve hüpanud! Lõppmaitse paneb selja judisema, sest mõistus ütleb, et kui sellise happesuse tasemega kraami korraga suur klaasitäs alla käänata, siis on maohaavad garanteeritud ... aga oi see kraam ON nauditav! Järelmekk lükkab su silmad pärani, tõmbab kõrvad vastu selga ja lidub värskustundest üürates tagasi sauna poole, et seda protseduuri veel ja veel nautida!

MEGATASANDI RÜÜBE! Marudaimal kombel värskendav, puhastav, tšakraid, silmi ning kõrvu avav maitsepaleti puhastaja. Hele balsamico-kreem, mis lükkab su organismi külmailma-letargiast välja!
---
pilt isetehtud

Must Notsu


Must Notsu (Veski, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeer ei tunne seda jooki. Untappd liigimääratlus: "IPA - Black / Cascadian Dark Ale" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Veski Käsitööõlu esimene pruul "Must Notsu" on Simcoe ja Ekuanot humalatega pruulitud Black IPA, millele lisavad värskust Lõuna-Eestist pärit kuusevõrsed.
IBU 60"

Keskmist kasvu purk, sildil roosas maikas must siga :) Pruunakas vaht täidab pool klaasist ja püsib korralikult. Õlle värvus - õrnalt uduselt tuhm tumepunane. Aroomis Simcoe tüüpiline noot, mis värskel mõjuba alati agressiivselt, selle taga leidub mõrkjat rösti ja hapukat vaigusust.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrkjas-hapu ning röstine. Keskmaitses muutub tugevalt tuntavaks kuusevõrsete värske vaigune hapukas noot, sellega koos võimendub ka kõrbenud leivakooriku taoline röst. Lõppmaitses pääseb kõrbenud metsa tagant välja sutike magusamat, peenleivale omast olekut. Järelmeki vajub keelepärale korralik koormatäis kõrvetatud vaiku, mõrkjus tõmbab silmad vidukile, vürtsikas-hapukas kõrva-liin üritab pilti mahendada.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Veidi ülevõlline must IPA, klaasitäis kõrbenud kuusevõrseid. Agressiivne kraam. Julguse eest sel moel oma esimese ametliku õllega turul tulla aga müts maha! Masside lemmikuks ei kujune see ealeski, see on väheste pühendunud fännide rida.
---
pilt isetehtud

Thursday, November 21, 2019

Landsort Deep


Landsort Deep (Pühaste, Eesti) prk 0,5 l. alc 10,6 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Sour - Gose" ja hinnang pole veel välja kujunenud
Toojainfo: "Black gose brewed with coriander and sea salt. A collaboration with Gypsy Hill and Dois Corvos. Named after the deepest point of the Baltic Sea."

Pühaste keldrist kaasa ostetud purk, tehniline silt. Tumepruun  vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - must. Aroom on leebelt piimašokolaadi laadne, õrnalt kohvine ja iiiimeõrnalt soolane.

Esmamekk ... vvvvaaaaauuuu! See on leebe aroomi täielik vastand! Jämejõuline, tugevalt hapukas-soolane, isane ja munadega, laiutav ja ülbitsev, deklareerides laia lõuaga, et "siin ma olen ja leppige sellega!"

Keskmaitse. Esmane jurakas labidahoop leevendub reketiga antud laksakaks, pohlane happelisus surub käsi röstise leivaga, saates šokolaadi uksest välja ja kutsudes kaneeli tema asemele.

Lõppmaitse. Soolatud pohlad!? Kuram, see tundub praegu jube hea mõte olevat! Soolatud pohlad, mida pakutakse soolase šokolaadi sisse kastetuna? See on sedasorti värdmõte, mis paneb vaimustunult ahhetama - kuidas keegi varem pole selle peale tulnud?

Järelmekk. Pirnisuurused soolapohlad! Lambasuurused šokolaadipabulad. Võehh sa raisk kui hea mõte!

FRIIGIKAS! Dramaatiliselt ülevõlliline friigikas!! Vana Gambrinus siiralt loodab, et keegi teine ei tee iial midagi sellist, sest taoline tegu väärib kunstkambris eksponeerimist ja ainult 6.palati asukatele supilusikaga väljastamist õllehulluarsti range järelvalve all. Mis õlle?! Diagnoos kõlab "maitsehulluarst", selline spetsialist kes kohtleb oma patsiente kaitseülikonnas ja pikkade haaratsite abil!
---
pilt isetehtud

Bag of Bones


Bag of Bones (Põhjala / Bagby / Boneyard, Eesti / USA) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA - Imperial / Double IPA" ja 90 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,74 punkti.

Tootjainfo: "Collaboration with Bagby and Boneyard.
A West Coast style double IPA, brewed old skool style — dry and bitter and loaded with Centennial, Chinook, Columbus and Cascade hops"

Väike lihtne pudel, sildil merekarva ruudud. Kollaka varjundiga vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on magus-mõrkjas, ananassi, heina, värskelt mahavõetud haavapuu järgi lõhnav. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-vürtsikas, kuivapoolne ja keeleotsal kihelev. Keskmaitse muutuv magusamaks ja täidlasemaks, meenutades kuivatatud ananassi ja papaiat, mis on üle raputatud õhkõrna jahvatatud rosepipra kihiga. Lõppmaitses nihkub puuviljasus kuhugi poolkuivatatud virsikute ja kampoli piirimaila, krägisedes keelekülgedel nagu vana aidauks. Järelmekk on mõrkjas-hapukas, sedasorti vürtsikas-mõrkja tagafooniga, mis justkui peaks hakkama oma intensiivsusega häirima, kuid tegelikult paneb IPA-sõbra tunnustavalt pead noogutama ja kõvvvasti takka kiitma.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-vürtsikas-magus-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga ÜBERTASEME rüübe! Üllatusega avastasin, et see jook oli siiani kirjeldamata ... ja ma olen üsna vaimustunud, kui hea jook see on isegi väsinud peast!
---
pilt isetehtud

Kommersi Pils


Kommersi Pils (Sakala, Eesti) pdl 0,5 l. alc 5,4 %vol. Ei RB ega UT ei tunne seda jooki.

Tootjainfo: "Valminud korp! Sakala 110 aastapäevaks"

Keskmist kasvu pudel, sildil korbilik atribuutika. Hallika jumega vaht täidab poole klaasi ja püsib mõnda aega. Õlle värvus - kirkalt tuhm merevaik. Aroom on õrnalt magusakas-hapukas, kuivatatud suveõunte taoline. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas ja murune. Lõppmaitse jätkab täpselt samal lainel, järel-mekis lisandub veidi vürtsikat sära.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapuka buketida OK taseme rüübe. Õlu lihtne nagu lepalaud, mis mõeldudki pika laua taga kuuriši korras kulistamiseks.
---
pilt isetehtud 

Wednesday, November 20, 2019

Twisted Biscuit


Twisted Biscuit (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Baltic" ja 74 punkti. Untappd ütleb: "Stout - American" ja 3,62 punkti.

Tootjainfo: "Collabfest 2019: Spiced Baltic Porter brewed in collaboration with BrewDog Tallinn and Põhjala."

Muuseas, missugune oinas selle UT's "Stout-American" alla on määratlenud?

Väike lihtne pudel, sildil midagi geoloogilis-mineraalset. Sentimeetrie tumepruun vahukiht kaob väga kiirelt. Õlle värvus - vähese sünkpunase helgiga must.

Aroom on ausalt öeldes väga sarnane teise samal ajal välja tulnud õllega "Winter Bänger", samamoodi domineerib muskaatpähkel ja selle foonil kaneel. Igatahes jõulud nii ehk naa.

Esmamekk on raske kehaga, meenutades kaneeli ja rosinatega leivasuppi. Keskmaitses tugevneb muskaatpähkli õline raskus, selle taha ilmub melass ja karamell-suhkur. Lõppmaitse muutub muskaadi, melassi ja rosinate seguseks piimašokolaadiks. Järelmekk on sametine ja kreemine, suisa ise sinu sisemusse voolav.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-vürtsikas-magus-hapukas-mõrkjas-magusa buketiga ÜBERtaseme rüübe. Natukese liiga ohtlikult kergelt joodav klaasitäis jõulu!
---
pilt isetehtud

Stirlitz


Stirlitz (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Amber Lager - Intl / Vienna" ja hinnang pole välja kujunenud. Untapped ütleb "Lager - Red" ja 3,25 punkti

Tootjainfo: "Pruulitud klassikalises Baieri stiilis ehe Saksa laager, mille punaka varjundi annavad Vienna linnased"

Väike lihtne pudel, tumepunasel sildil hajuv kaabuga mees. Napp valge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt vasekarva. Aroom on magusakas ja linnaseline.

Esmamekk on magusakas ja linnaseline. Keskmaitse on tolmune ja veidi plastiku järgi mekkiv. Lõppmaitse - hapukas, tolmune, leivane. Järelmekk on veidi röstine, rauarohke ja kuivatatud tolmuste maasikate taoline.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapuka buketiga OK taseme rüüpeke. Väiketootja poolt tehtud masslaager ning seda mitte just kõige paremas võtmes.
---
pilt isetehtud

Yo Ming


Yo Ming (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - American / APA" ja hinnang pole välja kujunenud. Untapped ütleb "Pale Ale - American" ja hinnang 3,34 punkti

Tootjainfo: "Kallis hiina sõber, kes on alati peol kohal, aga näinud ei ole teda keegi"

Väike lihtne pudel, läikivpunasel sildil hiinapärane kirje. Sentimeetrine erkvalge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on hapukas-magusakas, marjane ja karamelline.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitses tugevneb sedasorti hapukas marjakokteiline toon, mis on omane alkovabadele õlledele. Lõppmaitses tuleb siia kõrvale veidi mõrkjas-magusat karamellist nooti, veendes peaaegu ära selles, et tegu on siiski päris õllega. Järelmekk on magusakas ja vürtsikas, biiskviidine ja veidi peenleivane.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Üsna pretensioonitu joogiõlu, jäädes siiski nö masslaagri tarbijatele ilmselgelt võõraks oma hapukas-marjase põhitooni tõttu.
---
pilt isetehtud

Tuesday, November 19, 2019

Winter Bänger


Winter Bänger (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 4,0 punkti.

Tootjainfo: "A banging Imperial Stout inspired by British Christmas cake. Brewed with Ceylon cinnamon, nutmeg, and aged on brandy-soaked raisins"

Väike lihtne pudel, sildil on Bänger-seeria tavapärane ebamäärasus (Cocobängeri "negatiiv"). Sõrmepaksune mustjaspruun vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - no taevane arm - kas on mingei variant peale üdini ulatuva musta?

Aroomi vajutab kõigepealt pöidla ninna alkohol. Aga vaata sina ära lase seda pöialt endale sõõrmesse, puhu ta minema ja siis tunned JÕULE! Jummallasst jämmmedad jõulud, kas tead! Lisaks kõigele muule sobivad brändi sees leotatud rosinad ju jõulutunnelisse suurepäraselt, kas pole?

Esmamekk - noh see on ju otse loomulikult raske. Aga mitte niivõrd tõrv ja asfalt kui ootaks ja oletaks, see va muskaat on osa kehast maha lihvinud, aga meeldivalt raske ja alkoholirammus on ta ikkagi.

Keskmaitse - kas te Tuula meekooke olete söönud? Ma pean silmas neid üsna tumedaid, vürtsikaid ja pehmeid pontsakaid maiuseid, millel mee- või siis vähemalt povidlotäidis sees on? Vaat see ongi see. Ainult et siin on täidiseks bränditäidis :)

Lõppmaitse. Jurakas jõuluküpsis. Hmm, aga kui teeks niimoodi maitsva jõulukapsa? Igatahes niimoodi maitsebki jõul siis, kui sa oled kodust eemal ja kaugel ja külmas ning unistad omaette, et issver-sussver, kuidas küll tahaks kõike ja korraga.

Järelmekk. No seda brändikest on palju. Aga rammus ja tume ning tummine ning veidi vintis, just täpselt südatalvine tunne on siin klaasis ikkagi.

Rrrraske kehaga, vähekarboniseerunud ja naftase paletiga, magus-alkoholine-mõrkjas-magus-vürtsikas-magus-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-alkoholise-magusa paletiga Übertaseme rüübe. Õnneks on jõuludeni veel kuu aega, küllap jõuab selle aja jooksul veidi ümarduda.
---
pilt isetehtud

Linda


Linda (Toht, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri ei tunne veel seda toodet. Untappd ütleb "Pumpkin / Yam Beer" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Pumpkin"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnus-silt oranžil foonil. Kollaka jumega vaht täidab 2/3 klaasist ka püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt tumeoranž. Aroomis üsna klassikaline kõrvitsamarinaadi komplekt - nelk, muskaat ja vürts. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus, kergelt läila piiri puudutav. Keskmaitse jätkab samal lainel, kõrvitsa enda magus foon liitub magusa marinaadiga, millesse on unustatud lisada tasakaalustavat soola ja hapet. Lõppmaitse avab muskaatpähkli mõrkjama poole ning vaikselt hakkab ka lisanduma pihlakast hapukat nooti. Järelmekk aga astub taas tagasi liigsesse magususse, ehkki seda üritab tasakaalustada röstine mõrkjus.

Keskmisest veidi raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magus-mõrkjas-magus-vürtsika buketiga Hea taseme rüübe. Kõrvitsaõllede tüüpviga - liigne magusus - on siinkohal jäänud liigselt domineerima, mistõttu üle ühe klaasi väga seda juua ei tahaks ... samas on vähemalt väga hästi aru saada kõrvitsast endast, mis vägagi tihti jääb vürtside taha peidetud aimduseks.
---
pilt isetehtud

Madis


Madis (Toht, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang poleveel välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - American" ja hinnang pole samuti välja kujunenud.

Tootjainfo: "Madise jaoks pruulitud õlu. Hea sõber, hea õlu!
IBU 56"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnus-silt tumepruunil foonil. Tumekollane vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib vägagi kaua. Õlle värvus - kirkalt tume punakaspruun. Aroom on mõrkjas ja karamelline, puidune ja vaigune, justkui nuusutaks mullu saekaatrist väljunud kuuselauda. 

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on magusakas, heinane, ürdine ja õrnalt vaigusel vürtsikas. Lõppmaitses tuleb esile külamvõetud pohlade hapukas-magusat tõsidust. Järelmekk näitab jälle karamellisemat palet, veidi röstine ja kuumutatud kuuselaua taoline.

Raskepoolse paletiga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe! Korralikult humalaraske, maitseid tihedalt täis tuubitud, karmima otsa IPA, milletaolist on sobilik pakkuda neile kamraadidele, kes juba midagi sellest valdkonnast teavad.
---
pilt isetehtud

Monday, November 18, 2019

Baltimeri


Baltimeri (Alaripruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,6 %vol. Liigimääratlus: imperial baltic porter

Tootjainfo: "Täpselt valitud üheksast erinevast linnasest traditsiooniliselt laagerkääritusmeetodil valminud tume kange porter, mis on mõnusalt kaua laagerdunud burboonivaadi laastude peal"

Väike lihtne pudel, päikeseloojangu-kuldsel sildilt on veidi keeruline teksti välja lugeda. Sentimeetrine hallikaspruun vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - must. 

Arrrrooom. See paneb kõik öised kassid nurruma. Jah, siin pole küll ühtegi antenni, mis ulatuks kuu ja tähtedeni, kuid see täielikult ja täidlaselt ümmargune tasakaalukas jõulisus ongi nurruvääriline. 

Esmamekk on raske kehaga ja mõrkjas-magus, vürtsikas, veidi alkoholiselt kribelev ja mütakas. Keskmaitse on röstine, pähklikreemine ja kaneeline, vaniljese ja ploomise kõrval-liiniga. 

Lõppmaitse täidab oma lohmaka ja pehme täidlusega pool pead ja veerand tuba; olles rosinate, ploomide ja kreeka pähkli seguselt tummine. Järelmekk maitseb kui ploomilikööriga segatud kohvi, mida pakutakse koos mõrkjate piparkookide ja röstitud meepräänikutega. 

Vägagi raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõrkjas-magusas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusa-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga Megatasandi rüübe. Jah, eks neid laastudel tõmmanud imp.stoute on kohatud ju ennemgi ja koguni palju ... kuid väga hästi tehtud ja naudingurohket rüübet oleks ka patt vähema tasemega markeerida.
---
pilt isetehtud

Kosmikud Sõbral Külas


Kosmikud Sõbral Külas (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pilsener / Pils / Pilsner", hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Pilsner - Czech" ja hinnang 3,39.

Toojainfo: "20 aastat sõprust on nüüd villitud pudelisse. Joo koos sõbraga!"

Väike lihtne pudel, sildil haiglastseenike. Sentimeetrine erkvalge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on hapukas-magusakas ja linnaseline, üsna täpselt üha lihtsapoolse laagerõlle taoline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-hapukas. Keskmaitse muutub veidi mõrkjamaks, toorevõitu viljatera meenutav. Lõppmaitse on magusakas ja mõnusa vürtsika fooniga, täitsa meeldiv ja järgmist lonksu võtma meelitav. Järelmekk on karamelline ja õrnalt mõrkjas-vürtsikas, väga meeldiv ja oma stiili parimal moel avav.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivavõitu paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe! Jaa-jaa! Lihtsake laagerõlu võib olla teostatud "über" tasemel küll, ehkki ta polegi mõeldud gurmaanitsemiseks. Aga tõepoolest, nii puhtalt tehtud ja selles mõttes nauditavaid laagerõllesid on vana Gambrinus nõus vägagi kiitma!
---
pilt isetehtud

Vurr


Vurr (Sakala, Eesti) pdl 0,5 l. alc 4,7 %vol. Ratebeer ei tunne seda jooki. Untappd ütleb: "IPA - Red" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Vurr on amber ale tüüpi humalane õlu"

Keskmist kasvu pudel, kirjult sildilt on veidi keeruline teksti välja lugeda. Sentimeetrine kollane vaht kaob väga kiirelt. Õlle värvus - pilviselt ja mudruselt pruun. 

Aroom ... jeeerum kui magus! Keedetud puuviljad, köhasiirup, pähklid, viigimarjapovidlo, suhkrustatud kuivatatud papaia ja ananass.

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas. Keskmaitse on hapukas, leivane, kuivatatud maasikate ja punase sõstra želee segune. Lõppmaitse - nätskelt magus-hapukas, metsmaasikate, külmkuivatatud vaarikate, ja tuhksuhkru koorikus johvikate kokteil. Järelmekis hakkab lõpuks ka midagi rauarohkemat (mis viitab amber ale'ile) ja mõrkjamat (peaks = humalast, aga tegelikult = raudrohust/ürdist) esile tulema. Kõige-kõige lõpus ujutab keelepära üle kuivatatud õun, vihjates konservi kasutamisele.

Kerge kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, hapukas-magus-hapukas-mõrkjas-hapuka buketiga kentsakas rüübe. SELLLLIST karamellise magusa küllasust pole ammu ühegi õlle puhul tundnud ja maitse on kah pigem magustatud/tuunitud konservõlle kui täis-linnastest tehtud virde moodi.
---
pilt isetehtud

Sunday, November 17, 2019

Viven Imperial IPA


Viven Imperial IPA (Brouwerij van Viven, Belgia). pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA - Imperial / Double IPA" ja 96 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,69 punkti.

Tootjainfo: "Brewed with Tomahawk and Simcoe hops. Viven Imperial IPA came from the westcoast of America but is brewed in Flemish style and gives a great result. It will make the beer lovers heart beat a bit faster. An adventure for your senses. Amber coloured with a thin off-white head, Viven Imperial IPA is a good hoppy beer with citrus accents. Fruity nose (peach and pink grapefruit) with floral flavours, recalls a forest (spruce) in the early morning. The hops are prominent. Viven Imperial IPA is pleasently bitter.
IBU 124"

Lihtne väike pudel on kaunistatud retroliku, nö "vanutatud" stiilis sildiga. Kollakas vaht täidab 4/5 klaasist ja püsib ülikaua, haakudes tiheda vahumustriga ka klaasiseintele. ÕLle värvus - kirkalt ja soojalt merevaigukarva.

Aroom ... oi see on ilus ja jõuline ja puha! Kõvvvasti vaiku, veidi õitsvaid õunapuid, mesilasvaha ja tonn pihlakaid, kõik kenasti omavahel šeigitud ja siis su klaasi kallatud.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja jämedalt magus-mõrkjas, mõnusa mahlase taustahäälega ja toekas. Keskmaitses hakkavad domineerima magusamad noodid, kuid need on tulvil kuivatatud virsikuid ja magusat taruvaha, nätskeid kuivatatud kibuvitsu ja pihalakaid.

Lõppmaitse on võimsalt ja samas kenasti tasakaalustatult magus-mõru, ploominaha ja virsikuseemne parkivusega, pähkline ja isegi kumavalt muskaatpähkli ja ingveri segune. Järelmekk võtab taskust karamellkommi, süstib sellesse männivaiku ja katab kuivatatud ananassiga, siis veeretab korraks tubakas ning puuderdab kõik üle kuivatatud virsikute tolmuga.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magus-mõru-magus-hapukas-vürtsikas-magus-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusa buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Üks paremaid belgiapäraseid topelt-IPA'sid, mis ette on sattunud ... noh ilmselt ongi neid olnud vist mitte rohkem kui pool tosinat. Aga seda enam tuleb kiita belglasi sellise stiiliga mängimise eest!
---
pilt isetehtud

Kirspot


Kirspot (Alaripruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,3 %vol. Liigimääratlus: kirsiporter

Tootjainfo: "Kirssidega kääritatud kerge robustne porter"

Väike lihtne pudel, kirsine sildikujundus. Sõrmepaksune pruun vahukiht on mõõduka püsivusega.  Õlle värvus - minimaalse sügavpunase varjundiga must. Aroom kõditab kaugelt üsna tõsise röstiga, lähemalt nuuskides asendab aga selle hapukas kirsilõhn. Kokku saab sellise huvitava röstitud kirsikompoti :)

Esmamekk on raske kehaga ja hapukas ning tummiselt mahlane ... pigem siis selline kompotivedelikune.  Keskmaitse muutub kraad veelgi raskemaks ja ühtlasi magusamaks, sarnasus kompotiga või siis kirsinastoikaga suureneb. Lõppmaitses tuleb rohkem esile mõrkjas kõrvetatud mekk, meenutades kirsi-stritsli kõrbenud otsakesi. Järelmekk meenutab rohkem ploomi- või kreegikompotti, kuid ikkagi sellises kenas röstises raamistikus.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga HEA TASEME rüübe. Et noh kõik on täpselt nii nagu lubatud ja kõik on ju bueno ... aga no plaksutama see jook kah ei aja.
---
pilt isetehtud

Löwenbräu Dunkel


Löwenbräu Dunkel (Löwenbräu, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 4,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Dark Lager - Dunkel / Tmavý" ja hinnang 36 punkti. Untappd ütleb: "Lager - Munich Dunkel" ja 3,42 punkti

Tootjainfo: tegelikult on tegu Venemaal pruulitud versiooniga

Keskmist kasvu pudel, efektne must-kuldne sildikujundus. Sõrmepaksune hallikas vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt pruunikas-punane. Aroom on magus, kõrvetatud suhkrut ja balti porterit meenutav.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja magusakas. Keskmaitse on hapukas ja veidi röstine. Lõppmaitse muutub vesiseks ja hapukas-mõrkjaks. Järelmekk on magus ja õrnalt pähkline ning leivane.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-hapuka buketiga OK taseme rüübe. Juua võib, aga põhjust tema juurde tagasi pöörduda pole.
---
pilt isetehtud

Friday, November 15, 2019

Basilisk

Basilisk (Munga, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,4 %vol. Ei RB ega UT ei tunne seda jooki.

Tootjainfo: "vesi, mesi, pärm, basiilik"

Väike lihtne pudel, sildil mingi roheline väänlev imeloom. Erkvalge sentimeetrine vahukiht pole püsiv. Joogi värvus - kahkjalt valkjaskollane.

Aroom. Roheline! Suisa erkroheline ja värske ja naeratav. Hapukas värskus ja basiiliku rohelus sobivad omavahel otse imehästi. Mesine soojus lisab siia kena naerusuise kuma.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-hapu, kuiv ja kihisev. Keskmaitse kuivatab keelt ja keha, basiiliku veidi närtsinud jume annab aega mõtisklusteks. Lõppmaitse jahutab lausa mündiliku kargusega möödunud päeva elevust ja surub rahulikud naerukurrud silmanurkadesse. Järelmekk kõditab vürtsikalt taas vere käima, kuid nüüd juba puhanud ja klaaril moel.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja ülikuiva buketiga, magus-hapu-vürtsikas-mõrkjas-ürdikas-hapu buketiga ÜBERtasandi rüübe. See jook puhastab verd ja annab jõudu, selitab mõtteid ja maksab ilmselt sinu eest ka kommunaalmakseid :)
---
pilt isetehtud

Stick In The Ear


Stick In The Ear (Mikkeller San Diego, Taani) prk 0,5 l. alc 6,5 % Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 89 punkti. Untappd ütleb: "IPA - American" ja 3,71.

Tootjainfo: "West coast ipa"

Pühaste keldrist kaasa ostetud purk, tehniline silt. Kollakas pöidlapaksune vahukihton üsna püsiv ja haakub tiheda vahupitsina klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on magusakas ja karamelline, miskipärast kummikomme meenutav.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub hapukamaks, greibi ja männivaigu seguseks, mahlaseks ja samas kuivaks. Lõppmaitse on magusapoolsem, kaeraküpsiste ja vanakooli karamellkommide segune. Järelmekk toob esile aga sootuks raskema, pihlaka- ja pohlaküllase hapukas-mõrkjuse, mis hakkab keelepära parkima. 

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga Übertasandi rüübe. Vanakooli IPA, mis aga ei mõju enam päris värskelt (ja neetult külmaks jahutatuna on tast ka keeruline aru saada)
---
pilt isetehtud

Miami


Miami (Inne Beczki, Poola) prk 0,33 l. alc 4,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - India / Hoppy" ja 71 punkti. Untappd ütleb "Lager - Pale" ja 3,33 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke abil): "Seaside boulevard bathed in sunlight. Linen suits. Pastel colors. Roller skates. Cotton candy...
Our new beer is MIAMI - a refreshing light-colored lager with slightly marked bitterness. Aromas of citrus and flowers can be felt. Ideal to drink in the company!
Ingredients: water, Pilsner malt, wheat malt, rice flakes, Hallertau Blanc hops, Strisselspalt hops, Magnat hops, bottom fermented yeast."

Väike purk, sildil koledad flamingod :) Erkvalge vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on hapukas ja tsitruseline. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse on hapukas ja marjane, meenutades midagi kibuvitsa ja pihlaka vaheline. Lõppmaitse on magusakas ja mesilasvaha meeldivate nootidega. Järelmekk on linnaseline, magus-mõrkjas, vähese sidrunkoore-õli tilgakestega.

Kergepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-hapukas-mõrkjas-magusa-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe, humalasemate laagrite päris kena esindaja.
---
pilt isetehtud

Thursday, November 14, 2019

Peace & Love


Peace & Love (Mäepea, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,5 %vol. Retebeer ei tunne seda jooki. Untappd liigimääratlus: "IPA - American" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Are you in or out but "Peace & Love" like you a lot. This IPA is brewed with Nelson Sauvin, Citra, Cascade and Simcoe hops.
IBU 52"

Väike lihtne pudel, sildil eriti malbe tuumaplahvatus :) Kollaka varjundiga vaht täidab üle poole klaasist ja püsib kenasti. Õlle värvus - kirkalt tumekuldne. Aroom on muhedaimalt moel vaigune, sobides IPA sissejuhatuseks imekenasti!

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on vaiguselt hapukas, männikasvusid meenutav ja mõõdukalt vürtsikas. Lõppmaitse muutub mõrkjaks, männivaik on nüüd segatud mesilasvaha ja tera taruvaiguga. Järelmekk omandab taas magusama jume, selle foonil tõuseb eriti hästi taas esile vaigune humal.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe. Aus ja ilus IPA, mida võiks alati mõni rohkem riiulil olla!
---
pilt isetehtud

My harvest 2


My harvest 2 (Mäepea, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. ei Ratebeer ega Untappd ei tunne seda jooki.

Tootjainfo: "In this brew we used basil and horseradish. Feel it!"

Väike lihtne pudel, sildil pesakond köögivilju. Valge vaht täidab pool klaasi ja püsib päris kaua. Õlle värvus - hämuselt kuldne. Aroom on magusakas ja siin on mädarõigas üsna arusaadavalt olemas, erinevalt nö nr.1 versioonist.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-vürtsikas. Keskmaitse muutub mõrkjamaks ja hapukamaks ning äratuntavaks muutub basiiliku spetsiifiline mekk. Lõppmaitse on taas magusam ja mädarõigas on küll leebelt, kuid üsna selgelt olemas. Järelmekk on magus ning mõrkjas, nüüd on küll mõlemad spetsiifilised lisandid kadunud üldisse heinalis-ürdilisse massi, kuid üldpilt jääb siiski meeldivaks.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magus-mõrkja buketiga VÄGA HEA TASANDI  RÜÜBE! Võrreldes eelmise versiooniga kõvasti parem, maitseandjad (bassilik ja mädarõigas) on selgemini äratuntavad ... ehkki võiks ju tooni jagu veel julgemad olla :)
---
pilt isetehtud

My harvest


My harvest (Mäepea, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Retebeer ei tunne seda jooki. Untappd liigimääratlus: "Spiced / Herbed Beer" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "In this brew we used basil and horseradish. Feel it!"

Kreemika varjundiga vaht täidab pool klaasi ja püsib päris kenasti. Õlle värvus - veidi hämuselt sügav punakaskuldne. Aroom on väga põnevalt ürdine ja vürtsikas, tõsi küll, ilma teadmata ei oskaks siit ei basiilikut ega mädarõigast ilmselt ära tunda, pigem lõhnab see nagu redisemarinaad vms.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-vürtsikas, keeleots hakkab vaikselt surisema. Keskmaitse muutub mõrkjamaks ning vürtsikas õhetus muutub tugevamaks ... ja ikka veel ei oskaks seda mädarõikaga samastada. Lõppmaitse liigub magusamasse-ürdisemasse suunda, muutes suutunde lausa veidi liimjalt tihkeks. Järelmekk on magus-mõrkjas, heinane ja rammus, mõnus õhetus täidab kogu suukoopa.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja liimja paletiga, magus-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-magus-vürtsika buketiga Väga huvitav rüübe! Iseenesest on juba mõte teha basiiliku-mädarõika õlut lahe ja kiiduväärne ... aga paraku basiiliku tugevat aroomi ei suutnud tabada ja mädarõigas oli küll andnud mõnusa vürtsika aspekti, kuid samamoodi ei oskaks seda pimesi mitte kuidagi ära tunda.
---
pilt isetehtud


Monday, November 11, 2019

Stippada


Stippada (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 8,6 %vol. Ratebeeri ütleb: "Malt Liquor" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Malt Liquor" ja 3,23 punkti

Tootjainfo: "IBU 16"

Keskmist kasvu purk, sildil vaesunud tänavamuusikud. Erkvalge pöidlapaksune vahukiht pole kuigi püsiv, kuid haakub veidi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on magus-hapukas, marjane, veidi sidrunväändikku meenutav, kuid selle taga on tunda odavavõitu laagerõlle eksimatu vine.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga, hapukas-magus ja veidi keeleotsa tirritav. Keskmaitse muutub mõrkjamaks ja rohmakaks, tuntavalt alkoholiseks ja plastikutaoliseks. Lõppmaitses muutub raspeldav efekt tugevamaks, odav ja tolmune plastik nihkub esiplaanile. Järelmekk aga kõnetab hoopiski meeldivama, veidi mesise ja taruvaiguse seguga, ehkki ka selle taga jääb plastikunoot tuntavaks.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, hapukas-magusakas-mõrkja buketiga vastuoluline rüübe. Kiita tuleb stiili üsna täpse tabamise eest - see õllestiil on USA's levinud nö odav kange parmukas. Teiseks peab tunnustama julguse eest sellise stiiliga siin turule tulla! Kolmandaks - ei see polegi nii halb, kui peaks olema :)
---
pilt isetehtud

Winter Is Coming


Winter Is Coming (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri ütleb: „Also Known As Tanker Külmale Maale“, mille liigimääratlus on "Stout - Flavored" ja hinnang 82 punkti. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 3,03 punkti

Tootjainfo: "Sweet, pitch black beer with a frothy brown creamy head. Chocolate, coffee, mint and roasted barley take turns of dominating this decadent blend of flavours. A true winter warmer to be enjoyed in slow sips by the fireplace."

Proovime teda siis võrrelda 5 aasta taguse kirjeldusega õllele "Kylmale maale"

Keskmist kasvu purk, sildil viikingilaev ja hunnik sõjariistu. Tumepruuni vahtu on rohkem ja see püsib tublisti kauem. Värvus pole mõistagi muutunud.

Maitse on nüüd aga siiski muutunud. Jah loomulikult - piparmündistoudikest defineerib ikka piparmünt ning seda on siin parasjagu palju. Samas on aga röstist mõrkjust tunduvalt rohkem ja keha sellevõrra vähem kui viie aasta tagune kirjeldus ja sellest üles kerkiv mälupilt seda ütlevad. 

Übertasandi rüübe on see jook ikkagi. Üsna kenasti selles mõttes tasakaalus, et piparmünt ei mata teisi maitseid, pigem isegi vastupidi - röstine pool kipub münti varjutama. Viieaastase taguse teoga võrreldes on uus partii muutunud, kuid kuna mündistoute on meil nii vähe (vist ongi vaid kaks ametlikult olnud?), siis peab tegu kiitma ikkagi
---
pilt isetehtud

Blackcurrant Brut Ale


Blackcurrant Brut Ale (Sakiškių, Leedu) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Flavored - Other" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Bière de Champagne / Bière Brut" ja hinnang 3,75 punkti.

Tootjainfo: "Bière de Champagne / Bière Brut"

Väike lihtne pudel, sildil maod ja mustsõstrad. Punane sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tume lillakaspunane. Aroom - no üsna ehedalt mustsõstrad, ainult et mitte toorelt, vaid keedetud kujult.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapu ning veidi marjaselt keeleotsa parkiv. Keskmaitse on mõrkjas-hapu, meenutades mustsõstra ja pohlade segu ... kusjuures toorevõitu pohli on kõvasti rohkem. Lõppmaitse pargib arooniana keelepära ning ka maitse on selline tuhmilt-parkivalt mõrkjas-vürtsikas, aeglase ja paks hapu fooniga. Järelmekk näitab korraks magusamat nägu, kuid siis läheb taas aroonia, pohla ja lodjapuumarjade segu teed.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseernud ja kuiva paletiga, hapu-mõrkjas-hapuk-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga Friigikas. Ei, ta pole ülevõlli, aga selline paks, kisselljas, keeltparkiv, kuiv ja raskepärane ning parkiv suutunnetus on õllede maailmas haruharv nähtus.
---
pilt isetehtud

Sunday, November 10, 2019

Мотор


Мотор (Moskovskaya, Venemaa) prk 0,45 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimäärtlus: "Pilsener - Imperial" ja hinnang 10 punkti. Untappd ütleb: "Lager - Euro Strong" ja 2,8 punkti.

Tootjainfo: "МОТОР КРЕПКОЕ – это светлое крепкое пиво с насыщенным вкусом и приятным хмелевым ароматом. Пиво с длительной выдержкой варится по традиционной технологии – только из отборного солода, ароматного хмеля и артезианской воды."

Keskmist kasvu sale purk, isaselt mõjuv sildikujundus. Kollaka varjundiga vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt tumekuldne. Aroom on huvitavalt marjane, karamelline ja kuidagi soojalt metalne.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magus-vürtsikas, karamelline ja vähekese kuiva portveini poole kalduv. Lõppmaitse mängib väga mõnusalt magusa ja mõrkja piirimail, tuues sisse imperial pilsile juba päris kenasti omaseid marjaseid-mesiseid noote. Järelmekk aga kahjuks kaotab osa senisest võlust, muutudes nüüd juba odavalt metalseks-hapukaks.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, magusakas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Katse küünitada imperial pilsi poole on päris kenake, ehkki mitte lõpuni väljapeetud.
---
pilt isetehtud

Белый медведь крепкое


Белый медведь крепкое (Пивоварня Москва-Эфес, Venemaa) prk 0,45 l. alc 7,2 %vol. Rateebeeri liigimääratlus: "Pilsener - Imperial" ja hinnang 5 punkti. Untappd ütleb "Lager - Euro Strong" ja 2,63 punkti.

Tootjainfo: "Этому сорту свойственен насыщенный янтарный цвет, а также богатая ароматика: уверенный фруктовый и легкий хмелевой аромат, в основе которого зеленое яблоко, чернослив и легкий зерновой аромат. Пиво «Белый Медведь Крепкое» отличается от конкурентов отсутствием спиртового послевкусия. Прекрасный выбор для тех, кто ценит крепкие сорта."

Keskmist kasvu, ent saledana mõjuv purk, punasel sildil valge karu. Erkvalge vaht täidab pool klaasist ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on äratuntavalt laagerõllele omane, kuid sellest tuntavalt biskviitjam. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse on mõrkjas ja ürdine, veidi plastmassine ja tuntavalt kange. Lõppmaitses tuleb esiplaanile laagerõllele omane hapukas põhi, kuid seda nö turborežiimil võimendatuna, beidi vürtsikas. Järelmekk muutub leebemaks, linnaseliseks, veidi tolmuseks ... aga kõõõige lõpuks lööb särama ootamatult võimas vürtsikas õhetus, mida võimendab (õnneks mitte sama võimsalt) alkoholi soojus.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas-magus-vürtsika buketiga OK taseme rüübe. Imperial pilsi õilsast kuid kummastavast võimsusest on asi kahjuks kaugel, tegu on üsna tavalise, kuid kangepoolse "pale lager" versiooniga.
---
pilt isetehtud

Boggy Nights


Boggy Nights (Tanker, Eesti) pdl 0,44 l. alc 4,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „Berliner Weisse - Flavored“ ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Berliner Weisse" ja 3,78 punkti

Tootjainfo: "Cloudberry Berliner Weisse
IBU 5"

Keskmist kasvu purk, soojades toonides sildil avaneb tõmblukk. Erkvalge pöidlapaksune vahukiht kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on hapukas, jogurtine ja marjane - täpselt see, mida ühelt taoliselt joogilt ootadki.

Esmamekk on kerge kehaga ja hapu. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas ja huvitavalt vaiguse alatooniga. Lõppmaitse muutub magus-hapuks, marjaseks ja tõepoolest veidi ka murakat meenutavaks. Järelmekis kaob see marjane element küll kiirelt, kuid kergelt hapukas, suisa airaani meenutav värske tunne jääb meeldivalt kauaks kestma.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-hapuka buketiga ÜBERtasandi rüübe! Väga meeldiv ja kerge, värskendav ja kosutav, ehkki hooaja mõttes ehk mitte kõige ajakohasem pruulis - suve hakul võtaks selle suurema aplausiga vastu.
---
pilt isetehtud

Friday, November 8, 2019

Tuulispask (2019)


Tuulispask (Käbliku, Eesti) pdl 0,5 l. alc 8,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial IPA", hinnang 72 punkti. Untappd ütleb "IPA - Imperial / Double" ja 3,64 punkti.

Tootjainfo: "Ühel ilusal kuumal suvepäeval, kui oder põllul kuldkollane oli, tuli eikusagilt tuulispask ning imes endasse nii odra kui ka naaber Mati humalapeenra. Saagi puistas ta maha Käbliku Pruulikoja õuele, kus kohalikud pruulmeistrid selle potti pistsid ja värske topelt IPA valmistasid.
IBU 93"

Keskmist kasvu purk, sildikujundus sama mis 2016 ja 2017 pudeliversioonidel. Kaeme siis perra, kas sisu on jällegi erinev.

Kollaka varjundiga vaht täidab pool klaasi ja püsib kaua - ehk siis rohkem ja kauem kui pudeliversioonidel ... aga purgist valades kipubki nii olema. Õlle värvus - samasugusel punakas merevaik. Aroom - samamoodi vaigune ja puuviljane, aga hetkel ka hunnitult VÄRSKE!

Maitse - tuleb pruulmeistreid seekord tõsiselt kiita (nende mõned teised õlled on olnud VÄGA varieeruvad) - siin on kõik see humalanauding olemas, mida varasematest versioonidest mäletada on. Kõik see vaigusus ja troopilisus ja raskus ja üleüldse.

Megahästi tabatud stiil, megahästi taaskorratud teostus, megamõnusalt värske!
---
pilt isetehtud

Küte


Küte (Pump, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,6 %vol. Ratebeer ei tunne seda jooki. Untappd ütleb "Pilsner - Other" ja hinnang pole välja kujunenud

Tootjainfo: "Extra Special Pils
IBU 30"

Väike lihtne pudel, sildil naftaplatvorm. Valge sentimeetrine vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom meenutab imperial pilside hapukat meeldivat agressiivsust, kuid pole nii jõuline kui nood enamasti 8-9 %vol tegelased on.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja hapukas-magusakas, kerge muskaadi noodiga. Keskmaitse muutub magusamaks ja samas ka mõrkjamaks, maitsemeele ette tulevad miskipärast koriandriga marineeritud patissonid. Lõppmaitse on vürtsikas-magus, taaskord muskaadinoodine, kuid lisaks on ka vähest kadakat ja kampolit. Järelmekk muutub leebemaks, pehmemaks ja veidi ülekuivatatud virsikute laadseks, samas jääb keelepärale särama muskaadilik mõrkjas-vürtsikas kuma.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERtaseme rüübe! Laagerõllede hüppetornis imperial pilsi kõrguse poole liikudes poolel teel peatunud, kuid siiski julge tegu. Kui kogu rehkendust ei jõua, siis tulebki alguses pool teha! Aga igatahes sina, kes sa õlleriiuli juures "pils" sildi peale noogutad, pea meeles, et tavalise pilsneriga pole siin suurt midagi pistmist, see on üks hoopis teine tegu ja lugu ja laul!

Zombie Cake


Zombie Cake (BrewDog). prk 0,33 l. alc 5,0 %. Ratebeeri liigimääratlus: "porter" ja hinnang 85 punkti. Untappd ütleb: "Porter - American" ja 3,63 punkti.

Tootjainfo: "Dark forces are at work in this devilishly good Praline Porter. Toffee and chocolate unite and come a-knocking. Open up to layers of smooth roasty character, with notes of vanilla, mellow coffee and a subtle nuttiness. And a bitter sweet cliffhanger finale.
Zombie Cake – grab a slice.
IBU 25"

Väike purk, Brewdog tüüpkujundus lillal foonil. Kollakaspruun vaht täidab üle poole klaasist ja püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt kastanipunane. Aroom on magusakas, röstine ja karamellin ning tugeva pähklise noodiga.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukalt röstine. Keskmaitse on magus-hapukas, vanilje, ploomide ja kuivatatud pohlade segune. Lõppmaitse muutub kohvisemaks ja karamellisemaks, meenutades kohvikaramellikomme, mille sees on tilgake keedetud kondenspiima. Järelmekk on kohvijoogine, meenutades lattet, millesse on tilgutatud põldmarjasiirupit.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Nö dessertõllest - millena ta üritab end esitleda - lahutab teda ootamatu hapusus ja sellevõrra ka õhuke keha.
---
pilt isetehtud

Thursday, November 7, 2019

Calvasto


Calvasto (Rotiküla, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,8 %vol. Ei Ratebeer ega Untappd ei tunne seda jooki.

Tootjainfo: "Calvados "BA" stout
Linnased: Pale Ale, Munich, Cara-Munich, Carared, Carafa, Chocolate. Humalad: Challenger, Target. Pärm: S-33"
Pruulmeistri lisainfo: "BA" tähendab seda, et tegelikult on õlu laagerdunud isetehtud calvadoses immutatud tammeklotside peal.

Väike lihtne pudel, sildil linnaste sisse peidetud õun. Tumepruun vaht täidab 4/5 klaasist ja püsib päris kenasti. Õlle värvus - vähese kirka sügavpunase helgiga must. Aroom meenutab külma kohvi ja veidi kõrbema läinud leivakoorikut.

Esmamekk on väga raske kehaga ja tihkelt mõru-magus, vähemagusa kohvisiirupi taoline. Keskmaitse muutub magusamaks, vaniljeseks ja suure pontsaka kuivatatud ploomi taoliseks, mis on kastetud mõrušokolaadi sisse. Lõppmaitses avaneb selle ploomi sisse peidetud lusikake õunatarretist koos tilga kohvilikööriga. Järelmekk on rammus, tihkelt kohvine ja šokolaadine, ohtra kakaolikööri ja killukese õunamarmelaadi segune.

Väga raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlise paletiga, mõru-magus-hapukas-mõru-magus-vürtsikas-mõru-vürtsika buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Kuna lubatud "BA" effekt jäi oodatust nõrgemaks, siis ei ütle "mega", kuigi väga meeldiv ja kenas tasakaalus dessertõlu on see nii ehk naa.
---
pilt isetehtud

Punk IPA (revisited)


Punk IPA (BrewDog). prk 0,33 l. alc 5,6 %. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 96 punkti. Untappd ütleb: "IPA - American" ja 3,77 punkti.

Tootjainfo: "Ingredients: Extra Pale Malt; Chinook, Ahtanum, Amarillo, Cascade, Simcoe, Nelson Sauvin hops.
IBU 45"

Huvitaval kombel teine allikas ütleb 35 IBU

Tegu on võrdleva hinnaguga, kuue aasta tagune kirjeldus on leitav siit.

Väike purk, Brewdog uus disain. Kollaka varjundiga vah täidab pool klaasi, püsib märkimisväärselt kaua ja haakub ka kenasti klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kollane. 

Aroom. Pagan. No on hea noh! Mõnusalt vaigune, karge, hea puhas vesi, veidike virsikuid, mahlane ja mõrkjas-magus ... no klassika mis klassika!

Võrreldes lõhnaga tundub esmamekk liiga kerge ja lihtsalt mõrkjas-magus. Keskmaitse muutub veidi toekamaks ja hapukamaks, puuviljaseks ja kreemiseks. Lõppmaitses hakkab tugevnema vaigune hapukas-mõrkjas ja päris korralik IPA'lik tunnetus. Järelmekk on vürtsikas-mõrkjas ja veidi veinilikult hapukas.

Kuue aasta jooksul on palju muutunud, ka ikooniline Punk IPA on üle elanud mitmeid muudatusi. Kuid nüüd tundub, et on tagasi pöördutud algse retsepti juurde ja see on tore! Üks selline tore ja tubli IPA, milles ei tule pettuda, nii et soovitan kõigil see asi uuesti oma keelega üle käia.
---
pilt isetehtud