Monday, September 30, 2013

Elliot Brew

Elliot Brew (Struise/Mikkeller?). pdl 0,33 l. alc 9,0%vol. Liigimääratlus: topelt-IPA. 99 punkti ratebeeris ja 88 beeradvocate järgi!!

Ebalema ja küsimärki panema tootja juurde on asjaolu, et otse sellenimelist toodet Struise ise ei tooda. Samas koostöös Mikkelleriga peaks silt nägema veidi teistmoodi välja, kui see, mis Gambrinusel käes - nimelt peaks see sisaldama märget Mikkelleri kohta, kuid seda pole!

Tootjakirjeldus: "Behold the second of RateBeer.com’s Worldwide Masters Series! This request edition ale is the crafted alchemy of a party of some of Europe’s finest brewers, Mikkel Bjergsø and Kristian Keller of Mikkeller (Copenhagen, Denmark) and Urbain Coutteau, Carlo Grootaert, Phil Driessens, and Peter Braem of De Struise Brouwers (Woesten-Vleteren, Belgium).
Both breweries have attracted considerable international attention for their artful interpretations of traditional ale styles enlived by a rich sense of invention. And both are also very highly esteemed by the RateBeer.com international community of beer tasters. We hope you enjoy this unique little treasure.
Struise Mikkeller -- the product of master brewing and friendship. Celebrate this sense of camaraderie by sharing this bottle with your good friends!
- Joe Tucker, RateBeer.com

Struise-Mikkeller is as we said in the past "Best of two worlds". We delivered an IPA with 130 IBU (Batch I), 150 IBU (Batch II), 163 IBU (Batch III), but a bitterness hidden the Struise way, counter balanced by maltyness, alcohol and rest sugars. "

Kreemikas vaht täidab 3/5 klaasist ja on äraütlemata püsiv. Õlle värvus - väga kaunis ... rubiinoranž, kui sihuke värv peaks olemas olema :) Aroom mõjub väga keeruliselt - siin on mesist karamelli, lillelisi humalaid ja troopilisi puuvilju - see on tõeline aroomidžungel, milles peidab end aprikoosiahv ja metsmesilane.

Esmamekk on raske ja kirbevõitu, ühekorraga nii megapuuviljane kui torkivalt vürtsikas, tuues silme ette džunglisügavuses peituva eksootilise puu, mille otsas küpsevad kuldoranžid viljad ning mida kaitseb metsmesilaste pilv. Keskmaitse paneb silmi pärani ajama ja vaikses vaimustuses käsi kokku lööma, justkui loodusfotograaf, kes on selle puu leidund ning ühtlasi avastanud uue loomaliigi - sellesama aprikoosiahvi :) See on korraga mõõtmatult raske, taimemahlaselt kirbe ja metsmesiselt mõrkjasmagus.

Lõppmaitse paneb Gambrinust pead vangutama - nii metsikult intensiivset mekki pole ammu tundnud - see on kergelt kamprine ja vaigune, puidune ja pähkline, vürtsikaid Belgia pärme ja kolmkümmend viis kilo karamellsuhkrut, mis üritavad lootusetult seda meeeegamõrkjust leevendada, justkui kolm saablitega ratsameest tanki peatada.

Järelmaitse on kummastav segu nätskelt voolavast vaigust ja siirupist, greibi-ekstraktist ja mandariinimoosist. Oi põrgu ja taevas, KUI ülevoolavalt tihe on seesninane maitse-elamus!!!

Raskepoolse kehaga, vaik-kleepja paletiga, mõrkjas-magusa-mõrkjas-hapuka-mõrkja buketiga GIGANTrüübe!!! Ühegi toiduga pole mõtet isegi lähenemiskatseid teha, seda hullumeelsust tuleb taluda uhkes üksinduses :)
--------
pilt siit

Viven Porter

Viven Porter (Brouwerij van Viven). pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. liigimääratlus: ameerika stiilis porter ehk siis humalasem tavapärasest. 97 punkti ratebeeris ja 85 beeradvocate järgi!

Tootjainfo: "Brewed with American bittering hops. Beer known as ’Viven Smoked Porter’ in the US"

Lihtne väike pudel on kaunistatud retroliku, nö "vanutatud" stiilis sildiga. Tumepruun vaht täidab 2/3 klaasist ja on ehitusvahuna püsiv. Õlle värvus - tökatmust. Tugev suitsune aroom paneb juba poole meetri kauguselt nuuskima ja klaasi nina alla pistmisel mõnust silmi kissitama.

Esmamekk on keskmisest sutsu raskema kehaga ja tugevalt suitsune. Keskmaitse on linnasetihe ja üsna rämedalt kõrvetatud ... oi see on korraga meeldiv ja pisut heidutav. Lõppmekk muutub väga meeldivalt karameljaks, koorevenise ja kõrvetatud suhkru mekiseks. Järelmekis sulanduvad põnevaks kokteiliks kohvi, suits ja humalad - väga meeldiv, raskepoolne ja üha uuesti lonksama ajav segu, kas teate!

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt kleepja paletiga, magus-mõrkjas buketiga megarüübe! Soovitav tarbida omaette käiguna, äärmisel juhul pakkuda juurde ehk õhkõhukesi singiviile.
----------
pilt siit

Hoppy Pale

Hoppy Pale (Anderson's pruulikoda). pdl 0,33 l. alc 4,7%vol. Liigimääratlus: IPA

Tootjainfo: "Ameerika stiilis hele õlu. Tugevalt kuivhumaldatud parimate Amarillo ja Simcoe humalatega." IBU 55 - see pole küll sildil kirjas, kuid Gambrinusele teada :)


Sildisain kräbuline nagu sel tootjal kombeks, õnneks seekordne helesinise põhjaga silt on kergemini hoomatav. Valge vaht täidab 2/3 klaasist ning on väga püsiv. Õlle värvus - uduselt heledapoolne kuldne. Aroom on korraga nii kerge kui jõuline - tõepoolest mehiselt humalane, aga samas ka kuidagi helge ja õrn - Simcoe vürtsikas mereline hõng annab mõnusa värskusefooni, mida Amarillo muudab külluslikumaks.

Esmamekk on kergepoolne ja vürtsikas. Keskmaitses avaneb mõnus mahe linnasepadi, millel puhkavad selgepiirilised ja puhtad maitsed - klaarilt vürtsikas ja hapukalt terav. Lõppmaitse pöörab end mõrkjamasse maailma, andes tunda lausa vaiguseid noote, mis haagivad end su keelenäsadesse. Järelmaitse on korraga väga värske, vürtsikas ja leivane - pisut üllatav kooslus IPA kohta.

Kergepoolse kehaga, üle keskmise karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-vürtsikas buketiga klaar ja värskendav humalarüübe. Soovitaks koos kanašašlõki ja kuhja värske salatiga.
---------
pilt isetehtud

Sunday, September 29, 2013

Vägi

Vägi (Pühaste pruulikoda). pdl 0,33 l. alc 9,2 %vol. Liigimääratlus: topelt-IPA.

Tootjainfo: "Heledad odralinnased, kaerahelbed. Humalad: Nelson Sauvin, Galaxy. IBU 85"

Kirjuvõitu silt kujutab ilmselt rusikat :) Valge vaht täidab kolmandiku klaasist ja on väga tugevalt püsiv. Õlle värvus - uduselt oranžikaskuldne. Aroom paneb humalanohikut naeratama - see on tugev ja sügav, veinine ja heinane, kleepjalt ning hapukasmagusalt ninasõõrmeid kõditav.

Esmamekk on väääga raske ja intensiivne, suisa teravapoolne ja keelt kibelema ajav, siin on kolm külimitutäit vürtsikaid humalaid! Keskmaitse kajab suus vastu nagu trompetite hüüd kargel sügishommikul, pannes varesed kraaksudes tornikatuselt pagema ja esimesed möödujad pead pöörama - oi see on hele ja rõõmus, jõuline ja enesekindel, mõrkjashapu ja vürtsikas.

Lõppmaitse paneb maitsenäsakesed niuksudes kokku tõmbuma, et kaitsta end säherduse laviini eest - see trompetipuhuja on nüüd ka fanfaristi appi kutsunud ja kahekesi kaiguvad nad tahma korstendest alla varisema. See mõjub kui pöörane ja uljas marss, mille saatel lähevad veel piimavuntsidega junkrud sõjaretkele, unistades aust ja kuulsusest. Punase apelsini mahl ja sidrunidžemm, koirohunaps ja paradiisi-õuna kompott - kõik see värskusest kiljuv seltskond on su suus lahti lastud ning ei mõtlegi pidu lõpetada! Järelmaitse taandub aga juba raskemate, veidi õlisemate varjunditega justkui kogenud voorimehed, kes noorte sõjasulaste järel aegamisi veini ja õlut täis vankreid veavad. Siin aimdub veidi eukalüpti ja greibiseemne-ekstrakti, karmi ja raputavat maitselaksu pakkuvat segu.

Väga raske kehaga, kleepja paletiga, hapukas-magusa-mõrkjas-vürtsika buketiga SUPERrüübe! Ei päästa siin mingi toit - see jook matab kõik enda alla, sundides keskenduma vaid igale järgmisele lonksule
------------
pilt isetehtud

Hoppy Black

Hoppy Black (Anderson's pruulikoda). pdl 0,33 l. alc 6%vol. Liigimääratlus: must IPA

Tootjainfo: "Röstlinnastega suure humalasisaldusega õlu. Kuivhumaldatud Citra ja Simcoe humalatega" IBU võiks tootja arvates olla u 50.

Selle tootja rüüped on tavapäraselt kirju abstraktse sildiga, nii ka seekord - õnneks on aga tekst piisavalt suur ja selge.

Pruunakas vaht täidab pool klaasist, muutudes minutikesega suuremulliseks, kuid püsides üpris kenasti. Õlle värvus - vähese pruunaka helgiga must. Aroom paneb humalafriigi silmad kilama - Citra värskus ja Simcoe vürtsikus annavad kokku väga mõnusa laksu.

Esmamekk on keskmisest veidi kergem, röstihapukas ja õrnalt kohvine. Keskmaitses kohvi hapukus seguneb meeldiva vürtsikusega, jättes mulje ... hmmm .... amarettokohvist? Lõppmaitses paisuvad kõik need nüansid juba hiiglama vahvaks koljatiks, mis meenutab väikese likööritilgaga kohvi, mille kõrvale serveeritakse vürtsikat rummist kohvikoogikest. Järelmekk on tugev ja pikaldane nagu tubli talupoeg, kes kohvikotte mõisa aita veab.

Keskmise kehaga, kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga tugeva iseloomuga rüübe. Toidusoovituseks sobiks ehk kohviküpsised?
-----------
pilt isetehtud

St.Veronus

St.Veronus (Pühaste pruulikoda). pdl 0,33 l. alc 5,7 %vol. Liigimääratlus: belgia hele eil.

Tootjainfo: "Linnased: Pilsner, Caraamber, Melanoidin. Humalad: Hallertau aroma, B-Saaz"

Madalat pudelikest kaunistab historitsistliku kujundusega sildike. Valge vaht täidab 2/5 klaasist ja on ülimalt püsiv. Õlle värvus - uduselt kuldne. Aroom väga nauditavalt puuviljane, meenutades üleküpsenud punaseid banaane ja kuldseid rosinaid.

Esmamekk on keskmise tihedusega ja üsna intensiivselt magus-mõrkjas, meenutades kergelt Duvel'i. Keskmaitse süvendab seda sarnasust veelgi - mõnusalt puuviljane, väga värske ja mõõdukalt vürtsikas keha on kenas mõrkjas humalaraamis. Lõppmekk on linnasetihe ja külluslik, pisut mesine ja vahajas, pärmisoe ja biskviidine.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud, mõrkjas-magus-vürtsika buketiga väga nauditav rüübe. Kes iial on Duvel'i proovinud, see peaks ka sarnasuse tabama. Söögisoovitus - tugevam soolakam juust.
-----------
pilt isetehtud

Gambrinuse Gildi septembrikuine võistlus

Seekord oli kohal 8 pruulmeistrit, hindamisele tuli 13 rüübet. Esikolmik (kolmas koht läks kahele võrdsele):
- Vägi, mis sai 9,06 punkti 10 võimalikust

- Robustne Porter, tulemusega 8,69

- Atlas IPA, tulemusega 8,25
 - Hoppy Black,8,25

Hindamine toimus 5 kategoorias: toote disain, vaht, värvus, lõhn ja maitse. Keskmine hinne tuli seekord 7,44, mille ületasid veel:
- Paide Porter 8, 06
- St.Veronius 7,69
- Hoppy Ale 7,63

Thursday, September 26, 2013

BrouCzech

BrouCzech (Pivovar Nová Paka). plastpudel 1,0 l. alc 5,0%vol. liigimääratlus: pilsner

Tootjainfot otseselt leida ei õnnestu, kuna tegu on leedu turule toodetud ja seetõttu nime-moondunud sildiga.

Liitrine plastpudel kannab pruunides toonides lihtsat, kuid klassikalist õllesilti. Helevalge vaht täidab veerand klaasist ning on üsna püsiv. Õlle värvus - helekuldne. Aroom on nõrgalt linnaseline ja pisut väävelvesinikune.

Esmamekk on kerge ja magus-mõrkjas. Keskmaitse tugevalt linnaseline, vähese metlase kõrvalmekiga. Lõppmaitse mõrkjas ning järelmekk taandub samas võtmes.

Kerge kehaga, keskmiselt karboniseeritud paletiga, magus-mõrkja buketiga lihtne laua- ja saunaõlu. Pretensioonitu nii toitude kui kõrvaltegevuste suhtes :)
------
pilt isetehtud

Zlate Česke Pivo

Zlate Česke Pivo (Pivovar Nová Paka). plastpudel 1,0 l. alc 5,0%vol. liigimääratlus: premium lager?

Tootjainfot leida ei õnnestu, sest tootja veebilehel sellenimelist rüübet pole. Tegu on Leedu turu jaoks toodetud kraamiga ja seetõttu nimelist ühtivust tuvastada ei õnnestu.

Disain - plastpudel jälgib oma väliskujul veidi veinipudelit. Tumedates toonides silt on klassikaline ja meeldiv. Helevalge vaht täidab veerandi klaasist, olles tihe ja püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldkollane. Aroom on üsna nõrgake, õrnalt linnaseline ja mingi ... veidra lisanüansiga, mis pole kuigi meeldiv. Liiga kaua seisnud keedetud muna hakkab samasugust kergelt väävlist lõhna eritama.

Esmamekk on keregepoolne ja magusakalt linnaseline. Keskmaitse muutub üsna tihedalt linnaseliseks, lausa taignaseks ja intensiivselt ning üheplaaniselt mõrkjaks. Lõppmekk jätkab samasuguse, munase ja leivase mekiga, millel on kergelt metalne kõrvaltoon. Järelmaitse on õrnalt vürtsikas, üsna värske ja karastav.

Kergepoolse kehaga, tugevalt karboniseeritud paletiga, mõrkjas-magusa buketiga lihtne joogiõlu. Peale sauna suurepärane, kuid pika õhtu veetmisel muutuks pisut üheplaaniseks.
----------
pilt isetehtud

Wildebok

Wildebok (Scheldebrouwerij). pdl 0,33 l. alc 6,5 % Liigimääratlus: dunklerbock ehk tume laagerõllede koorekiht.

Tootjainfo: "It is a reddish-brown beer of 6,5% ABY, with an aroma of toasted bread and a rounded, caramel malty taste. Available in Autumn."

Selle seeria tunnus-koopamehikesed maadlevad seekord bock-õllede tunnuseluka ehk sokuga :) Pruunakas vaht täidab 60% klaasist, olles tihe ja keskmiselt püsiv. Õlle värvus - kirkalt pruunaka helgiga tumepunane. Aroom mõjub kui kergelt vaniljene kuivik või röstitud rosinakringli viil.

Esmamekk on keskmise kehaga ja vürtsikalt särtsakas, mõnusalt magus-mõrkjas, meenutades kuivatatud heledaid ploome. Keskmaitse toob mõnukurrud silmanurkadesse - siin on kuivatatud õunu ja röstitud pähkleid, mandariinikeedist ja kõrvetatud suhkrut, tumedaid linnaseid ja sutsuke rummi. Lõppmekk keerab end huvitavalt kombel mahedamasse maailma, pakkudes vaniljet ja rosinaid, õrnalt kohvist biskviiti ja munalikööri. Järelmaitse annab viimase tervitusena õhkõrna suitsuse tervituse ja lahkub, jättes kogu suu veidi õhkama.

Keskmise kehaga, keskmiselt karboniseeritud, magus-mõrkjas-vürtsika buketiga väga nauditav rüübe. Siia kõrvale soovitaks vaniljest õunakooki - sihukest päris ahjus küpsetatu ja korralikult karamellistunut!
----------
pilt maaletooja lehelt

Wednesday, September 25, 2013

Atlas India Pale Ale

Atlas India Pale Ale (Tänav & Kolk pruulikoda). pdl 0,33 l. alc 6,0%vol. Liigimääratlus: IPA

Tootjainfo: "Tugeva ja värske humala maitsega hele ameerikapärane õlu. Tõsine suutäis humalahulludele. Koostis: odralinnased, humalad, vesi, pärm. IBU 57"

Kaunis sildike kujutab ... eee .. Püha Graali? :) Helevalge vaht täidab pool klaasi ja on tugevalt püsiv. Õlle värvus - õrnalt uduselt kuldoranž. Aroom - ojaa, see on tõesti humalahulludele! See on üks mõnusalt värske, puuviljane ja lilleline aroom, mis siit klaasist vastu hoomab!

Esmamekk on keskmise tihkusega ja magus-hapukas. Keskmaitse paneb suisa naeratama, niivõrd mõnusalt soe ja kirgas, troopiline ja helisev on see maitseorkester, mis oma pillid su suus hüüdma paneb! Siit leiab apelsini-trompetit ja kiivi-fanfaari, ananassi-klarnetit ja meie omaenda kuldreneti timpanit ;) Lõppmaitses kutsub seda puuviljast pillekaart korrale mõrkjas dirigent Humal, kes seob eelneva tempoka polka kokku leivase tõsimeelsusega. Järelmekk on kui ülemeelikus tujus üle Kaarsilla käimine - värske soe suvetuul poeb riiete vahelt sisse, jõulised emotsioonid käivad üle pea ja ... juba on kahju, et see seiklus läbi sai :)

Keskmise kehaga, õrnalt kleepja paletiga, magus-hapukas-mõrkja buketiga megarüübe. Väga mõnus vahepala raskematele rüübetele, millega end õhtu käigus positiivselt üllatada. Näksimiseks sobiks ehk üks sidrunimuffin?
----------
pilt isetehtud

Põrgu Amber Ale

Põrgu Amber Ale (Tänav & Kolk pruulikoda). pdl 0,33 l. alc 5,4%vol. Liigimääratlus: punane eil

Tootjainfo: "Patuselt karamelline ja puuviljase aroomiga punane õlu. Sobib õhtusöögi kõrvale või iseseisvaks naudinguks. Koostis: odralinnased, humalad, vesi, pärm."

Sünkpunastes toonides sildil ilutseb imperiaal-arhitektuuri stiilis kaugusse kaduv hoonelahmakas ... kah omamoodi nägemus põrgust :) Valge vaht täidab pool klaasi ja on üsna püsiv (pildil kenasti näha ka vajumisjäljed klaasil. Õlle värvus - udusevõitu, kaunilt punane merevaik. Aroomis on hunnik vängevõitu troopilisi puuvilju, koheselt meenuvad litšimarjad, mango ja üleküpsenud punane banaan.

Esmamekk on keskmisest kergemaolekuga ja õrnalt magus-mõrkjas. Keskmaitse sega aga suus kokku üllatava maitsekeerise - siin on nii neidsamu kergemaid puuvilju kui ka raskemat karamell-linnast, lausa kergelt nätsket ja suitsust, melassi ja rummikoogi veidrat segu tammise portveiniga. Lõppmaitse osutub veelgi jõmakamaks, nüüd on see rüübe omandanud hulga vürtsikaid nüansse, millest esimese hooga suudaks välja lugeda kakao ja kardemoni, india pähklid ja kreeka pähkli membraanidel leotatud kreegiveini. Järelmaitse kirjeldamine muudab veidi nõutuks - siin on koos mingit kummalist puidust raskust ja veidike veinist kerglust. Pikka maitsejälg igatahes.

Nii keerulise joogi kohta üllatavalt kerge kehaga, kergelt kleepja buketiga, mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga väga keeruline jook! Kas ta nüüd just "patune" on, nagu pruulmeistrid kirjeldavad ... aga Gambrinusele meeldib, kui tema koolkondlikud fraasid kõlavad :)

------------
pilt isetehtud

Kaldi Dökkur Lager

Kaldi Dökkur Lager (Bruggsmidjan). pdl 0,33 l. alc 5,0%vol. Liigimääratlus: dunkel

Tootjainfo: "dark cold is rafbrúnn dark stock beer, medium bodied, dry, fresh and pungent. In it is well toasted barley and good humlakeim. Icelandic waters, saaz hops and 4 types of Czech malted barley" (guugel-tõlke eripärad)

Stiilne disaid korgist kuni siltideni, kaasaegse teostusega, kuid raskeltloetav. Kreemikas vaht täidab pool klaasi, kuid muutub kiirelt suuremulliseks ja taandub. Õlle värvus - kirkalt mahagonpunane. Aroom - klaar vesi ja kõrvetatud linnaste kergelt kohvine aroom.

Esmamekk on kergepoolne ja mõrkjas-magus, veidi suitsune. Keskmaitse annab kõrvetatud leiva ja ülekaramellistatud suhkru toone. Lõppmaitse on õrnalt humalane, vürtsikas ja kohvine. Järelmekk on kuivapoolne, pisut suud parkivalt karameljas nagu ülepruunistunud mesi ja mõrkjalt karge.

Kerge kehaga, keskmiselt karboniseerunud, mõrkjas-magusa buketiga üsna iseloomukas rüübe. Tumeda laagerõlle päris hea näide, samas mekk õige pisut mõruduse poole nihkes. Sobilik õlles hautatud loomalihaga ja ahjukartulitega.
-----------
pilt siit

Tuesday, September 24, 2013

Robustne porter

Robustne porter (Tänav & Kolk pruulikoda). pdl 0,33 l. alc 6%vol. Liigimääratlus: porter

Tootjainfo: "Pehme humala ja karamelliste toonidega porter, millele lisavad nüanssi suitsused ning šokolaadised noodid. IBU 38"

Kaunike tumedates toonides silt kujutab vanamoelisi õllekanne. Kreemikas vaht täidab poole klaasist ning püsib väga kaua, jättes klaasiseintele jälgi. Õlle värvus - üsna lootusetult must, vaid klaasinurkadest paistab kerget pruunakat kuma. Aroom mõjub kui kõrvetatud leivakooriks - kergelt hapukas ja suitsune.

Esmamaitse on muljetavaldav - see on keskmisest raskema kehaga ning tublisti üleelusuurune, täites juba keeleotsaga puudutades suu raskepärase suitsu ja šokolaadiga. Keskmaitse kõlab kui ülistuslaul pärismaalaste poolt lõkke kohal röstitud päris-päris kohviubadele - see on nii mõnusalt ehe, et silmi kinni pannes kuuleks kui vaese kohvikorjaja undavat laulu ja saateks tümisevat rütmi, mida trummeldatakse kogumiskorvi ragisevale vitspunutisele. Lõppmaitse annab endast viimase, et veenda sind kasutama vaid Ausat kohvi ja šokolaadi, see on pehme kui neegrimamsli poolt küpsetatud soe kukkel ja südantsoendav kui rosinsilmse põnnikarja poolt esitatud tants, et sinust mõnda münti välja meelitada.

Üle keskmise kehaga, nõrgalt kleepja paletiga, magus-mõrkjas-hapuka buketiga MEGArüübe, überist jääb puudu vaid pisut vürtsikust. Toidusoovituse osas jääb Gambrinus ilmselt jänni, seda jooki tuleks nautida asjana omaette!
----------
pilt isetehtud

Piknik Pale Ale

Piknik Pale Ale (Tänav & Kolk pruulikoda). pdl 0,33 l. alc 5,6%vol. Liigimääratlus: APA

Tootjainfo: "Kerge ja humalane hele õlu, mille juured ulatuvad uude maailma, saades innustust Põhja-Ameerika käsitööõlledest. Koostis: odralinnased, humalad, vesi, pärm. IBU 32"

Kunstipärane silt kujutab ... noh mõistagi piknikku :) Sildi eest tuleb igatahes kiita - hobipruulidel pole tavaliselt tahtmist ja viitsimist sellist kunstilist taset jahtida. Tõsi küll, nö puhta marketingi seisukohalt on see liiga tume ja ülekoormatud, raskesti-meeldejääv ... kuid kuradile marketingireeglid! :)

Valge vaht täidab u pool klaasi ja see on märkimisväärselt püsiv. Õlle värvus - õrnalt udune, küpse virsiku karva kuldne. Aroom on meeldivalt puuviljane, sidrunine ja vaigune.

Esmamekk on keskmise raskusega ning mahedalt magusakas, tuletades taaskord meelde virsikut ... või mangot? Keskmaitse jätkab väga nauditaval puuviljasel lainel - meelde tuleb lapsepõlves tihti pruugitud mango- või kõrvitsamehu (muid toona eriti polnudki). Lõppmaitse käänab aga teravamale poolele, torkides keelepinda sidrunja teravuse ja keele alumisi külgi sutsukese vaiguse mõrkjusega. Järelmaitse jääb üsna tugeva puuviljase, veidi kleepja ja vürtsika jäljena kogu suuõõnsust valitsema.

Keskmise kehaga, õrnalt kleepja paletiga, magus-mõrkjas-vürtsika buketiga megarüübe. Nii mõnusalt puuviljast ja samas siiski jõulist pruulist polegi ammu saanud. Toidusoovituseks - prooviks seda sobitada meloni ja koorejuustuga?
-------------
pilt isetehtud

Brio

Brio (Borg Brugghús). pdl 0,33 l. alc 4,8%vol. Liigimääratlus: pilsner

Tootjainfo: "Brion was the first beer from City Brew House. Brioni is known pilsner beer but unlike many Icelanders keep beer is not Letto, but light Lager from the city of Pilsen in Bohemia (Czech Republic in the west). This beer style search first appeared in the mid 19th century and became so popular that most of the beer consumed today is in one way or another based on this style. Used German humlayrki, Mittelfruh from Hallertau in Bavaria, the beer. The hops give a very characteristic flavor and sweet smell. In addition, hops used clear Pilsen malt and yeast undirgerjandi." (guugel tõlge, algtekst siit)

Modernselt teostatud, klassikalise kujundusega sildike jätab päris hea mulje. Kaelaetiketil olev medal "World Beer Cup Gold Award 2012" muudab samas ettevaatlikuks. Erkvalge vaht täidab pisut alla poole klaasist, muutudes kiirelt suuremulliseks ja kahanedes kirmeks. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroomis tunned puhast vett ja heledate linnaste magusakas-mahedat lõhna.

Esmamekk on kerge ja magsu-mõrkjas. Keksmaitse jääb üsna samasugusele tasemele, alles lõppmaitses tajud juba päris arvestatavat humalakibekust, mis jääb sidrunikoore kanti. Järelmekk taandub kiirelt, jättes suhu vaid nõrga värskusetunde.

Väga kerge kehaga, keskmiselt karboniseeritud, magus-mõrkja buketiga lihtne lauaõlu. Tšehhi pilsneri lahjem veli, midagi Müncheni Hell kanti. Pretensioonitu nii toidu kui tarbimise osas. Hea näide sellest, kuidas medal ei tõota head.
------
pilt siit

Monday, September 23, 2013

Meantime Coffee Porter

Meantime Coffee Porter (Meantime). pdl 0,33 l. alc 6,0%. liigimääratlus: porter. 91 punkti ratebeeris ja 85 beeradvocate järgi!

Tootjainfo: "Our first formulation of this beer was the first UK brewed beer to carry the Fairtrade logo, and although we have reformulated it to create an even better blend better the malt and roast coffee flavours and can no longer get enough coffee in each bottle to qualify for Fairtrade status, we are still using the same Faitrade Araba Bourbon beans from Rwanda’s Abuhuzamugambi Co-operative. At the Meantime Brewing Co we love flavour, so it wasn’t exactly difficult for us to see how the scents and aromas of coffee and barley would create a perfect match like just like mint and lamb, toffee and banana, peaches and cream, peanut butter and jam. Serve lightly chilled with as many chocolate truffles as your conscience allows."

Omapärase kujuga pudelike, mis kannab sama ebastandartse olekuga, kuid elegantset sildikest allääres. Pruunakas vaht täidab pool klaasist, jäädes märkimisväärse jõulisusega püsima! Õlle värvus - sünkjas tumepruun. Aroom paneb juba poole meetri kauguselt naeratama - nii intensiivselt ja puhtalt kohvine on see! Lähemal nuuskimisel see tunne süveneb, siin pole õllest jälgegi, puhas kohv!

Esmamekk on keskmise raskusega ja õrnalt magusakas, meenutades miskipärast justnimelt külma lahustavat kohvi. Keskmaitse ... jessas, seekord pole vist  mitte ühtegi epiteeti võimalik kasutada peale sõna "kohv" koos lisamääratlustega nagu "hapukas", "hästiröstitud" jne. Lõppmaitses ... hmm, siiski-siiski, siia saab juurde lisada mõiste "rummitilk" :) Ja noh järelmaitse oleks ilmselt parim reklaam mingile kohvijoogi pakkujale - raskepoolne, virgutav ja turgutav, meeldiv ja meeldejääv.

Keskmise raskusega, tugevalt karboniseeritud, mõrkjas-magusa-hapuka buketiga megarüübe. Ausõna, seda võiks hommikul kohvi asemel juua ja väga ei paneks vahet tähelegi, kui kerge švipsis olek kõrvale jätta ;)
-----------
pilt siit

Kaldi Stinnings

Kaldi Stinnings (Bruggsmidjan). pdl 0,33 l. alc 4,6%vol. Liigimääratlus: ürdiõlu

Tootjainfot ei õnnestunud mitte mingit leida, pruulikoja islandikeelne koduleht ei sisalda seda toodet. Ainus, mis õnnestus sildilt välja lugeda, et selle rüüpe tegemisel on kasutatud Islandi putke. Keerulise ja võib-olla eksitava otsingu tulemusena võib see olla harilik kitkaputk Angelica archangelica, mille seemneid kasutatakse ... absindi tegemisel! :)

Tumedates toonides kuldläikeline sildietikett jätab veidi sünge mulje. Kollakas vaht täidab kolmandiku klaasist, kuid vajub kiirel kohinal kirmeks. Õlle värvus - kirkalt kuldse läikega pehmepruun. Aroom mõjub kummaliselt - eemalt mõjub ta magusakalt, kuid nina klaasi pistes pisut kirbelt.

Esmamekk on kergeke, lausa vesisepoolne, õrnalt magus ja vürtsikas. Keskmaitse on taas veidrapoolne - veidi keelt parkiv ja köögiviljalik. Lõppmekk muutub mõrkjaks, lausa kergelt kibekaks ja heinaseks. Järelmaitse on veidralt murune, kergelt vürtsikas ja suud pisut paksuks tegev.

Väga kerge kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, magus-mõrkja buketiga kummaline rüübe. Peale sauna võiks teda ju kindlasti juua ... ja miskipärast kujutan seda päris hästi sobivat pikka pimedasse kõrtsi, mille hämaramates nurkades vanad kalurid õhtuid veedavad.
----------
pilt siit

Sunday, September 22, 2013

Gæðingur Stout

Gæðingur Stout (Gæðingur Öl). pdl 0,33 l. alc 5,6%vol. Liigimääratlus: stout. Ratebeeris 86 punkti

Tootjainfo: (nii nagu tootjalehelt võetud tekst läbi guugli tõlkemootori paistab :) "Gæðingur Stout is dark, bragðmikið unfiltered ale with gerfallsbotni. Toasted malt, caramel, coffee, and slightly licorice flavor characteristics of beer." Noh, enamuses siiski arusaadav ;)

Vahva must-valge naivistlik silt kujutab üksikut ratsanikku. Hallikaspruun vaht täidab 2/3 klaasist, olles tugev, tihe ja püsiv. Õlle värvus - vähese punaka helgiga must. Aroom on nii jõulise välimuse kohta tagasihoidlik - kõrvetatud linnaste vähene suitsulõhn hoovab klaasist mõistagi vastu, kuid see on soe ja küpsiseline.

Esmamekk rõõmustab õllesõpra - see on kuivade stoutide klassika! Keskmise keha ja mage-mõrkja maitsega mõjub see kui õpikunäidis. Keskmaitse keerab aga juba teise palge ette - siin on vängepoolset suitsulõhna ja veidi linnasemagusat röstsaia ... või pigem tsipa kõrbenud koorikuga täistera-kuklit. Lõppmaitse paitab sootuks pika sametise sulega rahutu õllehinge maitsenäsakesi - selles paituses on juba hapukat röstkohvi ja tilgake lagritsalikööri. Järelmekk ei taandu ilma järel-lahinguta, sinu keeleväljal peetakse maha veel üks ägedapoolne rünnak, mille peategijateks on nüüd juba kreem-stoudile omased magusad palad ja samas kõrvetatud linnaste suitsenud sabasuled.

Keskmisest raskema kehaga, kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magus-hapuka buketiga megarüübe. Toiduga ei julgeks siin väga mängida, aga ehk värskeltsuitsutatud singiviil sobiks siiski? Või hoopis grillitud maks ... jah just!
---------
pilt siiit

Vormsi Hele Eil

Vormsi Hele Eil. (Vormsi Õlu) pdl 0,33 l. alc 5,5%vol. Liigimääratlus: hele eil.

Tootjainfo: "Filtreerimata ja pastöriseerimata elus õlu. Lubatud vähene sade. Pruulitud odralinnastest, humalatest, pärmist ja veest."

Rõngasristi kujulist pruunides toonides silti ehib teave ""Eestimaine käsitööõlu" ... ja see teeb rinna rõemsaks :) Eriti rõõmustab aga silma omanäoline kastikujundus, millega enamasti väiketootjad end ei vaeva!

Erkvalge vaht täidab kolmandiku klaasist, muutudes kiirelt suuremulliseks ja taandudes - õnneks mitte siiski täielikult. Õlle värvus - uduselt sooja helgiga kuldkollane (Gambrinus ei lasknud õllel rahuneda/settida ennem proovimist). Aroom on pärmine ja linnaseline.

Esmamekk mõjub kergepoolselt ja veidi vürtsikas-hapukalt. Keskmaitse muutub täidlasemaks ja huvitavalt vürtsikaks, siin oleks otsekui kadakamarju ja veidi köömneid (?). Lõppmaitse on üsna mitmekihiline - siin saab tajuda nii heledate linnaste rõskust kui ka vähest karameljat magusust, kaneeli ja kardemoni, sutsu kreeke ja valget sõstart. Järelmaitses viskab üllatuslikult ette pisukese veinise vindi, aga see tuleneb ilmselt ülesraputatud pärmist.

Keskmisest sutsu kergema kehaga, keskmiselt karboniseeritud paletiga, magus-vürtsikas-hapuka buketiga üpris jõuline rüübe. Sobib nii lauaõlleks rammusama seaprae kõrvale kui ka pikemaks istumiseks.
------------
pilt ... ausalt ei teagi, kunagi keegi saatis :)

Kaldi Lager

Kaldi Lager (Bruggsmidjan). pdl 0,33 l. alc 5,0%vol. Liigimääratlus: pilsner

Tootjainfo: "The beer is brewed according to an age old Czech tradition that has been used since 1842. The water comes from a spring in the mountain Sóley Eyjafjörður."

Moderne läikiv-kuldne silt kannab endal (vist?) stiliseeritud rüütli kujutist hobuse seljas. Valge vaht täidab alul pisut üle poole klaasi, muutudes suuremulliseks, kuid püsides siiski päris mõnda aega. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroomis domineerivad kuldsed linnased, mille leivalõhna alt aimdub väga head puhast vett.

Algmekk on kergeke ja leivaviljane. Keskmaitses tugevneb sepikuline täidlane linnasemekk, lõppmaitses lisandub siia mõõdukalt humalamõrkjaid noote. Järelmaitse jääb nõrgakeseks, andes vaid meeldiva värskusetunde.

Kerge kehaga (kuid siiski mitte vesine), keskmiselt karboniseeritud, mõrkja buketiga lihtna laua- või saunaõlu. Ei midagi erilist, kuid samas hea tasemega pilsner.
------------
pilt siit

Saturday, September 21, 2013

Gonzo Imperial Porter

Gonzo Imperial Porter (Flying Dog). pdl 0,33 l. Alc 9,2%vol. Liigimääratlus: Balti porter või Imperial porter. 99 ratebeeeris!!!

Tootjainfo: "
availability: Limited distribution
hop bitterness: 85 IBU
Specialty Malts: 120L Crystal, Black, Chocolate
hops: Warrior, Northern Brewer, Cascade
"
Disain on ... kummastav :) Pruulikoja liblikalaadne tunnus-kujutis korgil ja kaelasildil on ainus "esteetiline" element, ülejäänu on nii selle rüüpe kui teistel sama pruulikoja toodete siltidel teadlikul "ebaesteetiline", antud juhul on see siis väljaveninud koolnu, kes suitsu kiskudes teatab "lets party!" :)

Kohvipruun vaht täidab 2/3 klaasist, jäädes tihedana pikalt-pikalt püsima. Õlle värvus - täisulikult hoomamatult must. Aroom mõjub suhteliselt malbelt, klaasist hoovab vaid kõrvetatud linnaste hapukavõitu kohvist ja pisut rummist lõhna.

Esmamaitse on keskmise tihedusega ja mõrkjas-vürtsikas. Ei midagi karjuma panevat, kuid siiski paljulubavat. Keskmaitse annab aga endast parimat, et sinu keel ära tõrvata, siis kohviasfaldiga katta ja niisuguseks jättagi - see on raske, mõrkjas-kleepuv ja kuidagi ... hmmm ... konjakine? Võib-olla tuleb liiga elavalt meelde aeg, kui kohvi konjakiga oli iga endast lugupidava valgekrae tunnusjook?

Lõppmaitse kõneleb nüüd juba kui Must Isanda käskjalg. Aga selline vintis käskjalg, kes päris täpselt ei mäleta, mida boss käskis ning seetõttu laseb ta endale ühe suuuuure kohvi-koola-rummi kokteili segada. See on üks õite raske ülesanne, kuid võib kindel olla, et ühtegi tarka mõtet selle vennikese suust täna ei kuule.

Järelmekk keerab end mustast sametist kardinasse ning proovib mugavalt nurgadiivanile magama sättida. See tundub kui üks soe ja mugav nurgake, kus hommikuni tukkuda ja siis jälle sadulasse karata. Või võtta kohe uus klaasitäis:)

Raske kehaga, väga kleepja paletiga, mõrkjas-magus-hapuka buketiga überrüübe. Ühegi toiduga ei maksa siia isegi lähedale ronida, parem leppige mõnusa roidunud äraolemisega!
---------
pilt siit

Gruut Inferno

Gruut Inferno (Gentse Stadsbrouwerij). pdl 0,33l. alc 8,5%. liigimääratlus: belgia kange hele eil ehk tripel. Eripärane selles mõttes, et selle valmistamisel on lisaks humalale kasutatud gruuti - keskaegset vürtside ja ürtide segu (erinevalt teistest sama seeria õlledest, kus on vaid gruut kasutusel).

Seekord on seeria abstraktsevõitu kujundus saanud täiendust leekida näol ... noh, õlle nimi on ju "põrgu", mis siis et itaalia ja portugali keeles:)  Helevalge vaht täidab pool klaasist, muutudes minutikesega suuremulliseks ja vajudes kirmeks. Õlle värvus - õrnalt uduselt kuldkollane. Aroom on linnaseküllane ja kergelt vaigume.

Esmamaitse on keskmise raskusega ja magusakas-vürtsikas. Keskmaitse muutub külluslikult linnasepehmeks ja vürtsikalt humalaseks, meenutades veidi arooniaid ja akaatsiaõite vaigust mõrkjust. Lõppmekk on rõõmsameelne ja kärsitu nagu hundikoerakutsikas, kelle rasked käpad tonksivad noort peremees mängule. See tundub soe ja mahlane, raske ja torkiv nagu sellesama kutsika teravad hambad, mis mänguhoos kaaslase kätt sakutab. Järelmekk keerab aga uuesti kleepjalt mõrkjatele radadele, tuletades meelde neid õllesid, kus humala asemel on kasutatud kas akaatsiat või sookailu.

Keskmisest veidi raskema kehaga, kleepja paletiga, magus-vürtikas-mõrkja buketiga jõuline rüübe, mis nõuaks enda kõrvale toekat lihakänstakat ... miks mitte tervet grillkana?
-----------
pilt siit

Gruut Amber

Gruut Amber (Gentse Stadsbrouwerij). pdl 0,33l. alc 6,6%. liigimääratlus: belgia (merevaigukarva) eil. Eripärane selles mõttes, et selle valmistamisel pole kasutatud humalat, vaid gruuti - keskaegset vürtside ja ürtide segu.

Tootjainfo: ""Gruut" is an ancient Flemish coin. In medieval Ghent, brewers used Gruuts to pay taxes on the richness of their brew. Gentse Stadsbrouwerij has revived this ancient tradition with Gruut Amber Ale. Enjoy it’s rich taste, deep copper color, and smooth-drink-ability."

Tumedates toonides sildike, mille keskel toll gruut-mündi kujutis. Kreemikas vaht täidab 2/3 klaasist, olles üle keskmise tihe ja püsides kenasti. Õlle värvus - kirgas punakaspruun merevaik. Aroom on õrn, magusapoolne ja pärmisoe.

Esmamekk on kergepoolne ja magus-mõrkjas, meenutades raudrohuteed vähese meega. Keskmaitse muutub raskemaks, tugevalt linnaseliseks ja kergelt kohvimõrkjaks. Lõppmaitses karamell-linnaste tihedus muutub lausa nätskelt tihkeks, karaskitaoliseks ning siia lisandub tugev ülekuivanud kreeka pähklite mõrkjas maitse.Järelmekk jääb pika ning kleepja mõruda ravimitee jäljena kestma.

Keskmise kehaga, kleepjapoolse paletiga, magus-mõrkja buketiga jõuline rüübe. Seda peaks sobitama millegi vähemalt sama raskega, nt pikkade peenikeste vürtsikate grillvortikestega.
-------------
pilt siit

Jamaican Style Ginger Beer

Jamaican Style Ginger Beer (Grace Foods). prk 0,33 l. alc 0%. Tegemist on siis jällegi alkoholivaba ingverijoogiga, millel pole peale nime õllega mingit pistmist.

Väike hõbedane purgike kannab musta-oranži etiketti. Vahtu loomulikult ei teki, kuid seda pole ka oodata. Rüüpe värvus - piimjalt hägune, meenutades mõnd toonikut. Aroom - kerge ingverivine, kui rohkem meenutab Sprite'i või mõnda muud limonaadi. Maitse on teravamalt ingveriline, lõpupoole lausa intensiivne.

Mis paneb kulme kergitama - muu toiduinfo (kalorid etc) hulgas on kirjas, et joogis on ka "Sodium" ehk naatrium?! Edasi otsides selgub, et ilmselt peetakse silmas naatrium-bensoaati ehk säilitusainet.

Mitte-õlle kohta on tegu päris mõnusa rüüpega, kuid kuna üks mitte-alkohoolne ingverijook juba Gambrinuses on, siis uut sisse võtma kah ei hakka.
---------
pilt siit

Friday, September 20, 2013

Gruut Bruin

Gruut Bruin (Gentse Stadsbrouwerij). pdl 0,33l. alc 8,0%. liigimääratlus: dubbel. Eripärane dubbel selles mõttes, et selle valmistamisel pole kasutatud humalat, vaid gruuti - keskaegset vürtside ja ürtide segu.

Tootjainfo: "Gruut brown beer has a deep brownish colour with a golden touch and develops a delicate and stable foam. The degustation is surprising but very pleasant. The beer has character and the presence of abundantly much taste."

Lihtne väike pudel, millel pruunides toonides abstraktne sildindus. Kreemikas vaht täidab veidi üle poole klaasist, olles tihe ja väga püsiv. Õlle värvus - õrnalt udune kaunilt punakaspruun. Aroom kõlab kui belgia kloostriõllede klassika - üsna külluslik, magusalt karameljas ja isegi veidral kombel pisut mõrkjalt, kuigi siin pole ju humalaid!

Esmamekk on keskmise kehaga, magusakas ja pärmisoe. Keskmaitse mõjub väga-väga meeldivalt, kukekommilikult karameljalt ja samas veidi puitunult vürtsikalt, pähkliselt ja soojalt. Lõppmaitse hakkab kergelt kiskuma juba linnaseliköörilike nootide poole, visates sisse pisut portveinilikku puidust mekki ja kuivatatud õunu, kadakamarju ja suira. Järelmekk on tugevalt pärmisoe, alkoholine ja datline.

Keskmise kehaga, pisut kleepja paletiga, magus-mõrkjas-vürtsika buketiga rüübe, mille iseloomustamiseks tahaks kasutada terminit "mega". Über ta veel kindlasti pole, aga maitsekülluse mõttes keskmisest kõvasti kõrgemalt paiknev. Näike kenasti sobivat õlles hautatud krevettidega.
-----------
pilt siit

Gruut Belgian Blond

Gruut Blond (Gentse Stadsbrouwerij). pdl 0,33l. alc 5,5%. liigimääratlus: hele eil. Kuid eripärane eil selles mõttes, et selle valmistamisel pole kasutatud humalat, vaid gruuti - keskaegset vürtside ja ürtide segu.

Tootjainfo: "Gruut Blonde beer is gently barleyd, has a neutral or light and sweet taste with a bitter aftertaste obtained with the special season selection of gruut."

Lihtne väike pudel kannab abstraktsevõitu kujundusega heledates toonides silti. Helevalge vaht täidab pool klaasist, olles kenakesti püsiv. Õlle värvus - õrnalt udune helekuldne. Aroom on huvitav - puuduv humalalõhn jätab justkui "augu" tavapärasesse buketti, kuid seda tühimikku täidab viljatolmu ja heledate mahlaviinamarjade meeldivalt delikaatne segu.

Esmamekk on kerge ja õrnalt magus-vürtikas, pisut tolmune ja linnaseline. Keskmaitse muutub huvitavalt rõskeks ja ... köögiviljalikuks, meenub viljaait ja kartulikoobas ühekorraga. Lõppmekk on tsipa vürtsikas, kaneeline ja kardemonine, sametjas ja biskviitjas, nagu jooks vedelal kujul kodust pehmet saia. Järelmaitse taandub päris leebeks, vaid õrn vürtsikas mälestus jääb keele alumistele külgedele õhetama.

Kerge kehaga, keskmiselt karboniseeritud paletiga, magus-vürtsika buketiga lihtne, kuid omapärane lauaõlu. Sobiks suurepäraselt täiendama täidetud kanafileed - nt kiievi kotletti.
--------
pilt siit

Thursday, September 19, 2013

La Trappe Quadrupel Oak Aged Batch #11

La Trappe Quadrupel Oak Aged Batch #11 (De Koningshoeven). pdl 0,375 l. alc 10%vol. Liigimääratlus: quadrupel. 96 ratebeeri järgi ja 95 beeradvocate'is - harukordne ja väga kõrge kokkulangevus!!!

Selgituseks - mis on batch #11? Eilide tegemisel on üldse harva saavutatav täielik ühtelangemine partiide vahel, nende pikal laagerdamisel ja veel erinevates tünnides erinevused võivad aga olla vägagi suured. Seetõttu partiisid väärtõllede puhul mõnikord nummerdatakse.

Tootjainfo: "In Batch 11 Malbec barrels were used, though a rather large portion of Quadrupel aged on new wood has been added too. This batch is quite complex. The aroma of the Malbec is very noticable, lots of oak flavours from medium toast, and vanilla and almond from high toast barrels, floral aromas from Acasia and obviously the beer aromas from the quadrupel. Very robust and rich in tannins, which warrants a bit of extra maturation in the bottle to let the complexity increase and the flavour become rounder. While the red wine influence is noticable, the wood has the dominant note. A must for everyone who likes heavy beer and/or wine with lots of wood flavour and aroma. 55% Used Malbec barrels 20% New French oak, medium toast 20% New French oak, high toast 5% Acacia wood"

Kogu see eelinfo paneb õllesõbra vaikselt võbelema - KUI eriline see rüübe nüüd olema saab?

Suhteliselt lihtsat pudelit ehib šampanjalik traatkinnisega kork ja kloosterlik etikett. Muuseas, seda korki on VÄGA raske kätte saada, kuid see on vabandatav - peaks see ju võimaldama aastakümnete pikkust muudatusteta säilimist! Kui kork aga kord maha lupsab, siis täidab toa muinasjutuline lõhnapilv, mis meenutab pigem rasket portveini kui õlut!

Helepruunakas vaht täidab napilt veerandi klaasist ja kaob tõtakal kihinal ... aga noh ega portvein eriti ju ei peagi vahutama :) Õlle värvus - tuhmilt tumeruske, mahagoni ja kastanimuna karva. Nüüd klaasist nuusutades on see aroom veeeeelgi rikkalikum. Siin on veini ja tammepuud, vaniljet ja mandleid - kõik nii nagu lubatud ja eraldi riiulil lebamas. Lisaks veel omalt poolt kreegiveini ja röstitud rosinasaia.

Esmamekk ... hmmm ... oleks oodanud midagi üüratult rasket, kuid see on ... sametjas ja pehme, alkoholisoe ja vürtsikas, meeldiv ja koketselt viisakas nagu lõbus lesk maskiballil.

Keskmaitse. Oitaevake, mida see lõbus lesk korraldab! Ta kallab ühtekokku parima kreeginapsi ja majaperemehe kalli portveini ning serveerib seda röstitud mandlilaastudega ülepuistatuna. No kas nii siis sobib? Aga tuleb välja et sobib ja isegi väga! Siin segunevad napakalt naudinguküllases keerises raske ja kerge, magus ja hapu, vürtsikas ja mõrkjas justkui lese sametseelik ja raehärra pika ninaga kingad, koketne pitsmask ja pika sulega kübar.

Lõppmaitse taandub puidusematele ja raskematele nootidele kui paarike separeesse. Sametkardina tagant kostab vaid kergelt švipsis naeru ja tühje lubadusi, mida üks pidada ei plaani ega teine ootagi. Siin leiab kuhjaga röstitud pähkleid, mis on kaetud karamellistunud meega ja teiselt poolt akaatsia vaigust kirbust.

Järelmekk osutub ootamatult veelgi tõsisemaks tegijaks. Lavale tormab raehärra matsakas proua, kes eba-aadelliku südikusega lõbusa lese separeest välja viskab ja siis oma purjakil meest magamistuppa tassima asub. Üsna ootamatu vürtsikas humal annab kogu eelnevale ambroosia ja mürri pillerkaarele korraliku raami nagu püha tõotus ja sakrament, mis ka naudingust lodevaks muutunud endise sõjamehe raehärras üles äratab ning paneb oma prouale järgnema, mis sest et veidi torisedes.

Keskmisest raskema kehaga, kleepja paletiga, magus-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERrüübe. Selliseid jooke tuleks müüa koos hoiatusega - "Sõltuvusoht!" 
----------
pilt siit

Unejutt 9000 Kuldsest Draakonist

Seekord siis viib õhtune muinasjutt meid Gulden Draak 9000 juurde. Toeta end mugavamalt tugitooli, kalla endale klaasike ja kuula :)

Tekst: Gambrinus. Hääl: Fräulein. Laul: Trubaduur. Kitarritinin: näpatud

Wednesday, September 18, 2013

Brilliant Ale

Brilliant Ale (Sheperd Neame). pdl 0,5 l. alc 5,6 %. liigimääratlus: inglise hele/kuldne eil.

Tootjainfo: "There is a legend at Shepherd Neame that Brilliant Ale was inspired by the vision of the bright early morning sun sending its golden shafts of light through the brewhouse window and onto the oak mash tun, inspiring the brewing team to brew a beer that echoed these hues. Historically this recipe was formulated with 100% pale malt and was bittered by the brewery’s signature East Kent Goldings hops, resulting in a golden, brilliantly bright, hoppy ale which has risen Phoenix-like from the ashes of time for the modern drinker to enjoy. Says head brewer Richard Frost, “According to brewery records, Brilliant Ale was first brewed sometime between 1825 and 1855, making it our oldest Classic Collection beer to date. Although we’ve rejuvenated it by using the modern hop variety Cascade, we’re staying true to the spirit of this great pale ale, which was hugely popular in its day."

Kopsaka olekuga pudelit ehib mõnusalt retrolik heledais toonides sildindus. Valge vaht täidab 2/3 klaasist, kuid on suuremulline ja vähepüsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom mõjub väga meeldivalt värskelt ja päikeseliselt - lausa limonaadilik hapukasmagus lõhn, milles on tajuda heledaid linnaseid.

Esmamekk on kerge ja veidi vürtsikalt magusapoolne. Keskmaitse annab teada tublist portsust heledatest linnastest ja sutsukesest sidrunjast humalast. Lõppmaitses tugevneb humala osakaal, muutes rüüpe värskusepommiks. Järelmaitses tulevad esile vürtsikad noodid, mis panevad keeleküljed mõnusalt surisema, siin oleks nagu kokku saanud valge sõstar, muskaatpähkel ja kuldrenett.

Kerge kehaga, kuivapoolse paletiga, magus-hapukas-vürtsikas üllatusrohkelt nauditav hele eil. Lauaõlu selle sõna parimas tähenduses, sobilik nii lihtsa grillkanaga kui rohelise karriga.
------
pilt siit

Tuesday, September 17, 2013

Speedway Stout

Speedway Stout (AleSmith Brewing Company). pdl 0,75 l. alc 12%vol. Liigimääratlus: imperial stout. Ratebeeris 100 punkti ja 98 beeradvocate järgi! Fenomenaalne tase, praktiliselt ületamatu!


Tootjainfo: "Bottle conditioned.
Speedway Stout is a HUGE Imperial Stout, with pounds and pounds of coffee added during conditioning for a little extra kick! This is a limited-edition Formula and it'll definitely get you racing! It is available in 750 ml. champagne bottles. Appearance: Jet Black, with a toast-brown head. Flavor: Starts with a strong coffee and dark chocolate sensation, then fades to a multitude of toasty, roasty and caramelly flavors. Finishes with a nice fullness but dry enough not to be cloying. Aroma: COFFEE! And some other stuff. And coffee. Mouthfeel (body/texture): Velvety smooth texture. Clean and crisp, full-bodied. Warmth from the high alcohol content lightens up the feel a bit. Still, you won't fool your taste buds -- this beer is HUGE!"


Suur pudel kannab edevat foolium-mütsi ja klaasile trükitud lakoonilist etiketti, mis kujutab võidusõidu-lippe ja pruulikoja tunnusalasit. Ojeesusmaria, misasi siit pudelist välja voolab! Esimese hooga täidab kogu klaasi mustjashall vedelik, mis umbes poole minuti jooksul separeerub poolt klaasi täitvaks tihkeks kohvipruuniks vahuks ja Täiuslikult Mustaks Õlleks.


Arooooom .... oooohoohoooo ... see on kui rännak kuhugi teisele planeedile, kus mateeria koosneb vaid kahest elemendist - kohvist ja šokolaadist. Kusjuures kohvi on sel veidral planeedil tahke ja šokolaad vedel! Lähemal vaatlusel sibavad sellel maastikul eriskummalised metskirsi moodi lõhnavad mütakad, kelle liikumisega kaasnevad kerged suitsupahkvakud.


Esmamaitse lööb lihtsalt jalust, see on rabavalt raske ja õline, šokolaadiliköörine ja kirsikompotine.

Keskmaitse ... seda vedelikku mööda keelt edasi liigutades hakkab Gambrinus kätega vehkima ja kaotab mõneks ajaks trükkimisvõime, sõnaseadmisest rääkimata. Miks taeva nimel sellised asju tehakse? Kas need tulnukad tollelt kohviplaneedilt ei oma mingit halastust vaese valge mehe vastu, kes pole harjunud suplema šokolaadilaavas? See tammine ja raske, likööri ja portveini vahepeale elajas, mis mööda maitsenäsakesi oma buldooseriteraga hööveldab, sunnib taganema ja jahmunult klaasi silmitsema. Kas see on nüüd siis õlu? Nalja teete või?


Lõppmaitses võtavad võimust noodsamad kirsimütakad, mis on vahepeal elevantjaks kasvanud. Mõrkjad metskirsid on läbi imbunud oma toitepinnaseks olevast kohvist ja pealerüübatud šokolaadist ... no aga millest siis veel, kui järele mõelda?


Järelmekk laseb ribadeks jahmatatud õllesõbra .... eee või siis kohvisõbra ... veidi pikema rihma otsa jalutama, lastes vahepeal taas kerget suitsulõhna nuusutada ning ehk ka erilise lahkuse märgina pakutakse sel planeedile haruldast röstsaia, millega šokolaadinestet kokku kaapida.


Mumeieküll, kas ma peaks nüüd midagi lõpuks ütlema? Midagi, mis ei korrutaks rikkis patifonina "kooohvi ja šoookolaaad"? Ehhh ... noh olgu. Halastamatult raske kehaga, keeldmurdvalt õlise paletiga, mõrkjas-magus-mõrkjas-hapuka-mõrkja buketiga HÜPER-RÜÜBE!

Olgu Allah mulle armuline ja Šiva halastav ... mu jaks saab teise klaasi pealt otsa, aga seda õlut on veel teist sama palju  järgi. Olge mõistlikud, võtke see pudel nelja, või vähemalt kahe peale!
------------
pilt siit

Monday, September 16, 2013

AleSmith X

AleSmith X (AleSmith Brewing Company). pdl 0,66 l. alc 5%vol. Liigimääratlus: APA. Ratebeeris 97 punkti ja 88 beeradvocate järgi!

Tootjainfo: "AleSmith X Extra Pale Ale is a clean, light-colored, light-bodied ale. The People’s Choice award winner at the 2000 San Diego Real Ale Festival and the second runner-up in 2001, it has a good dose of dry hops balanced by a gentle sweetness, giving an almost sweet-and-sour effect. Appearance: Light golden color, and a nice white head, with good retention when properly served. Flavor: Starts off with almost tingling flavors of citrus and pine, balanced by a nice malty sweetness, then fades to a dry finish with a lingering hoppiness. Aroma: Strong lemony-citrusy character, with sweet malt and pine in the background. Mouthfeel (body/texture): Smooth, light-bodied. "

Suur lihtne pudel kannab endal klaasiletrükitud suurt X'i ja tagaküljel pruulikoja tunnusmärki - alasit. Erkvalge vaht täidab 2/3 klaasist, muutudes kiirelt suuremulliseks, kuid siiski mõnda aega püsides. Õlle värvus - suureteralise hõljumiga helekuldne (tegemist on pudelis järelküpsenud eiliga, mille pärmikiht transpordi ajal "lendu läks"). Aroom on kaugeleulatuvalt värske, sidruni ja kommisuhkru, papaia ja mahla-viinamarjade, närbuva heina ja ananassi lõhnaga.

Esmamekk on kergeke ja õrnalt magus-hapukas. Keskmaitse kõnnib sellest esmasest kergusest aga oi-oi kui kaugele, justkui oleks keel sattunud teise dimensiooni. Siin on suur supilusikatäis hapukat kuusevaigust nestet, raske kotitäis kuldseid linnaseid, kibujagu humalamahla ja pipeti-tilgake kasetõrva. Lõppmaitse annab kraadijagu alla, tuues taas lavale troopiliste puuviljade tsirkuse - litšimarjad ja ananass, melon ja greipfruut. Järelmaitse käänab end aga üsna kiirelt kokku, jättes suhu vaid üle-elusuuruse värskuselaine justkui Põhja-Jäämerelt uhava karge briisi.

Kergepoolse kehaga, kuiva või kergelt karboniseeritud paletiga, mõrkjas-magusa-hapuka buketiga rabavalt värske rüübe. Valgehallitusjuust võiks siia juurde perfektselt sobida!
-------
pilt siit

Sunday, September 15, 2013

Sitting Bulldog IPA

Sitting Bulldog IPA (Gotlands Bryggeri). pdl 0,33 l. alc 6,4 %vol Liigimääratlus: IPA.

Disain on kogu seerial iseloomulik - väike reljeefkirjadega pudelike, millel ilutseb gootipärane silt ja buldogi molu. Õrnalt kreemikas vaht täidab üle poole klaasi ja on tihe ning väga püsiv. Õlle värvus - kirkalt ruske-kuldne. Aroom on tihe ja intensiivne, meenutades arooniaid, pihlakaid ja seedrikäbisid.

Esmamekk on tihedapoolne ja jõuliselt magus-vürtsikas, siin saavad kokku külmavõetud pihlaka mõrkjasmagusus ja kuusevõrse ning seedripähkli kleepjas vaigusus. Keskmaitse on tiba kummalise varjundiga ... kergelt köögiviljane ja muskuselõhnane ... tolmune ja nätske kui vana raamat ... mitte et ma raamatu maitsest rääkida oskaks :) Lõppmaitse läheb üsna mõrkjaks kätte ära, siia oleks kui seedripuu vaiku tilgutatud ning siis veel ka veidi mesilasvaha sisse segatud. Järelmaitse on pikkkkkkk ja püsiv, tihke ja raskepärane kui päevinäinud sõdurisaabas.

Raske kehaga, tugevalt kleepja paletiga, mõrkjas-magus-kibeka buketiga väga jõuline rüübe. Pakuks, et IBU järgi jääb ta pigem sinna topelt-IPAde kanti, nii 70 ligi. Seda õlut peaks sobitama millegi vähemalt sama isasega, nt kalkuni-karriga.
--------
pilt siit

Witheer

Witheer (Scheldebrouwerij). pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol Liigimääratlus: belgia stiilis nisuõlu

Tootjakirjeldus: "Witheer, the name of this wheat beer refers to the Norbertine Order who in 1127 founded the Abbey of Middelburg. The Canons of this order wore white companies and were therefore called with the honor. The traditional malts together with wheat malt makes this beer drinking soft and tasty. It is a very tasteful drink beer by only 5% full. alcohol."

Disain - kogu selle sarja siltidel tegutsevad koopamehikesed askeldavad seekord kirikukella kallal. Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja on tihedalt püsiv. Õlle värvus - piimjalt helekuldne. Aroomis on lisaks nisuhapukusele ka veidi koriandrivürtsikust.

Esmamekk on kergeke ja intensiivselt magushapu, veidi keeleotsa näksiv ja mänguline kui helevalge kassipoeg. Keskmaitse näitab pisut tõsisemat nägu, paitades sind pehme linnaseküllusega kui käpakesega ja nurrudes veidi koriandri puidust-vürtsikat nooti. Lõppmaitse annab juba tugevama maitselahingu, siit aimdub veidi ülekuivanud apelsinikoort ja koriandriseemneid, peoga veinist pärmisoojust ja sülega linnaseküllust. Järelmaitses tulevad kohale ka humala krõbedamad vihjed kui vaevu näidatud küünekesed kassikäpa pehmes padjakeses.

Kergepoolse kehaga, keskmiselt karboniseerunud paletiga, magus-hapukas-vürtsika buketiga nauditav rüübe. Sobiks väga hästi kokku kergema fetajuustu-salatiga.
----------
pilt siit

Saturday, September 14, 2013

Duvel

Duvel (Duvel Moortgat). pdl 0,33 l. alc 8,5%vol. Liigimääratlus: Belgia kange hele eil. Ratebeeris 99 punkti ja 95 beeradvocate järgi!! Ülimalt kõrged hinded!

Tootjainfo: "Duvel is a natural beer with a subtle bitterness, a refined flavour and a distinctive hop character. The unique brewing process, which takes about 90 days, guarantees a pure character, delicate effervescence and a pleasant sweet taste of alcohol.
Apart from pure spring water, which is the main ingredient of beer, barley is the most important raw material. Barley must germinate for five days in the malt house, after which malt remains. The colour of the malt and as a consequence also of the beer is determined by the temperature. Duvel obtains its typical bitterness by adding various varieties of aromatic Slovenian and Czech hops. We use only exclusive hops that are renowned for their constant, outstanding quality. (Saaz-Saaz & Styrian Golding)" Soovitan pikemalt lugeda siit.

Väike madal pudel ja lihtne valge sildike. Valge vaht täidab 90% klaasist, olles tihe ja äärmiselt püsiv. Õlle värvus - uduselt kahvatukuldne. Aroom on õrnake, domineerib hea puhas vesi ja pärmine linnasesoojus.

Esmamekk on raskepoolne, intensiivselt magus-vürtsikas, üsna sarnane parimatest parimatele quadruplitele, kuid mitte nii kehakas.

Keskmaitse on ülimalt nauditav, kuivapoolne ja vürtsikas. Siin on tajuda värskeltpressitud apelsinimahla ja aniisi, nelki ja rohelisi õunu. Värske, karastav ja turgutav nagu sõõm külma kaevuvett peale pikka puuraiumist! Maitseküllus ja samal ajal teravapoolne vürtsikas kuivus - see on väga haruldane kombinatsioon, kas teate!

Lõppmaitse muutub veidi rahulikumaks, kuid jääb suuremahuliseks maitsepommiks - suus oleks kui plahvatanud mahlavaat, kõiki meeli matab enda alla värske segumahl punastest apelsinidest ja rusketest mandariinidest, sekka sutsuke virsikut ja lusikatäieke suirasegust mett. Kõik see mõjub nii reipalt, justkui hüüaks laagritäis pioneere rõkkavalt hurraa, kuuldes et õhtuse rivistuse asemel näidatakse kino.

Järelmaitse käänab senise vurtsuvalt mahlase pildi aga ootamatult kummuli. Ei tea missuguse kivi alt astub välja komandör Humal, teatades et kõik eelnev oli lapsemäng ja nüüd on aeg särtsakal nooremleitnant Mõrudusel hakata keelenäsadele rividrilli tegema. Oi see on põnev puänt, nö tempel mällu :)

Raskepoolse kehaga, kuiva paletiga, magus-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERrüübe! Ühest kahvatukuldsest rüüpest ei oskaks säänset maitsepuhangut oodata ... kui poleks Duveli legendaarse mainega varasemast kursis.
-----------
pilt siit

Wednesday, September 11, 2013

Gulden Draak 9000

Gulden Draak 9000 (Brouwerij Van Steenberge). pdl 0,33 l. alc 10,5 % Liigimääratlus: quadrupel. 95 punkti ratebeerist ja 92 beeradvocate järgi - haruldlane üksmeel!!

Tootjainfo: "Gulden Draak, lonely at the top for 25 years, now gets company
The birthday present: Gulden Draak 9000 Quadruple, an enrichment of the Gulden Draak range.
An ode to the past and to the city of (9000) GHENT The Gulden Draak is named after the gilded statue on top of the belltower of Ghent. Such eminent symbol, that has been standing firm for over 6 centuries, deserves equally grand beers. The unsurpassed Gulden Draak as dark tripel of 10,5% alcohol gets, after 25 years of growing success, quite an addition, the Gulden Draak 9000 Quadruple.

All features of the Gulden Draak The extremely rich and complex taste sensation and the stable beer head can also be found in the Gulden Draak 9000 Quadruple. The sweet caramel touches, however, are still reserved for the Gulden Draak.

With addition of extra malt The new recipe, on basis of 3 different kinds of malt added in a volume of 4 times the content in lager, provide the Gulden Draak 9000 Quadruple with a deep golden amber colour and a fruity scent. Together with the smooth and subtle sweet taste ensures this a wonderfully accomplished bouquet.

In line with the traditions of Brewery Van Steenberge Just like the other specialty beers of Brewery Van Steenberge is the Gulden Draak 9000 Quadruple a beer of high fermentation with secondary fermentation. A wine yeast is used for the secondary fermentation, which also contributes to the grandiose taste."

Väike matsakas pudel on kaetud üleni musta kleeps-sildiga, millel elutseb pruulikoja tunnus-draakon, nagu ka korgil. Valge vaht täidab 4/5 klaasist, muutudes küll suuremulliseks, kuid püsides kui vankumatu tinasõdur. Õlle värvus - uduselt punaka helgiga sügavkuldne kui sügisene päikeseloojang.

Aroom - ooo see väärib omaette lõiku - see on taaskord üks neid hetki, mil tuleb tahtmatult pähe sõna "patune" ... et mitte öelda "riivatult hedonistlik". Virsikudžemm ja datlikeedis, kardemoniga rosinasai ja üleküpsenud hurmaa. Nii võiks ilmselt lõhnata varaküpse baleriinikese ettekujutus armastusest - selline pisut imalavõitu, aga samas siiski naeratamapanev.

Esmamekk ... ohh see on imeline ... keskmisest raskem ja otsatult ... kuidas öeldagi ... troopiline? Põhjamaist inimest lööb alati pahviks säherdune üle äärte voolavalt lopsakas puuviljasus. Meie baleriinike on oma toa lõhnastanud ning sättinud lauale suure korvi parimaid puuvilju, oodates oma tinasõdurit.

Keskmaitse mõjub kui sissejuhatus paradiisindusse. Külluslik ja pilvpehme, helisev ja sulisev, naerukihistav ja kudistav - vallatud maitseinglid on hindaja töö muutnud nii raskeks kui võimalik. Lapsed-lapsed, ärge nii tehke! Küllusesarv on tore asi, kuid tinasõdur pole ju harjunud sellise maitselaviiniga!

Lõppmekk hakkab juba rääkima dionüsoslikel toonidel. Kergelt vintis vanataat ajab inglid laiali kui varblaseparve ning hakkab sinuga rääkima tasasel häälel, ladudes riimi ja rütmi veini ja naudingu, mööduva kire ja püsiva mõtiskluse. See on sula ambroosia, mida ta sulle mõranenud kaussi kallab ... noh või vähemalt meevein, millesse on pillatud aprikoosiõisi.

Järelmaitse juures hakkab vapral tinasõduril juba liiga hea. Kokard mütsil on viltu vajunud, vahvad vuntsid on kleepjat mesijooki täis ja sorgus ning saabliga lüüakse maha vaid kork järgmiselt pudelilt. Jah, siin on humalamõrkjust, kuid see vaid toob kontrastse raamina esile selle pildi põhitegelase - roosa paberist baleriinikese, kelle loo lõpus alati tuul kaminasse kannab. Kuid pole midagi, meie tinasõdur hüppab kõhklematult järgi ning hommikul leitakse tuhast tinast südameke. Ja nii kordub see lugu päevast päeva.

Keskmisest raskema kehaga (lausa üllatav, et kõik see EI tundu veelgi raskemana), innustunult kleepja paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERrüübe. See on kui naudingu kvintessents, millega ei tohi üle pingutada! Dessertõlu selle sõna magus-küllases tähenduses, paslik vaid digestiivina nautlemiseks ... ja taevas näeb, et sellesinase rüüpe üksinautimist ei pane keegi pahaks!
--------------
pilt siit

UR-eil

UR-eil (Kastani pruulikoda) pdl 0,5 l. alc 5 % Liigimääratlus: rukkieil

Tootjainfo: "UR-eil on oma nime saanud ideest, et sajandeid tagasi jõid eestlased tubli rukkisisaldusega ja metsiku humalaga valmistatud õlut. Rukkihelbeid 25%. IBU ???" (need küsimärgid ongi sildilt võetud, mitte Gambrinuse pandud :)

Eriskummalisel koonilisel pudelil ilutseb lihtsake sildike, mille kiri on paraku nii kribu, et raskendab lugemist. Helevalge vaht täidab veerand klaasist, kadudes minutikesega kirmeks. Õlle värvus - piimjalt kuldkollane. Aroom - tugevalt leivane ... selline seemne-röstleiva hõngune.

Esmamekk on kergepoolne ja õrnalt hapukasmagus. Keskmaitse keerab ette rukkile omase kirbema-mõrkjama lehekülje, muutudes lõppmaitses jällegi intensiivselt leivaseks, biskviitjaks ja hapukalt kreemikaks. Järelmekk on väga kerge, kargevõitu ja magushapukas, meenutades pigem karastusjooki kui õlut.

Kerge kehaga, keskmiselt karboniseerunud paletiga, magus-hapuka kehaga omapärane lauaõlu, mida sobiks ka januks rüübata. Toidu osas pretensioonitu, kuid rukkileivast krõbuskid sobiks juba nime tõttu suurepäraselt.
--------------
pilt isetehtud

Tuesday, September 10, 2013

Tokyo Black

Tokyo Black   (Yo-Ho Brewing Company). prk 0,35 l. alc 5,0%. liigimääratlus: porter. Ratebeeris 90 ja 84 beeradvocate järgi.

Tootjainfo: "Porter is an English traditional, dark-colored beer with roasted malt flavor. Beer of this style is popular not only in England but all over the world. We brew fresh and genuine Porter in Japan. Deep dark in color, Tokyo Black is a Porter with extremely rich taste and creamy top.

Tokyo Black is the second brand at YoHo. A robust porter, well balanced between the malt and the hops. The complex chocolate and roast flavours of dark specialty malts are combined with a floral and slightly spiciness from Perle hops."

Must-kuldses võtmes kaunistet purgike kujutab sumomaadlejat ja öist taevast. Vaht näeb välja väga huvitav, mitmekihiline, muutudes tumepruunist piimakohvini, olles väga tihe ja kleepjas. Õlle värvus - õrna punaka helgiga mustjaspruun. Aroom on väga intensiivne, meeldivalt röstine ja kergelt kohvine ja pähkline.

Esmamekk on keskmise tihedusega ja õrnalt magusmõrkjas. Keskmaitse katab perfektselt ära kogu selle maitsebuketi, mida ühelt tublil briti porterilt oodata - siin on kõrvetatud ja karamall-linnaseid, väheke kohvi ja õõõõrnalt suitsu, mõru šokolaadi ja röstitud pähkleid. Lõppmaitses tunned veidi koorevenise kreemjat magusust ja turbalikku mõrkjust. Järelmekk on meeldivalt rahulik, tihedapoolne ja pikalt taanduv, šokolaadine ja biskviidine.

Keskmise kehaga, õrnalt kleepja paletiga, mõrkjas-magus-vürtsika buketiga jõuline rüübe. Sobilik serveerida koos tumeda šokolaadiga.
-----------
pilt siit

Suiyoubi no neko

Suiyoubi no neko  (Yo-Ho Brewing Company). prk 0,35 l. alc 4,5%. liigimääratlus: belgia nisueil


Tootjainfo: (jeerum kui keeruline on seda jaapanikeelselt lehelt üles leida, kopeerides suvalisi tekstilõike guugli tõlkemootorisse) "In addition to the hops and malt, "cat on Wednesday" is using "coriander seed" and "orange peel", a traditional spices for flavor.

Both, as it is indispensable in Belgian white, spicy flavor is refreshing, orange peel, is responsible to give the bitterness that I did slightly sweet and sour flavor and orange coriander seed.

Fragrance as other components of the spice, there is a Belgian yeast esters put out. The "cat on Wednesday", is fermented at a temperature of higher than such as Yale Yona Yona, esters yeast is put out by doing this increases, aroma of beer will be richer.

By ester and spices, aroma components of these columns in a complex, spicy aroma is a little bit is is made of fruity "cat on Wednesday".
"


Disain - õle mille nimeks on Kolmapäevane Kass - on mõistagi kassi pildiga ja helesinine. Hmm, kas see tuleneb sellest, et tegu on pruulmeistrite meelest eeskätt naistele mõeldud õllega?


Helevalge vaht täidab kolmandiku klaasist, vajudes suhteliselt kiiresti kirmeks. Õlle värvus - kirkalt kahvatukollane. Aroomis domineerivad apelsinikoor ja koriander.


Esmamekk on väga kerge, kuid siiski mitte vesine, maitses on tunda koriandrivürtsi. Keskmaitse muutub tõepoolest belgia nisuõllele omaselt magusakalt külluslikuks, mida täiendab apelsinikoore mõrkjus. Lõppmaitse on mahedalt apelsinine, linnaseline ja koriandriselt aromaatne. Järelmekk on kerge ja väga värske, õrnalt kribelev ja sutsu mesine.


Kerge kehaga, nõrgalt karboniseerunud, magus-vürtsika buketiga stiilipuhas belgia nisuõlu. Ainult et tehtud Jaapnis :) Soovitaks serveerida koos puuviljadega, nt pirni ja meloniga.
--------------
pilt siit