Friday, December 31, 2021

Burboon õllega

Burboon õllega (Bjärken, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,2 %vol

Tootjainfo: "Milk Stout" Pruulmeistri sõnul läks õlle sisse liiga palju burboon :D

Väike lihtne pudel, paelaga kaelas olev tehniline etikett. Tumekollane vaht täidab lihi pool klaasist ja püsib superkaua. Õlle värvus - tuhmpruuni servaga must. Aroom on kummaliselt lihaslik, vürtsikas, tammelaastude ja -tolmu meenutusega.

Esmamekk on raske kehaga ja magus-hapu ning karamelline. Keskmaitse - metalne, liiga palju tamme parkivust, hapu, kirsikompotine. Lõppmaitse - metallsõelast läbi pressitud toored jõhvikad, mis on pandud tammelaastudega laagerduma. Järelmekk - metalne, mõru-hapu, jubetammine. 

Väääk. Friigikas selle sõna mitte kuigi meeldivad võtmes. Jubeliigakauapalju tamme peal seisnud kraam, mille taha kipub õlu ise ära kaduma.
---
pilt isetehtud

Sharkguin

Sharkguin (Brewski, Rootsi) prk 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double Hazy (NEIPA) ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double New England / Hazy" ja 3,86

Tootjainfo: "A New England style double IPA, with notes of sweet orange & citrus and a rounded mouthfeel. It has a lingering finish with light bitterness, packed with mango and a touch of pine."

Väike nääps purk, sildil nimielukas :) Valge pöidlapaksune vahukiht on püris püsiv ja väga tihedalt klaasiseinale kleepuv. Õlle värvus - kirkalt tumekollane. 

Arooooom - oi see on mõõõõõnus, lahedalt tsitruse ja vaigu segune, magus-puuviljane-eeterlik. 

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja mõru-magus. Keskmaitse - apelsinitsukaad, mõru ja vürtsikas, magus ja vaigune. Lõppmaitse - mõrrrr-müürrrrr-mõõõruvaigune ja mitmekäigune, tihe ja soojendav. Järelmekk - mõru-vürtsikas, greibikoortest ja apelsinimahlast kokku keedetud tihe povidlo. 

MEGA. Vana Gambrinus nurrub iga kord, kui puutub kokku hästi tehtud topelt-IPAga. See siin on aga jubailusti kenasti DIPA ja NEIPA vahepealne. Jah, ta pole enam värske-värske, aga sedasorti õlle puhul ei ole mingi probleem.
---
pilt isetehtud

Julbock / Bock Dark Lager

Julbock / Bock Dark Lager (Stallhagen, Soome) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Dark Lager - Dunkel / Tmavý" ja hinnang 26 punkti. Untappd ütleb: "Lager - Dark" ja hinnang 3,12 punkti

Tootjainfot pole leida

Väike proofilpudel reljeefkirjadega, sildil õlgsokk. Pöidlapaksune pruunakas vahukiht kaob kiirelt ja jäägitult. Õlle värvus - kirkalt pruunakaspunane. Aroom on tumedalt karamelline, pähkline magusakas, noorevõitu bocki täitsa hea näide. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse magusakas-mõrkja ja kergelt metalline. Lõppmaitse - hapukas-mõrkjas ja veidi plastikune. Järelmekk - pähkline ja tihedalt karamelline, rosinane ja veidi kõrbenud. 

Keskmisest suti raskema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga Väga hea taseme rüübe. Pisut toore- ja lihtsavõitu, aga heal moel bocki stiilinäide, mida meil nii neetult vähe viljeletakse.
---
pilt isetehtud

Thursday, December 30, 2021

Baltic 'G' Porter - Barrel Aged Edition

Baltic 'G' Porter - Barrel Aged Edition (vanderStreek / Õllenaut, Holland / Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Baltic" ja hinnang 90 punkti. Untappd ütleb "Porter - Imperial / Double Baltic" ja hinnang 3,84 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "Baltic 'G' Porter is an Imperial version of Óllenaut's Must Export porter. Brewed on a sunny summer afternoon where friends, brewing and fun came together. Then aged for 517 days in Glen Tauchers casks, which has resulted in roasted notes and laurel in this jet black beer with a slightly sweet and slightly bitter aftertaste"

Väike lihtne pudel, sillerdav sildikujundus. Pöidlapaksune pruun vahukiht püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirka sünkjaspunase servaga vägamust. 

Aroom - delikaatne, aga ülimeeldiv rosinapilv, mis mähib mesilas-sülemina endasse su sõõrmed ja kõrvad. Vähene ja pehme viskine vine, röstitud tamme kuivus ja õhkõrn kohvine tuuletõmus läbi restorani. Rikkalik ja samas nii pehme, lihtsalt puhas delikaatne nauding. 

Esmamekk on keskmisest sipa raskema kehaga, mõjudes seeläbi üllavatalt. Magus-mõrkjas ja õrnalt šokolaadine.

Keskmaitse muutub raskemaks, ploomisemaks ja biskviitsemaks, meenutades jõulukeeksi. 

Lõppmaitse võtab veidi magusama ja viskisema hoiaku, olles nüüd juba rummilik ... või isegi rummikoogilik. 

Järelmekk - karamelline, rosinane, ploomiliköörine, vaniljene rosinastritsel šokolaadiglasuuris, mis on veeeeidi kõrbema läinud servakesega.

Mitte kuigi raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-magus-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga ÜBERtaseme rüübe. Jah, tõepoolest, see on viskivaadis olnud balti porter, mõlemad pooled on kenasti tunda. Aga öelda, et siin oleks midagi sellist, mille kohta viia sõnumit kaugematesse küladesse ... noh seda nüüd ka pole. Võib-olla on ka asi lõhna pool seotud kõrgetes ootustes, millele maitsel on raskusi järgi jõudmisega.
---
pilt isetehtud

Rasputin's wife

Rasputin's wife (Bjärken, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,1 %vol

Tootjainfo: "Russian Imperial Stout"

U. aasta tagasi proovitud samanimelise, kuid pisut erineva kraadiga õlle kirjelduse leiab siit

Väike lihtne pudel, paelaga tehniline kaela-etikett. Vahtu tekib u kaks korda vähem kui eelmise korra ajal, nii vahu kui õlle värvus on aga samad. 

Aroom on küll leebemalt, kuid samamoodi magus-vürtsikas. Maitsepilt on võrreldes aastatagusega samamoodi röstine ja põnev, magus ja mõru, pähkline tuhane, kuid veidi kergema kehaga kui toona.

Üsna täpselt korratud tegu tublist RIS'ist, õpikunäitele väga lähedal, aga keha võiks veidi jämedamaks tuunida. 
---
pilt isetehtud

Lime Josè

Lime Josè (Pühaste, Eesti) prk 0,33 l. alc 4,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Flavored - Chili / Peppers" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Fruited Gose" ja hinnang 3,71.

Toojainfo: "Lime Gose feat. Scorpion Chilli"

Väike purk, sildil tšillisabased skorpionid. Kollane vaht kaob mühinal ja kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom - kuulge see on ju super! Soolakalt kuiv, hapukalt mahlane ja tšillise kargusega! Selle taga loovad linnased kena magusakas kuldse kardina ja see lõhnaaken näeb välja nagu pidupäev!

Esmamekk on kergepoolse kehaga, magusa algusega ja vaikselt tšillisädet üles korjav. Keskmaitse - hapukas, huvitaval kombel kaneelise noodiga ja kraad tšillisem. Lõppmaitse - kentsakalt, aga meeldivalt kaneelilimonaadina kihisev-magus-hapukas. Järelmekis tuleb laua alt välja mõnus soolane koerakeel ja tõmbab sul üle põse, suulagi nurrub rahuloleva vürtskassina, süljenäärmed suuõõne taganurkades lülitavad kraanid sisse.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, magus-vürtsika-hapukas-vürtsika-magus-soolase-vürtsika buketiga ÜBERTASEME rüübe. Tšilligose on üks otsata lahe lauakaaslane, vana Gambrinus sooviks kohtuda sama asja vanema venna, imperial-versiooniga :)
---
pilt isetehtud

Wednesday, December 29, 2021

Hannibal - Laphroaig BA

Hannibal - Laphroaig BA (Anderson's, Eesti) prk 0,33 l. alc 11,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja koondhinnangut veel samuti pole

Tootjainfo: "Šokolaadi- ja kohvinootidegamagus-mõru tume õlu laagerdunud Laphroaig viskivaadis"

Väike purk, pruulikoja tunnustilk seekord öö ja miilavate süte taustal?Sõrmepaksune tumepruun vahukiht on mõõduka püsivusega ja haakub veidi ka klaasiseintele. Värvus - murra-silmad-peast-must. 

Aroom. Uhhhh. No mida muud siit oligi oodata kui guašš :) Suitsune jõuline viski, millega "ära harjuda" pole vist kunagi võimalik, sõltumata sellest kas see lõhn sulle meeldib või mitte. Jõuline ja friigiline on see ikka ja taas ja jälle.

Esmamekk on raske kehaga ja mõru-magusakas, röstine ja suitsune. Keskmaitse - metalne, guaššine, röstine, mõru, magus, jurakas.

Lõppmaitse. Õõõõõk, guaššipintselt ja kõrbenud leivakäär. Jämejõmakas ja kentsakas.

Järelmekk. Magus guašš. Metall-kohvi. Jumintu-jõmmatu. 

FRIIGIKAS. Mitte üks õlu, mis on näinud Laphroaig vaati, ei kvalifitseeru teisiti kui "friigikas". See õlu oma imp-stoudi baasil sobib sellesse konteksti muidugi oivaliselt, kuid selleks peab ikka peast turbaviski olema, et säänset kraami ilma võpatamata juua :)
---
pilt isetehtud

Mingi Seitsmes IPA

Mingi Seitsmes IPA (ItiRisti, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol

Tootjainfo: "Black IPA
Kirjeldus: katsetus tsitrusest ja mangost luua humalane Black IPA, mida mõnusal talveõhtul kamina ääres nautida"

Väike lihtne pudel silt puudub (urrrrrrr, nii ei tohi olla!). Kollane vaht täidab poole klaasist, kuid on hõre ja püsimatu. Õlle värvus - mudruselt tuhmpruun. Aroom on kentsakalt olematu, õrnalt puuviljane, kuid mustalt IPA'lt oodatavat rösti ja humalat pole kumbagi tunda.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitses  ilmutab end mõõdukas vaigune humal koos päris kenakese mangise magususega. Lõppmaitse - hapukas, veriapelsini ja sidrunheina nootidega, õrnalt vürtsikas. Järelmekk annaks nagu oletamisi mingi õhkõrna röstinoodi, kuid see seguneb pisut pärmise magus-vürtsika õhetuse sisse.

Keskmise kehaga, nõrgaltkarboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-magus-hapukas-vürtsikas-magusa-vürtsika buketiga nii ja naa rüübe. Joogina omaette pole sel joogil ju häda midagi, kuid mustast IPA'st on see sama kaugel kui vana Gambrinus raudteejaamast. "Fruity brown ale" oleks ehk kohane määratlus, mis annaks ka omapära ja nihutaks ootused paika.
---
pilt isetehtud

Sörös ködök

Sörös ködök (Humaliste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 2,9 %vol.

Tootjainfo: "session wheat ale
IBU 32"

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on kargelt magus-hapukas ja mahlane.

Esmamekk on kerge kehaga ja mõru. Keskmaitse - mõru-hapukas ja leebelt nisune. Lõppmaitse - mõru-magusakas, kuiv ja kerge. Järelmekk - vürtsikas-mõru, kerge ja karge.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõru-hapukas-mõru-magusakas-vürtsikas-mõru buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Kerge ja kuiv nisukas, milletaoline võiks kenasti ametlike õllede riiulis olemas olla.
---
pilt isetehtud

Tuesday, December 28, 2021

Melody BA - Heaven Hill BA

Melody BA - Heaven Hill BA (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 10,0 %vol. RB stiilimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Aged in Heaven Hill Barrels
IBU 55"

Keskmist mõõtu purk, sildikujundus sama mis algversioonil, mille kirjelduse leiab siit.

Vahtu on algusest kuni lõpuni liiga palju, sellel kraamil võib aja jooksul tekkida kõva ülekarbo. Õlle värvus - tuhm mustjaspruun. Aroomis segunevad tugev röst ja burbooni pehmus, andes ootamatult tulemuseks midagi piparkoogilist.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus. Keskmaitse - hapuka servaga, röstine, nelgine, mõrkjas-hapukas. Lõppmaitse - röst tugevneb, samas tuleb esile ka vaniljene, tammine ja iiriskommine raskus, mis selle kenasti tasakaalustab. Järelmekk on taaskord hapukam, leivase röstiga, tanniinine ja vürtsikas.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magus-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõru-hapuka-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Jah, imp.stout kenas röstises võtmes. Jah, burboonivaat oma vaniljeses pehmuses. Aga midagi erilist selles kombos pole ja meelde see kraam ei jää.
---
pilt isetehtud

Rukkiväli

Rukkiväli (Põhjala / Lervid, Eesti / Norra) pdl 0,33 l. alc 11,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored / Pastry" ja hinnang 93 punkti. Untapped ütleb "Stout - Imperial / Double", hinnang 3,38 punkti

Tootjainfo: "Rye stout brewed with caraway, ginger, and orange zest.
Inspired by sweet and spicy orange cakes with a hefty dose of rye malt to bring warming spice character that is layered with sweet fragrant orange zest
IBU 25"

Väike lihtne pudel, sildil olevad rukkipead on miskipärast punased ja meenutavad seega mõningaid teisi varasemaid silte. Sentimeetrine tumepruun vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - astu-öösse-must. Leivalõhn lööb juba kaugelt ja meeldivalt ninna, lähemalt nuuskides avanevad ka apelsinised tiivad.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga, mõrkjas-magus ja sametine. Keskmaitse - apelsinine hapukas-magus ning röstine külg heidavad kenasti kokku ja annavad huvitavalt mahlase tulemuse. Lõpptulemuses hiilib nurga tagant välja köömneterake, kuid ta on pigem kaaslane latakale apelsinikoorele, igatahes on seegi paarike kena kaeda. Järelmekk on magus-hapu ja huvitavalt vürtsikas, pisike apelsinikrõõksuke lisab vaid asjale pikantsust.

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magus-hapukas-vürtsikas-magus-hapukas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe. Mitmeti üllatav ja seeläbi ilmselt paljudele mitte-sobiv: a) kraadi kohta üllatavalt vähene keha, b) ootamatu, ehkki meeldiv maitsekooslus, c) rukis on paljudele üldse võõrastav õllekomponent. Kuid võttes teda sellisena nagu ta on - mittemagus kergeltjoodav ja meeldejääv, väärib lugu igati kiitust.
---
pilt isetehtud

Sesoon

Sesoon (Humaliste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,1 %vol.

Tootjainfo: "session ale, hoppy
IBU 39"

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Erkvalge vaht täidab pool klaasist, kuid on hõre ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on magus-mõrkjas ja veidi pärmine. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõru. Keskmaitse on mõrkjas-kibekas, pärmine ja pisut robustne. Lõppmaitses üritab korraks linnasemagus nägu näidata, kuid mõru humal surub selle kiirelt ukses välja. Järelmekk muutub suti hapukamaks ja mahlasemaks, kuid peatooniks jääb ikka toorevõitu mõru.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõru-kibekas-magusakas-mõru-hapukas-mõru OK taseme rüübe. Session IPA'de tüüpviga - tasakaalust väljas, kibekas-mõru põhiliin ei lase seda jooki kuigivõrd nautida.
---
pilt isetehtud

Monday, December 27, 2021

Vinum Maximus (Bourbon Barrel-Aged) Vol.1: The Beginning

Vinum Maximus (Bourbon Barrel-Aged) Vol.1 The Beginning (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 11,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Barley Wine / Wheat Wine / Rye Wine" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Barleywine - American" ja hinnang 4,22 punkti

Tootjainfo: "The work of Barrel Master is a labor of love. Patiently tending the beers as they rest in wood. We've kept a watchful eye on Vinum Maximus, our new Barley Wine series. This one aged for over 12 months in Wild Turkey bourbon barrels. Notes of vanilla and oak compliment the dark plum raisin flavors, accompanied with floral bouquet aromas of our signature Barley Wine"

Väike lihtne pudel, üliluksuslik, lausa ülemäära luksuslik sildikujundus. Tumekollane sentimeetrine vahukiht kaob kiirelt kirmeks. Õlle värvus - süvvahavvapunane. 

Aroom. Noteatemis. Nomingeära. Nomaitea kuidas kirjutada seda kõik ilma laskumast kliššeedesse, mis räägivad dekadentsist, pimedatest saalidest ja kaminapraksumisest. Ploomikook, kreegivein, tuula präänik ja meeküpsis kuuluvad samasse ritta, onju?

Esmamekk. Raske, kuid ilma keelenikastuseta. Kohvine, kuid ilma koffeiinita. Pihlakavein oleks ilmselt õigeim sõna? Tammevaadis olnud pihlakavein!

Keskmaitse. Koorepumat ja pohlanastoika ilma suhkruta. Keedetud kondenspiim kohviga.

Lõppmaitse. Äramineminema teretuletulemast. No hetkel on küll selline tunne, et kirjutada ei tahaks üleüldse, ammugi mitte seoselist teksti.

Järelmekk. Igasugune ratsionaalsus võib praegu kukele käia, tavapärane maitsekirjeldus samuti. See jook kuulub pimedusse, hämarusse, imeilusasse helgesse nukrusse, mille sametkirju mitmetahulisus sädeleb ebakindlalt uksepaku vahetult. Meigib mingit senssi? Aga ei peagi.

Paralleelselt küberkosmiline. Vana Gambrinus seekord isegi ei tee nägu, justkui vaevuks ta sõnu otsima. See elu on seda õlut väärt. Veini. Vaadihellitust. Midaiganes.
---
pilt isetehtud

You're Not Getting Any

You're Not Getting Any (Boundary, Põhja-Iiri) prk 0,44 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored / Pastry" ja hinnang 95 punkti. Untappd liigimääratlus: "Stout - Imperial / Double Oatmeal" ja 3,98 punkti.

Tootjainfo: "Imperial Oatmeal Milk Stout with Blueberries. A timeless collaboration with our friends at Zapato."

Keskmist kasvu purk, sildil miski kunstivärk. Tumepruun täidab 2/3 klaasist, kaob valjul kohinal. Õlle värvus - tuhmpruuni servaga must. Aroom - hapuka, marjase servaga röstine kaerapuder, mis on veidi kõrbema läinud.

Esmamekk on raske ja õline, magus ja röstine. Keskmaitse - tuhane, kõrbenud, puidune, pohlavarred ja kõrbenud vaarikad. Lõppmaitse - hapu ja tulimagus ühekorraga, kuivatatud jõhvikad ja kirsišokolaad. Järelmekk - tõrv ja vaarikad, mustikakissell söestunud rosinatega.

Väga raske kehaga, vähekarboniseerunud ja liimja tekstuuriga, magus-mõru-magus-hapu-magus-mõru-hapu buketiga ÜLEVÕLLIKAS. Kõik kolm maitsepedaali on põhjas, põhi kummis, jalg raske, tegu vägev. Röstitud mustikakissell!
---
pilt isetehtud

NEIPM

NEIPM (Munga, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,8 %vol. Untappd liigimääratlus: "Mead - Metheglin" ja hinnang pole välja kujunenud

Tootjainfo: "Koostis: Mesi, humal, laktoos"

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Vähene erkvalge vahukiht kaob hetkega. Joogi värvus - kirkalt helekollane. 

Aroomaaaataaahan seda veeeeeel! Seeon RÕKKAVALT värske, varahommikune, karge, päikeseline ja lilleline ja murune!

Esmamekk on keskmisest kriips kergema kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse - murune, naadine, raudrohune ja mesilasvahane. Lõppmaitse - angervaks, vana puitunud rabarber, võilillevein, metsõunasiider ja valge pipar! Järelmekk - mõru-vürtsikas, samas meevahase selge puudutusega, mahlane, karusmarjane, kuldsed kiivid ja suur kuldne retriivet omakoonuga sind mängule müksimas.

MEGA! Mõdu baasile ehitatud NEIPA. NEIPA skeemi järgi kokku pandud mõdu. Suurepärane värskuselaksakas, oivaline mängu- ja elurõõmu süstija. Soovitatav hinge- ja ihuhädadest tervenejatele kosutuseks ja turgutuseks
---
pilt isetehtud

Sunday, December 26, 2021

Hybrid Treats Barrel-Aged: Tiramisu (Bourbon BA)

Hybrid Treats Barrel-Aged: Tiramisu (Bourbon BA) (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored / Pastry" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double Pastry" ja hinnang 4,28 punkti

Tootjainfo: "Special release! The Bourbon Barrel-Aged version of the famous Tiramisu Imperial Pastry Stout first featured in Billie's 2021.
This is the Bourbon barrel-aged version of the Tiramisu, debatably a queen amongst desserts, and any range of desserts beers would be incomplete without one. This Pastry Stout is largely inspired by the classic Italian sweet with a little touch of Sori. A decadent treat of chocolate, cold brew coffee, Amaretto and vanilla custard. "

Sama joogi mitte-vaadihoidise kirjelduse leiab siit

Sentimeetrine kollakaspruun vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt mustavalt punane. 

Aroooooommooooo! Juhul kui sulle peaks meeldima tiramisu, siis sa unustad oma nina siia klaasi! Elus kohvi, päris küpsised, õige (st mitte-läila) dessert ülimas astmes!

Esmamekk on raske kehaga, magus-mõrkjas ja kohvine. Keskmaitse - magus, mandline, pähkline, kaneel, biskviit, tammepuu. Lõppmaitse - vanilje, kohviliköör, pohlakeedis (ilma suhkruta), mõrušokolaad. Järelmekk - magus, kaneeliliköör, murakanastoika, pähklikreem, kohvikaramell.

Ülevõlllllllllikas! Üle-desserdikas. Balansseerib rämeda ülemagusa ja vänge, kuid ikka veel nauditava desserdi piirl. Baasõlu on seekord jõulisem kui burboonivaat. 
---
pilt isetehtud

JM

JM (Munga, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,8 %vol. Untappd liigimääratlus: "Mead - Metheglin" ja hinnang pole välja kujunenud

Tootjainfo: "Koostis: mesi, muskaat, kaneel"

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Sentimeetrine erkvalge vahukiht kaob ülikiirelt. Joogi värvus - õrna uduvinega kollane. 

Aroom on alguses terav ja veidi ebameeldiv - muskaat ja kaneel on vänged asjad! Kuid kui esimene vängus on pealt ära hingatud, avaneb hoopis teine, pehme ja meeldiv desserdilik lõhnakorrus.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja tugevalt magus. Keskmaitse - kuiv, vänge muskaadise tervitusega ning mõrkjas-magus. Lõppmaitse - parkivalt kuiv, tunduvalt hapum, kuid mitte mahlaselt, vaid veelgi kuivemalt mõjuv. Järelmekk - magus-vürtsine, vänge ja nelgine.

Keskmisest kergema kehaga, ülikuiva paletiga, magus-vänge-hapu-magus-vänge buketiga friigikas. Nelgi ja muskaadiga mängimise juures peab olema üli-ettevaatlik, siin on meeldivuse piir ületatud.
---
pilt isetehtud

Tšilli

Tšilli (Pernauer, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb "Chilli / Chile Beer" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Tšilli porter
Külmad ja lumised talveõhtud, mõnus prõksuv ja soojendav tuli kaminas - jah, see iseloomustab meeldivat talveaega. Meie õlut iseloomustab aga karge ja tugev maitse, millele annab omapära särtsakas tšilli. Tegemist on kreemise ja jõulise porteriga, kus lendlevad tillukesed tšillihelbed, nagu talvine lumesadu."

Väike lihtne pudel, pruulikoja tavasilt seekord punakaspruunil taustal. Sentimeetrin kollane vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - kirkalt süvapunane. Aroom on magusakas, kakaone ja vähese tšillise kõditusega.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrkjas-magus, kakaone ja veidi röstine. Keskmaitses tuleb kenasti esile tšilline õhetus, mõõdukas ploomine hapu taust sobib siia juurde päris kenasti. Lõppmaitse nihkub taas mõrkjamasse serva, keele peal üllatab päriselt õlles leiduv tšillitükike (taoline kraam võib õlle väga kergelt viia ülekarbosse, juhul kui pole väga korralikku pastöriseerimist toimunud). Järelmekis muutub röst juba päris mõruks, söestunuks, kuid koos magus-vürtsika peajoonega on tulemus siiski kenasti tasakaalus.

Keskmisest raskema lehaga, vähekarboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magus-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magus-mõru-vürtsika buketiga ÜBERtaseme rüübe. Tšilliõllesid on alati vähe, julge teostusega ja üsna kenas maitsetasakaalus tšilliportereid võiks alati riiulis leiduda - see tegu on kiitmist väärt.
---
pilt isetehtud

Friday, December 24, 2021

Karoliina

Karoliina (Munga, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,7 %vol.

Tootjainfo: "Karamelliseeritud mesi, Carolina Reaper chilli, tammelaastud"

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Kollane sõrmepaksune vaht kaob suuresti juba enne kui on pilt tehtud, hiljem haihtub suisa olematuks. Joogi värvus - kirkalt kuldpruun. 

Aroom algab selgelt mõduliku hapuka tervitusega, sellele lisandub aga tubli annus karamelli, vaniljet, kuivatatud ploome ja kukerpuumarju. 

Esmamekk - magusakas-hapu ... ja kirevase Carolina lüüb läbi suulae ninna, üritades vana Gambrinust aevastama panna samal ajal, kui suu on alles mõdukest täis.

Keskmaitse - magus-tolmune, kõrbekuiv ja tšilline, õrnalt vaigune ja huvitaval kombel päikesekuivatatud tomatite varjundiga???

Lõppmaitse - kukal ja põsesarnad löövad õhetama, keelenäsakesed üritavad varjuda mõdu vahase loori alla, kuid armutu Karoliina saab nad kätte.

Järelmekk. Jiiiiihhhhhaaaaa! Karmide kauboide ja kiirete püstolite maailm on sobilik selle joogi kõrvale. Tšilline piitsaplaks ja mõdune lassosiug panevad su tunnustavalt noogutama, vaadates keelega seda westerni, mis on vändatud kõrbekuivas tšilli-stiilis, kasinaks armastuse-liiniks mõdu pehme taust.

VÄÄÄGEVATE VANAMEESTE NIMEL! Need mõdumeistrid panevad mõnuga hullu. Noh ja hull paneb neid kah. Tšilliga. Panna kokku kesk-euroopalike metsa-alade leebe mõdu ja kaugete tšillikantide kurikarm teravus on väärt mõte. Noh umbes nagu 5-minutine sissejuhatus maailmakultuuride ristpistes lõimumisse. 
---
pilt isetehtud

Mürka jõulukingitus (taaskülastus üle viie aasta!)

Mürka jõulukingitus (Mürka, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Liigimääratlus: odravein

Tootjainfo: "Pilsen-, Vienna-, rukki-, viski-, tammesuitsu, nisu- ja black linnas. El Dorado ja Mosaic humalad. Kuivhumaldamine: Sorachi Ace humala. Vesi, Cayenne pipar, ingver, kardemon, koduaiamarjad, pärm"

Oluline lisainfo: "Villitud 24.05.2016". Ja vaata tollesama HULLUMEELSE värgi esmakirjelduse leiate siit. Selle te loete ilmtingimata läbi, onjueksju!

Nonii, asume siis kiht kihi haaval võrdlema. Halli vahtu on sama vähe kui toona - see on hea märk, et ei ole toimunud mingit uut elu. Ka õlle värvus pole muutunud, samasugune sünkpunane.

Aroom on rahunenud, tookord ninna karanud aniisine teravus on sisuliselt kadunud, vaigune, eukalüptine pool on siiani olemas. Selgemaks on aga muutunud ingver ja kardemon, mis varem jäi lõhna-agressiooni varju.

Hapu, marjaontsentraadine hapu, ilma-suhkruta-toormahlane-sõtrane hapu on siiani selle õlle selgroog. Selle taga on jõulisemaks muutunud ingveri-pipra koosmõju, mis koos annab huvitavalt kombel nüüd jõulise-jõulus-piparkoogise tunnetuse.

Viis aastat järeleküpsemist on umbes kolmandiku võrra vähendanud tookordset märatsevat maitsehullust ... mis pole aga samas põrmugi muutnud jooki "klassikaliseks odraveiniks", oh ei! See tüüp on siiani (tsiteerides) "friigikas, odraveinide maailma kummaline väänkasv, mida viisakas seltskond kuulab halvastivarjatud hirmuga. Mõhhhõõõhhhõõõõ ... vürtspunaseid jõule teile kõigile püksi!"
---
pilt isetehtud

Suve lõhn

Suve lõhn (Teder, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol.

Tootjainfo: "Weissbier
Linnased: Simpsons Finest Lager Malt, Wheat. Humalad: Magnum, Mandarina Bavaria. Pärmo: SafBrew Wheat WB-06. Lisaks: koriandri seemned, apelsinikoor, sidrunikoor.
IBU 28"

Väike lihtne pudel, sildikujundus suveloojangu toonides. Pöidlapaksune valge vahukiht kaob peatselt. Aroomis domineerib mõrkjas koriandriseeme, selle kõrval on ka tsitrusenoote tunda. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja jõuliselt hapukas-mõru. Keskmaitse - korinadiseemne vaigune-eeterlik mõru katab kogu toa ja pool tänavat oma laia keebiga. Lõppmaitse - magusam-karamellisem-apelsinisem osa üritab koriandrikihi alt välja pugeda. Järelmekk - vürtsikas, belgialik, eeterlik, mõru-magusakas-hapukas.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõru-magusakas-mõru-vürtsikas-hapukas-mõru buketiga Ülevõllikas. Witbier steroididel. Aga juhul kui belgiapärane nisukas meeltmööda on, siis meeldib ka see jook.
---
pilt isetehtud

Thursday, December 23, 2021

Hybrid Treats Barrel-Aged: Coffee & Cinnamon Bun (Bourbon BA)

Hybrid Treats Barrel-Aged: Coffee & Cinnamon Bun (Bourbon BA) (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored / Pastry" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double Pastry" ja hinnang 4,19 punkti

Tootjainfo: "A bourbon barrel-aged version! Breakfast for dessert? Or dessert for breakfast? Here at Sori we believe that mealtimes are an outdated social construct used to shame people who rightly wish to indulge their sweet tooth at any time of day. Don’t be afraid to get your fingers sticky, and dive into the decadent combo of creamy espresso and sweet, indulgent, bakery fresh cinnamon bun in the velvety goodness of this barrel-aged Imperial Pastry Stout."

Sama joogi mitte-vaadihoidise kirjelduse leiab siit.

Väike lihtne pudel, silt väga sarnane algversioonile. Sõrmepaksune kollakaspruun vahukiht kaob rutakalt ja jäägitult. Õlle värvus - sünkjalt ja kirkalt mustjaspunane. 

Aroom. Kohvi. Tuhk. Kõrbenud rosinad. Tubakapuru. Metall. Vanilje.

Esmamekk on raske kehaga ja magus-mõru, röstine, rosinane, kakaone, karamelline.

Keskmaitse - kaneeliliköör, kohvikaramell, tubakasse keeratud soolakaramell. 

Lõppmaitse - tanniinine, kuivapoolne ja samas šokolaadine. Mõrušokolaad ja nelk. 

Järelmekk. Vasest uhmris puruks taotud kohvioad koos soolakaramelli ja kakaoga koos vähese aniisiga.

VÄGA raske kehaga, naftase tekstuuriga, magus-mõru-vürtsikas-magus-hapukas-mõru-vürtsika-magus-mõru buketiga Megataseme rüübe. Seda võis eeldada, et tamm on esmase elajaliku magususe maha võtnud. Aga oi pagan, nüüd ei saa lahti mõttest, et neid tuleks proovida võrdlevalt!
---
pilt isetehtud

Link In Bio

Link In Bio (Boundary, Põhja-Iiri) prk 0,44 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd liigimääratlus: "IPA - Imperial / Double" ja 3,72 punkti.

Tootjainfo: "DIPA dry hopped with 22 g / l of Citra, Mosaic and Simcoe"

Keskmist kasvu purk, sildil miski kunstivärk. Kollakas vaht täidab hõredalt üle poole klaasist, kuid kaob kiirelt ja jäägitult. Aroom on magus-hapu, meenutades marineeritud litšimarjade kompotti.

Esmamekk on raske ja mõrkjas-magus. Keskmaitse - mehune, raske, vaigune, torkiv ja kuivavõitu. Lõppmaitse - mõru ja kuiv, happeline ja agressiivne. Järelmekk - mõru-magus, vaigune ja ohakane

Raske kehaga, alakarboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-magus-vürtsikas-hpu-mõru-magus-vürtsika buketiga OK taseme rüübe. Kange ja raske ja jõuline, aga mitte kuigi nauditav humalaleotis
---
pilt isetehtud

Body Magnetism

Body Magnetism (Boundary, Põhja-Iiri) prk 0,44 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri ei tunne seda jooki. Untappd liigimääratlus: "Pale Ale - English" ja 3,47 punkti.

Tootjainfo: "Our friends at To Ol are great. We love travelling to Denmark and we jumped at the chanche to get some fresh Boundary. THis Pale ale is brewed especially for their Beer Club, and enjoys a 16 g / l dry hop of Citra, Nelson Sauvin & Amarillo"

Keskmist kasvu purk, sildil miski kunstivärk.  Valge vaht täidab hõredalt üle poole klaasist, kuid kaob kiirelt ja jäljetult. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroomis on Citra koerakarva, Amarillo lillelist ja Nelson Sauvini hapukat värskust.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse - hapukas-tsitruseline ja mõrkjas. Lõppmaitse - hapukas, kuivapoolne ja veidi vürtsikas. Järelmekk - hapu, mahlane ja karge.

Keskmise kehaga, alakarboniseerunud ja kuivavõitu paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-hapu buketiga Hea taseme rüübe. Mahlane ja karastav, kuid natukese liiga happeline selle stiili kohta.
---
pilt isetehtud

Wednesday, December 22, 2021

Sweetheart

Sweetheart (nanoPruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,5 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Dark Ale" ja hinnang pol evälja kujunenud

Tootjainfo: "Sweetheart is the sweetest of them all. We added some cranberries to give the glow to the heart. Altogether makes it an unique combination.
IBU 30"

Väike lihtne pudel, sildil kentsakas südamekujutis. Minimaalne tumepruun vahukiht kaob sama ruttu kui tekkis. Õlle värvus - teistpoolsusenimust. 

Aroom. Jaaaaa, selles on sügavust nii, et paneb kõrvad kumisema. See sügavus mõjub lihalikult, rammusalt, veidi suitsuselt, parima suitsujustu ja pikaltküpsenud ahjuprae ja rikkaliku šokolaadikringli seguna.

Esmamekk - naftalik, elajalikult magus, kuid samas ka pea sama metslaslikult hapu. Tütümp, taob süda kuskil maitsenäsakeste all, proovides signaale vahendaa keele ja aju vahel.

Keskmaitse. Suitsune-mõru-magus. Tubakas küpsenud meesiga. 

Lõppmaitse. Kirsimoosis moorinud suitsujuust. Portveini kaste kuivatatud jõhvikatega.

Järelmaitse. Vedel kirsišokolaad suitsuploomidega.

GIGANTNTNTNE. MÄEKÕRGUSELT üle senisest nanoPruuli toodangust. Põnev, mitmekihiline, nautimis- ja mõmisemisvääriline. Jah, vana Gambrinus toriseb selle üle, et mitte-vaadihoidist turundada vahakaelusega, AGA see ei vähenda kröömikestki selle õlle lopsakat dekadentlikku rikkust ja nüansirikkust!
---
piltisetehtud

Vaarika sour

Vaarika sour (Mürka, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,3 %vol.

Tootjainfo: "kasemahl / odra- ja nisulinnased/saaz/pärm"

Väike lihtne pudel, sildil vaarikad. Sõrmepaksune valge vahukiht kaob kiirel kohinal. Õlle värvus - kirkalt heledapoolne kuldne. Aroom on kergelt jogurtine, marjane ja magus-hapukas.

Esmamekk on leebe lõhnaga võrreldes ootamatult jõuliselt hapu-magus ning isegi kergelt vürtsikas. Keskmaitse - täidlane, toekas, marjane, kontsenteeeritult jõhvika-sõstra-vaarika segune. Lõppmaitse - meeldivalt kuivapoolne, keelekülgi veidi vaarikaokastega torkiv, mahlane ja jämedalt intensiivne. Järelmekk - niivõrd magus, et tahaks öelda "läila", kuid seda ei saa mittttte kuidagi teha, sest samamoodi jämedalt on ta ju hapu ja mõõdukalt mõru ja veidi torkiv ja hingekosutav ning ihusoojendav!

Mega!!! Vääääga põnev, kuidas on tehtud (imperial?) sour, mis mõjub ühestküljest ülevõlliselt intensiivselt, aga teisalt nii neetult suurepäraselt tasakaalus! Nii hapu kui magusa pedaalid on surutud läbi pudelipõhja asfaldini ning tulemus on muljetavaldavalt hea. Kas saab nüüd öelda, et mingit rolli mängis vee asemel kasutatud kasemahl? No ei suuda uskuda. Aga võib-olla on see siiski see salajane "miski", mis on võimaldanud pressida maitsest välja maksimum ja veel veidi. 
---
pilt isetehtud

Total Control

Total Control (Whiplash, Iiri) prk 0,44 l. alc 4,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Kölsch / Kölsch-Style" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Kölsch" ja 3,68 punkti.

Tootjainfo: "Brewed for our friends at the To Øl Beer Club.
We’d thought briefly about doing a traditional Kölsch before we threw that out the window and opted for something a bit more hoppy, as is the Whiplash way."

Keskmist kasvu purk, sildil oleks vist nagu suvi :) Erkvalge hõre vaht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kollane. 

Aroom - oi kui meeeeeeldiv! Magusalt linnaseline ja puuviljane, mõrkjalt humalane ja supervärske!

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse - hapukas-mõrkjas, huvitavalt vürtsika servaga, mahlane ja iselibisev. Lõppmaitse - hapukas-marjane, mõrkjas ja kuivapoolne. Järelmekk - vürtsikas-magusakas, sõstrane ja tikrine.

Mega. See on lihtsalt uskumatu KUI hea võib olla hästi tehtud lihtne õlu peale pikka tööpäeva. Võimalik et mingis teises olukorras ma ütleks midagi muud, aga antud hetkel - see on parim kölsch, mida vana Gambrinus on maitsta saanud. Lihtsate asjade võlu, kas pole.
---
pilt isetehtud

Tuesday, December 21, 2021

Blackjack

Blackjack (nanoPruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 16,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang pol evälja kujunenud

Tootjainfo: "Rum BA imperial stout
Darker than night, stronger than knight when the full moon rises the Blackjack comes to fight.
IBU 20"

Väike lihtne pudel, sildil kroonitud kujud. Vahakael vaadihoidisele kohane, ehkki see võiks alati olla efektsem-nõrguvam, praegune napp plönn mõjub koonerdamisena. Vähene kollane vahukiht kaob hetketega. Õlle värvus - kirkalt punakas-must. Aroom meenutab küll pigem burbooni kui rummi, kuid annab kindlasti edasi vaadishoidisele ootuspärased vaniljesed tammenoodid.

Esmamekk on raskepoolse kehaga (mis on üllatav 16% juures) ja alkoholiselt karmilt keeltkuumutav (mis pole üldsegi üllatav, onju :) ). Keskmaitse - röstine, magus, kaneeline, kõrvetatud rosinate meenutusega. Lõppmaitses hakkab siiski sisse tulema päris rummi enda keelekuivatust, selle fooniks on kõrvetatud tammepuu. Järelmekk - magus-mõru, karamelline ja alkoholine.

Vääääga veider jook. Seda pigem siiski positiivses võtmes ... vist või vää? 16-voldise impstoudi puhul eeldaks tugevat röst, naftast keha ja siirupjat nätsket magusust ... kuid sellest ootusest on määratud enam-vähem täituma vaid rösti aspekt. Ootamatult kerge keha, tasaakaalust väljas suutunnetus ja ülemäärane alkoholisus paneb küsima - kas selles vaadis loksus tubli kümnendik odavapoolselt rummi? Ei-ei, see tulemus ei ole ju halb, aga ta on niiiiiiiiiiiii kentsakalt vastuolus ootustega, et kiita seda jooki ju ka ei oska.
---
pilt isetehtud

Jõuluõlu

Jõuluõlu (Mürka, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,6 %vol.

Tootjainfo: "Tume laager
Vesi, linnased, humalad, tähtaniis, koriander, pärm"

Väike lihtne pudel, sildil jõuluelemendid. Kollane vaht täidab üle kolmandiku klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun. 

Aroom ... äää ... noma'itea ... veider. Rosinaleotuvesi on selle meeldivama otsa kirjeldus. Aga ta on kuidagi ... vänge? See oleks vist õige sõna kirjelduseks küll. Vänge ja meeldiva ning ebameeldiva piiril balansseeriv. Iga uue hingetõmbe algus on vänge ja pelutav, selle lõpuks aga jällegi meeldivalt rosinane/hõõgveinilik. Veider värk.

Esmamekk on keskmisest sibu raskema kehaga ja hapu. Keskmaitse - hapu ja rosinane ja karamelline ning mõrkjas. Lõppmaitse näitab magusamat kuivatatud pirnide nägu, kuid siis tuleb taas see kummaline hapu. Järelmekk hakkab hapukas-vürtsikalt õhetama, meenutades korraga piparkoogitainast ja ploomikompotti.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapu-magusakas-hapu-vürtsikas buketiga kentsakas rüübe. Alguses oodatud täidlase tumeda bocki-laadse joogi asemel (aga see ootus on puhtalt vana Gambrinuse poolt genereeritud, tulenevalt liigimääratlusest ja kraadist) on see üks kummaline hapuvõitu vürtskokteil
---
pilt isetehtud

Il Veliero

Il Veliero (Whiplash, Iiri) prk 0,44 l. alc 4,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Witbier / Belgian White Ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Wheat Beer - Witbier / Blanche" ja 3,4 punkti.

Tootjainfo: "BOAT BEER. Brewed for our friends at the To Øl Beer Club.
A base of Pilsner and Wheat for colour and texture lets a Witbier’s other parts shine. It's bittered with Magnum hops before a sprinkling of Coriander seed toward the end of boil.
Il Veliero gets a dose of fresh Orange Zest in the whirlpool and is fermented on WLP410 for a round mouthfeel and light phenolics. The beer is then repeatedly assaulted with fresh Grapefruit & Orange Zest at the end of fermentation building to over 15g/L of Double Dry Zest action."

Keskmist kasvu purk, sildil purjepaadid. Sentimeetrine valge hõre vaht kaob kiirelt ja jäägitult. Õlle värvus - hämuselt kollane. 

Aroom - AAAAPEEEEELSIIIIIIN! No kohe üliväga apelsinine. Väga. Apelsinine. Väga. Tsitruseline. Väga. Rõhuga sõnal "väga"

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja ootamatult magus. Keskmaitses muutub mõrkjamaks ja hapukamaks, mahlaseks ja tugevalt koriandriseks. Lõppmaitse - kuidagi limonaadilikult keelel kihisev ja torklev, mõjudes saisonilikult, kuiv ja mõrkjas. Järelmekk - vürtsikas-mõrkjas, mahlane ja kuiv samaaegselt.

Keskmisest ivikese kergema kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga MEGAtaseme rüübe! See on witbier steroididel! Ülevõllise otsustuskindlusega presenteeritakse siin neid kolme komponenti, mis teevad witbierist ehk belgiapärasest nisukast selle mis ta on - spetsiifiline pärm, koriandriseemned ja eelkõige apelsinikoor.
---
pilt isetehtud

Monday, December 20, 2021

Distant Hum

Distant Hum (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored / Pastry" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 3,96

Toojainfo: "Imperial stout brewed with buckwheat honey. Collaboration with Maltgarden."

Väike lihtne pudel, sildil meekärjed. Mustjaspruun vaht täidab ligi pool klaasist, püsides mõõdukalt. Õlle värvus - otsustavaltmust. 

Aroom. Jaaaa, tavaline imp.stoudi lõhn see on ja ei ole ka. Sesmõttes on, et siin leidub nii rösti kui kohvi ja tiba ka kakaod. Sesmõttes jällegi pole, et siit hoovab ka rõsket-nätsket mõrkjat kanarbikku ja rammusat, lausa veidi lääget meevaha.

Esmamekk on rammusalt raske ja ootamatult torkiv, kas see kraam näikse veel toores olevat? 

Keskmaitse - veider-kummalises tasakaalus magus-mesine-vaigune ja teisalt mõrult-kuivalt suirane ja kanarbikune. Valus alkoholine torkimine aga häirib veelgi enam. 

Lõppmaitse - toores kakao ja jõhker kogus taruvaiku. Alkoholikirvendus veidi leebub ja asemele tuleb rammus-rohmakas soojus.

Järelmekk - totakalt tohmakas, rohmakas ja kohmakas. Räme. Raske. Kummaline. Metsapoolne.

FRIIGIKAS. Ma'i tea, kas Pühaste rahvas sellist tulemust taotleski/ootaski, kuid see kraam siin väänab keelt oma tõrvase taruvaiguga, torgib alkoholiga ja paneb korduvalt kulme kergitama oma jõhkrusega. AGA - ja see on tõesti postitiivselt märkimisväärne AGA! See jook pole vähemalt siirup, nagu enamasti selle kangusega imp.stoudid kipuvad olema!
---
pilt isetehtud

Fancy Papers

Fancy Papers (Cigar City, USA) prk 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang 87 punkti. Untappd ütleb: "IPA - New England / Hazy" ja 3,8 punkti

Tootjainfo: "Just as handsome designs printed on fancy papers and applied to cigar boxes are used to entice cigar lovers, we use Strata, Sabro, and Idaho 7 hops to draw in lovers of fruit-forward Hazy IPAs
IBU 60"

Väike purk, sildikujundus elegantselt kunstipärane ... kuid mitte-meeldejääv. Kollakas vaht täidab kolmandiku klaasist, kuid on hõre ja püsimatu. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on magus, virsikute ja ananassi segune.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse - ürdine, kasevihane???-puidune-rohune, kummaline ja meeldivalt kentsakas. 

Lõppmaitse muutub vürtsikalt kribelevaks, mõrult raudrohuseks ja nätskelt suiraseks. Järelmekk taastab oma magusama oleku, milles on taas kaseoksalikke noote, aga nüüd kooskasetohu kibekusega, kirbevõitu humalahammustus ainult suurenda värskusetunnet.

Keskmisest natsa raskema kehaga, mõõdukalt karboniseeritud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-magusakas-kirbe-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERtaseme rüübe. Väga kummaline humalavalik paneb vahepeal tõsiselt kaaluma, et ega ometi kodanikud pole siia õlle sisse kaseoksi suranud - aga see muudab tulemuse ainult meeldejäävamalt meeldivamaks
--
pilt isetehtud

Koralų Miškas

Koralų Miškas (Raudonų Plytų, Leedu) pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Flavored - Fruit" ja hinnang pole välja´kujunenud. Untappd ütleb: "Fruit Beer" ja 3,26

Tootjainfo: "
MALTBarley, wheat malt
HOPSMosaic, aromatic hops
OTHER INGREDIENTSBlackberries, blueberries, raspberries, sea salt
IBU 15"

Väike lihtne pudel, sildil korallid ja marjad. Roosa vaht täidab pool klaasi, kuid kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - häguselt punane. Aroom on rikkalikult marjane, vaarikas tungib kõige selgemalt esile, vähene soolakas kuivus lööb pildi värskemaks.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas-marjane. Keskmaitses on tunda mustikate täidlast kissellist magusust. Lõppmaitses tõstab sool oma kuivale turjale vaarika koos saiase linnasemagusaga. Järelmekk muutub mõrkjamaks, veidi keelepära parkivaks ja väga omapäraseks.

Kergepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-soolakas-hapukas-magusakas-soolakas-mõrkja buketiga Übertaseme rüübe selle sõna lebelt friigilikus mõttes. Idee tuunida magus-haput marjaõlut soolaga on tavatau, kuid lahe liigutus, mis paneb tunnustavalt noogutama
---
pilt isetehtud

Sunday, December 19, 2021

Kangoose

Kangoose (Brewski, Rootsi) prk 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - American" ja 3,73 punkti

Tootjainfo: "An easy drinking, classic West Coast IPA. It has clear flavors of grapefruit, and the darker malt base gives it notes of caramel and pine resin. The finish is long, with a lingering bitterness, and notes of pine needle and fresh citrus peel."

Sale purk, sildil ... eee ... kangoose :)

Kollane vaht täidab üle poole klaasist ja püsib kaua, haakudes ka kenakesti klaasiseintele. Õlle värvus - kaunilt kirkalt täiskuldne. 

Aroom ... ohhh KUI meeldiv on jälle tunda korraliku vanakooli-IPA magus-mõrut puhast linnaste ja humalate lõhna. Muidugi, aitäh NEIPA-nimelistele puuviljakokteilidele, mis on IPA'de pilti rikastanud ... kuid sedavõrra rohkem oskadki hinnata seda vana ja "õiget"

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja mõru-maguskas. Keskmaitse - veidi väsinud humalad muudavad pisut nukraks, kuid siiski puidune mõrkjus ja heinane magusus rõõmustavad keelt. Lõppmaitse - kanarbik ja pärnaõied, teeleht ja mesilasvaha. Järelmekk - mõru-magus, triibuke hapumat mahlasust ja lõpuks kuivapoolne vürtsikas õhetus.

Raskepoolse kehaga, üle keskmise karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõru-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõru-magusakas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe. Hea, mõneti isegi väga hea vanakooli-IPA, kuid ta mõjub väsinult.
---
pilt isetehtud

Ale Lang Syle

Ale Lang Syle (Mürka, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,3 %vol.

Tootjainfo: "Šoti eil
vesi/linnased/East Kent Goldings/pärm"

Väike lihtne pudel, sildil torupill ... ja puudub pruulikoja nimi, mille pruulmeister lihtsalt unetas sildile lisada. Sentimeetrine kollane vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt tume punakaspruun. Aroom on hästi õrn ja mitte kuigi meeldiv, nõrga karamellise fooni taga on tunda atsetoonist vinet - kas on temperatuuriga läinud midagi valesti?

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitses on karamell ja röst just sellisel tasemel, nagu aimduks suits, kuid pole päris kindel. Lõppmaitses kipub mõru-kirbe kõrbemine kõiki muid külgi  varjutama ning ka suitsune nüansike poeb nurgast välja. Järelmekis tekib lõpuks stiilile ootuspärast karamellist magusust koos vähese kanarbiku- ja tatrameele omase mõrkja servakesega.

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-kirbe-magusa buketiga keskpärane rüübe. Stiilile saadakse ju laias laastus pihta, kuid teostus on nõrk.
---
pilt isetehtud

Kivi Kõrts

Kivi kõrts (Juhus, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Nii RB kui UT teavad seda jooki Õllenaudis tehtuna, praegune versioon on aga Juhuse toodang.

Sildil toojainfona kirjas "Tere Juhan" pale ale - sellenimelise õlle proov 3,5 aastat tagasi ei anna küll põhjust optimismiks, aga proovime järgi.

Väike pudel, sildil Kivi kõrtsi fassaad. Kollane vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib mõneti. Õlle värvus - vähese uduvinega oranžikas-pruun. Aroom - magus-hapu saiapärm, tainas ja maltoosa. 

Njah, selles õlles ei ole mitte midagi muutunud. Mõrkjas-hapukas ta ju on, kuid saiane, pärmine ja maltoosane olek on jätkuvalt täpselt samasugune.

Sama jook uue nime all. Kolme poole aastaga pole pruulikoja käekiri mitte üks tonks muutunud - mis võiks ju hea olla - aga ei ole hea, kuna jook on täpselt sama mehh nagu ta oli
---
pilt isetehtud

Saturday, December 18, 2021

Viimane jõuluöö

Viimane jõuluöö (Mürka, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,9 %vol.

Tootjainfo: "Braggot
Mesi/amber/maltoosa/rosinad/vanillisuhkur/tammelaastud/Aurora/Centennial/Citra/pärm"

Väike pudel, sildil tammeparkett. Kollane vaht täidab 4/5 klaasist ja püsib üsna kaua. Joogi värvus - hämuselt pruunakas-punane.

Aroom - algus on juba kaaaaugelt meeldivalt hapukas-magus, mesine ja mõdune. Lähemal pole see lõhnapilt enam nii klaar ... jeerum, kas see on nüüd selle parketipildi tõttu, aga see lõhnab nagu värskelt vahatatud parkettpõrand :) 

Esmamekk on jämemagus ja mõrkjas, veidi keeleotsal kikerdav ja soe. Keskmaitse muutub mõrkjamaks ja taas sellel kentsakalt moel tammiseks-vahaseks ... et no kui otsustaks põrandavaha maitsta, siis ilmselt oleks see midagi üsna sarnast? :) 

Lõppmaitse on mõru-kirbe-vänge ... ja seda üritab lämmatada / varjutada pihlakatega segatud mesi. Eeeee, aga miks tulevad meelde meega serveeritud marineeritud kurgid? Järelmekis domineerib selgelt tamm oma vaniljese mõrkjusega ja liiga pikast kontaktist tuleneva metalse kuivusega.

Friigikas! Noorekas-friigikas. See kraam sooviks vähemalt aasta seista, pigem kaks ennem kui seda ilmarahvale pakkuda. Kummaline fantaasia braggoti teemal, kusjuures vähemalt vana Gambrinuse jaoks on see esimest korda kohtuda maltoosa baasile tehtud braggotiga
---
pilt isetehtud

The Shake Down

The Shake Down (Whiplash, Iiri) prk 0,44 l. alc 8,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double Hazy (NEIPA)" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double New England / Hazy" ja 3,94 punkti.

Tootjainfo: "Brewed for our friends at the To Øl Beer Club. A big DIPA in our style. Maris Otter, Wheat Malt and Oat Malt are here creating a creamy New England style base here. 100% Whirlpool hopped with El Dorado for some extra juice we’ve sent this silly beer off to ferment on London Ale III and then dry hopped in two stages with Vic Secret and BRU1 building to 28g/L. Nose is all peach, pineapples, strawberries and bubblegum and the flavour ain’t very far off that either."

Keskmist kasvu prk, sildil käsitlematud käed :) Valge vaht täidab 2/3 klaasist, püsides väga kaua ja haakudes peene vahujäljena klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt mehukollane. 

Aroom - vaadake see on põhjamaalase unistus suvest ja troopikast ja mahlast ja ananassist nin päikesest!

Esmamekk on raske kehaga ja jõuliselt mõru-magus. Keskmaitse - jämemõru jämemehu, ananass ja apelsin läbi blenderi lastud kujul. Lõppmaitse - jurakas-magus, purakas-mõru ja meeldivalt hapu veel takkapihta!  Järelmekk õhetab greibikoore mõrkjusest ja kumkvaatide kirbemagusast vängusest.

MEGA. Troopikamega. Anananssi-mehu-mega. Õllefaktor on samas oma vaigusel-mõrul moel siiski nii u 0,3 tasemel olemas, kuid eelkõige kehastab see klaasitäis siiski troopilist kokteili
---
pilt isetehtud

Baba Yaga / Баба Яга

Baba Yaga / Баба Яга (Brewlock, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Milk / Sweet" ja hinnang 64 punkti. Untappd ütleb: "Stout - Milk / Sweet" ja 3,84 punkti.

Tootjainfo: "В поисках рецепта того самого, «сказочного» пива шли через молочные реки, протекающие по пути к главной даме русского фольклора. Наш референс на счастливый финал сказок «И я там был, мед-пиво пил» — молочный стаут с добавлением свежемолотого кофе. Плотный, насыщенный напиток с кофейно-кремовыми нотами.
IBU 70"

Keskmist kasvu pudel, meedlejäävalt omanäoline sildikujundus. Tumepruun vaht täidab üle poole klaasist, püsides üsna kaua ja haakudes mõneti klaasiseintele. Õlle värvus - pruunaka varjundiga must. Aroom - eile jahvatatud kohvipuru, selline veidi väsinud, kuid siiski meeldiv.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja hapukas-magus. Keskmaitse - täidlane, ümmargune, laktoosi magusa pehmuse ja kohvi hapu röstiga. Lõppmaitse - mõrkjas-hapu, kohvine ja leivane. Järelmekk - veidikese kohviliköörise olekuga, pähklikreemine ja piimašokolaadine. 

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, hapuas-magusa-mõrkjas-hapukas-magusa-mõrkja buketiga ÜBERtaseme rüübe. Kohvi-piima-stout - hea mõte ja sama hea teostus.
---
pilt isetehtud

Friday, December 17, 2021

Pakane

Pakane (Pühaste, Eesti) prk 0,33 l. alc 6,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Kölsch / Kölsch-Style" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - IPL (India Pale Lager)" ja hinnang 3,8.

Toojainfo: "Cold IPA - dry and crispy lager-ale hybrid style beer hopped with Talus, Mosaic and Calista LUPOMAX®"

Väike purk, sildil talipunkar :) Valge vaht täidab nõks üle poole klaasist ning püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom - märjad riided, greibikoor, sidrunhein.

Esmamekk on kesmisest veidi raskema kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse - hapu, mõrkjas, vürtsikas, humalahammustusega. Lõppmaitse mõjub krobeliselt ja agressiivselt, humalamõrudus riivab kirbet serva, greibiseemnete vänge eeterlikkus ja vürtsikas valge pira taoline õhetus muudab tunnetut veelgi rohmakamaks. Järelmekk - agressiivsus leeveneb mõneti, magus-mõru-hapukas greibine-kumkvaadine tsitruselisus on klaar ja karge.

Keskmisest veidi raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletig, magus-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-magusakas-kirbe-vürtsikas-mõru buketiga Übertaseme rüübe. Omamoodi võlu oma karmis rohmakuses ja seeläbi eristuv ning meeldejääv - ehkki masside lemmikut sellest ei kujune
---
pilt isetehtud

Desperado

Desperado (Kalamaja, Eesti) prk 0,44 l. alc 4,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untapped liigimääratlus on "Pale Ale - American" ja hinnang 3,2.

Tootjainfo: ""Keik mis sa tiit, teet vaid eneselä" - Kalamaja
IBU 30"

Keskmist kasvu purk, silt lapselik-värviline-plastiliiniline. Kreemikat karva vaht täidab 2/3 klaasist, püsib kaua ning haakub veidi ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom - märjad koerakarvad ja greibiseemned.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse - magusakas-mõrkjas ja pärmine. Lõppmaitse muutub veidi hapukamaks ning sidrunheina taolisemaks. Järelmekk - mõrkjas-magusakas ja ebamääraselt heinane-ürdine. Kõige-kõige lõpuks tekkiv vähene vürtsikas õhetus muudab senise üsna kahvatu maitsepildi natukese huvitavamaks muuta.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja-vürtsika buketiga OK taseme rüübe. Paha ta ju otse pole, aga kiita pole ka mitte millegi eest.
---
pilt isetehtud

Coconut Milk Stout

Coconut Milk Stout (Sakiškių, Leedu) pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. Ratebeer ütleb "Stout - Flavored / Pastry" ja hinnang 70 punkti. Untappd ütleb: "Stout - Milk / Sweet" ja hinnang 3,44 punkti

Tootjainfo: "Silky and creamy stout brewed using lactose, shredded coconut and vanilla sticks.
IBU 19"

Väike lihtne pudel, sildil nr 20. Kork avaneb liiga kõva sutsakaga, vahtu tekib liiga palju, aga õnneks siiski otse probleeme ei paista olevat. Õlle värvus - kirkalt mustjaspunane. Aroom on pehmelt magus, vanilje ja laktoos hoiavad röstil sabast kinni ja ei lase liiga esile tõusta.

Esmamekk on  keskmise kehaga ja röstiselt hapukas-magus. Keskmaitse - hapukas, röstine, leivane ja kaljane. Lõppmaitse - laktoosi pehmus ja magusus ajab segadusse, kas sellesse samasse maitsenišši jääv kookos on ka siin mängus või mitte? Järelmekk oh hapu-mõrkjas ja pehmelt magus.

Keskmisest veidi raskema kehaga, väga tugevalt karboniseerunud ja sametise paletiga, hapukas-magus-hapukas-mõrkjas-magusa buketiga HEA taseme rüübe. Piimastoudina läheb arvesse päris kenasti, aga vaata selle kookosega peab ikka hirmsasti vaeva nägema, et seda ära tunda.
---
pilt isetehtud

Thursday, December 16, 2021

X-mas Quad BA

X-mas Quad BA (To Øl, Taani). pdl 0,375 l. alc. 13,6 %. Ratebeeri liigimääratlus: "Quadrupel / Abt" ja hinnang on 93 punkti! Untappd ütleb: "Belgian Quadrupel" ja 3,87 punkti

Tootjainfo: "Belgian Quadrupel aged in brandy barrels
IBU 53"

Keskmist kasvu pudel, igav helelilla sildikujundus. Tumekollane vahukiht täidab kolmandiku klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt tumepunane. Aroom - ootuspäraselt meeldiv segu quadi tumedast kommisuhkrust ja tammevaadi vaniljest.

Esmamekk on raske kehaga ja magus-mõrkjas, veidi puidune ja keeleotsa kuumutav. Keskmaitses tuleb sisse huvitaval kombel veidi guašine suitsunoot, mis ei peaks ju brändile omane olema? Lõppmaitse - puidune, tanniinine, pähkline, mõrkjas ja hapukas. Järelmekis tuleb keelepärale metalline kuivus, mida taaskord ei ootaks ei ühest ega teisest komponendist.

Raske kehaga, vähekarboniseerunud ja õlise paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Huvitav, seda kindlasti. Proovimisvääriline - seda eelgi enam. Aga kas ta on nüüd midagi, ilma milleta ei saaks edasi liikuda? Noh seda nüüd mitte
---
pilt isetehtud

Koshey / Кощей

Koshey / Кощей (Brewlock, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 6,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Coffee" ja 3,86 punkti.

Tootjainfo: "Остросюжетный стаут с перцем-рекордсменом по жгучести Каролина Рипер — выбор сказочного бессмертного антигероя. Согревающе острый, ароматно кофейный, плотный и насыщенный.
IBU 70"

Keskmist kasvu pudel, meedlejäävalt omanäoline sildikujundus. Tumepruun vaht täidab üle poole klaasist ning püsib päris-päris kaua. Õlle värvus - kirkalt mustjaspunane. 

Aroom on ... eee ... veider. Ausalt öeldes tuleb meelde ainult üks asi - pannil kõrbema läinud kaalikas :) 

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja raskekujuliselt magus, röstine ja hapukas. Keskmaitses hakkab hoogu üles võtma vürtsine õhetus, selle taga on taas see kummaline öögiviljane röstine lääge-mõrkjas kummalisus. Lõppmaitse - magus, lausa läila ... ja siis veidi hapukas ning korralikult õhetavalt tšilline. Järelmekk - ahjusküpsenud tšillikaalikas???

FRIIIIIK. Tšillisõbrana vana Gambrinus noogutab, veidrusi hindavana nikastab endal noogutades kasvõi kaela ära ... aga siis ikkagi vaatab sinna kuhugi idapiiri taha jääva pruulikoja poole nõutu küsimusega - et kas see nii pidigi maitsema?
---
pilt isetehtud

Head nisu

Head nisu (Purtse, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. RB ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb "Wheat Beer - Other" ja hinnang pole samuti välja kujunenud

Tootjainfo: "In summer we trust. This has everything to bring back the sunny days. Smooth and citrussy but stronger that usual wheat beers. After all, we like it wild . Brewed with wheat and barley malt and flavoured with delicious grapefruit ... all we can say is "Head nisu"
IBU 12"

Väike ravimipudel, sildil olev puuvili meenutab ... noh meenutab noh :) Valge vaht täidab 2/3 klaasist, kuid kaob kiirelt ja jäljetult. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on tugevalt greibine, nisuõlu jääb sinna taha üsna varjatuks.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapu-mõrkjas. Keskmaitses tuleb esile nisuõlle enda matsakas magusus koos sobiliku banaanise ümarusega. Lõppmaitse nihkub taas hapusse kanti, muutes joogi mahlaseks, kuid vähem-nisulikuks. Järelmekk - mõru ning magusakas, greibi koor ja banaani sisu ristand:)

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapu-mõrkjas-magus-hapu-mõru-vürtsika buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Nisuõlut on siinsed pruulmeistrid enamasti vältinud, kuid see siin on superlahe ristand banaani ja greibi teemal, ülimalt mahlane ja kiiduväärne!
---
pilt isetehtud

Wednesday, December 15, 2021

Mine Is Bigger Than Yours: Port & Bourbon Barrel Aged (2021)

Mine Is Bigger Than Yours: Port & Bourbon Barrel Aged (2021) (To Øl, Taani). pdl 0,375 l. alc. 15,5 %. Ratebeeri liigimääratlus: "Barley Wine / Wheat Wine / Rye Wine" ja hinnang on 99 punkti!!! Untappd ütleb: "Barleywine - Other" ja 4,33

Tootjainfo: "18 month barrel aged Mine Is Bigger Than Yours barley wine is heading to packaging next week, after being in a blend of both Port and Bourbon barrels"

Keskmist kasvu pudel, igav tumelilla sildikujundus.  Kollane pöidlapaksune vaht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt tume kuldse läikega sügavpunane. 

Aroom. Mnjaaaaa. Vaatad nüüd seda kraadi ja nuusutad ning vaatad uuesti. Lõhn on pehme nagu salveileheke, nagu kassikäpake, nagu udusuleke ... ja siiski samas tuntavalt nii odraveinine kui viskine.

Esmamekk. Raske ja pehme. Magus ja mõrkjas. Väikese alkoholise soojusega ning portveinilikult dessertlik.

Keskmaitse. Vanilje-iirised. Rosinakoorevenis. Sametkardin sügava aknaniši ees, mille eesmärk pole varjata täiskuu valgust, vaid vaikset nahinat selles valguses.

Lõppmaitse. Rosinaveini-muinasjutt. Kumkvaadinastoika. Kreegipovidlo. Kolm varjatud ohet, igaüks intensiivsem kui eelmine.

Järelmekk. Portveinitango. Pähkli-liköör. Pihlakatõmmis valge portveini peal. Kardina taga midagi raksub ja naksub, hingab ja krudiseb. 

INTERSTELLAARNE. Puhas nauding. Uskumatult pehme sordiini all maitseorgasmi pasunahüüe. 
---
pilt isetehtud

OG Lemon Haze

OG Lemon Haze (Alpine, Kanada) prk 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - New England / Hazy" ja 3,74 punkti

Tootjainfo: "This hazy IPA is brewed with citrusy hops that boast beautiful lemon blossom, citrus and berry aromas with notes of fresh apple, peach and meyer lemon peel. Brewed with a blend of Motueka, Strata and Citra hops, this beer has an enormous dry hop that creates a beautiful aroma of bright citrus zest and sweet, tropical fruits.
IBU 30"

Väike purk silt meenutab pigem limonaadi, vaatamata humalakäbi motiivile. Valge vaht täidab ligi pool klaasi, pole küll kuigi püsiv, kuid haakub mõneti klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt tuhmkollane. Aroomon magusakas, vahane, veidi seebine, lilleline ja tsitruseline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse - mõrkjas-magusakas, vähese humalatorkega ja apelsinikoorene. Lõppmaitse - õrnalt hapukas, veriapelsinine. Järelmekk - mõrkjas-vürtsikas-magusakas, tsitruseline ja mahlane.

Keskmisest suti raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Väga hea taseme rüübe. NEIPA mis NEIPA, aint et säänseid on sadu.
---
pilt isetehtud

Apelsini-Šokolaadi Tume

Apelsini-Šokolaadi Tume (Saku, Eesti). pdl 0,5 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Flavored - Other" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Porter - Other" ja hinnang 2,89 punkti

Tootjainfo: "Orange and chocolate flavoured dark beer"

Keskmist kasvu reljeefkirjadega pudel, silt soojades pruunides toonides. Kollane vahhukiht täidab kolmandiku klaasist, kuid kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt tume pruunakas-punane. Aroomis on kunstlik apelsini-essents ja magus šokolaad.

Esmamekk on keskmise kehaga ja kummaliselt mage-mõrkjas. Keskmaitse muutub magusamaks, apelsin on häirivalt keemlisena tunnetatatv. Lõppmaitse - kräääks - plast-apelsin šokolaadilimonaadiga. Järelmekk - magus-lääge ja kunstlik.

Unterbier. Keemiakokteil, mitte apelsini-šokolaadiõlu. Kraanikausikraam.
---
pilt isetehtud