Thursday, April 30, 2020

America IPA (piloot)

America IPA (piloot) (Tedre, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,8 %vol

Väike lihtne pudel, tehniline sildike.  Sõrmepaksune kreemikat karva vahukiht on väga püsiv ja haakub ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt pruunakas-punane. Aroom on raskepäraselt vaigune, meenutade mitmeaastast, päikese käes peaaegu et merevaiguks tardunud männivaiku.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on hapukam ja vaigusem, puiduse tuhmi mõrkja fooniga. Lõppmaitse suundub juba konreetsemalt mõruda tee, kuivatades keelekülgi. Järelmekk on aga hapukas-vürtsikas, kuiv ja keelelaes valge pipra õhetusega värksendavalt mõjuv.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ka kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA hea taseme rüübe. American IPA indeed!
---
pilt isetehtud

Viini laager (piloot)

Viini laager (piloot) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol

Väike lihtne pudel, ülitehniline sildi aseaine. Kollane vaht täidab pool klaasi ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kerge hämuga kuldoranž. Aroom on magusakas ja õrnalt hapukas, meenutades mingit koduaia-moosi, kuhu keedetakse kokku kõik siin leiduvad marjad ja õunad.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas ja huvitavalt vürtsikalt kihelev, justkui oleks õllesse veidi tšillikest lisatud. Lõppmaitse on hapukas ja ahjuõuna meenutav, tekitades mulje, et asi on maltoosa põhjale üles ehitatud. Järelmekk muutub veiniseks, ahjuõunapovidlo ja koduse marjaveini seguseks.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusakas buketiga Hea taseme rüübe. Viini laager ... ausalt öeldes peaks seda maitse järgi siiski pigem eilide pesakonda kuuluvaks ning pealegi maltoosa vundamendile ehitatuks, kuid joogina on ta ikkagi üsna meeldiv.
---
pilt isetehtud

Punane Humalane (piloot)

Punane Humalane (piloot) Tedre. pdl 0,33 l. alc 5,3 %. Liigimääratlus: laager?

Väike lihtne pudel, tehniline kleeps-silt.  Kollakas-kreemikas vaht täidab enamiku klaasist kui kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun. Aroomis on esmalt kirbe-vänge suitsune lõhn, kuid selle all peale esmase pilve lahtumist karamelline ja magusakas ning ikkagi õrnalt suitsune ja leivan lõhnapilt.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas, veidi kõrbenud leivakooriku taoline. Lõppmaitse on magusakas ja karamelline, kõrbenud ja ürdine, meenutades ülekõrvetatud keeksi. Järelmekk on hapukas ja kergelt suitsune.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-suitsuse buketiga nii ja naa rüübe. Omaette joogipoolisen paneb veidi pead vangutama. Asja aga päästab, kui seda esitelda kui "suitsune amber lager".
---
pilt isetehtud

Wednesday, April 29, 2020

Imperial stout


Imperial stout (Waht, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,3 %vol. Ei RB ega UT ei tunne veel seda koda

Tootjainfo: "Maheda maitse ja siidise tekstuuriga tume õlu. Ära lase ennast kõrgest IBU-st hirmutada, mõrudus on balansseeritud karamell-linnastega. Šokolaadilinnas annab õllele mõnusa järelmaitse
IBU 72"

Väike lihtne pudel, sildil õhtutaevas metasajärve kohal. Pruun vaht täidab kolmandiku klaasist, püsides ja haakudes klaasiseintele tihedalt. Õlle värvu s- vähese punaka helgiga must. Aroomis on kõrbenud leiba, šokolaadi, röstkookost ja pisut puutuhka.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitses muutub röstine-pähkline-marjane hapukus dominandiks, meenutades külmkuivatatud jõhvikate, rosinate ja pähklite segu sarnaseks. Lõppmaitse muutub magusamaks, rohkem šokolaadiseks, kuid selles šokolaaditahvlis peitub ohtralt jõhvikaid ja pihlakaid. Järelmekk mängib korraks röst-kookose ja nelgi nootidega, nihkudes seejärel taas šokolaadisele põhiliinile.

Raskepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja siidise paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga Übertaseme rüübe. Tõsi küll, imperial stoudi mõttes jääb ta kuhugi alumise piiri peale, keha võinuks ju tsiba rohkem olla ja kraad-kaks juureski veel, aga esmaseks turuletulemiseks on selline turvalisem variant ehk isegi OK ... ehkki ta ju ei eristu teistest, mis juba turul on. Tubli tegu ikkagi, kui jätta kõrvale see fatnaasiavaesus nime osas.
---
pilt isetehtud

APA


APA (Waht, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,6 %vol. Ei RB ega UT ei tunne veel seda koda

Tootjainfo: "American Pale Ale. Ameerika stiilis pruulitud kergelt humalane õlu. Maitses ja aroomis tulevad esile Columbus Tomahawk humala kõige paremad omadused. Olenemata kõrgemapoolsest alkoholisisaldused on kergesti joodav
IBU 32"

Väike lihtne pudel, sildil meerikamaa lipp :) Sõrmepaksune kollane vahukiht on mõõdukalt püsiv ja tiheda pitsjäljena klaasiseintele kleepuv. Õlle värvus - kerge uduvinega kuld-pruun. Aroom on humalane, vaigune, kanarbikune ... ja sibulakoori meenutav! Jaa, just, kui teil on nö sibulasahtlis paks kiht kuivanud pruuni kõhisevaid lehekesi, siis need lõhnavad just niimoodi.

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, veidike väsinud, rauane ja karamelline. Lõppmaitse muutub krobeliseks, roosteseks ja veidi rohmakaks. Järelmekk on hapukas-vürtsikas, musta pipra ja puitunud punevarre laadne.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karamelliseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga nii ja naa rüübe. Ühest küljest stiilipunktid on üsna madalad - see jook vastab amber ale, mitte APA tunnustele. Teisest küljest joogina on ta ju isegi päris huvitav, see humalavalik väärib julguse eest kiitust. Kolmandaks aga - jällegi alustava koja häda - panna stiilimääratlus õlle nimeks ei anna tunnust just kuigi suurest fantaasiast (mida te teete järgmist APA't pruulides?), seda enam on see aga küsitava väärtusega, kui stiilist mööda panete.
---
pilt isetehtud

Lime Gose


Lime Gose (Waht, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,3 %vol. Ei RB ega UT ei tunne veel seda koda

Tootjainfo: "Värskendav hapu õlu. Pruulitud laimi, koriandri ja meresoolaga. Värskendava hapususega nisuõlu, mis sobib ideaalselt soojal suvepäeval nautimiseks. Pisut vähem soolasem kui klassikalised Gosed
IBU 15"

Väike lihtne pudel, sildil troopiline-merelik kaader. Valge vaht täidab 2/3 klaasis, kuid see kaob kiire kohinaga. Õlle värvus - kergelt hämuselt kollane. Gosele omane hapukas-soolakas lõhn on juba kaugelt tunda, lähemalt nuuskides avaldub selgelt ka koriander. Vähemalt lõhn on puhas klassika.

Esmamekk on keskmise kehaga ja üllatavalt jõuliselt hapu, pruulmeistrid on siia ilmselt pannud laimimahla virdesse. Keskmaitses hapusus väheke taandub, selle kõrval ilmub tuntavaks magusat nisulinnast. Lõppmaitses proovib sellesama hapu üledoosi alt välja pääseda ka sutike soola ja koriandrit, kuigi väga edukaks seda katset nimetada ei saa. Järelmekk kortsutab keelepära juba päris korralikult kokku happerünnaku all, selle alt nagu aimduks kergelt kibekas-mõrut soola, kuid jällegi pigem aimamisi.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-magusakas-hapu-soolakas-hapu-mõrkja buketiga Ülevõllikas. Jah, gosena on põhimõtteliselt kõik vajalikud teemärgid läbitud, kuid laimimahla lisamisega on kõvasti liiale mindud. Vana Gambrinuse küsimus on - kas te tõesti kasutasite mere- mitte mäesoola? Julge samm, kui nii tegite! Ja alustava kojana võtke palun kuulda soovitust - juba kasutusel oleva nimekuju pruukimine (vt Pühaste Lime Gose) pole kõige parem mõte.
---
pilt isetehtud

Tuesday, April 28, 2020

Arcturus


Arcturus (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Rye" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Rye" ja 3,65 punkti

Tootjainfo: "Red Rye IPA. There's just something right with how that rolls of the tongue. Something comforting. Something inherently pleasant. A good, malty backbone augmented with the body and spiciness of the aromatic rye malt. Smooth and soft, bursting with flavour from Centennial & Simcoe hops.
IBU 65"

Keskmist kasvu purk, sildil midagi kosmilist. Kollane vaht täidab 3/4 klaasist ja põsib ülikaua, haakudes väga tiheda vahumustrina klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt kuldse läikega punane. 

Aroom on vägagi meeldiv, siin on kenasti tunda nii rukkilinnaste hapukus kui IPA humalane kargus. 

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse muutub magusamaks, veidi nätskemaks ja toekaks, tummiseks ja nauditavaks. Lõppmaitse on hapukas-mõrkjas, korraliku karamellise fooniga, tatramee ja puiduse fooniga. Järelmekk muutub sumedaks, täidlaseks, leivasupi ja kaneeli ja rosinaveini seguseks.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakaks-mõrkjas-magusakas-mõrkja buketiga Übertaseme rüübe! Rukki-IPA'sid on alati liiiiga vähe! Mitte et nad oleks kuidagi kolm korrust paremad kui muud, aga nad on vähemalt selgelt eristuvad + kohaliku koloriidi kandajd. Nii et tubli tegu!
---
pilt isetehtud

Normal Beer


Normal Beer (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Zwickelbier / Kellerbier / Landbier" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Kellerbier / Zwickelbier" ja 3,88 punkti

Tootjainfo: "Hecking FINALLY a craft beer that tastes like, well, beer! This lovingly crafted and carefully matured beer is a keller pils, by all acounts a normal, traditional style of beer. It is light, crisp, appropriately malty and delightfully bitter. It's appearance is also delightful. Delightfully no-nonsense that is! By tradition it is unfiltered, leaving a slight, inviting haze to accentuate the beer's golden colour. Perfectly normal, perfectly beer, perfectly head and shoulders above your run-of-the-mill eurolager. Normal, not banal.
IBU 15"

Keskmist kasvu purk, sildil nohikute pidu. Kollakas vaht täidab pool klaasist, kuid kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kuldne.

Aroom. Vana Gambrinus on vaid ehk kümme korda elus kellerbieriga kokku puutunud, kuid see peaks nüüd üsna täpselt lõhnapildi mõttes see õige asi olema - veidi tummisem ja vähem hapukam kui keskmine laagerõlu.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse nihkub sutsu hapukamaks, kuid peamine tegelane on linnaseline tummine ja veidi tolmune teraviljasus. Lõppmaitse muutub veidi mõrkjamaks, ürdisemaks ja heinasemaks, meenutades üsna ehedalt heinatolmu mekki suus peale pikemat heinapallidega rassimist. Järelmekk on magusakas ja õrnalt vürtsikas.

Keskmisest krõmeke raskema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Vägagi õnnestunud kellerbieri stiilinäide ja sellena vägagi normaalne õlu. Samas kõige populaarsemate mass-laagritega võrreldes siiski veidi nihkes asi, nii et padukonservatiivse seltskonna jaoks ta ikkagi normaalne pole :)
---
pilt isetehtud

Banana Bread Ale


Banana Bread Ale (Eagle, UK) pdl 0,5 l. alc 5,2 %vol. Ratebeer ei tunne seda jooki. Untappd ütleb: "Fruit beer" ja 3,56 punkti.

Tootjainfo: "A silky, crisp, and rich amber-colored ale with a fluffy head and strong banana note on the nose."

Keskmisr kasvu pudel, pildil banaanikoorest välja kasvav õlleklaas. Kollakas vaht täidab pool klaasi ja püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt punakas merevaik. 

Aroom - BANANANANANAAAAA - banaan torgatakse läbi nina ja pea ja lae. Huvitav kas sedavõrd võimast efekti saab ilma essentsita saavutada?

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub huvitaval kombel vesisepoolseks ja hapukaks, meenutades toorevõitu banaani ja seda isegi keelt veidi parkivas mõttes. Lõppmaitse on hapukas-magus, massssiiiivselt banaanine ja keelekülgedele takerduv. Järelmekk on õrnal vürtsikas ja hapukas ... isegi kõige-kõige lõpus ujutab keelt ja ninaneelu üle-elu-suurune banaanilaine.

Keskmisest veidi kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magusakas-vürtsikas-hapuka buketiga veidravõitu rüübe. Seda banaani on siin joogis nii lõhnas kui maitses LIIGA palju. Ebausutavalt palju. 
---
pilt isetehtud

Monday, April 27, 2020

Dekadents Guatemalan Rum BA


Dekadents Guatemalan Rum BA (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 4,34

Tootjainfo: "A special Edition of Dekadents imperial stout aged in Guatemalan Rum barrels."

Väike lihtne pudel, millele lisab väärikust silver-seeriale omane hõbedane silt ja punane vahakael.

Tegu pole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega paar kuud tagasi proovitud vaadiversiooniga. Mustjat vahtu teki üsna samapalju, õlle värvis pole mõistagi muutusi. Aroomis on rummilõhn ehk pooltooni pehmenenud, kuid jääb siiski dominandiks.

Maitse - tääääpselt sama segu rummist, melassist ja kaljakontsentraadist. Röstisem ja suhkrutolmusem kui vaadiversioon, kuid üldjoontes sama jutt - rumm peksab liiga üle. Rumm võidab ka selle raundi, Dekadents jääb selgeks kaotajaks.
---
pilt isetehtud

Bock-Damm


Bock-Damm (Damm, Hispaania) pdl 0,25 l. alc 5,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Dark Lager - Dunkel / Tmavý" ja hinnang 15 punkti. Untappd ütleb: "Lager - Munich Dunkel" ja 3,12 punkti

Tootjainfo: "A dark beer produced since 1888 following traditional processing techniques used by the Munich brew masters. This beer's distinctive taste is characterised by a strong flavour which accentuates the toasted malt: lightly bitter, with a soft and sweet finish."

Pisike proofilkirjadega pudel, sildil bock-stiilile tavapärane sokk. Sõrmepksune hallikas-pruunikas vahukiht püsib mõõdukalt ja haakub ka mõningal määral klaasiseintele. Õlle v-rvus - kirkalt sügav mahagonipunane. Aroom on magus, karamelline ja veidi röstine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse muutub veidi magusamaks, ehkki röstine hapukas toon jääb peategijaks. Lõppmaitses tuleb esile mõrkjamat, kõrbemisele viitavat kuivust. Järelmekk on magusakas-mõrkjas, veidi kõrbenud rosinaid meenutav.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Kui pruulmeister poleks pagan-teab-mis-tuju-ajel seda jooki bockiks ristinud, vaid öelnudki, et see dunkel on, siis oleks rohkemgi kiitnud, praegu on veidi tüssamise mekki keelel.
---
pilt isetehtud

Kinky Banana


Kinky Banana (Purtse, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Ei RB ega UT ei tunne veel seda jooki.

Tootjainfo: "Banan puree, vanilla, Columbus hops
Slightly sweet banana dessert"

Pisike purk, kollasel sildil banaani ja daamijala ristand. Sentimeetrine valge vahukiht on kiirelt kadu. Õlle värvus - häguselt kollane. Aroom on magusakas, banaanine ja biskviidine.

Esmamekk on kerge kehaga ja magusakas. Keskmaitse muutub hapukamaks, vaniljeseks ja marjaseks. Lõppmaitse on mõrkjas-magus, meenutades viinamarjadega vaniljeküpsiseid, millesse on veidi liiga palju vaniljemõrudat uhatud ... kuigi antud juhul on see humalast. Järelmekk on hapukas, värske ja viinamarjamahlane.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga ÜBERtaseme rüübe. Kerge aga väga mõnusalt maitseküllane ning üsna selgelt eristuv ja meeldejääv!
---
pilt isetehtud

Sunday, April 26, 2020

Beta Triangulum


Beta Triangulum (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 4,32 punkti

Tootjainfo: "Imperial Stout brewed with beetroot, aged in Rye whiskey barrels. Collaboration with Stu Mostow and De Moersleutel"

Väike lihtne pudel, silver-seeriale omane hõbedane silt ja mustjas vahakael. Mustjaspruun pöidlapaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - lõplikmust.

Aroom on must, tõrvjas, turbane ja magus, veidi närbunud turbasambla ja piimašokolaadi segune, leivane ja viskine.

Esmamekk on raske, tõrvjas, mõrkjas-magus ja keeleotsast nurgitsev. Keskmaitse on šokolaadine, kõrvetatud kakao ja röstpähklite segune. Lõppmaitses segunevad kõrbenud leib, rummikook, röstitud kookos ja viskis leotatud rosinad. Järelmekk on tammine, mõrkjas, alkoholine ja karamelline.

Raske ja tõrvja kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magus-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusa buketiga toorevõitu, kuid suurepärase ajatamis-potentsiaaliga rüübe. Alkohol on hetkel teistest momentidest üle sõitev agressor, kuid kui see kunagi taltub, siis saab see olema sügav ja imeline kraam.
---
pilt isetehtud

Ranna Lõvi


Ranna Lõvi (Veski, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeer ei tunne seda jooki. Untappd liigimääratlus: "Pale Ale - American" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Azacca ja Amarillo humalatega pruulitud värskendav American Pale Ale.
IBU 32"

Keskmist kasvu purk, sildil roosa lakaga lõvi. Valge pöidlapaksune vaht on üsna püsiv. Õlle värvus - õrna hämuga kuldne. Aroom on veidi väsinult, kuid siiski meeldivalt troopiline, magus-mõrkjas ja puuviljane. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub mõrkjamaks, kombates juba kirbuse serva, kuid samas ka mahlasemaks ja hapukaks. Lõppmaitse on kuivapoolne, mõrkjas ja veidi vürtsikas. Järelmekk on jällegi tuhmivõitu magusakas, rääkides mingist kaugest troopilisest mälestusest, ammusöödud viljast, mida enam täpselt ei mäleta, aga sooviks veel.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga Hea taseme rüübe. Jah, mahlane ja puuviljane ta ju on nagu üks APA olla võikski, aga midagi erakordsel kiiduväärset siit ka esile tuua pole.
---
pilt isetehtud

Väike punane draakon


Väike punane draakon (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,0 %vol. Ratebeeri stiilimääratlus: "Sour / Wild Beer - Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Fruited" ja 3,48 punkti

Tootjainfo: "Selles eksootilises ja värskendavas hapuõlles saavad kokku Hibiskus ja Tšilli. Pruulitud mõeldes palavale suvepäevale ja teravale aasia toidule.
IBU 5"

Väike lihtne pudel, sildil draakon ja söögipulgad. Roosakas vaht täidab kolmandiku klaasist, kuid kaob kiirelt ja jäljetult. Õlle värvus - kirkalt kuldpunane. Aroomis paneb magusale põhjale toetuv tšilline kihelus nina sees kribelema.

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas ning õrnalt vürtsikas. Keskmaitse jätkab ehk veidi magusamal toonil, vürtsikas sära kogu vaikselt tuure. Lõppmaitse on hapukas-mõrkjas, mahlane ja juba kergelt tulitav. Järelmeki ajal tuleb meelde midagi kombucha sarnast, mille kerge mahlane värskus sobib paganama hästi tšilli õhetusega.

Kerge, lausa vesisepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-vürtsikas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga väGA heA taseme rüübe. Tšilli paaritamine heledate õlledega kipub ebaõnnestuma, kuid siin on eesmärk kenasti täidetud. See tšilli ei tapa, vaid paneb maitse kenasti särama ja mõjub väga virgutavana. Samas on ta nö vahepealne värk - normaalse inimese jaoks ehk liigagi vürtsikas, tšillikummardaja jaoks nõrgake.
---
pilt isetehtud

Thursday, April 23, 2020

Suur Paks Mastif 2014 (taaskülastus)


Suur Paks Mastif 2014 (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,6 %vol. Ratebeer ei erista seda aastakäiku. Untappd ütleb: "Barleywine - English" ja 4,01

Tootjainfo: "Inglise Mastif on suur koer ja niisama ringi jooksmas teda ei näe. Ta toimetab selles ilmas oma väärikas tempos. Samamoodi vajab aega aristokraatlike juurtega barleywine, mille valmimine võtab aastaid, kui mitte aastakümneid. Nautimiseks piisab ühest vabast õhtust, portveini klaasist ja mõnusa tulega kaminast.…
IBU 60"

Neli aastat tagasi tehtud kirjeldus on loetav siit.

Väike lihtne pudel, sildil sarjale omane vapikoer ja aasta-arv. Sõrmepaksune kreemikat karva vahukiht on pikalt püsiv. Õlle värvus - kirkalt pruunikas-punane. 

Aroom - varase, kukekomm on asendunud koorevenisega, rammuse ja täidlase koorekommiga. 

Maitsebukett on muutunud veidi üheplaanilisemaks, toonased hapukad-pihlakased-kukekommised nükked on silenenud aeglasemaks ja soliidsemaks, puidusemaks ja mõrkjamaks. Oi kurjam, see on väärikas kraam. Aegamisi nautimist vääriv, mõtlik ja stoiline.

Oli see kraam MEGA neli aastat tagasi, on ta jätkuvalt MEGA ka nüüd. Jah, ta on muutunud, kuid ainult õilsamaks muutumise suunas. Samas on ka vähenenud mõningad toonased mängulisemad nüansid, seega pole põhjust ka hinnangutaset kergitada. Aga nautida on põhjust niipalju kui jaksu!
---
pilt isetehtud

Rahutu loom


Rahutu loom (Nöösker, Eesti) prk 0,44 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Brown Ale - Imperial" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Brown Ale - American" ja hinnang 3,79

Tootjainfo: "Pärast viit aastat pruulimisi on nöösker me sees endiselt rahutu. Aga et siis nende rahulikumate aegade terviseks!
IBU 40"

Keskmist kasvu purk, sildil surikaat. Sõrmepaksune kreemikas-kollast karva vaht on mõõdukalt püsiv. Õlle värvus - tuhmilt punakas-pruun. Aroom on röstitud ja miskipärast tammetõrusid meenutav. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja üsna tugeval hapukas, marjane, pihlakane. Keskmaitse on hapukas-magusakas, keelel kribelev ja vürtsikas. Lõppmaitse muutub veinilikuks, veidi flandria punase "oude bruine" stiili meenutav. Järelmekk on kohvine ja hapukas, justkui oleks keegi üritanud teha kohvikokteili astelpajumarjade ja pihlakatega.

Keskmisest suts raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapu-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapuka buketiga kentsakas rüübe. Brown ale'iga on nüüd siin puutumust suhteliselt vähe ... aga noh see stiil on ka nii ebamäärane partei peajoon. Kui keegi ütleks, et see on tammetõru-kohvi peal tehtud oude bruin, siis noogutaks nii et lakk lehviks ja kuulutaks joogi meistriteoseks :)
---
pilt isetehtud

Lämp


Lämp (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 3,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „Pale Lager - India / Hoppy“ ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - IPL" ja hinnang 3,5.

Tootjainfo: "Light and fluffy. Cloudy and aromatic. Oaty. Lagery. Fresh. Yes, it's an Oat IPL! Dryhopped with Mosaic, El Dorado and Hallertau Blanc, LÄMP is to a craver of refreshing beer as LAMP is to a moth. A necessity. Essential. An obsession, even.
IBU 35"

Keskmist mõõtu purk, sildil ööliblikas ja lambipirn. 

Vahtu ... vaata vahtu on kordades rohke kui peaks olema. Avamise järel teda muudkui ronib ja ronib purgist välja - tankeril on viimasel ajal selle va ülekarboga järjest probleeme olnud ja see tundub samasse auku minevat. Klaasis on see hõre vaht seevastu üsna püsimatu ning ka õlu on tihkelt täis peent hõljumit. Aroom on lihtne ja vesisepoolne, õrnalt hapukas

Esmamekk on vesise kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse jätkab sama vesisel lainel, kuid lisandub pisut linnasemagusust. Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, metalse ja tühjapoolse maitsega.  Järelmekk muutub mõrkjamaks ja kirbemaks ning kuidagi ebapuhtaks, tolmuseks ning karedaks.

Vesise kehaga, ülekarboniseerunud ja tolmuse paletiga, hapukas-mõrkja buketiga mehh rüübe. Mõte oleks justkui kõik õige - teha kerge, aga humalane joogike, millele kaer võiks ka keha anda ... aga vähemalt konkreetse ülekarboniseerunud purgitäie peale ei oska küll muud öelda, et siin on midagi metsas
---
pilt isetehtud

Wednesday, April 22, 2020

Eesti sada (taas-taaskülastus)


Eesti sada (Karli Kräft, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Liigimääratlus: "odravein"

Tootjainfo: "Pruulitud 45 Tartu Maratoni päeval Eesti Vabariigi 100.sünnipäeva auks. Kasutatu Eesti oma linnaseid ja astelpaju marju. Kange ja rahulik nagu keskmine eestlane"

Esmane kirjeldus siin, u pool aastat antud uus hinnang siin. Mõlemal korral palusin pruulmeistril varuda kannatust, et lasta joogil saavutada rohkem ümarust. Vaatame kas nüüd on see saabunud. 

Vahtu on samapalju kui eelmine kord, värvuski on samaks jäänud. Aroom on säilitanud oma magusa-nätske oleku, meelitades kohekiirelt keelt klaasi torkama. 

Maitse, tuleb tunnistada, et väga palju pole see eelmisest korrast muutunud, KUID nüüd on maitsed klaarunud. Siin on selgelt tajutavad kaks kihti - astelpalju enda kirbelt-vängelt happeline kihistus ja selle all odraveini enda magus ladestus.

Järeldus - see jook on küpseks saanud. Kuid paraku on ka välja selgitanud, et astelpaju lisamine odraveinile pole kõige mõistlikum mõte, selle agressori olek kipub kõigist ja kõigest üle sõitma. Nii et tuleb panna diagnoos: friik-odravein. Kas see on nüüd heas või halvas mõttes friik, see sõltub maitsja suhtest astelpajusse. Vanal Gambrinusel on see sihuke paralleelne :)
---
pilt isetehtud

Enter Night


Enter Night (Stone Brewing Berlin, US) prk 0,33 l. alc 4,7 % Ratebeeri liigimääratlus: "Pilsener / Pils / Pilsner" ja hinnang 65 punkti. Untappd ütleb: "Pilsner - Other" ja 3,44 punkti

Tootjainfo: "NOTE: This is the version brewed at Stone Brewing - Berlin for the European Markets. For the US Version please check-in at Arrogant Consortia Enter Night Pilsner.
In collaboration with Metallica, this beer represents the cataclysmic collision of two uncompromising supernatural forces. It' s a crisp and refreshing Pilsner that, much like the band, transcends genres, shatters preconceptions and challenges convention.
IBU 45"

Keskmist kasvu purk, sildil Metallica logost tuletatud nimi ja pruulikoja enda kolp-pea. Erkvalge vaht täidab 4/5 klaasist ja püsib päris kaua. Õlle värvus - õrna hõljumiga helekollane. Aroom on leebelt magusakas, aga tõesti vaid õhkõrnalt tajutav, kuid samas mõnusalt värske. 

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse on magusakas, kuivapoolne ja klassikaliselt hapukas. Lõppmaitse muutub pisut intensiivselt magusamaks, selle taga on sidrunine mõrkjas-hapukas kargus. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, klaar ja krõpsakas.

Keskmisest suts kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga Väga hea taseme rüübe. Klassikaline stiil ja hea teostus, humalasema otsa tegija, mille peale ka tšehhi plzeni pruulmeistrid noogutaks.
---
pilt isetehtud

Sõda


Sõda (Tolstoi, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. RB ei tunne seda toodet. Untappd ütleb: "IPA - New England" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Cashmere, Citra ja Mosaici humalate tulemusena valminud tugeva maitsega õlu, mis oma maitses toob esile ootuspärase mõruduse. Helekollase värvusega NE IPA on valminud armastusega õlle ja selle koostisosade vastu.
IBU 51"

Väike lihtne pudel, sildil vana habemik, kes võib olla Tolstoi :) Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - veidi hämuselt kollane. Aroom on mõõdukalt greibine, mõrkjasmagus ja puuviljane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja särtsakalt mõrkjas-hapukas. Keskmaitse muutub mõruks, suisa kirbeks ja puiduseks. Lõppmaitses tuleb korraks esile pärmist pehmust ja kiiluke mangot, kuid siis kuhjub see jällegi kibekas-kirbe kadaka alla. Järelmekis peavadki lähivõitlust puuviljased-pehmed-mahlased toonid ja ülevõllised kirbed mõruduselained.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-mõru-magusakas-vürtsikas-mõru buketiga vastuoluline ja tasakaalust väljas rüübe. Ühest küljest on siin NEIPA'le omast puuviljasust, kuid mõruhumalatega on liiale mindud ning see muudab suutäie ülemääraselt kirbeks.
---
pilt isetehtud

Monday, April 20, 2020

Stoudöör (revisited)


Stoudöör (Alaripruul, Eesti). pdl 0,25 l. alc 13,5 %vol. RB ei tunne seda jooki. Untappd ütleb: "Stout - Russian Imperial" ja hinnang 4,09

Tootjainfo: "Batch 04/2018"

Samanimelist, aga 12-kraadist jooki on vana Gambrinus hinnanud 2017.a. 13,5 kraadisena käis ta üle keele 2018.a lõpus. Nüüd siis kolmasbatch ja kolmas vaade.

Alustuseks kiidan väga seda taara-valikut. Nii kange joogi jaoks on 0,25 l just see paras mõõt!

Vaht? Pole näinudki. Värvus? Kui must on värvus, siis see on kohe super-hüpervärviline. 

Aroom. Ohhhhh ja mhhhhh. Kakaoliköör! Kohutavalt Kolmemõõtmeline Kakaoliköör. Esimene mõõde on siis kakao ise. Teine selle kakao tuletis ehk šokolaad. Ja kolmas otseloomulikultmõista Liköör!

Esmamekk. Vedel šokolaad. Vedel mõrušokolaad. Mõru vedel-šokolaad. Maailmatusuur. Uhhuuduur.

Keskmaitse. Karukanni kui raske. Kui meeldiv. Mitte et karukann oleks meeldiv. Aga see jook on. Purjus ja meeldiv. Karukannike.

Lõppmaitse. Seda kraami võiks vist karupüünises peibutusena kasutada küll. Sest šokolaadiploome ju karud söövad, kas pole. Ja iis uinuvad samasse.

Järelmekk. Šokolaadiploomijõhvikaliköör. Roppumoodi hea. 

INTERGALAKTILINE GIGARÜÜBE! Rohkem ma ei ütle.
---
pilt isetehtud

Älä Sammu


Älä Sammu (Tanker / Paloaseman, Eesti / Soome) prk 0,44 l. Alc 6,5 % vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Sour / Wild" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Belgian" ja hinnang 3,46

Tootjainfo: "You're on fire, baby, don't go out! Ah, no I mean, do go out if you want - just don't get extuingished. You know, lose your senses? Uh, yeah. The beer? It's deliciously aromatic and tart - a sour fermented with a belgian ale strain and dryhopped with our absolute faves, Nelson Sauvin and Vic secret. Come and get your thirst quenched! Or, uh, extinguished! Brewed with our dear friends at Paloaseman Panimo
IBU 40"

Keskmist kasvu purk, sildil tuleleegid. Erkvalge vaht täidab pool klaasi, püsides keskmiselt, kuid haakudes mõnel määral klaasiseintele. Õlle värvus - kahkjalt helekollane. Aroom on hapukas-magus, valge veini ja käärinud kasemahla ning kurgimarinaadi segune. 

Esmamekk on kerge kehaga ja hapu. Keskmaitse ... huvitv kas nii võiks maitsta käärimapandud hernekommide leotis? Lõppmaitse ... eee ... äää ... no maitea, mingi belgiapärane noot siin ju nüüd on, kas midagi flandria punase või "sour saison" sarnast? Järelmekk - hapu ja kuiv, nüüd juba päris kenasti flandria nootidega.

Feidralt friigikas. Selles mõttes et noh "hapu belgiapärane IPA" osas "hapu" on mõõdukalt õige, "belgialik" kaudselt ju kah, aga vaata IPA pole ta kohe mitte üks törts. Kui keegi võtab seda jooki IPA pähe, siis ilmselt sülitab ja sõimab. Kui "hapu" pähe, siis noogutab. Kui aga otsib "belgialikkust", siis peab ta üsna kõva spets olema, et sellest redisemarinaadilikust virvarrist see üles leida. Kokku aga ... noh friigilikult huvitav.
---
pilt isetehtud

A'le Not


A'le Not (Anderson's, Eesti) prk 0,44 l. alc 5,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Pilsner - Czech" ja hinnang pole välja kujunenud

Tootjainfo: "Klassikaline karge ja värskendav pilsner."

Keskmist kasvu purk, silt sisaldab küsimärke :) Kollaka varjundiga hõredapoolne vaht täidab pool klaasist, kui kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on klassikaliselt laagerõllele omaselt hapukas-magusakas.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukamaks ja jämedalt linnaseliseks, lausa tihkeks ja raskeks. Lõppmaitse on mõrkjas-magus, veidi puidune ja tummine, seda kraami keelel loksutades võiks oletada, et tegemist on bockiga, mitte pilsneriga. Järelmekk muutub õnneks õhemaks, pilsnerile omasemaks, hapukas-magusaks ja kõige lõpuks ka õrnalt vürtsikaks.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magus-hapukas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe, mis samas paneb imestunult klaasi vaatama. Kuidas on võimalik, et 5-kraadine pilsner on suutunnetuse järgi pigem imperial pilsi või hellerbocki taoline? Mõlemad on ju jummalast ägedad õllestiilid ja seega on ka see kraam väga meeldiv, kuid lihtsalt stiilipunktid tulevad madalavõitu
---
pilt isetehtud

Sunday, April 19, 2020

Sume Mezcal BA


Sume Mezcal BA (Pühaste, Eesti) pdl 0,5 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA - Imperial Hazy / NEIPA", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,78 punkti

Tootjainfo: "Mezcal barrel aged Double Dry Hopped Double IPA.
IBU 45"

Pühaste keldrist ostetud purk, tehniline sidlike. Kõrvale tasub lugeda Sumeda algversiooni kirjeldust.

Valge vaht täidab üle poole klaasist, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt ja soojalt kuldne merevaik.

Aroom meenutab üsna selgelt vana Sumeda enda lõhna, selle troopilist ja niiske loomakarva nootidega ... aga samas toonast mustsõstralehe vürtsikust on nüüd asendamas mezcali veidi suitsune ja magus tekiilalõhn.

Esmamekk on keskmisest kriips raskema kehaga ja magusa ning puiduse olekuga. Keskmaitse ... vau ... see muutub nii kirjuks ja sigrimigriseks nagu troopiline loodus, täis hapukaid puuvilju ja mõrkjaid mullaseid-puiduseid-maalähedasi noote, järjepanu kõdunevaid lehti ja sellest kõdust kerkivat uut ja särtsakat uut elu.
Lõppmaitse. Teate kui seda jooki peaks pimesi hindama, siis ütleks, et see on sindrima hea imperial saison, mis on veidi farmhouse'i poole kaldu. Vürtsikas ja seedrivaigune, maalähedane ja õhkõrnalt suitsune, meenutades seda magusat vinet, mis hilissügise esimeste või kevade viimaste külmadega miilavatest lehehunnikutest tõuseb, kui need külmatõrjeks puuvilja-aia nurkades hõõguma pannakse. 

Järelmekis on korraks tunda ka mezcali enda alkoholist torget, kuid see on sihandne meeldiv vürtsikas sädelus, mis oleks omane igale kangemale belglasele ... kuid samas ka mahlasemale-mehusemale doppel-IPAle

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusa buketiga, õhkõrna suitsuse puudutusega MEGAtaseme rüübe. Nojah, et kas ta nüüd topelt-IPA't meenutab? Ei vist mitte. Aga kuna ma tunnen siit alt ära Sumeda enda põhja ja mezcali lisakihi ning et need nii megamõnusal moel haakuvad, siis on kõrge kiitus igati õigustatud.
---
pilt isetehtud

Cervoss


Cervoss (Karli Kräft, Eesti) pdl 0,5 l. alc 5,2 %vol. Liigimääratlus: "Maisi kveik"

Tootjainfo puudub.

Keskmist kasvu kääniskaelaga pudel, pisike laisk sildike kogile kleebitud täpina. Erkvalge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on kergelt ja mõnusalt hapukas, marjane ja suti pärmine. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on ümar nagu hernes, maisi jalajälg tema ehedaimal kujul. Lõppmaitse on veidi mõrkjas, pärmine ja saiane, meenutades mõnd kodust pehmet kardemonisaia. Järelmekk muutub hapukamaks, kuid jäädes samamoodi saiaseks ja taignaseks.

Keskmise kehaga, üle keskmise karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga Hea taseme rüübe. Kergelt ja lihtsalt joodav kraam, mis sobiks nii neile, kes massõlut ülimaks peavad, kui ka pruulmeistreile, kes kveik-pärmidega tutvust otsivad.
---
pilt isetehtud

Tsingtao Wheat Beer


Tsingtao Wheat Beer (Tsingtao, Hiina) pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Weissbier - Hefeweizen" ja hinnang 18 punkti. Untappd ütleb: "Wheat Beer - Other" ja 2,94 punkti.

Väike reljeefkirjadega proofil-pudel, klassikaline õllesilt. Erkvalge vaht täidab pool klaasist ja püsib üsna kenasti. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on pehme ja tüübiliselt nisuõlleselt banaanine.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja hapukas-magusakas. Keskmaitse kõneleb korralikus saksa murrakus küpsetest banaanidest, ehkki veidi vesises aktsendid. Lõppmaitse on magusakas, õrna nelgise mõrkjusega. Järelmekis mõrkjus pisut tugevneb, muutes senise veidi liiga magusa maitsepildi tasakaalukamaks.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-maguskas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Korralik saksapärane nisukas, mille teostusel pole midagi muud viga peale veidi vesise oleku.
---
pilt isetehtud

Thursday, April 16, 2020

Qint (revisited)


Qint (Alaripruul, Eesti) pdl 0,25 l. alc 14 %vol. RB ei tunne seda jooki. Untappd ütleb: ""Belgian Quadrupel" ja 3,98 punkti.
Tootjainfo: "Belgia kommisuhkru ja -siirupi, pärmiga, tammelaastudel pikalt väärindunud joovastav nektar, mille suuremate onksudega manustamine võib laulma panna nagu vindi täiskuuvalgel"

Pruulmeister tõi prooviks näidise uuest partiist, mida võrdlen poolteist aastat tagasi kirjutatuga.

Vahupilt on vast isegi veel õhem kui toona. Värvus - ehk pooltoonikese võrra tumedam. Aroomis pole toonast kõrbenud kukekommi, ehkki on kõvasti karamelli ... kui see-eest on ka üsna selgelt tuntav alkohol. 

Maitse aga ütleb selge sõnumi: vara veel! Jah, siis on kõik need imelised lubadused, mis panid toona hõiskama, aga need lubadused vajavad veel aega, et täituda. Vara, selle joogiga on veel vara välja tulla, alkohol on veel liiga tugevalt tunda. Teisest küljest tuleb aga kiita, et vähemalt hetkel pole toonast kaelanikastavat ülevõllist magusust tunda ... ehkki mine tea, võib-olla toona peitiski see kommisiirup ka alkoholi ära?
---
pilt isetehtud

Fizzy Fuss


Fizzy Fuss (Sakiškių / Tanker, Leedu / Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeer ei tunne seda jooki. Untappd ütleb: "Hard Seltzer" ja hinnang 3,45 punkti.

Tootjainfo: "We love chasing trends, we love trying new things first. Our hard seltzer was created in collaboration with Tanker brewery from Tallinn and this marks the very first case in the region when this beverage was ever brewed commercially. We wanted to infuse our hard seltzer with natural colors and flavors that are common to our Baltic region. That’s why we made this drink pink by adding natural beetroot juice to it. Beetroot juice brings loads of strong earthy flavors and to balance it out we added some red currant berries that bring just enough sourness."

Väike lihtne pudel, tumedal sildil sõstrad ja peedid. Roosakas pöidlapaksune vahukiht kaob väga tõtlikult. Joogi värvus - ülepingutatult punane. Aroom - mullane peet. Marineeritud mullane peet.

Esmamekk on kerge kehaga ja hapu ning magus. Keskmaitse meenutab köömnete ja mullaga sõstramahlas marineeritud peeti. Lõppmaitse on kuiv ja mullane. Järelmekk - kuiv, veider ja kihisev.

Friigikas. Ma ei tea misasi see on. Peedikokteil? 
---
pilt isetehtud

Vienna


Vienna (Karli Kräft, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,3 %vol. Liigimääratlus: "Faux lager"

Tootjainfo puudub.

Väike lihtne pudel, kogu vähene info väikesel laisal korgisildil. Valge sõrmepaksune vaht on hõre ja püsimatu. Õlle värvus - vähese vinega kuldne. Aroom on pärmine, saiane ja karamelline, üsna sama mis steambeer vms hübriidõllede puhul.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse muutub veelgi magusamaks ja saiataigna taoliseks. Lõppmaitses tuleb esile laagerõllele omast lihtsakoelist hapukust. Järelmekk muutub taas mõrkjas-magusaks ja õõõõhkõrnalt kõige lõpuks ka vürtsikaks.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas-magus-vürtsika buketiga OK taseme rüübe. Kui anda endale aru, et see õlu peabki oma tehnoloogilise eripära tõttu pärmine olema, siis pole joogil vigagi. Puuriida ladumise järel pudel-paar ära kulistada - selle jaoks on see kraam otsekui loodud.
---
pilt isetehtud

Wednesday, April 15, 2020

Stoudi ausõna


Stoudi ausõna (Karli Kräft, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,6 %vol. Liigimääratlus: "imperial stout"

Tootjainfo: "Külluslik imperial stout, tume nagu öö, kange ja hedonistlik"

Väike lihtne pudel, elegantselt minimalistlik sildikujundus. Tumepruun vaht täidab üls poole klaasist ja püsib päri kenasti. Õlle värvus - absoluuut-must. 

Aroom on ... eee ... ebamäärane. Selles mõttes et imp.stoudilt ootad külluslikk lõhnapilve, mis kleebib nina seljakarvade külge kinni, aga see siin on leebelt röstine nagu pagaripiiga, kes ulatab sulle üksikut veidi kõrbema läinud põhjaga rosinasaiakest. 

Esmamekk on seevastu palju toekam, nätskelt magus-hapu, meenutades kodust pihlaka-ploomi-nalivkat. Keskmaitse muutub röstiseks ja keelepind hakkab kihelema nagu veidi tšillist ploomikastet süües, ainult et sellesse kastmesse on torgatud ülemäära röstitud magusapoolne karaskiviil. 

Lõppmaitse on magus, täidlane, pohlaliköörilik ja veidi kõrbemaläinud vaarikamoosine. Kusjuures see on ilma suhkruta keedetud moos, milles ainus suhkrutilk tulebki sellest lisaks-valatud liköörist. Järelmekk muutub kuivemaks, kakao ja kuivatatud pihlakate seguseks, kuhu on veel juurde nõristatud jõhvikalikööri.

Raske kehaga, tugevalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magus-hapu-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapuka buketiga VÄGA HEA TASEME RÜÜBE. Vägagi nauditav omaette nähtusena, kuid imp-stoutide üldrivist ta väga kaugele välja ei ulatu. Hapukas pool muutab ta huvitavamaks, väga edukalt varjatud alkohol kiiduväärseks, kuid peaaegu puuduv lõhn paneb imestama.
---
pilt isetehtud

Oh My Citra!


Oh My Citra! (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „IPA“ ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - International" ja hinnang 3,87.

Tootjainfo: "Citra on Citra on Citra. Citra Cubed. Citrazen Kane. The full 3D-experience of Citra hops in a beer. CITRA! We triple-dryhopped this beer (with Citra), meaning we took full use of hop biotransformation right at the onset of fermenting, did a 2nd dryhop at high krausen and finished things off with a classic dryhop addition at the end of fermentation. Smooth, slick, street-smart and delightfully hoppy. It's Citra!
IBU 85"

Keskmist mõõtu purk, sildil humalane moonutus kuulsast maalist "Karje". Pöidlapaksune erkvalge vahukiht pole püsiv, kuid takerdub siiski klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom on supervärske, kollakasroheline nagu ennast alles pungast lahti keerav leheke ja tsitruseline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magus, kommilik ja elav. Keskmaitse muutub magusamaks ja rohusemaks, umbes selliseks kui sa lõikeheina varre pehmet osa põldude vahel kõndides närid. Lõppmaitse on mõrkjas-magus, mõnusa kihiseva hapuka fooniga. Järelmekk on mõrkjas ja vürtsikas, lustakas ja üleannetu.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magus-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga Übertaseme rüübe! Oijaa, see on lustlik ja mahlane klaasitäis ... aga ausalt öeldes oleks kolmekordselt kuivhumaldatud joogist oodanud mingit sähvivat ülevõllielamust :)
---
pilt isetehtud

Koloniaal


Koloniaal (Karli Kräft, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Liigimääratlus: "Carob Porter"

Tootjainfo puudub.

Väike lihtne pudel, kogu vähene info väikesel laisal korgisildil. Sõrmepaksune mustjas-pruun vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - vähese sügavpunase helgiga must. 

Aroom - ooo - kamašokolaad! Või õigemini kama- ja piima- ja mullišokolaadi vahele jääv :)

Esmamekk on kerge kehaga ja hapu ning röstine. Keskmaitses muutub röstihapu kergelt suituseks, meenutades röstitud linnastamata otra. Lõppmaitse muudub veidi magusamaks ja siidiseks, ehkki röst jääb ikka dominandiks. Järelmekk on kuivapoolne ja mõrkjas-hapukas.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-suitsune-hapukas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga VÄGA HEA taseme rüübe! Mõnus kerge ja pisut suitsune porter, milles ehk röst veidi liiga palju domineerib, kuid jääb ikka kena maitseelamusena meelde. 
---
pilt isetehtud

Monday, April 13, 2020

Rumkugel


Rumkugel (Tanker, Eesti) prk 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „Stout - Imperial Flavored“ ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 3,65.

Tootjainfo: "A smooth, oak-aged imperial stout flavoured with hints of coconut and dates. This velvety devil will turn your taster glass and frown upside down"

Väikest kasvu purk, efektselt must-kuldne sildikujundus. Pruun vaht täidab pool klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - süsimust. 

Aroom. Oi. Šokolaadikokteil. Piima-šokolaadi kokteil. Vaniljega!

Esmamekk on raske ja magus-mõrkjas, röstitud kookospähklit meenutav. Kopsakas kookos!

Keskmaitse - piimašokolaad kookosega. Aga mitte nagu Bounty, vaid röstitud kookosega! Peaaegu et kõrvetatud küljega.

Lõppmaitse - tumedad rosinad ja kuivatatud mustikad. Röstitud mustikad mõrušokolaadis? Röstitud šokolaad mustikas?

Järelmekk - tuhastunud kookos. Kookosetuhaga kaetud piimašokolaad.

Raske kehaga, vähekarboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga Überrüübe. Kõrvetatud kookose maitse saavutamise eest tuleb kiita. Aga mis on siin pistmist rummiga?
------------
pilt isetehtud

Apparition IPA (revisited)


Apparition IPA (Celt Experience, Inglismaa). pdl 0,33 l. alc 5,9 %. Ratebeeri liigimääratlus: IPA ja hinnang 62 punkti. Untappd ütleb: "IPA - English" ja 3,39

Tootjainfo: "A dry hopped Organic IPA brewed in collab with beer writer Melissa Cole resulting in a tropical, zesty, crafty hopbomb."

Tegemist on võrdlusega kuus aastat tagasi tehtud kirjeldusega. Vahtu on veidi rohkem, selle püsivu on sama hea. Värvuses pole midagi muutunud, toonane heinane-lehekõdune aroom on muutunud magusamaks ja karamellisemaks.

Maitsepilt on üsna sarnaselt puuviljane ja heinane, lisandunud on puidust-kanarbikulist tuhmi mõrkjust ja kuivust.

Selle õlle BB kuupäev on kuus aastat tagasi kukkunud. IPA'st on saanud ESB. Aga häid ESB'sid on alati vähe!
---
pilt isetehtud

Metsaline (2019) revisited


Metsaline (Teder, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,4 %vol. Liigimääratlus: historical beer

Tootjainfo: "Chateau Pilsen linnased + kuusevõrsed. Pärm Safale US-05"'

Pruulmeister soovis teada, et kas kaheksa kuud tagasi tehtud kirjeldusega võrreldes on toimunud mingi muudatus. Jah on, imevähe on tekkinud karbokest ja see paneb suutunnetuse paika - tegu on mõnusa METSAFRIIGIGA, kuusevõrse-ekstraktiga õlleklaasis!

---

pilt isetehtud

Sunday, April 12, 2020

Muinasjutt

Muinasjutt (Teder, Eesti) pdl 0,33 l. alc 14,1 %vol. Ei RB ega UT ei tunne seda jooki.

Tootjainfo: "Imoerial stotu. Linnased: Chateau Pale Ale, Crystal, Wheat CrystalWeyermann Carafa I, Carafa III, Chocolate Rye, Simpsons Brown, kaerahelbed. Humalad: Chinook, East Kent Goldings, Willamette. Lisaks: kohvioad, ingverijuur, mesi.. Pärm: Mangrove Jack's New World Strong Ale M42"

Kaheksakandiline koonis-pudel, sildil hõljuv daam. Mustjaspruun vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - must. Aroomis on esikohal kohvi, selle järel mesi ... ja siis leiab nina kuskil kakaoküpsised :)

Esmamekk on raske ja magus ja keeleotsal kihelev ja vürtsikas ja üleüldse pidulik ja jõululik ja üleüldse nunnu. Keskmaitses lööb särama ingverijuur, moodustades kohvi pehmusega jube laheda kombo, ingverikohvi tundub hetkel parim mõte maailmas! Lõppmaitse pehmeneb, muutudes muredaks šokolaadikoogiks, mida on immutatud kohviga ja tilga musta rummiga. Järelmekk on mõrkjas, mõrušokolaadine ja ilmsa suhkruta pähklikreemine, kakaolikööri ja rummis leotatud rosinate laadne.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magus-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magus-vürtsikas-mõrkjas-magus-vürtsika buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Ingeri ja stoudi liitmine on mõningatel juhtudel andnud päris nirusid tulemusi, aga see siin on jummmmmalast lahedalt õnnestunud!
---
pilt isetehtud

Beach Boudoir


Beach Boudoir (Tanker / Kakola, Eesti / Soome) prk 0,44 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „Sour / Wild Beer“ ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Other" ja hinnang 3,68.

Tootjainfo: "Imagine this: A mild summer evening at the Tanker Beach Boudoir. Scarcely towel-covered bodies chilling on the deck after a relaxing sauna. A pleasant breeze whistling past, gently caressing your hair and carrying scents of fruits and perfume-y flowers while you sip a cool drink with your loved one and watch as the boudoir's linen curtains slowly move with the wind. Now imagine that feeling as a beer. That's it. That's this beer. Brewed with our dear friends from Kakolan Panimo.
IBU 30"

Keskmist kasvu purk, sildil ... eee ... mmm ... midagi rannalist ja siis midagi segast, misasi see pukktoolil peaks istuma? Erkvalge vaht töidab kolmandiku klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - hämuselt helekollane. Aroom on hapukas, meenutades teeseenejooki. 

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas-magusakas. Keskmaitse ... ega vist jällegi midagi muud peale kombucha ei oskagi öelda, ainult et see oleks nagu tehtud virsiku-teest. Lõppmaitse - askorbiinine hapu ja virsikupehme. Järelmekk muutub huvitavalt kuivaks ja kargelt mõrkjaks.

Kerge kehaga, kuiva paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga Huvitav ja teistmoodi jook. Seda ei oskaks kuidagi haakida ühegi teise õllestiiliga, kuid meeldivalt mahlane ja virsikune ja kuiv on ta ikkagi.
---
pilt isetehtud

EÜS 150


EÜS 150 (Kolk, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,2 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Pilsner" ja hinnang pole vel välja kujunenud.

Tootjainfo: EÜS juubeliks pruulitud

Väike lihtne pudel, EÜS sümboolika sinisel taustal. Sõrmepaksune erkvalge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom - pehme ja lihtne, veidi hapukas ja tublisti magus ... nigu üks hele laagerõlu olema peabki. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas ja linnaseline. Lõppmaitse muutub magusaks ja karamelliseks. Järelmekk aga muutub kuidagi tolmuseks ja ümaraks ning eimidagiütlevaks ... siis aga saabub õnneks vürtsikas õhetus, mis päästab päeva. 

Kergepoolse kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika paletiga Hea taseme rüübe. Pretensioonitu ja lihtne joogipoolis.
---
pilt isetehtud

Thursday, April 9, 2020

Karabas


Karabas (Munga, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,6 %vol. Ei RB ega UT ei tunne seda jooki.

Tootjainfo: "Kirsi-sidruni-laimimõdu
Koostis: Vesi, mesi, kirss, sidrun, laim, pärm."


Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Minimaalne vahuke kaob hetkega. Joogi värvus - pruunakas-punakas. 

Aroom on intrigeeriv, kuidagi medikamentoosne. Ilmselt nii sidruni- kui laimikoore eeterlikud õlid annavad sellise kombo, millest aimduks justkui mentooli ja eukalüpti (muuseas, hetkel tundub selline mõdumõte oivaline, Munga poisid, võtke proovida!)

Esmamekk on keskmise kehaga ja põnevalt vürtsikas-jahedalt magus ... jällegi midagi mentoolist  justkui mängleks keelel. Keskmaitse mutub mõrkjaks ning nüüd juba üsna selgelt sidrunikooreseks. Lõppmaitse on kuiv, parkiv, keelt kibrutav, mõrkjas-hapu ja jällegi mentooli-pastilaa laadne. Järelmekk kuivatab ära keelepära, kukla ja lähedaloleva toalille, mõrkjas-hapu kargus avab kuuenda silma ja kolmeteistkümnenda tšakra.

MegaMõdu. Tajuhäireid ja jommijäämist põhjustav imeline jook, mis oma ravumlikkuses on kindlasti kasulik ja tervislik ning üleüldse taudivastane!
---
pilt isetehtud

Lóan New Nordic DIPA Nr. C7


Lóan New Nordic DIPA Nr. C7 (Borg / Bådin, Island / Norra) pdl 0,33 l. alc 8,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,95 punkti.

Tootjainfo: "A collaboration brew w/ Bådin from Norway, brewed in Reykjavik in february 2017. Lóan is named for the european golden plover that is beleived to bring spring to both Norway and Iceland on her arrival annually.
IBU 65"

Väike lihtne pudel, pruulikojale omaselt lakoonilisele sildile on siginenud mitteomane linnuke, küllap ühispruuli teise osapoole märgistuseks. Kollakas vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt, aga samas tuhmilt kuldne. Aroom on vaigune, eeterlik, topelt-ipale omaselt jõuliselt humalane ... ehkki see humal on ilmselgelt surnud.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja nätskelt mõrkjas-magus. Keskmaitse meenutab kõigepealt kaneeli ... ja seejärel kaneeliga küpsetatud ahjuõuna. Lõppmaitse on magus, puidune, pärnaõite ja vana kuusevaigu segune. Järelmekk on veii alkoholisoe, vürtsikas, nelgi ja kaneeli ning suti isegi aniisi segune.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas-magu-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Mälestus võimsast topelt-IPA'st, mille BB kukkus juulis 2017.a, see mõjub nagu väärikas monument muistsele vägilasele. Hea ja mõnusalt joodav, kui muidugi enam mitte oma liigimääratlusele vastav.
---
pilt isetehtud

Lennuk


Lennuk (Kräftwärk, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,11 %vol. Ratebeer ei tunne veel sed toodet. Untappd ütleb "Pale Ale - International" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Light beer with alfalfa extract. In addition to many vitamins, alfalfa gives the beer a pleasantly bitter and dry taste.
On the label Nikolai Triik's painting „Lennuk“ (Plane)
INGREDIENTS: water, barley malt, hops, alfalfa, yeast
HOP VARIETIES: Pale, Vienna, Herkules, Saaz, Cascade
IBU 20"

Väike lihtne pudel, sildil nime andnud maal. Pöidlapaksune valge vahukiht kaob ruttu. Õlle värvus - õrna hämuga kuldne. Aroom on mõnusalt kuldne, magus, pärmine, heinane ... või on see nüüd lutsern? Kuna ma ju ei tea, kuidas lutsern lõhnab ja maitseb, aga meeldiv on see aroom igatahes.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus. Keskmaitse ... issver, heinamaa! Õitsev heinamaa ja lilled ja viljapead ja lõokeselaul suviselt vinava põllu kohal! 

Lõppmaitse - magus, kodõllene, pärmine, kodune, saiane, maa-vanaema põllene, heinalakane! Järelmekk - veidi mõrkjam, kuldsete põhuallide ja lodu-heinamaa, jõekääru jaheduse ja päikese vägevuse järgi maitsev.

Keskmise kehaga, vähese karboniseeringuga ja siidise paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-mõrkja buketiga NOSTALGIALAKS SINU ÕLLEKLAASIS! Kui sa oled kasvõi ühe suve kuskil maal veetnud, pisutki heinateo ja põhupallide, vinavate viljapõldude ja lõokeselauluga kokku puutunud, siis sa suisa heldid seda kraami juues!
---
pilt isetehtud

Wednesday, April 8, 2020

Barrel Project 18.14


Barrel Project 18.14 (Kees, Holland) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang 63 punkti. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 3,94 punkti

Tootjainfo: "Imperial Stout Aged On Bowmore Barrels
IBU 75"

Väike purk, tootjale omaselt lakooniline sildikujundus valgel foonil. Pruun sõrmepaksune vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - pärismust. Aroomis segunevad kohvi ja viski, foonil võbelemas kerge suitsuvine. 

Esmamekk on raske ja hapukas-magus, kirslik-ploomilik-liköörilik. Keskmaitse muutub magusamaks ja veidi alkoholiselt torkivaks, mõrušokolaadi, ploomi ja kibuvitsa seguseks. Lõppmaitses lainetab keelekülgedel väike suitsuvine, hapukas-marjane mekk meenutab graantpihlakaid. Järelmaitses on vähene tammine parkivus, domineerib aga alkoholisoe šokolaadiliköör.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, hapukas-magusa-hapukas-mõrkja-suitsuse-magusakas-hapuka buketiga Übertaseme rüübe. Jah ta on hea, kohe lausa väga, ja viski on kenasti tunda ... aga vaadi enda ümarust pole üldse tunda ning alko torgib veidi tugevamalt kui ootaks, seega ei oska vaimustuda.
---
pilt isetehtud

ZZ+ Amber Ale


ZZ+ Amber Ale (Naparbier, Hispaania) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratus: "Red Ale / Intl Amber Ale" ja hinnang 78 punkti. Untappd ütleb: "Red Ale - American Amber / Red" ja 3,52 punkti

Tootjainfo: "Yes, I am ugly, and what is the problem? Homage to the musical group ZZ TOP.
American Amber Ale. Beer made with 3 malts and American and Australian hops, its appearance is amber to copper brown and good foam retention.
It has a moderate caramel malt flavor and a marked hop aroma and flavor, leaving a pleasant sensation in the mouth. High fermentationIBU: 50 IBU"

Väike lihtne pudel, sildil kultusbändi taolise habeme ja prillidega kolp. Kollane vaht täidab 4/5 klaasist ja püsib superkaua. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun. Aroom on huvitavalt tuhane ja leivane, justkui nuusutaks puuahju põrandal küpsetatud leivapätsi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse on karamelline, hapuka-rauarohke fooniga, mis meenutab kuivatatud metsamaasikaid (just metsa-, mitte kahvatumaitselisi aedmaasikaid). Lõppmaitse on mõrkjam, tatramee nootidega. Järelmekk on magus, mesine ja tuhane. Jube põnev kooslus!

Keskmise kehaga, ülemäära karboniseerunud paletiga mõrkjas-magus-hapukas-magus-vürtsikas-mõrkjas-magusa buketiga ÜBERtaseme rüübe! Puhtalt maitse eest võiks läbiva suurtähe sõna lõpuni venitada, aga kuna ta läheb ämber eili stiili mõttes veidi vasakule, liigse magususe teed, siis ei taha ka ülemäära kiita. Ja jälle ning uuesti on vana Gambrinus hämmeldunud, esiteks seepärast et kuidas see jook on omal ajal joomata jäänud ning teiseks seetõttu, et nüüd antiigina arvestatava joogi BB kukkus märtsis 2016.a.
---
pilt isetehtud

Mmm ...


Mmm ... (Kolk, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,2 %vol. ei RB ega UT ei tunne veel seda jooki.

Tootjainfo: "Hele, kerge ja värskendav õlu Saaz humalatega"

Väike lihtne pudel, silt on jälle pruulikoja tavalisel moel ilmetu, ehkki see õlle nimi ise on ju piisavalt teistmoodi. Valge pöidlapaksune vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom torkab alguses pehme vaiguse kuuseokkaga, siis aga võtab võimust pilsnerlinnaste magus leebus.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas. Keskmaitse on hapukas-magusakas ja veidi linnasetolmune. Lõppmaitse muutub veidi mõrkjamaks, ürdisemaks ja mõnusalt kargeks. Järelmekis tuleb esile mõõdukas vürtsikas õhetus, mis paneb suutäie kenasti särama.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Üsna klassikaline pilsner, hea õppematerjal Saaz humala tundmaõppimiseks
---
pilt isetehtud

Tuesday, April 7, 2020

Põlev Jõgi - whiskey barrel aged


Põlev Jõgi - whiskey barrel aged (UJH / Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb "Stout - Imperial / Double" ja 4,06

Tootjainfo: "Imperial Stout, mis on pikalt laagerdunud tamme vaatides ja inspiratsiooni saanud viski suitsust ja lõkkeleegist."

Väike lihtne pudel, lakooniline sildikujundus. Sõrmepaksune mustjaspruun vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - must.

Aroom. Mhhhh. Põlev guašš. Kõrvetatud guaššvärv, millega on maalitud söestunud tammeplangule sõna "turbaviski"

Esmamekk on raske. Väga raske. Magus-raske ja kuumutav, keeleotsal kibelev ja samas melassiselt sulav

Keskmaitse. Suitsumelass. Kas suitsutatud melassist tehaksegi guaššvärvi?

Lõppmaitse. Ploomisuitsuliköör. 

Järelmekk. Guaššliköör suitsuploomidega.

Friigikas Gigaõlu. Giigikas. Selle õlle ostmise puhul peab müüja sügavalt kundele silma vaatama ja küsima, et kas too ikka annab aru, et ta ostab ogarust? Selle pudelitäiega võib rahulikult väiksema suvilaveranda kahjuri- ja vammitõrje ära teha. Või siis kalurpaadi enne hooaja algust ära tõrvata.
---
pilt isetehtud

Raidur


Raidur (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - American" ja hinnang 3,78

Tootjainfo: "Dryhopped with Citra and Simcoe
IBU 50"

Väike lihtne pudel, sildil rähn. Kollaka varjundiga vaht täidab üle poole klaasist, püsides päris kenakesti. Õlle värvus - kirkalt pruuni läikega sügavkuldne. 

Aroom ... noh seda et on kasutatud Citra ja Simcoe humalaid, poleks olnud vaja kirjutadagi :) Kerge kassipiss ja higihais reedavad selle juba meetri pealt ära. No sorry, ei oska vana Gambrinus aru saada selle armastuse vastu, mida enamik pruulmeistreid nende humalate vastu tunnevad :D

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-mõrkjas ning mahlane. Keskmaitses on üleküpsenud greip ja samavõrra pehmeksvajunud mandariinid. Lõppmaitses tuleb esile rohkem karamellist linnasepõhja ning ühtlasi murust mõrkjust. Järelmekk on magusakas-hapukas, mõrkjus hakkab meenutama kanarbikku, kuid kõige lõpuks ilmuv vähene vürtsikas õhetus paneb selle maitsepildi päästvalt särama.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Värske IPA peaks panema kilkama, aga see isend on tiba tuim ning pealegi ei ole see humalakombo ühestki otsast vana Gambrinuse jaoks optimaalne.
---
pilt isetehtud

Sólveig Nr. 25


Sólveig Nr. 25 (Borg, Island) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Wheat Ale" ja hinnang 65 punkti. Untappd ütleb: "Hefeweizen" ja 3,51 punkti.

Tootjainfo: "Hoppy Hefeweizen. Dryhopped with a mix of US-hops into a smooth and punchy German Hefeweizen
IBU 53"

Väike lihtne pudel, pruulikojale omane lakooniline sildikujundus seekord helerohelisel foonil. Helevalge vaht täidab pool klaasist, kuid see pole kauaks. Õlle värvus - vähese hõljumiga kuldne. Aroom on magusakas, veidi toorepoolse banaani lõhnaga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse muutub veidi hapukamaks, lõhnast tuttav ja stiilile omane toorepoolne banaan on keelel ehedalt tunda. Lõppmaitse muutub mõrkjamaks ja murusemaks, suutunnetus täidlasemaks. Järelmekk on mõrkjas-magusakas ja veidi nelgiselt vürtsikas.

Keskmisest veidi raskema kehaga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA HEA TASEME rüübe! Hopfenweizen sellisena, nagu ta olema peabki. Nüüd aga TÄHELEPANU - BB kuupäev on sellel joogil aprill 2015! Vana Gambrinus hämmastub üha enam, et kas ja millal siis kvaliteetsetel õlledel see "murdumispunkt" saabub? Jah mõned isendid on olnud ülemäärase karboga, jah enamikel on humalad surnud sellise ajaga, aga halvaks läinud õllesid selle sõna otseses mõttes pole selle antiikse laojäägi sees avastanud!
---
pilt isetehtud

Sunday, April 5, 2020

Seven Flowers


Seven Flowers (Celt, UK). pdl 0,33 l. alc 8,1 %. Ratebeeri liigimäärtlus: "IIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang 93 punkti! Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,87 punkti

Tootjainfo: "Brewed in Chicago in collab with Ale Syndicate and Atlas. Well laced white head. Aroma is candied hops. Taste is agave nectar with citrus hops. Well blended and balanced for the style with a dry hop citrus and passion fruit finish
IBU 60"

Tegemist on võrdlusega seitse aastat tagasi tehtud kirjelduse kõrvale. Vahtu on veidi vähem kui toona ja hämusest joogist on saanud kirgas. Kui toona sai mainitud mangot ja greipi, siis nüüd ütleks selle asemel - grebikoortest keedetud tsukaad.

Maitsepildis on toonane puuviljakuhul madalamaks vajunud, selle asemele kerkib ürdiseid-kadakaseid-vaiguseid noote.

Topelt-IPA'st on saanud überhea ameerikapärane odravein. Kuramuse hea odravein. BB kuupäev - juulikuu 2014.
---
pilt isetehtud

Tuul


Tuul (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Gose - Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Gose - Fruited" ja 3,96 punkti.

Tootjainfo: "Brewed with white currants, flaked spelt, Himalayan pink salt, and coriander seeds."

Väike lihtne pudel, mineraalselt krähmuline, aga vähemal rõõmsavärviline silt. Sentimeetrine erkvalge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - tuhm-kollane. 

Aroom - juba kaugelt tunned nii soola kui koriandrit, piimhappe iseloomulikku jogurtilõhna - kõik see, mida goselt ootadki. Valget sõstart mõistagi mitte - no mis lõhn sellel nüüd üleüldse ongi?

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja särtsult hapu. Keskmaitses muutub soolakas-magusaks, omamoodi nätskeks ja keelekülgi kuivatavaks. Lõppmaitses segunevad askorbiinhape ja isegi C-vitamiini dražee magus koorik, jogurt ... või isegi airaan. Järelmekk on ootamatult magus ja kui nüüd mõelda, siis mingi sõstrane olemus sellel tõesti isegi on ju. Või siis tikrine. Või toorevõitu kiivi laadne.

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-soolakas-magusakas-hapu-magus-hapu buketiga VÄGA hea taseme rüübe! Magusavõitu gose, aga imperial gose puhul on see magus-nätske foon asjakohane. Hapu ja soolase balanss on kenasti parlanksis. Ainult et vaata valge sõstra kasutamine on väga küsitav väärtus - sellel marjal puudub oma selge selgroog (tavaliselt kui öeldakse "valge sõstra maitse" siis tähistatakse ebamäärast haput, millele ei osata muud nime anda).
---
pilt isetehtud