Tuesday, August 30, 2016

Suur Paks Mastif 2015


Suur Paks Mastif 2015 (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: odravein, hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Inglise Mastif on suur koer ja niisama ringi jooksmas teda ei näe. Ta toimetab selles ilmas oma väärikas tempos. Samamoodi vajab aega aristokraatlike juurtega barleywine, mille valmimine võtab aastaid, kui mitte aastakümneid. Nautimiseks piisab ühest vabast õhtust, portveini klaasist ja mõnusa tulega kaminast.
Suur Paks Mastif on inglise barleywine, mille iseloom sünnib aastate jooksul."

Väike lihtne pudel, sildil kuningkoer :) Kollakas vahukirme kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - punakuldne pronks. Aroom on magusaks, suhkrusiirupine, veidi melassilike nootidega.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas, kuusekäbi siirupi taoline. Olete ju ikka proovinud rohelistest käbidest keedetud siirupit? Keskmaitse on algusest mõrkjam, kreeka pähkli membraani ja mesilasvaha taoline. Järelmekk kraabib uksetahvlit mõrkjate vaiguste küüntega, lubades enda edaspidi hästi käituda ja vaatab üldse vasikasilmadega otsa, nii et sa võtad peotäie hapukamaid rosinaid mäluda. Järelmekk pargib veidi tammiselt kurgupära, kuid muidu on üks armas tegelane nii ehk naa.

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERtasandi rüübe. Väga hea näide sellest, kuidas aasta on odraveini jaoks kutsikaiga. Aga soovitan mõned isendid varuks osta ja siis keldrisse ära unustada. Sest oi vana Gambrinus juba teab, mis see kraam kord oksjonitel maksma hakkab :)
-----------------
pilt isetehtud

Suur Paks Mastif 2014


Suur Paks Mastif 2014 (Lehe, Eesti) pdl 0,3 l. alc 9,6 %vol.

Ratebeeri liigimääratlus käib ilma aastaarvuta versiooni kohta, kuid eeldatavasti on see 2015.a lõpus väljalastud variant, mis sai tegelikult pudelisse 2014: odravein, hinnang 93 punkti.

Gambrinus on sama asja kirjeldanud siin. Ja pilooti siin.
Tootjainfo: "Inglise Mastif on suur koer ja niisama ringi jooksmas teda ei näe. Ta toimetab selles ilmas oma väärikas tempos. Samamoodi vajab aega aristokraatlike juurtega barleywine, mille valmimine võtab aastaid, kui mitte aastakümneid. Nautimiseks piisab ühest vabast õhtust, portveini klaasist ja mõnusa tulega kaminast.
Suur Paks Mastif on inglise barleywine, mille iseloom sünnib aastate jooksul. 2014. aastal pruulitud laar on küpsenud ühe aasta ja pruulmeistri arvates on tema paremad päevad veel ees. Nii jääb enamus pruulist paremat aega ootama."

Väike lihtne pudel, sildil eriti ülemuslik koeravolask aadlivapi najal. Kiidan pruulikoda selle ees, et aastaarv on nüüd sildil selgelt näha (seda sai neile eelmise aasta kirjutises soovitatud). Sentimeetrine kollakas vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt punakas pronks. 

Aroom. Iiihhhaaa. Lapsepõlv! Kodune kukekomm!! Pihlakad ja kukekomm :)

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja jõuliselt mõrkjas-magusakas. Keskmaitse ... ohsedaheldimust. No kukekomm noh. Ja pihlakamarmelaad. Ja ... VAHTRASIIRUP! Paksuks keedetud vahtrasiirup! Ära tundsin selle mida algusest peale mälus otsisin. 

Lõppmaitse muutub mõrkjamaks, puidusemaks ja toekamaks. Samas tuleb istub su kõrvale väike hapukas maitsenüansike, patsutab õlale ja ütleb sosinal "pihlakas" ... aga sina kuuled "kuivatatu jõhvikas". Järelmekk on soe ja südamlik ja suur ja tõmbab keelega üle näo. No kuidas sa jätad nüüd naeratamata?

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga Megatasandi rüübe. Vahtrasiirupivein :) Jummel kui mõnus. 
--------------
pilt isetehtud

Premium Amber


Premium Amber (Cesu Alus Daritava) prk 0,568 l. alc 5,2% Ratebeeri liigimääratlus:"Amber Lager/Vienna" ja hinnang 13 punkti

Tootjainfo: "Cēsu Premium Amber is an amber coloured beer made of specially roasted malt, with a flavour and aroma bouquet enriched with fragrant hops."

Keskmist kasvu purk, mille pindine olek on efektselt tõmbluku-kujutisega esile toodud (noh et selle võrra suurem). Erkvalge vaht täidab 4/5 klaasist, püsib vägagi kaua ja jätab väga tiheda vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on odavale laagerõllele omaselt hapukas, ehk vaid pisut karamellisem kui kõige lihtsamad vennad.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas ja veidi biskviidine. Lõppmaitses lisandub lihtsat askorbiinist hapukust. Järelmekk on õõrnalt vürtsikas.

Keskmisest kriips kergema kehaga, väga tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusaka buketiga pretensioonitu ja igav lauaõlu. Õlu, mille joomist sa ei märka. Milleks teda siis juua?
-------------------
pilt isetehtud

Monday, August 29, 2016

Meneer de Uil (Bowmore BA)


Meneer de Uil (Bowmore BA) (Uiltje, Holland) pdl 0,33 l. alc 11,3 %vol. Ratbeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang 97 punkti!!

Tootjainfo: "IBU: 80
Malts: Pale, Munich, Cara, Amber, Chocolate and Roasted malt.
Hops: East Kent Golding
Extra: Aged on Bowmore Whisky Casks."

Väike lihtne pudel, hallil sildil valge öökull. Sõrmepaksune mustjaspruun vaht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - MUST. No ikka kohepärismust.

Aroom. Kuivõrd erinevad võivad ikka erinevad vaadihoidised olla! Erinevalt Clynelich vaadi suitsusest versioonist ja Ledaig odraveinilikust variandist domineerib siin viskine tamm ise. Vanilje ja tammetõrud. Ja viskis leotatud kuivatatud kirsid kah. Ning viigimarjad kuskil kõrvaltoas.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja viskine, veidi keeleotsa torkiv ja soojalt puidune.

Keskmaitse. Külm suitsune tamm. Kirsiokste suitsune tamm. Vana ja väärikas mööbel. Käokellakapp. Ei ma ei tea kuidas käokellakapp maitseb, eriti see pommidega variant. 

Lõppmaitse. Jeerum. Nahk! Vana nahkdiivani lõhn on vedeldatud viskiks ja siis teisandatud õlleks. Keegi on ainult vähemalt korra siia peale kallanud šerrit. Ja viskit. Ning mõistagi tumedat rummi, no kus sa siis ilma selleta. 

Järelmekk. Sigarituhk ja portvein. Rumm ja rosinad. Tuhk. Ja viigimarjad.

Mega. Siga. Hea. Vaadihoidised on omaette maailm. Sa võid pea peal seista, kuid laastust sama efekti kätte ei saa. Pruulmeistrid, investeerige vaatidesse ja tehke ühest õllest kümneid tuletisi. 
--------------
pilt isetehtud

Phat Fil


Phat Fil (Anderson's, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Black IPA", koondhinnet veel pole.

Tootjainfo: "Humalane tume õlu Amarillio, Simcoe ja Wakatu humalatega."

Väike lihtne pudel, tegijale omane krämuline sildike. Kreemikat karva vaht täidab pool klaasi ja püsi mõõdukalt, jättes kena tiheda vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - punaka helgiga must. Aroom on hapukas-mõrkjas ja tugevalt röstine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse muutb mõrkjas-magusaks, jäädes siiski IPA'de maailma, mitte kaldudes stoutlusesse. Lõppmaitse on leebelt mõrkjas, kergeltjoodav ja korralikult röstine. Järelmeki mõrkjas-hapukas, kõrvetatud kuuseokkaid meenutav segu mõjub turgutavalt ja püsib kaua.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga Übertasandi rüübe! Selgelt ja klaarilt IPAks jääv, samas tugevalt röstine, ülimalt kergelt joodav ning maitseküllane ... no mida ühelt "musta IPA" nimeliselt stiililt veel tahta!
------------
pilt isetehtud

Lõõr


Lõõr (Rotiküla, Eesti) pdl 0, 33 l. alc 5,2 %vol. Liigimääratlus: suitsulaager

Tootjainfo: "Linnased: Pilsner, Munich, suitsulinnas, Vienna, Caramunich, Carafa. Humalad: Tennang, Hersebrucker. Pärm: S-23"

Väike lihtne pudel, sildil sissevaade korstnasse. Kollakat karva vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib mõõdukalt kaua, jättes ka hõredavõitu vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - õõõrna uduvinega kuldpunane. Aroom on röstiselt hapukas. Mingit suitsuvinet siit küll ei leia, pigem meenutab see krõbedaks röstitud rukkileiva kuivikuid.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitses tuleb koos hapukas-mõrkja kadakase põhitooniga esile ka suitsune nüanss. Lõppmaitses suitsuvine tugevneb, tasakaaluks tuleb esile ka röstlinnase karamelli. Lõppmaitse õhetab vürtsikalt ning mõrkjas-suitsune jälg püsib keelepäral väga kaua.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-suitsune-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe. Põnevalt ootamatu rüübe, milles suits ei väljendu mitte lõhnas, vaid maitses. Pakkuda koos kanagrillileemes praetud leibadega.
-------------------
pilt isetehtud

Sunday, August 28, 2016

Meneer de Uil (Clynelish BA)


Meneer de Uil (Clynelish BA) (Uiltje, Holland) pdl 0,33 l. alc 11,3 %vol. Ratbeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang 98 punkti!!

Tootjainfo: "IBU: 80
Malts: Pale, Munich, Cara, Amber, Chocolate and Roasted malt.
Hops: East Kent Golding
Extra: Aged on Clynelish Whisky Casks."

Väike lihtne pudel, hallil sildil valge öökull. Tumepruun sõrmepaksune vaht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - no siililegi selge et mustmustmust. 

Aroom. Ummmm. Seda nuusutades võib mediteerida, sest mõtted kaovad. Jääb vaid ploomiliköör. Odravein ja ploomiliköör. Õrn suitsuvine heljub selle üle kui suvekuum õhuvine asfaldi kohal.

Esmamekk on raske ja õnnis. Odraveinilik imp.stout :) Magus ja õnnis.

Keskmaitse. Murakaliköör ja rukkileib. Jebendiinus kui hea.

Lõppmaitse. Isver-susver, see mekk muutub järjest meelamalt mahedamaks ja samas soojemaks. Pole tavalist imp-stoudi asfalditunnetust, pigem hea odraveini ja kreegikompoti ja murelilikööri oivaline segu.

Järelmekk. Kreemine munaliköör. Kuidas on võimalik, et impstoudi juures tuleb meelde midagi heledat? See on erakordne tajunihe ja uskumatult meeldiv, mu sõbrad!

GENIAALNE MEGARÜÜBE! Ebatüübiline imperial stout, mis algab nagu asfaldisegu, kuid muutub siis odraveiniks ning lõpuks kreemlikööriks! Fenomenaalne! Pagan ma tahaks nüüd seda viskit, mis sünnitas taolise ebanormaalse muudatuse.
----------------
pilt isetehtud

Rabarbar


Rabarbar (Nöösker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. Liigimääratlus: APA

Tootjainfo: "See on rabarberiga pruulitud hele eil, mis valminud viie erineva linnase ja kuue erineva humala koostöös."

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Valge vaht täidab pool klaasi ja püsib mõnda aega. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on hapukas, nõrgalt aga äratuntavalt rabarberi noodiga. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja surtsakalt hapukas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas, rabarberimoosi taoline :) Lõppmaitse ... einoh mis siin ikka, rabarber mis rabarber, ehk mõningase muruse mõrkjusega, kuid muidu päris ehe värk. Järelmekk jääb ikka samale lainele, ehk vaid tuleb supsuke magusat juurde.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-hapuka buketiga Übertasandi rüübe. Über tuleb puhtalt selle rõõmsa rabarberikülluse eest ... aga eks seda tegelast ole ka raske varjata. Lõpuks ometi Nööskeri poistelt õlu, mille lisand-taimeke on ehedalt äratuntav. Siia juurde paluks tükike kodust rabarberikooki :)
--------------
pilt isetehtud

Król Lata


Król Lata (Browar Pinta, Poola) pdl 0,5 l. alc 4,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Witbier - Top 50" ja hinnang 95 punkti!!

Tootjainfo: "PINTA and Brasserie du Pays Flamand recommend smooth refreshment King Years / le Roi de l'Eté 11.5 ° - EN-FR Hoppy oatmeal Witbier.
together with Olivier and Mathiew, our companions from the French Brasserie du Pays Flamand prepared an original version of the light, citrus, well nachmielonego Witbier. The King Years uwarzyliśmy together in Zawiercie end of April - the day before the Warsaw Festival of Beer. 15% filling oatmeal - so that the beer even more smoothly were extinguishing desire. Hopping Strisselspalterem French and American Citra. "

Keskmist kasvu pudel, mõnusalt suvine sildikujundus. Erkvalge sõrmepaksune vahukiht on mõõdukalt püsiv. Õlle värvus - uduselt helekollane. Aroom on magusakas ja biskviitjas.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja magusakas-vürtsikas. Keskmaitse muutub hapukamaks, mõrkjaks ja kargeks. Lõppmaitse on magusakas-mõrkjas, klaar ja veidi vürtsikas. Järelmekk püsib karge õhetusena pikalt ja väga värskelt.

Keskmisest suts kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Väga mitmes mõttes mõnusalt üllatav. Lahja rüüpe kohta on keha tavapärasest enam - see on kaera teene. Mõrkjas vürtsikus kosutab ja karastab - humalale tänu. Kuivapoolset ja samas piimjat nisuõlut pole aga vana Gambrinus vist varem saanudki! Igatahes väga positiivne elamus. Pakkuda koos marineeritud kurgikestega.
-------------
pilt isetehtud

Saturday, August 27, 2016

Meneer de Uil (Ledaig BA)


Meneer de Uil (Ledaig BA) (Uiltje, Holland) pdl 0,33 l. alc 11,3 %vol. Ratbeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang 95 punkti.

Tootjainfo: "IBU: 80Malts: Pale, Munich, Cara, Amber, Chocolate and Roasted malt.
Hops: East Kent Golding
Extra: Aged on Ledaig Whisky Casks."

Väike lihtne pudel, hallil sildil valge öökull. Mustjas sõrmepaksune vaht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - täiuslikult must. Aroomis segunevad viski ja suits, melass ja ploomid, vanilje ja rosina. Ja suits.

Esmamekk on raske. Ja mõrkjas-magus. Keeleotsa soojendav. Pehme ja täidlane. Öine.

Keskmaitse muutub delikaatseks asfaldiks. Selliseks mis ei lämmata su keelt ja meelt, kuid annab mõista, et edasiminek saab olema sume ja sile nagu sõit mööda värsket asfalti. Läbi öö ja metsa. Kuldne kuu tilgub tõrva. 

Lõppmaitses sõidad sa läbi suitsu. Keegi on maha raiunud kirsi- ja õunapuud ning põletab nüüd neid, vinnutades selles suitsus ploome. Soe ja kleepjas öö. Lõõtsmoonik veab veidi unist viit. Mis meid minema viib. 

Järelmeki ajal teed sa tagasipöörde. No miks kuradima pärast peaks edasi sõitma, kui saab liituda selle aias ümiseva seltskonnaga. Kui lõkkesse kukub õunu ja vahele sabistab vihma. Aga siis päästab veranda. 

Rrraske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-maguaskas-suitsune-mõrkjas-hapukas-suitsune-mõrkjas-vürtsika buketiga Megatasandi rüübe. Hilissuves leidub parimaid hetki. Hiirhallid ööd ja kuumavad lõkked. Vaikne jutukõmin ja häälest mööda laul.
-----------------
pilt isetehtud

Unetus


Unetus (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "APA", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfot suurt ei leia, küll aga leiab osunduse, et õlu on pruulitud Pärnu õllebaar Wirre jaoks.

Väike lihtne pudel, pruulikoja tüüpkujundust on seekord veidi mustvalgeks väänatud ... või noh, must-kolla-valgeks :) Erkvalge sõrmepaksune vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - õrnalt udune kuldne merevaik. Aroom on linnaseline ja veidi ootamatu suitsuse puudutusega ... see pole APA'dele ju tavaline ning kuskil kirjas ka pole suitsust lubadust.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on mõrkjas ja õrnalt suitsune. Lõppmaitse meenutab kadakamarju ja meevaha. Järelmekk on mõrkjas-vürtsikas ja üsna kauakestev.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga Väga hea taseme rüübe. Omamoodi üllatav, APA kohta atsakas ja see väike suitsune noodike muudab pildi huvitavamaks. Pakkuda koos suitsulatikaga.
----------------
pilt isetehtud

Ki:vi

Ki:vi (Nöösker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,8 %vol. Liigimääratlus: APA

Tootjainfo: "See on kiiviga pruulitud hele eil, mis valminud viie erineva linnase ja kuue erineva humala koostöös."

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Kergelt kollakat karva vaht täidab pool klaasi, olles hõre ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - tumedapoolne kuldne. Aroom on magusakas, biskviitjas, vähese marjase hapu taustatooniga.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja napsakalt hapukas. Keskmaitse on hapukas-magusakas, marjane, meenutades toorevõitu tikreid. Lõppmaitse muutub mõrkjamaks, murune humal muudab senise hapuka pildi kirkamaks, kuid samas varjutab delikaatset marjakest. Järelmekk üllatab intensiivse vürtsikusega, hapukas-mõrkjas põhitoon meenutab pisut külma saanud pihlakaid.

Keskmisest veidi kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga hea taseme rüübe. Kiivi on nii delikaatne tegelane et temast on raske õlles korralikku maitsejälge saada ... aga noh, katsena kena küll.
----------------
pilt isetehtud

Wednesday, August 24, 2016

Puutõbine

Puutõbine (Rotiküla, Eesti) pdl 0, 33 l. alc 6,7 %vol. Liigimääratlus: kuusevõrse-APA

Tootjainfo: "Linnased: Pale Ale, Caramunich, Carapils. Humalad: Galena, Cascade. Pärm: Bry-97. Lisand: kuusevõrsed."

Väike lihtne pudel, sildil ... kaks kentsakaimat loomataolist nähtust :) Sõrmepaksune valge vahukiht püsib mõna aega, jättes tiheda vahuliniku klaasiseintele. Aroomis on kummaline hapukus, millele ei oskagi algul nime anda ... aga õunamahla kontsentraat oleks vist kõige lähem.

Esmamekk on keskmise kehaga ja leebelt hapukas-magusakas. Keskmaitse muutub tihkemaks ning kuusevõrse hapukas nätske vaigusus tõuseb oma õigusjärgsele kohale. Lõppmaitses muutub kuusevõrse veelgi võimsamaks, kuid selle absoluutset võimustumist hoiab mõnusa kontrolli all tihe biskviitjas linnasepehmus. Järelmekki otsides hakkab keelepära mõnusalt vürtsikalt surisema ja hapukas-mõrkjas värskus kleepub suulaele väga pikaks ajaks.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe. Tõsi küll, see "über" on ehk piiisukese pingutusega, sest häiris see esmane lõhnaehmatus (mis paganama õun?) kuid üldmulje ja kergelt ülevõlline vaigusus väärib kiitmist igal kolmel juhul.
---------------
pilt isetehtud

Mandrin au Chanvre


Mandrin au Chanvre (Dauphiné, Prantsusmaa) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Spice/Herb/Vegetable" ja hinnang 38 punkti

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "The Mandrin Hemp is a golden beer forbidden taste, both refreshing and relaxing. It impresses with its slight bitterness and delicate flavor reminiscent of citrus notes."

Väike matsakas pudel, sildil mandariinimulli sees daam ja kanepileht. Erkvalge sentimeetrine vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt pronksikarva merevaik. Aroom ... ooo ... Kelluke! Või ei, see Tartu limonaad ikka! Ausõna selline kihisevalt limonaadilik, et paneb lausa naeratama. Ja see naeratus ei tule kanepist :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on magusaks, vähese suitsuse alatoooniga ja Merekivikesi meenutav. Lõppmaitse muutub suts mõrkjamaks, ürdisemaks, meenutades angervaksa ja raudrohtu. Järelmekk mõjub võrreldes eelmiste maitse-nüansikestega võrreldes suhteliselt igavalt,  lihtsalt kommisuhkruselt.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Heal tasemel põnev rüübe! Kuna vana Gambrinus ei tea kuidas maitseb kanep, siis ei oska öelda kas see ürdine pool tuleb just kõnealusest taimest, kuid limonaadilik ja hernekommilik maitse pani lõbusalt muhelema küll.
----------------
pilt isetehtud

Mandrin La Blanche


Mandrin La Blanche (Dauphiné, Prantsusmaa) pdl 0,33 l. alc 3,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Witbier" ja hinnang 13 punkti

Tootjainfo: "Picked in one of the three mountain ranges surrounding the Grenoble area, these small plants, whose names remain our secret, give an amazing taste in our lightest beers. This beer is white because at the time of mixing, in addition to barley malt customarily used in making beer, we agrémentons the other cereals mixture: wheat malt, wheat and oats.Wheat give a disorder listed on the beer."

Väike matsakas pudel, sildil mandariinimulli sees daam ja vasakus nurgas siis ilmselt see saladuslik taim. Erkvalge sõrmepaksune vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt hele-helekollane. Aroom on alguses nisuõllele tüübiliselt hapukas-magusakas, kuid siis lisandub huvitav vürtsikas-ürdine kõrvalnoot, mida tahaks liigitada melissi alla.

Esmamekk on väga kerge, suisa vesise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-ürdine, mesise ja vürtsika olekuga. Lõppmaitse on hapukam, meenutades kääritatud ja magustatud kasemahla. Järelmek kaob üsna kiirelt, jättes järele vähese hapuka värskusetunde.

Vesise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-hapuka buketiga kummalisevõitu rüübe. Maitset tal ju isegi on ... ning isegi omamoodi põneva nüansiga ... no aga niiiii lahja joogi puhul kipub kogu pingutus taanduma janujoogi tasemele. Heinateo õlu.
-------------
pilt isetehtud

Tuesday, August 23, 2016

Special (Pinkus)


Special (Pinkus, Saksamaa) pdl 0,33 l. alc. 5,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Dortmunder/Helles" ja hinnang 30 punkti.

Tootjainfo: "Bio country malz, natural hops from controlled biological cultivation, yeast and first-class brauwasser."

Väike lihtne pudel, sildil vana foto õlletoast. Erkvalge sõrmepaksune vahukiht pole kuigi suur asi püsija. Õlle värvus - kirkalt tumekollane. Aroom on magusakas, linnaseline, vähese hapukas fooniga. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-magusakas. Keskmaitse on hapukas, maisine (???) ja vürtsikas. Lõppmaitse hapukas linnaseline vürtsikus meenutab veidi õunastruudlit kaneeliga. Järelmekk on magusakas-vürtsikas, lihtne ja üsna kiirelt kaduv.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga (mida dortmunderist ei ootaks), hapukas-magusakas-hapukas-vürtsikas-magusaka buketiga keskpärane rüübe. Lataka saksapärase seašnitsli kõrvale joogiks käib küll, iseseisvat nautimisväärsust aga ei sisalda.
---------------
pilt isetehtud

Pils (Pinkus)


Pils (Pinkus, Saksamaa) pdl 0,33 l. alc. 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pilsener" ja hinnang 48 punkti.

Tootjainfo: "A classic German pils made of bio country malz, nature hop and first-class brauwasser."

Väike lihtne pudel, sildil pliiatsijoonises vana linna vaade. Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on lihtne, hapukas-magusakas, kergele laagerõllele omane. 

Esmamekk on vesisepoolne ja magusakas. Keskmaitse muutub veidi tummisemaks, hapukamaks ja üllatavalt banaaniseks ... see ei peaks nüüd laagerõlle juurde küll käima? Lõppmaitses leiab ka veel seda toorevõitu banaani, kuid lisandub ka omamoodi koriandrist vürtsikat tooni. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, pisut plastiku nootidega ning kummaliselt nisulinnast meenutav.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas--vürtsikas-magusaka buketiga vastuoluline rüübe. Lõhnab nagu laager ja maitseb nagu vesine belgia-saksa nisuõlu segu ... mida on tehtud laagerpärmiga. Noh paha ta ju pole, aga kulmi paneb kergitama küll.
--------------
pilt isetehtud

Blanche Bio


Blanche Bio (Vezelay, Prantsusmaa) pdl 0,25 l. alc 4,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "German Hefeweizen" ja hinnang on 33 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "Typical Bavarian our hefeweizen taste slightly lemony and refreshing is simple.
It is exclusively made ​​up of * malt, barley, wheat, hops and water *. It is a biological high fermentation beer, unfiltered, not pasteurized. Bronze medal in the 2015 General Agricultural Competition."

Tilluke pudel, omanäoline V-kujuline valge sildilahendus. Erkvalge vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib üsna kenasti, jättes ka kenakese vahujälje klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on mõnusalt hapukas-magusakas, linnaseline ja banaanine, nii nagu stiil nõuab.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-hapukas, huvitaval kombel meenutades piimküpset viljatera. Lõppmaitse lisab veidi mõrkjat murust värskust, samas leiab ka sidrunist hapukust. Järelmekk on veidi vesine ning taas toorevõitu viljatera moodi, kuid värske ja kauakestev.

Kesmkisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-hapuka buketiga Väga hea taseme rüübe. Saksapärane nisuõlu üsna nii nagu ta olema peab, antud juhul teeb RB kolleektiivne arvamus küll joogile liiga.
-------------
pilt isetehtud

Monday, August 22, 2016

Ambrée (Moulins d’Ascq)


Ambrée (Moulins d’Ascq, Prantsusmaa) pdl 0,33 l. alc 6,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bière de Garde" ja hinnag 48 punkti.

Tootjainfo: "Ingredients: Water, Barley, Sugar, Yeast, Hops.
"Moulins d’Ascq is a top-fermenting beer, based on malt and hops of certified biological growing. Natural beer, not pasteurised, not filtered, one should serve relatively cool (8-10°C)"

Väike lihtne pudel, sildil veskid. Erkvalge vaht täidab ligi pool klaasi ja pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumekollane. Aroom on magusakas, tugevalt kommisuhkru ja belgia vahvlite järgi lõhnav. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-vürtsikas. Keskmaitse on hapukas-vürtsikas, sidrunikoort ja üleküpsenud virsikuid, köömneid ja aroomvürtsi terakesi meenutav. Lõppmaitse on vürtsikas-mõrkjas, leivane ja rosinane, khmeli-sunelit meenutav. Järelmekk on hapukas-mõrkjas, pirnikompoti ja kodukalja vaheline.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketida Übertasandi rüübe. See vürtsikas sädelus paneb klaasitäit heaks kiitma ja veel juurdegi tahtma. Külmade veiselihaviilude ja paprikaga koos pakkude oleks vääägadi hea komplekt.
-------------------
pilt isethetud

Blonde (Moulins d’Ascq)


Blonde (Moulins d’Ascq, Prantsusmaa) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bière de Garde" ja hinnag 49 punkti.

Tootjainfo: "Moulins d’Ascq is a top-fermenting beer, based on malt and hops of certified biological growing. Natural beer, not pasteurised, not filtered, one should serve relatively cool (8-10°C)"

Väike lihtne pudel, sildil veskid. Erkvalge vaht täidab üle poole klaasist ja on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom on hapukas, hapendatud õunu meenutav. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-magusakas. Keskmaitse ... hmm ... see on ju täitsa põnev ... kui sulle meeldivad hapendatu õunad ja eriti see va hapendamisvedelik - hapukas ja vürtsikas, isegi (tajuhäirena) soolakas nüanss tuleb esile. Lõppmaitse hapukas-mõrkjas kääritusvedelik omandab ürdise ja sidrunheinaliku oleku. Järelmekk on hapukas-vürtsikas ja päääris kaua kestev.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Põnev rüübe! Vana Gambrinus pole nüüd kindel, kas sõna "hea" on päris adekvaatne siinkohal, kuid igatahes meeldejäävalt teistsugune klaasitäis väärib igatahes tunnustamist. Kerge pasteedisaiake siis kõrvale ja elu oleks päris kena.
-------------
pilt isetehtud

BS Blanche


BS Blanche (Savoyards, Prantsusmaa) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Witbier", koondhinne veel puudub.

Tootjainfo (google tõlke kaudu): "A caramel color and a creamy foam for original Weissbier, the White BS. Roundness on the palate and light bitterness gives it a delicate balance."

Väike lihtne pudel, kentsakalt mittemidagiütlev sildikujundus. Valge sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on leebelt magusakas-hapukas, kergelt linnaseline.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja magusakas. Keskmaitse on hapuka nüansiga ... pigem linnaselimonaadi kui õlle taoline. Lõppmaitses tuleb esile mõõdukas annus humalamõrkjust. Järelmekk on kummaliselt kunstlikult sidrunine ... sidruniseebine?

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkja buketiga mõtetu rüübe. Külmana võib ju teda rannas juua ... aga milleks? Samas päris unterbieriks kah ei nimetaks, sest lausa võdinaid ta ju ei tekita.
--------------
pilt isetehtud

Sunday, August 21, 2016

Black Eyed King Imp Vietnamese Coffee Edition


Black Eyed King Imp Vietnamese Coffee Edition (BrewDog, Šoti) prk 0,33 l. alc 12,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout - Top 50" ja hinnang 100 punkti!!!

Vaaaaata sellist tajuhäiret pole ammu olnud. Maailma kangeim ja ilmselt kangeim purgiõlu. Imperiaalne stout. Vaadis laagerdunud imp.stout. 100-punktine vaadihoidis. Plekkpurgis!!!!! Jebenti dušu, kuidas nii võib? :)

Tootjainfo: "Black Eyed King Imp returns in this Vietnamese coffee edition of an epic barrel-aged imperial stout. Oh. And this is the world’s strongest ever canned ale.

At 12.7% ABV, Black Eyed King Imp is a super intense and twistedly complex brew, with intense notes of sweet vanilla, rich espresso, smooth molasses and bitter chocolate barely contained by the metal wrapped around it. We’ve ransacked the barrel store to blend some of our favourite aromas and flavour infusions into this massive monster of a beery beast!"

Väike purk. PURK! Jeebus, ma vist ei saagi sellest üle :) Must vaht. Must õlu. Must purk. 

Aroom. Mu siga. Mu eesel. Ja need muud loomad. See õlu ON hunnitu. Isegi kui maitse peaks täielik mehh olema, on kõik juba ette andestatud säänse lõhnaelamuse eest! Rikas, tume, raske. Kohvine (oh üllatust)! Vanilje, kohvi, röstlinnased, vanilje, kakao, kohv. Ploomid šokolaadis.

Esmamekk. See on pehme ja raske ühekorraga nagu vanaema satiinvoodris vatitekk. Vanilje. Kreemliköör. Kohvikreem. Kohvipasteet - einomatean et sellist asja pole olemas, aga seda kohvit võiks tõesti leivale määrida. Või veel parem jäätisele valada.

Keskmaitse. Siivutuseni nauditav. Pehme ja soe, täidlane ja külluslik. Kas selle eest antakse mõni patt andekss või vastupidi? 

Lõppmaitse. Brewdogil on õnnestunud jälle panna endast rääkima. Sellise hoolimatusega nagu nad panid mõned oma rängemad tooted allaaetud-loomade-topistesse, nii nüüd panid nad ikka täiega purki. Ja vana Gambrinus on urrrr-kui-rahul ja kiidab ning noogutab nii et kaelalülid raksuvad.

Järelmekk. Purgiõlu on nüüdsest saanud TÄIESTI uue tähenduse. No ei saa sellest üle ega ümber. Nõuka ajal sai kolmeliitrise purgiga toodud mingit uskumatut laket õlle nime all. Siis tulid odavad ja kohutavad purgiõlled. Nüüd on aga kohal PURKIDE KUNINGAS. Mõelge nüüd korra uuesti. MISASJA need mehed purki panid!?!?!?!

Hunnitu kohvilikööri ja oivalise imp.stoudi segu. Plekkpurgis. Parim turundusvõte parima õlle jaoks. Ja rohkem polegi vaja kokkuvõtteks kirjutada.
-----------------
pilt isetehtud

Zaļā Bise (Green Bullet)


Zaļā Bise (Green Bullet) (Malduguns, Läti) pdl 0,5 l. alc 6,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA", koondhinnet veel pole.

Tootjainfo: "Single hop IPA that continiues a series of beers. One beer, but with different hop each time. This SIPA is with New Zealand’s finest Green Bullet.
IBU 60"

Keskmist kasvu pudel, sildil sellele seeriale iseloomulik roheline spriaal.Valge tihe vaht täidab üle poole klaasi, jättes taandudes mõningast vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldoranž. 

Aroom ... oi kui põnevalt vürtsikas see on! Siin leiab muskaatpähklit, valget pipart, värskelt lõigatud muru, sidrunikoor, naati ... ja värskelt pressitud kapsamahla! :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja niiii vürtsika lõhna kohta üllatavalt pehme, suisa sametine. Keskmaitse toob veidi sisse sama muskaati ja kapsamahla, lisaks biskviiti ja pähkleid. Lõppmaitse on heinane ja mesine, mõrkjas-magusakas ja kreemine. Järelmekk mõjub vürtsikas-magusakalt, mängides sidrunikoore ja karamelliseerunud ahjuõunaga. 

Keskmisest suts raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga Übertasandi rüübe! See "über" tuleb peamisel aroomi eest, mille vürtsikas mitmekülgsus on lihtsalt hämmastav. Maitse on samas pigem tubli inglis bitter/IPA kanti, kuid kokku on tulemus igatahes mekutamist ja eelkõige nuuskimist väärt! Kõrvale võiks nt pakkuda ahjus küpsetatud baklažaani lambahakkliha täidisega.
------------------
pilt isetehtud

Punale

Punale (Teder, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlus: hoppy amber ale

Tootjainfo: "Linnased: Pale ale, Special B, Carared ja Crystal. Humalad: Amarillo ja Bramling Cross. Pärm: Safale US-05. The Physics (Brewdog) retsept."

Väike lihtne pudel, punakas-pruun sildikujundus mõjub jõulilikult. Kollane vaht täidab üle poole klaasist, kuid vajub üsna kiirelt hõredaks ja kaob. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne punane. Aroom on karamelline ja .... kuidagi rauarohke ... veider küll, aga tekib mingi assotsiatsioon verega :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja leebelt magusakas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, kõrvetatud suhkru ja kuivatatud kibuvitsamarjade taoline. Lõppmaitse viskab sisse hapukamat tooni mõrkja kõrvale ... lodjapuu- ja kadakarjade tõmmis? Järelmekk toob tugevalt esile karamelja magususe, mis koos puiduse tihke mõrkjusega meenutab taruvaiku.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga Väga hea taseme rüübe. Amber eilist astub see rüübe küll ehk mööda brown ale'ide maailma, kuid meeldivalt maitseküllane on see klaasitäis ikka. Kui siia kraad-paar juurde keerata, siis ütleks hinnanguks "über", praegu jääb ta joogiõlleks ehk liiga jõuliseks ja samas nautlemisrüüpeks tiba liiga kergeks. Kuigi ... miks mitte sellist head kompromissjooki kuugata nt grillitud ananassi kõrvale.
--------------
pilt isetehtud

Thursday, August 18, 2016

Black Ink And Blood Barrel Aged (Bourbon Edition)


Black Ink And Blood Barrel Aged (Bourbon Edition) (Mikkeller, Taani) pdl 0,75 l. alc 17,0% Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang 62 punkti

Tootjainfo: "Brand new release! A co-lab beer with our buzzing friends from Crooked Moon Tattoo, Jacob and Jonas.
– Imperial Stout brewed with raspberries aged on Bourbon barrels
– Brewed at D’Proef in Belgium"

Suur pudel, tuhmpruun kämblaläljega silt.

Gambrinus ägiseb juba ette. Mõnust. Noh ja pisut ka hirmust. Aga see on sihuke mõnus hirm nagu lapsel enne jõuluvana tulekut. Et ei-tea-kas-salmid-on-peas. Aga kingid saad sa ju kätte ikka, seda ütleb ju kogemus :)

Põrlõnks-tumlunks. Sellist häält teeb öööööööööööööööömust vedelik. Tumepunanepruun. See on siis vaht. Ja KUI te näeks, kui teravat vahumustrit see klaasiseintele jätab, kui taandub. KUI taandub.

Aroom. Matke mu süda burboonivaadis. Aga ikka sellises, mille sees loksub keiserlik stout. Sest vaata kallis mööduja, kes sa miskipärast mu aiaväravast sisse vaatad, see "imperial stout" ei ütle antud õlle kohta midagi. Generalissimus-stout.

Aga nüüd tule ja istu mu aiamajakesse. Istu vaikselt ja jälgi, sest kohe hakkab hulle asju juhtuma. 

Esmamekk. Nätaki. Kassssa nägid, kuidas praegu mulle vastu keelt virutati? Nomuidugi, kus sa said näha, sest nätakas toimus mu suus. Aga näoilmest oleks ju võinud aimata? Vaarikakeedis on tahendatud poolnätskeks ... no kuidas sa torkad keelt tihke marmelaadi sisse?

Keskmaitse. Jolki-palki. Nagu oleks vaarikatünn vastu keel katki kukkunud ja katnud selle bituumeniga. Kirsibituumeniga. Millel omakorda on peal vaniljekoorik. Ja sees mulksub burboon. Kõrvetatud kasepahk. Kas sa ulataks selle veeämbri. Aitäh. Kuni ma seda tühjaks joon, kas tooksid uue, kaev on vaaaat seal õuenurgas. Hirmsasti ajab janutama see bituumen kas tead.

Lõppmaitse. Punase sõstra gutaliin. Kui sellega oma saapad sisse määrida, siis ei võta seda ükski hallitus ja isegi madu-ussid põgenevad tee pealt. Kas soovid proovida tilgakest oma saabastele? Ah et paljada varbad sandaalides. No siis ... aga ehk aitab see vedelik ka konnasilmade ja kommunaalmaksude vastu? 

Järelmekk. Vaata kui sa näed et ma õhku ahmin ja võõrapäraseid sõnu pobisen, siis ära arva et ma olen usuhulluse küüsi langenud. Hullus on lihtsalt siin klaasis. Arooniasiirupiga immutatud tubakas. Ja hullud on need mehed tõesti. Ma pean silmas noid, kes säänset vedelikku hiigelpudelitesse villivad. 

Aga nüüd mine ära. Või oota, võta ennem üks lõuatäis seda lauslollust, seda mustasõstra-tammetõru-tinktuuri. Kardad? Mõistlik. Väga mõistlik. Aga vaata vana Gambrinus ei ole seda mitte. Sest nüüd kui sa ära lähed, tiksun ma selle pudeli taga ilmselt kolm järgmist tundi. Vaatan tähti ja kuud ja räägin majahaldja ning puuvaimuga. Sest ma tunnen juba nende lähedust. Aga sina mine. Mine. Ja ära iial sellist jooki proovi. Lubad?
-------------
pilt isetehtud

East India Porter


East India Porter (Kees, Holland) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Black IPA" ja hinnang 95 punkti!!

Tootjainfo (giigeltõlke kaudu): "The East India Porter Brouwrij Kees is described as an accessible Porter with aromas of walnuts, coffee and bitter chocolate. An East India is of the Porter origin, as well as the IPA, an export beer. Roads sustainability This type of beer was spicy hopped. The hops used in this beer is the American Cascade hops and Summit. Hops: Summit, Cascade. Malt: Pale Ale, Munchener, Carafa Special, Cara. EBC: 65. EBU: 70"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt seekord porgandpunasel taustal. Helekreemikat karva silt täidab üle poole klaasi, püsides üsna kaua ja jättes ka mõningast vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt tumepunane. Aroom on esmalt magusakas, pähkliselt porterine ning alles seejärel tunneb veidi IPAlikku mõrkjust.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse balanseerib päris mõnusalt musta IPA mõrkjas-hapuka ja inglise porteri magusakas-hapukas piiril. Lõppmaitse kaldub juba veidi rohkem IPA'likku maailma, kuigi see mõrkjus näib tulevat mitte niivõrd humalaist, kuivõrd kõrvetatud linnastest (ehkki koostises pole kõrvetatud linnaseid mainitud). Järelmekk segab suurepäraselt kokku kõik neli põhimaitset, jättes puiduse-kohvise mõrkjuse siiski esiplaanile.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe. Omamoodi kahe-stiili-vahepealne õlu, jõudmata lõpuni otsusele, kas ta on must IPA või humalane porter.
-------------------
pilt isetehtud

Senča Eksistenciālais Tukšums

Senča Eksistenciālais Tukšums. pdl 0,5 l. alc 5,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus:
"Spice/Herb/Vegetable" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Pale ale with Sencha green tea from China."

Keskmist kasvu pudel, sildil mingi ... mmm ... ürdiaed?  Erkvalge vaht täidab 2/3 klaasist, püsides väga kenasti ja jättes taandudes tihke vahupitsi klaasiseinale. Õlle värvus - kirkalt täiskollane.

Aroom. Jummel kui huvitav! Tee mis tee ... tee mee, sidruni ... ja piimaga!?! :) Magusakas-hapukas ja kreemine, tsitruseline ja värskendav.

Esmamekk on keskmise kehaga ja intensiivselt hapukas-mõrkjas, naksakalt greibine. Keskmaitse muutub magusamaks ja ürdisemaks, tee sisse on segatud tubli lusikatäis pärnaõiemett. Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, keelekülgi parkiv ja kosutav nagu tassike kanget rohelist teed. Järelmekk muutub jällegi kreemisemaks, pehmeks ja samal ajal põnevalt vürtsikaks.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja siidise paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe! Õlle enda kohta ausalt ei oskagi midagi öelda, kõige üle domineerib see eripärane rohelise tee maitse ... kuid see on lausa suuuuuurepärane! Mitmekihiline ja väga nauditav klaasike igatahes. Siia kõrvale ei maksa midagi pakkuda ... no kui väga tahta, siis mandliküpsiseid.
--------------
pilt isetehtud

Wednesday, August 17, 2016

Komes Porter Baltycki


Komes Porter Baltycki (Fortuna, Poola) pdl 0,5 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Baltic Porter - Top 50" ja hinnang 99 punkti!!!

Tootjainfo: "KOMES PORTER reflects the history of brewing, referring to the 18th century tradition of brewing porters in the Baltic states. At their prime, Baltic porters represented one third of the market, which is the best evidence of their popularity. We offer you a well-balanced, dark, strong beer with a distinct flavour. Slow fermentation at low temperatures in open vats, coupled with long (at least 3 months) maturation have resulted in the beer’s character and complete, complex nature. The Porter’s bouquet matures further in the bottle. Time is on its side."

Keskmist kasvu lihtne pudel, must-valge sildikujundus on muidu tore ... aga need medalid!?! Kreemikat karva vaht täidab üle poole klaasist ja püsib päris kenasti. Õlle värvus - kirkalt mustjaspunane. 

Aroom on täidlane, magusakas-mõrkjas, kreemine ja šokolaadine, röstleiva ja röstpähklite kõrvaltooniga. Õhkõrn suitsuvine sobib sellesse komplekti suurepäraselt, justkui piibukaha vanakooli bareti ja salliga kunstniku hambusse.

Esmamekk on raskepoolne ja magusakas, aeglane ja rahulik, mõtlikul pilgul libistab hallihabamene kunstnik pilgu üle stuudioaknast laiuva katusemaastiku, enne kui hakata seda visnadama. Kahekümnekuuendat korda, kuid iga kord erinevalt. Keskmaitse on põnevalt väikese rummise puudutusega ... ahjaa muidugi, sellest kohvikruusist sai ju enne rummi joodud ja ju siis tilgake jäi sisse!

Lõppmaitse ajal loobib maalmeister suhu tumedaid rosinaid ja india pähkleid, teise käega annab lõuendil katusemaastikule jõulisemaid kohvipruune põhijooni. Kes ütles et ühe ja sama pildi maalimine võib igav olla? Iga kord on ju midagi uut ... alates valgusest ja varjust ja lõpetades värvisonkija enda tujudega. 

Järelmekk. Noh ja olgem ausad - see katusemaastik on viimasel ajal me pintslibardi ka päris kenasti toitnud. Eriti selle kassivolaski tõttu, mille ta igakord kuhugile katusenurgale või pööninguaknale sokutab ... või nii see villases kampsunis pilditreial vähemalt arvab, et see kassloom ongi tema tootem. Röstpähklid ja kuum kakao ... mõistagi tilga tumeda rummiga kinnistab seda arvamust.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja paletiga Übertasandi rüübe. Balti porterite paremikku kuuluv tegelane, kuid need medalid võiks nad sildilt siiski ära koristada :)
---------------
pilt isetehtud

Saison dry hopped with Citra and Mosaic

Saison dry hopped with Citra and Mosaic (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol.

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Vähene valge vahukiht kaob kirmeks. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on leebelt mõrkjas-hapukas, vähese vürtsika lisandiga.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapukas. Keskmaitse toob esile mõninad saisoni parimad omadused - marjase hapuka ja mõõdukalt valge pipra taolise vürtsika - kuid lisab sellele ka murust mõrkjust. Lõppmaitse on puiduselt mõrkjas, kuid mõnus kääritatud kasemahla taoline hapukus muudab selle maitseetapi elavamaks. Järelmaitse avab pisut ka saisonile omast magusat pool, segades selle kena vürtsika lisatooniga.

Keskmisest veidi kergema kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja siidise paletiga, hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga päris heal tasemel rüübe. Mõrkjam lisatoon sobib saisonile üldiselt päris hästi, kuid siis võiks ka magusamat külge veidi esile punnitada tasakaalu mõttes. Igatahes nt krevetisalati kõrvale oleks ju päris mõnus see klaasitäis.
---------------
pilt isetehtud

Mosaic Hop Explosion


Mosaic Hop Explosion (Kees, Holland) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 94 punkti!

Tootjainfo: "Hop: Mosaic. Malt: Pale Ale.
IBU 65"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnusslit seekord vikerkaarekirjul taustal. Ervalge sõrmepaksune vahukiht on hõre ja mitte kuigi püsiv ... ja üllatavalt kipub pudelist veidi välja ronima peale testlonksu välja kallamist. Õlle värvus - õrna hõljumiga valkjaskollane. Aroom on mõnusalt vürtsikas - ammu pole Gambrinus nii ehedat humalavürtsi tundnud klaasist hoovamas. Eee ... lausa aniisi-eukalüpti köhakommi meenutab see ninasõõrmeid avav segu!

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-vürtsikas. Keskmaitse muutub ootamatult pehmeks, mango ja meloni seguseks. Lõppmaitses taastub jällegi mõrkjas vürtsikus, seekord väikese hapuka lisatooniga. Järelmekk on klaar, mõrkjas ... ehk isegi lausa kibeka tooniga flirtiv.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-vürtsikas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga üsna heal tasemel rüübe. Aga vaata IPA ta pole. No ehk session IPA või siis APA? Kuigi humalat on ju siin mehemoodi, kuid suutunne jääb IPA jaoks ikka liiga vesiseks. Ehk siis tasakaalust on see värk veidi väljas.
----------------
pilt isetehtud

Tuesday, August 16, 2016

Porter Mocno Dojrzałe


Porter Mocno Dojrzałe (Okocim, Poola) pdl 0,5 l. alc 8,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Baltic Porter" ja hinnang 84 punkti.

Tootjainfo: "A classic bottom fermented Baltic Porter. Alc. 8.9 % vol., ext. 22.0P. Mature and long lagered version of Okocim Porter. Unique dark hue and a deep and noble taste are the hallmark features of the Porter from Okocim Brewery. This type of beer owes its unique character to the combination of a few types of malt: Munich, caramel and roasted."

Keskmist kasvu huvitava väikese kaelakumerusmänguga pudel, mustkuldne informatiivne sildikujundus. Kreemikat karva vaht täidab pool klaasi ja püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt tume-tumepunane. 

Aroom on raskepoolne, magus, kreemikas ja piimašokolaadine ... või isegi šokolaadijäätise sarnane ... ja selles jäätises on ka pisut kirsimoosi :)

Esmamekk on raske kehaga ja magusakas, šokolaadikreemi ja küünlavalguseõhtu taoline. Keskmaitse toob esmast magusust allapoole asisemasse mõrkjamasse maailma, küünlavalguses ei peegeldu mitte daamilik buduaar, vaid härrasmehelik vanamoeline kabinett, mille punase puidu esteetika kõigub askeesi ja luksuse vahepeal ... siin pole küll kulda ja kujukesi, kuid juugendmotiividega nikerdusi lauaservadel ja rohmaka graniidist lauagarnituuri leiab tuhmist valgussõõrist siiski. Tõsi küll, milleks tänapäeval tindipott ja kirjapress ... aga ju siis nii on härrasmees harjunud. 

Lõppmaitse segab pitsikese šokolaadilikööri ja klaasikese šerrit elegantse randemliigutusega kaunilt sädelevaks kokteiliks ja ulatab selle hilisõhtusele külalisele. Kaks hallpead noogutavad teineteisele ja tõstavad klaasi ... vanade aegade mälestuseks või nii. Ohh oli ikka mehed ja mered ja laevad, eks ole ju mu vana sõber.

Järelmekk süütab uue küünla ja läheb korraks valgussõõrist välja, et poolenisti käsikaudu pudeleid kolistades tuua midagi uut proovimiseks. Kas sa rukkileiva ja pähklitega varianti oled proovinud? Ei ole? Nonäedsasiis, mulle just toodi, teeme lahti või jaa?

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Klassikalise balti porteri edasiarendus ... ja see areng on olnud õiges suunas. Jummala eest ma ei tea miks aga arvan et rukkileivakuivikud võiks olla pagana põnevad siia juurde ... viskad selle kore-kandlise tükikese põske ja siis rüüpad piiiiikamisi seesinast rüübet peale.
----------
pilt isetehtud

Fibonacci


Fibonacci (Bakunin, Venemaa / Läti) pdl 0,5 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial IPA" ja hinnang 79 punkti.

Tootjainfo: "Imperial IPA hopped with blend of Chinook & Centennial, with Mosaic on dry-hop, using Fibonacci series (1,1,2,3,5,8)."

Keskmist kasvu pudel, lihtsa kuldlõikelise motiiviga mängiva disainiga sildikujundus. Valge vaht täidab pool klaasi, püsib päris kaua ja jätab taandudes tugeva vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt ja soojalt kuldne merevaik.

Aroom on magusakas-mõrkjas, mesilasvaha ja kuldsete õlgede, troopiliste puuviljade ja kaktuseõie lõhnane.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitses tuleb esiplaanile heinane mõrkjus, sellele sekundeerivad taruvaik ja mandariinikoor, mõõdukas marjane hapukus toob selle aga kenasti tasakaalu. Lõppmaitse on ürdiselt magusakas-mõrkjas, raudrohu ja kanarbiku segune. Järelmekk toob senisele heinase-puiduse pildi õnneks välja mahlasele greibisele lainele ning muudab kogu maitsepildi väga nauditavaks.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga Übertasandi rüübe. Tõsi küll, topelt-IPA'na ei ole see kraam küll veenev ... kuid ütle siia juurde lihtsalt "IPA" ja aplaus on garanteeritud. Siia juurde sooviks väikeseid anšoovisega täidetud oliive.
----------
pilt isetehtud

Saison with white grapes

Saison with white grapes (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol Liigimääratlus ... no mis ma ikka kordan

Tootjainfot pole.

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Vähene valge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on leebelt magusakas-mõrkjas, saisoni kohta üllatavalt nõrgake, ehkki äratuntavalt oma stiili esindaja.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, vürtsika kõrvaltooniga. Lõppmaitse hapukas peatoon muutub veidi parkivaks, viinamarjakestadele omaseks. Järelmekk on mõrkjas-hapukas, klaar ja kuiv.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapuka buketiga OK taseme rüübe. Viinamari on huvitaval kombel saisonilt enamiku rõõmust ja sädelusest maha surunud. Halb see jook pole mõistagi, kuid ... kuidagi mehh.
---------------
pilt isetehtud

Monday, August 15, 2016

Grand Imperial Porter


Grand Imperial Porter (Amber, Poola) pdl 0,5 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Baltic Porter" ja hinnang 92 punkti.

Tootjainfo: "Strong dark beer of the porter famili, characterised by a full taste and rich aroma. Perfect with gourmet desserts, and especially dark chocolate."

Keskmist kasvu reljeefkirjadega pudel, luksuslikult mõjuv must-kuldne sildikujundus. Kreemikat karva vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib üpris kenasti. Õlle värvus - kirkalt tumepunane, üleküpsenud kirsi karva. 

Aroom on rikkalik ja täidlane, melassi ja maltoosa segune, šokolaadikoogi ja Doomino-küpsise-taoline. Kaljaekstrakt.

Esmamekk on raske kehaga ja magusakas ... või siis suisa magus. Keskmaitse on magusakas-hapukas, šokolaadi-kakaojäätise-kokteili sarnane, kreemine ja pehme. Lõppmaitses leidub pehmet vaniljebiskviiti, kühvlitäie kakaod ja korvitäie tumedaid rosinaid. Järelmekis segunevad röstpähkel ja melass.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magus-hapukas-magusakas-mõrkjas-magusa buketiga Üsnagi hea taseme rüübe. Einoh, kui võtta jooki kui sellist, siis pole ju midagi ette heita - just selline üks balti porter olema peabki. Kuid tekib tajuhäire: superluks välimus ja sildile kirjutatud "imperial porter" paneb ootama midagi superhead ... aga no samal tasemel balti porterit teeb iga teine suurtootja (kes üleüldse seda stiili viljeleb). RB hinnang on taaskord poolakate patriotismi peegeldus, Eesti suurtootjad saavad samasuguste asjade eest u 60+ punkti.
-----------------
pilt isetehtud

Saison with Basil

Saison with Basil (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7 %vol. Liigimääratlus: saison

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Erkvalge vaht täidab poole klaasist, püsides päris kenasti. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne kollane.

Aroom, oi see on juba kauuugele tuntav basiilik! Jubelahe! :) Lähedalt nuuskides seguneb saisoni vürtsikus ja ... tõepoolest nagu mudiks näppude vahel basiilikulehte!

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-vürtsikas. Keskmaitse on mõrkjas-vürtsikas, rohelise kõrvaltooniga :) Noh saate aru küll, värske kevadise rohu ... ja melissi nüansiga! Lõppmaitse mõrkjas-magusakas sädelus paneb rõõmsalt naeratama ja ehkki huvitaval kombel on siin basiilikut vähem kui varasemates etappides, paneb ülejäänud maitsetihedus tunnustavalt noogutama. Järelmekk muutub ehk tiba tuhmimaks ja heinasemaks, meenutades nüüd pigem melissi või basiiliku puitunud vart, kuid on ikkagi mõnusalt ürdine ja positiivselt teistsugune.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-ürdise buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Jepstas kui lahe värk ... ainult et vana Gambrinus oleks seda va basiilikut veelgi rohkem tahtnud tunda. Basiilik ise on ju mõnusaim ürt ja kui juba sildil midagi lubatakse, siis tahaks seda kohe selge dominandina tajuda. Aga eks see on juba Gambrinuse kapriis :) Pühvlimozarella-tomati suupistele parim klaasike kõrvale rüübata!
---------------
pilt isetehtud

Cali-Belgique IPA


Cali-Belgique IPA (Stone Brewing, US) prk 0,33 l. alc 6,9 % Ratebeeri liigimääratlus: IPA ja hinnang 97 punkti!!

Tootjainfo: "When reading the name “Stone Cali-Belgique IPA”, “Cali” hints that it is a California style IPA, and this brew has an undeniable Belgian influence, indicated by the word “Belgique” (which is how Belgium’s French-speaking population says the word “Belgian”; the Dutch speaking Belgians say “Belgie”). We carefully selected a Belgian yeast strain that illuminates a fascinating new aspect of the beer that is otherwise quite simply Stone IPA.
The result is both completely new and different, while still being recognizable as a Stone Brew – and Stone IPA in particular. Think of it as an otherwise identical twin to Stone IPA that was raised in a Belgian culture. Literally."

Väike purk, sildil pruulikoja tunnuskoll. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt heledapoolne kollane. Aroom on magusakas, kergelt vürtsikas, karge ja huvitava värskelt lahtilõigatud kurgi nüansiga. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse lisab mõnuga juurde vürtsikust, aju otsib midagi koriandrile sarnanevat ja otsustab peatuda hoopis rosmariini peal. Lõppmaitse on mõnusaimalt puuviljaselt vürtsikas, litšimarjad ja virsikud, kadakaokkad ja kiivi, imepisike kribuke aniisi ja ... köömned? Lõppmaitse kestab mõrkja karge vürtsika noodiga väga kaua kurgupärast, kumades õhetavalt ja jahedalt nagu sügisene päikeseloojang.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Megatasandi rüübe! Belgia IPA'd on enamasti maitsepommid, selle tegelase eri maitsenüansse sai aga kohe mõnuga pikalt mekutatud. Omamoodi ülevõllikas ... küll mitte kaugele üle võlli, aga siiski kordades parem kui mitmed belgia enda vähesed humalased tegelased. Vänge sinihallitusjuust oleks vägagi mõnus kaaslane siia juurde.
---------------
pilt isetehtud

Sunday, August 14, 2016

American Barley Wine (Kees)


American Barley Wine (Kees, Holland) pdl 0,33 l. alc 11,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Barley Wine" ja hinnang 98 punkti!!

Tootjainfo: "Hop: Cascade, Citra. Mout: Pale Ale, Caramel."

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnusslit seekord lillal taustal. Õrna kreemika varjundiga sentimeetirne vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt ja soojalt murelipunane.

Aroom on soe ja marjane, murakalikööri ja pohlamoosi vahepeal olev, hapukas-magusakas ja marjaveinine.

Esmamekk on raske kehaga, magus ja kompotine, kreegimoosi ja murelidžemmi taoline, kodune ja täidlane. Keskmaitse muutub veel raskemaks, pohlalikööri taoliseks. Kristallpitsi kallatud kodune nastoika sädeleb küünlakumas, nägudel õhetab rõõm ja rahulolu, nauding koosolemisest, eelnevast kopsakast einest ja nüüdsest lõõgastumisest. Proosit!

Lõppmaitse kumab kui päikeseloojang, mida on nii mõnus rõdule paigutatud tugitoolidest silmitseda. Õhtune jahedus ei tee veel liiga, eriti kui käeulatuses leidub pitsike kodust murelinastoikat ja kausike tumedate rosinatega. Vahi - ehkki päisekuma veel katab veerand taevast, ilmuvad juba nähtavale esimesed tähed ja kuskil nende vahel plinkivad lennukituled viivad mõtted kaugetele reisidele ja headele mälestustele. 

Järelmeki ajal veereb vaikne ja laisapoolne juturada kõigile neile oivalistele maitseelamustele, mida reisides kogetud. Noh ega parim kogumisobjekt on emotsioonid, sihandse investeeringu dividende saad neid mälestusi teistega jagades üha uuesti ja uuesti. No pisut valetad juurde, aga ega siis kunstiline liialdus pole ometigi halb asi :)

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kleepja paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜÜÜBERTASANDI ÄRAÜTLEMATA HEA RÜÜBE! Oi kull vanale Gambrinusele meeldivad need humalasemad odraveinid, nende maitsetasakaal on nii põrgulikult heas punktis, kuskohas saavad kõik maitseküljed kaetud. Digestiiviks imetabaselt sobiv klaasike!
-------------
pilt isetehtud

Ruination Double IPA 2.0


Ruination Double IPA 2.0 (Stone Brewing, US) prk 0,33 l. alc 8,2 % Liigimääratlus: topelt-IPA. Ratebeeris hinnang 99 punkti!!!

Tootjainfo: "AZACCA, CITRA, MAGNUM, NUGGET, CENTENNIAL & SIMCOE
Stone Ruination IPA was the first full-time brewed and bottled West Coast double IPA on the planet. As craft beer has evolved over the years, so too have techniques for maximizing hop flavors and aromas. For the second incarnation of our groundbreaking India pale ale, we employed dry hopping and hop bursting to squeeze every last drop of piney, citrusy, tropical essence from the hops that give this beer its incredible character. We’ve also updated the name to reflect the imperial-level intensity that’s evident in every sip. Join us in cheering this, the second stanza in our “Liquid Poem to the Glory of the Hop.”"

Ausalt öeldes on vana Gambrinus veidi segaduses. Kuskohast saab välja lugeda, et seesinane purgike sisaldab justnimelt "2.0" versiooni? Praegu tuleb lihtsalt uskuda maaletoojat, kes nii väidab.

Igatahes saab nüüd kaude võrrelda kaks aastat tagasi proovitud versiooniga. Kahjuks mitte otse, kõrvuti klaasidest, vaid võrreldes eelmise korra kirjeldusega.

Väike purk, sildil pruulikoja tunnuskoll. Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on magusakas-mõrkjas, tihke ja täidlane, tikrimoosi ja pirnimarmelaadi taoline, sekka näpuotsaga kuuseokkaid.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on mõrkjas, vaigune, kleepjalt ananassine, tsitruseline, koos koortega keedetud apelsinimarmelaadi taoline. Lõppmaitse muutub mõrkjamaks ja hapukamaks, meenutades greibikoore sisekülje nätsakust, puidune ja huvitaval kombel vähekese lagritsase nüansiga. Järelmekk on mõrkjas, kuivapoolne, puidune ja rosinane, kuivatatud virsikud ja rosmariiniokkake.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja samas õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Vat siin tuleb ilmselt tõdeda seda et vana Gambrinuse keel on panetunud, kahe-aasta-tagust "FENOMENAALNE MEGARÜÜBE! " taolist röögatust enam see jook esile ei kutsu. Aga no on hea, kohe ikka üüüberhea ikkagi. TopeltIPAde musternäidis. Aga mitte ülevõlli :)
--------------
pilt isetehtud

Rainy Summer Wheat Lager


Rainy Summer Wheat Lager (Mallakosken, Soome) pdl 0,33 l. Alc 4,7 %vol. ratebeeri liigimääratlus: "Premium " ja hinne 43 punkti.

Tootjainfo: "Wheat malt combined with juicy Mosaic hops produce the backbone to our crisp summer lager.
Ingredients: Water, barley malt, wheat malt, hop, yeast
Hops: Magnum, Saphir, Mosaic
Malts: Pils, Crystal, Cara pale, Wheat
EBU: 35"

Väike õlakas pudel, mõnusalt minimalistlik kujundus. Erkvalge sentimeetrine vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on magusakas, meenutades viljatolmu ja põhjalikult ärakuivanud sidrunikoort.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on veidi mõrkjam, mõnusa hapuka alatooniga ja pisut biskviitjas. Lõppmaitse on mõrkjas, justkui näriks pooltoorest viljatera otse põllu ääres, Järelmekk on mõrkjas-magusakas, meeldivalt klaar ja kirgas.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, maguskas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusaka buketiga Hea taseme rüübe. Mõnusalt kerge ja samas ka omapäraste maitsenüanssidega - no näiteks kergete suvikõrvitsakotlettide kõrvale igati paras rüübata.
----------------
pilt isetehtud

Friday, August 12, 2016

Queen Mary


Queen Mary (Victory Art, Venemaa) pdl 0,44 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "English Strong Ale - Top 50" ja hinnang 92 punkti

Tootjainfo: "Please welcome our new beer Queen Mary brewed in a very special and almost forgotten style - Burton Ale! Just recently a daughter of our brewmaster has been born. Her name is Maria, so we decided to follow the English brewer’s tradition to brew some special batch dedicated to the child birth. The part of this batch will be stored until her 18th birthday. We were carefully working on the recipe and stopped at Old Burton Ale - quite unusual strong pale ale. This beer was brewed in the Burton-on-Trent long before it became famous for it’s India Pale Ales. This beer in the the same way as Imperial Stouts was very popular in Russia and Poland. And it’s because of Russian taxes increase on pale beer import the Burton brewers decided to switch to another market - India. Burton Ale - strong and sweet beer. Historically the colour of the beer was pale-amber (in 19th century) to deep-nut-brown (in 20th). We took the recipe of 1843 as the basis for this beer and used pale malt only. Traditionally this beer was heavily hopped. We took Fuggles hops for bittering and East Kent Goldings for dry hopping. We used two strains of yeasts to ferment this beer including a special yeasts from Burton. And of course the water was well prepared to mimic the high in minerals water content of Burton. We have added a bit of gypsum and other salts. The result is a strong 11% ABV sweet pale ale with astonishing hoppy grassy and earthy aroma and hints of caramel in the nose, bright malty taste and solid bitterness in aftertaste. This beer needs to be consumed slowly and meditatively, taking every sip carefully with history recognition. This beer will perfectly sit on a festive table.
We are welcoming everyone to taste Queen Mary Old Burton Ale and touch the history!"

Ma pean ütlema et mulle meeldib selle pruulikoja stiil. Nii pikki ja põhjalikke lugusid oma õlle loo ja stiili kohta näeb harva. Tõsi küll, arvat on et kui nad jõuavad nt kolmandat korda sama stiili tegemise juurde, siis see ind raugeb, aga senikaua on tegu kiiduväärt rahvaharimisega. Kas teie olite näiteks varem midagi kuulnud Burton Ale õllestiilist?

Pontsakas pudel, veidi "vanalt" mõjuvate motiividega mängiv sildikujundus. Kollakat karva sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldpunane. 

Aroom on ... prrrr ... teravalt alkoholine. Kui aga see esmane alkohol lasta ära aurata, siis muutub lõhnapilt täidlaselt meeldivaks karameljaks rosinakisselliks, lisaks pehme iiriskomm ja kodune rabarberikook, kuivatatud virsikud ja apelsinimarmelaadi.

Esmamekk on raske, kohe väga raske kehaga, magusakas-mõrkjas ja ürdiliköörilik. Keskmaitse muutub veelgi kröömike raskemaks ning võrdlus ürdilikööriga üha tõesemaks ... lausa benediktiini või Strohhi nüanssidega koduseks ravum-nastoikaks. Huvitaval kombel leiab siit ka vanu nahkkindaid ja pikalt kasutusel olnud puust õllekappa, selline parkivalt nahkne ja rohmakalt puidune segu toob silme ette vana inglise sadamakõrtsi, kus pika laua taga tiksub tormi vaibumist ootav laevameeskond. Kapten istub kõrtsmikuga kamina juures, rüübates peenemat veini, kuid meeskonnale kantakse kapteni korraldusel ette kereka mamsli poolt veel kerekamat õlut, et meestel ei tuleks pähe minna linna peale laiama ja tüdrukuid taga ajama. Kesse kurat need jamad pärast klaarib ja mehed kokku korjab?

Lõppmaitse taandub veidi lihtsamaks, tüübilisemaks šotipäraseks kangeks eiliks, mille odrakaraski taoline põhitoon räägib lihtsatest rõõmudest. Ega siis säherduse õlle kõrvale polegi muud vaja kui koredat leiba, käntsakas suitsuliha ja sibularõngaid. Jah ja pakk võidunud mängukaarte käib otseloomulikult kah komplekti. 

Järelmekk soojendab kurku ja keha, paneb heldinult kuulama korstnas undavat tuult ja mõranenud aknaklaasile klobistavat vihma. Vanad meremehelaulud muutvad aegamisi nukramaks ja mehed unisemaks. Ega pole ju esimest korda kõrtsilaua taga magada. Narmendava nokaga meremehemüts tõmmatakse silmile ja presendist kuu krae ülesse ning ongi merimehel tekk ja voodi olemas. 

Väga raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Võrratult võluv oma rohmakas lihtsuses, maitsev tümikas. Ungari peki viilakas sobiks siia kõrvale kui ankur merepõhja.
------------
pilt isetehtud

Soulmate


Soulmate (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Saison" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Saison with Chinook & Citra and orange peel."

Väike lihtne pudel, roosal sildil käeraudadega ühendet käed. Erkvalge vaht täidab pool klaasi, vajub küll hõredaks, ent püsib üsna kenasti. Õlle värvus - õrna uduvinega kuldne. Aroom on saisonile omaselt mõrkjas-hapukas, vähese sädelusega ja veidi lubatud apelsinikoort on ka tunda. Huvitavalt kombel on aga ka mingi ... eee ... sidruniga koorejäätise taoline pehme kreemikus ka tunda, mida ei oskaks selle stiiliga kuidagi siduda.

Esmamekk on keskmise kehaga ja puuviljaselt hapukas-mõrkjas. Keskmaitse on alul kreemikas, kuid siis löövad sellest läbi vürtsikas-mõrkjad sädemed, apelsinikoorest nõrguvad kuldsed õlitilgad ja mingi põnev ürdine mõrkjus ... raudrohuõisi meenutav meeldivalt väntske ja pikalt keelele takerduv. Lõppmaitse puhub rõõmsalt hapukat kasetohust vilespilli ja tilistab vaskset vürtsikellukest rütmiks kaasa. Järelmekk muutub eelnevaga võrreldes üsna pehmeks, kreemiseks ja ümaraks. Vaid mõrkjas vürtsikus jääb meenutama värskelt rebitud apelsinikoort.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Väga hea tasandi rüübe. Saisoni värskust matab veidi kummaline kreemisus ja apelsinikoore õline mõrkjus. Kuid üldmulje on kindlasti positiivne. Pakkuda koos grillitud kitsejuustuga.
-----------------
pilt isetehtud

Chișinău Blondă


Chișinău Blondă (Efes, Moldova) pdl 0,5 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager" ja hinnang 7 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "It is a lager beer made ​​from malt and hops varieties specially selected. It tastes better pronounced malt fermented, with a flavor and a pleasant hop bitterness. It is easy to drink and quenches thirst ideal."

Keskmist kasvu reljeefkirjadega mõõdukalt kumera proofiliga pudel. Omapärase lõikega, aga lihtsapoolse kujundusega sini-puna-valge sildikujundus. Erkvalge sõrmepaksune vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom on väha leebe, kergelt magusakas, huvitavalt kombel puudub sellele õlleliigile omane hapukus, kuid see-eest lisandub veidi plastikut.

Esmamekk on kerge kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse - tavaline eurolaager, hapukas-mõrkjas ja plastikune. Lõppmaitse - mõrkjas ja kergelt vürtsikas. Järelmekk lööb kergelt üles hapuka noodi, aga see kaob pea kohe oelmatuks.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga üsna mõtetu õlu. Otseselt halvaks seda ei tituleeriks, sest päris midagi vastu ei hakka ... no aga mitte miski ka ei kutsu võtma järgmist lonksu.
------------------
pilt isetehtud

Thursday, August 11, 2016

Black Ink And Blood Barrel Aged (Brandy Edition)


Black Ink And Blood Barrel Aged (Brandy Edition) Mikkeller, Taani) pdl 0,75 l. alc 17,0% Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang 86 punkti

Tootjainfo: "Brand new release! A co-lab beer with our buzzing friends from Crooked Moon Tattoo, Jacob and Jonas.
– Imperial Stout brewed with raspberries aged on Brandy barrels"

Suur pudel, tuhm lillakaspruun kämblaläljega silt. Silt on kergelt viga saanud, kuid see pole hetkel üleüldse oluline.

Oehh. Gambrinus valmistub millekski selgelt segaseks. Maitsenäsakesed teevad kätekõverdusi ja külgpainutusi, et eesseisvas heitluses vähemalt ellu jääda, kuid mitte vastu panna.

Pudelist laskub klaasi Madmoiselle ÕÕ. Just mitte ÖÖ, vaid ÕÕ. Uhke tume kohvipruun vahukroon peas, mustad silmad läikimas, mustad huuled meelalt naeratamas. Muuseas, see kroon on pigem ehitusvahu taoline, sest ta sisuliselt keeldub alanemast ... ja kui siis lõpuks seda teeb, siis jätab teravalt reljeefset vahupitsi klaasiseintele.

Aroom. Kuigi vana Gambrinus oli selleks valmis ... ei olnud ta selleks valmis. Peale esimest ettevaatlikku nuusutust, tuleb laskuda vastu seljatuge ja end koguda, et mõnigi mõistlik märksõna kirja panna. VAARIKAD. Vaarikamoos. Kõrbemise äärel aeglaselt ja paksult mulksuv vaarikamoos, mida segatakse kadakapuise mõlaga. Lagritsjavanilje. Viinamarjapuuväätide sütel küpsetatud ananass. Kaneeliga ahjuõun. Õunte ja hapukapsastega täidetud part. Muuseas, viimane ei puutu asjasse, aga lihtsalt meeldiv mõelda.

Esmamekk. Vaarikatõrv. Kristalliseerunud vaarikatõrv.

Keskmaitse. Issver kui hea et keegi ei filmi. Vana Gambrinuse nägu on täis nõutust, silmad sulguvad ja käed teevad sellise liigutuse nagu prooviks herilasi eemale ajada ... möirata tahaks, aga sõnu pole ja suud lahti teha ei saa, kuid SÄHERDUNE asi keelel on. Vaarikakontsentraat. Ise mööda lauda ennast liigutav tihke ja kombitsjas vaarikatõrv. Roomates järjekordse tikri poole, et see alla neelata ja vaarikaks muuta.

Lõppmaitse. Vaarikabrändi? Röstitud rukkileib, kaetud vaarikaliköörist tehtud marmelaadiga, üle puistatud suusatõrva helvestga. Et mismõttes suusatõrv? Ausõna pole õrna aimugi et kuidas see maitseb, aga see on sedasorti määre mis mitte ei libise vaid peab. Vabandage mu prantsuse keelt, aga see õlu on ohuijevšii. Oborzevšii. Vaimustavalt hoolimatu.

Järelmekk. Miks? Miks ja kuidas püüda sõnades väljendada nõutust ja kohmetust. Vana Gambrinus ei tea, mida selle õllega peale hakata. Mööblit poleerida oleks hea mõte. Aga ei raatsi. Kohutada möödaminejaid ja valgustada öösel aeda ... ei tule ilmselt välja. Peale 50 ml manustamist on otsas aeg ja vaev ja kivine tee. Pudelis on aga veel 700. No nii umbes 700 lonksu. Sest enam kui piisk korraga võttes midagi plahvatab. Mmmmmm ... plahvatused. 

Kokkuvõtte asemel. Sellist kraami ei tohiks vabamüügis olla. Tohter Gambrinuse lubatähe alusel võiks seda väljastada ainult kliinilist ravi vajavatele hulludele. Maitsejahtijatele, kelle panetunud meeled arvavad, et neid enam üllatada ei saa. Oisaraisk kuidas saab.
----------------
pilt isetehtud