Sunday, May 31, 2020

Arrogant Bastard (USA)


Arrogant Bastard (USA) (Stone Brewing, US) prk 0,473 l. alc 7,2 % Ratebeeri liigimääratlus: "Red Ale - Imperial" ja hinnang 99 punkti!!! Untappd ütleb: "Strong Ale - American" ja 3,74 punkti.

Tootjainfo: "This is an aggressive ale. You probably won’t like it. It is quite doubtful that you have the taste or sophistication to be able to appreciate an ale of this quality and depth. We would suggest that you stick to safer and more familiar territory–maybe something with a multi-million dollar ad campaign aimed at convincing you it’s made in a little brewery, or one that implies that their tasteless fizzy yellow beverage will give you more sex appeal. Perhaps you think multi-million dollar ad campaigns make things taste better. Perhaps you’re mouthing your words as you read this.
IBU 100"

Tegemist on võrdlusega vahepeal Eestis ainsana saadaval olnud Berliini pruulikojas tehtud versiooniga. See siin on taaskord jänkistani algupärand.

Keskmist kasvu purk, sildil ikka pruulikoja tunnus-sarvik. Vahupilt on sama tihe ja kreemine ja punakas-kollane. Õlle värvus on seekord kirgas ja tumepunane. Aroom on rikkalikult ja külluslikult magus-mõrkjas, ürdine ja linnaseline ja kange. 

Maitsepilt on just see, mida sai omal ajal ameerika algupärast proovitud ning mille järgi saksa versioonis igatsetud. Jõhker, jäme, kuivapoolne, ürdiselt-kanarbikuselt parkiv. Karamelline ja vaigune, mõru ja hoolimatu.

Tere tulemast tagasi, vana ja hea, jõhker ja karvane, ülbe ja hoolimatu ülevõllikas!
---
pilt isetehtud

Childhood Memories


Childhood Memories (Reketye, Ungari) prk 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer - Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Other" ja 3,59 punkti

Tootjainfo: "Sour golden ale brewed with lactose, coconut, cottage cheese, cold brew cocoa beans and bergamott juice.
IBU 10"

Väike purk, sildil lapsik joonis läbi tulerõnga hüppavast tiigrist. Pöidlapaksune kollakas vahukiht kaob kiirelt kohinal ja jäägitult. Õlle värvus - hämuselt kollane. 

Aroom. Kaleidoskoop. No ikka kohe tõeline kaleidoskoop, värvilistest killukestest kokku kokkuv ja muutuv ja omamoodi lahe. Jaaaa, kas see on nüüd laktoos või kohupiim või kaks asja kokku, aga no tugev piimane jälge on siin küll. Mingi apelsinimahla taoline noodike. Kookos? Vist on? Kakao? Veidi kindlamalt on.

Esmamekk. Vau. Hapu. Piimane. Mitte hapupiimane, vaid selline kilkavhapu. Ja ikkagi kreemine-piimane.

Keskmaitse. Magus. Magus kakao laimimahlaga???

Lõppmaitse. Kookos. Tulimagus ja tulihapu Bounty!!!

Järelmekk. Joppppenpuhhh. Kilemagus. Kilehapu. Mõrkjas kah veel. Bergamoti vürtsikas õlijas noot.

FRIIIIGIKAS! Jämejeesus kui friigikas. Sigalahe ja koerkaunis, oinasarviline ja kodujuustune HAPUFRIIGIKAS. 
---
pilt isetehtud

Sazobe


Sazobe (Viedi, Läti) pdl 0,5 l. alc 5,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - American / APA" ja hinnang 20 punkti. Untappd ütleb: "Pale Ale - American" ja 3,57 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke abil): "Beer, the development of which pays special attention to the compatibility of malt flavor with the best US hops.
Amarillo and Citra hops are currently considered one of the best hops in the world. In the United States, where these hops come from, there are countless types of beer with a combination of these hops. Our aldari, who once tried this combination of hops, could not remain indifferent and wanted to show it to you as well. Pilsen malt (88%) serves as the malt base for this beer, while malting and caramel flavor are obtained using Melanoiden barley malt (6%) and Carapils barley malt (6%). In turn, richly added hops, about 4 grams of hops per liter of brewed beer, give a tropical fruit flavor and fresh citrus aroma. This beer is also fermented using Fermentis US-05 yeast at a controlled fermentation temperature of 19 ° C.
IBU 23"

Keskmist kasvu pudel, silt täis heledaid hammasrattaid (midagi umbes sellist tähendab ka õlle nimi). Kollakas vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - hämuselt kuldne. Aroom on alustuseks roppumoodi pärmine, selle pealt minema puhumisel tuleb esile magus-hapukas puuviljane lõhn ... aga see on mudrune ja pärmine ikkagi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas ja pärmine. Keskmaitse ... võehh kui pärmine, käärimise poole peal olev saiatainas. Lõppmaitse ... ääääääää .... tänan ei. Pärmilahus

Võimalik et pudel oli minuni jõudes liiga raputada saanud, aga see kraam kõnnib nüüd kraanikaussi. NIIII pärmist pärmilahust pärmiga ei soovi vana Gambrinus küll juua.
---
pilt isetehtud

Friday, May 29, 2020

Harrier’s Dive (Tawny Port BA)


Harrier’s Dive (Tawny Port BA) (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 11,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 4,24 punkti.

Tootjainfo: "Harrier’s Dive is a strong and majestic Imperial Stout brewed together with Horus Aged Ales. Aged in Tawny Port Wine barrels, just waiting for the right time to come and dive at its prey. Indulge yourself with the deep flavors of dark and milk chocolate infused with red wine and ripe berry notes from the barrels. Balanced with slight roasty bitterness giving it the needed edge and a memorable experience."

Väike lihtne pudel, sildil pikeeriv kotkas. Sõrmepaksune mustjaspruun vahukiht püsib mõnda aega. Õlle värvus - totaalmust.

Aroom on esmalt metalne, seejärel röstine, kolmandana jõuab alles kohale imp-stoutidele ootuspärane magus raskus. 

Esmamekk on raske kehaga ja magus-hapukas, täidlane ja veidi metalne. Keskmaitses - vask ja pronks, vaskpeekrist pakutud kohviliköör. Lõppmaitses venib veidi šokolaadi, kuid metalne hapukus sööb selle üsna õhukeseks. Järelmekk - metall. No pronks noh. Pronks-uhmris segatud röstpähklid, kakao ja tilgake musta rummi.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-hapukas-mõrkjas-hapuka buketiga Hea taseme rüübe. Korralik imp-stout on sattunud veinivaati, mille happeline-metalne lisand on põhja mitte väärindanud, vaid veidralt ära kuivatanud. Ei, halb see kraam pole. Aga ... no teate kui palju paremaid vaadihoidiseid on olemas!
---
pilt isetehtud

Layer Layer


Layer Layer (Mad Scientist, Ungari) prk 0,33 l. alc 8,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Mead - Melomel / Fruited" ja hinnang 72 punkti. Untappd ütleb "Mead - Melomel" ja 3,57 punkti

Tootjainfo: "Sour bragott with passion fruit, pink guava and lime collab with our friends from Dry & Bitter"

Väikest kasvu purk, sildil mesilastest kihisev mehike. Sõrmepaksune erkvalge vahukiht kaob kiirelt. Joogi värvus - piimjalt hägune kollane. Passionvilja lõhn on kaugele tunda, selle kõrval on mingi teine, veidi üleküpsenud troopiline, suisa lääge noot, mida võib-olla saab siduda guaavaga, kuid kuna pole seda söönud, siis ei oska seda paika panna. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja vägagi intensiivselt hapu-magus, troopiline ja täisküpse laimi taoline. Keskmaitse muutub hapukaks, vaiguseks, eeterlikuks ja vängepoolseks ... sedasorti troopiline läägepoolne agressiivsus, mille juurde tahaks väga proovida seda va roosat guaavikest, et kuipalju sellest tundmatust viljast pärineb. Lõppmaitse lisab mõrkjat eeterlikku vaigust elementi, mida omistaks mingile aromaatsele ürdile a la rosmariin, loorber või kafiirlaim. Järelmekk toob taas esiplaanile veidi ülevõllise magus-hapu, mis kuivatab keelepära.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-magusa-hapu-mõrkjas-magus-vürtsikas-magus-hapu buketiga Ülevõllikas! Braggoti põhi on üsna kaetud intensiivsete troopiliste-tsitruseliste lisanditega, moodustades kokku agressiivsevõitu, kuigi meeldiva segujoogi.
---
pilt isetehtud

Strawberry Bochet


Strawberry Bochet (Ambr Lily, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol.

Tootjainfo: "maasika ja karameliseeritud mee mõdu"

Väike lihtne pudel, silti ei ole (nii EI OLE HEA!) Vähene pruunakas vahukiht kaob hetkega. Joogi värvus - tume sädelev punane. 

Aroom on ausalt öeldes kummaline - alustuseks torgiks justkui alkohol, aga see pole ju loogiline sellise kraadi juures. Siis hakkad tundma karamelli, selle alt uhab midagi väga hea värsket ja lõpuks hakkabki aju tooma maasikamoosi noote. 

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja tugevalt-tungivalt magus-hapu. Keskmaitse - kõrbemise piirile jõudnud maasikamoos, selline mõrkja kõrvetatud põhjaga, aga selle peal kuivatatud maasikate äratuntav noot. Lõppmaitse ... no jälle on alkohol natukese liiga teravalt tunda, ehkki väga intensiivne karamell varjutab seda üsna kenasti. Järelmekk - kuiv ja mingil veidral kombel veidi kohvine ning kõrbenud rosinaid meenutav.

Keskmisest veidi raskema kehaga, alakarboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapu-magus-hapu-mõrkjas-magusa buketiga kummaline rüübe. Jah, mõdu kuiv põhi on ju isegi tunda, aga karamelliseerimisega on vist tsiba liiale mindud, samas maasikate lisamine on hea mõte. Teisalt aga tuleks seda jooki proovida nii umbes aasta pärast, et näha, kas alkohol on tagasi tõmbunud ning siis alles anda õige hinnang
---
pilt isetehtud

Thursday, May 28, 2020

Livonian Crusade (Bourbon BA)


Livonian Crusade (Bourbon BA) (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang 93 punkti. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 4,05 punkti.

Tootjainfo: "In 1343, The Livonian Order fought a bloody battle against the Estonians at Sõjamae (The War Hill). Nearly 700 years later the Danish returned to that very hill, now home to Sori Brewing, carrying a beer recipe and an olive branch. Livonian Crusade is an alliance between Amager and Sori, a bold Imperial Stout aged in Heaven Hill Bourbon Barrels"

Väike lihtne pudel, sildil ... tsiteerin iseennast: "See silt on käkk!! Mõte on ehk olnud disaineri peas kena ja arvutiekraanil OK, kuid reaalsuses on see üks kuradima käkk! Palun leidke siit sildilt üles informatiivne osa ... eriti kui sul on kõrval need kaks vennas-pudelit, mille sildid on sisuliselt identsed (murdosaliste erinevustega) ja kuskohast leida seda va põhilist teksti, et mis on õlle nimi ja ERITI mis vaadis ta on laagerdunud. Üks neetud tööõnnetus, mille pärast peaks VÄGA häbenema see, kes tunnistas trükikojast tulnud sildid kõlbulikuks ja laskis need pudelile kleepida."

Pöidlapaksune mustjaspruun vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - mõõdutundetult must. Aroomis on selgelt olemas nii imp.stoudi enda raske röstisus kui ka burbooni karamelinne magusus. Väikene vaskne kopikas või patareilõhn pole siinjuures üldse halb lisand, isegi sobides ülejäänud ninapildiga.

Esmamekk. Raske, must, täidlane, magus, melassine, südaöine.

Keskmaitse. Suhkrupähklid. Röstitud suhkrupähklid, mida on tuunitud mõrušokolaadi ja kaneeliga.

Lõppmaitse - melassikohvi. Rummiploomid. Röstpähkliküpsised rosepipraga. 

Järelmekk. Vaniljemelass. Mandlid. Kõrvetatud mandlid kõrvetatud karamellis. 

MEGAMEGAMEGA. Jah, see on üks megamelassine kleepekas, kuid röstine kõrvetatud mõru ja vürtsine-vaniljene viskivaat saavad kenasti omavahel kokkuleppele, jagavad omavahel ära su keele ja kõnevõime. Umbehää soojendaja jahedamasse õhtusse.
---
pilt isetehtud

Sourbit Bergamot & White Peach


Sourbit Bergamot & White Peach (Hoplalaa, Läti) prk 0,44 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer - Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Fruited" ja 3,78 punkti

Tootjainfo: "Sour ale with bergamot, white peach, lactose and vanilla bean.
IBU 12"

Keskmist kasvu purk, sildil kolla-roosa-punane helgus. Valge vaht täitis pool klaasist, kuid kaob kiirelt ja jäljetult. Õlle värvus - pilviselt-häguselt kollane. Aroom on magus ja üsna selgelt virsikuline, vanilje mõrkjas foon on samuti tuntav.

Esmamekk on keskmise kehaga ja askorbiiniselt hapu. Keskmaitse omandab hapu kõrvale lõhnast tuttava mõrkja vaniljenoodi. Lõppmaitse on suti magusam, pooltoore virsiku sugemetega. Järelmekk ... noh ... sihuke pooltoores virsik, mis samal ajal om juba pruuniplekiliseks tõmbunud.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapu-mõrkjas-hapu-magusakas-hapu buketiga nirupoolne rüübe. Hapu ta on, jah. Aga kõik need muud maitsed, mida siia on üritatud lisada, pigem ei sobi siia või omavahel või üleüldse. 
---
pilt isetehtud

Techno Viking


Techno Viking (Mad Scientist, Ungari) prk 0,44 l. alc 7,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Mead - Melomel / Fruited" ja hinnang 62 punkti. Untappd ütleb "Mead - Melomel" ja 3,89 punkti

Tootjainfo: "Intoductory mead of our sub-brand Mead Scientist.
Hydromel with Raspberries, Yuzu and Mango.
For a hydromel you are looking at a medium strength (6-7 %) fruity sweet mead. We think it can be a real relief after all the regular crazy beer styles. It is also a lot of fun for us to learn a new thing"

Keskmist kasvu purk, sildil mesilastest kihisev viiking. Vähene valge vaht kaob kohe. Joogi värvus - hämuselt porgandikarva. Aroom on magus, puuviljane, veidi marjane ja veidi ninas kihisev. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus, kohe väga magus, mango ja mee magus ... aga samas ka yuzulikult hapu. Keskmaitse omandab kogu magususele vaatamata korraliku kuiva suutunnetuse, mis pargib keelekülgi nii nagu sööks arooniaid. Lõppmaitse tasakaalustab vähese taruvaiguliku mõrudusega seni ikka veel domineeriva džemmise-limonaadise suhkrumagususe. Järelmekk on mõrkjas-magus, vaarikaseemnete mõrkjas parkivus ja kurgust kerkiv järelkarbo tekitavad vähese vürtsika tajunihke.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, magus-hapu-magus-mõrkjas-magus-vürtsika buketiga Väga omapärane rüübe. Kuivast mõdust on puuviljadega üles pekstud limonaadiselt magus, kiirelt kaduva vahu ... ja samas koheselt ülesroniva krooksuga, puuviljaselt kompotilik ja samas siiski tasakaalus jook. Kas ta nüüd just friigikas on ... aga üks üsna omanäoline melomel
---
pilt isetehtud

Tuesday, May 26, 2020

Harrier’s Dive (Wild Turkey Bourbon BA)


Harrier’s Dive (Wild Turkey Bourbon BA) (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang 90 punkti. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 4,35 punkti.

Tootjainfo: "Harrier’s Dive is a strong and majestic Imperial Stout brewed together with Horus Aged Ales. Aged in Wild Turkey Bourbon barrels, just waiting for the right time to come and dive at its prey. Indulge yourself with the deep flavors of dark and milk chocolate infused with caramel and vanilla notes from the barrels. Balanced with a slight roasty bitterness giving it the needed edge and a memorable experience."

Väike lihtne pudel, sildil pikeeriv kotkas. Pruun sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - must. 

Aroom on toasuurune, majatäidlane ja õuelaiune. Öise õue lõhn, juhul kui see õu on tehtud šokolaadist, kaetud röstpähklite killustikuga ja ääristatud veidi kõrbenud tammelaudadega. 

Esmamekk on raske, täidlane ja magus. Peaaegu et liiga magus, kuid seda melassimäge tasakaalustab ploomine hapukus ja veidi kõrvetatud leiva tummisus.

Keskmaitse - veidi hapukam, ploomi-kreegikompoti taoline. Sooja ploomitõrva, mõtelge!

Lõppmaitse - mõrkjas-hapukas jõululeib. Selline pähkli- ja puuviljaküllane nätske leib, mida sa ju enam ei tahaks süüa, aga murrad ikka uue ja uue killu ning pistad põske sest no nii maitsev on ju!

Järelmekk. Mõrumelass. Mõnumelass. Šokolokomelass. Veidi suitsune, veidi viskine, väga vaniljene. Umbehää!

Rämeraske kehaga, suisasametise paletiga, magus-hapukas-magus-mõrkjas-magus-vürtsikas-magus-mõrkja buketiga Megataseme rüübe. Suurepärane näide viskivaati näinud imp-stoudist. Jah tõsi küll, vana Gambrinus on ju taolisi saanud ennem kümneid ... või siis ligi saada? ... aga no kui ikka üks asi on hästi tehtud, siis tuleb seda ka tunnistada.
---
pilt isetehtud

Liquid Cocaine


Liquid Cocaine (Mad Scientist, Ungari) prk 0,44 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang 83 punkti. Untappd ütleb "IPA - Imperial / Double" ja 3,85 punkti

Tootjainfo: "A mug of this beer contains 10 grams of hops, and the alcohol content of two shots of tequila. This beer doesn’t want to meet your requirements. This beer doesn’t want to be rolled around in your glass, next to a nice meal. This beer doesn’t want you to feel nice aromas of passionfruit, red currants, pines or curry leaves. Let your tie loose, admit it was a hard day, order a round and you will see, it will get better. Much better.
IBU 120"

Keskmist kasvu purk, sildil robotlik masin-nägu? Erkvalge sõrmepaksune vahukiht püsib mõõdukalt, haakudes mõnel määral ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom on nätske, vaigune, veidi robustne ... ja jeerum-küll-miks kergelt kalasoomuseid meenutav.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse muutub hapumaks ja keelenäsasi tirritavaks, vaiguseks ja kanarbikuliseks. 

Lõppmaitseks saab see humalarong alles õige hoo üles ja juba üsna jämedate mõrkjas-vürtsikate ratastega vormib ta su keelepinnale nii liiprid kui rööpad kui ka ülekaalulise vaiguveeremi. Järelmekis üritavad mõõtu võtta mõru ja magus, kuid mõru on armutum ning matab magusa üsna enda alla.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magus-vürtsikas-mõru-vürtsika buketiga ÜBERtaseme rüübe. Jäme ja korralik IPA, kuid selle õlleliigi rohmakama otsa esindaja, mis ei üritagi olla meeldiv ja noobel.
---
pilt isetehtud

Sourbit Berliner Weisse


Sourbit Berliner Weisse (Hoplalaa, Läti) prk 0,44 l. alc 3,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Berliner Weisse" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Berliner Weisse" ja 3,76 punkti

Tootjainfo: "Let's make Berliner's great again. Light and crispy, refreshing and low in alcohol. With touch of Lime, coriander and sea salt
IBU 9"

Keskmist kasvu purk, sildil rohekas-kollane värskus :) Erkvalge pöidlapaksune vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - hämuselt helekollane. Aroom on magusakas, särtsakalt hapukas ja mõõduka soolase puudutusega. Kuulge, see on ju gose, mitte berliner?

Esmamekk on kerge kehaga ja särtsaalt ja mahlaselt hapu. Keskmaitse jätkab sama hapul särinal, mis paneb kergelt silmi kissitama, kuid sinna lisanudb ka sedasorti magusat, mis on omane täisküpsele laimile. Lõppmaitses ilmub keelekülgedele selge soolane kuivus, samal ajal kui keele keskosas laotab veelgi kuivemat lauda laiali kombucha-sarnane happesus. Järelmekis ilmub esile koriandri aromaatne eeterlikkus, kuigi põhikoonteks jäävad püsima hapu ja õrn sool.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-magusakas-hapu-vürtsikas-hapu buketiga Übertaseme rüübe. Ülimalt värske, mahlane ja üleüldse silmi kissitama ajav ... aga kui üks õlu lõhnab ja maitseb nagu gose, siis miks ta berliner weisseks nimetatud on?
---
pilt isetehtud

Monday, May 25, 2020

Livonian Crusade (Tawny Port BA)


Livonian Crusade (Tawny Port BA) (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 11,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 4,05 punkti.

Tootjainfo: "In 1343, The Livonian Order fought a bloody battle against the Estonians at Sõjamae (The War Hill). Nearly 700 years later the Danish returned to that very hill, now home to Sori Brewing, carrying a beer recipe and an olive branch. Livonian Crusade is an alliance between Amager and Sori, a bold Imperial Stout aged in Tawny Port Barrels."

Väike lihtne pudel, sildil ... ohhhh krt ja prg!!! See silt on käkk!! Mõte on ehk olnud disaineri peas kena ja arvutiekraanil OK, kuid reaalsuses on see üks kuradima käkk! Palun leidke siit sildilt üles informatiivne osa ... eriti kui sul on kõrval need kaks vennas-pudelit, mille sildid on sisuliselt identsed (murdosaliste erinevustega) ja kuskohast seda va põhilist teksti, et mis on õlle nimi ja ERITI mis vaadis ta on laagerdunud. Üks neetud tööõnnetus, mille pärast peaks VÄGA häbenema see, kes tunnistas trükikojast tulnud sildid kõlbulikuks ja laskis need pudelile kleepida.

Sõrmepaksune pruun vahukiht kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - mõistagimust. Aroom on täidlane, magus, tuntava alkoholise vinega, kõikvõimalike mustade marjade segune.

Esmamekk on raskepoolse kehaga, mõrkjas-hapukas ja kakaone ning metalline. Keskmaitse - vasksest peekrist rüübatud kangestatud vein, millesse on segunenud nii portveini kui rummi ja ka kulbitäis šokolaadilikööri. Lõppmaitse on magus, melassine, samas marjaveinine ja kõrvetatud tamme kuivusega. Järelmekk - metalne ja veinine, kõrvetatud ja keeltkurrutav.

Raskepoolse kehaga, mõõrukalt karboniseerunud ja sametise ning samas kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-magus-mõrkjas-vürtsikas-magus-hapuka buketiga HEA taseme rüübe. Veider metalline noot sööb keha õhukeseks ja katab enamiku muudest nüanssidest. Noh ja sildi eest ei ole võimalik piisavat kritiseerida - see on üks suuremaid käkerdisi muidu professionaalse kujundusega silma paistnud koja jaoks korralik prohmakas.
---
pilt isetehtud

H-Bomb


H-Bomb (Purtse, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. RB ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb "Honey Beer" ja hinnang pole samuti välja kujunenud

Tootjainfo: "Honey IPA"

Väike ravimipudel, sildil megaplahvatus. Pöidlapaksune kollakas vahukiht on üsna püsiv. Õlle värvus - kirkalt punakuldne merevaik. Aroomis on selge mesine, isegi mesilasvahane noot, selle foonil veidi vürtsikamat humalat.

Esmamekk on keskmise kehaga ja omapäraselt mage-magusakas. Keskmaitse muutub veidi hapukamaks ja väga selgelt kärjevaha meenutavaks, justkui oleks vahaplaadi peale määritud veidi valgete sõstrate püreed ja siis sellest suutäis haugatud. Lõppmaitse üritab sellest magusakas-mage-hapukast kraamist midagi IPA sarnast vormida vähese murumõrkja abil. Järelmekis hakkab see ponnistus veidi ka vilja kandma, kuigi ... no ega väga IPA see nüüd küll pole.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud, magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapuka buketiga hea taseme rüübe. Joogina omaette on ta kindlasti põnev, mee (või õigemini mesilasvaha) jalajälg on tugev, kuid IPA'ks ei kvalifitseeru see kraam mitte.
---
pilt isetehtud

Farmhouse Pils


Farmhouse Pils (The Flying Inn, Hispaania) prk 0,44 l. alc 4,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Saison / Farmhouse / Grisette" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütle: "Farmhouse Ale - Other" ja 3,4 punkti.

Tootjainfo: "UNTAMED. CROSSBREED. CRISP.

Classic beer styles have evolved in their homelands. We love to take them out of these traditions and try a different approach, creating astounding new-old hybrid beers. FARMHOUSE PILS is built from the crispy Bohemian lagers and the untamed character of Wallonian rutal beers. This is a balanced flavourful honest brew to enjoy life's simple pleasures all day long
IBU 35"

Keskmist kasvu purk, sildil õrn vanamoeline lillemuster. Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja püsib kaua. Õlle värvus - hämuselt helekollane. Aroom on tõepoolest huvitav segu - tunda on nii laagerõlle linnasus kui farmhouse'i hapukus ... ehkki üldjoontes on lõhnapilt siiski rohkem laagripoole.

Esmamekk on kerge, vesisepoolne ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse muutub veidi magusamaks-linnaselisemaks, kuid samas ka kuivemaks. Lõppmaitse on muruselt mõrkjas ja veidi tokerjas. Järelmekk mängib veidi saisonilie vürtsikate nootidega, kuid üldjoontes jääb mõrkjaks ja kuivaks.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga huvitav rüübe. Põnev eri õllesortide ristamise ja nende äratundmis-mängu mõttes, samas on ta kindlasti häirivalt teistsugune "normaalsetele inimestele" ja veidi üheplaanine maitsejahtijatele.
---
pilt isetehtud

Sunday, May 24, 2020

Neon City


Neon City (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 4,06 punkti.

Tootjainfo: "Somewhere between Riga and Tallinn, the faint fluorescent glow and the ambient sounds of distant dance parties of a Neon City cut through the dark winter nights of the Baltics. Deep in the grungy, dystopian underbelly of Neon City, the brewers of Arpus and Sori work at their craft in a mechanised maze of long forgotten industry. From the darkness emerges an Imperial Stout, infused with Tonka Beans and Kalve Roastery Brazilian Bela Vista Coffee."

Väike lihtne pudel, sildil läikivad linnatuled. Sõrmepaksune pruunikaskollane vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt süvitsipunane. Tonka selge aroom annab mõnusa mandli-vanilje fooni aga ka huvitaval kombel sekkub siia värske leivane lõhn.

Esmamekk on raske kehaga ja magus ning veidi vürtsikas, mõjudes sissejuhatusena öösse ja pidudesse. Keskmaitse on kohvine, leivane, kreemine ja vürtsikas, soe ja enesekindel nagu noor daam kes oma parimas kleidis läheb tänavat pahvik lööma. 

Lõppmaitses võtab võimust kakao ja piparkook, vanilje, muskaat ja kohvi ... kohvimaitselised piparkoogid on ju ikka olemas või mis? Järelmekk - kakao ja mandlid, ploomid ja kaneel, must pipar ja must kohvi. See öö saab olema pikk ja seiklusterohke.

RASKE kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magus-vürtsikas-magus-mõru-hapukas-magus-vürtsikas-mõru buketiga MEGAtaseme rüübe. Üks superhea näide heast tasakaalutunnetusest tonka-oa kasutusel. Huvitav et pole mainitud mingite vürtside kasutamist, suutunnetuse järgi ei välistaks mingit Maximoni derivaati - kerge tšilline särin taandab kenasti ehk muidu liig-magusaks muutuva maitsepildi
---
pilt isetehtud

Kokopelli


Kokopelli (Omnipollo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - American / APA" ja hinnang 87 punkti. Untappd ütleb: "Pale Ale - American" ja 3,65 punkti.

Tootjainfo: "It’s time for the next rotation in our hoppy pale ale series, after Ben comes Kokopelli, with Citra and Mosaic hops. The last rays of sunshine.
IBU 35"

Väike purk, purgil hõbedane asteeklik-hallutsiooniline mask. Valge vaht täidab ligi pool klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - õrnalt hämuselt kollane. Aroom on värske, karge ja humalane, murune ja mahlane.

Esmamekk on keskmisest kriips kergema kehaga ja hapukas. Keskmaitse on mahlane, magus-hapukas, greibi ja pomelo vahepealne. Lõppmaitse mõjub ehk tiba vesiselt, kuid selliselt mõnusalt magus-vürtsikalt, nagu jooks greibist tehtud morssi. Järelmekk on mõrkjas-hapukas, kuiv ja supermahlane.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Kerge ja mahlane, kuiv ja krõpsakas, ideaalne värskendaja.
---
pilt isetehtud

Unexpectedly Sinful


Unexpectedly Sinful (The Flying Inn, Hispaania) prk 0,44 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer - Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütle: "Sour - Fruited" ja 3,35 punkti.

Tootjainfo: "Cherry Sour"

Keskmist kasvu purk, fuihhh-kui-patune sildikujundus :) Punakaskollane tume vaht täida 90% klaasist ja kaob üsna ruttu. Õlle värvus - tuhmilt pruunakaspunane. Aroom on hapukas-mõrkjas, meenutades miskipärast tubakat ja ebamäärast segumahla metsamarjadest.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas-hapu. Keskmaitse on lame, hapu ja kirsikivine. Lõppmaitse - hapu, imvähese küpsete kirsside magusaka fooniga. Järelmekk hakkab keelepära parkima nagu peale liiga paljude kirsside söömist.

Kergepoolse kehaga, täiesti puuduva karboniseerunguga, mõrkjas-hapu-magusaks-hapu-parkiv-hapu buketiga küsitava väärtusega rüübe. Kuiv üleküpsenud kirsside mahl. Õllega pole isegi õrna puutumust.
---
pilt isetehtud

Thursday, May 21, 2020

Flashback Blueberry Maple Pancake Imperial Porter


Flashback Blueberry Maple Pancake Imperial Porter (Omnipollo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Imperial Flavored" ja hinnang 94 punkti. Untappd ütleb: "Porter - Imperial / Double" ja 3,96 punkti.

Tootjainfo: "Bianca Blueberry Maple Pancake was such a favorite that we needed to see what would happen if we turned it into a dark Imperial Porter, the result? Equally fantastic."

Väike purk, oranžil sildil rohelised sakilised ... kuused? Veider-punane-lilla-pruun vaht täidab üle poole klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - must-lilla-must.

Aroom. Vaaaata see on nüüd vahtasiirupi pinnalaotus ja sisselõige ja püramiidjas ebavorm. Mitte üks vahtrasiirup ilmselt päris elusast peast nii ei lõhna, aga see siin on piitsahoopide abil tagajalgadele aetud ja hirnuma pandud. 

Esmamekk. Mustikakuubik. Sinikaväli. Mutsõstrakõrb. Ilgelt-kole-palju-jube-kuhjatis! Ülimaitsev kuhjatis.

Keskmaitse. Suhkrujõhvikas on ristatud kükloop-mustikaga. Tulemuseks on saunasuurune punasõstar, mis seejärel kahandati lihtsalt pulli pärast tilgasuuruseks ning asetati su keelele. Ja siis ta paisus jälle saunasuuruseks.

Lõppmaitse. IIIIIISVEEEER. See lonks annab sulle kolme kuu suhkrulaksu koos kuue kuu c-vitamiiniga. Turbosinikas.

Järelmaitse. appi (öelda sosinal ja väikeste tähtedega)! 

SÜNDSUSETULT ÜLEVÕLLINE! See on umbes sama kui päriselus pisike Brüsseli Manneken Pis tuleks sulle tänaval vastu Ghostbustersi gigantliku Michelini mehena ja siis sa üritaks seda kallistada. Ei saanud aru? Ega ei peagi. Sellest joogist ei saa ka. 
---
pilt isetehtud 

Double Niki


Double Niki (Omnipollo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang 58 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,93 punkti.

Tootjainfo: "We all loved Niki Pale Ale, so we decided to amp up the ABV, throw in even more hops and release Double Niki
IBU 60"

Väike purk, kollasel sildil säsipuntrane lilla mullistus. Valge vaht täidab pool klaasist ja püsib mõõdukalt, haakudes ka pitsjäljena klaasiseinale. Õlle värvus - hämuselt-pilviselt tuhmkollane. Aroom on magus, kollase kreegi ja virsiku vahepealne, tuntava humalase vaiguse lisandiga.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-mõrkjas, veidi keeleotsa kõditav. Keskmaitse muutub mehusemaks ja hapukamaks, kreegi-kõrvitsa mehu taoliseks, ainult et valge pipra kribinaga sinnajuurde. Lõppmaitse  on magus-mõrkjas, vaigune ja mahlane. Järelmekk muutub mõrkjamaks ja veidi kuivapoolseks, selles kuivusele aitab kaasa vaigune mõõdukas humalahammustus.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse ning ühtlasi mahlaka paletiga, magus-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga ÜBertaseme rüübe. Suurepärane NEIPA, kuigi ehk mitte topelt-mõõtmes ... noh ütleme nii 1,5 NEIPA :)
---
pilt isetehtud

Hallstatt Deity (taaskülastus)


Hallstatt Deity (Celt Experience). pdl 0,33 l. alc 6,6 %. Ratebeeri liigimääratlus "Saison / Farmhouse / Grisette" ja 60 punkti. Untappd ütleb: "Farmhouse Ale - Saison" ja 3,52

Tegemist pole omaette kirjeldusega, vaid uudishimust ajendatud taaskülastus (viie aasta tagune algne kirjeldus siin). Uudishimu allikaks on BB kuupäev: see oli jaanuar 2016.

Vahtu sama vähe ja hõredalt nagu toona. Värvus - sama kirkalt kuldne. Aroom on minu meelest isegi paremaks läinud - lisandunud on karamelliseid-puuviljaseid noote. Maitsepilt toimib sama sädelevalt nagu toona. Võib-olla ainult lisatud granaatõuna teravust on sipsuke vähem ja krääpsuke mõrkjamaks muutunud, aga sama ilus ja ÜBER nagu toona!

Kokkuvõte: neli aastat üle BB läinud jook on võibolla mikroni jagu muutunud, kuid siiani paganama hea ja meeldiv, passionfruidi ja granaatõunaga tehtud saison paneb saisonisõbra saba liputama!
---
pilt isetehtud

Wednesday, May 20, 2020

Anagram Blueberry Cheesecake Stout


Anagram Blueberry Cheesecake Stout (Omnipollo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored" ja hinnang 100 punkti!!! Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double Pastry" ja 4,31 punkti.

Tootjainfo: "Friends, family, kindred spirits. Inspiration comes in many shapes and forms. In this case it’s in a Blueberry Cheesecake Stout."

Väike pudel, sildil tähtede sasikoonus. Sentimeetrine mustjaspruun vaht kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - totaalmust.

Aroom. Röstmustikas. Kolossaalselt suur mustikas, mida on kolossaalselt palju röstitud. Vaniljemustikas. Muidumustikas.

Esmamekk on raske. Tont-tint-raske. Tont-mustikas. 

Keskmaitse. Mustikaliköör. Mitte nastoikake, vaid ikka liköööör. Kohviliköööööör. Mustikaklaköör.

Lõppmaitse. Mustikapovidlo segatuna kohvilkööri ja rummiga.

Järelmekk. Kange mustikaliköör. Musta šokolaadiga mustikaliks.

Kolossaalne. Kange ja konkreetne kõrvetatud mustikanaps. Ülemäära ehk alkoholine. Väga essentsiline. Aga ikkagi kurjama hea. 
---
pilt isetehtud

Pineapple Pizza Space Cookie IIPA


Pineapple Pizza Space Cookie IIPA (Omnipollo, Rootsi) prkl 0,44 l. alc 8,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang 76 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,8 punkti.

Tootjainfo: "Omnipollo × Monkish. Our latest iteration of our dreamy collaboration with Monkish. Inspired by everyone's favorite pizza, the pineapple pizza. Handfuls of Mosaic and Citra hops and pineapple as the delicious toppings. Contains Lactose. Drink fresh!"

Keskmist kasvu purk, sildil Ananassi tähtkuju. Valge vaht täidab pool klaasist ja püsib väga kaua, haakudes ka tublisti klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt kollane. 

Aroom on super-troopiline, ainult et keset seda troopikat seisab sinine välikäimla. Jah see käimla on juba tükk aega kasutamata, aga kasutatud humalate spetsiifiline nüanss on ikkagi tunda. Jah puuvljane, jah troopiline, aga ikkagi ka kemmerguline :)

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-mõrkjas, humalavaigud hakkavad kohe alguses keelele pesa punuma. Keskmaitse muutub mehusemaks, kõrvitsa-mango-porgandi-kadaka-mehusek. Sihuke imeilusalt tervislik ja veidi agressiivne. Nagu võitlev vegan või midagi säänset.

Lõppmaitse nihkub veidi hapukamasse kanti, siia kadakamangole on nüüd lisatud ka kuusevõrseid ja seedermänni noori rohelisi käbisid. Järelmekk muutub mõrkjas-kirbeks, mida üritab veidigi tasakaalustada mango-ananassi-mehu.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-kirbe buketiga Megataseme rüübe. TopeltIPA'de milkshake'ilik esindaja. Suurepärane kombo, aga veidi üle võlli.
---
pilt isetehtud

Cesvaines Tumšais


Cesvaines Tumšais (Cesvaines, Läti). Pdl 0,5 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Dark Lager - Dunkel / Tmavý" ja hinnang 20 punkti. Untappd ütleb: "Dark Ale" ja 2,98 punkti

Tootjainfot pole leida

Keskmist kasvu pudel, must-valge pappsilt paelaga kaelas. Sõrmepaksune kollane vaht kaob kiirelt. Õlle värvus - tuhmilt tume punakaspruun. Aroom - leivakali. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse muutub hapuks ja leivaseks. Lõppmaitses viskab sisse mesist magusta. Järelmekk mängib hetkeks mõrkjama röstinoodiga ja siis naaseb taas hapu leivakalja juurde.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, hapukas-magus-mõrkjas-hapu buketiga OK taseme rüübe. Leivakalja meenutav õlletaoline jook, mis aga pole vähemalt halb.
---
pilt isetehtud.

Tuesday, May 19, 2020

Lorelei


Lorelei (Omnipollo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Imperial Flavored" ja hinnang 100 punkti!!! Untappd ütleb: "Porter - Imperial / Double" ja 4,36 punkti.

Tootjainfo: "Coconut Maple Toast Imperial Porter - brewed with toasted coconut and maple syrup.
The fourth time we invite a home brewer to join us and Siren in a collaborative brew.
Once a year, home brewers are encouraged to send us their best brews. Dave Strachan submitted a beautiful coconut Porter and so we decided to play along on that theme"

Väike pudel, sildil kuldne kamm. Pöidlapaksune mustjaspruun vaht püsib mõõdukalt. Õlle värvus - umbemust. 

A.R.O.O.M. Sellega vist võiks piirdudagi? Aga olgu. ÜLE_ELU_SUURUNE! Giigaantoomaanliiiiik. Dessert kuubis. Mis kuradi kuubis. Kahekümnekuuendas astmes. Vahtrasiirupi kontsentraat röstitud kookose kontsentraadiga. Omnipollo, joptet!

Esmamekk. Laevastik. Lastiks kookosed. Ujumas ploomimerel

Keskmaitse. Röstkookose laevastik. Kakaomerel. Ainult et see kakao on umbes sama konsistentsiga nagu vesi Surnumeres. Ehk siis sellesse juba ei upu.

Lõppmaitse. RÖÖÖÖST. Röööööögatu rööööst. 

Järelmekk. Oimetu. Kookosega oimetuks löödud maramell-karamell.

Ei. Kokkuvõtet ei tule. UmbeKoleGigantlik. Kolossaalne. Jah, see on üles ehitatud essentsidele. Ja mis siis! Omnipollo oma hullluse parimas väljundis.
---
pilt isetehtud

Moebius


Moebius (Omnipollo, Rootsi) prkl 0,44 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang 95 punkti!! Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,96 punkti.

Tootjainfo: ""Moe". Success makes you tired, fat and slow. Therefore, winning ”best of show” at the third largest beer festival in the world last month meant I had to brew a follow up.

Get fresh...and this time I mean it."

Keskmist kasvu purk, sildil Moebiuse leht. Erkvalge vaht täidab ligi pool klaasist ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - hämuselt kollane. 

Aroom - humalahullu märg unistus. Topelt-IPA'de mõnusaim lõhnapahvak, kui nina kõditavad korraga magus puuviljasus ja kirbevõitu vaigune humal. 

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magus-kirbe, keeleotsa krudistav ja samas mahlane

Keskmaitse - oiiiii see on heaaaaa - humal hammustab, aga samas puuviljamehu paitab, päike paistab ja ööbiks lõriseb laulda.

Lõppmaitse. Humal ületab küll kirbuse rajajoont, kuid see on otse vaimustavalt tasakaalus magusa ja hapuga! On sellised hommikud, kui kaste on noore muru peal kahutanud, aga sulle ikka meeldib paljajalu seal tallata.

Järelmekk. Urra-murra mõrru-mõnna. Kribelev-krägelev, urrrrr.

MEEEGA!!! Ideaalses maitsetasakaalus olev topelt-IPA'de musternäidiste tipptase.
---
pilt isetehtud

Marta alus


Marta alus (Cesvaines, Läti). Pdl 0,5 l. alc 4,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Amber Lager - Intl / Vienna" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - Euro Pale" ja 2,7 punkti

Tootjainfo: "ohakaõlu"

Keskmist kasvu pudel, oranž pappsilt paelaga kaelas. Sentimeetrine valge vahukihtkaob kiirelt. Õlle värvus - tumeoranž. Aroom on hapukas-magus, meenutades kaljakontsentraati / linnasesiirupit.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapukas. Keskmaitse muunutab kodust leivakalja. Lõppmaitse - vesine leivakali. Järelmekk - ürdine leivakali.

Unterbier. Lame, vesine, mõtetu, kehv katsetus teha koduõlut.
---
pilt isetehtud

Monday, May 18, 2020

Trickier Than Your Average


Trickier Than Your Average (Omnipollo, Rootsi) prkl 0,44 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Quadruple" ja 4,04 punkti.

Tootjainfo: "Our take on our Other Half collaboration Sicker Than Your Average, a big quadruple crème brûlée imperial IPA with a careful selection of only the finest types of vanilla we could find."

Keskmist kasvu purk, must-valge teravtipuline kujundus.  Vähene määrdunudvalge hõre vahukiht kaob hästi kiirelt. Õlle värvus ... jeeeeerum ... see on ju pudru, kuskil kõrvitsamehu ja kraavimuda vahepeal.

Aroom. Seeeeeee on midagi erilist. Oi sa raisk kui erilist! Kvadruppel-IPA tõepoolest. Kvadrkopter-IPA, kõik tiivikud levitamaks värsket-vaigust-vürtsikat humala-aroomi, mida on kuusteist korda rohkem kui õlledes tavapäraselt kohtab. 

Esmamekk. Minge pekki! MAGUS! Ja sama samas MÕRU! ja HAPU! ja VÜRTSIKAS! ja siis jälle MAGUS! 

Keskmaitse. Saraisk. Sasiga. Humalasiga! Humalasiga püherdamas humalaporis. Pehmes ja imeilusas poris!!

Lõppmaitse. HumalaHAMMUSTUS! Kliiniliselt ohtlik kõrvetus, mis on samas peidetud magusa-leevendava-võrgutava karamellise pehmuse sisse.

Järelmekk. Humalaprimadonna. Täis-kaalukas, kogu lava ja teatrit endaga täitev primadonna, kelle ees kõverdavad põlvi nii ooperiteatri direktor kui kõik suursponsorid kooris.

ELAJALIKULT FRIIGIKAS! Selle joogi nautimiseks - ma pean silmas NAUTIMISEKS - peab olema totaalselt segane. Ettevaatust -  maitsemeeled võivad saada püsikahjustused. Humalasiirup!!!
---
pilt isetehtud

50 sügavmusta südametunnistuse varjundit


50 sügavmusta südametunnistuse varjundit (Priidu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,0 %vol. Ei RB ega UT ei tunne seda jooki

Tootjainfo: "Hoppy Luwak. Kange tume õlu (kange porter)??
vesi, linnased, humal, pärm, kakao, Kopi Luwaki oad"

Väike lihtne pudel, mustal sildil kuldne mask. Kollakaspruun tihke vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib väga kaua, haakudes ka tiheda pitsjäljena klaasiseintele. Õlle värvus - tihkel ja hämuselt punakas-mustjas-pruun. 

Aroom mõjub kui kohvikontsentraat - rikkalik ja täidlane, hapukas ja röstine. Vana Gambrinus ei pea end kohvigurmaaniks, kuid seda lõhna tahaks küll rohkem tunda ka kohvitassist!

Esmamekk on keskmisest ehk vaid kriips raskema kehaga ja hapukas-magus, röstine ja keeleotsa vaikselt torkiv. Keskmaitse muutub magusamaks ja samas ka huvitaval moel magedamaks, meenutades Guinessi mage-röstist suutunnetust. Lõppmaitse torgib jälle veidi keelekülgi, luues petliku mulje pipra kasutamisest, samas põhitooniks on midagi ploomide ja füüsali vahepealset segatuna jääkohviga. Järelmekk jääb samamoodi kohvisele lainele, kuid selle taust vajub veidi lamedaks.

Keskmisest veidi raskema kehaga, alakarboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magus-vürtsikas-hapukas-vürtsika buketiga nii ja naa õlu. Lõhn mõjub suisa oivalise kohvielamusena, maitse jääb aga sellest kõvasti maha, olles lame ja tiba arusaamatu.
---
pilt isetehtud

Licis Classic


Licis Classic (Maxima, Leedu). prk 0,5 l. alc 4,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - North Am. / Light / Ricel" ja hinnang on harukordselt madal 2 punkti. Untappd ütleb: "Lager - Pale" ja 2,32 punkti

Tootjainfo: "(Guessing at Gubernija, as it shares the same 7 initial UPC digits as the previous Maxima Beer)"

Keskmist kasvu purk, silt klassikaliselt õllelik. Erkvalge vaht täidab pool klaasi, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on magus, ebameeldiva seebise-plastise kõrvaltooniga. 

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse on hapukas ja pisut vesine. Lõppmaitse - hapukas ja seebine. Järelmekk - vesine, metalne ja hapukas-mõrkjas.

Unterbier. Totaalselt mõtetu vedelik, kuigi peale hirmsat rahmeldamist kuumal suvepäeval ja kui muud üleüldse lähikonnas juua pole, siis kannatab juua küll.
---
pilt isetehtud

Sunday, May 17, 2020

Optima Linija Alus 7%


Optima Linija Alus 7% (Maxima, Leedu). prk 0,568 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pilsener - Imperial" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - Pale" ja 1,9 punkti

Tootjainfo: "Brewed by Gubernija for the Maxima group
IBU 22"

Pikka kasvu purk, sildil banaalselt lihtne kujundus - vahutav õlleklaas. Erkvalge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom on lihtsa laagri tunnus - leebelt hapukas-magusakas ilma ühegi kõrvalnoodita.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus. Keskmaitse on magus, tolmune ja veidi hapukas. Lõppmaitse puudutab korraks mõrkjat serva, aga see on pigem toorevõitu linnase kui humala mõrkjus. Järelmekk on magus ja veidi metalselt hapukas.

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-magus hapuka buketiga mehh taseme rüübe. Vana Gambrinus proovis asjale läheneda nii neutraalselt kui võimalik, ehkki eelaimdus oli halb ... ja näe, polnudki nii halb. Üsna mõtetu õlu, mis on disainitud selliseks et sobiks võimalikult paljudele ja lihtsalt joomiseks. Kui millegi eest kiita, siis see et alkohol polnud teravalt tunda nagu tihti odavama otsa kangete jookide puhul juhtub. Kui millegi eest "kiita", siis äärmise funktsionaalsuse eest - virutada kange ja ilmselt odav õlu suurde purki.
---
pilt isetehtud

Dr. Albon Remix 2.0


Dr. Albon Remix 2.0 (Kalamaja, Eesti) prk 0,44 l. alc 6,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / NEIPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untapped liigimääratlus on "IPA - New England" ja hinnang 3,74.

Tootjainfo: "Dr Albon Remix 2.0 is Double dryhopped New England IPA, just like its predecessor Dr Albon, but only thing they share is the name and the style. Remix 2.0 is brewed to honor the style of hops.
IBU 37"

Keskmist kasvu purk, sildil oma eelkäijaga sarnlev fantasmorgaana :) Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on just see, mida NEIPAdelt tahakski kohata - mahlane, värske, puuviljane ja samas tuntavalt ja jõuliselt humalane. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-mõrkjas, mahlane ja varvastega meres sulistav. Keskmaitse muutub tugevalt mõrkjamaks ja hapukamaks, humalahammustus hakkab vaikselt keelekülgi kudistama, varvaste all liigub kiviklibu. Lõppmaitse kannab kahte lainet korraga - mõrut ja magusat, suurepäraselt tasakaalus olevat puuviljahumalat, virsikuhumalat ja konservpirnihumalat. Järelmekk rahuneb veidi ja kandub mõõdukama järellainetusena vürtsikas-magusat rada, soe vesi paitab pehmelt loksudes paadisillal istuja sääri.

Keskmisest sudi-sudike raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magus-vürtsikas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Jebenti kui hea ja mahlane, soe ja maitseküllane.
---
pilt isetehtud

SUP


SUP (Priidu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Ei RB ega UT ei tunne seda jooki

Tootjainfo: "Berliner Weisse vaarikaga
kasemahl, odra- ja nisulinnased, humal, pärm, vaarikas"

Väike lihtne pudel, sildil muretu meri. Sõrmepaksune roosa vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt helepunane. Aroomis on juba kaugelt tunda jogurtilist nooti, lähenedes tuleb esikohale vaarika mahlasus.

Esmamekk on kerge kehaga ja mõnusalt hapu ja mahlane. Keskmaitses sigineb sekka vaarikaseemnete mõrkjat ja kuiva parkivust. Lõppmaitse kõnetab vaidi magusama, küpse aedvaarika pehmusega. Järelmekk lõpetab hapul ja kuval lainel.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-mõrkjas-hapu-magusakas-hapu buketiga Übertaseme rüübe. Julge (happesuse määra mõttes) ja ilus ja õnnestunud katsetus ... aga lihtsalt neid vaarikaga berliinereid on nii palju läbi käinud et rohkem kah kiita ei raatsi.
---
pilt isetehtud

Wednesday, May 13, 2020

Black Blood - Madeira Barrel Aged (Silver Series 2020)


Black Blood - Madeira Barrel Aged (Silver Series 2020) (Pühaste, Eesti) pdl 0,5 l. alc 13,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 4,07 punkti.

Tootjainfo: "A special version of Black Blood aged in Madeira barrels"

Pühaste keldrist ostetud purk, tehniline sildike. Mustjaspruuni vahtu tekib napilt ja kaob sama ruttu. Õlle värvus - õudmust.

Aroom. Mmmmm. Muskus. Muskus ja madeira ja marineeritud maasikad. Tume, tuhm, õdus, mõnus. Suur ruum, mille vaid üks ots on valgustatud küünlatulest, ülejäänu mattub unistustesse ja unenägudesse. 

Esmamekk. Unistus vanast veinist. Tammevaadist ja väikesest peekrist. Paarist heast kamraadist ja pikast ööst täis jutte.

Keskmaitse. Õline ja metalne. Kui prooviks unistada portveinis marineeritud oliividest? 

Lõppmaitse. Tihke, kreemine ja veremaitseline. Vampiiri unistus. Vampiiridel on hea maitse, ma peaks ütlema.

Järelmekk. Kohvi ja porgandid. Jeerum. Miks ronivad need kaks sõna korraga meelde? Unistus porgandikohvist?

Kummaline. Kummastav. Kummutatav. Aga mitte kulistatav, oh ei! Veider ja meelitav ühekorraga. Vampiiri-friigikas. Seda kraami tuleks serveerida katseklaasist.
---
pilt isetehtud 

EPA


EPA (Priidu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ei RB ega UT ei tunne seda jooki

Tootjainfo: "Akadeemia. Farmhouse ale
kasemahl, odra- ja nisulinnased, humal, pärm"

Väike lihtne pudel, sildil traktor põlluveerel. Valge vaht täidab üle poole klaasist ning püsib üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldne merevaik. Aroom on mõnusaimal moel vürtsikas-magusakas, rääkides selget saisonilikku, mitte farmhousilikku keelt.

Esmamekk on keskmise kehaga ja karamelliselt magusakas-mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukamaks, vürtsikaks ja puuviljaseks, meenutades ehk pirnikompotti vähese valge pipraga. Lõppmaitse nihkub karamellisemasse kanti, kommisuhkru, kaneeli ja vähese aniisise puudutusega. Järelmaitse on magusakas-mõrkjas, karamelline, pidulik ja sädelev, meelitav ning jätkama kutsuv.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-vürtsikas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga Übertaseme rüübe! Väga hästi ja stiilipuhtalt tehtud saison, mitte aga farmhouse ... aga no see vahetegemine on mõnes mõttes ka peas kinni :)
---
pilt isetehtud

Tartu pilsner


Tartu pilsner (Pühaste, Eesti) pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Pilsner - Czech" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "IBU 40"

Pühaste keldrist ostetud purk, tehniline sildike. Valge vaht täidab pool klaasist, kuid pole kuigivõrd püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on sulnilt värske - hea vee baasile toetub veidi linnasemagusat ja humalahurma, lihtne aga nauditav lõhnasegu. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse muutub stiilikohaselt hapukamaks ja veidi kuivapoolseks. Lõppmaitse on magus-mõrkjas, mõnusa marjase hapu fooniga. Järelmekk alustab hapukas-magusalt, siis kõnnib üle keele vürtsikas värskus ja kõige lõpuks jääbki kõlama mõrkjas-vürtsikas kargus.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karaboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga VÄGA HEA TASEME rüübe. Jah see õlu on lihtne nagu lauajalg. Aga see on üks kuradima ilusasti tehtud lauajalg, meistrikäega ja hea viimistlusega. Värske nagu jahe kevad sinu klaasis.
---
pilt isetehtud

Tuesday, May 12, 2020

Scars


Scars (Naparbier, Hispaania) prk 0,44 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratus: "IIPA DIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,91 punkti

Tootjainfo: "Double IPA made with barley, wheat and oat malt"

Keskmist kasvu purk, sildil kinni õmmeldud haavajäljega kolp. Erkvalge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib ülikaua, haakudes ka tiheda pitsjäljena klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt helekollane ... üsna tavatu värv topelt-IPA kohta! Aroom on värskelt, vaiguselt ja rammusalt humalane, ennustades kohtumist tõepoolest muljetavaldava humalapommiga.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja jämedalt magus-hapu, vaiguse tikrikompoti olekuga :) Keskmaitse muutub mõrkjamaks, kadakaseks, keeleküljed hakkavad surisema humalaväädi survest. Lõppmaitse kandub tunduvalt linnaselisemasse, magus-vürtsikasse kanti, milles humalas teiseneb huvitavalt vahaseks raskuseks. Järelmekk - metspirnid ja kadakavaik kenas kaksiheeliksis, põimides kokku IPA'de geenikoodi.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja vahase paletiga, magus-hapu-magus-mõru-magus-hapu-vürtsikas-magus-mõru buketiga ÜBERTASEME rüübe! Veidi tavatu topelt-IPA, veidi ülevõlline, vägevalt vaigune. Suurepärases tasakaalus, mahlane ja hõlpsaltjoodav, tõeline võrgutaja.
---
pilt isetehtud

Turbulent


Turbulent (Priidu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ei RB ega UT ei tunne seda jooki

Tootjainfo: "KasGos. Kasemahla gose
kasemahl, odra- ja nisulinnas, humal, pärm, mäesool, koriander"

Väike lihtne pudel, sildil miskipärast nii belgia kui eesti tähised. Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja püsib kaunilt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom: koriander kandub juba meetri taha, lähemalt ninatades on tunda veidi keefirlikku hapukat ja õrna soolakat nooti.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-hapukas-soolakas. Keskmaitses  hapukas pool veidi võimendub, võttes redisemarinaadi taolise varjundi, samas muutudes ka vastu ootusi kehakamaks - hapud joogid tavaliselt kehaga just ei laiuta. Lõppmaitses saab dominandiks koriandri eeterlik nätske olek. Järelmekk on soolakas ja hapukas, mõnusalt värskendav.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-hapukas-soolakas-hapukas-magusakas-soolakas-hapuka buketiga Übertaseme rüübe. Väga stiilipuhtalt teostatud gose, boonusteks maitsetega mitte koonerdamine (soola on parajalt!), mõnus kehakus ja asjaolu, et tegu on seni varjus olnud hobipruuliga. Kokkuvõttes - igati väärib kiitust ja mõtlemist ametlikult käe proovimise peale!
---
pilt isetehtud

HOPnROLL (taaskülastus)


HOPnROLL (Mäepea, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - North Am. / Light". Untappd ütleb: "Lager - Pale" ja hinnang 2,97.

Tootjainfo: "Famous for its rich golden color and medium-bodied flavor of two-row caramel malts our lager has a refreshing taste and with the hint of malty sweetness. Brewed in combination of Saaz and Hallertau Mittelfrüh hops
IBU 26"

Tegu pole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega poole aasta tagusele kogemusele. Pruulmeister väitis, et nüüd olla kõvasti paremaks asi tuunitud. No vaatame. Vahtu on mõnevõrra vähem, värvus üsna sama.

Aroom - ooo see on nüüd kõvasti muutunud! Väga hea vee lõhn moodustab meeldiva põhja, millele laotub linnaseline magusus. Ei mingit jälge toonasest pärmisest-suitsusest kõrvalteljest.

Maitsepilt on samuti muutunud, mitte küll nii tugevasti kui lõhna oma, kuid samamoodi paranenud, kadunud on kõrbenud noot. Laias laastus on aga kuivapoolne, rauane-roostene põhioleks jäänud samaks.

Nii nagu pruulmeister lubas, nii ongi. See partii on eelmisest parem. Lõhn on suisa teine ja väga meeldiv, toonased vead on kadunud. Maitse paranemine on samuti toimunud, ehkki mitte nii märkimisväärne. Kuid siiski - pruulmeister suudab vigu parandada ja oma toodet paremaks tuunida, säilitades samas siiski joogi selgroo - nii et kiiduväärt!
---
pilt isetehtud

Monday, May 11, 2020

Marzipan Praline


Marzipan Praline (Cool Head, Soome) prk 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri stiilimääratlus: "Stout - Imperial Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd'i liigimääratlus: "Stout - Pastry" ja hinnang on 3,55 punkti.

Tootjainfo: "Pastry stout brewed with freshly toasted almonds, peanuts and coconut. Then infused with vanilla"

Väike purk, silt on nõrguvalt magustoiduline. Kollakaspruun vaht täidab 90% klaasist ja püsib superkaua. Õlle värvus - vähese pruunaka servaga must. Aroomis on mandlite röstimise spetsiifiline aroom, mis oma sooja eeterliku nätskusega matab kõik ülejäänu. 

Esmamekk on MAGUS! Õnneks seda magusat ülekoormust tõttab kohe leevendama ka röstine hapu, kuid magusatsunami laksab üle kõigi meelte kuni juuksejuurteni välja.

Keskmaitse. Hmmmmm, jubepõnev! Mai ei tea, kuskohast ilmub väike mentooline värske õhetus, aga see sobitub sellesse ülevõlli magusamerre sama hästi kui purjekasiluett liiga magusale-haleromantilisele meremaalile.

Lõppmaitse hakkab vaikselt tasakaalustuma, kuna röstkookose mõrkjust ja väike tuhane kuivus hakkavad nurgast välja hiilima, üritades elevantset magusat kuidagi kühvlitega kokku lükata.

Järelmekk. Veidi metalne kuiv noot mõjub kui õhuaken, mis luhvtitab veidigi seda imal-magusat ärahingatud rõskust.

FRIIGIKAS. ÜLEVÕLLIKAS! JÕLEkoleMAGUS. Aga õnneks pole see ühe-takti-õlu, siin leidub mida uurida ja nuuskida ja keelega taga ajada.
---
pilt isethetud

Deep Double Stoned


Deep Double Stoned (Cool Head, Soome) prk 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri stiilimääratlus: "Berliner Weisse - Flavored" ja hinnang 88 punkti. Untappd'i liigimääratlus: "Sour - Berliner Weisse" ja hinnang on 3,9 punkti.

Tootjainfo: "We use literally tons of fruit when making our DEEP series beers. This one is a Double Stone Fruited Imperial Berliner Weisse brewed with insane amount of peach & apricots. Soured with our house lacto culture, we also added a good chunk of oats and milk sugar for extra creaminess. Store cold and drink fresh!"

Väike purk, silt on soojalt ja väsinult beežikas. Valge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kreemikas-hämuselt kollane. 

Aroom - jogurtilõhn ulatub toa teise nurka. Lähedalt aga ... oiiiii ... ohsataevas kui armas ja nummi see on! Kogu maailma kassipojapehmus ja virsikumehu kokkuliidetuna, siis korrutatuna nektariini, aprikoosi ja kõigi teiste mahlaste ja karvaste luuviljalistega :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapu, kohe ikka üsna konkreetselt ja nüansitult hapu. Keskmaitse muutub magusamaks ja virsikumehusemaks. Lõppmaitse on põnev segu krõbekuivast hapust, mahlasest magusast ja pehmest mehusest puudutusest. Järelmekk on askorbiiniselt hapu ja võrrledes lõhnaga üsna ilmetu.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja totaalkuiva paletiga, hapu-magusakas-hapu-HAPU buketiga Übertasandi rüübe. Aroomi eest ütleks "KOSMILINE GIGA!", aga mekk jääb kahjuks sellele fenomenaalsele pehmele puuvijasusele kolm korrust alla, olles lihtsalt väga hea ja mahlane, kuid suhteliselt üksluine. Aga no see lõhn, see vääriks klaasi alla panemist ja näitusele saatmist!!!
---
pilt isetehtud

Light my fire


Light my fire (Saue, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,2 %vol. Ei RB ega UT ei tunne veel seda jooki

Tootjainfo: "Light hoppy ale"

Väike lihtne pudel, pruulikojale omane kahvatu sildikujundus. Kollaka varjundiga vaht vurtsab pudelist välja lauale, klaasi sattununa täidab enamiku sellest hõredalt ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - hämuselt oranž. Aroom - magusalt pärmine. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga, hapukas ja pärmine. Keskmaitse muutub veidi mõrkjamaks, kuid jätkab sama pärmise peajoonega. Lõppmaitse on hapukam ja pärmine. Järelmekk ... ehhhhh ... pärm noh.

Keskmisest kergema kehaga, ülekarboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga niru rüübe. Pärmine, toorelt pärmine. Võimalik et oli niru pudel, aga no tulemust see ei muuda.
---
pilt isetehtud

Sunday, May 10, 2020

Naparbier Barrel Series (Red Wine 2018). Forever & Again


Naparbier Barrel Series (Red Wine 2018). Forever & Again (Naparbier, Hispaania) pdl 0,33 l. alc 11,7 %vol. Ratebeeri liigimääratus: "BarleyWine / WheatWine / RyeWine" ja hinnang 60 punkti. Untappd ütleb: "Barleywine - Other" ja 3,73 punkti

Tootjainfo: "Barley wine. Pilsner, carafa, caramunich. Hop: Columbus
Matured in red wine barrels"

Väike lihtne pudel, sildil midagi kosmilist ... vist .. või siis mitte? Sõrmepaksune kreemikat karva vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - tuhmilt punakaspruun. 

Aroom on huvitavalt vaoshoitud, kuid ikkagi võimas, portveinine ja tammine, lihtsalt selle tajumiseks peab kauem ja sügavamalt sisse hingama kui muidu.

Esmamekk on raske kehaga, magus-hapu, kreegikompotti meenutav ja keeleotsa kuumutav. Keskmaitse muutub kuivaks, veelgi rohkem kreegikompotile sarnlev, aga samas kõrbenud servakestega. Lõppmaitses hakkab alkohol veidi liiga tugevalt keele undama, kõrbemaläinud kaneeliküpsist oleks jutskui kastetud kreegilikööri sisse. Järelmekk meenutab kõrbenud kreeginastoikat ... ma küll ei tea, kuidas ja miks peaks üks nastoika kõrbema, aga just nii ta tundub.

Raske kehaga, vähekarboniseerunud ja õlija paletiga, magus-hapu-kõrbenud-hapu-mõrkjas-magus-hapu-kõrbenud buketiga vastuoluline rüübe. Liiga alkoholine, liiga kõrbenud ... ja samas siiski omamoodi meeldiv. Kui unustaks kastikese selle kraamiga nii umbes viieks aastaks järelküpsema?
---
pilt isetehtud

Vaikne Kena Koha[tu]ke


Vaikne Kena Koha[tu]ke (Kohatu, Eesti) prk 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Pale Lager - India / Hoppy" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - IPL (India Pale Lager)" ja 3,07 punkti.

Tootjainfot pole leida.

Väike purk, sstiilselt lihtsalt sildil istub linnuke. Kollakas vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom ... eee ... veider ... teate mis, kõige lähem seos mis peas tekib on magus muna :D Et noh nagu magusapoolne ja veidi liiga kaua keedetud ja värskelt kooritud muna. Veider? On!

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse - kuiv, rauane, ürdine, mõrkjas, veidi seebine. Lõppmaitses muutub hapukamaks, meenutades imperial pilsi, kuid sellest mõrum ja ürdisem. Lõppmaitse on vürtsikas, kohe lausa õhetav, valge pipra ja rosepipra nootidega, nätskevõitu ja hapukas.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magus-vürtsikas-hapukas-vürtsika buketiga Veider, aga HUVITAV rüübe. Selle joogi stiilimääratlus oleks pidanud olema "hoppy imperial pils" ja siis oleks kõik asjad omal kohal. Imperial pils on stiil, mis paljudele kategooriliselt ei meeldi, aga milles on oma võlu. Selle ülehumaldamine on omamoodi vahva katsetus. Aga vaata kui inimene võtab selle joogi ette ootusega saada humalast, aga muidu siiski tavapärast laagrit, siis on tulemuseks pettumus ja jonnimine.
---
pilt isetehtud

Surtido


Surtido (Cool Head, Soome) prk 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd'i liigimääratlus: "Sour - Gose" ja hinnang on 3,43 punkti.

Tootjainfo: "The word “Surtido” is Spanish and means “Selection”, “Assortment”.

For this Gose style beer we have selected a blend of fresh and aged sour beers from our cellar - including Nordic Sour that has been aging in Tequila barrels for 10 months.

The result is a perfectly balanced Gose with just the right amount of acid and salt with a soft and smooth body from wheat and oats."

Väike purk, silt on helgelt rohe-kolla-laiguline. Valge vaht täidab kolmandiku klaasist, kui kaob väga kiirelt. Õlle värvus - häguselt kollane. 

Aroom. Umhh, no misasi see nüüd on? Jogurt, seda küll. Kas äkki airaan? Värsked rabarberivarred või jõhvikad? Sihuke mõnus segu tuttavaid hapukaid ja värskendavaid lõhnu, aga no ei kuku nöpp ühe konkreetse taju peale.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja surisevalt hapu. Keskmaitse muutub magusamaks ja täidlasemaks, suhkruga tembitud rabarberimahla taoliseks. Lõppmaitse tasakaalustab selle suhkru soolaga ja kokku saab ideaalselt värske ja kuiva maitselitaka, mis tõmbab kergelt silmi kissi nagu mõnulev kass päikese käes. Järelmekk lisab siia ka veidikese mõrut, mis asetab kogu maitsepildi ideaalsesse tervikusse nagu viimane pusletükk, mis muudab piltmõistatuse arusaadavaks.

Keskmisest kergema kehaga, vähekarboniseerunud ja ülikuiva paletiga, hapu-magusakas-hapu-soolakas-hapu-mõrkja buketiga ÜBERTASEME rüübe! Super-puper värskendaja, mis tõmbab silmad vidukile, kõrvad pea külge ja saba püsti. 
---
pilt isetehtud

Thursday, May 7, 2020

Narwhal Imperial Stout


Narwhal Imperial Stout (Sierra Nevada, USA). pdl 0,355 l. alc 10,2 %. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang 99 punkti!!! Untappd ütleb: "Stout - American Imperial / Double" ja 3,97 punkti

Tootjainfo: "Narwhal Imperial Stout is inspired by the mysterious creature that thrives in the deepest fathoms of the frigid Arctic Ocean. Featuring incredible depth of malt flavor, rich with notes of espresso, baker’s cocoa, roasted grain and a light hint of smoke, Narwhal is a massive malt-forward monster. Aggressive but refined with a velvety smooth body and decadent finish, Narwhal will age in the bottle for years to come
IBU 60"

Väike õlakas pudel, kojale mitteomane sildikujundus kujutab narvalit. Tumepruun vaht täidab pool klaasi ja püsib üsna kaua, haakudes kenasti ka klaasiseintele. Õlle värvus - must. Aroom on magusakas-mõrkjas, kakao ja rösti nootidega.

Esmamekk on raske, veidi õline ja mõrkjas-magusakas, tsiba kõrbenud ja šokolaadine. Keskmaitse muutub hapukamaks, musta ploomi meenutavaks, mis on omakorda täidetud kaneeliseguse šokolaadiga. Lõppmaitse on magusakam, röstpählite ja -kookose servaga, mille röstimise aste on läinud veidi üle kõrbemise serva. Järelmekk on juba üsna jämedalt magus, aga ka imekenasti tasakaalustatud nii mõru kui hapu poolega.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-magus-mõrkjas-hapuka buketiga Übertaseme rüübe. Jah, ta on otse oivaliselt tasakaalus. Jah, see on üsna õpikunäide, kuidas teha korralikku imp-stouti. Aga ... no ei ole tal ka mingit vimkat küljes, mille üle kuidagi eriliselt vaimustuda.
---
pilt isetehtud

Achel 8 Blond


Achel 8 Blond (Achelese, Belgia) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale - Strong Pale" ja hinnang on 97 punkti. Untappd ütleb: "Belgian Strong Golden Ale" ja 3,69 punkti.

Tootjainfo: "A pale, strong, fruity, hoppy Trappist ale from one of Belgium’s six official abbey breweries. Achel 8° is hard to find even in Belgium; in the U.S. it’s up there with the rarest of beers. This blond, flavorful beer is a surprisingly refreshing brew at 8% alcohol by volume. It is lightly filtered, but still wholesomely hazy with yeast remaining and refermenting in the bottle
IBU 20"

Väike lihtne pudel, klassikaliselt lihtne ja kahvatu sildikujudus. Kreemika varjundiga vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom. Oikurjam. Vana Gambrinus suisa heldib. Niiii ehedalt tulevad meelde need esimesed "ohsapoiss" stiilis emotsioonid, mille käigus toimus nakkumine heasse õllesse. See lõhn on KULDNE! Kuivatatud puuviljade mägi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-magusakas. Keskmaitse lisab siia veidi mõrkjust, heledad kuldsed rosinad kohtuvad tatrameega. Lõppmaitse on hapukam, säravam, kuldsem ja suurejoonelisem, sõltumatu ja hiilgav oma klassikalises olekus. Järelmekk paneb peale vana vinüüli ja kuulab klassikalist rock'n'rolli, meenutades vanu aegu ja vahtides õndsa naeratusega tapeedimustrisse.

Keskmisest suuuti raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga ÜBERtaseme rüübe! Kuldane roknroll, kuldane klassika. Vana Gambrinus on imestusest sillas, et kuidas see õlu seni kirjeldamata oli ... ja paganama rahul, et oli põhjust nokka kasta vanade heade mälestuste sisse!
---
pilt isetehtud