Sunday, April 30, 2017

Õnnevõlg


Õnnevõlg (Pääväkeste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Abbey Tripel" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "I know you are standing somewhere there behind the old trees and holding this bottle of beer in your hand. And you are already know the deal. There is always outrageous dummy madness. Because foolishness is afraid of what it is not capable to understand. And this stupidity hates that fear. Even if it’s just love.
No need to be afraid forever. You don’t need to carry this absurd rage. It’s your time and decisions right now. Let them be scared the ocean of anger themselves. You were not born to this world to give up. And I support you my friend. I promise that I will find you and I will fight for you my friend."

Väikest kasvu pudel, fontidest ülekurnatud ja viimse söömaaja pilti tarvitav sildike. Valge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib VÄGA kaua. Õlle värvus - õrnalt uduselt sügavkuldne. Aroom mõjub samamoodi kuldselt, hapukas-vürtsikalt ja sügavalt.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas-vürtsikas, väikekodanlikult ja veidi luksustrõhutav. Et no kui juba panna pühapildi repro seinale, siis olgu kämblalaiuse kuldse raamiga. Keskmaitse ... oooo ... kõik süüdistused väikekodanlikkuses olgu maha võetud! Siin on siiski vana aadlisuguvõsa hõngu, puhast klassikat ja erruläinud kloostriülema vaoshoitud dekadentsi. Lõppmaitse - vürtsikas sädelus paneb su silmad kissi tõmbuma ning pea tunnustavalt noogutama - nii, just nii peabki ühte triple tüüpi õlut tehtama! Küllap kloostrivennad juba teavad, mis vaoshoitud lõbu võib paast pakkuda ... ja ega siis kanged õlled pea ainult sel ajal kaloreid andma. Järelmekk jääb piiikaks ajaks kurgus kibelema, nagu nurga taga ropuvõitu anekdoote rääkiv koolipoiss, kes ei suuda ära nautida olukorra pikantsust ja patu piirile lähenemist.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-vürtsikas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga ÜBERtasandi rüübe. Üks korralik kuldne triple, nii nagu ta olema ja mõjuma peab. Ei mingeid ülepungestusi, ei mingeid üllatusi, kuid siiski supper-pupper ... juhul kui sa oled belgia kangete õllede usku. Vana Gambrinus on! Ja soovitab siia juurde pehmet valgehallitusjuustu.
---------------
pilt isetehtud

Burzum

Burzum (Prancing Pony, Soome) pdl 0,5 l. alc 7,5 %vol. Liigimääratlus: baltic porter

Tootjainfot ei ole.

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, pruulikojale omane sõrmuste-triloogia põhine kujundus. Tumepruun vaht täidab 4/5 klaasist ning püsib väga kaua. Õlle värvus - jäägitult must. Aroom on tugevalt ja koduselt röstine, kohvine ja ... pagariahju põhja laadne. Noh teate küll, selline ahi kuhu kogu aeg pudiseb jahu ja küpsetiste puru ... selline tuha ja kõrbenud jahu ja krõbedate leivatükikeste segune.

Esmamekk on raske kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse ... ooooo see on mõnusalt raske ja liköörilik, kõrbenud rosinate ja kohvikreemi ja pähklilikööri segune. Lõppmaitse muutub veidi hapukamaks, segades kuivatatud ploome, tumedaid rosinaid ja pohli, lagritsat ja tähtaniisi. Järelmaitse muutub veidi kuivemaks, kohviseks ... ja siis kohe jälle kreemikaks ning šokolaadiseks.

Raske kehaga, tugevalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Mitmekihiline ja mõnusalt ühekorraga rammus ja kohati kuivapoolne. Aniisilagrits tundub hetkel väga hea mõte.
-----------
pilt isetehtud

Metsapiiga


Metsapiiga (Mulgi, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Kord visanud metsapiiga ühele karjapoisile silma ja too ei enam kunagi rahu leidnud. Räägitakse see vana lugu olla kerge korduma."

Väike lihtne pudel, rohelisel sildil ... no mis sa kostad, mets ja piiga :) Sõrmepaksune valge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on magusakas, puuviljane ja vürtsikas, belgia õlledele kaunis omase buketiga.

Esmamekk on keskmisest suts kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse kipub muutuma vesisepoolseks ja omandab samasuguse kirbevõitu noodi, mis oli tuntav ka sama koja porteris. Lõppmaitse on magusakas-vürtsikas, õrna atsetoonise alatooniga ... kuid see pole belgia pärmile üldse mitte kohatu toon. Järelmekk muutuv mahlasemaks, puuviljane hapukus muudab seni konarliku mulje meeldivamaks.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-vürtsikas-magusakas-hapuka buketiga OK taseme rüüpeke. Belgia õlle kriteeriumid täidab laias laastus ära, kuigi kraad võinuks vähemalt pügalavõrra jõulisem olla. Kõlbab nii janujoogiks kui pikemaks istumiseks.
----
pilt isetehtud

Saturday, April 29, 2017

Vägilane


Vägilane (Mulgi, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Vanasti elanud Karksis vägimees, kes joonud ühe sõõmuga üle kahe toobi õlut. Õnne korral saad nüüdki vägilasega rammu katsuda.
IBU 28"

Väike lihtne pudel, tumedais toonides sildil muistse sõdalase figuur. Kreemikat karva sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt mustjaspunane. Aroom on hapukas, röstine ja kirbevõitu (kas kasutatud on röstitud otra?).

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-hapukas, röstine ja puuviljane. Lõppmaitses tuleb esile veidike sedasama lõhnast tuttavat kirbust, kuid üdpilt on päris kenasti rosinane. Järelmekk kaob üsna kiirelt, jättes tsipa kohvist hapukust keelepärale ... ja vee hiljem tuleb juba päris kena vürtsikas õhetus.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga Heal tasemel rüübe. Kuivapoolne porter ilma mingite üllatuste ja nukkideta.
-------
pilt isetehtud

Gutsy Dark Ale


Gutsy Dark Ale (Green's, UK) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale" ja hinnang 39 punkti

Tootjainfo: "A bottle re-fermented ale, complex and warming, ideal for the fireside. Serve at cellar temperature. Available in selected independent retailers or buy on-line now.
Tasting Notes
Pronounced chocolate flavour with sour cherries and burned sugars, has a rich and complex mouthfeel.
Ingredients:
Water, de glutenised barley malt (gluten removed)"

Lihtne väike pudel, gluteenivabale seeriale omane silt seekord kärtspunasel foonil. Kollane vaht täidab pool klaasi ja püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt tume punakaspruun. Aroom on magusakas-vürtsikas, meenutades päris mõnusaid belgia dubbeleid. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-magusakas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, kuivatatud virsikute ja tumedate rosinate nootidega. Lõppmaitse on mõnusalt vürtsikas, mõrkjas, röstitud kaeraküpsise ja veidi kõrbema läinud rosinate taoline, vähese šokolaadise noodiga. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, üsna pungil täis kuivatatud puuvilju.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga Übertasandi rüübe! Vana Gambrinus pole kategooriliselt nõus RB madala hinnanguga, tegu on ühe parema gluteenivaba õllega mida saada on, meenutades väga heal tasemel belgia dubbel-tüüpi õllesid. Pakkuda koos kaeraküpsistega.
----------
pilt isetehtud

Prenzlauer Berg

Prenzlauer Berg (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Berliner Weisse" ja hinnang 41 punkti

Tootjainfo: "A rich and creamy sour wheat beer, brewed with raspberries."

Väike lihtne pudel, kribuline sildikujundus, mis kaugemalt kui meetri pealt vaadatuna sulab ühtseks plönniks. Valge vähene vaht kaob kiirelt. Õlle värvus - roosakas-punane. Aroom on hapukalt mahlane, selgelt vaarikane.

Esmamekk on kerge kehaga ja naksakalt hapukas. Keskmaitse on magusakas-hapukas, kuiv ja karge. Järelmekk lisab veidi pohlalikku mõrkjust üldisele hapule põhjale. Järelmekk jääb päris pikalt ja veidi keelepära parkivalt meeli värskendama.

Kerge kehaga, vähekarboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga VÄGA hea tasandi rüübe. Berliner weisse leebepoolne versioon hapukuse mõttes, vaarikas sobib sellega otse oivaliselt.
----------
pilt isetehtud

Thursday, April 27, 2017

Tasty Juice


Tasty Juice (Lervig, Norra) prk 0,5 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 99 punkti!!!

Tootjainfo: "Tasty Juice is a double hopped India Pale Ale. It holds massive flavors from the double load of Citra hops
Water, Barley & Wheat Malts, Hops, Yeast.
DRINK NOW
IBU 45"

Keskmist kasvu purk, millele on kleebitud heledates erkudes õhulistes värvides sildike. Valge vaht täidab pool klaasi, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - moodsa New England stiili laadselt tugevalt hägune. Aroom on magusakas-mõrkjas, supermahlane, apelsini ja kumkvaatide segune. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-mahlane. Keskmaitse jääb samale, mõrkjas-mahlasele tasemele, lisades mõnusa annuse vürtsikust. Lõppmaitse ... no ehk on supsukese hapukam ja seeläbi veeeeelgi mahlasem. Järelmekk ... nomaeita, algusest lõpuni üsna ühetaoline, kuigi superhea.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe. Einoh, tõepoolest superhea, ülimalt mahlane, värske ja kosutav ... aga paradoksaalsel moel igavavõitu. Nii nagu see õlu algab, nii ta ka lõpeb - ei mingit mängulisust. Teisalt aga - juhul kui ta on ühehumala-IPA, ainult Citraga tehtud, siis peab ikka tunnustavalt noogutama küll, et sellega pole üle võlli mindud (vähemalt vana Gambrinuse jaoks lööb teatud piirist tajutavast kassipissist hing kinni). 99 punkti siiski anda ei oskaks, kuid alla 90 ka ei jätaks. Pakkuda koos magus-vürtsikas marinaadis kõrvitsaga.
----------
pilt isetehtud

3some (2017)


3some (2017) (Voldi, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "APA", hinnang 48 punkti.

Tootjainfo: "This is Voldi’s 3rd beer brewed with 3 different types of malt and 3 varieties of hops. It’s a refreshingly Hoppy Golden Pale Ale. Enjoy!
IBU 33"

Tootja väidab et retsept muudetud ja peaks hoopis teine kraam olema. No kaeme perra. Aastataguse teo kirjeldust näeb siit.

Väike lihtne pudel, kollasel sildil sinised lained.Valge sõrmepaksune vahukiht pole küll kuigi püsiv, kuid jääb üsna tugevalt klaasiseintele. Õlle värvus - uduselt kuldne. Aroom on mõrkjas ja mahlane, greibine ja mandariinine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-vürtsikas. Keskmaitse on mõrkjas, karge, greibikoore sisekülje pehme aga veenva olekuga. Lõppmaitse muutub hapukamaks, kuivaks ja kargeks, männivaigu ja greibimahla seguseks. Järelmekk muutub mahedamaks, kuid jääb meeldiva vürtsika jäljena kauaks kirkalt õhkama.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga  Väga hea taseme rüübe! Võrreldes eelmise versiooniga on see jook praktiliselt ilma magusa küljeta, mõrkjam ja kargem ning vürtsikam ehk siis kõvasti krapsakam ja kirkam.
---------
pilt isetehtud

Gallant Amber Ale


Gallant Amber Ale (Green's, UK) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Amber Ale" ja hinnang 19 punkti

Tootjainfo: "Bottle re-fermented, the specially selected de-glutenised malts and hops produce a rounded and well balanced beer.
Tasting Notes
Deep amber colour with a creamy head. Rich, warming, full bodied with good balanced bitterness and roasted finish. "

Lihtne väike pudel, gluteenivabale seeriale omane silt seekord punakaspruunil foonil. Kreemikat karva vaht täidab pool klaasi ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne oranžikaspunane. Aroom on meeldivalt magusakas-mõrkjas, karamelline, kuivatatud maasikate varjundiga. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukamaks, meenutades kuivatatud metsamarjadest tehtud tõmmist. Lõppmaitse lisab tubli annuse puidust mõrkjust. Järelmekk on mõnusalt vürtsikas, kõrvetatud suhkru ja ülekuivatatud pihlakate tooniga.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga päris heal tasemel rüübe - RB 19 punkti on nii u kolm korda alla tegeliku taseme. Gluteenivabadest õlledest seni üks paremaid.
-----------
pilt isetehtud

Wednesday, April 26, 2017

Mjølner Barleywine 2010 Fadlagret


Mjølner Barleywine 2010 Fadlagret (Herslev, Taani) pdl 0,5 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Barley Wine" ja hinnang 83 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "Brewed with barley malt, cane sugar, hops and yeast. A lot of it has been used, which gives great filling and strong taste. Saved on American-style red wine fade that emphasizes and rounds off the taste. A beer bowl is suitable for enjoying a good company. Brewed 2010, drained 2012 and can be drunk from 2012. If the beer is kept considerably, its shelf life is long. The beer must be kept dark and basement-cold. Good beer requires a good time when it is brewed and when it is enjoyed."

Keskmist kasvu pikakaelaline pudel, tehniline tume sildike. Kollaka varjundiga sõrmepaksune vahukiht on üpris püsiv. Õlle värvus - õrna uduvinega täiskuldne. 

Aroom. Ohhh, see ON kuldne, täidlane ja puuviljane. Päikese käes kuumenenud viigimarjad ja datlid. Vanilje ja mandliliköör. Õhtune oleskelu varjulises lehtlas, laual suurtes kaussides puuviljad ja peekrites kuldne päikesevein.

Esmamekk - pehme ja samas kõditav. Vürtsikas, veidi kihelev, naerumugistav ja õrnalt hapukas ... nagu frivoolset anekdooti rääkiv vana professor. Mees teab et keegi seda temalt ei oota, kuid seda nauditavam on üllatussegune naerupahvak seltskonnalt.

Keskmaitse üllatav kuivusega. Hapukas-mõrkjas pööre algses sulnis magususes paneb kulme kergitama, kuid seda ainult heas mõttes. Hallipäine emeriitus räägib poolihääli eksistentsiaalsetest probleemidest, kuid siin õhulises lehtlas ei mõju see raskepäraselt, vaid hoopis ergutavalt.

Lõppmaitse omandab taas hapukas-magusaid puuviljaseid noote, kuid jääb puiduselt kuivaks. Kogenud lektor teab et kuulajad peavad vahepeal naerma, muidu on loeng aia taha läinud ja auditoorium närvub igavusse.

Järelmekk kulmineerub üsna selge punase veini kuivuse ja vaadi puiduse raskusega. Head Õpetlased oskavad olla selged ja konkreetsed, kuid mitte kuivikud. See teebki neist Õpetaja, kellest räägitakse lugupidavalt ka siis kui ta ise on (ruumist) lahkunud. 

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga MEGAtasandi, ehkki mitte tüübiline rüübe. No aga mida muud oodatagi punase veini vaadis laagerdunud odraveinilt. Kõigest 7 aastat küpsenud, aga juba vägagi tegija. Kas kujutate mis saab temast nii umbes 10 aasta pärast?
-----------
pilt isetehtud

Gluten free gorgeous blond ale


Gluten free gorgeous blond ale (Green's, UK) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale" ja hinnang 40 punkti

Tootjainfo: "Bottle re-fermented to capture all the flavour and aroma of this Belgian classic style. Serve at cellar temperature. Available in selected independent retailers or buy on-line now
Tasting Notes
Golden honey colour, tight foaming head. Soft, spicy, rich in flavour, strength on nose. Complex bitter/sweet finish.
Ingredients: Water, barley malt (gluten removed)"

Lihtne väike pudel, gluteenivabale seeriale omane silt seekord tumesinisel foonil. Erkvalge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on pigem laagerõllele omane, hapukas ... kuigi sügaval sissehingamisel on õrn belgiapärane puuviljasus ka tunda.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-hapukas, jällegi pigem laagerõlle taoline. Lõppmaitses tuleb lõpuks tsibake belgialikku vürtsikat puuviljast tooni. Järelmekk asetub lõpuks omale kohale - vürtsikas, hapukas-magusakas, konserv-virsiku noodiga.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-vürtsika buketiga keskpärane rüüpeke. Halb ta pole, gluteenivabade õllede seerias pigem isegi heade hulka kvalifitseeruv, kuid millegi eest väga kiita ka pole.
------------
pilt isetehtud

Island Jumal 2

Island Jumal 2 (Tedre, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. Liigimääratlus: kölsch

Tootjainfo: "Linnased: pilsner, Wheat Munich Light, Munich Light, Cara Blond. Humalas: Cascade, Saaz, Sorachi Ace, Orissaare humal, Citra, Simcoe. Pärm: White Labs Dusseldorf Alt WLP 036
IBU 35"

Väike lihtne pudel, pruulikojale omane sildike seekord tumedal sinakas-rohelisel foonil. Valge vaht täidab üle poole klaasist, kuid on hõre ja kiireltkaduv. Õlle värvus - õrna uduvinega kuldne. Aroomis esmalt ehmatab kirbe terav noodike, kuid see taandub kiirelt ning asemele tuleb meeldiv, magus, kuigi veidi tolmune linnaselõhn.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse on magusakas ja ... paraku kirbe atsetoonise kõrvalnoodiga. Lõppmaitse on mõrkjas ja kurkukratsiv. Järelmekis ebameeldiv kirbus taandub veidi ja alles jääb mõrkjas-vürtsikas õhetus.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga veidi aia taha läinud rüüpeke. Atsetoonine kirbe noot rikub asja ära - kas pole mingi nakkus sisse roninud?
-----------
pilt isetehtud

Tuesday, April 25, 2017

Öö pikk

Öö pikk (Tedre, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,2 %vol. Liigimääratlus: "baltic porter"

Tootjainfo: "Linnased: Finest Pale Ale Maris Otter, Chateau Rye, Crystal T50, Chateau Black, Roasted Barley, Chocolate malt, kaerahelbed. Humalad: Willamette, Braming Cross. Lisandid: apelsini koor. Pärm: Mangrove Jack's UK Dark Ale
IBU 40"

Väike lihtne pudel, loojangutoonides sildike. Sentimeetrine tumekollane vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - must. ARoom on mõrkjas-hapukas, kõrbenud toonid löövad veidi üle, meenutades kõrbemaläinud rosinaid.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, kuiv ja kõrbenud. Apelsinikoore õlijas puudutus mahendab veidi seda taju, kuid söestunud mekk kipub kõike varjutama. Lõppmaitses tuleb esile ootamatult tugev vürtsikus, pannes kogu keele õhelema ... kuid selles on atsetoonist kõrvalmekki ... noh nagu kasetõrva ajamisel esmalt eristub just selline kirbe ja terav vedelik. Lõppmaitse meenutab kõrvetatud ploome, stiilile omane magus kreemisus üritab esile murda, kuid kõrbenud mõrkjas-hapukas kuivus silub kõik üsna ühetaoliseks.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga vastuoluline rüübe. Aimata on mõnusat täidlast alget, kuid ülemäärane kõrvetatud kuivus matab selle üsna maha.
------------
pilt isetehtud

Mark Kirsebær


Mark Kirsebær (Herslev, Taani) pdl 0,5 l. alc 4,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Sour/Wild Ale" ja hinnang 65 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "MARK Cherry is a variation of MARK Hay brewed with local cherries. It has a distinct taste of cherries and is elegantly rounded with a good balance between acidity and sweetness. It is brewed on water from our local waterworks, grain and hay from Herslev Bryghus' fields - without the bitterness of humans, but instead fermented hay and local berries. Application MARK Cherry is fresh and mild and incredibly drink friendly. It is an interesting companion for the Christmas risalamande and cherry sauce."

Keskmist kasvu pikakaelaline pudel, tehniline hele sildike. Erkroosa vaht täidab kolmandiku klaasist ja käitub eripäraselt - alul püsib tihkelt ... siis korraga hakkab aga kohisema ja vaob kiirelt ning jäägitult. Õlle värvus - erksalt punane. 

Aroom on maru-mõnna-mõnus :) Magus, suisa mesine heinane põhitoon seguneb hapukate marjade ja veidi puitunud mõrkjusega.

Esmamekk on kerge kehaga ja kilkavat hapukas. Keskmaits ... oikuinummi! No niiiiiiiiiii ehedalt ja mõnusalt kirsimahlane ja murelikompotine ja punasesõstrane ja maasikane ... punnnnnnane ja edev! Lõppmaitse muutub veidi vaoshoitumaks, koduse värskelt aurutatud vaarikamahla taoliseks. Järelmekk liigub aga tagasi ehedate kirsside juurde, tekitades keelekülgedes täpset selle tunde kui oled juba veidi liiga palju neid muhedaid mammusid söönud, aga peatuda ka ei suuda :)

Kerge kehaga, nõrgapoolselt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga Übertasandi rüübe! Heina-kirsi-hapuõlu ... no kas see saab normaalne olla? Ega ei olegi. Aga see ju ongi hea!
---------
pilt isetehtud

Gold Dry-Hopped Lager


Gold Dry-Hopped Lager (Green's, UK) pdl 0,33 l. alc 4,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Specialty Grain" ja hinnang 34 punkti

Tootjainfo: "Strong US sales of Green’s gluten-free ales and consumer requests for a lighter gluten-free beer led to the development of Green’s Enterprise Gluten-Free Dry-Hopped Lager. Made from gluten-free ingredients - millet, sorghum, rice, buckwheat, hops, water, and yeast (with no wheat or barley) - it is dry-hopped with West Coast USA hops for an appealing floral finish. Golden pale in color, the nose is a mix of citrus-floral aroma sensations clean with a light malt taste, but with an herbal, hoppy aftertaste. Body and mouthfeel are light and refreshing.
Also sold as Green’s Naturally Gluten Free Gold Dry-Hopped Lager.
IBU 18"

Lihtne väike pudel, sama lihtne rohekas-kuldne sildike. Erkvalge vaht täidab 2/3 klaasist, kuid muutub kiirelt hõredaks ja kaob kohinal. Õlle värvus - kirkalt tumekollane. Aroom on kirkalt hapukas ja tsitruseline, meenutades väikeseid mandariine ja ja sidrunväändiku marju.

Esmamekk on kerge kehaga, pigem isegi vesisepoolne, magusakas-hapukas. Keskmaitse jääb sama vesiseks, kuid maitse muutub kirkalt väljendunult mandariini-apelsini segujoogi sarnaseks. Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, kirgas ja puhas. Järelmekk mõjub mahlaselt, pigem mahlajoogi kui õlle taoliselt.

Väga kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-hapuka buketiga omamoodi, kuid pigem siiski positiivsele poolele jääv rüüpeke. Ega nüüd klassikalises mõttes õllega ta just väga ei sarnane, kuid mahlane ja vägagi hästi janukustutav kraam on ta igastahes. Gluteenivabade õllede kitsukesest perest igatahes selgelt esile kerkiv ning seda heas mõttes.
---------
pilt isetehtud.

Sunday, April 23, 2017

Mjølner Barleywine 2010 Fadlagret


Mjølner Barleywine 2010 Fadlagret (Herslev, Taani) pdl 0,5 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "barley wine" ja hinnang 83 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "Brewed with barley malt, cane sugar, hops and yeast. A lot of it has been used, which gives great filling and strong taste. Saved on American-style red wine fade that emphasizes and rounds off the taste. A beer bowl is suitable for enjoying a good company. Brewed 2010, drained 2012 and can be drunk from 2012. If the beer is kept considerably, its shelf life is long. The beer must be kept dark and basement-cold. Good beer requires a good time when it is brewed and when it is enjoyed."

Keskmist kasvu pikakaelaline pudel, tehniline tume sildike.Valge sõrmepaksune vahukiht on vägagi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom. No mis te kulla hingekesed arvate, kuidas võiks lõhnata üks 7-aastane odravein, mis on veel kaks aastat veinivaadis istunud? See on taevalik, mu kulla kaimud, lihtsalt oivaliselt hurmav. Sõstra-marmelaad, vaniljekreem, munaliköör, kodune kirsi-vaarika nastoika. Ta elagu, taaa eee-laaa-guuuu!

Esmamekk. Raskem magusakas-hapukas, keeltmähkiv ja meeltköitev. Šerri ja heres, kes neid suudab erista'? Eriti veel kui nad on vanilje-kreem-muraka-likööriga kokku saanud ja linna peale laiama läinud. Ja teine kord nad elagu, naaad eeeeelaaaaaguuuuuuuu!

Keskmaitse. Murakas-moolukas-kännukukekas. Kuiv portvein. Kreegikompott. Vanilje-iiriskomm. Tamme peal laagerdunud iiris. Kõlab ju nagu. Nagu ma ei tea mis. Kuid igatahes kõlab ja kajab ja kuikab nagu kevadine kureparv külmade järvede kohal kulgedes, pikad koivad sirgu kui naabriplika juuksed.

Lõppmaitse. No kuidas kirjeldada aega? Aega, mis kulub, et teha ühest lihtsast odrakeedusest säherdune muraka-pihlakanastoika, millega võiks pastelsemaid maale värvida .... vesivärvide asemel või nii. 

Järelmekk. Aeg on mõrkjas, kas tead. Ja magus, hapukas, mõrkjas ja vürtsikas, ummmmma ja mõrkjas. Mõrkjummmma. Aeg maitseb nagu tamm. Tamm on tehtud ajast. Ajast aega ja aamen.

Noh teil, kes te lugesite, peaks asi selge olema. M. E. G. A. Igat tähte rõhutades. Vana Gambrinus on saanud odraveini nime all ka kohutavalt halbu vedelikke. Kuid enamasti kipuvad need siiski olema ülistusväärilised. Ja see konkreetne loodusnähtus väärib kübarakergitust ja kontste kokkulöömist. Jipp-jipp-jeeeee! Pakkuda õhtu lõpuks portveini asemel!
-----------
pilt isetehtud

Økologisk India Dark Ale


Økologisk India Dark Ale (Herslev, Taani) pdl 0,5 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "black IPA" ja hinnang 76 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "Danish: Organic India Dark Ale is brewed on barley malt and several aromatic hops that give a fresh smell of hops and citrus. English chocolate milk rounds the beer softly and the dark color comes from the roasted malt of wheat and barley. Organic India Dark Ale has a creamy and creamy foam, and the vast amount of New Zealand hops gives a good fresh bitterness, shaken by the sweetness of malt. A beer with good fill and body.
Characteristics: Dark, bitter and toasted, with sharpness. Color: Dark chestnut. Bitterness: High 70 IBU. Sweetness: Half dry with some sweetness, kept in check of bitterness."

Keskmist kasvu pikakaelaline pudel, tehniline tume sildike. Tumekreemikat karva vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib vägagi kaua. Õlle värvus - kirkalt tumepunane. Aroom on esmalt lihtsat ja linnaseliselt magusakas, kuid ajapikku ronib sellest esile ja mõrkjas röstine pool.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub veidi kergemaks ja hapukas-mõrkjaks. Lõppmaitses tuleb keha tagasi, mõrkjus muutub intensiivsemaks, lisaks kõrvetatud kohviubadele on tunda ka vürtsikaid vaiguseid noote. Järelmekk on mõrkjas-hapukas, kohvine ja kõrvetatud leivaste nüanssidega.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga meeldiv rüüpeke. Tumedate IPA'de leebema otsa esindaja, pigem mõrkjam kuiva stoudikese olekuga. Kõrvale pakkuda verikäki praetud viilakaid pohlamoosiga.
-----------
pilt isetehtud

Vaaderpass

Vaaderpass (Tedre, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. Liigimääratlus: creamy ale.

Hmm. Creamy ale? Misasi see peaks olema? Cream ale'i tean, aga creamy?

Tootjainfo: "Linnased: Golden Promise, Vienna, Cara Blond, Dextrine. Humalad: Cascade, Amarillo. Pärm: Safale: US-05
IBU 19"

Väike pudel, sildil vildak vaaderpass. Valge vaht täidab pool klaasi, kuid see ei püsi just kuigi kaua. Õlle värvus - kuldne. Aroom on magusakas-hapukas ... tuttav ... ot-ot-ot, kas niimoodi ei lõhnanud mitte kuiv pagaripärm?

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-hapukas, pärmine, kodune ja kreemine. Lõppmaitse toob mängu veidi mõrkjamaid toone, kuid magus, suhkruga segatud pärm jääb domineerima. Järelmaitse on hapukas, vürtsikas ja pehme.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kreemise paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga veidravõitu rüüpekeseke. Ühest küljest see lapsepõlvest meelde tulev pärmi-suhkru segu on ju isegi meeldiv ... aga teisalt, kas keegi mäletab, miks seda meile lapsepõlves pakuti?
----------
pilt isetehtud

Saturday, April 22, 2017

Mjølner Barleywine 2010


Mjølner Barleywine 2010 (Herslev, Taani) pdl 0,5 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "barley wine" ja hinnang 89 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "A brewed from barley malt, sugar beet, hops and yeast. A used much of the entire, clear and powerful, malt flavor profile. Moderate hoppy. A beer that lends itself to be enjoyed in good company. Large enough to share. Brewed in 2010, tapped 2011. considerate storage developer beer and become more vinøst."

Keskmist kasvu pikakaelaline pudel, tehniline tume sildike. Sentimeetrine valge vahukiht on üsna püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne kuldne. 

Aroom - odraveinide klassika. Magusakas-mõrkjas, täidlane, puuviljane. Pihlakad ja kuivatatud virsikud, kuldsed rosinad, värskelt viljakehast väljapigistatud datlikivi. Sidrunväändiku hapukas toon.

Esmamekk. Pehme, jõuline, täidlane, külluslik. Paraad, trummitüdrukud ja mürtsuv trumm - linna on saabunud PIDU! Põhjus? A kas see on oluline? Ülev ja rõõmus hõiskamine tänavate ääres, käeviiped tuttavatele ja nurgakohvikus kiiruga kummutatud klaasike šerrit.

Keskmaitse. Magus ja mõru käsikäes. Vanad vimmamehed on mõlemad põuest tõmmanud ühte värvi lipukesed ning tervitavad teineteist rõhutatud viisakusega. See läheb üle, aga hetkel on nad paraadil ja põhjus näikse olevat õige.

Lõppmaitse. Mööduva orkestri suuuuur trumm taob nii innukalt, et isegi kolmandal korrusel elav kändkurt vanamutt lükkab akna lahti, pistab pea välja ja lehvitab. Tema ähmaste silmade arvates saabusid linna husaarid ning sel puhul peab end ometigi korda tegema, nii kaobki mammi end sättima.

Järelmekk. Kas kamper võiks olla uus IPA? Miks odravein ei saa olla saunajook? Kuidas teha selgeks, et tripel võib olla hoopis midagi muud kui triple? Kuidas hoida seda jooki kauem klaasis kui kolme suuuure lonksu jagu?

Raske, kohati lausa väga raske kehaga. Karboniseerung on kohati ületähtsustatud, kuid siinkohal korras. Kui mitu korda peaks ütlema "magus" ja "mõru" et saaks aru kui imeilusti need kaks lihtsat maitset üksteist võimendavad, eriti kui mõlemad mõisteda on nii poole toa suurused? Alla "mega" pole siin midagi öelda. 7 aastat laagerdunud odravein, mõelge ise!
---------
pilt isetehtud

IPA (Herslev)


India Pale Ale (Herslev, Taani) pdl 0,5 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "IPA" ja hinnang 61 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "Brewed with the best English malt and Admiral hops. This hops gives a great deal of bitterness to the beer. Small quantities of West Indian cane sugar have been added. During storage, the IPA is dried with Amarillo hops. This beer is only available on dish."

Keskmist kasvu pikakaelaline pudel, lihte tumerohelisel põhjal sildike. Sõrmepaksune erkvalge vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom - magusakas, mõrkja alatooniga, meenutades miskipärast päikesekuumi tammetõrusid.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse lisab veidike hapukat tooni, mõrkjas tammine pool jääb aga põhiliseks. Lõppmaitse on magusakas-vürtsikas, kanarbiku ja ja ürtide segune. Järelmekk muutub tunduvalt mahlasemaks, puuviljaseks ja kergeltjoodavaks.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga Päris heal tasemel rüübe. Mõrkjas-mahlane, ühelt poolt lihtsake, teisalt aga mõnusalt maitseküllane. Pigem vanakooli IPA. Pakkuda koos vürtsikate vorstikestega.
--------
pilt isetehtud

Thursday, April 20, 2017

Mjølner Barleywine 2009 Brettanomyces Fadlagret


Mjølner Barleywine 2009 Brettanomyces Fadlagret (Herslev, Taani) pdl 0,5 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "barley wine" ja hinnang 81 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "Mjølner Barley Wine 2009 Matters Brettanomyces have become softer after storage. It has a dry expression and there is no longer a 'taste of horse stable' from the bretanomyces yeast. The beer has a taste of sweet fruits, is mild with a pleasant bitterness from the dish storage, and the malting profile is subdued. Markantly lighter than our other Barley Wines."

Keskmist kasvu pikakaelaline pudel, tehniline tume sildike. Kreemikas vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt tume oranžikas merevaik. 

Aroom - see hapukas ja veidi kleepjas segu meenutab üleküpsemisest veidi käärmisele lähenevaid virsikuid, mis on läbisegi ... ausõna ei tea, aga kastanitega! Värskelt kastanimuna koorest välja kougitud punaval kastanipallikesel on midagi sarnast lõhna man.

Esmamekk. Vaata kui sa arvad, et tead misasi on odravein, siis sa ei tea. Sest see pole see. See on teisem ja parem ja veidi lollakam. Hapukas ... ei ikka kohe hapu. Mõrkjas-magusakas. Marmelaad. Astelpajumarmelaad. Kuuvalgus pimedas toas. Ja sa ei taha tuld põlema panna.

Keskmaitse. Kreegiveini klaasike ühes käes, tikuoos teises käes, kõnnid sa kamina ja akna vahel, ületades põrandala joonistunud kahkjaid, kuid selgepiirilisi ruute. Kuuruudud. Kui süütaksid küünla, siis see valgus kaoks. Valgus võidaks valguse, kas pole veider?

Lõppmaitse. Mäletad, kui sa lapsepõlves vaatasid keksu kargavaid plikasid ja proovisid aru saada, mis mõte tol mängul on? Ega sa ei tea siiani, kuid ometigi teed põrandale laotunud kuukeksukastis paar kohmakat hüpet. Kartes, et see võib panna kuukuubikud hajuma nagu kriiditolmu.

Järelmekk. Küünal vist jääbki täna kulutamata ja kuu ei kulu kah. Kuid kreegi-rabarberivein su klaasis kerkib ja vaob. Ilmselt kuu mõju. Tõus ja mõõn nagu peab. Tõsi küll, miks suures korvpudelis oleva vedeliku tase ainut kahaneb ja kordagi ei kerki? No kes see kuust aru saab.

Geniaalne. Kosmiline. Klimpjas. Kurat ja kuu seda teab, mis vedelik see nüüd ikkagi on. Odraveiniga on sama palju sugulust nagu kuu ja kukkur-kuuseriisika vahel. Aga kui nii läbi hammaste sõeluda viimases otsas klaasi plumpsuvaid vedeliku (?) saarekesi, siis võiks vastuvoolu ujuma minna küll. Kuujõel. 
------------
pilt isetehtud

Hooaeg


Hooaeg (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Saison" ja hinnnag pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Belgia saisonipärmi, apelsinikoorte ja koriandriseemnetega pruulitud õlu."

Väike lihtne pudel ... jaaaaa jälle on Põhjala tagasi pöördunud sigrimigri kujunduse juurde! Jah tõepoolest kui võtad selle pudeli juba kätte ja süvened, siis see on ju kenakeste piltide kombo ... aga selleks tuleb ta kätte võtta! Eemalt vaadates on see pigem efektiivne maskeerumisvõte kui efektne pilgupüüdja!

Valge sõrmepaksune vaht on üsna kenasti püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on ... aeglase stardiga ... see tähendab et alul vägagi leebeke, kuid lõpuks üsna meeldivalt hapukas-vürtsikas, belgiapäraste estrite ja kuivatatud marjade tulvine. 

Esmamekk on kerge kehaga ja naksakalt vürtsikas-hapukas. Keskmaitse lisab kehale sutike juurde ja ... samas muutub kuivemaks, kohe lausa vägagi kuivaks! Lõppmaitse on huvitavalt magusakas-mõrkjas, apelsini ... või isegi kumkvaadi noodiga. Järelmekk võtab lõpuks üles saisonilt oodatava pidulike särtska hapukuse, ehkki jätab ära ootuspärase magusa elemendi.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, vürtsikas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga Heal tasemel rüübe. Ebatüüpiliselt kuiv saison, nii et stiilipunkte väga anda ei saa, kuid joogina omaette on ta siiski klaar ja kirgas, väga sobilik terrassijoogiks. Pakkuda koos grillitud magus-hapuka kanamaksaga.
-----------
pilt isetehtud

Antvärk Witbier


Antvärk Witbier (Saku, Eesti). pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Witbier" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Saku Antvärk Witbier on klassikaline belgiapärane nisuõlu. See aromaatne ja vürtsika alatooniga kauni helekollase värvusega filtreerimata õlu on maitsestatud koriandri, apelsinikoore ja kardemoniga."

Väike lihtne pudel, rõhutatult lihtne sildikujundus. Valge sõrmepaksune vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - uduselt kollane. Kardemoni lõhn on juba eemalt tunda, lähedalt nuuskides toob aju sulle tahes-tahtmata rosinatega kringli silme ette :) Koriander on häbelikult nurga taga, apelsinikoort aga lõhnas ei suuda eristada.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magusakas-mõrkjas, kerge vürtsika surinaga. Keskmaitse viskab juurde marjast haput nooti, mille võib tegelikult ka apelsinile omistada. Lõppmaitses seguneb koriandri vaigune toon kardemoni pehmusega, mõnusalt vürtsikas segu kõditab keelekülgi. Järelmekis tunned toorevõitu banaani hapukat nüanssi, domineerima jääb aga magusakas-vürtsikas põhi.

Keskmisest suts kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga VÄGA hea tasandi rüübe! Tootekirjelduses mainitud "klassikalise belgiapärasusega" pole päris nõus, seda kasvõi kardemoni kasutamise tõttu, kuid üldjoontes siiski ... masstoodetud õlle kohta väga ja väga väärikas teostus! Pakkuda koos tursamaksa-salatiga röstsaial.
----------
pilt isetehtud

Wednesday, April 19, 2017

Mjølner Barleywine 2009


Mjølner Barleywine 2009 (Herslev, Taani) pdl 0,5 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "barley wine" ja hinnang 81 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "A brewed from barley malt, sugar beet, hops and yeast. A used much of the entire, clear and powerful, malt flavor profile. Moderate hoppy. A beer that lends itself to be enjoyed in good company. Large enough to share. Brewed in 2009, tapped 2010. considerate storage developer beer and become more vinøst."

Keskmist kasvu pikakaelaline pudel, tehniline tume sildike. Kollaka varjundiga sõrmepaksune vaht pole küll kuigi püsiv, kuid jätab kena vahujälje klaasiseintele. Õlle värvus - uduselt kuldoranž. 

Aroom - magusakas, tugevalt virsikune, konserviprinide ja üleküpsenud ananassi segune. Õilis ja külluslik, valge portveini nootidega.

Esmamekk. Vauuu. Uskumatult intensiivne! Harjumatu, magus ja hapu, tihke ja sametine, sidruni ja virsiku segune. Keskmaitse ... assaraks ... põnev, põnev ja veelkord põnev! Üleüldse mitte tüüpiline odravein, veidralt sidrunine ... ei sidrunheinane noot seguneb aprikoosimehuga!

Lõppmaitse on tihke, magus-mõrkjas, omalaadse hapuka alatooniga. Sidrunikoore tsukaad, kääritatud õunad, paradiidiõunte marinaad, punasesõstramarmelaad. Järelmekk ... no sellist maitsetihedust tajub ikka kuramuse harva! Maitsenäsakesed on õhevil ja õieli, küsides üksteiselt et "mis värk on?" Aprikoosimehu ja marineeritud kukmvkaadid, rabarberivein koos sidrunišerbetiga.

Raske kehaga, mõõdukalt karnoniseerunud ja kleepja paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-hapuka buketiga KIIKS-ÜBER-KIIKS-tasandi rüübe. Täiesti atüüpiline odravein. Võimalik, et ainult konkreetne pudel on saanud mingi hapu nakkuse sisse ja ülejäänud on "normaalsed", kuid see hapu nüanss siin sobib ... noh nagu hapu ja magus ikka sobivad ehk otse oivaliselt hästi! Pakkuda üllatavaks digestiiviks
---
pilt isetehtud

WIPA 3.1.2 dryhop

WIPA 3.1.2 dryhop (Kolli, Eesti) pdl 0,3 l. alc 5,9 %vol. Liigimääratlus: nisu IPA

Koostis: "Koostis: odralinnased (best pale ale, drc), nisulinnased (wheat blanc), humalad citra, kadakamarjad, kadakaoks, pärm (us-05), vesi
IBU 40"

Väikest kasvu pudel, tehniline sildike.  Valge sentimeetrine vahukiht on üsna püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom ... ooo ... tere kadakas! No kohe kadakas mis kadakas, mitte tavaline kadakamarjane mõrkjas vaigusus, vaid see lisaks ka see magusakas spetsiifiline lõhn mida nt kadakapuust kuumaalust nuuskides tunned.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse taandub magusapoolsemaks, seesama kadakauidu spetsiifiline pool võtab võimust, kuid see on üks väga mõnus võimsus! Lõppmaitse omandab juba IPAle omasemat mõrkjust, taustal nisu muhe mahedus. Järelmekk on mõrkjas, kauakestev, vürtsikalt mõrkjas ja vaigune.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga Übertasandi rüübe! See kadakane pool õllest on niiiii super-puper mõnus, kuid samas kipub varjutama nisu pehmet puuviljast põhja. Pakkuda koos vängema kitsejuustuga.
-------
pilt isetehtud

Schwarz


Schwarz (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Schwarzbier" ka hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Kuiva paletiga tammelaastudel küpsenud humalane ja šokolaadine must lager."

Väike lihtne pudel, mustjates toonides silindri ja monokliga härrasmees. Pruunakas vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt tume mahagonipunane. Aroom on ebamääraselt mõrkjas ning röstine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse muutub meeldivalt kohviseks, küll veidikese metalse alatooniga, kuid siia suurepäraselt sobivalt ... nagu vana vaskse vändaveskiga jahvatatud jäme uba. Lõppmaitse muutub magusapoolsemaks, omandades šokolaadise noodi ... sellise kirssidega mõrušokolaadi oma. Järelmekk jääb pikalt mõrkjalt keelepärale nagu 70% šokolaadi mälestus.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga meeldiv rüübe, mille maitse on kordades kõnekam kui aroom. Mõnusalt maitseküllane tegelane, kusjuures piisavalt lahja, et sellega ka pikemat õhtut istuda.
----------
pilt isetehtud

Tuesday, April 18, 2017

Mjølner Barleywine 2006


Mjølner Barleywine 2006 (Herslev, Taani) pdl 0,5 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "barley wine" ja hinnang 93 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "A brewed from barley malt, sugar beet, hops and yeast. A used much of the entire, clear and powerful, malt flavor profile. Moderate hoppy. A beer that lends itself to be enjoyed in good company. Large enough to share. Brewed in 2006, tapped 2007. considerate storage developer beer and become more vinøst."

Keskmist kasvu pikakaelaline pudel, tehniline tume sildike. Sentimeetrine tumekollane vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - tuhmilt ja sünkjalt tumepunane.

Aroom. Tumedad kuivatatud viigimarjad on kohtunud vaarikamahlaga. Mustsõstramarmelaad käsikäes negroidsete rosinatega.

Esmamekk. See on raske ja meelas. Karamelliseerunud mustikamesi. Mesi mustikatega - olete proovinud? Kindlasti proovige!

Keskmaitse. Seda mõmmid ostaks. Sest no mida üks mesilaste hirm ikka oskab osta kui murakaid ja mustikaid, mis on kenas meevõõbas, kastetuna taruvaiku?

Lõppmaitse. Porrrr-porrr portvein. Tammine portvein. Veidi tökatine. Selline päevanäinud nagu vana pootsman, kelle pensionipõlve katusekamber näeb välja nagu kajut - ja isegi akna asemel on tal illuminaator.

Järelmekk. Vana pootsman ja karu kohtusid. Mõlemad on vait. Sest mis sa ikka räägid, kõik on ju selge. Rummivein ja murakamesi. Vanad sõbrad. Karedatest tegeleastest saab armsalt siledad ja sumedad poisid, kui nii läbi vidukil silmade vaadata. Kuid see on petlik, mu sõber. Üks neist su murrab.

Mega. KÜMME AASTAT laagerdunud portvein ... või see nüüd nähh ... odravein ikkagist. Kas tõesti peab midagi juurde seletama? Oisasiga, vanakaru ja purjus pootsman. Ilus kooslus, kas pole?
---------
pilt isetehtud

Witbier (Kolli)

Witbier (Kolli, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,9 %vol. Liigimääratlus on nimes kirjas

Tootjainfo: "Koostis: odralinnased (pilsner, munich I), nisulinnased (Wheat blanc), kaer, humalad, koriander, apelsinikoor, pärm (#M21), vesi
IBU 20"

Väike lihtne pude, tehniline sildikujundus. Valge vaht täidab küll alul kolmandiku klaasist, kuid ta on hõre ja kiirelt kaduv. Õlle värvus - õrna uduvinega kollane. Aroom on magusakas ja vägagi tugevalt koriandriküllane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitses loksub üle keele koriandrivaigu tõusulaine, mis aja jooksul aina tugevneb. Lõppmaitses pääseb selle väiksemat sorti tsunami alt välja siiski ka kaera pehmus ja nisu täidlus, magusakas-vürtsikas kooslus mõjub vägagi mõnusalt. Järelmekk toob esile ka nisuõllele sobiliku hapuka nüansi, kuid domineerima jääb koriandri vaigusus.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Nö standartsest nisuõllest on see küll nii umbes seitse-pool-korda koriandrisem ... kuid et vanale Gambrinusele koriander meeldib, siis see üleküllasus pole miinus vaid pigem pluss. Juhul kui see versioon kunagi suuremasse mõõtu tegemisse läheb, peaks aga see koriandri-uputus kindlasti olema hoiatusena kirjas.
----------
pilt isetehtud

Monday, April 17, 2017

Imperiaali Stout


Imperiaali Stout (Laitilan, Soome) pdl 0,33 l. alc 9,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang 96 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "Brewery Mesta We Reid feat and at the same time LWT Ltd respectful's 15-year anniversary celebration of beer. Unfiltered top-fermented beer, which has been aged for 15 months. Very full-bodied taste, strongly hopped, malty roasted, chocolate and coffee-like. EBC more than 300, EBU 82."

Väike lihtne pudel, ümaral kuninglikes toonides sildil kroon. Mis on üllatav - sedasorti õllel ei ootaks küll nippel-korki, mis tavaliselt seostub lahjade lurrõlledega.

Klaasi valgub üsna tintjas tõrv ... või on see nüüd vastupidi tõrvjas tint? Tumepruun, kolmandikku klaasi täitev vaht püsib vägagi kaua, jätte ka klaasiseintele kena vahupitsi. 

Aroom. Ummm ... see on ... lihav!? No ausõna, sellist verivorstilikku, lihast ja suitsust ja ahjupraelikku aroomipahvakut pole õlleklaasist väggggga ammu tundnud!

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas-mõrkjas, veidi parkiv, šokolaadine ja kuidagi pealetükkiv nagu kõrtsikärbes. Keskmaitse taandub pehmemaks, intelligentsemaks ja mitmekülgsemaks ... see kõrtsileti taga sõprust sobitanud kodanik on tegelikult lõbus ja nutikas sell, kelle lugude ja naljade pagas ei ammendu ka tundide möödudes. Šokolaad ja kohvi ning suitsuliha - no kas ei sobi need mitte kenasti kokku?

Lõppmaitse - tõrvakirss ja šokolaadimehike, lagritsapoiss ja vinnutatud liha said omavahel kokku ... huvitav kas nii võiks alata mõni anekdoot? Igatahes võiks selle joogi prooviks anda mõnda toornaftaga tegelevasse laborisse. Noh mine tea, järsku avastatakse mingeid uusi aineid või nii. Soometõrva näiteks? 

Järelmekk. Nüüd ma tean millest tehakse tõrvapappi. Kusjuures mitte pappi ei leia sa siit klaasist, aga seda va vedelat ja tahket ollust küll, kleepjat ja samas ka abrassiivset. Ei, liiga palju pole see tegelane kooliharidust saanud, elukool ja Läänemere tuuled on ta näkku pitserdanud nii elukogemuse kui lahkarvamused. 

Raske kehaga, kohati kerglane. Karboniseering on puhuti, teisalt võib sadada. Termomeetrinäit kõigub mõrkja ja magusa vahel. ÜBER, See Värk on Über. Kuigi kohati konarlik, kuid samas nii meeldiv. Vana Gambrinus arvab et talle meeldib, arvaku teised kasvõi paralleelselt.
----------
pilt isetehtud

Reibas Rottweiler


Reibas Rottweiler (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Doppelbock" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Rye Doppelbock
Nii nagu odavad õudusfilmid on ära rikkunud rottweileri maine, nõnda on odavad ja kanged laagrid ära rikkunud topeltbocki nime. Aga nii nagu koerasõber teab, et rottweiler on suure südamega truu kaaslane, nõnda teab ka õllesõber, et topeltbock on väärika ajalooga õllestiil.
See kange, linnaseline ja magusapoolne õlu oli, "vedel leib", mis aitas vanasti munkadel paasutaja rõõmsalt üle elada. Leiva teemast kantuna on selle õlle sisse kah ohtralt rukki linnaseid lisatud."

Väike lihtne pudel, sildil pisut kubistlikus maneeris esitatud koeramolu, humalakett kaelas. Kollane vaht täidab ligi pool klaasist ja püsib väga kaua. Õle värvus - kirkalt kreegipunane. 

Aroom on mõnusalt raskelt leivane ja karaskine, segades kokku meepräänikut ja tumedaid rosinaid, vanade kappide vask-käepidemeid ja nahk-köites kirikuraamatuid. 

Esmamekk on keskmise kehaga ... suisa üllatav peale nii toekat lõhnalainet. Keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse lisab siia aga kenasti kehakest ja kuuekordistab ka maitsetaju - see on rauarohke, kuivatatud maasikate ja vasetatud raudkarika maitsega, millest on viimased paarsada aastat joodud armulauajooki. Lõppmaitse muutub sootuks sumedamaks, kausiga antakse lauale nelgi ja kardemoniga praavitatud meepräänikuid ja sinna kõrvale saab loorberilehe- ja kaneelitõmmist. Järelmekk ... hmm, kas leivataignast saab teha piparkooke?

Keskmisest edasiareneva kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga ÜBERtasandi rüübe. LeivaPagariPiparKook. Niimoodi ju bokke ei tehta! Ja just nii ongi vaja teha nagu keegi ei tee. Sest nii on nõnna on hästi! Pakkuda koos piparkookidega.
----------
pilt isetehtud

Mark Hamp


Mark Hamp (Herslev, Taani) pdl 0,5 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Spice/Herb/Vegetable" ja hinnang 45 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke abil): "MARK Hemp is a variant of MARK series - tart flavor, brewed without hops and local pure ingredients.
It has a strong spicy sweet and tart scent. The beer is fermented and flavored with hemp. Great fullness and taste. Hemp is grown by Søren Wiuff, brewed by our master brewer Kristoffer Wollf.
Use: MARK Hemp is excellent as madøl for heavy dishes.
IBU 12"

Keskmist kasvu pudel, minimalistliku kujundusega silt. Vähene vahukirme kaob hetkega. Õlle värvus - kirkalt tume kirsipunane. Aroom on hapukas, mõrkja alatooniga, meenutades veidi kõrbema läinud ilma suhkruta vaarikamoosi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitses lisandub hapukale marjasele põhjale intensiivselt magus, lausa mesine ja vahane nätskus. Lõppmaitse on ürdine, kanarbikune ja kuivalt parkiv. Järelmekk meenutab vaarika-aroonimahla, mille mahlasus takerdub samas sõõmus peituva parkiva kuivuse taha. 

Keskmise kehaga, alakarboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-hapuka buketiga omapärane rüübe. Kanepit ei oska siit ära tunda, mingi nätskelt magusakas ürdisus on aga täiesti olemas. Jääb mulje nagu jooks mingit ürgset õlle-eellast.
------------
pilt isetehtud

Sunday, April 16, 2017

Tammetõrv

Tammetõrv (Pööningu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,3 %vol. Liigimääratlus: imperial milk stout

Tootjainfo: "Linnased: Pale Ale, Munich, Cafe light, Cara Ruby, Chocolate Black, röstitud oder. Humalad: Magnum, Chinook, Centennial. Pärm: Mangrove Jack's US West Coast. Lisaks: laktoos, kaerahelbed, viskis leotatud tammelaastud"

Väike lihtne pudel, tehniline ent tänuväärselt inforohke sildike. Pruun sõrmepaksune vahukiht püsib superkaua. Õlle värvus - must. Aroom on hapukas, röstine, mõrkjas-magusakas, vähese vaniljese puudutusega.

Esmamekk on raske kehaga ja magusakas, sametiselt tihe ja kohvine. Keskmaitse omandab mõrušokolaadi ja kuivatatud kirsside segu, selle tihke tekk mähib kogu keele pehmelt endasse. Lõppmaitses tuleb veidi teravalt esile viskine tamm, tiba torkiv ja robustsevõitu tanniinine. Järelmekk pehmeneb veidi, pehme ja ploominalivkane sume kardin varjutab valguse ja mähib toa mõnusasse hämusse.

Vägagi raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika-magusaka buketiga Übertasandi rüübe! Veidi veel rohmakapoolne, soovitaks nii pool aastakest täiendavalt küpseda lasta, kuid sellest kraamist saab veel üks vääääägev tegelane!
--------
pilt isetehtud

Kodumaa


Kodumaa (nanoPruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Saison" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Kõik linnased tulid Orasmäe Linnasekojast. Kasutasime ainult OÜ Korju humalaid Matsalu lahe äärest. Kaerahelbed on valmistatud Eestis kasvatatud viljast. Pernau pruulikojast saime Pärnumaal kasvatatud metsiku pärmi (P.001).
IBU 32"

Väike lihtne pudel, sildil sinimustvalgetes toonides naisenägu ja liblikas. Erkvalge vaht täidab üle poole klaasist, kuid see on hõre ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt heledapoolne kollane. Aroom on hästi klaar ja värske, magusakas, belgiapärase vürtsika puuviljase noodiga. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse jääb samale magus-mõrkjale tasemele, lisandub särtsakat vürtsikat sädelust. Lõppmaitse on kuldne ja karge, mõrkjas-vürtsikas, kuivatatud virsikute ja ananassikompoti magusa kõrvatooniga. Järelmekk on mahedalt vürtsikas, hapukas-mõrkja põhjaga, päikeseline ja kirgas.

Keskmisest ehk suts kregema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga VÄGA HEA tasandi rüübe. Päikeseline saison, karge nagu jahe tuuline suvepäev. Sobilik pakkuda starter-joogina šampuseklaasist.
-------------
pilt isetehtud

Mark Hø


Mark Hø (Herslev, Taani) pdl 0,5 l. alc 4,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Sour/Wild Ale" ja hinnang 48 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke abil): "This beer is brewed exclusively with local produce, grains and hay. The terroir - vårt agriculture, life and culture. Fresh acid flavor from fermentation with hay. Notes of rhubarb, fruit and a walk in the garden. Excellent as an aperitif, to green rætter, seafood. Ingredients: eco barley malt, eco hay and yeast."

Keskmist kasvu pudel, minimalistliku kujundusega silt. Vähene valge vahukiht kaob kiirel kohina jäägitult. Õlle värvus - kuldne. Aroom on huvitavalt hapu ... silo ja ürdileotise tugeva kõrvaltooniga. 

Esmamekk on keskmisest kergeme kehaga ja hapukas. Keskmaitses hapukus taandub, esiplaanile tuleb heinapebreleotis ;) Lõppmaitses on taas tugevamalt happeline, tuleb esile rabarber, valged sõstrad, pooltoores kiivi. Järelmekk on kuiv, magusakas-hapukas, väikese vürtsika noodiga, koduse marjaveini taoline.

Keskmisest kergema kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga VÄGA omapärane rüübe! Heinaõlut olete varem saanud? ;) Oivalisim värskendaja ja suve meeledetuletaja. Valgehallitus-brie väikese moositäpiga oleks siia kõrvale mõnus.
-------------
pilt isetehtud

Thursday, April 13, 2017

Caspar

Caspar (Marbel, Hispaania) pdl 0,33 l. alc 7,6 %vol. Ratebeer ei tunne ei tootjat ega toodet. Sildil on liigimääratluseks kirjas: "sour winter spice beer"

Tootjainfo (guugeltõlke abil): "Malt of barley, hops, yeast, water and and chilli "ghost""

Väike lihtne pudel, sildil araabia sõduri moodi tegelane õllekannuga. Sõrmepaksune kollaka varjundiga vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - häguselt punakaspruun. Aroom on hapukas ja vürtsikas ... meenutades mõnda alkoholivaba glögi.

Esmamekk ... uuuhhhuuuu ... hapukast esmatervitusest murrab kannatamatult läbi TŠILLI! Keskmaitse - no lisaks TŠILLILE leidub siin klaasis ka aroonimahla. Lõpp-tšilli-maitse ... no täitsalõpp kohe KUI PALJU SIIN TŠILLIT LEIDUB! Hapukas-magusakas foon peidab end ehmunult nurgas. Järelmaitse ... järeltšilli afterparty!

Ei siia pole mõtet kokkuvõtet kirjutada. Mitte et see õlu nüüd nii hea oleks. Ei, see on tšillikaste, millel on teatud puutumust õllega. Väga vähe puutumust. Noh umbes nagu marineeritud jalopenodest tehtud kastmel. Vana Gambrinus on tuleneelaja nii et vähe pole ... aga see on talutavuse piirile niiiiii lähedal, et kipub juba veidi üle minema. Kus seda enne nähtud, et õllejoomisest higimullid otsaette tulevad!
------------
pilt isetehtud

Läks ja Laulis


Läks ja Laulis (Käbliku, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Session IPA", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Meil on au esitleda USA-st pärit peaesinejat, Superstaari suure algustähega, kelle etteaste paneb lõpuks igaühe kaasa laulma - ansambel Ekuanot.
IBU 52"

Väike lihtne pudel, sidlil peeglisse vahtiv käblik. Sõrmepaksune valge vahukiht on üsna püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom on ... hmmm ... uudne ja omapärane peaks ütlema. Kaeraküpsised ... manna? ... kuivatatud apelsin, litšimarjad omas mahlas. Rosinaküpsis!?

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja VÄGA karge! Selline mõrkjas-kerge-karge-värske ... justkui oleks keegi läppunud toas akna lahti teinud ja värske varakevadine tuuleiil täidaks sõõrmeid ning kopse. Keskmaitses muutub suutunnetus ühest küljest kergemaks, lausa tsipa vesiseks, kuid samas ronib vaigune mõrudusmõõdik ülespoole. Lõppmaitses valgub keha jälle omale kohale tagasi ... jäädes siiski kergepoolseks ... lisandub põnev teraviljalis-puuviljane kombo. No mitte ei saa kohe pihta, mida see meenutab, kas müslibatoonikest ehk? Just, päevalilleseemnetega müslibatoonike, milles leidub kumkvaaditükikesi! Järelmekk ankurdab end päris jupiks ajaks mõrkjas-mahlase jäljena keelepärra.

Keskmisest kergema kehaga, üsna tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga,  mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga VÄGA hea tasandi rüüpeke! Kerge, karge, mõnusat uudseke ... no täpselt selline vara-vara-kevadisene joogike, mis veidi üllatab ja igatahes karastab. Pakkuda koos pikalt laagerdunud kõva juustu killukestega
-----------
pilt isetehtud

Tart Ale With Passion Fruit


Tart Ale With Passion Fruit (Sakiškių, Leedu) pdl 0,33 l. alc 3,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour/Wild Ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Ingredients: Pale ale malt, flaked wheat, flaked oats; lactose; Centennial, Citra hops; passion fruit; Wyeast 1056 yeast; water.
It smells like fruits because it’s made with fruits.
This beer is one more beast in our series of lactic sour ales. It’s special by being tart instead of really sour. It’s tartness develops as you drink it. It’s not in your face type. It reveals itself in the aftertaste where it gets mixed with Citra hops and real passion fruit that we used in the secondary fermentation.
Despite it’s shameful alcohol content this brew does not feel to watery or empty at all. We used loads of flaked oats and wheat in the mash and a tiny bit of lactose in our copper to compensate for the low abv. Dry hopped with Citra and real Colombian passion fruit.
Food pairing: aperitif.
IBU 8"

Väike lihtne pudel, sildil vaevuaimatavad pruuliseadmed. Sentimeetrine erkvalge vahukiht kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt heledapoolne kollane. Aroom on juba eemalt ninnaküündivalt hapukas, lähemalt tunneb hapuka kohupiima ja pooltooreste tikrite lõhna. 

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas ... või ikka hapu! Mitte kiljuvalt hapu, aga no ikka üsna otsekoheselt. Keskmaitse on veidi kehakam, kreemikam ... vaniljekohuke ja kiivid. Lõppmaitses omandab hapukus askorbiini lihtsuse, lisandub käärinud kasemahl ja veidike parkunud teeseenejooki. Järelmekk ... no ikka on keelel see askorbiinitabletike, aga nüüd ilusas kollases magusas kestas dražeena, sellele lisaks leiab valge, jogurtiga ja šokolaadiga tehtud puuviljase müsibatoonikese.

Keskmisest kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga Übertasandi rüübe! Väga-väga hea näide mängulisest lähenemisest, eri stiilide ja komponentide segamisest ning tulemus on igal seitsmel juhul maitseküllane! Ning seda ainult 3,5%vol juures!!
----------
pilt isetehtud

Wednesday, April 12, 2017

Routa 2.0


Routa 2.0 (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Soomest inspireeritud mahlane IPA, pruulitud rukki ja pohladega."

Väike lihtne pudel, ergu sinise põhjaga silt eristub kenasti nii ülejäänud sama koja toodangust kui ka muidu jääb kenasti sima.

Oi kuidas vana Gambrinus on rahul, et lõppppeks ometi on teda kuulda võetud ning retsepti muutmise järel on kasutusele võetud number kaks! Esmaversiooni kirjelduse leiab siit, pahandamist väärinud teise versiooni oma siin. Noh nii et tegelikult peaks see olema ikkagi number kolm, aga ... kiiduväärt ikkagi!

Kollakas vaht täidab pool klaasist, püsides kaua ja haakides end ka tiheda pitsijäljena klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne punakas-kuldne. Aroom - oi see on mõnus, mahlane, marjane ja leivane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas, veidi kadakase noodiga. Keskmaitses seguneb krõbe rukkileivakuivik ja värske rabaküps pohlamari. Uhh kui karge ja kodune ja rabane ja sügishommikune! Lõppmaitse on magusakas, karameljas, kanarbikumee ja pihlakmarja segune ... karge, ehk isegi veidi kirbe, kuid supper-pupper mahlane. Järelmekk muutub kuivemaks, hapukas-mõrkjaks, silme ette tuleb kergelt kahutanud samblikkusse uppuv laudtee, kollastest lehtedest pea vabanenud rabakask, kureparv pea kohal ja see lõputu vabaduse tunne, mis valdab kõrgsoos kulgejat.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse buketiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERtasandi rüübe. Nagu ütles üks hea kamraad - häid IPA'sid ei saa ikka liiga palju olla. Ja vana Gambrinus noogutab takka ning soovitab - võtke üks HEA IPA. Antud juhul siis Routa 2.0!
---------
pilt isetehtud

Witbier (Kolk)

Witbier (Kolk, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,7 %vol. liigimääratlus on nimes kirjas

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. No ikka kohe niiiiiii tehniline, et haiguta või lõualuud igavusest paigast. Erkvalge sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt ja kahvatult valkjaskollane. Aroomis on tonn koriandrit ja üks piiiisike peeeenike banaanike.

Esmamekk on kerge, vesisepoolne ja mõrkjas. Keskmaitse on magusakas, tugeva koriandri vaiguse dominandiga. Lõppmaitses tuleb veidi banaani esile ja seda päris mõnusa apelsinise kõrvaltooniga. Järelmekk on hapukas-magusakas, vaiguste eeterlike õlidega (loe koriandriga) küllastunud.

Vesisevõitu kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-magusaka buketiga OK tasemel rüüpeke. Koriandrit on palju, liiga palju ... kuid samas ehk päästab see ka liigse vesisuse igavusest.
---------
pilt isetehtud

Alexander Dunkel


Alexander Dunkel (A. Le Coq, Eesti). prk 0,5l. alc 4,2%. Ratebeeri liigimääratlus: "Dunkel/Tmavý" ja hinnang 8 punkti

Tootjianfo: "Alexander Dunkel on kauni sügavpruuni värvusega tume ja eriliselt kerge lager-tüüpi õlu. Dunkeli voogavalt sametises maitses on tunda nii mõõdukat magusust kui kerget aromaatset humalat.
Mõrusus 16 IBU"

Keskmist kasvu tumedates pruunides toonides purk. Kollane hõredapoolne vaht täidab pool klaasi ja püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt tume kirsipunane. Aroom on magusakas, leivane ja veidi metalline.

Esmamekk on kerge keha, lausa vesisepoolne ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas, vase- ja raua maitseline. Lõppmaitse on magusakas, veidi sünteetiliste magustajate taoline. Järelmekis viskab keelepärale hapukas vasese meki ja lõpuks ka sutikese tuhmi mõrkjust.

Vesisepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga üsna mõtetu rüübe. Kehatu ja metalline. Ainuke positiivne omadus - lahja kraam, võib puudelõhkumise vahel januks kulistada.
------------
pilt isetehtud

Tuesday, April 11, 2017

Vieille Provision


Vieille Provision (De Ranke, Belgia) pdl 0,75 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour/Wild Ale" ja hinnang 97 punkti!!

Tootjainfo: "Base sour beer used to make Cuvée de Ranke."

Kopsakas pudel, sini-valgel sildil vaadipõhi. Valge sentimeetrine vahukiht pole suurem asi püsija. Õlle värvus - häguselt punaka varjundiga kollane. Aroom paneb oma mõõduka viinamarjaäädikase hapukusega süljenäärmed tööle.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse on juba üsna hapu (mitte hapukas), veidi parkivalt mõrkjas ja mõnusa täidlase linnasepehmusega tagaplaanil. Lõppmaitse happesuse tase mõjub otse oivaliselt ... see on kuiv ja parkiv, kuid mitte kiljuvalt äädikane, selline hillitsetud kuid samas jõuline, viinamarjade, pisut oblikate ja ... ohh ma ei teagi ... passioonvilja ning kiivi vahepealne. Järelmekk mõjub tuhm-mõrkjalt, mõnusalt vürtsikalt, ... nagu veidi sompus suvepäev, mille päike võtab läbi vine niiiii hästi ja kodune rabarberi-tikrimorsi kann laua peal pärlendab nõnda kutsuvalt ... aga sa lihtsalt ei viitsi püsti tõusta ning lükkad klaasikese kallamist edasi ja naudid juba ette seda hetke, mil esimesed lonksud lähevad veidi tolmusesse kõrisse takerdudes alla.

Keskmisest suts raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-HAPU-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga rüübe, mille tasee kõigub ÜBER ja Mega vahel. Kuna aga mingit kiiksu juures pole, siis jääb ikkagi überi poolele ... kuid see on üks kuramuse kõva über! Vaata tõesti ei kujuta ette, kui sellist õlut oleks esimese kokkupuutena pakutud sisenemisel käsitööõllede maailma ... aga vana Gambrinus on libisemas üha enam hapuõllede väärtustamisele. Pakkuda koos marineeritud sibula ja oliividega.
------------
pilt isetehtud

Punakuke ALE


Punakuke ALE (Viru, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Amber Ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Punakuke Ale on spetsiaalselt Kuke aastaks pruulitud kuldne, kergelt punaka varjundiga ale-tüüpi ehtne pinnakääritatud õlu. Erinevate linnaste ja aroomihumalate kooslus annavad õllele pehme, kergelt karamellise maitse ning tagasihoidliku humalakibeduse."

Väikest kasvu pudel, sildil kukepea. Kollaka varjundiga sentimeetrine vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - kirkalt vasekarva. Aroom ... ee... kas see peab eil olema? Lõhna järgi tüübiline masstoodetud laager oma plastmassise noodikesega ... ehkki jah karamelline magusakas (ehkki kuidagi parfümeeritud) nüanss muudab selle meeldivamaks.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse ... no laager noh! Plastiku ja metalli maitseline laager!?! Lõppmaitses tuleb rohkem karamellist magusakat nooti, mis esmase mulje veidi paremaks käänab. Järelmaitses paneb keeleküljed isegi päris meeldivalt vürtsikalt õhelema ... aga no kurja ... no see maitseb nagu üks keskmine laager!

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga lihtsapoolne rüübe. Juua kannatab, ehkki mitte mingit entusiasmi ei tekita ... ja no olete te ikka kindel, et tegu on eil-tüüpi pruulisega?
-------------
pilt isetehtud