Saturday, February 29, 2020

Novum Castrum tripel (revisited)


Novum Castrum tripel (Humaliste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,3 %vol. Liigimääratlus: "tripel"

Tegemist on korduvkülastusega, kuna umbes aasta tagasi tehtud kirjelduses soovitasin "See kraam peaks kolm-neli kuud veel laagerduma, et saaks oma hetkel piiripealselt tajutavat alkoholisust ümaramaks ... aga vägagi stiilipuhas sooritus ja juba praegu üsna nauditav tulemus."

Pudel avaneb ohtliku sutsatusega, kuid õnneks valge vaht ei purska, vaid täidab 3/4 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus ja aroom on jäänud samale tasemele, st väga mõnusalt stiiliomaseks. 

Maitse on üllatavalt sama mis ta oli 8 kuud tagasi, aga oi see ei ole halb! Juba toona jäin ma asjaga väga rahule, samal moel tunnustan ka nüüd. Üsna harva kui kodus õnnestub nii särtsakat triple-tüüpi õlut teha.

Vana Gambrinus on rahul ja noogutab kiitvalt. See, et õlu pole oma särisevat surtsakust ajaga muutnud, näitab et ju ta siis selline peabki olema. Belgia õlledega mängitakse meil siin veidi liiga harva, nii et seda kõrgemalt tuleb tegu tunnustada ja seega olgu öeldud: Übertaseme rüübe!
---
pilt isetehtud

Katselendur


Katselendur (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - Intl / Premium", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Lager - Pale" ja hinnang 3,23.

Tootjainfo: "IBU 22"

Väike lihtne pudel, sildil suusahüppaja. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom - stiilikohaselt magusakas ja linnaseline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse muutub veidi mõrkjamaks, kuid põhitegelaseks jäävad ikkagi linnased. Lõppmaitse nihkub laagerõllele ootuspärasesse hapukasse nurka, kuid selles nurgas istub ka mõnusat mõrkjust. Järelmekk on lihtne, mõrkjas-magusakas ja õõõõõrnalt vürtsikas.

Keskmise kehaga, keskmise karboga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga HEA TASEME rüübe. Üks üsna lihtne laagrike, kuid kvaliteetne ja tsõbaruke humalasem kui tavaliselt kombeks. Universaalne kraam nii sauna eesruumi kui lõunalauda.
---
pilt isetehtud

Muruniitja


Muruniitja (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "ISA - Session IPA", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - Session / India Session Ale" ja hinnang 3,45.

Tootjainfo: "Dry hopped with Mosaic. Different ABV and hops than the previous version
IBU 30"

Lihtne väike pudel, Õllenaudi uue sildikujunduse peal lükkab surm muruniidukit. Valge vaht täidab pool klaasi ja püsib väga ilusasti. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on mõnusalt ja värskelt humalane, veidi vaigune ja pisut tsitruseline.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas, vaigune ja murune. Lõppmaitse nihkub hapukamasse, tsitruselisemasse külge. Järelmekk muutub magusamaks-heinasemaks, kuid ühtlasi hakkab väikese viitega kena värskusega esile tulema ka mõrkjas-vürtsikas kargus.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA HEA TASEME rüübe! Sedasorti hillitsetud humalaneste, mida võiks ette võtta pika õhtu jooksul õige mitmeid klaase.
---
pilt isetehtud

Wednesday, February 26, 2020

Novum Castrum dubbel (revisited)


Novum Castrum dubbel (Humaliste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,9 %vol. Liigimääratlus: "dubbel"

Tegemist on korduvkülastusega, kuna umbes aasta tagasi tehtud kirjelduses soovitasin "See kraam peaks ilmselt veel vähemalt pool aastat seisma, et oma ülemäärane teravus maha lihvida --- kuid siis võib tast saada üks väga tore joogipoolis."

Korgi avamisel kõlab ohtlikult vali sutsakas ja vahujuga täidab lakkamatu hooga klaasi ja suue osa lauapinnast. Pildistamise hetkeks on see vaht aga määrdununa koltunud ja kadunud. Õlle värvus - lohmakat suuretükist hõljumit täis pruun. Aroom on üsna ebameeldiv, kaua seisnud nõudepesukäsna taoline. 

Ettevaatlik maitsemine ei räägi küll otseselt halvaksminemisest, kuid stiiliga täiesti mittehaakuv kare-kuiv rabaveeline koredus ütleb ikkagi: midagi on siin nihu, ära joo seda kraami.

Untsuläinud pudel või partii, paraku ei saa midagi head öelda.
---
pilt isetehtud

Töömehe porter


Töömehe porter (Humaliste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,7 %vol. Ei RB ega UT ei tunne seda tootjat, jooki veelgi vähem.

Tootjainfo: "Linnased: Maris Otter, Crystal, Chocolat, Cafe Light, Special B. Melass Humal: East Kent Golding
IBU 36"

Väike lihtne pudel, lakooniline proletaarne sildikujundus. Kreemikat karva tihe vahukiht täidab kolmandiku klaasist, püsides kaua ja haakudes väga tiheda vahumustrina ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt sügav tumepunane. Aroomis on tunda kergelt suitsuse rösti kõrval ka tumeda kuid magusa šokolaadi noote.

Esmamekk on keskmise kehaga ja leebelt magusakas-hapukas. Keskmaitse muutub veidi tummisemaks, hapukas röst aga ei lase sellel kuigivõrd kasvada. Lõppmaitse meenutab kuivatatud ploome ja pihlakaid, hapukas ja veidi kreemine. Järelmekk on magusakas-mõrkjas, leivane ja röstine.

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Lihtsapoolne porter, missuguseid on maailmas lademes. 
---
pilt isetehtud

Azacca & Mosaic


Azacca & Mosaic (Karli Kräft, Eesti) pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlus: "Session IPA"

Tootjainfo puudub.

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, silt on mikroskoopiline plätakas korgi peal. Valge hõre vaht täidab üle poole klaasist, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on lustakalt j lahedalt puuviljane ja troopiline, kõõludes kuskil apelsini, kumkvaadi ja litšimarja vahepeal.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitses esmane mahlane kergus taandub veidi tummisema ja linnaselisema magusaka tooni ees. Lõppmaitse muutub mõrkjamaks ja heinaseks-ürdiseks. Järelmekk on taaskord mahlasem, meenutades nüüd heledaid viinamarju, aga mitte neid söögi omi, vaid veini tegemiseks mõelduid ... ja kõõõige järel kerkib esile ka mõrkjas-vürtsikas õhetus.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Väga hea taseme rüübe. Aroom lubas  väga sumedat mahlast lõuatäit, jook ise jäi sellele lubadusele veidi alla, olles pigem linnaseline ja ürdine.
---
pilt isetehtud

Tuesday, February 25, 2020

West Coast Wheat Wine


West Coast Wheat Wine (Baird, Jaapani) alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "BarleyWine / WheatWine / RyeWine" ja hinnang 84 punkti. Untappd ütleb: "Wheat Wine" ja 3,68 punkti

Tootjainfo: "The flavor is characterized by a deep, layered wheat complexity that is slightly fruity and brandy-like in its sweet body. The finish is warm and fleetingly sweet.
IBU 80"

Gambrinuse Tartu poe õllekraanist kaasa võetud kraam, sestap puudub silt. Vahtu praktiliselt ei teki. Õlle värvus - kirkalt merevaigukarva. Aroom on täidlaselt magus, veidi koorevenise, karamellkommide ja pärnaõiemee vahele jäävalt mõrkja alatooniga külluslik lõhnapilv, mis tahaks nina klaasi külge kleepida.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-magus, õige õrna vürtsika soojusega. Keskmaitse ... ooo ... see kraam oleks justkui tammevaati näinud, selline suurepärane tasakaal mõrkja parkivuse ja magusa täidluse vahel. Lõppmaitse toob esile hapukama noodi, mis meenutab ehk marineeritud kreeke või aivasid ... või hoopis metsõunade kompotti? Järelmekk segab kokku koorevenise, tatramee, taruvaigu ja veidikese aniisi, see magus-hapukas-mõrkjas-vürtsikas komplekt on otsekui maitsetasakaalu supernäidis!

Raske kehaga, vähekarboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-maguskas-vürtsika buketiga ÜBERtaseme rüübe. Ideaalses maitsetasakaalus suurepärane nisuvein, mille muudab mõnusalt külluslikuks tavapäratult kõrge ja vürtsika noodiga humalakoorem. Tõsi küll, puudub ka wow-efekt, kuid samas on kraam ohtlikult kergelt joodav.
---
pilt isetehtud

Rye Baltica


Rye Baltica (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 6,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „Porter - Baltic “ ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Porter - Baltic" ja hinnang 3,57.

Tootjainfo: "Rye Baltica is an ode to the largest Baltic-region infrastructure project in the last 100 years. Baltic Porter is a dark rye lager with perfect mounth-feel.
IBU 33"

Keskmist kasvu purk, sildil kiire välimusega rong. Pruun vaht täidab üle poole klaasist ja püsib päris kaua. Õlle värvus - tuhmilt sügavpunane. Aroomis on nii valti porteri kreemist magusust kui ka selgelt tuntavat rukki hapukust.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja hapukas. Keskmaitses muutub suutunnetus täidlasemaks ja sametisemaks ning asjakohaselt magusamaks. Lõppmaitses tuleb esile rösti mõrkjas-hapukat teravust ning samas ka röstpähkli magusaid noote. Järelmekk on kreemine, pähkline, leivane ja tiba šokolaadine - kõik üsna täpselt see, mida antud stiilist tahta.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, hapukas-magus-hapukas-mõrkjas-maguskas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Väga kiiduväärt nii stiilipuhta balti porteri soorituse eest kui ka mõtte eest lisada sinna rukist - seda meie "rahvuslikku" teravilja võiks julgemalt kasutada, loomaks mingit kohalikku koloriiti. 
---
pilti isetehtud

Saturday, February 22, 2020

Õnn ja rõõm


Õnn ja rõõm (Humaliste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,7 %vol. Ei RB ega UT ei tunne seda tootjat, jooki veelgi vähem.

Tootjainfo: "Linnased: Maris Otter, Chocolate, Crystal Arome, Ruby. Humal: Columubus
IBU 77"

Väike lihtne pudel, minimalistliku/rahvusliku esteetikaga sildikujundus. Kollakaspruun vahukiht täidab pool klaasist, püsib üsna kaua ja haakub ka väga ilusa tiheda pitsmustrina klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt ja sügavalt mustjaspunane. 

Aroomis on see veidi häiriv spetsiifiline toon, mis tuleneb röstitud linnastanata odrast ... ehkki seda vist kasutatud pole? Aga kuna siinses lõhnapildis see piirneb röstleivale omase ja meeldiva poolega, siis on kokku tulemus OK.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse on lõhnast tuttavalt röstine, veidi suitsune ja veidralt ning teravalt vürtsikas või siis alkoholine ... igatahes keele tagumised nurgad undavad häiritult. Lõppmaitse seguneb kõrbenud kadakas, vaik ja kõrvetatud mesi omapäraseks röstiseks-mõrkjas-magusaks ja õliseks täidluseks. Järelmekk .... kõrvetatud kaneel, nelk, aniis ja rosinad ... noh justkui oleks keegi üritanud hõõgveinisegu kuival pannil röstida.

Raske kehaga, mõrkjas-magus-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magus-vürtsika buketiga väga vastuoluline rüübe. Katse teha ilmselt balti porterit (tootja pole oma stiilimääratlust kirja pannud sildile) on veidi aia tähe läinud liigse koguse röstlinnastega. Samas kui see jook nii pool aastat kuni aasta puhkaks ning teravamad nukad maha vanutaks, siis võiks see olla paganama mõnus klaasitäis.
---
pilt isetehtud

Lopsakad huuled


Lopsakad huuled (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 5,5 %vol. Ei RB ega UT ei tunne seda jooki, kuid ühest vihjest saab aru, et see peaks olema jook nimega "Other Memory", aga toda ma pole veel ära kirjeldanud, nii et võrrelda ei oska.

Tootjainfo: "IBU 40"

Keskmist kasvu purk, sildil heegeldatud huuled. Roosa vaht täidab 4/5 klaasist ja püsib kaua, haakudes ka mõnel määral klaasiseintele. Õlle värvus - uduselt roosa. 

Aroom. Oi see on lahe ja mõnus ja köitev! Mustsõstar, punasõstar, kirss, kreek, metsmaasikas ja laim ning veriapelsin on vist esimesed asjad, mis pähe tulevad. Ja misasi on see vürtsikas õhetus, mis paneb ninasõõrmed sädelema ja pressib lausa aevastuse välja?

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapu, sõstraselt hapu ja samas veidral kombel veidi kisseljalt sume. Keskmaitse on magus ja vürtsikas ja parkiv ja keelekülgi kudistav ning pööraselt elus! Lõppmaitse - pohla-mustsõstra-aroonia-toortikri segune mahlamöll, mis kergitab iga maitsenäsakese pea uudishimulikult üles, tabamaks omaenda noodikest selles värskusepuhangus. Järelmekk libiseb üle keelepära vahelduvate magusate, mõrkjate ja hapude laienetega, iga laine rääkimas omaette marjast ja lõpuks ka veel vürtsikat juttu.

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusaka-vürtsika buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Väga mänguline, väga värskendav, väga elus!
---
pilt isetehtud

Rye River


Rye River (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - Rye", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Rye Beer" ja 3,34 punkti

Tootjainfo: "A malt forward session style ale brewed with malted and unmalted rye. The rebirth of Rukkirääk in a more sessionable and smoother-creamier format"

Huvi pärast toon siin ära ka lingid Rukkiräägu algsele 6%vol versioonile (2013.a) kui ka hilisemale 5,9 %vol variandile (2014.a)

Väike lihtne pudel, sildil rõõmsatäpiline virr-varr. Pruunakas sõrmepaksune vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt pruunakaspunane. Aroom on üsna selgelt rukkine ja leivane - kergelt hapukas ja röstine.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas. Keskmaitse on hapukas-magus, karamelline ja pisut pähkline. Lõppmaitses tugevneb lõhnast tuttav röstine noot, muutes maitsepildi leivakooriku sarnaseks. Järelmekk on mõrkjas, tugeva pählise-leivase ja veidi kanarbikuse ning vürtsika vinega.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga Hea taseme rüübe. Sobilik õppematerjal, tutvustamaks, kuidas rukkiõlled maitsma peaks ...  ja ühtlasi ka üsna pretensioonitu joogikas, sobides nt ka lõunalauda. Kuna tootja ise teatab, et tegemist on kunagise Rukkiräägu uue ja kergema tulemisega, siis ... noh laias laastus ta ju seda ka on, ehkki toonased versioonid mõjusid ka kõvasti humalasemana.
---
pilt isetehtud
---
pilt isetehtud

Friday, February 21, 2020

I Quad You Not


I Quad You Not (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „Sour / Wild Beer“ ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Belgian Quadrupel" ja hinnang pole samuti välja kujunenud.

Tootjainfo: "We love Belgian beers. We love sour beers and we especially love sour Belgian beers. I Quad You Not - kettle soured Belgian Quad made with our dear Belgian friends from DOK Brewing. Belgian.
IBU 25"

Keskmist kasvu purk, arusaamatu tumelilla sildikujundus. Kollane tihe vaht täidab pool klaasi ja püsib märkimisväärselt kaua. Õlle värvus - kirkalt tume kisipunane. Aroom on pisut kentsakas - sellist röstist, isegi õhkõrnalt suitsust elementi ei oota ei quadist ega hapuõlledest ... aga mingi hapu noot seal taga ju luuramas siiski on. 

Esmamekk on keskmisest vaid veidi raskema kehag (9% vol juures!) ja hapu, veidi metalne ja leivane. Keskmaitse ... noh vaata kui sa võtad jõhvikad ja muljud nad ilma suhkruta puruks, siis saadki üsna sarnase, põhiliselt hapu, aga ka mõrkja ja tiba parkiva meki.

Lõppmaitses võib ju oletada, et selle joogi põhjaks on quad - midagi magusat ja karamellist sellest hapust, nüüd juba pohlasest toormahlast esile tuleb. Järelmekk aga matab selle enesepettusliku magusaotsingu maha ja räägib edasi ainult puhtas pohlakeeles väikese jõhvikase aktsendiga.

Friigikas. Friigikas selle sõna pohla-jõhvikamahlases mõttes. Mismõttes see jook nüüd quad peaks olema? Aga teisalt jälle - selle parkiva kuiva hapurünnaku alt pole kübetki tunda alkoholi ... seni kuni seest soojaks ei löö. Ühest küljest peaks torisema, et mis kuramuse quad (eriti kui sinisilmselt uskuda UT liigimääratlust), aga teisalt hapusõpradel peaks see lambi sirama küll panema.
----
pilt isetehtud

Jeriko Wild Ale


Jeriko Wild Ale (Mallakosken, Soome) pdl 0,33 l. Alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer" ja hinnang 29 punkti. Untappd ütleb: "Sour - Other" ja 3,21 punkti

Tootjainfo: "Wild ale with yeast collected from our Mallaskoski river side in July 2018. Malts: Pils, Wheat, hops: Saaz
IBU 9"

Väike õlakas pudel, elegantne juugendlik rohe-kuldne sildikujundus. Vakge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib mõnda aega. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. 

Aroom - see on ju värskus ise! Mõõdukalt hapukas, kirka sädeleva allikavee ... või külma kaevuvee hõnguga, marjane ja tiba käärinud. Käärinud kasemahl, millesse on veidikese leiba lisatud?

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas. Keskmaitses hapukus tugevneb, nihkudes kuhugi rabarberi- ja sõstramahla vahele. Lõppmaitse omandab kergelt metalse, magus-hapu tooni, justkui tõmbaks keelega üle lapiku patarei klemmide. Järelmekk meenutab magustatud askorbiintablette ... noh mäletate küll neid väikeseid kollaseid C-vitamiini dražeesid, mida lapsepõlve oleks olnud valmis kasvõi peoga sisse vohmima, kui oleks vaid antud.

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-magusakas-hapu buketiga veider rüübe. Üsna monokroomne kraam, aga samas meeldivalt värskendav.
---
pilt isetehtud

Siguldas Rauchbier


Siguldas Rauchbier (Valmiermuiža, Läti) pdl 0,5 l. alc 5,5 %vol. Ratebeer ei tunne seda jooki. Untappd ütleb "Rauchbier" hinnang 3,16.

Tootjainfo: "Alongside the Sigulda Order Castle, Valmiermuiža beer garden is open in summers. In honor of this collaboration, chimneys have been created - with the crisp taste of German hops, a gentle touch of malt-dried birch wood smoke.
IBU 27"

Keskmist kasvu pudel, rõhutatult lihtne sildikujundus. Suuremulline kollane vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt pronksikarva. Aroom on hapukas ja õrnalt suitsune, selle taga on tunda head ja puhast vett.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-hapukas. Keskmaitse muutub suitsusemaks, kuid jääb ikka sama magusaks ... meenutades lausa suitsutatud mett. Lõppmaitses tuleb kohale suitsuga koos oodatav hapukas ja puidune puudutus ning suutunnetus muutub kuivemaks. Järelmekk on mõrkjas, röstine ja selle taga jätkuvalt meevahaselt ning suitsuselt magusakas-hapukas.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivaopoolse paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Suitsuõllena täidab ta ju kõik ootused ära, aga pigem sellisel leebel ja mitte-jääval moel.
---
pilt isetehtud

Monday, February 17, 2020

Nemesis 3. Edition


Nemesis 3. Edition (Mallakosken, Soome) pdl 0,33 l. Alc 12,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Specialty Grain-Rye/Roggenbier " ja hinnang 78 punkti. Untappd ütleb: "Stout - Russian Imperial" ja 3,6 punkti

Tootjainfo: "The barrel aged version of our Imperial Rye Ale is even more menacing than the original, yet dangerously drinkable. This connoisseur´s choice goes through a minimum of nine months of aging in specially selected cognac barrels before being released…
IBU 45"

Väike õlakas pudel, elegantne must-kuldne sildikujundus. Vähene tuhmkollane vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - mõningase pruuni peegeldusega must. 

Aroom - konjak on siin dominant, seda kohe kindlasti. Kuid - see pole agressor, vaid kenasti käsikäes õrnalt suitsutatud musta ploomiga liikuv dominant. Raske mustav rukkileib. Ja siis ... piiiikalt ja sügavalt sisse hingates ilmub kuskilt kaugelt lõhnapilti suitsuräim! Naerge palju tahate, aga vaata sellises esmases küpsusastmes suitsuräim, milles suitsu ja mere lõhn millekski adrulaadseks segunevad.

Esmamekk on raske kehaga ja sametine. Ploomisametine. Soe ja pehme ja pai tegema kutsuv. Paljulubav ja kehasoendav.

Keskmaitse - puit, leib ja ploom. Konjakisse kastetud ploom. Nätske kodune must leib, mida on karamellisiirupiga mustemaks ja magusamaks tuunitud. Võimalik et isegi lausa peoga musti rosinaid sinna sisse külvatud.

Lõppmaitse - jaaa, siin muutub konjak veidi teravaks. Aga ainult veidi. Sest vaata, kui sa musta leiba konjakisse kastad, siis kõrvetab ka keelel ikka veidi kauem, kas pole nii?

Järelmekk. Nelk ja kaneel ja kardemon. Kõike veeeeidi liiga palju. See koorem lülitab maitsenäsakesed ellujäämisrežiimile. Konka ja rosinad. Mõrušokolaad.

Rrraske kehaga, vähekarboniseerunud ja õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-magusaka buketiga mitmetine, aga VÄGA HEA TASEME rüübe. Hirmsasti tahaks selle õlle algversiooni proovida. Kui hinnata klaasitäit nagu "imperial stout" (UT liigimääratlus), siis on hinnang pigem keskpärane. Kui aga lähtudes tootja enda hinnagust "imperial rye ale", siis haarab uudishimu rinnust kinni ja küsib, et kas sa saad aru, mis see on ... ja raputab ka ise pead, et ega päris täpselt ei saa küll.
---
pilt isetehtud

Blueberry Sour Ale


Blueberry Sour Ale (Mallakosken, Soome) pdl 0,33 l. Alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer - Flavored" ja hinnang 27 punkti. Untappd ütleb: "Sour - Other" ja 3,36 punkti

Tootjainfo: "Stingingly sour ale with fresh blueberries from eastern Finland. 1st brew as a collaboration with Maistila brewery
IBU 11"

Väike õlakas pudel, tumelilla raskelt-loetav sildikujundus. Vanaroosa vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib üsna kenasti, mis on hapuõlle kohta üllatav. Õlle värvus - veidikese udune lillaka varjundiga udune. Aroom on hapukas ja marjane, aga ega mustikaga seda kokku küll ei oska viia ... noh aga ega mustikal pole ka väga selget lõhnanägu.

Esmamekk mõjub üllatavalt kerge kehaga ja hapukas. Keskmaitse lisab küll natukese keha, kuid hakkab samas ka hapukas-mõrkjalt keelt parkima. Lõppmaitse ... noh nagu mustikamahla jooks, ilma suhkruta tehtud metsmustikate mahla. Järelmekk - täpselt samamoodi jätkub ja lõppeb ja jääb kurikauaks keelele püsima.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-mõrkja buketiga üüratult igav rüübe. Metsmustikate kergelt läbikeedetud mahl, aga mitte õlu. Aga samas on see ju mingil kummalisel moel huvitav.
---
pilt isetehtud

Мартовское 903


Мартовское 903 (903, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 4,9 %vol. Ratebeer ei tunne ei toojat ega toodet. Untappd ütleb: "Märzen" ja 3,29 punkti.

Tootjainfo: "Тёмный сорт пива низового брожения созданный на базе немецкого стиля Марцен . Янтарно-красного цвета с ярко выраженным ароматом бельгийского солода и немецкого хмеля Magnum
IBU 20"

Keskmist kasvu pikakaelaline pudel, efektselt läikiv rohe-hõbedane sildikujundus. Sõrmepaksune kreemikat karva vahukiht püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt pruunikaspunane. Aroom on magusakas-hapukas, rauarohke ja rabavett meenutav, karamelline ja röstine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-hapukas, karamelline ja kommisuhkruselt karamelline. Keskmaitse muutub hapukamaks ja veidi luitunuks, puiseks ja kanarbikuseks ... isegi kanarbikumee noodike libiseb läbi. Lõppmaitse ajal tuleb esile mõrkja, kõrvetatud peenleiva kooriku laadne koredus, mille taga on jätkuvalt mesine, kergelt läilasusse kanduv luitunud toon. Järelmekk omandab kuivatatud aedmaasika taolise rauarohke ja magusa oleku.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-magusa buketiga hea taseme rüübe. OK lihtsalt joogiõllena, kuid stiilist mööda, liiga magus ja kuhu kadus Hallertau Magnumist oodatav klaar mõrudus, kas humalad on vanad?
---
pilt isetehtud

Sunday, February 16, 2020

13 Wine BA


13 Wine BA (Humalakoda, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "BarleyWine / WheatWine / RyeWine" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Barleywine - English" ja 4,0 punkti

Tootjainfo: "Barrel aged version of our robust barley wine 13. Aged in red wine barrel for 14 months"

Väike lihtne pudel, kuratlik sildikujundus. Sõrmepaksune pruun vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - totaalmust.

Aroom. Veinine noot libiseb kaugelt üle nina nagu daami karusnahkne boa üle palja õla. Ettevaatlikult lähenedes saad tunda mandlisilmset kiiret pilku ja ploomihuulte võbelevat naeratust. 

Esmamekk on raskepoolne nagu sädelevalt langev kleidiriie ja särisev kui vaevuaimatav õlaliigutus, mis kutsub sind järgnema. Veinine aroom muutub aimatavaks maitseks.

Keskmaitse kõpsatab kuivalt kooskõlas daami kontsadega, pannes keeled võbisema su suus ja südames. Ploomiveinine sumedus sahiseb tammisel parketil.

Lõppmaitse ümardub puusajoonena paeluv-pehme kreegililla kanga all, köites pilku iga graatsilise puusanõksu-kontsaklõpsu rütmis.

Järelmekk ulatab ootamatu pöördega sulle klaasi konjakit ja trühvlikommi, mille lummav daam on möödaminnes kelneri kandikult näpsanud nii sujuvalt, et kergelt jahmatanud nooruki silme ees püsib siiani elegantse samtetkindas käe sulnis trajektoor ... ja midagi raudset, ilmselt daami tahe viia mäng täna lõpuni.

MEGA. Veinivaadist on välja pigistatud maksimum, ehk isegi liiga palju. Kuid tulemus on õilsalt ja sibakese üelvõlliselt maksimalistlik. Ploomine-kreegine-pihlakane-rauane raskekaallane, kellega veedaks meelsasti õhtu, kui vaid ei teaks, et mõõdutunde järgi tuntakse aadlikku. Õnneks vana Gambrinus pole aadlik.
---
pilt isetehtud

Suporter


Suporter (Suurupi, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,4 %vol. Ratebeer ei tunne ei tootjat ega toodet. Untappd ütleb: "Porter - Baltic" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Odralinnased, vesi, humalad, pärm, mandariinid, kaneel
IBU 44"

Väike lihtne pudel, sildil kentsakas jõulustseen. Pruun vaht täidab üle poole klaasi ja püsib ehitusvahuna kaua. Õlle värvus - tuhmilt sügavik-punakas-pruunikas-must. Aroomis domineerib röstitud linnastamata odra spetsiifiline ja mitte just kuigi meeldiv lõhn, mida võimendab kaneel. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja hapukas, röstine ja leivakaljane. Keskmaitses tuleb kohale lõhnast tuttav kõrvetatud oder, kuiv kõrbenud kaneeline krõbedus muudab selle veel teravamaks. Lõppmaitse muutub hapukamaks-mahlasemaks, ilmselt on tegu mandariinide päästva puudutusega. Järelmekk on juba isegi päris meeldiv, kõige lõpuks kohale jõudev piparkoogine-glasuurine magusus lepitab muidu ülemäära kõrbenud põhitooniga.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-kirbe-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga nii ja naa rüübe. Linnastamata röstitud odra lisamine on üks kuramuse peen mäng, sellega ülepingutamisel muutub lõhn lebraks ... kuid lonksu lõpuks pääseb suhteliselt meeldib ja balti porterile omane magus täidlus maitsepilti päästma.
---
pilt isetehtud

Singel


Singel (Veski, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. RB ei tunne seda jooki. Untappd ütleb: "Wheat Beer - Other" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Single hop American Pale Wheat with El Dorado
IBU 25"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Pöidlapaksune valge vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on mõnusalt tsitruseline, jäädes kuhugi mandariinide ja mõruapelsinide vahele.

Esmamekk on keskmise kehaga ja krõpsult mõrkjas või suisa mõru kohe, ehkki selle taga on ka veidi troopilist magusat. Keskmaitse muutub kuivaks ja hapukas-mõrkjaks, ehhki jällegi oleks õigem kasutada otsekohesemaid mõisteid: hapu ja mõru. 

Lõppmaitses hakkab humal juba hammustama, ehkki hapukas mahlasus üritab asja tasakaalustada ... kuid see hapu muutub üsna monokroomselt askorbiiniseks. Järelmekis korraks aimdub pehmemat-puuviljasemat nisu, kuid nüüd värvub kirbelt mõrkjas põhitoon juba kadakakarva roheliseks.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõru-hapu-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga friigikas. Ülevõlli humalane. Kohe ikka väga ülevõlli. Kahjuks kaob nisuuõlle põhi selle kirbe mõruduse alla üsna jäägitult ära.
---
pilt isetehtud

Thursday, February 13, 2020

Tumeaine (Brazil Coffee Version)


Tumeaine (Brazil Coffee Version) (Pühaste, Eesti) Pprk 0,5 l. alc 10,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 4,33 punkti

Tootjainfot pole leida.

Pühaste keldrist kaasa ostetud purk, tehniline sildike.

Vaht. Mihuke vaht! See on üks neid kordi, kui jääd lummatult vaatama, kuidas mustav tõrvjas vedelik aaaaegaaamiiiisi separeerub punakas-mustaks vahuks ja totaalmustaks õlleks.

Aroom. Kohvi. Kuradima hea kohvi. Kuradima kange ja hea ja värske kohvi.

Esmamekk. Tõrv. Hapukas naturaaltõrv. Selline kasetõrv, mida ennevanasti poisikesed nätsu asemel järasid.

Keskmaitse. Kohitõrv. Kohvilaudadest tehtud kohvilaev, tõrvatatud kohvitõrvaga.

Lõppmaitse. Kohvilikööri kontsentraat. Mõrušokolaadist valmistatud kohvitassist pakutud kohvivenis. Ah et mis on kohvivenis? Noh koorevenisest oled kuulnud? Novat!

Järelmekk. Kohvutav kohvikoletis. Kuramuse kohvine. Kange kohvitarretis.

ÜLEVÕLLI MEGAKOHVINE FRIIGIKAS! Selle kohvikogusega võiks roodu mehi varahommikul panna pärani silmi rivilaulu lõugama. Kohvi, mõrušokolaadi ja melassi tripel-üledoos. Kui see ei pane sul mootorit käima, siis sa oled ilmselt surnud. Ja juba kaua ning lootusetult. Kuid kuniks on kohvi, on ka lootust.
---
pilt isetehtud

Dokuõlu


Dokuõlu (Pihtla, Eesti) prk 0,5 l. alc 8,6 %vol. Ratebeeri liigimääralus: "Gotlandsdricke/ Koduõlu/ Sahti" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Farmhouse Ale - Sahti" ja hinnang 3,39

Tootjainfo: "Vaaritasime Saaremaa koduõlle stiili 8,6% märjukese, nimeks „Dokuõlu“. Keerasime veidi tavapäraselt rajalt kõrvale. Nimelt kasutasime selles õlles lisaks odrale ka rukkist ning lõpptulemus on väga huvitav. Endiselt kasutasime pagaripärmi, aga rukkis annab õllele tiheda ning magusja suutunde. Kisub soomlaste Sahti kanti oma olemuselt (ehk oled maitsta saanud?)"

Pühaste keldrist kaasa ostetud purk, tehniline sildike. Kollane sentimeetrine vahukiht kaob koheselt. Õlle värvus - häguselt pruun. 

Aroom on tugevalt ja jõuliselt vanakooli koduõlut meenutav, selline magus ja hapukas, pärmine ja veidi kadakane, tunda on nii leiba kui röstpähkleid, karamelli kui pihlakaid.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magus. Keskmaitse liigub juba kuhugi läila piirimaile, kuid seda tasakaalustab intensiivne röstpähkline mõrkjas noot. Lõppmaitse lisandub siia külmavõetud pihlakate hapukas-magusat nooti, mis esmast ülemäärast magusust veelgi leevendab. Järelmekk on leivane ja sepikune, täistera-pudrune ... aga seejärel juba päris põnevalt vürtsikas ja pisut koduveini meenutav.

Raskepoolse kehaga, alakarboniseerunud ja sametise paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-magus-vürtsikas-hapuka buketiga väääääga põnev rüübe! Esmalt ülemäärase magususega ehmatav, kuid seejärel juba päris mõnusaks pöörduv koduse-taluköögise-vanakoolise-koduõllese maitsega kindlasti kõva nostalgialaks vanematele õllesõpradele.
---
pilt isetehtud

Monday, February 10, 2020

Dekadents - Guatemala Rum BA


Dekadents - Guatemala Rum BA (Pühaste, Eesti) prk 0,5 l. alc 12,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 4,35

Tootjainfot pole leida

Pühaste keldrist kaasa ostetud purk, tehniline sildike. Mustjaspruun vaht täidab ligi pool klaasi ja püsib päris kenasti. Õlle värvuse seletamise jätame täna kõrale, onju? 

Aroom. No teate mis. Peaks ikka olema kuramuse tömpnina, et seda rummilõhna MITTE tunda. Juba nii umbes meetri peal vähemalt. Elus, karge ja puhas rumm. Selle rummikaane all leidub aga mandliküpsiseid ja vaniljet.

Esmamekk on raske. Raske ja rummine. Magus ja rummine. Melassine ... ja kas rumm polegi mitte sünonüüm? :)

Keskmaitses torkab rumm ehk veidi liiga tugevalt. Meeldivalt, aga siiski noorelt ja teravalt. Rummi sisse kastetud piparkook.

Lõppmaitse. Rummikokteil koolaga? Ei-ei-ei, mitte koolaga (taevas hoidku), vaid kaljaga!

Järelmekk. Kaljakokteil rummiga, rosinatega ja kaneeliga. Ja mandlid. Mandlid on siin ka ilmtingimata mängus! Ehk koguni veidike kookost?

Noor ja rapsakas on see kraam. Meeldiv, aga veel ikkagi noor ja kasvatamata. Rumm ei peaks niimoodi õllest üle sõitma. Ülimeeldiv rummi-kalja-kokteil. Aga Dekadents jääb üsna varju, ehkki vaniljene-mandline noot seda ju justkui meenutaks.
---
pilt isetehtud

Imperial Extra Double Stout (revisited, vaadist)


Imperial Extra Double Stout (Pühaste / AF Brew, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "stout - imperial", hinnang 89 punkti. Untappd ütleb: "Stout - Russian Imperial" ja 4,02 punkti.

Tegu pole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega kolme aasta taguse kirjeldusega pudeldatud versioonist.

Pühaste keldrist kaasa ostetud purk, tehniline sildike. Sõrmepaksune tume vahukiht on tumedam, õhem ja püsimatum kui toonasel versioonil. Aroom on samasugune kohvi-iiriskommi-rumikoogi-kakao segune. 

Maitsepilt on samamoodi üüüüsna sarnane, kõrbemise äärel balansseeriv, peamiselt kakaole rõhuv. Tõsi küll, toonane assotsiatsioon rummikoogiga jääb seekord saavutamata, kuid see-eest on pohlalist hapukust isegi veidi rohkem.

On ainult kiiduväärt, kui kom aastat hiljem suudab väiketootja taastoota peaaegu üks-ühele toonast maitsepilti, see räägib meeskonna meisterlikkusest. Tõsi küll, kas nüüd just "MEGA" ütleks, selles pole kindel ... aga vaata eks tookord sain ma kogemata kirjeldata pikalt pudelis järelküpsenud versiooni ja nüüd on nina ees värske vaadiversioon. Aga no "ÜBER" on see kraam ikkagi!
---
pilt isetehtud

Sunday, February 9, 2020

Noctus 100


Noctus 100 (Riegele, Saksamaa) pdl 0,66 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang 92 punkti. Untappd ütleb: "Stout - Russian Imperial" ja 3,72 punkti.

Tootjainfo: "The rich, dark appearance of Noctus 100 results from the unique 3-mash brewing process using chocolate malts and roasted black barley.
IBU 25"

Kopsakas pudel, stiilselt väärikas must-hall-valge sildikujundus. 

Õlle ilmumine klaasi on raskepärane, saadetuna bõdõnn-tõdõnn klunksumisega. Mustjaspruun vaht täidab üle poole klaasist ja püsib vägagi kaua. Õlle värvusest ei kavatse ma isegi rääkida, eksoleju.

Aroom. Hmmm. Vana Gambrinus pole vist kunagi tundnud sellist kombinatsiooni, mille ühes käes on tume raske leivakäär ja teises veelgi tumedam ja raskem mõrušokolaad!

Esmamekk polegi niiiiiiiii tõrv kui võinuks eelnevast oletada, kuid raskeke ikkagi ja röstine ning sametine. Keskmaitse tõmbab aga raskuse endaga kaasa ja vajutab keele üsna lapikuks veidi tuhase ja nätske leivaga, ahjupõranda järgi maitsva ja samas šokolaadis kümbleva täidluse.

Lõppmaitse muutub ploomiseks, kõrvetatud leivale on määritud ploomipovidlo ja see omakorda üle raputatud suhkruvaba mõrušokolaadiga. Järelmekk laotub üle keelepära kui öö üle maa ja metsa ning rullib lahti õlised maanteelindid, mis täiskuu all vastu veigeldes annavad veidikesegi aimu, kuhu kõnnid.

Raaaaaske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlise paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERTASEME rüübe. Üsna õpikuvääriline näide sellest, kuidas teha üks umbetummine impstout, mis pole ei liiga röstine või magus. Mõneti ehk liigagi balansis, kuna pole ühtegi nukka, mille külge takerduda ja mille külge kõlavat kiidulaulu punuda, aga supertubli teostus ikkagi XIV sajandist pärit koja meistritelt!
---
pilt isetehtud

WRCLW Raspberry Weizenbock


WRCLW Raspberry Weizenbock (Stu Mostów, Poola) pdl 0,5 l. alc 6,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bock - Weizenbock" ja hinnang 83 punkti. Untappd ütleb: "Bock - Weizenbock" ja 3,68 punkti

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "A full, stronger version of wheat beer. Intense malt aromas - bread, melanoidins, delicate chocolate, combine with spicy-fruity yeast notes. We broke the sweetness with the acidity of pressed raspberry juice.
IBU 20"

Keskmist kasvu pudel, sildil sarjale omaselt mingi kriips-joonis, seekord midagi sakraalset. Kreemikas-roosakas vahukiht täidab üle poole klaasist ja on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - tuhm-uduselt punakas-pruun. Aroom - üks ja ainumas vaarikas, ei mitte midagi muud!

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitses võtab võimust vaarikas, õigemini selle veidi moosine variant. Lõppmaitses on õrnalt tunda ka banaani, kuid sellisel kahvatul-toorevõitu moel. Järlemekk meenutab vaarika pulbrijooki, mida on segatud mingisuguse, üsna suvalise õllega.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga väga vastuoluline rüübe. Kui hinnata seda ilma mingi eelteadmiseta, siis ütleks, et täiesti OK vaarikaõlu. Kui aga pudelil on kirjas "weizenbock", siis hakkab lihtsalt kahju sellest ilusast ja õilsast joogist, mis on kõige saba ja sarvedega okupeeritud vaarika poolt.
---
pilt isetehtud

WRCLW Nectarine Weizenbock


WRCLW Nectarine Weizenbock (Stu Mostów, Poola) pdl 0,5 l. alc 6,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bock - Weizenbock" ja hinnang 55 punkti. Untappd ütleb: "Bock - Weizenbock" ja 3,47 punkti

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "A full, stronger version of wheat beer. Intense malt aromas - bread, melanoidins, delicate chocolate, combine with spicy-fruity yeast notes. We broke the sweetness with the acidity of nectarine puree. A classic wheat bock in a new, fruity arrangement.
IBU 20"

Keskmist kasvu pudel, sildil sarjale omaselt mingi kriips-joonis, seekord midagi sakraalset. Pöidlapaksune kreemikas vahukiht  on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - tuhm-uduselt pruun. Aroomis on tunda nii nisubocki pehme täidlus kui nektariini hapukas mahlasus.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja siidine. Keskmaitses avaldub nisubocki üleküpsenud banaanine täidlus, segatuna troopilise nektariiniga. Lõppmaitse muutub mõrkjas-hapukamaks, nektariini hapukus hakkab võimust võtma ja nisulist põhja tiba varjutama. Järelmekk on aga meeldivalt mahlane ... või pigem smuutine, segades üsna kenasti banaani ja nenktariini ning kõõõõige lõpus hakkab õhetama ka vürtsine-nelgine soojus.

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga VÄGA Hea taseme rüübe! Suurepärane nisubokk on saanud endale seltsiks mahlase üleküpsenud nektariini ... ja ehkki selle kombo mõtekuses võib kahelda, siis katsetuse julguse eest tuleb siiski kiita!
---
pilt isetehtud

Friday, February 7, 2020

Rinsewater (revisited)


Rinsewater (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeer ütleb: "IPA - Black/Brown/Cascadian Dark" ja hinnang pole välja kujunenud. Untapped ütleb "IPA - Black / Cascadian Dark Ale" ja 3,38 punkti.

Tootjainfo: "This beer will get under your skin. The peppercorn sting, is like when tattooists needle first hits your body, followed by numbing, tingling hop burn.
Relax, it's over and the urge for more is coming. You are already planning your next one
IBU 55"

Tegu pole omaette hinnanguga, vaid võrdlusega aastataguse kirjeldusega. Vaht on aja jooksul heledamaks muutunud, kuid sama püsiv. Aroom pole ajaga muutunud, pipar on üsna sama au sees. Maitse on aga veidi õhemaks vajunud, pehmest porterist on nüüdseks saanud rohkem IPA'lik jook, milles pipar tõuseb kenamalt esile.

Aeg on selle joogi asetanud oma õigesse kohta. Kui aasta tagasi kirjutasin "Must IPA? Nomitteväga. Pipraporter? Jaaaa!", siis nüüd on kahtlust vähem - jah see on must IPA pipraga!

---

pilt isetehtud

Black Elf Black Pale Ale


Black Elf Black Pale Ale (Ridgeway, UK) pdl 0,5 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Black/Brown/Cascadian Dark" ja hinnang 30 punkti. Untappd ütleb: "Pale Ale - American" ja hinnang 3,13 punkti.

Tootjainfo: ""So what's going on ere' then?" asks the elf. "Black Pale Ale makes no sense at all!""We agree completely" said the brewer, "but what else do you call a bottle - fermented black ale that tastes like american pale ale if you close your eyes?"
​Ere's to your elf!"

Keskmist kasvu kenuskaelane pudel, sildil taaskord selle seeria kuri gnoom. Pruun vaht vaht täidab 4/5 klaasist, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumepunane. Aroom on õrnalt hapukas, meenutades ehk kõige lähemalt leivakuivikuid. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, kergelt röstine. Lõppmaitse muutub juba pisut kõrbenuks, sarnasus kuivatatud leivaga üha suureneb. Järelmekk on magusakam, kuivik on seekord tehtud saiast :) Kõõõõige järel hakkab keelepära õrnalt õhetama vürtsika noodiga.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga hea taseme rüübe. Tõsi küll, öelda nii nagu tootja lubab, et "tume eil maitseb nagu APA", siis seda efekti ei ole, röstine noot reedab ära tumedama rüüpe. Aga OK on see ikkagi.
---
pilt isetehtud

Wednesday, February 5, 2020

Brutal Bulldog (revisited)


Brutal Bulldog Double IPA (Gotlands / Rootsi). pdl 0,33 l. alc 8,4 %. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang 75 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,54 punkti.

Tootjainfo: "It fights like a bulldog on your palate - Brutal Bulldog Double IPA is an intense acquaintance. Dry hopped twice and with an alcoholic strength of 8.4%, it offers a taste experience beyond the ordinary. The two unique hop varieties Galaxy from Australia and Nelson Sauvin from New Zealand gives a fruity aroma reminiscent of tropical fruit.
IBU 55"

Tegu pole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega 7 aasta taguse kogemusega. Vahtu tekib veidi vähem, õlle värvus samamoodi kuldoraž. Aroom on sama mõnusalt veiniliku noodiga ja rammusalt humalane. Maitse on lopsakalt puuviljane ja veidi liköörilik, meloni ja litšimarjade ning viigimarjade ja ürtide segune.

Über, see kraam on über mis über, isegi praegusel, kopikas üle BB kukkunud kujul. Topelt-IPA ta just ehk ei ole, aga väga maitseküllane suutäis ikkagi.
---
pilt isetehtud

Vaarika Mõdu


Vaarika Mõdu (Pühaste, Eesti) prk 0,5 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Mead - Melomel/Fruited" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Mead - Other" ja 3,51 punkti

Tootjainfot pole leida.

Pühaste keldrist kaasa ostetud purk, tehniline sildike. Roosakas sentimeetrine vahukiht on hõre ja kaob kiirelt. Joogi värvus - kirkalt kuldpunane. Aroom on küll vaarikane, kuid see on selline luitunud, külma suve aredvaarikas, mis eriti ei jaksa lõhnata. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapukas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, meenutades hamba all purunevaid vaarikaseemneid. Lõppmaitse muutub korralikult kuivaks, keelekülgi kahutavaks, samas aga ka mingit vaarika-pulbri-jooku meenutavalt magusaks. Järelmekk on taas mõrkjam, kuiv ja kerge, keelepära parkiv värskeltpressitud õuna-arooniamahla koredusega.

Kergepoolse kehaga, vähekarbboniseerunud ja ülikuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Tuleb tunnistada, et see jääb kahvatuks nii mõduna kui vaarikajoogina, kuid samas suvisel ajal ja külmalt võtaks teda ilmselt kohe mitu klaasitäit.
---
pilt isetehtud

Here Comes the Sun


Here Comes the Sun (Beerbliotek, Rootsi) prk 0,33 l. alc 4,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - American / APA" ja hinnnag pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Pale Ale - New England" ja hinnang 3,57.

Tootjainfo: "Spring into action, grab a beer - Guaranteed satisfaction, have no fear - This verse is silly, that is true - But we got you to read it, so jokes on you"

Väike purk, sildidisain kojale omane, ehkki ikkagi punnitatult kirju. Kollakas vaht täidab pool klaasist ja püsib päris kenasti. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on mõrkjas ja mahlane, meenutades peopesas puruks rudjutud pihlakaid. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukamaks ja mahlasemaks, ehkki põhitooniks jääb ikkagi mõrkjas, mis nüüd meenutab rohkem pohli ja kibuvitsa. Lõppmaitse toob samasse ürdisesse mõrkjusse kõrvaltoonina ka veidi toore kaerajahu magusat mudrusust. Järelmekk nihkub jällegi mahlasemasse, magus-hapukamasse servakesse.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. New England ja pale ale ei anna tavaliselt kuigi head kombinatsiooni, ega anna ka seekord midagi vaimustavat - jah mahlane ja kuiv, kuid ei midagi erilist siiski.
---
pilt isetehtud

Monday, February 3, 2020

Baltic Pride


Baltic Pride (Põhjala / Pinta, Eesti / Poola) pdl 0,33 l. alc 12,5 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Baltic", hinnang poel välja kujunenud. Untappd ütleb "Porter - Baltic" ja 3,84 punkti.

Tootjainfo: "Collab with Pinta. An old world Stock Imperial Baltic Porter, featuring a blend of fresh bottom-fermented Baltic Porter and barrel aged top-fermented Baltic Porter"

Ummmm. Et siis kaks eri versiooni balti porterit, mis üks on eili stiilis tehtud? Ja veel vaadis hoitud ... mille vaadis? Segane värk!

Väike lihtne pudel, sildil segaselt paigutatud, kuid vähemalt arusaadavad mere-metsa-taevavaated. Pruun sõrmepaksune vaht on hõredapoolne ja kiirelt kaduv. Õlle värvus - totaalmust. Aroom on ülimalt delikaatne, lastes tunda vaid õrnalt rösti ja veel õrnemalt ploomi. 

Esmamekk on raske, magus ja veidi õline, ploomine ja šokolaadine. Keskmaitse muutub mõrkjamaks ja nüüd mõrušokolaadiseks, omandades õilsaid ploomiveinilikke noote ... või õigemini ploomikompoti ja rummi noote!

Lõppmaitse rullib lahti kakao, puistab sellele ploomilaaste, niristab üle tõrvjaks keedetud vahtrasiirupiga ning saputab peale röstitud pähklite tolmu. Järelmekk rullib saaduse ruletiks, lõikab seibideks, torkab kaneelitikukeste otsa ja kastab sulatatud mõrušokolaadi sisse.

Vägagi raske kehaga, vähekarboniseerunud ja õlija paletiga, magus-mõru-hapukas-mõru-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERTASANDI rüübe. Väga meeldiv ja rammus dessertõlu, mida sobiks pakkuda koos ploomikoogiga. Aga ikkagi jäävad need küsimused - mida tähendavad need kaks eri stiilis balti porterit, mida annab nende kokkusegamine ja mis vaat siin väidetavalt mängus on? Juhul kui teaks vastuseid kõigile neile küsimärkidele, siis mõistaks ehk innukamaltki kiita.
---
pilt isetehtud

Must Kuld Vanilla Latte


Must Kuld Vanilla Latte (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Flavored", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Porter - Coffee" ja 3,92 punkti

Tootjainfo: "A smooth porter, brewed with oats, milk sugar, Tahitian vanilla beans and freshly roasted coffee"

Väike lihtne pudel, sildil läikiv-kortsus ebamäärasus. Sõrmepaksune pruun vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - must. Aroomis segunev üsna meeldiv kohv ja mitte nii meeldiv suitsukoni.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja magus-mõrkjas, mõõdukalt kohvine. Keskmaitses aimdub veidi vanilli ja kõvasti laktoosi, magusus nihkub kuhugi ülemäärase piirimaile. Lõppmaitse omandab hapukama-ploomise noodi, mis muudab suutunnetuse juba vägagi meeldivalt tasakaalustatuks ja isegi mahlaseks. Järelmekk on magus-hapukas, meenutades ploomitäidisega piimašokolaadi koos mandlitega.

Keskmisest suti raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magus-hapuka buketiga Väga hea taseme rüübe. Kui poleks seda lõhnas luuravat konituhka, siis kiidaks ilmselt enamgi. Kurjama kergelt joodav!
---
pilt isetehtud

Veski hele


Veski hele (Pöide, Eesti). pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. RB ei tunne seda jooki. Untappd ütleb "Pilsner - Other" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfot pole leida

Väike lihtne pudel, sildil kivituulik. Sõrmepaksune valge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on lihtne, linnaseline ja magusakas-hapukas.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub hapukamaks ja leivaselt linnaseliseks. Lõppmaitse on mõrkjas, murune ja puidune, kuid päris kenasti tasakaalus täistera-sepiku laadse magusaka poolega. Järelmekk viskab kõige lõpuks veel sutsukese vürtsikat noodikest kah mõrkjale ja hapukale lisaks.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga HEA TASEME rüübe. Õlu mis on lihtne nagu lauajalg. Hästi tehtud lauajalg. Igati aus ja õige ja puha ... noh aga mitte midagi erilist temas kah pole. Lihtsalt hästi tehtud saksa stiilis pilku.
---
pilt isetehtud