Thursday, September 30, 2021

Dark Times

Dark Times (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 4,17 punkti.

Tootjainfo: "A sweet Imperial Stout aged in a blend of Pedro Ximenez sherry and American Rye Whiskey barrels.
IBU 40"

Väike lihtne pudel, sildil voolava laava taoline värvimäng. Vahakaelus ja kuulumine keldriseeriasse lööb ootused kõrgele. Mustjaspruun sentimeetrine vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - jubemust. 

Aroom lõhnab nagu öö veinikeldris. Magus, liköörilik, soolakas, metalne, röstine, ploomid ja datlid, rukkileib ja viski.

Esmamekk on tihke ja liköörilik, magus ja röstine, veidi metalne ja pisut alkoholine.

Keskmaitse - öine, tihe, kuiv, vaskne, hilisõhtune, loomalik ja urisev, alkoholisoe ja rummilik.

Lõppmaitse. Keeleküljed tõmbuvad kuivast metalsest haardes looka. Soolakas-magus, rosinakompotine, vasksest peekrist pakutud datliliköör kohviküpsistega.

Järelmekk - kohviliköör ja tume šokolaad, rauarohke, kuivapoolne. Rabaveest tehtud kohvi-pähkli-nastoika.

MEGA. Friigimega. Metallimega. Ootamatult kuiv ja metalne võrreldes Põhjala tavapäraselt siirupiste vaadihoidistega. Soolakas-hapukas võimukas maitseküllus meenutab kummaliselt kombel hematogeeni. Maitsvat ja kanget hematogeeni-napsi :)
---
pilt isetehtud

Westmalle Extra

Westmalle Extra (Westmalle, Belgia) pdl 0,33 l. alc 4,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale - Pale / Golden / Single" ja hinnang 85 punkti. Untappd ütleb: "Patersbier" ja 3,47

Tootjainfo: "This is one of the oldest beers of Westmalle Abbey, with a tradition that dates back to the start of our brewery. It was created to drink with meals in the abbey, something the monks still do today. As a top fermented golden yellow Trappist beer, the Extra is unique in combining a low alcohol content (4.8%) with a rich flavour. Enjoy its fruity notes and its refreshing, thirst-quenching character."

Väike pudel iseloomuliku kaelusega, lihtsapoole helesinine sildikujundus. Erkvalge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - õrna uduvinega helekollane. Aroom on magusakas ja karamelline, selgelt äratuntava belgialiku jalajäljega. 

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub tugevalt mõrkjamaks, koriandri ja kasepunga seguseks. Lõppmaitse - magusapoolne, kommisuhkrune ja veidi üleküpsenud banaani nüansiga. Järelmekk - mõrkjas, apelsinikoorene, selle taga veidi vürtsikalt õhetav magus-karamelline belgia klassika.

Keskmisest tsipurillu kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukask-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Mõnes mõttes võiks ju isegi öelda "über", sest tegu on tavatult (belgia mõistes) lahja ja humalase õllega. Samas - midagi eriliselt vaimustavat siin ju ka pole, nii et "väga hea" on paras hinnang
---
pilt isetehtud

Piiri tume

Piiri tume (Võru, Eesti) pdl 0,5 l. alc 4,5 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda toodet. Untappd ütleb: "Lager - dark" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Non-filtered dark lager beer
Tootja: Cimze õlletehas, Läti"

Keskmist kasvu pudel, sildil piiripost koos siltidega Valga / Valka. Sõrmepaksune tumekollane vaht kaob väga kiirelt ja jäljetult. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun. Aroom on magusakas ja kaljalik. 

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse - hapukas-magus, kõrvetatud suhkrust tehtud kalja taoline. Lõppmaitse - leivane ja maltoosane. Järelmekk - magus, vähese hapuka nüansiga ja leivane.

Kerge kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusa-hapukas-magusa buketiga OK taseme rüübe. Meenutab tšehhipärast tmave/dunkel tüüpi õllesid, ainult et veidi leivasem
---
pilt isetehtud

Tuesday, September 28, 2021

Beer Mail Raspberry Porter

Beer Mail Raspberry Porter (A. Le Coq, Eesti). prk 0,5 l. alc 6,5%. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Flavored" ja hinnang ei ole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Porter - Other" ja 2,51 punkti.

Tootjainfo: "Beer Maili sarja kuuluva eksklusiivse porteri tume ja viskoosne tekstuur on saavutatud tänu pruulimisel kasutatud karamell- ja röstitud linnastele. Koostises olev vaarikamahl teeb sellest mõnusa nautimise õlle.
IBU 23"

Keskmist kasvu purk, edeval sildil vaarikapea :) Tumekollane vaht täidab 3/4 klaasist, püsib väga kaua ja haakub mõnel määral ka klaasiseintele. Õlle värvus - ähmaselt punakas-pruun. Aroom on karamelline, kergelt röstine, mõõdukalt kuid äratuntavalt vaarikane. 

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ning hapu ja karamelline. Keskmaitse - röstine, kakaone, pähkline, viskoosne ja marjaselt/sõstraselt hapu. Lõppmaitse - mõrkjas-hapu, melass, pähkliküpsis, võirohkelt küpsetatud kodune vahvel vaarikamoosiga. Järelmekk on magus, röstsai ja pähklid, veidi põhjakõrbenud sõstramoos.

Keskmisest veidi raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja siidise paletiga, hapu-mõrkjas-magus-hapu-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Porteri põhi on täiesti tunda, vaarikas samuti, millegagi pole liiale mindud, mitte millegi eest pole laita - no miks ta siis hea pole?
---
pilt isetehtud

Piiri Hele

Piiri Hele (Võru, Eesti) pdl 0,5 l. alc 3,5 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda toodet. Untappd ütleb: "Lager - Euro Pale" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Tootja: Cimze õlletehas, Läti"

Keskmist kasvu pudel, sildil piiripost koos siltidega Valga / Valka. Sõrmepaksune kollane vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kuldpruun. Aroom on veidi mõrkjalt leivane. 

Esmamekk on väga kerge ja hapu. Keskmaitse - hapu, leivane, veidi mõrkjas. Lõppmaitse - vesine, hapu ja leivakooriku taoline. Järelmekk - mõrkjas-hapu, vähese linnaselise magususega.

Väga kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja vesise paletiga, hapu-mõrkjas-hapu-magusakas-mõrkja buketiga niru rüübe. Kolme-pool-kraadise õlle saab valmis teha ka nii, et ta ei mõju vesiselt. Laagerõllele üldiselt omane hapu on siin kohatult tugev. Ainuke meeldiv moment selle õlle juures on leivane lõhn ja maitse. Kes selle joogi sihtgrupp peaks olema, ei saa küll pihta.
---
pilt isetehtud

Monday, September 27, 2021

Triple Barrel

Triple Barrel (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Barley Wine / Wheat Wine / Rye Wine" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Barleywine - American" ja hinnang 4,18 punkti.

Tootjainfo: "A carefully blended multi-vintage barley wine. Contains barley, rye
IBU 25"

Väike lihtne pudel, sildil loojanguvärvid. Sõrmepaksune mustjasprun vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - äraütlematamust. 

Aroom on JÄMMME, raskeröstine, viskine, melassi ja rummis leotatud viigimarjade segune. Niimoodi võiks lõhnata mõni vana ja väärikas baarikapp, milles on põlvkondi hoitud kärakat ja maiustusi.

Esmamekk. Jõuline, ülemuslik, domineeriv, kange ja kangekaelne. 

Keskmaitse. Röstitud puuviljakeeks. Kõrbemisele väga lähedal olev piparkook. Rummi sisse kastetud tuula präänik.

Lõppmaitse. Mustadest kuivatatud ploomidest tehtud tarretis kõrvetatud suhku, arooniaveini glasuuri ja mõrušokolaadiga.

Järelmekk. Kange kurat. Alkohol torgib täpselt selle piiri peal et veel häirib, aga juba on ka meeldiv. Ülivõimsalt ploomišokolaadine. Ropp-magusa ja kõrvetavalt mõru piirimail, kaldega magusasse, kuid rukkine hapu selle foonil toob sumomaadleja elegantsiga selle eluka tagasi tasakaalu.

MEGAHULL. Jube täpselt selle piiri peal, kus tahaks juba öelda et "poisid pidage hoogu ja tulge selle kraamiga poole aasta pärast minu ette" ... aga no pagan, ta on juba praegu NIIII hea, et annad liigse tuntava kanguse andeks. Ülevõlli MEGA röst-dessert tõrvaploom
---
pilt isetehtud

The Devil

The Devil (Anderson's, Eesti) prk 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - International" ja hinnang 3,53.

Tootjainfo: "West coast IPA with African Queen and Citra hops
IBU 65"

Väike purk, pruulikoja tunnus-tilk seekord sujuv-roosal foonil. Valge vaht täidab kolmandiku klaasist, püsides korralikult ja haakudes superpüsiva linikuna klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt sügavkuldne. 

Aroom - ohhh. See lõhn teeb humalapai. Sellise karmivõitu ja koreda pai nagu töömehe kämmal, aga sa oskad seda hinnata juhul kui oled humalatööga sina peal. Vaiguse ja puiduse humalateoga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja lõhnaga võrreldes üllatavalt leebelt mõrkjas. Keskmaitses mõru pool tugevneb, sellele lisandub hapukat marjast haput. Lõppmaitse teiseneb karmimaks, puiduseks mõruks, mis vaiguse rõngana surub keelekülgi kaardu. Järelmeki ajal ilmub koredas-rohmakas  peopesas ka veid magusamaid külmavõetud pihlakaid, mis maitsepilti veidi tasakaalustavad.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletig, mõrkjas-mõru-hapukas-mõru-vürtsikas-magusakas-mõru buketiga ÜBERtaseme rüübe, mis on mõneti juba ka üle võlli. Westcoasterid peavadki olema puiduselt-vaiguselt mõrud ja selles osas on kõik isegi "mega"-vääriline, kuid selle stiili juurde kuulub ka veidi tasakaalustavat karamelli, mida siin pole, mõru on dominant. Aga mine tea, võib-olla kuu-kahe pärast, kui humala esmane värskus taandub, tasakaalustub ka maitsepilt.
---
pilt isetehtud

Beer Mail Kriek Ale

Beer Mail Kriek Ale (A. Le Coq, Eesti). prk 0,5 l. alc 4,5%. Ratebeeri liigimääratlus: "Flavored - Fruit" ja hinnang ei ole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Fruit Beer" ja 2,7 punkti.

Tootjainfo: "Pale ale with cherry juice"

Keskmist kasvu purk, edeval sildil punapea ja kirsid. Roosakas vaht täidab üle poole klaasist ja püsib päris mõnda aega. Õlle värvus - kirkalt hele erkpunane. Aroom - no kirsilõhna on kogu tuba täis ... vaarikat veidi ka, aga ikka no kohe kärtsuvaltpalju kirssi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja jõuliselt-siirupiselt magus-hapukas. Keskmaitse - MAGUS, kirsine ja selle taga ka veidi kirsikiviselt mõrkjas. Lõppmaitse - veidi hapum, isegi pisut kuivapoolne, kuid jätkuvalt üleelusuuruselt kirsine. Järelmekk on pisut metalline, mõrkjas, läilalt magus ja jämekirsine.

Oehhh. Noh ma saan aru, et selle joogiga üritatakse tabada sama nišši nagu sama tootja poolt tehtud "siidritega". Ilma punastamata müües "muud alkohoolset jooki" siidri või õlle nime all. Ilgeltmagus. Unterbier.
---
pilt isetehtud

Sunday, September 26, 2021

Harassment by Bock

Harassment by Bock (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Weissbier - Weizenbock" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untapped ütleb "Bock - Weizenbock" ja hinnang 3,51.

Tootjainfo: "Hazy pale amber colored beer with huge thick head, which has massive room filling aroma. First nose has lots of sweet banana characteristic to Hefeweizen. Caramelly, roasty, nutty, plums in background. Tons of different aromas and flavours here!…
IBU 17"

Väike pudel, mille kilepakend kannab seeriale omast käejälge. Tihe kollane vaht täidab üle poole klaasist, kummatigi pole see just ülemäära püsiv. Õlle värvus - vähese uduvinega täidlaselt punakas-kuldne. 

Aroom on võimas tõepoolest. Täidlane bannaanine, biskviidine, pähkline algus on ju kena ... aga selle taga on tunda ka alkohol, mis pole jällegi kena. 

Esmamekk - raskepoolse kehaga ja likööriselt hapukas ning kreegine. Keskmaitse - bock-õlle pähkline ja linnaseline raskus koos meeldiva vähese röstinoodiga ... ja paraku ka koos alkoholiga. 

Lõppmaitse - banaaniliköör. Röstitud banaan, millele on peale kallatud kanget Strohi ja siis flambeeritud. Järelmekk - pohla-banaani liköör, mille alkoholine teravus on veel nukiline ja kasvatamatu.

Ai-vai. Lehe rahvas. Varuge ometi kannatust. Kangemad joogid tahavad pikkkkkka küpsemist, enne kui te need ilmarahva ette välja paiskate. Antud juhul on suund väga õige ning peale nii umbes aastast ootamist saab sellest suurepärane triple-nisubokk, kuid praegu on see kraam toores ja nukiline.
---
pilt isetehtud

Horror Dance Squad

Horror Dance Squad (Anderson's, Eesti) prk 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Wheat Ale - India / Hopfenweisse" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - American" ja hinnang 3,7.

Tootjainfo: "Wheat IPA with Simcoe, Amarillo and Cascade hops. Created in collaboration with Horror Dance Squad
IBU 35"

Väike purk, pruulikoja tunnus-tilk seekord koos tantsivate luukeredega. Valge vaht täida 9/10 klaasist (kas vihje tulevasele ülekarbole?) ja püsib ülikaua. Õlle värvus hämuselt kollane. Aroom - magusakas, vürtsikas (huvitaval kombel koriandriliste nootidega) ja värskelt humalane. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukamaks ja taaskord koriandriselt eeterlik. Lõppmaitse - hapukas-magusakas, puuviljane ja kuivapoolne. Järelmekis on nisuõlle mõnusat pehmust koos värskelt niidetud muruse mõrkjusega.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Nisu-IPA'sid pole just ülemäära sagedasti saada ning juba ainuüksi selle tõttu on ta nii proovimist väärt kui ka suhteliselt hõlpsalt turundatav.
---
pilt isetehtud

Das Kølich

Das Kølich (To Øl, Taani). prk 0,44 l. alc. 4,8 %. Ratebeeri liigimääratlus: "Kölsch / Kölsch-Style" ja hinnang 46 punkti. Untappd ütleb: "Kölsch" ja 3,28 punkti

Tootjainfo: "A traditional bright and easy-drinking top fermented German-style ale; crisp, clean, and balanced with an exceptionally delicate and refreshing finish. The taste is slightly fruity from fermentation and has a medium-low bitterness that adds a pleasant dryness and subtle crispiness.
On the nose you get a light clean malt character, hints of fruit, copper, and bread is noticeable.
Overall a clean, crisp, delicately balanced, and refreshing beer!"

Keskmist kasvu purk, sildil tihe ruudustik. Erkvalge vaht täitis pool klaasist, olles ka mõõdukalt püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom - lihtne, kerge, linnaseline.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse - toores teravili ja kergelt metalne. Lõppmaitse - vasest uhmris tambitud linnased. Järelmekk - hapukas, kuivapoolne, mõrkjas. U minut peale viimast tilka hakkavad keele tagu-nurgad mõnusalt vürtsikalt õhetama, mis tõstab esmase ülilihtsa suutunnetuse korruse võrra õilsamasse suunda.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-magusaks-hapukas-mõrkjas-vürtika buketiga Väga hea taseme rüübe. Lihtne, kerge ja karastav - umbes seda sa ju ühest kölschist ootadki!
---
pilt isetehtud

Friday, September 24, 2021

Mõdu / Metheglyn koriandriga

Mõdu / Metheglyn (Mõdukoda, Eesti) pdl 0,5 l. alc 8,1 %.

Tootjainfo: "Metheglyn" ... mis on vürtsidega tehtud mõdu, siin on mängus koriander.

Väikest kasvu pudel, kääniskork ja kena kaheosaline sildikujundus. Vahtu sisuliselt ei teki. Joogi värvus - kirkalt kuldne. Aroom on kuiv, mõrkjas ja eeterlikult nina kõditav sel moel, et justkui oleks kohe tulemas aevastus.

Esmamekk on keskmise kehaga ja ebamääraselt mõrkjas. Keskmaitse - mõrkjas-hapukas, eeterlik ja koriandriseemne küllane. Lõppmaitse - vängelt ja lämmatavalt koriandrine. Järelmekk - KORIANDER!

Friigikas. Ja mitte kuigi meeldivas mõttes. Vana Gambrinuse jaoks on üllatav, et üldiselt meeldiva korinadriseemnega saab niivõrd ülemääraseks minna, et see pole enam nauditav.
---
pilt isetehtud

Kokomo

Kokomo (To Øl, Taani). prk 0,44 l. alc. 5,0 %. Ratebeeri liigimääratlus: "Berliner Weisse - Flavored / Catharina Sour" ja hinnang 54 punkti. Untappd ütleb: "Sour - Fruited Berliner Weisse" ja 3,47 punkti

Tootjainfo: "Sabro Dry Hopped Berliner Weisse Kettle soured wirh passionfruit, coconut and cacao nibs"

Keskmist kasvu purk, sildil hästi-palju-tähti. Valge hõre vaht kaob kiirelt. Õlle värvus - kahkjalt kollane. Aroomis on päris selgelt tunda passioonivilja hapu ja veidi ka kakao mõrkjas-magus vine. 

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja tugevalt hapu. Keskmaitse - veidi suitsusena mõjuv kakao ja passioonivilja kilkav hapu. Lõppmaitses võib oletada kookose kreemist pehmust, kuid berliineri ja passiooni liituv hapu kipub üsna kõike matma. Järelmekk - siin on jällegi aimamisi kookost, kuid see võib pigem enesepettus olla.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja väga kuiva paletiga, hapu-mõrkjas-hapu-magusakas-hapu buketiga Ülevõllikas. Niigi hapu berliiner on passiooniviljaga üle vindi keeratud, kakao ja kookose lisamine jääb selles hapu-uputuses üsna märkamatuks
---
pilt isetehtu

Cobra

Cobra (Cobra, UK? või siis ikkagi India?) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - American" ja hinnang 3 punkti. Untappd ütleb: "Lager - Pale" ja 2,92 punkti.

Tootjainfo: "Brewed to an authentic Indian recipe with a modern twist for an extra smooth taste. A combination so good, it's won Cobra the title of World's most awarded beer. It's also a renowned beer award-winner because in its own unique way Cobra combines the smoothness of ale with the refreshment of lager.
IBU 17"

Vägagi efektne proofilkirjadega pudel, selgelt eristuv ja meeldejääv sildikujundus. Valge vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on kerge, magusakas, ilmselt riisi peale üles ehitatult ümar ja laagerõllelikult hapukas.

Esmamekk on kerge kehaga ja õrnalt mõrkjas. Keskmaitse - riisilik magusus ja vähene murune mõrkjus. Lõppmaitse - laagerpärmi hapukas jälg murrab and läbi magusa põhja. Järemekk - kuivapoolne, vürtsikas ja mõrkjas-hapukas.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga OK taseme rüübe. Funktsionaalne januõlu, otseselt halb ei ole. Surmavalt igav ja kerge, nagu iga odavõlu (eriti riisi peale ehitatuna), kuid oma niši halb esindaja pole ta kindlasti mitte.
---
pilt isetehtud

Thursday, September 23, 2021

Petrus Red

Petrus Red (Brabandere, Belgia) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour Flemish Ale - Flanders Red / Oud Bruin" ja hinnang 66 punkti. Untappd ütleb: "Sour - Fruited" ja hinnang 3,61 punkti.

Tootjainfo: "Petrus Aged Red is constructed from a base of Double Brown Ale. 15% Petrus Aged Pale is added to provide a dry character to the brew and give it a slight sour essence. Finally the brewer adds fresh cherries, which are evident in the rich thick head. Petrus Aged Red is a perfect blend of sweet and sour with a cherry undertone which makes this brew remarkably drinkable at 8.5% ABV.
IBU 20"

Väike lihtne pudel, sildikujundus on lihtne, kuid samas silmajääv. Punakaspruun vaht püsib mõõdukalt, jäädes ühtlase vahulinikuna klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt ja sädelevalt kirsipunane. Aroom hüüab mägedes kaikuva häälega KIIIIRRRSSSS!

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja äkitselt hapukirsine. Keskmaits - magus, karamelline, soe, kommisuhkrune, kirsine ja mahlane. Lõppmaitse - kolmekordselt kirsikorruseline, hapu ja mõrkjas kirsikivine ja veelkord kirsine. Järelmekk - ohsaaaa kirsine vägi, kirsipolgu kirsikahurite kirsikõmin.

MEGA! Mingu metsa kõik ingujad, kes sellele õllele madalaid hindeid laovad. See on üks kuradima kirsine kogupauk, millel on oma hosiannat hüüdev turunišš ja kummardajaskond. Kõigile neile, kes jauravad, et nemad õlut ei joo - vaata seda õlut nad joovad nii et kõrvad plagisevad!
---
pilt isetehtud

Stereo Mono Mosaic

Stereo Mono Mosaic (To Øl, Taani). prk 0,44 l. alc. 6,8 %. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang 94 punkti! Untappd ütleb: "IPA - New England" ja 3,92 punkti

Tootjainfo: "This is the second beer in our DDH Single Hop Series. We love making single hop beers, as they are incredibly fun for the brewers to experiment with: like a chef with one ingredient, finding out all the delicious ways it can be expressed.
But it also is perfect for the drinker to start getting an understanding of the hops, and what they give to each beer, what they might like and not like when it comes to hop varieties."

Keskmist kasvu purk, rõõmsalt vähetäpiline lakooniline silt. Kollakas vaht täidab pool klaasist ning on väga püsiv ja tihedalt klaasiseintele haakuv. Õlle värvus - mudruselt määrdunudkollane. Aroom on tuhmilt apelsinikoorene.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja hapukas-magus ning mehune. Keskmaitse muutub mõrkjamaks, puidusemaks, kuivemaks ja rauarohkemaks, meenutades pärnaõisi ja kuivatatud maasikaid. Lõppmaitse on omakorda jällegi mahlasem, õunte ja pihlakate segune, sügisene ja mõrkjas-hapu. Järelmekk - mõrkjas-magus, segades kokku sügiskuldse käega kanarbikku ja kuivatatud maasikaid, rääkides ühekorraga hilissuve meenutustest ja sügise helgusest.

Keskmisest pisut raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õrnalt kuivapoolse paletiga, hapukas-magus-mõrkjas-hapujas-mõrkjas-magusa buketiga Übertaseme rüübe. Väga hea NEIPA, mahlane ja nauditav ... aga ega teiste omataoliste hulgast ei eristu
----
pilt isetehtud

Silk Road

Silk Road (BrewDog, Šoti). prk 0,44 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang 72 punkti. Untappd ütleb: "IPA - New England" ja 3,81 punkti.

Tootjainfo: "Juicy mango with refreshing aromatic lychee on a sweet full bodied malt base." Valge pöidlajämedune vahukiht pole kuigi püsiv. 

Aroom .... uhhhhhhh ... niiiii mehust, mangost, troopilist ja segumahlast lõhna tunneb harva. See oleks nagu-mango-kõrvitsa-õuna-virsiku sulneim segu.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse - hapukas, kergelt humalahammustusega, parfümeeritud, litšimarjade veidi lääge magus kipub domineerima. Lõppmaitses lülitab aga mõrkjas-vürtsikas värske humal selle magususe kenasti tasa ja annab keelele mahlase-loksuva musi. Järelmekk - lurtsuvalt ja pillavalt mahlane, samas üsna karmilt vaigune, litšimarjake veereb üle keelepära männiokaste vahelt läbi.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja kuiva paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Superluks NEIPA, mahlane ja humalane, ainult et see va litšimari on pisut liiga intensiivselt magus, jättes parfümeeritud kõrvaltooni, muidu oleks hindeks "mega" ära tulnud!
---
pilt isetehtud

Tuesday, September 21, 2021

Petrus Nitro Quad Cherry & Chocolate

Petrus Nitro Quad Cherry & Chocolate (Brabandere, Belgia) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Quadrupel / Abt" ja hinnang 69 punkti. Untappd ütleb: "Belgian Quadrupel" ja hinnang 3,73 punkti.

Tootjainfo: "Petrus Nitro Cherry & Chocolate is a perfect blend of our Quadrupel, using 6 different types of roasted malts and delicious cherries. The nitrogen is of great added value to the quad, giving it more body and creaminess and making it extremely drinkable. Cheers!
IBU 21"

Väike lihtne pudel, sildil mõnusalt lihtne ja vanamoeline kujundus. Ilmselt on joogis tõesti kasutatud nitrot, sellest räägib nii avamisel pudelisuust hoovav valge vine kui ka väga tihe ja kreemine vahupilt. Õlle värvus - kirkalt tume kirsipunane.

Aroom - mõõõnus šokolaadine vine paitab pehmelt ja juba eemalt. Lähemalt nuuskides avaneb merelahe suurune kirsikompotipurk, just täpselt nii intensiivselt kirsine, et olla veenev, ja niipalju kompotine, et öelda: "ma pole essents, vaid päris mari!"

Esmamekk on keskmisest raskem, magus, siirupine ja kirsikompotine. Keskmaitse meenutab nüüd juba rohkem vanakooli ploomikonserve, eriti veel kui neisse lonks rummi sisse kallata - põsed lööb punaseks ja naerukurrud tekivad silme ümber.

Lõppmaitse - kreegikompott murakalikööriga. Magus, piisavalt täidlane, samas väga hõlpsalt joodav ja kergelt mõrkjas, et tasakaalustada üldist magusust. Järelmekk on hapukam, taaskord kirsine, šokolaadise siidise magusmõrkja taustamuusikaga, kaunikõlaline ja pikka rõõmsat õhtut lubav.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karaboniseerunud ja sametise paletiga, magus-hapukas-magus-mõrkjas-magus-hapukas-mõrkja buketiga ÜBERTASEME rüübe. Jah, jonnid ju võib, et kirss on tavapärase quadi päris ära varjanud ... no aga kuulge, see lõpptulemus on ju lihtsalt vääääga maitsev ja ikkagi selgelt belgialik. Vana Gambrinus sätib rahuolevalt vurre ja palub seda kraami omale veel juurde saata!
---
pilt isetehtud

Beer Mail Hoppy Lager

Beer Mail Hoppy Lager (A. Le Coq, Eesti). prk 0,5 l. alc 5,5%. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - Hoppy / India (IPL)" ja hinnang ei ole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - Pale" ja 2,65 punkti.

Tootjainfo: "Water, barley malt, caramel malt, flavour hops: Chinook, Mosaic.
IBU 23"

Keskmist kasvu purk, edeval sildil veidi nihkes antiik. Kollane vaht püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldpunane. Aroom on magus, karamelline, veidi metalne ja kuivatatud maasikate nüansiga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus ning karamelline. Keskmaitse - kuivapoolne, metalne, kare ja puidune. Lõppmaitse - mõrkjas-magus, rabavees leotatud kuivatatud maasikate taoline. Järelmekk muutub korraga täiesti lamedaks, siirupiseks ja vesiseks.

Keskmise kehaga, alakarboniseerunud ja kuiva paletiga, magus-hapukas-magus-mõrkja buketiga nii ja naa rüübe. IPL ehk siis humalase laagriga pole siin küll migit pistmist. Kui seda tituleerida kui "veidi kohmakas katse teha amber laager tüüpi jooki" saavutaks ehk isegi tagasihoidliku hinnagu "hea", kuid IPL ... noh sel juhul on vana Gambrinus karupükstes jõehobu. 
---
pilt isetehtud

Beer Mail NEIPA

Beer Mail NEIPA (A. Le Coq, Eesti). prk 0,5 l. alc 5,0%. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang ei ole välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - New England" ja 2,78 punkti.

Tootjainfo: "Maailma Maitsed. Beer Mail. Hele ale-tüüpi õlu.
IBU 30"

Keskmist kasvu purk, edeval sildil inglise motiivid hipsterlikus võtmes. Erkvalge pöidlapaksune vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - hämuselt helekollane. Aroom on leeeebelt ja veidi tubakaliselt humalane, aga no ikka kohe väga leebelt.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse - hapukas, kuivapoolne ja veidi tugevamalt mõrkjas. Lõppmaitse toob sisse veidi tsitruselist / apelsinist magusamat mõrkjust. Järelmekk - hapu ja kergelt humalahammustusega.

Keskmisest kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. NEIPA stiilimääratluse täidab see jook ju isegi ära, ehkki nö madalama astme pealt, umbes vesisevõitu session-NEIPA võtmes. Aga otseselt häbeneda pole suurtootjal seekord midagi
---
pilt isetehtud

Monday, September 20, 2021

Trīsvienība

Trīsvienība (Labietis, Läti) pdl 0,375 l. alc 9,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Mead - Braggot / Hopped" ja hinnang 85 punkti. Untappd ütleb: "Mead - Braggot" ja hinnang 3,82 punkti

Tootjainfo: "At least three different yeast strains have taken part in the fermentation of this bronze age braggot. For over a year each strain has fermented same braggot in a different vessel, including Tokaji wine barrels. A few months before bottling they have been blended and further aged on oak chips. This type of ageing softens the complex experience of the yeast blend and leaves a pleasant aftertaste of this truly nordic fermented beverage.
IBU 5"

Keskmist kasvu pudel, väsinult ja õilsalt tuhm rohekas-kuldne sildikujundus (ühtlasi ka raskesti loetav).

Uuuupsti, sissekannet tegema hakates selgus, et olen seda poolteist aastat tagasi proovinud. No mis seal ikka, teeme siis võrdleva kande. 

Vahtu on nüüd vähem ja püsib see veelgi vähem. Värvus - sama punakaskuldne. Aroom paneb suisa heldima, juhul kui sulle on mõdude salakeel tuttav, siis oskad seda kuiva ja samas ümarat täidlust hinnata nii, et soni nihkub kuklasse heakskiitvast noogutamisest. 

Maitse ... jaaaaaaaaaaa ... seltsimehed mõdulased, see on see õige ja päris ja ehe värk. Ning mis peamine, nüüd on ka tammelaagerdus muutunud selgemaks, mis eelmine kord veidi küsitavaks jäi.

Seega tuleb kordushinnang: "MEGA" sedasorti kuiv-äädikaseid braggoteid paluks ikka rohkem ja erinevaid!
---
pilt isetehtud

Kwaremont

Kwaremont (Brabandere, Belgia) pdl 0,33 l. alc 6,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale - Pale / Golden / Single" ja hinnang 34 punkti. Untappd ütleb: "Belgian Blonde" ja hinnang 3,49 punkti.

Tootjainfo: "Kwaremont blond is just like the killer climb of the Oude Kwaremont in the Flemish Ardennes: fiery and packed with character.
This full malt beer delivers that jolt of liquid sugar you crave after pedalling your heart out.
What’s in it for you? A distinctive, thirst-quenching finish with a 6.6% ABV to match the steepest of inclines
IBU 25"

Väike lihtne pudel, sildil nii vajalik kaldenurk kui ka klompkivid, rääkimaks kõneandvast teetõusust :) Valge vaht tädiab 2/3 klaasist ja püsib superkaua. Õlle värvus - kirkalt täiskuldne. Aroom on magus, kommisuhkrune, tüüpiline belglane.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse - mõrkjas, koriandrine ja ülekuivatatud virsuku meenutusega. Lõppmaitse - magus, karamelline, suhkrune ja veidi kaneeline. Järelmekk - hapukas, tüübilise belglasliku seguga heledatest kuivatatud puuviljadest ning mõnusalt kergelt õhetavalt vürtsikas.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-vürtsika buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Täpselt see, mida ühelt belgia blondilt oodata (suurt ei midagi peale kommisuhkru), ülilihtsalt joodav ... ja õnneks vaba ka mitmetest puudustest, mis tithti odavama otsa belglastel juhtub (atsetoonised noodid jms).
---
pilt isetehtud

Barren Fields of F....

Barren Fields of F.... (Amager / Bearded Iris, Taani / USA) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Pilsener / Pils / Pilsner" ja hinnang 55 punkti. Untappd ütleb: "Pilsner - Other" ja 3,31 punkti.

Tootjainfo: "Italian Style Pilsener dryhopped with Saphir, Hallertauer Tradition & Spalter Select. Once upon a time, there was a woman who grew f….. They were beautiful and succulent and full of love and the hard work she put into them - and the people of the village where she lived were enthused about the f… plantation and how fertile it was. However, as time passed and her love for her fields and the land’s produce got bigger, the customers presented with the fruits of her labor became ever more picky and hard to please. In her desperate attempt to make everyone happy, she destroyed her plots by overworking them, and so her fields became barren. Time passed and with patience and love she managed to get healthy crops again, more beautiful and juicier than ever. Villagers rejoiced at the new influx of bountiful f…., but not for long: the f…. suddenly weren’t big enough, lively enough, aromatic enough, tasty enough for the people who were far too spoiled. And she soon found herself missing the days when her fields were barren and dissatisfaction wasn’t an issue, as she had no f…. to give to anyone. And one warm night, as she sat gazing upon her farm, sipping an Italian Pilsener, nostalgia got the better of her, and her desire to make the ranting voices stop once again spoke louder than the soothing sounds of the crickets, and so she set her fields of f…. on fire, hopefully rendering them barren forever. She now has a tiny garden of f…. where she grows them for her own appreciation. And she is happier than ever, without a single little f… to give to anyone other than herself.
IBU 37"

Keskmist kasvu purk, sildil võluv daam. Erkvalge vaht täidab pool klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on magusakas-hapukas, linnaseline ja mahlane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõru-magusakas. Keskmaitse käändub laagerõlledele omasesse teraviljasesse hapukasse külge. Lõppmaitse - mõru-hapukas, kuiv ja karge. Järelmekk - mõru, kergelt kibekasse kanti sattuv. Lõpuks saabub kaunis tugev vürtsikas õhetus aga lepitab ära selle veidi liigse mõrudusega.  

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõru-magusakas-mõru-hapukas-mõru-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Pilsner mis pilsner, ehk veidi liiga mõru, kuid kuiv ja krõps ja karge ja karastav ikkagi.
---
pilt isetehtud

Sunday, September 19, 2021

Wieze

Wieze (Brabandere, Belgia) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Tripel" ja hinnang 37 punkti. Untappd ütleb: "Belgian Tripel" ja hinnang 3,48 punkti.

Tootjainfot pole leida.

Väike lihtne pudel, sildil retrolik kombo kelnerist ja õlleklaasist. Valge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on leebelt "üld-belgialik", kommisuhkrune ja magus-mõrkjas, triple-tüüpi õlledele omane vürtsikus on olemas, ent nõrgapoolne.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrkjas-magus ning karamelline. Keskmaitse - vürtsikas, koriandrine, kuivatatud virsikute ja kõrbemise äärele karamelliseerunud kommisuhkru taoline. Lõppmaitse - mõrkjas-magus, hapuka kuivatatud kreekide omapärase fooniga, puidune ja vürtsikas. Järelmekk on magus, karamelline, kommisuhkrune, kaneeli ja koriandri nootidega, mõrkjalt puidune ja keelel vaikselt vürtsikalt kihisev.

Keskmisest tiba raskema kehaga, mõrkjas-magusa-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusa-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Üsna kena belglane, täites ära kõik triple-õllele pandud ootused, olles küll tavapärasest mõrkjam, aga ka ilma mingit otseste puuduste või vigadeta
---
pilt isetehtud

JUICEXPLODE / Raspberries

JUICEXPLODE / Raspberries (Hopalaa, Läti) prk 0,5 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - New England" ja 3,63 punkti

Tootjainfo: "Fruited NEIPA with raspberries
IBU - 20"

Keskmist kasvu purk, sildil purskuvad punased toonid. Roosakas vaht täidab üle poole klaasist, püsides mõõdukalt. Õlle värvus - hämuselt tume-tuhmoranž. Aroom - magus-hapukas ja vaarikamoosine ... või siis aurutatud vaarikamahla taoline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-hapukas. Keskmaitse muutub mõrkjamaks, justkui näriks vaarikaseemneid katki. Lõppmaitse - magus-mõru, puidune ja mesilasvahane. Järelmekk - mõrkjas-magus, vaarikase-maasikase hapu fooniga, mahlane ja samas ka kuivavõitu.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magus-hapukas-mõrkjas-magus-mõru-magus-hapuka buketiga HEA Taseme rüübe. NEIPA'na täiesti arvestatav kraam, kuid vaarikas on selles joogis kuidagi õnnetu ja vettinud, või siis pigem läbikeedetud.
---
pilt isetehtud

Oh My African Queen!

Oh My African Queen! (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - New England" ja hinnang 3,4 punkti.

Tootjainfo: "Triple-dryhopped IPA
IBU 58"

Keskmist kasvu purk, sildil humalaparodeering kuulsast maalist. Valge vaht täidab pool klaasist, polles küll kuigi püsiv, kuid haakub mõnel määral klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on leebelt magusakas ja linnaseline ... ja miskipärast ka kurgirohtu meenutav. 

Esmamekk on keskmisest suti raskema kehaga ja üsna tugevalt mõrkjas. Keskmaitse muutub magusamaks ja ürdilikumaks, meenutades nüüd kummeli ja nõgese leotist. Lõppmaitse viskab keelele hapukat, kibuvitsalikku leebet mõrkjasmagusat. Järelmekk on ürdine, raudrohu ja kummeli segune ning umbes 10 sekundit peale viimase tilga allalibisemist tuleb esile mõõdukas vürtsikas soojus. 

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Et see on siiski kolmekordselt kuivhumaldatud IPA??? Sel juhul on see humal IPA'de tegemiseks täiesti sobimatu. Samas joogina üldiselt pole tulemus halb ... aga IPA'na väga nõrk sooritus
---
pilt isetehtud

Friday, September 17, 2021

Double Narangi IPA

Double Narangi IPA (O/O, Rootsi) prk 0,44 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang 99 punkti!!! Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 4,07 punkti.

Tootjainfot pole leida.

Keskmist kasvu purk, pruulikojale omaselt erakordselt mittemidagiütlev sildikujundus. Valge vaht täidab 2/3 klaasist, püsides väga kaua ja haakudes väga tugevalt klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt tuhmkollane. 

Aroom. HUMMMMAL KÜLL! See, kallid lapsed, on HUMAL! Kurihumal. Vaigune ja torkiv humal. Pisut kamprit, pisut kõdunevaid apelsinikoori, pisut pajukoort, pisut kadakamarju.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõru-magusakas, veidi rohmakas ja torkiv. Keskmaitse - kanarbik, koriander, kadakas ja kuivatatud kibuvits, võimas ja väekas. Lõppmaitse - kampol, kamper, rosepipar, apelsinikooreõli, greibiseemned. Järelmekk muutub magusamaks ja mahlasemaks, rääkides midagi klementiinidest ja veriapelsinist, kaeraküpsistest ja raudrohust ning maasikamelissist.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõru-magusakas-mõru-hapukas-vürtsikas-mõru-magusaka buketiga MEGATASEME rüübe. Topelt-NEIPAde mõrkjama, päris-IPAliku otsa esindaja. Humalakiiksutajatele hummalasti hästi sobiv!
---
pilt isetehtud

Šarlote

Šarlote (Labietis, Läti) pdl 0,375 l. alc 8,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer - Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Grape Ale - Other" ja hinnang 3,48 punkti

Tootjainfo: "WILD FERMENTATION URBAN GRAPE ALE
IBU 12"

Keskmist kasvu pudel, väsinult ja õilsalt tuhm rohekas-kuldne sildikujundus (ühtlasi ka raskesti loetav). Sõrmepaksune kollakas vahukiht kaob kiirelt ja jäljetult. Õlle värvus - tuhmilt oranž. Aroom on mõnusalt happeline, veidi äädika, veidi noore veini taoline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja surtsakalt hapu. Keskmaitse - veiniäädikane, happeline, viinamarjane, tsipa balsamicot. Lõppmaitse - hapu, pisut mõrkjam, punase sõstra ja aroonia puudutusega, veidi keelekülgi parkiv. Järelmekk - kuiv, happeline, tanniinine, justkui oleks jook käärinud koos viinamarjaväätidega.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerundud ja kuiva paletiga, hapu-maguskas-hapu-mõrkjas-hapu buketiga ÜLEVÕLLIKAS. Mõnus veiniäädikane lonks, milleõllekoefitsent on 0,05
---
pilt isetehtud

Petrus Rood Bruin

Petrus Rood Bruin (Brabandere, Belgia) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour Flemish Ale - Flanders Red / Oud Bruin" ja hinnang 60 punkti! Untappd ütleb: "Sour - Flanders Oud Bruin" ja hinnang 3,44 punkti.

Tootjainfo: "Petrus Roodbruin, previously called Oud Bruin, is a blend of 33% Petrus Aged Pale, pure foeder beer that has aged for 2 years in oak foeders, and 67% young brown beer. In this blend, the young dark beer contributes the reddish-brown color and the Aged Pale contributes the slightly sour flavor. Petrus Oud Bruin is a typically Flemish red-brown ale as the tradition dictates."

Kuna selgus, et olen seda 2016.a kirjeldanud Oud Bruin nime all, siis seekord tuleb mitte omatte kirjeldus, vaid võrdlus toonasega. Punakaspruuni vahtu on tunduvalt rohkem ja see on püsivam. Värvus - sama kirkalt rubiinpunane. Aroom samamoodi koduselt marjaveinine, vaarikane on noot on seekord huvitaval kombel veidi röstine. 

Maitse osas pole samuti midagi suurt muutunud, veinine, puidune, magusakas-hapukas ja kuivapoolne.

Hinnang jääb samale tasemel - VÄGA hea tase. Flandria oud bruin'ide asjalik esindaja, mitte midagi säravat, kuid stiili mõttes igati tasemel sooritus.
---
pilt isetehtud

Thursday, September 16, 2021

Hybrid Treats Vol.7: Pistachio Gelato

Hybrid Treats Vol.7: Pistachio Gelato (Sori, Eesti) prk 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double Pastry" ja hinnang 4,14 punkti

Tootjainfo: "Inspired by an ice cold gelato stacked high as a tower on a waffle cone, this silky smooth Pastry Stout has two scoops of creamy vanilla and nutty pistachio in every little sip. A stout made for summer, to be enjoyed on the terrace as you would a bowl of ice cream."

Väike purk, sildil jäätis ja pistaatsiapähklid. Vähene pruun vahukirme kahaneb kiirelt. Õlle värvus - mustjaspunane. 

Arooooooomooooojaaaa! Pistaatsia sulle mõlemasse sõõrmesse, kõrva taha ja kaenla alla kah! No see on ikka rõmedalt ja rämedalt essentsine. Ühtegi pähkliõli pole võimalik naturaalsel moel õlle sisse saada sellisel tasemel ilma essentsideta ... aga see pole ju patt omaette! See lõhn on ju HEA!

Esmamekk on raske, siirupjas, mandliliköörine ja alkoholiselt veidi torkiv. Keskmaitse - PISTAATSIAküpsised, kastetuna Amaretto sisse. Lõppmaitse - veidi rösti ulatub isegi selle melassi alt välja. Järelmekk - alkoholine, liköörine, mandline ja pistaatsiane, vaniljene ja murakamoosine.

ÜLEVÕLLIKAS! Rämedalt ülevõllikas, kuid siiski hea. Ekstraktiõlu selle sõna kõige desserdilikumas mõttes. Pistaatsiat on siin niiiiii palju, et vea kasvõi hobestega ... aga kus on jäätis?
---
pilt isetehtud

Spectre

Spectre (Hopalaa, Läti) prk 0,5 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double Hazy (NEIPA)" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,96 punkti

Tootjainfo: "Mosaic, Simcoe and Galaxy hops somewhere in the London Fog. :)
IBU - 24"

Keskmist kasvu purk, sildil segunevad soojad ja külmad võnked. Kollakas vaht täidab kolmandiku klaasist, püsides kaua ja tihedalt.Õlle värvus - mehuselt ornažikas. Aroom on magus ja segumahla meenutav, visates üllatavalt isegi porgandi ja kõrvitsa noote koos veini ja männiokastega.

Esmamekk on raske kehaga ja jämedalt magus-mõrkjas. Keskmaitse - hapukas, vaigune, puidune ja ürdine, mandariini ja porgandi segune. Lõppmaitse - mõrkjas, vaigune, kamprine, kuivapoolne, humalahammustusega, greibi ja kõrvitsamehu. Järelmekk on magus, mehune, mahlane, vürtsikas, karastav ja suisa iseenesest sinu sisse libisev.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magus-hapukas-vürtsika buketiga Megataseme rüübe. NEIPA superhea esindaja, liiiiiga lihtsalt joodav, aga taolisi mahlalaiutusi on olnud ja tulnud ja läinud nii palju, et meelde neid jätta on keeruline.
---
pilt isetehtud

Goudenband

Goudenband (Liefmans, Belgia) pdl 0,375 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour Flemish Ale - Flanders Red / Oud Bruin" ja hinnang 97 punkti!! Untappd ütleb: "Sour - Flanders Oud Bruin" ja 3,73 punkti

Tootjainfo: "Infinitely complex in aroma and flavor with notes of maltiness and tartness throughout. An unsurpassed old brown with the richness and complexity of a vintage wine."

Väike lihtne pudel, tootjale omaselt viltune lihtsapoolne, kuid efektne silt. Vähene kollane vahukiht haihtub hetketega. Õlle värvus - kirkalt ja sädelevalt tume kirsipunane. 

Aroom - hunnitu segu üleküpsenud kirssidest, punase veini äädikast, datlitest, viigimarjadest ja ploomikompotist. Pidulik, väärikas ja sirgeselgne.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja jõuliselt magus-hapu, veinine ja ploomine. Keskmaitse - murelikompott põldmarjalikööriga, täidlane ja rikkalikult maitseküllane. Lõppmaitse - punasesõstraželee ja aprikoosi-astelpajudžemm. Järelmekk - punase veini äädikas leotatud viigimarjad ja rosinad.

MEGA. See jook on megalt hea ja lihtsalt joodav ning pidulik ja ülemeelikult maitseküllane. Mahlane ja kuiv ühekorraga, magus ja hapu ühekorraga, vein ja õlu ühekorraga.
---
pilt isetehtud

Wednesday, September 15, 2021

Hybrid Treats Vol.6: Coconut & Rum Truffle

Hybrid Treats Vol.6: Coconut & Rum Truffle (Sori, Eesti) prk 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double Pastry" ja hinnang 4,22 punkti


Tootjainfo: "A classic pastry flavour and a hit around any party, everybody loves a good Coconut Rum Truffle. With an explosion of Coconut and chocolate backed up with sticky Caribbean Rum, we've drawn our inspiration from the delightful little bite-sized treat and turned it into a delightful can-sized treat. "

Väike purk, sildil kookos ja šokolaad. Sentimeetrine pruun vahukiht kaob tõtlikult. Õlle värvus - sügavikuliselt rubiinpunane. 

Arooooo-oohhoooo-rooom! Kooookooooos. Ja noh muidugi ka trühvlikommmmmmm. Šoooookooolaaaad.

Esmamekk. Raske. Magusraske. Melassraske. Šokolaadraske.

Keskmaitse - rummikook vaniljeküpsitega. Rummiessentsiga üles ehitatud rummikook. 

Lõppmaitse - pihlakaliköör šokolaadiga. Põldmarjaliköör rummikoogiga

Järelmekk - mandli-kreem-liköör pohlatarretise ja ülimagusate vaniljeküpsistega

ÜLEVÕLLIKAS! Rämedalt ülevõllikas, kuid siiski hea. Ekstraktiõlu selle sõna kõige desserdilikumas mõttes. Kuid kas ta on kookosetrühvel? Eksperdid ütlevad, et on :)
---
pilt isetehtud

100 Ekuanot

100 Ekuanot (O/O, Rootsi) prk 0,44 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / New England (NEIPA)" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - American" ja 3,73 punkti.

Tootjainfot pole leida.

Keskmist kasvu purk, pruulikojale omaselt erakordselt mittemidagiütlev sildikujundus. Kreemikat karva vaht täidab üle poole klaasist, kaob küll ruttu, kuid haakub ka pisut klaasiseintele. Õlle värvus - mehuselt kollane. 

Aroom. Ohhhhsasinine humalasitikas! See on VÄRSKUS! Vaigune ja kõditav humalavärskus. 

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõru-magusakas. Keskmaitse lööb keelekülgedel vaiguselt nurru ja mängib pehmelt hapukate toonidega. Lõppmaitse - magus-mõrkjas, vaigune ja raudrohune. Järelmekk - pehmelt mõru-hapukas ja õrnalt vürtsikas.

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõru-magusakas-hapukas-magus-mõru-vürtsika buketiga nii ja naa rüübe. Aroom lööb humalavärskusega lati niiiii kõrgele, et maitse loksub selle all kaks korda väetimana. Ei, ega ta pole vana ega väsinud ega midagi ..., vastupidi, värske ja meeldiv, lihtsalt lõhn säras nõnnapalju võimsamalt kui maitse seda suudab!
---
pilt isetehtud

Samba

Samba (Hopalaa, Läti) prk 0,5 l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - American" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - American" ja 3,62 punkti

Tootjainfo: "Last summer we dance with DISCO lights. This year - SAMBAaaaaa! Easy drinking lager with Yellow Sub hops
IBU - 22"

Keskmist kasvu purk, sildil elektriline värvimäng. Kollakas vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib lühidalt. Õlle värvus - tiheda peene hõljumiga helekuldne. Aroom on teraviljane ja hapukas. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse muutub veidi magusamaks, toorete viljaterade ja linnaste vahepealseks. Lõppmaitse - mõrkjas-magusakas, pisut keelekülgi kuivatav. Järelmekk - meeldivalt vürtsikalt õhetav.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe. Hea ja korralik laager, väga õnnestunud humalavaliku tõttu mõnusalt vürtsikas ja karge.
---
pilt isetehtud

Tuesday, September 14, 2021

Hybrid Treats Vol.5: Tiramisu

Hybrid Treats Vol.5: Tiramisu (Sori, Eesti) prk 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double Pastry" ja hinnang 4,24 punkti

Tootjainfo: "Tiramisu, debatably a queen amongst desserts, and any range of desserts beers would be incomplete without one. This Pastry Stout is largely inspired by the classic Italian sweet with a little touch of Sori. A decadent treat of chocolate, cold brew coffee, Amaretto and vanilla custard."

Väike purk, sildil tiramisu koogike ja kaneelipulgad. Sõrmepaksune pruun vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - sünkjas mustjaspunane. 

Aroom - kohvi ja mandliliköör. No kilomeetri pealt on selge, et see jook on üles pumbatud steroidide, st ekstraktide peal. Aga see pole ju iseenesest probleem, kui tulemus on hea - ja see lõhnapilt on väga hea!

Esmamekk - võimas magus kohvikreem. Ülevõlline kohviküpsis kohvilikööriga.

Keskmaitse - magus-mõru kohvipuding vanilje ja mandlitega. Ühte kõrva pistad sisse vanilje, teisest tuleb välja mandel.

Lõppmaitse - kohvi-karamell ja kaneeliküpsis. MAGUS. Võimas. Ülevõlline

Järelmekk. Kas ma ütlesin, et see jook on magus? Magus kohvi ei ole hea. Tiramisu jätab vana Gambrinuse külmaks. Mandliliköör on huvitav asi.

ÜLEVÕLLIKAS! Rämedalt ülevõllikas, kuid siiski hea. Ekstraktiõlu selle sõna kõige desserdilikumas mõttes. Kuid kas ta on tiramisu? Eksperdid ütlevad, et on :)
---
pilt isetehtud

Captured Sunlight

Captured Sunlight (Pühaste / Ārpus, Eesti / Läti) prk 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Gose - Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Gose" ja hinnang 3,71 punkti.

Toojainfo: "Imperial Gose with quince. Collaboration with Arpus"

Väike purk, sildil roheline lammas :) Valge vaht täidab poole klaasist, kuid kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kollane. 

Aroomis ... oooo ... sooooool! Lõpuks ometi üks piisavalt soolane gose? 

Esmamekk on keskmisest vaid veidi raskema kehaga ja tugevalt hapu ning mõõdukalt soolakas. Keskmaitse - soolane, magus ja hapu, ebaküdoonia mõrkjas-hapu toon on kuskil tagaplaanil. Lõppmaitse - magus-hapu ja soolane, mahlane ja kuivatav ühekorraga, värske ja karge ja virgutav. Järelmekk - magusakas-hapukas ning mõnusalt soolaselt kosutav.

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, hapu-soolakas-magus-mõrkjas-hapu-soolane-magus-hapukas-soolase buketiga Megatasandi rüübe! Mega on puhtalt selle peale, et lõpuks ometi üks gose, kus pole kokku hoitud soolaga! Samas küdoonia kasutamine on liiiiialt turvaline valik, hapu + hapu ei anna just kuigi palju keelepidet maitsejahtijatele. 
---
pilt isetehtud

Abstract #2

Abstract #2 (Hopalaa, Läti) prk 0,5 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double Hazy (NEIPA)" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - New England" ja 4,03 punkti

Tootjainfo: "Mosaic and Sabro hops in abstract combination. Malts - Maris Otter, Wheat, Caramel Hops: Mosaic, Sabro Yeast - Imperial Juice
IBU - 20"

Keskmist kasvu purk, sildil katkendlik värvikaos. Kollakas vaht täidab pool klaasi, kuid pole püsiv. Õlle värvus - mehuselt tuhm kollane. Aroom on magus-mõrkjas, meenutades ehk kõige rohkem apelsinitsukaadi. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja intensiivselt magus-hapukas. Keskmaitse - hapukas-mõrkjas, mudrune, mehune, apelsinine ja greibine. Lõppmaitse - mõru-magus, võimsalt mandariinide ja kumkvaatide segune. Järelmekk - mõru, magus ja mõõduka humalahammustusega.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja mehuse paletiga, magus-hapukas-magus-mõru-hapukas-mõru-magus-vürtsika buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Vaat just selline peab üks NEIPA olema - mahlane, mehune, sume ja mõõduka humalakickiga ... ja ei teki küsimustki, et kuidas õllefaktoriga on? Õlu, õlu, kuradima hea uue laine veiderdus!
---
pilt isetehtud

Monday, September 13, 2021

Surmapatt

Surmapatt (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Porter - Imperial" ja hinnan pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Porter - Imperial / Double" ja hinnang 4,07

Toojainfo: "A double version of Patt porter. Full-bodied with pronounced chocolaty sweetness, balanced by cocoa roastiness and vibrant hoppiness."

Väike lihtne pudel, sildil raamatumunk. Kollakaspruun vaht täidab üle poole klaasist ja püsib väga korralikult. Õlle värvus - äraütlematamust. Aroom - röstine, tuhane, veidi tubakane, soolakas, mõrkjas ja hapukas.

Esmamekk - tigutihke, kliisterjas ja röstitud, aeganõudev ja mõtlikult tilkuv nagu tõrv tõrvikust. 

Keskmaitse. Öölamp. Väheldane laternake, mille eesmärk polegi universumit valgustada, vaid anda su pimeduses ekslevale meelele pidepunkti. 

Lõppmaitse. Külm pole mitte. Külm pole kunagi mitte, ei su meelekehas ega meelekohas. Kuniks sa mõtled ja hingad ning suudad klaasi käes hoida, pole kunagi külm ega igav. 

Järelmekk. Tõrvamisi ligitõmbav. Vaid hull ronib öösel kloostrikatusele, tähtedele ja Bacchusele lähemale.  Redelipulkade ja katuse tõrv nakkub ronija peopesas. Tähtede sira ei tule sellest lähemale, kuid maapealne valgus koos öölaternaga jääb kaugemale ja see ongi eesmärk.

MAMMUTJAS. MEGAMAMMUTJAS. Mammut on üks lihtne loom, kuid kohtumist temaga ei unustaks ilmselt kunagi. See mammut-tigu jääb su keelele samuti.
---
pilt isetehtud

Näktar

Näktar (O/O, Rootsi) prk 0,44 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA DIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang on 95 punkti! Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,96 punkti.

Tootjainfo: "DIPA made with orange blossom honey.
IBU 65"

Keskmist kasvu purk, pruulikojale omaselt mittemidagiütlev värvimäng. Valge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - tuhmilt kollane. Aroom on magus-mõrkjas ning lilleline, kuid kona pole kunagi olnud õnne nuusutada apelsiniõit, siis ei oska öelda, kas see on justnimelt SEE lõhn :)

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja mõru-magusakas. Keskmaitse - hapukas, kreemine, mesine, virsikute ja mango segune, hiiliva humalahammustusega. Lõppmaitse - mõru, mesilasvahane, kuivatatud virsikute ja papaia kokteil, humalakõrvetus tugevneb vürtsikaks õhetuseks. Järelmekk on raske, täidlane soe, päikeseline, tummine, mõruapelsinide ja ananassi ning mango konservi taoline tubli valge pipra annusega.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja mehuse paletiga, mõru-magusakas-hapukas-mõru-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõru-magusa-vürtsika buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Mee lisamine DIPA'sse on küll omapärane mõte, kuid muudab selle natukese liiga sumedaks ja kleepjaks ... igatahes meeldejäävalt teistmoodi ikkagi!
---
pilt isetehtud

Torm (2021)

Torm (2021) (Põhjala, Eesti) prk 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Gose - Flavored" ja hinnang 89 punkti. Untappd ütleb: "Sour - Gose - Fruited" ja 3,75 punkti.

Tegu pole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega 2017.a ja 2019.a versioonidega. Pudeli asemel on nüüd purk, kuid sildidisain on laias laastus sama. Vaht on kollasem ja vähempüsivam kui varasematel versioonidel. Õlle värvus tundub toonivõrra heledam ja kollakam. 

Aroom on samamoodi teisem - varasemates versioonides ei olnud mesi lõhnas dominant, seekord aga on. Pohlade hapukus ja sool on küll selle taga samamoodi olemas, kanarbikku mee tagant üles aga ei leia. 

Maitsepilt on aga laias laastus sama, gosele mitteomane mesine magusus koos pohlade ilmeksimatu hapu-mõru jalajäljega, piisavalt veenev soolakogus. Omamoodi hämmastav, kuidas muutunud välimuse ja lõhna taga on maitse siiski praktiliselt toon-toonis sama.

Erakordne, eraldiseisev, meeldejäävalt teistsugune. Esimesel korral kirjutasin nii: "Fenomenaalselt lollakas. Ja midagi muud pole vaja kokkuvõtteks öeldagi. Juhul kui te olete piisavalt õnnelik, et seda osta, siis olete teie ka lollakas. Sest normaalsed inimesed seda kraami ei joo! Meremesi, krtmaeivõi." Teisel korral kordasin sama vaimustunult sama teksti. Nüüd on ehk - peale kümneid veelgi võimsama / friigilikuma maitsega imp.gosesid vaimustus kraadi madalam, kuid seda suurem on lugupidamine kestva soorituse suhtes, mis üle aastate suudab üsna täpselt taaskorrata varemtehtut.
---
pilt isetehtud

Friday, September 10, 2021

Konsen Imperial Stout

Konsen Imperial Stout (Konsen, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,3 %vol

Tootjainfo: "Imperial stout, mis on kääritatud viskis leotatud tammelaastude, rosinate ja vanillikaunadega. Pruulimisel kasutatud Simpsins humalaid ja Northern Brewer humalaid
IBU 80"

Väike lihtne pudel, raskeltloetav tumepunane silt ja vahakael. Muuseas, seda rabedat vahasegu ei soovita mitte kellelgi kasutada, kuna avamine on mitte ainult tüütu ja aeganõudev, vaid võib vabalt viia tükikeste sattumiseni õllesse.

Vahtu tekib avamisel veidi liiga palju, kuid see võib olla tingitud ka avamise / vahakatkumise käigus sooritatud raputustest. Õlle värvus - must. Aroom on üsna lämmatavalt magus, nagu oleks nina torganud rosinakotti.

Esmamekk on raske kehaga ja magus-mõrkjas ning keeleotsa torkiv. Keskmaitse - hapukas-mõrkjas, alkoholine ja viskine. Lõppmaitse - alkoholine, hapukas-magusakas ja nelgi ning vürtspipra segune. Järelmekk - eelkõige alkohol, selle taga röst ja kõrbenud rosinad.

Toores. See kraam on toores. Räägime umbes aasta pärast uuesti, eksole? Potentsiaal tundub hea olevat, kuid praegu varjab alkoholi teravus praktiliselt kõik muu.
---
pilt isetehtud

Äike

Äike (Põhjala, Eesti) prk 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Gose - Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Fruited Gose" ja hinnang 3,84 punkti.

Tootjainfo: "An Imperial gose brewed with quince & Thai basil"

Väike purk, sildil trükivärvilaigud veepinnal. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - õrna uduvinega heledapoolselt kollane. Aroomis on nii ebaküdoonia haput kui ka mingit mõrkjat eeterlikkust, mida saab ilmselt siis tai basiilikule omistada ... kuid kuna toda taime pole näppinud, siis on väga keeruline ka seda kokkulangevust hinnata. 

Esmamekk on keskmisest raskem kehaga ja hapu ning magus ... kuid eelkõige siiski hapu. Keskmaitses tuleb magushapust kaisust välja ka soolakamat kuivust ning vähest vürtsikat soojust. Lõppmaitse üllatab suhteliselt kerge suutunnetusega, mis meenutab kreegikompotti, midagi alõtša sarnast. Järelmekk on ühekorraga nii küpsete kollaste ploomide magus kui ka kreekide hapu.

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud ja sametise paletiga, hapu-magus-hapukas-mõrkjas-magus-hapu buketiga ÜBERTASEME rüübe. Imperial gosed on alati ühed võluvad tegelased, kuid siin on esiteks kõvasti puudu soolast ning teiseks ebaküdoonia kasutamine on liiga turvaline variant, kus ühe hapu asja sisse pannakse teine hapu asi ... kokku on tulemus küll intensiivne, kuid mitte avastamisrõõmu pakkuv. Lubatud basiilik jääb üldse aga ainult lõhna tasandile, omamata maitses hääleõigust.
---
pilt isetehtud

Dandelion Sun

Dandelion Sun (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bock - Heller Bock / Maibock" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Bock - Hell / Maibock / Lentebock" ja hinnang 3,27 punkti.

Tootjainfo: "Võililleväli kesksuvel! Jah, just selline on Tankeri esimene maibock. Võilille kollase värvusega ja koheva valge vahuga. Aroom kevadiselt värske ja lilleline, kerge humalavürtsise noodiga. Kerge, kuid humalane saksa stiilis laager, mõnusalt linnaselise kehaga, millele võilille mõrkjat särtsu annavad Callista, Simcoe ja Northern Brewer humalad. 5% kangusega maibock on kerge laager, õrnalt võilillemesine, sobib nii janukustutamiskes kui ka igapäevaste toitude kõrvale lauaõlleks.
IBU 50"

Keskmist kasvu purk, sildil võilillevälu. Kollaka varjundiga vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt tumekollane. Aroom on magusakas-mõrkjas, peamiselt linnaseline ja selle foonil värskeltkatkutud naatide roheline mõrudus.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub hapukamaks, marjaseks, kuid tugevnev mõrkjas foon kallutab selle kuhugi murusesse nurka. Lõppmaitse - mõru ja linnaseline, puidune ja teelehe või saialille tinktuuri nootidega. Järelmekk leebub aga ja tuleb tagasi ootuspärasemasse linnaselisse temaatikasse, nüüd juba koos kena vürtsika õhetusega ... kuni lõpuks taas kohatult mõru taju keelepära parkima hakkab.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõru buketiga nii ja naa rüübe. Maibock peaks olema üsna lihtne laager, harilikust helles-õllest vaid veidi kangem ja sama lihtsalt joodav. See siin on aga kohatult mõruks tuunitud. Vaaaata kui Tankeri poistel oleks oidu purgi peale kirjutada "hoppy maibock", oleks ootused õigesse kohta juhitud ning tajuhäire tekkimata.
---
pilt isetehtud

Thursday, September 9, 2021

Brider Mango NEIPA

Brider Mango NEIPA (Mõrsjamäe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol.

Tootjainfo: "Simcoe ja Talus humalad, mangopüree ja Verdant IPA pärm"

Väike lihtne pudel, väga naiselik sildikujundus. Kollakas-hall vaht täidab poole klaasist ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - tumeda kraavimuda karva pruun. Aroom on magusakas ja kirbe, mango oleks nagu segatud külma kohvipaksuga.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on mõrkjas-kirbe ja kohvine. Lõppmaitse - mõru, magus ja röstine. Järelmekk - kirbe kohvimango.

Täiesti metsas jook. NEIPAks võib seda nimetada vaid halvas unenäos tänu määrdunud värvusele ja ebameeldivalt kirbele humalahammustusele. Juhul kui oleks üritatud teha sellist veidrust nagu "black NEIPA" siis võibolla oskaks kasvõi julguse eest kiita aga hetkel on asi täiesti aia taha läinud.
---
pilt isetehtud

Brider Lambic

Brider Lambic (Mõrsjamäe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol.

Tootjainfo: "Belgia Sour Mix WLP 655 pärm ja Eesti metsade pohlad"

Väike lihtne pudel, väga naiselik sildikujundus. Sõrmepaksune roosakas vaht kaob hetketega ja jäägitult. Õlle värvus - õrna uduvinega punakaskuldne. Aroomis on metsiku pärmi jõulisi loomalikke/laudalikke noote koos vähese õunas/äädikase hapu fooniga.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapu. Keskmaitse - hapukas-mõrkjas, pärmine ja õunane. Lõppmaitse on juba väga tugevalt õunane, täpsemalt külmasaanud ja käärivate õunte laadne. Järelmekk - kuiv ja hapu, tugeva pärmise-õunakõduse järelmiga. 

Keskmisest suti kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-hapu buketiga OK taseme rüübe. Lambic see kraam nüüd mõistagi pole, aga kuhugi farmhouse ja wild ale vahele jääb küll ... ning ausalt öeldes meenutab pigem õllepärmiga tehtud siidrit kui õlut :)
---
pilt isetehtud

Platz Lager

Platz Lager (Üdruma, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - International / Premium" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - Euro Pale" ja hinnang 3,6

Tootjainfo: "IBU 20
koostis: vesi, odralinnased, humal Perle, pärm"

Väike lihtne pudel, ülilihtne ja -lakooniline sidlikujundus. Õlle nimega on nüüd keeruline lugu. Sildi peal on suurelt kirjas "Hapsal Dietrich", kuid nii RB kui UT pakuvad selle vasteks "Platz lager" ja see antud koja teadaolevatest õlledest ka ainuke, mis oma kraadi järgi ligilähedaselt klapib. 

Kollane hõre vaht täidab alul kolmandiku klaasist, kuid kaob kiirelt kohinal jäljetult - niimoodi üks pilsner ei peaks ennast ilmutama!? Õlle värvus - kirklat kuldne. Aroom on magus ja veidi keemiline, segades linnased ja plastiliini kokku pärmiga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus. Keskmaitse - magus-hapukas, linnaseline ja karamelline. Lõppmaitse ajal tuleb sisse lõhnast tuttav pärmine-plastiliinine kunstlik hapukus. Järelmekk - magus-hapukas ning kuskil kaugel plastiliini vahel on tunda ka veidi vürtsikat õhetust.

Keskmise kehaga, lameda paletiga, magus-hapukas-vürtsika nirupoolne rüübe. Võimalik, et on korgiviga / kaua päikese käes seisnud vms, aga nullkarboniseering ja humala sisuline puudumine maitses ei lase sellele joogile kuidagi positiivset hinnangut anda.
---
pilt isetehtud

Tuesday, September 7, 2021

Midlife crisis

Midlife crisis (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 5,3 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb "Stout - White" ja hinnang 3,23 punkti.

Tootjainfo: "Brewed with an OA coffee
IBU 30"

Keskmist kasvu purk, sildil kaunis daam ja kentsakas härra :) Avamine pakub väga ebameeldiva tohutu ülevahutamise elamuse. Klaasis täidab see üle poole mahust, püsides samas päris kenasti. Õlle värvus - vähese hõljumiga kuldne. Aroom on meeldivalt kohvine, selle taga mõnus, ehkki tolmune karamell.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ning hapukas. Keskmaitse - hapukas-magusakas, tihkelt karamelline ja veidi kohvine. Lõppmaitse - kohvikaramell, pisut marjane ja veinine. Järelmekk - magus, mesilasvaha ja kohvilikööri segune.

Keskmise kehaga, ülemäära karboniseerunud paletiga, hapukas-magus-mõrkjas-magus-hapukas-magus-mõru buketiga nii ja naa rüübe. Mõte teha heledat stouti ning anda talle kohviga stoudilik aroom on lahe. Maitsepilt isegi väga hea. Kuid see metsik ülekarbo, mis jooksutas umbes kolmandiku purgist lauale ... noh alati on võimalus, et see võib olla halb purk vms, kuid see igatahes rikub üldmulje hetkel vägagi ära
---
pilt isetehtud