Tuesday, July 31, 2018

Big Black Mash


Big Black Mash (AF, Venemaa) prk 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Mid-season release: one hell of a Butterscotch Imperial Stout. Say goodbye to cold winter days, say hello to sweet days of spring!"

Väike lihtne purk, must-valge sildikujundus. Tumepruun pöidlapaksune vaht vajub aegamisi tihedaks õhukeseks kihiks. Õlle värvus - igasuguse valguse antipood.

Aroom. Oi. Pehme! Padipehme, sokolaadiküllane, iiriskommiline, kakaopudinguline, vaniljetekine. Pehme Pime Öö.

Esmamekk. Keel muutub pehmeks juba esimesest kokkupuutest. Magusalt purjus ja hapukalt virge ühekorraga.

Keskmaitse. Oi iiiiriiis, iiiriiis, iiris (laulda lorilaulu viisil) Jaaaaaa, vaata SEE kraam sobib õlle sisse kui sool supi sisse!

Lõppmaitse. Iiriseliköör. Kooreliköör. Kohviliköör. 

Järelmekk. Rannakohvik soojal suveööl. Rauge muusika. Poolsosinal peetud jutud ja sumedalt naerdud naer. 

Megamõnus. Megamuhe. Megapehme. Mega-mega-mega. 
---
pilt isetehtud

The Maple Dance

The Maple Dance (Nöösker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2. Liigimääratlus: vahtra eil

Tootjainfo: "See oli Suhkrukuu aegu, kui me vahtra all tantsulõime lambamäägimise saatel. Ja loomulikult te üllatute selle vahtratantsu tulemuste üle, sest päris kõik ei ole see, mida silm näeb ja kõrv kuuleb."

Väike lihtne pudel, minimalistlik, ent stiilne sildike. Kreemikat karva hõre vaht täidab 2/3 klaasist, püsides päris kaua. Õlle värvus - hämuselt pruun. Aroom ... noh vahtrasiirupi karamelline lõhn on täitsa tunda küll.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on karamelline, kõrvetatud suhkru mõrkja varjundiga. Lõppmaitses muutub suisa kõrbemise äärsele jõudnud suhkru mekk suisa mõru-magusaks ja veidi suitsuseks ning puiduseks. Järelmekk on veidi vürtsikas, kuid domineerib tuhm puidune mõrkjus.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga keskmiselt huvitav rüübe. Mitut klaasi seda ei tahaks, kuid tugevalt kommisuhkrune / kõrbema läinud siirupi taoline domineeriv mekk on omamoodi meeldejääv küll.
---
pilt isetehtud

7 Pivovarov zolotoje

7 Pivovarov zolotoje (Varnitsa, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 5,5 %vol. Ratebeer tunneb küll tootjat, aga mitte toodet

Tootjainfot ei õnnestu leida, tootja on sildile kirjutanud "Golden Malty Ale"

Keskmist kasvu proofilkirjadega reljeefne pudel, lihtne kuid uhke mitmeosaline sildikujundus. Erkvalge vaht täidab u pool klaasi, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt hele kollane. Aroom on kerge, magus ja linnaseline.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub hapukamaks, laagerõllele omaseks ja linnaseliseks. Lõppmaitse on hapukas-magusakas, vähese vürtsika õhetusega keelekülgedel. Järelmekk taandub tuhmilt linnaseliseks ja hapukaks.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-magusakas hapuka buketiga lihtne, kuid täiesti OK taseme rüüpeke. Aga kui see on eil, siis on vana Gambrinus Rooma paavst.
---
pilt isetehtud

Monday, July 30, 2018

Зимняя меланхолия


Зимняя меланхолия (Sori / AF, Eesti / Venemaa) pdl 0,33 l. alc 10,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Baltic Porter" ja hinnang 98 punkti!!

Tootjainfo: ""Winter Melancholy" A New Year’s Eve version of warmly recognized Melancholy, our Imperial Baltic Porter. Smooth touch of Kenyan coffee and bourbon vanilla turn the beer from egocentric and depressive to meditative and reflexive as we all become on the first days of the New Year."

Huvitav, sama koda tegi koos Soriga väga sarnase Midsummer Melanholy, vaatame siis kui sarnased nad on.

Väike lihtne pudel, pruunil sildil lumetäpid ja selle toote jaoks ilmselt kohustuslik (?) silmus. Sõrmepaksune tume punakas-pruun vaht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - tint-tõrv-pigi ja need muud mustad asjad.

Aroom = naeratus. Sest vaata, kui sulle meeldivad jõulised, reljeefsed, vägevad ja selgelt eristuvad asjad, siis siin kõike seda leiab. Selles klaasis ei pea veetma pool tundi ninapidi, tabamaks mingeidki õrnu vinesid. Ei, see lõhn veab su ise klaasi, mattes nina ja pea ja pool keret rammusa šokolaadikoogi sisse, pakkudes sinna kõrvale suuuuurt tassitäit kohvi ja ämbritäie kakaod kah veel.

Esmamekk. Rammus ja rauge. Verneri kooki teate? Vedelal kujul? Rummiga ja kohviga? Vana Gambrinus ka ei tea, sest magusate kookidega ei oska kuidagi midagi peale hakata. Aga vaata kujutlemas on see JUST TÄPSELT SEE!

Keskmaitses magusus taandub, esile tuleb hapukas kreegikompott ja isegi alõtša. Ainult et seda ruigama ajavalt rammusas kohvikreemis. Ja akende taga pimenevas öös. 

Lõppmaitse. Kreegivein. Muuseas neid kreeke on ennem kergelt suitsutatud. Noh nagu ploome. Ainult et kreeke. Mis pole ploomid. Aga üldiselt on pohlad, sest sigahea on see tegu. Ja aeg on astuda aknast ööse. Kuulata ritsikaid. Ja siili. Ja nahkhiirt. 

Järelmekk. Ööööö on üks imeline koht. Naabrinaise kass nühib nurrudes sääri. Vana kuuse okste vahel askeldab keegi ... kakk valmistub vist jahileminekuks. Toast paistab su selga arvutiekraani kuma. Ja Kuu. See Kuuu paistab Ööööös. Kuuuuöööööö. Täiskuuöö. Astuks järgmisest aknast edasi?

Jaaaa. Sori analoogtoode oligi analoog. No suisa samaloog. Talve- või sume-suve, kuid kõtt poisid, pistke see silmus endal teate kuhu. Melanhoolia on ilus ja helge ja nukker ja kaunis ja unistav ja naeratav. Täpselt seda see õlu maitsjaga teebki. Ja vana Gambrinus on ruik-rahul.
---
pilt isetehtud

7 Pivovarov eksportnoje


7 Pivovarov eksportnoje (Varnitsa, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 5,5 %vol. Ratebeer tunneb küll tootjat, aga mitte toodet

Tootjainfot ei õnnestu leida, tootja on sildile kirjutanud "amber lager"

Keskmist kasvu proofikirjadega reljeefne pudel, lihtne kuid uhke mitmeosaline sildikujundus. Erkvage vaht täidab üle poole klaasist, püsides päris kaua. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom on lihtsalt linnaseline, ühemõõtmeliselt magus.

Esmamekk on keskmisest tiba kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on plastiku tooniga, mõrkjas-magusakas, üsna kohutavate masslaagrite mekiga. Lõppmaitse mõjub suisa sünteetiliselt, magus tühi vesine läägus. Järelmekk. Oehhhh. Lame ja kole.

Kokkuvõtet ei tule, sest see on unter-rüübe. Kole, igav, lame ja mõtetu. Mis k***di "amber lager"? "Euro pale lager" kõige labasem esindaja.
---
pilt isetehtud

New Bar for the Bar

New Bar for the Bar (Nöösker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,4 %vol. Liigimääratlus: "Barbarissi-eil"

Tootjainfo: "Vahel kohe tuleb tahtmine teatud uut latti seada. Teha barbarissiõlut vähe teistmoodi. Siin ta siis on, Barbar Bushi sugulane. Sedakorda võtab barbar vähe rahulikumalt kogu asja.
IBU 30"

Väike lihtne pudel, minimalistlik ent informatiivne sildikujundus. Hallikas-kreemika varjundiga vaht täidab pool klaasi kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - ähmaselt vasekarva. Aroom on hapukas ja marjane ... nooooh võib vist küll öelda et barbarissimarjad on äratuntavad ... või siiski ei?

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapukas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas, vähese linnaselise magusa põhjaga. Lõppmaitse on tuhm, puiduselt mõrkjas ja väsinult hapukas. Järelmekk viskab veidi huvitavamat, pihlaka-kompoti laadset magus-hapukat tooni, kuid see kuhtub taas ebamäärase rahulolematu mõrkjuse alla.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga kesine rüübe. Tuhm ja igav, ehkki barbariss võinuks anda ju mahlast värskust.
---
pilt isetehtud

Sunday, July 29, 2018

Kupola & Pastila

Kupola & Pastila (AF / de Molen, Venemaa / Holland) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeer ei tunne seda toodet

Tootjainfot pole leida, tootja ise on sildile kirjutanud "unorthodox dessert imperial stout"

Väike lihtne pudel, kaleidoskoopiline sildikujundus. Sentimeetrine mustjaspruun vaht pole kuigi püsiv. Õlle värv - mõrvmust. Aroom on hapukas, õrna suitsuvinega, tugevalt röstine, isegi kõrvetatud, mõrušokolaadi ja kõrbenud rosinate taoline.

Esmamekk on raske. Einoh mitte tõrv, aga sinnapoole küll. Hapukas-magusakas tõrv.

Keskmaitses domineerib magus. Muskaatpähkel, mandlid, rosinad, kaneel ... kardemon ja melass. Jah, kilomeeter melassi!

Lõppmaitse. Magustõrv. Melassitõrv. Veidi suitsune, kõvvvvasti karamelline, siirupjas, pähkine. Vürtsikas. Dekadentlik.

Järelmekk. Diabeet. Must diabeet. Melassilahus ploominalivkas ... huvitav et see tegelane veel ei kristalliseeru?!? Lagrits melassi-glasuuris.

Ebanormaalne. Paks ja meelas. Täidlane ja töntsakas. Megamagus. Higistama-ajavalt magus. Üle-elu-suurune. Dessertõlu selle sUURes ja plÖNTSAkas tähenduses.
---
pilt isetehtud

Sur NEIPA: Citra & Mosaic


Sur NEIPA: Citra & Mosaic (To Øl, Taani) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour/Wild Ale" ja hinnang 92 punkti!

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, ähmasel sildil on vist suurlinnatuled mere ääres? Valge tihe vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib väga kaua, haakides end ka tiheda vahujäljena klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on nõrgalt hapukas, meenutades punaseid sõstraid. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapukas. Keskmaits on hapu ja mõrkjas, meenutades ehk kõige enam toorepoolseid pohli. Lõppmaitses hakkab hapu pool juba tugevalt domineerima, liikudes kuhugi ebaküdoonia kanti, kuigi murune mõrkjus on tagaplaanil olemas koos vähese magusaka noodiga. Järelmekk on hapukas-magusakas, nüüd jõudes pohladest rohkem jõhvikate manu.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga Väga hea taseme rüübe. Ei oska kuidagi vaimustuda, aga hea, mahlane ja samas kuivapoolne jook siiski. Üheks sobib see aga parimal moel - janu tapab hoobiga!
---
pilt isetehtud

7 Pivovarov White Mild Ale

7 Pivovarov White Mild Ale (Varnitsa, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 4,7 %vol. Ratebeer tunneb küll tootjat, aga mitte toodet

Tootjainfot ei õnnestu leida.

Keskmist kasvu proofikirjadega reljeefne pudel, lihtne kuid uhke mitmeosaline sildikujundus. Valge vaht täidab pool klaasi, kuid pole suurem asi püsija. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom on klassikaline odavama otsa laagerõlle oma - hapukas-magusakas ja veidi vesine.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitses on rohkem linnaselist magusat, kuid ka mõrkjus jääb alles. Lõppmekk viskab veidi odavat plastimaitset. Järelmaitse on hapukas ja tühjapoolne.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga üsna mõtetu rüübe. Unterbier selle kohta päris ei ütleks, aga juua pole seda kah väga mõtet ... kui just irrrrmus janu pole. Eil pole see aga mingil juhul!
---
pilt isetehtud

Friday, July 27, 2018

Love and Squalor


Love and Squalor (AF, Venemaa) pdl 0,33 l. alc 14,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Barley Wine" ja hinnang 57 punkti

Tootjainfo: "Bourbon Barrel-Aged American Barleywine at its most vicious interpretation and seductive flavor."

Väike lihtne pudel, sildil mõranenud kell (?). Vahakaelus ja tootjainfo panevad suud ette millegi hurmava jaoks valmis seadma. Sentimeetrine kollakas vaht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus on hämuselt tuhmpunane. 

Aroom. Õnnis ja purjus. Raske ja magus. Portvein. Kreeginalivka. 

Esmamekk. Rammus ja raske. Kirsikompott. Murakaliköör. Brändis ligunenud rosinad.

Keskmaitse. Oi õndsust. Tammevaat. Vaaditäis konjaki-kreeke. Rosinapuding brändiga. 

Lõppmaitse. Röstitud rosinad. Rosina-samba. Rosina-rumba. Rosina-tango.

Järelmekk. Sume suvi ja suurejooneline samet. Segadusseajav. Hunnitu. Raskestihoomatav.

KOLOSSSSAAAALNE. Vana Gambrinus vaatab õndsalt naeratades lakke ja ohkab. Õndsus on olemas. Paradiisi ei pea otsima. Õnnelikkus on meeleseisund, mille jaoks pole midagi vaja peale su enda vaba tahte.
---
pilt isetehtud

UHHUUU


UHHUUU (Käbliku, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "NEIPA See hägune humalamahl on tihke kui augustikuine udu, millest kumab õrna tähesära paistel läbi roheline kastemärg muru."

Väike lihtne pudel, sildil kõnnib siilike läbi narkootilise ulma. Sentimeetrine valge vahukiht kaob küll kiirelt, kuid jätab huvitaval kombel üsna tugeva vahujälje klaasiseintele. Õlle värvus - tihkel mudruselt määrdunudkollane. 

Aroom on VÄGA puuviljane, pirnikompoti, litšimarjade, virsikute, mango, kompostihunnikusse kukkunud ploomide ja meloni segune.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga, vürtsikas, hapukas, veidi kirbe ja särtsakas. Keskmaitse muutub veelgi mehusemaks, huvitavalt terav vürtsikas kibelus vallutab kogu suu, pea ja muud kehaosad. Lõppmaitse taandub korraks veidi rahulikumaks ja tihkemaks mango-pirnipüreeks. Järelmaitses siriseb ja säriseb jällegi kogu suus eriskummaliselt intensiivne hapukas-vürtsikas õhetus.

Raskepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja mehuja paletiga, vürtsikas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-vürtsika buketiga Veider rüübe, mis kaldub friiklusse. Kui NEIPA'd peaks olema kas hägused või mahlased, siis see on mehune. Tihkelt ja raskelt udune, liimjalt udune, kleepjalt udune, uduselt udune. Vürtsudu. Einoh, uhhhuuuu tõepoolest.
---
pilt isetehtud

3X Raid Beer


3X Raid Beer (To Øl, Taani) prk 0,5 l. alc 5,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "India Style Lager" ja hinnang 83 punkti

Tootjainfo: "What happens when you take one of your favourite beers and then times it by three? 3XRAID is the three times dry hopped version of our best loved classic – Raid Beer. A hoppy pilsner at heart, this triple hopped beast has mutated into a gloriously fruity, New England style ‘India Pale Lager’."

Keskmist kasvu purk, mummuline sildikujundus. Valge vaht täidab 9/10 klaasist ja püsib üsna kenasti. Õlle värvus - veidi piimjalt kollane. Aroomis on Citra ja Mosaic humala tüüpilist loomset noot, mis kõigub kuskil haisva märja loomakarva ja vaiguse magusaka meeldivuse vahel.

Esmamekk on keskmise kehaga ja tugevalt mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub magusamaks, mahlasemaks, lisandub hapukat ja mehust mangot. Lõppmaitse naaseb veidi mõrkjamasse külge, kõnetades nüüd juba peamiselt vaiguste nootidega. Järelmekk on korralikult vürtsikas, hapukas-mõrkjas, üsna jõuline ja kauakestev.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Ausalt öeldes on see juba niivõrd maitsete poolt üle koormatud, et laagri enda peamine omadus - karge ja kerge joodavus - on varju jäänud. Kui keegi ütleks, et see on IPA, mitte IPL, siis noogutaks ja ei teeks teist nägugi.
---
pilt isetehtud

Wednesday, July 25, 2018

!ASPG


!ASPG (To Øl, Taani) pdl 0,5 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 81 punkti

Tootjainfo: "Shock Series: !PA Amarillo, Simcoe, Pacific Gem"

Väike lihtne pudel, lakooniline sildikujundus. Valge vaht täidab pool klaasi ja püsib märkimisväärselt kaua, jättes klaasiseintele kamõõduka pitsijälje. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom ... ooo ... tere jälle HEA IPA! Vaigune, mahlane, greibine, mango, papaia ja ananassi ning vähekese seedermänni segune.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrrrru. Korralikult vaiguselt mõru ja veidi hapu ja siis ikka mõru kah!

Keskmaitse - mõrkjas, kuiv, hapukas, mõrkjas ... vääääähese vaiguse magusaka fooniga, kuid peamiselt ikka kipitavalt mõru nagu greibi sisekülg.

Lõppmaitse. Taramm-paramm. Kuuse alla hange. Ajab humalaid, mitte lund. Sest kesse narr lund tahab, kui humalaid on!

Järelmekk. Mõru-magus ja kuiv. Koredapoolne nagu männikoor. Vaigune ja vürtsikas nagu kuuseokkad. Greibikoorele püstitatud ausammas.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERtasandi rüübe. Tasakaalust väljas, jah seda küll. Kuid see siin mu noored sõbrad ja muud vanad peerud - see siin on üks kuri-IPA. Siuke, mida praegusel lumehelves-IPAde ehk muude mahlajookide ajastul vähe kohtab.
---
pilt isetehtud

Metsaline

Metsaline (Teder, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Liigimääratlus: historical beer

Tootjainfo: "Pilsneri linnased + kuusevõrsed. Pärm US-05"'

Väike lihtne pudel, metsaroheline sildikujundus. Vahtu pole. Õlle värvus - tuhmilt kollane.

Aroom ... OI! Oi kui lahe! Vaik ja jõhvikas. Kuusevõrsed ja jõhvikamorss. Mets ja soo saavad siin klaasis kokku, põimuvad läbi ja joonistavad taevasse vikerkaare. Einoh, jõhvikaid siin joogis mõistagi pole, aga no ehedaimal kombel tajub siit värskeltpressitud jõhvikatest tehtud mahlajoogi hapukat kargust!

Esmamekk. Jeeebeeekin. HAPU! Lahedalt ja rõõmsalt hapu!!!

Keskmaitse. Proovige kokkukuivanud suuga öelda "HAPU" ja vaadake mis välja tuleb. Vaigune ja hapu!

Lõppmaitse. Vaik on ju magus, mäletate ikka? Noh seda magusat vaiku leiab siit pohla-jõhvika-toortikri hapust kuivast pesakonnast üles küll.

Järelmekk. Vaikhapu. Jõhvikaokkas ja kuusemarjad.

Friigikas! Sigalahe friigikas! Absoluutne enamik inimesi küll sülitaks ja vannuks säänse joogi manustamise peale, kuid SEE ON LAHE!
---
pilt isetehtud

Kivi Mango Gose


Kivi Mango Gose (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,5 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, heledais rohekais toonides sigrimigrine sildikujundus. Valge sõrmepaksune vahukiht kaob vägagi kiirelt. Õlle värvus - tuhm ebamäärane mudrune kollane. Aroom on mõnusalt soolakas ja samas mahlane ... hea maitseelamuse ootus paneb süljenäärmed tööle.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapukas. Keskmaitse on laktone, meenutades mõnda kergemat joogijogurit ... aga millele on veidi soola sisse segatud. Lõppmaitse mõjub siidiselt pehmelt, soolasus tugevneb ja võtab teised maitsed veidi üle ... huvitav millise tajuhäire tõttu tahaks siia öelda "marineeritud kurk? :) Järelmekk on hapukas, mahlane mango hakkab lõpuks aimatavamaks muutuma, roheliste tikrite taoline kuivapoolne ja keelepära parkiv värskus püsib päris kaua ja meeldivalt.

Keskmisest sipu kergema ja siidise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-soolakas-magusakas-hapukas-soolakas-hapuka buketiga VÄGA HEA taseme rüübe! Gosede väga hea stiilinäide, tõsi küll lubatud mango mattub kuhugi tahanurka ... aga ülimõnusalt ja kergelt joodav, värske, mahlane ja kosutav.
---
pilt isetehtud

Tuesday, July 24, 2018

Redrum IPA Special Edition


Redrum IPA Special Edition (AF, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 8,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial IPA" ja hinnang 93 punkti

Tootjainfo: "Special Edition of notorious Redrum IPA. Double strength, double malt and double hops, brewed on the occasion of AF Brew REDRUM BAR launch in St. Petersburg
IBU 180"

Väike lihtne pudel, sildil õõvsad tüdrukud. Kollakas vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib kaua, haakudes ka üsna tiheda vahupitsina klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kollakaspunane. 

Aroom. Ummm. Ristikhein ja õitsev timut. Südasuvine lämbe loduheinamaa, kus õitseb kõik alates putkedest kuni kopratammini, mille peale on kakkude poolt riita seatud tühjaks-söödud vähikoorikud. Isegi nektarikoormast purjus kumalased näivad õitsvate vöödiliste lendlilledena.

Esmamekk. Oi see on tummine. Humalamehune. Puuviljamehune. Mõrumagusane ja tihketummine.

Keskmaitse. Vaigune ja toekas. Vaigupirn. Kuusekäbi kujuline mango. 

Lõppmaitse. Magusmõrumagusmõru. Selline ongi suvi, lopsakas ja hoolimatu ja kõigest-on-siiralt-poogen. Kasvan kus tahan ja söön, mida juured üles leiavad. Looduse väe vastu ei saa massin ka mitte. 

Järelmekk. Mesilasvahast võib ju ananasse teha, eks ole? Tarvuaigust mangosid? 

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-maguskas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE. IPA'de vanaisa. Ta võiks risoome ajada ja ka teistes pruulikodades võrsetena üles tõusta ja isaseid IPA'sid tegema õpetada.
---
pilt isetehtud

Silikon Välli


Silikon Välli (Kohatu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol. ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, viltuse kujundusega lihtsapoolne sildike. Kollakas sõrmepaksune vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt punakas merevaik. Aroom on terava, kirbe ja atsetoonise algusega, kuigi selle taga aimdub mõnusat karamelli. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, kuivatatud pihlakas ... aga selle tagant hiilib lõhnast tuttav atsetoonitigake. Lõppmaitse on magusakas-hapukas, karamelline, marjane ja juba suhteliselt meeldiv. Järelmekk kaob üsna ruttu, jättes vaid vähese magus-hapuka mälestuse.

Keskmsie kehaga, mõõdukalt karboniseerunud, mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga keskpärane rüübe. IPA'na ei kõneta kuidagi, meelde ei jää, aga otse halb ta kah pole. Igav ent joodav kraam.
---
pilt isetehtud

Mägede Hääl


Mägede Hääl (Purtse, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "California Common", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Kes seisab tuhamäel? Kelle hääl kajab aheraine küngastepeal? Ei, see pole Kare Kauks. Ega Sile Sirks. See on kaevur Kolja Vest, kellest Metsiku Ida pojad tegid uue legendi - Kenye Eas. Nüüd kajab siin kaevandusräpp ja tuheamäetehno, kivisöepunk ja karjääri-indie. Meile meeldib metsikult."

Väike matsakas pudel, sildil kuldhambuline tuhamägi? Kollaka varjundiga vaht täidab üle poole klaasist ja püsib päris korralikult. Õlle värvus - kirkalt punakas-kuldne. Aroom on linnaseline, karamelline ja veidi pärmiselt leivane. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitses sama hapukas-mõrkjas toon tiheneb, lisaks tuleb stiilile omane pehme pärmine kreemikas tunnetus. Lõppmaitses säilub küll pärmine noot, kuid suutaju keerab kuiva ja hapukasse ... isegi nõks kirbesse külge. Järelmekk on hapukas, kuiv ja mõõdukalt mahlane, pärmine kirbe ürdine noodike jääb kauaks keelepärale kirvendama.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapuka buketiga OK taseme rüübe. California common stiilile on servapidi pihta saadud küll, kuid tulemus on veidi häirivalt kirbevõitu. 
---
pilt isetehtud

Nosferaator 2017


Nosferaator 2017 (Rotiküla, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,8 %vol. Liigimääratlus: tume suitsubock

Tootjainfo: "Linnased: Munich, suitsulinnas, Caramunich, Carafa, nisulinnas. Humalad: Opal, Hersebrucker. Pärm: W-34/70"

Väike lihtne pudel, sildil must kass. Tuhmkollakas vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib mõnda aega. Õlle värvus - vähese suitsuse vinega punakas-pruun.

Aroom. oi see on nummi ja raskepärane korraga. Hapukas suits ja magusakas karamell moodustavad oivalise lahingpaari, mis on valmis vastu võtma iga väljakutse.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja jõuliselt vürtsikas-hapukas-magusakas, suitsuse puudutusega ja punakaspruun nagu vana mõisa kaminasaal. 

Keskmaitse kõditab keelekülgi magusa pähklise puudutusega, keelelael kõnnib ringi suitsuselt hapukas tegelane. Kaminasaalis kuulatakse vaikides reisumehe pajatusi, püüdes ette kujutada kõiki neid jahte ja laevu ja sadamaid ning võdistades õlgu järjekordse kakluse kirjelduse peale.

Lõppmaitse ajal hakkab vandersell aga rääkima võõramaal peetud sööma- ja joomaaegadest. Kuulajatelt tõuseb automaatselt klaas suu juurde, neelatakse ahnelt ja pikkade sõõmudega. Paled hakkavad õhetama ja suisliha vaagnalt ampsatakse järjest sagedamini.

Järelmekk taandub magusamasse külge. igale kuulajale tuuakse väike napake suitsutatud meekärjega - sel moel tehtavat just selle suguharu juures, kus reisumees kõige kauem peatus.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, vürtsikas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Oisasinder. Vana Gambrinus on nõus kasvõi ise raha vahele panema, et seda kraami saaks ametlikult turundada!
---
pilt isetehtud

Monday, July 23, 2018

Sigmund


Sigmund (Pernau, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Liigimääratlus: kveik

Tootjainfo: "Sigmund on põlvest põlve edasi kantud traditsioonilise Norra õllepärmiga "Sigmund Voss" pruulitud õlu ehk kveik. Pruulimisel sai kasutatud ohtras koguses kadakaoksi ning odralinnaseid. Muideks, Sigmund on tuntud tegelane Norra mütoloogias, täpsemalt Völsunga saagas"

Väike lihtne pudel tehnilise olekuga sildike. Valge vaht täidab pool klaasi ja püsib päris mõõdukalt. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroomis on huvitav segu hapukast leivataignast ja vanast kadakaoksast, kanarbikust ja männivõrsetest.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-vürtsikas. Keskmaitse jääb üsna sarnasele maitsenivoole, lisandub veidi magusat ja metsast vaigusust. Lõppmaitse muutub veelgi vaigusemaks, vürtsiselt säravaks, kuivapoolseks ja magusakas-mõrkjaks, viies sind kaugele okasmetsa sisse ja kadakapõõsaste vahele. Järelmekk on kuiv, vaigune, raskepärane, magusalt nätskeks, õitsva kanarbiku ja metsaürtide saladuslik segu, teadjamoori pööningukambris rippuvate võõrapäraste uimastavate taimepuhmast ja koduse mõdu tore liidetis.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-vürtsikas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga ÜBERtaseme rüübe! Oi see on mõnus ja vaheldusrikas klaasike, mälestus-toode kaugetest aegadest, mil laevad olid puust ja relvad rauast. Seda tegelast tahaks küll riiulitel kohata.
---
pilt isetehtud

Raspberry Organic Berliner


(Mikkeller, Taani) prk 0,33 l. alc 4,2 vol% Ratebeeri liigimääratlust ei õnnestu teada saada, sest süsteem on maas ... esmakordselt näeb vana Gambrinus seda, et ligi 10 min jooksul on ees veateade "Oops, there was a network error"

Tootjainfo: ""

Väike purk, sildil Mikkelleri paarike hargi ja labidaga (huvitav, kas tõuge Grant Woodi maalist?) Roosa vaht täidab enamiku klaasist, püsides päris kenasti ja haakudes ka vahupitsina klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt helepunane. Aroom meenutab ehedalt vaarikajogurtit, kuid selle taga on huvitav, ehkki asjasse mittepuutuv pähkline-kamane noot.

Esmamekk on kerge kehaga ja kilkavalt hapu. Keskmaitse meenutab kodust vaarikamorssi või isegi värskelt-aurutatud vaarikamahla ... ja mitte ühesti otsast "normaalset" õlut. Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, tuues üsna ehedalt meelde need korrad kui vaarikaseemned hammaste vahel purunevad. Järelmekk mõjub päris kuivalt, meenutades mõnda hapupiimajooki.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-maguskas-hapukas-mõrkjas-hapuka buketiga Übertaseme rüübe! Väga ehedalt marjane, mõnusalt mahlane, kosutav ja turgutav. Vaata siia sisse poleks üldse patt jääkuubikuid panna ja kasvõi boolina serveerida.
---
pilt isetehtud

Wednesday, July 18, 2018

Hop Terroir Amarillo Washington


Hop Terroir Amarillo Washington (Mikkeller, Taani) pdl 0,33 l. alc 6,8 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 93 punkti

Tootjainfo: "Water, barley malt, oat flakes, rye malt, wheat, hops and yeast". Lisaks - tegu on ühehumala seeriaga, seekord siis Washingtonis kasvatatud (?) Amarillo humala IPA'ga.

Keskmist kasvu purk, sildil Mikkelleri-mehikesed maa seest humalakäbi tõmbamas? Valge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib väga kaua, haakudes kena mustrina ka klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt kollane. 

Aroom. Oi see on mõnus! Ehedalt IPAlik, mahlane, puuviljane, sülge jooksma panev. Virsik, mango, papaia, ananass ja pirnikompott ... uhhhh, kui mõnusalt mitmekesine see on!

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas, kergelt mehulik ja õrnalt vürtsikas. Keskmaitse muutub mahlasemaks, meenutades pirnikompoti vedelikku vähese muskaatpähkliga ... väga mõnus kombo muuseas! Lõppmaitse liigub veelgi mahlasemasse, kuid seekord mõrkjamasse külge, mängides pihlaka ja pohlaga ühelt poolt ning mangoga teisest küljest. Järelmekk aga taanub palju pehmemasse, aprikoosidžemmi ja linnupiimakommi maguss-mõrkjasse udupehmusesse.

Keskmisest raskema kehaga, üle keskmise karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERtaseme rüübe! Puuviljasemate IPAde superhea esindaja, mida võtaks kohe kaks-kolm klaasi jutti!
---
pilt isetehtud

Hele koht

Hele koht (Kohatu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol. ratebeeri liigimääratlus: "APA" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, viltuse kujundusega lihtsapoolne sildike. Sõrmepaksune valge vahukiht püsib päris kenasti. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on magusakas, linnaseline ja veidi karamelline, vähese tsitruselise puudutusega.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub veidi magusemaks ja tihkemaks, virsikumehu ... ja tolmunud linnasekotti meenutavaks. Lõppmaitses tuleb esile hapukamat ja mahlasemat nooti, kuid ausalt öeldes on ka see kuidagi ... noh kuidas öeldagi ... ebapuhas, tolmune ja mudrune. Järelmekk seevastu on juba täitsa meeldiv, naastes taas selle virsikumehu juurde, mida teatud koguses võib ju täiesti nautida.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magusaka buketiga OK taseme rüübe. Meelde ta ei jää mingil moel, lihtsalt kuukamiseks käib küll. Rubriigist "hele majaõlu, millel veidi humalaimekki kah man"
---
pilt isetehtud

Keelatud Armastus


Keelatud Armastus (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Fruit Beer" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Hefeweizen with lime"

Väike lihtne pudel, sildil on Mehhiko laim? :) Valge hõre vaht täidab 2/3 klaasist, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollane. 

Aroomis on roppumoodi võimas kogus laimikoort. Sedavõrra võimas, et mõnele meenutab ta pesuvahendit, mõnele aga koguni roosiõitest tehtud idamaist maiust.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas, tsitruseline ja õline. Keskmaitse ... eeee ... no seda laimi on siin ikka uskumatult palju. Kohe nii rämedalt palju, et see sisuliselt katab nisuõlle enda pehmuse. Lõppmaitse on mõru, õline ja vürtsikas ... justkui pigistaks keelele greibikoorest õlijaid tilku ja hammustaks greibiseemet peale. Järelmekk on mõrkjas, vänge ja kauakestev.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga Friigikas. Sellest nisuõllest on kohe lausa kahju. Ei noh, vana Gambrinus on korduvalt jauranud, et "kui on mingi lisand sildil kirjas, siis olgu teda ikka tunda ka!". Aga vaata siin on lugu vastupidi. Kogu jook sisuliselt koosnebki laimikoore-leotisest. 
---
pilt isetehtud

Tuesday, July 17, 2018


Brenda & Brett (Karli, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,5 %vol. Liigimääratlus: farmhouse ale

Tootjainfo: "Saison tüüpi kuiv õlu, millele on lisatud Brettanomyces pärmi, et anda maalähedasi maitseid. Kompleksne ja ajas muutuv!"

Väike lihtne pude, hallikriimuline sildike. Erkvalge sõrmepaksune vahukiht on mõõdukalt püsiv. Õlle värvus - õrnalt uduselt ja kuidagi visuaalselt õlijalt kollane. Aroom on pärmine ja õunane, meenutades käärimaminemise äärel olevat õunamahla.

Esmamekk on keskmisest tihkema kehaga ja mõrkjas-hapukas, mõnusalt vürtsika varjundiga. Keskmaitse muutub veelgi tihedamaks, lausa keelt ahistavaks, jõuliselt mõrkjaks, vürtsikas ja kaugel taga ka tsibakese magusakas ... kuid jõuline mõrkjus sõidab üle keele kolm korda edasi-tagasi nagu teerull suvisel teeremondil augutäidiseid tallates.

Lõppmaitse. Oijah, see on keeruline ja mitmekihiline. Magus täidlane puuviljasus - olemas, ehkki selle peale ladustunud mõrkjusekihtide all. Vürtsikas sädelus - väga-vägagi olemas, lausa torkides keeleselga justkui siilile oleks kasukas tagurpidi peale tõmmatud. Hapukas mahlasus - no ei saa sedagi jätta tähele panemata, ehkki see voolab mõrkjate ladestuste vahel nagu põhjavesi savilaamade keskel.

Järelmekk. BaBahh ... ja enamik mõrkjusest voolab laiali justkui rutakas tulvavesi peale tormist äikeseiili. Magus-vürtsikas saisonile omane päike tungib rajupilvede tagant välja ja kallab suuõõne rõõmsa sädelusega üle. Mõrkjas-hapukad lained kostavad veel kajana kurgupärast nagu silmapiiri taha kaduva kõue kumedad müdinad.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõrkjas-hapukas-vürtsika-mõrkjas-magusakas-vürtsika-mõrkjas-vürtsika-magusaka buketiga Übertasandi rüübe! Ei, farmhouse tavamõistes pole see mitte. Saison ehk pigem, kuid ka sel juhul pigem ülevõlline, kombetult mõrkja ja samas põnevalt köitva olekuga imperial-misiganes-stiili esindaja. Rohmakas ja siiski meeldiv.
---
pilt isetehtud

Ryemera


Ryemera (American Solera, USA) pdl 0,375. alc 4,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Traditional Ale" ja hinnang pole välja kujunenud

Tootjainfo: "Rye Kvass Ale. Collaboration with Chimera Tulsa."

Eeee ... see suur et ... mida see nüüd siis tähendab? Et misasi on "traditional ale" kombinatsioonis määratlusega "Rye Kvass Ale"? Missuguse traditsiooni järgijad seda teinud on?

Keskmist kasvu pudel, sildil? Kreebus. Kas see on ka mingi traditsiooni järgijate nägemus aktidest murul? Lõvi, kitse ja maopeaga inimkehalised kreebused. Tea kas julgebki seda kraami juua, järsku hakkabki maailm sellisena paistma?

Vahtu ... noh ma ei tea, võibolla traditsioonilise kvassi puhul peabki vaht pudelist purskama? Ja värvus peabki olema määrdunud pruun? Ja lõhn meenutama suhkruga segatud pagaripärmi?

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapu. Keskmaitse ... äää ... hapuks läinud leivasupp? Lõppmaitse - rukkikama segatud hapuks läinud kaljaga? Järelmekini jõudmine jääb ära, sest see kraam läheb kraanikaussi.

Ehk oli halb pudel, aga vana Gambrinus ei näe ühtegi põhjust seda pudelit lõpuni juua.
---
pilt isetehtud

Änd Vat Juu?


Änd Vat Juu? (UJH Man’s, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "gose" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Citra DDH gose."

Väike madal pudel, pruulikoja tüüpiline väheütlev silt. Sentimeetrine valge vahukiht kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - tuhm-mudruselt kollane. Aroom ... noh mida siis Citrast oodatagi kui mitte rebasepissi ja loomakarva. Selle alt tunneb küll soolakat-hapukat gosele omast lõhna, kuid sinnani tuleb end kõigepealt nuusutada.

Esmamekk on keskmise kehaga ja julgelt soolane ning hapukas. Keskmaitse mõrkjas soolakus mõjub vängelt ja ülevõllikalt. Lõppmaitse ... huvitav kas siin on kasutatud meresoola ... see seletaks seda kibekat vänget mõrkjust. Järelmekk on soolane ja hapukas.

Ootamatult tihke kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, soolane-hapukas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-soolase buketiga kentsakas rüübe. Julguse eest sellise tootega turule tulla tuleb ilmselt kiita. Ehkki vanale Gambrinusele meeldib nii gose kui jõulised maitsed, siis see kombo ei kuulu kategooriasse "hea"
---------
pilt isetehtud

Uroboros


Uroboros (Karli, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Liigimääratlus: imperial stout

Tootjainfo: "Täidlase kehaga tume õlu, milles kombineeruvad rösti, šokolaadi, linnaste ja vanilje elemendid"

Väike lihtne pudel, must-punane silt murrab lugedes silmad kõveraks. Avamisel käib tugev suts ja punakaspruun vaht täidab 4%5 klaasist ning ronib tasajhilju pudelist välja. Õlle värvus - tõrv. Aroom on röstine, hapukas, magusakas ja kaneeliküpsiseid meenutav.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on röstine ja teravapoolne, ülemääraselt alkoholine ja kaneeline. Lõppmaitse muutub magusapoolsemaks, kuid samas ka kuivemaks ja veidi kirbeks, kuiv röstine tuhakiht katab keelt. Järelmekis hakkab ilmet võtta see maitse, mida pruulmeister taotles - šokolaad ja linnasetäidlus on juba päris kenasti aimata, kuigi noorevõitu ja kuiv kirbe vine varjutab seda siiani.

Raskepoolse kehaga, ülekarboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-kirbe-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga potentsiaalikas rüübe, kuid mida rikub ülekarbo ja ilmselt sellest tulenev kirbe ning rabe noorus. Jook on küll juba pool aastat pudelis olnud, kuid las ta olla pool aastat veel. Ja karbot saab ka mõistlikult välja susistada ... kui vaja, küsi vanalt Gambrinuselt nõu!
---
pilt isetehtud

Dry Hard


Dry Hard (Andersons / Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Extra Brut IPA."

Väike lihtne pudel, pruulikojale omane sildipaneel on seekord verise maika moodi :) Erkvalge vaht täidab u pool klaasis, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on ausalt öeldes kentsakas - meenutab veidi pesumasina kummivoolikut, kuid selles voolikus peitub magusamat karamelli ja värskelt kooritud pajuoks.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja üsna mõrkjas. Keskmaitse muutub veelgi kergemaks, keelel kihiseb terav kerge mull ja kribeleb vürts. Lõppmaitse toob miskipärast meelde soome näkileivad ja prantsuse sinepi. Järelmekk on hapukas-magusakas ja päris mahlane ... või pigem mahlajoogine oma kerguse ja vesisuse tõttu.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud ja krõbekuiva paletiga, mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga kentsakas rüübe. Jah, IPA'likud noodid on siin selgelt olemas, kuid hullumoodi kergeks ja kuivaks käinud keha tekitab tajuhäireid ... ja noh see lõhn mõjub suisa veidralt.
---
pilt isetehtud

Хмельной мед «Дикий» (Medovarus, Venemaa) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "mõdu" ja hinnang 22 punkti.

Tootjainfo: "Напиток наполнен сказочной силой былинных богатырей и таинственным духом скандинавских саг. В насыщенном вкусе выражены ноты дикого меда и хвойных лесов, которые ярко дополнены вкусовыми оттенками можжевеловых ягод и бадана. Естественный способ брожения придает напитку глубокий вкус и насыщенное послевкусие.
вода, сахар, патока, мед, концентрат квасного сусла (ржаной солод, вода), хмель, сосновые почки, можжевеловые ягоды, имбирь, розмарин, бадан, дрожжи.
Guugeltõlke abil:
The drink is filled with the fantastic power of the epic heroes and the mysterious spirit of the Scandinavian sagas. The rich taste of notes of wild honey and coniferous forests, which are brightly complemented by taste tints of juniper berries and badana. A natural way of fermenting gives the drink a deep taste and a rich aftertaste.
water, sugar, treacle, honey, concentrate of leavened wort (rye malt, water), hops, pine buds, juniper berries, ginger, rosemary, bédan, yeast."

Väike lihtne pudel, omanäolise lõikega sildike ja nööriga kinnitõmmatud paberkaelus jätavad hea mulje. Vähene hallikas vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun. 

Aroom on väga-väga mõnus, magusakas-mõrkjas, tulvil vaiku ja ingverit, metsa ja niitu.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas, mesine ja ürdine. Keskmaitse muutub põnevalt kuivaks, parkivaks, kadakaselt vaiguseks, rosmariini pehme oksake  libiseb üle keelekülgede. 

Lõppmaitse - vau - see on lahe! Taruvaik, mesilasvaha, aroonia, männivaik, kuivatatud pohlad ja vaarikad ... jestas, see on ju terve metsavälu, täis vaarikapõõsaid ja mesilasi! Järelmekk on kuiv, kanarbikune, vaarikavarte tõmmise ja raudrohu-rosmariini segune, hilissuvine ja metsalaagrine. See hetk, kui valgus murdub, männitüved helendavad ja vestlus lõkke ümber lakkab, kuulates männilatvade mühisevat muinaslugu.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja kuiva paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga MEGAtasandi rüübe! RB hinnang on täiesti puusse pandud. Ülimalt meeldiv ja meeldejääv jook, ürdine mõdu nii nagu ta olema peab! Vana Gambrinus igal seitsmel juhul soovitab ... ja eriti kui te hinda vaatate, siis jahmatate end siruli!
---
pilt isetehtud

Sunday, July 15, 2018

#YOLOmælk


#YOLOmælk (To Øl, Taani) pdl 0,5 l. alc 14,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang 99 punkti!!1

Tootjainfo: "Imperial Salty Milk Stout brewed with Caviar and Champagne-yeast"

Saraisk. Sasiga. Saheeringas. Mõelge Uuesti. Kalamari ja šampus ... peenutsemise muster-kontsentratsioon. Ja õlles!?!?!?!?! Miks mitte?

Keskmist kasvu kollane purk, mis on üle kirjatud sõnadega. Vaimustushüüetega? Hämmeldusavaldustega? Needustega?

Tume-punakas-pruun vaht täidab 3/4 klaasist ja see püsib KAUA! Tihe-tihe pitsijälg on boonuseks. 

Õlle värvusest ma täna ei räägi, eks ole. Seleta nagu väikestele, pfff.

Aroom. Mihahi hee on? Impstoudi raske magus šokolaadisus mõistagi, see on ju ilmselge. Aga siis ... siis on see ... noh kuidas nüüd öeldagi. Kala noh. Vinnutatud heeringamari? Vanakooli vobla? Kalamari šokolaadis?

Esmamekk. RASKE. Tintjas. Tökatjas. Keeleotsa laiaks pressiv. Särtsakas. Tökatjas. Alkoholine, mandliliköörine. Kesköine.

Keskmaitse. Ohjeerum. Mingekukele. Vanatallina ja mustsõstra Riia balsami ristand. Šokolaadikomm ploomidega. Ja klaasi šampusega. Vaimustav, dekadentlik. 

Lõppmaitse. Salõppmismaitse. Kirsišokolaad kalahelvetestega.  Kohviliköör, millele on lisatud austrikastet. Jabur. 

Järelmekk. Pöörane. Õige vanamoeline, roppumoodi erakordne ketšup ... noh teate see kaladest määndatud. Vänge. Luksuslik. Täidlane. Liköörjas. Viigimarja-balsamico musta ploomi kaisus.

KOSMILINE. Ogar. Ülevõlli luksuslik. Häirivalt mitmemõõtmeline. Kaaviari ja šampanjapärmiga ei tehta õlut. Sellega tehakse sigalahedat emotsiooni. Ja seda ta on!
---
pilt isetehtud

Inked #2


Inked #2 (Mikkeller, Taani) pdl 0,33 l. alc 6,6 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 82 punkti

Tootjainfo: "Hazy IPA"

Väike lihtne pudel, sildil tattoo-salongi reklaam. Kreemika varjundiga vaht täidab üle poole klaasist, püsides kaua ja haakides end kenasti ka klaasiseintele. Õlle värvus - uduselt kollane. Pudeli avamise hetkel levib üsna IPAlik aroom, mis aegamisi küll taandub, kuid on siiski mõnusalt ja tihkelt puuviljane, papaia ja mango segune.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub veidi kirbeks, kuid samas ka meeldivalt mahlaseks, ananassikonservi, litšimarjade ja nektariinide seguseks. Lõppmaitse võtab tagataskust vaiguseid noote, mõrkjas-magusakas ananassi ja seedrimänni kokteil on mõnusalt värskendav, ehkki tibake kirbe ja keelekülgi kratsiv. Järelmekk on magusakas-vürtikas, mango, meloni ja männiokaste omapärase ristandina jääb see klaasitäis teistest paremini meelde.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karbonieerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-kirbe-hapukas-maguskas-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe. See on nüüd sedasorti jook, mis väga kenasti õigustab määratlust "hazy IPA" - jah ta on hägune, veidi kirbe, kuid samas nii puuviljane kui vaigune. NEIPA rehabilitatsioon.
----
pilt isetehtud

Viisakas härra

Viisakas härra (Karli, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,7 %vol. Liigimääratlus: mild ale

Tootjainfo: "Tume õlu, mille maitsest võib leida karamelli, rösti ja pähkli noote. Madala alkoholisisaldusega, tegemata järeleandmisi maitses."

Väike lihtne pudel, tume minimalistlik sildike. Tumekollane sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumepunane. Aroom on magusakas-hapukas, karamelline ja leivane.

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas. Keskmaitse on magusakas, röstine ja kohvijooki meenutav. Lõppmaitse taandub uuesti hapukaks, pähkline ja veidi maltoosat meenutav. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, kõrvetatud suhkru nootidega.

Kerge kehaga, vähekarboniseerunud ja kuivavõitu paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Ehkki jook ise pole mõistagi elamus-pomm, tuleb tunnustada oskust teha nii lahjast ja ebamäärase stiilimääratlusega kraam üsna maitseküllane.
---
pilt isetehtud

Friday, July 13, 2018

Lost Baggage


Lost Baggage (Sori / Bagby, Eesti/USA) pdl 0,33 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 56 punkti

Tootjainfo: "The awarded brewer Jeff Bagby came a long way from Oceanside, California to chilly Estonia to brew with Sori. Brewing without gimmicks, 90 IBU and true to style West Coast IPA. Dry, hoppy and bitter - how it's meant to be. This beer is true to its San Diegan roots."

Väike lihtne pudel, seeriale omaselt on sildil kiiker. Valge tihe vahukiht täidab pool klaasi ja püsib kaua, haakides end ka kenasti klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on mõnusalt vaigune, magusakas ja karge.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja jõuliselt maguskas-mõrkjas. Keskmaitse ... ooojaa ... noh see on üle setme aja jälle üks karmimaid IPA'sid, millest praeguse trendika mahlas-mudruse veidra moevoolu ajal oled jõudnud juba võõrduda. Lõppmaitse on on mõrkjas, seedrimänni ja raudrohu sugemetega, samblamõrkjas ja kuivapoolne. Järelmekk suriseb keelenurkades korraliku vürtsise survena, mõrkjas-karge kargus täidab suuõõne ja pool koljut.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Üks tubli kolakas, mõrkjama otsa IPAde väga-väga hea esindaja. Vana Gambrinus pole kategooriliselt nõus RB madala hinnaguga ... selles joogis on pavverit, udumoodsate hapukate mahlajookide IPA pähe pakkumise vahele üks korralik lõuatäis. Proosit!
---
pilt isetehtud

Belgia bombilla

Belgia bombilla (Karli, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,9 %vol. Liigimääratlus: belgian blond ale

Tootjainfo: "Belgia hele eil koos brasiilia yeili mate tee ja magusa apelsini koorega. Tulemus on kergelt magus, puuviljane, vürtsikas ja kindlasti ergutav jook"

Väike lihtne pudel, tehnilise olekuga kollastes toonides sildike. Valge vaht täidab üle poole klaasist, kuid see on hõre ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt pruunaka varjundiga kuldne. Aroomis on selge mate tee aroom, mis toetub meeldivalt belgiapärasele magusale puuviljasusele.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas, kohe algusest on pisut tunda mate veidi parkivat tooni. Keskmaitse muutub veelgi teesemaks, see magus-vürtsikas-mõrkjas segu mõjub juba keelele ergutavalt, mis ta siis veel meeltele teeb? Lõppmaitse on tihkepoolne, magusakas-vürtsikas puuviljane belglane sobib ülihästi selle lisandiga kokku, panned maitsenäsakesed rõõmsalt kihama. Järelmeki karamellin magus põhi ja vürtsikad küljed hoiavad kenasti koos mate veidi parkivat mõrkjust, moodustades kokku üsna perfektse kombo.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-maguskas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe! Belgia põhja peale saab ikka väga meeldivaid konstruktorei kokku kombineerida, see mate tee lisamine oli päris suurepärane mõte!
---
pilt isetehtud

Aias Sadas Saia


Aias Sadas Saia (UJH Man’s, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Wheat Ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Banana split hefeweissen"

Väike lihtne pudel, pruulikojale omane valge minimalistlik sildike ... ma kujutan ette et keskmine kunde on veendunud "ah seda ma olen ju varem saanud"

Sentimeetrine valge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt tuhmkollane. Aroom on hapukas-mõrkjas, murune ja marjane, vähemalt lõhnas on banaani äratundmine küll raskendatud ... no kui, siis toores roheline banaan.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-hapukas, huvitavalt nelgise ja vürtspiprase säraga. Lõppmaitse muutub magusaks-mõrkjaks, kergelt täidlaseks ... noh ja siia võiks juba banaani ette kujutada, kuigi sellesse on torgatud mitmeid nelgipuu kuivatatud õienuppu. Järelmekk on hapukas, veidi õline, kaneeline, aromaatne ja vürtsikas.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja veidi lameda paletiga, magusakas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga huvitav rüübe. Noh, pehmust temas küll on, kuid hefeweizeniks ei oska seda küll pidada. Vürtsikas moment muudab joogi küll veidi põnevamaks, aga meelde ei jää ta ei nisuõllena ega ka muud moodi.
---
pilt isetehtud

Wednesday, July 11, 2018

Koch Imperial Stout


Koch Imperial Stout (Koch, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Malts: Pale Ale, Red Ale, Crystal 300, Chocolate, Peated, Black Malt, CaraPale, Munich. Hops: Magnum, Phonix, Northern Brewer."

Väike lihtne pudel, tuhm-tumepunane sildike mõjub minimalistlikult, kuid siiski elegantselt. Tumekollane sõrmepaksune vahukiht püsib mõõdukalt. Õlle värvus - sügavikupunane. 

Arrroooom. Mmmmm ... melass! Melassi-šokolaad. Röstpähklid melassikoorikus. Kakaoküpsised melassiglasuuriga.

Esmamekk on ... hmmm ... üllatavalt kergevõitu kehaga selle kanguse kohta! Magus-mõrkjas ja tasapisi keeleotsa soojendav, kuid jah kuidagi kerglane. Keskmaitses keha juba tasahilju lisandub, veidi ka metalset hapukat nooti, kuid vaikselt hakkab lisanduma ka nelgist ja tammelikku puidust vürtsikat suminat.

Lõppmaitse on tugevalt pähkline, röstitud pähklitest tehtud kreem ja veinis leotatud rosinad annavad kokku mõnusa ja mõrkjas-täidlase suutunnetuse. Järelmekk sõidab sama veinise noodi peal jälle kergema suutunnetuse tasandile, meenutades poolkuivanud viinamarju ja viigimarju, mis on korraks kastetud šokolaadi sisse.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja sametise buketiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapuka buketiga Übertaseme rüübe! Kochi pruulikoda on hakanud positiivselt üllatama ... kuigi õlle liigimääratluse panemine õlle nimeks on jätkuvalt tiba nüri, kas ei?
---
pilt isetehtud

Lost Juice


Lost Juice (Sori / Pinta, Eesti/Poola) pdl 0,33 l. alc 6,5 5vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 55 punkti.

Tootjainfo: "Sori Birthday collaborations - The Lost Series. A collaboration with PINTA. Adding loads of fresh blood orange to bring out refreshing citrus and tropical fruit flavors.
IBU 45"

Väike lihte pudel, seeriale omaselt on sildil kiiker. Sentimeetrine valge vaht pole püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. aroom on mõrkjas-magusakas ja tsitruseline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja kuivapoolselt mõrkjas. Keskmaitse jääb sama mõrkjaks, kuid lisandub mõnusat hapukat mahlasust, mis paneb suu lausa kergelt õhkama. Järelmekk on hapukas, apelsinikoorene ja veidi õline, justkui oleks greibiseemet pigistanud näppude vahel ja siis need suust läbi lasknud. Järelmekk on eelmist arvestades üllatavalt magusakas ... kuid siis keerab tagasi mõrkjama ja kuivema lainepikkuse peale.

Keskmisest suti raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Mahlasemate IPA'de vägagi hea esindaja, ehkki pikalt meelde ta siiski ei jää.
---
pilt isetehtud

Хмельной мед «Традиционный»


Хмельной мед «Традиционный» (Medovarus, Venemaa) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol. Ratebeer tunneb küll tootjat, kuid mitte toodet.

Tootjainfo: "Легендарный легкий хмельной мед, приготовленный в лучших русских традициях медоварения. Является продуктом натурального брожения. Ярко выраженный медовый оттенок вкуса дополняется нотами трав и пряностей, придающих напитку аромат леса и цветущих трав.
вода, сахар, патока, мёд, концентрат квасного сусла (ржаной солод, вода), хмель, душица, базилик, корица, имбирь, кардамон, мускатный орех, кориандр, гвоздика, дрожжи."

inglise keeli läbi guugletõlke: "Legendary light hopy honey, cooked in the best Russian traditions of honey-making. It is a product of natural fermentation. The pronounced honey flavor of the taste is complemented by notes of herbs and spices, giving the drink the flavor of the forest and flowering herbs.
water, sugar, treacle, honey, concentrate of leavened wort (rye malt, water), hops, oregano, basil, cinnamon, ginger, cardamom, nutmeg, coriander, cloves, yeast. "

Väike lihtne pudel, omanäolise lõikega sildike ja nööriga kinnitõmmatud paberkaelus jätavad hea mulje. Vähene valge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kuldne.

Aroom. Jeerum ... piparkoogimaitseaine segu? Oi kui palju vürtse. Ja kui magus! Ja seda kõik poole meetri pealt! Lähenedes muutub segu karamelliseks, meenutades limonaadi Limonaad ... mäletate seda kuldset värvi mullijooki lapsepõlves? See lõhnab siin veel lapsepõlvelikumalt! Limonaad, piparkook ja meepräänik üheskoos!

Esmamekk on magus, kohe vägagi magus. Aga see ei ole ülemäärane, vaid selline armsalt karamelline-vürtsine magusus, mida võiks rahumeeli anda ka naistele ja lastele. 

Keskmaitse teeb huvitava tirilimpsi, muutudes kuivemaks ja hapukaks, kuigi karamelline põhijoon jääb kehtima. 

Lõppmaitse meeutab küpseõuna, mis on üleküpsetatud kaneeli ja suhkru seguga. Muskaatpähkel muutub selgelt tajutavaks ... ja mingi huvitav tajuhäire tuletab meelde loorberilehte ... ehkki ilmselt on tegu koriandri kooskõlaga kõige muu peotäie vürtsidega.

Järelmekis ületab üle ja läbi mee nelgike, lehvitades kardemonilipukest. Jeerum, see kõik kokku oleks otse oivaline kuumana ja talvel hõõgveini asemel pakkuda.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-vürtsikas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga VÄGA HEA taseme rüübe! Pole nüüd küll kindel, misasi see ikkagi on - mõdu jaoks liiga magus (kuigi maltodekstriini kasutamine seletab asja), rukkimaltoosa kasutamise tõttu võiks jooki isegi braggotiks liigitada (vist?). Humalate kasutamine annab kena vabanduse kraami müügiks ka õlleletist. Kuid vau-efekt on igatahes tagatud ja jook toimib garanteeritud sissemeelitajana maiasmokkadest õllepelguritele. 
---
pilt isetehtud

Tuesday, July 10, 2018

No Cow On The Ice


No Cow On The Ice (Mikkeller, Taani) pdl 0,33 l. alc 6,9 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 77 punkti

Tootjainfot ei õnnestu leida

Väike purk, sildil värisevate jalgadega uiskudel lehm. Valge vaht töida 2/3 klaasist ja püsib väga kaua, haakides ka klaasiseintele vägagi kena vahujäljena. Õlle värvus - kirkalt heledapoolne kollane. Aroom on hapukas, mahlane ja veidi kirbe ... pikapeale hakkab siit eralduma ka kassipissi noote ... või siis suisa suvise kuivkäimla omi. 

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja magusakas-hapukas. Keskmaitse on mudrusevõitu ja mahlane, kirbevõitu ja kreemine. Lõppmaitses muutub magus mahlane noot ananassi taoliseks, ainult et sellele ananassile on kass veidi pealt tilgutanud. Järelmekk on kirbe, vürtsikas ja hapukas-mõrkjas, greibikoore valge sisekülje moodi vänge.

Keskmisest raskema kehaga, üsna tugevalt karboniseerunud ja veidi mudruse paletiga, magusakas-hapukas-kirbe-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-kirbe buketiga vastuoluline rüübe. Jah, mahlane ta ju on ... aga nagu need uuema laine IPAd (isegi kui nad pole kraavikarva mudaseks tuunitud), on ta küll karge, aga ka kirbe ja mudrune.
---
pilt isetehtud

Lost Crow


Lost Crow (Sori / Dois Corvos, Eesti/Portugal) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Elderflower Saison" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Väike lihte pudel, sildil kiiker. Valge vaht täidab kolmandiku klaasist, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on nõrgake, kuid pika ja aeglase sissehingamise lõpuks aimdub nii saisoni magusat vürtsikat kui leedripuu õite vaigust võlu.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse on kuiv, veidi vaigune, pisut puitunud ja hapukas-vürtsikas. Lõppmaitses tuleb veidikese esile stiilikohast magusat põhja, kuid jääb siiski leedripuu õiekobarate puitunud varte taha. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, vaigune ja ürdine.

Keskmisest kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga omapärane rüübe. Tüübiline saison pole see jook kohe kindlasti mitte, tavapäraselt magusana tajutav leedripuu on siin hoopis mõrkjas ja kuivalt vaigune. Aga üldmulje on siiski meeldiv, eriti kui siia juurde nt grillitud kitsejuustu pakkuda.
---
pilt isetehtud

Suvesaurus

Suvesaurus (Karli, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,4 %vol. Liigimääratlus: sour ale

Tootjainfo: "Piimhappebakteritega hapendatud õlu, millele lisatud mango, guajaavi ja banaani püree arendvad troopilise tulemuse. Värske, kerge ja maitsekas"

Väike lihtne pudel, soojades toonides sildike.  Valge vaht täidab pool klaasi ja püsib päris kenasti. Õlle värvus - tuhmilt kollane. Aroom on hapukas, meenutades keefiri ja kergelt puuviljane ... troopiline jogurt?

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas. Keskmaitse on hapukas ja linnaseline, meenutades kohupiimaküpsist. Lõppmaitse muutub magusakamaks, meenutadaes pige küll pigem viinamarju kui ühtegi tootjakirjelduses olevat puuvilja. Järelmekk on hapukas-magusakas, tuletades meelde mõnda kergemat segumahla.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-maguakas-hapuka buketiga Hea taseme rüübe. Kerge ja mahlane, sobides suurepäraselt suviseks janukustutuseks.
---
pilt isetehtud

Monday, July 9, 2018

Eesti sada

Eesti sada (Karli, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Liigimääratlus: odravein

Tootjainfo: "Pruulitud 45 Tartu Maratoni  päeval Eesti Vabariigi 100.sünnipäeva auks. Kasutatu Eesti oma linnaseid ja astelpaju marju. Kange ja rahulik nagu keskmine eestlane"

Väike lihtne pudel, rahvusromantiline sildikujundus. Vahakaelus pole kodupruulide hulgas kuigi levinud ning see lisab väärikust ... tõsi küll selle rabeda pitservaha mahakoukimine pole kuigi mugav. Valge pöidlapaksune vahukiht on üsna kenasti püsiv. Õlle värvus - kirkat kollane.

Aroom on mitmekihiline. Alguses lösutab siin lihtsalt mesiselt magus pudrune tihe mass. Seejärel aga ilmub pudru alt välja kuivatatud virsikuid ja heledaid rosinaid. Niiskete kaerahelveste ja likku pandud toortatra nätske pudrune kleepjus tuleb aga seejärel tagasi ja ummista sõõrmed. 

Esmamekk on raskepoolse kehaga, teravalt hapukas-magsuakas ja alkoholine. Keskmaitse meenutab nisupudrule kallatud virsikulikööri - selline nätske ja teravalt alkoholine ühekorraga. Lõppmaitse on üsna teravalt hapukas, hapendatud nisulinnaste ja punase sõstra segune. Järelmekk leebub, ülemäärane alkohol paneb korraks keelepära judisema, kuid siis jääb püsima tummiselt mõrkjas-hapukas, ürdine ja vahane, kleepjas sõstranaps.

Karvane, noor ja kasvatamatu on see tegelane praegu. Andke palun vähemalt pool aastat või veel parem aasta aega enne kui seda päriselt hindama asuda.
---
pilt isetehtud

Kalamaja Laager


Kalamaja Laager (Kalamaja, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Amber Lager/Vienna", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "IBU 20"

Väike lihtne pudel, heledates toonides sildike. Kreemika varjundiga sõrmepaksune vahukiht püsib mitte kuigi kaua. Õlle värvus - punakas merevaik. Aroom on hapukas ja kuivapoolne, veidi ürdine ja rauarohke.

Esmamekk on keskmise kehaga ja intensiivselt hapukas-magusakas. Keskmaitse muutub linnaselisemaks, biskviitjaks ja marjaseks. Lõppmaitse on karameljas ja vürtsikas, meenutades Keelekese küpsiseid. Järelmekk on veidi tolmune ja hapukas, punaste tikrite ja kuivatatud pohlade noodiga. 

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga hea taseme rüüpeke. Lihtne, ehk isegi igavapoolne, kuid vienna laagrite pesakonna üsna tüübiline esindaja. Sobilik pubi- ja janujoogiks, omamate mingeid pretensioone suupistete suhtes.
---
pilt isetehtud

Negev Amber Ale


Negev Amber Ale (Negev, Israel) pdl 0,33 l. alc 4,9 %vol. Ratbeeri liigimääratlus: "Amber Ale" ja hinnang 33 punkti.

Tootjainfo: "Amber beer is brown to red in color. The beer emphasizes the unique sweetness of the malt. It is rich and has fruity flavor. Suitable for drinking any time anywhere."

Väike lihtne pudel, väheütlev sildike. Kollaka varjundiga vaht täidab pool klaasit ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - tiheda peeneterase hõljumiga oranž. Aroomi põhjaks on hea klaar vesi, sellele lisandub üsna intensiivne magusakas-hapukas kihistu, mis on aga kõvasti tolmune.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitses on magusakas-hapukas, metalne, vase ja alumiiniumi nüanssidega. Järelmekk lisab sellele üsna intensiivsel põhjale veidi mõrkjust, mis seni liiga magusat pilti pisut tasakaalustab. Järelmekk on hapukas ja vürtsikas, meenutades mee ja marjade segu suiraga.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga Hea taseme rüübe. Amber eili tavapäraselt rauarohke suutaju asemel on seekord mängus muud metallid, kuid pigem häirib liigne magusus kui miski muu. Soolakate juustu-köömne-krõbuskite kõrvale oleks aga päris kena lonksuke
---
pilt isetehtud