Monday, August 31, 2015

HaggerHagger (Bevog, Austria). pdl 0,33 l. alc 12,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: barley wine, hinnang pole veel tekkinud.

Tootjainfo: "This barley wine is a blend of multiple batches of beer, which were aged in different spirits oak barrels. Its complex aroma of oak, dark and sweet caramel, vanilla, coconut, cacao, roast, dark fruits and berries is a product of a complex brewing combined with the long maturation time and in the end of time spent in oak barrels. It will cellar very good, but do not go into decades of ageing..It is a sipper and perfect to share on a special occasion."

Kõigepealt on paber. Selle peal on kirjas: "barley wines, paperbag series, blend nr 0615" Siis tuleb pudel. Selline lihtne, kuid pontsaka vahakaelusega. Joppenbuhh, kui raske seda korki lahti on teha! Pudelil on kilekleeps, millel vähene valge tekst. Kreemikas vähene vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kolesügavpunane.
Aroom. Sapühasiga. Ohh.

Alustame uuesti. Aroom - see on peamine.

Oot ei, uus katse - see aroom on VÄGEV! Portveini õilis ja aadellik sügavus, raamatukogutäis vanu nahktugitoole ja kirsitubakat popsutavaid härraseid ning vaniljest tammemööblit. 

Esmamekk. Oijuudas ja pühapeetrus. Missugune õnnis ja keeltväänav sügavus. Paavsti enda visiidi jaoks varuks hoitud Ploominastoika sai nüüd lahti tehtud ja pühaliku ohkega paganatest sõprade ette klaasikestesse valatud.

Keskmaitse. No mis sa sigu räägid. Kas sa Picassod lugenud oled? Mina ka mitte. Aga umbes sama väändus võis olla selle mehe mõistus, kes säändse õlle valmis kirjutas. Või mis õlle! Veini ikka, olgem ausad, jumaliku odraveini, mille abil tuleks maalida pühapilte ja ristida vastvärvatud õlleusklikke. 

Lõppmaitse ei tule kõne allagi. Sest no mismõttes sa sellise joogi maitse ära lõpetad, mh-ah? Kolmepealine Buddha olgu tervitatud ja saagu neid palju. Neid lootusetult ebamõistlikke inimesi, kes arvavad et otra tuleb ühe pudeli tegemiseks ära kasutada terve aidatäis. Ja veel kolm peotäit. 

Järelmekk. Noh ma proovin midagi mõistlikku ka vahelduseks suust välja ajada. See siin on ploomi ja vanilje ja kaneeli ning õunapovidlo ristamine rummikoogi ning rosinatega. Kõlas mõistlikult? Ma ei arvanudki nii! No ei saa mõistlik olla, kui sinu suus vibreerib maitsegong, mis on vägevam kui seljaaju vastu suudab võtta.

Kõikide vaaraode nimel, olgu kiidetud see nõdrapealine, kuid dionüsoslikult külluslikult toorainet pillav pruulmeister, kes selliseid OGARALT SUUREMEELSEID rüüpeid teeb. Ma isegi ei vaevu seekord ritta laduma neid kõiki omadussõnu, millega võib küll markeerida standartseid õllesid. Seda rüübet ei saa samade formuleeringute kasutamisega taandada ühele reale kõige muuga. Õllede "alter ego", vat mis see on. Iga õlle märg unistus suureks saades olla samasuugune. Kuid ei, taevale tänu ja kõigi langenud inglite kiituseks olgu öeldud, et siirandseid purakaid kohtab harva. 

--------------
pilt võetud siit ja tehtud ise

Hitachino Nest Lager


Hitachino Nest Lager (Kiuchi, Jaapan) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: pilsner ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfot ei õnnestunud leida.

Väike õlakas reljeefkirjadega pudel, pruulikoja tüüpkujundus seekord kollakas-pruunides toonides. Valge sõrmepaksune vahukiht on vägagi püsiv. Õlle värvus - kirkalt heledapoolne kollane. Aroom on linnaseline, kereglt tolmune, pirnide ja kaalika lõhnaga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas, keelel mullidega mänglev ja pisut vürtsikas. Lõppmaitse on surisevalt intensiivne, mõrkjas-vürtsikas, kummaliselt köögiviljane ja naksakas. Järelmekk on mõrkjas, ei ... lausa kibekas ja samal ajal seda tasakaalustavalt magus.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapukas-kibeka buketiga Übertasandi rüübe. See Über tuleb nüüd seekord intensiivsuse ja põnevuse eest, ehkki pilsneri stiiliga jook väga ei haaku (kui siis ehk vaid vürtsikamate humalate poolest), pigem on see kummaline bitter. Kuid võimas ja üllatav igatahes. Vürtsikilu - vot see sobiks siia juurde küll!

---------------
pilt isetehtud

BS Génépi


BS Génépi (Savoyards, Prantsusmaa) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Spice/Herb/Vegetable", koondhinne veel puudub.

Tootjainfo: "Formerly La Cordée Génépi. Except for beer, with a strong regional connotation, it existed for years in our revenue portfolio, we have decided to surrender its production in 2009 in classic version, and in 2010 we have spent in Bio."

Väike lihtne pudel, kahvatuvõitu kujundus peaks ilmselt toetama "bio" kuvandit? Kergelt kollakas vaht täidab pool klaasi, kadudes seejärel kiirel ja valjul kohinal. Õlle värvus - õrnalt uduselt kollane. 

Aroom paneb alguses üllatusest turtsatama ... see meenutab pigem limonaadi, piparmündi limonaadi? Edasi nuuskides algne mündine osa kaob, kuid jääb nina kõditav kummastav kihelus. Süübides nüüd õllele nime andnud taime nimesse, siis ühte sellest pujuliste suguvõsast kasutatakse absindi tegemiseks ... no ja võta või jäta, nüüd hakkadki tajuma absindilikku teravust.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja vürtsikas-magusakas. Keskmaitse ... eee veider kraam ... pisut läägelt magusakas, aga sellel liiga ümaral padjal on mingi terav oksake küljes. Lõppmaitse meenutab ehk melissiteed mentooliga??? Järelmekk on ... äää ... läilalt terav??? Aniis ja laim segatuna mingi mage-magus rohuteega?

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, vürtsikas-magusakas-hapukas-magusakas-vürtsikas-läila buketiga friigikas, aga mitte heas mõttes. Aniis ja absint mingis lääge-magusas mudrus. Võehh. Huvitav, seda küll. Aga sorri, kraanikausi lugu.
------------
pilt isetehtud

Sunday, August 30, 2015

Grand Cru


Grand Cru (des Rocs, Belgia) pdl 0,33 l. alc 9,5 %vol. Ratbeeri liigimääratlus: "belgian strong ale" ja hinnang 100 punkti!!! Tõsi küll, tootja ise on sildile kirjutanud: "belgian special brown ale"

Tootjainfo: "Abbaye des Rocs Grand Cru has a rich, complex fruit aroma of cherries, golden raisins, peaches, and assorted dried fruit, laced with honey and caramel. Smooth, rich flavors reminiscent of cherries dipped in caramel, finishing with notes of dried chocolate, roasted almonds, and a hint of molasses."

Väike lihtne pudel, üllatavalt tagasihoidlik sildikujundus ... ühevärvilist lahendust pole ma varem veel näinud sellistel õlledel! Kollakas vaht täidab pool klaasi ning on superpüsiv. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne punakaspruun.

Arrrooom. Oi see paneb mõnust urisema ... või siis nurruma. Raskepoolne ja magusakas, roppumoodi rikkalt tuubil täis kuivatatud puuvilju, kõige taga hõbedaselt helisemas klaar hea vesi. Justkui oleks sattunud mägikloostrisse, kus kauget külalist pannakse istuma parima vaatega akna juurde, mille paokil hõlmade vahelt hoovab jahedat ja kõlisevat jahedat tuult. Poolkeldris asuvast köögist mulksub aga virsikute ja rosinatega hauduv leem ning küpseb puuviljakook.

Esmamekk on keskmise kehaga ja muljetavaldavalt magusakas-mõrkjas. Keskmaitse elegantne käeliigutus katab su laua, kuhjates sellele troopiliste puuviljade kastmes küpsenud vutid, meega grillitud searibid ning kallates juurde klaasikese ploomiveini. Lõppmaitse keerab vürtsikama poole ette, tuues teise ringiga lauale ürdiliköörise ja mahlaselt nätske meekoogi, serveerides sinna kõrvale pitsikese benediktiini ja teise kümmelit. Järelmeki magus-tihe küllus pakub küllusliku pidusöögi lõpuks portveini, kallates seda lahke naeratuse saatel ilmselgelt pisut liiga palju. Noh ega siin polnud juba algusest peale kahtlustki - külalislahked mungad ei soovi et sa täna edasi reisiks ... võõraid satub nende juurde harva ja meeldiv vestlus jätkub kamina ees veel kaua.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametja paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga Luksuslik MegaRüübe! Täiuslikult tasakaalus, rikkalik ja luksuslik, samas karge ja klaar. Oivalisuste oivalisus. 
-------------
pilt isetehtud

Emelisse Witbier


Emelisse Witbier (Emelisse, Holland) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: german hefeweizen ja hinnang 31 punkti.

Tootjainfo: "Topfermented wheatbeer. Ingredients are water, barleymalts, wheatmalts, hops, yeast"

Väike lihtne pudel, tehniline sildilahendus. Valge sõrmepaksune vahukiht on hõredapoolne ja kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on hapukas-magusakas, meeldivalt banaanine ja linnaseline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse on veidi tihedam, mõrkjas-magusakas, puuviljane ja linnaseline. Lõppmaitse muutub metalseks, hapukaks, meenutades seismajäänud õunamahla. Järelmekk on juba parem, liikudes tagasi klassikalisema nisuõlle poole. 

Keskmise kehaga, nõrgapoolselt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga vastuoluline rüübe. Lõhn ja järelmaitse on üsna meeldivad, kuid vahele jääb mingi veider metalne osa. Pealegi hefeweizeni stiilist minnakse kah mööda, nii et üldmulje on kesine.
---------------
pilt isetehtud

Saturday, August 29, 2015

Emelisse Porter


Emelisse Porter (Emelisse, Holland) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: porter ja hinnang 96 punkti!!

Tootjainfot ei õnnestunud leida, sildilt õnnestus vaid tuvastada: "EBU 45"

Väike lihtne pudel, tehniline sildilahendus. Pruunakas vaht täidab üle klaasist, püsides vägagi kaua ja jättes klaasiseintele kenakese pitsi. Õlle värvus - kirkalt tume kirsipunane. Aroom on magusapoolne, õrnalt šokolaadine ja röstsaia taoline.

Esmamekk on tihe ja sametine, magusakas-mõrkjas ja keeleotsa kui siidi sisse mähkiv. Keskmaitse paneb naeratama ... ooojaaa ... vat see on üks õige porter, sihandne tihe ja täidlane ja soe ja sõbralik nagu külakõrtsi pidav mamsel, kes astus just ahjusuu eest leti juurde, et kuumusest punavate põskedega kundele üks kohv valada ja värske kaneelisaiake pakkuda. Lõppmaitse asetab kohvitassi kõrvale tükikese kirsišokolaadi ning väikese kristallpitsikese kreegiveini, pilgutades silma ja poolhääli lisades: "kõik puha omatehtud kraam, ehe kohalik värk!" Järelmeki mõrušokolaadi kommi seest sulatab keel välja tumedas rummis leotatud kirsi, väike piisake ürdilikööri tuleb aga juba arve maksmisel tasuta kaasa. Ahh mida põrgut, ei sõida me siit kohvikust veel kuhugi. Järsku on mamslil ka tuba pakkuda, siis jääks kohe pikaks õhtuks siia õdusasse kõrtsikesse.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja tihkelt õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga MEGATASANDI RÜÜBE! Prullakas ja kodune, sõbralik ja abivalmis, köitev ja mõnus. Porterite parimaid näiteid, mille kõrvale ei olegi mõtet midagi pakkuda, ehk vaid konservkirsse.
-----------------
pilt isetehtud

Drunken Sailor


Drunken Sailor (CREW Republic, Saksamaa) pdl 0,33 l. alc 6,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: IPA ja hinnang 87 punkti.

Tootjainfo: "Zutaten: Wasser, Gerstenmalz (Pilsener-, Münchener- und Karamellmalz), Hopfen (Herkules, Citra, Cascade, Simcoe), Hefe."

Väike lihtne pudel, lihtsavõitu sildikujundus. Hõre valge vaht täidab ligi pool klaasi, kuid see kaob päris kiirelt. Õlle värvus - kirkalt tumekollane. Aroom on võluvalt puuviljaselt ja mõrkjalt raskepoolne, selle taga hõljub intensiivne karameljas biskviit.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehag ja intensiivselt mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on hapukas-magusakas, väga meeldivalt vaigune ja leivane, linnasetihe ja tsitrusekoorene. Lõppmaitse linnaselisus meenutab üllataval moel juba odraveini, ehkki kraadid ei laseks seda kudagi eeldada, Järelmaitses leidub kamalutäis rosinaid ja kolm pihlakamarja, võilillevein ja killuke marmelaadi ... see on üks väegadi vahva kooslus!

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga Übertasandi rüübe! Äärmiselt linnasetihe ja seetõttu veidi stiilist väljas, kuid igal seitsmek juhul vägagi mõnus suutäis, mida võtaks teisegi. Kitsejuustuga grillitud suvikõrvitsat tahaks siia juurde.
-------------
pilt isetehtud

Heinategu

Heinategu (Põhjatamme, Eesti) pdl 0,5 l. alc 3,4 %vol. Liigimääratlus: nisuõlu.

Tootjainfo: "Heinategu on lahju, kuid ustav kaaslane töömehele kuumaks suvepäevaks. Ei hakka pähe ja ei sega tõelisi mehetegusid ning aitab janu kustutada. Õlle pruulimiseks on kasutatud 25% nisulinnaseid, 25% munich linnast nin 12% karamell-linnast. Kogu humaldus on Saaz päralt. Õlle kääritati jahedas kevadises kuuris, mis tagas puhta käärimise."

Keskmist kasvu pudel, koduse olekuga sildikujundus. Sentimeetrine valge vahukiht on hõredake ja kaob kiirelt. Õlle värvus - uduselt oranžikaskollane. Aroom on magusakas-mõrkjas, linnaseline ja kergelt pärmine.

Esmamekk on kergeke ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on mõrkjas, linnaseline, meenutades täistera-sepikut. Lõppmaitse toob esile veidikese hapukamaid noote, meenutades mitte päris küpseks saanud banaani. Järelmeki mõrkjas-hapukas mulje kestab päris pikalt, olles meeldivalt karastav.

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga lihtsapoolne janujook. Suviseks janupeletuseks vägagi kohane, nii nagu pruulmeister ka lubas.
----------------
pilt isetehtud

Wednesday, August 26, 2015

Voldi Imperial Pils


Voldi Imperial Pils (Voldi, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,0 %vol.

Tootjainfo: "Sisaldab: Voldi talu allikavesi, odralinnased, pärm. Mõruduse annab Motueka ning aroomi Nelson Sauvin humal. Filtreerimata lager-tüüpi käsitööõlu.
Koostöös Funk-it-up Beverage CO'ga
IBU 40"

Väike lihtne pudel, kaheosaline tume sildindus. Kahesentimeetrine vahukiht on tihe, vägagi püsiv ja kõvasti klaasiseintele nakkuv. Õlle värvus - õrna hõljumiga tumedapoolne kuldne. 

Aroom mõjub põneval mitmekihiliselt. Algus on leebe magusakas vine, mis ulatub klaasist kaugele. Nina klaasi togates avaneb aga täidlasem, biskviitjas, rosinate ja astelpajumahla taoline pool.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse ütleb kõva häälega tere ja lööb laia lahtise käega patsi nii, et keel kergelt kirvendab. Lõppmaitse on veinine ja vinene, soe ja veidi kräämuline, siukese tubli külasepa olekuga, kes peale tööpäeva lõppu on lävepakule maha istunud, oma esimese õllelonksu võtnud, teeb krantsile pai ja vaatab heldinud pilguga sepapõllele maandunud lepatriinut. Järelmekkk ... ohjaaaa ... nüüd tunneb Gambrinus ära oma kunagise katse teha imperial pilsi ... see on veidike metalline ja hapukas, toorepoolselt mõrkjas ja rohmakas.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga JÄMME ja JÕULINE rüübe! Õlu kui külasepp. Imperial pils on küll laagertüüpi tegelane, kuid sedasori jurakas tahaks veel mõnda aega järelküpseda et pehemeda ja tõeliselt nauditavat taset saavutada. Praeguses küppsusastmes otse nõuab enda kõrvale rammusat singiviilakat.
----------------
pilt isetehtud

Emelisse Dubbel


Emelisse Dubbel (Emelisse, Holland) pdl 0,33 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: abbey dubbel ja hinnang 73 punkti.

Tootjainfo: "Brewed with Pils, Munchener, Cara 350 and Candi sugar. Hallertau and Saaz hops, and Belgian yeast."

Väike lihtne pudel, tumepruun tehniline sildikujundus. Sõrmepaksune kollakas vaht on vägagi pikalt püsiv. Õlle värvus - õrna uduvinega kuldpunane. Aroom on dubbelile kohaselt magusakas, karameljas ja kommisuhkrune. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on karamelline, röstsaia ja kõrvetatud suhkru nootidega. Lõppmaitse on pähkline, südant- ja meelt soojendav, siiras ja otsekohene. Järelmekk paneb keele taguised nurgad veidi helisema ja paitab sametjalt keelepära.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga suurepärases maitsetasakaalus dubbelite stiilipuhas esindaja. No väga-väga hea esindaja. Aga natuke isegi liiga stiilipuhas ehk siis Gambrinuse otsiva ja ärahellitatud maitsemeele jaoks tiba igavavõitu.
---------------
pilt isetehtud

Say Sun


Say Sun (Mikkeller, Taani) pdl 0,33 l. alc 6,0% Ratebeeri liigimääratlus: "saison" ja hinnang 76 punkti!

Tootjainfo: "This Saison is packed with American hops and balances the fruit forward hops with a light spiciness typical to this style"

Väike lihtne pudel, sildil merre loojuv lopergune päike. Sõrmepaksune kollakasvalge vaht püsib üpris kaua. Õlle värvus - veidi uduselt helekuldne. Aroom on mahedalt hapukas ja veidi õunane ... siis lööb aga esile Simcoe kirbe mustsõstrasus, segamini hapukurgiga :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja otsekoheselt hapu. Keskmaitse pargib pisut keelt, ürdine hapukus meenutab marineeritud viinamarjalehti. Lõppmaitse muuutub mahlakas-mõrkjaks, meenutades juba pigem farmhouse ale maalähedust. Järelmekk säriseb mõnusa vürtsikusega, tuues elamuse tagasi saisonide poolele.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapu-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga väga heal tasemel rüübe. Vau-efekti küll ei tekita, kuid tubli ja korralik saison. Šašlõkivorstikeste kõrvale võiks väegadi hää olla see klaasike.
---------------
pilt isetehtud

Tuesday, August 25, 2015

Fruitful Life Citrus IPA


Fruitful Life Citrus IPA (Baird, Jaapani) pdl 0,33 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: fruit beer ja hinnang 89 punkti.

Tootjainfo: "Citrus reigns in this daidai fruited and US Pacific Northwest hop dominated India Pale Ale. The citrus character is bright, zesty and quenching."

Väike lihtne pudel, segadusseajavalt ühetaoline sildikujundus kogu seerial. Erkvalge vahukiht  täidab üle poole klaasi ja on väga püsiv. Õlle värvus - uduselt oranžikas-kuldne.

Aroom on super-puuviljane ja mahlane, mõrkjas-magusakas, meenutades mandariine ja kumkvaate.

Esmamekk on keskmise kehaga ja agaralt mõrkjas-magusakas. Keskmaitse ... vau ... see on KUMKVAAT! Mahlane, mõrkjas, keelt parkiv, kõrvulukustav kumkvaat! Lõppmaitse ajal jääb mulje, et apelsini agar mõru väikevend vallutab kohe kogu su keha ja isegi laubale kerkiv higi pärlendab apelsiniõlina. Järelmekk plõmatab keelepäral juba tõsise mahlapommina ... no ausalt öeldes sellist laviinina mõjuvat mõruapelsini tunnetust pole ammmmmu tajunud!

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-segaselt-mahlaka buketiga ÜBERRÜÜBE! Kumkvaat kuubis. Või siis ikka klaasis. Ja keelepäral kaaaua aega taaruv ja jorisev. Kuid keel on selle üle vaid rõõmus ja rõngas.
-----------------
pilt isetehtud

Lehe esimene mõdu

Lehe esimene mõdu (Lehe, Eesti) pdl 0,5 l. alc 6-7? %vol. Liigimääratlus: mõdu.

Tootjainfot ei ole ega tule, kuid Gambrinus tänab, et sai endale meikkimiseks 2011 aastal villitud pilootpruuli ühe viimastest pudelitest!

Silti kah pole, mis on kurb. Nagu pruulmeistrid ise seletasid - see oli aeg, kui nad arvasid, et tunnevad kõik oma tooted pudeli ja korgi järgi ära. ÕPPETUND! Isegi algaja pruulmeister peab ka oma esimesed katsetused sildistama, ükskõik kui lihtsalt ja lapsikult. AGA SILT OLGU IGAL ÕLLEL PEAL!!!

Vahtu sisuliselt ei tekigi ja see vähenegi kaob koheselt. Joogi värvus - kirkalt helekollane. Aroom on hapukas ja kuidagi vahajas ... sihuke kummaline segu, mida tahaks kohe kolm korda rohkem sisse hingata kui kopsumaht võimaldab. Puhas ravum.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse mõjub rõõmsalt ja päikeseliselt, kirkalt ja erksalt nagu lapsekäega joonistatud õnn: kuudisuurune kodu, mille kõrval puukõrgused vanemad ja kollase kolmnurkselt jäiga kleidi ja keppjalgadega tüdruk ... noh ja paberinurgas oranž päike, millel on erkpunane naerunägu. Kuut-kodu korstnast tuleb mõistagi suitsu. Aga see ei puutu hetkel asjasse. Ilus ju.

Järelmeki magus-mõrkjas  naerupall puksub suus ühest nurgast teise, kihistades totakalt ja pannes Gambrinuse vuntsid muheledes kerkima. Järelmekk on vürtsikas ja sutsakas, pisut purjus ja asjalikul ilmelt ukse vastu põrkav. Korduvalt põrkav. Purjus mesilane võib olla kolm korda asjalikum kui kaine kaaskodanik. Aga vat viljakus on küsitav. Kuid keda see praegu huvitab?

Keskmise kehaga, minimaalse karboniseeringuga ja kuivapoolse paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-magusaka-vürtsikas-hapuka buketiga Napakalt rõõmus ÜBERRÜÜBE. Õlu ta pole, sest on mõdu. 100% meest tehtud mõdu. Ahjaa, vett ja pärmi kasutati ka. Ja päiksest. Palju päikest. Et saada pruuniks. Teiseks juuniks. Või siis 2015 aasta augustiks ja mitte pruuniks, aga sündusetult rõõmsaks.
------------
pilt isetehtud

La Rousse


La Rousse (Mont-Blanc, Prantsusmaa) pdl 0, 75 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bière de Garde" ja hinnang 2847 punkti.

Tootjainfo: "This beer is the last creation of the Mont Blanc brewery. It is brewed with our pure water from our exclusive water catchment on the slopes of Mont Blanc, and from three differents malts : wheat, barley and oat. We wanted a beer that associates a full body malty taste but still a refreshing kick to it. We used a combination of top fermentation and delicate spices like Hibiscus to give it its ruby color and full taste with a hint of fruity notes. The result is a very complex yet very balanced amber beer that will blow you away! Formerly 7.2%"

Kopsakas kääniskorgiga pudel, sildil õllega mäevaim. Kollane vaht täidab pool klaasi, muutub kiirelt suuremulliseks sja taandub kirmeks. Õlle värvus - kaunilt ja kirkalt tume kuldpunane. Aroom on magusakas, rosinate ja pähklite noodiga karameljas.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on hapukalt leivane, karameljas, pähkline ja ürdine. Lõppmaitse jääb kuidagi kergeks ja pisut kehatuks. Järelmekk see-eest hüvitab eelneva maitse-tühiku kõrge kuhjaga, suud täidab vürtsikas-hapukas-mõrkjas ürdine ja karameljas, iiriskommi ja kuivatatud virsikuid meenutav taju.

Keskmisest veidi kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga vägagi heal tasemel rüüpeke. Janujoogiks pisut liiga kange, mistõttu pudeli suurus on veidi pelutav. Maitse ebaühtlane, kuid siiski nauditav. Koos rammusama grillvortiga oleks täitsa paslik pakkuda.
-------------------
pilt isetehtud

Monday, August 24, 2015

Lehe esimene odravein

Lehe esimene odravein (Lehe, Eesti) pdl 0,5 l. alc 9? %vol. Liigimääratlus: odravein.

Tootjainfot ei ole ega tule, kuid Gambrinus tänab, et sai endale viimase pudeli 2011 aastal villitud pilootpruuli!

Silti kah pole, mis on kurb. Nagu pruulmeistrid ise seletasid - see oli aeg, kui nad arvasid, et tunnevad kõik oma tooted pudeli ja korgi järgi ära. ÕPPETUND! Isegi algaja pruulmeister peab ka oma esimesed katsetused sildistama, ükskõik kui lihtsalt ja lapsikult. AGA SILT OLGU IGAL ÕLLEL PEAL!!!

Kollakasvalge vaht täidab pool klaasi, olles väga tihe ja pikalt kestev. Õlle värvus - kirkalt kuldpunane. 

Aroom. Oooo see on luksuslik! Külluslik viinamarjamahl, värskelt lahtilõigatud üleküps mango, päikese käes kuumavad virsikud ja õitsev heinamaa.

Esmamekk. Ohhhhh. Ma tänan! See on täiuslik! Ananassi ja mango konserv, kusjuures vedelikku on sisse kallatud vähekese kalvadost.

Keskmaitse. Hooosianna! Sa taevan sultan ja metsavaimud! Rosinakissell vähese rummi ja kakaokreemiga. Ebamõistlikult kuldne kuu ja siivutult vilkuvad tähed. Rändur läheb ju hukka, kui ta nii üksisilmi taevasse vahib ja ei märka, kuhu ta oma selleöise aseme üles teeb. Karukoopa kõrvale pole seda vist tark teha või mis?

Lõppmaitse. Mahamurdunud kuusepuu laias juurevarjus ülestehtud lõke eritab imalavõitu vaigulõhna ja lõkke kohal kuumenev grokk teeb maamõõtja südame helgeks. Kuid karu, see metsahaldjas, vaatab oma talvekorteri ukse ette siginenud tegelast siira imestusega. Kas võtaks mehe eineks? Kuid ei, metsmett ja -vaarikaid on juba kõht täis. Las see kahejalgne askeldab pealegi, seda enam et lõkke soojus ja katelokist immitsev magus aroom on metsavanale meele järgi.

Järelmekk. Päev otsa kolmnurgaga metsakrunte üles mõõtnud habemik on väsinud ja ei märkagi, et on unne suikunud sisuliselt selgapidi vastu karukoonu. Mesiott mühatab korraks sellise jultumuse peale, kuid laseb kepsjalal noriseda oma krundil. Seda enam et lõke hakkab juba kustuma ja plekkanum saab varsti piisavalt jahedaks, et karuvana ta oma pika kareda keelega saaks tühjaks limpsida. Kae imet, need veidrad püstikäivad loomad toovad ikka ikka väärt kingitusi ... mõtleb mõmm enne kui uinub, mesise groki aurud lepitavalt peas surisemas. 

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magusakas-puuviljase-hapukas-mesise-mõrkjas-mahlaka-vürtsikas-nektaritaolise buketiga MEELALT JA MEELETULT ARMASTUSVÄÄRNE RÜÜBE! Ohhhhh vana Gambrinus on tänulik, et metsavana laskis Lehe pruulikojal oma esimest odraveini nii kaua alles hoida, et sellga nüüd päevikupidajat üllatada. Gambrinus kummardab ja vaatab kas pudelist saab veel midagi välja pigistada.
-------------
pilt isetehtud

Four Sisters Spring Bock


Four Sisters Spring Bock (Baird, Jaapani) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: heller bock ja hinnang 55 punkti.

Tootjainfo: "Baird Four Sisters Spring Bock is brewed in the spirit of a German Maibock, albeit one of the type that was brewed centuries ago in the city of Einbeck and that was noted for its generous use of malted wheat. Four Sisters Spring Bock sports a deep copper-gold color and enjoys a sweet floral nose from aroma additions of Sterling hops. In the mouth, a rich malty character will introduce itself before quickly giving way to an extremely smooth, dry finish in which a hint of honeyed-malt flavor and estery alcohol character lingers."

Väike lihtne pudel, segadusseajavalt ühetaoline sildikujundus kogu seerial. Erkvalge sõrmepaksune vahukiht on tihe ja tugevalt püsiv ning klaasiseintele tihedat vahupitsi jättev. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on magusakas-hapukas, valgete sõstrate ja heina nootidega.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja marjaselt mahlane ja hapukas. Keskmaitse on magusakas-hapukas, heledaid viinamarju ja ja täistera küpsiseid meenutav. Lõppmaitse muutub mõrkjamaks, kuid samas lilleliseks-heinaseks, väga suviseks ja võluvalt kargeks. Järelmekk keerab aga kannalt ringi, tuues sisse kanarbikumee, soored kuldsed rosinad ja pärnaõied.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga väga-väga meeldiva olekuga rüübe. Saksa maibock tema parimal kujul, ehkki suuri hurraa-hüüdeid ta esile ei kutsu. Seda võtaks kohe kindlasti veel klaasikese ja siis koos täistera rosina-küpsisega.
------------
pilt isetehtud

Pocketful of Dollars


Pocketful of Dollars (Amager / Against the Grain, Taani / USA) pdl 0,5 l. alc 6,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial pils" ja hinnnag 55 punkti. Tõsi küll, tooja enda liigimääratlus kõlab: "imperial rye lager"

Tootjainfo: "Although they were painfully humiliated when they came to brew with us a couple of years ago - an episode that would later be known as "The Great, Big Kentucky Sausage Fest" - the friendly dudes of Against The Grain Brewery were kind enough to invite us in for a second round of brewing when Morten and Jacob of Amager Bryghus last visited the US. In spite of a house in mayhem - ATG was in the midst of constructing a new brewery AND some crazy Scotsmen from a company named Brewdog were running around making a lot of noise - big Sam Cruz and his cohorts were all their usual calm, kind and hospitable selves, as Southern folks are. We ended up brewing a somewhat unusual style, an Imperial Rye lager - rustic and robust - of course with a more than solid hopping. Once again a beer we believe is perfectly suited for sturdy and smoked meat dishes.
Øltype: Imperial Rye Lager
Ingredienser: Vand. Bygmalt: Pilsner, Crystal. Rugmalt. Humle: Centennial, Amarillo, Simcoe, Tettnanger. Gær: Lager"

Keskmist kasvu pudel, sildil keegi ilmselgelt nupust nikastanu. Kollakasvalge vaht täidab pool klaasi ja püsib märkimisväärselt kaua. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom laagerõllele omaselt hapukas ja veidi metaljas, kuid samas värske ja karge.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja hapukas. Keskmaitse on tihe, linnaseküllane, lausa nätskevõitu, hapukas-mõrkjas ja ürdine. Lõppmaitse meenutab pigem linnaseliköörile omast magusat üleküllust, kuid mõrkjas-hapukas metalne pool pole seekord küll suurem asi maitseelamus. Järelmekk pargib pisut keelepära, selline tunne nagu sööks toorevõitu tikreid, mis on kastetud linnasesiirupi sisse.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga kummaline rüübe. Mõte on hea, aga imperial pilside mitte kuigi tihti esinevast suguharust on see tegelane küll üks veidrikke ... ja kahjuks mitte heas mõttes.
----------------
pilt isetehtud

Sunday, August 23, 2015

Investor IPA


Investor IPA (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 78 punkti.

Tootjainfo: "Investor IPA is a huge part of our story. Sori Brewing is crowdfunded by craft beer enthusiastic investors who share our vision and feel the passion. This straightforward West Coast IPA was one of the first brews they got to taste. Now it’s a praise for all the 225 people believing in this brewery and the idea behind it.
This beer is packed with Amarillo, Simcoe, Cascade and Magnum hops, giving it a strong tropical and citrus fruit aroma with a long, dry finish. Taste a part of our story and enjoy the hops!
IBU 70"

Väike lihtne pudel, pleekinud toonides sildikujundus. Valge vaht täidab u pool klaasi ja on väga tihe, kauakestev ja kenasti klaasiseintele haakuv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom on vaimustavalt puuviljane: mango, melon ja anananass löövad üle pea kokku. Kuldsed rosinad ja Merekivikese kommid ... oi kui mõnusad maitsemälestused siit klaasist vastu hoovavad!

Esmamekk on tihkepoolse kehaga ja mõrkjas-magusakas, mangomehu meenutav. Keskmaitse paneb lausa õndsalt naeratama ... no täpselt nagu oleks lapsepõlve lemmikmaius ehk Merekivikese kommid plenderis puruks lastud, lisades veidi mangomahla ja tilgake valget rummi kah veel. Lõppmaitse paneb vana Gambrinuse muhelema, tugitoolis tahapoole nõjatuma ja tunnustavalt noogutama ... uhhh sa raks kui hea ja värske ja mõnus see kraam siin klaasis on! Järelmekk on raskevõitu magusakas-vürtsikas, tihkelt kogu keelt endasse mähkiv, marmelaadi ja martsipani nüanssidega.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja mõõdukalt õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga MEGAtasandi rüübe! Üks puuviljane IPA nii nagu ta olema peab. Õpikunäide. Mmmmmmaitsev ja meelitav, seda võtab Gambrinus kohe kindlasti veel ette!
---------------
pilt isetehtud

The Baltic Way


The Baltic Way (Tanker / Malduguns / Dundulis, Eesti / Läti / Leedu). pdl 0,33 l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: amber ale, koondhinnetpole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Õlles on kasutatud kadakat, baltimere vett ning merevaiku.
Koostisosad: Vesi, odralinnased, humal, pärm.
Juniper, Baltic Sea seawater and amber were used in the process of brewing this beer.
IBU 30"

Väike lihtne pudel, Tankerile omase disainiga sildil kolm Balti riiki ja kaks kätt (üks on maa ja teine mere käsi?). Kollakasvalge vaht täidab ligi pool klaasi, olles tugevalt püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne oranžikaskuldne merevaik.

Aroom on meeldivalt rikkalik, kadakale omaselt on see vaigune ja kergelt suitsunvinene. Turbaraba ja sookailu nüansid sünnivad ilmselt minu peas, kuid sooäärse saunsuvila lõhn tuleb maru tuttav ette. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas. vaigune ja no tee või tina, suitsutatud rukki nüanssidega. Lõppmaitse keerab end karameljaks ja veidi nätskeks, koduse pulgakommi ja kadakaleiva taoliseks. Rukkileivajogurt ... miks see mulle meelde tuleb? Järelmekk on magusakas-vürtsikas, keele allosas hapukalt tinisev, raskepoolne ja kauakestev, kodune ja tummine.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe! Kodune ja toekas, tummine ja maitsetäidlane. Pruulmeistrid on terminit "amber ale" ikka väga tõsiselt võtnud, lisades siia merevaiku, ehkki maitset siit ju ei lisandu. Igatahes Gambrinus kiidab mõtte ja teostuse eest! Röstitud rukkileiba ja meenapakest siia juurde paluks!
------------
pilt isetehtud

Chad, King of The Wild Yeasts


Chad, King of The Wild Yeasts (Amager / Crooked Strave, Taani / USA) pdl 0,5 l. alc 5 ,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "sour/wild ale" ja hinnnag 94 punkti. Tõsi küll, tooja enda liigimääratlus kõlab: "farmhouse pale ale"

Tootjainfo: "After long years of the beer community discussing hops to exhaustion, yeast is finally getting a glimpse of the spotlight following what seemed to be a lengthy Batman-like existence: outcast, living in the shadows, not getting enough credit for his work. However, the importance of fermentation is no news to Chad from Crooked Stave, a.k.a. the king of Hipsters, who has been fondling with various fermenting agents for longer than most people have been drinking. So it was that on a beautiful – yet excruciatingly hungover – Wednesday Mr Yakobsen came to Amager to bombard us simpletons with his knowledge on all things yeasty, and especially, bretty. Due to stubbornness from our end, we still insisted the brew carried a motherf#&@ of hops, despite intents of a brett forward beer. The answer to what ingredient won the battle lies within this bottle. But in our opinion, we are all winners.
Øltype: Farmhouse Pale Ale
Ingredienser: Vand. Bygmalt: Pilsner, Carapils. Havremalt: Flaked oats. Humle: Simcoe, Mosaic, Citra, Amarillo. Gær: Brett CMY"

Keskmist kasvu pudel, sildil kummaline kuningas :) Sõrmepaksune erkvalge vaht on hõre ja püsimatu. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom on farmhouse klassika - kergelt sõnnikune ja mullane, rõske ja hapukas. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja jõuliselt mõrkjas-hapukas. Keskmaitse on puidune, rõske ja kõdunenud lehtede noodiga. Lõppmaitse toob esile üleküpsenud virsikuid ja ananassi, vaarikamahla ja korvitäie pihlakaid. Järelmekk pargib puiduselt keelt, meenutades arooniaid ja pohlamarju, vähene ja tuhm vürtsikas sädelus kasvab ajapikku korralikuks õhetuseks kogu suuõõnes.

Keskmisest kergema kehaga, nõrgapoolselt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga omamoodi jõuline übertasandi rüübe. Farmhouse ale'ide klassika oma raskepärase mullase ja kõduse olekuga. Siia juurde tahaks värskehapukurki.
--------------
pilt isetehtud

Saturday, August 22, 2015

Синяя борода


Синяя борода (Vasileostrovskaja, Venemaa) pdl 0,75 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "abbey dubbel" ja hinnang 50 punkti.

Tootjainfo: "Dubbel - A dark ale of high density and strength, with low bitterness and marked malty taste. Traditional belgian style.Refermented in the bottle.
Four types of malt: Chateau Special B, Chateau Munich, Chateau Aroma, Chateau Pale Ale."

Suur pudel, mida sulgeb traatkinnisega kork-kork, tumedates toonides sildikujundus. Kollane sentimeetirne vaht on keskmise püsivusega. Õlle värvus - õrna uduvinega tumepunane. 

Aroomis ärritab ninasõõrmeid alguses mingi terav, lausa pisut värnitsat meenutav kihelus, selle all on aga dubbelile omane tume kommisuhkur.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-hapukas, punase sõstra džemmi momentidega. Lõppmaitses kummitab taas see veider teravus, kuigi taamal laiutab tüüpiline belglaslik magusakas-vürtsikas foon. Järelmekk on vürtsikas-hapukas, sõstraveini taoline.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-vürtsikas-hapuka buketiga vastuoluline rüübe. Keskpärane katse teha järgi belgia tumedat kloostriõlut, kuid selle kaljataolise joogi rikub ära mingi mutukas, mis häirib kirbelt värnitsataolise lisatooniga.
-----------
pilt 

Brekle’s Brown


Brekle’s Brown (Anchor, USA). pdl 0,355 l. alc 6,0%. Ratebeeri liigimääratlus: brown ale ja hinnang 87 punkti.

Tootjainfo: "Brewmaster Mark Carpenter’s unique recipe for Brekle’s Brown—a tip of the hat to our first brewmaster—looks to both the past and the future. Mark’s special blend of roasted malts, inspired by the all-malt brown ales in Anchor’s brewing archives, gives Brekle’s Brown its coppery brown color and its unusual depth of flavor—richness and complexity without heaviness. For brewing and dry hopping, Mark has chosen a single, American hop variety called Citra. The subtly entrancing flavors and aromas of this distinctive new hop perfectly complement the unique maltiness of Brekle’s Brown."

Huvitava masaja kujuga pudelike ja traditsioonidele rõhuv mitmeosaline sildikujundus. Tumekollane vaht täidab üle poole klaasi ja on väga tugevalt püsiv. Õlle värvus - kirkalt punane pronks. 

Aroom ... ohh see on hunnitu ... raskepoolne, linnaseküllane, karameljas, röstitud pähklite ja koorepumati nüansiga. See mõjub kui vana ja väärikas antiikmööbel, mis on pähkliõliga läikima löödud ja lausa kutsub end vaikselt näpuotstega silitama.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas, pähkline ja kukekommi meenutav. Keskmaitse üllatab oma mitmekihise olekuga: alguses tihedapoolsem pähklikreem, siis tuleb aga esile hapukas-mõrkjas ürdine ja veidi vaigune olek. Lõppmaitse segab kokku vastuolulised, kuid oivaliselt üksteist täiendavad kuivatatud apelsinikoore ja koorevenise ... see tunnetus on koduselt ja turvaliselt raskepoolne justkui vanaisa krägisev kiiktool, milles kogu pere meelsasti mõnuleb, kui taat on end püsti ajanud. Järelmekk on vaiguselt mõrkjas, kadakane ja pihlakane ... täpsemalt pihlakaseemneid meenutav, kui need lõpuks hamba all ükshaaval puruks vajutada.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametja paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERtasandi rüübe. "Brown ale" stiilinime taga peituvad ikka üüratult erinevad rüüped ja see on üks parimaid tegelasi tollest pesakonnast. Pakkuda koos lambakarreega.
-------------
pilt isetehtud

Out of Office


Out of Office (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. ratebeeri liigimääratlus: "session IPA" ja hinnang 80 punkti.

Tootjainfo: "Working your tail off in a dead-end job and losing your passion? Put your ‘Out of Office’ mode on and leave your desk, for good. That’s what we did. This hoppy and refreshing Session IPA is all about pursuing your dreams, even if it’s just for a moment. This is a perfect beer for after office hours and of course for those moments where you need a beer with character, but less buzz.

This lightweight beast is hopped with Simcoe, Cascade and Centennial hops, packed with tropical fruit, grapefruit and hints of piney notes. This Session IPA has 4,5% ABV and it’s very hoppy."

Väike lihtne pudel, lihtne pleekinud toonides sildikujundus. Valge vaht täidab 4/5 klaasist, olles küll hõredapoolne, kuid päris korralikult püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on leebelt magusakas-mõrkjas, veidi akaatsiaõisi meenutav.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, mõõdukalt mahlane. Lõppmaitse keerab mahlakraani aga päris korralikult valla ja ujutab suulae üle mõrkjas-magusaka pomelomahlaga. Järelmekk on mõnusalt vürtsikas-mõrkjas, kosutav ja kargepoolne.

Kergepoolse kehaga, tugevalt karboniseeritud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga vägagi heal tasemel rüübe. Vau-efekti ei tekita, kuid kerge ja samas maitseküllase rüüpena on paslik ka neile kes humala suhtes ettevaatlikud.
------------
pilt isetehtud

Tuesday, August 18, 2015

The Dank Dane


The Dank Dane (Amager / 2cabeças, Taani / Brasiilia) pdl 0,5 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: IPA ja hinnang 89 punkti. Tootja kirjutab küll sildile "Rye/wheat IPA"

Tootjainfo: ""Dank as a Dane" is said to be local slang for the exceptionally sweaty and smelly young Danish backpackers that you will see touring the Bay Area - and San Francisco in particular. Riding a BART, chasing street cars, gasping their way up hilly boulevards, insisting to jog the Golden Gate or climbing prison islands. You know the drill… However, modern day hipster backpackers are also said to be fond of their hoppy beers which is why they may theoretically end up with a very exhausted look on their faces while enjoying a huge glass of quenching IPA at San Francisco’s by far coolest, new brewpub, Cellarmaker. This spring we had the pleasure of a brewing visit from Tim Sciascia and Connor Casey of Cellarmaker fame. The collaboration beer we brewed we tried to keep in the tradition that has gained Cellarmaker a reputation for being one of California’s finest new breweries: lots of hops yes, but subtle, delicate, balanced and highly drinkable. We hope that you’ll find "The Dank Dane" to be exactly that.
Indholdet af flasken svarer til 2,1 genstande
Nydes ved 5-9°C
Øltype: Rye/Wheat IPA
Ingredienser: Vand. Bygmalt: Pale, Low crystal. Hvedemalt. Rugmalt. Humle: Citra, Simcoe, Columbus. Gær: US-ale"

Keskmist kasvu pudel, sildil humalahavemeline hiiglane San Francisco sillal. Erkvalge kahe sõrme paksune vahukiht on vägagi püsiv ja end kenasti klaasiseintele haakiv. Õlle värvus - õrna hõljumiga kuldne. Aroomis matab alguses vängevõitu värske Citra humal oma ammoniaagise võimsusega, kuid seejärel käi värske puuviljane hoovus nina alt läbi ja kogu pilt muutub helgelt mahlaseks.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja võimsalt mõrkjas-magusakas. Keskmaitse asetab jämmmeda tallaga matkasaapa su keelele ja teeb väheldase, kuid vägagi tuntava kannapöörde - hapukas-mõrkjas üleelusuurune kontsapitser jääb maitsenäsakestesse tükiks ajaks tulitama. Lõppmaitse vürtsikus varjutab vahepeal laiutama hakanud karameljust, tuletades meelde et hea IPA on tasakaalus megarajatis, kus väikese küla suurused maitserahnud näivad otsekui imeväel üksteise peale nõjatavat kui laste mänguklotsid. Järelmekk on imeliselt mahlaselt greibine ja mandariinine, vaigutilgakestega kaetud ja aprikoosikompotiga üle kallatud. 

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kergelt õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-hapukas-mõrkjas buketiga MEGAtasandi rüübe! Õpikunäitega tasakaalus, võimsaid maitseelamusi pakkuv kolmeviljaIPA, mille juures sa mõnuled vabalt tunnikese.
-----------------
pilt isetehtud

La Blanche


La Blanche (Mont-Blanc, Prantsusmaa) pdl 0, 75 l. alc 4,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "witbier" ja hinnang 28 punkti.

Tootjainfo: "Elegant, it combines a fine sparkle and a tangy citrus freshness with a specificity of Orange Curacao.
An elegant white beer in the soft wheat notes succeeds the tangy citrus and coriander.
FOOD PAIRINGS BEER
This beer is famous with:
The raw fish salad Oysters Fresh cheeses"

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, sildil mägedest kerkiv jumalus, käes õlleklaas. Erkvalge kahesentimeetrine vahukiht on hõre ja kaob valjul kohinal kiirelt. Õlle värvus - piimjalt kollane. Aroomis domineerib vaigune koriander, selle all vaikne hapukas nisulinnas. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse magusus muutub banaaniseks, selle kõrvale tõuseb rosinaid ja kuivatatud virsikuid. Lõppmaitse toob lisaks veidikese hapukat valget veini ja näpuotsaga värskelt puruksuhmerdatud koriandriseemneid. Lõppmekk on tihkemapoolsem, magusakas-mõrkjas, väga meeldivalt karameljas ja mõnusalt õhetavalt vürtsikas.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametja paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga Väga meeldiva olekuga belgia tüüpi nisukas. RB hinne on seekord ebaõiglaselt madal, seesinast õlut võtaks veel teinekordki! Mõni pehmemat juustukest oleks tõesti siia oivaline kõrvale kaabata.
-------------
pilt isetehtud

Gose To Hollywood


Gose To Hollywood (To Øl, Taani) pdl 0,33 l. alc 3,8 %vol. Ratbeeri liigimääratlus: "gose" ja hinnang 86 punkti.

Toojainfo: "Style: Gose with Oranges
Malts: Pilsner, Biscuit, Cara Pils, Wheat, Unmalted Wheat
Hops: Citra
To Øl got starstruck. This is how we went to Hollywood. Salty, sour, light gose brewed with the best fruits California can offer. Best consumed on warm summer days or on the red carpet."

Väike lihtne pudel, sildil teleka testekraan.Valge vaht täidab pool klaasi, olles hõre ja üsba püsimatu. Õlle värvus - õrnalt uduselt kollane. 

Aroom. Krääääks. Oi see on kiiksuga värk. Soolane ja hapu. Tsitruse ja lillelõhnaline õhuvärskendaja. Saate aru, kuhu ma sihin? :)

Esmamekk võtab vaikselt ohkima. Issver kui hapult see keeleotsa ründab! Keskmaitse kribib küünekestega mööda keelelage ja voldib keelekülgedest lennukeid Hapu noh! HAPU! 

Lõppmaitses tuleb esile soolasem pool ja üllataval moel muudab see koos apelsini magus-mõrkjusega kogu pildi leebelt mõnusaks. Järelmekk taandub imeliseimal moel juba tsitruse-tsukaadiks, millele on tilgake merevett sisse segatud.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, HAPU-soolakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-soolakas-hapuka buketiga Übertasandi friigikas. Ülevõlli gose. Põrutavalt mitmekihine ja kummaliselt köitev jook. Aga no see aroom. No see aroom! Seda peate ise tundma!
---------------
pilt isetehtud

Monday, August 17, 2015

Sur Amarillo


Sur Amarillo (To Øl, Taani) pdl 0,33 l. alc 7,5 %vol. Ratbeeri liigimääratlus: "Sour/Wild Ale" ja hinnang 97 punkti.

Toojainfo: "Style: Sourmashed IPA
Malts: Pilsner, Melanoidin, Cara Crystal, Unmalted Wheat
Hops: Amarillo
An intricate, sour, friendship starts here. Single hopped Amarillo IPA, partly sour mashed to create a fruit bomb seen no where else…"

Väike lihtne pudel, tumedates toonides sildil on öötaeva taustal põhjamaised puud. Kergelt kollakas vaht täidab 2/3 klaasist, vajudes aegamisi hõredaks, kuid jäädes ikkagi väga pikalt püsima. Õlle värvus - kirkalt kuldoranž. 

Aroom on hämmastavalt mahlane ja ninaköitev. Greip ja veriapelsin, kõdunemise äärel olevad vaarikad, punase sõstra vein ja maasikanalivka. Oitaevas, see tegelane on küll miski maitsepagulane, sest kohalikes raamatutes pole teda üles märgitud!

Esmamekk on. No seda ikka kohe ON! Keskmise kehaga ... seda tajud peale esmase ehamtuse möödumist. Sest keeletaju on kuiv, hapu, mõrkjas ja lausa keeleotsa parkiv.

Keskmaitse. Joppenpuhh. See pagulane on ikka üks jõhker tegelane. Ronib su keelele, taob oma humala-tamburiini ja pakub tassikese kolemaitsvat sidrunimahla.

Lõppmaitse. No see on ikka kohe lõpp mis maitse! Krimpsus keelega on raske kirjutada, tuleb välja. Kuid see keel va rajakas on selle juures õnnelik, sest sedamoodi proovilepanek mõjub alati tervislikult. Vaimse tevise mõttes vähemalt, kui mitte maomahlasid asendavalt. 

Järelmekk otsustab asja. See jook on ülim. Ei, see ei meenuta midagi tavapärasest õllest. Aga nii ongi ju hea! Kuusevaik valges veinis.

Keskmise kehaga, tugevalt karaboniseerunud ja prõkskuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-HAPUK-magusakas-hapukas-vürtsikas-HAPU buketiga MEGATASANDI RÜÜBE!!! Hapendatud IPA. Ülehumaldatud kuiv siider. Kohutav maitsepagulane, kelle majutaks iga kell oma kööginurka ja laseks sugulasi ka juurde kutsuda.
--------------
pilt isetehtud

Marry Me In Rio


Marry Me In Rio (Amager / 2cabeças, Taani / Brasiilia) pdl 0,5 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: cream ale ja hinnang 75 punkti.

Tootjainfo: "Brazil… The name alone will bring a smile to the face to most people, whether you have actually visited the country or not. Everybody seems to have an impression of this massive nation. And to many people words such as samba, football, romance, love, sun and beach seem to be what most easily comes to mind. However, naturally Brazil is so much more than bikini girls and beach bums. In the world of beer for instance Brazil is rapidly becoming a hotspot - not only in South America but in the world. Quality domestic craft brewers seem to pop up allover, and great beer imports are being brought into the country. Amager Bryghus is proud to have our beers available in Brazil and we’re even prouder to present this collaboration done with 2cabeças - one of the finest of this new generation of Brazilian craft brewers. The fruit of this joint venture "Marry Me in Rio" is intended to be light and crisp with an enticing hop profile that hopefully will quench your thirst and yet satisfy your need for a beer with character.
Indholdet af flasken svarer til 1,8 genstande
Nydes ved 5-8°C
Øltype: Cream Ale
Ingredienser: Vand. Bygmalt: Pale, Low Crystal, Flaked rice, Flaked corn. Humle: Sorachi, Centennial, Simcoe. Gær: US-ale"

Lihtne keskmist kasvu pudel, sildil annab pruut musi pruudile :) Valge vaht täidab ligi pool klaasi, vajudes küll aegamisi ära, kuid jättes vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom mõjub kui troopiline puuviljavaagen, magus-mõrkjalt ja mahlaselt, lilleliselt ja vaiguselt. Passionvili, arbuus, mango ja ananass, üleküpsed virsikud ja pinacolada.

Esmamekk on keskmise kehaga ja intensiivselt mõrkjas-magusakas. Keskmaitse rullib üle keele kolm korda edasi-tagasi kumkvaatide ja mõrumandlite laviinina ... uhhhhhh see on võimas ja keelkortsutav. 

Lõppmekk on vürtsikas-mõrkjas ja lahisevalt mahlane. Troopiliste puuviljade mahl nõrgub otse pruulmeistri kämmalde vahelt, kes neid hoolimatult rutjumise järel viskab kõige koorega ja seemenetega käärimistanki. 

Järelmaitse mõrkjas-hapukus paneb keelepära mõnusalt surisema ja süljenäärmed tööle. Vau, kui uskumatult mahlakas ja samal ajal krõmpskuiv see jook on. 

 Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas mõrkja buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Kõike muud kui normaalne cream ale, seda küll. Stiilist rämeda möödapaneku eest tuleks küll punkte maha võtta, kuid Sorachi Ace humala ebamaine troopilisus paneb tulemust hoopiski kiitma.
--------------
pilt isetehtud

Bier Urig Würzig

Bier Urig Würzig (Altermünster, Saksamaa) pdl 2,0 l. alc 4,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: premium lager ja hinnang 21 punkt.

Tootjainfo (googl tõlke abil): "Altenmünster Brauer Bier Quaint / spicy - the specialty beer all about the brewing craft. Round and full of flavor - just like it the brewer may - traditionally in the embossed flip-top bottle."

Hiiglaslik rlejeefkirjadega ja käänikskorgiga pudel. Erkvalge vaht täidab pool klaasi, olles üle keskmise püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on kergele laagerõllele omaselt õrnalt magusakas-hapukas.

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on üsna meeldivalt linnaseline, lausa karameljas. Lõppmaitses tuleb esile marjane hapukus koos mõnusa muruse mõrkjusega. Järelmekk on õrnalt vürtsikas, keelepäral päris meeldivalt kirvendav, kuid mitte kuig pikalt püsiv.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga päris meeldiv rüübe. Paras janujook ja hea kaaslane pretensioonitu lõunasöögi kõrvale.

------------
pilt võdtud siit


Friday, August 14, 2015

Aronia My Love


Aronia My Love (Amager / Dugges, Taani / Rootsi) pdl 0,5 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "APA" ja hinnnag 49 punkti. Tõsi küll, tooja enda liigimääratlus kõlab: "american fruit pale ale"

Tootjainfo: "English: Sweden is in the middle of a regular beer revolution these years, every bit as overwhelming as the one that hit Denmark 10-15 years ago. New, exciting breweries pop up every month. But Dugges Ale & Porterbryggeri has been there ever since 2005, and they were pioneers in offering Swedish beer lovers an alternative to “en stor stark”, the Swedish equivalent of a pint of lager. Now, ten years later, Dugges is one of the most established Swedish microbreweries, known for their consistently high quality and constant innovation. Thus it fell to Dugges to entice us at Amager to brew a fruit beer – something exceedingly rare in our history as a brewery. We hope you will welcome our collaboration, ”Aronia My Love”. It is a Danish/Swedish love letter to good aromatic hops and tart, ripe, red berries.
Ingredienser: Vand. Bygmalt: Pilsner, Munich. Aroniasaft. Humle: Columbus, Simcoe. Gær. US-ale
IBU 26"

Keskmist kasvu pudel, sildil siivutult mahlane tütarlaps. Kahe sõrme paksune erkvalge vahukiht püsib mõõdukalt kaua ja haagib end kenasti klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on mahlakas ... kuid kuidagi ebamäärane, mingi mari ju justkui oleks sees, kuid ära ei tunne lõhnast.

Esmamekk on keskmisest kriips kergema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse ... ooo ... see juba üllatab oma lahmakalt mõrkjas-mahlase olekuga, siin leiab nii kadakat kui pihlakat ning ka veidi punast greipi. Lõppmaitse on mõrkjas ... ja jällegi veidi ebamäärane. Noh olgu, seedrimänni seemneid võiks siia pakkuda. Järelmekk mõjub mõrkjas-vürtsikalt, keelepära mõnusalt virgutavalt.

Keskmisest gramm kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga vastuoluline rüübe. Oleks tootjaks mõni nurgatagune kontor, siis isegi kiidaks. Kuid Amageri kohta on see kuidagi nõrgapoolne tulemus ... noh ja arooniat ei leidnud Gambrinus küll üles.
-------------
pilt isetehtud

Shikkoku


Shikkoku (Coedo, Jaapani) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Schwarzbier" ja hinnang 84 punkti.

Tootjainfo: "Fermented for an extended period of time, this dark brew boasts a stunning contrast between the glossy black tone of the beer and the smoothness of the modest pale head. This glossy black beer is called "Shikkoku," named after the famed elegant jet-black lacquer work of Japan."

Väike madal reljeefkirjetega õlakas pudel, mustal sildil kuldne tekst. Pruunakashall sõrmepaksune vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - tummmmmepunane. Aroom on mõrkjas-magusakas, kuival pannil veidi ülearu pruuniks lastud tortillat meenutav. 

Esmamekk on hapukas-mõrkjas, kreemine ja tihedapoolne. Keskmaitse on sametiselt keelt paitav, kamašokolaadi-kreemi taoline (kui sihuke asi olemas on). Lõppmaits pöördub aas hapukas-mõrkjas poolele, lisades pähklikreemi nüansse. Järelmekk on hapukas-vürtikas, mõnusaimal moel keelepära kõditav, väga kosutav ja hingerõõmustav.

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise kehaga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERtaseme rüübe! Üks paremaid schwarzbiere, mis Gambrinuse keelele sattunud. 
-------------
pilt isetehtud

Elav Õlu Red

Elav Õlu Red (Narvia 1345, Eesti) pdl 1,0 l. alc 5,2 %vol. Liigimääratlus: vienna?

Toojainfot ei õnnestunud leida.

Liitrine plastpudel, lihtne pleenikud toonides silt. Kollakas vaht täidab alla poole klaasi, olles hõredapoolne ja mitte kuigi püsiv. Aroom on õrnalt hapukas ja päris meeldivalt karameljas. 

Esmamekk on hapukas-mõrkjas, karamelline ja keskmise kehaga. Keskmaitse on meeldivalt maitsetihe, magusakas-mõrkjas, röstitud sepiku ja koduse kukekommi segune. Lõppmaitses viskab sisse veidikese koduse veini ja mõrkjama marmelaadi noote. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, lusikatäie kõrvetatud suhkru ja ürdilikööri tilgakesega.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Väga-väga heal tasemel rüübe! Senistest selle pruulikoja toodetest parim, siia kõrvale tuleks pakkuda mõnda õilsamat juustuest, soovitaval hallitama läinut :)

----------------
pilt isetehtud

Thursday, August 13, 2015

Coffee Gorilla


Coffee Gorilla (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. ratebeeri liigimääratlus: "baltic porter" ja hinnang 88 punkti.

Tootjainfo: "A yawn is a silent scream for more coffee. You face Coffee Gorilla every morning in the mirror before your first cup. Now it’s possible to drink beer and coffee at the same time. This must be the future?
Coffee Gorilla is also a great dessert! Brewed with six different malts and smooth espresso. Pair this beer with everything chocolate.
IBU 45"

Väike lihtne pudel, lihtsal valgel sildil ... kohvigorilla :) Tumepruun vaht täidan 4/5 klaasist, muutudes küll suuremulliseks, kuid püsides kui montaaživaht. Õlle värvus - tuhm mustjaspunane. 

Aroom mõjub ... ummm ... kuidas öeldagi, teravalt kõrvetatud linnaste moodi. No söestunud teravili noh. Ja siis kohvi kah. Selline hapukas-mõrkjas. Päris meeldiv. Kuid too süsine vili häirib. Aga siis ennäe roniv selle söehunniku alt välja kuivatatud ploom ja paneb toa särama!

Esmamekk on raskepoolne ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse lööb aga lõõtsmooniku lahti ja paneb parmupilli undama ... simman võib alata! See on üks omamoodi karvaste ja suleliste kokkutulek, kokkukutsujaks võidunud kaabulotiga suvitav kunstnik, kes kogu oma boheemlastest kamba kokku ajab. 

Lõppmaitse mõrkjas-hapukas süsine pool meenutab seda va saksa kohvirösti, mis Gambrinusele pole kunagi mokka mööda olnud (seda 5 astet 6-astmelisel skaalal), mille kõrbemekk matab muud nüansid. Järelmekk on aga taas päris mõnusalt sume ja piduline, lottkaabu ja kasimata habemega purjus kunstniku nägu.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkja buketiga vastuoluline rüübe. Liialt palju kõrvetatud linnaseid ... ja samal ajal meeldiv ploomine kohvi. Magusama šokolaaditükikesega koos võiks ju päris põnev olla. Balti porteri stiilist astub see jook aga kolm-pool sammu vasakule.
---------------
pilt istehtud

Ruri


Ruri (Coedo, Jaapani) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "pilsner" ja hinnang 26 punkti. Tootja ise kirjutab küll sildil: "super premium japanese craft beer"

Tootjainfo: "Coedo's beer is brewed from selected malts and hops with the technique of beer artisan, braumeister.
With the stark contrast of its clear golden hues and fluffy pure white head, this premium pilsener boasts a crisp refreshing taste. The name "Ruri" is Japanese for the gemstone Lapis, representing the pure clarity this beer abounds in."

Väike madal reljeefkirjetega õlakas pudel, tumesinisel sildil hõbedane tekst.  Erkvaleg sentimeetrine vahukiht on kiire kaduma. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom on laagerõllele omaselt hapukas-magusakas, linnaseline ja hästi värske.

Esmamekk on kergeke ja magusakas-hapukas. Keskmaitse on hapukas ja kuivapoolne. Lõppmaitse muutub mõrkjamaks, veidi kuuseokkaseks. Järelmekk lisab kerge vürtsise noodi, mis vääristab eelneva lihtsapoolse joogi päris meeldivaks.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika, heas maitsetasakaalus lihtsapoolne rüübe. Lõpus avanev särtsakas vürtsikus muudab aga kogu pildi "väga hea" hinde vääriliseks. Siia juurde sooviks praetud särjekest.
--------------
pilt isetehtud

Elav Õlu Ginger

Elav Õlu Ginger (Narvia 1345, Eesti) pdl 1,0 l. alc 4,5 %vol. Liigimääratlus: ingveriõlu

Toojainfot ei õnnestunud leida.

Liitrine plastpudel, lihtne pleenikud toonides silt. Valge vaht täidab pool klaasi, kuid see ei püsi kuigi pikalt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on magus-hapukas, laagerõllele omane, tagaplaanil vürtsikas ingver.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on mõrkjas-vürtsikas, päris meeldivalt naksakas ingver. Lõppmaitse mõrkjas-hapukas bukett mõjub karmipoolselt. Järelmekk on vürtsikas ja magusakas, sidrunikoorene ja meeldivalt õhetavalt ingveriline.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga omapärane kraam. Ingver ei haaku päris hästi laagerõllega, aga üldjoontes on tulemus täitsa OK.
---------------
pilt isetehtud