Thursday, October 30, 2014

Ongelovige Thomas


Ongelovige Thomas (Jopen, Holland) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Liigimääratlus: american strong ale. Ratebeeri hinnnang 95 punkti.

Tootjainfo: "Jopen Ongelovige Thomas (Doubting Thomas) is a beer for the more experienced beer lover. Both with regards to alcohol content and in the dosage of American hops (Simcoe, Cascade and Chinook), this is a strong beer. The generous amounts of American hops ensure a considerable, fruity bitterness, which will certainly surprise true ‘hopheads’. The higher alcohol content creates a warming effect, making this a true beer lovers’ beer. Jopen Ongelovige Thomas is a beer to sip from a tall glass in front of the fireplace, so all of the wonderful smells can be inhaled to the fullest."

Õrnalt kreemikas vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, olles üle keskmise püsiv. Õlle värvus - kirkalt kastanpunane. 

Aroom mõjub soojalt ja sügavalt, koduselt ja rõõmsalt justkui vanaisa, kellele lapselapsed jõuludeks külla tulnud. Siin on kuivatatud viigimarju ja datleid, veidi kaneeli ja hõõgveini, selle aasta esimesi piparkooke ja vana puitu.

Esmamekk on raskepoolne ja jõuliselt magus-hapukas. Keskmaitse ... ooo ... see võtab mõne hetke, et seedida. See mõjub kui kreegivein ja hõõgveini jaoks rummis leotatud rosinad. Lõppmaitse mässib vanaisa sooja pleedi sisse ning taat hakkab rääkima sellest, kuidas ikka ennemuiste asjad olid ja kuidas ta kuninga enda käest autasu sai ja kuidas vanaemaga kohtus ja ... ja lõpp sel ei tule, kuid huvitav on ikka! Selles lonksus saab kokku väsinult rõõmus elutarkus ja surakas kärsitut noorust. Taat virgub ja hakkab juba klaasiga ägedalt vehkides meenutama suuri seiklusi, kuid jõuab ikka tagasi oma esimese jalgratta juurde. Järelmeki tummised-tammised raskepärased noodid leiavad taadi juba tukastamas, lähedale nihutatud lauakese peal poolik klaasike ja liud tema armastatud tumedate kuivatatud puuviljadega, mida on nii mõnus mõttesse vajununa ajaviiteks nosida.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseeritud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika (korruta see kõik kahega) suurepärases tasakaalus maitsebuketiga MEGARÜÜBE! Mitte kõik õlled siin ilmas pole võrdsed. Mõni on lihtsalt teistest parem. Serveeirda koos viigimarjade ja datlitega.
---------------
pilt isetehtud

Hoppenbeer


Hoppenbeer (Jopen, Holland) pdl 0,33 l. alc 6,8 %vol. Liigimääratlus: belgian ale. Ratebeeri hinnnang 77 punkti. Vist esimest korda näeb Gambrinus ratebeeris kirjaviga õlle nimes - pudeli peal on selge sõnaga kirjas HOPPENBEER, kuid ratebeeris HOPPENBIER.

Tootjainfo: "Jopen Hoppenbier is a double hopped three grains beer. This blond beer contains 6.8% alcohol and is replicated from the city recipe of 1501. Jopen Hoppenbier is a refreshing beer with a light malty start and a long bitter aftertaste. It has been brewed since 1994 from barleymalt, (unmalted) oats, wheatmalt and Saaz and Brewers Gold hops."

Lihtne väike pudel, kollane-punane värvilahendus sildil. Valge vaht moodusatb kahe sõrme paksuse kihi, mis püsib mõõdukalt, haakides end veidi ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom on sõbralikult puuviljaselt magus, meenutades päikese käes soojenenud beebipehme uduvillaga kaetud virsikuid.

Esmamekk üllatab veidi, naksates keeleotsast hapukas-vürtsikalt kinni. Keskmaitse jätkab sama särtsakal lainel, pannes keele võbelema troopilis-mahlakas-vürtsikas võtmes. Lõppmaitse tõmbab vuntsi juba päris muhelema - see klaasitäis on küll lihtne, kuid täis sapsakat elurõõmu ja lahedat svingi. Järelmekk tõmbab kraadivõrra tagasi, tuues sisse biskviitsemaid ja mõrkjamaid nüansse, kuid needki räägivad troopilist puuviljalist keelt, mis põhjamaalase üllatuma paneb.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseeritud ja kuivavõitu buketiga, hapukas-vürtsikas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga jõuline rüübe, mis oma üleloomuliks kepsakuses paneb ontliku pürjeli kergelt heituma :) Sobilik serveerida koos puuviljadega, olgu selleks kasvõi õunaviilud.
-----------
pilt isetehtud

Citra Pale Ale

Citra Pale Ale (M.V.Kodupruul) pdl 0,33 l. alc 5 %vol. Liigimääratlus - no nimest näha ju :)

Tootjainfo: "Hing oli premiumist väsinud ning eks ta olegi pisut iseloomutu. Samas IPA oleks olnud liiga humalane. Ehk teeks midagi vahepealset ... aga ... nagu vanarahvatarkus ütle "tahtsime parimat, välja kukkus nagu alati".
Humalad: Citra. Kuivhumaldatud Citraga.
IBU: üpriski mõru (30+)"

Lihtne väike pudel, mustvalge ent siiski elegantsete sugemetega sildikujundus. Väike soovitus - tootenimede osas maksaks olla loovam :) Valge vaht täidab 95% klaasist, vajudes aegamisi hõredamaks, kuid olles siiski tublisti üle keskmise püsiv. Õlle värvus - kirkalt küpskuldne.

Aroom on magus-hapukas, tsitruseline ja pisut pärmine. Mõrkjas apelsinikoorene toon hõljub meeldivalt kuskil pool meetrit tagapool, moodustades kokku mõnusalt mahlase komplekti.

Esmamekk on kergeke, lausa vesisepoolne ja mõrkjas-magus. Keskmaitse mõjub biskviitjalt, soojalt ja pärmiselt. Lõppmaitses avaldub mõõdukas kogus greibilikku mõrkjust ... lausa greibiseemnelikku, kui nüüd pikemalt mõelda. Järelmekk on mahlane ja karge, mõrkjas-vürtsikas ja meeldivalt kosutav.

Kergepoolse kehaga, ülekarboniseeritud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga mahlane rüüpeke. Soovitus - sekundaarkääritus oleks võinud olla kas pisut pikem või madalama temperatuuri juures, see koristaks pärmi jäljed paremini ära. Hetkel on tulemus mõnusalt joodav ja mõrkjalt karastav nii ehk teisiti.
-----------
pilt isetehtud

Wednesday, October 29, 2014

Johannieter

Johannieter (Jopen, Holland) pdl 0,33 l. alc 9,0 %vol. Liigimääratlus: nisubokk. Ratebeeri
hinnnang 95 punkti.

Tootjainfo: "Jopen Johannieter is a very dark and powerful, heavy beer that is very nutritious. Thanks to the use of roasted wheat malt, this beer has a lot of character without being very sweet. The beer style is a hybrid of a Dubbelbok (double bock) and Export Stout. The beer is unfiltered and subjected to secondary fermentation in the bottle."

Väike lihtne pudel, puna-pruun sildikujundus. Õrnalt hallikas vaht täidab pool klaasist, olles väga püsiv ja haakides end kenasti klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kompotikirsipunane.

Aroom on alguses jämedalt jõuline, leivane ja tummine. Seejärel ilmuvad silme ette röstitud sarapuupähklid ja mooniseemned, meevein ja praetud banaan. 

Esmamekk on raskepoolne ja jõuliselt mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on ... ooo ... see on mitmekihine! Alguses tuleb esile röstpähkli karva nahaga mulatitar, kes niudevöö võbeledes lööb paljaste päkkade tatsudes ja heledate peopesade plaksudes lahti lummava tantsu. Seejärel aga ilmub välja raskepärane maoor, kelle tätoveeritud nägu ja koletud grimassid peaks kurjasid vaime peletama, kuid ometi mõjuvad nii muhedalt et tahaks minna ja mehel kätt suruda hea meelelahutuse eest. Lõppmaitse paitab maitsenäsakesi lõkkes küpsetatud banaanileiva ja kõrvetatud roosuhkrust tehtud mõrkjas-magus maiusega, mis kleepub suulakke ja paneb unistama söömaajast mererannas. Järelmekk on juba pisut mõrušokolaadine ja kõrvetatud täidlase stoudi sugemetega rontjas keeleväänaja. 

Oi see on üks suurepärane pattulangemine, kus ühte on heitnud banaanine nisubokk ja röstine stout, mulatitar ja maoor. Kas nii just peab ja tohib, küsiks võltsvagatsev valge mees, aga no keda see huvitab? Sõbrad ja seltsimehed, tehke lollusi ja mõnikord rõõmustavad nende tulemused ka lähikondseid. Kuigi mitte alati :)

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-magusa buketiga ÜBERTASANDI rüübe. Serveerida koos eelneva hoiatuse ja praetud banaaniga.
-------------
pilt isetehtud

Vanaeit

Vanaeit (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,1 %vol. Liigimääratlus: nisu-IPA. Ratebeeris pole veel hinne välja kujunenud.

Tootjainfo: "Vanaeitesid võib kas armastada või vihata, kuid külmaks ei jäta nad kedagi. Meie vanaeide võlu peitub nisulinnases ja Mosaic humalates."

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnuslogol seekord kepiga vehkiv vanaeit :) Valge vaht täidab pool klaasi ja püsib märkimisväärselt kaua. Õlle värvus - õrna uduvinega heledapoolne kuldne.

Aroom on magusakas, pärnaõiene, puuviljane ja õige pisut pärmine, meenutades rosinaküpsist.

Esmamekk on keskmise kehaga ja õrnalt magusakas. Keskmaitse muutub mõrkjamaks, tsitruseliselt mahlaseks ja biskviitjalt magus-nätskeks. Lõppmaitse on mõrkjas-hapu, tihkepoolne ja keelt rutjuv, pisut kurjustav ja jalgu trampiv. Järelmaitses muutub vanaeit aga juba lahkemaks, tema põsed õhetavad kangepoolsest rüüpest ning mõrkjas-magusast pohla-kõrvitsakeedisest naksuv keel räägib roppe anekdoote, laskmata teistel suudki lahti teha :)

Keskmisest suts tihkema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kergelt õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga, heas maitsetasakaalus jõuline rüübe, mis tahaks veel nädalakese seista, et vanaeide toorevõitu loomus suudaks kohaneda värske humala särtsakusega.
-------------
pilt isetehtud

Saules Dūriens

Saules Dūriens (Malduguns, Läti) pdl 0,5 l. alc 4,9 %vol. Liifimääratlus: APA. Ratebeeri hinnang 71
punkti.

Tootjainfo: "Golden pale ale. In aroma citrus and mango thanks to the CITRA hops. Lightly hoppy, slighlty sour and very refreshing. EBC 12 IBU 25"

Keskmist kasvu lihtne pudel, silt nagu ruuduline koolivihiku leht. Erkvalge kahesentimeetrine vahukiht on hõre ja alla keskmise püsivusega. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom mõjub esmalt lausa männivaiguselt, mõrkjalt ja kirbelt. Pikema nuuskimise käigus ilmub aga välja magus-hapukas mandariinimahla taoline toon. 

Esmamekk on kergeke ja õhkõrnalt magus-mõrkjas. Keskmaitse muutub tsitrusjalt hapukas-mõrkjas, kuivapoolselt mahlaseks. Lõppmaitse pargib pisut keelepära, meenutades pohla ja aroonia segu. Järelmekk on kerge ja hapukas.

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-hapukas-mõrkja buketiga kergeltjoodav ja mahlane rüübe. Sobilik pakkuda nt kalmaarisalati kõrvale.
---------
pilt isetehtud

Tuesday, October 28, 2014

Patuingel

Patuingel (Tanker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Liigimääratlus: "speciality grain" ehk siis mitmeviljaõlu.

Tootjainfo: "Patuingel võlub nii oma magusa olemise kui ka terava keelega ning viib sind lõputule maitse-naudingute reisile, jäädes ise aga salapäraseks ja kättesaamatuks. Mõnusat nautimist, Õllesõbrad!
45 IBU, nisu, rukis, rosee pipar."

Väike lihtne pudel, veidi kaootilisel sildil tiibade ja sarvedega süda ning muudki :) Erkvalge vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, mis on üpriski püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne.

Aroom mõjub mõrkjas-vürtsikalt. Hetkeks kerkivad kulmud, et misasi see küll ninasõõrmeid nii spetsiifiliselt kõditab, kuid siis meenub ... no muidugi roseepipar!

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-vürtsikas. Keskmaitse segab esmasesse magususse aga otsekohest mõrkjust, kreeka pähklite membraanide vaigusust ja võilillesiirupi kirbust. Lõppmaitse paneb keele mõnusalt kirvendama, tuletades meelde kadakamarjadega marineeritud kõrvitsat. Järelmekk surub aga juba näo naerule - see on maitseküllane, vallatu ja südantsoendav. Kiiksuga värk, just selline nagu Gambrinusele meeldib!

Keskmise kehaga, mõõdukalt karbonieeritud paletiga, magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI rüübe. Väga sobilik kaaslane vänge hallitusjuustu või rosee-pipra ja loorberiga pikitud ahjusealiha kõrvale.
--------
pilt isetehtud

Jacobus RPA

Jacobus RPA (Jopen, Holland) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Liigimääratlus: rukki-eil. Ratebeeri hinnnang
87 punkti.

Tootjainfo: "The Jopenkerk is officially called Jacobskerk (St. James Church). The church was inaugurated on 16 July 1911. There is a plaque in the hallway which commemorates this event. To not let the 100th anniversary of the church go unnoticed, we have brewed a beer called Jopen Jacobus RPA.
Jacobus (James) is the patron saint of pilgrims, recognizable by the scallop shell – also known as St. James’s Shell. In the past, these pilgrims spent the night in guest houses along the route of their journey. Because of these visitors, these guest houses had a special arrangement with the tax authorities: they were exempt from excise duty as long as they brewed with rye. Hence we have chosen to make Jacobus beer a rye beer: a Rye Pale Ale.
5.3% alcohol and a generous handful of hops ensure a spicy, dry and full-flavoured hopped quaffer with an amber colour. Imagine a light version of an IPA."

Vahva saamislooga õlu (loe ingliskeelset juttu).  Väike lihtne pudel, puna-rohelistes toonides sildikujundus. Kreemikas vaht täidab pool klaasi, olles üsna tugev ja jättes kauneid vahujälgi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt pronksjas.

Aroom mõjub kergelt ja hapukalt, mitte üldse rukkiõlledele omaselt, pigem kas tsitruseline pale ale või siis koguni mõni märzen. 

Esmamekk on kergepoolne ja hapukas. Keskmaitse muutub tsipa tihkemaks ja hakkab nüüd juba rukkiõllelikke nätskeid noote omandama. Lõppmaitse on meeldivalt magus-mõrkjas, tsitrusjas ja mahlane. Järelmekk meenutab juba üsna ehedalt rukkiõllede hapukat raskepoolset leivasust, kuid jääb samas kergeltjoodavaks.

Kergepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-mõrkja buketiga pääääris heal tasemel rüübe, mis aga jääb pisut veidral moel kahe maailma vahele tilpnema. Rukkiõlu ja tsitrusja heleda eili segu. Einoh, hea kraam, mis seal öelda, kuid vau-efekti ei tekita. Hea pikema istumise kraam, mis kindlasti ei tüüta ära ka peale kolmandat klaasi.
---------------
pilt isetehtud

Küüslaugu-salvei-rosmariini porter

Küüslaugu-salvei-rosmariini porter (Manilaiu, Eesti) pdl 0,5 l. alc 5,2 %vol. Liigimääratlus: ürdiporter

Toojainfo: "Linnased, humal, pärm, vesi, röstküüslauk, salvei, rosmariin"

Keskmist kasvu kääniskorgiga pudel, käsitöönduslik silt selle sõna otseses mõttes :) Valge kahe sõrme paksune vahukiht on sametjalt tihe ja märkimisväärselt püsiv. Õlle värvus - kuldpunane.

Aroom on ... eee ... naljakas :) No tõesti paneb vaikselt omaette mugisema. Ei-ei, ärge saage valesti aru, mitte halvas mõttes! Lihtsalt SÄHERDUST ürdipuhangut pole klaasist ammu tundnud. Ja veel sellist mmmmahedat ja mmmmmeeeldivat! Ja no pole imestada, et salvei ja rosmariin on selgelt äratuntavad, röstküüslaugu pähkliõhna leiab alles peale pikemat nohisemist.

Esmamekk on keskmisest tihedama kehaga ja leebelt mõrkjas. Keskmaitse mõjub siidiselt, tihedapoolselt ja vürtsikalt - salvei pehmelt karvased lehekesed kõditaks justkui keelt ja rosmariini vaigune okkalisus torgiks takka. Lõppmaitse muutub magusakaks ning röstküüslaugu mahe magus-mõrkjas toon tuleb üsna selgelt esile ... ja teate kui mõnus see on! Järelmekk silitab kurgupära hapukas-mõrkja padipehme paitusega. Üldmulje on väga meeldivalt omapärane ja kindlasti teist klaasitäit nõutav!

Keskmisest tihedama kehaga (kas tõesti vaid 5,2 %vol?), mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga übertasandi ürdiõlu, fantastiliselt teistmoodi rüübe, mis ilmselt küll normaalse inimese pead vangutama paneb, kuid Gambrinus tõstab siinkohal küll kõik kolm pöialt püsti! :)
--------
pilt isetehtud

Sunday, October 26, 2014

Extra stout

Extra Stout (Jopen, Holland) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Liigimääratlus: kuiv stout. Ratebeeri hinnnang 71 punkti.

Tootjainfo: "It’s a heavier version of the Irish Stout, which usually contains around 4.5% alcohol. The Dutch extra Stout contains between 5 and 6% alcohol (Jopen Extra Stout has 5.5%) and has a characteristic burned malt aroma and a hoppy bitterness of 45 EBU.
Goes with: Oysters and blue cheese."

Lihtne väike pudel, tumelilla sildike. Hallikas-kreemikas vaht täidab pool klaasi, vajudes küll hõredaks, kuid olles üle keskmise püsiv. Õlle värv - tume mustjaspunane.

Aroom on meeldivalt külluslik, mõrkjashapukas ja röstine.

Esmamekk on üllatavalt kergeke ja mahedalt mõrkjas. Keskmaitse muudab suuna täiesti teiseks, keelele langeb meeldiv laviin muljeid kõrvetatud leivast, kuivatatud ploomidest, väga heast veest ja hapukas-mõrkjatest metsamarjadest. Lõppmaitse on jätkuvalt mõrkjas, kuid seda väga meeldival tasandil ning seguneb nüüd juba hapukamate-mahlasemate toonidega ja maheda kohvijoogiga. Järelmekk mõjub eelneva mahlasuse taustal kuivalt, lausa kuidagi ... eee ... tahmaselt :)

Kergepoolse kehaga, tugevalt karboniseeritud ja kuiva paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga superhea kerge stoudike. Mõnusalt joodav, samas maitseküllane ja mahlane ... no mis sa hing veel tahad! Ehk vaid grillitud köögivilju siia kõrvale?
------------
pilt isetehtud

Old Winter Ale

Old Winter Ale (Fullers, UK) pdl 0,5 l. alc 5,3 %vol. Liigimääratlus: english strong ale. Ratebeeri hinnangul 80 punkti.

Tootjainfo: "A strong amber coloured ale, boasting a sweet, nutty flavour, with rich dark tones. Ingredients: Pale malt and Crystal malt; Target, Challenger and Northdown hops"

Reljeefkirjadega õlakas keskmist mõõtu pudel, tumelilla-kuldsetes toonides sildikujundus. Õrnalt kreemikas kahesentimeetrine vahukiht on tihe, kuid mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun.

Aroom on magus ... kuidagi ühetooniliselt ja veidi igavalt magus, meenutades linnasesiirupist tehtud alkoholivabu jooke.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja õrnalt magusakas. Keskmaitse muutub pisut põnevamaks, siin tulevad mängu kõrvetatud leivakoorik ja tumedad ülekuivanud rosinad. Lõppmaitseüllatab pigem bitterile omase kibekusega ja kaneelise nüansiga. Järelmekk on mõrkjas-vürtsikas, vaigune ja veidi metalne.

Keskmisest suts kergema kehaga, mõõdukalt karboniseeritud buketiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga jõuline rüübe. Pisut veidravõitu segu bitterist ja brown eilist. Aga kui pakkuda koos magusamate piparkookidega, siis oleks ehk isegi täitsa mõnus.
-----------
pilt isetehtud

Hüva leili!

Hüva leili (Huum, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,8 %vol. Liigimääratlus: belgia nisuõlu.

Tootjainfo: "odralinnased, humal, apelsinikoor, koriander"

Väike lihtne pudel, tilgakujuline sildike. Erkvalge kahe sõrme paksune vahukiht püsib märkimisväärselt kaua. Õlle värvus - kirkalt kollane.

Aroom on belgia nisuõllede klassika - kerge nisune hapukus ja koriandriseemnete kuiv vürtsikus.

Esmamekk on kergeke ja vürtsikas. Keskmaitse jätab mulje, nagu oleks keele lausa koraindrikotikesse pistnud, aga see on mõnusalt mõrkjas ja karge tunne. Lõppmaitse toob sisse magus-hapud linnasenoodid. Järelmekk on mõrkjas ja karge, vürtsikas ja karastav.

Kergepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga übertasandi rüübe! Harva juhtub, et Gambrinus mõne kergekeks tuunitud rüüpest nii palju rahulolu tunneb! See on meistritöö, ma ütlen! Siia kõrvale oleks hea pakkuda nt rooma salatit kanalihaga.
------------
pilt isetehtud

Degusteerimis-seminar nr 1

Gambrinuse Tartu õllepoe seminariruumis leidis aset üks omavärki ja muhe üritus. Degusteerimis-seminar. Haruldaste ja veidrate asjade maitsmine. Kõrgelthinnatute hindamine. Noh ja lihtsalt üks mõnus istung.

Ette võeti seitse vägevat, mida hinnati viie kriteeriumi järgi (disain, vaht, värvus, lõhn ja maitse) ning anti hinded. Ilmselt tuleb edaspidi lisada veel üks mõõdik - vastavus stiilile.

Konsiiliumi hinnangutest sai koondhinne, mis läks tagantjärele võrdlusesse ratebeeri skooriga. Ega ei pea vist üllatuma, et need pingeread laias laastus kattusid. Head rüübet tunneb ikka igaüks ära, isegi kui hindamine esmakordselt ette võetakse. Mis sest et mõni rüübe tõi lausa pisara silmi :)

Järgmine seminar tuleb varsti ... oodake kutseid!

------------
1. Orange Crush, Amager/Cigar City, 5%vol. Ratebeer 95 / koondinne 6
Heavily dry-hopped with the juiciest of American aroma hops: Citra, Mosaic and Simcoe and a solid dose of our secret ingredient, a super fragrant brand of American orange peel.
2. Noblesse VerySpecial Old Pale (VSOP), De Dochter van de Korenaar 5,5%. (91 / 7,375)
Our regular Nobles is matured for 8 months on Filliers Belgian genever barrels, then 8 months bottle conditioned.
3. L’Enfant Terrible, De Dochter van de Korenaar, 7%vol, (93 / 6,87)
4. Black Nitro, Amager, 7,5%vol (98 / 7,625)
Dark IPA is a trend from the USA, as this beer is now also hit Denmark. Ingredients: Maris Otter barley malt, light caramel malt, black malt, oats, wheat, hops, water and US top-fermenting yeast.
5. #MashTag 2014, BrewDog, 9%vol (96 / 8)
The #Mashtag concept is simple. We invited the public to vote on each aspect of the brew, from hops to malt to the special twist and even the label design, and from the thousands of possibilities this presented, the result is an imperial red ale, brewed with copious speciality malts, a global blend of hops, and blood orange, lemon peel and orange peel.
6. Barrel Proof, Amager, 9%vol (97 / 8,625)
Barley Wine - The term "Barrel Proof" is known from the American bourbon industry, where it is used for a whiskey that is bottled without any dilution. And so also with our Barrel Proof, who has spent five months just on bourbon casks and then bottled without any detours. The result is a beer, which is very much to quiet enjoyment and recess. And what then happens, we can not take responsibility for - but we would love to hear about it!
7. Old Numbskull (RyeBarrel Aged), AleSmith, 11%vol, (99 / 9,75)

Old Numbskull aged in bourbon barrels. Limited release December 2004 available only at the brewery in individually numbered 750 mL foil-topped bottles. The first barrel-aged batch was brewed in 2002, racked to an oak bourbon barrel in 2003, and bottled in 2004. A second barrel-aged batch was brewed in 2004 and released in September of 2006.

Saturday, October 25, 2014

Pērkona vasara

Pērkona vasara (Tālavas ķēniņa alus, Läti) pdl 0,5 l. alc 5,8 %vol. Liigimääratlus: saison-IPA? Ratebeeri jaoks tundmatu.

Tootjainfo: "koostis: vesi, odralinnas, humalad ja õllepärm". Õlle nimi tõlkes - suvine äike.

Keskmist kasvu lihtne pudel, kaelas takunööri otsas rippuv sildike. Valge õhuke vahukirme kaob üsna kiirelt, kuid jätab siiski klaasiseintele jälgi. Õlle värvus - häguselt kuldoranž. Aroom on magushapukas, huvitavalt puuviljane, veidi seebine ja apelsinine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse muutub jõulisemalt hapukas-mõrkjaks, meenutades värskeltpressitud punaste apelsinide mekki. Lõppmaitses lisandub veidi linnaste karamellist pehmust, kuid dominant jääb samaks või muutub isegi veel mõrkjamaks, sarnanedes nüüd juba greibiga. Järelmekk on magusamapoolsem, veinine ja mõrkjalt marmelaadine.

Keskmise kehaga, alakarboniseeritud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga raskepoolne rüübe, millele mõningate mööndustega võib omistada überrüüpe tiitli.
-------------
pilt isetehtud

Thursday, October 23, 2014

Kasteel Winter

Kasteel Winter (Brouwerij Van Honsebrouck). pdl 0,75 l. alc 11%. liigimääratlus: belgia kange eil.
Ratebeeris hinnang 85 punkti.

Tootjainfot ei leidnud, kuid hea kirjeldus: "Kasteel Winter is a unique departure from the standard Christmas ales known for their potpourri of cinnamon and clove. In fact, it stands alone as one of the most decadent and elegant Quadruples of Belgium in its own right. This 11% ABV beer pours a Chestnut brown with an off-white head. The nose is rich, with a warming scent of Coffee, Toffee, and Dried Fruits. The mouthfeel is rich and sweet like that of melted candy. The key ingredients to this delicacy is Belgian Chocolate and Coffee...noteworthy phrases in any brewers handbook. All of these elements come together to provide an after taste reminiscent of a tootsie roll."

Lihtne suurt kasvu pudel, talvine sildikujundus ja must fooliumkaelus loovad raskepäraselt soliidse mulje. Gambrinuse kätte sattunud pudelil oli huvitaval kombel kahekordne kaelafoolium!? Kergelt kreemikas vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, mis püsib suhteliselt kaua. Õlle värvus - tume kastanpunane.

Aroom - mmmmmm - see hõljub kaugele. Selles leidub talviste hõõgveinilike vürtside soojust, karamellistunud kondenspiima ja röstitud kookost. Lähemal nuusimisel tulevad meelde lapsepõlves lemmikud kohviiiris ja vanaema kristallkausikeses alati leidunud kohvikaramellid. Lisaks veel kohvijäätis ja kakaokreem ... oi see bukett on meeldiv, pehme, turvaline ja lopsakas nagu padjakuhi vanausuliste voodipeatsis.

Esmamekk on raskepoolne ja kreemiselt kakaone. No see mõjub lausa uskumatult nostalgiliselt, lapsepõlve vahvlijäätise moosi. Keskmaitse meenutab kakaokreemi, millesse on lisatud veidi valget rummi ja peoga vaniljet. Lõppmaitses ... oihhh ... kogu eelnev superlux-taseme elamus saab tuntavalt alkoholise tagasilöögi, sellist teravust poleks oodanud. Järelmekk aga silub eelnenud ehmatuse suhteliselt sulniks kohviliköörise paitusega ning lisab mõnusa törtsu portveini lohutuseks.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusaka buketiga übertasandi õlu, mille lõhn on lausa uskumatult meeldiv ja kodune, kuid maitse läheb veidi liialt alkoholise nüansiga korraks tasakaalust välja. Nii ehk teisiti on tegu dessertõllega kuubis, superhea digestiiviga peale pikka ja külluslikku õhtusööki.
----------
pilt isetehtud

Andersons Belgian Dubbel

Andersons Belgian Dubbel (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7 %vol. Liigimääratlus - no dubbel noh :)

Tootjainfot pole.

Lihtne väike pudel, tehniline sildike. Kreemikas sõrmepaksune vahukiht on hõredapoolne ja kaob kiirelt kirmeks. Õlle värvus - kompotikirsi punane.

Aroom ... ohsa ... see paneb naeratama ja pead vangutama! Nii intensiivselt ja sirgjooneliselt kommisuhkrust lõhna polegi Gambrinus varem õlleklaasist tundnud. See on ... see on peaaegu et arusaamatu ja kuidagi ülevõlli ... kuid siiski omamoodi meeldiv.

Esmamekk on keskmise kehaga ja näksakalt magus-hapukas. Keskmaitse paneb keele ja meeled kihelema, kulmud kerkima ja pead kergelt raputama - jeerum kui omanäoliselt mänguline see tunnetus on! Esmalt keksib sisse väle ja vallatu plikake, hiiiiigelsuur pulgakomm käes, tema järel tatsab aga juba tavapärasem dubbelimemm, kellel on raskust ja väärikust, rösti ja glasuuri, käevangus korvitäis rosinaid ja kringleid. Lõppmaitses selgub, et see memm pole üldse mitte mömm, temas jätkub vürtsikat elbakust lüüa lahti väike hopakk nii et vanaldased liigsed naksuvad ja hall juuksekrunn kuklas hüpleb. Järelmekk särtsub keelel pigem triplile omaselt, tuues samas sisse juba raskepärasemaid mõrkjaid noote, mis lõpupoole kõik üle võtavad.

Keskmisest suts raskema kehaga,  alla keskmise karboniseeritud ja kergelt kleepja paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERRÜÜBE! Mitme eri stiili segu ja ohsasiidinesinikas kui mänguline! Siia kõrvale ei pakuks ma küll midagi, mängu ilu tasub nautimist niisamagi!
------------
pilt isetehtud

This. Is. Lager.

This. Is. Lager. (BrewDog, Šotimaa). pdl 0,33 l. alc 4,7 %. liigimääratlus: premium lager. Ratebeeri
hinnang 45 punkti.

Tootjainfo: "This is the end of brainwashed, glassy-eyed beer consumption. This is the start of something special. This is craft beer. This. Is. Lager."

Lihtne väike pudel, kollastes toonides Brewdogi sarja uus kujundus. Valge sõrmepaksune vahukiht on hõre, kuid suhteliselt püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on lihtne, kergelt magushapukas, lihtsate laagerõllede klassika. 

Esmamekk on kergepoolne ja magus-mõrkjas. Keskmaitses viskab sisse veidi lihtsapoolset hapukust, kogu mulje muutub sepikuliselt linnaseliseks. Lõppmaitse on õrnalt karameljas ja murumõrkjas. Järelmekis mõrkjus võimendub ootamatult jõuliseks, tuues sisse kuusekasvule omast hapukas-mõrkjat nätskust.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkja buketiga karge rüüpeke. Lihtne, kuid kvaliteetne. Täiesti paslik lihtsate pubisnäkkide kõrvale.
---------
pilt isetehtud

Wednesday, October 22, 2014

Sānslīde

Sānslīde (Malduguns, Läti) pdl 0,5 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus: IPA. Ratebeeri hinnang 73 punkti.

Tootjainfo (google tõlke abil): "Amber India pale eils. The full and fragrant. Amber color Indian pale ale. Rich and aromatic."

Lihtne keskmist kasvu pudel. Valgel sildil on .. eee ... midagi viltu ... aga noh, õlle nimi ongi tõlkes "kõrvalekalle" :) Õrnalt kreemikas vaht täidab 3/4 klaasist, muutudes hõredaks kui püsides märkimisväärselt kaua. Õlle värvus - häguselt kuldoranž.

Aroom on väga meeldivalt tsitruseline, greibi ja punaste apelsinide lõhnaga, mahlakas ja päikeseline.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-hapukas, apelsinimahlane. Keskmaitse segab kokku pomelo, mandariinid ja rosinad, saades kokku supermahlase kaskaadi värskust. Lõppmaitse on särtsakal hapukas-mõrkjas, pannes keele mõnusalt undama ja süljenäärmed tööle. Järelmekk sädeleb mõnusas apelsinimarmelaadis, kusjuures alles siin hakkab olema tundma lätipärast pärmitüve selle mee ja ürtide seguga.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kergelt õlija paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga, oivaliselt mahlakas rüübe. IPA jaoks on humalaid vähevõitu, kuid üldmulje on väga positiivne. Pakkuda koos ahjuõuntega.
-----------
pilt isetehtud

Andresons Black IPA

Andresons Black IPA (Andresons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5 %vol. Liigimääratlus - no nimestki selge ju :)

Tootjainfo: "Citra, Mosaic"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Pruunakas vaht täidab kolmandiku klaasist, olles väga püsiv. Õlle värvus - minimaalse punase helgiga must.

Aroom on teravapoolne, mõrkjashapu, röstine ja kuiv.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjashapukas. Keskmaitse kergelt suitsune mõrkjas kõrvetatud linnas ja kuusevõrselik hapukas vaigusus. Lõppmaitse on mõrkjas-vürtsikas, kõrvetatud leivakooriku ja lodjapuu marjade taoline. Järelmekk leebub ootamatult karameljaks.

Keskmisest kergema kehaga, tugevalt karboniseeritud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga jõuline rüübe. Siia juurde sobiks pakkuda adžikakastmes juustu.
---------------
pilt isetehtud

Wolfscote

Wolfscote (Buxton, UK) pdl 0,33 l. alc 6,8 %vol. Liigimääratlus: black sour. Ratebeeri hinnang 64
punkti

Tootjainfo: "This is a full-roast, mild black sour."

Väike lihtne pudel, tumedates toonides sildikujundus. Pruun vahukirme on õhuke ja püsimatu. Õlle väärtus - punaka helgiga must. Aroomis seguneb röstleiva ja valge veini  lõhn.

Esmamekk on kerge kehaga ja HAPU! Lausa silmad veab krimpsu ja nina kirtsu, no nii hapu kohe. Keskmaitses hapusus veidi leevendub, siia lisandub veidi linnasepehmust, kuid üldiselt jääb kraam talveõunte ja rabarberi hapuks. Lõppmaitse meenutab tooreid tikreid ja konserveeritud paradiisiõunu. Järelmekk pargib keelt, olles tige-tihkelt hapu.

Kerge kehaga, alakarboniseeritud paletiga, hapukas-mõrkjas-HAPU buketiga veider rüübe, millele ei oskagi midagi kõrvale pakkuda. See peaks olema midagi kreemikas-mahedat, et kuidagigi seda ehmatust leevendada.
------------
pilt isetehtud

Monday, October 20, 2014

Ace Edge

Ace Edge (Buxton, UK) pdl 0,33 l. alc 6,8 %vol. Liigimääratlus: IPA. Ratebeeri hinnang 93 punkti!

Tootjainfo: "Our IPA ’Axe Edge’ is renowned for its hop character imparted by its blend of amazing US & NZ hops. This is a special version of the beer, this time, made with the equally wonderful Sorachi Ace hop variety."

Lihtne väike pudel, tumerohelisel sildil seekord bambusevõrsed ... ju see siis peaks tähistama jaapanipärasust (Sorachi Ace on pärit Jaapanist). Valge vaht täidab pool klaasi ja on väga püsiv. Õlle värvus - õrnalt uduselt porgandoranž :)

Aroom on hurmav segu lilledest, puuviljadest ... ja nii veider kui see pole, tunneb Gambrinus siin porgandit :) Igatahes on tegu väga meeldiva ja mahlase lõhnakaskaadiga.

Esmamekk on tihkepoolne ja jõuliselt magus-mõrkjas. Keskmaitse on lausa mehulaadse konsistentsiga, vürtsikas-mõrkjas ja täidlaselt puuviljane, siit leidub nii melonit kui mangot, passionvilja kui kiivit. Lõppmaitse viskab sisse kreemise noodi, lausa kookospähklise tihkuse ja lisaks suure kulbitäie mandariinikonservi. Järelmekk tikub juba pisut käest ära minema - see troopiline küllus ajab keele sõlme ja meeled võrkkiike lösutama, ümber kuumuses lõhnav lopsakas muru ja küpsed ananassid.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseeritud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga ÜBERÜÜBE! Väga nauditav troopiline puuviljapomm, mille kõrvale pakuks ehk ainult veel puuvilju.
------------
pilt isetehtud

Alma Mater

Alma Mater (Munga, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,6 %abv. Liigimääratlus: milk stout?

Tootjainfo: "vesi, odra ja kaera-linnased, humal (Goldings), laktoos, vanillikaunad, Saccharomyces cerevisae."

Lihtne väike pudel, tehniline, ent siiski esteetiline sildike. Tumekreemikas vaht moodustab sõrmepaksuse kihi, mis pole kuigi püsiv. Õlle värvus - punakasmust.

Aroom on väga põnev! Siin leidub lausa ravimikapile omane lõhnade virvarr, milles leidub sutsuke aniisi, veidi koirohtu ja siis hoopis köögist hoovav pehme kohvimuhvin.

Esmamekk on ... vau ... see on pehme, kohe sametpehme ja keelt hellitavalt kreemine. Keskmaitse tõstab lauale maheda kakaokreemi ja vaniljejäätise. Lõppmaitse mähib keele lausa udusulgedest teki sisse, lauldes juurde vaikset unelaulu, endal Nutella-lusikas suus. Järelmekk on kui kuninganna siidi ja sammeti sees, kolm kasukat külje all, valget leiba ja sularasva suu täis (ma tean, et see kõlab kohutavalt, aga selline oli muistsete eesti talupoegade ettekujutlus kuninglikust elust).

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapuka buketiga MEGARÜÜBE! Oi sa siidine saatan, kui hea ja täidlane ja tore ja mõnus ja üleüldse :) Siia juurde ei oskakski midagi pakkuda, see pehmus on lihtsalt täiuslik!
--------------
pilt isetehtud

Tree Fiddy

Tree Fiddy (Andersons craft beer, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,5 %vol. Liigimääratlus: chocolate stout

Tootjainfot pole.

Lihtne väike pudel, tehniline sildike. Pruunakas vaht lendab avamise järel kõrge kaarega lauale (ilmselt enda viga, pudel sai toomise käigus loksuda), kuid klaasi jõudnunagi jätkub tal mahtu ja püsimisjaksu. Õlle värvus - must.

Aroomis domineerib alguses ülesloksutatud pärm, kuid selle taandudes jõuab kohale meeldiv hapukas röstkohvi.

Esmamekk on kergeke ja õrnalt mõrkjas. Keskmaitses seguneb hapukas kohv ja mahedapoolne kakao. Lõppmekk muutub natukese tihkemaks, tunda on röstleiba ja õrnalt lagritsat. Järelmekk on mõrkjas-hapu ja omamoodi meeldiv.

Kergepoolse kehaga, ülekarboniseeritud ja kuiva paletiga, hapukas-mõrkja buketiga kerge stoudike. Üsna harv kooslus, kus on ühendatud jõulise algega maitse ja kerge keha ning saadud maitserohke, kuid kergeltjoodav rüübe. Siia kõrvale pakuks leebet pasteedisaiakest.
------------
pilt isetehtud

Sunday, October 19, 2014

Fuck Art - The Heathens Are Coming

Fuck Art - The Heathens Are Coming (To Øl, Taani) pdl 0,33 l. alc 5,4 %vol. Liigimääratlus: saison. Ratebeeri hinnang 93 punkti.

Tootjainfo: "water, malt, wheat unmaltet, unmaltet rye, hops and yeast
Be afraid! Be very afraid! This puppy is twisting history. It is a grissette from back in the days when mother nature was a young stud twisted with a smack load of hops and fermented with brettanomyces."

Väike lihtne pudel ja silt ... noh see ei ole silt selle sõna kujunduslikus mõttes! Ehk siis kujundus sisuliselt puudub, valge sildi servades on mingite suvaliste fotode katked :)

Sõrmepaksune erkvalge vahukiht on hõredapoolne ja kaob kiirelt, jättes siiski mõningaid jälgi klaasiseintele. Õlle värvus - uduselt helekuldne. Aroom meenutab värskelt pressitud noorte õunte mahla - selline rauarohke ja hapukas.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja tugevalt hapukas. Keskmaitse süvendab lõhnas tajutud noorte roheliste õunte muljet, lisades siia ka toorepoolseid tikreid. Lõppmaitses tasakaalustub esmane happeline pilt mingil määral heledate lihtsate linnaste poolt ning murune värske humalamõrkjus paneb selle lausa sädelema. Järelemekk on hapukalt vürtsikas, meenutades pihlakaid ja pohli.

Keskmisest kergema kehaga, nõrgapoolselt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga überrüübe. Saisonide väga hea stiilinäide, mida võiks soovitada pisut edasijõudnumatele hapude õllede austajatele. Kõrvale võiks pakkuda lihtsaid soolaseid juustuküpsiseid.
-------
pilt isetehtud

Muraste Murdja #4, #5 ja #6

Olgu sissejuhatuseks ausalt öeldud, et tegu on ühe vastuolulise rüüpega. Kuni sama pruulmeister tegi sama õlut nö käsitöönduslikult, oli tegu vaimustavalt hea õllega. Mees suutis linnastest maksimumi välja pigistada ja kiitust jätkus kuhjaga. Peale tööstuslikumale tootmisele üleminemist aga tegu muutus ning kiitus asendus kriitikaga. Nüüd proovime üle vaadata, mis on saanud järgmistest laaridest.


Muraste Murdja (Õllevõlur, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,1 %vol. Liigimääratlus: nisuõlu

#4
Erkvalge sentimeetrine vahukiht on hõredapoolne, kuid mõõdukalt püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on meeldivalt ja puuviljaselt magushapu.

Esmamekk on keskmisest suts kergema kehaga ja hapukas. Keskmaitse muutub pisut magusamaks, asendudes kohe mõrkjama tooniga - see üleminek on meeldivalt mänguline. Lõppmaitse meenutab toorevõitu banaani ja melonit. Järelmekk on biskviitjas ja vaniljeselt magus-mõrkjas.

#5
Erkvalge vahukiht on vähem kui sentimeetrine, hõre ja püsimatu. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on hapukasmagus ja banaanine.

Esmamekk on kergepoolne ja hapukas. Keskmaitse muutub mõrkjashapuks, meenutades toorepoolseid tikreid. Lõppmaitses lisandub veidi magusamat toone, toorepoolse banaani ja metsõunte laadne. Järelmekk on hapukasmõrkjas, klaar ja karge.

#6
Erkvalge sentimeetrine vahukiht on hõredapoolne ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt sügavkuldne. Aroom on banaanine ja biskviitjas.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitses seguneb pehme linnasemagusus, nisulinnaste hapukus ja humala mõrkjus meeldivaks buketiks. Lõppmaitse maheneb, meenutades kiivide ja banaaniga tehtud keeksi. Järelmekk on on mõrkjasmagusakas, karge ja meeldivalt karastav.

----------
Mida nüüd siis öelda? Proovid said tehtud kolmel järjestikusel õhtul ja seetõttu ei saa välistada väikeseid tajuhälbeid, kuid - need kolm rüübet, kolm eri pruuli olid üsna erinevad. #4 meeldis kõige rohkem, #5 kõige vähem.

Võttes arvesse kahju, mis on sündinud konkreetse õllemargi mainele, kõlab Gambrinuse avalik soovitus pruulimeistrile: võtta kasutusele #4 retsept ning anda sellele uus nimi. Jook ise on kindlasti seda väärt et teda saaks edukalt turundada, kuid seda on lihtsam teha peale sildivahetust.

Saturday, October 18, 2014

Aja Vaimne Situatsioon

Aja Vaimne Situatsioon (Munga, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Liigimääratlus: imperial india dark ale.

Tootjainfo: "Koostis: vesi; odra- ja nisulinnased, suhkur, humal (Chinook, Willamette, Cascade, Citra, Simcoe), pärm (Safale US 05); Karl Jaspers "Die geistige Situation der Zeit" (1931)"

Väike lihtne pudel, lihtsa esteetikaga rohe-valge silt. Kreemikas sõrmepaksune vahukiht on tihe ja üle keskmise püsiv. Aroom on jõuline, mõrkjas, sisaldades lagritsat ja veidike melassi, aniisi ja mustsõstralehti.

Esmamekk on raskepoolne ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on jõuline kui vana laevameister, kelle pigist parkunud käte vahel painduvad lauad kui lepalehed. Siin seguneb mustsõstraliköör lagritsaga, lisaks veidi pigi ja takunööri, musta rummi ja tammetõrusid. Lõppmaitse lajatab vana töömehe lahtise kämblaga vastu keelt ja siis vastu lauda - mis sa poiss passid, too kruusid välja, võtame soru arooniatel laagerdunud rummi! See pargib keelt ja paneb parempoolse silmalau närviliselt tiksuma ... mis sihukese rüüpe joomise tagajärjel juhtuda võib? Järelmekk on hapukas-mõrkjas ja jäme nagu tammelaud, millest meister järjekordset plangulauda painutab nagu su keelt ja kõrvu, mida ta naljaviluks rullib kuni sa kisama kukud.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja parkiva paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-hapuka buketiga MEGARÜÜBE! Selle tarbimine nõuab teatavat ettevalmistust ja meelekindlust, algajal õllemaailma avastajal tasuks enne pool aastat millegi muu peal treenida! Siia kõrvale pakuks marineeritud paradiisiõunu.
------------
pilt isetehtud

Kopli Kauboi

Kopli Kauboi (Tanker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,7 %vol. Liigimääratlus: pihlaka pale ale.

Tootjainfot pole.

Väike lihtne pudel, poisikeselik silt :) Sõrmepaksune helevalge vahukiht on hõredapoolne ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - täiskuldne. Aroom on väga leebe, pisut mõrkjas ja õrnalt marjane.

Esmamekk on keskmisest pisut kehakam ja mõrkjas-hapu. Keskmaitses muutub see mõrkjashapukus veelgi tugevamaks - ja kas tuleb see nüüd nimetusest või mitte - ehedalt pihlakamarju meenutavaks. Lõppmaitse ... jeerum, see on VEEL jõulisem ... see meenutab lausa värskelt puu otsast nopitu pihlakate mälumist, pannes silmi veidi kissitama. Järelmekk - no samumeie - see on niiiiii lahedalt ja mõnusalt pihlakane, et väärib lausa aplausi!

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseeritud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-hapuka buketiga ÜBERRÜÜBE! Pihlakas pudelis!! Ja veel kui hea pihlakas!!! :) Siia kõrvale sobiks kenasti astelpaju- või punase sõstra koogike.
------------
pilt isetehtud

Super Bock Sem Álcool

Super Bock Sem Álcool (Unicer Bebidas, Portugal) pdl 0,33 l. alc 0,5 %vol. Liigimääratlus: madala alkoholisisaldusega pilsener. Ratebeeri hinnang 3 punkti.

Tootjainfo: "SUPER BOCK Non-Alcoholic Pilsener created through a unique process that grants it the genuine flavour of an authentic beer, guarantees fun at any moment."

Väike reljeefkirjadega kumera kaelaga pudel, sarjale omane ring-silt. Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja on üsnagi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom praktiliselt puudub, tunda on vaid kerget tolmust linnaselõhna.

Esmamekk on vesine ja magusakas. Keskmaitse on hapukas ja kergelt kopitanud. Lõppmaitse ... äää ... no need linnased on nüüd küll enne õlletegu piiiikalt seisnud. Järelmekk on veidralt hapukas.

Vesise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, veidralt magus-hapukas jook. Kraanikauss on selle koht. Alkoholivabu õllesid SAAB hästi teha, see siin on vastupidine näide.
--------
pilt isetehtud

Friday, October 17, 2014

No Rice & Curry

No Rice & Curry (Amager, Taani). pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlus - india pale lager.
Ratebeeri hinnang 89 punkti.

Tootjainfo: "Didrik Crappe was a Copenhagen lad who set sail to Tranquebar in the early 19th Century to establish a herring meal factory in this exotic Danish colony. He suffered terribly from indigestion because of his mother’s home cooking, esp. her extremely spicy chicken curries that he was forced to eat several times a week. Some historians maintain that the whole business of founding a herring meal factory was just an excuse to get away from his mother’s pots and pans. There is a legend saying that Didrik posted himself in the bow of the clipper carrying him away from his beloved hometown, and exclaimed "No more rice and curry for this fair Dane!" But the story has a happy end. Thanks to the fine lager brewed locally in Tranquebar, Didrik’s indigestion was cured, and in fact he soon established his own brewery out there, creating a beer so tasty that rumors of it flew all the way back to Denmark. Perhaps the herring meal was the secret ingredient that distinguished Didrik’s brew from all others. Anyhow, soon clippers carrying nothing but barrels of his product were leaving Tranquebar for Copenhagen every day of the week. Thus the Indian Pale Lager was born.

A crisp and dry Pale Lager with a base of only pilsener malts. Hopped – and dry-hopped – with Amarillo, Cascade and Citra. No rice or curry was added."

Keskmist kasvu lihtne pudel, pudelisildil kuhi kollast karrit :) Sentimeetripaksune hõre vahukiht kaob üsna kiirelt, kuid jätab üllatuslikult tugeva vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt valkjaskuldne. Aroom rõõmustab humalasõpru sahmaka vihmajärgse kargusega, mis meenutab värskeltpressitud mandariinimahla ja riivitud sidrunikoort.

Esmamekk on keskmise kehaga ja naksakalt magus-mõrkjas.  Keskmaitse on tihedapoolselt puuviljane, tsitruste ja meloni nootidega. Lõppmaitse keerab seda puuviljast joont veelgi kraadi jõulisemaks ... jäädes siiski laagerõllena hillitsetuks. Järelmaitse mõjub kui värskuse kaskaad, mahlane ja kärtsakas tulv toob naeratuse palgeile ja rõõmustab maksa mitmel moel :)

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga, oivalises maitsetasakaalus ÜBERRÜÜBE! Harva saab laagerõlledest, eriti veel premiumklassi omadest sellise positiivse elamuse!! Vat seda tuleks tuua näiteks kõigile masstootjaile, et kuidas saab teha zuuurepärast kergelt joodavat, aga maitseküllast laagerõlut.
---------------
pilt isetehtud

Černovar Světlé

Černovar Světlé (Rakovnik, Tšehhi) pdl 0,5 l. alc 4,9 %vol. Liigimääratlus: dunkel. Ratebeeri hinnang 19.

Tootjainfo: "The classic Czech lager rich golden color, perfectly balanced full flavor with a distinct aftertaste hop bitterness and subtle hop aroma. "

Lihtne keskmist kasvu pudel, hele klassikaline kujundus ja fooliumkaelus. Erkvalge kahesentimeetrine vahukiht on üle keskmise püsiv. Õlle värvus - kirkalt sügavkuldne. Aroom on magusakas, linnaseline ja kergelt sünteetiline. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja magusakas. Keskmaitse ... noh täpselt samasugune. Lõppmaitses lisandub mõõdukas koguses murust humalamõrkjust. Järelmaitse paneb juba keele korraks meeldivalt kirvendama, kuid see kaob kohe, jättes maha vaid lihtsa mõrkja tooni.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseeritud paletiga, magus-mõrkja buketiga igavavõitu, ent siiski kvaliteetne kraam. Sauna- või jooksujärgseks janukustutuseks käib küll.

------------
pilt isetehtud

Thursday, October 16, 2014

Imperial Chocolate Mint Stout

Imperial Chocolate Mint Stout (Kodupruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,3 %vol. Liigimääratlus ... no mis siin ikka korrata :)

Tootjainfot pole.

Väike lihtne pudel, mustal sildil napp kiri ja irvikkass ... või -koll :) Tumedapoolne kreemikas vaht täidab pool klaasi, püsides väga kaua. Õlle värvus - vähese punase piiksatusega tontmust. Aroomis segunevad - no kes oleks võinud arvata - šokolaad ja piparmünt! :))

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja intensiivselt hapukas. Keskmaitse algab vähese šokolaadise paitusega, lisades aja möödudes kõvasti värskelt jahvatatud hapukat kohvi. Lõppmaitse toob kohale tubli annuse piparmünti (no täielik münditäidisega šokolaad!), mis omakorda peitub mõrkjashapusse röstlinnasesse. Järelmekk kirvendab keelel kaua, pannes lausa kukalt judisema oma paremhaagina jõulise mõrkjas-hapukas-vürtsika täidlusega.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-mündise-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga überrüübe. Toekam magusam linnasetäidlus oleks tõstnud selle kogemuse veel korruse võrra, praegune variant tahaks enda kõrvale tassi kanget türgi kohvi ... jah, tõepoolest, miks mitte? :)
-------------
pilt isetehtud

Karpackie Premium

Karpackie Premium (Van Pur, Poola) pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlus: premium lager.
ratebeeri hinnang 10 punkti.

Tootjainfo: "A light beer of golden color, of a light aromatic flavor."

Keskmist kasvu lihtne pudel, poola lipu värvides sildikujundus. Sentimeetripaksune erkvalge vahukiht on hõredapoolne ja vähepüsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom sisuliselt puudub, vaid nõrk magusapoolne vine.

Esmamekk on keskmisest suts kergema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on õrnalt hapukas. Lõppmaitses lisandub kröööömike linnasepehmust ja tilgake odavamat humalaleotist. Järelmaitse kaob hetkega, jättes alles vaid mõningase hapuka kirvenduse.

Keskmisest kergema kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga unterbier. Absoluutselt neutraalne kraam, millega võib alla loputada suvalist sööklatoitu.
------------
pilt isetehtud

LikeWeisse

LikeWeisse (To Øl, Taani) pdl 0,33 l. alc 3,8 %vol. Liigimääratlus: berliner weisse (ehk stiili kohaselt kerge ja teravalt hapu nisuõlu). Ratebeeri hinnnag 85 punkti.

Tootjainfo: "We felt like doing a beer that you could drink all day long, that would have just a bit of sourness and boatload of hops. If you ever felt likeweisse. Then this berliner weisse is just the thing."

Väike lihtne pudel, kahvatuhall säbruline sildikujundus. Helevalge sõrmepaksune vahukiht on hõredapoolne, kuid mõõdukalt püsiv. Õlle värvus - õrnalt uduselt helekuldne. Aroom on kergelt linnaseline ja oblikaselt hapu.

Esmamekk on kergeke ja hapukas. Keskmaitse on üsna sarnane, kuid see hapukus saab lisaks ka veidi linnasemagusat. Lõppmaitse muutub taas oblikahapuks ja sobilikult murumõrkjaks:) Järelmekk on kerge ja karge, sidrunheinane ja sidrunikoorene, meelde tuleb lapsena metsa all näsitud jänesesekapsas :)

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga kerge ja karastav rüübe. Oi see sobiks hästi marineeritud koha või muu kerge valge kala kõrvale.
---------
pilt isetehtud

Wednesday, October 15, 2014

Sügavik

Sügavik (Kolk, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,9 %vol. Liigimääratlus: porter

Tootjainfo: "Linnased: odralinnased, kaerahelbed. Humalad: Willamette, Magnum"

Väike lihtne pudel, tehniline silt. Tumekreemikas vahukiht on alla sentimeetri paks, keskmise tiheduse ja püsivusega. Õlle värvus - vähese punaka helgiga must. Aroom on usaldusväärselt toekas ja meeldivalt magus-mõrkjas, siin leidub kuhjaga melassi ja kulbiga karamelliseerunud kondenspiima.

Esmamekk on keskmisest raskem (kõigest!) ja sissejuhatuseks üllatavalt napsakalt hapukas. Keskmaitses saabub seda hapukus tasakaalustama juba lõhnast tuttav melass ning veidike iirisekommi. Lõppmaitse kõnetab tuntava alkoholise soojusega ja kuivapoolse käepigistusega. Järelmekk on kogu lonksu kõige leebem osa, see on soe ja sametjas, keeleseljal vaid kergelt kirvendav ning kõike andestama panev.

Keskmisest raskema kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga jõuline rüübe. Sobilik pakkuda magus-vürtsikas taignas frititud krõbeda kana kõrvale.
----------
pilt isetehtud

Buxton Gold

Buxton Gold (Buxton, UK) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Liigimääratlus: golden pale ale. Ratebeeri hinnang 96 punkti!!

Tootjainfo: "Buxton Gold is a refreshing golden beer with a wonderful aroma and flavour coming from its Amarillo, Liberty and Nelson Sauvin hops from New Zealand and the US."

Väike lihtne pudel, sildil kasutatud inkade kujunduselemente. Erkvalge vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, mis püsib kaua ja jätab klaasiseintele kena vahupitsi. Aroom on troopiliselt puuviljane, melon, virsikud ja papaia, taamal mõni mõrkjas kaktusevili.

Esmamekk on keskmisest suts kergema kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse mängib nii troopika kui linnastega ja vürtsidega, siin on nii mõrkjas-magusat tsitruselist mahlakust, biskviitjat leebust kui vürtsikas-mõrkjat sädelust. Lõppmaitses tuleb esile ülekõrvetatud karamelli, muru ja melissi. Järelmekk on mõrkjas-magus ja väga-väga värskendav.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karbonieeritud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERRÜÜBE! Äärmisel maitsekas ja värskendav, korralik kaaslane nt marineeritud vürtsikate pikkade paprikate kõrvale.
------------
pilt isetehtud

Estrella Damm

Estrella Damm (Damm, Hispaania) pdl 0,33 l. alc 4,6 %vol. Liigimääratlus: pale lager. Ratebeeri hinnang 6 punkti.

Tootjainfo: "Loving work and having an eye for every detail is Estrella Damm's formula. Brewed according to the original 1876 recipe. We have no secrets. Just a job well done."

Väike sale proofilkirjadega pudel, punane silt pruulikoja kuldse tunnustähekesega. Erkvalge vahukiht on sentimeetri paksune, hõre ja keskmise püsivusega. Õlle värvus - kirkal helekollane. Aroom on pehme, ümar, magusakas, ilmselt maisi lisanditega.

Esmamekk on kergeke, lausa vesisepoolne ja magusakas. Keskmaitse ... noh kerge ja magus ja ei midagi muud. Lõppmaitses lisandub veidi odavat humalaessentsi. Järelmekk kaob kiirelt, jättes maha vaid veidi maisimagusat.

Vesisepoolse kehaga, nõrgalt karboniseeritud unterbier. Häda pärast peale sauna ehk võib võtta januks.
-----------
pilt isetehtud

Tuesday, October 14, 2014

[ÖÖ]KULL

[ÖÖ]KULL (Kikka pruulikoda, Eesti) pdl 0,3 l. alc 9,2 % vol. Liigimääratlus: russian imperial stout

Tootjainfo: "Linnased: Pale ale, Vienna, Crystal, Melanoid, Special B, Chocolate, Carafa Special III. Humalad: Magnum, Columbus, Chinook, Cascade.
IBU 85"

Lihtne pudel, pruulikojale omaselt lakooniline sildike. Tumepruun sentimeetripaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus on ÖÖ. No must noh. Jõlekole must! Aroomis segunevad kohvi, kakao, mõrušokolaad ja mustsõstar ... kuigi viimase võib ka rahulikult aju juurde mõelda kogu mustuse täiendamiseks :)

Esmamekk on tanksaapana raske ja mõru kui kingaviks (kas kingaviks on mõru?).  Keskmaitse leevendab esmamulje mõrkjuse vähemalt poole võrra, segades siia kohvilikööri ja mustsõstranastoika tilku, lisaks sutike aniisi ja lagritsat. Lõppmaitse tõmbab nina ja otsaesise vaimustuse ja kohkumusega krimpsu, sest see uus litakas mõrkjat süsimusta kõrvetatud leiba ja liha täidab suu ja meeled ja ilmselt ka taskud ning kirjutuslaua sahtlid! Järelmekk taandub pisut hapukamaks, lastes aimata musti ploome ja arooniaid, kuid üldmulje jääb ikkagi laavast laastatud ja mustaks kõrbenud vukaanilnõlva taoliseks.

Laavaraske kehaga, nõrgalt karboniseerunud õlija paletiga, mõrkjas-magusa-mõrkjas-hapuka-mõrkja buketiga MEGARÜÜBE, mida tuleks tarbida arstliku järelvalve all. Sajämejumal, see 85 IBU on armetu number, andmaks edasi seda laavatuha ja nõe tormi Gambrinuse suus, mis ometigi on tajunud nii mõndagi öist koletist! Klaas külma mullidega vett paluks.
-----------
pilt isetehtud

Miss Haizon

Miss Haizon (Kalamaja pruulikoda, Eesti) pdl 0,5 l. alc 7,5 %vol. Liigimääratlus: saison.

Tootjainfo: "Linnased: Pale Ale, nisu. Pärm: Belle Saison. Humalad: Amarillo, Citra. Dryhop: Amarillo. Apelsinikoor, koriandri seemned.
IBU 27"

Lihtne pudel, tehnilist silti täiendab vaid suur küsimärk :) Valge vaht täidab u pool klaasi, olles küll hõredapoolne, kuid üsna püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumekuldne, küpse aprikoosi varjundiga. Aroom mõjub suud vett jooksma ajavalt mahlaselt, pomelo ja koduse sidrunilimonaadi vahepealselt.

Esmamekk on keskmise kehaga ja intensiivselt hapukas. Keskmaitse keerab end alguses karmipoolselt mõrkjaks, kuid siis muundub hoopiski täidlasemaks, lausa mehulikuks, mango ja sidrunväändiku, lodjapuu marjade ja pihlaka seguseks. Lõppmaitse on sametjas ja samas kuiv, huvitavalt segades linnasetäidlust ja lodjapuu mõrkjashaput. Järelmekk meenutab külmavõetud pohli ja pihlakamarju, mõrkjas-vürtsikas ja silmi pilutama ajavalt jõuline on see pigistus keele ümber.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga übertasandi rüübe! Sobiks suurepäraselt marineeritud koha või mõne muu valge kala kõrvale ... või miks mitte ka vürtsikilu võimendama.
---------------
pilt isetehtud

Edelmeister Pilsener

Edelmeister Pilsener (Van Pur, Poola) prk 0,5 l. alc 4,5 %vol. Liigimääratlus: hele lager. Ratebeeri hinnang 9 punkti.

Tootjainfo: "Edelmeister pasteurized pilsner is made from water, barley and hops."

Rohe-kuldse kujundusega keskmist mõõtu purk. Erkvalge vaht moodustab enam kui sõrmepaksuse vahukihi, mis pole aga kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on lihtne, kergelt linnaseline ja õrnalt hapukas.

Esmamekk on kergeke, lausa vesisepoolne ja hapukas. Keskmaitse tundub veidi tihkem, biskviitjam. Lõppmaitses domineerib karameljas linnasemagus. Järelmekk haihtub praktiliselt hetkega, jääb vaid kerge sünteetiline mõrkjus.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseeritud paletiga, hapukas-magusakas-mõrkja buketiga igavalt lihtne lauaõlu, ohtlikult lähedal unterõllede hulka sattumisele. Kuuma ilmaga januks kõlbab kuugata küll, aga ei enamat.
--------------
pilt isetehtud

Monday, October 13, 2014

Licorne Grand Cru

Licorne Grand Cru (Karlsbrau, Prantsusmaa) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Liigimääratlus: dortmunder. Ratebeeri hinnang 10 punkti.

Tootjainfo google tõlke kaudu: "Component selection is done with strict adherence to quality principles. Pure water and natural ally to the finest hops flowers showcases the flavors of this world-class beer and barley grains among the noblest give her dress a deep color. Thanks to the accuracy of succulent mixture of Saccharomyces bayanus, a yeast notoriously used in the manufacture of a beverage with fine delicate bubbles, Unicorn Grand Cru is the delight of fans demanding beer."

Väike lihtne rohelisest klaasist pudel, elegantne sildikujundus. Helevalge vaht moodustab kahe sõrme paksuse hõreda kihi, mis kaob kiirel kohinal. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on väga tagasihoidlik, linnaselisele laagriõllele kohaselt hapukas.

Esmamekk on kergeke ja õrnalt magusakas. Keskmaitse on kröömike huvitavam kui tavapärasel heledal laagerõllel, siin on veidi veinist nüanssi ning šampanjalikku sädelust ... kuid see on tõesti vaid õhkõrn nüansike, mitte dominant. Lõppmaitses seguneb karameljasse linnasepilti juba veidi heledaid viinamarju ja ehk ka väike tikripoiss. Järelmekk on kiirelt kaduv, õrnalt hapukas ja värske.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseeeritud paletiga, magusakas-hapukas-vürtsika buketiga mõõdukat huvi pakkuv rüüpeke. Kõlbab nii lihtsaks janukustutuseks kui mõõdukalt jahutatuna kreveti-avokaado salati kõrvale.
--------
pilt siit

Sunday, October 12, 2014

Spaghetti Western Grappa

Spaghetti Western Grappa (Brewfist, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 8,7 %vol. Liigimääratlus: (grappa vaadis laagerdunud) imperial stout. ratebeeril hinnang pole veel välja kujunenud.

Toojainfo (google tõlke vahendusel): ""Imperial Chocolate Coffee Stout" aged in piedmontese Grappa barrels. Limited Edition (1092 bottles)" Käesolev pudel on nr 0596

Väike lihtne pudel, Metsiku Lääne motiividega sildikujundus. Pudelist mulksub välja kohutav pimedus :) Tumedapoolne pruun vaht on sentimeetri paksune ja mõõdukalt püsiv. Õlle värvus - kosmiliselt valgustneelaval MUST.

Aroom ... ooo sellest võiks lauajalgu treida, nii jäme ja toekas on see! Tume, rammus, karm ja kohvine, viinamarjakestade ja -puskari aurudega. Nina tahab klaasi sisse pugeda ja sinna jäädagi, kui see vaid nii ilmselgelt purjus plaan poleks :)

Esmamekk on raske, kuid väga elav nagu tume tori hobune, kelle varsatembud pole veel maha jäänud. Mõrkjas-hapukas ja teravalt viinamarjane, napsine ja keelt parkiv, ploominapsine ja kohviliköörine.

Keskmaitse paneb suis niutsatama - see grappavaat on olnud ilmselt väga värskeke, sest see va viinamarjakestadest parkunud naps lööb oma kihvad su keelde. Kuid huvitaval kombel valgub kohe värsketesse hammustusjälgedesse magus-hapu kleepjas liköörike ja kõik on jälle lill :)

Lõppmaitse muutub juba tõrvjaks, paneb suud muigutama ja veeklaasi järgi minema. Jussver-sussver, see tavott siin keelel jääb ilmselt järgmiseks viisaastakuks paigale! Silmad lähevad krilli pähe ja mõttepilgu ees on mägi kuivatatud kirsse ja kreeke, millest tuleb end läbi süüa, pealejoomiseks vaid kange kovhiliköör ja grappapitsike.

Järelmekk sõidab keelepärast üle kui teerulliga, jättes keele armutult lohkuvajutatuna vedelema kui laiakssõidetud konna märjal maanteel. Ränk on see katsumus, kas teate, kuid ohsajutt seda sooviks veel korrata! :) Mõrudalt kohvine, hapukas-vürtsikalt viinamarjane, magus-mõrkjalt lagritsane ... kõike seda on kokku rämedalt palju!

Ränkraske kehaga, mõõdukalt karboniseeritud ja naftaja paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magus-mõrkjabuketiga KOLOSSAALNE MEGARÜÜBE, mis on mõeldud vaid kuuekordselt põrunud friikidele. Klaas vett olgu ainuke kaaslane siia juurde!
-----------
pilt isetehtud

Černovar Černé

Černovar Černé (Rakovnik, Tšehhi) pdl 0,5 l. alc 4,5 %vol. Liigimääratlus: dunkel. Ratebeeri hinnang 47.

Tootjainfo: "Černovar dark - a traditional Czech dark lager. Has a rich caramel flavor and a pleasant hop aroma. Rich roasted malts complemented by subtle sweetness in the aftertaste."

Keskmist kasvu pudel,  mille tume sildikujundus ja kaelafoolium mõjuvad sümpaatselt. Tumedapoolne kreemikas sõrmepaksune vaht püsib üle keskmise kaua. Õlle värvus - tume kompotikirsi punane. Aroom on meeldivalt leivane ja karameljas.

Esmamekk on kergeke ja leebelt magusakas. Keskmaitse meenutab ehedalt röstitud tumedat sepikut, selline soe ja mõnus, kerge ja sume. Lõppmaitse jääb eelmise etapiga võrreldes veidi tagasihoidlikuks ja vesisepoolseks, ehkki sümpaatne üldmulje säilub. Järelmekk on leivane, õõõrnalt kohvine ja mõrkjas-vürtsikas, üldiselt aga värskendav ja kergeltjoodav.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseeritud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga rüüpeke. Sümpaatne aga tagasihoidlik. Sobiks ahjusingi kõrvale.
-------
pilt isetehtud

Pale Pilsen

Pale Pilsen (San Miguel, Filipiinid) pdl 0,33 l. alc 5 %vol. Liigimääratlus: hele lager. Ratebeeri hinnang 4 punkti

Tootjainfo: "San Miguel Pale Pilsen is our flagship brand. It is the standard of beer taste in the Philippines: A Grand Gold medalist in the world-renowned Monde Selection awards. It is a pale golden lager with rich, full-bodied flavors. Its smooth, full-flavored taste complements its pleasant aroma, making it a perfectly balanced beer. "

Väike matsakas reljeefkirjadega pudel, kuldne edevapoolne kujundus. Erkvalge sõrmepaksune vahukiht on hõre ja keskmiselt püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on nõrgalt magusakas ja riisine.

Esmamekk on kergepoolne ja magusakas. Keskmaitse ... kerge ja magusakas ja riisi terava kõrvaltooniga. Lõppmaitse on täpselt samasugune, lisandub vaid kerge mõrkjas sünteetiline mekk, mis ilmselt tuleb mõnest odavamast humala-ekstraktist. Järelmaitse - õrnalt kunstlikult magus-mõrkjas.

Kergepoolse kehaga, nõrgapoolselt karboniseerunud, magus-mõrkja buketiga unterõlu. Kraanikauss on selle koht ... või noh olgu, kui üldse midagi muud pole juua, siis jääkülmalt võib seda kuskil troopikas ju kuugata.
----------
pilt isetehtud

Friday, October 10, 2014

WinterDawn

WinterDawn (White Pony, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Liigimääratlus: quadrupel. Ratebeeri
hinnang: 45 punkti

Tootjainfo: "This strong dark is a belgian version of barleywine, brewed wit a licorice and fermented with a yeast cake created from two different strains. A bid estery, toffee, sugary and fruity beer, dark in colour, with a small beige foam."

Väike matsakas pudel, jõulukribune silt, millelt teksti välja lugemine murrab silmad ... ja seda teksti ehk ei maksaksi lugeda :)

Kreemikas vaht moodustab sõrmepaksuse kihi, mis püsib üpris vapralt. Õlle värvus - tuhm tumedapoolne oranžikaspruun. Aroom on mitmekihiline, meenutades alguses vaid poolenisti kuivanud virsikuid ja papaiat, kuid siis tuleb esile vürtsikas lagrits ja lausa sutike aniisi ja eukalüpti.

Esmamekk on tihhhhhe ja tõhhhhus ... sihhhuke matskas ja tegus nagu sadamakõrtsi perenaine. Kui vaja, keedab meestele süüa, kui vaja, viskab samad mehed kõrtsist välja. Magus ja vürtsikas, paljude ihaldusobjekt ja samas kergelt hirmutav oma jõulises otsustavuses. 

Keskmaitse. See on vägev! See on ... noh see ON! Kohe väga on! Siin seguneb lapsepõlvest tuttav köhasiirup, piparkoogitainas ja virsikukompott rummiga - see viimane pole küll lastele mõeldud :)

Lõppmaitse sulab nagu meie kõrtsimamsel endast suuremat merekaru kohates - lõpuks ometi keegi, kelle juuresolekul võib unustada omaenda üleelusuuruse mõõtme ning muretult naeratada. See on võimas ja südantsoojendav, vürtsikas ja mõrkjas ja magus ühekorraga. No Tõsine Armastus noh!

Järelmekk venib mööda keelepära nagu pühapäevane ennelõuna kõrtsitoas. Vaikne ja kleepuv, väsinud ja paljulubav. Rontraske. Vürtsikas-hapukas nagu hõõgvein, millega taas reisule asutav merekaru end soojendab. Magus-vürtsikas kui pitsike ürdilikööri, millega kõrtsmikutar enda mureohkeid alla surub. Vägev ja ehe värk!

Rontraske kehaga, alla keskmise karboniseerunud kuid see-eest tavotja paletiga, magus-vürtsikas-magus-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusa buketiga ÜLEELUSUURUNE MEGAÕLU! 
------------
pilt isetehtud