Thursday, June 22, 2017

Imperial Ginie


Imperial Ginie (Põhjala / To Ol, Eesti / Taani) pdl 0,33 l. alc 10,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Grodziskie/Gose/Lichtenhainer" ja hinnang 70 punkti!!!

Tootjainfo: "Imperial Gose, brewed with selected botanicals and aged in Kyrö Distillery’s Koskue gin barrels."

Väike lihtne pudel, To Ol pruulikojale omane abstratkselt kirju sildike ja Cellar Series jaoks (enamasti) omane vahakaelus. Sõrmepaksune valge vahukiht püsib mõna aega. Õlle värvus - kirkalt vähese punaka varjundiga tumedapoolne kuldne.

Aroom. Mmmmmm. Marumõnus! Soolane, hapukas, magus, vürtsikas. Vana Gambrinus nuusutab ja naeratab. Naeratab ja nuusutab. Nii näeb ilmselt välja õnnelik toksikomaan :) Ainult et siin lõhnas pole midagi toksilist, isegi mitte maskuliinsust ... vaid tihke segu lõhnasid, mida tavaliselt õlleklaasist ei hoova. Rammusalt ja samas pehmelt soolane. Hapukas-vürtsikas kadakamari. Soolatud vaniljekaun. Karamellistatud kadakas. Vana meremehe varakirst, mis on roppumoodi merevett näinud ja mille sees on vürtse veetud.

Esmamekk. Hosianna ja Maarja-Miia! VÕIMAS! See maitse on lihtsalt VÕIMAS! Eeee .. ei ole lihtsalt. Keeruliselt VÕIMAS! Hapu ... kirjas! Soolane ... no veidi vähem, aga ikka vägagi kirjas. Soolatud viigimari, mida piserdatud õlle-äädikaga (jah sihuke asi on olemas!)

Keskmaitse. Hapendatud rosinad? Džinnimarmelaad? Jeesusmaria, keskurat siukseid asju välja mõtleb? Vana merekaru on oma reisil igatsugu veidrat värki maitsenud, kuid see kraam siin paneb ka tema hallid kulmud kerkima.

Lõppmaitse. Mõrkjas-soolakas-lollakas-hapukas-napakas. Lapselik lalin vanmehe suust ei mõju väärikalt. No aga mis ma teha saan! See kraam on OGAR! Fantastiliselt oooogaaaaar! ÕuMaiGaad! Oodin! Kas kadakamarju hapendatakse? Aga peaks, ma ütlen, oi kuidas peaks! 

Järelmekk. Jebentidušu. Vana meremees lükkab laua tühjaks, lööb lühikese meremõõga laua keskele, kougib välja pudeli džinni, soolakurgid ja marineeritud pirnid ja saadab kõik kukele.

OGAR! K.O.S.M.I.L.I.N.E. Vana Gambrinus pole seda terminit ammu kasutanud. Aga see kord - no kuram küll, kui ka see ei vääri ülevõlli kiitust absoluutse lolluse eest, siis poleks sel õllepäevikul mingit mõtet. See asi ON üle vindi nii umbes seitse-pool korda. Palun ärge seda normaalsetele andke, vaid hoidke kõik minusugustele. Ma küll ei kujuta ette, kas piiiiikalt keldris hoidmine seda kraami paremaks muudab, kuid oh näeb taevas ja kuuleb põrgu, et siin maa peal on hea elada! Aitäh, Põhjala!
------------
pilt isetehtud

Keskööpäike


Keskööpäike (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "India Pale Ale (IPA)" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "New England IPA
Sügavpunane päike, mis alles kesköö eel ennast loojuma sätib, kuulutab valgete ööde algust. Maagiliselt mustavate metsade ja lõhnavate niitude vahel lokkav öö on meie - unistamiseks, seiklemiseks ja armastamiseks.
Selle punase ja hurmavalt puuviljase uue laine IPA sees on lisaks hiiglaslikule kogusele Equanot humalale ka veripunase veriapelsini viljaliha. Ikka teie rõõmuks."

Väike lihtne pudel, loojangukarva sildil kaob kõrkjate taha tsitruseviilakas. Hõre sõrmepaksune oranžikas vahukiht kaob hetkedega. Õlle värvus - tihkelt mudrune punakas. Aroom on küll vaieldamatult tsitruseline, kuid pigem greipi kui veriapelsini meenutav.

Esmamekk on keskmisest kriips kergema kehaga ja intensiivselt mõrkjas-hapukas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas, greibimahla ... ja greibikoore mõrkja sisekülje kirbevõitu segu. Lõppmaitse jääb üsna samasugusele tasemele - kirbevõitu mõrkjas ja samas hapukas, vürtsikas ja keele külge takerduv. Järelmekk lükkab nagu raspliga kõik maitsetšakrad valla ja paneb ootama mingit järgmist õlut ... et ehk tuleb nüüd midagi leebemat.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-hapuka buketiga veidravõitu ülevõllikas. Maitsemeelte puhastamiseks otse oivaline, keele teeb puhtaks, kuid omaette joogina mitut klaasi võtta ei tahaks.
------------
pilt isetehtud

Wednesday, June 21, 2017

Kasaka stout

Kasaka stout (Oma Õlu Pruulipoisid, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Liigimääratlus: imperial stout

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, sildil musketiga asjatav kasakas. Sõrmepaksune tumepruun vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - isver küll, no mis värvist te räägite? Selge ju et kolemust! Aroom on mõrkjas-magusakas, kohvi ja šokolaadi segune.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, meenutades ploome šokolaadis. Lõppmaitse toob esile kuivatatud mustade sõstrate parkivuse, mis koos mõrušokolaadiliku tuhmi mõrkjusega muutub väga elegantseks. Järelmaitse ajal jõuab kohale alkoholine soojus, mis toob esile kakaoliköörilikke noote.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERtaseme rüübe. Imperial stout oma täies hiilguses, ilma mingite kiiksude või viguriteta. Lihtsalt üks tõsine tegelane.
-----------
pilt isetehtud

Ootab Armastust


Ootab Armastust (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Session IPA", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "New England Style Session IPA.
IBU 30"

Väike lihtne pudel, sildil kõikvõimalikke õllenaute :) Valge hõredapoolne vaht täidab üle poole klaasist, kuid ei püsi kuigi kaua. Õlle värvus - õrnalt hämuselt kollakaspruun. Aroom on magusakas, puuviljane, greibi sisekoore mõrkja noodiga ... kuid ka kuidagi kirbevõitu, mis veidi häirib. 

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukamaks, puuviljasemaks, lisades ka tsipake magusat tooni. Lõppmaitse jääb mõrkjaks ... ja jälle ronib esile see kummalisevõitu kirbe noodike, mida võiks omistada greibiõlile. Järelmaitse on vesisepoolne ja mõrkjas.

Kerge, suisa vesisepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga üsna keskpärane rüübe. Noh suviseks janujoogiks ta ju sobib, ning mõrkja karastava poole eest võiks isegi kiita ... aga no ei ole mingil moel õlu mis meelde jääks ja mida juurde tahaks.
-----------
pilt isetehtud

Tuesday, June 20, 2017

Lauvas Pacietība


Lauvas Pacietība (Malduguns, Läti) pdl 0,33 l. alc 8,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial IPA", hinnang 96 punkti!!

Tootjainfot ei õnnestunud leida, v.a.: "IBU 63"

Väike lihtne pudel, sildil kollane kassinäoline lõvi. Õlle nimi muuseas kõlab tõlkes: "Lõvi kannatlikkus" Valge vaht täidab enamiku klaasist, olles väggga püsiv ja haakudes tihke pitsina ka klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt kuldoranž. 

Aroom on lihtsalt supper-pupper, korralikule topeltIPA'le omaselt vaigune, troopiline, puuviljane, raske ja nätskevõitu. Tõsi küll, 63 IBU ja nimetus "topelt-IPA" ei käik küll, kokku, kuid lõhna poolest on asi küll aus!

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja jõuliselt mõrkjas-magusakas, vaigune ja karmipoolne, rauane konarus selle taga jääb puuviljase pehmuse taha. Keskmaitse ... oi sa lakeeritud kuramus ... vaigusse kastetud kuivatatud ananassiviilakas sulab keelel aegamisi ja joobnustavalt. 

Lõppmaitse on mõrkjas, hapukas-magusalt viigimarjane, aegamisi üleskeeratava kapikella taoliselt nagisev, raske ja jäärapäine. Et no te võite oma moodsate viguritega minust mööda lipata, aga nagu viimased sada aastat, nii tõmbavad eri põlvkonnad mind ikkagi tasahilju vinna - siin kiirustamist ei sallita, aeg tiksub täpselt nii nagu kell ütleb. Või oli see nüüd vastupidi? Järelmekk keerab männivaigu ämbri ümber, istub sellele ja hakkab aegamisi suupillil mängima. Meil on aega veel. Meil on aega veel. Kui meil midagi on, siis see on aeg.

Mega-IPA. Kuskohast RB võttis selle IBU näitaja 63? No ei saa ta nii madal olla? ISANE topelt-IPA nii nagu see olema peab. Kange, magus, mõru, mahlane, puuviljane, vaigune. No mida siis ühtelt imperiaalselt IPA'lt veel tahta? Lihtsalt veel ühte klaasitäit ja veel ühte!
-----------
pilt isetehtud

Pazemē


Pazemē (Malduguns, Läti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Spice/Herb/Vegetable", hinnang 82 punkti.

Tootjainfo: "Porter with Pu-erh black tea and peated malt."

Väike lihtne pudel, sildil ... ummmm ... no tõlkes on õlle nimi "Maa-alune", nii et sildil võib olla ka kadunuke. Kollakas-kreemikas tihe vaht täidab 2/3 klaasist, olles väga püsiv. Õlle värvus - tuhmilt sügavpunane. 

Aroom on marrrru põnev! Alguses tervitab sind kerge suitsune vine, seejärel ... hmmm ... marineeritud ploomid? Kaua tõmmanud must tee ploomidega? Hapendatud turvas? Jeerum, kui omapärane!

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja õrnalt hapukas. Keskmaitse muutub tihkemaks, turbaseks, miskipärast tuleb pähe kummaline kombo ... midagi nagu: suitsutatud ploomide peal tehtud valge veini tõmmis kummeliga :) Lõppmaitse toob mängu veidi vürtsikamat ploomi-pirnikompotti, millesse on visatud pärnaõisi. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, juba üsna balti porteri moodi, ehkki veidi kuivem.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja tihkelt sametise paletiga, hapukas-suitsune-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERTASEME rüübe! Selle kummalisevõitu hapendatud tee lisamine osutus suurepäraseks mõtteks, kuigi oleks võinud suitsulinnased ära jätta, et lasta teel puhtamalt esile tulla.
-------
Pilt isetehtud

Monday, June 19, 2017

Kuuunistaja


Kuuunistaja (Hullkurr, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "APA" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Marjane pale ale
Unistades millestki värskest ja mõnusast"

Väike lihtne pudel, sildil abstraktne kurat-teab-mis. Kollakas vaht täidab 2/3 klaasist ning ehkki vajub hõredaks, püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne punakaspruun. 

Aroom on ... oi kui värske ja mõnus ... magusakas ja marjane. Tegija sõnadest tean, et tegu on Soolembese edasiarendusega ehk siis pool keedust tembiti vaarikatega ... noh ja seega ei saa vana Gambrinus vaarikaid mitte ära tunda :)

Esmamekk on keskmisest suts kergema kehaga ja hapukas. Keskmaitse on huvitavalt hapukas-magusakas, nätske ja maitsetihe, mesilasvaha vaarikatega. Lõppmaitse tõmbub magusakas-mõrkjaks, kanarbiku ja odrakaraski seguseks, jõuliseks ja samas kergeks. Järelmekk on hapukas-vürtsikas, mõnusalt kosutav, samas tuntavalt soendav. 

Keskmisest kriips kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga Väga hea tasandi rüübe. Võrreldes oma algversiooniga on vaarikad osa kehast ära söönud ja maitsetaju pole enam nii intensiivne, kuid vägagi meeldiv ikkagi. Hmm, prooviks siia kõrvale krõbistada külmkuivatatud marju?
-------------
pilt isetehtud

Soolembes


Soolembes (Hullkurr, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "APA" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Uimastavate rabalõhnade kirevust ja laugaste salapära sügavust peegeldav pale ale"

Väike lihtne pudel, sildil ... hmmm ... rabasuudlus :) Kollakas hõre vaht täidab üle poole klaasist, kuid kaob päris kiirelt. Õlle värvus - kirkalt punaka varjundiga merevaik. 

Aroom on magusakas ning tõepoolest raba meenutav. Rabavesi segunenult õitsva kanarbiku ja angervaksa ning sookailuga. Omapärane, kuid vägagi meeldiv lõhnasegu!

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas, veidi torkiv ja koredavõitu. Keskmaitse on samamoodi kore, kuid mesilasvahane magusakas toon muudab selle veidi pehmemaks. Lõppmaitse lisab vaarikavarte hapukat tooni, vürtsikas sädelus lööb suu mõnusalt õhkama. Järelmaitse on huvitavalt mõrkjas-magusakas, kanarbikune ja männine, suviselt soe õhtu rabaservas paneb sind rahulolevalt ohkama ja päikeseloojangut ootama.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga Übertaseme rüübe. Veidi koredalt omapärane, kuid igatahes väga meeldiv. Sobiks kenasti ürdise kitsejuustuga.
--------------
pilt isetehtud

Sunday, June 18, 2017

Hannibal - Bourbon BA


Hannibal - Bourbon BA (Anderson's, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial stout", hinnang 81 punkti.

Tootjainfo: "Šokolaadi- ja kohvinootidega raske kehaga magus-mõru tume õlu. Laagerdunud Bourboni vaatides."

Algse joogi kirjelduse leiab siit.

Väikest kasvu pudel, pruulikojale tunnuslikuks kujunenud esipaneel seekord suisa must ja hõbedaste kirjadega. Tumekollane vaht täidab pool klaasi, vajub küll poole võrra õhemaks, kuid siis püsib kork-kindlalt. Õlle värvus - no mihuke saab siis imp-stoudi värvus olla, mu sõbrad?

Aroom. Carrramba. Must. Magus. Mustjas-magus, vaniljene, iiriskommide ja ploomide küllane. Veidi ehk noorepoolne ja rahutu, kippudes nina tsiba torkima alkoholiste nootidega. Kuid oi-kui-palju-lubav. Nagu noor aadlivõsuke või nii. Et kui raisku ei lähe, siis saab tast tubli kuningas. 

Esmamekk on raske. Mitte keeltmurdev, pigem mõnusat siidine, kerge vihjega sametile. Õlijas ja veidi kleepjas. Tumedate rosinate küllane, tumedasilme ja naerulohkudega põskedes. Armas, kuid särtsakas.

Keskmaitses kõditab vanilje kõrval veidi burbooni enda teravust. Kuid vaid veidi, nii nagu noor läbematu mõõgakandja, kes demonstratiivselt oma relvaga vehib ja ootab, et keegi ta lõpuks ometi duellile kutsuks.

Lõppmaitse muutub nüüd juba sulnjaks ja raskeks sametiks. Väärikust ei anna peita. Lastetuba tuleb ka läbi noorusliku nurgelisuse välja. Ploominastoika. Lauanurgale visatud nahkkindad ja pistolet. Sulesaba ripneb kaabult õlani, muutes läbematu noorukinäo pehmeks ning isegi naljakavõitu vurru-udemed mõjuvad omamoodi armsalt. 

Järemaitse. Ohhoo, kuskohast see tõrv nüüd siis? Tuleb välja et me poisi-ohtu aadlivõsuke on juba näinud võitlust ja tundnud püssirohulõhna. See on üks üsna vägev tündritäis vaniljeploome, mis on vähese tõrvaga üle kallatud.

Raske, õlija paletiga; mõõdukalt karboniseerunud ja kleepja paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga Megatasandi rüübe. Jah, nooreke veel teine, sestap on "mega" ehk väikese avansiga antud. Kuid pange ta keldrisse, nii aastaks kuni viieteistkümneks. Ja rääkige siis vanale Gambrinusele, mida te asjast arvate. Mida te TEGELIKULT arvate! Maailmast ja üldse.
------------
pilt isetehtud

50 States of Freedom


50 States of Freedom (Brewski, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 4,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Berliner Weisse", hinnang 87 punkti.

Tootjainfo : "Farmhouse Lime Berliner"

Väike totsakas pudel, sildil tähelipu taustal hiidpaks valgepeakotkas, laimiratas noka vahel. Erkvalge sõrmepaksune vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - hägusalt ja lahjalt valkjaskollane.

Aroom. Oi see on mõnus. Kerge, jah seda küll, lausa väga kerge. Aga ehedalt laimine, meelivalutavalt kirgas ja puhas, hapukas, valus-varahommikune ... nii vara et hommik pole veel alanudki ja päikesekuma alles aimdub kahkjate pilvede aras kumas.

Esmamekk on kerge kehaga ja kilkavalt hapu! Oisapüss, kui mõnusalt kirkalt ja külmalt hapu, hommikune kaste paljastel varvastel on kukepea võrreldes selle värskuselaksuga. Keskmaitse ... jpppiiikaiiijjeeee! Hapu omandab uue mõõtme, lüües su silmad pärani, selja sirgeks ja naeratuse veidi jahmunuks. 

Lõppmaitses hapu pool veidi taandub, selle kõrvale kerkib laimikoore mõrkjust, keeleküljed rulluvad vaikselt kokku, lehvitades alistumise märgiks kõrvu. Järelmaitse mängib korraks magusaka noodikesega nagu kass seni veel elusa hiirega, kuid siis neelatakse magus kriipsuke alla ja keelepära pargib laimi- ja sidrunimahla segu.

Mega, kas teate, see asi on mega! Kujutate ette, juba teist korda annab vana Gambrinus "mega" määratluse kergele, suisa vesisepoolsele hapule joogile. No aga kurjam küll, see lööb ju emotsioonid üsna lakke. MAHLAPOMMMMMM ... KABUMMMM!
------------
pilt isetehtud

Friday, June 16, 2017

Grape Peel Session


Grape Peel Session (AF, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 6,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Session IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Grape Peel Session - это суперлегкий session IPA, сваренный с цедрой и соком 500 розовых грейпфрутов и охмеленный Citra, Amarillo и Galaxy, хотя в этом пиве довольно сложно понять, где заканчивается фрукт и начинается хмель.
IBU 25"

Keskmist kasvu pudel, sildil gripi kooriv vinüülimängija. Sõrmepaksune vahukiht kaob üsna kiirel, kuid jätan klaasiseintele kena vahupitsi. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on ... no greip mis greip! Ehe mõrkjas-mahlane punane greip, mille sa oled just lahti lõiganud ning nüüd kougid lusikaga nendest nahksetest paunakestest prõksuvaid mahlasagaraid taga. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ha keeltparkivalt mõrkjas-hapukas. Keskmaitse jätkab samal lainel, lisades siia juurde luriseva mahlasuse ning pannes maitsenäsakesi sirguma, et uusi mahlapiisakesi nilpsata. Lõppmaitse ... no kurjama moodi kohe mahlane, tõepoolest võiks seda rahulikult pakkuda greibimahla pähe ja jooks teist kohe mõnuga. Järelmekk toob lõpuks esile ka õllele omasemaid magusamaid linnasenoote, kuid domininandiks jääb ikkagi mõrkjus, nüüd juba greibikoore sisekülje taoline.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkja buketiga VÄÄÄGGAA HEA TASEME rüübe. Über ei ütle lihtsalt protestiks selle vastum, et mismõttes saab 25 IBU tasemega jooki nimetaa IPA'ks? Tajutavat mõrkjust on siin küll rohkem, kuid see tuleneb greibikoorest, mitte humalast.
----
pilt isetehtud

Lemon Party


Lemon Party (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Berliner Weisse" ka hinnang on 49 punkti

Tootjainfo: "Kettle soured ale dry hopped with Citra & Hüll Melon and lemon zest."

Väike lihtne pudel, sildil ... no ütleme et palju sidruneid :) Sõrmepaksune valge vahukiht pole küll kuigi püsiv, kuid haakub mõõdukalt klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on mõnusalt hapukas, pisut küll rohkem laimi kui sidruni noodiga, kuid igatahes mõnusalt klaar ja värskust õhkav.

Esmamekk on hapu ... mitte hapukas, vaid ikka kohe päris korralikult ja mõnusalt hapu. Keskmaitses algne hapukus taandub, selle alt tuleb esile karge kaevuvee värskust, mõrkjat muru ja veidi nisulikku pehmust. Lõppmaitse maheneb veelgi, tuues meelde magusakas-hapukas kihiseva pulbrijoogi, millega sai lapsepõlves klaasikaupa janukustutust tehtud. Järelmekk pargib mõnusalt keelepära toorevõitu tikri taoliselt.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-mõrkjas-hapukas-magusakas-hapuka buketiga ÜBERtasandi rüübe! Mühisevalt värske, kodu ja lapsepõlve ja isetehtud sidrunilimonaadi meenutav klaasike, superhea värskendaja palaval päeval ja toidukordade vahel.
-----
pilt isetehtud

Wednesday, June 14, 2017

Euphoria


Euphoria (AF, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 6,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Euphoria is the name for our brand new IPA to be launched on the twist of spring 2015 following dark and rainy times celebrated with Melancholy Imperial Porter. Pale, crisp and refreshing with unbeatable combination of two trendy hip hops - Mosaic from US and Galaxy from Australia. Sunny outdoors, pine needles under feet, fruit mix in the bowl headed with a king pineapple and surrounded with a family of passionfruit and grapefruit. Pure hoppiness and happiness.
IBU 75"

Keskmist kasvu pude, lapsikult rõõmsates toonides sildike. Sõrmepaksune erkvalge vahukiht pole küll püsiv, kuid haagib end veidi klaasiseintele. Alul leebena mõjuv aroom vajab arusaamiseks süüügavat sissehingamist, siis avaneb nii lubatud puuviljasus kui ka mõnus vaigune pool. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on ... mõrkjas, kohe vägagi mõrkjas, kirbevõitu vaigune toon katab ja matab kõik. Huvitaval kombel muutub suutunnetus vesiseks. Lõppmaitses taastub küll keha, lisandub isegi veidi kleepjat vaigusust, kuid jääb kuidagi väga üheplaaniseks. Järelmekk aga üllatab magusa puuviljase lahmakaga, mango ja ananassi ning männivaiguse rikkusega.

Veider, väga veider jook, mis muudab ühe lonksu jooksul kolm korda nägu ja tegu. Kui lõhn ja järelmekk väärivad üsna tublit kiitust, siis kõik see mis jääb nende vahele, paneb lihtsalt õlgu kehitama.
----------
pilt isetehtud

Lime Gose


Lime Gose (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Grodziskie/Gose/Lichtenhainer" ka hinnang on 57 punkti

Tootjainfo: "Gose brewed with Himalayan salt and lime peel."

Väike lihtne pudel, sildil luminentseeruv klaasike, mis silmitseb ööliblikaid. Vähene erkvalge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne kollane. 

Aroom - oi see paneb naeratama! Nagu noor eblakas tütarlaps keksiks mööda tänavat vastu, kõrvaklapid peas ja rütm jalgades, sissepoole pööratud õnnis naeratus ja roheline kleidike panevad kogu tänavat talle järele vaatama ja rahulolevalt ohkama - noorus on ikka ilus aeg! Magusakas-mahlakas-soolakas-hapukas, sirisevalt sire ja mulisevalt mahlane.

Esmamekk on kerge kehakesega ja leebelt hapukas. Keskmaitse ... mõnnnnna ... keelel kihiseb laimine värskus ja õõõõrn soolakas kargus. Lõppmaitses avaneb väikene mõrkjas momendike, kuid see sobitub üldise ürgvärskusega otse riivatult hästi. Järemekk ... laimilimonaad merevee pritsmetega! Taevake kui värske ja karge ja mõnus.

Kerge kehaga, mõõdukal karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-soolakas-magsukas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Megatasandi rüübe! Klaasitäis suvist varahommikut mererannas. Noh otse mõistagi tahaks vana Gambrinus sellele kõigele veel vinti peale keeraata, et ikka haput rohkem ja soola rohkem, aga olgu peale ... normaalsed inimesed peavad ka midagi juua saama. MegaIdeaalne suvejook! Ampsakas guakamolet ja lonks seda jooki ... mmmmmm
------------
pilt isetehtud

Monday, June 12, 2017

Bear Heaven


Bear Heaven (Konix, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang pole välja kujunenud

Tootjainfo: "Продолжение нашей «медвежьей» серии. Несмотря на заметную горечь, этот американский ИПА очень питкий. Главный ингредиент — американский хмель Эльдорадо — дарит яркий вкус с нотками тропических фруктов и насыщенный аромат с неожиданными оттенками груши, вишни и сочного арбуза. Наслаждайтесь этим неповторимым сочетанием вместе с нами и почувствуйте, как заразителен восторг наших бесстрашных медведей!
IBU 80"

Keskmist kasvu pudel, sildil langevarjur-karud. Kollakas vaht täidab üle poole klaasi ja on ülimalt püsiv. Õlle värvus - kirkalt punaka helgiga täiskuldne merevaik. Aroom on magusakas, lilleline, veidi vaigune.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on mõrkjas, puuviljane, veidi kleepjalt vaigune, pirnikompoti ja kardemoni nootidega. Lõppmaitse muutub veelgi mõrkjamaks, juba ünsa mõnusalt karmiks, kuid siiski mitte robustseks - nagu hea kasvatusega vägilane, kes end väikses ruumis ettevaatlikult ringi keerab, et mitte kellelegi liiga teha. Järelmekk on hapukas, vaigune, tõrkivalt mõrkjas ja põnisevalt vürtsikas. Põmm-põmm-põnev-kraam

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kleepja paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe! American IPA ja topeltIPA piiri peal kõikuv tegelane, mille juurde peaks soovitama toekamat singivõileiba, et pudelitäiega turvaliselt lõpule jõuda.
----------
pilt isetehtud

Apripocalypse Now


Apripocalypse Now (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Berliner Weisse" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Hapu, kerge ja värskendav aprikoosine õlu"

Väike lihtne pudel, pruulikojale viimasel ajal omane sildipaneel seekord tuhmrohelist karva. Erkvalge sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on magusakas-hapukas, meenutades kaerahelbeid, käärinud kasemahla ja kodust karusmarjahoidist.

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas. Keskmaitse on hapukas, kaerakile noodiga, magusakalt linnaseline ja mõnusalt värske. Lõppmaitse on magusakas-hapukas, aprikoosi tunneb vist küll pigem nimetuse tõttu, kuid selline kerge ja mahlane värskus on meeldiv igatahes. Järelmekk kaob üsna kiirelt, jättes keelele vaid kerge hapukas-mõrkja karguse.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paeletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga Heal tasemel rüübe. Suviseks värskenduseks vägagi mõnus, kuid pikalt selle joogi juurde tiksuma jääda kah nagu ei viitsi. Nimeandvat puuvilja ei oska vana Gambrinus joogis üles leida.
-----------
pilt isetehtud

Saturday, June 10, 2017

Väike tuhamägi


Väike tuhamägi (Purtse, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Meie mäed pole pudrust, vaid tuhast. Aga magusad on nad siiski, sest nad on üleni meie. Nende otsa ei roni pühapäevaalpinistid, vaid lumelaudurid ja mudased roomikud. See, mis teiste silmis jäätmeprügila, on meie jaoks kullaauk. Ja kui keegi arvab, et siin pole ilus, siis meie ütleme: "Tuhka kah.""

Vahvalt omanäoline pudel, sildil külili kaevur. Kreemikas vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib päris kenasti. Õlle värvus - kirkalt tume punakas-pruun. 

Aroom on magusakas-mõrkjas, kohvi, piimašokolaadi ja röstitud terasepiku nootiega.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas, ploomikompoti taoline. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas, kuivatatud ploomide põhitooniga, huvitava ingverise vürtsika sädelusega ja soe nagu suvine päikeseloojang, mis laseb mõnusalt rannapargis jalutada, ilma et selg higiseks läheks. Lõppmaitse on vürtsikas-magusakas, hapuka kirsise kõrvalkäiguga, šokolaadise kesta ja pähkliküpsise krõpsuva desserdinoodiga. Järelmekk kandub hapukasse ploomi-šokolaadi marmelaadi, õõtsudes vaikselt omaette tangorütmis, mida kuulevad ainult õõtsuja enda kõrvad, silmad suunatud ainult tema näha loojangukumasse. 

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga ÜBERtaseme rüübe! Tegu on siiski pigem imperial porteri kui lihtsalt porteriga, kuid maitseväli on tihedalt täis sädemeid ja särtsakust! Vana Gambrinus soovitab seda juua ilma ühegi näksimiseta, nt põhiroa ja magustoidu vahele
------
pilt isetehtud

Nueve

Nueve (Rewort, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 6,8 %vol. Ratebeeri ei tunne veel seda jooki, kuid ilmselt on tegu "new england IPA" tüüpi joogiga.

Tootjainfo: "Hazy IPA
Dry hopped with Lemon Drop"

Keskmist kasvu pudel, lihtne must-valge sildikujundus. Sentimeetrine kollakas vahukiht ei püsi küll kuigi kaua, kuid haakub kenasti klaasiseintele. Õlle värvus - moodsalt mudrune. Aroom on magusakas, meenutades düšessi ja odavat sidrunikaramelli.

Esmamekk on mudruse suutunnetusega ja veidralt keeleotsa kõditav-torkiv. Keskmaitse on magusakas-hapukas, keelt kratsiv ja veidralt kuiv. Lõppmaitse on vürtsikas, pudrune ja kirbevõitu. Järelmekk on magusakas, puuviljane ja ... no kuidagi väga kunstlik.

Tihke kehaga, kirbe ja kummaline rüübe. Tänan ei. Kogu see mudruse joogi taotlus on üks kummalisevõitu eputus ja antud juhul on midagi suisa valesti läinud.
----------
pilt isetehtud

Friday, June 9, 2017

Chernaya Atomnaya Prachechnaya


Chernaya Atomnaya Prachechnaya (Jaws, Venemaa) pl 0,5 l. alc 7,2 %vol Ratebeeri liigimääratlus: "Black IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo (guugel tõlke kaudu): "It has the aroma of rich American hops with hints of tropical fruit, citrus and pine. The taste has several layers of dry bitterness gathered in a balanced bouquet.
IBU 101"

Keskmist kasvu pudel, kollane-sinine põhi (nagu harilikul IPA'l) on saanud must katte. Kollane sentimeetrine vaht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne rubiinpunane. Aroomis on üllatavalt tugev röstlõhn ... tunduvalt intensiivsem kui vana Gambrinus seni ühegi musta IPA puhul tundnud on. Kergelt suitsuse toonine grillitud must leib!

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas, röstine ja õrnalt suitsune. Keskmaitse muutub taaskord leivaseks, suti hapukamaks ja kehakamaks. Lõppmaitses domineerib omapärane magusakas, selline kõrvetatud suhkru ja üleküpsetatud vaniljemuffini segune nätskus. Järelmekk jääb samamoodi magusale lainele, tasahilju mõrkjale poole kandudes.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametja paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga Übertasandi rüübe. Über tuleb küll peamiselt aroomi arvelt, maitse ise jääb pigem tuhmipoolseks, kuid üldmulje on siiski vägagi hea. Süte kohal grillitud juustu ampsaks siia juurde.
---------
pilt isetehtud

Eksperimentaal VI


Eksperimentaal VI (Purtse, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Saison", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Hoppy saison.
Metsik Ida armastab katsetada. Kõike tuleb proovida, sest elusid on üks ja kui ei proovi jääb piinama."

Vahvalt omanäoline pudel, sildil tuukrikiivris mees ja punatäheline nr 6. Sõrmepaksune erkvalge vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on leebelt magusakas ja veel leebemalt vürtsikas. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse jääb üsna samale tasemele, lisandub asjakohast vürtsikust. Lõppmaitse keerab nii mõrkjale kui vürtsikale mõnusa vungi peale, kogu suutaju saab säravaks ja kargeks. Järelmekk taandub magusa poole tagasi, esile tuleb aga mõnusalt vaigune koriandrine noot.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga HEAL tasemel rüübe. Saisonidele humala juurde lisamine pole ausalt kunagi seni vana Gambrinuse jaoks mingit kiiduväärset lisaväärtust andnud, ehe saison on nii mänguline ja edev asi.
------------
pilt isetehtud

Thursday, June 8, 2017

Industriaal


Industriaal (Purtse, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial IPA", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Meie miljonivaateks on tossavad korstnad ja tuhamäed. Meie jalgealust õõnestavad gigantsed puurid. Meie edetabelites troonib masinate muusika. Meie luksuslimusiiniks on kaevadusrong ja pühapäeval peame piknikku tööstuspargis.
IBU 101"

Vahvalt omanäoline pudel, sildil kaevurdamine. Sõrmepaksune erkvalge vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt täiskuldne.

Aroom on korralikult humalane, karmilt rauarohke, kuivatatud maasikate ja pihlakate vinene. Kloostrikaevust halja terasketi kõlisedes tõstetud tsinkpang, täis rauamaitselist vett.

Esmamekk on raske kehaga ja tihkelt magusakas. Keskmaitse meenutab alguses metsmaasikaid siirupis, siis tuleb aga esile ehedat männivaiku ja päikese käes kuumenenud kadakaoksi. Suvepäeva leitsak sulatab isegi kanarbikust vaigu välja, saati siis väluserval seisvaist mändidest ... vaid maamesilane tiirutab suminal varjulisemas nurgas, tuulutades tiivakestega väiksemaid päikses nõrkenud mutukaid. Raskelt palav on ... ja see vesi on ka raske.

Lõppmaitse valab sularauda ja vaatan ohates alla orgu ... seal kuskil läbi põuavine aimdub jõgi. Veel veidi ränka tööd ja saab hüpata rabast nõrguva jõe raudpruunidesse ja külmadesse voogudesse ... niipaljukest kui seda karmkivisel jõepõhjal kopratammi taha kogunenud on. Järelmaitse aega võib külaseppa näha juba veidi toibununa, mehe raskuse all käuksuval paadisillal seismas, pikist juukseist ja habemeist vesi nõrgumas mööda paljast karvast härgjat keha. Keda siin ikka häbeneda, jõevaimud ju lasevad ka ise paljalt ringi. 

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Üks üsna ränk topppelt-IPA, mille puhul ainuke etteheide on tootjale: mehed, kas te olete põrunud, et sildile topelt-IPA ei kirjutanud??? Aga muidu üsna etalonjas tegu. Vajab õlles keedetud ja üleküpsetatud seakooti, siukest suuremat. Sinepiga.
------------
pilt isetehtud

Homer

Homer (Alo, Eesti) pdl 0,33 l. alc ~6 %vol. Liigimääratlus: AIP
Tootjainfo: "Linnased (Pilsen, Carapils, Cara), humalad (Nugget, Simcoe, Amarillo, Cascade, Citra), M44"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Erkvalge vaht täidab 2/3 klaasist, vajudes küll aegamisi hõredaks, kuid püsides väga kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on magus ja puuviljane, meenutades pigem mõnd belgia kuldset puuviljapommi kui Ameican IPA't.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on maguskas, puuviljane ja pärmine, rosinane vürtsikas ... noh belglane noh! Lõppmaitses viskab lisaks hapukat, veidi atsetoonihõngust belgialikkust. Järelmekk muutub taas mõrkjamaks ja korralikult vürtsikalt õhetavaks.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga vastuoluline rüübe. Kui võtta seda AIPA'na, siis on lati alt ... või õigemini mööda joostud. Kui aga belgia IPA'na, siis isegi kiidaks.
----------
pilt isetehtud

Red River


Red River (Stamm, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "APA" ja hinnang on 68 punkti.

Tootjainfo: "Red River — американский бледный эль (American Pale Ale) от российской крафтовой пивоварни Stamm Beer.Сильно охмеленный эль рубинового цвета с великолепным ароматом черной смородины, цветов и фруктов. Во вкусе ощутимая сладость отлично сбалансирована благородной хмелевой горечью, пиво легко пьется и замечательно утоляет жажду.
Рекомендуем подавать охлажденным до 10-12°С к острым блюдам, блюдам из рыбы или птицы."

Keskmist kasvu pudel, süngel sildil kolmesilmne hunt. Kollaka varjundiga vaht tidab ligi poole klaasist ja püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldpunane. Aroom on leebelt magusakas, meenutades suviselt õitsvat heinamaad, tagaplaanil on tunda head puhast vett. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse lisab väheke marjast hapukust. Lõppmaitse on taas mõrkjam, leivase ja heinase põhitooniga. Järelmekk kaob kiirelt, jättes vaid mõõduka mõrkjas-hapukas värskustunde.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkja buketiga OK tasemel rüübe. Kergelt joodav - seda küll. Kuid see on kõik, meelde ei jää see õlu ühegi otsa pealt. Grilliõhtule paslik toidukõrvane.
----------
pilt isetehtud

Tuesday, June 6, 2017

Terminator Tripelbock


Terminator Tripelbock (Fräulein, Saksa) pdl 0,33 l. alc 10,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Weizen Bock" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Cold stuffed with Sorachi Ace"

Väike lihtne pudel, sildil küborgtibi. Kollakas vaht täidab üle poole klaasi ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - häguselt kuldoranž. Aroom on magusakas, tihke, nätske, meenutades pirnikompotti ja litšimarju kookosesiirupis.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja intensiivselt magusakas-mõrkjas. Keskmaitse meenutab taas litšimarju, nüüd juba ilma siirupita, vaid pigem kastetuna mõrkjas-vürtsikasse mandariini-sukaadi. Lõppmaitse on troopiline, puuviljane, vaigune ja samas tajutavalt alkoholine. Järelmekis tunned kõrvetatud suhkrut, pihlakaid, kasepungi ja kaneeli.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERtaseme rüübe. Huvitav, et ka sellel rüüpel jääb keha suti väheks nii võimsa asja kohta. Igatahes on tegemist üsna julge pruulisega, kuigi see veebruarikuus pudelisse pandud tegelane võiks veel pool aastakest järelküpseda, et oma veidi karedat alkoholisust kontrolli alla saada.
------------
pilt isetehtud

Spreeporter Imperial


Spreeporter Imperial (Fräulein, Saksa) pdl 0,33 l. alc 8,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Porter" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Rye, wheat, rye, oat malts
Cold? Then warm up with the SPREEPORTER IMPERIAL from Fraulein Brauer. Tastes of dark chocolate and blueberries, embedded in slim 8.1%"

Väike lihtne pudel, sildil talvine ja tätoveeritud käsivarrega tibin. Tumekollane vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - tuhmilt pruunakaspunane. Aroom on magusakas, pähkline ja soome rukki-näkileiba meenutav.

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse nihkub algselt üsna tugevalt mõrkjuselt ära veidi magusamale poolele, meenutades röstleiba ja sarapuupähkleid. Lõppmaitse on hapukama noodiga, kodus üleröstitud ja veel jahvatamata kohviubade taoline. Järelmaitse on veidi tolmunud, ahjus küpsenud rukkileiva alt pudisenud hallika leivatolmu taoline, samal ajal pääseb aga mõjule ka mõnus vürtsikas pool.

Keskmisest veidi raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Mõnusalt röstine ja üldse tubli ... aga imperial porteri kohta jääb keha väheks, mis on eriti kummaline võttes arvesse mis linnaseid siia kõik uhatud on.
----------
pilt isetehtud

Blood Meridian


Blood Meridian (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: " Sour Red/Brown" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Sour red ale
Complex as “Blood Meridian”, easy to access as “No Country for Old Men”, long and lingering as “Suttree”. OK, you got it, your brewmaster is sucker for Cormac McCarthy, but don’t let that discourage you. This brew is ready to give run for its money for any red wine trying to sneak into your dinner table.
IBU 10"

Väike lihtne pudel, sildil loojangukumas püstolid ja ratsanikud. Kreemikat karva hõre vahukiht täidab pool klaasist kuid kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kirsikompotipunane. Aroom on magusakas-hapukas, rauarohke, kuivatatud kirsside ja viigimarjade segune. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas-mõrkjas. Kekmaitse on hapukas, aroonialikult keelt parkiv, mõrkjas ja kuiv. Lõppmaitse on kuidagi tuhmilt hapukas ... selline kuivatatud pohlade laadne, mõrkjas-hapukas, rauane  ja rabane. Järelmekk lisab magusamat, karameljat, viigimarjade ja hurmaa segust keeltparkivat magusat hapukust.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga Hea taseme rüübe. Omaette joogina täiesti mõnus, kuid muude punaste hapude, nt flandria punaste kõrval kahvatuvõitu tegelane.
----------
pilt isetehtud

Sunday, June 4, 2017

Resinous


Resinous (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Resin is that thick, golden substance that trees produce. Same as resin this Double IPA is thick and sweet, except it’s loaded with amazing hops like Citra, Simcoe and Chinook. Expect an intensively piney, citrussy and fruity IPA with all those luscious and aromatic hop oils.
74 IBU"

Väike lihtne pudel, murtud beež-pruunides toonides ebamäärane sildikujundus. Kollaka varjundiga tihe vaht täidab pool klaasi, püsides väga kaua ja haakides end ka tihedalt klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt punakas merevaik. Aroom on vaigune, seedermänni seemnete ja männiokaste segune, kleepjas ja raske. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub veel suti raskemaks, mõrkjas-hapukas vaigusus täidab kogu suuõõne aromaatse nätskusega. Lõppmaitse tõmbab mõrut poolt veidi tagasi, magusakas-hapukas nätsakus meenutab kuusevõrseid. Järelmeki mõrkjas vürtsikus kestab kaua, kleepudes keelepärale vaiguse kihina.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERtaseme rüübe. Väga hea IPA ... kuigi päris topelt-IPA taset ta ikka välja ei kanna. Kuid meeldiv, kohe väga meeldiv, üsna kergelt joodav ja samas maitsetihe tegelane igatahes! Sinihallitusega täidetud ja küpsetatud seenekorvikesi mugiks siia juurde kohe mitu.
-------------
pilt isetehtud

Vaarikamusi

Vaarikamusi (Prüülike, Eesti) pdl 0,33 l. ac 6,5 %vol. Liigimääratlus: vaarikaõlu

Tootjainfo: "Vaarikamusi on värskendav ja mahlane suvejook. See on edasiarendus Prüülike nisuõllest Vallatu Jaan. Lisatud on suur kogus vaarikaid ning uus ja vallatu pärm."

Väike lihtne pudel, tehnilise olekuga, kuid siiski esteetiline sildike. Vähene valge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt roosakas-oranž. Aroom on mõnusalt erksalt vaarikane, magusakas ja mahlane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on tunduvalt tihkem, magusakas-hapukas, nisu pehmus muudab suutaju suisa kreemiselt pehmeks. Lõppmaitse on sutsu mõrkjam, meenutades vaarikavartest keedetud teed. Järelmekis lööb kogu suu kihelema vürtsika elevusega, muutes vaarika-kompotise magusakas-mõrkja buketi kenasti särama.

Keskmisest suts raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe. Nisu pehmuse ja vaarika mahlasuse vahel on armsalt tore kooskõla, kuigi ... no suti hapukam võinuks olla, et saaks tulemus mahlasem ja võiks rohkem kiita.
---------
pilt isetehtud

Tulivee

Tulivee (Koch, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratbeer ei tunne seda jooki, tootja ise kirjutab stiilimääratluseks: "Böömi pilsner"

Tootjainfo: "Koostisained: vesi, heledad odralinnased, aroom ja kibehumalad, õllepärm"

Väike lihtne pudel, sama lihtne sildikujundus. Sentimeetrine helevalge vaht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on hapukas, tüübiline laagerõlle lõhn.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse on magusakas, veidi tolmuselt linnaseline. Lõppmaitse meenutab veidi kuivanud mitmeviljasepikut. Järelmekk on mõrkjas ja kaob kiirelt.

Keskmisest kergema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga heal tasemel rüübe. Lihtne kvaliteetne pilsner, sobilik lauaõlu iga toidukorra kõrvale.
----------
pilt isetehtud

Friday, June 2, 2017

Flos Vinum


Flos Vinum (Black Cat / Õllenaut, Eesti / Venemaa) pdl 0,33 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Spice/Herb/Vegetable", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Hibiscus Sour Honey BA Saison"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnusmehike on selga ja juurde saanud vampiirielemente. Vähene roosa vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - hele kirsikompotipunane.

Aroom. Oinumpstükk küll! Põnev-põnev-põnev! Punane vein, hibiscus ja mõdu. Kodune viina peal tehtav murelinastoika ... peaaegu ilma suhkruta, veidi parkiv, suti alkoholine. Vaarikamahla pressimise hetk.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-magusakas. Keskmaitse .... mmmmmmm .... murelinastoika! Hibiskusetõmmise peal tehtav murelinaps, punased sõstrad ja suti arooniaid. Tegijad kipuvad küll pool kraamist ettevalmistuste käigus ära tarvitama, kuid seda sõbralikult ja naerunakkavam see vaib pudeli ümber ja sees saab olema.

Lõppmaitse - mõdu. Marjalisandiga mõdu. Saisonipärmiga sõstralisandiga mõdu. Hapukas, parkiv, õrnalt mõrkjas. Hibiskuse toon jääb marjasuse varju. Järelmekk pargib keelepära aroonia ja musta sõstra kuivusega, kuid üldpilt jääb mahlane, veinine, kuiv ja vürtsikas

Keskmisest ehk vaid kriips raskema kehaga, hapukas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga Megatasandi rüübe! Vahva, lahe, lustakas, teistmoodi, kiiksuga ... no kõik mida tahta et olla vaimustuses. Jah, alkohol natukese torgib, kuid vana Gambrinus arvab et veidi seismist võib selle kraami muuta palju mahedamaks. Igatahes - ohtlikult lihtsalt joodav, pakutav kõigile neile kes õlle peale nina tahavad krimpsutada ... ja jutt läheb kiirelt lobedaks :)
-----------
pilt isetehtud

Volkovskaya IPA


Volkovskaya IPA (Volkovskaya, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 5,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: IPA ja hinnang 33 punkti.

Tootjainfo: "Хорошо охмеленный индийский светлый эль с ярким и насыщенным ароматом тропических фруктов. Мощный вкус, в котором хорошо выраженная хмелевая горечь раскрывается в широком диапазоне от тропических фруктов до луговых цветов. Интенсивное и сухое хмелевое послевкусие.
IBU 55"

Kreemika varjundiga vaht täidab pool klaasist ja püsib väga kaua, haakudes tiheda vahupitsina ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on mõrkjas-magusakas, karamelline ja heinane. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on karamelline ... vähekõrvetatud kommisuhkru taoline. Lõppmaitse meenutab mõna veidi humalasemat belgia eili, magusakad puuvviljased estrid on vähese hapukas-mõrkjas kõrvaltooniga. Järelmekk kaob üsna kiirelt, jättes vaid veidra, küünelaki ja magusa veniva suhkrumassi seguse mälestuse.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga arusaamatus. IPA'ks see jook ei kvalifitseeru ... lihtsalt belgiapärase joogina on kesknpärane. Ühesõnaga täielik "mehh"
---------
pilt isetehtud

Mr. Tangerine Man


Mr. Tangerine Man (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Wheat Ale" ka hinnang on 55 punkti ... tõsi küll, välja kujunenud 2 aastat tagasi, kui asja pruuliti mustlasena Lehe kojas.

Tootjainfo: "Thirst-quenching American style wheat beer brewed with orange and tangerine zest and hopped with Amarillo and Mandarina Bavaria."

Väike lihtne pudel, sildil mandariinipea :) Valge vaht täidab ligi pool klaasi ja püsib üsna kenasti. Õlle värvus - õrna uduvinega kuldne. Aroomis on fantastiliselt värske mandariini ja mõruapelsini lõhnade segu.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse on .... mull-mull-mulksuvalt mahlane, tsitruseline, mandariinimahlane. Lõppmaitse jätkab sama loksuval lainel, valge purjekas läks merele, see meri oli mahlaaaaneee :) Järelmekk on mõnnnnusalt mõrkjas-hapukas, kerge, loksuv ja lainetav.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Sammmummmeie kui  värske ja mahalane ja troopiline. OIVALINE!
------------
pilt isetehtud