Monday, November 30, 2015

Taanilinn Cognac BA


Taanilinn Cognac BA (Põhjala / To Øl, Eesti / Taani) pdl 0,33 l. alc 14,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: imperial stout ja hinnang 98 punkti.

Tootjainfo: "Taanilinn is the Estonian for Danish Town - this is where the capital Tallinn got its name from and this is where Denmark got their national flag Dannebrog in 1219, when it fell from the sky.
Põhjala and To Øl created this beer together to honour the old Danish heritage of Tallinn. Deep complex oatmeal stout aged for months on Cognac barrels, spiced with all the best from the liquors of Estonia."

Väike lihtne pudel, mille kaelust kaunistab vahakrae ja näpuotsatäis sädelevat litritolmu. Silt. Noh see on kummaline nagu jook isegi tõotab olla :)

Klaasi valguva mõrvarmusta vedeliku peale tekib lausa punakaspruun sentimeetrine vahukiht, mis kaob küll üsna kiirelt kirmeks. 

Aroooooom. Kuulge, juba ainuüksi see lõhn teeb purju! Tume ja raske ja luksuslik justkui punasest pähklipuust sisustusega privaatne kabinett lordide kojas, mille massiivsed tugitoolid ja rasked pronkslühtrid loovad usaldusliku, lausa vandenõuliku õhustliku. Sellistes ruumides räägitakse poolsosinal ja aeglaselt, isegi riigipöörde plaani juures säilub raskepärane ja vaoshoitud maneer.

Esmamaitse. Raskelt liuglev ja soliidselt aeglane nagu see kuldsete iluliistudega tammine uks, mis meie taga sulgus. Krägisev tihke nahk tugitoolis kohandub su istumisega ja teatab, et nüüd oled sa kohal ... järgmised paar tundi oleks püstitõusmine sobimatult tõtakas käitumine. 

Keskmaitse. Valgete kinnastega käsi ilmub kuskilt su selja tagant ja asetab madalale lauakesele, õhtuste ajalehtede kõrvale tassikese aurava kohviga, pitsikese šerrit ning hõbedase kausikese likööris immutatud mustade ploomidega. 

Lõppmaitse. Mäherdust stolilisust küll peab siin õhus hõljuma, et nii umbes kümmekond minutit ei teegi sa midagi muud kui vaatad, kuidas helgib valgus selles massiivses kristallpokaalis. Rõhutatult aeglaselt vahetatud fraasid toa hämaras vastasnurgas istuva kähedahäälse klubikaaslasega polegi mõeldud edastama infot, vaid ainult ja kõigest rõhutama vastatikust lugupidamist ja häid kombeid. 

Järelmekk. On aeg serveerida teinegi pits. Seekord portveini koos rummis väärindatud kirssidega. Õhuke laastuke tumedat šokolaadi serveeritakse kergelt jahutatuna, nagu kombeks. Kas paranev jume ja murdosa võrra valjenenud hääletoon on ikka veel vastavuses korra ja tavadega? Tuuakse male. On aeg meeleahutuseks.

Vaadake, maitseid seekord ei kirjeldata. te ju mõistate niigi, kas pole nii, mu auväärsed? 

Härrased pruulmeistrid! Olete tunnustamist väärt ning kui me ükskord võimule tuleme, on sööritiitel teile kindlustatud! Geniaalne ja kosmiline - need sõnad saavad olema teie vapil. 
-----------
pilt isetehtud

Hoptimism IPA (6,5%)


Hoptimism IPA (Lükati, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus: IPA (eelmine versioon oli 7,4%)

Tootjainfo: "Simcoe, Columbus, Citra ja Mosaic humalatega valmistatud IPA.
IBU 95"

Gambrinus kiidab selle eest, et seekord on koostisained kenasti kirjas (vt võrdlevalt eelmist kirjeldust)

Väike lihtne pudel, minimalistlik kuid silmajääv sildikujundus. Kollakas vaht on pöidlajämedune ja püsib kaua, kleepudes väga tiheda kihina klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt punakas merevaik. Aroomis on melon ja mustsõstar mõnusas mahlakas segus.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse toob juurde marjast hapukat mahlasust. Lõppmaitse on mõnusalt pomelo-laadne, mõrkjasmagusakas ja õrnalt vürtsikas. Järelmekk toob mängu pähklikreemise pehmuse ja jääb pikalt vähese mõrkja toonina püsima.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga Väga heal tasemel rüübe. Kergelt joodav ... ehk isegi ohtlikult kergelt :) Mõnusalt mahlane, kuigi IPA kohta kuidagi kergeke. Tummine oa-singi-juustu salat oleks siia kõrval õite hää.
---------------
pilt isetehtud

American Brown Ale


American Brown Ale (Lükati, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,3 %vol. Liigimääratlus: IPA

Tootjainfo: "Shokolaadi nüanssidega Ameerika pruun eil, milles kasutatud julge kogus Columbus ja Willamette humalaid.
Koostisosad: Vesi, odralinnased, humal, pärm.
IBU 70"

Väike lihtne pudel, vana puidu karva pruun silt. Kreemikat karva vaht täidab üle poole klaasi, olles tugevalt püsiv. Õlle värvus - kirkalt tume kirsipunane. Aroomis ehmatab alguses kummaline keedetud peet ... kuid selle taandudes tuleb esile asjakohane röstleib ja kohvi.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse ... jestas ... mis köögivilju siin keedetud on? Lõppmaitse alustab küll kenasti kohviselt, kuid siis muutub kummaliselt magusaks ja kirbeks. Järelmekk on kummaliselt pehme kummi ja plastiku taoline, lisaks hiniinine kirbus.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-kibeka buketiga veider rüübe. Mõte on hea, kuid teostus ausalt öeldes allapoole arvestust. 
----------
pilt isetehtud

Sunday, November 29, 2015

Chocolate Milk Stout


Chocolate Milk Stout (Lükati, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Liigimääratlus: magus stout.

Tootjainfo: "Tugev stout, mille valmistamisel on kasutatud erinevaid röstlinnaseid.
Koostisosad: odralinnased, kaerahelbed, humal, laktoos, pärm"

Väike lihtne pudel, mustvalge lehmalik sildikujundus :) Klaasi guglunksub kohutavalt must vedelik, mille esmalt mustjaspruun vaht leevendub hallikaspruuniks ja kaob kirmeks. 

Aroom on must ja kaerane. Kaeraküpsiseid oled ise teinud? Noh neid lusika-suuruseid käkikesi, mille sisse saab segada midaiganes lisandeid. Sellel plaaditäiel siin on lisaks šokolaadi ja tumedaid rosinaid. Ja tumedat rummi kah. Klaasitäis rummi ... nii endale kui taignasse :)

Esmamekk on raske kehaga ja magusakas. Sihuke tume ja sume justkui vaevu tulekumas nähtav tahmunud kaminasimss, millel reisidelt toodud nipsasjakesed ja rannast korjatud kentsakad puuväändikud.

Keskmaitse. No mis saaks olla õndsalikumat kui istuda härmataval õhtul kamina ees, kuulata tuule käes logiseva siibri stepptantsu ja kaminasse urisevat leeki. Viskad aga jälle peoga klotsikesi ja veeretad näpu vahel klaasikest koorelikööriga.

Lõppmaitse. Kellegi hoolitsev käsi laotab su õlgadele ruudulise pleedi - kaminasaal on ju ikkagi üsna jahe - ja leek kaminas taandub vaikselt hubinaks. Liuatäis isetehtud kaeraküpsiseid, tassitäis kuuma kakaod, millesse on kallatud šokolaadilikööri ja kärtsakat rummi. Põrandalauad kriuksuvad vaikselt, kui sa end karusnahal pikali viskad ja jääd maalitud laepalke imetlema, mille tuhmunud värvid muutuvad korraga soojalt elusaks ning põimivad su ees lahti ennemuistse loo.

Järelmekk. Söed humavad vaikselt ning sa vist juba magad, kui diskreetsele hoolitsev seltsiline sokutab su pea alla padja ja laotab ülle veel ühe pleedi. Vaikus. Isegi tuul taltub. Suure kaarakna taga hakkab sadama pehmet lund. 

Raskelt pehme kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametja paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Soe ja sõbralik nagu ikka veel sülle kippuv vasikasuurune koer. Või ongi see vasikas? Vahet pole. Sellise elukaga sõbrustaks ikka. Dessertõlu, mida pakkuda vaid parimatele kamraadidele.
----------------
pilt isetehtud

Arizona Beast


Arizone Beast (Amager / Arizona Wilderness, Taani / USA) pdl 0,5 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnnag 97 punkti!!

Tootjainfo: "The rumour was started by the Arizona Department of Transportation: a suspicious looking "thing" was spotted on some highway cam in one of the most remote areas of the Grand Canyon state. Was it a yeti, was it a sasquatch or was it Big Foot? Since then the hunt has been on for the now infamous Arizona Beast - dusty, spiky and - of course - bearded. We have chosen to believe that it’s out there - somewhere. Bearded indeed were Arizona Wilderness brewers Jonathan Buford and Patrick Ware when they came to brew at Amager - after a small morning detour to Sweden or Norway or somewhere…admittedly European geography CAN be confusing. It was a day of good fun, laughter, drinking and a little brewing. We hope you’ll enjoy our baby beast of an Oatmeal IPA. P.S.: a final piece of good advice: should you ever get the chance, do NOT try to keep up with the Wilderness boys when it comes to drinking beer or hard liquor. Many a person have tried - and failed miserably.
Indholdet af flasken svarer til 2,3 genstande
Nydes ved 6-10°C
Øltype: Oatmeal IPA
Ingredienser: Vand. Bygmalt: Pilsner, Carapils. Havremalt: Malted oats, Rolled oats. Humle: Herkules, Polaris, Citra, Amarillo. Gær: US-ale
IBU 203"

Eeee ... IBU 203? Ja kaeraIPA ... kõlab paganama põnevalt

Keskmist kasvu lihtne pudel, sildil on keski kummaline kaktuseline elukas. Valge vaht täidab pool klaasi, olles üle keskmise püsiv ja ka klaasiseintele haakuv. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on soojalt puuviljane, meenutades päikese käes küpsevaid meloneid, virsikuid ja kumkvaate, mida on millegipärast paaritatud männi ja mustsõstraga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse lööb valla kõik mõrkjad troopilised registrid, mida su keel ja alu on vähegi võimeline registreerima. Ohtralt greipi koos kärjemeega, apelsinikoort koos apelsinimarmelaadiga, kumkvaate ja ... eee ... miks ma korraga tajun kuusekoore kirbet kibekat tooni?? Lõppmaitse karamelline pehmus üritab taltsutada krõbedat mõrkjust, kuid kipub kaotama. Järelmekk on vaigune, kergelt kummine, kuid samas siiski meeldiv.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-kibekas-mõrkjas-magusaka buketiga ROHMAKAS überrüübe! Ühest küljest on siin kõik see mida IPA'st oodata ... kuid midagi on viltu. Kuhu jääb kaera pehmus ja kehakus? Kas ülemõistuse palju humalat suudab seda siis niiiiii võimsalt varjutada? Igatahes vajaks see rüübe enda kõrvale midagi rahustavat, nt paprikaviilakaid ja leebet tillik-dipikastet.
--------------
pilt isetehtud

Göse with Citrus Peel and Cucumber

Göse with Citrus Peel and Cucumber (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5 %vol. Liigimääratlus: gose

Tootjainfot pole.

Väike lihtne pudel, tehniline ja infovaene silt. Erkvalge vaht täidab 2/3 klaasist, olles mõõdukalt püsiv. Õlle värvus - kirkalt kergel valkja varjundiga helekollane. 

Aroom. Oi see on vahva :) Hapukas sidrun ja karge kurk. Mõrkjas ja värske. Soolakas ja kirgas. Värskuse ja õhetava rõõsa palge kehastus. Kurgi-sidruni salat ... kõlab ju hästi, eks ole? :)

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga, aga see pole oluline. MIHUKE VÄRSKUS!!! Hapu-mõrkjas, kergelt soolane ja päikesetõusuna kaunis!

Keskmaitse toob esile huvitava magusaka tooni, mida seostaks pigem Kellukese limonaadiga kui gozega ... kuid see sobib siia juurde oivaliselt. Lõppmaitse ... issver-sussver ... see õlu on lollakalt hea! Noh kas ta nüüd just õlu on, aga lollakas igatahes. Ja hea kah! Midagi totaalselt erinevat tavalisest ;)

Järelmekk kumab kurgulaes kui tõusva päikese virguvad kiired, ujutades kõik üle silmi kissitama paneva siraga. Ohsapoiss, no on ikka kummalisi jooke siin ilmas olemas. Koriandri kuuseokkalik vaigusus ja sidruni hapukus koos keelt kõditava vürtsikusega panevad su kas läkastama või naeratama. Või siis mõlemat korraga.

Keskmisest suts kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, HAPU-mõrkjas-hapukas-soolakas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga FENOMENAALNE FRIIGIKAS selle sõna kõikse paremas mõttes. Kehastunud värskus, varahommikuselt kirgas koidutaevas ja kurgisalat ühes sõõmus :)
--------------
pilt isetehtud

Thursday, November 26, 2015

Amarone Chocolate Milk Stout

Amarone Chocolate Milk Stout (Lükati, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,5 %vol. Liigimääratlus: magus stout.

Tootjainfo: "tugev stout, mille valmistamisel on kasutatud erinevaid röstlinnaseid. Laagerdatud Amarone veinis leotatud tammelaastudega
Koostis: odralinnsed, kaerahelbed, humal, laktoos, pärm.
IBU 90"

Väike lihtne pudel, mustvalge omamoodi võluv sildikujundus. Sõrmepaksune pruunakas vahukiht kaob kirmeks. Õlle värvus - tume kreegipunane.

Aroom on veetlevalt magusakas, sügav ja õrnalt veiniselt hapukas. Punased viinamarjad, kreegid ja kohvikaramell õitsevad kummastavalt võluva lillena, mille krronlehel on tilgake keefirit kastepiisana värelemas.

Esmamekk on raskepoolne ja magusakas. Keskmaitse avab ukse ... ei värava šokolaadivabrikusse. Piimašokolaad, kirsijogurt apelsinikaramelliga ja kõrvaltoast kostev lõõtsmoonik. Järelmaitse kõnnib klaas käes muusika poole, piiludes esmalt ühe silmaga sumedas küünlahumas toimuvat saginat ja kuulates klaaside kõlinat ... oi sinna ruumi tasub minna! Kui ikka šerrit pakutakse koos valge šokolaadiga ja kaeraküpsistega, siis pole enam pikalt mõelda - see kraam saab ju kiiiirelt otsa. Järemeki ajaks on kreegikoogike juba põske pistetud ja järg on valge rummi, vaniljese vahukoore ja kakaolikööri käes.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga ÜBERtasandi rüübe! Kurjamoodi ohtlikult kergelt joodav, delikatess-õlu, naiselik ja hukutav. Kui seda va tammist nooti oleks vähegi selgemalt tunda olnud, siis kiidaks veeeeeeel suurema kaarega. Praegune versioon on hunnitult hea, kuid ülevõlli ei ulatu.
----------------
pilt isetehtud

Batch 1000


Batch 1000 (Amager, Taani) pdl 0,5 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnnag 99 punkti.

Tootjainfo: "A great deal of beer has run through our fermentation tanks since Amager Bryghus opened in April 2007. There are more tanks now, and more of US – and, admittedly, there is a bit more of EACH of us as well. But that is just an indication that we are doing well and working hard at sampling beer for you!
Now we have brewed and sampled our way to Batch #1.000, and we want to celebrate that with a beer of a type we know many of you love dearly: a juicy, American inspired IPA, dripping with hops.
There are hops everywhere in Batch #1.000 – one kind during the mashing and the boil, two others in the whirlpool, and finally three more added during both the first and second dry hopping.
Thank you for your support through all the years we’ve spent in Tårnby’s concrete Hell. We would not be here today, if it wasn’t for you.
Ingredienser: Vand. Bygmalt: Pilsner, Munich, Melanoidin. Humle: Herkules, Amarillo, Chinook, Simcoe, Citra, Mosaic, Sorachi, Centennial. Gær. US-ale "

Keskmist kasvu lihtne pudel, must-hõbedane minimalistlik sildikujundus. Valge vaht täidab üle poole klaasist, muutudes küll aegamisi hõredamaks, kuid olles siiski üsna püsiv, ning haakudes ka klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom paneb juba eemalt humala värskusega ninasõõrmed võbelema. Klaasist hoovab vastu kumkvaate, greipi, papaiat ja veidike pärnaõisi?

Esmamekk on lõhna pehmuse täielik vastand. See on karmipoolselt mõrkjas ja lausa keeleotsa veidi parkiv. Keskmaitse mõrkjas otsekohesus saab juurde tikrimarmelaadi pehmust ja teisalt astelpajumahla kuivust. Lõppmaitse pakatab mõrkjast ja kargest mahlast, mis köidab ühte männiokkad ja seedrivaigu, apelsinikeedise ja mandlikoogi. Järelmaitse muutub veidi mahedamaks, pehme apelsinitsukaati täis biskviit peidab endas küll pisut taruvaiku, kuid ka külmavõetud hiliseid pohlamarju.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivavõitu paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga MEGARÜÜBE! Oi kui mitmekihiline ja kohati vasturääkiv see lonksuke on! Kui siia juurde üldse midagi pakkuda, siis kuivatatud jõhvikaid.

------------
pilt isetehtud

Göse

Göse (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5 %vol. Liigimääratlus: gose

Tootjainfot pole.

Väike lihtne pudel, tehniline ja infovaene silt. Erkvalge sentimeetrine vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt valkjaskollane. Aroom on mahlakalt hapukas ja kergelt soolane, nagu gosele kohane.

Esmamekk on kerge kehaga ja särisevalt hapukas. Keskmaitse alustab mõrkjas-hapuka greibise mahlasusega, seejärel, lisandub huvitavalt puidust soolakust. Lõppmaitse nõrgub greibimahlast, lisandu veidike mandariine ja isegi veriapelsini. Järelmekis kipub meel otsime üles jälle midagi puidust, isegi vaigust ja eeterlikku, ehkki koriandrit ju siia ometigi lisatud pole!?

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-soolakas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga Überatasandi rüübe! Soolaga oleks ehk veidi julgemaltki võinud ümber käia, kuid tulemus on igatahes super, olles oivaline janukustutaja ... ja miks mitte ka aperetiiviks õlleteadlikuma seltskonna puhul, eriti kui pakkuda koos soolakas-hapukas peedikrõpsudega.
--------------
pilt isetehtud

Wednesday, November 25, 2015

Vuorineuvos


Vuorineuvos (Ruosniemen, Soome) pdl 0,33 l. alc 9,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial stout" ja hinnang 90 punkti!

Tootjainfo: "Vuorineuvos Imperial Stout (9,5 %) is pitch black and well balanced with a good amount of Columbus hops. Have one with a dessert!"

Väike lihtne pudel, sildil pruulikoja tunnus-töömees õlleklaasiga. Tumepruun vaht täidab ligi pool klaasis, on kauakestev ja klaasiseintele haakuv. Õlle värvus - õrna punase helgiga must. Mõrkjas-magusakas aroom on sügav ja kergelt puuviljane, meenutades kuivatatud papaiat ja ploome.

Esmamekk on raskepoolne ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse .... hmmm ... Gambrinuse silme ette tuleb mustade ploomide veinitarretis ... kas säändset asja keegi päriselt ka teeb? Lõppmaitse rullib ennast pikalt ja laisalt lahti nagu armastusväärne ja sellest väga hästi teadlik kassiroju ... riiiingutab ja haigutab, teades et kõik külalised hakkavad teda nüüd kohe imetlema ja paremate paladega poputama. Kreeka pähklite keedist olete saanud? Novat, kui need pähklid oleks enne röstitud, siis oleks täpselt see! Järelmekk on tümakas ja toekas kui hülgekütt, kes peale pikka jahipäeva hülgeoda nurka paneb ja midagi südant ja keha soendavat nõuab.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Tihke ja vägev, põhjamaine tümikas, mille vägi on küll peidus (üheksat-ja-poolt-kraadi küll ei tunne!) kuid mõjub juba oma kohalolekuga. Siia juurde peab sööma käntsaka tumedas õlles mooritud liha, et vägilasega mõndagi aega sammu pidada,
--------------
pilt isetehtud

Kochi Porter


Kochi Porter (Koch, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri määratlus on metsas, sest eripruul porteri juurest suunab ta Kochi Talveporteri juurde: "imperial porter", kangus 8 %vol ja hinnang 37 punkti.

Tootjainfo: "Mustjaspruun, tiheda kreemja vahuga porter, mille pisut suitsuses puuviljalises aroomis annavd toone erinevad linnaseid.
Maitselt kergelt veinilaadne, pehme kuid samas täidlane ja soojendavalt alkohoolne.
Domineerib magus linnaseline- karamelline maitsebukett, millele annavad mõrkja järelmaitse röstitud linnased, humalad ja filtreerimata õllele omaselt pärm.
See õlu pole mõeldud niivõrd jänu kustutamiseks kulistamiseks kui sõõmude kaupa maitse ja aroomi nautimiseks.
Lisaks erinevate tugevamate liharoogade kõrvale sobib see õlu väga hästi ka ka erinevate puuviljade ja kookide ning kohvi kõrvale nautimiseks.
Koostisained:
Vesi, heledad odralinnased, värvilinnased, röstitud linnased, suitsutatud linnased, humalad, õllepärm"

Muuseas, Gambrinus kiidab tooja infolehte - midagi sarnast võiks olla ka muudel väiketegijatel!

Väike lihtne pudel, tumelillal foonil kuldne kiri. Tumepruun vaht täidab pool klaasi ja püsib päris kenasti. Õlle värvus - tumepunase helgiga mustjas. 

Aroom on vasturääkiv. Esmalt lööb ninna midagi kummalist ... mullased kartulid ja porgandid rõskevõitu keldris? Seejärel aga rõskus taanudb ning esile tuleb hoopiks viljakuivati. Kuiv ja tolmune teravili. Ja siis ka juba asjakohasemat šokolaadi. Oehhh. Kirjuvõitu sai see pilt. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse hapukas kohvisus  seguneb kõrvetatud leivaga. Lõppmaitse mõrkjas leivane põhi saab juurde lagritsa spetsiifilist magusust. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, kakao ja biskviidi segune.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga vastuoluline rüübe. Ilmselgelt peaks olema tegu balti porteriga, kuid selle jaoks on ülemäära mõrkjust ja vähe kreemisust. Aga noh, paha pole ta kah mitte ... kui esmane lõhnaehmatus kõrvale jätta. 
--------------
pilt isetehtud

Raba Rüübe APA

Raba Rüübe APA (Nöösker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Liigimääratlus: APA

Tootjainfo: "sookail, Islandi samblik, jõhvikas"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Kreemikat karva sentimeetrine vahukiht taandub kirmeks. Õlle värvus - kirkalt kuldoranž.

Aroom mõjub algul karvaselt ja roosteselt, kuid siis taandub leebelt ürdiseks, kergelt lausa seebiseks?

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja tugevalt mõrkjas. Keskmaitse muutub tihkemaks, lausa sametiseks, esile tuleb sookailu omapäraselt imalavõitu magusus. Lõppmaitse mõrkjas-hapukas olek meenutab tõepoolest samblateed ... ja no miks mitte jõhvikatega samblateed. Järelmekk on mõkjas-magusakas ja õõõrnalt vürtsikas.

Keskmisest veidi kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga vägagi omapärane ja hea rüübe. Sammalhabeme eil :) Kui jõhvikat julgemalt sisse visata, saavutaks mahlasema efekti ja parema tasakaalu.
------------
ppilt isetehtud

Tuesday, November 24, 2015

Christmas Ale


Christmas Ale (St. Bernardus, Belgia). pdl 0,75 l. alc 10,0%. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Strong Ale" ja hinnang 99 punkti!!!

Tootjainfo: "St. Bernardus Christmas Ale is the youngest descendant in the illustrious family of delicious Abbey Ales by Brewery St. Bernardus. This specialty beer of 10% alc. vol. is characterized by its deep dark colour, with a creamy, thick head and a full, almost velvety taste with a fruity nose. It's a seasonal ale, brewed annually for the holiday season. The long winter nights are perfect moments to savour this ale with or without friends and to enjoy its unique, complex taste and after-taste."

Kopsakas pudel, traatkinnisega kork-kork. Silt on sobilikult jõulumotiivides, ka pruulikoja tunnusmunk on kenasti päkapikumütsis :) Kollakas vaht täidab ligi pool klaasi, kuid taandub kohinal. Õlle värvus - kirkalt sügavpunane. 

Aroom. Ohhhsajõuluvahe! Magus, rosinate, kuivatatud virsikute ja kaneeli-sukhru-kringlite pahvak matab su pea endasse, pannes pilguga otsima kuusoksi ja küünlatuld. 

Esmamekk on keskmisest suts raskem, magusakas-vürtsikas, jõulude ja rõõmu hingeline. Keskmaitse. Uhh see on üks põrgulikult ilus jõul kas tead. Sihuke vürtsitäpiline ja mõrkjas-magusakas. Särav ja sädelev kui üle keskmise edevalt ehitud pidusaal, kuhu köögist hoovab piparkookideks keedetava kardemonise suhkrusiirupi karamelli. 

Lõppmaitse vürtsikas-magusakas pidulikkus mõjub kui raske sametkardin maani akna ees, mille taga kumavad õues süüdatud lumeküünlad. Trepilt on kuulda müdinat, lapsed kappavad tuppa, jättes endast maha lumiste kinnaste, paksude sallide ja tuttmütside riburaja. 

Järelmeki liuatäis piparkooke kaob krõbinal lumesmütanute põske, kamina ees karvavaibal rullitakse lahti lauamäng ning külmast õhetavad palged muutuvad varsti uniseks. Egas midagi, aeg on need põõnama jäänud kehad üles korjata ja vooditesse laiali kanda. 

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Jõuluõlu igas seitsmes mõttes. Väikekodanlikult armas, turvaline ja kergelt vintis. Dessertõlu, mida sobib igal juhul pakkuda koos piparkoogitaignast tehtud kringlitega.
------------------
pilt isetehtud

Lahja Stout

Lahja Stout (Nöösker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol. Liigimääratlus: dry stout

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, käsitsi kribatud tehniline sildike. Pruunakas sõrmepaksune vahukiht pole kuig püsiv. Õlle värvus - sügavalt tume punakaspruun. Aroom on magusakas, šokolaadine ja röstsaia meenutav.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas. Keskmaitse muutub mõrkjamaks, segades kohvi ja šokolaadi mõnusaks kuivapoolseks mikstuuriks. Lõppmaitse hapukas-mõrkjas ja kakaone olek mõjub mõnusalt kosutavalt. Järelmekk on õõõõrnalt vürtsikas, röstpähklite ja šokolaadi segune.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe. Kerge, kuid maitseküllane kuiv stout selle parimas vormistuses. Ahjuõuna ja magushaput ahjukapsast pakuks siia juurde.
-----------
pilt isetehtud

2.Pilsner


2.Pilsner (Uba ja Humal) pdl 0,33 l. alc 4,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "pilsner" ja hinnang 37 punkti.

Tootjainfo: "Australian Pilsner. Topaz, Summer, Vic Secret hops."

Väike lihtne pudel, rõõmsalt päikesetõutukuldne silt.  Erkvalge vaht täidab 4/5 klaasist ja kipub pudelist välja ronima. Õlle värvus - kergelt uduselt kollane. Aroom on värskelt murune, kergelt magusakas-mõrkjas, heinane ja lilleline.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas, klaarilt ja kirkalt murune ja puuviljane. Lõppmaitse mõrkjas-maguakas segu meenutab metspirnidest kompotti. Järelmekk on hapukas-vürtsikas, väga klaar ja karastav.

Kergepoolse kehaga, ülekarboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga vägagi meeldiv ja ülimalt kosutav rüübe. Oivaline esimene klaas peale väsitavat tööpäeva.
-----------------
pilt isetehtud

Sunday, November 22, 2015

Hõbevalge


Hõbevalge (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "old ale", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Wheat malt based Old Ale brewed with Hallertau Blanc hops and aged on Sherry oak chips giving the beer distinctive vinous notes.
Malt: Wheat, Maris Otter, Aromatic, Special B
Hops: Northern Brewer, Hallertau Blanc
IBU 47"

Väike lihtne pudelike, sildil metsavaim? :) Napilt sentimeetrine vahukiht on kollakas ja vähepüsiv. Õlle värvus - kirkalt oranžikaspunane merevaik. 

Aroom on end pikemalt nuuskima sundiv. Puidu, valge veini, karusmarjade, sõstramarmelaadi ja ananassiželee segu mõjub rikkalikult ja samas omamoodi kargelt justkui diiva sätendav, ent mitte sulle suunatud naeratus.

Esmamekk on raskepoolne ja magusakalt puidune ... veinine ja miskipärast värskelt-laasitud haavapuu tüve meenutav. Keskmaitse muutub tammisemaks, veidi keelt parkivaks ja samas biskviitjaks. Diiva võtab laval kõrgemaid noote, liigutades su meelt ja pugedes hinge ... kuid jäädes siiski kuidagi nukulikuks.

Lõppmaitse puitunud vaarikavarred ligunevad õunasiidris ja kastetakse seejärel kummalisse valgkjasse vaapa, milles võbeleb tilgake aniisi. Mida see diiva küll suitsetab, et tema võimas hääl on sama ajal tuhm ja lakeeritud? Järelmekk kaigub kui tühjas tünnis, sumbudes paksudesse tolmunud lavakardinatesse ja pannes sind korraga aru saama ... see diiva on ju lihtsalt vana! Meigi ja sädeleva kostüümi taga on lihtsalt kuhtuv naine, kes ei suuda leppida, et tema loomulik olek mõjuks palju soojemalt. 

Raskepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga Väga-väga heal tasemel rüübe. Väärikas ja aega nõudev. Tuhm ja tugev. Karged-külmad meloniviilud oleks hea vahepala lonksukeste vahele.
----------------
pilt isetehtud

Doppelbock

Doppelbock (Lükati, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,5 %vol. Liigimääratlus: doppelbock

Tootjainfo: "Elegantne, linnaseline, rösti ja shokolaadi nüanssidega topelt bock.
Koostis: vesi, odralinnased, humal, pärm
IBU 20"

Väike lihtne pudel, sildil õllestiilile sobiv sarvik. Aga kulla pruulmeistrid, kui te juba viitsisite disainiga vaeva näha, miks siis mitte ka õlle nimega pisut pingutada?

Vau. Mismõttes ... tumepruun vaht? Ja absoluutselt must värv?? Doppelbock dunkel oleks siis ju pidanud sildile kirjutama, kas pole???

Aroom. Hmmmm. Hapukas ja karamelline, nagu laagerõlledele kohane. Lisaks ka šokolaadi, nagu lubatud. Kuid siis on siin veel midagi ... keedetud köögiviljad? Ja veidike tubakat!

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on sume ja sametine nagu sügisöö, mil veel tahaks väljas istuda ja tähti vaadata. Soe ja ümar, šokolaadine ja õrnalt suitsune ... nojah, eks sügisöös peab üks lõke ju ikka põlema. Ja sütesse on visatud ... hmmm ... kaalikas? Igatahes mõjub see kokku suuuuurepäraselt!

Lõppmaitse kisub veiniseks ... ploomiveini kastetud, eelnevalt tule kohal kõrbedaks röstitud terasepik, mille otsakesele tõmbad veel sipsukese pähklikreemi ja siis suled silmad ja mõnda aega vaid mõmised.

Järelmekk teeb sulle pika pai nagu kõrval istuv abikaasa, kes hoiab su ümbert kinni ja vaatab lõkkesse, silmis sädemed ja unelmad. Kaalikas on süte vahel valmis küpsenud ning hõbepaberi kuuma pakendit näppide ja sõrmedele puhudes tajud korraga soojust ja šokolaadi. Ploomišokolaadi. Kaalikas? Kus see kadus?

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametja paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Tõsi küll - mismõttes on doppelbock must ja šokolaadine? Ja miks Gambrinusel on meeles kaalikas? Mis on õnn? Ja kas kell? Igatahes - tehke veel, kuid nähke vaeva nimetusega :)
--------------
pilt isetehtud

Little Creatures

Little Creatures (Nimeta, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus: coffe/chocolate stout.

Tootjainfo: "Scc Stout on on pruulitud erinevate linnaste segust, õlle maitse teevad eriliseks pruulimise käigus õllesse lisatud tume šokolaad ja naturaalne kohv."

Väike lihtne pude, mustvalge sildikujundus on pärit tummfimide ajastust. Sentimeetrine tumekollakas vaht kaob kiirelt kirmeks. Õlle värvus - kirkalt kastanpunane.

Aroom on rõõmsalt magusakas, kirkalt kohvine ja sumedalt šokolaadine. Sellist segu sooviks tunda unisel hommikul, et päriselt ärgata.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-magusakas. Keskmaitse on kohvine ... nojah, lihtsalt kohvine. Lõppmaitse toob juurde ka piimašokolaadi, aga kummaline hapukas gaseeritud kaljane taust paneb veidi imestama. Järelmekk on õrnalt vürtsikas, kokakoolalik ja samas siiski meeldivalt karastav.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-vürtsika buketiga vastuoluline, ent siiski vägagi hea rüüpeke. Väga mõnus lõhn tõotaks justkui midagi tugevat ... kuid maitse on kentsakalt leebe. Kiituseks - alkohol on väga põhjalikult ära peidetud.
--------------
pilt isetehtud

Friday, November 20, 2015

Brigand Belgian Ale


Brigand Belgian Ale (Honsebrouck, Belgia). pdl 0,33 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: belgia kange eil ja hinnang 69 punkti.

Tootjainfo: "This rebellious Brigand is a dry bitter, blonde beer that re-ferments in the bottle. It used to be amber in colour; now it is pale blonde thanks to the use of pale malts and pils malt as well as unmalted wheat. Brigand tastes full in the mouth with a slightly malty aroma. It also has a slightly malty taste with accents of spices and hops. The hop bitterness comes through in the finish."

Väike matsakas pudel, sildil vibumees. Erkvalge vaht täidab 2/3 klaasist, olles vägagi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on kommiselt magusakas, õrnalt vürtsikas ja hapukas.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse ... düšess, no puhas düšess ja siis veel prinikompotii kah. Lõppmaitse muutub vähekese huvitavamaks, pirnikompoti hulka on kallatud veidike õilsat banaanist nisubokki ja sutsuke särtsakat valget veini. Järelmekk tuhmub aga üsna tavapäraseks belgia kangeks heledaks rüüpeks. Noh olgu, väheke rohkem sädelust ja veinisust ... aga ikkagi,

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga väga kvaliteetne, aga igavapoolne belglane. Juhul kui belglased varem tundmatud oleks, siis ehk kiidaks rohkem, kuid praegu ütleks - tubli töö, aga te suudate paremini.
-------------
pilt isetehtud

Winter Gorilla


Winter Gorilla (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. ratebeeri liigimääratlus: "baltic porter", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "The winter is coming! If you don’t feel like making snow angels in slush, you can always sit right there and enjoy this amazing Porter. Can you feel it? Winter Gorilla is already warming you from inside!
For a optimal experience, take beer out from the fridge 20 min before serving (12-15° C).
Ingr. water, barley malt, rye malt, hops, coffee and yeast.
IBU 40"

Väike lihtne pudel, sildil gorilla kohvikruusi ja lumepallidega. Sõrmepaksune pruunakas vahukiht on keskmiselt püsiv, kuid kenasti klaasiseintele haakuv. Õlle värvus - kirkalt tume mustjaspunane. Aroomis domineerib kohvi, sellele sekundeerib lusikatäis šokolaadikreemi ja tilgake vaniljekastet.

Esmamekk on keskmisest kriips raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse ujutab su keele üle külma koorekohviga ... või lausa kohvijäätisega ... sellise pehme ja nunnu maitsega, mis paneb tahtmatult naeratama. Lõppmaitses tuleb esile kohvi hapukam nägu ... koos puiduse, tummise ja mõrkja proofiliga. Järelmekk on õrnalt vürtsikalt, hapukas-mõrkjas, vanilje ja šokolaadi trähmukestega ning lonksukese kakaolikööriga.

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametja paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga Überhea rüübe. Sama tootja Kohvigorilla pehmem versioon, segades kokku balti porteri pehme kreemikuse ja vaniljekohvi. Päris dessertõlu ta nüüd pole, aga kamina või küünlavalguse kõrvale täiesti iseseisvalt oivaline nähtus.
----------------
pilt isetehtud

Kadaka Must IPA

Kadaka Must (Nöösker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,6 %vol. Liigimääratlus: must IPA

Tootjainfot pole :(

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Hallikas vaht täidab ligi pool klaasi ja püsib päris kaua. Õle värvus - kirkalt tume-tumepunane.

Aroom on päris mõnusalt põnev. Magusakas-mõrkjas, kergelt suitsune, puidune ja vaigune. Leeklambiga üle tõmmatud kadakapuust ehteasjake, mis on immutatud mesilasvahaga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse ... mmm .... nämma! Magusakas-mõrkjas, kalja ja kõrvetetud odrakaraski taoline, veidi vürtsikas ja mahlane. Lõppmaitse - kohvikreem, piimašokolaad, röstitud leib ja pähklid, sutsuke kaneeli ja imetilluke kribake ingverit. Järelmekk segab kogu selle sahvritäie maitseid kokku ning toob kõrvalt sisse juba veidi kirbemat vaigust tsurinat ... kuid see mõjub väga harmoonilisena kõige eelneva taustal.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja mahlase paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Oivalises tasakaalus, ehk IPA jaoks isegi liiga  sume, kuid mahlane ja vürtsikas, janu ja isu tekitav klaasitäis! Äädikased ja soolakad punase peedi krõpsud sobiks imetabaselt siia juurde.
-------------
pilt isetehtud

Wednesday, November 18, 2015

Dominus Triple


Dominus Triple (John Martin, Belgia) pdl 0,33 l. alc 8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: triple ja hinnang 46 punkti.

Tootjainfo: "An abbey beer in the purest monastic tradition. Blessed with the knowhow of the monks, this triple with its dominant bitter character develops an exotic sweetness that recalls the sugars of pale green sultana raisins. Subtle in taste, it features an undertone of bitterness that is dry and yet fruity too. "

Väike lihtne pudel, sildil vitraazhitaoline õlleklaasiga munga kujutis. Erkvalge vaht täidab pool klaasi, kuid kaob kiirel ja valjul kohinal. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne kollane. Aroomis belgia triplitele nii omane magusakas-mõrkjas vürtsikus.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse muutub mõrkjamaks, vürtsikas sädelus täidab kogu suu. Lõppmaitses tuleb välja kuldsete rosinate hapukas magusus, segatuna vürtsika päikeselisusega. Järelmekk on magusaka-vürtsikas, mõnusalt kosutav.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga Väga hea taasandi rüübe. RB hinnang on ebaõiglaselt madal. Jah, tegu pole šedöövriga, kuid belgia triplite standartidele vastab ta igatahes hästi. Ehk isegi liiga hästi selle sõna igavavõitu etteennustatvuse mõttes. Kuid hea vaheklaasike peale õlles hautatud jänest ja enne juustuvalikut igal juhul parimal moel sobiv.
--------------
pilt isetehtud

Hole in Smoke

Hole in Smoke (Käbliku, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus: suitsuõlu

Tootjainfo: "Hole in Smoke on tugevalt suitsune tume ale tüüpi õlu.
Õlle tegemiseks on kasutatud Munichi, Vienna, Crystal, Chocolate, Cafe ja pöögiga suitsutatud linnaseid. Lisatud ka tumedat Belgia kommisuhkrut. Mõruduse annavad Magnum ja Saaz humalad.
Pärmiks Mangrove Jacks UK Dark Ale
IBU 40"

Väike lihtne pudel, mustvalge keerdus sildikujundus. Sõrmeoaksune kreemikat karva vahukiht on üsna tubli püsija. Õlle värvus - tuhmilt mustjaspunane. Aroomis domineerib mõistagi suits, kuid selle all on tunda meeldiv karamelline tihkus.

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitses tuleb laviinina kohale suitsune tümakas olek, mis meenutab suitsus kuivatatud ploome ja pirne (kas neid ka suitsutatakse tegelikult?) Lõppmaitse maheneb mõõdukalt suitsutatud karameljaks magusaks pehmuseks ... miskipärast püsivad silme ees pool-nätskeks kuivanud pirniviilud. Järelmekk on hapukas-magusakas, mõnusalt keelenurki kudistav ja pikalt keelepärasse väikest suitsust jälge jättev.

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-suitsuse-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga Überrüübe! Väga mõnusas maitsetaskaalus ja mitte ülemäära suitsune ... sihuke muhe ja kodune. Suitsutatud juustu võtaks kena viilaka siia juurde.
--------------
pilt isetehtud

Knight Ryeder


Knight Ryeder (Anderson's, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Specialty Grain", koondhinnet veel pole.
Tõsi küll, tootja määratlus on "rye ale"

Tootjainfo: "Humalane hele õlu rukkilinnastega. Laagerdunud tammelaastudel."

Väike lihtne pudel, kräbuline sildikujundus. Sentimeetrine kollakas vahukiht taandub kiirelt kirmeks. Õlle värvus - kirkalt sädelevpunane. Aroom on karameljas, kergelt vürtsikas, väheste leivaste ja rosinaste nootidega. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-vürtsikas. Keskmaitse on mõnusalt mänguline - alguses mõrkjalt leivakooriku taoline, siis aga pehmelt ja tammiselt magusakas. Lõppmaitse muutub jällegi ja seda ootamatult mahlasesse suunda, mängides kreegiveini ja kohvikaramelli nüanssidega. Järelmeki karameljas põhi saab kaetud vürtsikate sädemetega, pannes keelepära naksuvalt õhetama.

Keskmise kehaga, veidi vähevõitu karboniseerunud kuid see-eest siidise paletiga, magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe! Mõnusalt mänguline, mitmekihiline ja maitseküllane. Rukkiõlle kohta üllatavalt hea maitsetasakaal, leivane olek ei kao humalate varju ja ka mitte vastupidi. Rukkitaigna korvikesed munavõide ja vürtsikiluga sobik imehästi siia juurde.
------------
pilt isetehtud

Tuesday, November 17, 2015

Imperial Stout with Chili and Dark Plums

Imperial Stout with Chili and Dark Plums (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9% vol. Liigimääratlus: imperial stout.

Tootjainfo ... no pole rohkem kui pealkiri

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Tumepruun vaht purskub pudelist, täidab 2/3 klaasist, jättes vajudes klaasiseintele suisa tükikesi. Õlle värvus - mõistagi õudmust.

Aroomis on tunda tšilli karget kaja ja ploomide veidi suitsust magusust.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga (ainult!), magusakas-mahlane ja vürtsikas. Keskmaitses tuleb tšilli juba rohkem esile, lüües keele võbelema, kuid rõhutades omamoodi mõnusalt mahlast ploomikompotti. Lõppmaitse muutub mõrkjamaks, kuid see röstine ja õrnalt suitsune taust on pigem šokolaadine kui kirbe. Järelmaitse krõbistab kurgus juba üsna kenasti tšillikaunakestega, kuigi magus ploomine külg toob kohe ka mõnusat leevendust.

Keskmisest raskema kehaga, ülekarboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe! Kui karboniseering oleks paigas, ütleks ehk kiitvamaltki, kuid tšilli ja ploomide kasutamine teineteise tasakaalustajana on hea mõte. Siia sobiks samas kenasti ka tamme ümarus ... kuid pa praegusel kujul on tegu mõnusa maitseturgutajaga peale rammusat praadi. Tükike tumedat šokolaadi sobiks oivaliselt hästi siia juurde.
----------------
pilt isetehtud

Saisöön

Saisöön (Ehte, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Liigimääratlus: saison

Tootjainfo: "Linnased: Pilsner, Munich, nisu, hapendatu. Lisandid: koriander, apelsinikoor, must pipar. Pärm: Belle Saison. Humalad: Topaz.
IBU: 35"

Lihtne väike pudel, punane omapärase lõikega silt on asusalt öeldes kehvalt loetav. Valge hõredapoolne vaht täidab üle poole klaasist ning on üsna püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollane.

Aroom on marumõnus, kuldne, kommine, vürtsikas, koriandri ja apelsini segune ... mahlane ja kutsuv justkui pruntis musisuu :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja vürtsikas-magusakas. Keskmaitse on sätendavalt vürtsikas, kilkavalt elurõõmus ja mänguline kui verinoor piiga, kes veel ei lase aimata et ta teab oma väest :) Lõppmaitse ... oi see on juba küpsem, kohe siuke kopsakam maadam sätendavas lavakostüümis ... veidi liiga pingul korsetis ja ülespuhvitud soengus, kuid väärikas ja mõrkjas-vürtsikalt mõjus. Järelmekis seguneb hapukas-mõrkjas saisoon kui prantsuse šansoon ja vürtsikas magusus nagu sädelev bariton operetiklassikast ... see on otse taevalik bukett! Või oli see nüüd ikka duett!?

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, vürtsikas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga MEGAtasandi rüübe. See õlu vääriks määratlus "imperial saison" ja vajab KINDLASTI järele ja uuesti tegemist. Vaimustav digestiiv enne hõrku õhtusööki.
--------------
pilt isetehtud


Ajukraan


Ajukraan (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "speciality grain", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Juniper branch rye ale
Contains: Water, barley malt, rye malt, hops, yeast, sugar"

Väike lihtne pudel, sildil kappavad hobused ... kuidas need hobused rukki ja kadakaga haakuvad? Poolsentimeetrine vahukiht kaob kiirelt kirmeks. Õlle värvus - kirkalt soe punakasoranž. Aroomis on toored rohelised kadakamarjad ... ja mädarõigas???

Esmamekk on keskmise kehaga ja krõbisevalt mõrkjas. Keskmaitse ... hmmm ... kiiiiiks ... kuskil jookseb midagi kokku. Misasi see siis nüüd on? Vaik ... kurgimarinaadine vaik? Lõppmaitses pääseb selle kadakapuma alt välja ka karameljast linnast ... kuigi ta on kuidagi ära hirmutatud. Järelmekis seguneb hapukas-magusakas rukkileib, kadakamarjaad, vürtsikas-mõrkjas vaik ... ja noh tuleb öelda et see lõpp on nüüd ka midagi suhteliselt normaalset peale kogu ebanormaalset sissejuhatust :)

Keskmise kehaga, väga nõrgalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-veider-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga Friigikas! Toores kadakas on omandanud mingi kummalise oma elu ... meelde tuleb wasabi ja kurgimarinaad :) Aga peale esimese ehmatuse möödumist on tulemus siiski täitsa ... eeerm ... huvitav :) Ahjuseaprae või süldi kõrvale võiks päääris asjakohane klaasike olla :)
-------------
pilt isetehtud

Monday, November 16, 2015

Präänikuvesi


Präänikuvesi (Käbliku, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Liigimääratlus: spiced speciality ale

Tootjainfo: "Präänikuvesi on vürtsikas külma õhtu jook, mille tegemisel on kasutatud kaneelikoort, vaniljekaunu, ingverit ja kibedat apelsinikoort.
Keha annavad Pale, Crystal, Special B, Chocolate ja Wheat linnased ning pruun suhkur. Humala mõruduse annab Topaz
IBU 30"

Väike lihtne pudel, sini-valge talvine sildikujundus on kena, kuid õlle nime väljalugemine nõuab pisut pingutust. Kreemikat karva vaht täidab 2/3 klaasist, olles kauakestev ja veidi ka klaasiseinele haakuv. Õlle värvus - kirkalt punane. 

Aroom. Oisajummelküll. Niiiii nunnu! Piparkook. Suus sulavalt pehme piparkook ... või isegi piparkoogipräänik :) Oehhh. Oleks härdam tegelane, poetaks pisara või vähemalt nuuskaks nina selle peale. Aga Gambrinus läheb edasi :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-vürtsikas. Keskmaitse toob taskust välja peotäie piparkooke, mis on segamini läinud karamellikestega ja mandariinikoortega ... aga no see pakkumine tuleb kogu hingest! Lõppmaitse päkapikuke määrib keelel laiali apelsinitsukaadi, pikkides sinna vahele nelgiterakesi ja joonistades ingveriglasuuriga südamekesi. Järelmekk lööb aasta otsa nurgas seisnud kortsmoonikule hääled sisse ja Püha Öö veidi kääksuv variant loob toaseintele jõuluvana ja põhjapõtrade varje.

Keskmisest suts raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe! Kui siia veel keha juurde panna, saaks juba veelgi kõrgema hinnnangu, kuid nummi rüübe igatahes! Piparkooki, andke mulle piparkooki!
------------
pilt isetehtud

Veteran


Veteran (Wassalemma / Kolonel, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,8 %vol. Liigimääratlus: IPA

Tootjainfo: "Ühispruul Koloneli pruulikojaga
Koostis: allikavesi, linnased, pärm, pruun roosuhkur, humalad (Chinook, Amarillo, Willamette), kuivhumaldatud Amarilloga."

Pai pruulmeister, kui teed IPA't või miks mitte ka humalasemat stouti vms, pane ikka IBU näit kah peale.

Väike lihtne pudel, huvitavalt minimalistlik must-valge sildikujundus. Kergelt kollakas vaht täidab üle poole klaasi, olles päris kenasti püsiv. Õlle vvärvus - kirkalt oranžika varjundiga punane. Aroom on meeldivalt karamelliselt magus-hapukas. samas mahlane ja kergelt leivane.

Esmamekk on keskmisest kröömike kergema kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse on mahlane, karameljas, ahjuõuna ja leivakoorukese segune. Lõppmaitse muutub veidi tummisemaks, puidune ... ei lausa tammetõrude taoline mõrkjus koputab tõsise näoga keelepärale. Järelmekk on mõrkjas-hapukas ja kergelt vürtsikas, kergelt kurgulage parkiv ja väga kosutav.

Keskmisest kribuke kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA-VÄGA heal tasemel rüübe. Mõnus keelekõditaja ja hingekosutaja, paras ette võtta peale esmase janu kustutamist millegi kergemaga. Piri-piriga täidetud suured rohelised oliivid oleks super-ampsuke siia juurde!
--------------
pilt isetehtud

Eliksiir


Eliksiir (Munga, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. Liigimääratlus: session IPA.

Tootjainfo: "Koostis: odralinnased (pale ale, cara ruby), vesi, humal (El Dorado, Topaz), pärm (Safale US-05)
IBU 50"

Väike lihtne pudel, pildil ... veider nägemus eliksiiritootmisest :) Valge hõre vaht täidab enamiku klaasist, kuid vajub üsna peatselt. Õlle värvus - kirkalt kuldne merevaik. Aroom on mõrkjas-mahlane, veidi parkivalt murune ja värskeid kasepungi meenutav.

Esmamekk on kerge ja mõrkjas. Keskmaik omandab huvitava kreemise tekstuuri, jäädes samas üheplaaniselt mõrkjaks. Lõppmaitse toob sisse magusakamat pehmust. Järelmekk on hapukas-mõrkjas ja üsna mõnusalt värskendav.

Kerge kehaga, ülekarboniseerunud ja samas siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga päris mõnus rüübe. Kerge ja samas maitseküllane, meeldiv värskendaja õhtu alguseks. Kraavilõhe ampsuke kuluks kõrvale päris kenasti.
-----------------
pilt isetehtud

Sunday, November 15, 2015

Rukki Kuningas


Rukki Kuningas (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Old Ale", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Rukki Kuningas on pruulitud eesti rukkilinnase, ameerika ja uus-meremaa humalatega, kääritatud briti eilipärmiga ning on pudelis järelvalminud vähemalt 100 päeva."

Väike lihtne pudel, sildil pruulikoja tunnusmehike krooniga ja ... mis see hüljes siin teeb? :) Sentimeetrine kreemikat karva vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt sügav punakaspruun.

Aroom on magusakas-hapukas, leivane, linnaseline ja kaljataoline. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse ... vau, see ON mõnus ... esmalt mõrkjas-magusalt leivane, siis tugevalt pähkline ja kreemikas. Lõppmaitse muutub soojaks ja tihkeks, meenutades suisa üsna korralikult humaldatud maltoosat ehk linnasesiirupit :) Järelmekis tuleb mängu kohvi, lisaks röstitud teraleib, kamabatoonike ja piimašokolaad. 

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametja paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Rukkiõllede tippklass, väga heas maitsetasakaalus, jõuline ja tummine - kõik see, mida ühelt pikalt laagerdiselt ootadki. Päris põnev oleks seda tegelast umbes aasta pärast uuesti külastada!
----------
pilt isetehtud

Monday, November 9, 2015

Imperialist


Imperialist (Struise / Bridge Road, Belgia / Austraalia) pdl 0,33 l. alc 8,5 % vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Pils/Strong Pale Lager" ja hinnang 84 punkti.

Tootjainfo: "This Intergalactical Imperial lager was brewed by Ben (Bridge Road Brewers, 50 Ford Street, Beechworth VIC 3747, Australia) & Urbain @ Struise, as a superb collaborative effort between both breweries and Simply Hops (Hop Pocket Lane, Paddock Wood, Tonbridge, Kent, TN12 6DQ, UK). While Ben shared his Australian Lager brewing techniques, Simply Hops procured us with Fresh Galaxy hop flowers. Only 4 ingredients were used, Vleteren water, German pilsner malt, Australian Galaxy Hops and Weihenstephan yeast. This lager not only bottom fermented, but also matured on its own bed of C02 for six months."

Väike lihtne pudel, sildil ... miskid mungarüüdes ja kapuutsides tüübid :) Erkvalge vaht täidab ligi pool klaasi ja püsib vägagi korralikult. Õlle värvus - õrna uduvinega kollane. Aroom ... noh ei midagi erilist ausalt öeldes ... veidike virsikust magusust ja belgia pärmi vürtsikust.

Esmamekk on keskmisest kriips kergema kehaga (sellise kanguse juures!) ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-hapukas, puuviljane ja kompotine. Lõppmaitse mõrkjas-vürtsikas bukett muutub ehk veidi huvitavamaks ... jäädes kuskile kange laagerõlle ja keskpärase belgia tripel-eili vahele. Järelmekk püsib hapukas-vürtsika värelusena päris kaua kurgus.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-vürtsika buketiga päris heal tasemel rüübe. Anud juhul pole RB suhteliselt kõrge hinnanguga kuidagi nõus. Väga väärikas pruulikoda (see va Struise) on ilmale lasknud enda kohta ikka väga keskpärase rüüpe. Eks seda imperial pilsi ole ka keeruline heana teha, kuid praegune variant ... nojah. 
-----------
pilt isetehtud

Coffee Express

Coffee Express (Vaksali, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6 %vol. Liigimääratlus: stout

Tootjainfo:: "Linnased: Baer, Pale ale, Pilsner, Chocolate, Crystal,. Humalad: Summit, Nugget. Pärm: Safbrew S33. Lisandid: kohv, suhkur."

Väike lihtne pudel, mille sildil tormab kohvipruun aururong. Kreemikat karva vaht täidab üle poole klaasist, vajudes küll hõredaks, kuid olles üsna püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumepunane.

Aroom on fantastiliselt mõnusalt ja ehedealt kohvine. Justkui röstiks ise kohvi ja jahvataks seda ... selline ere ja erk. Hommikul nuusutaks seda virgutuseks mõnuga :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse muutub tunduvalt magusamaks ja toob kohale ka esimese Suure Kohvikruusi, millesse on ka tilgake kohvilikööri sisse kallatud. Keskmaitse on kreemisem, tihkem ja mustade kuivatatud ploomide tooniga. Järelmekis võistlevad kuivatatud kirsid, ploomid ja kohvikreem ... üsna luksuslik kraam, kas teate!

Keskmise kehaga, üsna tugevalt karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe! Väga mõnus ja ehedalt kohvine kraam, mida võik rahulikult ka dessertõllena pakkuda koos kuivatatud puuviljadega ja magusa põdrajuustuga.

--------------
pilt isetehtud

Õhtune vine

Õhtune vine (Wassalemma, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,3 %vol. Liigimääratlus: suitsuõlu

Tootjainfo: "Koostis: allikavesi, linnased, pruun roosuhkur, pärm, humal (Perle, Goldings, Cascade)" Kreemikat karva vaht täidab ligi pool klaasist ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - tuhm tumepunane. Aroom on leebelt suitsune, õrnalt mõrkjas ja röstlinnaste tooniga.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas, suitsune ja küpseõuna taoline. Lõppmaitse hapukas-suitsune ja magusakas segu meenutab lõkke kohal kõrvetatud rosinasaia. Järelmekk on kiirelt kaduv, jättes vaid hapuka suitsuvine.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga lihtsapoolne rüüpeke, mille suitsune pool on üsna leebeke. Suitsusauna järel mõnus jätkuks kuugata.
------------
pilt isetehtud

Sunday, November 8, 2015

Alatu Laim

Alatu Laim (Sulu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6 %vol. Liigimääratlus: vürts-eil?

Tootjainfo: "Kafiirlaimi lehtedega maitsestatud eil
Humalad: Aramis, Walmea, Galaxy. Kuivhumaldatud Citra humalaga. Linnased: Pilsner, Pale ale, Vienna, Cara Ruby, ja rukkilinnas. Pärm: Safale US-05"

Väike lihtne pudel, kollakas-rohekas sellele pruulmeistrile omane sildikujundus. Valge vaht täidab 4/5 klaasist ning jätkab pudelist väljaronimist ka siis kui juba pudel pooltühi. Õlle värvus - vähese hõljumiga tumedapoolne kollane.

Aroom paneb naeratama. Kafiirlaimi ... või siis kahvrilaim, kuidas keegi nimetab ... on niiiii klaarilt omapärase lõhnaga! Kõikvõimalikud aasia supid ja marinaadid tulevad vaimusilma ette ... eelkõige Tom-Yum supp :)

Esmamemkk on keskmise kehaga ja mõrkjas-vürtsikas. Keskmaitse mõjub vürtsikalt ja mahlaselt, sidrunheina, laimi ... noh ja mõistagi kahvrilaimi enda moodi. Lõppmaitse meenutab loorberilehti, aromaateid vürtsiterakesi ja kõrvitsamarinaadi. Järelmaitse on vürtsikas-magusakas, väga-väga-väga kosutav ja värskendav.

Keskmise kehaga, ülekarboniseerunud paletiga, mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Kahvrilaimi kasutamine õlles on üsna uus idee, kuid Gambrinuse keelele on see viimase kuu aja jooksul kolmas kord sattuda. Soovitan julgelt järele proovida ka teistel pruulmeistritel, võib-olla ehk väiksemas koguses, kuid see hapukasvürtsikas värskus on midagi, mis võiks otse jumalikult mõndagi IPA't täiendada.
-------------
pilt isetehtud

Graff

Graff (MVKodupruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Liigimääratlus: puuviljaõlu?

Tootjainfo: "Ulmekirjandusest ainest saanud pruul, kus on kokku pandud õunasiider ning tume õlu. Tulemiks on siiderja olekuga ning veidi tummisema lõpuga jook.
60% õunamahl, 40% tume õlu, milles linnased: Pale Ale, Crystal 150, Chocolate, Humalad: Goldings"

Väike lihtne pudel, omanäolise lõikega sildil lossivaremed? Kreemikas vähene vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - tuhm punakaspruun. Aroom on põnevalt ja ehedalt õunane ning leivane.

Esmamekk on kerge kehaga ja turtsakalt hapukas. Keskmaitse ... see on ikka kohe päris põnev ... kreemine õunasus ja sepikune biskviitjus moodustavad kokku korraliku plaadikoogi :) Lõppmaitse on mahlane, õunane ja õllene ühtekokku. Järelmekk on kuivapoolne, veidi keelepära parkiv justkui jooks arooniamahla.

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga omapäraselt mõnus rüübe. Õlu ta nüüd küll pole ... aga on kah. Sihuke mõnus ja mahlane, kergelt joodav ja piire nihutav. Suurepärane õhtune pikema tiksumise kaaslane.
------------
pilt isetehtud

Vahva Vend

Vahva Vend (Wassalemma, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. Liigimääratlus: tume ale

Tootjainfo: "Koostis: allikavesi, linnased, Muscovado suhkur, pärm, humalad (Perle, Cascade, Saaz, Mittlefruh"

Väike lihtne pude, sildil vahva munk. Sõrmepaksune kollakas vahukoht on hõre ja kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - häguselt tuhmpruun. Aroom on hapukas (linnase-ekstraktist tehtud?)

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas, kadakane ja kohvine. Lõppmaitse vaigune ja puidune mõrkjus varjutab praktiliselt kõik, kuid vähene pähkline magusus tagaplaanil leevendab pisut asja. Järlemekk on kibekuse piiril mõrkjas, hapukas ja õrnalt vürtsikas.

Keskmisest pisut kergema kehaga, nõrgapoolselt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga lihtsapoolne rüübe. Ülehumaldatud ja kahtlaselt linnase-ekstrakti kasutamisele viitava olekuga. Kui vürtsikaid kanatiivakesi kõrvale näsida, oleks ehk täitsa asja ette.
-----------------
pilt isetehtud

Wednesday, November 4, 2015

Täiskuu


Täiskuu (Tanker, Eesti). pdl 0,33 l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: IPA., hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "White IPA
Koostisosad: Vesi, odra- ja nisulinnased, humal, pärm.
45 IBU"

Lihtne väike pudel, pruulikoja tunnusmotiividega kirjuvõitu sildikujundus. Valge hõredapoolne täidab pool klaasi, jättes klaasiseintele ka mõningaid jälgi. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on mõnusaimal moel mahlane, mõrkjas-magusakas ja veidi vaigune.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja särtsakalt hapukas-magusakas. Keskmaitse muutub veidi leebemaks, kuid samas ka mõrkjamaks, mahlaselt greibiseks. Lõppmaitse mängib belgia õlledele omase vürtsika magususega, mida ei oskaks IPA'st oodatagi. Järelmekk on hapukas-magusakas, veidi vaigune ja õrnalt vürtsikas.

Keskmisest pisut kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-maguakas-vürtsika buketiga Übertasandi IPA. Pisut ebatraditsiooniline, kuid väga mahlane ja nauditav. Sidrunimarmelaadi lõiguke oleks päris põnev siia kõrvale põske pista.
-------------
pilt isetehtud

Pelgulinna õlu eripruul greibiga


Pelgulinna õlu eripruul greibiga (nanoPruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. Liigimääratlus: brown ale.

Tootjainfo: "Pelgulinna õlu on kerge kehaga värskendav ale tüüpi õlu. Maitses ja aroomis figureerib särtsakas sidrun, mis on saavutatud Citra humalate ning värske sidruni koore lisamisega. Tänud suhteliselt väikesele alkoholi sisaldusele on ta ideaalne suveõhtu kaaslane."

Väike lihtne pudel, kollasel sildil jalgrattal kõrend. Valge sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - uduselt kollane. Aroom on mõrkjas-hapukas, sidrunikoor on lubatult kenasti tunda. 

Esmamekk on kerge, lausa pisut vesisepoolne, kuid mõnusalt magusakas-hapukas. Keskmaitse on magusakas, sidrunine ja karameljas. Lõppmaitse mõjub lausa mesiselt, magusus muutub ausalt öeldes veidi ülemääraselt intensiivsus. Järelmekis tuleb õnneks esile mõrkjas-hapukam toon, mis tasakaalustab muidu liigmagusaks kiskuvat üldpilti.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-magusaka buketiga vastuoluline rüübe. Nimes lubatud greibisust pole küll eriti tunda, magusat on ülevõlli ... kuid samas tuleb kiita nii kerge joogi puhul maitsekülluse saavutamise eest. Suviseks janujoogiks igatahes täitsa okei.
---------
pilt isetehtud

Must lammas


Must lammas (nanoPruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,0 %vol. Liigimääratlus: brown ale.

Tootjainfo: "Must lammas on tagasihoidlik, pehme ja teistest veidi erinev. Oma tumeda katte all on peidus kübeke värskust, mis muudab ta teistest omataolistest erilisemaks.
Õlle valmistamisel on kasutatud tüüpilis Brown eilile omaseid linnseid ning Ameerikaliku värskuse annavad Centennial ja Cascade humalad"

Väike lihtne pudel, hallil sildil must lammas :) Pruunakas vaht täidab pool klaasi, olles küll hõre, kuid üsna kaua püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumepunane. Aroom meenutab röstitud leiba ja kohvipuru.

Esmamekk on kerge ja hapukas. Keskmaitse lisab tubli annuse magusat ning kohvisust. Lõppmaitse on magusakas-hapukas ja meenutab kohvikaramelliseid lutsukomme. Järelmekk on pehme ja leebe, leivavahtu ja rosinaid meenutav .... kuskil taga aga õhetab ka meeldiv vürtsikusevine.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga väga meeldiv rüüpeke. Pruuni eili nime all pakutakse mõnikord täielikku jura, kuid see konkreetne klasitäis ühendab paganama priimal moel kerguse ja maitsekülluse. Röstleiba munavõiga soovitaks siia juurde.
------------
pilt isetehtud

Monday, November 2, 2015

Mexican Cake Imperial Stout


Mexican Cake Imperial Stout (Westbrook, USA) pdl 0,66 l. alc 10,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial stout" ja hinnang 100 punkti!!!

Tootjainfo: "Happy birthday to us! To celebrate our first year as a brewery we brewed a serious imperial stout and aged it on cocoa nibs, vanilla beans, cinnamon sticks, and fresh habanero peppers. This is the first offering in our annual Anniversary series. Here’s to many more!"

Lihtne kopsakas pudel, mustal sildil valged kirjad ja tükike kooki :)

Misasi siit pudelist klaasi voolab? Mõrvmust vedelik! Alguses tekib selleni must! MUST! must vaht, mis seejärel tumepruuniks redutseerub. Õlle värvuse kohta ootab infot ainult täielik võhik ja nendega ma täna ei räägi! 

Aroom. Need ameeriklased on hullud. Neil peavad olema kõikse suuremad autod ja rasvasemad burgerid ja isasemad lõhnad peavd neil kah olema! Šiiva nimel. Täiuseni viidud magusa, mõrkja, hapuka ja vürtsika vahekord. Pähkline ja röstine, kreemikas ja imeilus. 

Esmamekk on raske. No kohe ikka on raske küll. Aga mitte nüüd päris selline asfalt, mis su keele tömbiks lööb, pigem sihuke šokolaadikreemine substants. Aga ... uhhh ... selle olluse sees elab tšilli! Keeleotsa lüüakse sisse vürtshambad ja neid hoitakse kinni massiivsete kintsulihastega. Miks kintsu? Ära küsi.

Keskmaitse. Juustukookgi õrn kreemikus ja šokolaadilikööri magus täidlus tulevad mööda su keelt lonikdes ülespoole, mõlemal võrksukis jalgade otsas tšillistilettod. Iga sammuke on kui torge su südamesse ja meeldetuletus elu sihukeste külgede kohta, millest viisakas seltskonnas valju häälega ei räägita. 

Lõppmaitse. See jumal on küll lätlane, kes selle mehhiklase välja mõtles. Ja oleks ta raisk siis ainult mõelnud, aga tegi teoks kah veel! Jumalal oli säändsete jaoks vist mingi eraldi paradiisiaia filiaal. Läti-Mehhiko loomelinnakuke, kus jumal mängis eriti  jaburate loomakestega, saades sellest omamoodi lohutust. Sest vaata nende nö normaalsete inimeste hulgas on pruulmeistreid, kes polegi nagu inimesed. Pigem tšillikreemi armastajad. 

Järelmekk. Tume tulekahi vaniljelaos. Kakaokreemiga seda kustutada? No miks ka mitte. Eriti veel kui kohvikutäis rummikooke ka sisse pilduda ja siis pähklivõiste näppudega tšillikauna mööda keel laiaks litsuda.

Teate mis minge te kõik. Ja sii kui kohale jõuate, minge veel edasi. Mina igatahes ei tea. Mida või kuidas. Sest kokkuvõtet ma ei kirjuta. EBA-LIBA-JUBE-PARALLEELNE rüübe! Ei noh, krrrrrreemine impeerial stout küll, aga TŠILLI-kreemine! JämeJumal Lacplesis ja Acan teid võtku!
------------
pilt isetehtud

Särtsakas sisalik

Särtsakas sisalik (nanoPruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,1 %vol. Liigimääratlus: IPA

Tootjainfo: "Särtsakas sisalik on valmistatud IPA retsepti järgi. Võrreldes antud õlle eelkäijaga on seekord suurendatud humalate koguseid ning kasutatud uusi humalaid: Magnum, Centennial ning Ahtanum. Intensiivne aroom ning mõrkjas maitse sovivad ideaalseltkuumal suvepäeval värskendamiseks.
IBU 72"

Eelkäija all peeti ilmselt silmas seda.

Väike lihtne pudel, sildil sisalik. Kollakat karva vaht täidab 2/3 klaasist ning on väga püsiv. Õlle värvus - kirkalt ja soojalt tumekuldne. Aroom on väga puuviljane, magus ja mahlane, meenutades melonit ja viinamarju.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse pöörab end mõrkjuse poole kummuli, siputab veidi esikoibi ja nurrub nagu hiigelsuur apelsinikarva kõuts, kes norib hellitusi. Lõppmaitse viskab sisse aprikoosipovidlo ja virsikunapsi noote, soojendades su hinge ja maksa. Järelmekk on mõõõõnusalt vürtsikas-magusakas, meenutades paremaid belgia heledaid eile, millele veel ka eba-belgialikult sülega humalaid sisse visatud.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe! Puuviljasemat tõugu IPA'de hea stiilinäidis ... ehkki pruulmeister viskas ilmselt villast, soovitades sihandse rüüpega end kuumal suvepäeval kosutada ... siis võib see päev küll kiirelt õhtusse jõuda :)
---------------
pilt isetehtud

Patt


Patt (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "porter", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Siidise tekstuuriga porter, milles leidub vihjeid šokolaadile ja karamellile, taustaks erk humalamõrudus.
Linnased: Pilsner, Munich, Melanoidin, Special W, Carapils, Chocolate, Black
Humalad: Styrian Goldings, Willamette, Centennial
IBU 38"

Lihtne väike pudel, sildil ... kloostrivärava taustal mingafiguur? Pruun vaht täidab ligi pool klaasi ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - punakasmust. Aroomis domineerivad kõrvetatud ja röstitud linnased, mängides kohvi, šokolaadi, röstleiva ja vähese suitsulõhnaga.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse säilitab küll mataka mõrkjuse, kuid lisab sellele ka muheda magususe ... justkui paneks üleröstitud leivaviilule ploomimarmelaadi peale. Lõppmaitse kõrvetatud karamell seguneb hapuka kohviga, lubades lagritsat ja lohutust ... no justkui kommionust munk. Järelmekis vürtsitab rummis ligunenud rosinatega ja kõrvetatud pähklitega.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe! Veidi ülevõlli värk, kuid siiski igati nauditav. Õhukesi krõbedaid ingveriküpsiseid tahaks siia juurde.
--------------
pilt isetehtud

Sunday, November 1, 2015

Spanning & Sensatie


Spanning & Sensatie (de Molen, Holland) pdl 0,33 l. alc 9,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: imperial stout ja hinnang 98 punkti!!!

Tootjainfo: "Indigrients: water, pale, oat, smoked, caramel, brown, chocolate, and roasted malts, premium and saaz, yeast cacao, chilli peppers and sea salt.
61 EBU"

Õlle nimi tõlkes - "tension & sensation"

Väike lihtne pudel, tehnilisena mõjuv sildikujundus. Tumepruun sõrmepaksune vaht on tihe, püsiv ja klaasiseintele haakuv. Õlle värvus - õhkõrna punaka helgiga must. 

Aroom haarab su ninast kinni juba meetrikauguselt ning venitab selle otse klaasi sisse. Siin ON mida nuuskida! Tume ja tummine, melassi ja kakao, kohvilikööri ja mõrušokolaadi joobnustav segu sulgeb mõneks ajaks su silmad. 

Esmamekk. Ohhh jaaaa. See on ikka kohe sihuke mekk, et teisel õllel pole seda ka siis kui kolm kasti kokku panna. Mõrkjas-magusakas, tumedate ploomide ja tšillišokolaadi segune. Tihke ja sõbralik ... kuid hoiatav ... et mees siin tuleb piiri pidada! 

Keskmaitse. Kakaokreemine pehmus väidab su suu, pea, taskud ja toa. Kovhimarmelaad kirsitükikestega. Tšillihelvestega üle külvatud kuivatatud ploom. Jõmmmmakas ja soe nagu hiiglaslik kamin jahilossi suures saalis. Veidi suitsuse kaminasimsi peal seisab pudel jõuludeks hoitud šokolaadilikööri. Kuid täna segame me selle bitteriga ja laseme hea maitsta. Olgu jõulud juba täna. 

Lõppmaitse istub koos sinuga pika laua taga kamina ees, veeretab näpus vahel klaasikest, jõllitab äraseletatud pilgul sütel tantsisklevat leeki ning räägib tasasel häälel. Millest? Ah see polegi oluline.

Järelmeki melassine ja lagritsane otsmik toetub käsivarrele ja norskab vaikselt. No las ta siis puhkab, kuu ongi ammu kõrgel ja jahikoer lõõtsutab tasakesi su jalgadel. Soe on. Mõnus. Soe ja mõnus. Siia ma jään, las kõik muu ootab.

Ra-ra-rasputin raske kehaga, õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-magusaka buketiga MEGATASANDI RÜÜBE. Ah mis ma narrin, Kosmiliseks kisub see kätte. Sipsuke soola toimib alati maitsetugevdajana - pruulmeistrid, pidaga silmas! - näpuotsaga tšillit lööb su tšakrad valla ja aura helesiniseks ... või oli see nüüd tšillipunaseks? Ah vahet pole, ilgeltjubekolehea ja ausammast vääriv klaasitäis. Olgu kasvõi piiisike sambake. Täpselt tühja klaasi suurune. Ja kujuline. Sest tühjaks see klaas saab ... nii umbes poole tunni pärast. Tilkhaaval manustatav ja iga tilga järel õndsalt ohatav vedelik. Nirvaana.
-------------
pilt isetehtud