Saturday, November 30, 2013

Rasputin

Rasputin (Brouwerij De Molen, Belgia). pdl 0,33 l. alc 10,4% liigimääratlus: russian imperial stout. 99 punkti ratebeeris ja 88 beeradvocate järgi!!!

Tootjianfo: "Color 199.7 EBU, bitterness 81.7 EBU, OG 1102, FG 1026, hops are Premiant and Saaz. This beer is only brewed a couple of times each year. Best before 25 years after bottling."

Suur veinilik pudel, traatkinnisega veinikork, lihtne tehniline silt. Kreemikas vaht moodustab sentimeetripaksuse kihi, mis on suuremulline ja püsimatu. Õlle värvus - tume kirsipunane. Aroom meenutab šerrit ja tammevaadis laagerdunud meeveini.

Esmamaitse on ultratihe ja kleepjalt magus, kirsinalivka ja palinka vahepealne. Keskmaitse on kui pajatäis mees leotatud rosinaid, mida on segatud šerriga ja hoitud aastake veinivaadis. Oooo anna kallis Taara nüüd sõnu, millega seda kirjeldada. Röstlinnaste kirbevõitu mõrkjus sulandub imetabasel moel kuivatatud õunte ja tumedate rosinatega, tamme raskuse ja nalivka kleepjusega. Lõppmaitse maitseb kui üles sulatatud melass, millesse on segatud veidi šerrit ja lahtustatud lusikatäis taruvaiku - taevalikult oivaline segu kleepjast magusest, nätskest mõrkjusest ja oivaliselt hapukusest. Järelmaitse on pisut parkivalt mõrkjashapu, peaaegu tubakane, kuid šerritubakane! Ja siis tuleb kuskilt sügavusest ka veel pitsike kohvilikööri!!

Kreisilt tiheda kehaga, kleepjas-parikva paletiga, mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas ÜBERRÜÜBE! Õlleliköör, ma ütleks! Digestiiviks parim ning soovitavalt lastes inimestel oletada, mis joogiga on tegu - oletan et õlut pakuvad vähesed.
-----
pilt siit

Piraat

Piraat (Brouwerij Van Steenberge, Belgia). pdl 0,33 l. alc 10,5 % Liigimääratlus: belgia kange eil. 95 punkti ratebeerist ja 91 beeradvocate järgi - haruldane üksmeel!! Muuseas, beeradvocate määratleb seda jooki kui "Belgia IPA"


Tootjainfo: "This light ambercoloured Piraat with full foam head overwhelms with an aroma of bitter, spicy, malty and alcoholic scents. What follows is a perfect combination of malty, sweet and hopbitter tastes, after which you are drowned in a very long, semi-sweet after taste with bitter undertone.
On the table
A tremendous digestive beer that, given a good maturation in the cellar, has a great evolution but delights your tastebuds with a tasty wild dish or a foie gras…!
With ripe and elegant cheese, such as Remoudou, Wynendaele, Trou d’Sottai or Vieux Chimay;"


Väike matsakas pudelike, valgel sildil piraadilipuga purjelaev. Erkvalge vaht kipub pudelist välja ronima, moodustades klaasis kahesõrmese vahu, mis on küll suuremulline, kuid kenakesti püsiv. Rüüpe värvus - kirkalt oranžikas merevaik. Aroom on mõõõõnusalt vürtsikas meenutades parimaid belgia tripleid ja IPA'sid korraga.


Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja väga-väga vürtsikas, pipralikult näksivat olekut võimendab suhteliselt kõrge alkoholitase. Keskmaitse on jõuline ja pisut hoolimatu nagu üks mereröövel olema peabki, ta rivistab maitsepungad keelel elegantse hoolimatusega üles ja laksab vürtsimõõga lapiti igaühele lapiti piki tagumikku - ei haiget see ei tee, aga kergelt võpatama paneb küll.  Lõppmaitses avaneb heleda rummi soe puhang ... aga noh, mis muud siis korsaar ikka rüüpab? Järelmaitse on peale kogu seda abordaaži üllatavalt lihtne, soe ja õhetav nagu kokapiiga, kes kambüüsist härras-piraati silmitseb.


Raskepoolse kehaga, kleepja paletiga, vürtsikas-magus-vürtsikas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga MEGARÜÜBE! Hoirassaa ja pudel rummi - seda tahaks kohe teise pudelikese veel kunagi proovida! Mõni vängem ja rammusam juust oleks siia juurde kui rusikas silmaauku.
-----------
pilt siit

Eesti rukki eil

Eesti rukki eil (Õllenaut). pdl 0,33 l. alc 5,3 %vol. liigimääratlus - rukkieil. Ratebeeris kanne sees, kuid hindeid veel liiga vähe, beeradvocate jaoks tundmatu.

Tootjainfo: "Ainus õlu Eestis mis on pruulitud eesti rukkist- eil mida saame kutsuda kui tõeline vedel leib! Only beer in Estonia brewed with locally produced grain – The Rye. The Ale what can only be described as a true liquid bread!"

Lihtne väike pudel, sinimustvalge kujundus ... ei tea, kas see on nii kogemata välja kukkunud, aga kena kooskõla õlle olemusega :) Pruunikas vaht moodustab sentimeetise kihi, mis pole kuigi püsiv. Õlle värvus - tuhm sügavpruun. Aroom pakub üllatusi - esmalt meenutab see odraveini (nii mõõduka alkoholitaseme juures!), siis aga annab endast veidi kohvi ja leivakoorikut meenutavat lõhna.

Esmamaitse on kergepoolne ja õrnalt kohvine. Keskmaitse meenutab Tallinna peenleiva koorikut, puhas ja klaa rukkileiva maitse. Selles mõttes täiesti ebatavaline rukkiõlu, et puudub tavapärane rukki raskepärane nätskus, kuid on ehe rukkipeenleiva maitse. Lõppmaitse mängib taas veidi veiniste nootidega, lisades siia rosinaid ja sutsuke kaneeli. Järelmekk on meeldivalt magus-hapukas, linnaseline ja puuviljane.

Kergepoolse kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, magus-hapuka buketiga ebatavaline, kuid kindlasti väga nauditav rüübe! Soovitaks pakkuda koos heeringaleivaga.
------
pilt siit (kolmikust parempoolseim)

Wednesday, November 27, 2013

Malheur 10

Malheur 10 (Brouwerij Malheur, Belgia). pdl 0,33 l. alc 10%vol. Liigimääratlus: Belgia kange eil. Ratebeeri hinnang 95 ja beeradvocate oma 89!!

Tootjainfo: "Malheur 10° is also called Malheur Millennium (MM). MM is the year 2000 in Roman numerals. This beer was actually introduced to the market in the year 2000.
Beer connoisseur Michael Jackson (The Beer Hunter www.beerhunter.com) describes the aroma of the blonde Malheur 10° as “a pinkish peach with notes of spicy orange and lemon peel. The beer literally boasts a bright yellow colour and a rich honey texture, it is somewhat oily too but with incredible body and a bitter sour note in the warm aftertaste. In short this blonde tasting beer that contains 10% alcohol by volume will delight beer enthusiasts the world over”."

Muuseas, malheur tähendab tõlkes "ebaõnn" ja tootja ütleb selle kohta nii: "
A “malheur” (misfortune) can sometimes have dire consequences. But a genuine Malheur is savoured with friends and enjoyed in moderation.
“My Malheur” allows you to share your own funny, spirited and entertaining experiences and adventures, your little “misfortunes” that nonetheless ended well, via Facebook and Twitter."

Väike lihtne pudel, mille sildi- ja korgikujundus meenutab 1920'te USA reklaamplakateid. Valge vaht täidab 95% klaasist, muutudes küll kiirelt suuremulliseks, kuid olles kenasti püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on õrnake, kuid delikaatselt mesine ja vürtsikas ning troopiliste puuviljade vihjega.

Esmamekk on petlik - esmalt tundub see kerge ja šampanjalik, kuid juba hetk hiljem tunned, kuidas suu keeleotsa ründab soe alkoholine linnaseküllus ja puuviljane pärmisus. Keskmaitse on lihtsalt hunnitu, virsik on tõepoolest esimene sõna mis meelde tuleb, kuid sellele lisandub ka ootamatu kogus humalaid, küll puuviljaseid, kuid siiski mõrkjaid.  Lõppmaitses tuleb esile väga tugev vürtsikas laeng, meenutades rosepipart ja ... ohh üllatust, melassi! Seda poleks heleda õlle (ilmselt siiski oleks õige öelda tripli) puhul oodanud. Järelmaitse toob taas silme ette korvitäie päikesesooje virsikuid ja nektariine, see on ülekülluslikult soe ja mõnusalt mahlane, samas vürtsikas ja kelmikas.

Raske, kuid mängulise kehaga; tugevalt karboniseeritud, kuid samas õrnalt kleepja buketiga; magus-mõrkjas-vürtsikas-magus-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERRÜÜBE! Digestiivõlle parim näide, oma vürtsika, kuid samas šampanjaliku olekuga sobiks suurepäraseks üllatajaks tervitusnapsina!

------------
pilt siit

Чешское барное

Чешское барное. (Трехсосенский пивоваренный завод, Venemaa) pdl 1,0 l. alc 4,9%vol. Liigimääratlus: hele lager. Ratebeeri hinnang: 6


Tootjainfoks on tavapärased sõnad üllast maitses ja heast õllest.

Matsakas plastpudel, mis peaks imiteerima puutünni. Pudeli kaela küljes rippuv rohekuldne sildike on üsna loetamatu - tootjanime sellelt ülesleidmine oli paras silmamurdmine. Valge vaht moodustab sõrmepaksuse kihi, mis on suhteliselt kauakestev. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on väga õrnake, kergelt hapukalt taignane-linnaseline.

Esmamekk on kergeke, kuid mitte vesine ja hapukas-magus. Keskmaitses intensiivistub linnasemekk, mis on isegi üsna meeldiv, kergelt banaanine - see tuleb nüüd küll üllatusena laagerõlle puhul, ilmselt on toormeks kasutatud osaliselt riisi. Lõppmaitse muutub kröömikese mõrkjamaks, kuid ka vesisemaks. Järelmaitse haihtub sekundiga, jättes vaid kerge magusaka mälestuse.

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, magus-hapukas-mõrkja buketiga lihtne lauaõlu. Sobib nii peale sauna kuukamiseks kui ka lihtsama söögi allaloputamiseks. Odav plagiaat väärika tšehhi õlle teemal.
--------
pilt siit

Tuesday, November 26, 2013

Mix Tape 8

Mix Tape 8 (BrewDog, Šoti). pdl 0,33 l. alc 14,5 % Liigmääratlus: eeee ... no siin on nüüd pudru ja kapsad. Ratebeer ütleb et "american strong ale" ja teatab hindeks 95. Beeradvocate aga "Belgian IPA" ja hinnet veel ei tea. Vaatame aga mis ütleb tootja - seda tasub lugeda!


Tootjaonfo: "Mix Tape 8 is a high octane blend of styles, influences and processes. This beer is a blend of 2 huge oak aged India Pale Ales. Half of this beer is rooted in an amped up, hopped up Belgian Tripel which has been aged in Scotch Whisky casks for almost 2 years. The other half of the equation is a triple India Pale Ale which has also been aged in Scotch Whisky barrels for close to 2 years. This beer is inspired by the Belgian Monastic brewing tradition and its centuries of heritage, the hopped up American new wave craft brewing and everything that rocks about Scotch Whisky barrels and oak aging."


Kui lasksite eelmise lõigu mööda, siis minge tagasi ja lugege uuesti - see on austust äratav!


Selle õlle disain algab karbist, mis kujutab mingit uskumatult keerulist villimis-seadeldist, kuid sellel karbil on vähemalt ühel küljel ka midagi kirjas. Sest vaadake, pudeli sildil pole MITTE MIDAGI kirjas! :)


Helekreemikas vaht moodustab kahesõrmese kihi, mis on üle keskmise püsiv. Õlle värvus - kirkalt tume mahagonpunane. Aroom ... oooo see hoovab kaugele, meenutades meetrikauguselt parimaid odraveine. Lähenedes muutub see juba portveiniks, omandades tammiseid ja jõulisi noote. Siin leiab kühvliga karamelli ja sülega üleküpsenud õunu, koorevenist ja viskit.


Esmamekk on oijummmmel kui raske ja brändine, keeleotsa näriv ja samas puuviljaselt paitav.

Keskmaitse .... iiiisus küll ..... seee panb kiiruga lonksu alla neelama ja õhku ahmides sõnu otsima. SEE EI OLE ÕLU! See on ... ma ei tea mis see on, kuid see on sindrima hea! Nagu pimedas koopas kobab Gambrinus enda ümber, otsides väljendeid, mis väljendaks vaimustust, kuid ilma vägisõnu pruukimata. Belgia triplite vürtsikus - kirjas. Tripel-IPA'de hingemattev magus-mõrkjus - kirjas. Odraveini orgastiline hapu ja magusa balanss - kirjas. Mis veel ... ahjaa ... ViskiVaat. Või peaks seda läbiva suurtähega kirjutama?


Lõppmekk. Vaata kulla sõber, see on neid hetki, mil Gambrinus ei tahaks midagi kirjutada, vaid ainult nautida. Lasta piiskhaaval sel rüüpel endasse imenduda. Ja vaikida. Kuid ei saa, ka tead. Sest sõna vajab jagamist ning vaimustus levitamist. Tammevaat teeb imesid. Eriti kui selles on ennem viskit hoitud. Ma tahan ühte sellist endale. Et ise sisse elama asuda. Või vähemalt oma õlut sinna sisse kallata.


Järelmaitse - see on Härrasõlu, mu head kamraadid! Seesinast rüübet tuleb hoida erilisteks puhkudeks ja pakkuda ainult parimatele sõpradele, kelle maitsekuses olete veendunud. Sest ettevalmistamata ja -hoiatamata inimesele pole säherdust meistriteost mõtet anda, ta purtsatab selle välja (meeldetuletus - SEE POLE ÕLU!) või joob portveini pähe ära. Valge sall ja siidkindad - kas need on teil olemas? Gambrinusel ei ole, kuid Gambrinus võib.


Oivaliselt üle-elusuuruse kehaga, tigukleepja paletiga, magus-vürtsikas-magus-hapukas-magusmõrkja buketiga KOSMILINE rüübe. Oijummel küll. Sa sinine saadan. Ja need muud tähendussõnad. SEE EI OLE ÕLU! Kuid see on uskumatult, fenomenaalselt ja silmipimestavalt hea! Suupistete osas soovitaks kergeid puuvilju ja klaasikest vett. Lihtsalt selleks et suud värskendada enne järgmist maitsetulva.
----------
pilt siit

Floreffe Triple

Floreffe Triple (Brasserie Lefebvre, Belgia). pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Liigimääratlus: tripel. 91 punkti ratebeeris ja 85 beeradvocate järgi!

Tootjainfo: "Floreffe Triple owes its name to its high density and strong taste. The splendid mixture between bitterness and caramel characterises this beer. Like other beers made in Floreffe Abbey, it is not filtered. It may therefore be slightly cloudy if served cold. As the monks' recipe specifies, it is refermented in the bottle with yeast and sugar.
A TERRIBLE PUNISHMENT: any monk arriving too late for prayers or in the refectory, would not get his beer entitlement."

Lihtne väike pudel, heledates toonides sildil kloostrihoonete kujutis. Valge vaht täidab 80% klaasist, olles tihe ja püsiv ning kleepides end klaasiseintele. Õlle värvus - uduselt sügavkuldne. Aroom - hmmm midagi kummalist - see oleks nagu või lõhn? Kuid seda täiendab belgia triplite iseloomulik vürtsikus.

Esmamekk on keskmisest raskem ja vürtsikalt naksakas. Keskmaitse kõnetab belgia triplitele niiiii iseloomulikus meeldivas võtmes - siin on küpseid banaane ja veidi piprast vürtsikust, veidi vaniljet ja õunu. Lõppmaitse muutub taas pisut võiseks, biskviitjaks ja apelsiniseks, meenutades head mahlast puuviljakeeksi. Järelmekk kõditab kurku meeldiva vürtsisabaga.

Keskmisest raskema kehaga, kergelt kleepja paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga väga nauditav tripel. Siia kõrvale soovitaks pakkuda natukese vängemat juustu, miks mitte mõnd sinihallitusega varianti.
---------------
pilt siit

Lapin Kulta Arctic Malt Pils

Lapin Kulta Arctic Malt Pils (Hartwall). pdl 0.33 l. alc 4,6%vol. Liigimääratlus: pilsner. Hinnangut ratebeeris on parem mitte vaadata :)

Tootjainfo:"A refreshing, smooth beer, made from barley cultivated in fields near the brewery and the purest groundwater filtered through eskers. Recommended serving temperature 10–12°C"

Väike vahvalt õlakas reljeefkirjadega pudelike ja ülimalt lihtne sildikujundus. Erkvalge vaht täidab pool klaasist, olles suhteliselt püsiv. Õlle värvus - kirkalt kahvatuykollane. Aroom on lihtne ja kerge, hea vesi ja heledad linnased.

Esmamekk on väga kerge, vesisepoolne ja magusakas. Keskmaitse jääb sama lihtsaks, linnaste mahe magusakas mekk omandab veidikese mesist nooti. Lõppmaitsesse seguneb pisut ebameeldivat metaljat teravust ja järelmaitse kaob üsna kiirelt, jättes siiski üldise värskusetunde.

Vesisepoolse kehaga, keskmiselt karboniseeritud paletiga, magusaka buketiga väga lihtne ja pretensioonitu rüübe. Seda võib tõepoolest juua ka kõige õrnema kalaroa kõrvale, sest rüüpe maitse ei ohusta mitte midagi.
-----------
pilt siit

Monday, November 25, 2013

Hopus

Hopus (Brasserie Lefebvre, Belgia). pdl 0,33 l. alc 8,3 %vol. Liigimääratlus: Belgia IPA. 86 punkti ratebeeris ja 84 beeradvocate järgi - märkimismväärne üksmeel!

Tootjainfo: "The work of the master brewer is shaping the flavour of Hopus beer which is done by the selection and use of the hop in a production process that goes back to the Belgian brewing tradition in its purest form. After two years of research, five hop varieties from the best regions were chosen based on their taste and their harmonious fusion. The tasting experience of the Hopus starts as soon as the bottle is ‘uncorked’.

Opening the bottle manually is unusual and invites the consumer to have a sip and stimulates the taste buds of lovers of great beers. A lovely white, creamy head appears above the deep golden hue. The brewer's yeast adheres to the bottom of the bottle and is released in the form of tiny particles. It goes without saying that beer lovers will appreciate the yeast. The aromas of the hops and high fermentation can immediately be detected.

They leave no doubt that this is a strong and bitter beer typical of the district. This impression is even stronger due to its strong carbonisation which releases its full power. The first sip is honest and immediately gives a feeling of bitterness led by an intense taste of hops. The fruity high fermentation aromas are restored in the mouth and the malt is in perfect balance without removing the initial taste.
The taster is in this way prepared for the final bouquet: the bitter aftertaste. To merely state that it is strong would not do it justice. It is heady without being disturbing. It is powerful without being overwhelming. It is elegant without being luxuriant. In short, the perfect preparation for the next mouthful."

Väike kääniskorgiga pudelike ja äärmiselt lihtne hallikasbeež sildikujundus. Valge vaht täidab 95% klaasist, muutudes küll suuremulliseks, kuid jäädes kenasti püsima. Õlle värvus - õrna uduvinega helekuldne. Aroom on vürtsikas ja karamelline.

Esmamekk on raskepoolne ja oi-kui-mõnusalt magus-vürtikas, justkui oleks ampsanud mingit tundmatut troopilist puuvilja. Pisut piprane kihelus ja täidlane magusus kokku panevad mõnuledes tugitooli laskuma ja otsima sõnu.

Keskmaitse süvendab parimate belgia triplite traditsioonis vürtsikuse taset, pannes keele õhelema. Lisaks tuleb kohale uus laadung puuviljasust, meenutades küpseid nektariine ja aprikoose.

Lõppmekk on karamelline, täidlane ja luksuslik, sädelev ja külluslik kui aadlidaami buduaar. Siit leiab kaugetelt maadelt toodud sandlipuust laekakesi, mis on täis hurmavalt lõhnavaid vaike ning pisikesi nipsasjakesi, millega külalisi lõbustada.

Järelmaitse rahuneb veidi ning sunnib sind vaid vaguralt ohkama - see oli hiiglama vahva õhtu, kuid see viimane klaasike, mis oli humalate peale laagerdunud, oli ehk liiast. Või mis liiast, võtaks veel ühe!

Keskmisest sutsu raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud kehaga, vürtsikas-magus-vürtsikas-mõrkja buketiga megarüübe. Oi osatakse ikka teha hüvasid jooke! Siia juurde soovitaks näksida ehk poolvedelat valgehallitusjuustu mõne soolakama kreekeri peal ... sobiks oivaliselt!

---------
pilt siit

Jacobite Ale

Jacobite Ale (Traquair House Brewery Lld, UK). pdl 0,33 l. alc 8,0%vol. Liigimääratlus: šoti traditsiooniline eil. Ratebeer hindab seda 99 ja beeradvocate 93 punktiga!!! VAU - ma ütleks sellise hinnangutaseme peale!!!

Tootjianfo: "The famous Bear Gates guarding the approach to Traquair House, near Pebbles, have been closed since 1745 - when the last person to pass through them was Bonnie Prince Charlie.

Now, 250 years later, the ancient Traquair Brew House celebrates the Jacobite cause by producing this potent spiced ale to a traditional fine recipe. Sip slowly and remember the old toast to the "King O'er the Water.""

Lihtne väike pudel, mustal sildil kujutatud ohakaid ja Bonnie Prints Charlie profiili. Tuhmkreemikas vaht moodustab sõrmepaksuse kihi, olles sametjalt tihe ja püsiv. Õlle värvus - tume kreegipunane.
Aroom annab juba meetrikauguselt tunda veinilikke noote ning klaasi nina juurde tuues sunnib korduvalt kopse viimse piisani täis tõmbama - ooo see on meeldiv lõhn, milles hulbib tammelaaste ja vürtse, olles kängitsetud lausa piibupigisesse raami.

Esmamekk on raskepoolne ja tugevalt mõrkjas-vürtsikas. Keskmaitse annab endast välja kolossaalse koguse nelgivees leotatud tumedaid rosinaid, kaneelikoort ja sidrunikoort - isver-susver, see oleks vast GENIAALNE rüübe hõõgõlle valmistamiseks! Lõppmaitse segab kokku veini magusa vürtsikuse, tamme mõrkja tihkuse ja õlle karamelja linnasemeki ning sunnib sind vaimustunult ohkama. Järelmaitse on kõrvetatud suhkru ja iiriskommi ning vanilje segu, mida ühendab raskepärane tihke tammepuu.

Raskepoolse kehaga, huvitavalt kleepja ja parkiva paletiga, mõrkjas-vürtsikas-magus-hapuka buketiga ÜBER-rüübe. Oijaaa, siia sobiks ehk ... hmmm ... vürtsmandel kõvale?
-------------
pilt siit

Freibergisch Festbier

Freibergisch Festbier (Freiberger Brauhaus, Saksamaa). pdl 0,5 l. alc 5,8%vol. Liigimääratlus: Märzen.

Tootjainfo: "As our Brauhaus turn of the millennium was 150 years old, we celebrated this anniversary in a good free Bergischer tradition. Our master brewers brewed a very special beer specialty: the Freibergisch festival beer.

Malty aroma and a particularly fine hops it inspires the beer lover so much that we brew this original Saxon specialty today.
"

Lihtne suur pudel, Saksa õllesiltide klassika - heledal foonil tehasepilt. Õrnalt kreemikas vaht täidab kolmandiku klaasist, kui kaob kiirel kohinal minutikesega. Õlle värvus - kirkalt kuldse helgiga merevaik. Aroomis heledad linnaste pehmus ja aromaatsete humalate lilleline lõhn, mis meenutab õitsvat heinamaad.

Esmamekk on kergepoolne ja magusakas. Keskmaitse mõjub lausa siidiselt, pehmelt ja väga kergelt joodavalt, õrnalt mesiselt ja kergelt õunaselt. Lõppmaitses tajud kergelt kirbet heinast humalat ning lõppmaitses annab seesama nüanss juba korraliku kibeka värskuse.

Kergepoolse kehaga, vähekarboniseeritud paletiga, magus-mõrkjas-hapuka buketiga lihtne, kuid siiski üsnagi nauditav lauaõlu. Soolakringel, kus on mu soolakringel?

---------
pilt võetud tootja lehelt

Sunday, November 24, 2013

Hello my name is Sonja

Hello my name is Sonja (BrewDog, Šoti). pdl 0,33 l. alc 8,2 % Liigmääratlus: topelt-IPA. 93 punkti ratebeerist, beeradvocate'is pole veel koondhinnet!


Toojainfo: "Brewed in collaboration with Jeppe from Evil Twin Brewing (and named after his mum), this Double IPA is big on fruity flavours.
The latest instalment in our “Hello My Name Is…” series, this beer has been built on the same robust malt base as its predecessors and single hopped with Mosaic for lots of tropical, passion fruit and citrus flavours. Loaded with well over 100kg of blueberries, this is one super fruity hop bomb.
Malts: Extra Pale, Caramalt, Wheat
Hops: Mosaic
Twist: Loaded with heaps of blueberries"


Lihtne väike pudelike ja punasekirju sildike. Valge vaht täidab kolmandiku klaasist, olles tublisti püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldse helgiga punakasoranž.

Aroom --- iiiihhhhaaaa --- oi see erk ja kärts nagu noor saduldamata hobune! Puhas vesi, sülega humalaid ja metsamarjade sädelev kroon. Gambrinus pole kindel, kas oskaks seda just mustikaks liigitada (millega see õle tehtud on), kuid pohla või jõhvika või mingi muu metsamarja pakuks kindlasti ära.


Esmamekk on keskmise kehaga ja säravalt kärts-mõrkjas-vürtikas. Meie noor säluke löök takka üles ja hammustab mänglevalt su keeleotsa.

Keskmaitse lööb ka sinu enda silmad särama ja pärani, oipagan kui mänguline see on! Ilma sadulata suksu selga ronimine pole ilmselt kõige targem tegu, aga siuke rüübe muudab ka vana mehe nooreks ja hulljulgeks. Siin leiab külimitu jagu männi- ja humalakäbisi, nina kribelema ajavaid heinapepri ja sulnist päikesesära kõige selle kohal.

Lõppmekk rändab ootamatult troopilistele radadele, kuidas küll meie araabia traavel sinna jõudis sattuda? Greibine ja mangone, litšimarjade ja äsja küpseks saanud mango taevalikult mahlased kosed põimuvad põhjamaiste männiokastega ning panevad sind poisikese kombel imestama iga uue lonksu peale.

Järelmekk raugeb pisut, me hobene hakkab veidi väsima ... või on ratsanik juba roidunud. Keelealune küll trillerdab veel värskusest, kuid keelepära räägib juba raskemast männipakust, mida noobel hirnuja peab ootamatult kaela tekkinud rakmete abil metsast välja lohistama.

Keskmisest raskema kehaga, kleepja paletiga, mõrkjas-hapuka-mõrkjas-vürtsika-mõrkjas-magusa buketida ÜBERRÜÜBE! Oi see on naudinguterohke retk, mida ei maksaks risustada muude lisanditega.
-------
pilt siit

Traquair House Ale

Traquair House Ale (Traquair House Brewery Lld). pdl 0,33 l. alc 7,2%vol. Liigimääratlus: šoti eil. Ratebeer hindab seda 97 ja beeradvocate 93 punktiga!!! Väga harva juhtub nii kõrget kokkulangemist!

Tootjainfo: "The traditional brewing process used in the production of Traquair House Ale consists of the following; 1. Traditional infusion mashing process. The wort is then drawn off and boiled during which process the hops are added. 2. The wort is now cooled and pitched with top fermenting yeast under controlled temperature. It is then fermented in oak over a period of seven days. The beer is then transferred into cold storage tanks or barrels and matured over a period of weeks. After maturation the beer is filtered prior to packing."

Lihtne väike pudel ja sama lihtne vanamoeline sildike. Hallikaskreemikas vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, olles sametjalt tihe ja püsiv. Õlle värvus - kirkalt kirsipunane. Aroom on väga meldivalt ja intensiivselt odraveinine, kõditades ninasõõrmeid juba poole meetri pealt. Selles lõhnas on kuivatatud kirsse ja ploome ning tugevalt karamell-linnaseid.

Esmamekk on keskmise kehakusega ja ootamatult mõrkjas, lõhna järgi oleks oodanud midagi magusamakat. Keskmaitse asetab aga asja oma kohale, kergelt veinilik magusus on vaid poolenisti peidus tamme mõrkjuse all. Lõppmaitse on üsna vürtsikas, nelgi ja vanilje ning kardemonimaitseline, kuid kõige üle domineerib ikkagi võimas tammine pitser. Järelmaitses jõuab kohale šoti eilidele iseloomulik leivane mekk, mis oma tiheda linnasepitseriga jääb meeldivalt raskepärase mälestusena suulakke.

Keskmise kehaga, õrnalt kleepja paletiga, mõrkjas-magus-vürtsikas megarüübe. Soovitaks pakkuda koos õlles hautatud küülikuga, mida on lõpus veidi süte kohal pruunistatud.
----------
pilt siit

WoodForde's NOG Real Ale

WoodForde's NOG Real Ale (O & A kodupruul). pdl 0,5 l. alc 4,5%vol. Liigimääratlus: real ale

Sildidisain on üks-ühele võetud pruulikomplekti kaanelt, mis on ühest küljest hea mõte, kuid teisest küljest raskendab edaspidi partiide vahel vahet teha. Soovitan edaspidi mõelda mängulisemalt, anda rüübetele omapärasemaid nimesid ja teha oma kujundust.

Kreemikas vaht täidab 80% klaasist, muutudes kiirelt suuremulliseks, kuid jäädes püsima. Õlle värvus - tume mahagonpunane. Aroom on esimese hooga ülemäära süsihappegaasine, kuid lõpuks ilmub välja meeldiv raskepärane, magusakas, puidune ja pähkline lõhn.

Esmamekk on kerge, lausa vesisepoolne ja mõrkjas. Keskmaitse on bitterine mõru, puidune ja ürdine, meenutades raudrohu-tõmmist. Lõppmekk muutub taas kergemaks, lisandub konservile omane hapukas õunane nüanss. Järelmaitse jääb jupiks ajaks kestma linnaselise ja hapukas-mõrkja jäljena.

Kerge kehaga, ülemäära tugevalt karboniseeritud paletiga, mõrkjas-hapuka buketiga lihtne rüübe, mida oleks mõnus libistada peale sauna ning kohe mitu toopi. Samas piisavalt mõru, et liialdama sellega kah ei kipu. Soovitaks kõrvale midagi lihtsat ja klassikalist nagu praeleivad.
------
pilt isetehtud

Saturday, November 23, 2013

ShipWrecker Circus

ShipWrecker Circus (BrewDog, Šoti). pdl 0,33 l. alc 10,5 % Liigmääratlus: odravein. 95 punkti ratebeerist, beeradvocate'is pole veel koondhinnet!

Tootjainfo: "In collaboration with the awesome Oskar Blues from Colorado, we’ve created this big, twisted 10.5% American style barley wine. With big boozy aromas that’ll swirl round your nostrils and a sweet viscosity that’ll cover your tongue from top to tip, this is a beer for people who enjoy nonsense and walking on tightropes. Even when the Circus packs up and leaves, you’re left with a lingering warmth and bitterness playing in your month.
 Malts: Extra Pale, Munich, Crystal, Chocolate
Hops: Chinook, Cascade, Citra
Twist: American style Barley Wine brewed with Oskar Blues"

Lihtne väike pudel, tsirkuse-afiši taoline sildikujundus :) Kreemikas vaht moodustab sõrmepaksuse kihi, olles tihe ja püsiv. Õlle värvus - kaunis tume murelipunane.

Aroom ei meenuta nüüd küll õlut, see on mahlane ja veinine, kommikaramelline ja aniisine. Kokku lõhnab see nagu köhasiirup või külmetuse korral tehtud mustasõstrateed :)

Esmamekk on tihe ja liköörilik, kirbelt hapukas-vürtsikas. Keskmaitse kütab su keele kuumaks aniisiste, lagritsa ja lausa piparmünile omaste teravate torgetega. Lõppmaitse - ihhii - noo see pole normaalne, see maitseb kui pisut tärpentiline portvein koos köhakommidega. Järelmekk taandub lõpuks juba õllelikemate elamuste juurde, meenutades raskemaid doppel-bocke oma linnasetihkusega, kuid jätkates taruvaiguse ja mustsõstrase kiiksuga.

Tihke kehaga, tugevalt kleepja paletiga, vürtsikas-hapukas-vürtsikas-magusa-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERrüübe. Ei, igaühele seda ei soovitaks, kaugel sellest, kuid vau-efekti otsijatel tasuks seesinane rüübe küll ette võtta :) Ja kõrvale soovitaks võileiba suitsukeele ja paprikaga :)
-----------
pilt siit

Ridiculously Close To Sanity

Ridiculously Close To Sanity (To Øl, Taani). pdl 0,33 l. alc. 6,7 %. liigimääratlus: IPA. ratebeeris saanud 80punkti, beeradvocate jaoks tundmatu loom.

Tootjianfo: "After leaving bars in a complete mess world wide since its release, the crispy fresh hoppy Fuck known as “Dangerously Close To Stupid” has now mutated into two new varieties.
The first mutation of this intensive hop bomb has resulted in a younger brother called “Ridiculously close to sanity” (The only thing worse than being stupid is of course being sane) Ridiculously close to Sanity is a 6,7% west coast IPA. It is clean and intense as its bigger brother and packed with Simcoe and Citra hops. Don’t to sane!"

Disain on seekord ... hmm .. normaalne? Mis on ju ebanormaalne selle firma kohta. Kuid sildi kohta saab lugeda ka disaineri selgitust. Valge vaht täidab pool klaasist, olles üle keskmise tihe ja püsiv. Õlle värvus - õrna uduvinega kuldne. Aroom on mõnusalt intensiivne, humalafriigi jaoks meeldivalt vaigune ja greibine, apelsini ja mango nootidega.

Esmamekk on keskmise kehaga ja intensiivselt mõrkjas-vürtsikas. Keskmaitse mõjub hapukas-teravalt, pohla ja greibi, männiokka ja heinakasvu mekiga. Lõppmaitse keerab magus-puuviljasemasse kanti, andes tunda ikka greipi, kuid nüüd juba punases versioonis, mandariine ja veidi mett. Järelmaitse on vürtsikas, tripeleid meenutavalt värske, kuid samas IPA'le sobilikult mõrkjas.

Keskmise kehaga, karboniseeritud paletiga, mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusa buketiga megarüübe. Siia juurde sobiks hästi midagi vürtsikas-magusat, nt mee ja ingveriga marineeritud grill-kanatiivad.
---------
pilt siit

Friday, November 22, 2013

Abstrakt AB:14

Abstrakt AB:14 (BrewDog, Šoti). pdl 0,375 l. alc 10,2 % Liigmääratlus: nisubokk. 95 punkti ratebeerist, beeradvocate'is pole veel koondhinnet!

Tootjainfo: "An ultra-experimental mish mash of styles. This is an oak aged Imperial Weizenbock. A big, bold mouthfeel backed by some powerful banana and classic weizen notes, balanced by an eclectic yet bizarrely balanced variety of hops from America (Simcoe) the Czech (Saaz) and the UK (Bramling Cross).

The beer is 10.2% ABV and has been aged on toasted French oak chips. As close to bannoffee pie as a beer can taste. Seriously.

This beer was the brainchild of our German Lead Brewer Franz."

Lihtne pudelike, millel traatkinnisega veinikork ja absoluutse miinimumini viidud sildikesed. NB - seda korki on üsna keeruline ilma korgitserita pealt sikutada! Õrnkreemikas vaht täidab veerandi klaasist, muutudes aegamisi suuremulliseks, kuid olles siiski püsiv. Õlle värvus - punaka helgiga tumeoranž.

Aroom ... ojaaa ... see paneb naeratama ja kulme kergitama! Magus ja banaanine, kreemine ja karameljas. Teate mis - see lõhnab nagu küpsetatud banaan vahukoorega! Nii lõhnaks ilmselt noore kokapoisi arglik lähenemiskatse pagaripiigale - ukse taha sokutatud õhuline ja hurmav dessert, mille üleandmiseks ei jätkunud julgust.

Esmamekk mõjub kui poeesia - see on tundetihke ja nüansirohke. Siin on koos õrna romantilist tundepuhangut, mis mõjub kui õhuline besee ... ja põske lõkendama ajavat toorest kirge, mis meenutab pruunistunud ja leegitsevat banaani (hmmm, milline veider falliline sümbol!)

Kesmaitse liigub edasi meie tundleval rajakesel, kuid see pole enam ebalev ja kerglane, vaid sihikindel ja jõuline kirg. Siin valitseb karamellistunud banaanisiirup ja tihke võikreem. See mõjub kui maitsete keeristorm, kas teate, pannes ka paadunud maitsenautleja ihu kuumama ja ninasõõrmed võbelema.

Lõppmekk raksatab raskemate akordidega. Meie kergelt alanud armupuhang on jõudmas oma finaali, kokapoiss ei pidanud vastu ja tormas selleks hetkeks kohale, kui pagaripiiga oli just asunud taldrikut puhtaks limpsima. Nooruki puterdav seletus kuhtub neiu matsuvasse mususse. Siin on PÖÖRANE kogus rosinaid ja banaane, kokku miksitud tilgakese brändi ja vahukoore ning karamellistatud kondentspiimaga.

Järelmaitse asetab kogu selle meeeeeeeletult magusa romansi ümber kenakese vürtsika raami nagu pagaripiiga isa sisseastumine noorte tuppa. Kuid pole hullu, poiss ei mõtlegi vastu puigelda, vaid ütleb rõõmsal meelel JAH! Mõnusalt krõbe vürtsipalang, mis jääb eelnenud magusakoske lõpetama mõjub kui kaunis vinjett novelli lõpuleheküljel - ilutsev, kuid siiski asjakohane.

Tiiraselt raske kehaga, siirupjalt kleepja paletiga, magus-vürtsikas-magus-hapukas-magusa buketiga ÜBERRÜÜBE! Geniaalne digestiiv, dessertõlu kuubis. Ei mingeid täiendavaid suupisteid! La finito :)
------------
pilt siit

Nelson Imperial IPA

Nelson Imperial IPA (Widmer Brothers, USA). pdl 0,33 l. alc 8,6 %vol. liigimääratlus: must IPA. 97 punkti ratebeeris ja 89 beeradvocate järgi!!!


Toojainfo: "Take your taste buds on a journey to the far side of the world. New Zealand’s legendary Nelson Sauvin hop gives us a powerful hoppy character, but none of the heaviness you sometimes find in Imperial IPAs. The result is a big brew with a sweet, malty character that perfectly balances the intense hop aroma and flavor.

Malts: 2-Row Pale, Carapils, Caramel 10-L. Hops: Alchemy, Nelson Sauvin, Cascade, Willamette. IBU 70"


Reljeefornamendi ja -kirjadega pudel, stiilne sildidisain. Kreemikas vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, mis vajub küll suuremulliseks, kuid jääb kenasti alles. Õlle värvus - kuldoranž. Aroom ... oooo see hoovab meetrikaugusele, olles vaigune ja kleepjas. Nina sügavamale klaasi torgates tulevad miskipärast silme mere-äärsed adruvallid, mis värskel mere poolt tormiga randa pekstud ja õhkavad joodise värskuse järele.

Esmamekk on keskmise tihkusega ja magus-hapukas-vürtsikas. Keskmaitse teeb topelt-IPAle omase triki, kattes su maitsemeeled korraks mesise linnasemagususega ning asudes seejärel vaikselt söövitama vürtsika mõrkjusega. Siin on karamelli ja taruvaiku, linnasepehmust ja merevärskust, mõjudes kui vürtse ja mõdu täis kaupmehepaat kaluriküla sadamas. Lõppmekk avab uhkustades vürtsikotikesi, lastes asjatundlikel kalurimamslitel nuusutada aniisi ja nelki, koriandrit ja kardemoni. Järelmaitse rõhub aga juba vaigustele .... täpsemalt taruvaigustele nootidele, olles kleepjas ja kauapüsiv.

Keskmisest raskema kehaga, kleepja paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga MEGArüübe! Oi siia juurde oleks raske midagi pakkuda, kui ehk vürtsikat mandlitega meekoogikest?
 -----------
pilt siit

Pitch Black IPA

Pitch Black IPA (Widmer Brothers, USA). pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. liigimääratlus: must IPA. 92 punkti ratebeeris ja 86 beeradvocate järgi!

Tootjainfo: "Pitch Black IPA takes you to the dark side with our take on Cascadian Dark Ale. Debittered black malt lends a midnight hue along with rich, toasty malt flavor. Generous doses of Alchemy and Cascade hops provide a complex herbal aroma and subtle citrus note, balanced perfectly by a smooth Widmer Brothers finish. Embrace the dark side.

Malts: 2- Row Pale, 2-Row Caramel, 2-Row Carapils, Special Roast, Carafa Special II. Hops: Alchemy, Cascade. IBU: 65"

Reljeefornamendi ja -kirjadega pudel, stiilne sildidisain. Pruunakas vaht täidab kolmandiku klaasist, olles tihe ja püsiv. Õlle värvus - vaevutajutava tumepunase helgiga sünkjasmust. Aroomis on tunda lagritsat ja kohvi ning kõrvetatud linnaseid.

Esmamekk on keskmisest tiba kergema kehaga ning mõrkjas-magus. Keskmaitses asub taas domineerima lagrits, millele sekundeerib koorene kohvi ja väheke iiriskommi. Lõppmaitse annab juba IPA'le sobilikku intensiivset mõrkjust, kuid ka see on pigem kohvine ja röstine kui tüüpiliselt humalane. Järelmekk on lagritsakommilik, karameljas ja ploomine.

Keskmise kehaga, karboniseeritud paletiga, mõrkjas-magus-vürtsika-mõrkja buketiga vägagi nauditav rüübe. Sobiks kenasti grillitud aedviljade kõrvale.

----------------
pilt siit

Thursday, November 21, 2013

Blackfriar

Blackfriar (Inveralmond, Šoti). pdl 0,5 l. alc 7,0 % Liigimääratlus: šoti eil, ratebeer järgi 89, beeradvocate järgi samuti 87 punkti! Haruldane üksmeel, kas teate!

Tootjainfo: "Inveralmond Brewery was founded in 1997, but its young brewers are already rated among the best in Scotland. Blackfriar is the first in a series of beers honoring the role of the familiar orders of Dominican monks in the history of Perth. It is, naturally, a dark brew, hardy and warming, with a slightly sweet malty character balanced by a nice hoppiness. (Okay, it’s actually more of a deep burnt sienna than black, but "Deepburntsiennafriar” just didn’t have the same ring.)
Blackfriar is loosely described as a ’wee heavy,’ but its assertive hoppiness will quickly dispel that notion. It may not fit in any classification, but Brother Daniel declares it an ’instant classic,’ and we think you’ll agree.
malt: pale, crystal, chocolate, wheat
hops: pilgrim, cascade, fuggles"

Omapärase kaelakurviga pudel, mille sildi- ja korgikujundus on äärmiselt stliilne. Helekreemikas vaht täidab kolmandiku klaasist, olles väga tihe ja püsiv. Õlle värvus - kirkalt mahagonipunane. Aroom on nõrgake, kuid selles on tunda väga head vett ja palju kuivatatud puuvilju - mangot ja viinamarju, kreeke ja mõistagi karamell-linnaseid.

Esmamekk on üllatavalt kerge 7-kraadise õlle kohta, selles on nõrka karameljat tooni ja vähekese luuvilju. Keskmaitse on juba intensiivsem, tugevalt linnaseline, kergelt šokolaadiste ja pähkliste nüanssidega ning tsipa veinilik. Lõppmaitse annab tunda kõrgemat alkoholitaset, maitsed muutuvad teravamaks, esile tuleb mandel ja kärjemesi. Järelmekk sunnib juba mõtlema, kas mitte ühineda nende mustade munkade vennaskonnaga, kelle järgi rüübe nime on saanud, siin on ploominalivkat ja ürdilikööri, segamini mõnusa tiheda linnasetooni ja vähese humalamõrkjusega.

Keskmise kehaga, kergelt kleepja paletiga, magus-mõrkjas-hapuka buketiga väga tubli ja tegija rüübe, mille kohta võiks juba kasutada sõna "Mega!" Siia juurde soovitaks tublit tükki ahjuliha, et rüüpega sammu pidada :)
--------
pilt siit

A Le Coq Jõuluporter

A Le Coq Jõuluporter (A. Le Coq, Eesti). pdl 0,5l. alc 6,5%. liigimääratlus: balti porter

Tootjianfo: "A.Le Coqi Jõuluporter toob oma suursuguselt sügavmusta värvi ja tihke, pidulikult piimvalge vahumütsiga pühadelauale just seda õiget jõuluhõngu. Selle tasakaalukalt mõrkja ja karamellise kvaliteetõlle iga sõõm on aga päris kindlasti kingituse eest."

Reljeefpudel proofilkirjadega. Sildidsiain äärmiset kaunis ja tõepoolest jõulilik - selle eest võiks väga kõrgeid punkte anda. Tumekreemikas vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, mis muutub kiirelt suuremulliseks ja hääbub. Õlle värvus - sünkjaspunane. Aroomis on tunda kõrvetatud linnaseid, karamelli ja midagi koka-koolalikku.

Esmamekk on keskmise tihkusega ja õrnalt magusakas. Keskmaitse on väga pehme, lausa siidine, karamell-siirup ja biskviitjas üldtoon muudab selle lausa vedelaks küpsiseks. Lõppmaitses hakkavad keele allküljel helisema vähesed vürtsid, milles justkui eristub kaneel, kuid väga-väga nõrgalt. Järelmaitse on koorevenise ja kõrvetatud suhkru segune, pehme ja sametjas.

Keskmisest tihkema kehaga, kergelt kleepja paletiga, magus-mõrkjas-magus-vürtsika kehaga üsna jõmakas rüübe. Jõuluõllest oleks ootanud lahkemat vürtsidega kostitamist, kuid päris hea tegu seegi. Piparkoogi isu ajas peale küll :)
---------
pilt siit

Bishop Finger

Bishop Finger (Sheperd Neame, UK). pdl 0,5 l. alc 5,4 %. liigimääratlus: ESB, ratebeer hindab seda 70 ja beeradvocate 82 punkti vääriliseks.

Tootjainfo: "Bishops Finger takes its name from the finger-shaped signposts which pointed pilgrims on their way to the tomb of Thomas a Becket in Canterbury and was the first strong ale to be brewed by Shepherd Neame after malt rationing was eased in the late 1950s. It is one of the UK’s oldest bottled beers, brewed since 1958.
Bishops Finger holds EU Protected Geographical Indication, recognising its unique provenance. Uniquely, it is brewed to a charter which states it can only be brewed by the head brewer on a Friday and that it must be brewed using 100% natural ingredients, Kentish hops and barley, and the brewery’s own artesian mineral water."

Kopsakas läbipaistev väheste reljeefkirjadega pudel, õllesiltide klassikasse kuuluv kujundus. Kreemikas vaht moodustad kahe sõrme paksuse kihi, mis on tihe ja püsiv. Õlle värvus - kirkalt kirsspunane. Aroomis on tunda hea puhas vesi, karamell-linnased ja inglise klassikalised humalad.

Esmamekk on kergepoolne ja mõrkjas-magus. Keskmaitse muutub tugevalt leivaseks ja karameljajlt puuviljaseks, meenutades kuivatatud õunu. Lõppmaitses tugev humalamõrkjus, mis on küll lihtne ja heinane, kuid vägagi meeldiv. Järemekk on pähkline, mõrkjas ja väga kosutav.

Keskmisest kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magus-mõrkja buketiga päris kena bitterite esindaja.
-----------
pilt siit

Wednesday, November 20, 2013

Puls jõululegend. Tume eripruul

Puls jõululegend. Tume eripruul (Viru õlu, Eesti). pdl 0,5 l. alc 5,4% Liigimääratlus: dunkel ehk tume laager.

Tootjainfo kahjuks puudub, ka tootja kodukal pole sellenimelist rüübet. Kreemikas vaht moodustab sõrmepaksuse kihi, kuid see kaob kiirelt. Õlle värvus - punaka helgiga pruun. Aroom on magusakas, karamell-suhkrune.

Esmamekk on kergepoolne ja magusakas-vürtsikas. Keskmekk on meeldivalt leivane ja karameljas. Lõppmekis ilmub taaskord kerge vürtsikus, lausa piparkoogisus. Järelmaitse jääb kõrvetatu suhkru ja kaneeliküpsiseliku mekiga päris pikaks suhu õhkama.

Kergepoolse kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, magus-vürtsikas hooajaline rüübe. Seda võiks päris kenasti piparkookide kõrvsale soovitada, ära ta neid igatahes ei varja.
----
pilt siit

Monday, November 18, 2013

Priidu Red Ale

Priidu Red Ale (Priidu pruulikoda). pdl 0.5 l. alc 5,7%vol. liigimääratlus: amber ale

Tootjainfo: "Koostis: Vesi; Pilsner, Munich (tüüp 2), Carafa Special (tüüp 3); Magnum, Hersbucker (Hallertau), Safebrew S-33"

Ümber kogu pudeli ulatuv punane silt on lihtsa, kuid meeldiva kujundusega.  Valge vaht täidab 70% klaasist, muutudes kiirelt suuremulliseks, kuid jäädes tublisti püsima. Õlle värvus - uduselt oranžikaspunane. Aroom on mõrkjas, karamelline ja pärmine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja intensiivselt hapukas-mõrkjas. Keskmaitse muutub karamalliselt linnaseliseks, kergelt õunaseks ja sõstraseks. Lõppmekk annab tihkemat, nätskemat karaskimekki ja veidi heinalikku humalamõrkjust. Järelmaitse on kerge ja üsna värske, jättes suhu ühtlase vähese vürtsika õhetuse.

Keskmise kehaga, tublisti karboniseeritud paletiga, hapukas-mõrkja buketiga jõulisepoolne, aga samas lihtne rüübe. Mõnus lauaõlleks, sobilik koos rammusamate vorstikeste ja praekapsaga.

----------
pilt isetehtud

Saturday, November 16, 2013

Straffe Hendrik Brugs Quadrupel

Straffe Hendrik Brugs Quadrupel (Huisbrouwerij De Halve Maan). pdl 0,33 l. alc 11%vol. Liigimääratlus: quadrupel. 98 punkti ratebeeris ja 92 beeradvocate järgi!!!

Tootjainfo: "Straffe Hendrik Quadruple is a rich and intense dark Belgian ale. It is brewed with a subtle blend of specialty malts, which give the ale an extremely dark color and a chewy, malty complex character. The quadruple combines a clean dryness with a warm full bodied mouth feel and essences of fruit. Secondary fermentation in the bottle creates a living ale that can be aged and will have an evolution of taste profiles over time.

It is brewed by the last active brewery in the historical city of Bruges. The town archives first mention the brewery in 1546. Since 1856, the famous brewing family Maes-Vanneste has owned the brewery."

Tumekreemikas vaht täidab 70% klaasist, olles sametjalt tihe ja ülimalt püsiv. Õlle värvus - õrna uduvinega tume tuhmpunane.

Aroom - ooooohhhh - see on naudingu kvintessents. Puhas klaar vesi, mida rikastab lihtsalt hunnitu puuviljane toon, meenutades aprikoosikompotti. Oi see on niiii hea, kas teate, nina on kui kleebitud klaasi külge ja sooviks, et kopsud oleks kümneliitrised, nii saaks teha veeeeeeeeeeeeel sügavama sissehingamise.

Esmamekk ... hmmm ... oleks oodanud midagi tinatihket, kuid see on mõnusalt raskepoolne ja kompotine, virsikute ja litšimarjade, apriskoosi ja ananassi külluslik segu. Oi see ei lõpe hästi, mu noored sõbrad, see reis viib meid kuhugi kaugele ja vasakule. Kohe kaugele vasakule. Noh nii umbes Belgia klootrisse, sügavale keldrisse, milles punsuvad raskepärased tammevaadid nagu tiined lehmad.

Keskmaitse sunnib silmi sulgema ja vidukil laugude vahelt laualambi kumast inglitiibu otsima. Need pruulmeistrid on oma töö täiuse piirini viinud ja siis veel kaks sammu edasi astunud. Ma kujutan ette neid tublisid talupoeg-munki, kes päeval lambaid pügavad, lehmi lüpsavad ning lambanahast kotis juustu valmistavad. Pika päeva lõpus, üsna kohe peale õhtupalvust laskuvad nad kloostrikeldrisse, haarates kaasa suure tüki leiba ja juustukera, keha väsinud, kuid hing juba ette laulmas oivalise õhtupooliku üle.

Lõppmekk paneb sügavalt kahtlema tublide munk-pruulmeistrite valmiduses end paastuga piinata ja muudest maistest hüvedest loobuda. See rüübe on kui omaette palve, aga mitte kuivetanud krutsifiksi, vaid lustaka dionüüsliku ebajumala altari ees. Viigimarjade ja tumedate rosinate, pähklite ja mandlite, veini ja tammevaadi taevalik segu on kokku punutud karamellistunud odralinnaste tihke leotisega.

Järelmaitse vajub pisut röötsakile tünni najale ning jääb õndsalt norisema. Head und, mu tubli munk! Sa oled kõvasti töötanud ning väärid igat lonksu sest õilsast joogist ja tublit puhkust peale seda kõike. Head ööd!

Raskepoolse kehaga, klpeeja paletiga, magus-mõrkjas-magus-vürtsika buketiga ÜBERRÜÜBE! Dionüsuse nimel, seda tuleks pruukida küünlavalgel ning pole üldse tähtsust, kas teete seda üksi või sõpradega - vaimustus on tagatud nii ehk naa.
---------
pilt siit

Nimeta õlu

Nimeta õlu (Altementi pruulikoda). pdl 0,5 l. alc 5% Liigimääratlus: IPA? või pigem bitter.

Ausalt öeldes on veider niiiiii nimetut kraami testida, aga olgu peale. Sildidisaini hinnata kah ei saa. Õrnalt kreemikas vaht täidab enam kui pool klaasi, kuid vajub kiiresti suuremulliseks ja taandub. Õlle värvus - kirkalt kastanpruun. Aroom on selgelt tuntavalt "konservine" ehk maltoosane / hapukas, vähese mõrkja kõrvaltooniga.

Esmamekk on kergepoolne ja mõrkjas-hapu. Keskmaitse muutub juba üsna intevsiivselt mõrkjaks, ürdiseks, meenutades raudrohu tõmmist. Lõppmaitses seguneb ülekuivatatud õuna mõrkjashapu ja linnaseline karamell, andes üsna meeldiva leivakooriku laadse maitseefekti. Järelmaitse taandub üsna kiirelt, jättes maha hapukas-mõrkja värskuse.

Kergepoolse kehaga, keskmiselt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapuka buketiga jõulisepoolne rüübe. Saunaõlleks on ta sutsu liiga kange, paras oleks tubli grill-lihase õhtusöögi kõrvale.

----------
kuna pole silti, siis ei tule ka pilti :(

Kardinali kiusatus

Kardinali kiusatus (Kastani pruulikoda). pdl 0,33 l. alc 9,3%vol. Liigimääratlus: belgia tüüpi kange tume eil.

Tootjainfo: "Sisaldab: 5 sorti odralinnaseid, pärmi, vett ja humalat"

Väike matsakas pudelike kannab valget minimalistlikku teksti, millel on siiski oma nordiline esteetika. Õrnalt kreemikas vaht täidab kolmandiku klaasist ja on väga püsiv, kleepides end kenasti klaasiseintele. Õlle värvus - tuhmilt punakaspruun. Aroom mõjub väga meeldivalt, raskepäraselt ja veidi odraveinilikult magus-hapukalt.

Esmamekk on keskmise tihkusega ja karamelliselt magus. Keskmaitse mõjub väga huvitava seguna kuivatatud heledatest puuviljadest ja vürtsidest - aprikoosile sekundeerib kardemon, viigimarjale nelk ja vanilje. Lõppmaitse haarab jõulise ja sooja embusena su keele enda valdusse, kõnetades tammiselt veinisel toonil, lisades siia rosepipralikku särtsu ja muskaatlikku pähklisust. Järelmekk annab lisaks tihkele karamell-siirupile sutsuke rosinakompotti maitsta.

Keskmisest tihedema kehaga, kleepja paletiga, magus-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga MEGArüübe! Sobilik pakkuda digestiiviks koos Cambozola ja kreekeritega.

--------
pilt isetehtud

Wednesday, November 13, 2013

Texas Ranger

Texas Ranger (Mikkeller). pdl 0,33 l. alc 6,6%vol. Liigimääratlus: vürtsõlu. 99 ratebeeris ja 90 beeradvocate järgi!!!

Tootjainfo: "vesi, linnased, röstitud oder, humad, chipotle tšilli ja pärm"

Lihtne väike pudelike, mille sildil ilutseb suitsev revolver. Mustjaspruun vaht täidab 2/3 klaasist, olles tihe ja ülimalt püsiv. Rüüpe värvus - kaarnatiivamust. Aroom on sama must, suitsune, kõrbenud leivakooriku üldtooniga, manatarga kamina kohal kuivavate ürtide lisandiga ja tšilli kõditusega.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja õrnalt keeleotsa näkitsevalt vürtsikas-magus. Keskmaitse käänab end hoopis jõulisemaks, algul hoovab kosena raskepärane röstlinnase tihkus ning siis avanevad väravad Vürst Tšilli ees. Tõsi küll, seesinane vürst pole tige isand, oh ei, kuid tal meeldib oma kohalolekut täie tõsidusega meelde tuletada, pannes kogu su keele kergelt võbelema ja maitsenäsakesi alandlikult kummardama. Lõppmaitse muutub sootuks mesiseks, raskelt magus-vürtsiseks nagu tume Tuula meepräänik. Oi sa taevane vägi ja maine jõud, MÄHERDUNE õlu see on! Siin on kokku pandud kõik, mis üks mehepoeg võib tahta - naudingust tiine ja samas särtsakas nagu mulatitar Brasiilia sambakarnevalil on see elamus! Järelmaitse mõjub juba kuidagi liigagi otsekoheselt, taruvaigu kleepjusega pitseeritakse su keelele ja meelele üks keskmise suurusega tšillikaunake, mis kallatakse üle melassiga.

Väga raske kehaga, tihkelt kleepja paletiga, vürtikas-magus-vürtsikas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERRÜÜBE! Uskumatult petlik ja mitmenäoline klaasitäis, mida korrata oleks ilmselt vale. Aga kordamata jätta ka ei saa ... aga ehk homme :)
-----------
pilt siit

Pruulmeistrite IPA

Pruulmeistrite IPA (Sausti pruulikoda). pdl 0,5 l. alc 6,9%vol. Liigimääratlus: IPA

Tootjinfo: "Linnased: Pale ale, Vienna, Crystal 150; humalad: Columbus, pärm: Wyeast"

Mustvalge klassikaline õllesildilik kujundus. Kreemikas vaht täidab 70% klaasist ning on tihe ja püsiv. Õlle värvus - õrna uduvinega, punaka helgiga kuldoranž. Aroom on leebelt karameljas, vähese värske muruse mõrkjusega.

Esmamekk mõjub keskmise tihedusega ja üsna intensiivselt hapukas-mõrkjas. Keskmaitse on vaigune, männiokkane ja nätskel biskviitjas, meenutades hapendatud taignast odrakaraskit. Lõppmekk jääb üsna samale mõrkjustasandile, lisandub õunast hapukust ja veidi pähklisust. Järelmaitse taandub aegamisi, jättes kogu suuõõne taruvaiguliku mõrkja jõulise värskusega õhkama.

Raskepoolse keahaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsik buketiga megarüübe. Jõuline ja röntsakas, sobilik vürtsikamate grilltotitude kõrvale.

--------------
pilt isetehtud

Monday, November 11, 2013

Greene King IPA Reserve

IPA Reserve (Greene King, Inglismaa). pdl 0,5l. alc 5,4%. liigimääratlus ... on ta nüüd siis IPA või bitter?

Tootjainfo: "Greene King IPA Reserve is a warming, full-bodied ale with a reassuringly rich appearance. Grapefruit and Orange citrus tones combine with the floral and herbal Styrian Goldings hop variety delivering a beer of exceptional quality with dry bitter finish."

Proofilpudel väheste reljeefkirjadega, paraku läbipaistvast klaasist. Valge vaht täidab pool klaasist, olles tihe ja püsiv. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun. Aroom on leivane ja puuviljane, meenutades tihket puuviljakeeksi.

Esmamekk on keskmisest veidi kergem ja magus-mõrkjas. Keskmaitse on tugevalt pruunistatud  suhkru maitsega, meenutades kodust apelsinidžemmi ... või siis kergelt kõrbemaläinud vaarikamoosi. Lõppmekk on seesama veidrapoolne, aga siiski meeldiv segu kõrbenud mõrust ja tugevalt magusast kodusest maitsest. Järelmaitse jääb mõneks ajaks keelele kukekommiliku mälestusega lapsepõlvest.

Keskmisest kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkja buketiga kummaline rüübe, mis kvalifitseeruks ehk vana-kooli-IPA'ks, kui ta nii magus poleks. Midagi vürtsikat, nagu nt "klassikaline" inglise karri päästaks ehk päeva.
----------
pilt siit

Spitfire

Spitfire (Sheperd Neame). pdl 0,5 l. alc 4,5 %. liigimääratlus: selle määratlusega on segadus ning ka hinnagud on kardinaalselt erinevad, ratebeeri järgi on see jook bitter ja 42 punkti, beeradvocate järgi "english pale ale" ja 82 punkti.

Tootjinfo: "Spitfire Premium Kentish Ale is the biggest ale success story of the last decade. Originally brewed to commemorate the 50th anniversary of the Battle of Britain, its characteristically Kentish, hoppy flavour and risque advertising campaign has made it a firm favourite with beer lovers.
"An infusion of three Kentish hops adorns this beautifully balanced, blood-orange tinted British bitter with an acutely aromatic allure. Hints of marmalade, red grapes and pepper are thrust from a springboard of warm, mellow malts. The floating fruity finish signs off with a smidgen of spice and raspberry.""

Kehakas pudel ja "sõjalis-patritootiline" sildikujundus :) Õrnalt kreemikas vaht täidab pool klaasist ja on tihe ning püsiv. Õlle värvus - klaarilt sügavpunane. Aroom on linnaseline, karameljas ja kuidagi ... heinane? Magusavõitu lõhn värskelt küüni toodud heinapallidest tuleb meelde.

Esmamekk on kergeke ja mõrkjas. Keskmaitse on tugevalt karameljas, biskviidine ja kuivatatud õunte taoline. Lõppmaitse on magus-mõrkjas, pähkline ja veidi vaigune. Järelmekk kaob üsna kiirelt, jättes suu pisut vürtsikalt õhkama.

Kerge kehaga, keskmiselt karboniseeritud, magus-mõrkjas-vürtsika buketiga lihtsapoolne rüübe. Sobilik enamike pubitoitudega.
--------
pilt siit

Sunday, November 10, 2013

The Queen of the Galaxy

The Queen of the Galaxy (Ösel Beer pruulikoda). pdl 0,33 l. alc ???. Liigimääratlus ... APA?

Helevalge vaht täidab üle poole klaasist, olles üle keskmise püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumekuldne. Aroom on karamalline ja puuviljane, meenutades papaiat.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja tugevalt magus-hapukas. Keskmaitse meenutab mõrkjas-magusaid sügisõunu. Lõppmaitse muutub tugevalt humalaseks, veidi vaiguseks ja pisut keelparkivalt kuivaks. Järelmaitse on tugev ja püsiv, kleepjavõitu ja vaigune,

Keskmisest tihkema kehaga, kuivapoolse paletiga, magus-hapukas-mõrkja buketiga jõuline rüübe. Siia juurde sobiks kenasti kopsakas grillvorst.
------------
pilt isetehtud

1698 Celebration Ale

1698 Celebration Ale (Sheperd Neame). pdl 0,5 l. alc 6,5 %. liigimääratlus: inglise kange eil ... või ESB, vastavalt ratebeeri (81 punkti) ja beeradvocate järgi (81).

Tootjainfo: "Thrice-hopped and bottle conditioned, 1698 is the connoisseur's choice, a beer to be savoured.

Originally brewed to celebrate the tercentenary of Britain's oldest brewer, 1698 is a characteristically hoppy Kentish ale, and has Protected Geographical Indication, the same unique regional protection afforded to Champagne and Parma Ham.

The ale matures naturally in the bottle and can be enjoyed fresh or allowed to settle for a few months to mellow. The natural effervescence produced by bottle-conditioning – the interaction of yeast and brewing sugars – gives 1698 fine, champagne-like bubbles that further enhance the fragrance, flavour and overall drinking experience."

Matsakas suurepoolne pudel, mille kaelaetiketti kaunistavad kolm lõvi (sic!). Helevalge vaht täidab kolmandiku klaasist, pursates alguses lausa pudelist välja. Õlle värvus - uduselt kuldpunane. Aroom on delikaatselt puuviljane ja pisut veinine.

Esmamekk on keskmise tihedusega ja intensiivselt hapukas-vürtsikas. Keskmaitse mängib tumedate rosinate ja tikrite maitsega, lisades siia juurde veinilikku kuivust. Lõppmekk on tugevalt karameljas ja linnaseline, veidi tammine ning vaniljene. Järelmaitse annab aga tunnistust korralikust sületäiest humalatest, mis on õlleteol ära kulunud - see on murumõrkjas ja väga värske.

Keskmise kehaga, kuvapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga vägagi nauditav rüübe! Soovitaks pakkuda koos musta leiva ja kreemjuustuga.

-------------
pilt siit

Saturday, November 9, 2013

Tsjeeses Reserva BBA (Bourbon Barrel Aged)

Tsjeeses Reserva BBA (Bourbon Barrel Aged) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Liigimääratlus: belgia kange eil. 97 punkti ratebeeris ja 89 beeradvocate järgi!!!

Tootjainfo: "Barley malt, hops, cane sugar, yeast and spices. Aged in bourbon barrels."

Lihtne väike pudel, jõulumotiividega sildike. Helekreemikas vaht täidab üle poole klaasi ja on siidiselt tihe ja püsiv. Õlle värvus - uduselt tuhmoranž. Aroom on puuviljaveinine ja õrnalt vürtsikas.

Esmamekk on tihkepoolne ja ülimalt intensiivselt vürtsikas-magus, meenutades ploomiveini. Keskmaitse sunnib sügavalt sisse hingama ja vajab kõvasti enesevalitsust, et vältida imestusest ja imetlusest punsunud sõnadega koos õlle välja purtsatamist ... aga seda rüübet ei tahaks mittttttte üks tilk kaotada! Ploomiveinist saab siin kreeginalivka ja ürdinastoika, millesse seguneb tammine raskus ja vürtsikas nauding.

Lõppmaitse tatsab mööda su keelt ringi nagu ülemäära lipnik balliruumis, üritades end  sammaste taha varjata daamide eest, kuid samas takerdudes nende kleidisabadesse ja vandudes, et miks on kahurite kaitsevõrgud nii kehvalt paigutatud, et härrased ohvitserid ei leia teed kantiini. Oi see on pöörane ja purjus rännak, mida on raske kirjeldada, kuid sama võimata on vaiki olla! Ploomi- ja kreegimaitsesse seguneb veidi mõrkjat pihlakat ja parkivat arooniat. Järelmaitse muutub suisa mesiseks ja rosinaseks, hunnitult nauditavaks ja juba ette igatsevaks ... sest midagi sedavõrra erilist ei saa ilmselt niipea. Ja hea ongi, sest liiga hea pole ka enam hea, kui tihti saaks :)

Raske kehaga, väga õlise paletiga,  magus-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-magusa buketiga KOSMILINE rüübe! Dessertõlu on vist liiga leebelt öeldud.
-------------
pilt siit

Tsjeeses

Tsjeeses (De Struise Brouwers, Belgia). pdl 0,33 l. alc 10,0% liigimääratlus: belgia kange hele eil (tripel?). 98 punkti ratebeeris ja 90 beeradvocate järgi!!!

Tootjainfo: "Ingredients: Barley malt, hops, cane sugar, yeast and spices.
Strong blond winterbeer with fluffy white head which has been lagered for 8 months on different stonefruits. Tsjeeses was born out of a 5 year brew experience regarding x-mas beer without being capable of finding a suitable name up to now. With the name came a face, a caricature actually, that was drawn on the day Urbain, our brew master and master brewer, drank too many Tsjeeses’s. Every time he drinks one, he says "Tsjeeses, what a beer". Therefore the name is more an expression of stupefaction than a curse. We have had already many discussions around the pronounciation of "Tsjeeses". Very close would be that you say "cheeses" or cheese in plural."

Juhul kui te hüppasite eelnevast ingliskeelsest lõigust üle, siis soovitan tagasi pöörduda ja üle lugeda - üks vahvamaid õllenimetuse sünnilugusid :)

Väike lihtne pudelike, jõulumotiividega sildike. Kreemikas vaht täidab 70% klaasist ning on väga püsiv. Õlle värvus - uduselt soe puruunikasoranž. Aroom on soe ja õrnalt veinine, meenutades kollaseid marstipanjaid ploome ja üleküpsenud virsikuid.

Esmamekk on oi kui tihke ja hämmastavalt puuviljane, magushapu ja kergelt vürtsikas. Keskmaitse ... oijeeeeeeerum ... midagi SELLIST pole Gambrinuse keel õlle puhul veel tajunud!!! See meenutab parimat visrikudžemmi või lapsepõlves pööraselt meeldinud kõrvitsa-ploomimehu. Ohhh taevane vägi, Gambrinuse silmad on mõnust vidukil ja seda suutäit ei tahaks kuidagi alla neelata!

Lõppmaitse muutub veidi veinilikumaks ja kuivemaks, kuid säilitades fenomenaalse puuviljavärskuse ja mahlakuse, pannes kogu keele helisema nektariinide ja virsikute inglihäälsest koorist. Järelmekk tuletab meelde, et tegu on siiski õllega, kuid tehes seda väga mahedal häälel ja delikaatsel moel - humalamõrkjus mõjub kui sulnis lõppakord.

Samet-tiheda kehaga, siirupise paletiga, magus-hapukas-magus-vürtsikas-magus-mõrkja buketiga ÜBERRÜÜBE! Oi kuidas ma mõistan seda pruulmeistrit, kes pisut pehmel keelel proovis öelda "taevake, mäherdune õlu! Ei mingit toidusoovitust, see õlu vajab pühendusmist ja kedagi, kelle peale üllatusest kandiliste silmadega vaadata!
----------
pilt siit

Friday, November 8, 2013

Ignis et Flamma

Ignis et Flamma (De Struise Brouwers, Belgia). pdl 0,33 l. alc 7,0% liigimääratlus: belgian IPA. 97 punkti ratebeeris ja 87 beeradvocate järgi!!

Tootjainfo: "Menno from the Molen Brewery asked us to brew our approach of his beer "Vuur & Vlam", this for the occasion of his 2nd Borefts Beer Festival, which will be held next September 24 & 25th, in Bodegraven, Netherlands.

Note: Newest batch is dry-hopped with Cascade whereas earlier batches were dry-hopped with Amarillo."

Lihtne väike pudel, kirju arusaamatu kujundusega silt, millel see-eest info "EBU 66" Õrnalt kreemikas vaht täidab 80% klaasist ning on üle keskmise üsiv. Õlle värvus - sooja helgiga kirkalt kuldpruun. Aroomis on laadung kuivatatud heledaid puuvilju, virsikuid ja ananasse.

Esmamekk on tihkepoolne ja huvitavalt hapukas-mõrkjas, apelsini ja ananassi intensiivsusega. Keskmaitse muutub linnasetihkeks ja vürtsikaks, põnevalt USA ja Belgia vahel. Siin on ameerika humalat agressiivset mõrkjust ja belgia traditsioonilist magusat pehmust, mis saavad kokku väga mängulisel ja nauditaval mängumaal.Lõppmaitse on selgelt kaldu ameeriklaste poole, siin on vaigust torkivat männi- ja heinamaitset, sekka mõni piisk vürtsikat ananassi. Lõppmekk jääb kleepjavõitu mõrkjusena pikaks ajaks keelepärale ning paneb kogu suuõõne mõnusalt õhkama.

Raskepoolse kehaga, kleepja paletiga, mõrkjas-hapukas-magus-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERrüübe. Arvan et Gorgonzola oleks õige valik kõrvale grammhaaval kaapida.
--------
pilt siit

Belhaven Fruit Beer

Belhaven Fruit Beer (Belhaven, Inglismaa). pdl 0,5 l. alc 4,6%. liigimääratlus: puuviljaõlu / bitter

Tootjainfo: "Not just the domain of the Belgians, we Scots have combined another two things we're great at - beer and soft fruits. Not too sweet though, for its great fruity addition, it's got just the right balance of fruit and bitterness. A perfect beer for summer days (raining or otherwise)."

Läbipaistev minimalistlike reljeefkirjadega pudel ja puuviljaküllane, ent siiski õllelik silt peavad ilmselt looma kerge ja suvise mulje, kuid tõsisemat õllesõpra see ei köida. Valge vaht täidab kolmandiku klaasist ja on suhteliselt püsiv. Õlle värvus - kuldse helgiga pruun. Aroom on limonaadilik, mõrkjas-magusalt puuviljane.

Esmamekk on väga kerge ja magus-mõrkjas. Keskmaitse ... hmmm ... veider segu kõrvetatud suhkrust, kummikommist ja mõrkjast puuviljamahlast. Lõppmaitse - see juba maitseb veidi õllesemalt, bitterile omaselt leivaseltki, kuid jällegi on see varjus mingi kummalise kommimaitse taga. Järelmekk on mõrkjas ja arusaamatu.

Väga kerge kehaga, keskmiselt karboniseeritud paletiga, magus-mõrkja buketiga arusaamatu rüübe. Kes ja miks peaks selle sihtgrupp olema? Nojah, kuumal suvepäeval ja rannas võik seda jääkülmalt isegi juua ... aga selles olukorras ja temperatuuril võiks juua mida iganes. Ei oska siia juurde ka toidusoovitust anda ... ehk odavad friikartulid ja burks?

---------
pilt siit

IPA Gold

IPA Gold (Greene King, Inglismaa). pdl 0,5l. alc 4,1%. liigimääratlus: inglise IPA

Tootjainfo: "A golden ale aimed at experimental younger drinkers looking for refreshment"

Läbipaistev väheste reljeefkirjadega proofilpudel ning helekuldne silt peavad ilmselt looma kerge ja kutsuva mulje, kuid õllenautleja jaoks toimivad pigem pelutajana. Helevalge vaht täidab kolmandiku klaasist, muutudes kiirelt suuremulliseks ja kadudes kohinal. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on märkimiväärselt humalane, karge ja muruvärske.

Esmamekk on kergeke ja mõrkjas. Keskmaitse muutub veidi puuviljasemaks, greibimaitseliseks. Lõppmekk jääb samasugusele kergele greibisele noodile. Järelmaitse on pikk ja üsna värskendav.

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseeritud, mõrkjas-hapuka buketiga lihtne rüübe. Humalaid on piisavalt, et muuta jook mõõdukalt nauditavaks ning madal alkoholitase laseb seda tarbida ka pikema istumise ajal. Toidusoovitus - lihtne ja rammus pubitoit ng nt karjase pirukas.
-------
pilt siit

Thursday, November 7, 2013

Ainių

Ainių (Butautu Dvaro Bravoras, Leedu). pdl 0,75 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlus: rukki eil. Ratebeeris puudub veel koondhinne, beeradvocate'is ka kirjeldus.

Tootjainfo: "ale tipo šviesasis su ypatingomis mielemis, kurios suteikia specifini, tik šiam alus budinga mieliu skoni bei aromata. Tai bandymas atkurti senasias lietuviu aludarystes tradicias, todel buvo naudojamos virlutines fermentacijos mieles, šviesusis bei ruginis salyklas ir tradiciniai abyniai."

Suur  pudel, mille kork-korki hoiab kinni traathoidik. Suurt silti vääristab pruulmeistri pilt ja pudeli number. Erkvalge vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, mis on tihe ja püsiv. Õlle värvus - kirjalt kuldne, vähese oranži helgiga. Aroom on tüüpiline leedu magusapoolne leivalõhn.

Esmamekk on keskmisest kergem ja hapukas-magus. Keskmaitse muutub leivaseks, rukki karmivõitu maitse rõhutab seda veelgi. Lõppmaitse on taas kergem ja lihtsam, sepikuline. Järelmekk mõjub kergelt ja mõrkjalt, meeldivalt koduselt.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, magus-hapukas-mõrkja buketiga lihtne, ent siiski meeldiv rüübe. Sobilik lihtsakoelise kartuli-ja-sousti kõrvale :)
------
pilt siit

Mea Culpa IPA

(BeerMania, Belgia) pdl 0,33 l. alc 6,5% Liigimääratlus: Belgia hele eil. Tgeemist on nii värske õllega, et see on veel nii ratebeeri kui beeradvocate jaoks tundmatu.

Selle õlle lugu algab tegijast - tegemist on iraanlasega, kes peab Brüsselis mõnusaimat õllepoodi, kus on müügis u 400 ainult kohalike (!) pruulikodade toodet. Ühel hetkel otsustas mees, et vaja on välja töötada ka oma õlu ... ning siin ta ongi! Lisaks sellele töötas ta välja ka unikaalse klaasi, kuid selle kohta uurige lähemalt juba ise :)

Lihtne sale pudel, mida kaunistab must-kuldne stiilne sildike. Valge tihe vaht täidab 95% klaasist ja on väga püsiv ning sametine. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on õrnalt magus, veidi vürtsikas ja kuidagi ... murune ... või lihtsalt väga värske.

Esmamaitse on kergepoolne ja õrnalt magusakas. Keskmaitse käänab end aga sootuks teisele lainele, see on humalamõrkjas ja kuivalt vürtsikas, samas tihedalt linnaseline ja õrnalt taruvaigune. Lõppmaitse tõmbab keele lausa õrnalt krimpsu, niivõrd kuiv ja parkiv on see humalabukett. Järelmaitse taandub vürtsikas-mõrkjaks, veidi mesiseks ja taruvaiguseks. Kokkuvõttes üks väga värskendav rüübe!

Keskmise kehaga, kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusa-vürtsikas-mõrkja buketiga MEGArüübe! Toidusoovituseks - ehk magushapus kastmes sealiha?
--------
pilt isetehtud (vasakpoolne)

Mea Culpa Blond

Mea Culpa (BeerMania, Belgia) pdl 0,33 l. alc 6,5% Liigimääratlus: Belgia hele eil. Ratebeer annab 89 punkti, beeradvocate 88!

Tootjainfo: "We’ve been selling other people’s beer for over twenty years, but have always dreamed of having our own special and unique beer to sell. The dream has now come true.
We reflected long and hard on what kind of beer to produce. Over the last two years, with the help of a competent small brewery, we have made at least fourteen different brews, adjusting here and there after each one, until we finally were satisfied with what is now Mea Culpa, a name suggested by a regular, Alan Collis.
With its use of ten different spices, blended to a recipe which is a trade secret, we have a smooth, blond beer, which reveals different flavours with each sip you take.
The head is large and long-lasting and the beer keeps and matures with age, if you have the strength of will to leave it for a while.
Of course, a special beer must have a special glass.
Ours is completely unique in the beer world."

Selle õlle lugu algab tegijast - tegemist on iraanlasega, kes peab Brüsselis mõnusaimat õllepoodi, kus on müügis u 400 ainult kohalike (!) pruulikodade toodet. Ühel hetkel otsustas mees, et vaja on välja töötada ka oma õlu ... ning siin ta ongi! Lisaks sellele töötas ta välja ka unikaalse klaasi, kuid selle kohta uurige lähemalt juba ise :)

Lihtne sale pudel, mida kaunistab must-kuldne stiilne sildike. Vlage vaht täidab 90% klaasist, muutudes küll suuremulliseks, kuid jäädes püsima. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on õrnalt magus ja delikaatselt vürtsikas.

Esmamekk on keskmise kehaga ning magus-vürtsikas. Keskmaitse ületab tavalise heleda eili taseme kordades, meenutades oma linnaseküllusega ja vürtsikusega parimaid tripel-tüüpi rüüpeid, siin kumab koriandrit, muskaati, kardemoni ja apelsini. Lõppmaitse muutub veelgi vürtsikamaks, kõnetades juba nelgi ja suisa pipraste nootidega. Järlemaitses õhetab kogu suuõõs nauditavas vürtsikuselõõsas, mille raamistikus kümbleb kuldne ja külluslik linnasemahedus käsikäes puuviljamahlakusega.

Muuseas, vahutort püsib klaasipõhjas ka peale õlle kurkukadumist :)

Keskmise kehaga, huvitavalt korraga nii õlise kui kuiva paletiga, vürtsikas-magusa-vürtsikas-hapuka-vürtsika buketiga MEGArüübe!
------
pilt isetehtud (parempoolne)