Monday, June 30, 2014

Green Bullet

Green Bullet (Green Flash, US) pdl 0,33 l. alc 10,1 %vol. Liigimääratlus: triple IPA. Ratebeeri hinnang 98 punkti.

Tootjainfo: "A full-bodied Triple IPA, Green Bullet combines New Zealand grown Pacific Gem and Green Bullet hops. Significant pine and citrus hoppiness hit the palate at first sip, accentuated by tropical notes of mango and pineapple, ending with a moderately aggressive, bitter finish."

Reljeefkirjadega väike madalapoolne pudel, pruulikojale omane roheline silt. Valge sõrmepaksune vaht on üle keskmise püsiv. Õlle värvus - tumekuldne. Aroom paneb humalafriigi silmad särama ja palge õhetama - oissapoiss kui tihke on see mango ja papaia ja ananassi ja õitsva heina ja kuusekasvude ja ... oimillekõigeveel lähn!

Esmamekk on keskmisest raskem, kuid mitte nii tihke kui eeldaks sellise kanguse juures ja tihkel troopiliselt puuviljane. Keskmaitse kruvib aga mõrudad vaigused toonid niiiiii kõrgele tasemele, et võtab kergelt silmad vidukile. Lõppmaitse kondab juba üsna tundmatuid troopilisi metsaradu pidi, kusjuures ilmselt on see miski ürgaegne mets, sest siin kasvavad hiigelsõnajalgade taolised laialehelised kuused ja nende küljes ripuvad imal-mõrkjad viljad, mille küljest tilgub ootamatult vürtsikas-mõrkjat nestet. Järelmekk on omal veidral moel veinine, tihke ja kleepjas nagu vaiguplekk pükstel, mida ei saa mingi valemiga enam iialgi välja. Aroonia ja pihlakas, greip ja kadakas, taruvaik ja nektariin - kas suudate neid kokku segada oma peas? Ei? Aga siin klaasis nad kohtuvad!

Rrraske kehaga, mõõdukalt karboniseeritud ja samas õlija paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga MEGARÜÜBE! Oh sa taevane arm ja püha politruk, seda õlut tahaks alati omada kapis süngema ilma puhul, sest see lööb hinge klaariks ja meeled valla! Toitu ei maksa siia juurde raisata mitte ... kui siis ehk klassikaline kurgi-tomativiilude vaagen võiks kõrval olla.
---------
pilt isetehtud

Noble

Noble (Greene King, UK) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlus: premium lager. Ratebeeri hinnang - 28 punkti.

Tootjainfo: "Noble is an elegant English craft lager, brewed with pure barley malts and the rare and noble Tettnang hop. This lager has a crisp, light and aromatic finish."

Lihtne väike pudel, heledal sildil kindluse võrevärav. Helevalge vahukirme tekib hetkeks ja kaob. Aroom on kommiselt magusakas ja veidi metalline.

Esmamekk on väga kerge, lausa pisut vesine. Keskmaitse on magusakas, kommisuhkrune. Lõppmaitse ... samamoodi magusakas. Järelmaitse muutub alles veidi huvitamaks, omapärane humalamekk paneb keeleküljed õrnalt vürtsikalt õhetama ja suhu jääb üldine värskusetunne.

Väga kerge kehaga, leebe magusakas-vürtsika buketiga pretensioonitu lauaõlu. Toidu suhtes täiesti universaalne, sobilik ka lihtsalt janukuukamiseks.
---
pilt isetehtud

Khevsuruli

Khevsuruli (Zedazeni, Gruusia) pdl 0,5 l. alc 4,9 %vol. Liigimääratlus: hele lager. Muuseas, nimetus tähistab üht Gruusia mägirajooni ja ühtlasi ka selles piirkonnas levinud mõõkadega tantsu.

Tootjainfo: "Composition: water, malt, hop."

Lihtne keskmist mõõtu pudel, rahvusmustris sildikujundus. Valge vaht täidab üle poole klaasist, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - tumekuldne merevaik. Aroom on laagerõllele omaselt hapukas-mõrkjas, leebelt linnaseline.

Esmamekk on kergepoolne ja mõrkjas. Keskmaitse on pehmelt karameljas linnaseline. Lõppmaitses seguneb hapukas leivamekk ja veidi pähkline magusmõrkjas nüanss. Järelmekk on leebelt mõrkjas ja õrnalt vürtsikas.

Kergepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, leebelt mõrkjas-hapukas-magusa-vürtsika buketiga lihtsapoolne rüübe, mis sobib suurepäraselt hatšapuri kõrvale.
-----------
pilt isetehtud

Saturday, June 28, 2014

Barleywine style ale

Barleywine style ale (Green Flash, USA) pdl 0,66 l. alc 10,9 %vol. Liigimääratlus: odravein. ratebeeri hinnang 98 punkti.

Tootjainfo: "Our American-style Barleywine undergoes a three hour boil to intesify the caramel malts and the enormous Pacific Northwest hop charge. The result is a rich, estery brew with toffee notes and citrus hop flavors layered throughout. Enjoy this brew fresh today or lay it down for aging to see how the flavors of each vintage evolve."

Kopsakas lihtne pudel, pruulikojale omaselt lihtne rohelisel taustal silt. Tumekreemikat karva vaht täidab pool klaasist ja on väga püsiv ning kleepjas. Õlle värvus - kirkalt murelipunane. 

Aroom ... ooooo see lööb silmad särama ja jutuvoolu jooksma. Kui soovite kuulda lauakaaslae KÕIKI seiklusi, siis kallake talle klaasike ja ... noh mõnda aega too küll vaid istub kinnisilmi, kuulates hoopis seda LÕHNA, mis klaasist hoovab. Siin on nooruspõlve patte ja keskea küpsust ja vanaldast tarkust - alates vallatust puuviljamahlast kuni parkunud portveinini välja. 

Esmamekk on raskepoolne ja õlijalt hapukas-mõrkjas. Keskmaitse tõmbab keele kergelt rulli, pannes nautleja silmi kissi tõmbama ja meenutama kõiki neid kordi, kui on õnnestunud saada midagi tammist ja tummist ja ruigavalt rõõmsat! Parkiv tammine ... või lausa pihlakaveinine mõrkjashapukus rudjub su meeli nagu naabri kolmandat korda räägitav anekdoot.

Lõppmaitse on vürtsikas ja mõrkjas-torkiv, võimukas ja kogu tähelepanu endale nõudev nagu noor mees, kes küll teab kuidas oma jõudu näidata aga veel ei tea mida sellega peale hakata. Kuid sellisele nooruslikule sarmile võib andeks anda ... kuni ta piiri peab.

Järelmaitse hoiatab aga juba elukogenud tegijana: "see piir on lähedal, hoia end nüüd tagasi!" Vanad mehed võivad endale seda rüübet lubada ka kaks klaasitäit, sest nad jäävad peale seda mõnusalt tukkuma, kuid noorsand kipub ju kluppi ja vägitegudele. Lausa aroonialikult parkiv, selgajudistavalt mõrkjas, jõhkralt ja otsekoheselt kange jook ei ole nõrkadele ja lollidele.

Raske kehaga, õlija paletiga, hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-nätskeltmõrkja buketiga MEGARÜÜBE selle sõna ohtlikus tähenduses. Sihandset pudelit ei maksa üksipeale võtta, see on mõeldud kahele vanale sõbrale, kes teavad mida teineteiselt oodata!

Toit - oi seda võiks palju olla. Mooritud magusvürtsikad kanatiivad oleks hetkel minu esimene valik.
--------
pilt isetehtud

Zedazeni Premium Beer

Zedazeni Premium Beer (Zedazeni, Gruusia) pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlus: hele laager.

Tootjainfo: "Composition: water, malt, hop."

Reljeefkirjadega proofilpudel, uhkeldavalt stiilne kujundus kuni korgini välja. Erkvalge vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, mis on üle keskmise püsiv. Õlle värvus - Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom - lihtsalt ja leebelt linnaseline, vähese humalamõrkja nüansiga.

Esmamekk on keskmiset kergem ja magus-mõrkjas. Keskmaitses domineerib kergelt murune humalamõrkjus. Lõppmaitses seguneb klaar linnasemagusus õrnalt vaiguse vürtsikusega. Järelmekis lihtne hapukas värskus ja mõrkjus.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga heas maitsetasakaalus lihtne ning karge rüübe. Hea nii januõlleks kui ka pretensioonituks söögikõrvaseks.
----------
pilt isetehtud

Vihula Manor

Vihula Manor (Malmgard, Soome) pdl 0,6 l. alc 4,5 %vol. Liigimääratlus: hele eil.

Tootjainfo: " Spetsiaalselt Vihulale pruulitud õlul on iseloomulik värske pähkline järelmaitse, mis tuleb põhjamaistest odralinnastest ning Malmgård Mõisa orgaanilisest speltanisust ja  puhtast allikaveest. Õlle aroom on värske ja puuviljane."

Lihtne keskmist suurust pudel, hele ja stiilne minimalistlik silt. Valge vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, mis on mitte kuigi püsib, kuid jätab kenakesi jälgi klaasiseintele. Õlle värvus - udusevõitu tumekuldne virsikukarva. Aroom on meeldivalt leebe, väga hea puhta vee lõhnale sekundeerib magusakas, puuviljane ja karameljas toon.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitses ilmub lisaks india pähklitele iseloomulik magus-mõrkjas nüanss. Lõppmaitses on tunda valgeid sõstraid ja biskviitjat karamelli. Järelmekk on õrnalt vürtsikas, pähkline ja heinane.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika, oivaliselt tasakaalus buketiga mõnusalt kerge ja nauditav rüübe. Sobilik pakkuda nii suviseks terassijoogiks kui ka nt pasteedisaiakeste juurde.
-------
pilt isetehtud

Friday, June 27, 2014

Valmiermuiža Kviešu alus No 3

Valmiermuiža Kviešu alus No 3 (Valmiermuiža, Läti) pdl 0,5 l. alc 5,2 %vol. Liigimääratlus: nisuõlu

Tootjainfot pole leida, kuid tegu on eksperimentaal-õllega. See lätlaste tehas korraldab aeg-ajalt vahvaid konkursse - toodab mingeid õllesid mitu eri sorti ning laseb siis tarbijal otsustada, missugune rohkem meeldib ning see võetaksegi tootmisse.

Keskmist kasvu kenuskaelne pudel, sinine silt kanna suurt numbrit 3. Helevalge vaht moodustab sõrmepaksuse kihi, mis pole kuigi püsiv. Õlle värvus - uduselt tumedapoolne kollakasoranž. Aroom on hapukas-magus ja banaanine.

Esmamekk on keskmise kehaga, hapukas ja puuviljane. Keskmaitse hapukus muutub pisut teravaks ja mõrkjaks, kaldudes juba greibiste nootide poole. Lõppmaitses domineerib toorevõitu banaani magus-hapukas nätskus. Järelmaitse on kosutav ja jõuline, kuid pisut liiga teravalt hapukas-mõrkjas.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, hapukas-mõrkjas-magus-hapukas-vürtsika buketiga teravapoolne rüübe, mis tahaks enda kõrvale rammusamat suitsukala.
-----
pilt isetehtud

Valmiermuiža Kviešu alus No 2

Valmiermuiža Kviešu alus No 2 (Valmiermuiža, Läti) pdl 0,5 l. alc 5,2 %vol. Liigimääratlus: nisuõlu

Tootjainfot pole leida, kuid tegu on eksperimentaal-õllega. See lätlaste tehas korraldab aeg-ajalt vahvaid konkursse - toodab mingeid õllesid mitu eri sorti ning laseb siis tarbijal otsustada, missugune rohkem meeldib ning see võetaksegi tootmisse.

Keskmist kasvu kenuskaelne pudel, sinine silt kanna suurt numbrit 2. Valge vaht täidab üle poole klaasist, olles küll suuremulline, kuid üsna püsiv. Õlle värvus - uduselt kollakasoranž. Aroom on meeldivalt pehme, magus-hapukas ja kergelt apelsinine ning banaanine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-hapukas. Keskmaitse on nätskepoolselt banaanine ning biskviitjas. Keskmaitse muutub vürtsikamaks, apelsinikoore ja vist ka väikese koriandritera jagu maitsevaks. Lõppmaitse on hapukas-mõrkjas, banaanikoorene. Järelmekk on toekas, mahlast banaanikeeksi meenutav.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magus-hapukas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga väga mõnus nisurüübe, mis oleks kena kaaslane praetud mintai kõrvale.
----------
pilt isetehtud

Ogawa Porter

Ogawa Porter (Zakkoku Kobo, Jaapan). pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Liigimääratlus: porter. Ratebeer
tunneb rüübet, kuid pole veel koondhinnet leidnud.

Tootjainfot ei õnnestunud leida. Aga see pruulikoda kasvatab oma teravilja ise! Ise kasvatab ja linnastab ja pruulib ja müüb kohapeal toodangut - tõeline käsitööõlu selle sõna SUURES ja ehedas mõttes!

Väike lihtne pudel, jaapanikeelsel sildil on äratuntavad vaid tekst "micro brewery" ja kaks arvu - üks tähistab alkoholisisaldust ja teine odralinnaste sisaldumise määra - antud õlle puhul on see 100%. Jaapani seadused määravad aktsiisi mitte õlle kanguse, vaid linnase sisaldumise määra järgi (see on jäänud nö teadus-revolutsiooni eelsest ajast kehtima ka nt Belgias ja mujalgi). Lisaks sellele võib õlleks "biiru" nimetada vaid jooki, mis on 100% odralinnastest tehtud, vähesema odralinnase sisaldusega rüübete puhul on kasutusel teine sõna "happoshu" (tõlkes umbes "vahutav alkohoolne jook").

Õrnalt kreemikat karva sõrmepaksune vahukiht on ülimalt püsiv. Õlle värvus - tume kastanpruun. Aroom on kui porterite klassika - mõrkjasmagus, kergelt suitsune kõrvetatud linnaste lõhn paitab sõõrmeid.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitses tugev röstitud leiva ja mõrušokolaadi mekk. Lõppmaitse on tugevalt pähkline ja vaniljene, meeldivalt röstine ja õrnalt hapukas. Järelmekk mõjub mõrkjas-vürtsikalt, väga kosutavalt ja toekalt.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseeritud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga übertasandi näide porteritest! Siia juurde sobiks pakkuda juustuga üleküpsetatud seenekübaraid.
-------
pilt isetehtud

Wednesday, June 25, 2014

Gambrinuse tume IPA

Gambrinuse tume IPA. (Tedre, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus - tume IPA

Tootjainfo: "Chateau Crystal, Cara Ruby, Black linnased, kuiv hele linnaseeekstrakt, vedel linnaseekstrakt, mesi. Humalad: Chinook, Columbus ja Magnum. Pärm Safale US-05. Dry hop Cascade, Amarillo humalad, Chinook humalagraanulid."

Lihtne väike pudel, sildil ilutseb õllekapp. Hallikasvalge vaht täidab 3/4 klaasist, olles suuremulline, ent püsiv. Õlle värvus - uduselt tumepruun. Aroom matab alguses süsihappegaasiga, kuid hiljem ujub selle alt välja meeldiv röstleivane ja küpseõunane hapukasmagus lõhn.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitses avalduv kõigepealt kerge mesine noodike, kuid siis tuleb esile kõrvetatud leiva mõrkjashapukus. Lõppmaitse on õrritavalt magus-vürtsikas, melassi ja jõuluvürtse meenutav. Järelmaitses avaldub aga juba lausa kuusevaigune mõrkjus, mis seguneb oivalisel moel sooja hõõgveiniliku magus-hapuga.

Keskmise kehaga, ülekarboniseeritud paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-magus-vürtsikas-mõrkja buketiga jõulisepoolne übertasandi rüübe! Seekord on Tedre pruulikoda tootnud midagi väga-väga head ... ja seda ei ütle Gambrinus mitte õlle nime pärast :)
------
pilt isetehtud

Nekomata Bock


Nekomata Bock (Zakkoku Kobo, Jaapan). pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Liigimääratlus: nisubock. Ratebeer tunneb rüübet, kuid pole veel koondhinnet leidnud.

Tootjainfot ei õnnestunud leida. Aga see pruulikoda kasvatab oma teravilja ise! Ise kasvatab ja linnastab ja pruulib ja müüb kohapeal toodangut - tõeline käsitööõlu selle sõna SUURES ja ehedas mõttes!

Väike lihtne pudel, jaapanikeelsel sildil on äratuntavad vaid tekst "bock" ja kaks arvu - üks tähistab alkoholisisaldust ja teine odralinnaste sisaldumise määra - antud õlle puhul on see 50%. Jaapani seadused määravad aktsiisi mitte õlle kanguse, vaid linnase sisaldumise määra järgi (see on jäänud nö teadus-revolutsiooni eelsest ajast kehtima ka nt Belgias ja mujalgi). Lisaks sellele võib õlleks nimetada vaid jooki, mis on 100% odralinnastest tehtud, kõigi muude jookide jaoks on kasutusel ka teine sõna.

Kergelt kollakat tooni vaht on õhuke ja püsimatu. Õlle värvus - tugevalt hämune virsikukarva oranž. Aroom on hapukalt banaanine ja õrnalt vürtsikas.

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja magusakas, lausa mesine. Keskmaitses seguneb nisuboki klassikaline magus-nätske banaanisus ja hapukas vürtsikus, mis meenutab kumkvaate. Lõppmekk on korraga sõstraveiniselt kuivapoolne ja rabarberikisselli taoliselt paks. Lõppmekk on tuntavalt vintis, soe ja toitev, asjalik ja tugev nagu maamees peale kolmandat õlut. 

Keskmisest raskema kehaga, kergelt õlija paletiga, magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga, väga hea maitsetasakaaluga überrüübe! Sobilik pakkuda koos pisitillukese sõstramuffiniga.

-------
pilt isetehtud

Shimozato Weizen

Shimozato Weizen (Zakkoku Kobo, Jaapan). pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlus: nisuõlu. Ratebeer
tunneb rüübet, kuid pole veel koondhinnet leidnud.

Tootjainfo: "Contains Barley malt, wheat, millet, Bengal grass, and rye." Ehk siis nisuõlu, mis sisaldab ka kahte sorti hirssi ja rukist ... ja mis kõige vahvam, see pisipruulikoda kasvatab oma teravilja ise! Ise kasvatab ja linnastab ja pruulib ja müüb kohapeal toodangut - tõeline käsitööõlu selle sõna SUURES ja ehedas mõttes!

Väike lihtne pudel, jaapanikeelsel sildil on äratuntavad vaid tekst "micro brewery" ja kaks arvu - üks tähistab alkoholisisaldust ja teine odralinnaste sisaldumise määra - antud õlle puhul on see 50%. Jaapani seadused määravad aktsiisi mitte õlle kanguse, vaid linnase sisaldumise määra järgi (see on jäänud nö teadus-revolutsiooni eelsest ajast kehtima ka nt Belgias ja mujalgi). Lisaks sellele võib õlleks nimetada vaid jooki, mis on 100% odralinnastest tehtud, kõigi muude jookide jaoks on kasutusel ka teine sõna. 

Sõrmepaksune erkvalge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - tugevalt hämune kollakasoranž. Aroom on tõepoolest huvitav segu mitmest teraviljast - rukki nätsekpoolne leivasus, nisu hapukus, hirsi magus alatoon ja odra karameljas noot. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja kergelt hapukas. Keskmaitse mõjub veidi tihkemalt, lausa kergelt pudruselt ja magus-hapukalt õunaselt. Lõppmaitses seguneb kuivatatud leiva hapukas toon, kerge pärmine soojus ja hirsi magus tihkus. Järelmekk on eelneva tihkuse foonil üllatavalt värske ja õunane, kosutav ja soe.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga omanäoline, kuid vägagi nauditav rüübe. Suurepärane lisandus õrnsoola lõhe kõrvale.
---------
pilt isetehtud

Tuesday, June 24, 2014

Must Notsu

Must Notsu (Kasenõmm ja Rakaselg). pdl 0,33 l. alc 9,5 %vol. Liigimääratlus: imperial stout.

Tootjainfo: "Linnased: Pale Ale, Vienna, Crystal 300, Chocolate. Humalad: Centennial, Challenger, Chinook, Styrian, Golding. Kuivhumaldatud: Amarillo, Chinook. IBU 100"

Lihtne väike pudel, tehnilist silti ehib pruulikoja tunnus-embleem. Pean seda sildikujundust kiitma - kogu vajalik info on peal (välja arvatud kasutatud pärmi sort). Kreemikas vaht moodustab sõrmepaksuse kihi, mis püsib väga korralikult. Õlle värvus - tume kastanpruun. Aroomis seguneb šokolaadine magus raskus ja mingi omamoodi terav kõrvaltoon, mis meenutab lausa kergelt atsetooni.

Esmamekk on raske kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on oivaliselt tummine ja toekas, šokolaadine ja kreemikas, pisut konjakine. Lõppmaitses tuleb kõrvetatud linnaste alt taas esile teravapoolne mõrkjus, mis paneb keele kihelema ja mõjub lausa pajukoore taoliselt. Järelmekk on vürtsikalt mõrkjas, parkides keelepära ja jättes kurgulakke mustade ploomide magusa jälje.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga omapärane rüübe, mille juures on midagi valesti ... aga samas on ta siiski mõnusalt rüübatav :)
--------
pilt isetehtud

Gambrinuse IPA

Gambrinuse IPA (Tedre, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,8 %vol. Liigimääratlus: IPA

Tootjainfo: "Chateau Crystal ja Cara Ruby linnased, kuiv linnaseekstrakt, vedel linnaseekstrakt. Humalad: Chinook, Columbus ja Magnum. Pärm Safale US-05. Dry hop Cascade, Amarillo humalad, Chinook humalagraanulid."

Väike lihtne pudel, munakujulisel sildil õllekapp ja pruulikoja tunnusteder. Valge vaht täidab üle poole klaasist. Õlle värvus - uduselt soe oranž. Aroom on kergelt pärmine ja soojalt virsikuline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas, puuviljane ja pisut pärmine. Lõppmekis seguneb teravapoolne hapukas-mõrkjus ja karameljas linnasetoon. Järelmekk on mõnusalt vürtsikalt puuviljane, kergelt õunane ja kaneeline.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga jõulisepoolne rüübe. Sobilik rammusama prae, nt kooreklopsi kõrvale.
-------
pilt isetehtud

Saturday, June 21, 2014

Käre Kikas

Käre Kikas (Kasenõmm & Rakaselg, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,4 %vol. Liigimääratlus - topelt IPA 

Tootjainfo: "Linnased: Pale Ale, Vienna, Munich Light, Special B. Humalad: Chinook, Columbus, Magnum. Kuivhumaldatud: Amarillo, Chinook. IBU 100"

Lihtne väike pudel, tehnilist sildikest ehib vaid pruulikoja embleem. Praktiliselt olematu vahukiht. Õlle värvus - kirkalt punakas pronks. Aroom on hurmavalt jõuline, vürtsikas ja soolakas, kadakate ja meretuule segu klaasis!

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-vürtsikas. Keskmaitse paneb humalafriigi mõnust nurruma - siin on pannisooja kadakat, heledaid rosinaid, taruvaiku ja kuusevõrseid. Lõppmaitse sulgeb mõnust su silmad ja sositab midagi segast tammevaadist ja punasest veinist, mis pole selle õllega üleüldse seotud, kuid mõjub kuidagi asjakohaselt ... või ajan ma muidu segast? :) Järelmekk on kui kosetäis värskust ja laviin mõrkjust, hapukaid kreeke ja mõrkjas-magusaid pähkleid ... suisa särisev ja hüplev on seesinane keskkond su keelel!

Raskepoolse paletiga, alakarboniseeritud ja õrnalt õlija paletiga, mõrkjas-vürtsikas-magus-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga MEGARÜÜBE! Saaammmuuumeie, KUI head kraami ikka oskavad kodanikud lihtsalt hobi korras kokku keerata! Toitu siia juurde ei pakuta!!
-----
pilt isetehtud

Rüa Rõõm

Rüa Rõõm (Kasenõmm & Rakaselg, Eesti) pdl 0,3 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus - rukki IPA

Tootjainfo: "Linnased: Pale Ale, Carafa Pale, Special B, Crystal 100, rukkilinnas. Humalad: Columbus, Cascade. Kuivhumaldatud: Amarillo, Chinook. IBU 70"

Lihtne väike pudel, tehnilist sildikest ehib vaid pruulikoja embleem. Mõnemillimeetrine vahukiht kaob kiirelt kirmeks. Õlle värvus - uduselt soe oranž. Aroom on mõnusalt mahlane ja marjane, peites rukki sooja nätskuse enda taha.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on super mahlane. meenutades tumedaid viinamarju ja ... nii veider kui see pole, siis jääteed! :) Lõppmaitses jõuab kohale nii rukki leivane tihkus kui humalate vürtsikas mõrkjus. Järelmekk paneb keele kergelt vürtsikalt kirvendama, andes tunda kadakamarjade ja kasemahla mõõõnusat segu!

Keskmise kehaga, alakarboniseeritud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga, suurepärase maitsetasakaaluga, ülimalt mahlane ja nauditav überrüübe! Siia juurde soovitaks kergemaid grillvorste.

--------
pilt isetehtud

Raba Laager (pilootpruul 280214)

Raba Laager (pilootpruul 280214) (Raba, Eesti) pdl 0,5 l. alc 5,5 %vol. liigimääratlus: hele laager

Tootjainfo: "Linnased: Vienna ja Munich ning odrahelbed. Humal: Cascade, Styrian Goldings, Summer Saaz"

Lihtne pudel, tehniline silt. Erkvalge vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, mis on küll hõre, kuid püsib üsna kenasti. Õlle värvus - õrnalt udune kuldne. Aroom on esmalt pärmine, kuid siis tuleb esile nõrk, aga meeldiv karameljas linnaselõhn.

Esmamekk on keskmise kehaga ja üllatavalt magus-hapu. Keskmaitses on lausa marjane hapukus, mis meenutab pooltooreid tikreid ja valgeid sõstraid. Lõppmekk on suisa veinine ... olen üsna kindel, et see hapukus pole planeeritud, ehkki tulemus on omamoodi meeldiv, berliner weisse taoline. Järelmekk on mõrkjas-vürtsikas, asetades kogu eelmise üllatava buketi mõnusasse raami.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, üllatava hapukas-magus-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga väääga omanäoline rüübe. Kui suudetaks seda korrata, siis oleks tegu omamoodi nišiõlle, kuid samas ka meeldiva üllatajaga eesti õlleturul. Soovitav pakkuda koos rabarberikoogiga.
----------
pilt isetehtud

Thursday, June 19, 2014

Raba laager (pilootpruul 150414)

Raba laager (pilootpruul 150414) (Raba, Eesti) pdl 0,5 l. alc 4,6 %vol.

Tootjainfo: "Linnased: Vienna ja Munich ning odrahelbed. Humal: Citra, Amarillo, Summer"

Lihtne pudel, tehniline silt. alge vaht täidab üle poole klaasi, vajudes suuremulliseks, kuid olles seejärel üsna püsiv. Õlle värvus - õrnalt udune tumedapoolne kuldne. Aroom on sidrunikoorene, odrahelvestest pudrune ja pisut pärmine.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja õrnalt mõrkjas. Keskmaitse on tunduvalt tummisem, meeldivalt karameljas ja tihkelt soe. Lõppmekk on puuviljane, meenutades veidike virsikuid ja konserv-ananassi. Järelmekk mõjub leebelt mõrkjalt ja üsna värskendavalt.

Keskmisest kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusa buketiga lihtsapoolne rüüpeke. Piisavalt soe, et nautida ka pikemat õhtut, piisavalt leebe, et pakkuda ka õrnemate toitude kõrvale.
---------
pilt isetehtud

Wednesday, June 18, 2014

Pesakond

Pesakond (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,4 %vol. Liigimääratlus: must IPA. Ratebeer tunneb seda
jooki, kuid ei oma veel hinnet.

Tootjainfo: "Tegemist on "musta metsa-IPA-ga", kuna Pesakonna tegelased on ju kõik metsaelajad. Laanehõngu lisavad mustikad ja värskelt Lõuna-Eestist nopitud kuusekasvud. Selle eripruuli nautimist tuleb kindlasti alustada aroomist - vala õlu 6-8 kraadi juures korralikku klaasi, sule silmad, tõmba ninaga - ja oledki metsas! Ettevaatust, põõsa taga on rästik!!"

Hallikaspruunakas vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, mis on zzzuperpüsiv, haakides end vajudes kenasti klaasiseintele. Õlle värvus - tuhmilt tume mahagonpunane. Aroomis kõneleb sinuga tõesti METS ise - siin on nii kuuskede värsket niisket mõrkjat kohinat kui marjade jahedat magusakat mahlasust.

Esmamekk on keskmise kehaga ja leebelt mõrkjas-hapukas. Keskmaitse muutub veidi hapukamaks, mõrkjalt vaiguseks ja mahedalt marjaseks (no mustikas on ka üks vääääga tagasihoidlik mari). Lõppmaitse on juba tükkmaad mahlasem, mõrkjalt ja vürtsikalt kosutav. Järelmaitses on taas tunda selge vaigune mõrkjas-hapukus, meenutades ehedalt kuusekasvude pisut parkivat mekki. 

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga überhea tume humalarüübe. Kuusekasvude kasutamine on Pesakonna vääriline kiiksmõte, kuid mustikas jääb tahaplaanile, andes pigem värvi ja aroomi kui mekki. Selle rüüpe kõrvale sobiks pakkuda ilmselt karuliha? :)
-------
pilt isetehtud

Uus Maailm

Uus Maailm (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,9 %vol. Liigimääratlus: ameerika nisuõlu. Ratebeer tunneb seda jooki, kuid ei oma veel hinnet.

Tootjainfo: "Uus Maailm on Põhjala versioon Kalifornia stiilis nisuõllest. See ei ole Saksa Weissbier, vaid pigem midagi IPA ja nisuõlle vahepealset. Panime keedu ja kuivhumaldamise käigus sisse ajuvaba koguse Uue Maailma humalaid (Galaxy ja Mosaic) ning koos ainult 4,9% alkoholisisaldusega saime niimoodi mõnusalt kerge, karastava ja värskendava suveõlle."

Lihtne väike pudel, sildil laiutab lõugu hai. Erkvalge vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, mis on hõredapoolne, kuid püsib päris kenalt. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on mõrkjas-soolakas, meenutades kadakaid ja mereadru.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitses seguneb nisuõlle hapukus, rukkilinnaste nätske leivasus ja humalate mõrkjas vaigusus. Lõppmaitse mõjub tõepoolest IPA'na, tugevalt vaiguselt mõrkjana (hinnanguliselt pakuks u 50 IBU?), kuid kaera pehme täidlus toob selle kenasti mõõdukale tasandile tagasi. Järelmekk on vägagi värskendavalt tsitrusjas, mõrkjas-vürtsikas ja kauakestval keelepärasse takerduv.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseeritud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERtasandi rüübe, mis ei jäta kindlasti ükskõikseks. Siia juurde soovitaks pakkuda pikalt laagerdunud juustu.
----------
pilt isetehtud

Tuesday, June 17, 2014

Primator Stout


Primator Stout (Pivovar Náchod, Tšehhi). pdl 0,5 l. alc 4,7 %vol. Liigimääratlus: kuiv stout. Ratebeeri hinnang 77 punkti.

Tootjainfo: "A top-fermented beer with the distinctive flavor of roasted barley, intense bitterness, a fruity smooth body, and creamy foam. water, barley malt, oats, blended English hops"

Keskmist kasvu lihtne pudel, edevapoolne sildikujundus ja fooliumkaelus. Puunakas vaht täidab pool klaasi ja on üsna püsiv. Õlle värvus - kirkalt tume punakas-mustjaspruun. Aroomis seguneb väga hea vee klaari lõhnaga meeldiv tugev röstine hapukas mõrkjus. 

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitses seguneb esmalt tugev karameljas magusus ja koheselt sellega liituv kõrvetatu linnaste mõrkjus. Lõppmaitse on magushapukalt röstine, kergelt kohvine ja vaniljene ... samas liitub buketti ka pähkline nüanss. Järelmaitse on kergepoolne, aga meeldivalt maitseküllane, magus-mõrkjas ja õrnalt suitsune.

Keskmisest tiba kergema kehaga, mõõdukalt karboniseeritud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga kuivapoolne stout. Väga heal tasemel olev rüübe, mida soovitaks pakkuda koos suitsusingi õhukeste ribadega.

---------

pilt siit

Saturday, June 14, 2014

Irish Beer

Irish Beer (Kormoran, Poola) pdl 0,5 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus: dunkel. Ratebeeri hinnang 21 punkti.

Tootjainfo: "Irish Beer is the oldest brewed beer on offer Brewery Cormorant. Despite the fact that this is a bottom-fermented beer inspired by his beer from the British Isles. Stoutów derives from the nature of suitable light aftertaste of roasted barley. The inspiration for creaminess and subtle sweetness were Mild beer style. This focus characteristics of beers island lager beer brewed in Warmia created a single unique Irish'a of Brewery Cormorant. Its taste has us so long ...

It is one of the most successful beers in our offer - won awards include Polish Beer Festival Competition and Consumer beers Chmielaki Krasnystaw.

Ingredients: water, barley malt bright, dark barley malt, hops"

Keskmist mõõtu reljeefkirjadega pudel. Tumedates toonides sildil mängib muusik iiri harfil. Kreemikas vaht moodustab kahe sõrme paksuse kihi, olles tihe ja üsna püsiv. Õlle värvus - kirkalt tume kirsipunane. Aroomis on röstlinnaste magusakust ja õige väheke kõrvetatud linnaste suitsuvinet.

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja magus-hapukas. Keskmaitse on karameljas, koduse keeksi olekuga, rosinane ning pähkline. Lõppmekk on magus-mõrkjas, ürdine ja kõrvetatud suhkrut meenutav. Järelmaitses viskab sisse kergelt jõululikke noote, pisut liiga magusat hõõgveini taolist olekut.

Keskmisest pisut raskema kehaga, tublisti karboniseerunud paletiga, magus-hapukas-magus-mõrkja-magusaka buketiga omapärane rüübe. Tume laager, mis üritab olla magus stout. Kokkuvõttes ... no paha ta pole, aga ... veider noh :) Sobilik pakkuda koos piparkookidega.
------------
pilt isetehtud

Sparkling Ale

Sparkling Ale (Coopers, Austraalia) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol. Liigimääratlus: golden ale. Ratebeeri hinnang 44 punkti.

Tootjainfo: "Coopers Sparkling Ale is brewed naturally by the centuries-old top fermentation method just as it was in the beginning by Thomas Cooper. This beer displays a solid head and a distinctive, full-bodied flavour enhanced by a soft, fruity character and the sediment which gives it a cloudy appearance."

Reljeefkrijadega, kergelt nõgusa proofiliga pudel. Must-punane kujundus on mõnusalt vanamoeline ja stiilne korgini välja. Erkvalge vahukiht on õhuke ja kiirelt kaduv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on meeldivalt magusakas-vürtsikas, meenutades lausa kergelt belgia tripleid.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magus-vürtsikas, krõpsakalt erk ja sädelev. Lõppmaitses lisandub veidi metalset, odavamat õunasiirupit meenutav nüanss. Järelmekk pargib kummalisel kombel mõrkjalt keelekülgi.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, magusakas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga rüübe. Algus on vägagi meeldiv, kuid lõpp muutub kuidagi kummaliseks. Aga noh, pole paha. Eriti kui mingit tugevamamaitselist juustu kõrvale pakkuda.
--------
pilt isetehtud.

Original Badebier

Original Badebier (Neuzeller, Saksamaa). pdl 0,5 l. alc 5,2 %vol. Liigimääratlus: schwarzbier. Ratebeeri hinnang 67 punkti

Tootjainfo: (google tõlke kaudu) "The first beer in a double as bathing and beer as a drink. Externally, as a bath additive, the skin is nourished with this pure natural product miraculously, nothing reminiscent of the typical beer smell - deep maroon in the glass, full-bodied in flavor and feinmalzig."

Kõrge kaelaga keksmist mõõtu pudel, lihtne hele silt klassikalise õlleliku disainiga. Kergelt hallikas vaht täidab pool klaasi, olles suuremulline ja vajudes kirmeks, kuid jäädes siis kenasti püsima. Õlle värvus - kirkalt kastanpruun. Aroom on esmalt leebelt karameljas, kuid siis tuleb kohale tasane, kuid selgelt äratuntav suitsuaroom.

Esmamekk on keskmise kehaga ja õrnalt mõrkjas. Keskmaitses muutub see leebelt magusakaks karamelliks, lausa iiriskommilikuks. Lõppmaitses lisandub sutsuke hapukat suitsust rösti. Järelmekis on mõnus röstine pählinüanss ja õrnalt vürtsikas säde.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga lihtsapoolne, kuid väga tubli lauaõlu. Sobilik pakkuda seakoodi ja ubade kõrvale.
----------
pilt isetehtud

Friday, June 13, 2014

Tennent’s Extra Strong Lager

Tennent’s Extra Strong Lager (Wellpark, Šoti). pdl 0,33 l. alc 9,3 %vol. Liigimääratlus: imperial pils. Ratebeeri hinnang 8 punkti.

Tootjainfo: ei õnnestunud leida.

Väike lihtne pudel, hallikal sildil ilutseb servades šoti rahvustaim ohakas. Erkvalge vaht on sentimeetri paksune ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on linnaseline ja alkoholisoe.

Esmamekk on keskmisest raskem ja magusakas. Keskmaitses magusus süveneb, mutududes lausa linnase-siirupilikuks ja tuntavalt alkoholiseks. Lõppmaitses lisandub mingi metalne kõrvaltoon ja teravapoolne mõrkjus. Järelmekk leebub veidi, olles küll sünteetilise olekuga, kuid samas mõõdukalt karameljas ja magus-mõrkjas.

Keskmisest raskema kehaga, nõrgalt karboniseeritud ja veidi õlise paletiga, magusakas-mõrkjas-magusa buketiga lihtne ja jõuline rüübe. Siia juurde tuleks pakkuda pekikõrneid ja paksu kääru rukkileiba või midagi muud toekat.
---------
pilt isetehtud

I Wish Gluten Free IPA

I Wish Gluten Free IPA (Mikkeller, Taani) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Liigimääratlus: IPA. Ratebeeri hinnang 84 punkti.

Tootjainfo: "water, malt (pilsner, munich and caramunich), hops (simcoe, cascade and amarillo) and ale yeast"

Gambrinuse jaoks on see nüüd arusaamatu - üles on loetletud tavaliste odralinnaste nimed ... kuidas see gluteen nüüd siis välistati? kas on spetsiaalne gluteenivaba oder? või on gluteen kuidagi õlle seest välja võetud? Ja 5,5 %vol on IPA jaoks kah kuidagi lahjavõitu, aga olgu peale.

Lihtne väike pudel, sildil puhub Mikkelleri tunnuskaabus kodanik viljaterasid kõrre küljest minema. Õrnalt kreemikas vaht täidab 4/5 klaasist, muutudes küll suuremulliseks, kuid olles tublisti püsiv. Õlle värvus - uduselt oranžikaspunane. Tänu kasutatud intensiivsetele humalasortidele on puuviljased lõhnad juba kaugele tunda. Lähemal nuuskimisel seguneb mango ja ananass ühelt poolt ja niiske kõdurohke muld teiselt poolt.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitses muutub mõrkjam pool domineerivaks, torkides keelt vaiguste okastega. Lõppmaitses ronib esile magus-hapukas puuviljasus, kõneldes mango ja passioonvilja keeli. Järelmekk on aga mõrkjas-vürtsikas, veidi ananassine ja seedermännine.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga väga tubli rüübe. Traditsioonilisest IPA'st jääb puudu veidi toekust, kuid see-eest pole ka tavapärast gluteenivabade õllede imalust. Igati tubli jook igatahes, übertasandist jääb puudu vaid üsna pisut. Sobilik pakkuda koos vürtsikamate  grillvorstikestega.

-----------
pilt siit

English Pale Ale

English Pale Ale (Primator, Tšehhi) pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlus: (inglise tüüpi) hele eil. Ratebeeri hinnang 44 punkti.

Tootjainfo: "A top-fermented dark amber beer with a rich hoppy aroma and the specific bitter taste of original English hops. water, barley malt, wheat malt, oats, a blend of hops"

Selgituseks - inglase jaoks on "inglise hele eil" nonsens, "pale ale" on nende jaoks igasugune pudelis olev heledam õlu, eelkõige bitter. Mandri-Euroopa ja eelkõige Ameerika heledate eilidega võrreldes on see aga eelkõige punakam ja linnaselisem, lisaks inglise humalate maalähedasemate aroomidega.

Lihtne keskmist kasvu pudel, edevavõitu sildikujundus ja fooliumkaelus teevad ettevaatlikuks, eriti medalite üleküllus sildil! Valge vaht täidab 2/3 klaasist, olles tihe ja vägagi püsiv. Õlle värvus - kirkalt punakaskuldne merevaik. Aroom on leebelt, aga meeldivalt karameljalt linnaseline.

Esmamekk on keskmisest kergema, lausa pisut vesisepoolse kehaga (üllatav 5%vol õlle puhul) ja õrnalt magusakas. Keskmaitse on karamell-linnastele omaselt magusakas ja leivane. Lõppmaitses lisandub veidi nisulinnaste hapukat õunast mekki. Järelmaitses jõuab kohale ka humalamõrkjus, mis on veidi puidune ja õrnalt vürtsikalt ürdine.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga, heas maitsetasakaalus olev pretensioonitu, ehkki vägagi kvaliteetne lauaõlu. Suurepäraselt sobiv nt rostbiifi kõrvale.

---------
pilt siit

Thursday, June 12, 2014

Imperator Bałtycki


Imperator Bałtycki (Browar Pinta, Poola) pdl 0,33 l. alc 9,1 %vol. Liigimääratlus: balti porter. Ratebeeris hindeks 99 punkti.

Tootjainfo: "A beer in Imperial Baltic Porter style. Contains: Weyermann malt: Munich Type I malt, Pilsen malt, diastatic barley malt, Vienna malt, Caramunich Type III, Caraaroma, Carafa Special Type I, soda extract, sugar. Hops: (USA) Amarillo, Ahtanum, Centennial, El Dorado, Mosaic, Zeus; yeast Saflager W 34/70."

Väike lihtne pudel, tumedal must-punasel sildil laeva rooliratas. Pruunakas vaht täidab 4/5 klaasist ning on väga tihe ja kauakestev. Õlle värvus - tume mustjaspunane. Aroom on raskepärane, meenutades melassi ja kergelt kirsisiirupit.

Esmamekk on raske ja kompotjalt magus-hapukas, kirsine ja ploomine korraga. Keskmaitse ... ooojaaa ... imperaatorile meeldiks see küll! Siin leidub raskelt kleepjat kirsišokolaadi, mõrkjasmagusat melassiga magustatud kohvi ja vaniljega kakaod. Lõppmaitse paneb imperaatori heldima ja rahva hulka münte ning konjakikomme loopima. Šokolaadikattega kirsid ning tumedad poolnätsked datlid, kohvikreem ja astelpajuliköör - see kokku on lihtsalt hurmav segu! Järelmekk paneb aga suisa sulama, ülemvalitseja annab peateenrile loa kallata klaasike seda luksuslikult rammusat jooki kõigile õukondlastele ... ja nood ei lase seda endale kaks korda öelda!

VÄGA raske kehaga, siirupja õlija paletiga, magus-hapukas-magus-mõrkjas-magus-vürtsikas-magus-mõrkja buketiga MEGARÜÜBE, mis on väga lähedal ovatsioonidele! Siia juurde võiks pakkuda meloni- ja arbuusiviilakaid või lihtsalt klaasikese vett!

--------
pilt siit

Zitorillo


Zitorillo (Browar Pinta, Poola) pdl 0,5 l. alc 5,3 %vol. Liigimääratlus: must rukki IPA. Ratebeeris hindeks 93 punkti.

Tootjainfo: "Style: Black Rye IPA. Ingredients: Weyermann®malts: Pale Ale malt, Rye malt, Munich malt type II, roasted malt Carafa® Special type II; hops: Amarillo (USA), yeast: Fermentis S-04. Pasteurized, non-filtered. IBU: 68."

Lihtne keskmist mõõtu pudel, tumedates toonides sildil viljapead. Hallikaspruun vaht täidab üle poole klaasist, olles tihe ja väga püsiv. Õlle värvus - tuhmilt tumepruun. Aroomis rõõmustab humalafriiki värske humalane mahlane mõrkjus, mille taga on tunda röstlinnaseid. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mahlaselt õrn-mõrkjas. Kesmaitse on aga hoooooooopis teine tera ... see on raskepoolselt mõrkjas-kreemjas ja kõrvetatud leiba meenutav. Lõppmekk annab tunda hapukat rösti ja mõrkjat vaigust vürtsikust. Järelmaitse mõjub väga nauditavalt mahlaselt ja samas maalähedaselt leivaselt, jäädes väga pikaks ajaks keelepärale.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseeritud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI rüübe! Väga meeleline kombinatsioon rukki hapukusest, humala mahlakast mõrkjusest ja röstlinnaste karameljast foonist. Siia juurde pakuks ehk pistaatsiapähkleid ja ei midagi muud.

-------
pilt siit

Apetyt Na Zycie


Apetyt Na Zycie (Browar Pinta, Poola) pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlus: rukki eil. Ratebeeris
hindeks 88 punkti.

Tootjainfo: "Style: Classic German Roggenbier. Ingredients: malt types: Weyermann® Pilsen Malt, Rye malt, Vienna malt, caramel rye malt Cararye®, roasted malt Carafa® Special Type I; hops: Tettnanger (DE), Spalt Select (DE), yeast: Fermentis WB-06. Pasteurized, non-filtered. IBU: 18."

Lihtne keskmist mõõtu pudel, rõõmsates toonides sildil päike, sinitaevas ja ... viljapõld või rand? :) Õrnalt kreemikas vaht täidab pool klaasi, olles keskmise mulliga ja suhteliselt püsiv. Õlle värvus - uduselt tumedam oranž. Aroom on hapukalt sepikutaignane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse on mõrkjas-hapu, leivane ja nätskepoolne. Lõppmaitse on tihkelt linnaseline, magus-hapukas, rabarberikooki meenutav ja kaneeline. Järelmekk kosutab tihke mõrkjas-hapuka olekuga, olles lausa toitev oma tihkuses.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseeritud paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-magusa buketiga nätskepoolne rüübe. Siia kõrvale sobiks suurepäraselt must rukkileib sprottidega.

---------
pilt siit

Wednesday, June 11, 2014

Tumepruun


Tumepruun (Õllevõlur, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,27%vol. Liigimääratlus: (flandria) punane eil.

Tootjainfo: "Koostis: vesi, linnased, pärm, humalad (Opal-Citra) 40 IBU"

Lihtne väike pudel, lillakal foonil pruulikoja tunnuspitser. Valge vaht on sentimeetripaksune ja üsna püsiv ning tihe. Õlle värvus - kirkalt pruunakaspunane pronks. Aroom on meeldivalt intensiivne, magusakas-hapukalt barbarissikomme meenutav.

Esmamekk on keskmise kehaga ja jõuliselt hapukas-magus. Keskmaitse muutub veelgi aktiivsemaks, lausa jõuliseks, segades keelel kokku suurepärase kokteili metsmarjajoogist ja kodusest kaljast. Lõppmaitses viskab sisse juba kergelt veiniseid noote, mängides virsikudžemmi ja jõhvikamahlaga. Järelmekk on mahlane ja mõnusalt kosutav, hapukas-vürtsikas ja üldist värskustunnet maha jättev.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga oivaliselt mahlane ja kosutav ÜBERTASANDI rüübe! Väga mõnus kaaslane nii jahenevasse suveõhtusse kui ka kamina ette. Hea pruukida koos tihkema soolakama juustuga.
---------
pilt isetehtud

Užupio Raudonasis Elis

Užupio Raudonasis Elis (Dundulis, Leedu). pdl 0,5 l. alc 4,7 %vol. Liigimääratlus: pruun eil. Ratebeer pole veel hinnangut välja töötanud.

Tootjainfo: (google tõlke kaudu) "Rich dark ruby red DQ Užupio Alice - like a bright ring of explosive, emits light beige floral aromas evoking oral receptors citrus hop bitterness Amarillo. All this is perfectly combined with a hint of roasted malt chocolate and a hint of chicory."

Keskmist mõõtu pudel, sildil boheemlasest kirjanik. Vaht täidab tõtakalt 90% klaasist ja kipub ka pudelist välja ronima. Õlle värvus - uduselt vaskne. Aroom on magusakalt leivane ja karameljas (tüüpiline leedu õlle lõhn).

Esmamekk on keskmisest suts kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magus-hapukas, meenutades kodust puuviljakeeksi või jõhvikatega mannaputru. Lõppmaitse lisab veidi mõrkjust, mis sarnaned vaarikavarreteega. Järlemekis tuleb esile meeldiv vähene vürtsikas hapukus, meenutades külmavõetud pihlakaid.

Keskmise kehaga, väga tugevalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga üsna heas maitsetasakaalus rüübe. Soovitav pakkuda kreeka salati kõrvale.
----------
pilt isetehtud

Vaksali ALE

Vaksali ALE (Vaksali, Eesti). pdl 0,5 l. alc 4 %vol. liigimääratlus: bitter?

Toojainfo: "Linnased: Vienna, Cara Pale, Pale Ale, Dark Ale. Humalad: Summit, Crystal, Põlendmaa. Pärm: Safale US-05. IBU 55"

Etteruttavalt - selle IBU määratlusega on vist küll metsa pandud? Hinnaguliselt jääks see pigem 25-30 kanti.

Valge vaht täidab pool klaasi ja on ülimalt püsiv, jättes vajudes kenasti rante klaasiseintele. Õlle värvus - õrnalt udune kollakasoranž merevaik. Aroom on väga nõrgake, vaid kergelt on aimata sepikulist linnasevinet.

Esmamekk on keskmisest kergem ja õrnalt mõrkjasmagus. Keskmaitse meenutab kergemaid leedu koduseid pruuliseid, olles õrnalt magusakast karaskilaadne. Lõppmaitse on muruselt mõrkjas ja samblane. Järelmekk on krõpsult kuivapoolne ja mõrkjas, värske ja kosutav.

Keskmisest kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkja buketiga kerge ja kosutav rüüpeke. Paras pakkuda koos kartulisalati või muu koduse roaga.
----------
pilt isetehtud

Tuesday, June 10, 2014

Moord & Brand BBA

Moord & Brand BBA (De Molen, Holland). pdl 0,33 l. alc 10,8 %vol. Liifimääratlus: imperial stout. Ratebeeri hinnang - 98 punkti!!!

Tootjainfo: "Indigrients: water. pils, chocolate, smoked, roastedand caramel malts. rye and oat malts. columbus and apollo hops. yeast. 112 EBU"

Lihtne väike pudel, tehniline sildike, väärisõllele viitav vahakaelus. Kohvipruun vaht on sõrmepaksune ja tugev. Õlle värvus - karjuvalt must!

Aroom ... sammmmummmeie, juba meetri pealt, eristab nina portveini, šokolaadi ja tumedaid kirsse. Nina klaasile lähendades muutub kirsside osakaal ookeanilaiuseks, muutudes kirsilikööriks. Kolmandal sügaval sissehingamisel (millest hakkab juba pea ringi käima), hakkab kohale jõudma ka kõrvetatud linnaste suitsukas aroom ja puidust vääristatud alkoholi kirvendav soojus.

Esmamekk matab keele sooja sameti alla, mis samal ajal kergelt krõbeleb ja torgib ja jaurab nagu veidi üleõppinud korporant.

Keskmaitse sunnib silmad vidukile ja meeled pärani, sest sihardane maitsetramburai väärib iga hetke talletamist. Meie korporant on ühte karikasse kokku kummutanud kirsinapsi ja kohvilikööri ja melassitassi ja lagritsasiirupi ja ... oeh ... noh siis veel veidi suusatõrva kah - ärge unustage, et tegu on üleõppinuga!

Lõppmekk sunnib juba tõsiselt kahtlema selle akadeemilise kodaniku vaimses tervises, sest nii ometigi ei tehta! Kasta eelnimetatud kergelt podisevasse vedelikku kakaoküpsis ja tilgutada veel peale viskit ... kas keegi siis ei tule keelama???

Järelmaitse hakkab juba lausa lämmatama ... tammine viski ja tummine kirsišokolaad kokku annavad oimetukslööva litaka vastu korporandi kandilist kolu, nii et tekkel kukub lauale koos sinna räntsatanud otsmikuga. Loodame et enne homset ta enam midagi niiiiiiiiiiiiii lollakalt head ja samas rämedat kokku ei keera.

Kuninglikult raske kehaga, ebainimlikult õlija paletiga, torkivalt magus-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-magusa buketiga KOSMILINE RÜÜBE, mis peaks kandma silti - normaalsetele inimestele keelatud!!! Friigiõlu selle sõna kohutavalt ilusas võtmes. Miskipärast arvan, et sidrunišerbett sobiks vahepalaks päris hästi.
----------
pilt isetehtud

Pale Ale (Õllevõlur)

Pale Ale (Õllevõlur, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,27%vol. Liigimääratlus: hele eil

Tootjainfo: "koostis: vesi, linnased, pärm, humalad (Opal-Polaris) 30 IBU, pastöriseerimata, filtreerimata."

Lihtne väike pudel, beezides toonides sildil õllekoja tunnus-pitser.

Soovitus kõigile pruulmeistritele: proovige olla nimede panekul loomingulisemad. "Hele", "porter", "IPA" jm liigi- ja üldnimed muudavad teie õllede meeldejätmise keeruliseks.

Erkvalge vaht moodustab kahe sõrme laiuse kihi, mis on üsna püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne merevaik. Aroom on leebelt karameljas, veidi heledaid rosinaid meenutav.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitses lisandub meeldiv kodune biskviitjas toon, meenutades õunakeeksi. Lõppmaitses karameljas alge tiheneb, lisandub ka mõrkjam kõrvaltoon. Järelmaitses on juba kergeid heledaid vürtse ja vaarikavarreteed koos sipsukese samblikuga.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga, suurepärases maitsetasakaalus rüübe, mille kohta pole palju öelda - übertasandi hele eil ... ehkki kas poleks õigem öelda "amber eil"? Sobilik koduste kotlettide kõrvale.
---------
pilt isetehtud

Monday, June 9, 2014

Hel & Verdoemenis Octomore BA

Hel & Verdoemenis Octomore BA (De Molen, Holland) pdl 0,33 l. alc 11 %vol. Liigimääratlus: Octomore vaadis laagerunud imperial stout. Ratebeeri hinnag 91 punkti

Tootjainfo: "Indigrients: water. pale, brown, chocolate, roasted and caramel malts, premiant and saaz hops, yeast. 102 EBU"

Lihtne väike pudel, selle tootja jaoks iseloomulik tehniline silt ning väärisõllesid markeeriv vahaga kaetud kael, mis seekord on tumepunane.

Kuna termin Octomore oli Gambrinuse jaoks võõras, siis sai guugeldatud ja vastus on: "Octomore - Heavily Peated Islay Scotch"

Tumekreemikas vaht moodustab napilt sentimeetri paksuse kihi, mis on see-eest püsiv. Õlle värvus - klaasi äärtes vähekest punast helki näitav ürgmust. Aroomis katab kõike meetripaksune suitsune turbakiht, mille alt hakkab vaikselt läbi tungima portveinile ja kuumutatud puidule omased hapukad tuhmid helgid. 

Esmamekk on raske, väga raske kehaga ja mõnusalt keeleotsanärve kõditavalt soojalt mõrkjas. Keskmaitses laskub maitsja meeltele põleng turbarabas - nii kuum, suitsune ja turbane on see elamus, et ajab lausa kergelt läkastama. Lõppmaitse tõttab appi päästjate brigaad, kes püüavad seda põlengut portveini ja tammelaastudega katta ... kuid ega siis sellest tolku pole! Siin on kuivatatud pohli ja kompotikirssi, kreegipovidlot ja rummis ligunenud rosinaid. Järelmaitses saab see seltskond veidral moel põlengust võitu, suits taandub veidi ning domineerima asuvada pööraselt rõõmsad emotsioonid. Ehkki näod on veel kõigil tahmunud, ilmuvad osaliste pihku klaasikesed burgunderi ja šoti viskiga, kandikul käivad ringi suupisteks pakutavad suitsuploomid ja glaseeritud kirsid.

Väga raske kehaga, tugevalt kleepja paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERRÜÜBE! Suitsuse viski ja jõulise portveini austajatele siira naudingu ja rõkkava äratundmise pakkuja, kuid nö normaalse januõlleotsijale hukutav kui metsatulekahju putukale. Siia kõrval soovitaks pakkuda suitsuploome.
----------
pilt isetehtud

Väga vana asi

Väga vana asi (Ehte käsitööõlu, Eesti) pdl 0,5 l. alc 3,9 %vol. Liigimääratlus: bitter

Tootjainfo: "Linnased: Vienna, Munich, Arome, Cara Blond, Crystal, Melanoid, odrahelbed. Humalad: East Kent Goldings ja Challenger. Pärm Safale S-04. IBU 35"

Keskmist mõõtu kääniskorgiga pudel, sildil vana linnapilt.  Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja on väga kaua püsiv. Õlle värvus - õrnalt udusel punakas merevaik. Aroom on õrnake, mõrkjashapu ja pisut leivane.

Esmamekk on kergeke ja õrnalt mõrkjas. Keskmaitses lisandub leebet kodust leivamekki ja pisut sooja pärmi. Lõppmaitses tuleb esile õrnalt hapukas toon, mis meenutab valgeid sõstraid. Järelmaitse on juba bitterile omasem, kibekas-mõrkjas, pisut vaigune.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkja buketiga lihtne, kuid klassikaline inglise bitter. Hea lahja jook pikemaks õhtuks, kui on grillil midagi kerget ja lahjat, nt mee- ja sinepimarinaadis kanafilee.
-------
pilt isetehtud

Reede

Reede (Õllevõlur, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,14 %vol. Liigimääratlus: pale ale

Tootjainfo: "Koostis: vesi, odra-nisulinnased, mais, pärm. IBU 28"

Lihtne väike pudel, kollakates toonides sildike. Helevalge vahukirme on sentimeeripaksune ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on linnaseline, kergelt karameljas ja marjane, meenutades küpseid tikreid ja rosinaküpsist.

Esmamekk on kergeke ja õrnalt magusakas. Keskmaitse muutub biskviitjaks, jällegi rosinaküpsiseid ja valgeid tikreid meenutavaks. Lõppmaitses lisandub hapukas õunamahlane noot. Lõppmekk on lihtne ja klaar, kergelt mõrkjashapu ja värske.

Kerge kehaga, nõrgalt karboniseeritud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkja buketiga lihtne lauaõlu, mis on aga samas mõnusalt mahlane. Suveõhtuteks väga mõnus klaasike koos nõgesepesto saiaga.
----------
pilt isetehtud

Friday, June 6, 2014

Kuli

Kuli (Pjotri pruuliköök, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,9 %vol. Liigimääratlus: robust porter.

Tootjainfo: "IBU 37"

Lihtne väike pudel, sildil ilmselt Londoni sadamakuli. Õhuke vahukirme kaob sekunditega. Õlle värvus - punakasmust. Aroomis on kõrvetatud linnaste iseloomulikku, kergelt suitsust kohvilõhna.

Esmamekk on keskmise kehaga ja õrnalt magusakas. Keskmaitses tajud meeldivalt röstitud leivavilja magusakat mõrkjust. Lõppmaitses tuleb esile nõrk suitsune vürtsikus, pisut meenutades suitsuse lõkke kohalt läbi käinud rukkileivaviilu. Järelmekk on kiirelt kaduma kippuv, jättes suulakke vaid üldise tumeda karamelja mälestuse.

Keskmise kehaga, alakarboniseeritud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga lihtne porter. Sobilik ürtidega grillittud sea sisefileega.
---------
pilt isetehtud

Kirin Ichiban

Kirin Ichiban (Kirin, Jaapan). pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlus: hele lager. Ratebeeri hinnang 7.

Tootjainfo: "Finest barley malt, premium hops, smooth finish, no bitter aftertaste."

Lihtne väike pudel, edev hele-kuldne kujundus siltidel ja korgil. Erkvalge kahe sõrme laiune vahukiht on üle keskmise püsiv. Õlle värvus - kirkalt valkjaskollane. Aroom on leebelt ja magusakalt ümar, meenutades hernekomme.

Esmamekk on kergeke ja õrnalt magus. Keskmaitses kommine karameljas magusus. Lõppmaitses lisandub õhkõhuke mõrkjas humalatoon. Järelmekk kaob kiirelt, jättes vaid kerge värske kirvenduse keelepärale.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkja buketiga rõhutatult lihtne, ehkki kvaliteetne rüübe. Pretensioonitu kaaslane suvalise sööma-aja juurde. Sushi kõrvale ongi ehk hea, kui miski ei varjuta toidu maitset.
-------
pilt isetehtud.

Nisuhelbed ununesid

Nisuhelbed ununesid (Pjotri pruuliköök, Eesti) pdl 0,5 l. alc 4,1 %vol. Liigimääratlus: american wheat.

Tootjainfo: "IBU 24"

Keskmist kasvu pudel, lihtne sildike. Valge hõre vaht kaob momentaalselt. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on huvitavalt õrnal hapukas-magus, meenutades midagi lapsepõlvest ... on see nüüd mannapuder?

Esmamekk on väga kerge ja hapukas. Keskmaitse mõjub lausa vesiselt ja magus-hapukalt, vähese tärklise kõrvaltooniga. Lõppmaitse on hapukas ja .... samasugune on ka järelmekk.

Vesisevõitu kehaga, väga nõrgalt karboniseeritud paletiga, magus-hapuka buketiga lihtne suverüübe, millel on siiski ka maitset. Külmana oleks suveõhtul kohe lausa mõnus seda mõni pudel nahka panna grillitud lõhe kõrvale.
-----------
pilt isetehtud

Wednesday, June 4, 2014

Pjorter

Pjorter (Pjotri pruuliköök, Eesti). pdl 0,33 l. alc 8 %vol. Liigimääratlus: porter.

Tootjainfo: "IBU 26" Nohjahnohh ... kahekümnekuuendat korda soovitab Gambrinus panna sildile ikka veidi infot kasutatud linnaste jms osas.

Väike lihtne pudel, Londoni Tower Bridge kujutav sildike. Kreemikas vahukihike kaob kiirelt kirmeks. Õlle värvus - sünkjas punakasmust. Aroom on leebe, kõrvetatud linnaste mõrkjas šokolaadilõhn paitab õrnalt sõõrmeid.

Esmamekk on raskepoolne ja tihkelt magus-hapukas. Keskmaitse mõjub tihkelt ja ploomikompotiselt magusakalt. Lõppmekk hakkab muutuma juba jõmakamaks, mõrkjasmagusaks kakao- ja piimašokolaadi taoliseks. Järelmekk on karameljalt tihke, meenutades kõrvetatud siirupisse kastetud kuivatatud ploome, vürtsikat kohvikreemi ja tumedaid rosinaid.

Raskepoolse kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga väga-väga meeldiv rüübe! Dessertõlleks just ei liigitaks, aga õhtuseks naudingupakkujaks kindlasti, eriti kui serveerida koos kaeraküpsistega.
-------
pilt isetehtud

Studia humaliora Tartuensis

Studia humaliora Tartuensis. (Munga, Eesti). pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Liigimääratlus: IPA

Tootjainfo: "Koostis: vesi, pale ale linnas, Motueka humal, pärm"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Helevalge mõnemillimeetrine vahukiht on kirmekesena püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on mõnusalt värske ja sidrunjas.

Esmamekk on keskmise kehaga ja intensiivselt sidrunilimpsi taoliselt hapukas-magus. Keskmaitse paneb juba naeratama - see on kui värskuse kehastus, lihtne ja samas mõnusalt hapukas-vürtsikas. Lõppmaitse lisab siia tubli sahmaka karameljaste linnaste pehmust ja magusakat tüsedust. Järelmekk on mõrkjas-hapu ja keelt mõnusalt kihelema ajavalt sädelev.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseeritud, hapukas-magus-vürtsikas-mõrkja buketiga, oivalises maitsetasakaalus olev ÜBERtasandi IPA, mida peaks ilmtingimata seeriatootmisse laskma! Siia kõrvale sobiks oivaliselt ürtidega grillitud paprika ja sibul.
------
pilt isetehtud

Suvenaut

Suvenaut (Õllenaut, Eesti). pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratlus: hele eil. Ratebeer tunneb jooki, kuid pole veel hinnet, beeradvocate ei tea seda üldse.

Tootjainfo: "Tugevalt tsitruseline eil, mille eriline maitse pärineb ameerika humalalt Citra. Vesi, linnased, humal, pärm, suhkur."

Lihtne väike pudel, sildil peesitab Õllenaudi mehike rannal. Helevalge vaht täidab pool klaasi, püsides väga kaua. Õlle värvus - uduselt oranžikaskuldne. Aroom on tsitrusjas ja kergelt pärmine.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja hapukasmõrkjas. Keskmaitse on soe ja hapukasmõrkjas, pärmine ja kuivapoolne. Lõppmaitse meenutab pomelomahla ja sidrunikoort, olles teravapoolselt mõrkjashapu. Järelmekk paneb keele õrnalt vürtsikalt õhetama, jättes värske tunde.

Keskmisest kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga värske rüüpeke. Siia juurde soovitaks vürtsikamat kalkunišašlõkki.
---------
pilt isetehtud

Tuesday, June 3, 2014

Black Jacques

Black Jacques (Brewdog, Šoti). pdl 0,33 l. alc 11,1 %vol. Liigimääratlus: punase veini vaadis
laagerdunud belgia tume kange saison.

Tootjainfo: "Black Jacques is a twisted and complex beer that will try and thwart description at every turn.
A black saison, brewed with oats and wheat for a silky mouthfeel, spicy hops, and Carafa malt for colour, Black Jacques has been tucked away in oak barrels (previously used to age red wine) for 9 months.
On the nose there are endless and complex interactions between cola, chocolate, coffee, mint humbug, warming oak, and spice. The myriad flavours touch on treacle, ripe banana, espresso, brandy, and a clean herbal warmth, balanced against a red-wine influenced acicity. The body is smooth and lighter than you’d expect from this black beer"

Väike lihtne pudel, tumedal sildil hullumeelne kaardimängija :) Sõrmepaksune pruunakas vahukiht on suhteliselt püsiv. Õlle värvus - must, õrna punakas helgiga klaasiäärtes. Aroom mõjub umbes sama veidralt kui näb välja silt, siin segunevad mustsõstar ja konjak, lagrits ja aniis.

Esmamekk on keskmises kehaga ja silmipimestavalt veinine, hapukasmagus ja vürtsikas. Keskmaitse ... jeesusmaria ja põrguvürsti lapselaps!!! MIIIISASI SEE SIIN KLAASIS ON????? Kes on kokku seganud punase sõstra keedise ja musta sõstra mahla, lisades sinna raudrohtu ja mandariinilikööri? Kas seda kraami siin peaks nüüks nimetama õlleks - minge puu taha!!! 

Lõppmaitse annab heitunud õllenohikule uue litaka vastu jahmatusest loppis sihverplaati, tuues mängu rummis leotatud rosinaad ja kohvikaramelli. Hullunud kaardimängija on ühte pudelisse suranud kõik, millel on tumedat nägu ja veinilikku tegu. Järelmaitses on tammest raskeid tüminaid ja vaarikavartest punutud helinaid, kuusesiirupit ja aniisitilku. 

Ausalt öeldes on see üks KÕIGE JABURAMAID rüüpeid, mida Gambrinus on kunagi oma keelele tilgutanud ... ja oi neid tilke on siiani ikka paras järvetäis olnud! 

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja samas kleepja paletiga, hapukas-magusakas-totakas-vürtsikas-veider-mõrkjas-jabur-hapuka buketiga KEHASTUNUD EBANORMAALSUS! Ei see ei ole õlu, see on ... no ma ei tea mis see on ... aga see on lollakalt hea!!!

Ja söögiga võite seenele minna, seda hullust tuleb tilkhaaval manustada, seejuures lapsikult kilgates ja vanamehelikult pead vangutades!
-------
pilt isetehtud

Yeti


Yeti (Great Divide, USA). pdl 0,355 l. alc 9,5 %vol. Liigimääratlus: imperial stout. Ratebeeri hinnang 100 punkti ja beeradvocate oma 94!!!

Tootjainfo: "Great Divide’s Yeti Imperial Stout is an onslaught of the senses. An almost viscous, inky-black brew, Yeti opens with a massive, roasty, chocolate, coffee malt flavor that eventually gives way to rich toffee and burnt caramel notes. Packed with an enormous quantity of American hops, Yeti’s hop profile reveals a slightly citrusy, piney, and wonderfully dry hoppy finish. 75 International Bittering Units (IBUs)"

Väike lihtne pudel, "vintaažne" sildike. Pudelist mulksab välja sulatõrvale sarnane vedelik, mis aegalselt eraldub tökatpruuniks sõrmepaksuseks vahuks ja sitikmustaks vedelikuks.

Aroom ... ohhhhooo ... kui paganama külluslik see on!!! MASSIIVNE - see on üsna õige sõna selle kirjeldamiseks. Superheale veele kihistuvad kolmekordse raskusega kõrvetatud linnased, mis uhavad su üle karamelliseeritud kondenspiima, rummiseguse iiriskommi ja mandlisiirupiga kohvi aroomiga. 

Esmamekk on fenomenaalne - mahlane ja raske korraga, magusmõrkjas peale selle. Keskmaitse paneb ohkima ja käsi murdma - kuhu kurat see metsmees meid tassinud on? Siin tökatmustas koopas hõõguvad seedermänni söed, mis levitavad vaigu ja tõrva maitsed ... ja samas meelitavad mahlaste mustade ploomidega, mis on kastetud mõrudaima šokolaadi sisse. 

Lõppmaitse on lausa heidutav. Kas seda õlut peaks nüüd jooma või sööma? Kliistertihke ja mõrkjas, vaigune ja tammine, tavotine ja suusamäärdene ... ei ma EI OLE neid söönud :) Järelmaitse paneb sügavalt järele mõtlema, et kas kohtumine jetiga on ikka tavalisele valgele linnavurlele eluterve kogemus? Igatahes jääb seesinane rüübe meelde kui midagi keelt kokkurullivat ja oikuratkuinauditavat!

Tavott-tiheda kehaga, tihkelt-õlijalt kleepja paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-mõrkjas-mõrkja buketiga KOLOSSAALSELT KOSMILINE RÜÜBE! Või siis amps?

---------
pilt siit