Thursday, August 31, 2023

Stigbergets - Peanuts!

Peanuts! (Stigbergets, Rootsi) prk 0,334 l. alc 12,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored / Pastry" ja hinnang 83 punkti. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double Pastry" ja hinnang 3,78 punkti.

Tootjainfo: "What does it even mean?
Peanuts! Obviously. But in an Imperial stout.
What you need to know though?
One of the confectionary worlds greatest partnerships, but in a beer. Bold dark chocolate and coffee flavours with a delicious peanut crunch (minus the crunch). 12.5%, just in time for Autumn.
IBU 40"

Väike purk, sildil ... maapähkel :) Tumepruun vaht täidab veidi üle poole klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - maru-räme-must.

Aroom - eeeee - pähklihigi? No nii rammusalt maapähkline, et ajab pähkli enda ka higistama :)

Esmamekk on raske, intensiivne, rikkalik, röstine ja ootamatult hapu-magus.

Keskmaitse - maapähklikreem tiba soolaga ja kreegimoosiga

Lõppmaitse - soolane maapähklimääre (see kõikse ehedam) ja kõrbenud vaarikamoos

Järelmekk - röstpöhkli-rööprähkli-mriukskniuhti pähkli-pohla-liköörivärdjas

Väärakas! Friigikas-väärakas-maapähkliliköörikas!
---
üksik-eksemplaridena saadaval
---
pilt isetehtud

Saku - Karl Friedrich Ein Moment

Karl Friedrich Ein Moment (Saku, Eesti). prk 0,568 l. alc 4,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Pale Lager - International / Premium" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - Helles" ja hinnang 2,77 punkti

Tootjainfo - huvitaval kombel ei kajastu see jook tootja kodulehel

Keskmisest suurem purk, sarja tüüpkujundus seekord helreohelisel foonil. Erkvalge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt kahvatukollane. Aroom - puhtalt ja magusalt teraviljane.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas. Keskmaitse - hapukas-magusakas ja linnaseline. Lõppmaitse - vesisevõitu ja magusakas ning õige õrna muruse mõrkjusega. Järelmekk - õrnalt vürtsikas moment on esimene, mille kohta võib nüüd selle klaasitäie puhul öelda, et see on veest selgelt eristuv ... aga siia lisandub ka kustutuskummine tüüpiline masslaagri tunnus.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga täiuslikult mõtetu õlu. Absoluutselt ei häiri millegi muuga kui arusaamisega mõtetust lonksuraiskamisest. Ei jää meelde mitte millegagi peale vesisuse
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Anderson's - Texas Oranger

Texas Oranger (Anderson's, Eesti) prk 0,33 l. alc 3,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - American", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd liigimääratlus: "Lager - Mexican" ja hinnang 3,37

Tootjainfo: "Mexican lager with fresh orange zest."

Väike purk, puuviljane sildikujundus. Avamisel purskas vahujuga lustlikult kaugel-kõrgele ja klaasi täitis enamasti erkvalge vaht, mis aga kadus äga kiirelt. Õlle värvus - kahkjalt helekollane. Aroom - ergult ja ehedalt apelsinine, õigemini apelsinikooreõline, mille taga on veidike tunda ka maisi magusust.

Esmamekk on kerge kehaga ja magus-tsitruseline. Keskmaitse - hapukas ja mõrkjas, väga lustlikult apelsinikoorene. Lõppmaitses muutub magus-pärmine komponent veidi liiga magusaks, kuigi apelsinikoor üritab oma parimat tasakaalustamiseks. Järelmekk - mõru-apelsinine, lausa kumkvaadine pool tugevneb ja toob õnneks maitsepildi kenamasse parlanksi.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-magus-mõrkjas-vürtsika buketiha HEA TASEME rüübe. Tõsi küll, sellega võinuks välja tulla suve hakul, siis oleks ta mõnusa joogikana paremini kindlasti müünud, kuid tore kerge ja maitsev lonks on ta ka praegu (loodame et see ülekarbone moment pole süvenev probleem)
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Tuesday, August 29, 2023

Põhjala - Apricotta

Apricotta (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Strong Ale - American" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Strong Ale - American", hinnang 4,0 punkti

Tootjainfo: "An American strong ale aged in apricot brandy barrels
IBU 40"

Väike vahakaelaga pudel, sildiks seekord vähemalt midagi meeldejäävat, ehkki ebamäärast. Sõrmepaksune kollakas-pruun vahukiht kadus ennem kui jõudis tekkida foto. Õlle värvus - kirkalt ja süngelt tumepunane. Aroom on magus ja raskepärane, puidune ja leebelt alkoholine; kuigi aprikoosibrändi pole vanale Gambrinusele tuttav jook, siis mingi luuviljaline/puuviljane noot on selgelt olemas ikkagi.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja alkoholiselt magus-mõrkjas-tammine. Keskmaitse - alkoholine, torkiv, ploomiliköörilik ja tammetõrulik. Lõppmaitse - murakailiköör ja kanarbik. Järelmekk - soe, isegi teravavõitu alkoholine, noorepoolne portvein, puiduselt/kadakaselt parkiv, raske tümikas.

Raskepoolse kehaga, alakarboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-mõru-magusaka buketiga keeltparkiv kange kärakas. American strong ale - seda ta tõesti on. Aprikoosine / vaadine / puidune element on ka olemas. Aga kas see kõik kokku just hea on? Nohhhhhh ... halb ta pole, omamoodi õllenastoikana isegi ehk huvitav.
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Monday, August 28, 2023

Aecht Schlenkerla - Weichsel Rotbier

Weichsel Rotbier (Schlenkerla, Saksamaa). pdl 0,5l. alc 4,6%. Ratebeeri liigimääratlus: "Smoked - Rauchbier" ja hinnang 99 punkti!!! Untappd "Rauchbier" ja 3,97 punkti.

Tootjainfo: "Rotbier (i.e. red lager) used to be common in Franconia. The city of Nuremberg in particular was known for its Rotbier. Since its production was extremely laborious, Rotbier was replaced in the 19th century by Braunbier (i.e. brown lager) which was produced using modern, simpler brewing methods. It was not until 1997 that the beer style was revived.
For Aecht Schlenkerla Weichsel Rotbier, the malt is dried over fire with cherry wood (not over beech wood fire as with classic smoked beer). In contrast to the spicy beech-smoked malt, the cherry wood smoked malt has a fruity, almost sweet smoke aroma and provides a copper-red color in the glass. The aroma hops add berry notes to the multi-layered smoke flavor"

Keskmist kasvu pudel, koja tüüpsilt seekord punakas-pruunil foonil. Punakas-kollakas vaht täidab pool klaasi ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt pruunakas-punane.

Aroom algab väga heast veest jätkub magusakas-hapuka puuviljase meeldivusega ning lõpeb täidlase, kuid siiski mitte lämmatava suitsuga.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja hapukas-suitsune. Keskmaitse - laagerõlle enda hapukas-magus foon ja kuumenenud kirsipuidu iseloomulik vine. Lõppmaitses hakkab suits andma juba ka mõrumaid noote, kuid see on kaugel kirbusest, pigem meeldivalt intensiivne. Järelmekk - magus-suitsune-karamelline-röstine ja samas nii meeldivalt mahlane!

Mega! Üks meeldivamaid ja mitmenäolisemaid suitsuõllesid mis vana Gambrinuse keelele sattunud. Tasakaalus, mitmenäoline, viiel moel maitseküllane - ja samas nii kergelt joodav!
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Nuustaku - Evolutsioon

Evolutsioon (Nuustaku, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - Hoppy / India (IPL)" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - IPL (India Pale Lager)" ja hinnang 2,88 punkti

Tootjainfo: "India pale lager (IPL) on humalaga rikastatud puhta maitsega Nuustaku hele laagriõlu."

Väike lihtne pudel, uhkelt kuldne sidlikujundus. Valge vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on meeldivalt magus-hapukas, vähese kerge seebise varjundiga, kuid see ei ole üldse häiriv.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse - mõru, rauane, kare ja hapukas. Lõppmaitse - roostene, metalne, roostes raudpangest rüübatud rabalähedane kaevuvesi koos sinna kukkunud männioksaga. Järelmekk - metalne, kore ja hapukas-mõru, kergelt kirbe servakesega

Muuseas peale esmast kallamist hakkas vaht pudelist pikalt ja visalt välja ronima, tehes seda järgmised 10 min.

Keskmise kehaga, tugevaltkarboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõru-hapuka buketiga OK taseme rüübe. Häirivalt kore-kare-roostene, kuid siiski maitseküllane kraam
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Nuustaku - World Cup

World Cup (Nuustaku, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Pale Ale - American" ja hinnang 2,85 punkti

Tootjainfo: "Special Brew for Biathlon World Cup 2022 in Otepää, Estonia
IBU 21"

Väike lihtne pudel, kuldselt efektne sildikujundus. Väga kõva sutsakas avamisel muudab ettevaatlikuks. Kollane vaht täidab üle poole klaasist, kuid on hõre ja mitte kuigi püsiv. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on hapukas ja veidi pärmine.

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse - mõru, isegi kirbe ja veidi linnaselise magusa fooniga. Lõppmaitse - mõru ja hapukas ning vesine. Järelmekk - mõru ja pärmine

Kerge kehaga, vähekarboniseerunud ja veise paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-mõru-kirbe buketiga kasina taseme rüübe. Tasakaalust väljas ning pärmine
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Saturday, August 26, 2023

Põhjala - French Toast Bänger

French Toast Bänger (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored / Pastry" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Stout - Imperial / Double", hinnang 3,95 punkti

Tootjainfo: "A bänging imperial stout brewed with maple syrup, vanilla beans and Ceylon cinnamon"

Väike lihtne pudel, järjekordne iseloomutu/meeldejäämatu värvikogum sildikujunduseks. Sõrmepaksune tumepruun vahukiht kaob kiirelt ja jäägitult. Õlle värvus - kolmekilomeetrise kaevanduskäigu viimase pimeotsa must.

Aroom. Eeee. Seeeeesuuret. Misasja? Impstoudilt ootaks ju rösti ja šokolaadi ja muid jämedaid vigureid. Lubatakse ju ka vaniljet ja kaneeli ja värki ... aga see lõhnab imemõnusalt VÄRSKUSE järele! No peaaegu et nagu osoon, ainult et leebelt magus osoon!?"?#¤! MÕTTES? Justnagu nuusutaks öisel jõeäärsel laagriplatsil näpuotsatäit rosinaid!

Esmamekk - raske, magushapu, röstine ja veenev. Aga ... miks seda polnud lõhnas?

Keskmaitse - hapukas-mõrkjas, metskirsid ja veidi kõrbenud kaneeliküpsis. Aga lõhnas??

Lõppmaitse - hapu-magus-mõru ja alkoholisoe, turbovõimedusega murelituutu kaneeli-iirise kaustas. Aga???

Järelmekk - kuivatatud kirsid ja jõhvikad ploomitarrendis, karamelliseerunud kondenspiima ja ülimõru šokolaadivaaba ringkaitses. A?????

BLISTAATILISELT ÜLEVÕLLIVAIMUSTUNULT GENIAALNE! Esiteks teeb su aju sin katki totaalse kattumatusega lõhna ja maitse vahel - kerge, lausa vaimustavalt värske ja karge öölõhna ja tubovõimsusega maitse vahel. Teiseks on selle joogi kõik kolm pedaali - hapu, magus ja mõru nii põhjas, et süünib uus tasakaalurekord. 12-kraadine vägilane põrutab kannad maa sisse ja kerkib samal ajal röstise redeli otsas tasakaalu hoides kõrgeimatesse maitse-stratosfäärikihtidesse! ULTRAGENIAALNE! Tundub et koja uus pruulmeister teab mida teeb!
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Friday, August 25, 2023

Pühaste - Saeculum - Whisky BA

Saeculum - Whisky BA (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 14,5 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd liigimääratlus: "Porter - Imperial / Double" ja hinnang 4,25 punkti

Toojainfo: "Whisky barrel aged imperial porter with fudge candy and coconut."

Väike pudel, millel hõbesilt ja siidipurjed ... või siis ikka vahakael :) Pöidlapaksune tumepruun vahukiht pole kuigi püsiv.

Aroom --- ooooohhhooohaaaa - see on süggggava sissehingamise hääl! Sest vaata juba meetripealt on see kraam vääga intensiivselt šokolaadiliköörine. Kui nüüd lähemalt nüüskida, siis siis pisut-pisut hakkab häirima alkohol, kuid seejärel taaslausud omaette võlusõna "liköör" ning kõik asub oma kohale. Bounty-liköör ilmselt?

Esmamekk - raske, tõrvjas, magus-tõrvjas, liköör-karvjas, alkoholine ja šokolaadine

Keskmaitse - bounty! Bountykoorikus olev kooreliköör!

Lõppmaitse - keelt kõhevile ajavalt alkoholine mustalillatriibuline murakaliköörine, karamell-koorikune, venivalt iiriserammus ebaõlu.

Järelmekk - vana Gambrinus on segaduses, kas olla hüperboolselt vuntse keksunöörina kasutades vaimustusepõrkes või siis juriseda liigse alkosurve üle

ÜLEVÕLLIKAS! Ultrapillavalt kontsentreeritud bountyliköör karamelliseerunud kohvi-iiriskoorikus. Ei pole õlu see mitte, see on tihenaudinguline maitseväljakutse edasijõudnud tajujahtijatele!
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Pühaste - House of Temptation

House of Temptation (Pühaste, Eesti) prk 0,33 l. alc 2,5 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd liigimääratlus: "Sour - Fruited" ja hinnang 3,63 punkti

Toojainfo: "Juicy, fruity and tart wheat beer brewed with mango and passionfruit."

Väike purk, sildikujundus sümpaatselt ehishooneline. Tumekollane vaht täidab üle poole klaasist, kuid kaob kohinal. Õlle värvus - mudruselt-mehuselt kollane. Aroom on nõrgalt, aga meeldivalt mangone/melonine, samas passioonvilja erksat hapu tunda pole.

Esmamekk on üllatavalt mehuselt tihke oma madala kraadi kohta ja magus-hapukas. Keskmaitse - magus-mõrkjas mangomehu vähese passioonvilja mahlasusega. Lõppmaitse - mõrkjas-magus pooltoores mango ja küpsed tikrid/kiivid. Järelmekk - lõpuks hakkab tunda andma lahjale joogile omane väike vesisusenoot, kuid see ei vähenda karvavõrdki joogi üldist üllatavat maitseküllust.

Muutuva kehaga, vähekarboniseerunud ja mehuse paletiga, magus-hapukas-mõrkjas-magus-mõrkjas-hapuka buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Suurepärane üllataja, sulatades kokku lahja joogi ja ootamatu mehuse maitsetiheduse.
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Thursday, August 24, 2023

Sori - Dark Humor Club Christmas 2022

Dark Humor Club Christmas 2022 (Sori, Eesti) prk 0,33 l. alc 10,3 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd liigimääratlus: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 3,87 punkti

Tootjainfo: "Big and chewy imperial stout with a hint of familiar Christmas spices. This beer packs rich chocolate aromas and is balanced with subtle oakiness. Try pairing this beer with savory meets or salty cheeses. Best served in slightly chilled temperatures (12-15°C) as a dessert and accompanied with vanilla ice cream. A must-have warming beer experience during the cold holiday season."

Väike purk, seeri tüüpkujundus seekord rohe-punase mustriga. Pruun vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - süngelt kuid kirkalt mustjaspunane. Aroom on ülimeeldiv magus-hapu segu kreegikompotist, melassist ja aroonia-sõstarmahlast.

Esmamekk on raske kehaga ja magus-mõru, šokolaadine ning kergelt keeleotsa kõditav. Keskmaitse muutub veidi õhemaks, metalsemaks, kuid jääb siiski kindlaks šokolaadisele põhijoonele ja magusale. Lõppmaitse - hapukas-magus, kirsikompott nelgi ja kardemoniga, alkoholisoe ja veidi puidune. Järelmekk - vanilje, melass, pirnikompott kirssidega, lagrits ja kakakokreem.

Raske kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, magus-mõru-magus-hapu-vürtsikas-magus-mõru buketiga ÜBERtaseme rüübe. Veidi alkoholisevõitu, kuid ikkagi väga-väga-vägeva soojendaja külmemateks õhtuteks.
---
Gambrinuses saadaval
---
pilt isetehtud

Nuustaku - Jakob

Jakob (Nuustaku, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Dubbel" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Belgian Dubbel" ja hinnang 2,93 punkti

Tegemist pole omaette hinnanguga, vaid võrdlusega 5 aasta taguse kirjeldusega. Vahtu tekib seekord ülivähe, kusjuures juba korgi eemaldamine oli kahtlaselt hääletu - kas võib olla tegu kehva korgiga? Värvus on punakam kui eelmine kord, aroom on oksüdeerunud õuna taoline.

Maitsepilt on kohatult hapukas ja täiesti lame. Jah, belgiapärasus on küll tunnetatav, puuviljad ja vürtsikas õhetus olemas, kuid tundub et vähemalt konkreetsel pudelil on teekond käestminemise poole

Võrdlus ebaõnnestunud, kuna kättesattunud pudelil oli ilmselt korgiviga ... mis muidugi ei välista, et kogu partii on samamoodi vigane, igaljuhul praegu saadud kogemus on nirupoolne
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Tuesday, August 22, 2023

Kuchlbauer - 1300er Zwickl

1300er Zwickl (Kuchlbauer, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Zwickelbier / Kellerbier / Landbier" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Kellerbier / Zwickelbier" ja 3,54 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "Clear and unfiltered beer, it is brewed according to a traditional Bavarian recipe. It has a very balanced and refreshing character."

Keskmist kasvu pudel, klassikaline saksapärane sildikujundus. Kollakas-valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - veeeeidi häguselt kuldne. Aroom - magusapoolne, linnaseline ja kergelt köögiviljane

Esmamekk on keskmisest nõksa kergema kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse - linnaseline, mõrkjas, toorevõitu viljatera meenutusega. Lõppmaitses mõrkjus muutub tugevamaks, lisandub ka ootuspärane hapu. Järelmekk - mõrkjas-magus ja valget pipart meenutava mõnusalt vürtsika õhetusega.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-mõru-hapukas-magusa-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Zwicklile omaselt on siin nii linnasetihedust, kuid samas ka kergelt joodavust. Ühest küljest pretensioonitu, kuid väga hästi tehtud kraam
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Sori - Emerald Mojito Gose

Emerald Mojito Gose (Sori, Eesti) prk 0,33 l. alc 4,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd liigimääratlus: "Sour - Fruited Gose" ja hinnang 3,57 punkti

Tootjainfo: "Embark on a flavor adventure with the mischievous Emerald Mojito Gose! This green-hued sour ale is a wild cousin of the mojito. Tangy lime and refreshing mint dance in a tropical fiesta. Crafted in the Gose style, it adds a salty twist. Sip and be transported to a vibrant, refreshing paradise. Cheers to a tangy journey and a paradise in every glass!"

Väike purk, rohe-värske-mahlane sidlikujundus. Sõrmepaksune rohekas vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt rohekaskollane. Aroom on erkroheline, nii laimikoor kui münt on tunda piisavalt selgelt, ja samas ka mitte ekstraktiliku ülemäärasusega.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja tugevalt hapu. Keskmaitse - hapukas toon veidi väheneb, lisaks tuleb tsitrusekoorelist mõrkjust. Lõppmaitses jällegi hapu võimendub, kuid seda sellise mõnusas kihisevas mullijoogises võtmes. Järelmekis saab tuntavaks ka õrn soolakas kuivus.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapu-mõrkjas-hapu-magusakas-soolaka buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Tõsi küll, goselt oleks oodanud veenvamat soolasust, praegu jääb ta pigem lihtsalt "sour" rubriiki suhtarvuga nii umbes 0,2/0,8. Kuid erksalt laheda suvejoogina aitab ta ehk hääbuvat soojaperioodi pikendada
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Saturday, August 19, 2023

Kuchlbauer - Gillamoos Festbier

Gillamoos Festbier (Kuchlbauer, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Märzen / Oktoberfest Bier" ja hinnang 41 punkti. Untappd ütleb: "Festbier" ja 3,47 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "matured for 5 months"

Keskmist kasvu pudel, nimeandva laada/lõbustuspargi meenutusega sildikujundus. Erkkvalge vaht täidab pool klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom - linnaseline, eile niidetud õuemuru närbuva mõrkjuse lisandiga

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-hapukas. Keskmaitse - linnaseline, hapukas ja üllatava vürtsika-putkevarrese rohelise värskusega. Lõppmaitse - mõrkjas-magus, aganate ja linnaste segune, mitmeviljahelbene. Järelmekk - hapukas-mõrkjas, õhkõrna vürtsika säraga.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Klassikaline sakslane, ilma ühegi imestamapaneva/meeldejääva kiuksuta
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Schierlinger Pils

Pils (Schierling, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pilsener / Pils / Pilsner" ja hinnang 39 punkti. Untappd ütleb: "Pilsner - German" ja 3,29 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "Exquisite hop varieties, Pilsener brewing malt and pure spring water give the Schierlinger Pils its noble taste."

Keskmist kasvu pudel, klassikaline saksapärane sildikujundus. Erkvalge vaht täidab pool klaasist ja püsib kaua, haakudes veidi isegi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom - roheline hernes, katkirudjutud naadid ja terasepik.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja üsna mõru. Keskmaitse - hapukas-mõrkjas, linnaseline ja toorevõitu herne nüansiga. Lõppmaitse - võililleleht terasepiku viilaka vahel, ehk siis veidi kirbelt mõru täidisega pehmeltmagus. Järelmekk - jällegi roheliselt mõrkjas ja kevadine, aga pika magus-hapu ja vürtsika lõpuga

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõru-hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõru-vürtsika buketiga VÄGA hea taseme rüübe! Üllatavalt karge ja humalane saksa pilsi kohta, veidike kummaliste rohuste-roheliste maitsetäppidega, kuid seda positiivsem õlle kohta, mille suhtes on ennem null-ootus
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Kuchlbauer - Süße Liebe - Dunkle Hefeweisse küsst Zitrone

Süße Liebe (Kuchlbauer, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 2,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Radler / Shandy" ja hinnang 7 punkti. Untappd ütleb: "Shandy / Radler" ja 3,37 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "When life gives you lemons, make sweet love.
Our old love kisses lemon, our dark soot available now"

Keskmist kasvu pudel, vanamoeline-postkaardilik sildikujundus. Pruunakas-kollane vaht täidab enamiku klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - mudruselt helepruun. Särtsakas sidrunilõhn kattub osaliselt leivase magususega.

Esmamekk on keskmisest veidi kergemakehaga ja ehmatavalt jõuliselt magus-hapu. Keskmaitses esmane ehmatus taanub ja veidike röstist mõrkjust tasakaalustab pilti. Lõppmaitse - magus-hapu, kuivapoolne, sidrunikoor ja mahl segatuna leivakaljaga? Järelmekk - magus-hapu kummaline mahlajook.

Friigikas. Radler-friigikas. Magusa sidrunilimonaadi segu leivakaljaga? Ausõna poleks osanud midagi sellist konservatiivsetelt saksa pruulmeistritelt oodata ... aga see on lahedalt teistmoodi jook, mida võib suurepärase äraarvamis-mänguna pakkuda inimestele, kes õlle suhtes pelglikud või suisa eitavad on.
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Friday, August 18, 2023

Pernauer - Pernator

Pernator (Pernauer, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,2 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb "Bock - Doppelbock" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "According to myth the crafty monks of 17. century knew, that if solid food is forbidden during fasting, it can be replaced with liquid bread - Bock beer.
Pernator is a malty strong beer, that should leave no hungry monk unhappy"

Väike lihtne pudel, kojale omane tehnilisepoolne kujundus. Kollane vaht täidab veerand klaasi kuid kaob liigagi ruttu. Õlle värvus - tuhmivõitu punakaspruun. Aroom on magus, ootuspärased karamell ja pähklid, aga lisaks ka hernes ja kartong

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-mõrkjas ning karamelline. Keskmaitse - hapukas-magus, veidi röstine, tiba metalline. Lõppmaitse - hapukas-mõrkjas, vaskne ja tiba alkoholine. Järelmekk - kuivatatud pohlad ja pihlakas, karamell ja alkohol.

Raskepoolse kehaga, alakarboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-magus-hapukas-mõrkja buketiga nii ja naa kraam. Vana Gambrinuse hinnangul on see kraam veidi toores. Võibolla kahe-kolme-kuue kuu pärast saaks juba asja ka kiita, praegu on alakarbo ja tajutava alkoholi tõttu suutunnetus tiba karvane. Teisalt aga - võttes arvesse Suurt Bockipõuda meie väiketoodetud õllede maastikul tuleb koda kiita vähemalt selle tilgakesegi eest.
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Thursday, August 17, 2023

Thatchers - Gold

Gold (Thatchers, UK) pdl 0,5 l. alc 4,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Apple Cider" ja hinnang 17 punkti. Untappd liigimääratlus: "Cider - Dry" ja hinnang 3,35

Tootjainfo: "A medium dry golden cider, with a smooth and refreshing taste. Crafted from a blend of our favourite apples including Dabinett, Porters Perfection and Harry Masters Jersey"

Keskmist kasvu reljeefkirjadega pudel, edevavõitu kujundus. Pöidlapaksune erkvalge vahukiht kaob kiirelt. Joogi värvus - kirkalt kollane. Lõhn on väga nõrk ja ebamäärane, kuigi õun on ju isegi vaikselt äratuntav.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magus-hapukas. Keskmaitse - magus, vähese mõrkja servakesega. Lõppmaitse muutub vesiseks ja kuivaks. Järelmekk - kuiv, magus ja vähekõnetav.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, magus-hapukas-magus-mõrkjas-magusa buketiga OK taseme rüübe. Juua võib, meelde ei jää, ära ei kalla.
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Wednesday, August 16, 2023

Thatchers - Vintage 2021 Cider

Vintage 2021 Cider (Thatchers, UK) pdl 0,5 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Apple Cider" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd liigimääratlus: "Cider - Dry" ja hinnang 3,62

Tootjainfo: "Here at Thatchers, we move with the times – but our history comes with us. All our craft can be found in Vintage, featuring the previous season’s pick of the crop, such as Dabinett, Prince William, Somerset Redstreak and Gala varieties. Great with friends and traditional foods like Sunday lunch. Or a companion while musing on the meaning of life."

Keskmist kasvu reljeefkirjadega pudel, elegantselt tagasihoidlik kujundus. Valget vahtu on siidri kohta üllatavalt palju ja püsivalt. Joogi värvus - kirkalt kollane. Aroom on leebelt ja magusakalt, puhtal õunane ilma mingite viideteta mädanemisele või kõdule, mida hardcore siiderlased peavad kohustuslikuks.

Esmamekk on keskmise kehaga ja jõuliselt magus, aga meeldiva hapuka fooniga. Keskmaitses lisandub õunakoore parkivat efekti ja seemnete mõrkjamat poolt. Lõppmaitses asendub suveõunte magusus juba sügisemaliku hapukaga. Järelmekk on kuiv, parkiv ja järjest vähenevamas tasemes, kuid siisk jätkuvalt magus.

Keskmise kehaga, keskmiselt karboniseerunud ja üsna kuiva paletiga, magus-hapukas-magus-mõrkjas-magusa buketiga HEA taseme rüübe. Puhas ja meeldiv, ilma ühegi häiriva elemendita kraam, mis vana Gambrinuse puuduliku siidriteadlikkuse kohaselt on pigem poolkuiv kui kuiv.
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Viljandi vaadimees - Vibratsioon

Vibratsioon (Viljandi vaadimees, Eesti) prk 0,44 l. alc 4,7 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Wheat Beer - American Pale Wheat" ja hinnang 3,19.

Tootjainfo: "American wheat mango ja sidruniga
Vaadimees väga nagu ei värista
Pole nagu väga vajagi
IBU 27"

Keskmist kasvu purk, sildikujundus arhailis-värviline. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - mudruselt kollane. Aroom on mõnusalt ja värskelt-kargelt mangomõrkjas.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse - mõru ja magusa mahlasema fooniga. Lõppmaitses on tunda sirunikoorest vänget survet ja ühtlasi värskusepahkvakat. Järelmekk - mõru ja tiba pärmine

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõru-magusakas-mõru-hapuka buketiga HEA taseme rüübe. Pruulmeistri sõnul oli teda ennast alguses veidi ehmatanud vängevõitu humalalitakas, mis nüüdseks olla taandunud. Vana Gambrinuse sõnul on humal /ilmselt koos sidruniga ikka veel liiga võimsalt esiplaanil, miska nisuõlle põhi koos mangoga jäävad veidi õnnetult varju. Kui aga võtta kui jook iseenesest, siis on ta ju mõnus karge karastaja
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Monday, August 14, 2023

Pühaste - Seeds of Seduction

Seeds of Seduction (Pühaste, Eesti) prk 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd liigimääratlus: "IPA - Imperial / Double" ja hinnang 3,87 punkti

Toojainfo: "DDH Double IPA featuring Citra, El Dorado, Triumph, and Chinook CGX hops
Notes of peach, lime, orange and grapefruit creates a citrussy flavor profile that is balanced by subtle spiciness and pine resin."

Väike purk, sildil super-paabulind :) Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib väga-väga kaua. Õlle värvus - mudruselt kollane. Aroom - ananassivaik!

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse - ananassikonserv, metspirnikompott ja veidikese rosepipart. Lõppmaitse - laimikoor koos üleküpsenud virsikutega. Järelmekk - valge pipar, rosepipar, veidi kadakat, virsikukompott ja uuesti metspirnid.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-magus-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magus-mõru buketiga Megataseme rüübe. Väga mõnusalt keelt ja maitsemeeli kõditav doppel-IPA, milletaolisi võiks alati rohkem olla. Ja veel parem, kui oleks triple-IPA, sest seda küsitakse üha ja üha :)
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Lehe - Craft Longero

Craft Longero (Lehe, Eesti) prk 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untapped ütleb "Hard Seltzer" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "This is not the usual Longero we are used to grabbing from the store counter. This is a craft Longero!
Our Longero is naturally fermented and only natural flavorings are added. Does not contain Gin!
We recommend Longero to be consumed cold and poured out."

Väike purk, petlikult tuttav sinine kujundus. Vaht sisuliselt puudub, nagu ka värvus. Aroomi on see-eest aga nii et tapab, kogu tuba on kunstlikult üles pekstud "õiget" lõhna täis, magus, greip ja veidikese kadakat on täiesti olemas

Esmamekk on kerge kehaga ja kihisevalt-torkivalt magus-mõrkjas. Keskmaitse - magus-hapu ja täitsa greibine. Lõppmaitse - mõru ja hapukas, keelel torgeldav ja kuiv. Järelmekk on kuiv ja mõru-magus.

Tüng. Selle nimi on tüng. Longero-maitseline muu alkohoolne jook. Aga kui jätta kõrvale tünga-element ja vesine keha, siis joogina on ta ju täitsa omapäraselt meeldiv. Ainult et kui vana Gambrinus kujutab ette, kuidas imestab ennast heeringaks nt mõni soomlane, kellele on Hartwalli ginn-tooniku baasil tehtud longero lihasmälus ja geneetilises koodis ... siis on see ikkagi tüng.
---
saadaval Gambrinuses (oehh)
---
pilt isetehtud

Sunday, August 13, 2023

Hacker-Pschorr - Münchner Gold

Münchner Gold (Paulaner, Saksamaa). prk 0,5 l. alc 5,5%. Ratebeeri liigimääratlus: "Helles / Dortmunder Export" ja hinnang 33 punkti. Untappd liigimääratlus: "Lager - Dortmunder / Export" ja hinnang 3,51

Tootjainfo: "“Munich Gold” closely resembles our Münchner Hell in terms of taste and mainly owes its popularity to a slightly higher original gravity and the malty note. The result is a full-bodied yet mild taste which delivers an increasingly bitter note before culminating into an aromatic finish. A real treat for true beer connoisseurs!
The types of barley grown in the Swabian Jura and in the Upper Palatinate Region of Bavaria are excellently suited for the production of this timeless classic.

Hacker-Pschorr has been brewing beer in the traditional Bavarian manner since 1417. The high-quality beers the brewery produces are all brewed in accordance with the Bavarian Purity Law and contain only water, malt and hops."

Keskmist kasvu purk, uhkelt inglitiivuline kujundus. Valge vaht täidab pool klaasist, kuid kaob üsna tõtlikult. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom - meeldivalt ja puhtalt linnaseline.

Kuna tegemist ei ole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega 10-aasta taguse kogemusega, siis võin tõdeda kahte: esiteks selle õlle olemuses pole midagi muutunud, tubli ja stabiilne sooritus väga pikkade kogemustega kojalt; teiseks olen ma ise õppinud veidi rohkem hindama ka klassikalist hellest, mille lähisugulane (ehkki tiba vähem kehakas) on ka see jook.

---

saadaval säästus

---

pilt isetehtud

Saturday, August 12, 2023

Spencer - Trappist Ale

Trappist Ale (Spencer, USA). pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale - Pale / Golden / Single" ja hinnang on 84 punkti. Untappd liigimääratlus: "Belgian Enkel / Patersbier" ja hinnang 3,66 punkti

Tootjainfo: "America's First Trappist Beer.
Our recipe was inspired by the traditional refectory ales known as patersbier (“fathers’ beer” in Flemish) in Belgium. These sessionable beers are brewed by the monks for their dinner table and are typically only available at the monastery. Spencer is a full-bodied, golden-hued ale with fruity accents, a dry finish and light hop bitterness. The beer is unfiltered and unpasteurized, preserving live yeast that naturally carbonates the beer in the bottle and keg and contributes to the beer flavor and aroma."

Väike lihtne pudel, soliidselt rahulik kujundus. Kuna see pruulikoda on oma tegevuse lõpetanud ning tegu on ühe viimase pudeliga siinmail, siis paraku on ta ka ülekarbos ning vaht purskab üsna hoogsalt lauale, kuid isegu klaasi sattununa püsib mõnda aega. Õlle värvus - hämuselt oranžikas. Aroom - belgia pärm ja üleküpsenud virsikud koos kergelt käärima läinud viigimarjadega.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-magusakas. Keskmaitse - kommisuhkruselt karamelline ja virsikumehune. Lõppmaitse - magus-mõrkjas, karamelline, kuivatatud virsikute ja aprikooside taoline. Järelmekk - veidi hapukas, aprikoosikonservilik ja tiba valge pipra taoliselt keelekülgi õhetama panev

Keskmisest veidi raskema kehaga, vähekarboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-magus-hapukas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Belgia stiil on üljoontes tabatud, kuid kas aegumise või ülekarbo tõttu jääb pisut lamedaks ja mitte liiga huvitavaks
---
ei ole enam saadaval
---
pilt isetehtud

Põhjala - Get Lotuslized

Get Lotuslized (Sudden Death / Põhjala, Saksa / Eesti) prk 0,44 l. alc 9,0 %vol. Ratebeer ei tunne seda jooki. Untappd liigimääratlus: "IPA - Imperial / Double New England / Hazy" ja hinnang 4,14 punkti.

Tootjainfo: "Martin and Olli met in Yakima, WA, years ago during the annual hop harvest at the Lotus Room – a long-standing Chinese restaurant-bar serving traditional eats and fresh craft beer. Like many before them and after, both have fond memories of sharing pints and getting ‘lotusized.’
This DDH DIPA was mashed with loads of wheat (no oats) as homage to Põhjala’s thirst-quenching wheat-based Saturnus hazy Pale.
HOPS (T-90, Cryo, and LupoMAX): Citra, Loral, Callista."

Keskmist kasvu purk, retro-aasialik kujundus. Valge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - poriselt-mudruselt hallikas-kollane. Aroom - värske vaik, kuivatatud aprikoosid ja ananassikonserv.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magus-mõru ning korralikult keeleotsa kallal nakitsev. Keskmaitse - raske, magus-hapu, humalahammustusega, viinamarjaželee ja männikäbisiirupi segune. Lõppmaitse - hapu-mõru-magus, jäme jurakas, natukese liiga vängelt vaigune ja keelt raspeldav. Järelmekk - jeeerum kui intensiivne, keelahistav, -väänav ja -kurdlev.

Rämedalt ülevõlline. Ahistavalt võimas. Ehkki kraad pole sellel üli-IPA'l ju mitte kõige võimsam, on maitseelamus suisa hirmutavalt tankisuurune. Seda purki oleks mõistlik mitme peale ette võtta ... kui teda ainult saada oleks
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Totenhopfen / Tanker - We Still Donut Call Cops

We Still Donut Call Cops (Totenhopfen / Tanker, Luxemburg / Eesti) prk 0,44 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer - Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenu. Untappd liigimääratlus: "Sour - Smoothie / Pastry" ja hinnang 3,7 puntki.

Tootjainfo: "Glazed Donut Roasted Marshmallow Blueberry Sour"

Keskmist kasvu purk, kentsakas multikalik sildikujundus. Roosa vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib üsna korralikult. Õlle värvus - kirkalt punane. Aroomis võistlevad omavahel magususes laktoos ja vanilje, kusjuures tõepoolest vahukommi element on olemas koos mustika omaga.

Esmamekk on kerge kehaga ja hapu. Keskmaitse - hapu, magus, laktoosine ja vesine. Lõppmaitse muutub kuivemaks ja õõõrnalt mustikaseemnelikult mõrkjaks. Järelmekk on magus-hapu ja üldmarjalik, kuiv ja õrnalt vürtsikas.

Kerge kehaga, vähekarboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-magus-hapu-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga OK taseme rüübe. Lõhn ja maitse ei käi omavahel üldse kokku, kui esimene lubas midagi üsna rammusat ja magusat, siis maitse oli üsna vesine morss
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Friday, August 11, 2023

Pühaste - Ivory Tower kaks versiooni: El Dorado ja Citra

Mõlemat versiooni olen ma hinnanud, nüüd on aga võimalus teha võrdlevat vaatlust kahe eri versiooni vahel (mõistagi tuleb arvesse võtta ka et Citra versioon on vanem)

vaht - ElDoradol on vaht valgem, hõredam ja vähempüsiv kui Citral

värvus - ElDOrado peaaegu kirgas ja tumekollane, Citra kõvasti mudrusem ja punakam

aroom - ElDorado vaigusem puidusem ja mõrkjam, Citra hapukam ja puuviljasem

maitse - ElDorado on värskem, kargem ja samas magusam, ananassine ja viinamarjane; Citra on mõrkjam ja greibisem, kuivem ja vürtsikam

Kokkuvõte - puhtalt enese harimiseks ja erinevuste kaardistamise õppimiseks soovitan selliseid võrdlevaid teste teha alati kui võimalik. Praegu on võimalik - kasutage seda! Need kaks õlut on piisavalt ja toredalt erinevad alates välimusest ja aroomist kuni maitsenüanssideni välja.
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Thursday, August 10, 2023

Purtse - Leopõld I

Leopõld I (Purtse, Eesti) prk 0,44 l. alc 6,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Belgian Ale - Pale / Golden / Single", hinnang 35 punkti. Untappd liigimääratlus: "Belgian Blonde" ja hinnang 3,45 punkti

Tootjainfo: "Belgian Blond Ale
Kaevur Leo Põld täitis viisaastakuplaani üheksa kuuga ja saadeti preemiaks Belgia kuninga Leopoldi juurde audientsile. Esmatutvus korraliku Belgia õllega lõppes Žiguli lurriga harjunud mehele palee marmorpeldikus, kus ta õppis seinale kriibitud roppuste abil ära prantsuse keele. Leopold oli nii vapustatud, et lõi Põllu Leo rüütliks."

Kuna tootja võttis nüüd kasutusele pudeli asemel suure! purgi, siis tekkis mõte ka korra keel sellest läbi lasta, võrdlemaks seda 6 aasta taguse kogemusega.

Vahtu tekib u 2 korda vähem kui toona. Kui tookord oli jook udune, siis nüüd kirgas, aga samamoodi kuldne. Lõhnapilt täpselt samasugune - virsikud ja mandlid. Maitsepilt samamoodi ei erine praktiliselt tookord kirjeldatust, kui siis võibolla oskab keel nüüd tunda veel vähemat keha kui tookord - aga see on kommisuhkru peal tehtud õlledele üdiomane

6 aastat hiljem oskab sama koda teha sama õlut võibolla veel murdosa pareminigi. See on ju suur ja kiiduväärne stabiilsus. Loodame et kojal jätkub auru veel vähemal sama palju edasi uhada - lõpkokkuvõttes on meil siin kohapeal pruulitud belgia stiilis õllesid nii narrilt vähe saada
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtu

Henney's - England's Pride Medium Cider

England's Pride Medium Cider (Henney's, UK) pdl 0,5 %vol. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Apple Cider" ja hinnang 48 punkti. Untappd liigimääratlus: "Cider - Traditional / Apfelwein" ja hinnang 3,55 punkti

Tootjainfo: "Similar to the Henney's Dry Cider, but with a touch more sweetness and acidity."

Keskmist kasvu pudel, minimalistlik-tehniline sidlikujundus. Vähene valge vaht kaob hetkega. Joogi värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on magusalt ja puhtalt õunane, õunaseemne mõrkja lisanoodiga.

Esmamekk on keskmisest jämedama tunnetusega ja ootamatult jõuliselt magus-hapu. Keskmaitses tuleb hapu veidi tugevamalt esile ja selle kõrvale tõuseb ka pisut mõrkjust. Lõppmaitse muutub magusamaks, kohe lausa väga magusaks ... aga samal ajal ka väga kuivaks. Järelmekk - kuiv ja isegi veidi vürtsikas, magus ja jõuline.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja väga kuiva paletiga, magus-hapu-magus-mõrkjas-hapu-magus-vürtsika buketiga VÄGA HEA TASEME rüübe. Nii magusa kui hapu pedaalid on üsna põhjas ja kokku moodustab see meeldejääva ning puhta maitsemälestuse
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Sunday, August 6, 2023

Verhaeghe - Duchesse De Bourgogne

Duchesse De Bourgogne (Verhaeghe, Belgia) pdl 0,33 l. alc 6,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour Flemish Ale - Flanders Red / Oud Bruin" ja hinnang 96 punkti!! Untappd liigimääratlus: "Sour - Flanders Red Ale" ja hinnang 3,67 punkti

Tootjainfo: "Duchesse de Bourgogne from Brouwerij Verhaeghe is the traditional Flemish red ale. This refreshing ale is matured in oak casks; smooth with a rich texture and interplay of passion fruit, and chocolate, and a long, dry and acidic finish. After the first and secondary fermentation, the beer goes for maturation into the oak barrels for 18 months. The final product is a blend of younger 8 months old beer with 18 months old beer. The average age of the Duchesse de Bourgogne before being bottled is 12 months."

Tegu pole omaette kirjeldusega, vaid nö topeltvõrdlusega. Ühest küljest viimati ma proovisin seda jooki 2015.a, teisalt olen nüüd hiljuti proovinud kirsiga ja kirsišokolaadiga versioone.

Vaht ja jook ise on ootuspäraselt pruunakam kui kirsiga versioonidel. Aroomis on balsamico selgem ja tugevam, ilma kõrvaltoonideta. Maitse - sügav, täidlane, veinine ja tammine, puidune ja veidi parkiv.

Mnjaaaaa. See kraam on MEGA, übermega. Oma stiili ilmselt parimaid esindajaid, jätmata kahtlustki - need lisanditega versioonid on küll põnevad, aga ... teate mis, tehke kolmik-degust, võttes kõrvale nö baasi ja siis kirsi ning kirsišokolaadi variandid ja hämmelduge oma elamuste üle!
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Henney's - Frome Valley Herefordshire Dry Cider

Frome Valley Herefordshire Dry Cider (Henney's, UK) pdl 0,5 %vol. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Apple Cider" ja hinnang 44 punkti. Untappd ütleb: "Cider - Dry" ja 3,49 punkti

Keskmist kasvu pudel, minimalistlik-tehniline sidlikujundus. Sentimeetrine valge vaht kaob hetkega. Joogi värvus - kirkalt kuldne. Aroom kergelt ja puhtalt õunane.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja ootamatult magus, kuid siiski ka hapuka fooniga. Keskmaitse magus-mõrkjas, sügisõunane. Lõppmaitse - kuiv, magus-hapu, antonovkat meenutav. Järelmekk - kuiv, mõrkjas, mõõdukalt magus ja pikalt kestev, mineraalsena mõjuv

Keskmisest tiba tummisema kehaga, vähekarboniseerunud ja purukuiva paletiga, magus-hapukas-magus-mõrkjas-magus-hapu-mõru buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Mänguline, ühekorraga nii magus kui kuiv, hapukas ja mõru
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Friday, August 4, 2023

Sheppy's - Vintage Reserve Cider 2021

Vintage Reserve Cider 2021 (Sheppy's, UK) pdl 0,5 l. alc 7,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Apple Cider" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd liigimääratlus: "Cider - Dry" ja hinnang 3,8 punkti

Tootjainfo: "Sheppy’s Vintage Reserve Cider is produced from entirely home-grown apples. It is a blend of one year’s harvest of the highest quality bittersweet apples such as Chisel Jersey, Yarlington Mill, Stoke Red and Tremlett’s Bitter. It is fermented and then matured in oak vats to achieve its fine, award winning full bodied flavour."

Keskmist kasvu pudel, elegantne mitmeosaline sildindus. Sõrmepaksune valge vahukiht kaob hetkega. Joogi värvus - sädelevalt kuldne. Aroom - külmavõetud õunad, millel on vaid kerge pruunikstõmbumise noot küljes.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus ning kergelt keeleotsal kihelev. Keskmaitse - kuiv, mõrkjas-magus, külmavõetud õun. Lõppmaitse - mädaõuna element muutub tugevamaks, kuid ei ületa ebameeldivuse piiri. Järelmekk - ülikuiv, magus-mõrkjas ja keelepära parkiv.

Mega. Vana Gambrinus on siiani siidrivõhik, kuid see kuiv ja ehedalt õunane elamus paneb tunnustavalt noogutama - kui kõik siidrid oleks sellise mitte-magususe esindajad, siis võiks sellesse maitsemaailma tihedamini sisse vaadata
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Õllenaut - 5G/5T Laager

5G/5T Laager (Õllenaut, Eesti). pdl 0,33 l. alc 4,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Extra / Foreign / Tropical" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Foreign / Export" ja 3,3

Tootjainfo: "Five grain (5G) lager beer brewed using barley malt, wheat malt, rye malt, oats and corn
IBU 22"

Väike lihtne pudel, sildil veidi tögamist :) Valge vaht täidab kolmandiku klaasist ja on mõõdukalt püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on huvitavalt odrakaraski taoline, magusakas ja matsakas.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse - magusakas-hapu ja huvitavalt kirbevõitu servaga, justkui oleks siia veidi punet ja raudrohtu lisatud. Lõppmaitse - hapukas-mõrkjas, samas karaskine ja maisiküpsiste meenutusega. Järelmekk - veidi metalne, pisut rauarohke, kuivatatud maasikate ja pihkalate segune ning kuivapoolne

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõru-hapuka buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Üllatavalt maitseküllane ja meeldiv lahjapoolse laaderõlle kohta, ilmselt mängib see viie vilja kombinatsioon kenasti kokku
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Wednesday, August 2, 2023

Saku - Müstiq - Sour Blueberry Maple Stout

Müstiq (Saku, Eesti). prk 0,75 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Stout - Flavored / Pastry" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Other" ja hinnang 2,77 punkti

Tootjainfo: "vesi, odralinnased, mustikapüree, laktoos, kaerahelbed, karamelliseeritud odralinnased, röstitud odralinnased, röstitud oder, lambaläätse seemned, humalad, vahtrasiirup, pärm"

Efektne tuubus, traatkinnisega kork-kork, viltune edev-veiklev kujundus. Hallikas-pruunakas vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - tuhmipoolne tume punakaspruun. Aroomis domineerib laktoos ja selle taga aromatiseeritud kaerahlebemüsli marjadega.

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja hapu-magedavõiu mustikane. Keskmaitse - vesisevõitu, röstine, kaerahelbene ja samas kehatu, marjane, kuid mustikale omasel magedal moel. Lõppmaitse - kuivapoolne, veidi aroonialikult parkiv, hapukas-magus. Järelmekk - hapukas, isegi ehk hapu, marjane, mustsõstrane ja arooniane ... päääääääris lõpus tekkiv vürtsikas õhetus annab pisut teravat alkoholist torget ning ka ei muuda lugu põrmugi paremaks.

Ebaõnnestumine suure E'ga. Pakendi, sildi, pudeli ja meie oludes tavatu korgi abil pekstakse ootused üles ... selleks et neist lootustest laia kaarega üle .... ütleme siis alt läbi sõita. 
---
ei ole ega tule ega üleüldse
---
pilt isetehtud

A. Le Coq - Special 1807 Dark

Special 1807 Dark (A. Le Coq, Eesti). prk 0,5 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Dark Lager - International / Premium" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd liigimääratlus: "Lager - Dark" ja hinnang 2,94 punkti.

Tootjainfo: "A. Le Coq Special Dark is a dark lager-type beer brewed by a special open fermentation method. It has an intense taste, in which you can feel the fullness of caramel, special malts and the delicious aftertaste of black bread. The beer has a velvety and dense foam and a blackish-red color.
IBU 21"

Keskmist kasvu reljeefkirjadega läbipaistev 8(!?!) proofil-pudel, edev mitmeosaline sildikujundus koos fooliumkaelusega. Pruunakas vaht täidab ligi pool klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - tume ja sädelev punakaspruun. Aroom on magus, karamelline ja biskviitjas.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magus-mõrkjas ning karamelline. Keskmaitse - mõrkjas, röstine, veidi leivane ja karamelline. Lõppmaitse - mõrkjas-hapu, isegi kergelt sügavamasse mõrudusse kalduv, ürdine, õrna piparmündi ja rosepipra seguga. Järelmekk - karamelline, pähkline, veidi röstine, magusapoolne ja nõrgalt nelgise järelmiga.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-mõru-magus-vürtsika buketiga VÄGA HEA TASEME RÜÜBE! Teate mis, see on ju väga hea dunkel-bock nii oma kraadi kui maitse-karakteristikute poolest ning sellisena vägagi hinnatav!
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Swinkels - Bavaria

Bavaria (Swinkels, Holland) prk 0,5 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - International / Premium" ja hinnang märkimisväärsed 4 punkti (100'st)!!! Untappd liigimääratlus "Pilsner - Other" ja hinnang 2,85 punkti

Tootjainfo: "Bavaria Pilsener is a clear blonde beer. Bavaria is brewed with natural ingredients like mineral water and barley that has been malted in-house, by Bavaria. A refreshing, fruity and a delicious fresh aftertaste is what makes Bavaria Pilsener a casual beer.
IBU 18"

Keskmist kasvu purk, igav-universaalne sildikujundus. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib korralikult. Õlle värvus - kirkalt täiskollane. Aroom on magus ja ebamääraselt saiane ja veidi tolmune.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse - hapukas-mõrkjas ja vesisena mõjuv. Lõppmaitse - magus-hapukas, vesisepoolne ja plastikuline. Järelmekk - õrn vürtsikus üritab muuta plastiliini huvitavamaks, kuid ega see palju ei muuda

Kergepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja vesisevõitu paletiga, mõrkjas-hapukas-magus-hapukas-vürtsika buketiga kasin rüübe. Otseselt halb ei ole, aga mitte mingit põhjust seda uuesti ette võtta ei ole. Ei jää meelde mitte millegagi.
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Tuesday, August 1, 2023

Verhaeghe - Duchesse Chocolate Cherry

Duchesse Chocolate Cherry (Verhaeghe, Belgia) pdl 0,33 l. alc 6,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour Flemish Ale - Flanders Red / Oud Bruin" ja hinnang 97 punkti!! Untappd liigimääratlus: "Sour - Flanders Red Ale" ja hinnang 3,92 punkti

Tootjainfo: "Traditional Duchesse de Bourgogne with Belgian cherries and chocolate essence added during the maturation process in oak casks (foeders). 20 kg of whole Belgian cherries are used in the production of each 100 liters of Chocolate Duchesse Cherry."

Väike lihtne pudel, sildil Duchesse. Roosa vaht täidab pool kaasist, kuid kaob kõhinal-kihinal kiiresti. Õlle värvus - kirkalt ja sätendavalt punane. Aroom - balsamico ja šokolaadijook

Esmamekk - keskmise kehaga ja hapu, pisut pealetükkivalt šokolaadine. Keskmaitse - magus-hapu, šokolaadiessents ja hapukirss moodustavad kummastava segu. Lõppmaitse - kirsse on niiiii palju, et paneb punastama, kuid kahjuks matab üsna paljugi ka oud red enda sügavuse.

Järelmekk - kakao ja kirsid. Hmmm. Kirsid šokolaadis on ju suhteliselt tavapärane ja edukas kombo, aga õllemaailmas kohtab seda harva ja võibolla on selleks hea põhjus?

Segadusttekitav lugu. Hapu ja kakao ühildamine on harva edulugu. See siin on ... eee ... no vaata vana Gambrinus on segaduses. See algjook ise on nii neetult hea, et tekib küsimus: "milleks?". Pruulmeistri mängulust ja/või turunduslik surve katsetada uusi kombinatsioone on arusaadav, aga kas see on nüüd edasiminek või tupiktee? Huvitav katsetus - seda kohe kindlasti!
---
saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Tonewood - Halcyon

Halcyon (Tonewood, USA) prk 0,355 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimäärtlus: "IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd liigimääratlus: "IPA - American" ja hinnang 3,84 punkti.

Tootjainfo: "American IPA brewed with 2 Row, Vienna, Munich, and a touch of crystal malt. Hopped in the kettle and dry hopped with Mosaic, Simcoe, and Amarillo. Notes of grapefruit, freshly sliced oranges, red berry, and pine sap"

Väike purk, lillelapseline sildikujundus. Valge hõre vaht täidab kolmandiku klaasist ja kaob üsna ruttu. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on veidi väsinult ürdine ja greibine.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõru. Keskmaitse - mõru-magusakas, puidune ja tsipa karamelline. Lõppmaitse - humal hammustab juba päris kenasti, kuid suutunnetus on pigem lamedapoolne ja saunaeesruumilikult puidune. Järelmekk - hapukas noodike muudab maitsepildi veidi erksamaks, kuid domineerima jääb väsinud, karamelliseerunud puit.

Keskmisest raskema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, mõru-magusakas-mõru-vürtsikas-hapukas-mõru buketiga HEA taseme rüübe. Veidi monokroomselt mõru ja lamedavõitu suutunnetus, kuid muidu täitsa viisakas, ehkki rohmakapoolne AIPA
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud