Wednesday, October 31, 2018

Vombola

Vombola (Pump, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,8 %vol.

Tootjainfo: "Odravein" Mittekirjasolev lisainfo: tegu on omamoodi derivaadiga hellerbockist Vambola.

Väike lihtne pudel, sildil vombat :) Vähene kollane vahukiht kaob rutakalt. Õlle värvus - kirkalt tume kirsipunane.

Aroom ajab kuklakarvad turri: alkohol, atsetoon ja karamellilõhnane juukselakk :)

Esmamekk on raske kehaga ja alkoholine, karamelline ja jõuline. Kesmaitse - õehhhh - nitrolakk segatuna pähkliviinaga???

Lõppmaitse ... krebenti küll ... vaata see on vägilaste jook ... kui selle klaasi ära jood, siis peaksid mingi medali saama - pähklileib, mis on segatud vana kohviga ja siis hoitud tärpentinianumas.

Järelmekk. Uhhhh. RoostesRaspelRaisk.

Kole-friigikas. No ikka kole kohe. Einoh, siin on ju meeldivaid elemente kah - see pähkline-karamelline-leivane-kohvine pool. Aga kogu see kraam on kunstipäraselt segatud õõvastava, tänapäevasele teadusele seni tundmatu vedelikuga, mis peaks paiknema ehitusmaterjalide poes riiulil põrandavahade, lahustite, tärpentinide ja muude atsetoonide reas.
---
pilt isetehtud

Pale Iggy's


Pale Iggy's (Kalamaja, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - American", hinnang pole veel välja kujunenud. Untapped liigimääratlus on sama ja hinnang 3,03.

Tootjainfo: "The darker side of pale ale with lots of caramel notes together with hops in aroma.
IBU 33"

Väike purk, sildil veidravõitu lembestseenike. Kollakas vaht täidab pool klaasi ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt punakas-pruunakas-kuldne. Aroom ... hmmm ... karamellisele põhjale lisandub ... vankooli pruun majapidamis-seep?

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on karamelline, hapukas, mõrkjas-hapukas. Lõppmaitse muutub kuivemaks, krobeliseks, rauarohkeks, kuivatatud kibuvitsade ja röstpähklite seguseks. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, kuiv ja kauakestev.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkja buketiga vastuoluline rüübe. APA pole see ühestki otsast, nii et stiili mõttes on tegu ämbriga. Kui joogi määratluseks aga olekski nüüd "amber ale", siis ütleks et "pole paha"
---
pilt isetehtud

Teadsin Kohe, Et Oled Imeline


Teadsin Kohe, Et Oled Imeline (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Fruit Beer" ja hinnang pole välja kujunenud, untapped ütleb "Pilsner - Other" ja hinnang 3,35.

Tootjainfo: "Strawberry pilsner
IBU18"

Väike lihtne pudel, sildil metsmaasika taim. Sõrmepaksune valge vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - kirkalt punakaskuldne. Aroomis on mingi magus marjane noot küll ... hmmm ... kuivatatud aedmaasikad ehk?

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja tugevalt mõrkjas. Keskmaitse muutub magusapoolsemaks, kuid väga maasikaseks ei oska seda pidada - pakkuda võiks kõikvõimalikke punaseid/rauarohkeid mammusid. Lõppmaitses lisandub hapukamat, karamellisemat ja rabaveelikku elementi. Järelmekk on kuivapoolne, magusakas-mõrkjas, balansseerides kuskil vasest suhkrutoosi ja tolmunud ning kahvatuks-kuivanud maasika piirimail.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga OK taseme rüübe. Maasika lisamine õllele pole reeglina edukas mõte - see delikaatne marjake ei ole hea maitseandja. Pole väga õnnestunud ka antud katse. Õlu ise on ju OK, aga see marjasus lükkab ta nö normaalsusest eemale ... kuid ei jaksa kuhugi arusaadavasse kohta pärale lükata.
---
pilt isetehtud

Tuesday, October 30, 2018

Early Morning Regrets


Early Morning Regrets (Põhjala / Jing-A, Eesti / Hiina) pdl 0,33 l. alc 12,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang pole veel välja kujunenud, untapped stiilimääratlus on sama, hinnang 3,98 punkti

Tootjainfo: "Early Morning Regrets is a Põhjala and Jing-A collaboration beer, that was brewed during TCBW. It is a 12,6% abv Bourbon barrel aged Imperial Stout, with Bourbon barrel aged coffee from the Yunnan Province of China. The only one who has regrets in the morning, is the one who won’t try this mighty beer"

Ummmm ... see suur et ... burboonivaadis laagerdunud kohvi? Hiinast pärit kohvi??

Väike lihtne pudel, punastes toonides kujutu sildikujundus. Vahakael ja Põhjala poiste oskus teha vaadihoidiseid peksavad ootused lakke ja pööningust läbi.

Sõrmepaksune mustjaspruun vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - no mis ta siis olema peaks peale musta? Roosatäpiline? 

Aroom. Pshhhhhhhhhh. Kohvikütusel töötav vedur laseb oma kokkupressitud laengu su ninna, kuklasse, seljaajju ja päkkadele. Tilk kohvi jääb vist kingadessegi loksuma. Mandlikohvi vaniljega. Ja kolme tilga konjakiga. Jaaa-jaaaaaaaa. Sellist lõhna tahaks ma nüüd iga hommik tunda. 

Esmamekk. Raske. Jäme. Noh mitte sumo-jäme, aga sellise korraliku kohvikõhuga juraka koomiksikangelase jäme. Alkohol teeb näks-näks, aga hammustab kohvi peale ja taltub siis.

Keskmaitse. Mandlimadrats. Mandleid täistopitud ja kookospähkli kattekihiga mardats ... madrats ... või ikkagi. Kananahk tuleb ihule! Kohvikana nahk muidugi.

Lõppmaitse. MuRöögatu. MuOtsatu. MuKohvine. Kohvi-ikoon kohvikirikus. Mõrušokolaadine maguskohvine.

Järelmekk. KakaoKohv. KoffiKakao. Kaffao. Konjakiga. Ja viigimarjadega. 

Röögatu. Kolossaalne. Kas siin tõesti pole tonka ube mängus? Mõrumandli-Vanilje-Kakao-Kohvi. Kosmiline kohvi. Ebaväärakas. 
---
pilt isetehtud

Siidisaba


Siidisaba (Kohatu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Nii ratebeeri kui untapped tunnevad küll tootjat, kuid mitte toodet

Tootjainfo: "strong ale". Kirjas seda pole, kuid suulise infona lisati, et olla kasutatud pihlakaid

Väike lihtne pudel, viltuse lõikega sildil pihlakalaadsed värvilaigud, mida võiks vabalt pidada tomatiteks või õunteks vms. Sõrmepaksune kollane vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirjalt kuldse läikega kaunilt oranžikas-punane. Aroom on magusakas-mõrkjas, karamelline ja vähese hapuka kõrvaltooniga, mida võiks pidada pihlakale omaseks (kui tead, mida otsida) või siis ka rauaselt alkoholiseks.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse omandab hapukama oleku, rääkides rabavee ja kuivatatud maasikate keeles, kuid jällegi - pihlakas on siin täiesti olemas ... kui tead. Lõppmaitse on hapukas-vürtsikas, rauarohke, kuivatatud pohlade laadne. Järelmekk muutub kuivemaks, mõrkjas-magusakaks, karamelliseks ja õuna-kreegi kompotivedeliku taoliseks.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga HEA taseme rüübe. Õlle suurim miinus on see, et sildil pole kirjas, millega tegu on - "rowan red ale" kõlaks ju hästi, kas pole?
---
pilt isetehtud

Wye


Wye (Thornbridge, UK). pdl 0,33 l. alc 4,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Spice / Herb / Vegetable" ja hinnag 41 punkti, untapped oma "Pale Ale - American" ja hinnang 3,13 punkti

Tootjainfo: "Cucumber-infused pale hopped with Willamette."

Väike lihtne pudel, tootja tüüpsilt seekord tumerohelisel põhjal. Sentimeetrine erkvalge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom - no puhas kurk mis kurk. Aju genereerib siia mustsõstralehed juurde ja teatab, et tegu on värske kergsoolakurgiga.

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse algab kurgiga, kuid siis muutub kuidagi tärkliseliseks ja mõruks. Lõppmaitse ... eee ... toores kartul? Toores kartul ja jämedad toored tillivarred!?! Järelmekk on vürtsikas-magusakas, meenutades nüüd toore värske kartuli ja kiirmarineeritud kurgi vahepealset veidrat segu.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkja-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga Friigikas. Kuidasmoodi kurgist kartul tehakse? Veider, väga veider.
---
pilt isetehtud

Monday, October 29, 2018

Baltic Freak


Baltic Freak (Brewfist, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Baltic" ja hinnang 92 punkti, untapped stiilimääratlus on sama ja hinnang 3,79 punkti

Toojainfo (läbi guugeltõlke): "An Imperial Baltic porter brewed with plum by BrewFist together with AleBrowar."

Väike lihtne pudel, sildil ronib laevadekile mingi roheline koll. Pruun pöidlapaksune vahukiht pole küll kuigi püsiv, kuid haakub kenasti klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt mustjaspunane. Aroom on sügavalt kohvine ja tuntavalt ploomine. 

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub pehmemaks, kreemiseks ja tugevalt ploomiseks ... tõsi küll, see ploom on veidi söestunud koorikuga. 

Lõppmaitse - jaaaa, seda ploomi on ilmselt kiirelt üle söegrilli lastud, selline karamelliseerunud-kõrvetatud kiht mõjub esmapilgul vägagi sümpaatselt, kuid kui nii umbes kolmandat ploomi põske pistad, siis hakkab see söestunud kihike veidi häirima. Järelmekk on sametine, kauakestev, soe ja veidi tuhane.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magusakas-ploomine-söestunud-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-hapukas-magusaka buketiga VÄGA HEA taseme rüübe! Mõnusalt ploomine rüübe, kuigi see söestunud noot on veidi ülemäärane ... noh ja balti portereid on ka paremaid saadud.
---
pilt isetehtud

Django

Django (Pump, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol.

Tootjainfo: "Mango püree ale"

Väike lihtne pudel, kauboilik sildikujundus. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib päris tugevalt. Õlle värvus - hämuselt virsikukarva. Aroom on magusakas, puuviljane, tugevalt koriandrine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitses vajub keelele hunnnnik mangopüreed, kuigi see mango on tiba toorepoolne, mõrkjas-hapukas ja keelt parkiv. Lõppmaitse mõrkjus meenutab röstimata kaerahelvest ... antud juhul siis müslina koos mangohelvestega. Järelmekk on magusakas-hapukas, väga mahlane ja kauakestev.

Keskmise kehaga, üle keskmise karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkja-magusakas-hapukas-võrkjas-vürtsikas-magusakas-hapuka buketiga HEA taseme rüübe. Väga ehedalt mangone ... kuigi huvitav kui ise päris küpsest mangost püreed teha, kas siis õnnestuks seda toorepoolset parkivat nooti vältida?
---
pilt isetehtud

Anton Andersonfaner


Anton Andersonfaner (Pump, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,5 %vol.

Tootjainfo: "Hefeweizen Hön & Anderson"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Valge vaht täidab 80% klaasist ja on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom meenutab toorevõitu viljaterasid - selline pigem mõrkjas-piimjas-roheline vine vallandub, kui hõõruda piimküpses astmes viljapäid pihkude vahel.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse muutub magusapoolsemaks, linnaseliseks, veidi biskviidiseks ... aga ka siin on seda toorevõitu viljatera tunda. Lõppmaitse muutub taas mõrkjamaks, veidi greibiseks. Järelmekk on mahlane, hapukas ja kuivapoolne.

Kuna nisuõlle nüansse polnud siiani tunda, kallasin klaasi ka pärmisegusemat põhja - nüüd oli keha sametisem ja mekk pehmem, kuid ikkagi - ootuspärast banaani ei kuskil.

Keskmisest kergema kehaga, tugevalt karboniseernud paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga OK taseme rüübe. Hefeweizeniks ei oska seda jooki kuidagi pidada, aga lihtsalt stiilivaba kerge joogikana on see täiesti pruugitav.
---
pilt isetehtud

Sunday, October 28, 2018

The Pilgrim


The Pilgrim (Brewfist, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 14,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Barley Wine / Wheat Wine" ja hinnang 91 punkti, untapped ütleb "Barleywine - Other" ja hinnang 4,05 punkti

Toojainfo: "aged in Marsala barrels"

Väike lihtne pudel, selle pruulikoja vaadi-hoidiste seeriale omane vaadiline sildikujundus. Vaht puudub. Õlle värvus - kirkalt mahagonipunane.

Aroom. Mmmmmmmmmm. Portvein! Odravein ja portvein moodustavad HURMAVA kombo!

Esmamekk. Miks tulevad selliste jookide puhul ette aeg, kui laevad olid puust ja mehed rauast? Kas selle tõttu et portveinide ajastu on toonasest pärit?

Keskmaitse. Viigimarjatarretis. Kaptenikajutis käib pummelung. Retk oli edukas, kuldsete viigimarjade koorem koos magusa veini laadungiga teevad tuju heaks.

Lõppmaitse. Rosinatest saab teha ebajumala kuju ja siis teda kummardada, ohverdades talle rummi.

Järelmekk. Kas üks meremees saaks elada ainult puuviljadest? Ei iial! Aga kui needsamad viljakesed lasta läbi tünnide ja võibolla lausa läbi torude, siis võiks asja juba kaaluda. 

MEGA! Neetult kergelt joodav. Jah, alkohol on tunda, aga kuulge kulla veljed - vaadake kanguse näitajat! Kuid Neptuni nimel - sellist kraami võib merejumalale ohverdada ja tulemus saab olema ootamatu. Odraveini panemine magusa-kange-täidlase veini vaati ... no mis saab valesti minna?
---
pilt isetehtud

Chili & Lime

Chili & Lime (Pump, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,7 %vol

Tootjainfo: "värske chili & lime ale"

Väike lihtne pudel, küsimärgiline sildikujundus. Kollaka varjundiga vaht täidab 2/3 klaasist, kuid kaob kiirelt ja kohinal. Aroom on jõuliselt, lausa veidi ninaväänavalt laimikoorene, selline kirbepoolne vängelt õline ja kergelt ka tšilline.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja magusakas. Keskmaitses tuleb kõigepealt jälle värskeltriivitud laimi mõrkjas vürtsikus, sellele hakkab vaikselt lisanduma tšilli vängust. Lõppmaitses hakkab häirima liigne magusus, lausa kergelt imalapoolne suhkrune pealtikkuvus ... kuid eks jällegi see tasakaalustab kuhjaga lisatud laimikoort. Järelmekis särab hetkeks tšilli õline sädelus ... kuid see jääb vaid põgusaks teretuseks üle keeleukse ja läinud ta ongi.

Keskmisest kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magus-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga kentsakavõitu, ent siiski võluv rüübe. Laimikoort on metsikult palju, tšillit seevastu liiga vähe, kokku läilavõitu põhja peal ... aga ühtekokku siiski veidralt mõnus.
---
pilt isetehtud

Taaberarber

Taaberarber (Pump, Eesti) pdl 0,33 l. alc 2,8 %vol.

Tootjainfo: "Rabarberimahlaga sour"

Väike lihtne pudel, sildil kodanik, kes pidada rabarber-man olema :) Erkvalge sentimeerine vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on hapukas-magusakas ja veidi karamelline.

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas. Keskmaitse muutub happelisemaks, meenutades noortest rabarberitest keedetud kerget kisselli. Lõppmaitse ei erine eelmisest kuigivõrd, ehk vaid veidi kaerast tuhmi tihkust tuleb pilti tasakaalustama. Järelmekk on jätkuvalt hapukas-magusakas, kuid tilgake hapuoblikale omast mõrkjas-hapukust lisab veidi värskust.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Nii lahja joogi kohta on siin keha ja maitset küll ja veel. Mõnus janukas muruniitmise või puude riita ladumise vahele.
---
pilt isetehtud

Saturday, October 27, 2018

Dr. Ray


Dr. Ray (Brewfist, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri ei tunne seda jooki, untapped ütleb "Porter - Imperial / Double" ja hinnang 3,93 punkti

Toojainfo: "aged in Nebbiolo barrels"

Väike lihtne pudel, selle pruulikoja vaadi-hoidiste seeriale omane vaadiline sildikujundus. Tumepruun vaht täidab 80% klaasist ja püsib väga kaua, vajudes aja jooksul pigem hõredaks kui kokku. Õlle värvus - mõistagi must-must.

Hapukas veinine noot jookseb juba kaugelt ninast sirinal läbi. Veidi ülemaaärane surts korgi avamisel ja massiivne vahupilt hoiatab veidi ülemäärase elutegevuse eest, mis veinivaatidega tihti kaasneb. Sekundeerib veinile aga üsna tubli röstine pool. 

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja hapukas-magusakas-mõrkjas, veidi röstine ja tublisti veinine. Keskmaiytse on kihisevalt hapukas, tumedate rosinate, punaste viinamarjade, toorevõitu viigimarjade, röstlinnaste ja vähese mõrušokolaadi noodiga. Lõppmaitse ... nhjah ... selline poolelioleva käärimisprotsessi taoline sirisev-surisev, veidi kratsiv ja torkiv, tajutavalt alkoholine ja keeltkõditav ärev tunnetus. Järelmekk veidi rahuneb, meenutades nüüd tiba kõrbemaläinud ja siis käärimatõusmise äärel olevat mustsõstramoosi väikese pohlalisandiga.

Raskepoolse kehaga, ülekarboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga vastuoluline rüübe. Ühest küljest hapuksläinud tumedad tegelased võivad olla üllatavalt head ... ja see jook on sinna poole teel. Kuid teisalt - ta ongi alles sinnapoole teel, jättes selles mõttes pooliku mulje. Et nö "normaalsest" porterist on asi juba kaugel, kuid hapuõlleks pole ta veel saanud.
---
pilt isetehtud

Dark Matter


Dark Matter (Uchu, Jaapan) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud, untapped oma "IPA - American" ja hinnang 3,84

Tootjainfo: "DDH IPA Malt: Golden Promise, Cara30, Dextrin, Carapils. Hop:CTZ, Simcoe, Citra, Denali, 宇宙Cascade. Yeast:American Ale"

Jässakas väike pudel, must-valge sildikujundus. Valge vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib tugevalt, haakides end ka kena vahupitsina klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt tuhmkuldne. 

Aroom on huvitav segu päris tugevast vaigusest karvasest mõrkjas-hapukast poolest ja siis õrnalt parfümeeritud vahasest pehmusest.

Esmamekk on keskmise kehaga ja üsna tugevalt mõrkjas-hapukas. Keskmaitse on vaigune, kuiv, krõbe, männine, mõrkjas, kore, karm ja otsekohene. Lõppmaitse kuivatab keelt, rullib selle kokku, kastab vaigusse, puistab peale männiokaste tuhka ning jahvatatud kadakamarju. Järelmekk - karm, preerialik, kadakane, tundrane, samblane, seedrimänni ja pihlakmarja vahepealne.

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud, kuiva ja samas veidi õlija paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERtaseme rüübe. American IPA'de karrrm esindaja. Isane värk.
---
pilt isetehtud

Venus Ale


Venus Ale (Uchu, Jaapan) pdl 0,33 l. alc 4,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Fruit Beer" ja hinnang pole veel välja kujunenud, untapped oma "Sour - Ale" ja hinnang 3,93

Tootjainfo: "Strawberry Sour Ale. Malt: Pilsen, Wheat Hop: Saaz, 宇宙Cascade. Strawberry, Blueberry, Rosehip, Vanillabeans. Yeast: AleYeast, Lactobacillus Plantarum"

Jässakas väike pudel, puna-valge sildikujundus. Roosakas vaht täidab pool klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - tugeva hämuga ruuge. Aroom on magusakas-hapukas, kreemine ja õrnalt vaniljene, marjasus mähkub kogu selle mahe-magusa pilve sisse.

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas-marjane. Keskmaitse meenutab kaeraküpsiseid ... või siis kaeramüslit marjadega. Lõppmaitses on tunda mõrkjamat nooti, kuid see pole mitte humalate nägu, vaid pigem puruksnäritud vaarikaseemnete oma. Järelmekk muutub kiirelt vesisepoolseks, hapu toon omandab askorbiinhappe taolise tühja teravuse.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga hea taseme rüübe. Marjasus on küll olemas, kuid see meenutab mingit nö universaalmarjast mahlajooki, mitte mingit konkreetset marjakest. Kergeks janukaks aga kena küll.
---
pilt isetehtud

Monday, October 22, 2018

Anna Aega Atra Seada


Anna Aega Atra Seada (Kohatu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 14,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Imperial / Double" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, viltuse lõikega mustvalge sildike. Vähene pruun vahukirme kaob kiirelt. Õlle värvus: sa-siga-kui-must. Aroomis on peotäis kõrvetatud rosinaid, teine sama palju musti ploome, tükike lagritsat ja näpuotsatäis hapuröstist kohvi.

Esmamekk on raske kehaga ja jämedalt magusakas-hapukas, täidlane ja järelemõtlik.  

Keskmaitse ... tõrv. Tõsitõrv. Jämejumal. Mustaploomiekstrakt ja must rumm. 

Lõppmaitse. Lagritsaliköör. Alkohol hakkab veidi haiget tegema ... noh aga 14 kraadi ikkagi, võib aru saada. 

Järelmekk. Kisub veidi karedaks. Tammine ja tõrvane, miskipärast tequilat meenutav. 

Väga raske kehaga, alakarboniseerutud ja tõrvalaadse paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga Übertaseme rüübe. Kui see kraam saaks veel aasta küpseda, kiidaks ilmselt rohkem, kuid praegu on see veel karvasevõitu. Vana Gambrinuse keel on näinud kangemaid õllesid, mis maitsevad palju sumedamalt, siin on noorepoolset rohmakust ... aga samavõrra potentsiaali.
---
pilt isetehtud

Beļģu Klaidonis


Beļģu Klaidonis (Teika, Läti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - American" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo (läbi guugeltõlke): "We offer our version of the seasonal (Saison) beer with bonfire heat in alcoholic Belgian Sligoni, roaming the tastes between peppery softness, banana notes and a light dose of fruitiness. Enjoying the beer throughout the evening, you can get to where you would never have been if you did not come across a Belgian stroller. Consequently, use caution!"

Väike lihtne pudel, omapärase insener-tehnilise kujundusega pruun-valge sildikujundus. Kreemika varjundiga vaht täidab pool klaasi ja püsib mõõdukalt kaua. Õlle värvus - kirkalt tumekuldne. Nii värvi kui lõhna järgi ütleks küll pigem stiiliks "dubbel", kuid belgiapärane on see aroom nii ehk naa.

Esmamekk on keskmise kehaga ja tugevalt mõrkjas-magusakas, vähese vürtsika sädelusega. Keskmaitse on rikkalikult karamelline, hapukas puuviljane tihkus viitab nüüd juba küll saison-stiilile. Lõppmaitse kommisuhkrune, veidi vürtsikas ja mõrkjas-magusakas, kergelt kaneeline olek räägib kõigis tuntud belgia õllemurrakutes korraga. Järelmekk kaldub pisut mõrkjamasse külge, meenutades kõrvetatud kommisuhkrut, kaneeliküpsiseid ja nelgiterakesi ühekorraga.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Tõsi küll, tegu kukub nüüd kuhugi kolme stiili vahele maha, ühendades dubbeli, tripli ja saisoni elemente ... aga see tulemus on paganama meeldiv nii ehk naa!
---
pilt isetehtud

Piektdsienis

Piektdsienis (Teika, Läti) pdl 0,33 l. alc 5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - American" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo (läbi guugeltõlke): "Friday is a beer that is enjoyable all evening long, waiting for the morning, easy chatting with friends or just having fun on holidays. Friday is a beer that, in the classic sense, is a representative of the APA style with Mosaic and Citrus hops, mild bitterness and tropical fruity aftertaste. Friday is the best choice for the fifth day and for the sixth day of the morning."

Väike lihtne pudel, omapärase insener-tehnilise kujundusega rohe-valge sildikujundus. Sõrmepaksune erkvalge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on mõrkja-hapukas, üsna mahlane ja värske.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse on täääpselt samasugune. Lõppmaitse eristub vaid vähese parkiva kuivuse poolest keelekülgedel. Järelmeki ajal pistab korraks uduselt õrn magusakas noot, kuid kaob siis ka kohe mõrkja sirmi taha.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkja buketiga heal tasemel rüübe. Kahetaktiline ja igav, kuid kvaliteetne ja üldse mitte "halva" silti vääriv. Pikka õhtut sellega just istuda ei sooviks ... aga kui kraanis on ainult üks õlu, siis ei kurdaks ka väga.
---
pilt isetehtud

Sunday, October 21, 2018

Sweet Wild Barley Wine

Sweet Wild Barley Wine (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Liiginimetus on nimes kirja.

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Vahtu pole, korgi avamisel ei käi pisimat sutsakutki mitte. Õlle värvus - tuhmilt tumepunane.

Aroom on tihkelt kirsimarmelaadi taoline, tuntavalt alkoholine, murelite/sõstrate/rosinate segune.

Esmamekk on raske kehaga ja tihkelt magus-hapu, meenutades vedelat murakamarmelaadi. Keskmaitse ... murakaliköör! Lõppmaitse - ikka murakaliköör, ehk vaid imevähese mustsõstranastoika lisandiga. Järelmekk - punase ja musta sõstra nastoika.

Veider. Väga veider. Kuid samavõrra meeldiv. Aga ei. Õlleks see kraam ei kvalifitseeru. Kodune marjanastoika, seda küll. Aga no nö normaalse õllega - mitte ühtegi kokkupuutepunkti.
---
pilt isetehtud

Night Rain Porter


Night Rain Porter (O'so, USA) pdl 0,33 l. alc 6,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "porter" ja hinnang 92 punkti.

Tootjainfo: "This complex porter is as black as coal that fueled locomotives for generations Made with judicious amounts of crystal and chocolate malt for a rich, smooth, creamy experience. Go ahead and jump on the night train. Enjoy!"

Väike lihtne pudel, sildil ... no päris palju halle varjundeid :) Sõrmepaksune tumekollane vaht pole küll kuigi püsiv, kuid kenasti tihedat pitsjälge klaasiseintele jättev. Õlle värvus - kirkalt ja mõõdutundetult tumepunane. 

Aroom on mõrkjas-magusakas, rääkides vanadest laevadest, koos nendega põlenud linnasekoormatest ja sulanud šokolaadist ning tahmunud kakaost.

Esmamekk mõjub üllatavalt kerge ja isegi magedana ... noh lihtsalt ootused olid millegi kleepjalt magusa tulemiseks. Keskmaitse on magusakas-hapukas, kreemikas ja kakaone. Lõppmaitse jätkab sama kreemisel, lausa võikreemisel sujuvusel, kuid suutunnetus on samas hapukas ja kuivapoolne. Järelmekk - söestumise äärele kuivatatud kirsid, kakaopulbriga segatud rosinaliköör ja tilgake vedelat lagritsat.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe. Mitmekihiline ja tasandiline, pisut paradoksaalne ja omamoodi maru võluv. Iiri kuivapoolne stout, briti vesisevõitu porter ja samas toekas "imperial brown ale" ... paganama rosinakisseli moodi ja meeldiv värk!
---
pilt isetehtud

Vaarika Milkshake


Vaarika Milkshake (Saue, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Fruit Beer" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "Vaarika Milkshake on rohkete vaarikatega pruulitud õlu, millele annavad tuntud kokteilile iseloomuliku maitse piimasuhkur ja vanilje.2

Väike lihtne pudel, pruulikojale omane kahvatu sildikujundus. Sõrmepaksune kollane vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - tuhmilt punakaskollane. Aroom on ehedalt ja tihedalt vaarikaid pungil täis. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja intensiivselt hapukas-magusakas. Keskmaitse on kreemikas, hapukas ja sellisel moel mõrkjas, et meenutab puruksnäritud vaarikaseemneid. Lõppmaitses muutub see mõrkjas-magusakas segu üsna selgelt vaniljeseks, jäätiseline pehme puudutus seguneb kenasti hapuka marjase poolega. Järelmekk on magusakas-mõrkjas, kauakestvalt marjane ja veidi vaarikadžemmi meenutav.

Keskmisest tiba raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Suurepärane jook neile, kes nö tavalise õlle peale nina kirtsutavad. Tükike valget vaarikašokolaadi sobiks siia juurde kenasti võimenduseks.
---
pilt isetehtud

Saturday, October 20, 2018

Rhum Room Barley Wine


Rhum Room Barley Wine (Sakiškių, Leedu) pdl 0,33 l. alc 9,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Barley Wine / Wheat Wine" ja hinnang 52 punkti.

Tootjainfo: "Another BA beauty from Sakiškių alus – rum barrel aged Barley wine. This beer has seen the day light a as collab brew with Rhum Room restaurant in Vilnius. These guys are focused on rum and Caribbean food exclusively. Meantime we are focused on making kick ass beers. What you’ll get in a bottle is 9.6 abv beast. On the nose it’s full of citrus zest, brown sugar, tobacco, coconut. It all ends up with the same avalanche of flavours in your mouth that eventually leads to warming effect.
IBU 46"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tumeda tüüpsildi asemel on seekord helebeežil põhjal punane kiiktoolis rummivaat. Sõrmepaksune kollane vahukiht pole küll kuigi püsiv, kuid jätab see-eest üsna tugeva pitsirandi klaasiseinale. Õlle värvus - kirkalt kuldpunane. 

Aroom. Oi. See rumm on tõesti. Kiiktoolis ja kellakapis. Ninas ja kuklas. Vanades nahkköidetes ja kolletunud maakaartidel. Tilgake ehk ka tepitud päevakuuel.

Esmamekk. Raske ja pehme. Magus ja mõrkjas. Aeglane ja veniv nagu aeg siin ruumis. 

Keskmaitse. Rummi on palju. Rosinaid ja rummi. Piibukaha ja mälestused. Kiiktooli kägisev aegamisi kulgev samm. 

Lõppmaitse. Urjukk. Rummis leotatud urjukk, mille kõrvale pakutakse mandleid.

Järelmekk. Rummikokteil melassi ja viigimarjadega, millele on näpuotsaga lisatud tubakat.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga Megatasandi rüübe. Vana Gambrinus pole kardinaalselt nõus RB madala hinnanguga. Siin on selgelt ära tuntavad nii rumm kui odravein, nende kahe liitmisel on lisandunud ka mõnus puuviljane lisandväärtus. Aiva kiiduväärt!
---
pilt isetehtud

Hoppy Saison

Hoppy Saison (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0 %vol. Liigimääratlus on nimes kirjas

Tootjainfot pole. Isegi mitte IBU taset mitte - eraldi mainitud "humalane" puhul võiks ju kasvõi seegi kirjas olla. Urrr.

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Hõre valge sõrmepaksune vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - vähese uduvinega kuldne. Aroomis domineerib hapukas viinamarjane-virsikune noot, tahaplaanile jääb veidi klaari murust mõrkjust.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas ning puuviljane. Keskmaitse muutub mõrkjamaks, kuid see on võluvalt mahlane ja ... valgete viinamarjade kesti meenutavalt kergelt parkiv.

Lõppmaitse. Pagan, see on võluv. Einoh, ütleme et tavapärast saisoni ta nüüd küll meenutab ka, olles õunane ja mahlane ja puha. Kuid siin puuduvad need magusamad-vürtsikamad noodid, mis saisonist saisoni teevad. KUID ... see mõrkjas-mahlane sõõm on niiiii vastupandamatult ja janutavalt joodav, et klaas saab ennem tühjaks kui sa jõuad üldse mõeldagi, et mis nüüd juhtus.

Järelmekk. Aaaa, nüüd on siis tõepoolest saisonilikke tundmusi suus ... jah, nad jäävad mõrkja kardina taha, kuid siiski täiesti olemas.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE. Kohutavalt lihtsalt joodav ja juurdekallatav ja siis veel joodav. Ja siis lisaksküsitav. Murr-nurr. Mis siis et pildil on koer, tahaks vana Gambrinus siis nurru lüüa.
---
pilt isetehtud

Moodne Klassika - Märzen


Moodne Klassika - Märzen (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pilsener" ja hinnang 38 punkti

Tootjainfo: "See merevaigukarva magusapoolne laager on õllesõpru meelitanud juba sajandeid. Endiste aegade pruulmeistrite poolt täiuslikkuseni lihvitud stiilile on raske midagi lisada.

Moodsaks saab see klassika läbi sinu enesekindluse, uudishimu ja heatahtlikkuse. Eks sellepärast sa tihti oledki seltskonda oodatud.
IBU24"

Väike lihtne pudel, sildil kaks habemikku. Kollaka varjundiga vahukiht täidab ligi pool klaasi, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumekuldne. Aroom on magusakas-hapukas, pihlakane ja roostene.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitses ilmub stiilile väga kohane rabavee taoline karvasevõitu rauane toon. Lõppmaitse on karamelline, veidi hapukas, kuivatatud maasikate noodiga. Järelmekk oma mõrkjas-magusa ja õrnalt vürtsika olekuga jääb kauaks keelepärale ja mõjub väga värskendavalt.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe. Ülimalt stiilipuhas, märzenite musternäidis. Kergelt joodav ja samas maitseküllane. Hakkas miskipärast praetud verikäki-viilaka ja pohlamoosi järele isutama.
---
pilt isetehtud

Friday, October 19, 2018

Belgian Tripel


Belgian Tripel (Sakiškių, Leedu) pdl 0,33 l. alc 9,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Abbey Tripel" ja hinnang 31 punkti.

Tootjainfot pole leida

Väike lihtne pudel, pruulikoja tume tüüpsilt. Sentimeetrine valge vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - kirkalt punakaskuldne. Aroom on magus ja kergelt parfümeeritud, meenutades ... hmmm ... sirelilõhnast šampooni?

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas, tolmune, rauane, karvane ja vürtsikas. Lõppmaitse on mõrkjas-vürtsikas ja krobeline, keelt veidi torkiv. Järelmekk on läila ja mõrkjas ja alkoholine.

Keskmisest raskema kehaga, alakarboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga niru rüübe. Päris unterbier selle kohta ei ütleks, aga midagi väärt ta kah pole. Korralik belgia pruulikoda villik sellise triple'i pigem kanalisatsiooni kui pudelisse.
---
pilt isetehtud

Tammine õlu (2018)


Tammine õlu (Vormsi, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial"

Tootjainfo: "Pikalt laagerdunud jõuline tume ale, sobib desserdiks või lihtsalt nautimiseks."

Pruulmeister tõi proovida, kuivõrd uus versioon erineb vanast. Proovin siis nelja aasta taguse versiooniga võrrelda.

Vahtu on uuel versioonil rohkem ja vedelik pole nii sügavmust, pigem mustjaspunane. Maitse on aga üsna eelmise korra sarnane, ehk vaid tamme enda parkivat puidust elementi on rohkem ... üsna lähedal sellele tasemele et olla isegi häirivalt tanniinine, kuid siiski sellest piirist üle ei lähe.

VÄGA HEA taseme rüübe, mille turundamine vana nime ja sildi all on täiesti õigustatud. 
---
pilt isetehtud

Nelson Göse

Nelson Göse (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 2,9 %vol. Liigimääratlus on nimes kirjas

Tootjainfot pole.

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Sõrmepaksune erkvalge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kahkjalt helekollane. Aroom on nii värskelt mõrkjas, et mõjub rohelisena, tuues silme ette värskelt puruksrudjutud naadi- ja nõgesevarred.

Esmamekk on kerge kehaga ja soolakas-hapukas. Keskmaitse muutub veidi magusapoolsemaks, soolane osa kaob tahaplaanile. Lõppmaitses kerkib see soolakas nüanss jälle kenasti esile, seekord koos mõrkjama kaaslasega. Järelmekkkaob üsna tõtakalt, kuid meeldiv soolakas mälestus jääb jupiks ajaks keelepärale.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, soolakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-soolaka buketiga Väga hea taseme rüübe. See jook oleks mõnusaim kosutaja suvisel töisemal päeval, ehkki hapukat nooti võiks selleks veel tsiba juurde tuunida.
---
pilt isetehtud

Thursday, October 18, 2018

Freyr


Freyr (Munga, Eesti) pdl 0,33 l. alc 11,8 %vol.

Tootjainfo: "sidruni ja ingveri mõdu"

Väike lihtne pudel, sildil on sidrunipõsine veidi liiga ilus poiss :) Erkvalge hõre vaht kaob valju kohinaga momentaalselt ja jäägitult. Joogi värvus - kahkjas, suure lopsaka hõljumiga. 

Aroom - sa püha püss ja Toktor Vassiljev - see lõhnab kui puhas tervis! Einoh kas suudate välja mõelda midagi meeldivalt ravimat kooslust kui mesi, sidrun ja ingver!?!

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja vürtsikas-magusakas, alkohol torgiv täiesti mõistlikul määral sellise kanguse kohta. Keskmaitse on kuiv, magus, kuiv, hapukas, kuiv, vürtsikas, kuiv ja mõrkjas. Kuiv ja imeliselt ning agressiivselt maitsev!

Lõppmaitse. Jeeeerumitejeerum. Kui kõik raviteed ja muud ravumid maitseks niimoodi, siis toitukski ainult arstide soovituste kohaselt! Jah, see kraam sõidab üsna hoolimatu torkiva mesirullina mööda su keelt, torkides ja surisedes ja sikutades-sakutades igat maitsenäsakest eraldivõetuna ning ühekorraga. 

Järelmekk. Kas ingverit saab palju olla, juhul kui ta on tasakaalus mee ja sidruniga? Vaat siinkohal pannaks sinu taluvus mõnusal moel proovile. Ja vana Gambrinus on prooviga roppumoodi rahul!

Friigikas! Mõnusaim friigikas, mida võiks ravieesmärkidel välja kirjutada nii neile, kes alles nädala pärast mõtlesid külma saada kui ka taastuvatele ebahaigetele. Ültramõnus. ÕLTRA, ma õtlen. Aga hoiatama peab selle klaasikese eest, sest "kerge ja lihtne joogike" oleks selle klaasitäie kõige valem asi mida mõelda-öelda.
----
pilt isetehtud

Barrel Aged Porter


Barrel Aged Porter (Sakiškių, Leedu) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Imperial / Double" ja hinnang 72 punkti.

Tootjainfo: "Ingredients: Pale ale, Chocolate, Black, Crystal malts; brown sugar; Nugget, Chinook, Columbus hops; Wyeast 1056 yeast; water. This baby was aged in our whiskey barrels previously used for aging our imperial stout. The result is very interesting (especially if you compare those two beers). It’s 8 abv beer with a light peaty note on the nose and big wood character from the wooden cask itself. It feels like the beer has penetrated deep inside the wood and got it’s spark there instead of just sitting on the top layers, covered in Scotch."

Väike lihtne pudel, pruulikoja tume tüüpsilt. Tume-kollakas-pruun vaht täidab 80% klaasist ja püsib vägagi kaua. Õlle värvus - kirkalt sügav kirsipunane. 

Aroom. Väga meeldiv segu veidike suitsu näinud pähklitest, karamellist, kakaoliköörist, vanast puitmööblist ja kampolist.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas-hapukas, vähese vürtsika torkega. Keskmaitse on veidi raskem, kakao ja tamme selgete jõuliste nootidega. Lõppmaitses leidub massiivselt pähklišokolaadi, tumedat rummi, lusikatäis melassi, kreeka pähklite membraane ja näputäis kardemoni. Järelmekk muutub kuivemaks, tammisemaks, veidi koredalt mõrkjaks, ehkki melassi ja rosinate segu kataba seda peaaegu täielikult.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Nö teise ringi vaadi kasutamine muudab selle ürituse veidi küsitavaks, kuna vaadihoidisest oodatav võimsus jääb lahjaks. Samas - tamm on omal tuhmil moel siiski äratuntav ja tulemus pole ju mingist otsast paha!
---
pilt isetehtud

Vormsi hele eripruul (2018)


Vormsi hele eripruul (Vormsi Õlu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,4%vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Zwickel / Keller / Landbier"  ja hinnang on 36 punkti.

Tootjainfo: "Filtreerimata ja pastöriseerimata elus õlu. Lubatud vähene sade. Pruulitud odralinnastest, humalatest, pärmist ja põhjaveest."

Pruulmeister tõi proovida, et retsept olla veidi muutunud. Proovin siis vana kandega võrrelda. Vahtu on seekord rohkem, õlu ise selgem.

Maitse on aga tugevalt teine ... ja vaieldamatult meeldejäävam! Kui nelja-poole aasta taguses kandes mainisin alles lõppmaitses kerget viinamarjast hapukat nooti, siis nüüd tervitab see kohe algusest peale ja kestab püsivalt läbi kogu klaasitäie.

Võrreldes eelmise versiooniga ... ei see on sooooootuks teine lugu! Mahlane, hapukas, veinine, värskendav, järgmisele lonksule kutsuv. Übertase ilma ühegi kahtluseta. Ainult et hea pruulmeister - SEDA jooki ei tohi turundada vana nime all, see oleks kahekordne tüng nii neile, kes vana maitset otsivad kui neile, kes jätavad selle ostmata põhjusel "ah ma olen seda juba joonud!" 
---
pilt isetehtud

Monday, October 15, 2018

Noblesse BA


Noblesse BA (Õllevõlur, Eesti) pdl 0,33 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "11 aastat pruulimiskogemust kohustas meid looma oma BA seeria NOBLESSE OBLIGE. Seeria esimene ja limiteeritud partii sai nimeks NOBLESSE BA. Ta on 10,8 % alc. Bourbon/Scotch wiskey vaadis 7 kuud laagerdunud Rus. Imp Stout Strong Maria. Kirsid shokolaadis, tammine wisky on esmamaitses. Edasi peate ise uurima..."

Väike lihtne pudel, sildimust-kuldne-valge kujundus jätab vanakoolilikult soliidse mulje. Sõrmepaksune tumekreemikas vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - vähese punase helgiga sügavmust.

Aroom on pime nagu sügisöö, magus-vürtsikas nagu jõuluootus ja täidlane kui koduvillane kampsun.

Esmamekk ... hmmm ... polegi nii raske, pigem mahlaselt mõrkjas-hapukas. Keskmaitses toob keha juurde, lisab tummist kreegimahla ja röstist tammekest. Talveööd panevad vere soontes aeglasemalt voolama ning unistused seda vilkamalt lippama. 

Lõppmaitse segab kokku palinka, musta rummi, kõrvetatud suhkru, veidi tubakat ja vastu hommikut sosistatud magus-armsad sõnad. Liiga kergelt pakutud ploome ... ptüi ... lubadusi ei maksa aga kahe suupoolega süüa. Purju teeb muidu. Järelmekk miksib kõrbenud piparkoogid mõrušokolaadi ja ploomimarmelaadiga. Ja raputab kõrbenud piparkoogipuru ja kõrvetavaid pilke pealeselle.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkja-hapuka buketiga ÜBERtaseme rüübe! Kurjamoodi lihtsalt joodav, mõrkjasse poolde veidi kaldu, ehk veidi tasakaalutu, kuid siiski väga maitsetihe talveõhtute pikemaksvenitaja.
---
pilt isetehtud

Hobgoblin IPA


Hobgoblin IPA (Wychwood, Inglismaa) pdl 0,5 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Session" ja hinnang 38 punkti.

Tootjainfo: "Heftily hopped & aroma packed, Hobgoblin IPA stays true to its ancestral traditions. Brewed with Fuggles, Goldings & Styrian hops & then amped up by the addition of some mighty American hops. This collision of Old & New World hops provides an explosion of tropical aroma & a juicy bitterness. Born out of character."

Keskmist kasvu reljeefkirjadega proofilpudel, sildil teravaninaline ja - kõrvaline relvastatud goblin. Valge vahttäidab pool klaasi, pole küll kuigi püsiv, kuid haagib end üsna muheda pitsjäljena klaasiseintele. Õlle värvus: kirkalt kuldne. Aroom on meeldivalt karamelline ja humalane, selline meeldiv sissejuhatus värskendavale lonksule. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, vaigune ja kuivapoolne. Lõppmaitse on lisab vähese hapuka noodi, kuigi üldpilt jääb üsna sarnaseks eelnevaga. Järelmekk osutub aga küsitava väärtusega üllatuseks - kerge, vesisepoolne ja kuivalt kibekas-mõrkjas.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-magusakas-hapuka-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga  vastuoluline rüübe. Lõhn lubab mahlast mõrkjat karastust, jook ise on aga pigem kuiv ja kirbevõitu.
---
pilt isetehtud


Schöfferhofer Hefeweizen


Schöfferhofer Hefeweizen (Binding, Saksamaa). pdl 0,5 l. alc 5,0% vol. ratebeeri liigimääratlus: "Weissbier - Hefeweizen" ja hinnang 49 punkti.

Tootjainfo: "Schöfferhofer German Wheat Beer Hefeweizen is brewed in Bavarian tradition using wheat malt. The live yeast gives bottle "conditioning" guaranteeing a refreshing fruity flavor. The yeast sediment also leads to the "cloudy" nature of the beer. Care needs to be taken when pouring. Tilt glass and pour slowly. Before pouring last quarter, roll bottle gently back and forward until sediment is dissolved."

Keskmist kasvu pudel, luitunud toonides klassikaline sildikujundus, kuigi medalid tekitavad ettevaatust. Erkvalge vaht täidab 3/4 klaasist, püsides väga kaua. Õlle värvus - kirkalt tumekollane. Aroom on hapukas, meenutades närbunud, niiskeks ja tumedaks tõmbunud muru, mille sisse on kukkunud üks nelgiõisik. 

Esmamekk on keskmisest veidi raskem kehaga ja magusakas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, veidi banaanine, veidi vürtsikas. Lõppmaitse muutub hapukamaks, õrnalt toorepoolset banaani meenutav bukett on veidi kentsakas, pigem vaigune kui nisuõllele omaselt pehme. Järelmekk on hapukas-magusakas ja ebamäärane.

Keskmisest suti raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapuka buketiga keskpärane rüübe. Saksa nisuõllede maailmas - mis võib olla väga naudingutpakkuv - sihuke ludrivõitu ja odav tegelane.
---
pilt isetehtud

Saturday, October 13, 2018

Mexican Vanilla Pina Colada Milkshake IPA


Mexican Vanilla Pina Colada Milkshake IPA (Omnipollo / Tired, Rootsi / USA) pdl 0,5 l. alc 7,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / New England" ja hinnang 76 punkti

Tootjainfot ei leia

Keskmist kasvu purk, mille kollane ja siiru-viiruline kujundus on selles mõttes täielk tööõnnetus, et siit midagi välja lugeda pole võimalik. Valge hõredavõitu vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - veidi hämuselt kollane. 

Aroom. Virrvarr ja vikerkaar! Oi siin on segamini klaaskommid ja vanilje, aprikoosimehu ja maohape, C-vitamiin ja mangopüree.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja klaaskommilikult magus ... hmmm ... eee ... ja mentool??? Mis see mentool siin teeb?

Keskmaitse - kergelt läbiseeditud virsikud?!? Selline korra söögitorust alla laskunud, veidi maohapet saanud ja siis miskipärast kurku uuesti üles kerkinud pooltoores virsik.

Lõppmaitse. Jupstükk ja juustukera. No mis veidrat värki! Askorbiinhappes veeretatud mango?

Järelmekk. Pooltoores mango koos üleküpsenud ananassiga ... sellisega, kuhu pöialläbi kooriku ise sisse vajub.

Friigikas! Mahlane friigikas. Kuna Pina Coladat pole vana Gambrinus elu sees joonud, siis ei oska seda ära tunda. Kuid täiesti ogaralt ja kohati väärastunult mahlane on see kraam küll. Kõik on valesti, kuid seda klaasitäit sa pooleli jätta ei suuda!
---
pilt isetehtud

Fruit Shake


Fruit Shake (Kalēju, Läti) pdl 0,5 l. alc 6,0%. Ratebeer tunneb küll tootjat, kuid mitte toodet

Tootjainfo: "Malts: Pale, Oats, Carapils, Accidated. Hops: Azacca, Citra, Mosaic. Misc: Lactose, grapefruit zest. Yeast: London ale III
IBU 50"

Keskmist kasvu pudel, kahvatul sildil punase greibi lõik. Valge vaht täidab pool klaasist ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - hämuselt tuhmkollane. 

Aroom on mõõõõnusalt mahlane, mõrkjas, punase greibi ja veriapelsini vahepealne.

Esmamekk on keskmises tiba raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on greibine ja veidi mudrune, mõrkjas-magusakas ja tiba vürtsikas. Lõppmaitse mõjub kuidagi tuhmilt, eriti võrreldes lõhnast oodatud värske mahlasusega ... jah greip on ikka olemas, kuid ta oleks nagu magusa limonaadiga segatult veidraks morsiks muudetud. Järelmekk on mõrkjas-hapukas, veidi vürtsikas, kuid üsna kiirelt kaduv.

Keskmisest suti raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Lõhn pumpas paraku ootused nii mahlaselt ülesse, et hiljem joogi enda maitse ei suutnud järele tulla.
---
pilt isetehtud

Wild Dark


Wild Dark (Viru, Eesti. pdl 0,5l. alc 5,4 %. RB liigimääratlus "Spice / Herb / Vegetable" ja hinnang 6 punkti.

Tootjainfo: "Puls Wild Dark on müstiliselt tume ürdimaitseline lager- tüüpi õlu, mis on valmistatud põhjakääritusmeetodil. Ürtide lõhn ja maitse on õlles tasakaalustatult tagasihoidlik, andes tumedale, tavapärasest veidi magusamale õllele huvitava värskuse ning järelemaitsesse vürtsikalt metsikut loomust. Õlle tume värvus tuleneb tugevalt röstitud linnastest valmistatud linnaseekstraktist, mida lisatakse õllesse kääritamisel."

Keskmist kasvu pudel, üsna elegantne viltune sildikujundus. Sõrmepaksune kreemikas-pruunakas hõre vahukiht kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt ja sädelevalt tumepunane. Aroom on magus, nelgine, ürdine, jõulune ja kaneeline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja jõuliselt magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on magus-vürtsikas, suhkrune, melassine ja kõrvetatud vahtrasiirupi segune. Lõppmaitses tuleb veidi päästvat hapukat nooti, ent kõrvetatud suhkur jääb domineerima. Järelmekk on MAGUS ... jah mõrkjas-hapukas ka, aga peamine rõhk on sõnal MAGUS.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, magus-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-MAGUSA buketiga keskpärane rüübe. Lootus, et 6 aasta taguse "GB Wild Dark" ajaga on positiivne muudatus toimunud, osutus asjatuks. 
---
pilt isetehtud

Thursday, October 11, 2018

Impetus Noir


Impetus Noir (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Heaven Hills burboonivaadis laagerdunud rikkalik imperial stout"

Väike lihtne pudel, kuldne vahakael ja hõbedane silt kütavad ootused kõrgele. Pöidlapaksune mustjaspruun vahukiht on mõõdukalt püsiv. Õlle värvus - lootusetult ränkmust.

Aroooooom. Olllalllaaa! Alustame sellest, et Pühaste varasemad vaadihoidised on olnud väljalaskmise hetkel toored. See siin ei ole. Õlu ise ja teda väärindanud viski on kenasti tasakaalus. Viski särtsakus, vaadi pehmus ja imp.stoudi ümarus kõnnivad kenasti kolmekesi ninas aju poole, ajades omavahel vanade semudena juttu ja surumata teineteist maha.

Esmamekk on raske. Raske ja soe nagu rosinatekk, mille külmal sügisööle endale peale tõmbad, et näha ploomiseid unenägusid.

Keskmaitse avab tšakrad ja poorid. See unenägu on siiski ploomiveinist. Ja palinkast. Ja ploomist šokolaadis koos lonksu viskiga.

Lõppmaitse. Jah, see on alkoholine, kuid see soe torkivus ei häiri üks teps mitte. Keeleküljed kuivavad, samas kui keele keskosa imab käsnana endasse röstitud kookost, rosinaid ja nutella-likööri.

Järelmekk. Sulasamet ja kookosrosin. Kakaoploom. Rummis ligunenud rosinad. 

Mega. Ehk küll mitte läbivate suurtähtedeta, kuid ikkagi. Mega. Kui seda pudelikest veel aasta-paar järellaagerdada, siis tulevad ka suurtähed. Aga juba see põhi on. No on. Mega! Pühaste poisid hakkavad ka vaadihoidistamise oskustelt ühele teisele Eesti tipptegijale järele jõudma. See teeb ainult rõõmu! Kui väikese Eesti kohta olekski ainult kasvõi kaks sellist punti, siis oleks ju juba ülihästi. Aga õnneks on meie pruulipüramiidi põhi laiem, kõvasti laiem!
---
pilt isetehtud

Il Montante


Il Montante (Brewfist, Itaalia) vaat. alc 7,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bock - Doppelbock" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Toojainfot ei leidnud

Kuna tegu on baarist crawler'iga koju toodud õllega, siis vahtu eriti pole - aga teda polnud kuigi palju baariski. Õlle värvus - kirkalt kuldpunane.

Aroom - oi see on doppelbockide klassika! Magusakas-mõrkjas, pähkline, koorevenisene, karameljas, veidi vürtsikas, täidlane ja ülimeeldiv.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas-mõrkjas, röstine ja pähkline. Kesmaitses tugevneb mõrkjas, puidune ja pähklikoorene raskus, seda tasakaalustab mõõdukas marjane hapukus. Lõppmaitse muutub karameljamaks, täidlaselt magusakas-mõrkjaks, meenutades iiriskommi ja veidi koorepumatit, millele on lisatud magustamata pähklikreemi. Järelmekk on kuldne, veidi mesine, suira ja taruvaigu sugemetega, mõrkjas-vürtsikas ja sula merevaigu taoline.

Raskepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga Übertaseme rüübe! Selle joogi pakkumine kraanikülmana on patt mis patt, aga pikalt käte vahel soojendades avanevad selle väärt joogi nüansid päris kenasti.
---
pilt isetehtud

Лосиный Берег


Лосиный Берег (Moskovskaya, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimäärtlus: "Premium Lager" ja hinnang 7 punkti.

Tootjainfo: "Пиво «Лосиный Берег» производится в соответствии с Экологическим сертификатом. Варится из экологически-чистых ингредиентов и с использованием уникальной мембранной фильтрации. Состав: вода, солод, хмель"

Keskmist kasvu roheline pudel, sildil põdrapea. Erkvalge sentimeetrine vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom - juba pudeli avamisel täidab toa märja heina lõhn, lähemalt nuusutades muutub see magusamaks ja veel enam eile niidetud loduheinamaad meenutavaks. 

Esmamekk on väga kerge kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas ja üsna ebameeldiv. Lõppmaitses lisandub alguses veidi magusat, aga seejärel linnaseekstrakti kunstlikult mõjuvat mõrkjat või isegi kibekat tooni. Järelmekk on mõrkjas-hapukas.

Kerge kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapuka buketiga Unterbier. Jeebus, milleks sellist kräppi maale tuua? Enamik meie enda massõlledest on sellest ju kõvasti paremad.
---
pilt isetehtud

Wednesday, October 10, 2018

Zeezuiper


Zeezuiper (Scheldebrouwerij, Belgia) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Abbey Tripel" ja hinnang 80 punkti.

Tootjainfo: "Is a golden, malty, top fermenting beer."

Väike lihtne pudel, sildil kaks kõhukat koopa-taati. Erkvalge vaht täidab ligi pool klaasi ja püsib väga kaua. Õlle värvus - hämuselt kuldne. Aroom triple-tüüpi õllele omasel hapukas-magusakas ja vürtsikas, karamelline ja veidi meevahane.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, karamelline ja heinane. Lõppmaitses lisandub hapukat marjast nooti ja mesilasvaha nätsket magusust. Järelmekk on sädeleval vürtsikas, mõrkjalt kõrvetatud suhkrune, hapukas-nätskelt marjane.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Belgia klassika. Õlu, millega esimesed tutvused panevad vaimustusest ahhetama, aga kui sa maitsed umbes kolmekümnekuuendat sama stiili esindajat, siis enam vaimustuda ei jaksa. Aga väga hea on ta ikkagi!
---
pilt isetehtud

Märzen

Märzen (Paavo, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Liigimääratlus on nimes kirjas.

Tootjainfo: "IBU 23"

Väike lihtne pudel, silti pole - selle kohta ütlen muidugi "urrr". Sentimeetrine valge vahukiht kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun. Aroom on hapukas-magusakas, roostese vee ja pihlakate vahepealne ehk täpselt stiilikohane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub veidi vürtsikamaks ja karamellisemaks, esile kerkib stiilipuhas rabavee maitse. Lõppmaitse on mõrkjas ja veidi krobeline, vähese meeldiva vürtsika õhetusega. Järelmekk jääb mõnusalt ja tugevalt magusakas-mõrkjas karamellisele rajale.

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga VÄGA HEA taseme rüübe! Stiilipuhas märzen, millega tasuks täiesti turule tulla - sest seda stiili viljeletakse ametlike tegijate poolt jube harva.
---
pilt isetehtud

ACA American Cream Ale


ACA American Cream Ale (A. Le Coq, Eesti). prk 0,5l. alc 5,5%. Ratebeeri liigimääratlus: "Cream Ale" ja hinnang 17 punkti

Tootjainfo: "A. Le Coq American Cream Ale on puuviljase värskusega ale-tüüpi õlu, milles on tasakaalus linnase magusus ja humala maitse ning aroom.
Mõrusus 23 IBU"

Keskmist kasvu purk, kujunduses kauboid. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt tumekollane. Aroom on leebeke, pehme ja veidi nisuõlut meenutav.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on veidi tihkem, kreemisem, leivase ... ei sepikuse teraviljase täidlusega. Lõppmaitses lisandub veidi hapukat nooti, mis meenutab kuivatatud vaarikaid, kuid mõrkjas pool rullib selle meeldiva värskenduse üsna maha. Järelmekk muutub pehmemaks, magusapoolseks ja heinaseks ... või tulek öelda papi ja ürdi vahepealseks?

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapuka-magusakas-mõrkja buketiga OK taseme rüübe. Ei midagi halba, aga ka ei midagi head. Tõsi küll, see va cream ale stiil ongi selline veidi arusaamatu vahepealne värk, nii et tegelikult on stiilile isegi väga hästi pihta saadud. Makrotoodetud õlle kohta tuleb aga kiita - erinev tavapärasest ja isegi päris julge toode ... ehkki masstootja põhikunde jaoks ilmselt liiga tavatu ja mitte kuigi hästi müüv.
---
pilt isetehtud

Tuesday, October 9, 2018

From Tallinn To Bodegraven


From Tallinn To Bodegraven (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial stout" ja hinnang 89 punkti

Tootjainfo: "Specially brewed for the 10th Anniversary of the legendary Borefts festival in Bodegraven. Recipe developed by Brouwerij de Molen with an addition of a special 10th ingredient, bison grass."

Väike lihtne pudel, must-valge sildikujundus meenutab must-valge kinoajastu tekste. Sentimeetrine tumekollane-pruunakas vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - süvvvvapunane. Aroom on sama süvvvvamagus ja samapalju mõrkjas, rääkides mõrušokolaadist, vaniljest ja kaneeliküpsistest.

Esmamekk on raske kehaga ja magusakas, alkoholiselt näksiv, soe ja vanilješokolaadine. Keskmaitse ... oooo ... aga kas teate KUI meeldivalt mitmekihine see on! Biskviitjas, kakaone, rosinate ja kardemoni, kurkumi ja kaneeli, rummi ja ... isssver-susssver, miks tahaks öelda tammetõrud? No ei ole ju! Aga näe aju ajab mingit imelikku iba, et "tammetõrud ja tammetõrud" ... noh olgu, need on siis pähklikreemist tehtud tammetõrud, kastetud mõrušokolaadi sisse.

Lõppmaits teatab, et nüüd on tööpäev läbi, kastab vaniljeküpsise ploomiveini sisse ja rüüpab kookoserummi peale?!? Eee ... kuskohast see kookos nüüd tuli? Röstitud kookos? Järelmekk võtab taskust kaardipaki ja kutsub kõiki pokkerit mängima. Et kaotaja läheb toob vaniljelagritsat ja kookose-Vanatallinat, oma asi kuskohast ta need välja võlub!

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ning siidise paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Ilmselt see 10's komponent, Zubrovka jaoks pruugitav lõhnhein, annab siia neid erinevaid ja segadusseajavaid nüansse juurde. Igatahes on tulemus ekstra võluv!
---
pilt isetehtud

Vidrik


Vidrik (Hopster, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Saison", hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Vidrik on lõbus ja üleannetu kaaslaene. Maitselt pehme, kreemjas ja värskendav. Kergelt joodav, samas maitserikas. Õlle mahedat puuviljasust tasakaalustab mõnus hapukus ja Amarillo humalate mõrkjus. Suurepärane kaaslane sõpradega nautimiseks ning rikkalike kalaroogade ja kergemate linnuliharoogade kõrval"

Väike lihtne pude, sildil on tedretäpik. Pöidlapaksune valge vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne kuldne. Aroom on leebelt magusakas-mõrkjas, puuviljane ... ja õõõõrna seebise alatooniga, kuid see on Amarillole veidi omane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-vürtsikas. Keskmaitses tulevad rohkem esile magusapoolsemad puuviljased toonid, ehki ka siin jääb mõrkjas pool domineerima, meenutades ... hmmm ... ehk punaste viinamarjade kesti? Lõppmaitses jõuab kohale stiilile omane hapuka-vürtsikas kergus ja mahlasus. Järelmekk on kuivapoolne ja karge, väga värskendav ja veidi keele taganurki parkiv.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Saisoni humaldamine tekitab vanas Gambrinuses alati veidi imestust, eriti kui selleks on kasutatud mõnda spetsiifilisemat sorti. Siiski tuleb aga tõdeda, et antud juhul on see kombo päris õnnestunud. Tõsi küll, sildil võiks hoiatada, et tegu pole traditsioonilise, vaid humalase saisoniga. Grillitud kitsejuust murakamoosiga sobiks siia juurde kenasti.
---
pilt isetehtud

Monday, October 8, 2018

Ensemble Five: DDH Galaxy & Citra & Mosaic DIPA


Ensemble Five: DDH Galaxy & Citra & Mosaic DIPA (Sori, Eesti) prk 0,5 l. alc 8,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial IPA" ja hinnang 85 punkti

Tootjainfo (läbi guugeltõlke): "Continue fireworks in a doubled double blade series! Ensemble Five is the biggest and boldest DDH DIPA we've ever done. In this package, our favorite humor, Glaxy, Mosaic and Citra. Lots of tropical fruit, hops and lots of sweet mouth."

Keskmist kasvu purk, seeria tunnussilt türkiis-rohelisel põhjal. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib väga kaua, jättes taandudes ka kenakese pitsijälje klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom on mõnusalt vaigune ja puuviljane ühekorraga. Sidrunikoor, mango ja ananass ... aga sügavalt sisse hingates ka suhkrutolm. Justkui nuusutaks vanakooli vaskset suhkrutoosi, kus osa suhkrust on paakunud uuretesse, kuna lapsed on puuviljatükikesi käinud suhkru sisse kastmas.

Esmamekk on keskmise kehaga ja tugevalt magusakas-mõrkjas. Keskmaitse räägib mango-murdes, puistades sisse greibisõnu ja ananassi-hüüatusi! Troopiline smuutibaar keset moodsat kontorihoonet-pilvelõhkujat, kus kontorirotid saavad kunstpäikese all särginööbid lahti trukkida, kontsakingad varvaste otsast raputada ja kinnisilmi ning kõrvaklappidega end kuhugi ära unistada.

Lõppmaitse kandub mõrkjamasse külge. Troopikatuppa saabub keskmise astme jupijumal, kuid ka tema tõmbab äraseletatud ilmel lipsu kaelast, käärib püksisääred ülesse ja vajutab paljad varbad sooja liiva sisse, mis katab paksu kihina lõõgastustoa põrandat. Järelmeki ajal kallab ta juba ümberkaudsetele smuuti sisse lonksukese džinni, sest selle kadakane noodike täiendab troopikamahlu oivaliselt.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusaka-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERtasandi rüübe! Olllalllaaaa, selliseid troopilis-vaiguseid hetki vajame me kõike. Alguses tiba liiga magusalt alanud topelt-IPA saab oivaliselt tasakaalustatud ja suu- ning meelepäraseks
---
pilt isetehtud

Oesterstout


Oesterstout (Scheldebrouwerij, Belgia) pdl 0,33 l. alc 8,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang 85 puntki.

Tootjainfo: "Filtered over Zealand oyster shells"

Väike lihtne pudel, sildil näkiga mesijuttu ajav taat. Pöidlapaksune tumekreemikas vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt ja sädelevalt tumepunane. Aroom on magusakas ja šokolaadine.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse muutub veidi hapukamaks, kakao, šokolaadi ja kuivatatud vaarikate seguseks. 

Lõppmaitse liigub magusamasse poole, sellele lisanduv mõõdukas vürtsikus on ülimalt omal kohal. Pähe tuleb võrdlus mingi liköörikommiga, mis suus lahti pursates katab keele suriseva väikese magusa marjatilgaga. Järelmekk on mõrkjam, šokolaadisem ja taaskord magustamata kakaod meenutav.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga Übertaseme rüübe! Ehkki filtrikihiks olnud austrikarbid ei jäta õllele mingit hoomatavat jälge, on rüübe lihtsalt stoudina väga nauditav.
---
pilt isetehtud

Königsberg

Königsberg (PIT, Venemaa) pdl 0,45 l. alc 4,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager" ja
hinnang 6 punkti.

Tootjainfot pole leida. Selle joogiga on nüüd üldse kummaline värk. Sildil on kirjas "Königsberg Brauerei" ja "dem jahre 1516". Aga pruulitud on ta Heinekeni holdingusse kuuluvas Piiteri pruulikojas ??? vist?

Keskmist kasvu proofilpudel, sildil vana Königsbergi motiivid enne seda kui sovjetid linna ära lagastasid. Erkalge sõrmepaksune vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on makrolaagrile omane - magusakas-hapuka ja tühi.

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukas-magusakaks. Lõppmaitse on vesiselt linnaseline, vähene humalamõru mõjub sünteetiliselt. Järelmekk on mõrkjas-hapukas ja kergelt metalne.

Kerge ja vesisepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga mõttetu rüübe. Otseselt sülitama ja kraanikaussi kallama ei pea ... aga prooviklaasist rohkem juua pole ka mitte mingit soovi. Vaesed Königsbergi kunagised pruulmeistrid, kui nad vaid teaks, mida venelased nende nimel turundavad.
---
pilt isetehtud

Sunday, October 7, 2018

Dark Humor Club Heaven Hill Bourbon BA


Dark Humor Club Heaven Hill Bourbon BA (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial stout" ja hinnang 98 punkti!!

Tootjainfo: "Heaven Hill Bourbon Barrel Aged"

Väike lihtne pudel, "Dark Humor" seeria tunnussilt seekord ülemäära kirjul gobeläänsel taustal. Sentimeetrine pruun vahukiht pole kuigi püsiv.
Õlle värvus - must. 

Aroom. Werneri kook. Konjak ja kohvi. Mõtlik malepartii. Rammmmusalt šokolaadi. 

Esmamekk. Hmmmm, polegi niiiiiiiiiiiiiiii rammu ja raske kui maitsest ootaks. Aga šokolaadine ikka. Magusakas ja keeleotsa näksiv.

Keskmaitse. Ploomikook rosinate ja vaniljega. Rummis ja calvadoses leotatud kuivatatud pirn. Helisev. Kuiv. Aknast välja vaatav.

Lõppmaitse. Mnjaaaaa, alkohol hakkab liiga tegema. Keha jääb selle asja jaoks väheks. Noor ja rahutu.

Järelmekk. Kerglane ja veidi kõrbenud. Aadlisuguvõsa eblakas noorvõsu. 

Keskmisest raskepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja siidise paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika-hapukas-magusaka buketiga VÄGA hea taseme rüübe. See viski, mille vaadis jook laagerdus, oli vist noorepoolne? Igatahes tootjainfo ja lõhna järgi ootaks "oi-siga-kui-hea" elamust ja seetõttu tekib veidi pettuv tajuhäire. Joogina ikkagi väga hea, paganama kergelt joodav, kuid vaimustusõhked jäävad ära. Huvitav, mille eest see 98 punkti on tulnud RB's? Festivali ajal pakuti mingit muud versiooni kui praegu pudelis?
---
pilt isetehtud