Tuesday, January 31, 2023

Barrelyzed - Sherry BA

Barrelyzed - Sherry BA (Käbliku, Eesti) prk 0,44 l. alc 13,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Üle aasta tammevaadis küpsenud ja sellest kõik omapära välja imenud imperial stout, mille tugev röstisus, humala mõrudus ja alkoholi soojus sobivad ideaalselt kangetele ja karastunud õllesõpradele
IBU 70"

Keskmist kasvu purk, liiiiga triibuline sildikujundus, mis osaliselt varjab isegi teksti. Pruunikashallikas vahukiht täidab üle kolmandiku klaasist, püsides kaua. Õlle värvus - frontaalmust. Aroomis on esmakohal tammine kuivus, selle taga on sherry jaoks ootamatu suitsusus ja alles kolmanda kihina jõuab kohale midagi magusat portveinilikku.

Esmamekk on raske ja tõrvalik, magus ja mõru, kuivapoolne ja puidune. Keskmaitse - puidune, tammine, tolmune, rauane. Lõppmaitse - kohvine? suitsune? ja rämeraskelt rosinane. Lõppmaitse - magus-mõru, kõrvetatud, veidi tubakane, kuiv ja samas asfalt. Järelmekk - rämeröst, paljutamm ja kuivmetall.

Väga segadustekitav, kohe üliväga. Liiga palju on nii puitu kui metalli kui rösti ja isegi ei-tea-kuskohast tulevat suitsunooti ei oska selle õllega kuidagi sobivasse kontakti asetada. Arusaamatu ... kuid samas ei jäta vähemalt ükskõikseks
---
pilt isetehtud

Land van Mortagne (2022)

Land van Mortagne (2022) (Alvinne, Belgia) pdl 0,33 l. alc 12,8 %vol. Ratebeer ei tunne eraldi aastakäike, siin on liigimääratlus: "Quadrupel / Abt" ja hinnang 87 punkti. Untappd ütleb: "Belgian Quadrupel" ja 3,78 punkti

Tootjainfo: "Dark amber quadruple. Base beer for Cuvée De Mortagne"

See pole omaette kirjeldus, vaid võrdlus varasema kogemusega (mille puhul ei taibanud aastakäiku kirja panna), aga mille kirjelduse leiab siit. Vahtu tekib seekord u kaks korda rohkem ehk päidlapaksuselt ja püsib palju paremini. Õlle värvus - tuhmim ja tumedam. Aroom on laias laastus sama karamelline ja viigiarjane, kuid seekord ka veidi viinamarjade / poolkuivanud rosinate lisanüansiga.

Maitsepilt ei erine kuigivõrd palju eelmisest kirjeldusest, ehkki on alkoholisem. Kaneeli/kardemoni/viigimarjade buketile lisandub ehk mõnevõrra ka veinis keedetud kreeka pähklite taoline nüanss, kuid see on tõesti pooltoonine erinevus.

Aastakäikude erinevuse tabamiseks tuleks neid siiski kõrvuti nuusutada ja mekkida, praegune võrdlus varasema kirjeldusega paneb ehk pooltoonide võrra eksisteerivaid erinevusi enda jaoks selgemaks mõtlema kui nad päriselt oleks.
---
ei ole saadaval
---
pilt isetehtud

Schwarzbier

Schwarzbier (Johannesberg, Eesti) pdl 0,33 l. alc4,8 %vol.

Tootjainfo: "IBU 29"

Väike lihtne pudel, tehniline sildikujundus. Hallikas-pruunakas vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt mustjaspunane. Aroom - kõrbenud leib ja kuivalt praetud herned.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja hapukas. Keskmaitse - hapukas-mõrkjas, kõrbenud, röstine, kuivapoolne. Lõpmmaitse muutub tugevalt magusamaks ja karamellisemaks, liigne röstine kuivus taandub. Järelmekk - mõrkjas-magus, hernete ja viljakohvi meenutusega.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusa buketiga Hea taseme rüübe. Veidi liiga kirbelt röstine, et täita sellele stiilile omast funktsiooni - olla kerge tume joogikas.
---
ei ole saadaval  
---
pilt isetehtud

Monday, January 30, 2023

Bianca Lassi Gose

Bianca Lassi Gose (Omnipollo, Rootsi) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeer ei tunne ilma lisanditeta versiooni (erinevate lisanditega on neid müriaad). Untappd ütleb: "Sour - Fruited Gose" ja 3,27 punkti.

Tootjainfo: "The original Bianca Lassi Gose brewed at Omnipollos kyrka in Sundbyberg, Stockholm, Sweden. A reimagination of what a sour ale can be. Tropical yet creamy. Dry yet smooth. Comes in a 33 cl can and a limited few kegs"

Väike purk, sildil rohe-sätendav sulg. Kollane vaht täidab üle poole klaasist kuid kaob väga kiirelt. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom - jeeerum, no kui poleks kindel, et siin EI OLE mangot, siis ütleks et siin ON mangot! :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja tummiselt hapu. Keskmaitse - hapu-magus ja mõrkjas, karge ja värske. Lõppmaitse - soolakas, mõrkjas ja magus-hapu. Järelmekk - soolakas-magus, mangoselt mahlane ja mandariiniselt magus-hapu.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapu-magus-hapu-mõrkjas-soolakas-hapu-magus-soolakas-magus-hapuka buketiga ÜBERtaseme rüübe. Mõneti segadust tekitav, aga igatahes väggggga värskendav kraam
---
saadaval väga väikeses koguses
---
pilt isetehtud

Sunday, January 29, 2023

Dekadents - Fiji Rum BA

Dekadents - Fiji Rum BA (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored / Pastry" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 4,38 punkti

Toojainfo: "A special version of Dekadents imperial stout aged in Fiji rum barrels"

Väike lihtne pudel, mille hõbelsilt ja vahakael annavad aimu millegi erilise lähenemisest. Mustjaspruun vaht täidab kolmandiku klaasist, kuid kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - hirmuäratavaltmust.

Aroom - ooooolllaaaaallllaaaaa - šokolaadikook trühvlikommmidega, rummirosinad ja nõrguvalt pehmed kovhilikööris leotatud tumedad rosinad. Tumepimeruum ja armassoojadküünlakesed. Nunnu, soe ja romantiline!

Esmamekk - üllatavalt kombel see polegi täistõrv, vaid pigem korralik rosinamarmelaad trühvelkommikestas.

Keskmaitse muutub sametisemaks, kakaokulbris veeretatud šokolaadikommid, peale puistatud ploomimarmelaadihelvestega, käehoidmise ja nurrumisega.

Lõppmaitse - täiuslik šokolaadimuinastjutt täiskasvanutele kakaolikööri lisandiga. Silmavaatamisel võivad olla tagajärjed, kas teate!

Järelmekk - megašokolaadi megalikööri megaheas tasakaalus naudingute kvintessents selle sõna šokolaadi üledoosi mõttes.

KVANTO-KVINTO-KOSMILINE! Šokolaadiorgasm! SIIIIVUTULT HEA ja pööraselt naudinguküllane. Nädala šokolaadinorm supilusikatäies! Kui vana Gambrinus oskaks, siis ta kiljuks vaimustusest, selle asemel aga naeratab õnnelikult habemesse.
---
väga saadaval Gambrinuses
---
pilt isetehtud

Saison d'etre

Saison d'etre (Stockholm, Rootsi) prk 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Saison / Farmhouse / Grisette" ja hinnang 44 punkti. Untappd ütleb: "Farmhouse Ale - Saison" ja 3,31

Tootjainfo: "Classic Belgian style ale, brewed with heritage barley from Warbro Kvarn and our house saison yeast. Light, crisp and floral with a fresh dry finish. Unfiltered and unpasteurized."

Väike purk, lilleline sildikujundus. Pöidlapaksune valge vahukiht on mõõdukalt püsiv. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on meeldivalt magus-vürtsikas, tugevalt heinane ja ürdine.

Esmamekk on keskmisest õige pisut kergema kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukamaks, kummeli, pärnaõie ja õietolmu seguselt ürdiseks. Lõppmaitse on mõrkjas-magu, suira ja pomelo ristumiseks. Järelmekk - magus-mõrkjas ja õrnalt vürtsikas, pisut puidune ja tugevalt üld-ürdine.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magus-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Üsna veenvalt algupärane saison, ilma eriliste ponnistusteta olla midagi erilist.
---
väga väikeses koguses saada
---
pilt isetehtud

Limburgse Witte True Original

Limburgse Witte True Original (Cornelissen, Belgia) prk 0,5 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Witbier / Belgian White Ale" ja hinnang 48 punkti. Untappd ütleb: "Wheat Beer - Witbier / Blanche" ja hinnang 3,47

Tootjainfo: "Limburgse Witte True Original is a classic, high-fermented Belgian 'white' beer and the winner of the Gold Medal at the World Beer Awards in 2018, A true Belgian wheat beer, it’s brewed according to traditional Belgian methods of brewing unfiltered wheat beers. Limburgse Witte has a light, fresh taste of citrus and a spicy touch of coriander, which combine to make it an outstanding thirst-quencher. We brew this beer in honor of our province of Limburg, one of the only places the Romans couldn’t conquer, and a people who Julius Caesar called, “The bravest of them all”."

Keskmist kasvu purk, massõllelik sildikujundus. Erkvalge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - õrnalt hämuselt piimjaskollakas. Aroom - hirrrrrmus keemiakokteil. Keemiline apelsin ja keemiline koriander!

Esmamekk on keskmise kehaga ja sametisena tunduv. Keskmaitse - mõru-magus vänge koriandriseemne leotis. Lõppmaitse - mõru-läila keemilisena tunduv apelsinikooreleotis. Järelmekk - mõruläila koolikeemia.

Unterbier. Suurepäraselt halb näide sellest, kuidas ennast medalitega kiitev õlu on tegelikult saast
---
seda kraami Gambrinuse riiulitele ei satu!
---
pilt isetehtud