Sunday, March 31, 2019

Noortepidu

Noortepidu (Pump, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Liigimääratlus: cider&beer chill

Tootjainfot kirjas pole, aga pruulmeister rääkis pikalt, kuidas ta üritas saavutada mitmekordse timmimisega tasakaalu siidri, õlle ja tšilli vahel.

Väike lihtne pudel, sildil on PIDU! :) Valge vähene vahukiht kaob koheselt. Joogi värvus - lahjalt ja kirkalt kollane. Aroom meenutab üsna üks-üheselt õunasiidrit, muid nüansse väga siit esile ei tule.

Esmamekk on vägagi kerge kehaga ja magus ... aga mõne aja pärast annab tšilline surakas endast päris kenasti tunda. Keskmaitse muutub magusamaks ja tšilline surin vallutab kogu keele. Lõppmaitses asubki tšilli kauni ja nõtke sammuga esikohale, jättes kõik muu oma sära kõrval taustamänguriteks. Järelmekk ... oooo kui kena ja ilus ja sädelev ja sirisev-särisev! Tšilli-mu-arm! Magus-mahlakas foon siia taha sobib lihtsalt kaunilt siia fooniks.

Kerge kehaga, vähese karboniseeringuga, magus-tšilline-hapukas-tšilline-magusakas-tšilline-vürtikas-tšilline MEGAtasandi rüübe! Vana Gambrinus on vürtsisõltlane ja seda kraami pruugiks kohe hea meelega nt värske salati praavitamiseks ... kui ainult kõike ennem ära ei jooks!
---
pilt isetehtud

101 Binary EST

101 Binary EST (Pump, Eesti) pdl 0,33 l. alc 12.5 %vol. liigimääratlus: juniper barley wine.

Tootjainfot pole

Väike lihtne pudel, infovaene ja digitaalne sildike. Kollane sõrmepaksune vahukiht vajub küll kiirelt õhukeseks, kuid siis püsib juba üsna visalt. Õlle värvus - kirkalt pihlapunane. Eemalt meelitab lõhn oma meela magususega, lähemale minnes aga asendub see hapuma ja üsna alkoholise soojusega.

Esmaekk on raske kehaga ja hapu, üsna teraval hapu ja mõrkjas. Keskmaitse muutub täidlaselt magusaks, melassi ja kommisuhkru seguseks ning veidi vaiguseks. Lõppmaitses valgub mööda keel laiale vedel piparkoogitaigen pohladega, soe ja nätske pehmus sisaldab veidi ka kadakalikku vaigusust, kuid pigem okaste kui marjade laadset. Lõppmaitse on hapukas, veinine, ürdine, bittneri palsamit meenutav, pihlakakompoti ja ilma suhkruta kreegilinastoika vahepealne.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlise paletiga, hapu-mõrkjas-hapu-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapu buketiga Übertaseme rüübe. Soovitaks seda aasta pärast uuesti pakkuda, saaks ilmselt sootuks teise ja kõrgema kiituse, praegu on kraam veidi toorepoolne ... ja säilitamisväärtust on sellel kraamil kõvasti!
---
pilt isetehtud

Thrill Seeker


Thrill Seeker (Oakham, UK). prk 0,33 l. alc 4,8 %vol. Ratebeer liigimääratlus: "Pale Ale - American" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Pale Ale - New Zealand" ja 3,17 punkti

Tootjainfo: "Brewed with four hops from New Zealand and Australia - Nelson Sauvin, Vic. Secret, Enigma and Pacific Jade. Thrillseeker is a New World Pale Ale with gooseberry and passionfruit flavours and a moreish, biting bitterness."

Väike purk, sildil astronaut. Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja püsib üsna kenasti. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on kergelt tolmuselt mõrkjas.

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse väänab mõrkjale toonile vindi peale, kuid see on siiski mõnus vint. Lõppmaitse lisab õrna hapuka marjase noodi. Järelmaitse jookseb mõru müdinaga üle keelepära nagu pühvlikari, kuid siis lööb selle alt välja ka vähese vürtsika sädeme.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga Väga hea rüübe. Kuivema ja mõrkjama otsa pale ale, karastav klaasitäis.
---
pilt isetehtud

Tuesday, March 26, 2019

Prüülike odravein 2016

Prüülike odravein 2016 (Prüülike, Eesti) pdl 0,33 l. alc 11,0 %vol. 

Tootjainfo: "Kõvematele meestele karge saunajook, lahjematele kamina äärde likööri eest!"

Väike lihtne pudel, mille üdini tehniline sildike on samas piisavalt informaatiline!  Sentimeetrine kollane vahukiht püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt vasekarva punane. 

Aroom mõjub nagu klassikaline inglise odravein - väärikas ja jõuline, puidune ja mõrkjas magusakas ja hillitsetult paljurääkiv. Sihuke vana õilis aadlipesa, mis on küll igast otsast päevinäinud, kuid see toonitab õilsat ja pikka lugu, mitte ei mõju vaeselt ja hüljatult.

Esmamekk on raske ja magusakas-mõrkjas. Vanas kivimõisas leidub kümnete tubade hulgas ka vanaperemehe muuseumi sarnane saalike, kuhu seintele ja riiulitele kogutud eksootiliste maskide ja kõverate mõõkade ning eestlaetavate püsside vahele on paigutatud hektarite kaupa vanu fotosid.

Keskmaitse. Vanahärra võtab lonksukese kristall-klaasikesest ja peatub järgmise foto ees. Soojad naerukurrud jooksevad silmade juurest kaugele, sukeldudes mälestustesse ja rääkides rohkem kui suu seda suudaks.

Lõppmaitse. Selles saalis hõljub kahtlemata ka möödunud aegade vaime. Sihukesi sõbralikke ja jutukaid. Mida muidu me vana seikleja nii pea viltu kuulaks ja omaette vuntse siludes muigaks?

Järelmekk. Kui selle soojusega saaks mingi generaatori käima panna, siis oleks häärberi aasta küünlavarud säästetud. Lihtne, ilma ülepungestutesta ja kontideniulatuv soojus ja küllus.

OIVALINE! See on üks kuramuse hea näide, kuidas ilma nõela pistmata saab valmis pidukuue, millega suure maailma ette minna! Ilma vaadita, ilma tammeta, ilma lisatud imeaineteta saab lihtsalt teha valmis klassikaliseima meelesoendaja ja ihulahutaja. Või oli see nüüd ihusoojendaja ja meelelahutaja? Vahet pole, aga klassika võlu vastu ei saa ikka mitte midagi!
---
pilt isetehtud

Your IPA


Your IPA (Melvin, USA) prk 0,33 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 76 punkti. Untappd ütleb: "IPA - American" ja 3,71 punkti.

Tootjainfo: "Initially, when making this beer, the idea was that we would be using Columbus hops as the defining character. But then we had a realization…using lupulin powder is the latest hop technology available globally, increasing aroma without increasing perceived bitterness. Utilizing cryopowder in Your IPA will increase the everyday yield.
Combined with using a more efficient centrifuge production, we can provide a better value for you and your everyday IPA. This also allows us to give proceeds of the beer to charity, so we’ve hatched a master plan…
IBU 88"

Väike purk, sildil ... mul on tunne, et see ilmselt peaks vist midagi rääkima koomiksikeeles, aga näed minule ei ütle see peeglinägu jms midagi. Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja püsib väga kaua, haakudes kenasti pitsmustrina klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on väga karamelline ja aromaatne, ehkki see aroom meenutab pigem küll kommisuhkrut kui värskeid humalaid.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusaksa-mõrkjas. Keskmaitse meenutab kreekide ja pärnaõite ning kummeli ja kressiõite ning veel seitsme söödava leebe ürdi segu. 

Lõppmaitse ... nommmmaieta ... heinapepredest tehtud dessert? Vannitäis kummeliõisi? Järelmekk toob mängu täisküpse meloni, millesse on torgatud kaks nelgitera.

Keskmisest veidi raskema kehaga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga heas mõttes veider rüübe. Mnjah. Noh aromaatne see klaasike ju tõepoolest on, nagu lubatud. Aga IPA'de maailmas on see pigem selline vanakooli heinane tegelane, mis on uudse tehnoloogia abil korrus kõrgemale upitatud.
---
pilt isetehtud

Ipalowsky IPA 2


Ipalowsky IPA 2 (Mäepea, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,7 %vol. Ei RB ega UT tunne seda jooki

Tootjainfo: "Traditional IPA dry hopped with hibiscus.
IBU 56"

Algversiooni kirjeldus nähtav siit.

Väike lihtne pudel, sildil lopsakate vuntsidega kodanik. Avamisel käib liiga kõva sutsakas ja ülemäärane vahutamine mõjuvad hoiatavalt.

Roosakas vaht täidab 8/10 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - hämuselt-mudruselt punane. Aroom mõjub veidi ebameeldivalt - justkui oleks puuviljatee liiga kaua tassi jäänud - noh nii paariks päevaks või nii. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja tugevalt mõrkjas-magusakas. Keskmaitse - kirbevõitu ja kääriv toonike annab aimu, et siin pudelis toimub mingi illegaalne tegevus :) Noh järelkäärimine või suisa mingi muu nakkus. Hindamine jääb siinkohal pooleli.
---
pilt isetehtud

Monday, March 25, 2019

Tökat

Tökat (Prüülike, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,9 vol. liigimääratlus: imperial stout

Tootjainfo: "Kergelt tammelaastudel seisnud stout. Pruulitud 2016.a talvel"

Väike lihtne pudel, võimatuseni tehniline sildike :) Sõrmepaksune tumepruun vaht püsib mõõdukalt. Õlle värvus - täismust.

Aroom ... see mõjub kuidagi meditsiiniliselt. Või noh nagu vanu arstirohukapp, mis on läbi imbunud kõikvõimalikest tinktuuridest ja vietnami salvist ... ja siis ka veel pagan teab kuidas sinna läigatatud kohviliköörist. Aga vietnami salv ruulib täiega!

Esmamekk on raske kehaga, veidi õlijas, mustjas-raske ja veidi rääsunud ning aslkoholine.  Keskmaitse ... tuhm ja tume, ventileerimata rohuhappe täis liisunud keldriõhk, kohvikärakas ja kodune ploominastoika. Lõppmaitse on liköörine ja kardemonine, pähkline ja muskaadine ... aga kõik see kokku mõjub nagu talv otsa kütmata suvilas seisnud riided ... nätskelt ja kopitanult. Järelmekk - kange kodune kreeginaps ja tammetõrukohvi.

Raske kehaga, õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-alkoholine-hapukas-mõrkjas-alkoholise buketiga nii ja naa rüübe. Kõik oleks nagu õige, aga ei ole ka. Ligi-kümne-kraadine imp.stout ei saagi olla "kerge ja värskendav", selge see ... aga see isend on tuhm ja tuim ja koltunud olekuga.
---
pilt isetehtud

Ipalowsky IPA


Ipalowsky IPA (Mäepea, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,7 %vol. Ratebeer ei tunne seda jooki. Untappd ütleb "IPA - International" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Traditional IPA dry hopped with hibiscus.
IBU 56"

Väike lihtne pudel, sildil lopsakate vuntsidega kodanik. Sentimeetrine kollaka varjundiga vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollakas-punane. Aroom on mahlane ja ürdine, mingi veidra tajuhäire tõttu melissi meenutav.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse jätkab samal lainel, ehkki hapukas pool võimendub, meenutades nüüd pihlakaid. Lõppmaitse on hapukas ja kergelt vürtsikas, jällegi ilmuvad maitsepildile pigem meliss ja isegi münt, aga mitte hibiskus. Järelmekk omandab kergelt mesise magususe ning väürvub nüüd juba vägagi meeldivalt mahlaseks.

Keskmisest kriips raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga mõrkjas-hapukas-vürtsikas-hapukas-vürtsikas-magusaka buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Humalad jäävad siin küll hibiskuse varju ... ja omandavad hoopis kolmanda maitsevärvingu, kuid meeldivalt mahlane kraam on see ikkagi.
---
pilt isetehtud

Garage Pils


Garage Pils (Nordic Kiwi, Rootsi) prk 0,33 l. alc 4,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pilsener" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Pilsner - Other" ja 3,19 punkti.

Tootjainfo: "Our Garage Pils is a co-creation with our awesome mate Anton at Injustice Customs. It’s light, refreshing and loaded with lime. You could say it’s a no frills, craft pils and is made for enjoying after a ride or when tinkering in the garage. BRAAAAP! "

Väike purgike, peenelt mootorimustrine kujundus. Valge vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib päris kaua. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom ... eee ... miks ma tunnen mädarõigast?

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on üsna vihaselt mõrkjas, kuigi sellele lisandub ka näpuotsaga linnasemagusat. Lõppmaitse on hapukas ... kirbe ja vihane ... ja jällegi viskab seda kummalist mädarõikalikku nooti. Järelmekis üritab linnasemagus taaskord maitsepilti tasakaalustada, kuid see pole õnnestunud katse.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-kirbe-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga nirupoolne rüübe. Tasakaalust väljas, kirbe ja veidra mädarõikase nüansiga kraam.
---
pilt isetehtud

Munkade hommikusöök

Munkade hommikusöök (Prüülike, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Liigimääratlus: "belgian strong ale"

Tootjainfo: "pruulitud 2016" !!! 3 aastat küpsemist luba head!

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Vahtu sisuliselt ei teki. Õlle värvus - kirkalt vasekarva punane. Aroom mõjub nagu kehastunud Belgia - viigimarjad ja kommisuhkur, pehmed datlid ja kuldsed rosinad!

Esmamekk on raske kehaga ja magus, karamelline ja aaaaeeeegaamiiisi keeleotsa üles küttev. No katsu sa klaasikesega tervet kloostrit üles kütta!

Kesmaitse. Oia-ai-vai. No kas sa nüüd saad aru, miks nii mõnigi liiga kergelt mungarüü poole vaatas? Maistest muredest pääsemine ja vaga lihasuretamine kange kloostriõlle kaisus näib ju nagu mõte ühest paganama pikast puhkusest, kas ei?

Lõppmaitse. Kloostrid ei koosne ainult külmast kivist, vaid ka hubastest punase puuga vooderatud kambritest, kus pühakirja üle plõksides ja muide meeldivalt aega veetes klaase tõsta, kaminasse vaadata ja õhtuhämaruses kinniste akende taga vagade vendadega vaikselt mitmehäälset laulu jorutada.

Järelmekk. Veinis leotatud puuviljad kuuluvad ju sellise vaikse aja juurde kus liha ei sööda, aga ihu ja aju vajavad toimetamiseks suhkruid. Noh vaata selle suhkrukogusega võiks väiksema külapulma jagu kanget kärakat teha, aga siin läheb see käiku vagaks munklikuks maiustamiseks.

Raske kehaga, alakarboniseerunud ja õlija paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-magus-vürtsikas-magusa buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Jah, tõepoolest on tegu belgia klassikaliseima ja naudingurohkeima õllestiili ülihea klooniga. Tõsi küll, seda desserti liiga palju ei sooviks ega suudaks ... aga seni kuni suudad, naudid sa igat sõõmukest!
---
pilt isetehtud

Sunday, March 24, 2019

Jante IPA


Jante IPA (Tempel, Rootsi). prk 0,33 l. alc 6,0 l. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / New England" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - New England" ja 3,63 punkti

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "JANTE is an IPA of 6% in New England style which means that it is cloudy, very fruity and has a slightly lower rate. In this beer, we mainly use the Simcoe, Citra and Mosaic varieties, which gives a taste and aroma that goes to papaya, mango and citrus."

Väike purk, sildil miski süngevõitu sümboolika. Valge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on NEIPA'de vängemale otsale omaselt puuviljane ja humalakõrvetusega.

Esmamekk mõjub kuidagi väga kergelt, lausa vesiselt. Keskmaitses keha tuleb otsapidi koju, kuid hapukas troopiline mekk meenutab pigem morssi kui mahla. Lõppmaitses hakkab maitsepilt juba meeldivamalt looma, mango ja kuldse kiivi magusakas külg flirdib greibi mõrkjama tahuga. Järelmekis kisub asi kröömike kirbelt humalaseks, kuid jääb siiski õnneks vürtsikale ülempiirile, kombates vaid kombitsaga humalakriipivat ülemäärasust.

Keskmisest veidi kergema kehaga mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Vesisema-morsisema otsa NEIPA, kuid kena klaasike teiste vahel ikka tõsta.
---
pilt isetehtud

Mumm 2


Mumm 2 (Mäepea, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ei RB ega UT tunne seda jooki.

Tootjainfo: "Herbal ale brewed with rosemary and honey.
IBU 22"

Esmaversiooni kirjeldus on nähtav siin.

Väike lihtne pudel, sildil lapsik mesilane. Vähene kollane vahukiht kaob kiirelt ja jäljetult. Õlle värvus - kirkalt pronksikarva. Aroomis on kenasti tasakaalus mee magusakas ja rosmariini hapukas vaigusus.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on tuntavalt rosmariinine, kuid selle taga on on tunda ka mee mõnusat nooti. Lõppmaitse liigub juba kuhugi mõdude piirimaile, ehkki linnaseline selgroog jääb siin siiski tunda. Järelmekk on meeldivalt vürtsikas, vaigune ja mõrkjas.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe! Tunduvalt parem ja rohkem tasakaalus versioon kui esmavariant. Tõsi küll, rosmariini võiks ehk veelgi pool tooni langetada, selle vaiguse teglasega on kerge ülevõlli minna.
---
pilt isetehtud

Friday, March 22, 2019

Baltika Brew Collection - Russian Imperial Stout


Baltika Brew Collection - Russian Imperial Stout (Baltika, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial" ja hinnang 49 punkti. Untappd ütleb: "Stout - Russian Imperial" ja 3,75 punkti.

Tootjainfo: "This is our modern perusal of the authentic historical style. It absorbs though the XIX century atmosphere of St. Petersburg’s Porter houses, smell of London casks traveling through Baltic soupcon of American craft accident. Phenomenal rich and dense with unforgettable vinous tones. It rocked Imperial city already, now it starts kicking around the world.
IBU 50"

Keskmist kasvu pudel, ülemäära lihtne punane sildikujundus. Kollane vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib mõnda aega, haakudes kena tiheda pitsijäljena klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt tume kirspunane. Aroom on tume raske metskirsi ja mõrušokolaadi segu. 

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja karamelliselt magusakas-mõrkjas. Keskmaitse muutub veidi kuivemaks, kakao ja mõrušokolaadi seguseks, vähese musta ploomi noodiga. Lõppmaitse värvub magusamaks, šokolaadi ja nüüd juba ka tuntavalt alkoholiselt kirsilikööriseks. Järelmekk maheneb aga täiesti kenaks, veidi kõrvetatud ja mõrkjaks leivaseks ning šokolaadiseks.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga VÄGA HEA taseme rüübe! Jah, vahepeal muutub alkohol natuke liiga tuntavaks, kuid 10%vol puhul väga selle koha pealt ei nori kah. SUURtootja kohta väga ilus sooritus! 
---
pilt isetehtud

Cinder


Cinder (Tempel, Rootsi). prk 0,33 l. alc 6,0 l. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA" ja hinnang 44 punkti. Untappd ütleb "IPA - American" ja 3,35 punkti

Tootjainfot ei õnnestu leida. Küll aga selgub, et aasta tagasi olen ma sedasama kraami joonud pudelist. Noh mis siis ikka, käime siis purgi võrdluseks üle.

Väike purk, sildil tööstus. Erkvalget vahtu tekib täpselt sama ohtralt kui pudelist ning ka värvus on mõistagi sama. Aroom on tiba vaigusem.

Maitse. Nohh. Surnud. Surnud seep ja greip. 

Omaette kirjeldus see pole, vaid võrdlus pudeliversiooniga ... ning antud juhul oli pudeliversioon etem.
---
pilt isetehtud

Mumm


Mumm (Mäepea, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Spiced / Herbed Beer" ja hinnang pole välja kujunenud

Tootjainfo: "Herbal ale brewed with rosemary and honey."

Väike lihtne pudel, sildil vahvalt disainitud meekraam. Sentimeetrine kollane vahukiht kaob kiirelt ja jäljetult. Õlle värvus - kirkalt pronksikarva tumedapoolne merevaik. Aroom - meelõhn ulatub meetrikaugusele, lähemalt nuusutades on kenasti tunda ka rosmariini hapukas vaigusus.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas ja mõnusalt vürtsikas. Keskmaitse algab ürdise mõrkjusega, mis kasvab kiirelt üle selgeks ja üsna võimsaks rosmariiniseks hapukaks-vaiguseks vürtsikaks surveks. Lõppmaitses mõrkjas ürdisus võimendub, liikudes juba kanarbiku ja raudrohu radadele. Järelmekk muutub ootmatult kergepoolseks keha mõttes, kaldudes lausa vesisesse lihtsusse, kuid samas mõrkjas ürdine pool jääb alles ning läheb seetõttu veidi tasakaalust välja.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga nii ja naa rüübe. Aroom on selle joogi puhul vaieldamatult parim osa, tuues kenasti esile mõlemad mainitud tegelased - nii mee kui rosmariini. Maitses aga jääb mesi ürdi varju ja lõpuks kasvab mõrkjas-vürtsine võimas taimeke oma peremees-joogist suuremaks. Kui sama asja saaks tagasi tasakaalu suruda kasvõi kraadike kangema ja kehakama õllega, kiidaks ilmselt üsna innukalt. Praegu soovitab vana Gambrinus sama toodet kindlasti edasi arendada, sest suundumus on ülihuvitav ja õige!
---
pilt isetehtud

Thursday, March 21, 2019

Windy Hill


Windy Hill (Mikkeller San Diego, Taani) prk 0,5 l. alc 7,0 % Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / New England" ja hinnang 97 punkti. Untappd ütleb: "IPA - New England" ja 3,98.

Tootjainfo: "Hazy IPA
IBU 70"

Keskmist kasvu purk, sildil lendab Mikkelleri mehikesel tunnuskaabu peast. Valgev vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib väga kaua, haakudes ka kena vahupitsina klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt tuhmkollane. 

Aroom on ebamääraselt hapukas, meenutades marineeritud õunu. Ja ... kui nüüd pikalt ja aeglaselt sisse hingata, siis viskab kummalist mädarõikalikku vürtsikat nooti sisse.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas ja mehune, mango ja meloni ning virsiku segune. Lõppmaitses lisandub mõrkjamat noodikest, mango muutub veidi toorepoolseks. Järelmekk on taaskord mehune, mõrkjas-magusakas ja pehmeke.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magsuakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkja buketiga VÄGA hea taseme rüübe. Mehusema otsa NEIPA, mida võib küll kindlasti soovitada kui üsna kena stiilinäidet.
---
pilt isetehtud

Vaelensi


Vaelensi (Lerwick, Šoti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Spice / Herb / Vegetable" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb "Spiced / Herbed Beer" ja 3,41 punkti

Tootjainfo: "Brewed with Honey, Chilli and Ginger"

Väike lihtne pudel, sildil pruulikoja tunnus-loom šetlandi poni. Valge vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun. Aroom on üsna magus ja selge, ehkki õrna ingveri tooniga. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas, mõni sekund keelotsal hoidmist toob esile mõnusalt end üles keriva tšillise õhetuse. Keskmaitses on magusakas ja pähkline, tšilliselt erk ja särts, ingver jääb selle piprakese varju. Lõppmaitses jätkub mõnus õhetus, milles nüüd on juba tšilli ja ingver kõrvuti tajutav. Järelmekis ilmutab end korraks ka meevahane pehme noot, kuid siis jooksevad vürtsikad poisid selle pehmuse mürtsuga maha nagu ragimeeskond.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, vürtsikas-magusakas-vürtsikas-hapukas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe. Julgelt disainitud vürtsõlu, milles ingver ja tšilli maavõistluses jääb paraku küll kaotajaks mesi, kuid see ei vähenda joogi kiiduväärsust karvavõrdki!
---
pilt isetehtud

Lerwick IPA


Lerwick IPA (Lerwick, Šoti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Premium Bitter / ESB" ja hinnang 40 punkti. Untappd ütleb "IPA - English" ja 3,32 punkti

Tootjainfo: "Lerwick IPA is our brand new bottled beer. It has a big, hoppy and fruity hit from the Cascade hops, balanced out by a sweet, malty backbone and a slight bitterness to finish it off."

Väike lihtne pudel, sildil pruulikoja tunnus-loom šetlandi poni. Pöidlajämedune kollaka varjundiga vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt pruunakaspunane. Aroom on mõrkjas-magusakas, linnaseline ja karamelline. 

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja magusakas ning karamelline. Keskmaitse muutub veidi mõrkjamaks ja marjaselt hapukaks. Lõppmaitses domineerib taas magusakas, kõrvetatud suhkru taoline magusus. Järelmekk on hapukas-mõrkjas, kuivatatud mustikate noodiga, kõige-kõige lõpuks ilmneb ka vähene vürtsikas õhetus.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse kehaga, magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika bukeitga nii ja naa rüübe. Bitterina oleks ta isegi päris hea, IPA'na ei kvalifitseeru aga üldse.
---
pilt isetehtud

Tuesday, March 19, 2019

Kodanluse Diskreetne Võlu Rye Barrel Edition


Kodanluse Diskreetne Võlu Rye Barrel Edition (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 9,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bière de Garde" ja hinnang pole välja kujunenud, untapped ütleb "Bière de Garde" ja hinnang pole samuti välja kujunenud.

Tootjainfo: "Rye Barrel Edition is a younger brother of The Discreet Charm of the Bourgeoisie. While initial version mixed Bière de Garde with wine-like notes, this time it's time to let rye barrel shine.
IBU 40"

Väikest kasvu pudel, sildil miim-krokodill, kellel seekord väike seletav käekott. Sõrmepaksune kollaka varjundiga vahukiht on üsna püsiv. Õlle värvus - kirkalt kuldpruun. 

Veinivaadis küpsenud versiooni kirjelduse leiab siit. Aroom meenutab esmalt samamoodi midagi limonaadilikku, kuid seekord lisandub siia rukkiviskivaadi teravamaid ja suhkrusemaid noote. Samas needsamad kuivatatud maasikad on siin mis siin nagu ka eelmises versioonis.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja õrnalt sädelevalt vürtsikas-magusakas, kommilik, karamelline ja barbarissine. Keskmaitses avaneb tammine-vanljene vaat oma puiduses ümaruses, tilgake rummi võimendab maitseid. Lõppmaitse magusakas-hapukas, veinine ja vürtsikas segu meenutab düšess-karamelli, millest on tehtud kihisev mullijook.

Järelmekk aga rahuneb aeglaseks ja ilusaks, vaniljeseks ja ümaraks, pehmeks ja vaguraks naudinguks. Ootamatult sissehiiliv röstine mõrkjas noot lisab asjale väärikust.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, vürtsikas-magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga ÜBERtasandi rüübe! Väga meeldiv tegelane, kus rukkiviski vaat ei mata, vaid pigem tõstab esile algse joogi kerget elegantsi.
---
pilt isetehtud

Dzelme


Dzelme (Malduguns, Läti) pdl 0,5 l. alc 8,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Imperial / Double", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - Imperial / Double" ja hinnang 4,07

Tootjainfo: "Tripple dryhopped double IPA with ton of Vic Secret, Mosaic, Citra, Ekuanot hops."

Keskmist kasvu pudel, sildil midagi veidrat meresügavikust :) Sõrmepaksune erkvalge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumekollane. 

Aroom ... oiraisk ... HUMALAMÄGI! Värske, aromaatne, ninakribiv, mõrkjas-magusakas, vaigune, puuviljane ja koerakarvane, troopiline ja miskipärast veidi sinepiseemneid meenutav.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja mõrkjas-magusakas, keeleotsas kügelev ja pisut rohmakas. Keskmaitse ... humalatank sõidab üle keele risti-rästi, vedades männjuurikast äket enda järel, külvates seebermänni käbisid ja vilistades ninahäälel.

Lõppmaitse, urjuhh. Jummalast hummalane armee trambib suus ringi, takerdudes kannustega keelenäsade külge, piitsutade neid värskeltkooritud pajuvitsaga takka üles. Järelmekk - ei siin tunta halastust, iga viimane kui rakk keeles peab muutuma maitsetundlikuks, selleks et kohe humala üledoosi käes kärbuda!

Raske kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Värske humala-kõuemürin suuõõnes! Rohmakavõitu, aga ülimeeldiv topelt-IPA.
---
pilt isetehtud

Ķi


Ķi (Malduguns, Läti) pdl 0,5 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Spice / Herb / Vegetable", hinnang 62 punkti. Untappd ütleb "Brown Ale - Other" ja hinnang 3,44

Tootjainfo: "Brown ale with garlic"

Keskmist kasvu pudel, sildil midagi keemilist :) Kollane vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt punakaspruun. 

Aroom. Mnjaaaaaaa. Ja vaata ongi küüslauk! Kergelt röstitud küüslauk (nagu ma seda pruulmeistrite käest tean). Aga samavõrra tahab aju öelda - küüslaugupealsed! Siiamaani oli vana Gambrinus elanud õndsas teadmises, et küüslauku õlle sisse ei saa panna. Et kui paned toorelt, siis maitseb jõledalt. Ja kui röstid, siis pole enam ju seda küüslaugu mekki. Aga näe lätlased va sigudikud tegid selle tembu ära!

Esmamekk on keskmise kehaga, magusakas ja veidi küüslauguselt õhkav. Keskmaitse - röstiselt mõrkjas-magusakas ja KÜÜSLAUGUNE! Lõppmaitse - hapukas ja kuivapoolne ning nüüd juba veidi leebemalt küüslaugune. Järelmekk - mõrkjas-hapukas ja järjest leevenduvalt küslane, üha äratuntavamalt röstküsla sarnane. 

Friigikas! Lätlased! Need imeliselt põikpäised lätlased. Kõik teavad et küüslauguga õlut ei tehta, aga nemad näe tegid. Kuna vanale Gambrinusele küsla meeldib kohe üliväga, siis on ta ka õnnelik. Kõik ülejäänud arvamused pole olulised :)
---
pilt isetehtud

Monday, March 18, 2019

P1918

P1918 (Pöide, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,0. Liigimääratlus: weizenbock.

Tootjainfot pole, sest tegu on pilootpruuliga.

Väike lihtne pudel, kojale omane viltusildike on seekord mõistagi väheinformatiivne. Hallikaspruun vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib väga kaua, haakudes ka kena vahumustrina klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt tuhmpruun. Aroom on ebamääraselt hapukas-magusakas, kuid mõningane toore banaani nüanss on siiski tunda (banaanilõhn on saksa tüüpi nisuõlledele üdiomane).

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on hapukas-magusakas, röstise mekiga ... mis mingil väga kummalisel moel mängib suitsukala tuttavlike nootidega!?! Lõppmaitse - no suitsuräim noh! :))) Jube meeldiv ja puha, aga nisubocki klaasist ma seda ei ootaks. Järelmekk jätkab lihalik-kalalike rammusate nootidega, aju teeb armutuid trikke :D

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja siidise paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-suitsuse-magusakas-mõrkja buketiga veider, kuid meeldiv rüübe. Aga stiilimääratluseks peaks siiski kirjutama "dunkelweizenbock", siis teaks ka arvestada et harilikule nisubockile omast banaani pole mõtet siit otsidagi.
---
pilt isetehtud

Tower Tuesday Infusion A - Coffee Porter


Tower Tuesday Infusion A - Coffee Porter (Hoppin’ Frog, USA). pdl 0,33 l. alc 6,2 % Ratebeeri liigimääratlus: "Porter" ja hinnang 98 punkti!! Untappd ütleb "Porter - Imperial / Double" ja 4,0

Tootjainfo: "This is the first in a limited brewing of our Tower Tuesday Series!! This BRAND NEW Hoppin’ Frog creation was spawned from experimenting with different ingredients in our beer towers every Tuesday here in The Tasting Room! Infusion A starts with the base of our Silk Porter and adds to its deliciousness with tasty swirls of chocolate and peanut butter flavor!
IBU 70"

Väike purk, pruulikoja tunnussilt seekord mõningate matemaatiliste elementidega. Pruun sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt ja sügavalt punakasmust.

AROOOOOOM!!!! See on KOLOSSAALNE!!! Hüper-super-ülevõimendatud-üleelusuurune lõhnamonument mandlišokolaadile, pähklikreemile, piimašokolaadile, kohvikaramellile, vaniljekreemiga vahvlitele. VAHVLITORT!!! Jeerum, see on vahvlitort!

Esmamekk. Magusakas-mõrkjas, mandline ja pähkline, biskviitjas ja suhkrune.

Keskmaitse. Kohvikreemiga vahvlid. Lapsepõlve pisikesed vahvlipakikesed, mida koolivahetunnis sai poest kiiresti tooma lipatud. Odavad ja samas niiiiiiii meelitavad, ehkki sa ju teadsid, et rohkem kui ühe süües läks isu üle.

Lõppmaitse. Kohvivahvel noh. Jupstas küll, no aju on nii kinni kiilunud selle mälestuse sisse, ehkki viimasest vahvlisöömisest on möödas väga mitmeid aastakümneid!

Järelmekk. Kakao- ja pähklikreemiga vahvlipakk otse su nina all. Kraabid hammastega kreemikest vahvliplaatide pealt maha ja siis sööd lõpuks need maitsetud vahvliplaadid ka ikkagi ära.

SUPERGENIAALNE JA INTERGALAKTILINE! Röögatult võimsalt lõhnav ja väga kergelt joodav pähkli-kakaokreemiga vahvlitort! ABSOLUUTSELT VÕIMATU on seda lõhna ette kujutada õlleklaasist. Ja ilmselt ka sama võimatu saavutada ilma essentsideta?
---
pilt isetehtud

Kosmos


Kosmos (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Hazy / New England" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - New England" ja 3,68 punkti.

Tootjainfo: "An intergalactic IPA brewed with huge amounts of Citra and Mosaic"

Väike lihtne pudel, silt on ebamääraselt pruun plätserdus. Pöidlajämedune valge vahukiht püsib üsna kenasti. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on teravalt ja kargelt humalane, greibine ja torkivalt vaigune ning kirbusse kalduv.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on mahlane ja kuivalt mõrkjas, puidune ja vaigune, kanarbiku ja raudrohu segune. Lõppmaitse muutub üllatuslikult leebemaks, senine kirbevõitu ülehumaldatud kargus muutub kergelt vesiseks ja magusapoolseks, ehkki mõrkjas-hapukas alatoon ei kao mõistagi kuhugi. Järelmekk jätkab samal kerglasel mahlasel noodil, kuid õnneks kaob ära see vesine tühi koht, mis hetk tagasi keelt kummastas.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivavõitu paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga Väga heal tasemel rüübe. Oma kergeltjoodavuse mõttes võiks seda vabalt liigitada ka session-tüüpi NEIPAda hulka, meeldivalt maitsekas klaasitäis, mis ilusa balansiga väldib kirbusse libisemist.
---
pilt isetehtud

Sunday, March 17, 2019

Maskeraad


Maskeraad (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "American Strong Ale", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double White" ja hinnang 3,91.

Toojainfo: "A white stout brewed with cocoa, tonka beans, vanilla and Kenyan Zawadi Peaberry Coffee."

Kraanist lastud versiooni kirjelduse leiab siit.

Väike lihtne pudel, sildil ... noh ütleme et maskid. Pöidlapaksune kollane vahukiht püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt punane vasekarva merevaik. 

Võimsas aroomis segunevad kaneel, kohvi, vanill ja mandlid - no üsna täpselt see, mida tonkaubadelt oodata.

Esmamekk on  raskepoolse kehaga, keeleotsa tirritav, hapukas-magusakas ja virsikuveinine. Keskmaitse keerab magusanupu üsna põhja, kallab lauale suure kulbitäie magusat piparkoogitainast, katab selle mandlijahuga ja keerab taigna vahvlitoruks. Lõppmaitse täidab torukese kohvi-vaniljekreemiga, raputab sellele kaneeli-tšillisegu ja nõristab peale kakao kreemlikööri. Järelmekk läheb veidi läilaks kätte oma metsiku koguse vaniljesuhkruga, ehkki mõrkjas kakao ja kuiv kaneel üritavad seda tasakaalu viia. 

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlise paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-MAGUSA buketiga Übertasandi friigikas. Sihuke leebe friigikas, aga siiski. Kui sulle tonkauba meeldib, siis meeldib ka see jook. Ülevindine. Muuseas kraaniversioonist on pudel huvitaval kombel tublisti vürtsikam.
---
pilt isetehtud

Mosquito

Mosquito (Teder, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,3 %vol. Liigimääratlus: american red ale

Tootjainfo: "Linnased: FInest Maris Otter, Munich, Crystals - light, T50 & DRC. Humalad: Columbus, Chinook. Pärm: Mangrove Jack's M44 US West Coast
IBU 81"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt seekord tulipunastes toonides. Liiga kõva suts korgi lahtinööpimisel ja ülemäärane kollakas vahumass klaasis muudavad ettevaatlikuks. Õlle värvus - hämuselt tulipunane. Aroom - leebelt karameljas.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja magusakas-mõrkjas, karameljas ja biskviidine. Keskmaitse muutub mõrkjas-hapukaks, kuivatatud õunte ja maasikate moel rauarohkeks. Lõppmaitse on veidi magusam, aga ka puidusem ja kuivem. Järelmekk on mõnusalt vürtsikas-magusakas, kuiv ja taaskord kuivatatud õunu meenutav.

Keskmisest raskema kehaga, ülemäära karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magsuakas-mõrkjas-vürtsika buketiga Hea taseme rüübe. Üsna täpselt see, mida ühel humalasemalt punaselt õllelt oodata ... aga ausalt öeldes väga meenutab maltoosakomplektist tehtud jooki.
---
pilt isetehtud

Baudalus Gaišais

Baudalus Gaišais (Madonas, Läti) pdl 0,5 l. alc 5,4 %vol. Veidral kombel ei leidu ei ratebeeris ja untappdis seda konkreetset õlut, on küll mitmed lähedased, aga ükski ei klapi ei pildi ega kanguse poolest.

Tootjainfot ei õnnestu leida. Sildil on vaid kirjas, et tegemist on filtreerimata heleda õllega.

Keskmist kasvu pudel, kolhoosilik sildikujundus. Kollane vaht täidab üle poole klaasist ja püsib üsna kenasti. Õlle värvus - õrna uduvinega punakas merevaik. Aroom on pehme, kergelt magusakas, meenutades sepikut.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-magusakas. Keskmaitse on hapukas, leivakalja ja haputaignast koduse küpsetise vahepealne. Lõppmaitse ... noh nagu üks hapuksminemise ääre peal olev vanakooli koduõlu. Järelmekk - läägelt ja tüütult hapukasmagusakas.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud, hapukas-magusa buketiga niru kraam. Otseselt vastu ta ju ei hakka, aga midagi meeldivat ka pole, meenutab vanakooli kodust õllelurri või suvalise kolhoosi-pruulikoja toodangut, mis tuli kiirelt mõne päevaga ära juua kuni päris hapuks ei läinud.
---
pilt isetehtud

Thursday, March 14, 2019

Vecākā Ragana (Old Witch)


Vecākā Ragana (Labietis, Läti) pdl 0,5 l. alc 10,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Mead" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Mead - Braggot" ja hinnang 4,16

Tootjainfo (guugeltõlke abil): What magic happens if the Witch of Light would spend a few months in a Tokaji wine barrel? The barrel yeasts hardened by the botrified grapes makes the beverage headier, which brings a choir of cranberries, lingonberries and grapes into the foreground of the taste-scape. The barrel tannins and the mix of bittering herbs work alongside honey notes to complement the taste balance to form an entirely new experience in a fermented beverage."

Keskmist kasvu pudel, väsinult ja õilsalt tuhm rohekas-kuldne sildikujundus. Erkvalge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - hämuselt kuld-oranž. 

Aroom. Sapüha marjapüss. See siin lõhnab kui suurepäraseim marjakompott, mille pott aurab keset kuivatatud marjade kuhilaid!

Esmamekk. Kuivmari. Pohlamari. Külmkuivatatud jõhvikas. Vaarikavarred. Mustikakissell.

Keskmaitse. Veinitarretises marjad. Rosinakissell jõhvikatega. Külmutatud aedmaasikad. Tammekausist serveeritud pohlamoos.

Järelmekk. Kuivmahl. Kuivatatud marjadest tehtud mahl? Mehutihe. Mõdumuhe. Marjamõdu väljatõste raamidest. Üleküllastumise piirist üleastumine. 

GENIAALNE. Hämmastav, kuhu on võimalik nihutada piire. Kõigepealt nihutatakse mõdu imperiaalsesse küllusse marjade abil. Siis liigutatakse ta veel kaks sammu vasemale tokaijerivaadi abil. See väljub rea-jookide aegruumist ja siseneb kõrgpilotaaži naudingute paralleeluniversumisse. 
---
pilt isetehtud

Killer Bees


Killer Bees (Melvin, USA) prk 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Golden Ale / Blond Ale" ja hinnang 44 punkti. Untappd ütleb: "Blonde Ale" ja 3,52 punkti.

Tootjainfo: "Clean, smooth, slow motion, easy drinkin', honey. The palette cleanser extraordinaire. Perfect for mowing your unwatered lawn, sipping in the shower, or fishing on a Sunday. Low in alcohol, but high in enjoyment, this beer will not let you down..... and if it does? Give it a good talking to.
Dear Enjoyer, Our award winning honey ale starts as an American blonde, we then add around 8lbs of light clover honey per bbl. The honey adds a subtle sweetness and light honey nose."

Väike purk, sildil mesilasmundris ja õllekannuga vang? Erkvalge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt heledapoolne kuldne. Aroom on kergelt magus ja miskipärast maisimannat meenutav. 

Esmamekk on väge kerge, lausa vesine ja hapukas. Keskmaitse muutub veidi vormikamaks, mõrkjas-hapukaks ja kergesti äratuntavalt mesilasvahaseks. Lõppmaitse areneb veelgi tihkemaks, hapukas-vürtsikaks, maisipudru taoliselt magusaks ja veidi vahajalt kleepjaks. Järelmekk liigub aga kolakaga tagasi ülemäärasesse vesisusse, kuigi maitse jääb meeldivalt ja mahlaselt mõrkjas-hapukaks.

Mänguliselt liikuva kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga. hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga veidi vastuoluline rüübe. Ühest küljest on tal ju neid maitsenüansse rohkem kui mitmel teisel õllel kokku, aga see ei moodusta kuigi kaunist tervikut.
---
pilt isetehtud

Vähem On Rohkem


Vähem On Rohkem (UJH Man’s, Eesti) pdl 0,33 l. alc 3,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale - American" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "Pale Ale - International" ja 3,34 punkti

Tootjainfo: "This is our low alcohol Table Pale ale.Malt: Maris Otter, Munich, Wheat and Naked Oat
Hops: Comet and Vic Secret
IBU 25"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnussilt on taaskord segadusse-ajavalt samasugune. Vähene erkvalge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on mõrkjas-magus, väga ilmekalt greibine ja apelsinikoorene. 

Esmamekk on kerge kehaga ja tugevalt mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, greibine ja värske. Lõppmaitse lisab hapukat mahlast nooti. Järelmekk muutub veidi kirbeks, mõrkjas greibine ja nüüd juba mandariinikoore taoline.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse kehaga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga HEA taseme rüübe. Veidi tasakaalust väljas ta ju on, kuna üsna korralikku humalakogust pole balanseerimas linnasemagusust. Aga kerge ja maitseküllase joogipoolisena on tubli tegu ikkagi!
---
pilt isetehtud

Monday, March 11, 2019

Laudatur XVIII (revisited)


Laudatur XVIII (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "American Strong Ale", hinnang 92 punkti. Untappd ütleb: "Strong Ale - American" ja 3,98 punkti.

Tootjainfo: "Special release. An intense, multi-layered and palatable ale blend; Imperial Stout aged in Heaven Hill Bourbon barrels give us sweet notes of vanilla and oak, while Barley Wine aged in The Macallan barrels showcase notes of ripe berries, toffee and hints of whisky. Aged to perfection and blended by our Barrel Master. Drink now, or cellar for years to come.
IBU 52"

Kuna u aasta tagasi seda jooki hinnates ütlesin, et andke sellele joogile aega, siis külastan teda uuesti. 

Karbot on rohkem, kohe topelt rohkem. Aroomist on kogu see aastatagune alkoholine teravus kadunud, jäänud on vaid rosinad ja heres.

Maitsed. Ohjaaaaa! See mu härjad, see on nüüd see, mida otsida ja nautida. Toon välja vaid ühe tistaadikese aastatagusest kirjeldusest "Pekaanipähklid ja kakao, mõrušokolaad ja šerri." Kõik see on siin olemas, mahenenud on vaid toonane nusserdav alkoholine teravus. Noh päris ära ta ju kaduda ei saa, ikkagi enam kui 10% kraam, aga nüüd on ta täpselt balansis.

MEGA! Eelmise kirjelduse lõpuks ütlesin: "Veidi noor on see kraam, suti kärsitu, tiba rahutu. Andke talle aega. Nii aasta kuni kuus." Ja nüüd ma ütlen, et see aasta on mõjunud ülihästi. Ülejäänud viis aastat mõjuvad ilmselt veelgi paremini.

Oude Kriek with Honey, Blend No. 58


Oude Kriek with Honey, Blend No. 58 (3 Fonteinen, Belgia) pdl 0,375 l. alc 6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Lambic - Fruited" ja hinnang 99 punkti!!! Untappd ütleb: "Lambic - Kriek" ja 4,37 punkti

Tootjainfo: "This particular Oude Kriek has macerated for almost 6 months. The final fruit intensity is 370 grams of sour cherries per liter of Oude Kriek (37%). During blending, local honey was added."

Keskmist kasvu pudel, kojale omane absoluutse minimalismiga kujundus, kork-korki hoiab paigal traatkinnis. Vähene punakas vahukiht kaob koheselt. Õlle värvus - kirkalt vaarikapunane. 

Aroom - hunnitult mahlane, õhkõrna veiniäädika ja balsamico puudutusega, koduse kirsiveini ja punase sõstra nastoika vinega, vähese sõnniku ja aroonia lisandiga.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja Hapu! Selline hapu, mis mõnusalt tšakraid avab, aga lõuapärasid siiski krampi ei kisu.

Keskmaitse toob käiku mõrkjamaid noodikesi, justkui prõksuks hamba all vaarika või sõstraseemned, seda ümbritseb aga ilus ja elust pakatav hapu mahlasus. 

Lõppmaitses lisandub huvitav vahane noot, mis ilmselt tuleb mee lisamisest, keelekülgi pargiks nagu aroonia-sõstramahla juues. 

Järelmekk näitab korraks magusamat-marjasemat nägu, kuid siis varjub see siivsalt hapu loori taha nagu idamaine neidis. Metskirsid oleks ehk õige sõna seda suutaju kirjeldama.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-mõrkjas-hapu-vürtsikas-magusakas-hapu buketiga Megatasandi rüübe! Suurepäraselt mahlane, marjane, elujaatav ja -rõõmus jook, mis värskendab ja toniseerib ning lisab ilmselt ka elupäevi :)
---
pilt isetehtu

Sunday, March 10, 2019

Diabolus


Diabolus (In Peccatum, Hispaania) prk 0,5 l. alc 13 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Abbey Quadrupel / Abt" ja hinnang 47. Untappd tunneb selle õlle kolme aastakäike, 2018.a oma kohta öeldakse "Belgian Quad" ja 3,98 punkti

Tootjainfo: "Belgian quadrupel aged in bourbon barrels for 12 months
IBU 25"

Pühaste keldrist kaasa ostetud purk, tehniline sildike. Vahtu sisuliselt ei teki. Õlle värvus - kirkalt tume pruunakaspunane. Aroom on kergelt puidune ja magusakas, quadi karamellisus on üsna kenasti tunda, aga burbonivaadihoidise äratundmiseks peab nii palju pingutama, et see võib juba fantaasiavili olla.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas-mõrkjas, pikapeale huvitaval kombel hapukalt alkoholisoojaks muutuv. Keskmaitse muutub kõvasti raskemaks, datlimoosi ja tumedate rosinate püree vaheliselt vängepoolselt magusakas-mõrkjaks, tammiseks ja mandlilikööri taoliseks. Lõppmaitse on kahjuks puuduva karbo tõttu tujutult lame, ehkki pähklite ja viigimarjade segu ise maitseb ju imeliselt! Järelmekis hakkab see lamedus üha tüütumaks muutuma, isegi vaniljene katse tuju tõsta ei päästa

Raske ja õlija kehaga, absoluutselt lameda ja veidi veniva paletiga, magusaka-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga vastuoluline rüübe. Ühest küljest on siin ju kõik alged olemaks midagi super-hüper kõnekat ... aga karbo totaalne puudumine muudab selle klaasitäie ärajoomise tüütuks tegevuseks, kõik maitsed lamenduvad lootusetult lapikuks.
---
pilt isetehtud

Three Pleasures: Whiskey (revisited)


Three Pleasures: Whiskey (Lehe / Cool Head, Eesti / Soome) pdl 0,33 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Specialty Grain" ja hinnang 90 punkti. Untappd ütleb "Bock - Doppelbock" ja 3,76 punkti

Tootjainfo: "Rye doppelbock aged in rye barrels"

Umbes aasta tagasi sai sama kraami hinnatud, vaatame kuidas on aeg mõjunud.

Väike lihtne pudel, sildil vist tšello? Pruun vaht täidab 90% klaasist ja püsib kaua. õlle värvus - kirkalt tume kastanipunane. Aroom on oivaliselt ümar ja vaniljene, boki enda pähklitoon seguneb seisma jäänud leiva magusaka noodiga. Üliaeglasel sissehingamisel triperdab ninaservas mingi kummaline hallitusenoodike, kuid selle tajumiseks peab vaeva nägema.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas-vürtsikas, soe ja kribelev, iiriskommi nootidega. Keskmaitse muutub hapukamaks, mahlaselt kreegiseks ja ümaralt vaniljeseks. Lõppmaitse jaguneb ühelt poolt röstpähklise ja biskviidise maheduse ja teisalt veinise-pirnise mahlakas-hapuka isutekitaja vahel. Järelmekk maheneb imeliselt mõnusaks vaniljeseks pehmeks pumatikommiks, mida pakutakse koos ploominalivkaga.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-hapukas-magusaka buketiga Megatasandi rüübe! See kraam on aastase seismisega kenasti ümardunud, esmane alkoholine torge taandunud ja joodavus veelgi paranenud.
---
pilt isetehtud

Longhorn


Longhorn (Purity, Inglismaa) prk 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "APA" ja hinnang 80 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Rye" ja 3,58 punkti

Tootjainfo: "Longhorn IPA (5.0% IBU 55) is an expertly brewed craft keg ale named after the herd of Longhorn cattle that feed off our spent grains.
We use only the finest natural ingredients to create and American style IPA that is full of character and which leaves you wanting more.
Brewed with Maris Otter, Rye, Crystal Rye and Caramalt to create a copper warming colour and hopped with Pilgrim, Chinook, Galaxy and Simcoe hops, Longhorn has both citrus and tropical fruit tones.
IBU 55"

Umbes aasta tagasi sattus samanimeline purgike ette, kuid nüüd on purgi värvus teine - vaatame kas sisu on ka muutunud?

Tuleb öelda, et lõhna- ja maitsekogemus on üsna üks-üheselt samad, käesolev helerohelise sildidisainiga rüübe on vaid mõnevõrra punakam, kuivem ja rauarohkem. Saa sa nüüd aru, kas on pruulikoda muutnud retsepti või on vana Gambrinuse enda tajud täna veidi teistmoodi häälestatud.
---
pilt isetehtud

Saturday, March 9, 2019

Jaffa Cake


Jaffa Cake (Nurme, Läti) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda rüübet. Untappd ütleb "Stout - Imperial / Double" ja hinnang 4,38

Tootjainfo: "Jaffa cake inspired luscious imperial stout brewed and dry hopped with cocoa, vanilla and orange peel."

Väike lihtne pudel, lillakas-mustal sildil huvitavad kuldsed kübemed. Pruun vaht täidab üle poole klaasist kuid vajub väga suuremulliselt hõredaks. Õlle värvus - mõistagimust. Aroom huvitaval kombel ei sisalda ühtegi kirjelduses nimetatud asja, pakkudes selle asemel lahkelt hapukaid ploomiseid varjundeid. 

Esmamekk on raske kehaga, õline ja tummine, tuhmilt mõrkjas-magus ja soe. Keskmaitses tuleb üsna selgelt esile kakao kuiv tuhm mõrkjas-hapukus. Lõppmaitses lisandub magus vaniljene noot. Järelmekis on olemas ka mõõdukas apelsinikoore õline mõrkjus. 

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlise paletiga, mõrkjas-magus-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusa buketiga HEA taseme rüübe. Vana Gambrinus on siiralt hämmeldunud, et mille peale Untappd keskkonnas kõik need lätlased tirelit viskavad ja jooki nii kõrgelt hindavad? Einoh, tubli tükk tumedat õlut ja mingi sarnasus kõnealuse küpsisega on ka olemas, aga nt hiljem tühjast klaasist vastuhoovav kuivava vere lõhn pole üldse meeldiv.

Catman Or Robin


Catman Or Robin (Brewski / KCBC, Rootsi / USA) prk 0,5 l. alc 4,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Grodziskie/Gose/Lichtenhainer" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb "Sour - Gose" ja 3,9 punkti.

Tootjainfo: "Blueberry, Raspberry, Strawberry & Lime"

Pühaste keldrist kaasa ostetud purk, tehniline sildike. Tumeroosa sentimeetrine vahukiht kaob väga kiirelt. Õlle värvus - veidi hämuselt punane. Aroom on ülimalt marjane, milles domineerib vaarikas. 

Esmamekk on kerge kehaga ja hapukas-mõrkjas. Keskmaitse muutub veidi soolasemaks ja marjasemaks. Lõppmaitses soolane aspekt tugevneb, lisandub ka veidi magusat maasikast nooti. Järelmaitse muutub veidi plassimaks ja meenutab nüüd juba üsna suvalist marjast haput jooki. 

Kerge kehaga, vähekarboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-mõrkjas-soolakas-magusakas-soolakas-hapuka buketiga nii ja naa rüübe. Lõhn on super-meeldiv ja magusakalt marjane-mahlane, kuid maitse jääb sellega võrreldes lamedaks.
---
pilt isetehtud

Friday, March 8, 2019

Nisuvine


Nisuvine (nanoPruul, Eesti) pdl 0,33 l. alc 11,0 %vol. Ratebeeri stiilimääratlus "Barley Wine / Wheat Wine" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Wheat Wine"ja 3,64 punkti

Tootjainfo: "Veinine õlu või siiski õllene vein? Mõlema joogi parimad omadused on kokku saanud siin pudelis ning tulemust täiendavad kerged ürdid. Koostisosad: Vesi, linnased (nisu-, pale ale, karamell), humalad (Northdown, East Kent Goldings), lisaained (mesi, kummeliõied, nisuhelbed), pärm.
IBU 35"

Väike lihtne pudel, sildil nisutiivad. Sentimeetrine valge vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt punakaskuldne. Aroom on vürtsikas-hapukas, nelgi ja kaneeli nüanssidega.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja tugevalt magusakas ning õrnalt vürtsikas, veidi keeleotsa kõditav. Keskmaitse muutub täidlasemaks, banaanilikööri ja vürtsise glögi vahepealseks. Lõppmaitse võtab pisut mõrkjama hoiaku, kuid selle taustal domineerib kuivatatud virsik ja murakaliköör. Järelmekk on vürtsikas-magus, kreeginastoika ja rosinakisselli segune.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, magusakas-vürtsikas-maguskas-hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga Übertaseme rüübe! Väga mitmetine ja normaalse õllega üleüldse mittehaakuv dessertõlu.
---
pilt isetehtud

Koristusjärgne õhtu


Koristusjärgne õhtu (Rotiküla, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,5 %vol. Liigimääratlus: kange tume nisuõlu

Tootjainfo: "Linnased: Pilsner, nisulinnas, šokolaadi nisulinnas. Humalad: Mt.Hood, Opal. Pärm: WB-06"

Tegemist on omamoodi edasiarendusega või paralleel-pruuliga õllele "Viljakoristus"

Väike lihtne pudel, sildil nisupõld. Pruunuakas-kreemikas vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib päris korralikult. Õlle värvus - kirkalt rubiinpunane. Aroom - magusakas ja õrnalt šokolaadine, meenutades täisteraviljaküpsiseid, mis on omavahel kokku seotud piimašokolaadikreemiga.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja üsna surisevalt hapukas-magus, keeleotsa kirvendama panev ja liköörilik. Keskmaitse mängib vastuolulist mängu - ühest küljest kihiseb ta keelel nagu limonaaditablett, teiselt poolt aga silub keelekülgi sumeda šokolaadijäätisekokteilina. Lõppmaitse on vürtsikas, mukaadi, nelgi ja kardemoni segune, sädelev ja surisev, gaseeritud kreegimoosina keelt kõditav (ei siin ei ole tugevat mulli, vaid tegu on meeldivaima keeletajuhäirega). Järelmekk mängib keelepäral šokolaadist kammipilli ja lööb murakaliköörist timpanit taktiks.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja mängulise paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga ÜBERtaseme rüübe. Mõnus ja jõuline tegelane, mis ei jäta kindlasti ükskõikseks, kuid ei saa kunagi ka masside lemmikuks.
---
pilt isetehtud

ShakeOut D: Watermelon


ShakeOut D: Watermelon (Sori, Eesti) pdl 0,5 l. alc 8,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Imperial / Double" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Milkshake" ka 3,59 punkti.

Tootjainfo: "Summer comes early this year, with this sweet and full flavored Shake style IPA. This is what you get when you add one metric ton of watermelon into a ShakeOut. Then we backed it up with a massive double dry-hopping of 80% Mosaic and 20% Citra. "

Keskmist kasvu purk, seeria tüüpsilt seekord roosal taustal. Kollakas sõrmepaksune vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - mudruselt-mudaselt hägune. Aroom on kahekihiline - ülakihis hõljub kerge, lausa õhuline värskus, alakihis tunned aga nätsket-kirbet magus-mõrkjust.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja jõuliselt ning mehulikult magus-hapukas, lausa punasõstra tarretise tasemel. Keskmaitse jääb küll tihkeks mehulikuks ja matsakaks, kuid muutub samas ka mahlaselt kergeks, keele peale justkui olekski tunda arbuusimahla vesiselt teralist struktuuri. Lõppmaitse meenutab taas punasesõstraželeed, täidlaselt hapukas aga samas veidralt isutekitav, seda tahaks võtta kohe suuuuure sõõõõõõõmu. Järelmekis keha sileneb ja siidistub, tajutavalt puuviljane, kange ja kirbevõitu humalane jook kulgeb otsekui ise sinu sisemusse.

Raskepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja siidise paletiga, magus-hapu-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magus-hapu buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Väga mänguline, mitmekihiline, sulnilt ise su kurgust alla libisev MAHLANE MEHUNE MUHELINE võrgutis! Kui selle joogi värvus ainult nii liivapesuvee moodi porine välja ei näeks, võiks seda soovitada igale aiapeole seltskonna käimatõmbajaks.
----
pilt isetehtud

Thursday, March 7, 2019

ShakeOut C: Tangerine


ShakeOut C: Tangerine (Sori, Eesti) pdl 0,5 l. alc 8,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Imperial / Double" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Milkshake" ka 3,75 punkti.

Tootjainfo: "Oh sweet tangerine! Filled with hundreds of kilos of this sweet fruit, this tropical ShakeOut just tickles your taste buds. If that was not enough, we double dry-hopped this with a big hit of Citra and some Mosaic."

Keskmist kasvu purk, seeria tüüpsilt seekord kuldpunasel taustal. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõnda aega, haakudes ka mõningase vahumustrina klaasiseintele. Õlle värvus - pudruselt-mudruselt hämune. Aroom on troopiline, apelsini ja pomelo vahepealne.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on mahlane ... noh või pigem siiski mehune, värskelt pressitud punaste apelsinide ja roosa greibi segune, kuiv ja värskendav. Lõppmaitse muutub veidi kreemikamaks, meenutades tõepoolest jäätisekokteili veriapelsini mahlaga. Järelmekk on mahlane, muhe ja värskendav ja samas oma siidises jäätiselises kreemisuses lausa toitev.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise-kreemise ja samas kuiva paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkja-magusaka buketiga ÜBERtaseme rüübe. Suurepärane troopiline mahlakokteil vähese jäätisega :)
---
pilt isetehtud

Ölut


Ölut (Pihtla pruulikoda, Eesti) pdl 0,33 l. alc ~6,6 %vol. Ratebeeri liigimääralus: "Sahti/Gotlandsdricke/Koduõlu" ja hinnang 46 punkti. Untappd ütleb: "Sahti" ja 3,5

Tootjainfo: "tegemist on keetmata virdest tehtud õllega. Kasutatud on pinnakäärituspärmi."

Väike madal pudel, ebainformatiivne, kuid lustakas sildike. Sõrmepaksune valge vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on tugevalt magus, pärmine, koduõllele omane, aga ka belgiapärase puuviljasusega.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja magusakas. Keskmaitse muutub tihkemaks, kreemiseks, tugevalt pärmiseks, biskviitjaks ja magusalt puuviljaseks, virsiku-keeksi meenutavaks. Lõppmaitses tuleb huvitav värske kurgi noodike, kuid siis kaob see jällegi virsikute ja pärmitaignase kodusaia sisse ära. Järelmekk meenutab oma hapukas-magusas nätskuses kreegimoosi ja puuviljakeeksi.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja nätske paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-vürtsikas-magusaka buketiga omapärane rüübe. Et vana Gambrinus on varases nooruses samasuguseid koduõllesid saanud, siis on sellel asjal autentne mekk man. Kommertslikult müümiseks tänapäevases väiketoodetud õllede üldmaastikul aga veidi liiga lihtne, kuigi "eheda vanakooli koduõllena" oleks mingi nišike isegi olemas.
---
pilt isetehtud

Monday, March 4, 2019

Vitus (revisited)


Huvi pärast vaatan, mida minu praegune mina arvab 4-aasta taguse mina hinnangust, mida näeb siit.

Vitus (Weihenstephaner, Saksa) pdl 0,5 l. alc 7,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "weizenbock" ja hinnang 97 punkti - TOP-50 hulka kuuluv jook omas stiilis!!! Untappd ütleb "Bock - Weizenbock" ja 3,9 punkti.

Jällegi see pole omaette arvamus/kirjeldus, vaid pelk võrdlus, nö enesekontroll. Visuaal on üsna sama. Aroomis tunnen ma nüüd tugevalt banaani, mida toonases kirjelduses öeldud pole. 

Aga maitsekirjelduses ei muudaks ma küll midagi. Lisan vaid sõna, mida toona kirja ei pannud, kuid mis võtab selle joogi olemuse kenasti kokku - banaanikeeks!
---
pilt isetehtud

Cocobänger (vaadist)

Üks kodanik kiitis, et vaadist olla see asi nii umbes 1,5 korda parem ... no kaeme perra!

CocoBänger (Põhjala, Eesti) prk 0,5 l. alc 12,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout" ja hinnang 100 punkti!!! (eelmise hindamise ajal oli 99) Untappd ütleb "Stout - Imperial / Double" ja 4,17 punkti

Algse versiooni kirjelduse leiab siit.

Pühaste keldrist kaasa ostetud purk, tehniline silt. Edasine pole omaette kirjeldus, kuivõrd sarnasuste-erisuste kaardistus. Visuaal on üsna sama, vahu värvus, kogus ja püsivus sama. Õlle värvuses ei saagi muutusi olla. 

Aroomis on alkoholi rohkem kui algversioonis ning delikaatne kookos jääb selle taha peitu. Maitse kõnnib üsna sama rada, pudeliversioonis polnud alkoholi niipalju tunda. Jah kohvi möllab siingi oma jõulist tantsu, jah tõrva ja bituumenit ja muid naftaraskeid elemente leidub samuti vaguniga. Aga vaata kookos jääb alkokännu taha kinni. 

Mnjaa, vähemalt praegu, täna, siin ja nüüd, aegruumi selles punktis on vana Gambrinus valmis vanduma, et pudeliversioon oli parem ja komplekssem ning mängulisem. Aga aegruumi kokkuvoltimise murdejooned võivad kunagi viia teiste järeldusteni. Võimas Värk on see nii ehk naa
---
pilt isetehtud

Extra Gold


Extra Gold (Ringnes, Norra) prk 0,33 l. alc 6,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Pils/Strong Pilsner - Other" ja 8 punkti. Untappd ütleb "Pale Lager" ja hinnang 3,09 puntki  

Tootjainfo (guugeltõlke kaudu): "Ringnes Extra Gold is brewed with extra lot of pilsnermalt which gives a full-bodied malt sweetness and aromatic character. The beer is perfectly balanced with hops, providing a rich and light bitter beer.
IBU 27"

Väike purk, traditsiooniline õllelik sildikujundus. Valge vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib vägagi kaua. Õlle värvus - kirkalt tumekuldne. Aroom balanseerib odava masslaagri ja hellerbocki piirimail, olles hapukas, veidi tolmunud ja linnaseline.

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja tugevalt mõrkjas-magusakas. Keskmaitse  lööb needsamad magusa ja mõrkja pedaali sügavamale põrandasse ja lisab odavalt mõjuva plastise hapuka kõrvalnoodi. Lõppmaitse ... nohjahh ... no peaaegu oleks nagu hellerbock oma lihtsas linnaselisuses. Peaaegu nagu oleks imperial pils oma mõrkjas teraviljases täidluses.  Järelmekk - korraks paneks see karamelline magusus nagu naeratama, aga siis tuleb esile toore teravilja rohmakas rabedus.

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-magusaka buketiga niru rüübe. Joodamatu ta kindlasti pole, kuid tuntavalt odav ja viimistlematu kraam. Huvitav, kui ta nii aastake laagerduks, kas siis see karedus kaoks ja asemele jääks midagi täidlast ja meeldivat?
---
pilt isetehtud

Coconut Milkshake IPA


Coconut Milkshake IPA (Sakiškių, Leedu) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "IPA - Milkshake" ja hinnang 3,52 punkti.

Tootjainfo: "This beer was created by Sakiškės brewers with a vision of hop dessert. This was a cloudy, thick IPA-style representative for production
used Mosaic and Citra hops are deliciously smelling exotic fruits. The impression of fatness is intertwined with the sweetness that comes from the lactose used in cooking.
Dessert notes in beer are reinforced by the naturally used vanilla extract used in secondary fermentation and coconut shavings roasted in the brewery.
IBU 39"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tüüpsilt seekord julgelt helevärviline, mitte nende tavapärane tume nähtamatus. Helevalge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib päris kenasti. Õlle värvus - kirkalt ja valkjalt helekollane.

Aroom - oi see on ILUS! Värske, karge, humalane, kookosevee kargusega, mahlane ja hommikuselt kastene!

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja magusakas-mõrkjas, veidi humalaelevil ja mõnusalt kookoseümar. Keskmaitse on hapukas ja kirgas, magusakas ja päikeseline, veidi eblakas ja kudistavalt itsitav nagu veidi liiga noor, aga juba oma ilust teadlik kurrunurru-plika. Lõppmaitse mängib vürtsikate nootidega nagu see plika oma kleidisabaga, teades et paneb kõik endale järele vaatama. Mõrkjas-magusakas ja neetult ahvatlev! Järelmekk küll muutub ehk veidi liiga magusaks ja vaniljeseks, kuid see ei riku üldpilti.

Keskmisest kriips raskema kehaga, magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusaka buketiga ÜBERtaseme rüübe! Kookos ja laktoos ja  IPA on üks paganama tore ja lustlik kooslus!
---
pilt isetehtud