Wednesday, January 29, 2020

Kveik on me


Kveik on me (Anderson's, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IPA", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - American" ja 3,82 punkti

Tootjainfo: "Single hop IPA brewed with Kveik yeast and Yellow Sub hops
IBU 35"

Väike lihtne pudel, helehallil sildil on pruulikoja tunnus-tilk seekord üsna ära lahustunud. Valge vaht täidab pool klaasi ja püsib üsna kenasti. Õlle värvus - tuhmilt pruunakas. 

Aroom ... noh ilmselt kõige rohkem meenutab see midagi koduse saiataigna ja koduõlle vahepealset, IPA'ga ei oskaks seda lõhna kuidagi seostada.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse muutub veidi magusamaks, aga samas ka kadakaselt-vaiguselt mõrkjas-hapukaks. Lõppmaitses võtab üle jälle selline pärmine koduõllene lamedapoolne magusus, mis meenutaks pigem mõnda läti ürdiõlut kui IPA't. Lõppmaitse keerab aga õnneks sedasorti hapukam-mahlasemasse külge, mis muudab klaasitäie veidi elavamaks ning ka vaigune humalamõrkjus asetab joogi enam-vähem õigesse perspektiivi.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapuka buketiga tiba arusaamatu rüübe. IPA'ga on seos nõrk, aga siiski olemas. Koduõllene-saiane mekk on ilmselt siis selle kveik-pärmi jalajälg, aga et seda kindlalt väita, peaks olema paremini kursis nende iidsete põhjala pärmide pesakonnaga. Pruulmeistritele kindlasti huvitav ja soovitav!
---
pilt isetehtud

Tuesday, January 28, 2020

Emerald Dream


Emerald Dream (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 7,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „IIPA - Imperial / Double IPA“ ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja hinnang 3,79.

Tootjainfo: "IBU 87"

Keskmist kasvu purk, sildil smaragd-kass. Kollaka varjundiga vaht täidab pool klaasist ja püsib päris kaua, haakudes ka mõõdukalt klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kollane. 

Aroom. Nojaaaaaa! Justnimelt niimoodi peabki üks topelt-IPA lõhnama! Kuusejämeduselt ja greibilaiuselt! Vaiguselt ja mahlaselt, pigem mõrult kui puuviljaselt. Kargelt ja värskelt ja hommikuhalla taoliselt.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrudake. Selline greibimõru, mis ei aja silmi vidukile, kuid puhastab kõik meeled ja maitsed ja avab nohuse nina. 

Keskmaitse muutub jämedamaks ja sametisemaks. Ülivärske humalane kõrvetus paneb keele krobisema ja koputab vastu selja-aju, väändub ümber kõrvade ja lükkab juuksed silmadelt kõrvale.

Lõppmaitse pehmendab küll kõrvetust, kuid väänab juurde mõrkjust. Silmanurgad hakkavad veidi kipitama, kui üritad seda mõruvaiku läbi nina välja puhuda.

Järelmekk toob mängu pomelo mahlaka hapukas-mõru ja lisab ka mõruapelsini vaigust-eeterlikku meeldetuletust selle kohta, et kõik meeled on lõplikud ning kuskiltmaalt saabub piir. Et peale seda õlut enam pole mõtet uusi humala-elamusi otsida, lähemad paar tundi saab su keel olema tuhm ja tuim nagu hambaarsti juurest tulnuna.

ÜBERTASEME RÜÜBE!!! Ah ei, mis kurat, olgu siis Mega öeldud! Sedasorti doppel-IPA, mis tänu oma värskusele võiks täiesti ka triple-IPA rajajooneni ulatuda, kuid samas pole õnneks nii kange, mistap saab seda elukat ka mitu klaasi võtta. Aga peale seda on mõte vahetada tuba, žanrit, meelt ja usku, sest iga järgmine IPA samal õhtul mõjub ilmselt vesisena.
---
pilt isetehtud

Lost Lager


Lost Lager (BrewDog). prk 0,33 l. alc 4,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pilsner" ja hinnang 45 punkti. Untappd ütleb: "Pilsner - Other" ja 3,34 punkti.

Tootjainfo: "Next up, a lager. There are two schools of thought here, you can either keep it classic and nail the colours of Germany or the Czech Republic to the mast, or you can freestyle. Lost Lager is the best of both worlds. BrewDog Head of Production Jason Pond has spent months dialling in a brand new dry-hopped pilsner that has, at its heart, two secret weapons. The first is the contemporary German hop variety Saphir – renowned for a vibrancy of citrus and stone fruit. The second is the deployment of lager yeast from the world-beating Weihenstephan. Conditioned for 28 days, Lost Lager is destined to be a crisp, clean pilsner with hints of spice and a zesty lime marmalade character. Prepare to lose yourself at the end of the month.
IBU 37"

Väike lihtne pudel, silt on ühest küljest Brewdog laadselt reljeefse pinnaga, teisal aga esmakordsel näeb vana Gambrinus selle firma etikettidel ka mingit pilti. Valge vaht täidab ülr poole klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom on leebelt linnaseline ja õrnalt tsitruseline.

Esmamekk on kerge maitsega ja mõrkjas. Keskmaitse muutub veidi magusamaks ja linnaselisemaks. Lõppmaitse on hapukas-mõrkjas, veidi apelsinikoore taoline. Järelmekk on aga lihtne ja pretensioonitu pilsner, linnaseline ja veidi tolmune.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga HEA taseme rüübe. Üsna pretensioonitu ja lihtne pilsner, aga no ma ei tea, lihtsaid pilkusid on ilm täis, miks selle eest maksta käsitöönduslikku hinda?
---
pilt isetehtud

Monday, January 27, 2020

Black Inverno Bourbon Barrel Aged


Black Inverno Bourbon Barrel Aged (In Peccatum, Hispaania) prk 0,5 l. alc 12,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Stout - Imperial" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb "Stout - Imperial / Double" ja 4,04 punkti

Tootjainfo: "Imperial Cocoa Coffee Smoked Rye Stout - Bourbon Barrel Aged version."

Pühaste keldrist kaasa ostetud purk, tehniline silt. Väheldane tumepruun vaht kaob kiirelt. Õlle värvus - lõputumust. 

Aroom on Pühaste vaadikraanide roppkülmuse tõttu kinni, aga pikapeale hakkab siit alt siiski aimduma nii õlle enda suitsust põhja kui kui burbooni magusat vinet.

Esmamekk on raske kehaga ja sametiselt pehme, magus ja täidlane, šokolaadine ja röstine. Keskmaitse keerab senisele pehmusele veel padjapaksuse kihi juurde, lisab šokolaadist, lausa trühvlikommist täidlust ja kallab sipsukese rukki-viskit sinna juurde. 

Lõppmaitse muutub õlijalt paksuks, täidab šokolaaditõrvaga kõik uurded ja nurgatagused, muudab kõik ühtlaselt ja lummavalt läikivaks, pehmeks ja painduvaks, rullub nagu täissöönud koer batuudil ja liputab seejuures vorstja sabaga. Järelmekk laotab laiali röstitud mandlid ja pehmed rosinad, kastab need mõrušokolaadi sisse ja serveerib koos kakaolikööri ja kreeginastoikaga.

Tankraske kehaga, alakarboniseerunud ja naftalaadse paletiga, magus-mõrkjas-magus-vürtsikas-hapukas-magus-mõrkjas-magusa buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Kui oleks kannatust oodata, kuni jook soojeneb ja end seeläbi lõplikult avab, siis ütleks ehk korrus kõrgemaid sõnu, kuid praegu jääb siis niimoodi. Dessertõlu!
---
pilt isetehtud

Everything Is A Test


Everything Is A Test (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „IPA - Hazy / NEIPA“ ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - New England" ja hinnang 3,64.

Tootjainfo: "Everything's a test (and I'm slaying!) IPA - Super fruity and super quaffable IPA, dryhopped with the lovely trio of El Dorado, Galaxy and Simcoe hops. Moderately bittered and pleasantly balanced with a mellow malt backbone. In today's craft brewing scene everything's a test and you're always only as good as your last pour - this is ours, and we feel fine!"

Keskmist kasvu purk, sildil piksli-koer. Valge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - tugeva hämusega kollane. Aroomis on väga värske humala kerget kõrvetust, kollakas-rohelist muru, veidi vaiku ja ananassi.

Esmamekk on üllatavalt kerge kehaga, mahlane ja magus-hapukas. Keskmaitse muutub mõrkjamaks, kergelt ohakane humalakirvendus lööb keeleselja kribelema. Lõppmaitse on puuviljane, ananassi, roheliste kiivide, pomelo ja papaia segune. Järelmekk on mõrkjas, mõnusalt vürtsika fooniga ja magus-mõrkjalt mahlane.

Keskmisest kergema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-hapukas-mõrjas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga VÄGA HEA taseme rüübe! Ülimalt kergelt joodav ja mahlane, tõsi küll erilist meeldejäämispotentsiaali tal paraku kah pole ... selliseid tegelasi on kohatud varem ja kindlasti hea meelega kohtaks veel.
---
pilt isetehtud

Pühak


Pühak (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeer ei tunne veels seda jooki. Untappd ütleb: "Pilsner - Czech" ja hinnang 3,82.

Toojainfo: "Pühaste Pühakute eripruul."

Väike lihtne pudel, sildil pühaste aupaistega sarvik. Erkvalge vaht täidab pool klaasi, kuid kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on hapukas, toore viljatera sarnane.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse muutub tiba magusamaks ja jätkuvalt kuivatamata-linnastamata viljatera taoliseks. Lõppmaitse lisab vürtsikat vunki ja magusat keha. Järelmekk on magusakas-vürtsikas ja mõrkja põhjaga.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas vürtsika buketiga Übertasandi rübe. Vana Gambrinus on suht kindel, et tegu on kas lihtsalt uue sildi all villitud Kosmikutega või siis väga lähedase klooniga.
---
pilt isetehtud

Sunday, January 26, 2020

Insanely Bad Elf


Insanely Bad Elf (Ridgeway, UK) pdl 0,33 l. alc 11,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "BarleyWine / WheatWine / RyeWine" ja hinnang 43 punkti. Untappd ütleb: "Red Ale - Imperial / Double" ja hinnang 3,32 punkti.

Tootjainfo: ""My goodness," muttered Claus, recalling his visit to the Institute, "the restrictive outerwear, the padded room - even padded Christmas tree ornaments. Horrifying ! Yet the little chap seems happier than he's ever
been." Claus took a thoughtful sip of a most warming red ale. "Perhaps sanity is over-rated... Ho,ho,ho!""

Väike lihtne pudel, sildil hull ja õnnelik päkapikk. Sõrmepaksune kollaka varjundiga vahukiht püsib üsna kaua ja haagib kena vahupitsina klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on magus ja üsna kenasti odraveinilik ... aga "imperial red ale" (nagu on sildil kirjas) taolist kuiva rauast vinet tunda ei ole.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magus, kõrvetatud suhkru ja isetehtud kukekommide taoline. Keskmaitse muutub nüüd veidi karvasemaks ja rauasemaks, asudes kuhugi sinna red ale'ide suunas teele. Lõppmaitse on jõuliselt alkoholine, karvane ja agressiivne, mõjudes mitte enam eilina vaid mingi odava liköörina. Järelmekk paneb suu õhetama, justkui jooks mitte 11%, vaid mingit u 25% kangusega pohla-pihlakanastoikat.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-mõru-vürtsika buketiga niru rüübe. Õlu, mille liigimääratlus peaks olema "kange kärakas"
---
pilt isetehtud

Seriously Bad Elf


Seriously Bad Elf (Ridgeway, UK) pdl 0,33 l. alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Strong Ale - English" ja hinnang 28 punkti. Untappd ütleb: "Belgian Tripel" ja hinnang 3,42 punkti.

Tootjainfo: "Seriously Bad Elf is Peters's very English interpretation of a Belgian Tripel, brewed to warming 9% alcohol, especially for his rapidly-growing American following.
IBU 30"

Väike lihtne pudel, sildil kuri päkapikk :) Valge sõrmepaksune vahukiht püsib üsna kenasti. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom on tolmuselt magusakas ja ... tõepoolest, kui nüüd võtta arvesse tema taotlus olla belgialik, siis sinnapoole ju lõhnasõrm osutab küll.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magus, suisa suhkrune. Keskmaitse on hapukam ja puuviljane, aga ka ebapuhas ja tolmune. Lõppmaitse mõjub veidralt kunstliku magusaine sarnaselt, mis ühest küljest on suisa lääge, aga selle all teise kihina toimib mõruna. Järelmekk meenutab aga jällegi belgia odavama otsa triple-õllesid oma kuivatatud puuviljade ... kuivatatud apelsini laadselt eelkõige ... huvitav, kas apelsine üldse keegi kuivatab?

Raske kehaga, vähekarboniseerunud ja siirupise paletiga, magus-hapukas-magus-mõrkjas-magus-vürtsika buketiga väga vastuoluline rüübe. Kui võtta seda kui inglise eili, siis on tulemus üsna kehv. Kui aga katsena teha midagi triple'õlle sarnast, siis pole tegu just kehv, aga odav ja lääge ikkagi.
---
pilt isetehtud

Hamster Of Doom


Hamster Of Doom (Ridgeway, UK) pdl 0,5 l. alc 5,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Brown ale" ja hinnang 45 punkti. Untappd ütleb: "Brown Ale - English" ja hinnang 3,2 punkti.

Tootjainfo: "Unpasteurised, brown, neoteric, nutty, fresh, bite.
IBU 30"

Keskmist kasvu proofilpudel, sildil kohutav hamster :D Sentimeetrine valge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kuldpruun. Aroom on hapukas, marjane, pähkline ja karamelline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas ning karamelline. Keskmaitse on huvitavalt leivane või küpsisene, meenutades ehk mingit kliirohket rukkiküpsis pähklitega. Lõppmaitse muutub hapukamaks, meenutades kuivatatud pohli ja väiksemaid tumedaid rosinaid. Järelmekk on magusakas-hapukas, veidi puiduselt mõrkjas ja päääääris lõpuks ka kergelt vürtsikalt õhetav.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga Väga hea taseme rüübe. Väga stiilipuhas sooritus, kanguse-hapukuse mõttes ehk veidi piiripealne versioon, aga no üsna täpselt see, kuidas üks brown ale peab välja nägema.
---
pilt isetehtud

Friday, January 24, 2020

Hop 15 (revisited)


Hop 15 (Port Brewing/Lost Abbey, US) pdl 0,66 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang 100 punkti!!! Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,99

Tootjainfost on hetkel oluline vaid IBU näitaja - selleks on 182!!!

Tegemist on tõsise huvikülastusega, sest sattus kätte õlu, mille viie aasta tagune algne kirjeldus on siin. Nüüd on selle võimsa imperial IPA kuupeäevad juba aastaid üle ja vaataks, mida see vägilane oma pensionieas räägib.

Vahtu tekib ehk vaid sutsuke rohkem. Õlle värvus - toonane udusus on kadunud, alles on kirgas kuldne toon. Aroom ja maitse on loomulikult kaotanud oma algset humalakargust, kuid kuuuuulge, see on ju SUUREPÄRANE "american barleywine!"

No vat see on nüüd üks roppumoodi häe tõestusmaterjal sellele, et kvaliteetselt tehtud ja eriti kangemad rüüped võivad elada rahulikult aaaaaaaaaaaaaastaid, jäädes ikkagi nauditavateks! Jah, nad muutuvad, jah nad kaotavad midagi oma algsest värskusest, aga hammustagu koiott seda, kes ütleb, et nad halvaks muutuvad!
---
pilt isetehtud

Jai Alai


Jai Alai (Cigar City, USA) prk 0,33 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "IPA" ja hinnang 99 punkti!!! Untappd ütleb: "IPA - American" ja 3,96 punkti

Tootjainfo: "Jai Alai, a game native to the Basque region of Spain, is played on a court called a fronton. Jai Alai players attempt to catch a ball using a curved mitt whilst the ball travels at speeds up to 188mph! Proving they have a sense of humor the Spanish dubbed this game, with its ball traveling at race car speeds, “the merry game.” Tampa was once home to a bustling Jai Alai fronton but sadly all that remains of Jai Alai in the Tampa Bay area is this India Pale Ale that we brew in tribute to the merry game. The India Pale Ale style of beer has its roots in the ales sent from England to thirsty British troops in India during the 18th century. Pair Jai Alai India Pale Ale with beef empanadas, deviled crabs, and other spicy dishes.
IBU 70"

Väike purk, humalane sildikujundus. Kollaka varjundiga vaht täidab üle poole klaasist ja püsib kaua, haakudes ka veidike klaasiseintele. Õlle värvus - hõljumiga oranž. Aroom on apelsinimarmelaadi laadselt magus-tihke, mõrkjas ja naeratamapanev

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse segab blenderis pihlakad ja kumvaadid ning taevas näeb, et see hea on! Lõppmaitse tuletab küll meelde, et need humalad on vanad ja väsinud, kuid greibiliköörine troopilisus on siiani ülimalt meeldiv ja isegi raskepärane. Järelmekk pöördub uuesti pihlakate poole, lisab neile killukese tammekoort ja laseb kõigel selle ilma lisasuhkruta keedetud apelsinidžemmi sisse vajuda.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERtaseme rüübe. Jah, see jook on vana ja väsinud, aga endine vägevus on siiani muljetavaldav nagu rooma templi vundament, mida vaadates tunned ikkagi austust kunagise hiilguse eest ... ja isegi aastaid üle BB (see oli 2016!) mõjub jook kurjama meeldivalt!
---
pilt isetehtud

Jever


Jever (Friesisches, Saksamaa) pdl 0,33 l. alc 4,9 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pilsener / Pils / Pilsner" ja hinnang 36 punkti. Untappd ütleb: "Pilsner - German" ja 3,16 punkti.

Tootjainfo: "A Northern German (Friesian) Pilsener that is characteristic of the style. It is a little more hoppy than Czech pilseners giving it a more bitter ("herb" in German) flavour
IBU 33"

Väike lihtne roheline pudel, klassikaliselt lihtne ümar sildikujundus. Erkvalge pöidlapaksune vahukiht püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt helekollane. 

Aroom - juba kaugelt lööb ninna uljalt murune mõrkjas noot, lähenedes lisandub selle erakordselt hea ja värske vee lõhn koos lihtsa laagerõlle hapuka linnaselise osaga - üsna ideaalilähedane kombo selle õllestiili kohta!

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse julgeb oma mõrkjuses puudutada lausa kibekat piirijoont, selle taga aga avaneb ka veidi linnasepehmust. Lõppmaitse on hapukama olekuga ja nüüd juba paraku ka pisut häiriva tolmuse-teraviljase pilvega. Järlemekk on mõrkjas-hapukas ja jätkuvalt tolmune.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõru-hapukas-mõrkja buketiga kahetine rüübe. Lõhna eest tahaks hüüda "Über!" värskuse ja puhtuse eest, kuid maitse muutub lonks-lonksu järgi selle vastandiks, tolmuseks ja ebapuhtaks.
---
pilt isetehtud

Thursday, January 23, 2020

Piraat


Piraat (Õllenaut / Йохохо, Eesti / Venemaa) pdl 0,33 l. alc 6,5 %vol. Ratebeer ei tunne seda jooki. Untappd ütleb "IPA - Sour" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "IPA made sour with yogurt
IBU 18"

Väike lihtne pudel, sildil on koja tunnusmehike piraadilikus vormistuses. Sentimeetrine valge vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on mõõõõõõõõõnusalt ja maaaaaahlaselt hapu, meenutades sõstraid ja tikreid ja granaatpihlakaid.

Esmamekk on keskmisest suts raskema kehaga ja mõõdukalt hapu.  Keskmaitse on hapukas-mõrkjas, meenutades toorevõitu valgete viinamarjade kestade mälumisest tulenevat parkivat-mõrkjat tunnetust. Lõppmaitses tulevad rohkem esile toorevõitu tikrid ja mõrkjad, veel valged pohlad. Järelmekk vabastab selle mõrkjas-hapuka pealispinna alt aga mõnusa sutsaka suisa mesist magusust, meenutades ehk meega segatud pohli.

Keskmisest kriips raskema kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, hapu-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga ÜBERtaseme rüübe! Väga-väga mõnus hapukas-mõrkjas karastaja, kuigi miks sellele joogile IPA liiginimetus on antud? Pigem "sour APA" oleks õigem olnud, kuid lahe ja teistelegi soovitatav klaasitäis või isegi kaks!
---
pilt isetehtud

India Pioneeride Lager


India Pioneeride Lager (UJH Man’s, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager - India / Hoppy" ja hinnang on 51 punkti. Untappd ütleb "Lager - IPL (India Pale Lager) " ja hinnang pole välja kujunenud.

No vat, RB's on uus ja vana versioon koos, UT's aga on uue kohta eraldi kanne. Vahet saab teha selle järegi, et uuel on IBU 50

Tootjainfo: "Collaboration Beer with Humalakoda. DDH IPL. Hops: Cascade, Amarillo, Citra
IBU 50"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tavaline kujundus. Pöidlapaksune valge vahukiht püsib üsna kenasti, ehkki muutub hõredaks. Õlle värvus - kirkalt tumekollane. Aroom on magusakas-mõrkjas, nõrgalt greibine-kumkvaadine ja samas meeldivalt hapukas-mahlase alatooniga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja krõpsult mõrkjas-hapukas. Keskmaitse muutub happelisemaks, kuivemaks ja veriapelsini ning roosa greibi taoliseks. Lõppmaitse on veidi magusam, aga samas ka kerge humalakõrvetusega keelekülgedel, väga karge ja värskendavalt hommikune. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, mõõduka humalahammustuse jagu vürtsikas, krõps ja mahlane.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga VÄGA HEA TASEME rüübe. Tõsi küll, laager-õlle põhja ei tabanud seekord küll kuidagi, aga ei oska seda ka väga pahaks panna. Kuivapoolne, mahlane ja karge klaasike!
---
pilt isetehtud

Gluteus Minimus


Gluteus Minimus (Anderson's, Eesti) prk 0,44 l. alc 3,7 %vol. Ratebeer ütleb: "Pale Ale" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Gluten-Free"ja hinnang pole samuti välja kujunenud

Tootjainfo: "Hoppy and easy light beer
IBU 30"

Keskmist kasvu purk, hele-loojangulistes toonides sildikujundus. Erkvalge vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - hämuselt helekuldne. Aroom on kergelt magusakas ja toorevõitu viljatera lõhnaga. 

Esmamekk on kerge kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse mutub tiba hapukamaks, meenutades taas piimküpsuse astmes viljatera. Lõppmaitse on hapukas-mõrkjas, kuiv ja mineraalne, lausa kriidine. Järelmekk on mõrkjas ja kuiv.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga OK taseme rüübe. Janu kustutuseks kõlbab kuugata küll.
---
pilt isetehtud

Sunday, January 19, 2020

Danish Hustler (revisited)


Danish Hustler (Sori / Amager, Eesti / Taani) pdl 0,33 l. alc 10,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA - Imperial Hazy / NEIPA" ja hinnang 58 punkti. Untappd ütleb "IPA - Triple New England" ja hinnang 3,61.

Tootjainfo: "Triple New England IPA brewed together with Amager Bryghus. Massively double dry-hopped with Yellow Sub, Cashmere, Mosaic and Mandarina Bavaria. Extreme and fruity flavor profile filled with apricot, orange, mandarin and lime."

Tegemist pole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega aastataguse prooviga. Vahu- ja värvispilt on üsna samasugune. Aroom on muutunud veidi leebemaks, kuid jääb ikkagi väga selgelt tajutavalt jõuliselt humalaseks. Maitsepilt on leebunud, toonasest tööstuslikust-raspeldavast humalaoletisest on saanud leebem, ent siiski väga nauditavalt jõuline tegelane. Noh umbes nagu lihaseline supermees kelle seljas istub smoking sel moel, mida mitte ükski lihtsurelik iial ei suuda saavutada.

Siiamaani ei saa vana Gambrinus aru, et mis kurat on siin pistmist NE IPA'ga, KUID see toonane rohmakalt ülevõlline humalapeletis on nüüd muutunud mõõõõõõnusalt jõuliseks ja samas kenas tasakaalus olekvaks eksemplariks. ÜBERTASE!
---
pilt isetehtud

We'll Always Have Paris (revisited)


We'll Always Have Paris (Sori / Kees, Eesti / Holland) pdl 0,33 l. alc 9,5 %vol. ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Stout Flavored" ja hinnang 98 punkti. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 3,92 punkti.

Tootjainfo: "A collaboration brewed together with Brouwerij Kees. Imperial Stout infused with dates, coconut and tonka beans.
The idea to brew this beautiful beer was born in Paris, France in the Summer of 2017. Sori and Kees fell in love with each others beers and that was it. Every good date night ends in a dessert that makes you smile. Ours is a sweet dessert like Imperial Stout that is infused with dates, coconut and tonka beans.
IBU 48"

Tegu pole omaette kirjeldusega, vaid võrdlusega 2 aasta tagusest esmakirjeldusest. Vahtu tekib sama vähe ning värvus pole mõistagi muutunud. Lõhnas on toonanen võimas tonkaelamus taandunud, muutunud pehmemaks-pähklisemaks ja selle võrra paremasse tasakaalu nihkunud. Maitse on liikunud samamoodi pehmenemise suunas ja huvitaval kombel on võimenenud see element mida eelmine kord sai aroomis mainitud - see jook oleks otsekui konjakivaadis küpsenud!

Tõstan toonase taseme "ÜBER" asemel MEGA peale - dessertõlu, mis kummalisel kombel jätab mulje vaadihoidisest!
---
pilt isetehtud

Virmalised GF (revisited)


Virmalised GF - Grapefruit Edition (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,5 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "IPA - Flavored", hinnang 87 punkti. Untappd ütleb "IPA - American" ja 3,71 punkti

Tootjainfo: "A powerful and hoppy IPA brewed with a blend of American hops and fresh grapefruit.
IBU 50"

See pole omaette kirjeldus, vaid võrdlus 4,5 aasta taguse prooviga. VVahtu tekib rohkem kui toona ja püsib kauem. Värvus - üsna samamoodi kuldne, vähem hõljumit. Aroom on täpselt sama troopiline, magus-mõrkjas ja mahlane

Maitse - no üsna täpselt samasugune nagu toona, ehk vaid on krrrrriiiiipsuke magusam.

Kokkuvõte - see on ülimalt kiiduvärne, kui üks koda suudab hoida oma toodet nii pikka aega samal tasemel - isegi kui nad on vahepeal retsepti mudinud, kuid tarbija seisukohalt on tulemus ikkagi suurepärane!
---
pilt isetehtud

Friday, January 17, 2020

Harald


Harald (Toht, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,1 %vol. Ratebeeri ei tunne veel seda toodet. Untappd ütleb "Porter - Baltic" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Dark & roasty"

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnus-silt tumepruunil foonil. Hallikaspruun vaht täidab pool klaasi kuid kaob üsna kiirelt. Õlle värvus - vähese sünkpunase kumaga must. Aroom on magusakas, röstine ja veidi tuhane. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja leebelt mõrkjas. Keskmaitse on mrõkjas-magusakas ja veidi kohvine. Lõppmaitse nihkub hapukamasse kanti, meenutades kuivalt praetud ja veidi söestunud peenleiba. Järelmekk on veidi magusapoolsem ja šokolaadisem.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud ja pisut kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapuka buketiga veidi vastuoluline rüübe. Kuna keegi (?) on joogi UT's markeerinud kui balti porteri, siis sellena ta väga ei lenda, puudub kreemine keha. Kui võtta aluseks, et see võiks olla briti porter, siis võiks siia juurde kruvida hinnangu "Hea", kuigi siis jääks ta veidi magusaks. Kui võtta joogi kui sellisena, siis on see lihtsalt "OK", lihtsalt ja pretensioonitult tume õlu, mida võiks ette võtta ka mitme klaasi jagu.
---
pilt isetehtud

Lips


Lips (Kalamaja, Eesti) prk 0,44 l. alc 4,7 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd liigimääratlus on "Sour - Fruited" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Gluten free sour raspberry ale
IBU 9"

Keskmist kasvu purk, roosal sildil joob keegi aga hoopis pudelist! :) Roosa vaht täidab pool klaasist, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - uduselt roosakas-punane. Aroom on selgelt vaarikane ja kergelt kohupiimane.

Esmamekk on kerge kehaga ja hapu. Keskmaitse muutub suti mõrkjamaks, katkinäritud vaarikaseemneid meenutavaks. Lõppmaitse tõmbab kuivaks, parikdes pisut keelekülgi. Järlemaitse muutb pehmemaks, veidi magusamaks, kuigi hapu marjane põhitelg jääb ikka samamoodi kestma. 

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-mõrkjas-hapu-magusaka buketiga Übertaseme rüübe. Värske, mahlane, vaarikane, ülimalt karastav ja värskendav. Suurepärane näide selle kohta, et gluteenivabad õlled ei pea olema maitse- ja rõõmuvabad, nagu enamik suurtoodetud sugulasi kipub olema.
---
pilt isetehtud

Thursday, January 16, 2020

Trīsvienība


Trīsvienība (Labietis, Läti) pdl 0,375 l. alc 9,7 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd ütleb: "Mead - Braggot" ja hinnang 4,18 punkti

Tootjainfo: "Mixed fermentation wood aged braggot
IBU 5"

Keskmist kasvu pudel, väsinult ja õilsalt tuhm rohekas-kuldne sildikujundus. Sentimeetrine valge vahukiht kaob kiirelt. Joogi värvus - punaka varjundiga kuldne.

Arooooommmm. Oi mõmmm. See on niiiiiii ümar ja mõnus. Ja kuiv. Ja mesine. Ja marjane: pihlakane-sõstrane-viinamarjane!

Esmamekk on hapukas ja kuiv ja veinine. Sihuke koduselt marjamoosi päradest tehtud veinine.

Keskmaitse - veel kuivem ja veidi äädikane, keelekülgi parkiv ja punase sõstra kontsentraadi taoline.

Lõppmaitse - valge viinamarja äädikas marineerunud oliivid? Miks tulevad meelde oliivid? Oliivid ja viigimarjad! Magus ja kuiv. Hapu ja mahlane. Veidi keelt judistav.

Järelmekk. Koduse õuna-sõstra-mahla kokku-aurutatud konstentraat. Oi see on üks lahe tegelane!!!

MEGA! See on üks kuivemaid ja emotsiooniküllasemaid braggoteid, mida on õnnestunud proovida. Kui nüüd saaks veel aru ka sellest lubatud puidul-laagerdunud-olemise efektist, siis kiidaks ehk veelgi laiema lõuaga.
---
pilt isetehtud

Balti porter


Balti porter (O/O, Rootsi) pdl 0,5 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Porter - Baltic" ja hinnang on 91 punkti! Untappd ütleb: "Porter - Baltic" ja 3.67 punkti

Tootjainfo: "Porter fermented cool with lager yeast."

Pühaste Keldrist kaasa ostetud purk, tehniline sildindus. Pöidlapaksune helepruun vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumepunane. 

Aroom on naeratamapanevalt külluslik - piimašokolaad, röstpähklid ja vaniljekuivikud.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja pehmelt mõrkjas-hapukas ning kreemine. Keskmaitse muutub magusapoolsemaks, šokolaadisemaks ja veidi kaneelise ahjuõuna tooniseks. 

Lõppmaitse on juba üsna täidlaselt magus-hapukas, kuivatatud kirsside ja piimašokolaadi seguseks, vaniljekreemi ja pähkliküpsise seguseks. Järelmekk hakkab keelepära soojendama muskaatpähkli ja nelgi vürtsikate nootidega, tilga kirsilikööri ja šokolaadikreemi täidlus lisavad siia veel soojemaid pintslitõmbeid.

Raskepoolse kehaga, vähekarboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-hapukas-magus-vürtsikas-hapukas-magus-vürtsika buketiga ÜBERtaseme rüübe! Balti porteri stiili oivaline esindaja, lisaks ootuspärasele magusale kreemisusele aga ka oivalisi hapukaid-vürtsikaid lisaemotsioone pakkuv.
---
pilt isetehtud

The Meaning of Life Is 95


The Meaning of Life Is 95 (Purtse, Eesti) prk 0,5 l. alc 3,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Ale", hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb "IPA - Brut" ja hinnang 3,17 punkti

Tootjainfo: "The Meaning of light is 95" is a 3,8 % abv dry-hopped pale ale with extremely few calories (95 calories only!). In fact, it has less calories than probably all lagers you can find on the market! How is it possible? Our brewery used an enzyme called Amyloglucosidase which breaks down all complex sugars -which the yeast cannot "eat"- to reduce them to simple sugars so that the yeast can nibble all the remaining sugars.
All this said, there is no compromise in the look, taste and thirst quenching qualities of this beer. The appearance is a bright yellow thanks to pale ale, oat and wheat malts which also contribute to a light and fluffy mouthfeel filled with aromas and flavors of biscuits (reminiscent of Digestive biscuits), lemon cake and white bread and a faint of tartness. The beer also has a hefty dose of dry-hopping with the famous american Citra and Mosaic hops so that you taste plenty of fruity notes too. Look out for agrumes such as Mandarine, orange, lemon and lime but also white fruits such as white grapes, white nectarine, honeydew melon and lychees!
The winter season is long and dark with plenty of rich foods and we all enjoy good Imperial stouts and barleywines but this one is perfect to give some balance in the winter season. And you will hopefully enjoy this one during Sauna too!
IBU 2"

Piiiikkk jutt, aga ehk on lugemisvääriline siiski, sest tootjad on võtnud uuendusliku sihi - toota madala kaloraažiga õlut, mis samas ei tohiks teha järeleandmisi muu osas. No vaatame siis!

Pühaste Keldrist kaasa ostetud purk, tehniline sildindus. Sõrmepaksune erkvalge vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom on vaiguselt mõrkjas ja tikriselt magus-hapukas.

Esmamekk on väga kerge kehaga ja leebelt mõrkjas. Keskmaitse muutub hapukamaks ja veidi leivaseks. Lõppmaitse meenutab kuskil kasvuhoones kasvanud sõstraid või tikreid - kahjkjaid ja päikesesoojusest tuleva magusata. Järelmekk on hapukas ja karge, mahlane ja üsna värskendav.

Ülikerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja vesise paletiga, mõrkjas-hapuka buketiga veider rüübe. Noh halb ta pole, selle kraadi kohta on ju maitseid küll. Värske ja klaar kah. Aga no kuidagi öelda et "ojaaaa, see on üks hea kraam" ... seda nüüd kah ei saa. Järeleproovimist väärt ja võimalik et ka tihedalt oma toitumisrežiimi järgivatele inimestele isegi hädavajalik jook.
---
pilt isetehtud

Wednesday, January 15, 2020

Harassment by Stout


Harassment by Stout (Lehe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,0 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untapped ütleb "Stout - American Imperial / Double" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Sometimes lose, always win...
IBU 70"

Väike lihtne pudel, sildil sulaselge ahistamisjälg! :D Mustjaspruun vaht täidab pool klaasi ja püsib vägagi kaua. Õlle värvus - muidugi-mõista-must.

Aroom - ainuke sõna mis tuleb keelele ja meelele ja kõrvadesse: mõrušokolaad!

Esmamekk on raske kehaga ja magus, röstine ja veidi alkoholi-vürtsine. Keskmaitse - šokolaadisiirup musta rummi ja rosinatega, keelt, nägu ja kaela õhetama panevalt kuumav ning täidlane. Sellise tinktuuriga võiks ilmselt üles soojendada kolm päeva rabas ekselnud ning külmast ja näljast kohmetunud tegelasi.

Lõppmaitse. Magustõrv. Noh see tavaline magustõrv, millest tehakse autokumme ja lagritsat, šokolaadimajakesi ja ilmselt ka kanalisatsioonikaeve. Rampraske ja tõrv-röstine. Rumm ja kuivatatud kirsid. 

Järelmekk. Uhhhhh. Tuhane, söestunud, suhkrujuurikas ja tankirusikas. Sellise joogiga võiks Wabadussõtta minna küll. Granaadi asemel. Sest see jook lömastab kergemaid soomukeid ja teele-kallatuna takerdab endasse jalaväeroodu. 

RämeMega. Kõike on liiga palju. KÕIKE! Kokku mõjub pisut pelutavalt, aga samas ka lähemalt tutvuma kutsuvalt. Noh umbes nagu näeks kolme-meetrist jõumeest, kelle kavatsuste osas sa pole päris kindel, aga no korraks tahaks ikka nii poole silmaga piiluda, et mis-kus-miks selline koll linna peal ringi askeldab
---
pilt isetehtud

Buckwehat king


Buckwehat king (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri stiilimääratlus: "IPA - Hazy / NEIPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - New England" ja hinnang 3,88 punkti.

Toojainfo: "Juicy gluten free IPA brewed with buckwheat malt. Hops: Galaxy, Styrian Dragon, Centennial, Citra
IBU 40"

Väike purk, sildil keset viljapõldu trooniv kuldvuntsiline tegelane. Pöidlapaksune valge vahukiht pole küll kuigi püsiv, kuid haakub veidi siiski pitsjäljena klaasiseintele. Õlle värvus - pilviselt apelsinimahla karva. Aroom meenutab ehk samamoodi apelsinimahla, aga kuidagi loiult ja väsinult. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja ootamatult tugevalt magus, mille taga aimdub ka pisut tasakaalustavat mõrkjust. Keskmaitses magusus taandub mõrkja ja selgelt tatralise surve ees. Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, mandariinide ja magusate üleküpsenud apelsinide segugune, selline veider magus-mõrkjas marmelaad midagi pakutakse koos tatraküpsistega. Järelmekk muutub hapukamaks ja vürtsikaks, õrnalt ulatub isegi humalahammustus läbi magusa apelsiniteki.

Raske kehaga, vähekarboniseerunud ja mehuja paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusa buketiga ÄÄÄRMISELT VEIDER, kuid siiski positiivne rüübe. Apelsinidžemm tatraküpsisel!
---
pilt isetehtud

Tauriņa Efekts


Tauriņa Efekts (Labietis, Läti) pdl 0,5 l. alc 2,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Mead" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Mead - Other" ja hinnang 3,23

Tootjainfo: "Aged in Tokaji wine barrel.This fermented beverage is a fresh look on a well matured light mead brewed with meadowsweet that hold the backbone of this beverage instead of alcohol.Herbal and sweet aroma of the meadow-sweet complemented by a fruity dimension leads to a lively finish. After spending 6 months in a Tokaji wine barrel it has acquired noticeable bitterness from tannins of the barrel.

Enjoy on any occasion that required something light and crispy in your glass"

Keskmist kasvu pudel, väsinult ja õilsalt tuhm rohekas-kuldne sildikujundus. Õhuke valge vahukirme kaob kohe. Joogi värvus - kahvatu-kollane. 

Aroom - oi see on põnev! Mõdu enda mesine-hapukas põhi, sellele lisanduv angervaksa magus kiht, kõige taga aga vaadi vaniljene pehmus. Seda segu nuhutaks kohe pikemalt.

Esmamekk on ülikerga, suisa vesise kehaga ja hapukas. Keskmaitse on hapukas-magusakas, kombutšalik ja kuivaks muutuv. Lõppmaitses hakkavad omavahel võistlema raudkuiv põhi, angervakse läägevõitu ürdisus ja tammine mõrkjus. 

Järelmekk mõjub kuivalt kui Sahhaara! Keelt kokkurulliv, õrnalt hapukas ja keelt katuna ületav mõrkjas-ürdiselt suretav vedelik, mis suisa tolmab kuivusest.

Friigikas! Antivedelik. Vedelik, mille joomine kuivatab su suu sel moel ära, et sa pead kohe ja veel suurema lonksu peale rüüpama ja siis uuesti ning uuesti. Midagi nii äraspidist pole vana Gambrinus oma keele peal tundnud!
---
pilt isetehtud

Sunday, January 12, 2020

Maximón (revisited)


Maximón (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Style: Baltic Porter" ja hinnang 98 punkti!!! Untappd ütleb: "Porter - Baltic Imperial / Double" ja 3,97 punkti.

Tootjainfo: "Maximón is a Mayan deity represented in various forms – also as a beer. A complex, moderately spicy, smooth and full-bodied Baltic Porter. There’s a hint of fruity chili combined with sweet and rich chocolate notes."

Kahe aasta taguse algse kirjelduse leiab siit. Vahtu tekib u sama palju, püsivusega sama lugu. Värvuses mõistagi muudatusi pole :) 

Lõhnas on tšillit ehk tiba vähemaks jäänud, aga äratuntavalt tšillišokolaad on ta siiani. Maitses on sama lugu - tšilli on samamoodi tagasi tõmmanud, kuid jook on selle võrra isagi paremasse tasakaalu nihkunud!

Kui kaks aastat tagasi sai öeldud "MEGA", siis nüüd vähendaks seda ehk pool kraadi allapoole "Mega" peale, aga seda paremini peaks see sobima neile, kes varem ehk tšillit liigselt pelgasid. See mõnus soojendus on õlles siiani olemas, ta on lihtsalt veidi väsinum, kuid ikkagi olemas ja rõõmustamas kõiki maitseküttijaid oma soojuse, täidluse ja õhetusega!
---
pilt isetehtud

Meditatsioon


Meditatsioon (Kräftwärk, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,9 %vol. Ratebeeri stiilimääratlus: "Porter - Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Porter - Other" ja hinnang 3,36.

Tootjainfo: "We used 12 different varieties of malt for brewing this beer to achieve a wide range of flavours. The bouquet is dominated by notes of roast coffee and vanilla, supported by Crema coffee beans and vanilla pods.

INGREDIENTS: water, barley malt, wheat malt, rolled oats, coffee beans, vanilla pods, hops, yeast
HOP VARIETY: Challanger
IBU 60"

Väike lihtne pudel, sildil fragment Konrad Mäe maalist. Sentimeetrine prrun vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - must. Aroom - no täpselt see, mida lubatakse, porteri enda röstine põhi, tugev kohvi ja selle varjus, ent siiski aimatav vanilje.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas ja siidine. Keskmaitse muutub veidi täidlasemaks, kohvine hapukas ja vaniljene magusakas noot täiendavalt ideaalses balansis rösti hapukat külge. Lõppmaitse ajal hakkab röst ehk kriipsukese domineerima, kuid see ei muutu siiski häirivaks. Järelmekk on hapukas-mõrkjas, meeldiva kohvise ja karamellise põhjaga.

Muutuva, kuid üldiselt siiski raskepoolse kehaga, nõrgapoolselt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-hpukas-mõrkja buketiga VÄGA HEA TASEME rüübe! Täpselt see, mis lubatud, ongi pudelisse pandud, ning seda vägagi heas teostuses. Tirelit ei viska, aga teise klaasi võtab kindlasti.
---
pilt isetehtud

Dr.Jones (2019)


Dr.Jones (2019) (Anderson's, Eesti) prk 0,33 l. alc 6,5 %vol.

Ratebeeri ja Untappd asjadega on seis hetkel segane. Kui RB tunneb versiooni kuni 2016 ja eraldi peale 2016, siis kas nüüdne purgiversioon peaks saama uue kande? UT jaoks eksisteerib üks ja seesama Dr.Jones, kuhu alla on juba kantud ka purgiversiooni arvustusi ... samas nt Jones Senioril on samamoodi olemas nö vana ja uue versiooni kanded.

Tootjainfo: "Mosaic ja Chinook humalatega mahlane keskmise kehaga Ameerika IPA.
IBU 55"

Väikest kasvu purk, uuelaadne sildikujundus. Kollaka varjundiga vah täidab ligi pool klaasi ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on väga mahlane, mandariinide ja apelsini segune. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on magusakas, mahlane, hapuka veriapelsinile omase noodiga. Lõppmaitse ajal hakkab keel vürtsikalt õhetama, mõrkjas-vaigune kuivus võistleb greibise mahlakusega. Järelmekk on taas korraks magusalt apelsinine, kõige lõpuks aga hakkab keelepära kirvendama värske humalakõrvetusega ... aga see on sihandne väga meeldiv kõrvetus!

Keskmisest veidi raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga Übertaseme rüübe! Selline IPA mis tuletab sulle meelde, miks kunagi IPA'de kaudu uude õlleilma sai sukeldutud - värske, mahlane ja vaigune ... noh täpselt selline nagu üks IPA peab olema!
---
pilt isetehtud

Friday, January 10, 2020

Aventinus (TAP 06)


Aventinus (Schneider, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 8,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bock - Weizenbock" ja hinnang 100 punkti. Untappd ütleb: "Bock - Weizenbock" ja hinnang 3,98 punkti

Huvitaval kombel UT eristab aastakäike - see on küll tänuväärne, aga kuskohast nad selle aastakäigu välja loevad, tootja pole seda ju sildile kandnud? Lihtsalt ise omistavad vastavalt tootmisaastale?

Tootjainfo: "For golden moments by the fireplace: "Mein Aventinus" - the wholehearted, dark ruby coloured wheat beer, intensive and fiery, warming, well-balanced and tender. Bavaria's oldest wheat "Doppelbock" - brewed since 1907! Its sturdy body in combination with its sweet malty aroma is an invitation to profound indulgence - an ingenious blend with a strong body. Perfectly matches rustic dishes, dark roasts and sweet desserts.
IBU 16"

Avastasin, et olen seda 3 aastat tagasi hinnanud. Aga eks nüüd olegi siis paras võrrelda oma toonast ja nüüdset arvamust.

Keskmist kasvu pudel, elegantne lilla-kuldne sildikujundus. Kollakas tihe vaht täidab 4/5 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt pruun.

Aroom ... oooojeeee ... pehhhhmeeee, mõõõõnus, täiiidlane, mesine ja banaanine, meekärg ja portvein. Oi see on luksuslik ja rammus ja enesega rahulolev nagu tubli kaupmees peale edukat kaubaretke kaugele maale.

Esmamekk on raskepoolne ja magus-mõrkjas, veidi karamelline ja kukekommine. Keskmaitse laotab ühelt poolt lauale viigimarju ja teisalt kuivemapoolset portveini, rääkides sinna juurde vahvaid lugusid oma reisidelt ja mugisedes ise sinna juurde naeru, vats ja vuntsid vappumas. 

Lõppmaitse - muskaatpähkliga ei tohi kunagi liiale minna, kuid siin on seda just parasjagu, et mitte varjutada ülemäära küpsenud banaani ennast. Järelmekk on mõrkjas, veidi puidune, täis nelgi ja muskaadilaekas hoitud vanu kirju ja fotosid, mis panevad head peremeest üha lahkemalt klaase täitma ja vanu ning uusi nalju läbisegi rääkima.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magus-mõrkjas-magus-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI rüübe. Nisu-doppel-bock. Ohhh. Millal ometigi meil neid tegema hakatakse?
---
pilt isetehtud

Hopfenweisse Weizendoppelbock (TAP 05)


Hopfenweisse Weizendoppelbock (Schneider, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 8,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Wheat Ale - India / Hopfenweisse
" ja hinnang 98 punkti. Untappd ütleb: "Bock - Weizenbock" ja hinnang 3,85 punkti
Huvitaval kombel UT eristab aastakäike - see on küll tänuväärne, aga kuskohast nad selle aastakäigu välja loevad, tootja pole seda ju sildile kandnud? Lihtsalt ise omistavad vastavalt tootmisaastale?

Tootjainfo: "Go on a discovery: "Meine Hopfenweisse" - the incomparable experience of indulgent drinking, that exceeds all expectations … hoppy, but flowery, bitter and full-bodied, and still with a sweet malty aroma - this is how multifaceted wheat beer can actually be. A real delight in the special Schneider way! And when it comes to spicy dishes or refined chocolates the "Hopfenweisse" unleashes no less than a pleasant tremor of the senses.
IBU 40"

Avastasin, et olen seda 6 aastat tagasi hinnanud. Aga eks nüüd olegi siis paras võrrelda oma toonast ja nüüdset arvamust.

Keskmist kasvu pudel, klassikaline saksapärane sildikujundus. Erkvalge vaht täidab pool klaasi ja kestab mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kuldne. Aroom on kuldroheline - bockilik magu pehmus ja murune mõrkjas humalasus moodustavad kokku värskuse!

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magus-mõrkjas. Keskmaitse muutub mõrkjamaks ja hapukamaks, meenutades tikreid ja vürtsikaid ahjuõunu. Lõppmaitse on kõrvitsamehune ... õigemini grillitud kõrvitsa taoline ja kaneeliselt vürtsikas. Järelmekk on magus-vürtsikas, nagu pehme ja mõnus kõrvitsa-pirukas kõigi ootuspäraste kõrvitsavürtsidega.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magus-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magus-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe. Njaaaa, jook pole ise karvavõrdki nende kuue aastaga kehvemaks jäänud, lihtsalt vana Gambrinuse keel on lähedasi jooke ka muid saanud mekkida ... ehkki IPA'tasemel humalane nisu-doppelbokk on siiani maru haruldane loom õlledžunglis!
---
pilt isetehtud

Original Weissbier (TAP 07)


Original Weissbier (Schneider, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 5,4 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Weissbier - Dunkelweizen" ja hinnang 91 punkti. Untappd ütleb: "Hefeweizen" ja hinnang 3,71 punkti

Huvitaval kombel UT eristab aastakäike - see on küll tänuväärne, aga kuskohast nad selle aastakäigu välja loevad, tootja pole seda ju sildile kandnud? Lihtsalt ise omistavad vastavalt tootmisaastale? Ja kas see on siis dunkelweizen või mitte?

Tootjainfo: "It's the art of brewing in its purest form for true wheat beer connoisseurs: "Original" – the traditional wheat beer brewed unaltered in accordance with the original recipe of Georg I. Schneider since 1872 – and since then simply marquee. Of a deep amber colour, harmonically balanced and strong. That's what Bavaria tastes like. And that's also what coming home tastes like - in the comfort of your own four walls as well as at your convivial "Stammtisch".
IBU 14"

Keskmist kasvu pudel, klassikaline saksapärane sildikujundus. Kreemika varjundiga vaht täidab 2/3 klaasist ja püsib väga kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldpruun. Aroomis segunevad küpse banaan ja õhkõrn suitsuvine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja õrnalt hapukas. Keskmaitse muutub leivasemaks, veidi pärmiseks ja õrnalt röstiseks. Lõppmaitse on hapukas-marjane ja kuivapoolne. Järelmeki ajaks täidab suu flambeeritud banaani kreemisus, seejärel avanevad Hallertau humala vürtsikad küljed.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise ning samas kjuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe. Dunkelweizen on vana Gambrinuse jaoks alati veidi vasturääkiv stiil - milleks varjata klassikalise nisuõlle pehmust röstise hapuka-suitsuse vine taha? Aga omamoodi võluv on ta ikkagi.
---
pilt isetehtud

Thursday, January 9, 2020

Sori Pareto 2019


Sori Pareto 2019 (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 11,5 %vol. Ratebeer ei tunne veel seda jooki. Untappd liigimääratlus: "Scotch Ale / Wee Heavy" ja hinnang 4,11.

Tootjainfo: "Pareto (Port Wine BA) is a monumental wee heavy aged to perfection in port wine barrels for 12 months. Decadent caramel sweetness cut with oak and notes of port wine. Luscious brew suitable for slow sipping"

Väike lihtne pudel, sildil Pareto printsiipi iseloomustav jäämägi. Sentimeetrine kollane vahukiht kahaneb kiirelt kirmeks. Õlle värvus - kirkalt sügavpunane. 

Aroom ... jaaaaa, see on mõõõõnus! Põhitooniks on siin karamell, mis on külle ehk veidi tolmunud, kuid siiski mõnus. Teiseks tuleb kuivatatud maasikate raualõhn. Kolmandaks ületalve kuivatatud pähklid, selle kõige taga ka tilgake portveini.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja jõuliselt mõrkjas-magus, alkohol kirvendab keeleotsal selliselt delikaatsel tasemel, et see ainult lisab vürtsikat naudingut. Keskmaitse on jämedalt pähkline, pähkliliköörine, kuid seda likööri on keegi plekkpea hoidnud raudämbris ... aga oi see polegi üldse paha, see kuiv magusamaandus. 

Lõppmaitse muutub veeldi kuivemaks, ehkki samal ajal tõusevad ka magusalained, kuivatatud maasikas on ju ikkagi eelkõige magus! Datlid ja pähklisiirupis leotatud kuivatatud viigimarjad. Järelmekk näitab hapukat kreegiveinilikku kergemat palet, tuues korraks vallale pääsenud magusa hõlmad jälle vöö vahele tagasi.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, mõrkjas-magusaka-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERTASEME RÜÜBE! Nurjatult kergelt joodav, nurrumapanevalt maitsev ... kui nüüd veel teaks, mis portveini vaadis see kraam seisnud on ja saaks seda porti ennast proovida, siis oskaks veelgi enam kiita!
---
pilt isetehtud

Animal Instinct


Animal Instinct (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „IPA“ ja hinnang 97 punkti. Untappd ütleb: "IPA - International" ja hinnang 3,71.

Tootjainfo: "Take a walk on the wild side with Animal Instinct. It's a juicy IPA fermented with 100% Bruxellensis Trois yeast, the first IPA of it's kind made in Estonia. We created this beast with Van Moll Brewery from Eindhoven, Netherlands."

Tegu on võrdlusega varasema pudeliversiooniga (ligi neli aastat tagasi tehtuga)

Keskmist kasvu purk, sildil seesama maopea, mis varem. Erkvalge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib päris kenasti, haakudes ka mõõduka vahumustrina klaasiseintele. Õlle värvus - hämuselt kollane. Aroom on tõepoolest hapukas ja belgialik, nagu sellest pärmist oodata ongi. 

Esmamekk on keskmisest veidi kergema kehaga ja hapukas ning õrnalt vürtsikas. Keskmaitse värvub magusamaks, mahlasemaks ja saisonilikuks. Lõppmaitse on mõrkjas-magusakas, mahlane ja vaigune ühekorraga. Järelmekk on hapukas ja mõrkjas, veriapelsini ja punase greibi segune.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-vürtsikas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga ÜBERTasandi rüübe! Jaa, vaata siinkohal saab Tankeri rahvast kiita - uus versioon on jätkuvalt sama hea kui oli algne, üsna korralik hinnalangus on täinedav pluss!
---
pilt isetehtud

Delusion


Delusion (Tanker, Eesti) prk 0,44 l. alc 3,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „Pale Lager - India / Hoppy“ ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Lager - IPL (India Pale Lager)" ja hinnang pole samuti välja kujunenud.

Tootjainfo: "Little brother of Tanker award winning world bestest India Pale Lager Hallucination"

Hmm, kui juba on selline võrdlus toodud, siis toome siia ka lingi Hallucination kirjeldusele.

Keskmist kasvu purk, sildil psühhodeelne ruudukestest koridor. Valge vaht täidab pool klaasi ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - hämuselt kollane. 

Aroom ... eee ... toorkummi? Alkovaba õlu ja toorkummi? No lõhna osas pole küll mitte mingit sarnasust eelmise versiooniga.

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on hapukas, alkovabadele õlledele omase tühjavõitu hapuka marjasusega. Lõppmaitses tuleb esile veidi saiast linnaselisust ja õnneks pääseb murumõrkjas humal esimeseid maitseid matma. Lõppmekis leidb lõpuks mingi greibise sarnasuse algupäraga, kuid see sarnasus on kauge kui miraaž.

Kerge kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkja buketiga niru rüübe. Tankri poisid, praegu te panite sellega küll puusse, et tõite sisse võrdlus Hallucinationiga. Toonase megaõlle meenutamine lõi ootused lakke ja seetõttu sai hinnang tunduvalt kehvem kui ta muidu võinuks ehk olla.
---
pilt isetehtud

Wednesday, January 8, 2020

Sori Shadow Game VIII


Sori Shadow Game VIII (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 4,19 punkti

Tootjainfo: "Rare single barrel release! Shadow Game has been aged for one year in the quiet shadows of Sori barrel cellar. Waiting for the right moment to be released into life. The time is here. This is a super massive Imperial Stout with sweet Estonian apples and bison grass aged in Heaven Hill Bourbon barrels. Liquid apple pie dipped in chocolate and bourbon!"

Väike lihtne pudel, elegantne must-kuldne sildikujundus. Minimaalne mustjaspruun vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - mõistagi-koletult-must.

Aroom. Usukumatu, aga õunalõhn on tunda juba väggggagi kaugelt ja ehedalt! Õunad ja viski ja šokolaad. Šokolaadi pakutakse küll igasugu täidistega, aga ei mäleta, et oleks kohanud õunatäidist - aga vähemalt lõhna järgi sobivad need kaks aska omavahel oivaliselt!

Esmamekk on raske kehaga ja mõrkjas-hapukas, šokolaadine, keelt-torkivalt alkoholisoe ja vürtsikas. Kas see vürts just zubrovkast on, ei tea ... aga kas teie ikka mäletate Zubrovkat, seda legendaarest ürdinapsi?

Keskmaitse. Pähkli-kaneeli-küpsised õuntega. Õunamoosi täidisega šokolaadikommid rosepipraga!

Lõppmaitse. Šokolaadiliköör õunapovidloga! Õunamoosist kuivatatud nahkne moodustis, mille saab vist ju topsikeseks voltida ja siis selle seest šokolaadiiskit juua?

Järelmekk. Mõmmmmmm. Mesi ja šokolaad. Mesi ja õunad ja šokolaad. Kuramuse karu nimel, seda kõik mesikäpad ostaks ja jooks ja märgistaks sellega ka oma territooriumi, selleks et neid ikka palju kokku tuleks ja pidu saaks!

MEGA! MAGUSMEGA! Ülevõlli desserdikas. Rullraske ja mesikleepjas, kuuskendviiest maistest tulvil õlleliköör. Kes Zubrovkat ei mäleta, sel pole ka midagi kaotada. Zeda vürtzheina siit küll ei tunne, kuid kõiki muid tuju lakke viivaid maitseid ja järgmise kolme kuu suhkrunormi saab siit kätte nii et mürtsub!
---
pilt isetehtud

Monday, January 6, 2020

Shadow Game VII


Shadow Game VII (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 4,32 punkti

Tootjainfo: "Rare single barrel release! Super massive imperial stout with loads of honeycomb & tonka beans and aged in Heaven Hill Bourbon barrels"

Väike lihtne pudel, elegantne must-kuldne sildikujundus. Tumepruun sentimeetrine vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - otsatultmust. 

Arooooooom. Ohhhoooooo! Hoirasssaaaa ja pudel rummi! Antud juhul küll viskit, aga vahet pole. Teate, see meekärje ja tonkaoa sobitamine on GENIAALNE mõte! 

Esmamekk. Raske. Mõtlik. Rahutu. Siis jälle kaugussevaatav ja kaalutlev. Meekärg on ju lähedal ja tonka kaugel!

Keskmaitse. Röstitud meekärg. Meeprääniku sees röstitud meekärg rummirosinatega. Puhkuseootuseärevus.

Lõppmaitse. Tonkarumm. Rummikook mandlitega. Mandli-rosina-silmne tõmmutar. Kaunitar. Sinust läbi vaatav kaunitar.

Järelmekk. Vaniljerumm. Kookosrosinad. Kauge-saare-kummastus. Põhjamaalase igakordne võdin, kui ilmuvad palmid ja kiiskavvalge liiv. Ja rõõm.

GENIAALNE MEGARÜÜBE! Oikurat. See on fantastiline idee, panna kokku kaks sellist lisandit nagu meekärg ja tonkaoad! Ja see on üks üli-super-gigahäid näiteid selle kohta, kuidas saab tonkauba niimoodi kasutada, et ta kõigest muust 16-hobuse-kaarikuga üle ei sõida! GIGA! Giga, ma ütlen!
---
pilt isetehtud

Ensemble Six


Ensemble Six (Sori, Eesti) prk 0,5 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA - Imperial / Double IPA
" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double New England" ja 3,68 punkti.

Tootjainfo: "This Double Dry Hopped DIPA is a showcase of Cashmere, Mosaic and Citra hops. Our Ensemble series IPAs have a perfect smooth body to give a good compliment to these phenomenal hops."

Keskmist kasvu purk, seeria tunnussilt tumesinisel-tähelisel põhjal. Kollaka varjundiga vaht täidab pool klaasi, püsib väga kaua ja haakub tiheda vahupitsina klaasiseintele. Õlle värvus - veidi hämuselt kuldne. Aroomis on Citra ja Mosaici kerget käimlanooti, kuid selle ees laotub laial suur mägi üleküpsenud mangosid ... noh lausa kõduäärele jõudnud meloneid.

Esmamekk on keskmisest veidi raskema kehaga ja mõrkjas-magus. Keskmaitse on mõrkjas, ohakane, kirbevõitu ja vaigune. Lõppmaitses üritab mängida puuviljaste hapukas-magusate värvidega, kuid see jääb karvase tumekollase mõrkjuse varju. Järelmekk leebub veidi, annab tunda pisut puhtamat greibist nooti, kuid jääb siiski kirbesse nurka kinni.

Keskmisest raskema kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Hea taseme rüübe. NEIPA mõttes ju isegi täiesti kena tegu - hämune (ja mitte porine) ning kirbe (aga mitte vastuhakkav). Aga karvane ja kore on ta ikkagi, teise klaasi järgi käsi ei sirutuks
---
pilt isetehtud

Beautiful Bellini


Beautiful Bellini (Sori, Eesti) pdl 0,44 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Sour / Wild Beer - Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Fruited" ja 3,45 punkti

Tootjainfo: "This beer is pretty as a peach, as some would say. Sori Beautiful Bellini sour ale gets its looks from a huge amount of peaches and then dry hopped with Hallertauer Blanc hops, just to give it the extra zing."

Keskmist kasvu purk, sädelev-roosa sildikujundus. Kreemikat karva tihe vaht täidab pool klaasi, püsib mõõdukalt ja haakub ka hõredate klompidena klaasiseintele. Õlle värvus - kuldhämuselt virsikukarva. Aroom - no näe, ongi virsik, kohe ikka väga virsik!

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapu. Keskmaitse jätkab sama hapult, kuid siia lisandub ka veidi küpsete luuviljaliste magusat. Lõppmaitse muutub kuivemaks ja õrnalt mõrkjamaks. Järelmekk jääbki vitamiinijoogi-hapu monokroomsele tasemele.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapu-magusakas-hapu-mõrkjas-hapuka buketiga Hea taseme rüübe. Lõhna eest oleks valmis andma ka "ÜBER" hinnangu, aga maitse on lihtsalt ja monokroomselt hapukas.
---
pilt isetehtud

Sunday, January 5, 2020

Shadow Game VI


Shadow Game VI (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 4,2 punkti

Tootjainfo: "Rare single barrel release! Super massive Imperial Stout with loads of Cacao, Ceylon Cinnamon & Coconut and aged in Heaven Hill Bourbon barrels."

Väike lihtne pudel, elegantne must-kuldne sildikujundus. Sentimeetrine tumepruun vahukiht pole püsiv. Õlle värvus - kaduvikumust. 

Aroomis on alguses tunda kõrvetatud linnaseid ja mingil määral kaneeli, teise kihina vallandub üsna tugav viskine-vanilline pehmus. Kookos ... nominaeitea ... kui ehk, siis röstitud kookos? 

Esmamekk on laevastikuraskune, alkoholitorkene ja kakaoküpsisetäidlane. Keskmaitse - kakao ja vanilje, vanilje ja kakao, vakao ja kanilje! Raske ja pehme ja soe ja täidlane. 

Lõppmaitse - kakoliköör ja vaniljekreem, šokolaad ja kaneeliküpsised. Dessert ja dekadents. Vürtsliköör. 

Järelmekk. Kaneeliploomid. Šokolaadis veeretatud ja kaneeliküpsise puruga üle puistatud ploomid. 

Rämeraske kehaga, vähekarboniseerunud ja õlija paletiga, magus-vürtsikas-magus-mõrkjas-magus-vürtsikas-hapukas-magusa buketiga ÜLEVÕLLINE RÜÜBE! Jällegi vürtsliköör, mitte õlu. Dessertõlu selle üle-elu-suuruses mõõtmes. Kuigi osad kamraadidi väidavad visalt vastupidist, ei oska vana Gambrinus siit kookost kuigi kõneväärsel määral leida.
---
pilt isetehtud

Ensemble seven


Ensemble seven (Sori, Eesti) prk 0,5 l. alc 8,1 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial IPA" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Ensemble Seven is full of notes of orange juice, peach, passion fruit and grapefruit in the taste. This intensely dry hopped IPA was crafted to showcase the complex fruit character contributed by Citra, Mosaic and El Dorado hops. The finish is soft and rounded, with just enough bitterness to balance the fruit juice character
IBU 54"

Keskmist kasvu purk, seeria tunnussilt tumepunasel põhjal. Valge tihe vaht täidab pool klaasi ja püsib üsna kaua, haakudes kenakese pitsina ka klaasiseintele. Õlle värvus - õrnalt hämuselt kollane. Aroomis on kahe esimese humala tüüpiline jälg (kuni nad on värsked) ehk siis kerge välikäimla :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas, mahlane ja veidi vaigune. Lõppmaitse muutub puuviljaseks, mango ja papaia seguseks. Järelmekk - mõrkjas-vürtsikas, mahlane ja kosutav.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga VÄGA HEA taseme rüübe! Plusspoolel - jah, see on väga mahlane ja kurjama kergelt joodav. Miinuspoolel - ta on KURJAMA kergelt joodav ning millegi erilisega meelde kah ei jää, selliseid kangemaid IPA'sid on lademes teisigi.
---
pilt isetehtud

Gosedept Blueberry


Gosedept Blueberry (Brewlok, Venemaa) pdl 0,5 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Gose - Flavored" ja hinnang pole veel välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Gose - Fruited" ja 3,74 punkti.

Tootjainfo: "Мы продолжаем «день открытых дверей», второй «кабинет» Gose департамента! Лёгкое кислое пиво, по мотивам главного хита пивоварения города Лейпциг. Легкое пиво с 5% abv. и 13% плотностью, освежающий вкус черники, с едва уловимым солоноватым привкусом."

Vähene roosa vahukiht kaob kiirelt ja jäljetult. Õlle värvus - kirkalt murelipunane. Aroomis on juba kaugelt tunda soolakat vinet, lähemalt nuuskides lisnadub sellele erk marjane hapukas-magus mahlasus ... ja kas nüüd teadmise tõttu või muidu, aga no tõepoolest see lõhnab nagu mustikas!

Esmamekk on keskmise kehaga ja soolakas-magusakas. Keskmaitse on hapukas-magus, marjane ja veidi keelekülgi parkiv. Lõppmaitse muutub huvitavalt kombel sedamoodi mage-magusaks nagu kultuurmustikate puhul tunned ... aga kuskohast siis need intensiivsed muud noodid tulevad, kuna kultuurmustikas pole kuigi maitseküllane? Lõppmaitse on hapukas-mõrkjas, keelepära veidi parkiv ja õrnalt soolakas.

Keskmise kehaga, vähekarboniseerunud paletiga, soolakas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-soolaka buketiga Übertasandi rüübe! Väga mõnusalt marjane goseke, mille puhul küll tekib põgus kahtlus essentsi kasutamises ... aga ikkagi on üks lahe lonks nautida ja eri maitsekihte lahata.
---
pilt isetehtud

Friday, January 3, 2020

Shadow Game V


Shadow Game V (Sori, Eesti) pdl 0,33 l. alc 13,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Stout - Imperial Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Stout - Imperial / Double" ja 4,14 punkti

Tootjainfo: "Rare single barrel release! Super massive Imperial Stout with loads of Cacao, Ceylon Cinnamon & Coconut and aged in Heaven Hill Bourbon barrels"

Väike lihtne pudel, elegantne must-kuldne sildikujundus. Vähene mustjaspruun vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - must. 

Aroom koosneb vähemalt kolmest kihist. Kõigepealt laotub üle sõõrmete tasandiku magus kakaone-kaneeline udu. Teise kihina vaatavad selle udulaama alt välja kookosekünkad. Selle taga aga õrna aimdusena guašine-suitsune viskimiraaž nagu suuremad mäed silmapiiri virvenduses.

Esmamekk on raske kehaga ja keeleotsal värelevalt alkoholine, pähkline ja kaneeline. Keskmaitse ilmutab end ploomiliköörina, pehme ja samas särisevana, kogu keelt endasse mähkivana. Lõppmaitses stepib üle keele kookoselikööriga täidetud šokolaaadikomm, alkoholiselt teravad kontsakesed löömas keelenäsakestel klõbinat. Järelmekk pehmeneb aga meeldivalt, võimust võtab kaneeli-mandli-kreemiga täidetud šokolaad, justkui ilmuks seina seest tumedat valgust kiirgav eksootiline lamp, mille vaatamiseks peab võtma aega.

Raske kehaga, vähekarboniseerunud ja naftaliku paletiga, magus-mõrkjas-torkiva-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusa buketiga Megataseme rüübe. Jummala eest, ärge lähenege sellele nagu õllele, vastasel kohal hakkate jaurama alkoholitorke üle. Võtke seda kraami kui vürtsnastoikat, mille nüansside tabamiseks tuleb võtta aega ja kannatust. Las see klaasike imbub piiskhaaval teie keelesse nii, et te ei pea isegi neelama. Ja vat siis saate aru antud joogi võlust!
---
pilt isetehtud

Mongo


Mongo (Port Brewing, USA) pdl 0,66 l. alc 7,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "IIPA - Imperial / Double IPA" ja hinnang 99 punkti. Untappd ütleb: "IPA - Imperial / Double" ja 3,88 punkti (miskipärast on siin kirjas 8,0 %vol, pilt on teine, järsku pole päris sama jook?)

Tootjainfo: "A Double IPA brewed in memory of the brew cat"

Kopsakas pudel, sinine-lainene sildikujundus, lainelaual laskumas kass. Kollane vaht täidab 3/4 klaasist ja püsib vägagi kaua. Õlle värvus - vähese teralise kõljumiga kuldne. Aroom on mangusakas ja mangone, humalad on siin küll surnud, kuid sõõrmeid paitab ikkagi meeldiv hõng. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja mõrkjas ... või isegi mõru. Keskmaitse jätkab sama ohakaselt mõrul lainel, kuid sellele lisanudb ka pehmem ja troopilisem külglaine, mahendades esmast karmust. Lõppmaitse ajal triivib siia manu ka hapukas-marjane loksumine, kuigi mõru põhilaine jätkab samal ajal kasvamist. Järelmeki ajal saavutab mõrusus juba tsunami kõrguse, vürtsikas vahupilv selle tipus vaid toonitab asja enda karmi mehisust.

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõru-magusakas-mõru-hapukas-mõru-vürtsikas-mõrkja buketiga Übertaseme rüübe. Ülevõlliselt karm ja samas väsinud kraam, ilmselt algselt mänglevamad-mahlasemad toonid on maha käinud, kuid selles joogis on endise vägevuse rammu nagu vanas kindluses, kus enam pole küll vibumehi tornides, kuid vanad sõjasarved kaiguvad veel varemeis.
---
pilt isetehtud

Magnificent Margarita


Magnificent Margarita (Sori, Eesti) pdl 0,44 l. alc 5,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Gose - Flavored" ja hinnang pole välja kujunenud. Untappd ütleb: "Sour - Gose - Fruited" ja 3,45 punkti

Tootjainfo: "A sour ale with light body and low bitterness to keep things simple. Prominent real lime with an infusion of cashmere hops and Himalayan rock salt to bring our Magnificent Margarita into life. A mild tartness mingles on the background bringing out the margarita flavor that you know and love."

Keskmist kasvu purk, sädelev-roheline sildikujundus. Sentimeetrine valge vahukiht kaob praktiliselt hetkega. Õlle värvus - hämuselt tume-tuhm-kollane. Aroom on hapukas, linnaseline ja vaevutajutavalt soolane. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja ootamatult intensiivselt hapu. Keskmaitse segab marjast haput ja saiast linnasemagusat, soolane foon hakkab koguma hoogu. Lõppmaitse on mõnusalt-karastavalt soolakas-hapukas, kuivapoolne ja keelekülgi veidi parkiv. Järelmekk taandub küll üsna kiirelt, kuid soolakas kargusetunne jääb kauaks püsima. 

Keskmisest kergema kehaga, vähekarboniseerunud ja kuiva paletiga, hapu-magusakas-hapukas-soolakas-mõrkjas-hapuka-soolaka buketiga ÜBERtaseme rüübe! Üks mõnus ja karge gose ilma ühegi vigurita, just selline virgutav ja värskendav nagu vaja - see klaasitäis võiks alati preemiaks käepärast olla peale raskemat päeva.
---
pilt isetehtud