Thursday, September 29, 2016

Odravein Bourbon BA (2016)


Odravein Bourbon BA (2016) (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 16,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: barley wine ja hinnang 98 punkti!!!

Tootjainfo: "A powerful barley wine that has been aged for more than 6 months in bourbon barrels. Brewed for the 1st anniversary of Põhjala’s Tallinn brewery. Released Nov 25th, 2015."

Põhjala poisid - ma tean et teie selle õlle aastakäikudel vahet ei tee. Aga RB jaoks võiks omaette kande teha ikkagi. Ja siis vaadata, kuidas arvamused erinevad ... või siis ei erine :)

Väike lihtne pudel, tumesinine vahakate korgil, väga omapäraselt hõbekuldset karva sildil odrapead. Sentimeetrine tumekollakane vahukiht kaob kiirelt kirmeks. Õlle värvus - kirkalt kreegipunane.

Aroom. Ohhh. See ON hunnitu! Pehme, soe, kõikehõlmav. Vaatab sulle naeratades otsa ja küsib - on's sul midagi veel vaja õnneks? Ei ole, ausõna ei ole. Pehmed vaniljeküpsised, koorevenis, kreegikompott ja murakaliköör.

Esmamekk. Raske ja pehme. Soe ja südamlik. Kergelt keeleotsa näksiv - no aga kuulge, 16-kraadise joogi kohta on see esmanäksatus ikka VÄGA pehme. Vaniljekreem ja rosinad. Kreegimarmelaad. 

Keskmaitse  keerab toaukse lukku, lülitab sisse vanamoelise lampidega raadiomassina - teate küll see ühe rohelise silmaga - ja asub vaikselt nuppu kruttima. Ohjass, paljusid jaamu enam ei leia, kuid ... nad on ju minu peas olemas! Radio Luxembourg ... kui palju mälestusi!

Lõppmaitse. Vana tugitool, mille rohelise sametkatte paremad ajad on ammu möödas ja vedrud krudisevad, võtab maitsja keha enda kaissu, tõstest suisa ise ruudulise pleedi jalgadele ning pannes mängima tasase salongidžässi plaadi. 

Järelmekk. Kodu on seal kus on su süda. Ja mingil hetkel ongi mälestused su südames. Need on head hetked. Eriti kui väljas kisub pimedaks, sabised vihma ja tuul klõgistab ahjusiibrit. 

Oi ei, ega ma ei plaaninudki kirjutada maitsetest. Selle õilsa rüüpe puhul on märksõnaks emotsioonid. Aga et oleks selgus majas - GENIAALNE elamus! Vana Gambrinus tänab. Tehke veel ja tehke palju. Selliseid võrratuid rõõmutilgakesi peaks meie ümber leiduma ikka veel ja veel.
----------------
pilt isetehtud

Poro


Poro (Õllenaut, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Spice/Herb/Vegetable", hinnang 55 punkti.

See veiderõlu on ammu läbi müüdud, kuid hea kamraad pani tähele, et mul oli kirjeldus tegemata ja tõi oma varudest pudelikese - siiras tänu!

Tootjainfo: "Nordic moss ale
Koostisosad: vesi, odra- ja rukkilinnased, harilik põdrasamblik, Islandi käokõrv, pärm.
Sisältää: vesi, ohramallas, ruismallas, poronjäkälä, isohirvenjäkälä, hiiva."

Väike lihtne pudel, sildil pruulikoja tunnusmehike seekord põhjamaises-sarvilises ümbruses. Vahtu on null. Õlle värvus - vähese hõljumiga punakas porgandikarva.

Aroom pole enam niiii teravalt friigikas nagu mälupildis, kuid kuidagi ... meditsiiniline ... selline hapukas, ürdine, käärima läinud silo taoline, veidralt värskelt roogitud viidikat meenutav. Hapendatud seened.

Esmamekk. Võehhhhh. HAPU! Hapu-hapu. Käärima läinud jõhvikamorsi hapu.

Keskmaitse. Urjahh. Hapu-läila. Lödiks käärinud ploom. Jõhvikamoosist käärima pandud kodune kärakas.

Lõppmaitse. Vana Gambrinuse õlad tõmbuvad raginal kokku, üritades pead selle maitse eest peita. Mõrkjas-hapu. Pohlad. Talv otsa vees seisnud pohlad, millest on kadunud värskus ja jäänud on vaid tanniin. Pohla-seene-salat. Marineeritud kuuseriisikad.

Järelmekk. Teeseene-leotis. Käärinud kasemahl punaste sõstratega. Kurgimarinaadis ligunenud suitsutatud kuusevõrsed.

FRIIIIIGIKAS! Eestis seni ilmselt kõige friigim õlu üleüldse. Kuid kui niimoodi pea viltu vaadata ja silmad kissis hoida, siis midagi selles ju on. No teate küll ju neid koeratõuge, mis on nii inetud, et paistavad juba armsad.
------------
pilt isetehtud

Black Wych


Black Wych (Wychwood, Inglismaa) pdl 0,5 l. alc 5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "stout" ja hinnang 50 punkti.

Tootjainfo: "Ingredients: Pale malt, Black crystal malt, Oats; Target hops.
"Black Wych is a beguiling traditional English dark stout, silky smooth, soft and seductive. A heady brew, which entices you to lose your senses and fall for the charms of The Black Wych.""

Keskmist kasvu reljeefkirjadega proofilpudel, sünkjates toonides efektne sildikujundus. Pruunakas-hallikas vaht täidab pool klaasi, olles mõõdukalt püsiv, kuid jättes muljetavaldavalt kaunist vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt sünkjaspunane. Aroom on leebelt magusakas, väga meeldiva kreegikompoti-laadse hapuka kõrvaltooniga.

Esmamekk mõjub mõrkjalt ja hämmastavalt kergelt. Võimalik, et häda on liiga jahedas temperatuuris, kuid esmamulje jääb suisa vesine. Keskmaitse on mõrkjas, kohvine ja kreegine, veidi kehakam, kuid ikkagi kergepoolne. Lõppmaitses seguneb lagrits ja kõrvetatud leib, sorts kalja ja piimašokolaad. Järelmaitse on hapukas-mõrkjas, kuivapoolne ja kauakestev.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkja buketiga omapärane rüübe. Aroom on suisa võluv, kuid keha ... kuskohas on keha? Iiri kuivaks stoudiks see jook ka ei kvalifitseeru, nii et kuidagi kummaline. Kuid mitte halb, oi seda küll mitte. Miskipärast sooviks siia juurde Valeri küpsiseid.
---------------
pilt isetehtud

Wednesday, September 28, 2016

Swole Mole


Swole Mole (Amager / Three Floyds, Taani / USA) pdl 0,5 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Imperial Pils/Strong Pale Lager" ja hinnang 84 punkti!!

Tootjainfo: "Just because you’re a small dude, it doesn’t mean that you cannot dream. Dream dreams of being like those super muscly guys from down the gym - sixpacks and all. Swole Mole is our tribute to all the little guys in the world who maybe used to be fat nerds, but then decided to walk those extra miles to make their chests and biceps and triceps and whatever swell in beauty. Nothing is impossible - and we believe that swole moles could very much be the heroes of the next generation."

Keskmist kasvu pikakaelaline pudel, sildil musklikutt. Erkvalge vaht täidab pool klaasi, vajudes küll aegamisi ära, kuid jättes klaasiseintele tiheda vahupitsi. Õlle värvus - kirkalt heledapoolne kollane. Aroom on kuramuse põnev - magusakas, midagi niiiiiiiiiiii tuttavat meenutav ... no aga ei tule meelde misasi see on. Väike aniisine säde kuskil nurga taga, pisut tolmunud kuivatatud kummelit, kuldsed rosinad ja poolnärbunud hein. 

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse muutub magusamaks ja samas omanäoliselt õlijaks ... siin segunevad päevalilleseemned ja india pähkel. VOHH. See see lõhn oligi! Päevalilleseemne-halvaa! Lõppmaitse mõrkjas-vürtsikas ja mõnusalt turgutav segu paneb juba neelamise ajal mõtlema järgmise lonksu peale. Järelmeki hapukas apselsinine toon täiendab õlisepoolset halvaad nii kenasti :)

Raskepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkjas-magusakas-hapuka buketiga ÜBERtasandi rüübe! Päevalillehalvaad olete ise teinud? Või vähemalt söönud? Novat see on üks klaasitäis mõnusalt krehvtist halvaad - ja üldse mitte seda ülemagustatud plönni mida tavaliselt poes müüakse. Oipagan, vana Gambrinus sumiseb praegu rahulolevalt ja kallab hindavalt noogutades veel ühe klaasikese.
--------------
pilt isetehtud

Okas kurku


Okas kurku (Pihtla, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Liigimääratlus: kuusekasvu ale

Tootjainfo: "Saaremaa odarlinnased. Kuusekasvud
IBU 32"

Väike lihte pudel, tehniline sildike. Kreemikat karva vaht täidab 4/5 klaasist ja püsib väääga kaua. Õlle värvus - kirkalt kuldse helgiga heledapoolsem punane. Aroomis on küll mitte niivõrd kuusekasvude hapukas, kuivõrd lihtsalt kuuseokaste vaigune lõhn ... nõrgapoolselt, kuid täiesti äratuntavalt. Huvitav, millal ja millega see rüübe tehti, kas kevadel värskete kasvudega või hiljem?

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitses tuleb magusakas vaigune pool jällegi aegamisi ja vaoshoitult esile. Lõppmaitse on mõrkjas-hapukas, nüüd juba rohkem noorte kuusekasvude moodi. Järelmekis jääb vaigune vine keelepärale päris pikaks ajaks püsima.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapuka buketiga Väga heal tasemel rüübe. Kuusekest võiks veidi rohkem tunda olla - kuna kuusevõrse õllesid on juba ainuüksi ametlike õllede seas kahte sorti saadaval, siis tuleks millegiga silma (ja mitte ainult kurku) torgata. Muidugi - saaremaa linnased kõlab kõva sõnana, kuid seda ei oska maitses tajuda :)
-----------
pilt isetehtud

Vulin


Vulin (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Session IPA" ja hinnang pole välja kujunenud.


Tootjainfo: "Kergesti joodav ning värskete tsitruste maitsega Session IPA. Pruulitud aromaatsete Ameerika humalatega.
IBU 40"

Väike lihtne pudel, sildil vanamoeline sisehoovi-purskkaev. Erkvalge hore vaht täidab pool klaasi ja pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on kirkalt magus-mõrkjas, tsitruseline, mandariinimahlane.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, greibine ja viinamarjane. Lõppmaitse jääb ühtlaselt ja kargelt ent leebelt mõrkjaks, marumahlaseks ja kargeks. Järelmaitse õhetab õrna vürtsikusega ja kestab kaua meeldiva apelsini-greibi segumahlana.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe, session IPA'de mahlase otsa superhea esindaja. Vaata sellist jooki võtaks ikka kohe mitu õhtu jooksul ette, eriti kui vahele vürtsikaid nuudleid krõbistada.
---------------
pilt isetehtud

Tuesday, September 27, 2016

Game of Arms


Game of Arms (Amager / Cigar City, Taani / USA) pdl 0,5 l. alc 8,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "Imperial Porter" ja hinnang 96 punkti!!

Tootjainfo: "Should anybody ever ask us which two breweries in the craft beer world are the two manliest, we wouldn’t hesitate for a second before naming Tampa’s Cigar City and our very own Amager Bryghus. Whenever the two breweries meet, their main brass will engage in the manly sport of arm wrestling - be it in the brewhouse, in the tap room or in a random bar. All friendly playing around of course, and always with the same outcome: a humiliating defeat for the Tampa boys. Not only will our big man, head brewer Jacob Storm, beat them but so will fellow founder and CEO Morten Lundsbak - and both with right and left hand. Last time we met the Tampa boys, they pulled out saying they didn’t really care much for arm wrestling anymore. Nevertheless this beer was originally brewed and released by Cigar City under the name "Top Roll", apparently the name of a secret arm wrestling technique all employees at Cigar City must now learn to keep their job. All in the faint hope that maybe, just maybe one day one of them will beat an Amager boy. At Amager we shrug, and smile politely and wish them nothing but the best of luck.
Ingredienser: Vand. Bygmalt: Pilsner, Dark crystal, Crystal 150, Low crystal, Chocolate, Brown. Hvedemalt. Hvidt sukker. Humle: Columbus, Vanguard, Centennial. Rålakrids. Gær: UK-ale"

Keskmist kasvu pikaakaelaline pudel, sildil tegelevad käesurumisega sarvikkoll ja sigar ... lugesite ju ikka tootekirjeldust, eks ole? :) 

Tumekreemikas vaht täidab pool klaasi ja püsib üpriski kaua, jättes ka kaunikese vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - tuhmilt sügav tumepruun. Aroom on ausalt öeldes nõrguke, veidi kohvine või õigemini külma kohvijoogi ja kohvi-iiriste taoline.

Esmamekk on lõhnale risti vastupidiselt pauhhh-kui maitseküllane - magusakas, iirisekommi ja vaarikamarmelaadi taoline. Keskmaitse - jeeeeerum - vaarikalimps ja kohviliköör, kokakoola ja pohlamoos, maasikakompott koos kaneelisaiakestega. Kes laskis sellise hullu siia klaasi lahti, et niiiiiiii sündsusetul moel kokku loopida kõik ettejuhtuvad maitsed?

Lõppmaitse ei mõtlegi taanduda. Melass ja maasikad, punase sõstra liköör ja mõrušokolaad, kuivatatud pohlad ning helde peotäis külmkuivatatu vaarikaid. Mimmamooo ... kas teate mis meelde tuleb? Black Ink and Blood! Tõsi küll, umbes kaks korda lahjemas variandis, kuid ikkagi jubevägev! Järelmaitse ajaks jõuab keel juba veidi väsida sellest ohjeldamatust maitseorgiast, mis ähkides keelel ringi aeleb, nii et marjamahlad pritsivad ja kohe omaenda kuumusest kõrbevad.

Raske kehaga, mõõdukalt karaboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkjas-magusaka buketiga MEGATASANDI RÜÜBE! Black Ink & Blood noorem vend, ma ütlen! Üsna jõhker tegija, mida soovitaks anda panetunud maitsejahtijale. Eriti eriliselt eriliseks teeb seda aga totaalne erinevus lõhnast tuleneva 0-ootuse ja seejärel saabuva laviini vahel.
-----------
pilt isetehtud

Tatters Coffe Stout

Tatters Coffe Stout (?, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Liigimääratlus on nimes kirjas

Tootjainfo: "Tatters Coffe Stout on pruultid Haljala kihelkonnas asuva Tatruse küla puhtast allikaveest ja on pühendatud Tatruse rüütli mõisale Tatters. Rüütlimõisa on mainitud aastast 1390
Õllemeister kasutab pruuli juures kuute erinevat linnasesorti, mis panevad aluse joogi võimsusele. Vürtsitatud on kolme erineva humala sordiga, mida on nii keedetud kui ka kuivalt puistatud otse käärivasse õllesse. Joogile annab viimase lihvi espresso, mis ärgitab vaimu ja meelt
Tatters Coffe Stout on sobiv jook maitsva prae kõrvale, kuid leiab koha ka väsitava ja tegusa päeva kokkuvõtmiseks praksuva kaminatule saatel."

Väike lihtne pudel, ajaloolitsev sildikujundus. Pruun vaht täidab üle poole klaasi ja püsib supervisalt, haakides end ka korraliku ehitusvahuna klaasiseintele. Õlle värvus - vähese tumepruuni helgiga must. Kohviaroom ulatub juba kaugelt ninna, lähemalt nuuskides jääbki mulje nagu oleks nina vanamoelises vändaga kohviveskisse torgatud.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas-magusalt kohvine. Keskmaitses on supermõnus hapukas hea röstiga kohvi, mille taga aimdub veidi ka õlle enda varjundit, kuid kohvi domineerib mäekõrguselt. Lõppmaitse hakkab juba veidi õlle nägu minema, korralik magusakas (foreign?) stout nii nagu ta olema peab - pisut kreemikas, tugevalt šokolaadine ja kohvine ... oh üllatust :) Järelmekk muutub taas kohvijoogiks, millesse on ka kohvilikööri piserdatud.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kreemika paletiga, mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-magusaka buketiga Übertaseme rüübe! Väga korralik stout ja veel parem kohvi. Lausa kahju et kohvi niiiiiiiiiii tugev dominant on, kipub õlut ennast varjutama, kuid tulemus on igatahes vägagi nauditav. Prae kõrvale see õlu küll ei sobi - selle osas pole meistriga nõus - kuid omaette klaasikesena väga mõnus keelekõditaja.
---------------
pilt istehtud

Talisman


Talisman (Pühaste, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pilsener" ja hinnang pole välja kujunenud.

Tootjainfo: "Karge Pilsner, milles on tunda kerget linnase maitset ja puuviljaseid Vic Secret humalaid.
IBU 37"

Väike lihtne pudel, sildil vares. Ja talisman. Erkvalge vaht täidab üle poole klaasist ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on leebelt hapukas, kummalise magusaka kõrvaltooniga, mis meenutab mingit köögiviljakrõpsu ... nt peedikrõbuskit?

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on hapukas-magusakas, lilleline ja veidi seebine. Lõppmaitse muutub mõrkjas-vürtsikaks, heinaseks ja tsitruseliseks. Järelmekk on kauakestvalt magusakas-mõrkjas, kuivapoolne ja karge.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga päris heal tasemel rüübe. Kergepoolne joogikas, millel on piisavalt maitsekust ... kuigi selle humalavaliku kohta tuleks öelda ilmselt "julge"
------------
pilt isetehtud

Monday, September 26, 2016

Kasaka stout


Kasaka stout (Alo, Eesti) pdl 0,33 . alc ~8 %vol. Liigimääratlus: imperial stout

Tootjainfo: "Linnased, humalad (Columbus, East Kent, Goldings, Fuggles), pärm (S-04)"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Tumepruun vaht täidab üle poole klaasist ja on üpriski püsiv. Õlle värvus - täiuslikult must. 

Arrom on raske. Magus bituumen. Kakao, tume šokolaad, trühvlikommid, kaneelised pähliküpsised. 

Esmamekk on raske kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse mõrkjas ja magusakas segu mõjub sulnilt ja pehmelt ja nätskelt nagu ploomikompoti vedelikuga immutatud tordipõhi, millele on veidi ka kakaod peale raputatud. Lõppmaitse - šokolaadikreem ja mõrkjas Nutella (oi sihukest ma tahaks isegi proovida!) segunevad ploominalivkaga ja mustsõstramarmelaadiga. Huvitav, miks tuleb pähe võrdlus koolatarretisega? Järelmekk segab röstpähklid kaneeliküpsistega, raputab juurde tumeda mõrušokolaadi helbeid ja tumedaid kõrbemise äärele kuivanud rosinaid.

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkja buketiga ÜBERtasandi rüübe! Nohjah, võiks ju küsida, kas ta nüüd ikka päris-päris im.stout on ... aga ega palju puudu küll ei jää. Ja oh kui hea ikkagi. Paras sügisõhtu soojendaja, eriti kui veel kõrvale väike viilakas õllerabast tehtud apelsinikeeksi pakkuda!
---------------------
pilt isetehtud

The Lady of Cofitachequi


The Lady of Cofitachequi (Amager / Fonta Flora, Taani / USA) pdl 0,5 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "IPA" ja hinnang 96 punkti!!

Tootjainfo: "Morganton in Western North Carolina, today home of the Fonta Flora Brewery led by its creative mastermind Todd Boera, who gives emphasis to using local Appalachian ingredients in his beers whenever possible. Todd’s vision that ”fermentation is yet another medium for creating art” is much more than just a phrase, it’s the actual ideology behind the brewery. However, what few people outside the US know, is that this area plays an important role in American history. 500 years ago it was a proud mainstay of several native American chiefdoms. Joara being one of them, neigbouring Cofitachequi being another. This beer is named after the mythical chieftainness “The Lady of Cofitachequi” who is believed to be one of few – if not the only – female native American rulers. Taken prisoner by invading Spanish conquistadores, on an insatiable hunt for gold, this proud lady managed to escape and rejoin with her people. The invaders built several forts in an attempt to control the area, only to see them all destroyed and burned down by local warriors months later. Only one out of 120 Spaniards is said to have survived. The defeat effectively ended all Spanish attempts to colonize the area. The Lady and her fellow chieftains were again rulers of their own land.
Ingredienser: Vand. Bygmalt: Pilsner, Pale, Cara-pils. Humle: Amarillo, Simcoe, Citra. Gær: US-ale"

Pean ütlema et see tootekirjeldus mulle tõesti meeldis :)

Keskmist kasvu pikakaelaline pudel, sildil relvis indiaani naine. Erkvalge vaht täidab pool klaasi, olles üsna püsimatu, kuid jättes vähest vahupitsi klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne kollane. Aroom on mõnusalt tsitruseline, meenutades yuzut ja värskeltpressitud apelsinimahla.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas, mahlane ja mulksuv. Keskmaitse mahlasus ületab kõik ootused - no värskeltpressitud mahl mis mahl! Ainult et seekord greibimahl ... punase greibi mahl! Lõppmaitse magusakas vürtsikus mängib kumkvaatide ja litšimarjadega, pudistades mahlaseid viljakesi sulle taskusse ja krae vahele. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, mulisev ja sulisev nagu mahlakoseke, värske ja karge kui päikesetõus mägedes. Selles õlles on võlu ja väge!

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Oisapoiss, KUI mahlane see rüübe on. Parim meeldetuletus sellest, miks algselt IPA'desse ära armutakse. Kumkvaadikesi mulle palun!
-----------------
pilt isetehtud

Estrefä


Estrefä (Pühajõe, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,2 %vol. Ratebeeri hinnang "amber ale" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Om nigu om" Nomisasja :)

Väike lihtne pudel, sildil hiilib kavala näoga karu jahimeest. Sentimeetrine kollakas vahukiht taandub kiirelt kirmeks. Õlle värvus - kirkalt soe merevaik. Aroom on hapukas-magusakas, õunane ja veidi pärmine. 

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja mõrkjas-magusakas. Keskmaitse on hapukas, kodune ja pärmine. Lõppmaitse muutub meeldivamaks, biskviitjalt pehmemaks, kuid pärmine hapukus on ikkagi foonil. Järelmekk on kuivapoolne, hapukas-magusakas, koduõlle ja käärinud kasemahla vahepealne.

Kergepoolse kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-hpukas-magusakas-hapuka buketiga keskpärane rüübe. Võimalik et peale mõnda nädalat kaob see pärmine hapukus ära, kuid praegu on mulje toorevõitu.
-----------
pilt isetehtud

Sunday, September 25, 2016

Hop Power


Hop Power (Tanker, Eesti) pdl 0,333 l. alc 10,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „Imperial IPA“ ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "We are announcing our next Imperial IPA "Hop Power" where we got our inspiration from drag racing. Powerful engines, NOS infusion and Estonian record in quarter mile (7,771) are the key elements in planning this beer. We ended up at 10% ABV and lot’s of aromatic hops infused."

Väike lihtne pudel, pruulikoja tunnuskolp on seekord võtnud mootori kuju. Sisuliselt puuduv vaht kaob üsna kohe. Õlle värvus - kirkalt punakas-kuldne merevaik.

Aroom on võimas, Citra iseloomulik vänge kassipiss paneb kergelt silmi pilgutama. Seejärel tuleb aga sama hingetõmbega üllatuslikult hoopis malbelt vaigune pärnaõis ja veidike angervaksa.

Esmamekk mõjub käredalt, jõuliselt magus-mõrkjas ja samavõrd vürtsikas kaisutus haarab keeleotsa embusse ja veab kohe karaoket laulma, ilma igasuguse eelmängu või muu romantikata. Keskmaitse hapukas-mõrkjas ja vaigune pigistus süvendab veelgi seda muljet, et oled sattunud purjus soome mammi meelevalda, kes sulle higiselt ja ülemeelikult ligi tikub, toppides mikrofoni nina alla ja kätt rihma vahele. 

Lõppmaitse käratab sulle kõrva otsekohese alkoholise soojusega mõned põhjanaabri levinud suguelundid ning nõuab mõõduvõtmist ja suhete selgitamist. Olgu siis mootormasssinate kaasabil või ilma. Veriapelsin ja greibiliköör. Urjuhh. Vänge värk.

Järelmekk on unustanud sinu kohaloleku ja ronib baariletile, et kallata endale veel üks mehukatti ja royal piiritus (huvitav kuskohast nad selle välja koukisid) ning üritada korraga tantsida tangot ja laulda Saaremaa valssi.

Raskepoolse kehaga, alakarboniseerunud ja õlija paletiga, magus-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusakas-hapuka buketiga Räme rüübe! Vist siiski positiivses võtmes ... sest noh maitset on siin nii et tassi kasvõi kolme kalevipojaga. Aga no RÄME ikka küll (ja nüüd pane siia kõik oma soomekeelsed oskussõnad). Tšillijuust peaks ehk kannatusi leevendama :)
-------------
pilt isetehtud

Darkest of Suns


Darkest of Suns (Amager / Stillwater, Taani / USA) pdl 0,5 l. alc 6,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus "saison" ja hinnang 75 punkti.

Tootjainfo: "Especially amongst female craft beer lovers in Southern Europe, he is often named the most handsome and sexy persona in modern gypsy brewing. And although some twin in Brooklyn may object, we however tend to agree. Sexy AND sweet and also rumored to be kind to animals. And yes, we are of course talking of Brian "Stillwater" Strumke, Baltimore’s proudest son. With a past in rock music, Brian is used to a high level of adoration, but in recent years Brian’s primary claim to fame is his wonderful way of bringing Belgian beer styles into the modern age. Brian’s many tweaks and twists of the Saison style in particular could be considered respectless by purists, but in our opinion nothing could be further from the truth. Stillwater Artisanal has simply taken the best of Belgian brewing and given it a much needed kick in the butt. We always admired Stillwater’s extremely classy design, but knowing Brian we also figured he could do with a little more edge. "Darkest of Suns" is our attempt at being just that - in both title and design - a little edgy. Please forgive us Brian!
Ingredients: Water. Malts: Pilsner, Wheat, Flaked oats, Caramunich 2, Carafa 3, Special B. Hops: Simcoe, Tettnanger. Juniper, Black peppercorn. Yeast: Saison"

Keskmist kasvu pudel, pruulikojale omasel edeval sildil seekord mingi koll lakub tumedat muna :) Pruun vaht täidab 2/3 klaasist, muutudes küll hõredaks, kuid püsides väga kaua. Õlle värvus - kirkalt pihlakapunane. Aroom on leebelt magusakas, iiriskommide ja lagritsa nüanssidega.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse segab huvitavalt kokku saisonilt oodatava hapukad ja vürtsikad toonid, lisades sinna mõrkjasmagusat karamelliseerunud koorevenist. Lõppmaitse on rohkem saisoni nägu ja tegu, magusakas-vürtsikas, sädelev ja kihisev, kuid samas ka uudselt röstine ja leivane. Järelmekis tugevneb mõrkjas, kõrvetatud leiva taoline toon, peaaegu mattes enda alla vürtsise õhetuse.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsikas-hapukas-mõrkjas-vürtsika buketiga Väga heal tasemel rüübe. Iseenesest on mõte teha tumedat saisoni huvitav, kuid kui röstine mõrkjus hakkab saisoni pidulikkusest üle sõitma, siis pole see just kõige parem mõte. Vaat siia juurde sobiks otse oivaliselt hiljuti proovitud täidetud jalopeno, mis on peekonisse mähitud ja siis röstitud.
-------------
pilt isetehtud

Citter (No Sitter)

Citter (No Sitter) (Alo, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,1 %vol. Liigimääratlus: session bitter

Ratebeer: "Linnased (Pilsner, Caramel), humalad (Nugger, Galaxy, Citra), Windsor"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Sentimeetrine kollane vahukiht on päris püsiv. Õlle värvus - uduselt tumeoranž. Aroom on mõrkjas, heinane, pärmine ja pihlakane.

Esmamekk on kerge kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-magusakas, pärmine ja veidi karvane. Lõppmaitses tugevneb magusakas pool, jäädes külmavõetud pihlakate tasemele. Järelmekk on ootamatul tugev ja kauakestev, mõrkjas-vürtsikas ja kadakane.

Kergepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga keskpärane rüübe. Kodune ja rohmakas, veidi liiga pärmine. Marineeritud räime kõrvale võiks seda ju klaasikese juua.
------------
pilt isetehtud

Thursday, September 22, 2016

Must Marи


Must Marи (Õllenaut / Bottle Share) pdl 0,33 l. alc 9,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "imperial stout" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: ""Must Marи" on Vene Impeerial Stout stiili õlu, mis pruulitud koos Eesti rukkilinnase ja põldmarjadega."

Väike lihtne pudel, sildil on pruuulikoja tunnusmehike seekord saanud pähe räti ja lillekese :) Sentimeetrine tumepruun vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - vähese punaka helgiga must. 

Aroom ... ohhh ... kui mõnusalt sügav see on! Imp stoudi kohustuslik raske šokolaadisus ja kohvisus on paigas, kuid üle selle lehvib ja laiutab mõnus puuviljasus/marjasus. Vana Gambrinus peab tunnistama, et põldmarja koha peal laiutab tema maitsekaardil auk, sestap seob aju selle lõhna hoopis ploomidega, tumelillade moosiploomidega ja kuivatatud mustade ploomidega. .

Esmamekk on raske kehaga ja huvitavalt särtsakas. Ei saa öelda et see oleks hapu või isegi hapukas, kuid marjane ja samas šokolaadine. Kirsišokolaad? Viltkirsid?

Keskmaitse mõjub lausa õlijalt ... ja no pole midagi teha, ploomiselt. Ploomimeri. Suur Ploomiookean! Kui see meri kord mässama hakkab, siis ei anta merimeestele armu ja nii mõnigi vaene hing läheb sügavikus kaotsi. Sihandsee õllega peab ettevaatlik olema. Alkohol on kenasti poolpeidus, soendades küll keelt ja keha, kuid kirsišokolaadina ja kreegikompotina kergelt joodavana võib kiirelt oma lustaka töö ära teha :)

Lõppmaitses tajub keel ära rukkilinnaste leivase tahu. Peenleib ploomipovildoga. Leivasupp kirsside ja mustade ploomidega! Ja sellesse leivasuppi oli ploominalivkat kallatud!

Järelmekk on ilmselgelt purjus. Aga sõbralik nagu suuuuuuur must koerakutsikas, kes tagajalgadel seistes oma jõhkersured esikäpad sulle õlgadele paneb ja siis labidalaiuse keelega märja musi annab. Kõigi ploomide nimel, selles kirsis leidub jubepalju mustikaid! Mustika/mustasõstranastoika šokolaadiga.

Raske kehaga, nõrgalt karboniseerunud ja õlija paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsika-magusaka buketiga MEGATASANDI RÜÜBE! Kohati ülevõlli, kohati lihtsalt hurmavalt maitsetihe, "tavapärasest" imp.stoudist (kui sellist looma olemaski on) ikka kohe kolme kraadi võrra erinev - ja oi see on hea erinevus!! Omaette digestiiviks sobiv klaasike.
-------------
pilt isetehtud

Punakuub


Punakuub (Wassalemma, Eesti) pdl 0,33 l. alc 4,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Bitter" ja hinnang pole veel välja kujunenud

Tootjainfo: "vesi, odralinnased, humalad, pärm" No mis info see nüüd ka ...

Ja noh nime osas oleks võinud ausalt öeldes pisut pingutada ja muud välja mõelda. Õllenaudil on ju samanimeline ametlik õlu olemas. See, et Wassalemma varasem piloot sama nime kandis, pole päris hea argument. Tõsi küll, silmas peetakse erinevaid punakuubi :)

Väike lihtne pudel, sildil sõdur. Kollane hõre vaht täidab 2/3 klaasist, kuid pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tume oranžikaspunane. Aroom on mõrkjas, kadakaselt torkiv ja karge.

Esmamekk on kergepoolse kehaga ja krapsakalt mõrkjas. Keskmaitse on mõnusalt tasakaalus, kuid samas jõuliselt mõrkjas-magus. Kõvasti kadakat ja kõvasti mett ja mesilasvaha - huvitava tajuhäire tekitab see kerge keha ja võimas maitse ühekorraga. Lõppamaitse on hapukas-mõrkjas, õunane, ahjuõunane ... paradiisiõunane :) Järelmekk on mõrkjas-vürtsikas, magusaka taustaga, kauakestev ja kosutav.

Kergepoolse kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Väga-Väga heal tasemel rüübe! Pisut karvane ja kadakane, kui sõdurile sobivalt ründavalt maitsejõuline. Pakkuda koos õunte või hapukapsastega täidetud hanega.
-----------
pilt isetehtud

Wednesday, September 21, 2016

Herja


Herja (Frejdahl, Taani) pdl 0,75 l alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Barley Wine" ja hinnang 48 punkti

Tootjainfo: "Herja is a beautiful copper colored barley wine, brewed on Danish Barley, Galaxy and Amarillo hops and Danish mead aged in used sherry barrels. Flavors of red berries, rich malt and citrus. The sea buckthorn completes the taste and results in a perfectly balanced beer."

Jaaaaa tagasi tootjainfo juurde! Šerrivaadis hoitud mõdu! Astelpaju! Kas seda kõike on kokku liiga palju või vähe?

Kopsakas pudel, mille korki hoiab traatkinnis. Tumedapoolselt kollakas vaht täidab pool klaasi ning vaatamata hõredusele püsib kaua ja haakub ka vähese vahupitsina klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt ja sooja kuldse helgiga purpupunane. 

Aroom on paganama mitmekihiline. Alguses imestad, et kus on küll kõik need võimsad šerrid ja mõdud ja odravein ise ... aga oota veidi ja hinga sügavamalt! Rikas ja täidlane linnasesiirup valgub aegamisi kohale, tuues lõpuks kaasa tamme ja ploomikompotti. 

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga (üllatavalt kerge ütleks ootuse pinnalt) ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas, tammine, šerri ja kreegikompoti segune, vaniljest koorepumatit meenutav. Lõppmaitses koorepumati nätsakas-meelitav magusus tugevneb, kuid seda rullib kohe mõnusalt tasasemaks veidi kõrbenud linnaserull. Järelmekis ilmub ka zupsakas astelpaju terav-hapukas sädemeke, kuid ka sellest sõidab tammiselt mõrkjas-magusakas odrakontsentraat üle. 

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja veidi õlija paletiga, maguskas-mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-mõrkja buketiga Übertasandi rüübe! Ameerikapärane odravein, pisut ülehumaldatud, kuid siiski vägagi korralik tegelane, millest arusaamiseks on vaja võtta aega. RB koondhinne ebaõiglaselt madal, alla 80 ei paneks ise mingil juhul. Pakkuda juustuga üleküpsetatud kõrvitsaviiludega kõrvale.
------------
pilt isethetud

Mutant Disco TQ (2016)


Mutant Disco TQ (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 7,5 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "IPA", hinnang 92 punkti.

Toojainfo: "A very special version of the Mutant Disco White IPA, aged for months in tequila barrels"

2015.a versiooni kirjeldus on siin, vaatame kuidas seekord tundub.

Väike lihtne pudel, sildil Agaav, sidrunid ja veel nipet-näpet. Sentimeetrine valge vahukiht kaob üsna kiirelt, jättes küll veidi vahukirmet klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne kuldne. Vaikne tequilavine imbub ninna juba üsna kaugelt, nina klaasis pistes hurmab sidruni ja tequila segu säherduse silmipimestava värskusega, et naeratus venib lausa iseenesest üle näo.

Esmamekk on keskmise kehaga ja raksakalt mõrkjas-magusakas, otsekohene ja klaar. Keskmaitse - oikuratseeonhea - sidrunikoor, värskeltpressitud sidrunimahl, agaavinaps, greip, sidrunikeeks, tequilas leotatud rosinad, naeru täis tuba ja säravad silmad. 

Lõppmaitses tunned vanilje mõrkjas-magusat pehmust, kaneeli ja vaiku, mesilasvaha ja männiokkaid, kuuled kulunud ent armsaid nalju ning üllatud mööda püksisäärt üleskrabistava kassipoja üle. 

Järelmekk üürgab lorilaule ning üritab kuratteabmispärast ukse külge külge klammerdatud valimisplakatile selgeks teha et kõik see poliitika ... noh teate küll. Seltskond haarab kaasa tequilapudeli ja taldrikutäie sidruniviile ning longib ranna poole. Õhtud on juba küll jahedad, kuid kes see enam seda tähele paneb. Juua sõpradega üks naps pimeneval rannal, kus vahused laineharjad ja kuu - no mis saab mõnusamat olla!

Keskmisest raskema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-vürtsika buketiga MEGATASANDI rüübe! Võrreldes eelmise aasta omaga on asi tublisti muutunud, tunduvalt tekiilasem, kuid ka sedavõrd parem! Vana Gambrinus ise ka üllatab, kuidas ka seekord see kassipoeg jutu sisse ronis - ausõna ma ei lugenud eelmist kirjeldust ennem üle :)
----------------
pilt isetehtud

Tuesday, September 20, 2016

Gudmund


Gudmund (Frejdahl, Taani) pdl 0,75 l alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Saison" ja hinnang 38 punkti

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "Nelson Sauvin Saison. The aroma of gooseberries, passion fruit, spices and green grapes and pepper. Golden in color and rounded with mead created by Danish honey.Brewed pilsner malt and Nelson Sauvin hops and Danish, fadlagret mead from old Chardonna white wine casks from Burgundy. A fresh porter for the real connoisseurs who demand quality and flavors in every sip. Gudmund the archipelago south of the Vikings, Roulvs nephew. His name is known from a Runestones as the uncle put on his dead brother's son. Gudmund died on the way home from a battle in France. It was King Christian. VII who was transported stone for the National Museum in Copenhagen, where it stands today."

Ja mine nüüd tagasi tootjainfo juurde! Panid tähele - valge veini vaadis hoitud mõduga segatud saison! Põnev, kas pole?

Kopsakas pudel, mille korki hoiab traatkinnis. Valge vaht täidab pool klaasi ja püsib üsna kaua, haakides end kenasti ka klaasiseintele vahupitsina. Õlle värvus - tumedapoolne kollane. Aroomis domineerib mõdu, saisonile vihjab vürtsikus meenutab rohelist terapipart ja tagapool on tõepoolest ka tikreid ... või pigem siiski kiivisid.

Esmamekk on keskmisest suts kergema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitses võistlevad omavahel mõdu hapukas-magusakas vahasus ja saisoni veinine sädelus. See pole heitlus, ohh ei! Pigem selline mõnus sparring, kus loobitakse üksteisele märksõnu ja ideid, teravmeelsusi ja sõbralikke solvanguid. 

Lõppmaitses säriseb vürtsikas elegants, hoolimatu lohmakusega ... kuid siiski kaldumata frivoolsustesse, on kamraadlik aasimine jõudnud sellisesse punkti, kus näod hakkavad juba punetama ja õhk on paks sarkasmist. Järelmekk taandub veidi rahulikumasse asendisse, sõnapildurid raugevad, laskuvad tugitoolide mõrkjatesse sügavusse, põrnitsevad üksteist üle mõdust kleepjate pokaalide ja prahvatavad siis vabastavalt naerma. Kohe näha et vanad sõbrad :)

Keskmisest kriips kergema kehaga (mõdu eripära), tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe! Mõdu ja saison osutusid olema suurepärased kaaslased, kes leidsid kohe ühise keele ning panid toime rõõmsa sõnasõja. Rohkem sellist sädelust me kõigi ellu! Oivaline aperetiiv, mis ei vaja endale kõrvale muud näksi kui ehk väheke värskeid puuviljaviilakaid. RB hinnanguga pole vana Gambrinus seekord kategooriliselt nõus.
----------
pilt isetehtud

Doppio Malto Chiara


Doppio Malto Chiara (Pedavena, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 6,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Heller Bock" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "Beer double clear malt elite coop is achieved with long fermentation times and maturation. This slow aging gives it the typical smell of malt and hops, using a firm, round body, a full and balanced taste"

Väike lihtne pudel, Itaalia jaemüügiketi COOP igav kujundus. Erkvalge vaht täidab kolmandiku klaasist ja püsib üsna kaua. Õlle värvus - kirkalt helekuldne. Aroom on magusakas, lihtsalt ja ühetooniselt magus. No ma ei tea. Maisisiirup?

Esmamekk on keskmisest raskema kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, metalline ja alkoholine. Lõppmaitse ... võehh ... odavalt ja alkoholiselt terav ja tühi. Järelmekk kestab plastmassiselt, nagu näriks vana pastapliiatsit - ja kahjuks väga kaua.

See õlu ei vääri kokkuvõtet. Rüve ja odav. Säästukange.
---------------
pilt isetehtud

Birra di Frumento


Birra di Frumento (Maisel, Saksamaa) pdl 0,5 l. alc 5,3 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "German Hefeweizen" ja hinnang 42 punkti.

Tootjainfo (guugeltõlke vahendusel): "The Hefe-Weizenbier elite Coop is a PGI Bavarian unfiltered wheat beer, top-fermented, brewed according to the Purity Law of 1516 and distinguished by the high quality of raw materials. It has a light body, a very balanced taste, with sweet malt aromas, tangy citrus and slight fruity notes at the same time. ILC load opalescent blond color is due to the presence of yeast in suspension is not filtered. It has a compact, creamy and persistent foam."

Selle õlle taust on nüüd veidi keeruline - Eestist ostetud, ühe Itaalia jaemüügiketi (Coop) jaoks toodetud, Saksa pruulikojast tellitud, reaalselt Itaalias pruulitud. Oehh. See va globaliseeruv maailm :)

Keskmist kasvu pudel, kuldpruunides toonides igavapoole sildikujundus. ERkvalge vaht täidab üle poole klaasi ja püsib päris kaua. Õlle värvus - piimjalt kuldne. Aroom mõjub kui saksa nisuõllede klassika - magus-hapukas, banaanine ja biskviidine.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas. Keskmaitse on hapukas-magusakas, veidi keele külge takerduv pooltoore banaanina. Lõppmaitse on hapukas, vähese vürtsika säraga, tihkepoolne ja asjalik. Järelmaitse esmane võimsus kaob üsna kiirelt, kuigi vähene banaanine hapukus jääb vägagi kauaks.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-vürtsikas-hapuka buketiga Übertasandi rüübe! Saksa nisuõllede klassika oma parimal kujul. Jah, võib-olla pisut igav oma etteaimatavuses. Kuid - klassika ongi selleks klassika, norida pole mmillegi kallal. RB hinnang on hetkel ebaõiglaselt madal. Pakkuda koos banaanikrõpsudega
-------------
pilt isetehtud

Monday, September 19, 2016

Roulv


Roulv (Frejdahl, Taani) pdl 0,75 l alc 9,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Baltic Porter" ja hinnang 84 punkti

Tootjainfo: "Frejdahl Roulv is a Baltic porter brewed on Funen beech smoked wheat malt, local malted barley and Danish mead aged in used whisky barrels. Rich smoky flavor with notes of chocolate, raisins and plums. Made from all natural ingredients."

Oot-oot, mine nüüd tagasi tootjainfo juurde va võrukael! Kas kujutad ette, mida võib anda õlle valmistamisel viskivaadis olnud mõdu kasutamine? Ei kujuta? Vana Gambrinus ka ei kujuta!

Kopsakas pudel, mille korki hoiab traatkinnis. Sõrmepaksune pruunkas vahukiht on hõre ja mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt sügavikupunane. Aroomis on kõike seda mida lubatud. Suits ... nojah, kas see nüüd just pöökpuu suits on, seda ei tea :) Ploomid ja rosinad, veidi mõrušokolaadi. Noh ja omalt poolt lisaks siia ka tilgakese musta rummi ja kribuke vaniljet.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja suitsune, hapukas ja kohvine. Selline rikkalik, kuid mitte pealtükkiv, nagu on ühe tõelise gurmaani õhtusöök - ei mingeid bling-blinge ja kullast kahvleid, vaid lihtsalt mõnuga tehtud südamlik roog.

Keskmaitses asub domineerima suitsutatud ... ahhhaa ... arvasite et ütlen ploom? Ei, ploom on ka olemas, kuid suitsutatud on seekord rosinat. Või õigemini rosinakringlit! Selline soe, pehme, suitsune ja samas biskviidine. Oled kunagi kringlit suitsuse lõkke kohal küpsetanud? Novat kui sa end gurmaaniks pead, siis sa ju tahad nüüd seda järgi proovida!

Lõppmaitses taarub tuppa pisut purjakil naaber, tubli mesinik, rummipudel näpus. Ei noh sa ju tead et tegu on äääärmiselt muheda tegelasega, kellega sa heal meelel oma rooga jagaks. Aga taara näeb, et see vaniljese rummi ja suitsuse mesilasvaha järgi lõhnav taat jääb üsna kohe tukkuma niipea kui on kiiktooli istunud. Meevõtt väsitab ikka ära küll, vehi selle suitsulõõtsaga nigu segane.

Järelmekk maitseb nagu üks meevein, mida sai ükspäev segatud porteriga. Mida kõike need peastpõrunud gurmaanid kokku ei miksi, et ikka vaid enda maitsemeeli kõditada ja mängulustist mõnuleda. Suitsune ja šokolaadine, rummine ja rosinane.

Raskepoolse kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, hapukas-suitsuse-magusakas-mõrkjas-hapukas-suitsuse-vürtsika-magusaka buketiga Napakalt Hea Überrüübe. "Mega" jääb ütlemata vaid seetõttu, et maitseid on pisut liiga palju kokku kuhjatud. Kas olekiste oodanud, et vana Gambrinus midagi sellist ütleb? Ega vist mitte. Aga tõepoolest, kihte ja kihikesi mida siin nautida on hiiiiglama palju, ehk isegi liiga palju.
------------------
pilt isetehtud

Sour Session


Sour Session (Andersons, Eesti) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Liigimääratluse osas pole ka tootja päris kindel

Tootjainfo: " idee oli teha hapu session ipa ja midagi sellist ta on ka. 35 IBU, lactobacillusega hapuks aetud ja korralikult maitseks nelson sauvin ja mosaic humalat. 25% on seal nisu"

Väike lihtne pudel, antisilt. Vähene valge vahukiht kaob kohe. Õlle värvus - kirkalt kuldne. 

Aroom - oooo see on lahe! Praksuvalt krõpsuvalt värske, hapu ja kirgas, magus ja karameljas, barbarissikommi ja düšessi vahepealne.

Esmamekk on keskmisest kergeme kehaga ja intensiivselt hapukas. Keskmaitse on oisapoiss kui kirkalt, lausa helendavalt hapukasmõrkjas, klaar ja kuiv ja krõpsakas. Lõppmaitses muutub hapukus veidi igavamaks, askorbiinitaoliseks, kuid säilitab üldise metsiku värskuse tunde. Järelmekk taandub mõrkjamaks, meenutades rabarberit ja metskirssi.

Keskmisest kergema kehaga, vähekarboniseerunud ja krõbekuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-mõrkjas-hapuka buketiga Übertasandi rüübe! Vapustavalt värske ... ehkki pisut üheplaanine. Kui selle tegemiseks kasutada belgia pärmi, võiks ilmselt vaimustusest halleluuja hüüda.
-------------
pilt isetehtud

Thyra


Thyra (Frejdahl, Taani) pdl 0,75 l alc 4,6 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Spice/Herb/Vegetable" ja hinnang 29 punkti

Tootjainfo: "Elderflower"

Kopsakas pudel, mille korki hoiab traatkinnis. Erkvalge vaht täitis pool klaasi, kuid ei püsi kuigi kaua. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on õrnalt hapukas ja magusakas, meenutades küll mingit õitsvat põõsast, kuid mitte sellist leedripuud, mida ma seni kohanud olen. Miskipärast tuleb rohkem silme ette õitsev puju.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja lustakalt magusakas-hapukas. Keskmaitse on nüüd juba selgemalt tajutava leedriõie aroomiga ja mesine. Lõppmaitse ... jestas ... kas te olete kindel et see pole mõdu? Tugevalt mesine ja vahane magusus seguneb mõdule omase hapukusega, sellele lisandub ürdist mõrkjust. Järelmekk ... no tee või tina, pimetestis pakuks vana Gambrinus selle joogi liigimäärtluseks mõdu, mille mekk püsib heinaselt ja lilleliselt vägagi kaua.

Keskmisest suts kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-hapukas-magusakas-hapukas-mõrkjas-magusakas-vürtsika buketiga Üllatav rüübe! Vana Gambrinus pole üldse kindel, kas see jook ikka on õlu-õlu või siis hoopis mõdu või laagerõlle ja mõdu segu. Igatahes üllatav ja mänguline jook, mille pakkumine terrassijoogina ning eriti naisteseltskonnale oleks vägagi hea mõte.
--------------
pilt isetehtud

Sunday, September 18, 2016

150° Anniversario Strong


150° Anniversario Strong (Menabrea, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Imperial Pils/Strong Pale Lager" ja hinnang 13 punkti.

Tootjainfo: "Double-malt beer. Clear, bottom-fermented, specialty, type Strong Lager. The beer has is full bodied, rounded, with long-lasting foam and a remarkable balance between sweet and bitter. It is characterised by strong hints of malt and by an initial sweetness that is balanced by the intense hops final bouquet. It is perfect in combination with full-bodied dishes, such as grilled meats or roasts."

Väike lihtne pudel, kaunis sildike seekord rohelistes toonides. Vähene erkvalge vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt kollane. Aroom on magusakas, linnaseline ja kuldseid rosinaid meenutav.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-vürtsikas. Keskmaitse on magusakas, tuntavalt alkoholine, odav ja terav. Lõppmaitse on kummaliselt vesine ja tühi, tajutavalt kange ning labasevõitu. Järelmeki odav kangus häirib pikalt.

Keskmise kehaga, vähese karboniseeringuga, magusakas-vürtsikas-magusakas-mõrkja buketiga unterbier. Õilis imperial pils on ära labastatud.
--------------
pilt isetehtud

150° Anniversario Ambrata


150° Anniversario Ambrata (Menabrea, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Amber lager / Vienna" ja hinnang 16 punkti.

Tootjainfo: "Amber beer. A speciality of Maerzen style.
Made with malt, maize, hops and water.
A full-bodied beer belying its alcoholic strength"

Väike lihtne pudel, kaunis sildike seekord kuldoranžis toonis. Kergelt kreemikat karva vaht täidab pool klaasi ja püsib kaua. Õlle värvus - kirkalt merevaigune. Aroomis on tunda maisi magusust ja röstist karamelli.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja magusakas. Keskmaitse on magusakas, biskviitjas, ja kummaliselt rauamaitseline. Lõppmaitse mõjub odavalt ja karvaselt, toorelt ja roosteselt. Järelmekk kaob õnneks üsna kiirelt, jäädes vaid hapuka mälestusena ... justkui oleks joonud rabavett roostes plekk-kruusist.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, magusakas-hapukas-mõrkja buketiga unterrüübe. Roostes rabavesi.
---------------
pilt isetehtud

150° Anniversario Bionda


150° Anniversario Bionda (Menabrea, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 4,8 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Pale Lager" ja hinnang 10 punkti.

Tootjainfo: "Lager beer produced by bottom fermentation. Premium Lager.
Brewed with water, malt, maize, hops. The best raw materials, a long maturation and the pure, light water from the Biella Alps have given this beer, since 1846, a full and refined taste. It is a well-balanced beer with a notable floral/fruity aroma thanks to the selected yeasts used in the brewing process."

Väike lihtne pudel, kaunis kuid kahvatu sildikujundus. Sõrmepaksune erkvalge vahukiht on mõõduka püsivusega. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Aroom on hapukas, tüübiline lihtsa laagerõlle lõhn ... kuigi pikemal nuuskimisel lisandub mingi omalaadne nüanss, meenutade marineeritud patissone :)

Esmamekk on kerge kehaga ja õrnalt hapukas-magusakas. Keskmaitse on mõrkjam ja linnaselisem. Lõppmaitse mõrkjas vürtsikus on isegi üsna meeldiv. Järelmekk kaob pea koheselt, jättes vaid vähese värskustunde.

Kerge kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga üüüüratult lihtne, kuid üldse mitte halb rüüpeke. Toidukõrvaseks luristamiseks käib küll.
--------------
pilt isetehtud

Friday, September 16, 2016

Öö XO


Öö XO (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 11,5 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Baltic Porter" ja hinnang 95 punkti!!

Tootjainfo: "A special version of the famous Öö Imperial Baltic Porter, aged for months in Cognac barrels"

Väike lihtne pudel, sildil Öö kuunäoline kuma. Mudrunn-tudrunn, klunksub klaasi muuuuust vedelik. Sentimeetrine tumedapoolne kakaopruun vaht taandub kirmeks. 

Aroom. See saab olema pikk. Ja põhjalik. See nuusutamine ma mõtlen. Jutt ilmselt lühike. Sest tähelepanu koondub mujale. Ninale.

Vanilje. Marineeritud artišokk. Kakao. Veinikaste. Kapparid. Konjak. Veider aga üdimõnus.

Esmamekk. Tihke. Raske. Mõnus. Talv. Soe tuba. Kui mujalt kaminat ei leia, siis telekast ikka näeb.

Keskmaitse. Mammamia. Magus. Kakaokreem. Rosinad. Kirikukellad löövad jõulude ajal nii hellalt. Näpid mõtlikult kuuseokast ja vaatad härmas aknasse. Kohe saabub aeg välja võtta ahjupraad, millest sa toitud kolm järgmist päeva. 

Lõppmaitse. No mis maitse, puhas emotsioon. Sest nii väga tahaks külma, et hinnata sooja. Sooja, mis peitub siin klaasis. Ei ta ei peitu, vaid pakub end avali ja pikuti. Puhuti. Ploominastoikaga immutatud biskviit.

Järelmekk. Kui õige joonistaks kuu. Musta värvi kuu. Mustal taustal. Sest siis on hea ja rahulik. Piparkoogikarikas, millesse kallad portveini ja siis sööd ära. Kuu ja karika. Naeratad lollakalt kalendrile ja pöörad uue lehe. Mis sest et aasta lõpuni on veel kolmjapoolkuud aega.

Tüdrukud ja poisid, kokkuvõtet ei tule. Sest seda pole olemas. Miks peaks selline jook lõppema? Ehkki ... ega teda pole olnudki. Eks ole ju.

Jeerum, aga mulle hakkas mõte piparkoogitaignast küpsetatud joogitopsist meeldima. Kiire lonksuke ja mõnulev pealehammustus.
----------------
pilt isetehtud

Rubusourus


Rubusourus (Tanker, Eesti) pdl 0,375 l. alc 7,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „Spice/Herb/Vegetable“ ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfot ei õnnestu kuskilt leida. Rabarberiga tehtud sour peaks ta ju vist olema.

Keskmist mõõtu pudel, sildil lendab rohesaurus :) Valge vaht kippus pudelist veidi liiga hoogsalt välja, kuid klaasis väga püsida ei taha. Õlle värvus - pilviselt tumedapoolne kollane. Aroom on leebelt hapukas - noh ega rabarberimoos kah väga intensiivne lõhnaja pole. 

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, belgialikult vürtsikas. Lõppmaitse segab hapukas-vürtsikale põhjale juurde ka veidikese tasakaalustavat magusakat poolt. Järelmekk on kuiv ja kauakestvalt värske.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, hapukas-mõrkjas-hapukas-vürtsikas-magusakas-hapukas-mõrkja buketiga Väga hea tasemega rüübe. Veidikese meenutab Petrus Aged Pale ehk siis flandria punaste/oudide algversiooni, kuigi pole päris niiiii värske ja klaar. Siia juurde tahaks pehmemat valgehallitusjuustu.
--------------
pilt isetehtud

Saak (2016)


Saak (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,7 %vol. Liigimääratlus: kõrvitsaõlu. Ratebeeri hinnang 48 punkti.

Kahe aasta tagune kirjeldus on siin, vaatame kas mekib samamoodi.

Tootjainfo: "Sügiseselt soe kõrvitsa-eil, mis on maitsestatud ingveri, nelgi, muskaatpähkli ja kaneeliga."

Väike lihtne pudel, sildil mõnusalt sooja kiirgav kuldoranž lehemuster. Sõrmepaksune kollakas vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - kirkalt tumeoranž. Aroomis domineerib nelk ja kaneel, muskaatpähkel on vaid õrnalt tunda.

Esmamekk on keskmise kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on soe, vürtsikas, mesine, meevaha ja taruvaigu nüanssidega. Lõppmaitse mõrkjas-vürtsikas kõrvitsamarinaad maitseb nagu ... väga hea kõrvitsamarinaad :) Järelmekk mõjub soojalt ja sametiselt, vürtsid kirvendavad veel kaua keelekülgedel.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-vürtsika-magusakas-mõrkjas-vürtsika buketiga ÜBERtasandi rüübe! Muskaatpähklit on seekord veidi vähem tunda ja kaneel rohkem, kuid muidu üsna sarnane jook varasemaga - väiketootja puhul on sellise samasuse saavutamine kiiduväärt tulemus! Seda õlut tuleks pakkuda jõulude ajal õige meeleolu saavutamiseks :)
---------------
pilt isetehtud

Thursday, September 15, 2016

Taara Avita! (2016)


Taara Avita! (Põhjala, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,8 vol% Ratebeeri liigimääratlus: "imperial stout", hinnang 98 punkti!!!

Eelmise versiooni kirjeldus on leitav siit.

Toojainfo: "A multi-layered stout aged for 6 months in rum barrels from the island of Martinique. The beer is named with the ancient Estonian war cry that was used when attacking the enemy. You might want to pronounce it something like Tah-rah ah-vee-tah! and it means ’May Thor help us!’"

Väike lihtne pudel, tumedates toonides sildil ikka needsamad tööriistad. Vahakael lisab väärikust. Sõrmepaksune tumedapoolne pruun vahukiht taandub kiirelt kirmeks. Õlle värvus - no mõistagi must-must-must.

Aroom. Oooojaaaaaa. See on nüüd küps! Vaata kui aasta tagasi sai teha etteheidet, et rumm on liiga terav, siis nüüd pole seda teps mitte. Pehme, soe, ninaskribelev, sume, pehme, usaldusväärne, pehme, portveinine ja rosinane. Noh ja pehme :)

Esmamekk on raske kehaga. Oh ei, üldse mitte tankraske, kuid selline pehme ja toekas nagu madrats. Madratsi all olete magananud? Vana Gambrinus on. Kõva külmaga madratsi ja kolme teki all. Aga see on hoopis teine lugu.

Keskmaitse. Kreeginastoika. Rosinakissell. Vaniljene rosinakissell!! Rosinakissell, millesse on kreeginastoikat kallatud!!!

Lõppmaitse. Soe ja pehme. Kreegi-kirsikompoti vedelikust tehtud tarretis. Kakaoiiris. 

Järelmekk. Rosinaliköör? Heledaid suuuri mahlaseid rosinaid on hoitud tumeda rummi all ja saadud musine ja mõnsa ja muhe ja muigelsuine tõmmis. Sellega tuleks hommikuid alustada. Noh et naeratus kohe näole tõuseks. Ja et lastele ning kassidele pai tahaks teha ja räime osta. Kassidele. Lastele jäätist niikuinii. 

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja sametise paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI NUNNUARMAS RÜÜBE! Vaata kuidas Põhjala omad nüüd niiiiii teise serva põrutasid, seda saab vaid mõistatada. Kui 2015.a versioon oli ülemäära kärsitult rummine, siis nüüd on ta niiiiiiiiiiiiiiiiiii muhemahe, et küsiks seda rummi ehk isegi kraadikese juurde :)
-----------------
pilt isetehtud

Sandels


Sandels (Olvi, Soome) prk 0,33 l. alc 4,7 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "pale lager" ja ehkki enam-vähem ühe nimega ja sama kraadiga õllesid on mitmeid, on hinnang kõigil 4-5 punkti.

Tootjianfo: "Colonel Johan August Sandel was known for his love of brisk military life, good food and beer.
Ingredients: water, barley malt, barley starch, hop."

Väike purgike, millel on kujutatud kõnealust Sandelsit. Erkvalge vaht täidab 3-4 klaasist, püsides kaua ja haakudes kenasti klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Odava massõlle lõhn, mitte aroom. Õnneks on seda lõhna vähe.

Esmamekk on vesine ja magusakas. Keskmaitse on hapukas-magusakas, metaljas. Lõppmaitse ... ehhhh ... no lihtsalt magusakas. Järelmaitset taevale tänu pole.

Unterbier. Noh mageda vee puudusel võiks seda ju isegi tarvitada ... aga kujutate ette, selle järele sõidetakse Helsinkist Valka!
------------
pilt isetehtud

Drago Verde


Drago Verde (Lambrate, Itaalia) pdl 0,33 l. alc 4,0 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: "Premium Lager" ja hinnang 45 punkti

Tootjainfo: "Lager in the American Lager style. Bright golden in colour. On the nose, it has a light malted note accompanied by citrus orange notes, deriving from a particular American hopper. In the mouth, it’s fleeting, not very carbonated and pleasurably bitter in the end. Is a very refreshing and not very alcoholic beer, ideal for hot summer days."

Väike lihtne pudel, pildil janune vanamees. Sentimeetrine erkvalge vahukiht pole kuigi püsiv, kuid haagib end samas klaasiseintele. Õlle värvus - kirkalt tumedapoolne kollane. Aroom on magusakas, karge ja puuviljane.

Esmamekk on keskmisest kergema kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse on hapukas-mõrkjas, karge ja kuivapoolne. Lõppmaitse muutub veidi magusamaks, kuigi greibine mõrkjus jääb domineerima. Järelmeki kirgas mõrkjus on küll pisut igavalt puidune, kuid see-eest kauakestev.

Keskmisest kergema kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja kuiva paletiga, mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga Väga hea tasandi rüübe! Ausalt öeldes peaks lausa kõrgemalt kiitma, sest 4-kraadisele õllele niiiiiiii palju maitset sisse panna on omamoodi kunsttükk. Oivaline janukustutaja ja nii lahjat jooki võiks rahulikult kohe mitu ette võtta. Rammusam vorstiviilakas keele peale sulama ja klaasike kõrvale ... noh nii võib ju end vägagi hästi tunda!
-----------------
pilt isetehtud

Wednesday, September 14, 2016

65 juubeliõlu


65 juubeliõlu (Veldi, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri ei tunne seda toodet, kuid ilmselt on tegu "Galo Gaasid". peegliga

Tootjainfo: "koostis: vesi, odralinnas, rukkilinnas, humal, suhkur, pärm."

Väike lihtne pudel, sildil Ülo Käis :) Eesti õllegloobusel on selle mehe jalajälg päris pirakas, kasvõi Kadrina õlleolümpia korraldajana :)

Aroom ja maitse ei jäta kahtlustki, see on sama õlu.

Vaade edelast


Vaade edelast (Pernau, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,0 %vol. Liigimääratlus: "suitsune laager"

Tootjainfo: "Maalähedases suitsuahjus lepaokste ning vaarikavartega suitsutatud pilsner- ja karamell-linnas. Mõruduse eest hoolitseb Target humal
IBU 21"

Väike lihtne pudel, sildil binokliga proua. Vähene valge vahukiht kaob sisuliselt kohe. Õlle värvus - kirkalt vasekarva kuldoranž. Aroom on üsna jämedalt suitsune, selle alt tuleb veidike esile hapukat laagritooni.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-magusakas, tuntava suitsuse  puudutusega. Keskmaitses suitsune osa tugevneb, selle taga tunneb rasket magusust. Lõppmaitse on vürtsikas-hapukas, meenutades külma suitsusauna, milles kuivavad ürdid. Järelmeki hapukas suitsune toon meenutab veidi mõningaid pikalt vinnutatud itaalia sinke.

Keskmise kehaga, nõrgalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-suitsuse-mõrkjas-magusakas-hapukas-suitsuse buketiga Väga heal tasemel rüübe. Tegelikult tahaks lausa "Über" öelda, aga sisuliselt puuduv karbo muudab joogi lamedamaks ja vähendab muidu eeskujulikult maitseküllase joogi naudinguväärtust. Pakkuda koos singiviilakatega.
--------------
pilt isetehtud

Tuesday, September 13, 2016

Galo Gaasid


Galo Gaasid (Veldi, Eesti) pdl 0,33 l. alc 8,0 %vol. Ratebeeri ei tunne seda toodet, kuid kaudsete tunnuste järgi võiks olla tegu "Vana Kalur" eriversioonidega.

Tootjainfot ei leia. Jällegi kaudselt on ehk põnev teada, et Veldi pruulikoda toimibki Galo Gaasilt ostetud gaasi peal.

Väike lihtne pudel, sildil stiliseeritud tuleleek. Tumekollane sõrmepaksune vahukiht taandub üsna kiirelt kirmeks. Õlle värvus - must. Aroomis seguneb magus šokolaad mõru šokolaad, veidikese suitsu ja sutsuke kasetõrva.

Esmamekk on raskepoolse kehaga ja magusakas-mõrkjas. Keskmaitse on mõrkjas-hapukas, kuivatatud ploomide ja tõrvase olekuga ... selline tume ja tuhm ja raskepärane nagu mööbliantikvariaadis aastaid nurgas seisnud pähklipuust kummut. Kõik imetlevad teda kuid kaasaegsetes korterites pole sellise kolmeklaverisuuruse asjaga midagi peale hakata - no ei mahu uksest sissegi. Lõppmaitse on hapukas-mõrkjas, vürtspipra ja nelgi sädemega ... sellel kummutil ilutsevad messingkäepidemed ja massiivsed ilunaelad muudavad kogu vaatepildi veelgi majesteetlikumaks. Järelmekk on kakaokreemine ja šokolaadiliköörine, tumedate rosinate ja vana pähklipuu hõngune. See noor poiss, kes käib poes abis, ostab selle kummuti ilmtingimata kord ära. Siis kui ta rikkaks saab. Ja ta saab!

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja siidise paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-mõrkjas-vürtsikas-magusaka buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Imperial porter oleks selle joogi paras määratlus. Võimas värk. Ilma moodsate krutskiteta, soliidne ja väärikas tegelane. Paras pakkuda digestiiviks.
----------------
pilt isetehtud

Floreffe Prima Melior


Floreffe Prima Melior (Lefebvre, Belgia). pdl 0,33 l. alc 6,3 %vol. Ratebeeri iigimääratlus: "Belgian Strong Ale" ja hinnang 95 punkti.

Tootjainfo: "After secondary fermentation in the bottle in the purest tradition of Floreffe’s abbey beers, it has a very deep, almost black colour with a brown head."

Väike lihtne pudel, sinisel sildil eeldatavasti kloostrikompleks. Kreemikat karva vaht täidab üle poole klaasi, püsides mõõdukalt. Õlle värvus - tuhmivõitu tume punakaspruun. Aroom on karameljas, tumedate rosinate, viigimarjade ja aniisi lõhnaga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja vürtsikas-magusakas. Keskmaitse on magusakas, säravalt vürtsikas, pidulik ja õhetav nagu daam enne kohtingule minekut. Lõppmaitses aniisine lõhnapilv seguneb kuhjakese viigimarjade ja peotäie datlitega, mida daam mugib peotäiekese, et põsed ja silmad suhkrutulvast õhetama lööks. Järelmekis on kõrvetatud suhkru mõrkjas-magusakas alge segamini hapukate puuviljaste nootidega, miksides kokku mõrkjad mälestused ja magusad ootused.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, vürtsikas-magusakas-vürtsikas-mõrkjas-hapukas-vürtsika buketiga Übertasandi rüübe. mõnusalt särtsakas ja keskmisest belglasest suts põnevam tegelane. Vängemat sinihallitusjuustu ampsaks siia kõrvale küll noaotsatäiekese.
-----------
pilt isetehtud

Floreffe Double


Floreffe Double (Lefebvre, Belgia). pdl 0,33 l. alc 6,3 %vol. Ratebeeri iigimääratlus: "Abbey Dubbel" ja hinnang 77 punkti.

Tootjainfo: "This hearty beer is reddish in color and boasts a rich, creamy head, with overtones of anise and dry hop flavor."

Väike lihtne pudel, punasel sildil eeldatavasti kloostrikompleks. Kreemikast karva vaht täidab üle poole klaasi ja püsib päris kaua. Õlle värvus - kirkalt kastanipunane. Aroom on hapukas ja karamelline, huvitava aniisise alatooniga.

Esmamekk on keskmise kehaga ja kommisuhkruselt magusakas. Keskmaitse on magusakas-mõrkjas, puidune ja veidi vürtsikas. Lõppmaitses lööb belgia pärmile kohustuslik vürtsikus särama, üllatades taas pisut ... hmmm ... no tõepoolest aniisitaolise õhetusega. Järelmekk on mõrkjas-magusakas, parfümeeritud ja ja rosinane.

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud ja kuivapoolse paletiga, magusakas-mõrkjas-magusakas-vürtsikas-hapukas-vürtsika buketiga Väga heal tasandil rüübe. Pole just belgia dubbelite kõige säravam esindaja, kuid see põnev aniisine surin tõstab kõvasti hinnangut. Siia juurdse sooviks hispaaniapäraseid vürtsikamaid vorstikesi.
-----------
pilt isetehtud

Monday, September 12, 2016

Sada


Sada (Tanker, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Ratebeeri liigimääratlus: „IPA“ ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Butterfly Pea Flower Blue IPA"

Väike lihtne pudel, sildil on Tankeri lemmikkolbad saanud liblikatiibadeks. See värv ... no teate see värv on sügavalt ebanormaalne :) Sinine see pole. Määrdunudroheline? Vahus on ehk sinakaid noote. Aga noh kui sa segad kollaka õlle ja sinise õie, siis saadki ju rohelise ;)

Aroom ... noh see pole kah sinine :)) Lõhnab nii nagu üks korralik vaigune ja vürtsikas IPA peab lõhnama - mõrkjalt ja mahlaselt.

Esmamekk on keskmise kehaga ja mõrkjas. Keskmaitse ... hmmmmmm ... kirbelt mõrkjas, kuivatatud ürtide, teelehe ja raudrohu taoline. Lõppmaitses lööb läbi ürdipuhma korraks greibist mahlasust, kuid poeb kohe heitunult peitu. Järelmekk on tuimalt mõrkjas, justkui järaks ülekuivanud greibikoort ja prooviks seda Gammel Danskiga alla loputada.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, mõrkjas-hapukas-mõrkjas-vürtsikas-mõrkja buketiga Friigikas! Kirbe ja mõrrru, kuiv ja ravimtaimene. Mõhhh. Noh ma saan aru et pulli tuleb teha ja sajas pruul peabki ebanormaalne olema. Aga kas just räämasroheline ürdileotis?
------------
pilt isetehtud

Vaarikamaarika

Vaarikamaarika (Pernau, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,3 %vol. Liigimääratlus: marjaõlu.

Tootjainfo: "pilsner ja nisulinnas, sekka ka vaarikaid ja vaarikavarsi. mõruduse eest hoolitsevad Target ja Tettnanger humalad.
IBU 21"

Väike lihtne pudel, sildil jahmunud Maarika ... vist :) Oi see on lustakat värvi vedelik, mis klaasi mulksub - roosakas-kollakas, oranžikas ja soe. Vähene valge vaht pole püsiv. Aroom - vaarikamoosist tehtud morss :)

Esmamekk on keskmise kehaga ja särtsakalt hapukas. Keskmaitses on tunda vaarikavarte mõrkjust, vaarikate hapukust, nisu pehmet magusust, selle kõik segab üheks mõnus vürtsikas sädelus. Lõppmaitses leiab mesilasvaha, metskirsse, vaarikakompotti, punaseid sõstraid ja pärnaõiemett. Järelmekk on vürtsikas-magusakas, sädelev ja soe, pehme ja hapukas, päikese käes ülessoojenenud hilissuvine veranda, kus kuivavad vaarikavarred ja nurgas mulksub kreegivein.

Keskmise kehaga, mõõdukalt karboniseerunud paletiga, hapukas-mõrkjas-magusakas-hapukas-vürtsikas-magusakas-hapuka buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Oi see on mõnus ja särtsakas ja maitseküllane klaasike! Siia juurde võiks pakkuda väikest punasesõstrakoogikest
-----------------
pilt isetehtud

Lech Premium


Lech Premium (Piwowarska, Poola) pdl 0,65 l. alc 5,0 %vol. Ratebeeri liigimäärtlus: "Premium Lager" ja hinnang 6 punkti.

Tootjainfo: "Ingredients: Water, malt and hops."

Kopsakas roheline efektselt reljeefkirjadega pudel, rohe-valge silt näeb välja nagu spordiõlu :) Erkvalge sentimeetrine vahukiht kaob kiirelt. Õlle värvus - kirkalt helekollane. Juba pudeli avamisel lööb ninna odava masslaagri magusakas-hapukas plastikutaoline vine.

Esmamekk on vesisepoolse kehaga ja mõrkjas-hapukas. Keskmaitse on hapukas ja linnaseline. Lõppmaitse on hapukas. Järelmekk mõrkjas.

See õlu ei vääri kokkuvõtet. Masslaga. Kraanikauss on selle koht.
------------
pilt isetehtud

Sunday, September 11, 2016

Ebony Queen

Ebony Queen (Hõlu, Eesti) pdl 0,33 l. alc 10,0 %vol. Liigimääratlus: "Imperial Porter" ja hinnang pole veel välja kujunenud.

Tootjainfo: "Imagine stepping into a hazy jazz club in 1950’s Manhattan. There’s a quartet playing bebop on stage. The crowd stares in rapturous attention. You see a woman sitting next to you. A gorgeous Nubian woman with tight black curls, a regal air, and an elegant dress. She blows smoke absentmindedly as she watches the musicians play. Her attention focused entirely on the music, piercing through the smoky haze. This beer is as focused as she is. Smoky, rich, powerful, and intense with notes of chocolate and caramel and more. Have a long drink of the Ebony Queen."

Väike lihtne pudel, pruulikojale omane kahekaarene sildikujundus. Tumepruun sõrmepaksune vahukiht pole kuigi püsiv. Õlle värvus - vähese punase helgiga must.

Aroom on tume, raske, mõrkjas, mõrušokolaadi ja üle lõkke lastud rosinakringliviilaka taoline. Kas olete kunagi lõkke kohal kringlit küpsetanud? Mina ka mitte aga jube hea mõte tundub :)

Esmamekk on raske kehaga ja magusakas, ploomine ja rikkalik. Keskmaitses laotub suitsuvine üle ploomipuude ... ei need ploomid on pandud restiga lõkke kohale kuivama ja suitsumekki juurde saama. Lõppmaitse on täidlane ja hapukas-magusakas, mõõdukalt röstmõrkjas ja uimastavalt toekas. Järelmekk segab klaasis kolm osa ploomilikööri ja ühe osa rauchbieri ja pakub seda tavatut segu mõnusa muigega - et mis arvad sellest vana semu?

Raske kehaga, mõõdukalt karboniseerunud ja õlija paletiga, magusakas-mõrkjas-hapukas-magusakas-vürtsikas-mõrkja buketiga ÜBERTASANDI RÜÜBE! Toekas ja soe, suitsuploomine ja marumõnus.
-------
pilt isetehtud

Dunkelweizen 2

Dunkelweizen 2 (Rotiküla, Eesti) pdl 0,33 l. alc 6,2 %vol. Liigimääratlus on nimes kirjas

Tootjainfo: "Linnased: nisulinnas, Munich, Carared, Caramunich, šokolaadi nisulinnas. Humalad: Hersbrucker. Pärm WB-06"

Väike lihtne pudel, tehniline sildike. Kollakas vaht täidab üle poole klaasi ja püsib mõõdukalt. Õlle värvus - udune tumeoranž. Aroom on magusakas-hapukas, biskviidine ja karamelline.

Esmamekk on keskmise kehaga ja hapukas-magusakas. Keskmaitses viskab nisuõllele omast banaani, kuid see on segatud ahjuõuna hapukusega. Lõppmaitse on magusakas, pehme ja biskviidine, samas mõnusa vürtsika sädelusega. Järelmekk muutub intensiivsemaks, veidi mesiseks ja marjaseks, taustal hõljub praetud banaan :)

Keskmise kehaga, tugevalt karboniseerunud paletiga, hapukas-magusakas-hapukas-vürtsikas-magusakas-vürtsika buketiga päris heal tasemel rüübe. Suts rohkem mõrkjust peaks siia juurde tuunima et asi tasakaalus oleks.
-------------
pilt isetehtud